VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Tag Archive: Aurenc Bebja

Le Siècle (1888)- Konflikt diplomatik postar në Shkodër – Arsyeja e ndalimit të komunikimeve me jashtë!

By | July 5, 2020

La France (1941)- Komiteti i shqiptarëve të lirë në Britaninë e Madhe dhe Mbreti Zog kundër shpalljes së luftës ndaj Shteteve të Bashkuara nga e ashtuquajtura qeveri e Tiranës

By | July 5, 2020

La Liberté (1933)- Krishtlindja, festë e shpengimit shqiptar, festohet në të njëjtën kohë me përvjetorin e triumfit të Zogut të Parë kundër forcave revolucionare dhe komuniste

By | July 5, 2020

Kritiku francez i artit (1865): “Nëse truri i piktorit kënaqet me anën materiale dhe shkëputet nga studimi e reflektimi, atëherë ai do jetë po aq i padobishëm si puna e shpatës së Gjergj Kastriotit në duart e Mehmetit II.”

By | July 5, 2020

Sipas gazetës së Nurembergut, Aliu i famshëm nuk ka vdekur dhe gjendet në Port Mahon, në ishullin e Menorca-s

By | June 26, 2020

Le Moniteur Universel (1822)- Ali Pashë Tepelena u tradhtua nga njeriu më i afërt i tij, Thanas Vaja (Athanase Vaïa)

By | June 26, 2020

The litterary Gazette (1817)- Një shkrim biografik për të famshmin Ali Pashë Tepelena, njeriun me kujtesë të jashtëzakonshme

By | June 26, 2020

La République Française (1880)- Peticioni i Lidhjes shqiptare të Gjirokastrës drejtuar Fuqive të Mëdha

By | June 17, 2020

Esat Pasha – korrespondentit të Messaggeros (1913): “Do të ishte më mirë që Evropa të lejonte Shqipërinë t’i rregullojë vetë punët e saj të brendshme.”

By | June 17, 2020

L’Aurore (1951)- Atentat anti-sovjetik në Shqipëri: 17 të vdekur, 40 ekzekutime, 1.000 arrestime

By | June 17, 2020

Gazeta franceze (1839)- Ja çfarë bëri Balzac kur pa në shitje një kopje të jashtëligjshme të romanit të tij “Illusions perdues”

By | June 8, 2020

Le Rappel (1876)- Fjalimi mbresëlënës i Victor Hugo, i lexuar në varrimin e shkrimtares George Sand nga miku i tij Paul Meurice

By | June 8, 2020

Kritika letrare e 1879 – Emile Zola për Victor Hugonë: “Sa më madhështor bëhet, aq më të zbrazët bëhen rreshtat e tij !”

By | June 8, 2020

Gazeta franceze (1940)- Duçja përuroi monumentin e Skënderbeut me rastin e Marshit mbi Romë (Foto)

By | June 8, 2020

Napoleon Bonaparti vdiq më 5 maj 1821 në Shën-Helenë, por kur u mor vesh ky lajm në Francë?

By | June 5, 2020

Çfarë e shtyu Victor Hugonë t’i shkruante përkthyesit italian të romanit të tij “Les Misérables”? (Letra e 1862)

By | June 5, 2020

Le Rappel (1878)- Fjalimi historik i Victor Hugo me rastin e 100 vjetorit të ndarjes nga jeta të shkrimtarit dhe filozofit të shquar francez Voltaire

By | June 5, 2020

Le Siècle (1850)- Fjalimi brilant i Victor Hugoit në varrimin e Honoré de Balzacut

By | May 31, 2020

Le Matin (1921)- Më shumë së një vit pas vrasjes, trupi i Esat Pashës gjendet ende në morg, në fillim të rrugës Aubervilliers, në Paris

By | May 30, 2020

Le Figaro (1922)- Mësimi i gjuhës esperanto në Shqipëri i detyrueshëm në të gjitha shkollat e mesme dhe profesionale!

By | May 28, 2020

La France (1942)- Premtimi i Sekretarit amerikan të Shtetit, z. Cordell Hull, për Shqipërinë dhe luftëtarët e saj guximtarë

By | May 27, 2020

Kur “Othello” i Shekspirit do të shfaqej për herë të parë në Teatrin Kombëtar sipas versionit sovjetik (Paris-presse, 1952)

By | May 27, 2020

The Times (1880)- Protesta e ulqinakëve drejtuar konsujve të Anglisë, Francës, Italisë, Gjermanisë, Austro-Hungarisë dhe Rusisë në Shkodër

By | May 21, 2020

Gazeta franceze (1904)- Letërsia turke sapo ka pësuar një humbje shumë të madhe me vdekjen e Sami Frashërit, publicistit dhe leksikografit të shquar me origjinë shqiptare

By | May 20, 2020