VOAL

VOAL

blank

Vuçiq – Darka e Tiranës me e mirë se ajo në Beograd (Video)

VOAL – Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, në një intervistë për Top Channel vlerëson mikpritjen që gjeti në Tiranë dhe është i sigurt se kjo nuk do të jetë vizita e fundit.

Ai deklaroi se palët kanë pranuar qëndrimet e ndryshme të njëri-tjetrit dhe po shikojnë përpara, veçanërisht që të shfrytëzojnë të gjithë mundësinë e bashkëpunimit ekonomik.

TCH: Kjo ishte vizita juaj e parë si kryeministër i Serbisë në kryeqytetin shqiptar. Cilat ishin përshtypjet që morët nga Tirana, zoti Vuçiq?

Aleksandar Vuçiq: Nuk mund të them se arrita të shoh shumë nga Tirana. Por më pëlqeu qëndrimi këtu dhe jam thellësisht mirënjohës për mikpritjen e shqiptarëve dhe të kryeministrit Rama. Shpresoj se do të vij sërish në Tiranë.

TCH: Kryeministri Rama nuk bëri të njëjtën deklaratë për Kosovën, si në Beograd. A ishte kjo pjesë e marrëveshjes, që ju të vinit në Tiranë?

Aleksandar Vuçiq: Jo, jo, aspak. Ai ishte në pozicionin, që mund të thoshte çfarë të donte. Ai tha atë që mendoi, unë thashë atë që mendova. Ishte nga të dyja anët e ndershme. Ne ishim të gjithë të sinqertë, ai përfaqësoi pozicionin e tij, unë përfaqësova pozicionin tim. Por ne u përqendruam tek e ardhmja. Ne duam të mendojmë për të ardhmen dhe kjo ishte shumë gjë e mirë.

TCH: Ka një marrëveshje prej 7 pikash mes shqiptarëve të Luginës së Preshevës dhe qeverisë serbe. Kur do të implementohet marrëveshja, për të cilën edhe ndërkombëtarët kanë pasur objeksione?

Aleksandar Vuçiq: Ne po bëjmë më të mirën për ta implementuar, por këtu ka një marrëveshje mes serbëve, një numri jo të madh serbësh në Shqipëri me qeverinë shqiptare. Unë iu luta mikut tim, Edi Rama t’i presë ata, të flasë me ta, njëkohësisht unë do të bëj më të mirën për të drejtat e shqiptarëve, sepse duam të jemi shumë transparentë me qytetarët tanë në Preshevë dhe Bujanoc. Por sigurisht, ne duam që kjo të ndodhë njësoj me serbët në Shkodër, Vrakë, Fier dhe qytete të tjera.

TCH: Dhe në fund zoti Vuçiç, ishte një darkë më e mirë ajo në Beograd, apo ajo e mbrëmjes së të mërkurës në Tiranë? I mungoi kësaj darke zoti Daçiq dhe këngët e tij?

Aleksandar Vuçiq: Ishte një darkë më e mirë këtu. Por unë mendoj se kolegëve tanë iu mungoi ai./TCH

blank

BULLGARIA HAP ARKIVAT E INTELIGJENCËS USHTARAKE TË EPOKËS KOMUNISTE

 

Ministri bullgar i mbrojtjes, Nikolaj Nentchev, ka njoftuar se arkivat ushtarake të epokës komuniste të inteligjencës do të jenë të hapura për studiuesit dhe gazetarët.

Nentchev ka deklaruar se do të jenë në dispozicion mijëra dokumente arkivore.

“Bullgaria ka nevojë për të hedhur dritë mbi strukturat represive të komunizmit”, ka thënë ministri bullgar, duke shtuar se vendi ka nevojë për të qenë i lirë nga periudha komuniste.

Nentchev tha gjithashtu se identiteti i shtetasve të huaj të cilët kanë bashkëpunuar me shërbimin sekret të Bullgarisë nuk do të zbulohet. rel

blank

ZËRI I AMERIKËS – KAPITULL I RI NË MARRËDHËNIET MES SHQIPËRISË DHE SERBISË

 

Shqipëria dhe Serbia u angazhuan sot të shënojnë një kthesë në marrëdhëniet mes tyre, duke lënë pas mosmarrëveshjet e thella, si ajo lidhur me statusin e Kosovës. Kryeministrat e të dy vendeve, Edi Rama dhe Aleksandër Vuçiç u takuan sot në Tiranë, në të parën vizitë të kreut të një qeverie të Beogradit në Shqipëri. Si zoti Rama ashtu dhe zoti Vuçiç, vunë theksin te fakti që marrëdhëniet mes shqiptarëve dhe serbëve janë kyçe për qëndrueshmërinë në Ballkan. Në vizitën e tij në kryeqytetin shqiptar zoti Vuçiç u prit nga autoritetet më të lartë të vendit.

Të dy kryeministrat dolën me pamje të qeshur pas takimit të përbashkët, ndërsa iu drejtuan foltoreve të konferencës për shtyp. Një shenjë se këtë herë, ndryshe nga ç’ndodhi në Beograd nuk kishte vend për provokime, siç u konsiderua në atë kohë deklarata e kryeministrit shqiptar Edi Rama për Kosovën. Të dy konfirmuan se pavarësisht dallimeve të thella për këtë çështje, kanë vendosur të shohin përpara dhe të shënojnë një kapitull të ndryshëm në marrëdhëniet mes dy vendeve. Edhe sepse që nga takimi I Beogradit, zoti Rama dhe Vuçiç janë takuar dhe dy herë të tjera me njëri tjetrin.

“Është e saktë që nuk pajtohemi për të gjitha. Nuk pajtohemi , para së gjithash, rreth statusit dhe çështjeve kryesore rreth Kosovës. Siç e kam thënë, Serbia e përjeton Kosovës si territor të saj, ndërsa Shqipëria si të pavarur. Por, sikundër jemi të gatshëm të bisedojmë dhe të vazhdojmë bisedimet ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, njësoj jemi gjithnjë në mënyrë të sjellshme dhe miqësore, jemi të gatshëm t’i tejkalojmë të gjitha dallimet tona me Tiranën”.

E njejta gatishmëri u shpreh dhe nga kryeministri shqiptar Edi Rama.

“Kjo vizitë sot një shenjë shumë e qartë e vullentit të përbashkët për të parë përpara dhe bindjes së përbashkët se pavarësisht mosdakordësive apo një mosdakortësia monumentale ne kemi një hapësirë të pafundme mundësish dhe përgjegjësisësh të përbashkëta”

Zoti Rama i ka mëshuar me forcë rëndësisë së marrëdhënieve mes shqiptarëve dhe serbëve, duke sjellë disa herë dhe shembullin e pajtimit mes Francës dhe Gjermanisë pas Luftës së dytë Botërore.

“Nëse për marrëdheniet Francë Gjermanisë thuhet se janë boshti nuk do të ishte mungesë modestia që shqiptarët e serbët së bashku të synojnë ti kthejnë marrëdhëniet mes tyre në një dëshmi të ngajshme të fatit se nga një histori e përgjakshme luftrash mund të lind shembulli I një suksesi të përbashkët paqeje”, tha ai.

Sipas kryeministrit “serbët e shqiptarët nuk kanë vetëm përgjegjësi ndaj vetvetes, kanë përgjegjësi ndaj rajonit dhe Europës. Nga mënyra se si do të zhvillohen marrëdhëniet mes tyre e si do punojnë për paqen nuk do të varet vetëm si do të jenë nesër shqiptarët e serbët por dhe si do jetë nesër rajoni e Europa”, tha zoti Rama.

Edhe kryeministri serb Vuçiç i konsideroi si tepër të rëndësishme marrëdhëniet mes dy vendeve.

