VOAL

VOAL

blank

Marshim-homazh për Jonadën 7-vjeçare në Shëngjin, qytetarë me lule dhe qirinj në duar i bashkohen thirrjes së Dom Gjergj Metës (VIDEO)

Qytetarë të zonës së Lezhës, Laçit dhe Rrëshenit i janë bashkuar thirrjes së Dom Gjergj Metës për një marshim homazh në Shëngjin, në përkujtim të vogëlushes Jonada Avdia që gjeti vdekjen në plazhin e Potamit, ku u përplas nga gomonia e drejtuar nga komisari Arjan Tase.

Gazetari Elidon Ndreka raportoi se nisja e qytetarëve përkrah anëtarëve të Dioqezës së Lezhës dhe Rrëshenit u bë nga oborri i Kishës së Shëngjinit me lule dhe qirinj në dorë drejt bregdetit.

Marshimi nisi në orën 19:00, ndërsa në breg të detit u ndezën qirinj dhe është thënë një lutje nga të pranishmit për vogëlushen që sipas Dom Gjergjit humbi jetën si pasojë e papërgjegjshmërisë së institucioneve.

“At, ai është Ati i të gjithë neve dhe Ati i Jonadës së Vogël që humbi jetën por edhe lutja për familjen e saj”, tha Dom Gjergj Meta para thënies së lutjes për 7-vjeçaren.

Ishte Lejla, një vajzë 6 vjeçe, në moshën e Jonadës së vogël që ka hedhur e para lulet në det dhe më pas të gjithë qytetarët pas saj, duke ndezur edhe qirinjtë.

Në tubim ka marrë pjesë edhe deputetja e Partisë Demokratike, Lindita Metaliaj përkrah vajzës së saj të vogël.

Ndërkohë, gjatë ditës së sotme Policia e Lezhës dhe ajo e Bregdetit ka ushtruar disa kontrolle në vijën bregdetare për të ndaluar përdorimin e mjeteve lundruese përreth plazheve në Adriatik.

Kjo, pasi distanca prej 300 metër largësi nga bregu që frekuentojnë pushuesit për mjetet ujore, nuk respektohet. bw

blank

Mes lotësh e dhimbjeje i jepet lamtumira e fundit 7-vjeçares që u përplas për vdekje nga skafi në Himarë (VIDEO)

Është përcjellë për në banesën e fundit 7-vjeçarja e cila ndërroi jetë dje, pasi u përplas nga një skaf që drejtohej nga komisari Arjan Tase.

Mes dhimbjes së thellë e lotëve, familjarë e qytetarë i kanë dhënë sot lamtumirën e fundit vogëlushes Jonada.

E mitura, që ishte kthyer në atdhe me prindërit për disa ditë pushime, u nda nga jeta tragjikisht, nga papërgjegjshmëria e Tases.bw

blank

Tragjedia në Himarë, Rama shmang FB-në, por e masakrojnë edhe në Twitter

Prej kohësh Edi Rama ka shmangur postimet në Facebook, pasi përballet gjithmonë me reagime të shumta dhe të ashpra ndaj tij dhe qeverisë që drejton.

Ka zgjedhur Twitterin, për të sharë e sulmuar me fjalorin e tij, mediat dhe kundërshtarët e tij.

Por sot nuk ja ka dalë dot të shmangë reagimet e shumta negative ndaj tij.

Të shumta kanë qenë reagimet kundër tij, kundër shtetit që ka ngritur, pas tragjedisë së ndodhur në Himarë, ku Komisari i Policisë i mori jetën një fëmije të pafajshëm, thjeshtë për shkak të arrogancës së tij.

Në fakt, kjo është një arrogancë e ngritur në sistem, një arrogancë që rrjedh që nga koka, që është Edi Rama dhe zbret deri edhe të punonjësi më i rëndomtë i këtij shteti lacash dhe maskarenjsh që ka ndërtuar, po ai, koka Edi Rama.

blank

blank

blank

blank

blank

blank

Komisari që aksidentoi për vdekje 7-vjeçaren me armë në skaf, ja çfarë u zbulua

Komisari i policimit në komunitet që aksidentoi për vdekje 7-vjeçaren Jonada Avdia në plazhin e Potamit, Himarë ishte me armë me vete kur ndodhi ngjarja.

Gazetari Igli Çelmeta raportoi për “BalkanWeb” se në skafin e komisarit Arjan Tase grupi hetimor ka gjetur një armë zjarri pistoletë, e cila ka qenë arma e shërbimit të Arjan Tases, i cili edhe pse ishte pushim e mbante armën me vete.

blank

VIDEOLAJM/ Pllakos heshtja në Potam, lule dhe një kukull në vendin ku humbi jetën vogëlushja 7-vjeçare

Një ditë pas tragjedisë së rëndë në Himarë, ku një vajzë 7-vjeçare u aksidentua për vdekje nga skafi që drejtohej nga Arjan Tase.

Siç shihet në këto pamje, plazhi i Potamit është braktisur plotësisht ditën e sotme, ndërsa pranë vendngjarjes është vendosur një kukull e vogël dhe disa lule, në shenjë homazhi. bw

blank

“Për vogëlushen Jonada”, Berisha mbështet protestën qytetare: Nuk e vrau varka, por e vrau shteti!

TIRANË

Kreu i PD-së Sali Berisha konfirmon mbështetjen për protestën e shoqërisë civile pas tragjedisë në Himarë, ku një 7-vjeçare u vra nga një gomone.

Berisha bën edhe njëherë thirrje për protestën që do të mbahet më 4 gusht në orën 19:00.

“Nesër me dt 4 gusht në ora 19:00 protestë qytetare për vogëlushen Jonada me moton: Nuk e vrau varka por e vrau shteti! Mbështetje të plotë protestës qytetare”, shkruan Berisha.bw

blank

“Dyshohet se përdorej për trafik droge”, Berisha nxjerr mesazhin e qytetarit

TIRANË

Kreu i PD-së Sali Berisha ka publikuar mesazhin e një qytetari dixhital që flet për tragjedinë në Himarë, ku një 7-vjeçare që pushonte me familjen u vra nga një skaf.

Sipas mesazhit të publikuar nga Berisha, skafi dyshohet se përdorej për trafik droge dhe ishte i paregjistruar.

POSTIMI I PLOTË
Skafisti me uniformë që i mori jetën vogëlushes Jonada e kishte skafin të paregjistruar.
Dyshohet se skafi përdorej për trafik droge.
Lexoni mesazhin e qytetarit dixhital! sb
Dr. përshëndetje, skafi që vrau dje 7-vjeçaren është i paregjistruar! Fakti që ai ndodhej në Portoromano, ngre shumë dyshime që ai është përdorur edhe për drogë!
Një polic nga Himara më tha se ai skaf ka kaluar drogë në ishujt grek!
Pyetja është: Kush i dha leje këtij personi të zbriste në det?!
Sepse duhet të firmosë tek kapiteneria e zonës ku hidhet në det skafi. Ai nuk ka firmos askund për të shëtitur në det!
Policia janë në dijeni se ai skaf është përdorur për drogë!
Në cilën datë ka zbritur në det skafi?!
Kush është djali i xhaxhait që i paska dhënë këtij skafin?!bw

blank

“Që të mos ndodhë më”, Dioqeza e Lezhës dhe e Rrëshenit marshim homazh për 7-vjeçaren që humbi jetën në Himarë

Dioqeza e Lezhës dhe ajo e Rrëshenit bashkë me shoqërinë civile do të zhvillojnë sot një marshim homazh për vajzën e vogël që humbi jetën në Himarë pasi u godit nga një gomone.

Dom Gjergj Meta shkruan në “Facebook” se marshimi do të mbahet në orën 19:00 duke nisur nga Kisha në Shëngjin për të shkuar me lule e qirinj drejt bregdetit si një lutje, një dëshirë dhe një protestë që gjëra të tilla, fryt i papërgjegjshmërisë, të mos ndodhin më kurrë e që të gjithëve t’u ofrohet siguri.

POSTIMI I PLOTË
QË TË MOS NDODHË MË!
Të dashur miq,
Sonte në orën 19:00 Dioqeza e Lezhës dhe ajo e Rrëshenit, bashkë me shoqërinë civile Lezhë-Kurbin-Rrëshen, organizojnë një marshim homazh për vajzën e vogël Joanda Avdia që dje gjeti vdekjen në bregdet për shkak të papërgjegjshmërisë.
Ju ftojmë të gjithëve, sidomos pushuesit që ndodhen në Shëngjin që në orën e caktuar të gjendemi te oborri i Kishës së Shëngjinit e prej aty të nisemi në heshtje drejt bregdetit me lule e qirinj në duar.
Kjo është një lutje, një dëshirë dhe një protestë që gjëra të tilla, frut i papërgjegjshmërisë, të mos ndodhin më kurrë e që të gjithëve t’u ofrohet siguri.
JU PRESIM!
Merrni një lule të freskët ose një qiri me vete! bw

blank

blank

Pamjet e trishta: Një kukull në vendin ku humbi jetën vogëlushja

Familja Avdia ka hapur dyert e mortit, ku do të presë nderimet e fundit për vajzën e tyre 7-vjeçare që gjeti vdekjen në ditën e saj të parë të plazhit, teksa luante në breg të detit.

Pak metra larg banesës ku ndodhej trupi i pajetë i vogëlushes, asnjë i afërm apo dhe fqinj nuk ka pranuar të flasë për mediat, por jashtë kamerave kanë shprehur tronditjen e thellë për ngjarjen tragjike.

Ndërkohë gazetarja Esmeralda Keta, e cila ka parë gjithçka ndodhi të martën e 2 gushtit, ka postuar sot disa foto të tjera nga plazhi i Potamit, ku në shezlongët e familjes Avdia ndodhen ende rrobat e tyre. Lule dhe një kukull është vendosur pranë vendit ku humbi jetën 7-vjeçarja.

POSTIMI I PLOTE

Mëngjes i trishtë sot në Potam…

Një kukull që pret vajzën e vogël të luajë me të, një lule për lulejetën e re që nuk e mbrojtëm dot, rrobat e familjarëve ende mbi shezllonë dhe plazhi krejtësisht i braktisur…
Ikën të gjithë, ikën të shpëtojnë fëmijët e tyre, sepse nuk ditëm t’u krijojmë një vend të sigurtë.

Sot të gjithë jemi fajtorë, e pafajshmja u bë ëngjëll!

ImageImageImageImage

blank

Çasti tragjik: Mbi 20 dëshmitarë tregojnë si u vra vogëlushja nga skafi dhe si reagoi, drejtuesi i saj

Mbi 20 persona janë pyetur nga policia e Vlorës në lidhje me ngjarjen e djeshme ku humbi jetën J. A, 7 vjeç.

Mes personave të pyetur, momente pas ngjarjes, në gjendje të traumatizuar, kanë dhënë dëshminë e tyre dhe familjarët e vajzës të cilët kanë treguar tmerrin që panë me sy.

Dëshmitarët okular në këtë ngjarje kanë qenë të shumtë Të pyetur në momentet e para pas ngjarjes nga policia e Himarës dhe Vlorës këta të fundit kanë dhënë detaje tronditëse.

Në dëshmitë në polici disa prej tyre tregojnë se skafi ka tentuar të ikë nga vendi i ngjarjes por kanë qenë këta të fundit që e kanë ndaluar.

Gjithashtu në dëshmitë e tyre në komisariat thuhet se Arjan Tase në momentet e para të krimit nuk ka shfaqur pendesë për çka bëri por ka kundërshtuar me fjalë, familjarët të cilët nuk mund as t’i jepnin ndihmën e parë vajzës së tyre.

Gjithashtu dëshmitarët okularë në dëshmitë e tyre kanë treguar se trupi i së miturës për pak momente ka ndenjur në ujë pasi askush nuk guxonte ta nxirrte prej andej.

Ka qenë një shtetas i huaj që sipas tyre e ka nxjerr nga deri duke e vendosur në një shezlong aty pranë për t’i dhënë ndihmën e parë.

Gjithashtu sipas qytetarve në momentet kur po kthehej me indietro drejtuesit të skafit i është folur shpesh herë të ndalojë pasi vajza ishte pranë tij por ky i fundit s’ka dëgjuar.

Arjan Tasen në dëshminë në polici qytetarët e përshkruajnë se ka luajtur rolin e gangos, trimit gjatë gjithë kohës, dëshmi të konfirmuara nga burimet e policisë së Vlorës.

Nga ana tjetër Arjan Tase në dëshminë e tij në komisariat ka pranuar autorësinë e krimit duke dhënë edhe ai dëshminë e tij duke ia hedhur deri diku fajin mjetit.

Tase ka treguar se mjetin gomone “Nëna 154” e ka marr tek i afërmi i tij në Porto Palermo.

Ka ardhur me të në Potam ku e ka ndaluar. Më pas ka tentuar të bëjë xhiro me familjarët e tij.

Kur këta të fundit kanë hipur në gomone Tase ka ulur manjetat e gomones duke i dhënë gaz.

