VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Tag Archive: Ismail Kadare

Ismail Kadare për Hyllin e Dritës: Martin Camaj është një nga shkrimtarët më të mirë të kombit shqiptar

By | July 8, 2020

Besiana Kadare zgjidhet zv/presidente e Asamblesë së Përgjithshme të OKB: Përgjegjësi e jashtëzakonshme, Shqipëria do të përfaqësojë Europën Lindore

By | July 1, 2020

Ismail Kadare mesazh për vdekjen e Moikom Zeqos: Ishte i çmuar, ditë zie kur njerëz të tillë largohen nga jeta!

By | June 17, 2020

Kadare fiton çmimin e madh Prozart 2020, vlerësohet për kontributin e dhënë në Ballkan

By | June 14, 2020

Kadare: Nuk do të ketë paqe në Ballkan, pa u zgjidhur çështja shqiptaro-serbe!

By | May 16, 2020

PORTRET ARTISTI NË RINI, VERSION SHQIPTAR – nga Ismail Kadare

By | May 9, 2020

28 JANAR – DALJA NGA BURGU – KUJTESË LETRASH MES ARDHJESH DHE IKJESH… – Nga VISAR ZHITI

By | January 28, 2020

Akademia e Shkencave ripropozon shkrimtarin Ismail Kadare për çmimin Nobel

By | January 28, 2020

Ymer Çiraku: Vepra e Kadaresë është një opus i fuqishëm letrar, një kalendar artistik të historisë së popullit shqiptar

By | January 27, 2020

Ismail Kadaré – një gjeni krijues i artit ndërkombëtar – Nga Alfred Papuçiu

By | January 1, 2020

“Nuk mund të fillonte më mirë ky vit” – Macron nderon me titullin e lartë Ismail Kadarenë

By | January 1, 2020

Ismail Kadare, Shqipëria e vogël por me intelekt të rrallë dhe me aftësi imagjinate tepër të mrekullueshme – Nga Artur Spanjolli

By | December 19, 2019

(Shihni videon) Pas 28 vitesh në Bar Juvenilja, Kadareja u takua me intervistuesin e tij Elez Biberaj

By | October 29, 2019

Zëri i Amerikës: Kadare në Seul për çmimin Pak Kyong-ni, 2019 (video)

By | October 23, 2019

Kadare: Letërsia nuk duhet të kalojë disa kufij, Handke e ka bërë

By | October 23, 2019

Ismail Kadare fiton Çmimin Ndërkombëtar të Letërsisë “Neustadt”

By | October 17, 2019

“Nuk di ç’grerëz e ka pickuar”! Kur Ismail Kadare rrëfente takimin me Peter Handke

By | October 12, 2019

KUR SUNDUESIT GRINDEN, ANA AKHMATOVA – Nga Ismail Kadare

By | September 28, 2019

Intervista – Ismail Kadare: Liria, e “rrezikshme” në një vend që të kall frikën

By | September 25, 2019

Mes 350 autorësh, Kadare fiton çmimin Pak Kyongni 2019. Ja sa është shpërblimi financiar

By | September 18, 2019

Ismail KADARE: LASGUSH PORADECI, SHKRIMTARI MË I VETMUAR I GALAKTIKËS KOMUNISTE

By | September 7, 2019

Ismal Kadare i dërgon Letër Papa Vojtilës për t’i kërkuar mbështetje për Kosovën

By | August 25, 2019

Më 14 shtator 1991 Ismail Kadare i shkruan Vaclav Havelit, President i Çekosllovakisë, për të ndalur genocidin serb në Kosovë

By | August 25, 2019

Letër shkëmbim midis shkrimtarit Ismail Kadare dhe Presidentit të Francës Jacques Chirac më 1998,kohën e konfliktit në Kosovë

By | August 25, 2019