“Ne edhe në 100 vitet e ardhshme në rajonin e Ballkanit perëndimor do të jetojmë së bashku dhe do të jemi sigurisht kombet më të mëdha në 100 apo 200 vitet e ardhshme. Marrëdhëniet ndërmjet Serbisë dhe Shqipërisë do të paraqesin boshtin kurrizor të marrëdhënieve ne këtë pjesë të Evropës. Dhe nëse do të jemi mjaftueshëm të përgjegjshëm, mjaft të mençur dhe të urtë, dhe nuk do të mendojmë se me luftëra dhe gjakderdhje mund të zgjidhim problemet tona, por me bisedime, me përparime në marrëdhëniet tona, me marrëdhënie të sinqerta, të hapura e të ndershme, atëherë jam i sigurt se Serbia dhe Shqipëria do të kenë ardhmëri më të mirë sesa në të kaluarën”.

Nga ana e tij kryeministri Rama kërkoi dhe një herë më shumë të drejta dhe mbështetje për shqiptarët e Luginës së Preshevës ndërsa theksi se dialogu Prishtinë-Beograd duhet të pasohet dhe nga zbatimi i marrëveshjeve të arritura.

Të dy vendet ndërkohë rikonfirmuan angazhimin për të punuar së bashku, jo vetëm në forcimin e marrëdhënieve ekonomike, por edhe për projekte të përbashkëta rajonale, si ai i plotësimit të infrastrukturës ekzistuese rrugore, për të patur një autostradë të plotë që të lidhe Beogradin me Durrësin përmes Kosovës. Një projekt për të cilin të dy vendet do të kërkojnë financim nga Brukseli.

blank

VUÇIÇ – DUAM THELLIMIN E MARRËDHËNIEVE EKONOMIKE ME SHQIPËRINË

Vetëm pak orë para mbërritjes së tij në Tiranë, në të parën vizitë të një kryeministri serb në Shqipëri pas 7 dekadash, Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka folur për “Kurir” mbi marrëdhëniet mes dy vendeve.

Vuçiq thotë se “dëshiron marrëdhënie të mira me Shqipërinë” dhe se “marrëdhënie të tilla kontribuojnë në stabilitetin e përgjithshëm në Ballkan”. Për ta përforcuar këtë ai shton: “Për Serbinë ka shumë rëndësi stabiliteti, ndaj është e domosdoshme që raportet mes dy vendeve të jenë të qëndrueshme”.

Pyetjes nëse në Tiranë do të përmendet pavarësia e Kosovës ose “Shqipëria e Madhe”, shefi i qeverisë serbe përgjigjet: “Serbia nuk e pëlqen idenë e Shqipërisë së Madhe. Evropa nuk kërkon ndryshimin e kufijve dhe Serbia është e vendosur për këtë”.

“Serbia dëshiron marrëdhënie të mira dhe komunikim më të mirë me Shqipërinë, zhvillimin e projekteve të infrastrukturës, ndërtimin e rrugëve dhe të hekurudhave. Po ashtu, ne duam të ngremë një hekurudhë moderne, duam bashkëpunim më të mirë ekonomik, sepse besojmë se njerëzit e biznesit do të sjellin të mira për të dy vendet tona”, citohet të jetë shprehur Vuçiç.

Ai ka vlerësuar më tej se, vizita në Tiranë është shumë e rëndësishme për stabilitetin e përgjithshëm në Ballkan. “Marrëdhëniet e mira midis Serbisë e Shqipërisë garantojnë paqen në Ballkanin Perëndimor”, shton kryeministri serb, Vuçiq./ TCh/

blank

‘Regnum’ – EDI RAMA DO TA BINDË KRYEMINISTRIN SERB ‘T’IA KTHEJË SHPINËN RUSISË’

Kryeministri shqiptar, Edi Rama do të duhet ta bind kryeministrin serb Aleksandar Vuçiq që t’ia “kthejë shpinën Rusisë që të presë në radhë për pranim në NATO “.

Ky është qëndrimi që e ka paraqitur portali rus Regnum, një ditë para vizitës së kryeministri serb në Tiranë, me vërejtjen se nëse ndodh kjo, fronti antirus do të fitojë një lojtar ballkanas shumë të rëndësishëm e me ndikim.

Regnum shkruan, përcjell B92, se në Beograd nuk përjashtohet që ndaj Vuçiqit në Tiranë të bëhet një presion shumë i fuqishëm, se atje mund t’i kërcënohet se “do t’ia ndërtojnë variantin maqedonas” dhe se do ta ngrenë në këmbë jugun e Serbisë ku me shumicë jetojnë shqiptarët, transmeton Koha.net.

“Tani janë të gatshëm në luftën kundër Beogradit me përkrahje të shqiptarëve të Kosovës në krye me ministrin e Jashtëm të Kosovës Hashim Thaçi. Ai është njeri me ndikim dhe shok i madh i kryeministrit shqiptar. Tandemi Rama–Thaçi ka një detyrë konkrete – që Beogradi ta braktisë përgjithmonë Kosovën”, shkruan në analizë, e cila shton se Washington mund të kushtëzojë mbetjen e Vuçiqit në pushtet me largimin e tij nga ndikim rus.

Në portal transmetohet edhe pohimi i Sheshelit se CIA tashmë ka përgatitur planin “Shqiponja” – sulme terroriste në Beograd me shumë viktima e pastaj edhe kryengritjen e shqiptarëve në jug të Serbisë, sipas skenarit që kohë më parë kishte ndodhur në Kumanovë.

blank

Policia blindon Tiranën për vizitën e Vuçiçit

Ardhja e kryeministrit serb Aleksandar Vuçiç ka bërë që policia të marrë masa të rrepta sigurie. Për këtë arsye, ajo ka njoftuar se në Tiranë do të bllokohet qarkullimi në disa rrugë.
“Më datë 27-­28 maj 2015, Drejtoria e Policisë së Qarkut Tiranë, për sigurimin e rendit dhe të qetësisë si dhe garantimin e sigurisë për zhvillimin e samitit si edhe të vizitës së kryeministrit të Serbisë janë ndërmarrë këto masa për bllokimin e disa segmenteve rrugore .

Do të ketë bllokime të disa segmenteve rrugore:

Duke filluar nga ora 10.40 datë 27-­28 maj 2015, do të ketë kufizim deri në bllokim lëvizje në hyrje të autostradës. Segmentet rrugore ku nuk do të lejohet parkimi i mjeteve janë: nga ura e Lanës tek Rruga e Elbasanit, bulevardi “Zhan Dark”, bulevardi “Gjergj Fishta”, ekspozita “Shqipëria Sot”, ura “Vasil Shanto”, pallati me shigjeta, “Unaza e Re” në drejtim të sheshit ‘Shqiponja’.

Gjithashtu nuk do të lejohet asnjë parkim duke filluar nga ora 23:59 e datës 26 Maj 2015 në akset rrugore si më poshtë vijon:

Nga Rruga e Rinasi”, në “Qaf Kashar”, sheshi “Shqiponja”, rruga “Dritan Hoxha” në të dyja senset (hyrje­-dalje), Rruga e Durrësit, sheshi “Skënderbej”, bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, rruga “Ismail Qemali”(nga radiotelevizioni në drejtim të liceut), Rruga e Elbasanit deri te Pallati i Brigadave.

Nuk do të lejohet parkimi dhe qarkullimi i mjeteve në rrugën “Ismail Qemali” dhe “Donika Kastrioti”. Këshillohen qytetarët të evitojnë lëvizjen me mjete në këto rrugë, ose të përdorin rrugën e vjetër Ndroq. Kërkojmë mirëkuptimin e medias dhe ndihmën e saj në sensibilizimin e komunitetit.