Vajzën pas gomones e ka prere helika teksa Tase deklaron se nuk ka mundur as ta vëre rë por as të dëgjojë persona të tjerë kur flisnin.

Përsa i përket momenteve të tensionit pas ngjarjes Tase është shprehur se është vetmbrojtur pas gjatë gjithë kohës ka pasur njerëz që donin ta dëmtonin atë dhe familjen e tij.

Gjithashtu në dëshminë në komisariat ka mohuar akuzat e qytetarve se ka kërkuar të arratisej.

Në komisariatin e Himarës kur është marrë në pyetje Tase ka shfaqur pendesë për krimin duke pranuar autorësinë e tij

Verifikimet në mjetin tip gomone 7 metra të gjatë me dy motor 300 kuaj fuqi kanë nxjerr në pah se mjeti ishte me dokumentacion të rregullt gjithashtu në të është gjetur edhe armë zjarri e llojit pistoletë e cila ka qenë arma e shërbimit të ish-komisarit Tase.

Ky i fundit nga burimet e policisë së Vlorës konfirmuar rezulton i pajisur me patentë të mjeteve lundruese të marr pak kohë më parë krimit në fjalë.

Mjeti tip gomone është sekuestruar nga policia e Vlorës.

Gjithashtu janë sekuestruar edhe kamerat e sigurisë të bizneseve aty pranë.

Mbi Arjan Tasen tashmë rëndojnë akuzat e vrasjes nga pakujdesia por pritet kqyrja e kamerave të sigurisë teksa nëse vërtetohen dyshimet se ka tentuar të largohej nga vendi i ngjarjes apo është konfliktuar me familjarët dhe persona të tjerë mbi të pritet të rëndojnë edhe akuza të tjera.

syri.net

blank

Goditi për vdekje me skaf fëmijën, autori Shefi i Rendit në Policinë e Elbasanit

Drejtuesi i skafit që goditi për vdekje fëmijën 7 vjeçe në plazhin e Potamit, është identifikuar si Arjan Tase.

Ai ka qene shefi i komisariatit të Himarës, por u arrestua per dyshime per favorizim kanabisi. Tase fitoi pafajesine dhe u rikthye ne polici.

Tase aktualisht është Shef i Policimit në Komunitet në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan.

Ngjarja ndodhi mesditën  e sotme ne Himare, ne bregdetin e Potamit.

Kjo është hera e tretë brenda kësaj vere që shënohen incidente me mjetet lundruese në plazhet e vendit.

Në korrik një çift u goditën nga një gomone në plazhin e Jalës, teksa mjeti lundrues tentoi të dilte në breg.  Për pasojë çifti i pushuesve  Agostin Sefa, 31 vjeç dhe E. GJ., 25 vjeçe, morën lëndime.

2 ditë më vonë një gomone goditi një fëmijë 7-vjeçar. I mituri mori plagë të rënda dhe u transportua  në spital për ndihmë mjekësore.

syri.net

blank

Përplasi për vdekje fëmijën, Arjan Tase lejoi kultivimin e kanabisit në Vlorë

Ish-shefi i Komisariatit të Himarës, Arjan Tase, i cili drejtonte gomonen që përplasi për vdekje një fëmijë në plazhin e Potamit rezulton të ketë qenë i pezulluar nga detyra më parë.

Por, pavarësisht kësaj ai është rikthyer sërish në detyrë në Policinë e Shtetit.

Tase kur ishte shef i komisariatit të Himarës akuzohej për shpërdorim detyre pasi dyshohej se kishte lejuar kultivimin e drogës në dy fshatra të Vlorës.

Në dhjetor të 2020 në kuadër të operacionit antidrogë u arrestuan disa efektivë policie, kultivues dhe trafikantë droge të cilët ishin implikuar në kultivimin e 6790 rrënjë kanabis në Vlorë.

Arjan Tase është shpallur i pafajshëm nga Gjykata e Vlorës në 27 prill 2022 dhe u rikthye në polici më pas në detyrë Shef i Seksionit të Policimit në Komunitet në Komisariatin e Policisë Elbasan.

syri.net

blank

Ish-shefi i Komisariatit të Himarës përplasi me gomone për vdekje fëmijën 5 vjeçe

Pas marrjes dijeni të ngjarjes së rëndë të ndodhur në plazhin e Potamit, ku shtetasi A. T., me gradën Komisar dhe me detyrë Shef i Seksionit të Policimit në Komunitet në Komisariatin e Policisë Elbasan, ka goditur për vdekje një fëmijë 5 vjeç ndërsa drejtonte një mjet lundrues, Agjencia e Mbikëqyrjes Policore nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë ka ngritur menjëherë një grup të posaçëm hetimor për hetimin dhe zbardhjen e plotë të kësaj ngjarje.

Aktualisht, shtetasi A. T. ndodhet i shoqëruar në Komisariatin e Policisë Himarë.bw

blank

Hakerat mësyjnë postën elektronike të Ramës, dalin e-mailet që ka marrë kreu i Qeverisë

Një grupim i ashtuquajtur “Homeland Justice” ose “Drejtësia e Atdheut” ka publikuar emaile që ndodhen në postën elektronike të kryeministrit Edi Rama.

Në faqen e internetit https://homelandjustice.ru/ hakerat kanë ngarkuar dhjetra materiale që kanë ardhur në adresën e kreut të qeverisë, madje edhe ato që janë fshirë nga inbox.

blank

blank

 

Një ditë më parë në këtë faqe lexuesit u pyetën nëse ishin të interesuar të publikoheshin emailet e kryeministrit apo të ministrave.bw

blank

Humbën vajzën nga përplasja me skafin, familja nga Tropoja ishte kthyer nga Anglia për pushime në Himarë (VIDEO)

Gazetari Igli Çelmeta ka arritur të sigurojë për BalkanWeb detaje të reja për ngjarjen e rëndë të ndodhur në mesditë në plazhin e Potamit.

Fëmija është identifikuar si vajza me inicialet J.A., lindur e rritur në Angli.

Mësohet se familja e vajzës 5 vjeçe që ndërroi jetë nga forca e përplasjes me mjetin lundrues jeton prej vitesh në Angli.

Familja Avdia që pësoi një tragjedi të vërtetë teksa ndodhej me pushime në Himarë është me origjinë nga Tropoja. bw

blank

Rrugët e florinjta- 839 milionë euro për 86.1 km. Qeveria hap garë për koncesionet e 3 segmenteve të autostradës Milot-Fier

Hapet gara për ndërtim me koncesion të, autostradës Milot-Fier. Ministria e Infrastrukturës njoftoi hapjen e tre garave për tre segmente të këtij projekti, Milot-Thumanë, Kashar-Lekaj dhe Lekaj-Fier. Autostrada është e gjatë 115 km, por qeveria po tenderon 86,1 kilometra që do të kushtojnë 839 milionë euro.

Por ndërkohë gati gjysma e tyre do të kalojnë në rrugët dhe autostradat ekzistuese. Në hartat zyrtare të publikuara nga ministria e Infrastrukturës janë 13,5 kilometra rrugë të reja për segmentin Milot-Thumanë, që do të kushtojnë 44,6 milionë euro, 26,6 kilometrat nga Kashar- Luz i Vogël do të kushtojnë 476,8 milionë euro, ndërsa pjesa Luz i Vogël-Lekaj ndërlidhet me rrugën ekzistuese Durrës-Rrogozhinë dhe do të ndërtohet një kryqëzim i ri i cili nuk është parashikuar në këtë kontratë.

Për segmenti e tretë Lekaj-Fier, i gjatë 46 kilometra fondi është parashikuar 317,5 milionë euro dhe pjesa me e madhe e punës do të jetë përmirësim i infrastrukturës aktuale. Në hapjen e garave i pranishëm ishte edhe kryeministri Edi Rama.

Por autostrada Milot-Fier ka edhe segmentin Kashar-Thumanë që është pjesë e një koncesioni tjetër fillimisht të anuluar dhe më pas të aktivizuar përsëri nga qeveria pas vendimeve të gjykatës. Kosto e tij eshët llogaritur në 400 milionë euro. Kështu e gjithë autostrada Milot-Fier do të kushtojë 1,23 miliardë euro, pa llogaritur kostot për lidhjet me rrugët ekzistuese që do të kërkojnë miliona euro të tjera. bw

blank

Gjeneral Brigade Arben Kingji do të jetë Shef i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Shqipërisë

Gjeneral Brigade Arben Kingji pritet të jetë Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Shqipërisë.

News 24 mëson se emri i gjeneral Kingjit është bërë me propozim të Kryeministrit Edi Rama, siç e kërkon ligji ndërsa Presidenti Bajram Begaj pritet të dekretojë Gjeneralin në detyrën më të lartë në Forcat e Armatosura Shqiptare, detyrë të cilën deri në qershor e mbante vetë.

Gjeneral Brigade Arben Kingji deri më sot mbante detyrën e Komandantit të Forcës Tokësore. Yllin e gjeneralit, Kingji e ka marrë dy vite më parë ndërsa mbante detyrën e komandantit të Batalionit të Mbështetjes në Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura.

Më parë ai ka ushtruar edhe detyra të tjera si atashe ushtarak në Rumani. Gjeneral Brigade Kingji ka mbajtur edhe detyrën e komandantit të Kontigjentit në disa misione në Afganistan e Irak.

Një ndër emrat e përfolur se do të pasonte shefin e saj Bajram Begaj në detyrën e Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura ishte dhe Gjeneral Majore Manushaqe Shehu. Aktualisht gjeneral majorja mban detyren e zëvendësshefes së Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura.

Gjeneralja me dy yje sot mban gradën më të lartë në Forcat e Armatosura Shqiptare. Ajo shkruajti historinë e ushtrisë shqiptarë duke u graduar si gjeneralja e parë shqiptare deri më sot.

News 24 mëson nga burime të besuara se në ambientet e Ministrisë së Mbrojtjes nesër do të organizohet ceremonia e marrjes së detyrës nga shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë, gjeneral brigade Arben Kingji.

Në fakt në hierarkinë e Forcave të Armatosura nuk është më çudi që një gjeneral me një yll si Kingji të jetë epror i gjeneralmajores me dy yje Manushaqe Shehu.

Edhe më parë në këtë post ka pasur precedentë të tillë, madhe edhe disa kolonelë kanë pasur në varësi gjeneralë brigade sipas postit që kanë mbajtur. bw

blank

Berisha paralajmëron Vuçiçin: Lëri kërcënimet dhe mos guxo ndonjë akt aventuresk se të pret fati i Millosheviçit

TIRANË

Kreu i PD-së Sali Berisha ka reaguar pas deklaratave të Presidentit serb Aleksandar Vuçiç për vendosjen e reciprocitetit nga Kosova.

Berisha thekson se Vuçiçi është një kërcënim i vërtet për paqen dhe stabiliteti në rajon, dhe se ai paraqet një Putin të vogël në Ballkan.

Kreu i PD ka dhe një paralajmërim për të.

POSTIMI I PLOTË
Reagimi si Putini i vogël i Aleksandër Vuçiçit.
Të dashur miq, serbomadhi Vuçiç u zotua në fillim të korrikut për ‘reagim’ vdekjeprurës ndaj vendimit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e reciprocitetit, barazisë midis dy vendeve në përdorimin e letërnjoftimeve dhe targave të automjeteve, duke bërë të detyrueshëm përdorimin nga qytetarët e Kosovës të targës së Republikës së Kosovës në të gjithë territorin e saj, pavarësisht origjinës etnike të tyre.
Shtoj këtu se ky vendim i qeverisë së Kosovës që do të hyjë në fuqi në shtator 2022, bazohet në marrëveshje të firmosur ne Bruksel vite më parë nga qeveritë e te dy vendeve.

Pas kërcënimit një muaj më parë për reagim vdekjeprurës ndaj Kosovës, presidenti i Serbomadhesë Vuçiç, sot thirri një konferencë shtypi të jashtëzakonshme në të cilën ai kërcënoi haptas perëndimin duke u shprehur se “nuk beson se doni konflikt në Kosovë’. Dmth sipas tij zbatimi i marrëveshjes nga qeveria e Kosovës do të përdoret nga ai si ‘Casus Beli’, dhe kjo dëshmon qartë se, Aleksandër Vuçiç është një kërcënim i vërtet për paqen dhe stabiliteti në rajon, dhe se ai paraqet një Putin të vogël në Ballkan.

Ky reagim me kërcënim vdekjeprurës dëshmon se nacionalizmi i verbër serb është sot njëlloj si në kohën e Millosheviçit, një fuçi baruti shumë i rrezikshëm për Ballkanin.

