VOAL

Please Wait ...
0%

Thirrje naziste të maqedonasve, tani edhe shqip (FOTO)

Ka pushtuar rrjetet sociale një foto nga qyteti i Manastirit, ku në një mur shkruan “Vdekje për shqiptarët”.

Grafiti është shkruar në dy gjuhë, si ironi për ligjin për përdorimin e gjuhëve në Maqedoni.

Thirrjet naziste në Maqedoni po marrin hov në Maqedoni, pas miratimit të ligjit për gjuhët, si nëpërmes grafiteve ashtu edhe nëpërmes intelektualëve maqedonas./lajm

Presidenti Ivanov nuk do ta nënshkruajë ligjin për gjuhët

Presidenti maqedonas Gjorgje Ivanov ka bërë të ditur sot se nuk do ta nënshkruaj ligjin për gjuhët të cilin e miratoi parlamenti i Maqedonisë para një jave. Duke iu drejtuar opinionit publik përmes një mesazhi, ai theksoi se arësyetimin ia ka dërguar parlamentit, ndërsa u bëri thirrje ligjvënësve që t’i rishikojnë vërejtjet e tij.
“Ligji u miratua pa një debat publik, pa konsultuar ekspertët dhe pa opozitën”, thekson presidenti maqedonas duke shtuar se ligji po ashtu u miratua pa një direktivë të Bashkimit Evropian.Presidenti Ivanov shkruan më tej se në punën e tij gjithmonë ka respektuar Kushtetutën dhe interesat e qytetarëve të vendit. Ai vlerëson se miratimi i ligjit synonte arritjen e pikëve politike nga parti të caktuara.

Qëndrimi i zotit Ivanov ndaj këtij ligji ishte i njohur. Edhe në paraqitjen e fundvitit para deputetëve ai pati theksuar se “Maqedonia do të bëhej shteti i parë evropian i cili i parashtron kushte vetëvetes të cilat ashkush, nuk i kërkonte”.
Zoti Ivanov, i cili po ushtron mandatin e dytë si president, i propozuar dhe mbështetur nga partia konservatore VMRO-DPMNE, thotë se ligji për gjuhët instalon një paralelizëm në të gjitha organet e pushtetit dhe bën bllokimin e tyre, ndërsa ekziston rreziku, sipas tij, për ripërkufizimin e Kushtetutës që do të cënonte bashkimin, sovranitetin dhe integritetin tokësor të Maqedonisë.
Ndërkaq në një reagim të qeverisë së Maqedonisë thuhet se ligji ishte miratuar në mënyrë të duhur sipas procedurave të parashikuara në parlament dhe në pajtim me amendamentin 5 të Kushtetutës së Maqedonisë.
“Opozita kishte të gjitha mundësitë që përmes amendamenteve të marrë pjesë në përmirësimin e ligjit, por opozita vetë mori vendim për të mos marrë pjesë në procesin politik për ligjin e gjuhëve”, thuhet në një komunikatë të qeverisë, ndërsa theksohet më tej se “nëse një qytetar ndjen nevojë të flasë në gjuhën e tij amtare, me këtë përfitojnë të gjithë qytetarët dhe Republika e Maqedonisë. Me këtë ligj e avancojmë përdorimin e gjuhëve të gjitha komuniteteve në vend”, nënvizon qeveria.
Ligji në veçanti avanconte gjuhën shqipe e cila do të mund të përdorej në institucione të larta shtetërore dhe publike ku nuk kishte zënë vend deri tash.
Pas vendimit të presidentit Ivanov, i takon parlamentit që të vendosë në një lexim të tretë, ku sipas pritshmërive, ligji do të miratohet edhe një herë, pa pasur nevojë për të debatuar më mbi të.

Incident në Shkup, rrahje masive mes tifozëve maqedonas dhe atyre shqiptarë

SHKUP- Një incident në një ndeshje basketbolli ka ndodhur në Shkup mes disa tifozëve maqedonas dhe një grupi shqiptarësh. Ngjarja ndodhi gjatë ditës së djeshme.

Ina shkruan se incidenti ndodhi gjatë ndeshjes mes ekipit të Pelisterit nga Manastiri dhe tifozët e ekipit të Shkupit.

Siç bëjnë të ditur nga MPB-ja, rasti ka ndodhur në sallën e sportit “Shaban Twrstena”, pas përfundimit të ndeshjes. Një tifoz ka hedhur një petardë në drejtim të lojtarëve mysafir, që ka nxitur reagimin e tyre, duke hedhur me një shishe plastike ndaj tifozëve. Kjo ka bërë që tifozët të sulmojnë lojtarët e Pelisterit. Gjatë tentimit për të parandaluar rrahjen, janë lënduar dy policë.

Maqedoni, emetohet pulla postare me portretin e Skënderbeut

Posta e Maqedonisë ka emetuar pullën me portretin e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu në 550 vjetorin e vdekjes.

Ambasadori shqiptar në Maqedoni, Fatos Reka, ka bërë të ditur këtë lajm përmes një postimi në rrjetin social Twitter.

“Posta e Maqedonisë ka emetuar pullën postare për të nderuar 550 vjetorin e vdekjes së heroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti Skënderbeu”, shkruan Reka.

Heroi ynë kombëtar, që bën krenar çdo shqiptar, u bë pjesë e historisë si një nga gjeneralët dhe strategët më të mëdhenj të kohës.

Ndonëse kishte me vete një ushtri të vogël, ai mundi të përballonte dhe të shkatërronte taborret e ushtrisë osmane, më të organizuarat e kohës, si një burrë i madh shteti, që udhëhoqi luftën kundër pushtuesit osman. Skënderbeu shënoi një kthesë vendimtare në zhvillimin politik të vendit dhe në forcimin e vetëdijes kombëtare.

Publikohet emri i ri dhe detajet e marrëveshjes Maqedoni-Greqi

Janë publikuar detaje të marrëveshjes që pritet të nënshkruhet mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. 

Në një dokument që ka siguruar portali Infoshqip thuhet se emri i ri do të jetë Republika e Maqedonisë së Re, ndërsa versioni i shkurtuar do të jetë Maqedonia e Re.

Në dokument përfshihen edhe zgjidhjet për çështjet me kishën, gjuhën dhe identitetin.

—-Emri: Republika e Maqedonisë së Re
—Emri i shkurtuar: Maqedonia e Re
—-Gjuha: Maqedonishtja moderne
—-Nacionaliteti: Maqedonas/ Maqedonasit e ri
—-Kisha: Kisha e Re Ortodokse Maqedonase
—-Identiteti: Maqedonas (për Maqedonasit), Maqedonasit Etnikë (për ndërkombëtarët) Sllavomaqedonasit ( për Grekët)
—-Identiteti i Maqedonasve të Greqisë: Maqedonasit e Greqisë (për Maqedonasit dhe ndërkombëtarët) Maqedonas (për Grekët).

Tërmete të fuqishme goditën Maqedoninë – vetëm dëme materiale

Mbrëmë vonë, pas orës 23:00, janë regjistruar një seri tërmetesh të cilat vijnë nga rajoni epiqendror i Dojranit, por më i fuqishmi me intensitet prej VI-VII ballëve sipas Shkallës evropiane makrosizmike, ishte në mëngjes në orën 5 e 24 minuta.

Siç informon Observatori sizmologjik pranë Fakultetit matematiko-natyror në Shkup, këtë tërmet në 145 kilometra në juglindje të Shkupit, me magnitudë prej 4,8 ballëve sipas Rihterit, më së shumti e ka ndjerë popullata në Dojran.

Në Gjevgjeli, Vallandovë dhe Strumicë intensiteti ishte VI ballë, ndërsa në Kavadar, Radovish dhe Berovë V ballë.

Tërmeti është ndjerë edhe nga popullata e Greqisë fqinje dhe Bullgarisë, ndërsa ka shkaktuar dëme në ndërtimet në vendet e banuara në afërsi me epiqendrën.

Shkup, protestuesit kërkojnë zbardhjen e “rasteve të montuara”

“Këto procese dhe të gjitha të tjerat që kanë ndodhur nga krijimi i Maqedonisë kanë prapavijë të qartë etnike dhe politike”, theksoi Pollozhani

SHKUP – Nën organizim të disa organizatave joqeveritare dhe familjarëve të të akuzuarve në rastin “Lagja e Trimave”, dhjetëra qytetarë shqiptarë u tubuan në sheshin “Skënderbe” në Shkup për të shprehur revoltën e tyre kundër vendimit gjyqësor të shkallës së parë për rastin në fjalë.

Organizatorët të cilët ishin tubuar me moton “Të thajmë lot dhe të shërojmë plagë” kërkuan që rasti “Lagja e Trimave” të rikualifikohet dhe të kthehet në rigjykim, për shkak të siç thonë organizatorët, dhjetëra shkeljeve procedurale.

Kryetar i Shoqatës së të burgosurve dhe të përndjekurve politik në Maqedoni, Shpëtim Pollozhani, i cili është njëri nga organizatorët e tubimit, para të pranishmëve deklaroi se do të vazhdojnë të protestojnë derisa të përmirësohen “gabimet e shtetit” lidhur me këtë rast, duke përfshirë edhe rastet e tjera ku janë dënuar shqiptarët.

“Këto procese dhe të gjitha të tjerat që kanë ndodhur nga krijimi i Maqedonisë kanë prapavijë të qartë etnike dhe politike”, theksoi Pollozhani, sipas të cilit, në shumë raste ku janë dënuar shqiptarët “vendimi është shqiptuar me motive politike”.

Pas fjalimeve të disa organizatorëve dhe pjesëmarrësve në protestë, protestuesit marshuan deri para ndërtesës së Gjykatës së Apelit – Shkup, e cila ishte e rrethuar me forca policore të sigurisë. Pas disa minutave brohoritjesh para ndërtesës së Gjykatës së Apelit, protestuesit u shpërndanë në mënyrë të qetë.

Në fillim të muajit nëntor të këtij viti, Gjykata Penale e Shkupit shqiptoi aktvendimin për 37 të akuzuarit të grupit të armatosur të Kumanovës për ngjarjet e vitit 2015 në “Lagjen e Trimave”. Tetë të akuzuar u dënuan me burg të përjetshëm, katër të tjerë u shpallën të pafajshëm, ndërsa pjesa tjetër morën dënime prej 12 deri në 40 vjet burg.

Të dënuarit u akuzuan për veprën penale “organizim terrorist” dhe “terrorizëm”. Prej të akuzuarve të cilët u ngarkuan me veprën penale “organizim terrorist” dhe “terrorizëm”, 16 janë shtetas të Kosovës, një shtetas i Shqipërisë, një shtetas i Gjermanisë, ndërsa pjesa tjerët janë shqiptarë nga Maqedonia.