Ndalohet qarkullimi i pjesshëm dhe i përkohshëm për të gjitha kategoritë e mjeteve në këto segmente rrugore nga ora 10:40 deri në përfundim të aktivitetit”, thuhet në një deklaratë të policisë.

blank

EUROPA JUGLINDORE MBLIDHET NË TIRANË

 

Drejtuesit e shteteve dhe qeverive të Procesit të Bashkëpunimit të Vendeve të Europës Juglindore (SEECP) zhvilluan në Tiranë takimin e radhës, ku u angazhuan për një bashkëpunim më të ngushtë rajonal në fushat ekonomike dhe politike, duke lënë mënjanë konfliktet, duke respektuar si të paprekshëm kufijtë shtetërorë.

Në deklaratën e përbashkët pas takimit u theksua interesi i përbashkët i vendeve anëtare për t’u përfshirë në Bashkimin Europian, duke ndihmuar njëri tjetrin në fusha madhore me rëndësi rajonale si energjia, transporti, siguria, shkëmbimet ekonomike, investimet dhe standarte të tjera.

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, tha se vendi i tij i është përkushtuar fqinjësisë së mirë, duke u përqëndruar në zhvillimin energjitik dhe infrastrukturor. Zoti Nishani dhe pjesëmarrës të tjerë folën me shqetësim për ngjarjet e fundit në Maqedoni.

Presidenti i Bullgarisë Rozen Pevneliev tha se kufijtë kombëtarë të asnjë shteti në Ballkan nuk duhet të dhunohen, por të gjithë vendet e rajonit duhet të punpjnë për një Ballkan paqësor dhe të begatë. “Ngjarjet e fundit në Maqedoni tregojnë se duhet të përsëritet thirrja jonë për integritet territorial në ballkan. Bullgaria është për mosdhunimin e kufijtë kombëtarë në rajon” – tha ai.

Kryeministri i Rumanisë, Viktor Ponta, tha se Ballkani duhet të rrijë larg konflikteve dhe mosmarrëveshjeve. “Paqja e qëndrueshmëria është thelbësore për për rritje ekonomike të qëndrueshme në rajon dhe në secilin shtet” – tha ai. Bullgaria dhe Rumania si vende anëtare të Bashkimit Europian u angazhuan të ndihmojnë vendet e tjera në rrugën e integrimit.

Në Samitin e SEECP-it në Tiranë morën pjesë Kroacia, Turqia, Kosova, Mali i Zi, Rumania, Bullgaria, Moldavia, Greqia, Bosnje-Hercegovina, Maqedonia, Serbia, Sllovenia, si dhe përfaqësues nga OSBE dhe Bashkimi Europian. za

 

blank

SHKËMBIM ZJARRI MES FORCAVE TURKE DHE KURDE

Ushtria e Turqisë thotë se militantë të dyshuar kurdë kanë hedhur predha në një bazë në rajonin juglindor të vendit.

Përmes një deklarate në ueb faqen e saj, ushtria turke tha se forcat e saja i janë kundërpërgjigjur zjarrit në sulmin e 24 majit.

Ky shkëmbim zjarresh ndodhi në bazën në rajonin Hakkari, pranë kufirit të Turqisë me Irakun dhe Iranin.

Incidenti vjen pa marrë parasysh procesin e paqes mes Turqisë dhe grupit rebel, PKK, që ka për qëllim t’i japë fund konfliktit që ka vrarë mijëra njerëz të nga viti 1984.

Presidenti dhe kryeministri i Turqisë pritet të përurojnë një aeroport të ri në Hakkari më 26 maj. rel

blank

PRESIDENTI I ITALISË E VIZITON BEOGRADIN

 

Presidenti i Italisë, Sergio Mattarella, qëndron sot në Beograd, ku do të takojë zyrtarët më të lartë të shtetit serb.

Vizita e tij bëhet me ftesë të presidentit të Serbisë, Tomisllav Nikoliq.

Ky i fundit, në prag të vizitës së Mattarellas, ka thënë se sulmet e fundit “terroriste” në rajon, siç u është referuar ai përleshjeve të armatosura në Kumanovë të Maqedonisë, tregojnë se ideatorët e “Shqipërisë së Madhe” nuk pushojnë.

Nikolliq i ka bërë këto komente në një intevistë për agjencinë italiane Ansa.

 

blank

Petrit Selimi bën selfie me Daçiqin, me vete edhe djalin

 

Kanë shpërthyer kritikat në rrjetin social Facebook, ndaj një selfie që zëvendminsitri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi, e ka bërë me zëvendëskryeministrin e ministrin e Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq.

Në foto shihet fytyra paska e buzëqeshur e zëvendësministrit të Hashim Thaçit, dhe ajo e ngrysur e ministrit nga Serbia, Daçiq.

Në foto, Selimi mban edhe djalin e tij të vogël.

Të dy janë takuar në Tiranë, në kuadër të një takimi vjetor të ministrave të Rajonit. kd

blank

NË TIRANË MINISTRAT E JASHTËM TË SEECP

 

Tensionet mes Tiranës dhe Athinës. Greqia përfaqësohet në nivel Drejtori të Përgjithshëm të ministrisë së jashtme

Në Tiranë janë mbledhur sot ministrat e jashtëm të vendeve anëtare të Procesit të bashkëpunimit në Europën Juglindore (Seecp) ku bëjnë pjesë 13 shtete. Shqipëria ka presidencen e radhës të SEECP-it. Temat kryesore të diskutimit kanë qenë ato lidhur me situatën në rajon, zhvillimet politike të vendeve anëtare të Procesit, realizimin e prioriteteve të Kryesisë Shqiptare, bashkëpunimin në rajon apo dhe hapat e ndërmarra në procesin e integrimit në strukturat Euroatlantike nga vendet jo anëtare.

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati theksoi si tejet të rëndësishëm bashkëpunimin rajonal nga njëra anë dhe vazhdimin e reformave në secilin prej vendeve anëtare. “Zhvillimet e fundit në Maqedoni tregojnë se duhet bërë më shumë duhet bërë për forcimin e institucioneve demokratike. Ne jemi shumë të ndërgjegjshëm se siguria e cdo vendi është e pandashme nga siguria e të gjithë rajonit”.

Ministri Bushati nënvizoi gjithashtu se “ngjarjet e fundit në rajon kanë treguar rrezikun e një procesi të integrimit që shtyhet. Në këtë mjedis sfidues, Bashkimi europian duhet të dërgojë një sinjal të fortë për procesin e reformave dhe forcat që janë në mbështetje të tyre”.

Por ndërsa në takime të ndryshme i mëshohet bashkëpunimit rajonal, shpesh mes vendeve të ndryshme ngrejnë kokë cështjet bilaterale. Greqia u përfaqësua në takimin e sotëm me një nivel të ulët, atë të Drejtorit të përgjithshëm të politikave në ministrinë e Jashtme, ndërkohë që në një takim të mëparshëm në muajin shkurt, po në Tiranë, ishte përfaqësuar me zëvendësministrin e jashtëm, për cështjet europiane Nikolaos Chountis.

Pas një marrëdhënieje të ctensionuar me qeverinë e mëparshme, me ekzekutivin e kryeministrit Tzipras duket se situata ka bërë disa hapa pas. Tirana i ka kërkuar zyrtarisht Greqisë që t’i njoftojë koordinatat e zonës në detin Jon ku parashikohen kërkime për naftë. Një veprim që mesa duket nuk është pritur mirë nga Athina e cila i mëshon cështjes së nënshkrimit të marrëveshjes për kufijtë detar, sipas variantit të rrëzuar nga Gjykata kushtetuese e Shqipërisë.