Duke dënuar me ashpërsinë më të madhe qëndrimin e Presidentit të serbomadhisë Aleksander Vuçiç ndaj marrëveshjeve dhe kërcënimin e tij për reagim vdekjeprurës ndaj vendimit legjitim të qeverisë së Republikës së Kosovës, paralajmëroj presidentin e serbomadhisë të lërë kërcënimet dhe të mos guxojë ndonjë akt aventuresk se fati i kasapit të Ballkanit, atit të tij shpirtëror Sllobodan Millisheviç e pret. sb

blank

Noka: Kjo firmë e Veliajt çoi në burg Bllakon dhe mbushi llogaritë e Zotos dhe Mërtirit me 91 milionë euro

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Flamur Noka akuzon kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj se firma e tij futi në burg ish-deputetin Alqi Bllako. 

Vetë Veliaj mbeti jashtë, shkruan Noka, duke shtuar se kryetari i bashkisë mban fjalime.

Kjo firmë e Veliajt, thekson Noka, çoi në llogaritë e Klodian Zotos dhe Mirel Mërtirit 91 milionë euro.

Postimi
Kjo firmë e Erion Veliajt i hapi rrugën e burgut Alqi Bllakos. Bllako ra brenda ndërsa Veliaj mbeti jashtë duke mbajtur fjalime. Me një firmë të hedhur, 91 milionë euro nga paratë e shqiptarëve shkuan në llogaritë e Klodian Zotos, Mirel Mërtirit dhe Stela Gugalljas. Përse SPAK e mban gojën mbyllur për Erion Veliajn? Përse ambasadat i kanë mbyllur të dy sytë për kryebashkiakun e Tiranës? Kjo është Drejtësia e Re e shumëpritur?
Ja ku e keni firmën.
Ku po i kërkoni gjurmët?

blank

blank

Besart Xhaferri shpall kandidaturën për kreun e FRPDSH

Të nderuar miq,
Sot kam kënaqësinë të ndaj me ju vendosmërinë time për të kandiduar për Kryetar të Forumit Rinor të Partisë Demokratike të Shqipërisë!
Këtë organizatë e kam njohur në vitin 2016, pas rikthimit tim në Shqipëri. Është një organizatë që i kam dedikuar kohën time më të madhe dhe kam pasur nderin ta përfaqësoj në të gjitha arenat ndërkombëtare deri më sot!
I bindur se kam akumuluar eksperiencën e duhur nga partnerët tanë ndërkombëtarë si forumet më të mëdha Europiane, mendoj se ka ardhur koha që t’a aplikoj në forumin tonë. Gjithashtu, falë eksperiencës 14 vjeçare në fushën e sipërmarrjes ku nuk i jam shmangur asnjë sfide dhe beteje për të patur sukses, jam besimplotë se do ia dal të frymëzoj lidership dhe shpirtin e punës në ekip.
Këto zgjedhje janë shumë të rëndësishme dhe në mos historike, sepse barra kryesore e ribrendimit të PD do i bjerë pikërisht forumit tonë. Është jetike për Shqipërinë që shërbyes të rinj publik dhe jo vetëm politikanë të rinj karriere, të trajnohen dhe të promovohen.
Dhe ky është premtimi im i vetëm! Nëse fitoj, do të jem shërbyesi i rinisë Shqiptare, për ta mbështetur atë që të gjej platformën e duhur ku mund të kontribuojë sipas dëshirës dhe kapacitetit të gjithësecilit!
Do jem i nderuar nëse më bashkoheni në këtë rrugëtim! Kushdo që do të jetë në ekipin tim gjatë kësaj fushate, mos ngurroni të më kontaktoni!
Me respekt,
Besarti
blank

Durrës- Riarrestohet marinari rus, përveç kokainës iu gjetën materiale pornografike me fëmijë

Një ditë më parë u liruan 13 marinarët e anijes që solli afro 60 kg kokainë në Portin e Durrësit, të fshehur në ngarkesën me qymyr. Ndërkohë policia njofton se është riarrestuar njëri prej tyre, por kësaj radhe jo prej kokainës. Arrestimi i tij  lidhet me materialet pornografike me të mitur që i janë gjetur në aparatin e tij celular. I arrestuari është Gregory Gorbunov, ndërsa arrestimi i tij vjen pas vendimit për heqjen e sekuestros ndaj anijes Unistream dhe kthimin e pasaportave pjesëtarëve të ekuipazhit të anijes.

Materialet i janë referuar prokurorisë së Durrësit dhe po hetohet për këtë vepër penale ndërsa është njoftuar edhe pala ruse. Në celularin e marinarit rus janë gjetur mbi dhjetëra mesazhe, foto dhe video rreth aktivitetit të tij kriminal të pornografisë me të mitur Ndërsa rusi ndodhet në paraburgimin e Durrësit në pritje që të dalë përballë gjykatës, anija është larguar bashkë me 13 marinarët e tjerë. Lapsi

blank

Mustafaj: Historia me Metën, strategji për destabilizim! Begaj në krahun e Ramës se nuk ftoi Berishën

Strategji për destabilizim i ka quajtur analisti Besnik Mustafaj, zhvillimet e fundit, ku ish-presidenti Ilir Meta përflitet si bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Në studion e “Radar Informativ” ai u shpreh se kjo që po ndodh nuk ka logjikë.

“Është një strategji për destabilizim. Nuk e kuptoj logjikisht.”-tha ai.

Duke u ndalur tek festimet për 100-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve me SHBA, Mustafaj tha se kryeministri Rama përdori edhe këtë moment për të sulmuar opozitën.

“Unë nuk e quaj anti-miting. Rasti e lejonte që të bëhej një koncert i madh. Por përdorimi i kësaj skene për të sulmuar opozitën i jep ngjyra anti-mitingu. Edhe ceremoninë e organizuar kryeministri e përdori për të sulmuar opozitën”, tha Mustafaj.

Fakti që Sali Berisha nuk ishte në ceremoninë e organizuar nga Ambasada Amerikane, analisti thotë se nuk ishte surprizë. Mustafaj shprehet se shije të keqe i la presidenti Bajram Begaj, i cili nuk kishte ftuar Berishën në ceremoninë e marrjes së detyrës, duke shtuar se e sheh në një linjë me Ramën.

“Në një rast të tillë një person non grata nuk mund të jetë. Kjo nuk është surprizë. Më bëri përshtypje të keqe që presidenti i ri në ceremoni kishte thirrur presidentët dhe jo Sali Berishën. I cili ka qenë president. E shoh në linjën e Ramës. Më la një shije shumë të keqe. Duket ogur i keq.”-tha Mustafaj.

blank

KQZ kërkesë prokurorit të përgjithshëm: Të hetohet kryetari i bashkisë Divjakë, Fredi Kokoneshi – dyshohet se ka qenë i arrestuar për trafik qeniesh njerëzore në Itali,

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka kërkuar sot Prokurorisë së Përgjithshme verifikimin e thelluar të të shkuarës së Kryetarit të Bashkisë së Divjakës Fredi Kokoneshi.

Kërkesa është shoqëruar edhe më dokumentacionin e nevojshëm. Kryetari i Bashkisë Divjakë dyshohet se ka qenë i përfshirë në veprimtari kriminale të trafikimit të qenieve njerëzore gjatë periudhës ku ka qendruar në Itali.

Kjo është kërkesa e dytë që i drejtohet Prokurorit të Përgjithshëm. Më herët ishte një grup deputetësh të PD, që bazuar në një deklaratë publike të ish-kryetarit të PS në Divjakë, i kërkuan Prokurorit të Përgjithshëm të hetonte kryebashkiakun e Divjakës.bw

blank

Socialistët i kundërpërgjigjen Çollakut të PD me dy projektligje për pastërtinë e figurës së kandidatëve

Vetëm pak orë pasi Çollaku i PD depozitoi në Kuvend një projektligj për deklasifikimin e të gjitha dosjeve të ish-Sigurimit në periudhën 1944–1991, mazhoranca është kundërpërgjigjur, duke prezantuar dy projektligje për ndryshime në Kodin Zgjedhor dhe për një ndryshim në ligjin Nr.45/2015 “për të drejtën e informimit për dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit”.

Me ndryshimet që mazhoranca propozon në ligjin NR. 10019, Datë 29.12.2008, rezulton se neni 63 për pastërtinë e figurës së kandidatëve për deputetë ose kryetarë bashkish, do t’i shtohet edhe neni 63/1 me këtë përmbajtje, i cili kërkon prej tyre që të paraqesin një kërkesë dhe formular aplikimi te Autoriteti i Dosjeve të ish-Sigurimit, për të vërtetuar pastërtinë e figurës lidhur me të shkuarën komuniste.

Neni 63/1 për procesin e “verifikimit të pastërtisë së figurës” parashikon që:

 

1.Subjekti zgjedhor, 70 ditë para datës së zgjedhjeve, për listën e kandidatëve, për deputet, për kryetar bashkie dhe për këshillat vendorë, paraqet kërkesën dhe formularin e plotësuar të aplikimit pranë Autoritetit për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit në lidhje me ekzistencën për ta, të informacioneve në dokumente të ish-sigurimit të shtetit, për qëllime të transparencës së pastërtisë së figurës.

blank

2.Kandidati i pavarur për deputet, për kryetar bashkie dhe për këshillat vendor, 70 ditë para datës së zgjedhjeve paraqet kërkesë dhe formularin e plotësuar të aplikimit pranë Autoritetit për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit në lidhje me ekzistencën për të, të informacioneve në dokumente të ish-sigurimit të shtetit, për qëllime të transparencës së pastërtisë së figurës.

blank

3.Në çdo rast Autoriteti me marrjen njoftim nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, lidhur me regjistrimin e listës së kandidatëve 50 ditë përpara ditës së zgjedhjeve që konkurrojnë për zgjedhjet e radhës, kryen procesin e verifikimit dhe përgjigjet në përputhje me përcaktimet e nenit 26 dhe 30, të ligjit nr. 44/2015, “Për të drejtën e informimit për dokumentet e ish-sigurimit të Shtetit të Republikës Popullore Socialiste të Shqiqërisë”, të ndryshuar, duke informuar subjektin që ka bërë kërkesën dhe Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

blank

Ndërkohë projektligji “Për një ndryshim në ligjin nr. 45/2015 “Për të drejtën e informimit për dokumentet e ish-sigurimit të shtetit të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë”, të ndryshuar, është nisëm e Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, në vijim të shkresës së Autoritetit për Informim mbi Dokumentat e ish-Sigurimit të Shtetit (AIDSSH ose Autoriteti) drejtuar Kuvendit të Republikës së Shqipërisë më datë 26.07.2022, lidhur me shqetësimet mbi pastërtinë e figurës së personave të zgjedhur apo të emëruar në detyra shtetërore dhe publike.

 

Sipas Grupit të PS, raste si ai i fundit lidhur me e-mail anonim të ardhur në adresë të AIDSSH për agjentin me iniciale I.M., janë flagrante dhe shqetësuese.

 

Në relacioni shpjegues të këtij projektligjit theksohet nga mazhoranca se figura të rëndësishme të shtetit të pajisur me Certifikatën e pastërtisë së figurës në fakt rezultojnë në dokumentat e krijuara të ish-Sigurimit të Shtetit, ndaj kërkojnë një adresim dhe reagim të menjëhershëm.

blank

Më tej nënvizohet se për këto raste duhet të kryhet transparencë e plotë dhe pengesat në legjislacionin ekzistues duhet të adresohen me qëllim zbardhjen e të vërtetës sipas vlerave demokratike të drejtësisë si përgjegjësi për brezat e ardhshëm, por mbi të gjitha detyrim për ata që vuajtën nën regjimin e kaluar.

Nisma ligjore propozon shfuqizimin e pikës 4 të nenit 29 të Ligjit nr. 45/2015 “Për të drejtën e informimit për dokumentet e ish-sigurimit të shtetit të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë”, të ndryshuar, ku shprehimisht thuhet:

Kërkesa për informim mbi zyrtarë përpara emërimit ose ngritjes në detyrë: … 4. Autoriteti nuk administron kërkesat për informacion për zyrtarët që propozohen të emërohen ose ngrihen në detyrë në institucionet kushtetuese dhe autoritetet publike kur ata kanë marrë certifikatën e pastërtisë së figurës nga institucionet përgjegjëse, sipas ligjit nr. 8001, datë 22.9.1995, “Për gjenocidin dhe krimet kundër njerëzimit kryer në Shqipëri gjatë sundimit komunist për motive politike, ideologjike dhe fetare”, si dhe ligjit nr. 8043, datë 30.11.1995, “Për kontrollin e figurës së zyrtarëve dhe personave të tjerë që lidhen me mbrojtjen e shtetit demokratik””.

Nisma ligjore konsiston në krijimin e shtratit ligjor për verifikimin e subjekteve pavarësisht nëse kanë ose jo një çertifikatë të mëparshme pastërtie, nën dritën e fakteve dhe të vërtetës që zbulohet gjatë veprimtarisë së punës së Autoritetit.