Kujtojmë se më 9 dhe 10 maj të vitit 2015, në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë, një grup i armatosur u përlesh me forcat e sigurisë maqedonase. Gjatë përleshjeve u vranë tetë policë të forcave speciale të Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe 40 të tjerë u plagosën. Në përleshje, po ashtu u vranë edhe dhjetë pjesëtarë të grupit të armatosur. aa

Maqedoni: “Aleanca për Shqiptarët” do të qëndrojë në koalicion

Aleanca për Shqiptarët (ASH) nuk do ta braktisë koalicionin qeveritar të Maqedonisë. Kështu bëri të ditur të dielën kryetari i partisë shqiptare, Ziadin Sela pas një takimi disa orësh me anëtarët e ASH-së në Gostivar.

Drejtuesit e kësaj partie kanë qenë mjaft kritik ndaj qeverisë së kryeministrit Zoran Zaev pasi ai nuk deshi që ministrinë e Shëndetësisë t’ia lërë ASH-së që prej zgjedhjeve lokale kur Arben Taravari e la postin e ministrit për atë të kryetarit të komunës së Gostivarit.

Zoti Zaev tashmë ka dërguar në parlament propozimin për ministër të ri të Shëndetësisë që është këshilltari i tij aktual, kirurugu Venko Filipçe.

Ndërkaq, zoti Sela megjithatë u tha gazetarëve pas takimit se shpresonte që me kryeministrin Zaev të takohet përsëri për të biseduar rreth kushteve të qëndrimit në koalicionin qeveritar.

“Ne – tha z. Sela – kemi vendosur të jemi pjesë e qeverisë për realizimin e programit që u është premtuar votuesve. Kemi premtuar se do t’i zhbllokojmë proceset, se ligji për gjuhën shqipe do të miratohet dhe se do të hapen rastet e montuara gjyqësore”.

Aleanca për Shqiptarët aktualisht ka vetëm dy deputetë, pasi Vesel Mehmeti i njërit fraksion të Rilindjes Demokratike Kombëtare që bënte pjesë në ASH, vendosi të veprojë më vete.

ASH-ja kishte postin e ministrit të Shendëtësisë, tre zëvendës-ministra dhe zyrtarë e drejtorë të tjerë në poste të larta qeveritare e publike. Kryeministri Zaev i ofroi z. Sela një post të ri në shkëmbim të shëndetësisë, atë të zv.kryeministrit për reforma, një gjë që drejtuesi shqiptar e cilësoi me ironi si “zëvendës-kryeministër për byrek që do t’ia kalonte menjëherë BDI-së”.

Sidoqoftë, Ziadin Sela konsiderohet si mjaft meritor për formimin e qeverisë së Zoran Zaevit, me që ai në asnjë mënyrë nuk deshi një koalicion qeveritar me VMRO-DPMNE-në, e cila kishte fituar numrin më të madh të ligjvënësve në parlament nga zgjedhjet e dhjetorit të kaluar. Votat e ASH-së në parlament ishin vendimtare për qeverinë e re.

Por tash, të paktën tre deputetë janë shkëputur nga koalicioni i VMRO-së dhe kanë dhënë shenja afërsie me politikat e qeverisë, duke bërë kështu që rëndësia e votave të ASH-së në parlament të mos jetë më jetike, ndërsa nga ana tjetër, të paktën sipas spekullimeve, Partia Demokratike Shqiptare ka treguar gatishmëri për të hyrë në koalicinin qeveritar të drejtuar nga Lidhja Social Demokratike.

Organizohen protesta për rastin e Kumanovës

Në një takim të përbashkët të shtunën në Kumanovë, këshilli i Familjarëve të rastit Lagja e Trimave, bashkë me Shoqatën e të Burgosurve dhe te Përsekutuarve Politik, OVL UÇK dhe përfaqesues të disa asociacioneve të tjere vendosën që me datën 30 dhjetor të organizojnë një protestë kundër dënimeve drakonike nga gjyqet për të cilët disa institucione relevant ndërkombëtar kanë deklaruar se janë të partizuar.

Kështu thonë organizatorët e protestës, sipas të cilëve, protesta do të fillojë në orën 13 te Sheshi Skënderbeu per të përfunduar përpara Gjykatës së Apelit.

Rama: Ligji për gjuhën shqipe është një tjetër forcim i themeleve të Maqedonisë së të ardhmes

POGRADEC– Pak pas mbledhjes së përbashkët mes dy qeverive, kryeministri Edi Rama zhvilloi një konferencë bashkë me homologun e tij maqedonas, Zoran Zaev.

I pari që mori fjalën ishte i zoti i shtëpisë, kryeministri Rama, ku tregoi edhe njëherë disa marrëveshje që u firmosën mes dy qeverive. Ai tha se bashkëpunimi mes dy vendeve i jep fund një historie ku konfliktet e së shkuarës kërcënojnë që të na rikthehen në pengesa në rrugët e të ardhmes.

“Siç e keni ndjekur në mbledhje u fol edhe për marrëveshjen e Ohrit dhe jemi shumë të inkurajuar. Ky është një gurë themeli për forcimin e demokracisë dhe rritjen e mirëqenies jo vetëm në Maqedoni, por edhe në Shqipëri. I jep fund një historie ku konfliktet e së shkuarës kërcënojnë që të na rikthehen në pengesa në rrugët e të ardhmes. E përgëzoj kryeministrin për kurajon që ka çuar para programin. Për inicimin e ligjit të gjuhëve në parlament dhe për mbajtjen e një zotimi madhor për gjuhen shqipe. Presim që ligji të kalojë dhe zbatimi të nisë një orë e më parë. Është një tjetër forcim i themeleve të Maqedonisë së të ardhmes. Jemi shumë të kënaqur për praninë tuaj këtu”, tha Rama.

Vritet në Siri ish-boksieri shqiptar, dyshohet se luftonte me ISIS (Emri)

Një shqiptar nga Maqedonia është vrarë në Siri, ndërsa dyshohet se luftonte përkrah ISIS.

Mësohet se viktima është Adem Kamberi nga Shkupi, i cili ka qenë ish boksier dhe anëtar i Klubit të boksit “Shkupi”.

Lajmin e vrasjes së Kamberit, e ka konfirmuar në rrjetet sociale trajneri i klubit të boksit “Shkupi”, Naser Haruni.

Lista me emrat e 40 shqiptarëve të vrarë në frontet e luftës në Siri dhe Irak:
Muhamet Koprova (22) nga Mitrovica, Atdhe Deva nga Peja, Pajtim Ulluri (22) nga Lipljani, Naman Demolli nga Prishtina, F. S. nga Prishtina, Valon Musliu nga fshati Tushille (Skenderajt) H. Dema nga Kaçaniku, Musë Ahmeti, Hetem Sinan Dema dhe Qani Mujaku nga Kaçaniku. Po ashtu në muajin prill të këtij viti është raportuar se janë vrarë dy shqiptarë nga Feriza. Viktima e fundit në Siri ishte dje e kosovarit (Luksemburgu) Ebu Sofjani, Ebu Samiri nga Mitrovica, Ebu Ubajde, Ebu Jusufi-Zeqir Qorraj, Abdurrahman, Liridon Sadiku, Ebu Sara – Sinan Muji, njofton Express.

Shkupi vazhdon të jetë i mbuluar nga mjegulla e dendur dhe ajri i ndotur

Në krahasim me kryeqytetet tjera, Shkupi duket se është kryeqyteti më i ndotur. Stacionet matëse të Ministrisë së Mjedisit të këtij vendi tregojnë një ndotje të madhe në zonën e Shkupit

SHKUP/TIRANË – Ndotja e ajrit vazhdon të jetë problem për shumë qytete të Ballkanit, sidomos për qendrat e mëdha urbane. Kryeqytetet e vendeve të rajonit këto ditë janë në fokus të publikut për shkak të problemit tashmë disa-vjeçar të ndotjes së ajrit dhe mjegullës së dendur, gjë e cila pengon funksionimin normal të jetesës së qytetarëve.

Në krahasim me kryeqytetet tjera, Shkupi duket se është kryeqyteti më i ndotur. Stacionet matëse të Ministrisë së Mjedisit të këtij vendi tregojnë një ndotje të madhe në zonën e Shkupit. Në mesnatën e kaluar, në qendrën e kryeqytetit maqedonas niveli i grimcave PM 10 nuk ra nën 200 mikrogramë.

Vlerësimet maksimale gjatë natës arritën deri në 470 mikrogramë për metër kub. Matjet e fundit të mëngjesit të sotëm treguan 277 mikrogramë të grimcave PM10 në metër kub.

Ajri tejet i ndotur në këtë qytet pengon edhe dukshmërinë dhe qytetarët me maska mbrojtëse dhe në mënyra tjera përpiqen të mbrojnë veten nga ajri i ndotur. Një pjesë e mirë e tyre, pavarësisht nga moti i ftohtë si mjet transporti përdorin biçikletat e tyre për të ndihmuar në reduktimin e ndotjes.

Mjegulla e dendur në luginën e Shkupit poashtu pengon trafikun ajror nga aeroporti “Aleksandri i Madh”. Që në mëngjes, por edhe gjatë natës së kaluar, janë anuluar ose ridrejtuar uljet apo ngritjet e parashikuara nga aeroporti i Shkupit.

Lidhja auto-moto e Maqedonisë (AMCM) njofton se ka një zvogëlim të dukshmërisë prej 50 deri 100 metra për shkak të mjegullës në disa rrugë që lidhin kryeqytetin me vendet tjera, të tilla si ajo Shkup – Katllanovë, Shkup – vendkalimi kufitar Bllacë, si dhe në unazën rreth Shkupit.

– Tirana, qyteti më i ndotur në Shqipëri –

Agjencia Kombëtare e Mjedisit (AKM) e Shqipërisë njofton se Tirana vazhdon të jetë qyteti më i ndotur në rang vendi, ndërsa Fieri, Lushnja dhe Lezha janë tre qytete potencialisht të ndotura.

Sipas një raporti të AKM-së problematikë është prania e grimcave PM10, ku dhe thuhet se kjo situatë është pasojë e urbanizmit të lartë dhe ndotja vjen nga rritja e numrit të makinave që qarkullojnë në rrugë, si dhe veprimtarisë industriale.

Sa i përket ndotjes së ajrit, bazuar në të dhënat e raportit të AKM-së, nivelet më të larta të PM10 janë monitoruar në Tiranë, ku ka një tejkalim të normës vjetore të BE-së në masën 15 për qind dhe 38 për qind, për dy pika monitorimi në kryeqytetin e Shqipërisë. Në një nga pikat e monitorimit në Tiranë ka rezultuar se vlera vjetore e monitoruar është 55.25 mikrogram për metër kub dhe krahasuar me normën vjetore ka një tejkalim me 15.25 mikrogram për metër kub.

Në përgjithësi, nivelet e PM10 janë mbi normë në të gjitha qytetet me përjashtim të Shkodrës dhe Vlorës ku ndër vitet e fundit janë nën normën e BE-së.