Këtë klimë duket se e ka ndezur më tej edhe konflikti I hapur brenda së majtës, ku Vangjel Dule, kryetari i PBDNJ-së, forcë e cila përfaqëson pakicat greke, dha dje dorëheqjen nga posti i nënkryetarit të parlamentit, pasi, në të njejtin pozicion u miratua edhe Shpëtim Idrizi, kryetar I PDIU-së, e cila përfaqëson interesat e popullatës came. Madje sipas mediave shqiptare, sot ka patur dhe një reagim të fortë të ministrisë së Jashtme greke, lidhur me këto zhvillime.

Takimi i ministrave të Jashtëm të SEECP-it do të pasohet nesër nga Asambleja parlamentare e vendeve anëtare të Procesit, po në Tiranë, ndërsa javën e ardhshme do të jetë dhe takimi i krerëve të shteteve, i cili praktikisht përmbyll kryesimin e SEECP-it nga Shqipëria.

blank

MASAKRA E DUBRAVËS – KRIM I PLANIFIKUAR NGA SHTETI SERB

 

Janë bërë 16 vjet nga masakra famëkeqe e shtetit serb e kryer në Burgun e Dubravës në vitin 1999.

Masakra kishte nisur më 19 maj, për të vazhduar edhe tri ditë të tjera, e ku mbetën të vrarë më shumë se 120 të burgosur dhe qindra të tjerë mbetën të plagosur. Më shumë se 900 të burgosur shqiptarë, kryesisht të burgosur politikë, ishin bërë pjesë e një plani monstruoz të shtetit serb, i cili i kishte sjellë në Burgun e Dubravës, vend ky që ishte kthyer në cak të sulmeve të NATO-s, pasi që paraprakisht aty ishin vendosur forcat ushtarake e policore serbe.

Nait Hasani është një prej të mbijetuarve të kësaj masakre. Ai thotë se ishin ushtarët, policët, gardianët, e madje edhe të burgosurit serbë që ishin armatosur, ata që shtinë mbi të burgosurit e mbledhur në fushën e sportit në këtë burg.

“Aty janë vrarë mbi 100 vetë dhe janë plagosur mbi 300 të tjerë, që do të thotë se pas luftës së dytë botërore është masakra më çnjerëzore nga Aushvici që është bërë në kohën e Hitlerit. Serbia në këtë formë ka bërë një masakër ndaj të burgosurve dhe sot e 16 vjet nuk ka asnjë përgjegjësi”, rrëfën Hasani.

Hasani dhe të mbijetuarit tjerë, kanë argumente se ky krim ishte planifikuar nga shteti serb, ndërsa janë të zhgënjyer me institucionet vendore dhe ato ndërkombëtare për heshtjen e këtij krimi, me arsyetimin se nuk kanë kompetencë t’i hetojnë njerëzit që nuk janë në Kosovë. Por, profesori i të drejtës penale ndërkombëtare, Ismet Salihu thotë se kjo është e paqëndrueshme.

“Me të drejtën nacionale të Kosovës, por edhe me të drejtën ndërkombëtare penale, por edhe me juridiksionin, me pushtetin e atëhershëm të UNMIK-ut dhe tani të EULEX-it, këta kanë të drejtë të iniciojnë procedurën e hetimeve, vetë me kapacitetet e tyre dhe të lëshojnë fletarreste që këto t’i bëjë Interpoli dhe Europoli”, thotë Salihu për Radio Kosovën.

Ish kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi thotë se Kuvendi e ka kryer punën e vetë sa i përket masakrës në Burgun e Dubravës, por përgjegjësia kryesore i bie Qeverisë.

“Në fund të fundit, bisedimet në Bruksel janë zhvilluar nga ekzekutivi dhe ekzekutivi e ka përgjegjësinë kryesore për këtë çështje”, tha Krasniqi për Radio Kosovën.

Ligjvënësit i fajësojnë qeverinë aktuale dhe qeveritë e deritashme që nuk kanë bërë sa duhet në këtë drejtim. Në mënyrë të veçantë e fajësojnë Ministrinë e Drejtësisë. Kreu i kësaj ministrie, Hajredin Kuçi tha për Radio Kosovën se kërkesën për hetimi për masakrën në Burgun e Dubravës e ka bërë që në ditët e para kur është emëruar ministër i Drejtësisë në mandatin e parë.

Ai theksoi se u ka dërguar letër të gjithë faktorëve relevantë ndërkombëtarë përfshirë edhe Serbinë, për të dhënë informata për udhëheqësit e asaj kohe në Burgun e Dubravës dhe për ekstradimin e tyre në Kosovë.

Ndryshe, tani brenda burgut të Dubravës është ndërtuar një pllakë përkujtimore me emrat e të gjithë atyre që janë vrarë në këtë masakër. Ka edhe të tillë që kanë qenë në burg dhe tani konsiderohen të zhdukur, prandaj e vërteta për Dubravën edh sot e kësaj dite mbetet e pasqaruar. rel

masakra e dubraves

blank

DORIS PACK – KOSOVA DUHET TË HIQET NGA PREAMBULA E KUSHTETUTËS SË SERBISË

 

Preambula në Kushtetutën e Serbisë, në të cilën precizohet se Kosova është pjesë e territorit të saj, jo vetëm që nuk është në përputhje me zhvillimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore në regjion, por përplaset edhe me tendencat e Serbisë për anëtarësim në Bashkimin Evropian, vlerëson Doris Pack, deputete e Parlamentit Evropian dhe anëtare e partisë CDU, parti kjo e kancelares gjermane, Angela Merkel.

Ndryshe, anëtarët e ekipit për veprim në Kuvendin e Serbisë për reformimin e sistemit politik, kanë theksuar se definicioni i Kosovës në preambulën e kushtetutës nuk do të hiqet ose ndryshohet kur të bëhen ndryshimet kushtetuese.

Doris Pack, duke folur për Shërbimin për Ballkanin të Radios Evropa e Lirë, thekson se nuk duhet të anashkalohet problemi i definimit të saktë të kufijve të Serbisë dhe numrit të qytetarëve të saj, gjë që është çështje e patejkalueshme për shtetet që mëtojnë të anëtarësohen në Bashkimin Evropian.

“Të gjithë e dinë se deri në momentin kur Serbia do të hyjë në Bashkimin Evropian, çështja e marrëdhënieve me fqinjët duhet të zgjidhet. Kështu që, jam e bindur që do të nevojitet ndryshimi i sërishëm i Kushtetutës së Serbisë, në qoftë se kjo nuk ndodhë tash”.

“Në fakt, ky është moment i mirë për të eliminuar preambulën, por kam përshtypjen se kjo do të ishte e parakohshme, për shkak se politikanët nuk i kanë përgatitur qytetarët. Është përsëritur shumë herë dhe tone të tilla po dëgjohen edhe nga burrështetasit e huaj, se çështja me preambulën, duhet të pastrohet, gjë që nënkupton edhe një ndryshim të Kushtetutës”, tha Pack.

Siçka thënë ajo, ende nuk ka ardhur momenti i hyrjes së Serbisë në Bashkimin Evropian, por, sipas saj, çështja e heqjes së preambulës do të aktualizohet përsëri në fund të procesit të negociatave me Bashkimin Evropian dhe autoritetet serbe do të duhet të ballafaqohen me këtë çështje.

“Në këtë moment, askush nuk do të insistojë në ndryshimin e preambulës, në qoftë se për këtë nuk ekziston gatishmëria. Nuk jam nga ata që sugjeroj që kjo duhet të bëhet menjëherë, por është definitive se kjo duhet bërë kurdo qoftë. Mbetet tek ata që të gjejnë momentin e duhur, sepse kjo është e pashmangshme”.

