VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Tag Archive: poet

Më 11 tetor 2018 u nda nga jeta Fatos Arapi, poet, novelist, romancier, përkthyes dhe gazetar shqiptar

By | October 10, 2019

Më 24 mars 19019 lindi poeti i shquar amerikan Lawrence Ferlinghetti

By | March 24, 2019

Më 28 nëntor 1884 lindi Ali Asllani, poet, atdhetar dhe diplomat shqiptar

By | November 28, 2018

Më 13 tetor 1931 lindi Dritëro Agolli, poet, prozator, publicist dhe politikan shqiptar

By | October 13, 2018

Më 14 qershor 1986 u nda nga jeta Jorge Luis Borges, shkrimtari më i famshëm argjentinas

By | June 14, 2018

Ndërron jetë ish-deputeti i parlamentit të Kosovës, Kujtim Paçaku

By | May 17, 2018

Gjithmonë më josh fluturimi – Cikël poetik nga MARK GURAKUQI – Zgjodhi e përgatiti: KOLEC TRABOINI

By | December 5, 2017

Më 13 tetor 1931 lindi Ditëro Agolli, poet, prozator, publicist dhe politikan shqiptar

By | October 13, 2017

Më 19 gusht 1936 u pushkatua poeti Federico Garcia Lorca

By | August 19, 2017

LAMTUMIRË, MIKU IM, AGIM GASHI – Nga IDRIZ ZEQIRAJ

By | July 20, 2017

Më 18 maj 1048 lindi Omar Khajam, matematikan, poet e filozof persian

By | May 18, 2017

Më 11 prill 1872 lindi Aleksandër Stavre Drenova, poet i shquar shqiptar, autor i Himnit të Flamurit

By | April 11, 2017

19 poezi nga KO UN – Përktheu: FASLLI HALITI

By | November 15, 2016

Më 13 tetor 1911 lindi Migjeni, poet dhe prozator i shquar shqiptar

By | October 12, 2016

Sot i mbush 85 vjet Dritëro Agolli, poet dhe prozator i shquar shqiptar

By | October 12, 2016

NJË URIM I VEÇANTË PËR KRIJUESIN E VEÇANTË – Nga Tahir Bezhani

By | September 12, 2016

Listë e gjatë e shkrimtarëve shqiptarë të dënuar nga diktatura në Shqipëri

By | September 1, 2016

JORGO BLLACI – ESENINIANI I PAVDEKSHËM – Ese nga Xhevair Lleshi

By | August 24, 2016

Enver Hoxha për Sejfulla Malëshovën: Me një lule s’vjen behari – Nga Prof.Paskal Milo*

By | May 26, 2016

Një enciklopedi e vërtetë e Luftës së Vlorës – Nga Prof. dr. ESHREF YMERI

By | May 3, 2016

Një pamflet i shkëlqyer për ringjalljen e nacionalizmit shqiptar – Nga Prof. dr. Eshref Ymeri

By | April 24, 2016

VELA TË MËDHA NË DETIN E VERIUT – Poezi nga Bjørnstjerne Martinus Bjørnson – Përktheu: Faslli Haliti

By | April 6, 2016

Këngëtari Boni i U2 : Papa Françesku është poet, më frymëzon dhe jam i lumtur që do të punoj me të

By | September 8, 2015