Ndërkohë, sipas buletinit të Institutit të Shëndetit Publik të Shqipërisë, publikuar në vitin 2017, burimet kryesore të ndotjes së ajrit sot në Shqipëri janë të shumtë, por specialistët rendisin disa shkaktarë, të cilët mbajnë edhe peshën kryesore të nivelit të ndotjes. Këtu mund të përmendim automjetet e vjetëruara dhe trafiku i makinave (kjo lidhet edhe me rrugët e dëmtuara). Gjithashtu edhe ndërtimet, të cilat nuk zbatojnë kriteret për të evituar ndotjen, industritë e nxjerrjes dhe përpunimit të naftës, djegia e pakontrolluar e mbeturinave.

Nimetz: Çështja e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë mund të zgjidhet shpejt

Përfaqësuesi special i Kombeve të Bashkuara, Mathew Nimetz

Përfaqësuesi special i Kombeve të Bashkuara për konfliktin e emrit në mes të Greqisë dhe Maqedonisë, Mathew Nimetz, ka thënë sot se kjo çështje “mundet dhe duhet të zgjidhet”, gjatë vitit të ardhshëm, pasi palët do të takohen për herë të parë pas tri viteve në Bruksel.

Greqia e akuzon përdorimin e emrin Maqedonia nga ana e Shkupit, duke thënë se me këtë hap Shkupi ka pretendime irredentiste dhe territoriale.

Kjo akuzë nga ana e Greqisë ka komplikuar aspiratat e Shkupit për t’u anëtarësuar në NATO dhe Bashkimin Evropian.

Diplomati amerikan, Nimetz, ka thënë pas takimit me të dërguarit grek dhe maqedon, Adamantios Vassilakis dhe Vasko Naumovski, se “atmosfera është shumë më e mirë qoftë nga Shkupi ashtu edhe nga Athina dhe se ka shenja se ne duhet të bëjmë përpjekje të mëdha për ta zgjidhur këtë çështje, e cila ekziston për vite të tëra”.

Me ardhjen e qeverisë së re të Zoran Zaevit, Maqedonia duket se ka tentuar të shpejtojë përpjekjet e vendit ballkanik për t’iu bashkuar BE-së dhe NATO-s, duke rregulluar marrëdhëniet e tendosura me fqinjtë si Greqinë dhe Bullgarinë.

Ajo po ashtu ka kërkuar bisedime me Athinën rreth konfliktit për emrin.

Nimetz ka deklaruar për shpresën e tejkalimit të kësaj situate, duke thënë se, “viti tjetër mund dhe duhet të jetë koha kur këto probleme do të zgjidhen”.

Nimetz ka refuzuar të spekulojë rreth emrit të ri që mund të zëvendësojë emrin aktual të këtij vendi, ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë.

Denoncimi i ambasadorit amerikan, dorëhiqet KSHZ-ja

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoni, fotografi nga arkivi

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoni ka mbetur thuajse pa gjysmën e anëtarëve për shkak të dorëheqjes së gjashtë prej tyre, përfshirë edhe kryetarin Aleksandar Çiçakovski, për shkak të skandalit me ndarjen e pagave shtesë për veten e tyre në një seancë të mbajtur larg syve të opinionit, e që ishte denoncuar nga ambasadori amerikan në Shkup, Jess Baily.

Dorëheqja e fundit është ajo e Subhi Jakupit, nga radhët e BDI-së dhe anëtarit të pavarur Rexhep Prekopuca, ndërkohë që ende nuk dihet nëse dorëheqje do të japin edhe tre anëtarët e tjerë, dy nga VMRO-ja dhe një nga Lëvizja Besa.

Rasti me ndarjen e nëntë pagave shtesë në vlerë prej një mijë euro për secilën prej tyre, në veçanti mënyra që kjo të bëhet në mbledhje të mbyllur, ka nxitur reagime të shumta në opinion duke çuar edhe në dorëheqjet, pavarësisht se anëtarët thonë se veprimi i tyre është ligjor dhe se nuk bëhet fjalë për vjedhje apo korrupsion.

Ndryshe, dorëheqjet e anëtarëve të KSHZ-së janë të parat për korrupsion, pasi deri më tani nuk ka ndodhur që ndonjë zyrtarë të marrë përgjegjësinë pavarësisht denoncimeve të ndryshme që janë bërë nga faktorë të ndryshëm.

Arif Musa, ish-anëtar i Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit thotë se përgjegjësi duhet të ketë në çdo kohë dhe kurdo qoftë që të bëhet denoncimi, e jo të pritet që dorëheqjet të vijnë pas denoncimit të ndonjë diplomati të huaj, siç ishte rasti me ambasadorin amerikan.

“Kur ka korrupsion, kur ka shkelje të detyrës zyrtare pa marrë parasysh se nga kush denoncohet, qofshin ata qytetarët, gazetarët, qoftë nga opozita lokale apo qendrore, pra kur shihet se ka shkelje duhet të ketë reflektim në ndjenjën e përgjegjësisë, qofshin ata persona të zgjedhur apo emëruar. Vetëm kështu ne mund të kemi institucione kredibile, për të avancuar pozitën tone në shoqëri”, thotë Musa.

Profesori Temelko Ristevski, njohës i së drejtës kushtetuese dhe profesor i administratës publike në Universitetin FON, thotë se përgjegjësia e institucioneve duhet të jetë e lartë, pasi punonjësit e tyre duhet të jenë në shërbim të qytetarëve dhe jo për pasurimin e tyre.

Sipas tij, rasti në fjalë edhe një herë ka ngritur nevojën e pasjes së një sistemi të fuqishëm të ndjekjes, por edhe të përgjegjësisë për çdo shkelës të ligjit.

“Ata janë në shërbim të qytetarëve dhe nuk duhet të shfrytëzojnë funksionin e tyre në vjedhjen e qytetarëve. Atje ku janë konstatuar keqpërdorime të pozitës zyrtare, organet e ndjekjes duhet të veprojnë, para se gjithash nga prokuroria dhe të sanksionojë çdo shkelës të ligjit. Në njërën anë kemi qytetarë të varfër dhe institucione që nuk kanë para për të shlyer detyrimet ndaj qytetarëve, dhe në anën tjetër funksionarë që nuk mbajnë asnjë llogari për shpenzimin e parave të taksapaguesve”, thotë Ristevski.

Enti i revizionit shtetëror gjatë hetimeve të kryera nëpër institucione ka konstatuar parregullsi të shumta. Por, por deri më tani nuk është ndërmarrë asnjë masë e përgjegjësisë, qoftë nga Prokuroria Publike apo Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit. Ky institucion shtetëror nuk ka mbajtur asnjë seancë për të proceduar rastet e denoncuara, por në një moment kishte dalë në mbrojtje të ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski lidhur me fletën anketuese të pasurisë së tij.

Sipas ekspertëve, përgjegjësi duhet të mbajë edhe Kuvendi në rastin e trupave apo anëtarëve të institucioneve që emëron, siç është rasti me anëtarët e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve.

Nikolla Gruevski dorëhiqet nga drejtimi i VMRO-së

Nikolla Gruevski ka dhënë dorëheqje nga drejtimi i partisë VMRO DPMNE, e cila ka qeverisur Maqedoninë deri para qershorit të këtij viti kur drejtimin e vendit e mori Lidhja Social Demokrate e kryeministrit aktual, Zoran Zaev.

Gruevski i cili i kishte marrë drejtimin e VMRO DPMNE-së në vitin 2003, i paraqiti dorëheqjen e parevokueshme, Komitetit Drejtues të partisë për shkak të rezultateve të dobëta në zgjedhjet lokale të muajit të tetor.

Nga 80 komuna, kjo parti arriti të fitojë vetëm se në pesë prej tyre duke shënuar rezultatin më të dobët që nga vendosja e pluralizmit.

Kryetar i ri partisë më të madhe të opozitës do të zgjidhjet në kongresin e jashtëzakonshëm pas dy javësh.

”Komiteti Qendror i VMRO DPMNE-së, vendosi që kongresi partiak të mbahet më 22 dhe 23 dhjetor, në Vallandovë ku do të marrin pjesë 544 delegatë, lista e të cilëve do të publikohet në ueb faqen zyrtare të partisë”, ka thënë para mediave Hristijan Mickovski, Sekretari i Përgjithshëm i partisë.

Për kreun e ri të partisë përmenden disa kandidatura të mundshme, si deputetët Ilija Dimovski dhe Antonio Mislloshoski, ish Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Poposki, ish Ministri i Shëndetësisë, Nikolla Dimitrov, Hristijan Mickovski, por edhe emri i ish Kryetarit të partisë, Lubço Georgievski.

Largimi i Gruevskit nga partia ndodhë në momentin kur ai dhe shumë personalitete tjera të saj po përballen me procese gjyqësore për vepra të rënda penale.

Ndaj Gruevskit po zhvillohen së paku katër procese për mashtrime zgjedhore, kurdisje tenderësh, porositje të dhunës ndaj zyrtarëve të LSDM-së e vepra tjera.

Ndërkohë, gjashtë deputetë të VMRO-së po ndiqen edhe për dhunën e ushtruar në Kuvend.

Tre prej tyre janë në paraburgim prej 30 ditësh ndërsa tre të tjerë në burg shtëpiak.

Ata akuzohen për veprën penale “rrezikim terrorist të rendit kushtetues dhe të sigurisë publike” në rastin e pushtimit të Kuvendit nga protestuesit që kundërshtonin zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit nga radhët e shumicës së re parlamentare, por edhe formimin e qeverisë së re nga LSDM-ja. Në paraburgim ndodhet edhe ish ministri i Brendshëm, Mitko Çavkov, i akuzuar për veprën e njëjtë dhe mos ndërhyrjen e policisë ditën e pushtimin e Kuvendit.

Arrestimet janë kundërshtuar nga VMRO-ja dhe Gruevski, i cili ka akuzuar LSDM-në për revanshizëm politik.

Daljen nga gjendja e krijuar, VMRO-ja e sheh në një amnisti për të gjitha personat e ndaluar po që po ndiqen për dhunën në Kuvend, por kjo është kundërshtuar nga LSDM-së e cila kërkon përgjegjësi për atë çfarë kishte ndodhur “të enjten e përgjakshme”, siç njihet dita e pushtimit të Kuvendit, më 27 prill.

Me pasaportë të Maqedonisë mund të punësoheni rregullisht në Evropë

Kjo është faqja e internetit për punë në Gjermani: www.jobboerse.arbeitsagentur.d…

Këto vende përballen me një numër të madh mungesash të stafit, portali ‘Fol’ në mënyrë të veçantë i ka listuar edhe atë në këta sektorë:

Gjermania: IT, inxhinierë mekanikë, elektronikë, elektricist, instalues elektrik, hidraulik, mjekë, infermiere dhe kujdestarë të personave të moshuar dhe fëmijëve të sëmurë.