“Zbardhja e të vërtetës për personat që ushtrojnë detyra shtetërore, mbi të gjitha për ata persona që kanë pasur dhe kanë detyra të larta shtetërore, është një domosdoshmëri dhe një simbolikë e fuqishme për të dënuar krimet e të kaluarës por padyshim në funksion të së tashmes, për krijimin e një shoqërie të bazuar në parimet dhe vlerat demokratike”, thuhet në relacionin shpjegues.

blank

Meta: Jam 1 milion përqind i pastër, e di burimin e kësaj intrige, Autoriteti i Dosjeve do të mbajë përgjegjësi

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka deklaruar sot në një konferencë para gazetarëve se Autoriteti i Dosjeve do të mbajë përgjegjësi për përfshirjen emrit të tij si bashkëpunëtor i ish-sigurimit.

Ai tha ky është një akt i orkestruar dhe se i di autorët, teksa shtoi se bëhet për të hequr vëmendjen nga vjedhjet dhe skandalet e qeverisë.

Ilir Meta:

Absolutisht që Partia e Lirisë është në krye të betejës për të shembur këtë sistem të kalbur të shantazhit që bëhet jo në emër të kujdesit për të kaluarën, por bëhet me metodat më të shëmtuara të ish-sigurimit për të spostuar vëmendjen nga grabitjet e llahtarshme dhe nga dështimet katastrofike të qeverisjes së vendit dhe për të mbajtur në shantazh deputetë, politikanë, biznesmenë, etj.

 

Mund t’ju them që është një përgjegjësi e madhe e autoritet të konfirmuar si i manipulimit kriminal të dosjeve që po përmenden emra në publik, të cilët dikur kanë qenë 19 vjeç dhe sot i kanë nga 20 vjeç fëmijët e tyre. Autoriteti i Dosjeve jo vetëm duhet të zbatojë ligjin, por të kujdeset të moslëndohen viktimat e asaj periudhe.

 

Autoriteti i Dosjeve e di se jo vetëm Ilir Rexhep Meta s’ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit se është e provuar në 1996, në kohën e të madhërishmit Berisha e në komisione, por ata e dinë kush ka qenë bashkëpunëtori në rastin konkret sepse ndodhet në dy dosje.

 

Ashtu sikurse ata që kanë orkestruar këtë skenar e dinë që Ilir meta s’ka jetuar në konvikt e s’ka pasur mundësi të spiunojë ndonjë shok në konvikt, sepse Ilir Meta edhe i ndjekuri, që është ndaluar dhe kërcënuar nga Sigurimi i Shtetit, këtë çështje nuk e ka diskutuar asnjëherë me Ilir Metën sepse s’kishte në plan Meta të arratisej në atë kohë, por të dilte me 10 dhe të qëndronte pedagog në fakultet.
Ata të Dosjeve do të mbajnë përgjegjësi për sjelljen e rëndë që kanë bërë dhe në atë shkresë të turpshme që i kanë dërguar Kuvendit dhe do mbajnë përgjegjësi individuale personat e përfshirë, ish-xhelatë të Sigurimit të Shtetit e me radhë. Dosja e kishte shumë të lehtë nëse kishte indicie, sepse Ilir meta në çdo rast, ka firmosur një kërkesë për t’u verifikuar dhe ka bërë të qartë që s’ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit dhe nëse Dosjes i dilte një fakt tjetër kishte të drejtë të padiste.

 

Ky rast tregon sesa kriminale është banda në pushtet, jo vetëm aq kriminale sa një djalë i ri në pandemi del të blejë cigare dhe e vrasin dhe më pas ia lënë fajin viktimës.

 

Ata do mbajnë përgjegjësi ligjore për këtë çështjeje dhe po studiohet. Jam 1 mln përqind i pastër, e dinë shumë mirë këtë gjë, e dinë historinë. E di burimin e kësaj intrige për të manipuluar opinionin publik.BW

blank

Berisha nxjerr emrin kush është “I.M.” në dosjen e Sigurimit

TIRANË

Kreu i PD-së Sali Berisha ka komentuar sot çështjen e dosjes së sigurimit, për të cilën u aludua se kishte të bënte me ish-kreun e Shtetit Ilir Meta. Berisha tha se gjithçka është një përpjekje për të keqpërdorur Shërbimin Informativ kundër kundërshtarëve politikë.

Berisha tha se nuk ka akt më të shëmtuar dhe se Edi Rama bashkë me Shërbimin Informativ e ka bërë në mënyrën më të trashë këtë kurth.

Ai ka nxjerrë dhe identitetin e personit me inicialet I.M. në dosjen e përfolur.

 

“Pas verifikimit të dokumenteve unë deklarova dy ditë më parë që gjithçka është një trillim i paskrupullt i Edi Ramës dhe i turpshëm i një njeriu në panik, pa asnjë moral, që përdor shpifjen dhe trillimin kundër kundërshtarëve politikë. Dje pasdite dhe sot unë kam dokumentet në dorë. Nuk ka akt më të shëmtuar, Edi Rama bashkë me Shërbimin Informativ e ka bërë në mënyrën më të trashë këtë kurth. E ka stisur në mënyrën më të trashë. Cilido që lexon e-mail-in e ka të qartë se I. M. është Ilir Murati nga Librazhdi dhe Filip Tale është nga Librazhdi dhe s’ka asnjë lidhje me Ilir Rexhep Metën. Këtë e kanë ditur këta. Edi Rama ka keqpërdorur, ka keqshfrytëzuar në mënyrë më të shpifur qoftë kryetaren e Autoritetit të Dosjeve, qoftë Lindita Nikollën. Unë mund t’ju them ju, në dokumentin që Genta Sula i drejton Linda Nikollës, akuzon direkt Ilir Metën për bashkëpunëtor të Sigurimit të Shtetit. Një akt i pashembullt. Kjo zonjë është keqshfrytëzuar në mënyrë ekstreme nga Edi Rama për arsye që ajo i di vetë dhe do të zbardhen. Mbi bazën e këtij dokumenti të hartuar në SHIK, për herë të parë në jetën e saj politike Linda del dhe u thotë shqiptarëve se jam e tronditur nga dokumenti që ka dalë. Histori të turpshme, zyrtarë primitivë që s’kanë asgjë të përbashkët me integritetin e një zyrtari. Ky është kurthi që organizon Edi Rama në mënyrë që të përdor SHISH-in për fabrikim dokumentesh.

 

Cila është situata ligjore sot në Shqipëri?
Në vitin 1995 këtu është miratuar ligji i lustracionit, i hartuar nga presidenti Havel. Sali Berisha e ka marrë atë ligj e ka përkthyer fjalë për fjalë dhe e ka çuar në parlamentin shqiptar. Ai ligj kishte lustracionin. U zbatua. Ilir Meta mori certifikatën, të cilën po të mos e meritonte nuk do ta merrte kurrë. Socialistët erdhën në pushtet, ligjin e mbajtën, hoqën lustracionin dhe parlamenti ka pasur me dhjetëra bashkëpunëtorë të sigurimit të shtetit dhe është drejtuar nga bashkëpunëtorë të sigurimit të shtetit. Erdhëm në pushtet, në vitin 2008 dorëzova përsëri të njëjtin ligj në parlament, e votuam, përsëri lustracionin. Ligjin e rrëzoi tërësisht Gjykata Kushtetuese, për mendimin tim në mënyrë të padrejtë,. Në vitin 2012 PD përsëri dërgoi amendamentet e lustracionit, Edi Rama dhe PS i kundërshtoi në mënyrë kategorike. Tani në qoftë se po të mos ishte Edi Rama ai që urdhëronte Genta Sulën dhe Lindën e Parlamentit kishte një shteg ligjor të plotë. Në qoftë se ligji i lustracionit nuk ekziston, ekziston ligji i dënimit të krimeve të komunizmit. Sipas këtij ligji, çdo qytetar ka të drejtë të çojë në gjykatë, ekzekutorin, persekutorin e tij dhe ky ligj është në fuqi. Këto dy zonja po të mos merrnin përsipër të bënin rolin e të keqpërdorurave in exstremis nga Rama kishin tagër t’i thoshin qytetarit shko në gjykatë, denonco Ilir Metën. Po kjo nuk i interesonte sepse Filip Talen nuk e kishte persekutuar Ilir Meta.
Unë jam për ligjin e lustracionit, por ka një vendim Gjykate kushtetuese që e ka rrëzuar. Ne e bëmë provën në 2015 dhe e refuzuan. Gjithçka është një përpjekje për të keqpërdorur Shërbimin Informativ kundër kundërshtarëve politikë. Linda dhe Genta janë thjesht fatkeqet e Ramës që kanë lejuar të përdoren nga Rama”, deklaroi Berisha.

 

Sipas tij, të ngrihet shteti në këmbë për këtë gjë, është që të heqësh vëmendjen nga afera që ka kryer, nga inceneratorët, nga ndërtimi i rrugëve, nga PPP-të, afera e portit të Durrësit.

 

“Kjo ngrehinë është e kalbur, do të bjerë. E ndjeni se sa i desikulibruar është ai, parlamenti i është bërë ferr.
Kam qenë dhe ngelem për lustracionin. Por ka qenë Edi Rama që zgjodhi modelin gjerman. Nëse e keni dëgjuar në studio, ai me mburrje të madhe thotë; ne i hapëm dosjet, dhe Berisha jo. Ne hapëm dosjet për ata që kandidonim, por dhe për ata që do të donin të dinin. Pazar me dosjet nuk bëhen. Ka direktiva nga Strasburgu. Autoritetet gjermane kanë të njëjtin model”, tha Berisha.BW

blank

Çollaku i PD: Të deklasifikohen të gjitha dosjet e Sigurimit në periudhën 1944-1991

Kreshnik Çollaku i Partisë Demokratike ka depozituar sot në Kuvend një projektligj për deklasifikimin e të gjitha dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit në periudhën 1944–1991.

Çollaku tha në një konferencë për shtyp se “31 vite pas rënies së regjimit komunist, qytetarët shqiptarë kanë të drejtë të mësojnë të vërtetën e asaj që ishte diktatura më e egër dhe më cnjerëzore, jo vetëm në historinë e Shqipërisë, por edhe të Evropës e më gjërë. Zbardhja e plotë e së vërtetës lidhur me atë që ishte dhe përfaqësonte regjimi komunist nuk mund të kuptohet pa zbardhur atë pjesë të historisë që ishte ana më e errët e saj, pikërisht Sigurimi i Shtetit. Kjo strukturë përfaqësonte frikësimin, dhunën dhe terrorin që shteti diktatorial kërkonte të depërtonte në mendjen e cdo qytetari shqiptar, për të parandaluar cdo lloj përpjekje kundërshtie apo revolte”.

Projektligji

PËR NJË SHTESË NË LIGJIN NR. 8457, DATË 11.02.1999 “PËR INFORMACIONIN TË KLASIFIKUAR “SEKRET SHTETËROR”, i NDRYSHUAR

Në mbështetje të neneve 78 dhe 83, pika 1 të Kushtetutës, me propozimin e e një grupi deputetësh,

KUVENDI

I REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË

VENDOSI:

Në ligjin nr. 8457, datë 11.02.1999 “Për Informacionin e Klasifikuar “Sekret Shtëror””, i ndryshuar, bëhet shtesa, si më poshtë vijon:

Neni 1

Në nenin 13, pas paragrafit të gjashtë, shtohet paragrafi i shtatë me përmbajtje si më poshtë:

Përjashtimisht, konsiderohen të deklasifikuara dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë, për periudhën 29 nëntor 1944 deri në ditën e krijimit të Shërbimit Informativ Kombëtar, 2 korrik 1991, të cilat disponohen nga të gjitha arkivat e rrjetit arkivor të Republikës së Shqipërisë. Nga zbatimi i kësaj dispozite, përjashtohen dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit që lidhen me marrëdhëniet ndërmjet shteteve dhe sigurinë kombëtare.

Neni 2

Hyrja në fuqi

Ky ligj hyn në fuqi 15 ditë pas botimit në Fletoren Zyrtare.

Relacioni

PËR PROJEKTLIGJIN

PËR NJË SHTESË NË LIGJIN NR. 8457, DATË 11.02.1999 “PËR INFORMACIONIN TË KLASIFIKUAR “SEKRET SHTETËROR”, i NDRYSHUAR

QËLLIMI i PROJEKTAKTIT DHE OBJEKTIVAT QË SYNOHEN TË ARRIHEN

31 vite pas rënies së regjimit komunist, qytetarët shqiptarë kanë të drejtë të mësojnë të vërtetën e plotë të asaj që ishte diktatura më e egër dhe më cnjerëzore, jo vetëm në historinë e Shqipërisë, por edhe të Evropës e më gjërë. Zbardhja e plotë e së vërtetës lidhur me atë që ishte dhe përfaqësonte regjimi komunist nuk mund të kuptohet pa zbardhur atë pjesë të historisë që ishte ana më e errët e saj, pikërisht Sigurimi i Shtetit. Kjo strukturë përfaqësonte frikësimin, dhunën dhe terrorin që shteti diktatorial kërkonte të depërtonte në mendjen e cdo qytetari shqiptar, për të parandaluar cdo lloj përpjekje kundërshtie apo revolte.