“Momenti final për pranimin e rezultatit të pashmangshëm është oborri i Bashkimit Evropian, ndërkohë që bisedimet janë në vazhdim e sipër. Në këtë proces, do të kalojë koha dhe në fund do të arrijmë deri te një pikë kur Serbia duhet ta pranojë pavarësinë e Kosovës”, ka theksuar Pack.

Ajo ka shtuar se Bashkimi Evropian nuk mund të pranojë një shtet, kufijtë e të cilit nuk janë të përcaktuar në mënyrë precize.

“Kjo thjeshtë nuk është e mundur”, ka thënë Pack. rel

blank

SVILANOVIÇ – NGA VUÇIÇI NË TIRANË NUK PRITEN PROVOKIME

Vuçiq dhe Rama për shumë çështje kanë qëndrime të ndryshme. Por e rëndësishme është të vazhdojë dialogu dhe që vizita e Vuçiqit në Tiranë të realizohet, thotë për DW ish-ministri i jashtëm serb Goran Svillanoviq.

Deutsche Welle: Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka konfirmuar se më 27 maj do të vizitojë Tiranën. Kjo është vizita e parë pas shumë dekadash e një kryeministri serb. Çfarë mund të pritet nga një vizitë e tillë, e cila për nga aspekti kohor do të meritonte edhe titullin “historike”?

Goran Svillanoviq: Vizitën e Vuçiqit në Tiranë e shoh si rrjedhojë të një politike të menduar shumë mirë dhe shumë aktive të Beogradit ndaj vendeve fqinje. Një politikë e tillë ka filluar para rreth një viti, kur Vuçiq vizitoi Sarajevën. Më pas janë realizuar disa takimeve të kabinetit qeveritar të Serbisë me qeveritë e rajonit. Natyrisht këtu kemi edhe përqendrimin e plotë tek dialogu i Brukselit. Dhe tani realizohet vizita kthyese në Tiranë, pas qëndrimit të kryeminsitrit Edi Rama vitin e kaluar në Beograd. Mendoj se bashkëpunimi rajonal, si kusht për anëtarësim në Bahskimin Evropian, është kuptuar sinqerisht në Beograd. Kjo nuk është e rëndësishme vetëm për shkak të anëtarësimit në BE, por për të përmirësuar gjendjen ekonomike, politike dhe sociale në këto vende. Pa një bashkëpunim të tillë nuk mund të realizohet as kushti më i rëndësishëm – ai i sigurisë në rajon. Pa dialog nuk mund të realizhohet asnjë prej këtyre kushteve. Unë tani jam në Tiranë, ku mora pjesë në një takim shumë të rëndësishëm rajonal, për luftën kundër terrorizmit. Këtu kanë qenë të gjithë ministrat e Brendshëm të vendeve të rajonit. Takimi Vuçiq-Rama do të zhvillohet pas samitit në Tiranë, ku do të bisedohet për investimet dhe krijimin e kushteve për bashkëpunim më të mirë. Ndaj pritjet nga kjo vizitë janë shumë të mëdha.

DW: Ky është kthimi i vizitës, pas qëndrimit të Ramës në Beograd vitin e kaluar. Por gjatë kësaj vizite ndodhi edhe një lloj skandali, sipas vlerësimeve serbe, kur Rama kërkoi që Beogradi të njohë realitetin e ri në Kosovë. Mund të priten provokime të ngjashme të Vuçiqit në Tiranë?

Goran Svillanoviq: Sinqerisht nuk pres asgjë të ngjashme. Nuk mendoj që vizita e Ramës në Beograd ka qenë skandaloze. Në këtë rrugë ka shumë ngritje dhe rënie. Nuk është e rastit që në disa dekadat e fundit nuk ka pasur vizita të tilla, sepse raportet mes këtyre vendeve janë të tensionuara – në veçanti në dy dekadat e fundit, të cilat kanë qenë tepër të rënda, si në nivelin personal ashtu edhe nacional. Duhet ta shohim të vërtetën në sy dhe duhet kuptuar që rreth disa gjërave nuk kemi qendrime të njëjta. Por është shumë me rëndësi që të ekzistojë vullneti i sinqertë për bërjen publike në mënyrë të civilizuar të dallimeve dhe të ekzistojë angazhimi për zgjidhjen e këtyre problemeve. Duhet të dëgjojmë njëri-tjetrin dhe të përpiqemi të kuptojmë se cilat janë argumentet e tij për një qendrim të kundërt. Unë personalisht nuk pres asnjëlloj provokimi. Ata janë takuar ndërkohë disa herë, para dhe pas Beogradit. Kanë pasur edhe takime kokë më kokë, por edhe me delegacionet e përbashkëta. Mendoj se ky është një shans për një vizitë shumë të mirë.

DW: Zoti Svillanoviq, Rama dhe Vuçiq janë politikanë të cilët shumë hapur e thonë mendimin e tyre, edhe në rastet kur palës tjetër nuk i pëlqejnë këto qendrime. Mund të presim pra këtu që ata të heshtin për problemet kryesore mes tyre dhe a mund të pritet një fillim i ri në raportet Tiranë-Beograd?

Goran Svillanoviq: Rruga e raporteve mes Tiranës dhe Beogradit nuk është ndërtuar me asfaltin më të mirë të mundshëm. Ka tema për të cilat Vuçiq dhe Rama nuk do të pajtohen në këtë takim, as në takim tjetër dhe as në të tretin. Por derisa bisedojnë është mirë, edhe pse nuk pajtohen për disa gjëra. Mendoj se vizita do të jetë e hapur, konstruktive dhe miqësore. Rreth disa temave do të pajtohen, por natyrisht që ka dhe tema ku nuk do të pajtohen. Besoj se do të pajtohen për çështjet e infrastrukturës rrugore dhe hekurudhore. Ka të paktën gjashtë projekte për të cilat është rënë dakord në nivelin ministror. Kryeministrat do të vazhdojnë dialogun për bashkëpunimin mes të rinjve në rajon. Ata duan që gjeneratat e reja të Shqipërisë dhe Serbisë të bashkëpunojnë ngushtë mes vete. Besoj se do të kuptohen në tërësi për heqjen e të gjitha pengesave për bashkëpunim ekonomik. Për tëheqjen e investitorëve dhe paraqitjen e përbashkët në tregjet e treta. Besoj se do të bisedojnë shumë seriozisht edhe për çështjet e sigurisë në rajon si dhe për dialogun shqiptaro-serb. Besoj se do të bien dakord edhe për rëndësinë e këtij dialogu. Ndaj jam i bindur se në fund do të kemi një vizitë të mirë dhe të suksesshme.

DW: Një prej temave ku Vuçiq dhe Rama me siguri nuk do të pajtohen, është çështja e Kosovës. Ka dhe politikanë të cilët thonë se ata nuk duhet ta hapin fare çështjen e Kosovës. Si është e mundur të zgjidhet kjo çështje?

Goran Svillanoviq: Këtu ka një element rreth të cilit ata me siguri që do të pajtohen: dialogu dhe rëndësia e Marrëveshjes së Brukselit si dhe domosdoshmëria që Beogradi dhe Prishtina t’i realizojnë marrëveshjet. Rreth kësaj çështjeje, në dialogun mes Beogradit dhe Tiranës nuk do të ketë kontestime. Me siguri që në këtë temë ka dhe gjëra ku ata nuk janë dakord, por duhet të mbështeten pjesëmarrësit e dialogut mes Prishtinës dhe Beogadit, i cili ka dhe mbështetjen e plotë të Brukselit. Por nuk jam i sigurt se është në interesin e këtyre dy vendeve që dy kryeministrat të futen thellë në raportet mes Kosovës dhe Serbisë.