Suedia: dentistë, kontabilistë, kuzhinierë, bakers, moleraj, teknikë ndërtimi dhe inxhinierë, inxhinierë elektrikë, sektori IT.

Norvegjia: kuzhinier, bukpjekës, teknikë ndërtimi dhe inxhinierë, infermiere dhe mjekë.

Punohet 7,5 orë në ditë dhe punëtorët marrin 30 ditë pushim.

Yee nuk do të jetë ambasador i SHBA-ve në Shkup

Përfaqësuesi diplomatik i SHBA-ve, Hoyt Brian Yee në intervistë ekskluzive për televizionin boshnjak N1 i përgënjeshtron lajmet e paraqitura në disa media se ai do të jetë ambasadori i ri i SHBA-ve në Maqedoni, ndërsa shton se është i kënaqur me funksionin që ka aktualisht.

“Mos besoni çdo gjë që do të lexoni. Jam shumë krenar që jam zëvendës ndihmës sekretar i SHBA-ve dhe jam i kënaqur nga puna ime. Më vjen mirë që mund të vërtetoj se ende do të jem në këtë pozitë”, tha Yee.

Ai shton se interesat e SHBA-ve në rajon janë të drejtuara kah ndihma që vendet e rajonit të mund të afrohen drejt qëllimeve të tyre dhe ato janë prosperiteti, demokracia dhe stabiliteti.

Instituti zviceran shokon maqedonasit, shumica e popullatës me prejardhje ilire

Instituti zviceran i gjenetikës, IGENEA ka nxjerrë të dhëna për prejardhjen dhe origjinën e popujve në rajonin e Ballkanit. Sipas rezultateve të këtij studimi rreth 30 për qind e popullatës në Maqedoni kanë prejardhje antike. Pastaj 20 për qind janë teuton, (fise gjermane me prejardhje ilire).

Shkrimet e historianëve antikë dhe atyre të Mesjetës, vërtetojnë që pjesëtarët e teutonëve janë popuj iliro-thrakë, të cilët emigruan në kohë të ndryshme drejt Perëndimit, njofton agjencia e lajmeve INA.

Kjo bën që përqindja e popullatës me prejardhje ilire të jetë më e madhe.

Në këtë hulumtim gjithashtu theksohet se pjesa më e madhe e popullatës janë me prejardhje Ilire, ndërsa vetëm 15 për qind me prejardhje sllovene apo sllave.

Dokument – Ky është kumanovari që ndihmoi në lirimin e shqiptarëve në rastin ‘Monstra’

Kryetari i IGFM-së dhe kundërshtari i ashpër i regjimit të kaluar, Idriz Sinani ka dhënë një kontribut të çmueshëm në lirimin e shqiptarëve të pafajshëm në rastin ‘Monstra’ dhe zbardhjen e rasteve tjera të montuara ndaj shqiptarëve.

Përpor protestave, reagimeve e aktiviteteve tjera në forumet e ndryshme të organizatave ndëkombëtare, Sinani ka pasur një kontakt direktë me kryeministrin e vendit Zoran Zaev.

Gjatë tetor nëntor, kryetari i organizatës gjermane për të drejtat e njeriut i ka dërguar kërkesë dhe letër qeverisë së Maqedonisë për lirimin e të dënuarve në rastin Monstra si dhe zbardhjen e rasteve tjera të montuara nga regjimi i kaluar.

Qeveria e Maqedonisë, në përgjigjen e kthyer më 28 nëntor ka vlerësuar punën e palodhshme të veprimtarit shqiptarë nga Kumanovë, duke garantuar zbardhjen e plotë të Rastit Monstra dhe rasteve tjera.

Kryeministri Zaev, ka shprehur gatishmërinë të aplikoj sugjerimet e organizatës IGFM të prezantuara nga Idriz Sinani.

Ky i fundit thotë për agjencinë e lajmeve INA, se në kohën kur partitë politike po rrahin gjoks për lirimin e përfaquesve të rastit Monstra, duke të njihet edhe kontributi i organizatave për të drejtat e njeriut si dhe personaliteteve të cilët kanë ndihmuar në zbardhjen e plotë të këtij rasti.

Në Tetovë është prodhuar droga që përdoret nga ISIS (Foto)

Doktor Milan Zarubica (49) nga Beogradi që u arrestua të premten në Tetovë për shkak se kishte hapur laborator për prodhimin e drogës amfetaminë “Kaptagon”, e cila përdoret masivisht nga xhihadistët e Shtetit Islamik. U kapën së paku 300 kilogramë nga kjo drogë, rreth një milion e gjysmë tableta, që në tregun e zi kushtojnë së paku pesë milionë euro.

Zarubica është doktor i farmacisë dhe magjistër i kimisë, kurse kjo është hera e tretë që burgoset për prodhimin e amfetaminës. Për këtë arsye edhe ka bërë 11 vjet e gjysmë burg në Serbi. Në opinion njihet si “mbret i drogave sintetike.

Në aksionin e përbashkët të policisë së Maqedonisë dhe Serbisë , përveç Milanit u arrestuan edhe kushëriri i tij Bojan Zarubica (36), miku i afërm Stevan Klaç (55), si dhe shqiptarët nga Tetova, A. H.(53), S. Sh. (40), I. Sh. (52), A. M. (30) dhe Z. D. (55).

Përndryshe, xhihadistët e ISIS-it e përdorin masivisht drogën “Kaptagon”, sepse u ndihmon që të qëndrojnë më gjatë zgjuar dhe të jenë më luftarakë dhe energjikë.

Më herët një princ saudit u kap me dy tonelata nga kjo amfetaminë.

Polici që zhvilloi negociata me sulmuesit në Paris deklaroi se ata ishin të droguar. Të dy terroristët ishin shumë nervozë, të shqetësuar, të hutuar, sikur të ishin nën ndikimin e drogave dhe përsërisnin të njëjtat fraza: “Ne jemi ushtarë të kalifatit” , “Krejt faji është i presidentit François Hollande” etj.

Sipas njoftimeve të medieve franceze, që mbështeten në burimet policore, “Kaptagon-i” është gjetur edhe gjatë bastisjes së banesës së terroristit Salah Abdselam, i cili mori pjesë në sulmet në Paris.

Ministria turke e punëve të brendshme konfirmoi se njësitë e saj policore për luftën kundër drogës, kanë konfiskuar dy tonelata “Kaptagon”, në dy bastisje në krahinën në lindje të vendit.

“Kaptagon” është ilaç për hiperaktivitet, ndërsa është ndaluar në vitet `80 të shekullit të kaluar. Përfitohet nga përzierja e fentelinës, kofeinës dhe i disa substancave të tjera.

Në Lindjen e Mesme “Kaptagon” është shumë i popullarizuar. Në Arabinë Saudite konfiskohen 55 milionë tableta në vit, që supozohet të jetë 10 përqindshi i sasisë që tregtohet në vend. Sipas të dhënave të OKB-së të vitit 2013, 64 përqind e amfetaminës së konfiskuar në botë ndodh në Lindjen e Mesme, shumica të llojit “Kaptagon”.

Kohëve të fundit, policia libaneze gjeti 40 çanta me “Kaptagon” në avionin privat të një princi të familjes mbretërore Al Saud./Gazeta Express/

Lumi Vardar del nga shtrati, rrezikon qytetin e Shkupit.. !!

Pas reshjeve të shumta të shiut në Shkup, lumi Vardar ka dalë nga shtrati në disa vende.

Nga Drejtoria për Punë Hidrometeorlogjike thonë se në 24 orët e kaluara reshjet e shiut kanë rritur nivelin e ujit në gjithë vendin, veçanërisht në pjesën perëndimore të vendit.

“Për shkak të këtyre rritjeve është e mundur që në disa pjesë lokale të ketë përmbytje andaj porosisim që të vëzhgohet me kujdes situate. Pritet që gjatë  24 orëve në vazhdim përsëri të kemi mot me reshje shiu, fillimisht do të përfshijë më shumë pjesët perëndimore të vendit dhe më pas pritet që rreshje të shiut të përfshijnë të gjithë territorin. Në 24 orët e ardhshme pritet rritje e nivelit  në të gjithë lumenjt”- thuhet nga Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike.

Sipas të dhënave në terren niveli i ujit më shumë është rritur në lumin Radika, Sateska dhe Vardar.

Sipas paralajmërimeve të DPHM edhe më tej priten reshje të shiut dhe kështu do të vazhdojë edhe më tej rritja e nivelit të ujit në vend.

Më së shumëti rreshje shiu janë reghjistruar Mavrov 130 litër shi  për metër katrorë, në Tetovë 84 l/m2, Dibër 71 l/m2, Shkup 35 l/m2, Oher 34 l/m2.

Ndërtimi i hekurudhës Kërçovë-Lin do të kushtojë 500 milionë euro

Rajoni i Ohrit do të ketë qasje deri te rrjeti i hekurudhës me projektin për ndërtimin e hekurudhës Kërçovë-kufiri me Shqipërinë, në gjatësi prej 63 kilometër. Dokumentacioni projektues dhe tenderik është i përgatitur, kurse në periudhën e ardhshme nga kreditorët ndërkombëtar do të kërkohen 500 milionë eurot e nevojshme për të realizuar këtë Project.

Në prezantimin e sotëm të dokumentacionit të projektit,  e hartuar me 7.7 milion euro nga BE,  ishte pohuar se  aksi i hekurudhës nga Kërçova nëpër male deri te rajoni i Mesheishtës, prej ku kalon pranë Strugës ku edhe do të jetë stacioni kryesor me çka do të vazhdojë në pjesën perëndimore të liqenit të Ohrit, pastaj do të kalojë nëpër Radozhdë dhe do të lidhet me  kufirin me Shqipërinë tek vendbanimi Lin. Ky projekt do të mundësojë lidhjen me korridorin 8.

Pranohet aktakuza për rastin “Tanku”, Jankullovska së shpejti në bankën e të akuzuarve

Këshilli për vlerësimin e aktakuzave ka pranuar aktakuzën e Prokurorisë Speciale Publike për rastin “Tanku”, transmeton Express.

Për momentin nuk është caktuar data për fillimin e gjykimit ndërsa nuk është caktuar as edhe gjykatësi i cili do të udhëheq lëndën.Rasti “Tenk” ka të bëj me keqpërdorimin e detyrës zyrtare dhe autorizimeve nga ana e ish ministres për punë të brendshme Gordana Jankullovska dhe eprorit për furnizime publike Gjoko Popovski, gjegjësisht për blerjen e “mercedesit” luksoz në vlerë prej mbi gjysmë milion euro, me çka e kanë dëmtuar buxhetin e shtetit.Gjykata e Apelit në Shkup më 8 nëntor vendosi që bisedat e përgjuara për blerjen e “mercedesit” të jenë provë në gjykimin për rastin “Tanku”.