Jo vetëm kaq, por në ato dokumente gjenden të dhëna dhe foto për fatin e mijëra shqiptarëve të pushkaktuar, të gjymtuar, të torturuar, të dënuar dhe internuar në burgjet dhe kampet e regjimit komunist. Zbardhja e atyre dokumenteve do t’iu shërbejë këtyre personave, por edhe familjeve të tyre për të mësuar të vërtetën e dhimbshme të asaj që ishte jeta e tyre për 45 vite. Në këtë kuptim, ky projektligj realizon një të drejtë thelbësore për këta individë, që është e drejta për të mësuar të vërtetën e jetës dhe familjes së tyre deri në fund. Por, mbi të gjitha ky projektligj realizon edhe një qëllim tjetër parësor për të gjithë qytetarët shqiptarë, që janë në të drejtën e tyre legjitime për të njohur e kuptuar historinë e afërt të paraardhësve, familjeve, të afërmve, miqve dhe vendit të tyre.

Një popull që harron historinë e tij, është i dënuar ta përsërisë atë, thotë filozofi spanjoll George Santayna. Zbardhja e këtyre dokumenteve do t’i shërbejë edhe kujtesës historike të popullit shqiptar, në mënyrë që struktura dhe ngjarje të tilla të mos përsëriten kurrë më në të ardhmen. Historia 31-vjecare postkomuniste ka provuar se shqiptarët nuk janë hakmarrës, nuk kërkojnë shpagim, nuk urrejnë, por kërkojnë me ngulm të dinë të vërtetën tërësore të asaj që kaluan në Shqipërinë burg të viteve 1944 – 1991. Është detyrimi ynë si ligjvënës të Shqipërisë postkomuniste, që të ndërtojmë mekanizmat ligjorë të nevojshëm, për të realizuar këtë të drejtë kaq bazike, gjithëaq thelbësore, për ata që ne përfaqësojmë në Kuvendin e Shqipërisë. Kjo mund të bëhet vetëm nëpërmjet këtij projektligji, duke i hapur rrugë deklasifikimit të plotë të të gjitha dokumenteve të ish-Sigurimit të Shtetit të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë për periudhën 29 nëntor 1944 deri në 2 korrik 1991.

ARGUMENTIMI i PROJEKTAKTIT LIDHUR ME PËRPARËSITË, PROBLEMATIKAT, EFEKTET E PRITSHME

Diskutimi për deklasifikimin e dokumenteve të ish-Sigurimit të Shtetit, apo sic njihet në opinionin e gjërë publik hapjen e dosjeve, ka qenë i pranishëm gjatë këtyre 31 viteve në tryeza të ndryshme të debatit publik, dhe është kthyer gjithnjë si një nevojë, mision dhe objektiv i parealizuar. Kuvendi i Shqipërisë ka bërë disa përpjekje në këtë drejtim, përfshirë edhe nismën ligjore më të fundit, përkatësisht ligjin nr. 45/2015 “Për të Drejtën e Informimit për Dokumentet e Ish-Sigurimit të Shtetit të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë”, megjithatë këto përpjekje kanë rezultuar të pamjaftueshme për realizimin e zbardhjes tërësore të dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit. Për shumëkënd, hapja e dosjeve ka qenë një diskutim i parakohshëm, që mund të krijonte trazira a konflikte sociale, që mund të shtynte qytetarët drejt hakmarrjes apo shpagimit. Këto arsyetime mund të përmbanin të vërteta të caktuara, por eksperienca 31-vjecare e shtetit postkomunist shqiptar, na ka treguar se shqiptarët nuk kanë kërkuar hakmarrje a shpagim, nuk kanë krijuar trazira a konflikte sociale, por kanë shfaqur një interes permanent për të ditur të vërtetën.

Nga ana tjetër, megjithë problemet e shumta të shtetformimit dhe konsolidimit të institucioneve, sot Shqipëria është një vend anëtar i Këshillit të Evropës, anëtar i NATO-s dhe vend kandidat për anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Këto përparime thelbësore janë një tregues i rëndësishëm se Shqipëria dhe qytetarët e saj janë gati për t’u përballur me të vërtetën historike të tyre përgjatë 45 viteve të regjimit komunist. Mësimi i të vërtetës iu shërben jo vetëm atyre që kanë qenë drejtpërdrejtë subjekte të dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit, por cdo qytetari shqiptar që kërkon të njohë dhe kuptojë historinë e vendit të tij, së bashku me personazhet e tij. Mjetet dhe mekanzimat ligjore që janë sot në dispozicion, nuk janë të mjaftueshëm për realizimin e këtij qëllimi.

Prandaj, ne, një grup deputetësh të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, forcës politike që lindi më 8 dhjetor 1990, pikërisht si nevojë jetike për t’i dhënë fund regjimit komunist, kanë paraqitur këtë nismë ligjore, me qëllim që cdo qytetari t’i jepet e drejta dhe mundësia për të njohur historinë e regjimit komunist, deri në skutat më të errëta të saj, që mishëron më së miri nga ish-Sigurimi i Shtetit. Ky projektligj është në harmoni të plotë me ligjin nr. 45/2015 “Për të Drejtën e Informimit për Dokumentet e Ish-Sigurimit të Shtetit”, dhe synon një zgjerim thelbësor të tij, në mënyrë që e drejta për t’u informuar të mos kufizohet vetëm tek të prekurit, por edhe cdo qytetar tjetër i interesuar. Po ashtu, ky projektligj është në harmoni me ligjin nr. 8457, datë 11.02.1999 “Për Informacionin e Klasifikuar “Sekret Shtetëror””, i ndryshuar, vecanërisht nenin 13, paragrafi i kartërt, i cili përcakton se “Në raste të vecanta, informacioni i klasifikuar, mund të deklasifikohet kur publikimi i tij diktohet nga interesa shtetërorë më të rëndësishme se nevoja për ta mbajtur atë të klasifikuar.”

Në këtë rast është e qartë se e drejta, interesi dhe mundësia për të mësuar të vërtetën historike të Shqipërisë së viteve 1944 – 1991, prevalon mbi nevojat që mund të ketë shteti për ta mbajtur këtë informacion të klasifikuar. Megjithatë, hartuesit e projektligjit janë treguar mjaft të kujdesshëm duke përjashtuar nga aplikimi i kësaj dispozite, ato dokumente të ish-Sigurimit të Shtetit që lidhen me marrëdhëniet ndërmjet shteteve dhe sigurinë kombëtare. Pra, zbardhja e dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit nuk do të cënojë në asnjë rast marrëdhëniet që Republika e Shqipërisë ka ndërtuar me shtetet e tjera, si dhe do të sigurojë ruajtjen dhe mbrojtjen e sigurisë kombëtare. Ky përcaktim është dëshmi e përgjegjshmërisë së lartë të ligjvënësve gjatë hartimit të projektligjit, si dhe vjen në harmoni me përcaktimet e bëra në nenin 33 të ligjit nr. 45/2015, sa i përket kufizimeve mbi të drejtën e informimit për dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit kur ato lidhen me marrëdhëniet ndërkombëtare dhe sigurinë kombëtare.

III. VLERESIMI i LIGJSHMËRISË, KUSHTETUTSHMËRISË DHE HARMONIZIMI ME LEGJISLACIONIN NË FUQI VENDAS E NDËRKOMBËTAR

Projektligji është propozim i një grupi deputetësh të Kuvendit të Shqipërisë, në përputhje me nenin 81, pika 1 të Kushtetutës së Shqipërisë, dhe nenin 68, pika 1 të Rregullores së Kuvendit të Shqipërisë. Projektligji është në harmoni me nenin 3 të Kushtetutës, i cili përcakton se “…identiteti kombëtar dhe trashëgimia kombëtare…janë baza të këtij shteti, i cili ka për detyrë t’i respektojë dhe mbrojë.” Po ashtu, ky projektligj, sic kemi analizuar më lart, është në përputhje me kuadrin ligjor shqiptar sa i përket deklasifikimit të informacionit “sekret shtetëror”, dhe të drejtës së qytetarëve për informim mbi dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit. Projektligji nuk synon aspak të dëmtojë kuadrin ligjor ekzistues, por ka për qëllim përmirësimin dhe zhvillimin e tij të mëtejshëm.

PËRMBLEDHJE SHPJEGUESE E PËRMBAJTJES SË PROJEKTAKTIT

Projektligji përbëhet nga dy dispozita.

E para, sjell shtimin e paragrafit të shtatë të nenit 13 të ligjit nr. 8457, datë 11.02.1999 “Për Informacionin e Klasifikuar “Sekret Shtetëror””, duke sanksionuar se dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë, për periudhën 29 nëntor 1944 deri në ditën e krijimit të Shërbimit Informativ Kombëtar, 2 korrik 1991, konsiderohen të klasifikuar ex lege, pra për shkak të ligjit. Si të tilla, ato nuk kanë nevojë që t’i nënshtrohen shqyrtimit nga ana e një autoriteti, komisioni apo strukture tjetër shtetërore për të kryer deklasifikimin e tyre. Megjithatë, me qëllim ruajtjen dhe konsolidimin e mëtejshëm të marrëdhënieve ndërkombëtare, dispozita përjashton nga zbatimi i saj ato dokumente që lidhen me marrëdhëniet ndërkombëtare. Po ashtu, dispozita ka treguar kujdes të vecantë për të përjashtuar nga zbatimi i saj edhe ato dokumente që lidhen me sigurinë kombëtare të vendit. Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit që lidhen me marrëdhëniet ndërmjet shteteve dhe sigurinë kombëtare, do të trajtohen në përputhje me kuadrin ligjor ekzistues.

Ndërsa, neni i dytë parashikon hyrjen në fuqi, në përputhje me përcaktimin e bërë në nenin 84, pika 3 të Kushtetutës së Shqipërisë.

RAPORTI i VLERËSIMIT TË TË ARDHURAVE DHE SHPENZIMEVE BUXHETORE

Projektligji nuk parashikon efekte financiare për Buxhetin e Shtetit. Cdo person që kërkohet të njihet dhe/ose marrë kopje të dokumenteve të ish-Sigurimit të Shtetit mund të paguajë një tarifë të caktuar administrative në përpjestim të drejtë me shërbimin dhe materialet e kërkuara.

blank

Fotot dashurore Rama-Balla

Shqipëria mund të jetë vendi i vetëm në botë që feston me koncert varfërinë.

Shfaqja në sheshin ‘Skënderbej’ kishte të gjitha parametrat e një neverie kolektive.

Njerëz të sjellë në Tiranë me dhunë.

Punonjës administate të detyruar egërsisht nga shefat, se ndryshe nesër nuk kanë shans të shkojnë më në punë.

Një show i turpshëm kur vendi ndodhet në zgrip të greminës dhe qytetarët po vuajnë edhe për bukën e gojës prej çmimeve abuzive dhe papunësisë që është ulur këmbëkryq.

Por në Tiranë festohet.

Edi Rama është në festë.

Kuptohet për kryeministrin dhe shpurën e tij nuk ka krizë sepse 420 milionë eurot e vjedhura përmes inceneratorëve dalin dhe teprojnë për të jetuar mirë dhe në luks për disa vite, ndoshta dekada.

Në festë është edhe Erion Veliaj sepse edhe ai e ka ngjyer mirë gishtin te tenderat e rrugëve të Tiranës dhe mega-afera e djegësave.

Në festë është edhe Belinda Balluku sepse edhe asaj i ka buzëqeshur fati përmes tenderave abuzive, koncesioneve, PPP-ve etj, e jo më kot vetëm për mobilizimin e zyrës, për t’i dhuruar vetes relaks dhe komoditet ka shpenzuar plot 200 mijë euro.

E gjithë kjo shfaqje e shëmtuar kur mijëra shqiptarë nuk nxjerrin dot muajin, e mes tyre ka edhe nga ata që sonte nuk kanë as bukë në shtëpi, me siguri 100% disa syresh.

Si për t’i vënë kurorë manifestit dhe anti-mitingut të Edi Ramës në sheshin Skënderbej, nuk mund të mungonte një foto e tillë.

Këtu fjalët shterojnë.

Pse?

Sepse e gjithë neveria e asaj që ndodhi sot në qendër të Tiranës shpërfaqet në një foto, te ky përfaqim i Taulant Ballës në krahët e Edi Ramës. Po festojnë varfërimin e Shqipërisë dhe mjerimin e shqiptarëve.

Kështu i vareshin në qafë edhe Enverit kur i kishte ardhur fundi e i rrihnin shpatullat duke i thënë se, punët janë duke shkuar mirë, realizimi i planit ka tejkaluar 200%…dhe pastaj dihet rezultati!

syri.net

blank

blank

blank

FOTOT- Nuk kishte ndodhur më parë, Presidenti shkon në koncertin e qeverisë

Për herë të parë një President i Republikës të shkojë në një festë të qeverisë.

Edhe kur kryeministër ishte Sali Berisha dhe ende nuk i kishte prishur marrëdhëniet me Bamir Topin apo kur kryetar shteti ishte Bujar Nishani, kjo nuk ndodhi.