DW: Çështja e pavarësisë së Kosovës është një prej atyre ku Rama dhe Vuçiq me siguri që nuk kanë dhe nuk do të kenë mendime të njëjta. Si e shihni ju rolin e Shqipërisë dhe të Serbisë në rajon, sepse shiptarët dhe serbët janë dy popujt më të mëdhenj në këtë rajon?

Goran Svillanoviq: Shqipëria këto ditë po e përfundon kryesinë vjetore të Procesit të Bashkëpunimit në Evropën Juglindore. Mendoj se Tirana dhe të gjitha vendet fqinje mund të jenë të kënaqur me punën që ka bërë Shqipëria gjatë kësaj kryesie. Kryesinë e radhës do ta marrë javën që vjen Bullgaria. Besoj se edhe pala serbe do ta mbështesë dhe lavdërojë punën e Shqipërisë, në samitin e javës që vjen. Ky është edhe një argument për rëndësinë e bashkëpunimit rajonal dhe bilateral. Problemi më i madh deri tani nuk janë raportet rajonale por ato bilaterale mes Shqipërisë dhe Serbisë. Ndaj mendoj se është shumë me rëndësi që kjo vizitë të realizohet, sepse kryeministrat duhet të bisedojnë pikërisht për përpimirësimin e raporteve bilaterale.

blank

BALLKAN – PERËNDIMI I HERONJVE

Në shumë vende të botës ka ditë në kujtim të heronjve. Trimëria dhe sakrifica çmohen ende lart. Në Bullgari “Dita e trimërisë” është madje festë kombëtare. Kjo nuk është më aktuale, mendon Aleksandër Andreev.

Trimëria, heroizmi dhe gatishmëria për vetësakrificë janë vlera, që janë vlerësuar shumë në Evropë që nga antikiteti. Në kohët e luftës dhe rrezikut ato edhe e kanë dëshmuar justifikuar. Por në të njëjtën kohë ato edhe janë instrumentalizuar shpesh prej atyre, që janë në pushtet. Duke bërë fjalë për “një ideal më të lartë” (for the greater good) mbretër dhe kryeministra, politikanë dhe klerikë, udhëheqës revolucionesh dhe diktatorë kanë kërkuar rregullisht trimëri dhe sakrificë prej pasuesve të tyre. Qoftë për të mbrojtur atdheun, apo besimin, për të ndërtuar një shoqëri më të drejtë, ose krejt banale për të siguruar pushtetin e tyre.

Po që prej disa dekadash është duke u zhvilluar një mendësi tjetër, të paktën në shumicën e demokracive të zhvilluara me një nivel të lartë mirëqënieje. Janë strukturat dhe institucionet demokratike ato, që duhet të kujdesen “për idealet e larta”. Kjo është bindja, që po dominon. Është përgjegjësia e tyre për të garantuar paqen dhe sigurinë e njerëzve. Me fjalë të tjera shteti dhe institucionet e tij duhet ta çlirojnë qytetarin nga detyrimi për të qenë vetë i guximshëm dhe vetësakrifikues.

Kush mund të më detyrojë mua të rrezikoj jetën time?

Paralelisht me këtë zhvillim ka zënë vend edhe respekti për të drejtat e njeriut si një vlerë bazë e shoqërive demokratike. Kjo ngre edhe pyetjen: Nëse e drejta për jetën dhe integritetin fizik është ideali më i lartë, që shteti duhet të mbrojë, si mund të presë ai pastaj nga qytetarët e vet heroizëm dhe gatishmëri për vetësakrifikim? Përfundimi logjik është: Në shoqëritë moderne në parim nuk mund të pritet që qytetaret dhe qytetarët të rrezikojnë jetën e tyre për komunitetin. Vetëm nëse ata kanë zgjedhur vullnetarisht një profesion, në natyrën e të cilit bëjnë pjesë rreziqet e tilla – për shembull, ushtarë, policië, forca të shpëtimit.

Sigurisht që ka situata, ku secili prej nesh mund të vendoset para një vendimi ekzistencial: të rrezikojë jetën, për shembull për të shpëtuar fëmijën e vet nga shtëpia, që po digjet, ose “vetëm” për të ndihmuar një të huaj, që është në nevojë. Ky vendim është gjithmonë i vështirë, ai është pothuajse jonjerëzor. Por ai është edhe një vendim shumë intim, që mund ta marrë secili individ nga situata konkrete dhe mbi bazën e vlerave të tij personale. Vendime të tilla merren zakonisht në mënyrë spontane dhe pa u menduar, dhe jo për shkak të detyrimit të shoqërisë. Sidomos pasi shumica e njerëzve nuk janë patjetër të guximshëm dhe të gatshëm për sakrificë, por drejtohen kryesisht nga instinkti i tyre për të ruajtur vetveten. Kështu që është pothuajse çnjerëzore të kërkosh diçka të tillë nga dikush, që përpiqet ta evitojë atë me shpirt e me zemër.

Heroizmi shpesh vetëm në kurriz të tjetrit

Në shumë shoqëri – për shembull në Ballkan – trimëria dhe vetësakrifica deri sot vazhdojnë të çmohen shumë lart. Shpesh atje flitet edhe për një “të kaluar heroike”. Por shpesh janë “heronjtë e tryezave të kafeneve”, që flasin me zë të lartë për heroiken. Ka shpesh njerëz, të cilët kurrë nuk do ta rrezikonin jetën e tyre, por që përpiqen t’i imponojnë gjithë shoqërisë ide e vlera arkaike.

Dhe “e kaluara heroike”, së cilës ata i referohen, në shumë raste nuk është me të vërtetë heroike. Sepse heronjtë e një kombi janë shpesh xhelatët e popullit fqinj. Prandaj do të duhej që diskutimet për trimëritë e dhe heroizmat të lihen në arkivat e historisë për t’ia lënë njeriut modern të drejtën, që t’i marrë vetë vendimet dramatike për rrezikimin me vetëdije të jetës së tij. Çdo gjë tjetër është e vjetëruar, e dalë nga koha. Dhe shpesh gjithsesi vetëm e shtirur dhe e gënjeshtërt. dw

blank

IVICA DAÇIÇI E VIZITON TIRANËN

 

Ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, sot dhe nesër do të marrë pejsë në mbledhjen rajonale vjetore të Këshillit rajonal për bashkëpunim dhe në mbledhjen e ministrave të jashtëm të Procesit të bashkëpunimit në Evropën juglindore, ka paralajmëruar Ministria e jashtme e Serbisë.

Priet që në takimin e Procesit të bashkëpunimit rajonal do të diskutohet për zhvillimet aktuale dhe për promovimin e bashkëpunimit fqinjësor.

Në mbledhjen e ministrave të jashtëm të vendeve të Procesit të bashkëpunimit në Evropën juglindore do të bëhet ndërrimi i shtetit kryesues: rolin e Shqipërisë tash e merr Bullgaria. rel

blank

ZAEV – BISEDIMET PËR KRIZËN ENDE NUK KANË FILLUAR

 

Bisedimet për krizën në Maqedoni, “në të vërtetë nuk kanë filluar”, citohet të ketë thënë lideri opozitar, Zoran Zaev sot, sipas agjencisë gjermane të lajmeve, DPA.

Lideri i social demokratëve maqedon dhe kryeministri, Nikolla Gruevski, kanë mbajtur bisedime maratonike me ndërmjetësimin e Komisionerit Evropian për Zgjerim, Johannes Hahn dhe tre pjesëtarë të Parlamentit Evropian, natën mes të martes dhe të mërkures.

Këto bisedime kanë përfunduar pa ndonjë rezultat, ndërsa takimi radhës pritet të mbahet më 26 maj në parlamentin maqedon duke thënë se nuk ka kurrfarë pajtimi pos asaj që duhet të vazhdohet të diskutohet.