Hojt Ji do të jetë ambasadori i ri amerikan në Shkup

Hojt Brajan Ji do të jetë ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Maqedoni, raportoi “Al Xhazira Balkans”. Informacionin e ka konfirmuar edhe Stejt Departamenti për korrespodentin e “Al Xhezirës” në Uashington, transmeton Express.

Hojt Ji do të zëvendësoj Xhes Bejlin, i cili u emërua në vitin 2014, transmeton. Ji është diplomat karriere dhe për momentin mban postin e zëvendës asistentit të sekretarit për Evropë dhe çyshtje evropiane në administratën e SHBA-vë në Uashington. Ai është përgjegjës për raportet e SHBA-ve me vendet e Evropës Qendrore dhe Juglindore

Paraburgosen shumica e të arrestuarve për dhunën në Kuvend

Gjykata Penale e Shkupit i ka caktuar masën e paraburgimit shumicës së pjesëtarëve të grupit të arrestuarve për dhunën në Kuvendin e Maqedonisë, më 27 prill. Ish-ministrit të Punëve të Brendshme, Mitko Çavkov i është shqiptuar paraburgimi prej 30 ditëve, aq sa edhe 15 të tjerëve, zyrtarë të Qeverisë së kaluar të VMRO-DPMNE-së, po në mesin e tyre ka edhe aktor dhe drejtues të shoqatës “Për Maqedoni të bashkuar”, që protestonin para pushtimin të Kuvendin, të enjten e përgjakshme, siç njihet ndërhyrja e tyre në institucionin ligjvënës.

Disa nga grupit prej 36 të akuzuarve për terrorizim dhe rrezikim të rëndit kushtetues, iu caktua masa e paraburgimit shtëpiak, ndërsa disa të tjerë janë ende të pakapshëm për organet e drejtësisë.

Presidenti Gjorge Ivanov në fjalimin para opinionit tha se përgjegjësi për dhunën e 27 prill në Kuvend duhet të ketë, por kërkoi nga institucionet të respektojnë ligjet dhe të drejtat e njeriut.

Ai tha se mbështeti iniciativën “Për një Maqedoni të përbashkët”, e cila, siç tha Ivanov, për më shumë se dy muaj shprehu shqetësim për interesat kombëtare.

Kreu i shtetit tha se qytetarët nuk janë dhe nuk mund të trajtohen si një organizatë terroriste duke shprehur shqetësimin për hakmarrje politike që sipas tij mund të destabilizimin politik.

“Me revanshizëm dhe me demonstrim të forcës gjenerohet polarizimi. Bëj thirrje në urtësi dhe përgjegjësi të institucioneve kompetente, të cilat duhet ta respektojnë Kushtetutën dhe ligjet. Qytetarët presin zgjidhje, e jo probleme”, ka deklaruar Ivanov.

Pushtimit të Kuvendit më 27 prill të këtij viti i kishte paraprirë protesta disaditore e një grupi të madh të protestuesve, ithtarë të VMRO-së, të cilët veç tjerash kundërshtonin zgjedhjen e kryetarit shqiptar të Kuvendit, Talat Xhaferi si dhe formimin e Qeverisë mes LSDM-së dhe partive shqiptare. Gjatë hyrjes së dhunshme në Kuvend, ata besohet të jenë ndihmuar nga së paku tre deputetë të VMRO-së së Nikolla Gruevskit, të cilët kishin hapur dyert e Kuvendit pa u penguar fare nga pjesëtarët e sigurimit të Kuvendit.

Zijadin Sela nga Aleanca për Shqiptarët, ishte një nga deputetët që ishte në shënjestër të sulmit të protestuesve që kishin pushtuar Kuvendin për shkak të zgjedhjes së kryetarit shqiptar të Kuvendit, por edhe mosformimit të Qeverisë së re nga VMRO-ja, që sipas tyre, ishte fituese e zgjedhjeve.

Gjatë dhunës së ushtruar në Kuvend, përveç Ziadin Selës, lëndime kishin pësuar edhe lideri i LSDM-së Zoran Zaev, tani kryeministër i vendit, si dhe disa deputetë të partisë së tij.

Protesta në Kumanovë: Pa lirinë e të burgosurve shqiptarë, nuk kemi festë ne shqiptarët

Protesta në Kumanovë, në ditët e festës së 28 Nëntorit, është përkrahur nga shumë qytetarë.

Kjo protesët sipas organizatorëve bëhet për nder të të burgosurve të ngjarjes së “Lagjes së Kumanovës”.  Në tubimin protestues thuhet se të gjithë shqiptarët që kanë kërkuar liri, drejtësi, barazi, janë burgosur. Përderisa ka të burgosur shqiptarë, të cilët janë të pafajshëm, sot nuk kemi festë. Protesta janë zhvilluar edhe në Prishtinë.Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së u kanë bërë thirrje qytetarëve dhe veteranëve, që të marrin pjesë në protestë, e cila mbahet kundër dënimit të të dënuarve të Grupit të Kumanovës.

Dhjetëra shqiptarë janë dënuar me burgim të përjetshëm për rastin që ka ndodhur më 10 maj të vitit 2015 në Lagjen e Trimave në Kumanovë.

Shkup, mbahet akademi solemne për 28 Nëntorin

“Shqipëria dhe populli shqiptar janë përfshirë në një luftë tjetër, për t’u bërë edhe institucionalisht pjesë e Evropës”, tha ambasadori i Shqipërisë në Maqedoni, Fatos Reka

SHKUP – Për nder të Ditës së Flamurit dhe të Pavarësisë, Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) nën patronatin e kryetarit të partisë, Ali Ahmeti, ka mbajtur një akademi solemne e cila tradicionalisht mbahet më 28 nëntor.

Në prani të mysafirëve të shumtë, ministra qeveritarë nga partia e Ahmetit dhe diplomatë nga Tirana dhe Prishtina të akredituar në Shkup, me një fjalë rasti u drejtua ambasadori i Shqipërisë në Maqedoni, Fatos Reka, i cili duke folur për kontekstin historik të shqiptarëve, tha se formimi i shtetit të Kosovës së fundmi është një dëshmi e luftës së shqiptarëve për të drejtat e tyre kombëtare.

Sot, tha Reka, Shqipëria dhe populli shqiptar janë përfshirë në një luftë tjetër, për t’u bërë edhe institucionalisht pjesë e Evropës, duke shtuar se fatmirësisht, në këtë rrugëtim ne nuk jemi vetëm, sepse jemi bashkë me shtetet tjera të Ballkanit Perëndimor.

“Në këtë rrugëtim të realizimit të synimeve euro-atlantike kemi në krah edhe Maqedoninë, pozita e së cilës gjithnjë e më shumë po forcohet dhe në këtë drejtim ky vend mik, ka mbështetjen e Shqipërisë, sepse në nuk mund të bëjmë vet”, tha Reka për të shtuar se zgjedhjet parlamentare dhe lokale të mbajtura në Maqedoni flasin se vendi është në rrugën e duhur si një shoqëri e shëndoshë multietnike, dhe se mes Maqedonisë dhe Shqipërisë nuk ka çështje të hapura, që më së miri reflektohet përmes mbledhjes së përbashkët të dy qeverive që do të realizohet së shpejti.

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti në fjalimin e tij, tha se festa e sotme është meritë e veprimtarisë së ilegales shqiptare nga Maqedonia dhe Kosova dhe sakrificës së gjeneratave të kaluara dhe ushtrive Çlirimtare Kombëtare nga historia e mëvonshme, të cilat kanë mbajtur gjallë palcën e kombit.

Megjithatë, tha Ahmeti, pas ndryshimeve si rezultat i luftërave të shqiptarëve dhe ndihmës së NATO-s, SHBA-ve dhe BE-së, përgjegjësinë për të ardhmen e kanë shqiptarët.

“Përgjegjës për të ardhmen jemi vet ne, se si do i drejtojmë gjërat për shtete më të mira, më të organizuara dhe më të përparuara me standarde të cilat ne na afrojnë me BE-në dhe NATO-n. Askush nuk është fajtor që ne mos të ecim përpara, pengesa nuk kemi për arsim dhe shëndetësi më të mirë, sepse vetëm ashtu do ta nderojmë historinë tonë”, tha Ahmeti.

Në solemnitetin e sotëm për aspektin historik të 28 Nëntorit foli historiani Nuri Bexheti, ndëra e tërë akademia u pasuarua më një program artistik. aa

Më 28 Nëntor 2017 Shkupi të jetë Kryeqendra e Përpjekjes për Shqipëri Etnike (Fotot)

Më 28 Nëntor 2017 Shkupi të jetë Kryeqendra e Përpjekjes për Shqipëri Etnike. Kjo është kërkesa e Hyzri Salihut, Koordinator i FBKSH së Shqipëri Etnike –Mërgatë.

Njëkohësisht FKBSH kërkon drejtësi për Grupin e Kumanovës, duke paralajmëruar se në të kundërtën do të merr “në vetëmbrojtje” pjesëtarët e këtij grupi. Ja deklarata e plotë e FKBSH-së:

Kryesia e Frontit të Bashkimit Kombëtar Shqipëtarë (FBKSH) me rigorozitet ndaj idealit kombëtar, në koherencë me ngjarjen aktuale “Kumanova”, në shërbim të çështjes kombëtare dhe mbrojtjes së të drejtave të shqipëtarëve në ish-Maqedoni, pasi u mblodh me urgjencë të jashtëzakonshme vendosi unanimisht të dalë përpara opinionit mbarëshqipëtar dhe atij ndërkombtarë me këtë Deklaratë si vijon:

Ndëshkojmë pa kompromis genocidin shtetrorë maqedonas ndaj popullsisë shqipëtare të Kumanovës në 09 dhe 10 maj të vitit 2015 duke e konsideruar një terrorizëm shtetrorë të organizuar për qëllim të spastrimit etnik!

Ndëshkojmë vrasjet shtetrorë të policisë maqedone ndaj djemëve Shqiptarë të ndodhur në tokën dhe shtëpin e tyre në kushtet ekstreme të mos kapërcimit të kufijëve të mbrojtjes së nevojshme!

Nuk pranojmë dhe për më tepër kontestojmë kërkesat antinjerzore të prokurorisë sllave-maqedone dhe aq më pak vendimet e padrejta të Gjykatës së këtij shteti artificial ndaj të akuzuarve Shqipëtarë për ngjarjen në fjalë!

Kërkojme nga autoritetet e Prishtinës dhe Tiranës zyrtare ( bazuar në Nenin nr. 8 pika 1 dhe 2 të Kushtetutës së Republikës së Shqiperis) të marrin nismën e përbashkët për kërkesën të rishikimit të vendimeve të padrejta e antishqiptare nga gjyqësori maqedonas drejtuar strukturave juridike koompetente të Evropës ku sanksionohen të drejtat e njeriut!

