VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Tag Archive: regjimi komunist

Dokumente: Si e dënoi regjimi komunist Vexhi Buharanë?! – Nga Namir Lapardhaja

By | July 5, 2020

“Na shqiptarët do ta rrënojmë të vjetrën dhe mbi të do ngrehim flamurin e kuq të vllaznimit”- Zbulohet hartimi i Qemali që u falsifikua nga regjimi

By | May 12, 2020

I diplomuar në Kembrixh, përfaqësoi Shqipërinë në Konferencën e Paqes, por u burgos nga komunistët. Historia e kryebashkiakut të Tiranës që vdiq në mjerim

By | February 15, 2020

Historia e panjohur e Hafiz Ali Tarit që foli në varrimin e Fishtës dhe vuajti 20 vite burg, se denoncoi ideologjinë komuniste në Kinema Rozafat

By | December 30, 2019

Dokumentet e Luftës që u mbajtën sekret – 40 avionë të rrëzuar dhe 193 parashutistët anglo-amerikanë të vrarë e kapur rob në Shqipëri

By | November 13, 2019

“Po kush s’ju njeh ju?”, dëshmia e Dom Gjergj Simonit: Si i gjeti Sigurimi dokumentet Arqipeshkvisë së Shkodrës që i groposa në oborrin e shtëpisë

By | October 8, 2019

Letra e Mark Shllakut drejtuar gruas para se ta pushkatonin: Në t’u mbushtë mendja me u martue, lejen time e ke

By | September 25, 2019

Zëri i Amerikës: Në Shqipëri vazhdon largimi i popullsisë (video)

By | September 16, 2019

“A nuk e di që ta kanë vra babën?!..”, rrëfimi prekës i djalit të Jonuz Kacelit, ekzekutuar në diktaturë: Si i rriti nëna ime 7 jetimë në internim

By | August 29, 2019

“Janë të helmuar. Ne duhet t’i shërojmë ata”- Si u bë Shqipëria vendi i parë ateist në botë

By | August 28, 2019

Shuhet figura e njohur e PD Sherif Kaloshi, Basha: Si u përball me bandat e ’97-ës

By | August 8, 2019

“S’i kishe dhënë vajzën sekretarit të partisë apo nuk kishe…”- Si shpalleshe kulak në regjimin komunist

By | July 20, 2019

Shkodër, përkujtohen vrasjet në kufi (video)

By | June 16, 2019

Esat Toptani, si pjesë e historisë së padeformuar – Nga Gazmend A. Bakiu

By | June 13, 2019

Nga arratia e dështuar, te zvarritja me zinxhirë nëpër qytet. Takimi pas 32 viteve, i dy burrave që humbën rininë në Qafë-Bari

By | May 25, 2019

Shqipëria në kërkim të viktimave të komunizmit (video)

By | May 7, 2019

SHTETI DHE FEJA JANË DY ENTE ME ROLE TË NDRYSHME – Nga Frank Shkreli

By | April 19, 2019

Persekutimi komunist në Shqipëri i dokumentuar në muze

By | February 20, 2019

Sa kriminelë lufte pati Shqipëria sipas procesit të Nyrembergut?

By | December 16, 2018

Incident në takimin e LANÇ në Shkodër, komunistët kundër Voltana Ademit

By | November 29, 2018

Historia e Zef Përnocajt, që 12 vjeç i prangosur nga komunistët. Refuzimi i rreshterit: Nuk e lidh me hekura se asht fëmijë…

By | September 14, 2018

Shqipëri: Studim mbi përndjekjen e shkencëtarëve në diktaturë

By | May 20, 2018

Çfarë ndodhi me bibliotekën e Mitrush Kutelit pas arrestimit (Dokumenti)

By | April 18, 2018

Zbardhen negociatat mes Shqipërisë e Kinës, Pekini skeptik për programin ekonomik të Hoxhës, ja si diktatori kërkonte para borxh

By | February 18, 2018