VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Tag Archive: George Orwell

Moshatarë dhe profetë – – George Orwell dhe Ernest Koliqi Nga Visar Zhiti

By | June 27, 2020

Katër shpjegime nga George Orwell: Pse shkruaj?

By | June 25, 2020

Vrasja e Elefantit Nga George Orwell

By | February 3, 2019

Më 21 janar 1950 u nda nga jeta George Orwell, autor i kryeveprave “1984” dhe “Ferma e kafshëve”

By | January 21, 2019

PARADOKSI ORWELL, FETISHI I SË MAJTËS – Nga Pierluigi Battista, Corriere della Sera – Përktheu: EUGJEN MERLIKA

By | February 4, 2018

GEORGE ORWELL: “ËSHTË NJË AKT REVOLUCIONAR TË THUHET E VËRTETA NË KOHË GËNJESHTRASH” – Nga Frank Shkreli

By | January 30, 2018

Më 25 qershor 1903 lindi George Orwell, shkrimtar anglez, autor i ‘1984’ dhe ‘Ferma e kafshëve’

By | June 25, 2017

Aforizma nga GEORGE ORWELL (Xhorxh Oruell, 1905-1950)

By | January 17, 2016

Aforizma nga George Orwell (Xhorxh Oruell, 1905-1950)

By | September 14, 2015

Më 17 Gusht 1945 George Orwell botoi librin ‘Ferma e Kafshëve”

By | August 17, 2015