Nëpërmjetë kësaj deklarate, ju bejmë me dije se: në rast se të drejtat e “djemëve” Shqiptarë viktima të kinse drejtësisë maqedone nuk do të përfaqsohen denjësisht nga organet shtetrore të dy shteteve Shqiptarë, atëherë FBKSH është e legjitimuar të marrë nën vetmbrojtje të drejtat e tyre me të gjitha mënyrat! KRYESIA E FBKSH Kryetar: Jurist, Ibush Hetemi Sekretar Politik: Av. Genc Llakaj Koordinator :Prof Hyzri Salihu


Kërçovë, varrosen mbetjet mortore të viktimave shqiptare nga masakrat e shekullit të kaluar

“Nuk mund të ketë pajtim pa një rezolutë të aprovuar në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë”, u shpreh Ahmeti

KËRÇOVË – Në Qendrën Përkujtimore “Nëna Shqiptare” në fshatin Zajaz të Kërçovës u varrosën mbetjet mortore të viktimave shqiptare nga masakrat nga viti 1913 dhe deri pas Luftës së Dytë Botërore, të cilat u gjetën në disa varreza masive në këtë qytet.

Varrimi i mbetjeve mortore u mundësua nga Këshilli Organizativ për zbulimin e krimeve ndaj shqiptarëve në shekullin e kaluar, me mbështetjen e kreut të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, si iniciator i aktiviteteve për zbardhjen e krimeve gjenocidale ndaj shqiptarëve.

Kohë më parë, në fshatin Zajaz dhe në vende tjera në Kërçovë u zbuluan varreza masive të viktimave nga masakrat ndaj shqiptarëve nga viti 1913 dhe deri pas Luftës së Dytë Botërore.

Ahmeti, i cili u adresua para të pranishmëve, tha se “banda çetnikësh të organizuara nga ideologji shfarosëse me shpërbërjen e Perandorisë Osmane vërshuan në hapësirat shqiptare”, duke ushtruar siç tha ai, gjenocid për herë të parë në Evropë.

“E kaluara të mos na përsëritet. Mbase ky apel del nga zemra e një njeriu që është masakruar barbarisht, mbi 60 anëtarë të familjes. Ky apel del nga zemra e zhuritur që duhet dëgjuar dhe lexuar nga të gjithë popujt e Evropës, e aq ma shumë nga popujt fqinj. Aq më shumë duhet dëgjuar nga të gjithë ata njerëz që duan paqen, stabilitetin dhe sigurinë se ne nuk duam të na përsëritet e kaluara, por ajo e kaluar nuk duhet harruar dhe ne se harrojmë. Ky apel duhet të trokasë edhe tek bashkëqytetarët maqedonase, sepse edhe ata kanë njerëz të vrarë e të masakruar”, deklaroi Ahmeti.

Kreu i BDI-së apeloi që edhe maqedonasit të solidarizohen dhe të dënojnë gjenocidin që është ushtruar mbi shqiptarët, por edhe mbi ata. Ai theksoi se dora për maqedonasit do të jetë gjithmonë e zgjatur, që bashkërisht, shqiptarët dhe maqedonasit, të solidarizohen deri në përpilimin e një dokumenti ku do të dënohet gjenocidi i ushtruar mbi shqiptarët. “Nuk mund të ketë pajtim pa një rezolutë të aprovuar në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë”, u shpreh Ahmeti.

Në varrimin e mbetjeve mortore, përveç përfaqësuesve shqiptarë në institucionet e Maqedonisë, të Shqipërisë dhe Kosovës, të bashkësive lokale e fetare, të pranishëm ishin edhe ministri i Diasporës i Shqipërisë, Pandeli Majko, zëvendëskryeministri i Qeverisë së Maqedonisë, Hazbi Lika, kryetari i komunës Skenderaj të Kosovës, Bekim Jashari, kreu i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë (BFI), Sulejman Rexhepi, si dhe shumë mysafirë të tjerë.

Ministri Majko, theksoi se sot shqiptaria e Maqedonisë nuk ka në krah të vet vetëm Shqipërinë, por ka dy binjakë, Shqipërinë dhe Kosovën. “Ne duam paqe. Nëse na ofrojnë paqe, paqe do të ketë”, tha ai.

Kreu i BFI-së, Sulejman Rexhepi, tha se institucioni që drejton ai i bashkohet kësaj iniciative për zbardhjen e krimeve gjenocidale ndaj shqiptarëve. Ai paralajmëroi se të premten e ardhshme do të dërgojnë një qarkore tek të gjitha myftinitë e BFI-së në Maqedoni, me qëllim që çdo xhami në vend viktimave t’u fal namazin e xhenazes në jo-prezencë.

Qendra Përkujtimore “Nëna Shqiptare” u inaugurua më 28 nëntor të vitit 2013, në nder të viktimave shqiptare nga Luftërat Ballkanike. Në këtë qendër të shtrirë në një hapësirë prej 10 mijë metra katrorë ndodhen rreth 300 varre të viktimave nga Luftërat Ballkanike.

Reagon Moska ndaj deklaratave të Zaevit se Rusia po përgatit likudimin e tij fizik

Moska Zyrtare përmes ka reaguar përmes ambasadës në Shkup ndaj intervistës së kryeministrit maqedonas, Zoran Zaev, për radion malazeze “Antena-M”, ku foli edhe për reagimet që do të vinin nga Rusia në rast se Maqedonia bëhet anëtare e NATO-s, transmeton Express.

Komunikata e UÇK-së: MPB-ja heton, Shoqatat e luftës s’janë në dijeni

MPB-ja po heton se kush qëndron prapa të ashtuquajturës “komunikatë” numër 6 të UÇK-së, me të cilën shqiptarëve u është bërë ultimatum që deri nesër në mesnatë t’i lënë të gjitha institucionet shtetërore në të cilat punojnë, për shkak të aktgjykimit për rastin “Lagja e Trimave”. Por, nga policia pohojnë se gjendja e sigurisë në vend është e qetë dhe stabël.

Lidhur me atë se kush qëndron prapa ultimatumit të UÇK-së, nuk janë në dijeni as krerët e SHVL-UÇK-së dhe të OVL-UÇK-së, Fazliu Veliu dhe Besim Hoda.
Komunikata ka ardhur dje pasdite përmes postës elektronike në redaksitë e disa mediave shqipe. “Menjëherë pas publikimit të kësaj komunikate, Ministria e Punëve të Brendshme në koordinim me Prokurorinë Publike kompetente ndërmori masa përkatëse lidhur me ‘informatën’ në fjalë dhe aktivitetet po zhvillohen në atë drejtim. Njëkohësisht, MPB-ja thekson se në vazhdimësi ndiqen të gjitha rreziqet eventuale ndaj sigurisë, megjithatë për momentin nuk ka shantazhe serioze për gjendjen e sigurisë, lidhur edhe me ‘komunikatën’ në fjalë edhe përmbajtjen e saj. Sipas analizave dhe njohurive aktuale të MPB-së, gjendja e sigurisë në Republikën e Maqedonisë është e qetë dhe stabile”, thonë për POST.mk, nga MPB-ja. As Veliu nuk ka njohuri nëse ka informata për atë se kush do të mundte t’i dërgojë opinionit një ultimatum me vulën e UÇK-së, transmeton Medial.mk

I forti i Kumanovës “selam” paramilitarit maqedonas: Ti që po ofendon UÇK-në, do bëhesh pishman

Biznesmeni Bashkim Qazimi, i njohur si i forti i Kumanovës i ka dërguar një porosi të ashpër paramilitarit maqedonas, Goran Angellov, i cili ofendoi UÇK-në duke i quajtur edhe “homoseksualë”.

Në porosinë e shkruar edhe shqip edhe maqedonisht, Bashkim Qazimi nga Kumanova kërkon nga Angellov të kërkojë falje për këtë ofendim, ose do të bëhet pishman, shkruan Gazeta Lajm. “Unë Bashkim Qazimi, nga Kumanova, e pranoj sfidën e Goran Angellovit, komandantit të Beretave maqedonase, i cili sot i paska sfidu dhe i paska ofendu ushtarët e UÇK-së. Nëse nuk ai nuk kërkon falje publike për këtë ofendim, e sfidoj KU TË DOJË DHE KUR TË DOJË të përballet me mua. Nëse është burrë, pres t’i përgjigjet kësaj ftese time sa më shpejtë!”, ka shkruar Qazimi.

Vazhdon shpërndarja e librit « Mashtrimi i Madh »

Vazhdon shpërndarja e librit « Mashtrimi i Madh »

Vazhdon shpërndarja e librit « Mashtrimi i Madh » Biznesmeni nga Tetova, Enver Kadriu, pronar i Hotel Restorant « Tivoli » në Tetovë dhe Shkup njofton përmes profilit të vet në Facebook se në takimin me bashkatdhetarët nga diaspora pas bisedës për situatën politike në Kosovë ua dhuroi librin « Mashtrimi i Madh » të autorit Bardhyl Mahmuti. Ky libër zhvesh akuzat e pabaza që bëhen kundër udhëheqësve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe nxjerr në shesh krimin e gjenocidit serb në Kosovë.

 

 

BDI-ja dhe LSDM-ja shpallin fitoren

Simpatizantë të LSDM-së, zgjedhjet lokale 2017.

Partitë politike të parat e shpallin rezultatin e raundit të dytë të zgjedhjeve lokale në Maqedoni.

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, shpalli, siç tha, fitore në pjesën më të madhe të komunave me shumicë shqiptare.

Jam këtu për të konfirmuar lajmin e fitores së madhe të BDI-së në Tetovë, Strugë, në Çair, në Dibër, në Saraj, në Likovë, në Dollnen, Tearcë, Pllasnicë dhe Kërçovë”, deklaroi Ahmeti.

Ndërkaq, kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela, i cili ka garuar në komunën e Strugës, për humbjen e tij e akuzoi kryeministrin Zoran Zaev, duke theksuar se ai mbetet fitues absolut në elektoratin shqiptar.

“Në rast se kemi parasysh votat e shqiptarëve, ne kemi dyfishin e votave në krahasim me kundër-kandidatin tonë. Kemi rreth 3 mijë vota më tepër se Ramiz Merko dhe BDI-ja. Në çdo fshat të Strugës ne kemi fituar. Vota shqiptare në qytet është e jona, ai ka marrë votat e LSDM-së. Shqiptarët e kanë fituar këtë betejë. Për ne është i papranueshëm ky rezultat”, tha Sela.

Aleanca për Shqiptarëtnë koalicion me Lëvizjen Besa shpalli fitore në komunën e Gostivarit, atë të Vrapcishtes, Bogovinës dhe Zhelinës.

Gostivari u çlirua nga një diktator. Koalicioni ka fituar edhe në Vrapcisht, Bogovinë dhe Zhelinë. Në të gjitha komunat ku kemi humbur, dallimi në vota është shumë i vogël – kjo tregon se shqiptarët u zgjuan”, theksoi Arben Taravari, i cili shpallifitoren e tij në komunën e Gostivarit duke paralajmëruar mbajtjen zgjedhjeve të parakohshme parlamentare së shpejti.

