VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Category Archive: Art

Kujtim Spahivogli, jeta tragjike e gjigandit të madh të skenës shqiptare shembur nga diktatura – Bisedë me Luljeta Minarolli Hana Nga Elida Buçpapaj

By | July 31, 2020

U nda nga jeta Regis Philbin, legjenda e televizionit amerikan – ai ishte me rrënjë arbëreshe që nuk i harronte kurrë!

By | July 26, 2020

Me rastin e vdekjes së të pavdekshmit, Ramadan Zaplluzhës alias Therrë Murrizit – nga Bajram Sefaj

By | July 18, 2020

Një paraqitje e mrekullueshme, e… Dy engjëjve e Angjelinit! – nga Bajram Sefaj

By | July 16, 2020

BASHKIM GJYRIQI, NJË LARGIM I HESHTUR QË NUK E MORËN KRONIKAT – Esé nga SKËNDER BUÇPAPAJ (ribotim)

By | July 16, 2020

Më 13 korrik 1954 u nda nga jeta Frida Kahlo piktore e shquar meksikane

By | July 13, 2020

Albumi i Piktorit – Nazmi Hoxha: Migjeni. (Poet of the Misery)

By | July 9, 2020

Maria Cristina Imbrogno, me zë bilbili, një vajzë arbëreshe pret klikimet tuaja!

By | July 7, 2020

Më 6 korrik 1971 u nda nga jeta Louis Armstrong, një ndër më të mëdhenjtë e xhazit botëror

By | July 6, 2020

Arti në zi, ndërron jetë kompozitori i njohur italian, Ennio Morricone

By | July 6, 2020

Më 6 korrik 1907 lindi Frida Kahlo piktore e shquar meksikane

By | July 6, 2020

Albumi i Piktorit – Nazmi Hoxha: Bekim Berisha (Abeja). a Dardan’s Hero

By | July 6, 2020

Pianistja e mirënjohur Lule Elezi me albumin e ri

By | June 17, 2020

MERITA GJYRIQI, AKTORJA E LISNAJËS SË DËNDUR – Shkrim monografik Nga Xhane Sherif Imeraj

By | June 2, 2020

Bekimi me shikim nga qielli – Takim (e kuvendim) me artistin e madh filmor -nga bajram sefaj

By | June 2, 2020

Urat dhe muret në narracionin e veçantë të Qemal Vrionit – Nga Fatmir Minguli

By | May 30, 2020

Teatri një dashuri e shenjtë! – – Nga Nadire Buzo, Bibloigrafe-Studiuese arti

By | May 25, 2020

Mësuesi ynë i filmit Kristaq Dhamo – nga K.P. Traboini

By | May 17, 2020

(Video) Një regjisore grua në epokën e celuloidit Film dokumentar i Mevlan Shanajt kushtuar regjisores legjendë të filmit për fëmijë Xhanfize Keko

By | May 13, 2020

Më 12 maj 1812 lindi Edward Lear, autor i “Ditarët e një peizazhisti në Shqipëri”, piktor, poet dhe udhëpërshkrues anglez

By | May 12, 2020

MAKS VELO DHE ARTET – nga Moikom Zeqo

By | May 9, 2020

U nda nga jeta dy ditë më parë, nderohet Maks Velo, banesa i shpallet monument kulture

By | May 9, 2020