Zaev thotë se bisedimet në të vërtetë s’kanë filluar, pasi në takimet e deritashme vetëm një gjë thuhet, se diskutimet duhet vazhduar.

Zaev kërkon dorëheqjen e Gruevskit me akuzën se abuzon me pushtetin dhe krijimin e një qeverie teknike e cila do të përgatisë zgjedhjet e jashtëzakonshme. rel

blank

ERDOGANI PREMTON INVESTIME TË MËDHA NË BOSNJE

 

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se dëshiron të fuqizojë lidhjet ekonomike dhe politike me Bosnjen, ku deri më tash ka investuar 50 milionë euro, ndërsa ka për qëllim që të investojë edhe 25 milionë të tjera.

Erdogan ka arritur në Sarajevë më 20 maj duke e udhëhequr një delegacion të madh të ministrave dhe biznismenëve, ndërsa aty ka nënshkruar disa marrëveshje që do e rrisin bashkëpunimin ekonomik në mes të dy vendeve.

Presidenti boshnjak, Mladen Ivaniq, ka thënë se eksportimi i ushqimeve dhe mallrave të tjerë nga Bosnja për në Turqi do të krijojë më shumë vende pune, sidomos për prodhuesit e qumshtit nga Bosnja të cilët kanë vështirësi të eksportojnë për në vendet e BE-së. rel

blank

SERBIA – PARTNERI KRYESOR NË TREGUN E KOSOVËS

 

Shteti i Serbisë vazhdon të mbetet partneri kryesor në tregun e Kosovës.

Vetëm gjatë vitit të kaluar importi i produkteve të Serbisë në Republikën e Kosovës ka qenë mbi 368 milion euro, kurse eksporti i produkteve të Kosovës në Serbi mbi 27 milion euro.

Kështu kanë thënë për Radion Evropa e Lirë zyrtarë të Agjencisë se Statistikave të Kosovës, duke treguar se në vitin 2013 vlera e importit të produkteve serbe ne Kosovë ka qenë mbi 285 milion kurse vitin 2012 mbi 278 milion euro.

Ndërkaq i eksporti i prodhimeve “ Made in Kosova” në shtetin e Serbisë në vitin 2013 dhe 2012 ka qenë mbi 14 milion euro .rel

blank

ISMAJL KURTESHI – SHQIPTARËT E MALIT TË ZI PA TË DREJTA

Seanca e Kuvendit të Kosovës ka filluar me shqetësimin e pozitës së shqiptarëve në Malin e Zi, ku u tha se ata nuk gëzojnë të drejtat elementare që u takojnë. Deputeti i Vetëvendosjes, Ismail Kurteshi, tha se kanë kërkuar nga përfaqësuesit e këtij shteti që të ketë reciprocitet në fushën e të drejtave politike dhe ekonomike.

Kurteshi tha se shqiptarët atje kanë nevojë për tekste shkollore dhe kanë kërkuar përkrahje nga Kosova e Shqipëria për hapjen e një universiteti në Mal të Zi.

Ndërkohë, gjatë seancës është ngritur edhe çështja e grevistëve të fabrikës së tubave në Ferizaj, ku u tha se do të duhej që sa më shpejt ta kenë një përgjigje.kp

blank

ANTITERRORIZMI MBLEDH SOT NË TIRANË 12 MINISTRA TË BRËNDSHËM TË RAJONIT

Në Shqipëri sot mbahet një takim rajonal në nivel ministrash të brendshëm për të diskutuar mbi cështjet që lidhen me radikalizmin e dhunshëm dhe koordinimin mes shteteve për të parandaluar dhe uftuar këtë fenomen.

Në takim, i cili pason atë të organizuar muajin e kaluar në Uashington nga Departamenti amerikan i Shtetit do të marrin pjesë 12 vende, ku përvec atyre të Ballkanit perëndimorë, do të jenë edhe shtete anëtarë të BE si dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës të cilat përfaqësohen nga Zv/Sekretarja amerikane e Shtetit për Sigurinë Civile, Demokracinë dhe të Drejtat e Njeriut, Sarah Sewall.

blank

Protesta pro-Gruevskit me Jankullovskën dhe e mbushur me flamuj serbë

Në mitingun qeveritar e organizuar nga Gruevskiqë që u mbajt para godinës së Parlamentit në Shkup, në radhët e para ishin të rreshtuar ministrat maqedonas, kryetarët e komunave që drejtohen nga VMRO-DPMNE-ja, si dhe drejtuesit e partive më të vogla që janë në koalicion me Gruevskin.

Në afërsi të Gruevskit janë parë edhe ish-ministrja e Punëve të Brendshme, Gordanan Jankullovska dhe ish-shefi i Shërbimit Sekret, Sasho Mijallkov, të cilët ditë më parë dhanë dorëheqje nga funksionet e tyre shtetërore.

Gjithë opinioni sapo është njohur me deklarimet antishqiptare të Jankullovskës, ku nga përgjimet që ka bërë publike Zaevi, dëgjohet që Jankullovska të ketë thënë se i shfaros brënda orës shqiptarët, duke përdorur termin denigrues.

Hapjes së mitingut i kanë paraprirë disa këngë patriotike në gjuhën maqedonase, kurse përveç flamujve të Maqedonisë, i madh ka qenë edhe numri i flamujve serbë që janë valëvitur nga mbështetësit e pushtetit.

Mitingu i VMRO-së u mbajt një ditë pas protestës së madhe antiqeveritare që u organizua nga opozita.

blank

ZIADIN SELA: NDËRTIMI I SHTETIT BINACIONAL DHE NJË MARRËVESHJE E RE E SHPËTON MAQEDONINË NGA KRIZA

VOAL – Kryteari i Lëvizjes për Reforma në PDSH, Ziadin Sela, ka qënë i ftuar në emisionin e gazetarit të njohur shqiptar, Enkel Demi në Televizionin Publik Shqiptar.

Sela ka folur për situatën politikë në Maqedoni, ngjarjet e fundit në Lagjen e Trimave në Kumanovë, protestën e opozitës, reformimin e pashmangshëm të skenës politike shqiptare dhe për zgjidhjen njëherë e mirë të çështjes shqiptare në Maqedoni.

Në pyetjen e Enkel Demit se a ka pozuar ndonjëherë Ziadin Sela me flamurin maqedonas ashtu siç pozoi Zaevi me flamurin kombëtar shqiptar, Sela iu përgjigj se asnjëherë se ka bërë këtë dhe se as nuk i është ngritur në këmbë himnit maqedonas. Sela këtë e arsyetoi me faktin se kur është sjell ky flamur dhe ky himn i shtetit të Maqedonisë, nuk janë pyetur shqiptarët dhe prandaj nuk ka pse i respekton.

“ Është e vërtetë. Nuk kam dalur asnjëherë ashtu siç nuk i jam ngritur asnjëherë në këmbë hymnit të Maqedonisë. Unë e përmeda edhe më herët…Maqedonia ka shpallur pavarësinë e saj mbi bazën e aneksimit të të drejtave të një të tretës së popullatës. Unë nuk kam pse e respektoj një hymn kombëtar, të cilin shqiptarët nuk e kanë votuar, përbërja e parë parlamentare shqiptare në vitin 92 nuk e ka votuar këtë Kushtetutë. S’ka votuar as flamurin, s’ka votuar as hymnin… Kur është sjellë ai flamur, nuk janë pyetur përfaqësuesit e shqiptarëve, nuk ka konsensusin e shqiptarëve dhe s’kam pse e respektoj”- theksoi Ziadin Sela, transmeton Portali Vatra.

