VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Tag Archive: Faik Konica

TIRANA – JA SI E PËRKUFIZON KRYEQYTETIN TONË FAIK KONICA

By | August 8, 2019

Faik Konica për shqiptarët: Janë armiq të vetvetes!

By | June 23, 2019

Intervista AUDIO! Çfarë tha Faik Konica për pushtimin e Shqipërisë nga Italia dhe roli i Mbretit Zog

By | April 7, 2019

KRITIKË NJË KRITIKE – Nga MUSTAFA MERLIKA KRUJA

By | February 19, 2019

AVANTI, SIGNOR ARGONDIZZA !… – Nga MUSTAFA MERLIKA KRUJA

By | February 10, 2019

GAZETA”DIELLI” SHPALL KONKURS ME RASTIN E 110 VJETORIT – ARRIJNË DËRGESAT E PARA PËR KONKURSIN E GAZETËS “DIELLI

By | January 9, 2019

Më 8 janar 1925 Kryetari i Vatrës, Faik Konica: Ja pse duhet ta përkrahim Ahmet Zogun

By | January 8, 2019

Dossier/ Si u bë i mundur botimi i “Lahuta e Malcisë” dhe fjala e prof. Aleksandër Xhuvanit në varrimin e Fishtës më 31 dhjetor 1940 (fotot e rralla të ceremonisë mortore) Nga Dashnor Kaloçi,

By | December 31, 2018

“The Mayflower”, ku Faik Konica ngriti rezidencën e parë të Ambasadës të Shqipërisë SHBA Nga Visar Zhiti

By | July 28, 2018

Analiza e vitit 1903: “Shqipëtarët prap do t’humbasin, se jemi komb i ftoht…”

By | May 28, 2018

Ce soir (1939) – Faik Konica nga Uashingtoni: “Pushtuesit nuk do të arrijnë të shkatërrojnë as qeverinë time, as shpirtin e popullit tim.”

By | April 8, 2018

Konica: “Shqipëria nuk bëhet. Të pasurit nuk ndihmojnë, të varfërit nuk punojnë”

By | January 7, 2018

Më 15 dhjetor 1942 u nda nga jeta Faik Konica, shkrimtar, botues, publicist e diplomat i shquar shqiptar

By | December 15, 2017

Intervista – Ilir Ikonomi: Zbulimet në Arkivin e Shtetit do të sjellin ca tronditje

By | November 18, 2017

“Washington Times”: Kush ishte ministri shqiptar që nervozohej nga paparacët në SHBA (Fotot)

By | August 20, 2017

SHQIPTARË, MOS KINI FRIKË NGA IDENTITETI JUAJ – Nga Frank Shkreli

By | July 22, 2017

HEQIN SHQIPONJËN E VËNË NJË QAFË PATE NË FLAMURIN E PAVARËSISË – Nga KOLEC TRABOINI

By | July 13, 2017

Romanca e Faik Konicës me aktoren Ann Corio në Uashington

By | June 20, 2017

ATDHETARI E HUMANISTI I SHQUAR DR. MUHAMET MALO NDEROHET ME ÇMIMIN E MADH “KONICA” – Nga RAMIZ LUSHAJ

By | May 22, 2017

Le Temps (1913): Kongresi shqiptar i Triestes dhe propozimi i krijimit të Shqipërisë së Madhe – Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Maj 2017

By | May 18, 2017

KONICA REAGONTE NDAJ PUSHTIMIT ITALIAN: NJË BOKSIER NUK E RRËZON PËRTOKË NJË FËMIJË

By | April 7, 2017

Më 15 mars 1875 lindi Faik Konica, figura më poliedrike e kombit shqiptar

By | March 15, 2017