Ndërkohë, Social-Demokratët e kryeministrit Zoran Zaev, kanë shpallur fitore pothuajse në të gjitha komunat ku ka garuar me kandidatët e saj, përfshirë dhe komunat që janë pjesë e Shkupit.

“Zgjedhjet ishin kristal të pastra”, deklaroi Zaev, duke kërkuar nga VMRO DPMNE që të njoh rezultatin zgjedhor:

“Besoj se VMRO-ja do të grumbullojë forcat dhe do ta njohë rezultatin zgjedhor. Bëj thirrje deri tek udhëheqësia e VMRO-së që në plan të parë të vendosin interesat e Republikës së Maqedonisë”.

Kurse, lideri i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski, zgjedhjet vendore i quajti të falsifikuara.

“Është shkelur edhe heshtja zgjedhore. Disa persona kanë shpërndarë fletushka, derisa policia ka qenë në shërbim të tyre. Janë regjistruar edhe kërcënime, shantazhime dhe blerje e votave. Janë shpërndarë edhe artikuj ushqimorë”, u shpreh Gruevski, duke kërkuar formimin e Qeverisë teknike dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Gruevski tha se nuk e njeh rezultatin zgjedhor.

Me rezultatet e para zyrtare, Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve pritet të dalë në mesnatë.

Mbyllen vendvotimet për balotazhin në Maqedoni

Në Maqedoni ka përfunduar procesi i votimit për rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale, në të cilat rreth 833.716 qytetarë të regjistruar në listën e përgjithshme zgjedhore kanë zgjedhur 35 kryetarët e rinj të komunave.

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka njoftuar se deri në orën 17:00, të drejtën e votës në rrethin e dytë për zgjedhjet lokale e kanë shfrytëzuar 43.83 për qind e votuesve.

Pjesëmarrja më e lartë nga 35 komunat ku u zhvillua balotazhi, është regjistruar në Demir Kapi, me rreth 76 për qind, ndërsa më e ulëta në komunën Shuto Orizare të Shkupit ku në votime kanë dalë 31 për qind e votuesve.

Sipas KSHZ-së, procesi zgjedhor u zhvillua në mënyrë kryesisht të qetë dhe demokratike, me përjashtim të disa problemeve teknike, të cilat, siç thuhet, janë evituar me kohë duke mundësuar kështu vazhdimin e procesit zgjedhor.

Edhe autoritetet e rendit kanë pohuar se procesi zgjedhor në përgjithësi u zhvillua në mënyrë të qetë, pa probleme serioze, që mund ta prishin rendin publik.

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë konfirmoi se në komunën e Shuto Orizares në Shkup, policia ka arrestuar një person për shkak të përfshirjes në një rrahje me disa persona të tjerë.

“Gjatë procesit zgjedhor është regjistruar prishje e rendit publik në Shuto Orizare. MPB-ja ka dalë menjëherë në teren ku është ndaluar një person për shkak të përfshirjes në një rrahje jashtë qendrës votuese. Ende nuk dihen arsyet e incidentit”, deklaroi zëdhënësi i MPB-së, Toni Angellovski.

Sipas tij, MPB-ja ka regjistruar edhe tri raste të fotografimit të fletës së votimit në vendvotimet në Shuto Orizare, Cërnice dhe Probishtip.

Organizata joqeveritare “CIVIL”, në një paraqitje për mediet ka denoncuar parregullsi në një zonë të Shkupit ku, siç thuhet, janë regjistruar raste të votimit familjar, një person për më shumë veta, pastaj raste të fotografimit si dhe disa shkelje më të vogla.

Gjatë paradites, asociacioni qytetar “MOST” që kishte numrin më të madh të vëzhguesve, kishte njoftuar për proces të rregullt zgjedhor.

Pritjet e qytetarëve nga zgjedhjet lokale

Qytetarët, të cilët e kanë shfrytëzuar të drejtën votës në komunat e Shkupit nga kryetarët e komunave presin që të angazhohen për zgjidhjen e problemeve infrastrukturore, ndalimin e ndërtimit të objekteve pa leje, më shumë hapësira të gjelbëruara, etj.

“Po gjithsesi presim të ketë ndryshime, të angazhohen më shumë në punë. Të jenë më aktivë për zgjidhjen e problemeve, me të cilat ballafaqohen qytetarët, sepse qytetarët kanë nevojë të zgjidhen problemet infrastrukturore. Pra, të krijojnë një komunë ku do të ketë rend dhe gjërat do të funksionojnë në rregull”, tha Faruk Bislimi nga komuna e Çairit të Shkupit.

“Po shpresoj të bëhet mirë për të rinjtë, të ketë punë për ta, e mos na ikin jashtë vendit”, tha Nazmije Mehmeti.

“Po uroj të kalojnë qetë zgjedhjet, kush të fitojë e pret shumë punë”, u shpreh Dragan Stojanovski, nga komuna e Butelit.

“Po pres përmirësim të situatës në të ardhmen. Ka shumë nevojë të investohet për ngritjen e cilësisë së arsimit në komunën tonë. Shumë fëmijë mësojnë në një klasë të vetme si rrjedhojë e mungesës së klasave”, theksoi Veton Asani, nga komuna e Çairit të Shkupit.

“Më pengon ky kaos urbanistik, shpresoj që kryetari i ri komunës ta ndalë këtë katrahurë urbanistike”, tha Daniella Ristevska nga komuna e Gazi Babës së Shkupit.

“Po jam i kënaqur se procesi zgjedhorë realizohet qetë dhe pa probleme. Kjo është me shumë rëndësi. Ka shumë gjëra që janë përmirësuar në komunën tonë, po ka edhe disa gjëra që duhet të përmirësohen, siç është zgjidhja e problemit me kanalizimin”, tha Abdulla Bunjaku nga komuna e Çairit.

“E shihni, jetojmë rrëzë Malit Vodno dhe ballafaqohemi me ajrin e ndotur. Shpresoj që kryetari i ri i komunës të marrë masa që të këtë më shumë gjelbërim”, u shpreh Damjan Angellov nga Komuna e Kisella Vodës.

Për dallim nga rreth i parë i zgjedhjeve më 15 tetor, kur u votua edhe për këshillat komunalë dhe Qytetin e Shkupit, tani është votuar vetëm për kryetarë të komunave, që kaluan në balotazh ndërmjet dy kandidatëve që kanë marrë më shumë vota në rrethin e parë të zgjedhjeve.

Në këtë rreth garuan 68 kandidatë të 8 subjekteve politike dhe 2 kandidatë të pavarur.

Gara kryesore u zhvillua kryesisht në komunat shqiptare, pasi nga 14 prej tyre me shumicë shqiptare, në rrethin e parë janë zgjedhur kryetarët e vetëm dy komunave.

Rrethin e dytë të zgjedhjeve e monitoruan 5,101 vëzhgues vendorë dhe 473 të huaj, ndërsa procesi është mbikëqyrur edhe nga delegacioni i BE-së, Ambasada Amerikane, me 35 vëzhgues. Vëzhgues pati edhe nga vende tjera, si nga Britania e Madhe, Franca, Rusia, Shqipëria, Kosova e vende tjera.

Maqedonia ka gjithsej 80 komuna dhe Shkupin si njësi e veçantë e vetë-administrimit lokal me 10 komuna urbane në përbërje të tij.

Sot në orët e para të mëngjesit, ndërroi jetë veprimtari i arsimit Prof. Dr. Xhevat Gega

Prof. Dr. Xhevat Gega lindi në Strugë më 1934. Shkollimin fillor e kreu në vendlindje, ndërsa Normalen në Shkup dhe Tetovë.

Pas diplomimit punon si mësues në fshatin Kishavë të Manastirit, ndërsa vitin vijues shkollor në f. Veleshtë të Strugës. Pas dy vjet mësuesie, në vitin 1953 Xhevat Gega regjistrohet në Fakultetin Filozofik në Beograd dhe në vitin 1957, në po atë fakultet të Beogradit, diplomohet në degën e gjuhës dhe letërsisë shqiptare. Pas diplomimit ka punuar si profesor i gjuhës dhe letërsisë në Normalen “Zef Lush Marku” të Shkupit, ndërsa si bashkëpunëtor i jashtëm ka ligjeruar edhe në Grupin e Gjuhës dhe Letersisë Shqiptare pranë Akademisë së Lartë Pedagogjike ”Kliment Ohridski” të Shkupit.
Vite me rradhë ka qenë redaktor i rubrikës kulturore në Redaksinë e gazetës “Flaka e Vëllazërimit”. Që nga tetori i vitit 1969 e deri më 1974 ka punuar si profesor i lëndëve histori e letërsisë shqiptare dhe teori e letërsisë pranë Akademisë Pedagogjike “Kliment Ohridski” në Shkup, ku gjatë një mandati ka qenë edhe zëvendësdrejtor i Akademisë Pedagogjike.

Është autor i një veprimtarie madhore përkthyese, ka me dhjetëra tituj të përkthyer nga maqedonishtja dhe letërsitë jugosllave. Xhevat Gega ka dhënë një kontribut të rëndësishëm në zgjedhjen dhe përkthimin e materialeve për Mbrëmjet Strugane të Poezisë, Takimet e Racinit, Institutin e letërsisë pranë Fakultetit Filologjik në Shkup (si udhëheqës i projektit), etj.

Arrestohen në Greqi dy agjentë maqedonas rreth aferës së përgjimit

Dy agjentë të lartë të policisë sekrete maqedonase janë arrestuar në Selanik të Greqisë, në bazë të një fletarrestimi të lëshuar nga Ministria e Punëve të Brendshme lidhur akuzat për përfshirje në aferën e përgjimeve. Lajmi është bërë i ditur nga zyrtarë të Lidhjes Social-Demokrate në pushtet ndërsa pritet konfirmim edhe nga Ministria e Punëve të Brendshme.

Të arrestuarit janë, Goran Grujevski dhe Nikolla Boshkovski, të cilët u kapën mbrëmë vonë, por nuk janë dhënë detaje tjera.

Ata janë të ngarkuar me akuza për shpërdorim të detyrës dhe shkatërrimin e pajisjeve me të cilat dyshohet se janë bërë përgjimet e paligjshme. Këto akuza janë ngritur nga Prokuroria Speciale në rastin e koduar “Titanik”. Gjykata Penale tre muaj më parë u kishte caktuar atyre masën e paraburgimit, por menjëherë pas këtij vendimi ata janë arratisur në drejtim të panjohur.

Duke komentuar procedurat e mëtejme, përfshirë edhe ekstradimin e tyre, eksperti për çështje të sigurisë, Lubomir Gjurçevski tha se tani duhet ndjekur procedurat që parashihen për ekstradim.

