VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Tag Archive: Çmimi Nobel

Më 27 maj 1923 lindi Henry Kissinger, politikan dhe diplomat i shquar amerikan, Çmim Nobel për Paqe

By | May 27, 2019

Më 31 mars 1914 lindi poeti nobelist meksikan Octavio Paz

By | March 31, 2019

Më 6 mars 1927 lindi shkrimtari nobelist kolumbian Gabriel Garcia Marquez

By | March 6, 2019

Më 4 janar 1941 u nda nga jeta nobelisti Henri Bergson, shkrimtar dhe filozof francez

By | January 4, 2019

Në ankand “Letra për Zotin” e Ajnshtajnit

By | December 4, 2018

FLE MIKU IM – Poezi nga ANDRÉ GIDE, NOBELISTI XII 1947 – Përktheu FASLLI HALITI

By | September 13, 2018

Më 12 shtator 1981 u nda nga jeta Eugenio Montale, poet nobelist italian

By | September 12, 2018

SHEN NËNË TEREZA NË PERVJETORE 26 gusht 1910 – 19 tetor 2018 – Nga Lutfi ALIA

By | August 28, 2018

UJI DHE ERA – Poezi nga OCTAVIO PAZ – Përktheu FASLLI HALITI

By | June 8, 2018

TERRI – Poezi nga IVO ANDRIÇ – Përktheu FASLLI HALITI

By | June 4, 2018

Më 29 maj 1958 u nda nga jeta Juan Ramon Jiménez, poet nobelist spanjoll

By | May 29, 2018

Ligjvënës republikanë propozojnë Presidentin Trump për Çmimin Nobel

By | May 14, 2018

Këtë vit nuk ndahet Çmimi Nobel për Letërsi

By | May 4, 2018

Seksi dhe krimi rrezikojnë Akademinë e çmimit Nobel për Letërsi

By | April 14, 2018

Shpikën mikroskopin elektronik, zvicerani, amerikani dhe britaniku marrin Nobelin e Kimisë

By | October 4, 2017

Femrat fituese të çmimit Nobel

By | March 7, 2017

Indi, i vidhet çmimi Nobel mbrojtësit të të drejtave të fëmijëve

By | February 7, 2017

Shtyhet shpallja e Çmimit Nobel për Letërsinë – Jepet të enjten më 13 tetor 2016

By | October 8, 2016

3 poezi nga HERMANN HESSE – Përktheu: FASLLI HALITI

By | November 23, 2015

Nobeli i një profesori nga Cambridge shitet për 800 mijë dollarë

By | October 31, 2015

Nobeli për Fizikën 2015 – një japonezi dhe një kanadezi për studimin e neutrinove

By | October 6, 2015

Papa Françeskut t’i jipet Çmimi Nobël për paqe! – Nga Prof. Dr. MEHDI HYSENI

By | October 2, 2015

Laura Mersini: Çmimi Nobel do ishte nderimi më i madh – Unë e vetmja shkencëtare nënë në universitetin ku punoj

By | September 29, 2015