VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Tag Archive: Ahmet Zogu

Comoedia (1925) – Presidenti Ahmet Zogu, udhëheqësi më i ri në botë, një admirues i madh i letërsisë franceze

By | March 2, 2019

Le Populaire (1939) – Mbreti Zog u pohoi legatave britanike, franceze, amerikane, jugosllave, turke, greke dhe rumune vullnetin e tij për rezistencë ndaj sulmit italian

By | February 16, 2019

REFUGJATËT SHQIPTARË N’ ITALI (letër nga Italia) – Nga MUSTAFA MERLIKA KRUJA

By | February 5, 2019

Paris-Midi (1934) / Mbreti Zog dekretoi sportin si një domosdoshmëri kombëtare dhe e deklaroi atë të detyrueshëm në shkolla. Tashmë, Shqipëria mund të konsiderohet si Eden i sportit.

By | January 27, 2019

Më 8 janar 1925 Kryetari i Vatrës, Faik Konica: Ja pse duhet ta përkrahim Ahmet Zogun

By | January 8, 2019

Media franceze (1938) – Mbreti Zog, njeriu i pasionuar pas aromës së trëndafilave që do të martohet me Hirushen moderne

By | December 27, 2018

Koha kur Zogu ra në dashuri me Geraldinën, ja detajet dhe fotot e rralla nga ballo e Vitit të Ri 1938

By | December 24, 2018

“Mbreti nuk dinte të shkruante në shqip”, Skënder Zogu polemizon me Ilir Demalinë

By | December 24, 2018

Korrespondenti i Daily Telegraph në Trieste (1928): “Përgënjeshtrohet çdo ndërhyrje e Italisë në shpalljen e mbretërisë shqiptare! Ky përgënjeshtrim është i saktë!”

By | December 24, 2018

‘Le Temps’ (1928): “Ahmet Zogu e mori përkrenaren e Skënderbeut në duart e tij, u përkul dhe e përqafoi me respektin më të madh.”

By | October 28, 2018

Ditëlindja e Ahmet Zogut dhe 90 vjetori i Mbretërisë Shqiptare mesazh i Shtetit Komb – Nga Azgan HAKLAJ, President i Unionit Artistik të Kombit Shqiptar

By | October 9, 2018

L’Intransigeant (1928) – Urimet e Vatikanit për mbretin Zog I. Takimi në Tiranë me personalitetet e larta të kishës katolike

By | August 22, 2018

Gazeta franceze (1928) – Mesazhi historik e patriotik i Ahmet Zogut drejtuar Asamblesë së parë kushtetuese shqiptare

By | August 19, 2018

Media franceze (1938): Mbretëresha Sadije, nëna e Ahmet Zogut, ishte një grua e zgjuar dhe energjike si romaket e antikitetit

By | August 18, 2018

Rrëfimi ekskluziv i mbretit Zog për Daily Telegraph (1928): “Kjo është arsyeja e bashkëpunimit me Italinë.”

By | August 15, 2018

Comoedia (1928): “Ahmet Zogu ka bërë për Shqipërinë atë që asnjë kryetar shteti nuk ka bërë deri tani për vendin e tij”

By | May 17, 2018

Si iu shpëtoi Zogu atentateve të kurdisura ndaj tij*

By | April 10, 2018

Reuf Fico, vijnë dokumentet origjinale unikale të këshilltarit të Ismail Qemalit e ish-ministrit

By | February 8, 2018

Si e mori sheshi emrin ‘Skënderbej’ dhe dekoratat me emrin e heroit – Nga YLLI POLOVINA

By | February 5, 2018

FOTOT: Si u hoq imazhi i Zogut nga kartëmonedha e vitit 1939

By | February 1, 2018

Ja planet e CIA për revolucion në Shqipërinë komuniste, e pakënaqur me programin e Ahmet Zogut

By | January 31, 2018

Ja si nisën përplasjet e CIA-s me shqiptarët e arratisur nga regjimi komunist, Zogu kishte mbështetje nga Roma

By | January 18, 2018

NOLIN E PENGUAN BAJONETAT E SERBISË! – Nga KOLEC TRABOINI*

By | January 7, 2018

CIA, ja lëvizjet e amerikanëve për të rikthyer në pushtet Ahmet Zogun, tentativa për të nxitur përçarje brenda komunistëve

By | January 5, 2018