VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Tag Archive: Isa Boletini

Le Gaulois (1912) – Shpallja e menjëhershme e pavarësisë së Shqipërisë. Pritet të vijë Isa Boletini

By | November 27, 2018

Vjosa dhe politika e patokëve – Nga Prof.Dr.Mehdi HYSENI

By | September 14, 2018

Zëvendëskonsulli francez në Manastir – Ministrit të Punëve të Jashtme të Francës (1913): “Isa Boletini, me 15 mijë luftëtarë, ka hyrë në Dibër. Garnizoni serb ka pësuar humbje të rënda.”

By | June 25, 2018

Ftesë: Në Deçan jepet premiera e dokumentarit „Musë Mehmeti dhe të bijtë e tij nder i Shqipërisë natyrale“

By | June 5, 2018

Si u vra Isa Boletini, dëshmia e rrallë: I zumë pritë nga të dy krahët e urës në Podgoricë – Nga Roland Qafoku*

By | February 25, 2018

Një ditë historike në Mitrovicë! – Nga Rita Saliu*

By | January 14, 2018

Janari – Muaji i Isa Boletinit! – Nga Mimoza Dajçi New York

By | December 23, 2017

Le Radical (Prill, 1913): Intervista e Isa Boletinit – shqiptarit të famshëm dhe ministrit të Luftës në Qeverinë e Përkohshme – për kufijtë e Shqipërisë

By | September 24, 2017

Intervista e Adem Boletinit në gazetën italiane “La Tribuna”, nëntor 1915: “Babai im, Isa Boletini, nuk ka vdekur.” – Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Shtator 2017

By | September 22, 2017

Isa Boletini – gazetarit të Daily Telegraph (1913): “Gjithë jetën time, deri në çlirim apo në vdekje, unë do të luftoj serbët, grekët, malazezët, italianët, austriakët.”

By | September 21, 2017

Zbulohet dokumenti, biseda e Isa Boletinit me sulltan Hamitin

By | August 3, 2017

MOS BOJKOTONI, SHKONI NË VOTIME POR VOTONI DËSHMORËT DHE HERONJTË E KOMBIT – Nga Mrsc Besim DERVISHI

By | May 26, 2017

Isa Boletini – sulltanit Abdul Hamid (1903): « Un s’kuptoj halldupishte!» dhe një mesazh për rusët – Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Mars 2017

By | March 16, 2017

LETRA E HASAN PRISHTINËS DHE ISË BOLETINIT DËRGUAR FUQIVE TË MËDHA MË 1911

By | March 15, 2017

Më 15 Janar 1864 lindi Isa Boletini, hero i kombit shqiptar

By | January 15, 2017

Dizdari: Ja kush e vrau Isa Boletinin!

By | March 17, 2016

Përurohet në Saraj të Shkupit shtatorja e Isa Boletinit

By | January 23, 2016

Më 23 janar 1916 u vra Heroi Kombëtar Isa Boletini

By | January 23, 2016

Isa Boletini dhe “Sheshi i Plisave” në Shkup – Nga Mimoza Dajçi, New York*

By | January 23, 2016

Histori: ‘Shtëpia e kosovarëve’ në Vlorë, lidhja e vlonjatëve me Isa Boletinin

By | January 14, 2016

Ismail Qemali dhe Isa Boletini në Londër – një pikturë e bazuar mbi në fotografi të rrallë

By | January 14, 2016

Lamtumirë Nënë! – Nga LUAN TOPULLI*

By | October 5, 2015

Dekadat tona – çfarë kemi kaluar ne shqiptarët në vitet 1914, 1924, 1934… dhe 2014 – Dossier nga AGRON SHALA

By | October 3, 2015