VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Tag Archive: LASGUSH PORADECI

Poeti përballë vetes: Poradeci dhe Buharaja në “rrjetin” e sufizmit?! – Nga Yzedin Hima

By | July 5, 2020

Kur Lasgush Poradeci i shkruante Musine Kokalarit: E nderuar dhe e ndritur Zonjushë, besoj do ta keni marrë letrën t’ime të fundit

By | February 10, 2020

Letra e Lasgushit për të bijën: Nuk më vjen frikë të vdes, nëse jam në duart e tua

By | November 13, 2019

Jo, unë me aq zjarr ty nuk të dua – Poezi nga MIHAIL LERMONTOV – Përktheu LASGUSH PORADECI

By | October 15, 2019

I BURGOSURI – Poezi nga MIHAIL LERMONTOV – Përktheu LASGUSH PORADECI

By | October 15, 2019

Ismail KADARE: LASGUSH PORADECI, SHKRIMTARI MË I VETMUAR I GALAKTIKËS KOMUNISTE

By | September 7, 2019

Lasgush Poradeci: “Gjallë do të jem edhe për 500 vjet të tjera!” – Nga Vepror Hasani

By | August 13, 2019

Zbulohet dorëshkrimi i rrallë i Lasgush Poradecit i vitit 1979 dërguar vajzës së tij, Kostandinës

By | June 26, 2019

Dossier/ Si u bë i mundur botimi i “Lahuta e Malcisë” dhe fjala e prof. Aleksandër Xhuvanit në varrimin e Fishtës më 31 dhjetor 1940 (fotot e rralla të ceremonisë mortore) Nga Dashnor Kaloçi,

By | December 31, 2018

LASGUSHI NË VARGJET E MIA * – Cikël poetik nga PËRPARIM HYSI

By | December 16, 2018

Shqipëri, merr jetë “Air Albania”

By | September 15, 2018

ZEMRA E LIQENIT – Poezi nga LASGUSH PORADECI (1899-1987)

By | July 24, 2018

GJARPËRUSHJA – Poezi nga LASGUSH PORADECI (1899-1987)

By | July 24, 2018

SURPRIZË E FUQISHME – Poezi nga JOHANN WOLFGANG VON GOETHE – Përktheu LASGUSH PORADECI

By | June 26, 2018

KUSHTIMI – Poezi nga JOHANN WOLFGANG VON GOETHE – Përktheu LASGUSH PORADECI

By | June 26, 2018

PËRVJETORI I NJË FOTOGRAFIE TAKIM POETËSH SHQIPTARË MË 1938 – Nga Frank Shkreli

By | May 9, 2018

Rrëfimi i vajzës, Lasgush Poradeci: Vras veten e nuk shkruaj për diktatorin! Nga Admirina Peçi

By | May 2, 2018

Lasgushi letër nënës: Dua të martohem, është një lesh-verdhë e hollë

By | March 22, 2018

Lasgush Poradeci, nobelisti i munguar – Nga ARTUR SPANJOLLI

By | December 22, 2017

Më 12 nëntor 1987 u nda nga jeta Lasgush Poradeci, poet i madh shqiptar

By | November 12, 2017

IN MEMORIAM – LASGUSH PORADECI në ditarë e letërkëmbime të panjohura

By | October 28, 2017