Por presidenti i ri, Bajram Begaj u shfaq i qeshur krahas kryeministrit Rama, kabinetit qeveritar dhe ambasadorëve të huaj gjatë manifestimit që u zhvillua në sheshin “Skënderbej”.

Siç shihet nga fotot, Begaj është i shoqëruar nga bashkëshortja e tij Armanda Begaj. syri.net

blank

blank

blank

blank

blank

Oerd Bylykbashi: Qeverisemi nga mafia, skema e inceneratorëve e njëjtë me atë të Ndragheta-s

Nënkryetari i PD Oerd Bylykbashi deklaroi në emisionin ‘Task Force’ në Syri Tv se opozita tashmë e ka shpalosur qartë profilin e saj dhe nuk është si ajo e dy viteve më parë nën drejtimin e Bashës. Bylykbashi deklaroi më tej se kryeministri Edi Rama po organizon një anti-miting, dhe ky reagim vjen nga mesazhi që dha protesta e 7 korrikut.

Rama e ka kuptuar, nevoja për të bërë një antimiting është reagim i asaj, i mesazhit që mori më 7 korrik. Qeveria miraton ligje si i do qejfi. Veprimet e gabuara skajshëm të opozitës, djegia e mandateve, mos hyrja në zgjedhje, sollën këtë situatë.”-tha Bylykbashi.

Më tej Bylykbashi deklaroi se sot nuk jemi vetëm përpara një sistemi ku korrupsioni e ka derën të hapur, por jemi duke u qeverisur nga një mafie që ka kapur të gjitha pushtetet.

Bylykbashi deklaroi se afera e inceneratorëve është e ngjashme me një aferë korruptive të Ndraghetas në Itali pak vite më parë. Sipas tij, atje vepronte mafia kundër shtetit, ndërsa theksoi se në Shqipëri mafia është në pushtet.

Shteti dhe mafia janë në të njëjtin territor, ose bëjnë luftë, ose bëjnë marrëveshje. Mafia ka dy instrumenta, korrupsionin dhe presionin. Para pak vitesh një operacion kundër Ndraghetas që zbërtheu një aferë.

Mbetjet urbane përdoreshin nga mafia për të bërë para nga taskat e qytetarëve. Riciklimi i parasë në ndërtim, krijimi i kompanive fiktive, me pensionistë dhe emigrantë shqiptarë, dhe një rrjet faturimi fiktiv ku zhdukej paraja publike italiane.

Si skema e inceneratorëve këtu, që nuk i bën mafia, por i bën shteti. Nuk është ministri që u korruptua dhe lëvizi vendimet, kryeministri që ka modelin. Ky është që kërkon këtë formë.

Ndërkohë që njerëzit futen në burg dhe këta nuk hetohen, vazhdojnë dhe paguhen, dhjetëra miliona euro. Duke zbërthyer këtë, kuptojmë se është një model mafioz. Kjo është banda që qeveris sot shqiptarët.”-tha Bylykbashi.

blank

Vokshi në gjyq: As Rama, as Kushi nuk ma mbyllin gojën, e shndërruan arsimin në celulë të PS

Pasi u shty përsëri përballja gjyqësore e deputetes së PD, Albana Vokshi me Ministren e Arsimit, Evis Kushi, Vokshi dha një deklaratë për mediat në të cilën bëri të qartë se me asnjë padi, Rama dhe Kushi nuk do t’ia mbyllin gojën për të denoncuar faktin se arsimin e kanë shndërruar në një celulë patronazhistësh dhe militantësh të PS-së.

Deklarata e plotë e znj. Vokshi, pas shtyrjes së seancës gjyqësore me ministren Kushi

“Në respekt të kësaj Gjykate të nderuar, në respekt të të këtij investimi financiar, por edhe kohorë të Gjykatës në lidhje me padinë që ministria Kushi ka bërë ndaj meje për një denoncim që unë kam bërë në rrjetet sociale në lidhje me një mësuese nga Elbasani e cila akuzon se ministria ka nxjerrë testet për vlerësuesit e arsimit parauniversitar duke ua dërguar drejtorëve të shkollave të lidhur me Partinë Socialiste.

Sot gjyqi nuk mundi të zhvillohej në seancën e parë gjyqësore, për shkak të ngarkesës që ka kjo gjykatë pas grevës së avokatëve.

Kjo seancë gjyqësore është shtyrë për në muajin shtator.

Unë përsëri do të paraqitem personalisht sikundër edhe këto herë, sepse konsideroj që, pavarësisht përpjekjeve të Edi Ramës, Evis Kushit, të qeveritarëve, ministrave për të na mbyllur gojën, unë edhe kolegët e mi të Partisë Demokratike do të vazhdojmë të jemi zëri i tyre.

Unë do të vazhdoj të jemi zëri i mësuesve, i prindërve, i të rinjve, nxënësve, për të denoncuar çdo skandal, abuzim, keqpërdorim, të mësuesve nga ana e ministres Kushi dhe nga ana e Edi Ramës.

E them këtë sepse arsimi sot është degraduar, dhe është sektori më i rëndësishëm në vend.

Vetëm një kryeministër si Edi Rama, që e trajton popullin e tij si armik, mund ta çonte arsimin në këtë pikë.

Edi Rama po e vërteton çdo ditë që është armiku i dijes dhe i arsimit. Kurrë mësuesit nuk janë çmuar, shantazhuar, kërcënuar, keqtrajtuar financiarisht por, edhe presionuar çdo ditë për vendin e punës, nëqoftëse ata nuk bëjnë patronazhistin.

Sot arsimi për fat të keq është shndërruar në një celulë patronazhistësh, në një celulë militantësh të Partisë Socialiste.

Për këtë unë bëj përgjegjës Edi Ramën dhe Evis Kushin.  Do të vazhdoj të denoncoj çdo rast. As Edi Rama as Evis Kushi me padi ndaj meje nuk do të mund të më mbyllin gojën.

Në fakt çdo shqiptarë, çdo mësues, çdo prind po e kuptojun që Edi Rama, qeveria e tij është fatkeqësia më e madhe e këtij vendi.

Kjo faqtkeqësi nuk hiqet duke hequr një ministër dhe duke vënën një tjetër, as duke hequr një hajdutë dhe duke vënë një tjetër.

Mbas çdo ministi qëndron Edi Rama.  Fatkeqësia më e madhe ka vetëm një zgjidhje, largimin e Edi Ramës!”

syri.net

blank

Sulmi ndaj ish Presidentit Meta, një akt i shëmtuar i turpshëm i Edi Ramës! – Nga Sali Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha, e ka quajtur përmendjen e emrit të ish presidentit Ilir Meta nga Autoriteti i Dosjeve.

Ai e quajti të gjithën një manipulim të kryeministrit Rama dhe një akt hakmarrjeje prej tij.

“Një akt i shëmtuar i turpshëm i Edi Ramës!

Pas inaugurimit të monizmit të plotë, Edi Rama, në traditën më të shëmtuar të bllokmenëve hoxhistë, i tmerruar nga opozita, urdhëron fallsifikimin dhe manipulimin e dosjeve dhe sulmoi në një akt hakmarrjeje të verbër, nëpërmjet veglave të tij, ish – Presidentin e Republikës Ilir Meta, duke aluduar se ai paska qenë bashkëpunëtor i sigurimit të shtetit.

Pa dyshim një fallsifikim dhe manipulim i shpifur ky. Ish Presidenti Meta si parlamentar i është nënshtruar nga viti 1996 deri sot verifikimit periodik si kandidat opozite dhe mazhorance për deputet në Parlamentin e Shqipërisë, nga i cili në të gjitha rastet ai ka rezultuar pa asnjë lidhje me policinë sekrete.

Me këte sulm të ulët dhe amoral Edi Rama përpiqet të vendosë në harresë firmën prej xhelati të Kristaq Ramës në varjen e poetit Havzi Nela dhe pushkatimin e qytetarëve të tjerë të pafajshëm.

Me këtë sulm Edi Rama përpiqet të krijojë tymnajë për vjedhjet e tij të tmerrshme gjatë 23 viteve në pushtet si kryetar bashkie dhe kryeministër, ai përpiqet të sfumojë akuzën për 200 milionë euro të fshehura prej tij në bankat offshore të denoncuara në Raportin e OSBE – së në vitin 2014, për të cilin heshti si fije bari.

Me këtë akt të ulët Edi Rama kërkon të fusë në thes sarajet e tij në Surrel të ndërtuara në një kohë kur kishte të deklaruara në ILDKP vetëm 3800 marka gjermane dhe 400 mijë lek. Ai kërkon të fusë në thes pallatin 5 katësh në pajë të ndërtuar pa asnjë faturë tatimore, ndërtimore, doganore, bankare.

Me këtë akt të ulët Edi Rama, i damkosur tashmë si hajduti më i madh në tërë historinë e shtetit shqiptar, kërkon të zbehë vjedhjen me firmën dhe vulën e tij të qindra milionë euro në aferën e inceneratorëve, kërkon të errësojë mega aferat prej miliarda euro të Butrinit, Portit të Durrësit dhe me të ashtuquajturit investitorë strategjikë, me PPP, koncesionet me tenderat sekret etj etj.

Duke dënuar me forcën më tē madhe këtë akt amoral, e siguroj Edi Ramën se asgjë nuk do të shpëtojë ty dhe vjedhësit e tu të ekipit tënd ‘Hajnia‘, nga gjykimi publik popullor”, shkroi Berisha.

blank

Partia e Lirisë: Autoriteti i Dosjeve nuk i ka dorëzuar kurrë Ilir Metës vendim, të sqarojë publikun kush është shtetasi I.M

Në një deklaratë për mediat Sekretarja për Marrëdhëniet me Publikun ne Partine e Lirisë, Silva Caka në një deklaratë për mediat u shprehet se Autoriteti i Dosjeve duhet të sqarojë se kush është personi I.M.

“Nuk ka asnjë lidhje me shtetasin I.M., i bëjmë thirrje autoritet që me një email justifikon këtë lojë politike. Autoriteti të sqarojë publikun se kush është shtetasi I.M. Asgjë nuk e ndal Revolucionin e Korrupsionit”, theksoi ajo,.

Deklarata e plote:

Lidhur me vendimin 227, datë 17.5.2022, të Autoritetit të Dosjeve, të publikuar sot në media, konfirmojmë zyrtarisht se:

Kryetari i Partisë së Lirisë, z.Ilir Rexhep Meta nuk i është drejtuar kurrë Autoritetit të Dosjeve me asnjë kërkesë për informim.

Autoriteti i Dosjeve nuk i ka vendosur kurrë në dispozicion me kërkesë të tij, z.Ilir Rexhep Meta një dosje të ish-Sigurimit për shtetasin I.M

Vendimi i Autoritetit të Dosjeve, siç rezulton nga vendimi i është dorëzuar shtetasit I.M, që e ka kërkuar, në një “datë historike”, 17 majin e martesës Rama-Basha, por kurrë z.Ilir Rexhep Meta.

Ky vendim provon se Kryetari i Partisë së Lirisë, z.Ilir Rexhep Meta nuk ka asnjë lidhje me shtetasin I.M.

I bëjmë thirrje Autoritetit të Dosjeve, që me një e-mail anonim justifikon këtë lojë të pështirë institucionale, politike dhe mediatike, kur e di shumë mirë brendinë e dosjes dhe pasojat e saj, të sqarojë menjëherë kush është shtetasi I.M.

ASGJË NUK E NDAL REVOLUCIONIN ANTIKORRUPSION!

blank

“Njoh 50 Ilir Metaj!”, ish-presidenti: Kam qenë vetëm Sekretar i Rinisë në Fakultetin e Ekonomisë!

Kryetari i ‘Partisë së Lirisë’, Ilir Meta në një tjetër deklaratë për mediat u shpreh se tashmë do të nisë menjëherë puna për avancimin e revolucionit anti-korrupsion.

Meta u pyet edhe lidhur me letrën e bërë publike nga Autoriteti për Informim mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit, ku theksohej se në dosje rezulton një politikan i lartë I.M.

Meta theksoi se kjo është një lojë politike që po hapet. Mes të tjera Meta theksoi se nuk e njeh Autoritetin e dosjeve dhe se sipas tij emrat e tyre do të gdhenden në shtyllën e turpit.

