VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Tag Archive: FAN NOLI

Natën kur flinja, më tha shpirti: “Pi! – Katër rubaira nga OMAR KHAJAM – Shqipëroi FAN NOLI

By | March 6, 2020

Regjimi i Nolit qe nji kshtjell kartet nga mâ e dobta: LETËRKËMBIM MUSTAFA MERLIKA KRUJA – ATË PAULIN MARGJOKAJ

By | September 26, 2019

Gazeta franceze (1934) – Kur mbreti Zog e lejoi Fan Nolin të kthehej në Shqipëri

By | August 18, 2019

Fan Noli vendosi që porti i Shëngjinit të quhej “Woodrow Wilson” në 1924 Nga Dorian Koçi, Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar Tiranë

By | July 14, 2019

‘Paris-Midi’ – Kur Fan Noli i ankohej botës për kryeministrin grek Venizelos

By | April 22, 2019

KORBI – Poezi nga EDGAR ALLAN POE – Shqipëroi FAN NOLI

By | January 19, 2019

Më 5 janar 1943 Noli shkruante: Ta përkrahim mbretin Zog dhe Frontin e Bashkuar shqiptar

By | January 5, 2019

Duke ikur nga Washingtoni – Nga VISAR ZHITI

By | August 2, 2018

Rrëfimi i violinistes të njohur Ina Kosturi për sonatat e Nolit dhe Lec Kurtit Nga Valeria Dedaj

By | May 12, 2018

Si gabuan mendimtarët tanë? – Nga ARTAN FUGA

By | May 3, 2018

Më 13 mars 1965 u nda nga jeta Fan Noli, një nga figurat më të shquara të historisë dhe kulturës moderne shqiptare

By | March 13, 2018

Pse Noli s’erdhi kurrë në Shqipëri? – Nga Arshin Xhezo*

By | February 11, 2018

NOLIN E PENGUAN BAJONETAT E SERBISË! – Nga KOLEC TRABOINI*

By | January 7, 2018

Intervista – Jorgaqi zbulon sekrete nga jeta e fshehtë e Nolit: Vdiq beqar, por dashuroi 7 gra

By | December 12, 2017

Anës lumenjve – Poezi nga FAN NOLI

By | October 7, 2017

Ja çfarë i tha për shqiptarët Presidenti Theodore Roosvelt Fan Nolit Nga Dalip GRECA

By | August 2, 2017

Mbi një esse të pazakontë të Eqrem Çabejt për Fan Nolin – Nga Moikom Zeqo

By | June 9, 2017

Në Bibliotekën e Usterit me aktorin Xhevat Limani u kujtua Fan Noli Nga Artur Vrekaj me foto të Ard Murraj

By | March 21, 2017

FAN NOLI – FIGURA FAUSTIANE E POPULLIT SHQIPTAR Nga SKËNDER LUARASI

By | March 15, 2017

Letra e Nolit për Enverin: Konica 4 vjet në dollap, merrni trupin

By | February 26, 2017

Fan Noli ateist? Nasho Jorgaqi: ja e vërteta sipas vetë peshkopit

By | January 9, 2017

1942 – Fan Noli ja çfarë i shkruante Adolf Hitlerit për…

By | January 7, 2017