VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Tag Archive: Kampi i Tepelenës

Dëshmitë e vuajtjeve në ish Kampin e Interrnimit në Tepelenë (video)

By | August 23, 2019

“Të shihje që fëmija jepte shpirt dhe fjala e fundit ishte ‘bukë”, dëshmitari rrëfen tmerrin: Si komunistët shkatërruan 2 familjet më të pasura të Devollit

By | August 20, 2019

DINJITETI PËRBALLË TOTALITARIZMIT – Seit Petrela: I hapëm varret me kapakë tenxheresh

By | August 14, 2019

Persekutimi i familjes së Prenk Pervizit, gjeneralit që nxori Zogun jashtë kufijve më 7 prill

By | August 10, 2019

‘Pasha këtë kryq, deri në 8 vetë i kam shti vetë në dhè me shokët e mi’, rrëfimi rrëqethës i të dënuarit në kampin e Tepelenës

By | May 1, 2019

Rrëfimi i gruas që hyri 7 vjeçe në kampin e Tepelenës: Ju tregoj tmerret aty brenda

By | April 6, 2019

“Isha 10 vjeç, 5 vëllezër, një motër dhe nëna kur na sollën” – Sofokli Kuqeshi rrëfen 30 vjetët e internimit

By | September 25, 2018

Ju tregoj persekucionin e egër 45-vjeçar që iu bë Vermoshit nga regjimi komunist – Nga Nikoll Pjetër Hysaj, Michigan

By | September 17, 2018

DEKLARATË E FEDERATËS PANSHQIPTARE TË AMERIKËS “VATRA ” PËR KRIMET NË KAMPIN E TEPELENËS

By | September 1, 2018

Kujtesë për Z. Joe DioGuardi dhe të tjerët… – Nga Gëzim Nika, New York

By | August 26, 2018

Kampi i Tepelenës duhet të jetë muze kombëtar – Nga Kastriot Dervishi

By | August 25, 2018

Grafikë e piktorit Avni Delvina: Kampi i Tepelenës ose Auschwitzi shqiptar

By | August 25, 2018

Simon Mirakaj: Keqardhje për historianët nostalgjikë (video)

By | June 7, 2018

Pas mospranimit në Bruksel, Pëllumb Xhufi vjen në Zvicër! Nga Elida Buçpapaj

By | May 14, 2018

Anulimi i konferencës për Skënderbeun në Belgjikë, Xhufi: Çfarë më ndodhi me ‘skifterët’ e Brukselit(intervista)

By | April 25, 2018

Kur edhe “Muret kishin veshё…!” Nga Ervin Dine

By | April 23, 2018

Lek Përvizi: Oficerët e Sigurimit kërkonin të shtinin në dorë vajzat e reja të internuara… (dhe fotot e rralla të internuarve në kampe)

By | April 17, 2018

Debati për Tepelenën, Uran Butka: Xhufin nuk e shqetësuan tortura, dhuna, vdekja e fëmijëve dhe çnderimet e grave

By | April 12, 2018

Intervista – Simon Mirakaj, i mbijetuar i kampit të Tepelenës: Mësuesi më rrahu për orë të tëra pse i thoshja se e dua babain (video)

By | April 11, 2018

Kastriot Dervishi publikon dëshminë për Kampin e Tepelenës: Flinin për tokë grumbull grash, fëmijësh, djemsh e pleqsh

By | April 8, 2018

Një dosje e gjallë nga kampi i internimit të Tepelenës Nga Liljana Islami

By | April 8, 2018

Kapter Tomi ndiqte pas vajzat e nuset e reja për t’i përdhunuar në një magazinë Nga Dashnor Kaloçi

By | April 7, 2018

Ish-drejtoresha e Arkivit: Pse Tepelena është Aushvici shqiptar, si vdiqën fëmijët

By | April 6, 2018