Pjesë nga fjala e Ilir Metës:

Një parlament patronazhistës, i korruptuar dhe me një opozitë ende plot me lulushë. Është shqetësuar se paska ardhur një letër anonime. Po cili parlament është shqetësuar për këtë çështje, Por kush parlament, ai që falsifikoi edhe firmën e kryetarit të parlamentit. Mbante firmën e ish-Kryetarit Gramoz Ruçi, ka qenë kjo Lindita që përdoret, për nevojat e hallexhiut që nuk ia zgjidh më kush hallet, për të hapur një proces për të shmangur vëmendjen. Sa I.M. kanë qenë në fakultetin e Ekonomisë. Se kush ka qenë në rastin e sigurimi të shtetit ata e dinë shumë mirë. Unë kam qenë sekretari i Rinisë së Fakultetit të Rinisë, dhe që atëherë isha si lider. Unë njoh nja 40-50 Ilir Metaj dhe ju e dini që njëri ka qenë edhe deputet. Autoriteti ka një përgjegjësi të madhe. Tani mund të dalin emra që kanë fëmijë, kanë krijuar familje dhe ky është problem dhe përgjegjësi e autoritetit të dosjeve. Ai ka marrë peng deri tani popullin e Shqipërisë. Për çështjen në fjalë siguroj të gjithë qytetarët që Ilir Meta është këtu pas 30 vitesh angazhimi në politike dhe është këtu sepse është dhe do jetë i pastër në ndërgjegjen dhe të vërtetat e tij dhe do të vijojë edhe për 30-40 vite të tjera. Tani ëndrra ime është të bëhem sa më parë kryetar i Referendumit sepse kur një qeveri del kundër popullit shtypet butoni dhe del referendumi. Autoriteti i dosjeve nuk ekziston më për mua, ju do ta shikoni si do përfundojë kjo histori. Emrat e tyre do gdhenden në shtyllën e turpit. Tani qenka shqetësuar regjimi i patronazhistëve se paska ardhur një email për I.M që duhet të jetë Ilir Meta, se paska dëmtuar dikë në ’88 apo ’89.

“Emri i tij në dosjet e Sigurimit”, Meta reagon ashpër kundër Autoritetit të Dosjeve dhe Nikollës: I jam nënshtruar shumë filtrave. Lindita përdoret për nevojat personale të…

Pasi i doli emri në listën e Autoritetit të Dosjeve se rezulton se ka dosje si ish-sigurims, vjen reagimi nga ish-presidenti Ilir Meta.

Ky i fundit ka mohuar akuzat. Në një konferencë për mediat Meta, nga selia e Partisë së Lirisë tha se gjithçka bëhet për të hequr vëmendjen nga shumë skandale, si afera e inceneratorëve.

“Si mund t’i shmangem një përgjigje pavarësisht se nuk ka shqiptar mbi këtë tokë që nuk e kupton se me këtë akt vetëvrasës, sepse Autoriteti i Dosjeve para se të jetë autoritet ligjor, është autoritet moral. Ty të është besuar që të trajtosh me kujdes të shkuarën e dhimbshme të popullit. Personat që janë implikuar në mënyre të vullnetshme dhe kërkojnë t’i shpëtojnë filtrit dhe të vazhdojnë të kontribuojnë në jetën publike në vend, njëkohësisht dhe të ngushëllosh viktimat e asaj përudhe që kishin ato pasoja nga sigurimi dhe bashkëpunëtorët e tij. Kjo është për të ardhur keq për Autoritetin.

Ata e dinë më mirë se kushdo se çfarë ka dhe çfarë s’ka dhe sa e vërtetë dhe sa e manipuluar janë ato dosje. Një e-mail anonim elektronik që jam i sigurt që kur të bëhet publik do të gajaseni të gjithë nga qenka zbuluar dhe normalisht sipas lojërave të qëllimshme nga Autoriteti dhe Parlamenti dhe mediat e inceneratorëve që ‘lëshojnë’ bombat. E dini se ça bombash e kam fjalën. U zbulua se pas 30 e ca vjetësh I.M qenka ky njeri që në mars të 92 u bë deputet dhe iu është nënshtruar filtrave dhe komisioneve të të gjitha kohëve. Që nga komisionet e Berishës, që se kaloi gjysma e asaj partie që isha unë atëherë dhe është kthyer në parti paronazhitës, sigruimsash dhe fuksash dhe deri te koha e Nanos dhe tani. Për çfarë bëhet kjo? Çfarë i kushtonte autoritetit që është shqetësuar që të thërriste I.M që është Ilir Metaj, Ilir Rezhep Metaj. S’jam president që të bëj zhurmë, s’jam as deputet dhe përse u dashka të bëhet një ligj i posaçëm për këtë I.M?! A ka njeri që e beson këtë gjë?! Patjetër u ngrit Parlamenti në këmbë. Cili parlament? parlamenti me në krye zonjën Nikolla apo Lindita e Ramës në parlament që përdoret për nevoja personale të tij, siç është urgjenca për të spostuar vëmendjen nga afera më e zezë dhe më flagrante.”, tha Meta. bw

blank

Autoriteti i Dosjeve: 140 faqe në arkivat e ish-Sigurimit të Shtetit në emër të Metës

Ndërsa ish-presidenti Ilir Meta mblodhi komitetin organizativ të Partisë së Lirisë ku shpalli fillimin e revolucioni antikorrupsion, Autoriteti për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit ka informuar se në emër të tij ndodhen të paktën 140 faqe informacion në arkivat e ish-Sigurimit të shtetit. Meta është vënë në dijeni se në bazë të verifikimeve të kryera deri më tani, ka në arkivat e ish-Sigurimit të Shtetit për të, një dosje përpunimi nr. 2565 e përbërë nga 140 faqe të anonimizuara, digjitalizuara, të hedhura në format CD.

Në letrën e Autoritetit drejtuar Kuvendit zbulohet se Ilir Meta është politikani i lartë i shtetit, që përmendet në dosjen e Autoritetit për Informim mbi Dosjet e Sigurimit te Shtetit. Lapsi

blank

Snajperi i ish-efektivit të RENEA-s mund të bënte qitje deri në 2000 metra

Me snajper, pistoleta, karikatorë e dylbi dukej sikur çdo gjë ishte e përgatitur për diçka.

Ish-efektivi i RENEA-s, Remal Rada 39 vjeç u kap nga Policia e Tiranës me një seri armësh në mjetin e tij i shoqëruar nga Elton Hithi, 28 vjeç.

Ish-efektivi i forcave elitë RENEA lëvizte me makinë në Tiranë me një snajper të modifikuar për qitje në distancë deri në 2 mijë metra.

Në automjetin e tij Benz me targa të huaja, Remal Rada 39 vjeç kishte pasagjer një person nga Laknasi me precedentë të mëparshëm penalë, Elton Hithin 28 vjeç.

Kolegët e policisë kishin marrë informacione se në afërsi të rrethrrotullimit të Sanatoriumit në Rrugën e Elbasanit në Tiranë, po udhëtonin në një automjet 2 persona të armatosur. Si rezultat i operacionit të koduar “Double Strike”, i arrestuan në flagrancë.

Gjatë kontrollit, efektivët gjetën në makinë një snajper, targa të huaja, dokument policie dhe një pult për mbulimin dhe ndërrtimin e targave të automjetit.

Ndërsa nga kontrolli në shtëpitë e tyre, u gjetën një pistoletë, dy dylbi nate terminale, municion luftarak (një karikator arme automatike, 2 krehra pistolete) të cilat u sekuestruan së bashku me automjetin.

Mirëpo kontrollet ndaj dy të ndaluarve kanë bërë që Policia e Shtetit të zbulojë dhe sekuestrojë të tjera armë.

Në një shtepi me qira që Remal Rada kishte në zonën e Selitës në Tiranë, janë zbuluar të tjera armë: një pistoletë, 13 pajisje të ndryshme fiksuese dhe shtrënguese si ato të armëve, municion luftarak, këllëf pistolete, 2 radio policie, një aparaturë valësh, dy elektrikë dore, njëri prej tyre me mbishkrimin “Policia”, 4 thika, targa shqiptare dhe të huaja, jelek multifunksional me mbishkrimin “RENEA”, shënjestër optike, 15 aparate celulare dhe sende të tjera.

Renald Rada kishte disa muaj që ishte larguar nga forcat RENEA për të ikur drejt Britanisë. Ai kishte vetëm pak dite që ishte kthyer në Shqipëri.

blank

Meta: Në ‘furrën’ e inceneratorëve do të përfundojnë të gjithë

Ilir Meta publikoi videon e radhës të mega-aferës me inceneratorin e Tiranës.

Teksa kërkon që Erion Veliaj të merret i pandehur, Meta shkruan se në “furrën” e inceneratorëve do përfundojnë të gjithë!

“Revolucioni Antikorrupsion, një ortek i pamëshirshëm për të gjithë minjtë që i dalin përpara.

Në “furrën” e inceneratorëve do përfundojnë të gjithë!

Ndiqni faktet e reja!” shkruan Meta.

Ilir Meta: Basha ndante fitimet dhe përfitimet me mafian në pushtet

“Kemi qeveri prej letre që ka dhunuar një popull zemërluan e syshqiponjë, një popull ilirësh, por siç e kam paralajmëruar indirekt e direkt, qeveria kur ra nga korrupsioni i paparë e veprimet antikombëtare, kishte zënë përfundi Lulushin, që u përpoqët aq shumë ta bënit kryeministër, që ishte shitur e infiltruar prej kohësh për të bërë fake-opozitën që ndante fitimet dhe përfitimet me mafien në pushtet”.

“Tani kohët kanë ndryshuar, nuk kam ardhur në ish-partinë e vjetër, por u kam thirrur të gjithëve aty ku isha që në 2 mars, me popullin e Kushtetutës dhe popullin e lirisë”.

“Nga sot ju bëj të ditur që do punojmë në tre drejtime. 1. Revolucioni antikorrupsion, 2. Organizimi i Partisë së Lirisë duke u hapur dhe 3. qeverisja e vendit, përgatitja. Dy të parat do të jenë detyrat tona kryesore. Përgatitja për qeverisje do jetë detyra ime kryesore. E para është revolucioni antikorrupsion. Ky është revolucioni për rivendosjen e lirisë dhe ndëshkimit”, tha Meta.

Meta: Rama është hajdut i pamëshirshëm, shkel edhe kodet kanunore

Kreu i ‘Partia e Lirisë’, Ilir Meta në daljen e tij në konferencë për mediat nuk i ka kursyer kritikat ndaj kryeministrit Edi Rama, duke e quajtur atë një hajdut të pamëshirshëm.

“Haramët e Shqipërisë vjedhin miliarda. Drejtësinë dhe reformën në drejtësi do ta çoj para popullit të Shqipërisë, se është ai që paguan taksa. Jo për të ecur me hapin e breshkës. Mjafton vetëm afera e inceneratorëve, por ende nuk është bërë asgjë… Ka plaçkitje , vjedhje, borxhe, Ai fundin e ka të qartë, ne do të ecim me ritëm shumë më të shpejtë për korrupsioni. Edi Rama është në vend të parë, të dyte e të tretë për korrupsionin. Një vjedhës i pamëshirshëm”.

“Ju mendoni se ky është i paaftë? Jo! Është i pacipë! Sepse për të vjedhur të dhënat është i aftë, ndërsa për këto të tjerat na qenka i paaftë”.

“Nuk vjedh vetëm me forma të gjallësh, por ka shkelur edhe kodet kanunore të këtij vendi. Ai nuk vjedh i vetëm. Ai vjedh bashkë me enturazhin e tij që nuk ka lidhje me socialistët, të cilët janë marrë peng, që më vjen keq për ta. Ky është mjeshtër për të korruptuar, kapur e shantazhuar dhe përçarë. Ndaj i ka katandisur siç janë sot. Ai ecën me shpejtësi korrupsion, korrupsion”, tha Meta.

“Ata gënjejnë pa pushim, detyra jonë të themi të vërtetën pa pushim, shqiptarët ta kuptojnë që duhet të lëvizin, nëse duan progres. Familjet as gotën e dhallës nuk do e shijojnë dot. Kemi të bëjmë me një mafie, jo me një klasë politike që ka humbur pak kontrollin, është mafie e kalkuluar në gjithë projektin e vet, e cila mendon se i ka futur shqiptarët në një laborator si kaviet, sa do durojnë e sa s’do durojnë. Kur blen opozitën, thotë durojnë se ku do mbështeten? Kur blihet ai që është udhëheqës opozite…”, tha Meta.

Meta: Beteja e ‘Stalingradit’ për të shpëtuar Shqipërinë ka filluar!

“Referendumi do të ketë disa etapa”

Kështu deklaroi Ilir Meta ditën e sotme. E para është ndërgjegjësimi, më pas mobilizimi i lëvizjes qytetare dhe revolucioni antikorrupsion. Në fjalën e tij, Meta tha se nxit drejtësinë të veprojë për çdo dosje që kanë çuar.

“Etapa e parë është ndërgjegjësimi se kjo është betejë e Stalingradit. Shqipëria duhet të ishte bërë anëtare e BE me kohë. Nuk kemi asnjë betejë me vendet e rajonit, e kemi vetëm në drejtimin, që duke qenë popull pro-europian, duam të ecim më shpejt se të tjerët, jo të mbetemi të fundit në klasë. Nëse ndodh ashtu, nuk mbetet njeri në Shqipëri, na ikin të gjithë”.