Fillimisht duhet të presim që Ministria e Drejtësisë, nëpërmjet ndihmës juridike Ndërkombëtare apo nga shërbimet e INTERPOL-it, të njoftohet se personat me identitetin e caktuar janë arrestuar në Selanik. Kjo me qëllim të fillimit të procedurës së vërtetimit, fillimisht të identitetit të tyre të vërtetë. Këtu përfshihen dokumentet që i posedojnë institucionet vendase dhe të dhënat për personat në fjalë. E gjithë procedura mund të zgjasë deri në 30 ditë”, tha Gjurçevski.

Veç kësaj, policia në dy ditët e fundit ka ndaluar edhe disa persona tjerë, të përfshirë në dhunën më 27 prill në Kuvendin e Maqedonisë. Ata akuzohen për tentim vrasje të kryetarit të Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela. Arrestimet vijnë dy ditë pas përfundimit të rrethit të parë të zgjedhjeve lokale, të cilat u fituan nga partia e kryeministrit, Zoran Zaev.

Profesori i së Drejtës Kushtetuese, Osman Kadriu, thotë se arrestimet mund të kenë lidhje edhe me zgjedhjet e fundit, pasi ato ndodhën menjëherë pas fitores së LSDM-së. Kadriu vlerëson se gjyqësori, duke e parë se më nuk është nën presionin e elementëve të Qeverisë së kaluar, ka nisur të bëjë kthesë serioze në punën e tij.

Gjyqësori nëse është në krye të detyrës, gjithmonë duhet të bëjë ndjekje penale për të gjithë kryerësit e veprës penale. Këtë gjithashtu duhet ta bëjnë edhe organet tjera, përfshirë edhe policinë. Vlerësoj se momenti kur janë bërë arrestimet, tregon se për këtë edhe janë krijuar kushtet që personat në fjalë janë të kapshëm për organet e ndjekjes penale”, thotë Kadriu.

Sipas tij, ky zhvillim “flet për një kthesë shumë të rëndësishme në gjyqësor”.

Arrestimet e fundit që ndërlidhen me dhunën në Kuvend si dhe arrestimet në Selanik, besohet se kanë një emërues të përbashkët, aferën e përgjimeve të publikuar nga kryetari i LSDM-së Zoran Zaev, në shkurt të vitit 2015, që kishte shkaktuar krizën më të madhe politike, e cila kulmoi me protesta e tensione të shumta. Atë kohë tensionet politike ishin ngritur dukshëm, po ashtu edhe procese gjyqësore, ndërkohë që gjendja e tensionuar sikur i kishte “shtyrë” partitë politike shqiptare të arrinin marrëveshje. Krejt këto zhvillime, patën dërguar Maqedoninë në zgjedhje të parakohshme parlamentare në dhjetor të vitit 2016, kur edhe ra na pushteti i VMRO DPMNE-së së Nikolla Gruevskit.

Ai akuzohet për përgjimin e dhjetëra mijëra qytetarëve të Maqedonisë, përfshirë edhe personalitete të shumta të jetës politike. Përmbajta e bisedave telefonike të zyrtarëve nxori në sipërfaqe ndërhyrjen e pushtetit të kaluar në gjyqësor, mashtrime zgjedhore, presione ndaj mediave, afera korruptive, e shkelje tjera ligjor.

Rikthehet përfaqësimi i shqiptarëve në Manastir pas shumë vitesh

Koalicioni i partive shqiptare BDI – Lëvizja BESA dhe Aleanca për Shqiptarët kanë fituar një këshilltar komunal në komunën e Manastirit, qyetin e Alfabetit Shqip.

Bëhet fjalë për kandidatin dhe bartësin e listës së këshilltarëve, Burim Qerimi. Kjo listë koalicioni me mbi 1500 vota ka siguruar një mandat këshilltar dhe që do të jetë zëri i shqiptarëve në këtë komunë. “U bashkuam me një qëllim, për të unifikuar votën shqiptarë në qytetin tonë, dhe për të fituar atë që na takon.

Të nderuar dhe të respektuar bashkëqytëtarë, votues dhe simpatizantë të koalicionit Për Manastirin. Me durim , besueshmëri , përkushtim dhe sakrificë nisëm bashkë rrugëtimin për të fituar vende në Këshillin e Komunës. Synonim të jemi më shumë , por ja që nuk ja arritëm.

Patëm pengesa por nuk na zmbraptën. Përkundrazi ,pengesat na kalitën dhe na dhanë forcë për të ecur drejt synimeve dhe sukseseve të përbashkëta . Unë ju siguroj që detyrën e këshilltarit do ta ushtroj me përkushtim dhe do t ju mbtem besnik votuesve të mi, do të jem në shërbim të tyre . Do të punoj për mirëqenien e popullatës sonë dhe do të mundohm të përligj vullnetin e votuesve në kuadër të mundësive. JU falemnderit nga zemra për mbështetjen !!!!”, ka shkruar këshilltari Burim Qerimi.

Fitorja e këtij kandidati shqiptar është përshëndetur nga shumë qytetarë manastiras, por edhe më gjerë

Shqiptarët në Ohër vërtetuan se bashkimi bën fuqinë

Shqiptarët e Ohrit janë më të rrezikuarit nga margjinalizimi dhe diskriminimi deri tani nga administrata komunale.

Për këtë, partitë BDI, Lëvizja Besa dhe Aleanca për shqiptarët e Ziadin Selës kanë vendosur para zgjedhjeve të shkojnë me lista të përbashkëta për këshillin komunal të Komunës së Ohrit.

Ky bashkim forcash, që nuk ju bashkua PDSH-ja e Menduh Thaçit, ka arritur të marrë dy këshilltarë në Këshillin komunal.

Kjo është historike për shqiptarët andej pasi prej vitit 2009 kanë pasur një këshilltar.

Këtë radhës si pasojë e bashkimit të forcave, këshilltarë do të jenë Nefi Useini dhe Xhemal Mena, njëri nga BDI kurse tjetri nga Lëvizja Besa.

Më herët merret vesh se në mandatin e viteve 1991-1996 kanë pasur tre këshilltarë: Kadri Pollozhani, Ajri Shaqiri dhe Axhibajram Rizvani.

Në mandatin 2005-2009 kanë qenë dy këshilltarë: Nedim Pollozhani dhe Ylber Doko.

Historike është në këtë rast se hynë në lojë thënia ”Bashkimi bën fuqinë” duke bashkuar forcat që të kenë dy këshilltarë, krahasuar me mandatin e kaluar ku ishte vetëm një këshilltar.

Bashkime të njejta të votave për këto zgjedhje nga radhët e BDI-së, Lëvizjes Besa dhe
Aleancës për shqiptarët ka pasur në Komunën e Butelit për listën për këshilltarë dhe në Kërçovë për kryetar komune ku u zgjodh Fatmir Dehari për mandat të dytë.

LSDM fituese në shumë komuna të Maqedonisë

Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë ka shpallur fitoren në një numër komunash të vendit dhe epërsinë e votave në shumë komuna të tjera ku do të ketë balotazh pas dy javësh.

Krerët e partisë dhe mbështetësit e saj festuan mbrëmë para selisë së qeverisë. Sipas LSDM-së, kandidatët e saj për kryetarë komunash kanë fituar që në raundin e parë në Manastir, Kumanovë, në disa komuna në kuadër të qytetit të Shkupit dhe në disa të tjera në brendi të vendit.

Ndërkaq, pothuaj se të gjitha partitë shqiptare kanë deklaruar fitore në zgjedhjet vendore të 15 tetorit, por realisht vetëm Bashkimi Demokratik ka arritur të fitojë Kërçovën, të cilën Fatmir Dehari, si kandidat i vetëm shqiptar që ishte, do ta drejtojë edhe një mandat katërvjeçar; si dhe komunën rurale të Pllasnicës, afër Kërçovës.

Ziadin Sela, kryetar i Aleancës për Shqiptarët, i cili garoi për një mandat të dytë në Strugë, ka njoftuar se shkon në balotazh me epërsi votash ndaj rivalit të tij Ramiz Merko të BDI-së.

Në Tetovë do të ketë balotazh midis Teuta Arifit, BDI dhe Kasam Bilallit, Lëvizja “Besa”. Në Gostivar, Nevzat Bejta (BDI) dhe Arben Taravari (ASH), në Çair: Visar Ganiu (BDI) dhe Zeqirja Ibrahimi (Besa).

Në garën për kreun e Shkupit në balotazh pritet të shkojnë Petre Shilegov i Lidhjes Social Demokrate dhe Koce Trajanovski i VMRO-DPMNE-së, i cili garon për një mandat të dytë. Por, fitoren e njërit ose të tjetrit e përcaktojnë votuesit shqiptarë.

Humbësja më e madhe duket të jetë VMRO-DPMNE, e cila nuk ka arritur të mbajë disa komuna në pjesën lindore të vendit dhe brenda qytetit të Shkupit që vlerësoheshin si ‘bastione’ të saj. Partia ankohet për parregullsi të shuma, incidente, trysni, blerje votash e shantazhe. Nikolla Gruevski, ish-kryeministër dhe kryetar i VMRO-së tha gjatë një paraqitjeje në mesnatë se do t’i ankimojë “para organeve përkatëse dhe gjyqësore rezultatet dhe parregullsitë në më shumë komuna”.

Ndërkaq, ministri i punëve të brendshme, Oiver Spasovski u tha gazetarëve se janë regjistruar ndërprerje të shkurtra të procesit të votimit në disa qendra votimi, por kjo ka zgjatur për 15-20 minuta, pastaj ka pasur raste të fotografimit të fletëvotimit nga votuesit, të cilët janë ndaluar nga policia.

Zgjedhjet shihen me interes edhe nga komuniteti ndërkombëtar, i cili pret një proces të drejtë dhe demokratik në zgjedhje. Komuniteti ndërkombëtar haptazi ka lënë të kuptohet se pjekuria demokratike, përkatësisht procesi i zgjedhjeve do të diktojë rrugën dhe avancimin e Maqedonisë drejt integrimit në strukturat euro-atlantike.

Procesin e ndoqën 373 vëzhgues nga misioni ODIHR i OSBE-së, vëzhgues nga disa prej komisioneve qendrore të vendeve fqinje dhe nga ambasadat e huaja në Shkup si dhe mbi pesë mijë pjesëtarë të organizatave joqeveritare vendase.

Ambasadori amerikan Jess Baily iu është bashkuar pjesëtarëve të ambasadës në vëzhgimin e këtyre zgjedhjeve, ndërsa u bënte thirrje “të gjithëve që të dalin dhe ta japin votën e tyre”.

Ndërkaq, ajo që prej vitesh ka qenë çështje debati është numri i madh votuesve të regjistruar. Maqedonia ka pak mbi 1 milion e 800 mijë votues. Nuk ka pasur nje regjistrim të popullsisë që nga viti 2002 kur kishte pak mbi dy milionë banorë, ndërsa emigracioni është një prirje në rritje dhe shumë shtetas vetëm në vitet e fundit kanë kërkuar qëndrim ose ndodhen tashmë në shtetet perëndimore.