“Faza e dytë është mobilizimi i lëvizjes qytetare. Është e vështirë të gjesh një institucion në Shqipëri që nuk kryen falsifikime. Revolucioni antikorrupsion është për triumfin e lirisë. Këta duan edhe të vjedhin edhe të duartrokiten. Shpresoj dhe nxis drejtësinë të veprojë. Nëse nuk do të ketë reflektim, do të përfundojë me ndërhyrjen e popullit ndaj zyrtarëve të korruptuar”, tha Meta.

“Korrupsioni është armiku më i madhi lirisë sonë. Me korrupsion u ble opozita, heshtja jonë, janë blerë shokët dhe shoqet tuaja. Janë blerë dhe mbahen me presion mediat. Duan të vjedhin akoma më shumë, duan edhe të vjedhin edhe të duartrokiten nga të gjithë shqiptarët,” tha Meta.

“Përpara se të kalojmë në disa vendime organizative, ju kërkoj mobilizim total. Për mua nuk ka pushime. 25 korrikun e kam pritur që në datën 26 prill në mëngjes. Jo se nuk e dija se çfarë do ndodhte. Edhe gjatë kësaj kohe i kam shërbyer ringjalljes së demokracisë,”– tha Meta.

Meta: Do u marrim pushtetin hajdutëve, do i çojmë në burg dhe do u merren paratë që kanë vjedhur

Ilir Meta zhvilloi këtë të mërkurë mbledhjen e parë të Komitetit Organizativ të Partisë së Lirisë, ku vendosi edhe piketat për punën në vazhdim të partisë.

Ai theksoi se nga sot do të nisë puna në 3 drejtime kryesore, duke theksuar se e treta ka të bëjë pikërisht me përgatitjet për qeverisjen e vendit. Kurse pikat e tjera janë revolucioni antikorrupsion dhe organizimi i partisë.

Meta tha se Edi Rama është një hajdut i pamëshirshëm, por theksoi se kjo është një qeveri prej letre. Sipas tij, opozita e Lulzim Bashës ishte e shitur te qeveria. Por Meta tha se tani opozita nuk do jetë në gjumë.

Duke u ndalur disa herë te korrupsioni qeveritar, Meta tha se beteja e Stalingradit për të shpëtuar Shqipërinë ka nisur. “Kjo është një betejë për lirinë e çdo shqiptari. Garancia e vetme është referendumi,” tha Meta.

Ai bëri edhe një tjetër zotim. “Do ua marrim pushtetin hajduteve, do t’i çojmë në burg dhe do t’ju merren të gjitha lekët që kanë vjedhur,” tha Meta.

“Na jepni fuqi, t’ju japim llogari,” theksoi ai.

syri.net

blank

Braho : “Rama, sharlatan sociopat, me ego për të përvetësuar gjithçka”

Në emisionin “Frontline” në News24, ish-deputeti Spartak Braho e ka quajtur shkarkimin nga kryeministri Rama të Arben Ahmetaj, si metodologji e drejtimit kryeministror të Raamës

“Historia e rindërtimit, ka një mungesë të theksuar transparence, nuk dihet si janë përdorur ndihmat nga jashtë. U ngrit një grup pune që nuk funksionoi. Nuk ka transparencë dhe unë jetoj në Durrës, atje janë ende jashtë njerëzit, shemben akoma pallate që u krisën nga tërmeti.

Ahmetaj u shkarkua se nuk vuri tullat e rindërtimin apo nuk ka transparencë? Opozitë nuk ka, Opozita është si puna e tij që pi e dehet e vjell një javë rresht që të mbledhë veten.

Ai edhe e shkarkon edhe i vlerëson punën. Është metodologji e drejtimit kryeministror të Ramës. Të merr të katapulton, të përdor, firmos aty ku nuk duhet, të fut në burg e të flak. Dhe thotë nuk është përgjegjësia ime por e atij që shkel ligjin. Ok ai mban përgjegjësi penale, po përgjegjësia politike? Ne e kemi ditur Ben Ahmetaj shumë të mirë, tani një ditë të bukur e shkarkon. Zëvendësimi me Ballukun më kujton që zakonisht kjo zëvendëson burrat. Mesa duket gëzon simpatinë e Kryeministrit se ka kaluar kohë të gjatë me të”, tha Braho.

Ish-deputeti ka folur edhe në lidhje me punën e SPAK dhe pretendimin e qeverisë se “shpata” e saj pret majtas.

“Drejtuesit e majtë thonë pse po pret majtas. Nuk është ashtu krimi nuk ka ngjyrë e anë. Këto kanë 8-9 vjet në pushtet dhe është një qeverisje jo e shëndoshë e normale. Rama e do punën por në pikëpamje të ideve është sharlatan, sociopat, veçanërisht në egon për të përvetësuar gjithçka. e kam thënë që do ikë si Musolini. Nuk drejtohet shteti kështu. Ky është sharklatan. ëËhtë kokrra e sharlatanit e njeriut jo normal. Ne duam qetësi. Ka probleme të tjera populli e vendi që duhet të zhvillohen e duke u zgjidhur në front, duke i bashkuar jo përçarë popullin. Lere Sali Berishën në humbëtirën e tij. Ai ka marrë fund. Lere”, tha Braho.

blank

“Si shfrytëzohet porti i Durrësit nga trafikantët e drogës”, raporti ndërkombëtar evidenton problematikat

Një raport i publikuar sot nga Iniciativa Globale kundër Krimit të Organizuar Ndërkombëtar, ka theksuar dobësitë e sigurisë portuale në Ballkan.

Në këtë raport nënvizohen një sërë konfiskimesh të mëdha të kokainës, heroinës dhe cigareve që nga viti 2018, ndërsa autorët thonë se  ‘rruga tradicionale ballkanike’ për trafikimin nëpër tokë po plotësohet nga rrugët detare në portet në Adriatik, Egje dhe Detin e Zi.

Në raport thuhet se Porti i Durrësit ka disa hallka të dobëta, duke shtuar këtu se terminalin e kontejnerëve nga makineritë e skanimit e ndan një rrugë prej 1 kilometër dhe, “megjithëse është brenda perimetrit të portit, niveli i sigurisë së ofruar është dukshëm më i ulët se në zonat e tjera portuale”.

 

Sipas raportit kjo “mund t’u japë aktorëve kriminalë që operojnë në port, hapësirën dhe kohën për të manipuluar kontejnerët përpara se të kontrollohen”.

blank

“Autoritetet e dinë mirë këtë rrezik dhe pranojnë se zhvendosja e ardhshme e terminalit të kontejnerëve mund t’i bëjë të pavlefshme disa investime në pajisjet e reja të skanimit. I ashtuquajturi rasti i Rromanatit ngriti shqetësime për efikasitetin e pajisjeve të skanimit të portit ose mundësinë që ato të mund të ngatërroheshin. Në dhjetor 2021 u zbuluan 119 kilogramë kokainë”, thuhet më tej.

 

Raporti i plotë për portin e Durrësit:

blank

 

Porti i Durrësit, i cili është porti më i madh i Shqipërisë, është një arterie kryesore për tregtinë e ligjshme dhe të paligjshme, jo vetëm për Shqipërinë, por edhe për fqinjët e saj pa dalje në det, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut. Porti është i lidhur mirë me infrastrukturën: është 25 kilometra nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës dhe i lidhur me hekurudhën kombëtare (që shkon veri-jug nga Shkodra në Vlorë). Është gjithashtu skaji perëndimor i autostradës së re Durrës-Kukës-Prishtinë A1 që lidh Shqipërinë dhe Kosovën, me lidhje të mëtejshme me Shkupin, Maqedoninë e Veriut.

 

Porta kyçe për Shqipërinë dhe Kosovën

 

Porti trajton afërsisht 90% të tregtisë ndërkombëtare detare të Shqipërisë dhe 85% të tregtisë së import-eksportit të vendit, duke operuar 24/7 në një sipërfaqe toke prej 79 hektarësh dhe me një kapacitet prej pesë milionë ton ngarkesë në vit. Sipas Autoritetit Portual të Durrësit, vëllimi i ngarkesave në terminalin e kontejnerëve në vitin 2020 ishte 1 549 201 ton. Vlen të theksohet se në vitin 2018, 26% e të gjitha eksporteve shqiptare ishin të destinuara për në Kosovë, pjesa më e madhe e të cilave tranzitohej nga Durrësi.

blank

 

Për këtë arsye, qeveritë e Shqipërisë dhe Kosovës ranë dakord që të lejojnë doganat e Kosovës të hapin një zyrë në port për të inspektuar dërgesat me destinacion Kosovën, në mënyrë që pasi ato të zhdoganohen në port të mos kenë nevojë të rikontrollohen në kufi.

Bashkëpunimi mes organeve ligjzbatuese shqiptare dhe kosovare duket se po jep rezultate. Në maj të vitit 2021, si rezultat i një operacioni të përbashkët – edhe me autoritetet italiane – policia kosovare kapi një kamion që transportonte zyrtarisht mish të importuar nga Brazili dhe gjeti 400 kilogramë kokainë, një sasi rekord për Kosovën. Substanca u gjet fillimisht nga skanerët në portin e Gioia Tauro, dhe iu nënshtrua një dërgese të kontrolluar në portin e Durrësit përpara se të kapej nga oficerët kosovarë në rrugën për në destinacionin e saj përfundimtar të Lipjanit, afër Prishtinës. Porti i Durrësi është në pronësi të shtetit dhe administrohet nga Autoriteti Portual i Durrësit në emër të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë. Megjithëse porti është në pronësi publike, në korrik 2021, Mariner Adriatic, një kompani në pronësi të grupit maltez Hili Company, iu dha një koncesion pesë-vjeçar me një vlerë prej 30 milionë euro për menaxhimin e terminalit të kontejnerëve.

Deri në vitin 2030 , porti tregtar i Durrësit do të zhvendoset tërësisht rreth 12 kilometra në veri të Durrësit, në zonën e Porto Romanos.

Tashmë ka nisur puna edhe për zhvendosjen e ambienteve të terminalit të kontejnerëve. Projekti është pjesë e një plani më të madh për rinovimin e bregdetit të Durrësit dhe shndërrimin e portit aktual në një marinë.

Siguri e fortë me hallka të dobëta

Qeveria shqiptare caktoi Autoritetin Portual si aktor zbatues për kërkesat që rrjedhin nga respektimi i Kodit ISPS, i cili përfshin një përcaktim që Autoriteti të krijojë dhe përditësojë periodikisht një plan sigurie të objektit portual. Versioni më i fundit i planit është përditësuar dhe miratuar nga Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës në prill 2015.

Porti aktualisht ka dy shtresa rrethimi: e para rrethon të gjithë perimetrin e portit, ndërsa e dyta kufizon zonat e brendshme të tij. Autoriteti investoi 12% të buxhetit të tij 2020–2021 për të përmirësuar parametrat e sigurisë dhe pajtueshmërinë me Kodin ISPS përmes instalimit të sistemeve CCTV, kontrollit të aksesit, portave dhe gardheve shtesë.

Doganat në Durrës kanë procedura të administrimit të rrezikut. Për shembull, të gjithë kontejnerët që vijnë nga ‘vende të rrezikshme’ (si portet e Amerikës Latine) skanohen. Në të vërtetë, sipas përfaqësuesve të doganave, rreth 10% e kontejnerëve kontrollohen; kjo është dy deri në tre herë mbi normën. Pas një vlerësimi të parë, kontejnerët që dyshohen se transportonin mallra të paligjshme vendosen në një zonë të sigurt të monitoruar nga kamerat e sigurisë nga oficerët e sigurisë portuale.

Edhe pse Njësia e Përbashkët e Kontrollit të Kontejnerëve është e vogël,205 porti ka pajisje dhe procedura operative më të fundit. Për të lehtësuar bashkëpunimin ndërmjet autoriteteve të zbatimit të ligjit, u krijua një task-forcë e përbashkët me doganat dhe policinë kundër narkotikëve të Durrësit, të cilët, së bashku me oficerët e sigurisë portuale, kanë akses në një dhomë të re kontrolli që përmban mjete të përmirësuara të kontrollit të aksesit: 144 kamera janë aktualisht në përdorim, nga të cilat 48 janë zmadhimi me anim dhe 96 janë fikse.

Megjithatë, duket se ka disa hallka të dobëta. Së pari, një rrugë prej 1 kilometër ndan terminalin e kontejnerëve nga makineritë e skanimit dhe, megjithëse është brenda perimetrit të portit, niveli i sigurisë së ofruar është dukshëm më i ulët se në zonat e tjera portuale. Kjo mund t’u japë aktorëve kriminalë që operojnë në port hapësirën dhe kohën për të manipuluar kontejnerët përpara se të kontrollohen. Autoritetet e dinë mirë këtë rrezik dhe pranojnë se zhvendosja e ardhshme e terminalit të kontejnerëve mund t’i bëjë të pavlefshme disa investime në pajisjet e reja të skanimit. I ashtuquajturi rasti i Rromanatit ngriti shqetësime për efikasitetin e pajisjeve të skanimit të portit ose mundësinë që ato të mund të ngatërroheshin. Në dhjetor 2021 u zbuluan 119 kilogramë kokainë.bw


Send this to a friend