Sela gjatë emisionit foli edhe për ndërtimin e shtetit binacional në Maqedoni dhe ky shtet sipas tij ndërtohet vetëm me një marrëveshje të re politike, me të cilën do të rregulloheshin njëherë e mirë problemet e shqiptarëve dhe kjo sipas tij arrihet me parlamentin dydhomësh, ndarjen proporcionale të buxhetit, gjuhën shqipe zyrtare. Nëse sipas tij kjo nuk arrihet do të ketë krizë.

Ai përmendi disa forma të rregullimit shtetëror nëpër të cilat duhet të kalojë Maqedonia. Shtet i përbashkët binacional, federatë ose Konfederatë dhe nësë të gjitha këto nuk arrihen atëherë sipas Selës, është e patjetërsueshme procesi i ndarjes së shtetit./tvsh

blank

GRUEVSKI E ZAEV SOT TAKIM NË STRASBURG

Kryeministri dhe lideri i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski dhe lideri i LSDM-së Zoran Zaev sot pasdite në Strasburg do të takohen me tre eurodeputetët, Riçard Hovit, Ivo Vajgël dhe Eduard Kukan.

Ata, siç pritet, do të bisedojnë për dalje nga kriza aktuale politike në vend.

Paraprakisht, Hovit, Vajgël dhe Kukan në Bruksel kanë pasur takime me përfaqësues të VMRO-DPMNE dhe LSDM-së, por hollësira nga takimet nuk janë kumtuar.
Eurodeputeti Hovit mori pjesë në protestën e së dielës që u organizua nga LSDM-ja dhe disa organizata joqeveritare, ndërsa dje ka pasur takim me përfaqësues të VMRO-DPMNE-së.

“Unë jam këtu që të vëzhgoj dhe nuk do të tentoj të locoj faj te njëra apo pala tjetër, kjo nuk është sjellje përgjegjëse, në rast se jeni pjesë e ndërmjetësimit, i cili duhet ta zgjidh krizën politike”, deklaroi Hovit.
Gjatë ditës së sotme, Gruevski dhe Zaev do të takohen edhe me eurokomisarin për negociata për zgjerim Johanes Han, i cili do të tentojë t’i pajtojë kundërshtarët politikë, me qëllim të tejkalimit të situatës politike në vend.

Për këtë detyrë, Han mbrëmë u inkurajua edhe nga ministrat e punëve të jashtme të vendeve-anëtare të BE-së, të cilët në kuadër të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së mbajtën mbledhje të shkurtë edhe për situatën politike dhe të sigurisë në Maqedoni dhe arritën marrëveshje që më hollësisht të përqëndrohen në këtë çështje në qershor.

Maqedonia, Turqia dhe Hungaria, nesër, megjithatë do të jenë në rend të ditës edhe të sesionit të ri të Parlamentit evropian. Eurodeputetët në Strasburg do të debatojnë për krizën politike në Maqedoni dhe ngjarjet në Kumanovë.

blank

DASH – SHQIPËRIA, VEND I RREZIKSHËM PËR TË HUAJ DHE VENDASIT, POLICIA E PAFUQISHME PËR TË LUFTUAR KRIMIN

osacDASH – SHQIPËRIA, VEND I RREZIKSHËM PËR TË HUAJ DHE VENDASIT, POLICIA E PAFUQISHME PËR TË LUFTUAR KRIMIN

Shqipëria cilësohet nga SHBA si një vend I rrezikshëm për të huaj dhe vendasit, për shkak të operimit të bandave kriminale dhe pafuqisë së policies për ta luftuar krimin. Raporti I publikuar pak ditë më pare flet për sigurinë dhe aktualitetin në Shqipëri duke analizuar vitin 2014, ndërsa iu bën thirrrje shtetasve amerikanë që të kenë kujdes gjatë udhëtimeve në vendin tone, në veçanti në zonën e Lazaratit.

Raporti është hartuar nga Byroja e Sigurisë Diplomatike (OSAC), organ pranë Departamentit Amerikan të Shtetit dhe, sipas tij, problematika më e madhe në Shqipëri është krimi. Raporti thekson se shqetësim mbeten grabitjet dhe vjedhjet me thyerje. Raporti flet edhe për kujddesin shendesot dhunë fetare e politike e tjerë.

Sipas raportit, në vitin 2014 krimi në përgjithësi dhe situate e sigurisë vazhdon të mbetet një shqetësim. Krimi ka vazhduar të rritet gjatë pesë viteve të fundit, kryesisht për shkak të rritjes së madhe të grabitjeve dhe vjedhjeve me thyerje. Krimi I rrugës është mjaft I zakonshëm në zonat urbane, kryesisht gjatë natës.

 

blank

DEPUTETJA E BDI-së ERMIRA MEHMETI KËRKON DORËHEQJEN E GRUEVSKIT

VOAL – Ermira Mehmeti, deputetja e BDI-së, përmes një postimi në facebook, ka kërkuar dorëheqjen e Qeverisë, ku bën pjesë edhe partia e saj si partnere koalicioni me VMRO-DPMNE-në e Nikolla Gruevskit, për shkak të, siç thotë, dështimeve totale.

“Une kam votuar per kete Qeveri sepse kam besuar se:

– do te anetaresohemi ne NATO
– do te nisim negociatat per UE
– do te realizojme premtimet per barazi te plote
– do te rikthejme vlerat e demokracise
– do te rivendosim sigurine

Por, gjate gjithe kesaj kohe, Qeveria:
– e izoloi vendin nga partneret nderkombetare
– e rrenoi imazhin pozitiv te vendit
– nuk tregoi asnje respekt per parimet e bashkeqeverisjes etnike
– pa ndalur e luftoi realizimin e Marreveshjes se Ohrit
– vendosi autoritarizmin ne vend te demokracise
– refuzoi dialogun
– rrenoi bashkejetesen
– prishi kohezionon e brendshem
Mjaft ishte. As qytetaret dhe as komuniteti nderkombetar nuk mbeshtet qeverisjen jodemokratike. Eshte koha per dorëheqje”, ka shkruar deputetja e BDI-së, Ermira Mehmeti.

blank

blank

SHQIPTARË E MAQEDONË BASHKË NË PROTESTË

VOAL – Duket shumë qartë nga regjistrimet e hedhura në youtube – se në protestë marrin pjesë shumë shqiptarë. Këtë e tregojnë edhe flamujt kombëtarë shqiptarë që valëviten krahas flamurit të Maqedonisë. Këtë e pohojnë edhe mediat se shqiptarët u janë bashkuar maqedonasve në protestën paqësore e cila po mbahet në qendër të Shkupit e ku janë të pranishëm me dhjetëra mijëra qytetarë.

Një prej atyre momenteve ku shqiptarët me flamurin kombëtarë në duar u bashkohen rreshtit të parë të protestuesve maqedonas paraqitet edhe në këtë video të cilën e ka realizuar aktivisti Rron Gjinovci citon gazeta Zëri.

17-05-2015 15-53-50

17-05-2015 15-53-26

 

 

 

blank

100 MIJË PROTETSUES:FLAMUJ TË MAQEDONISË ME ATA SHQIPTARË: NUK LARGOHEMI PA U DOREHEQUR GRUEVSKI

 

VOAL – Shillegov: Mbi 100 mijë protestues, s’largohemi pa dorëheqjen e Gruevskit (VIDEO)

Zëdhënësi i partisë opozitare LSDM Patar Shillegov thotë se në protestë marrin pjesë mbi 100 mijë protestues.

Ai thotë se populli do të qëndrojë para Qeverisë deri në dorëheqjen e kryeministrit Nikolla Gruevski.

“Dorëheqja nuk është larg dhe populli do të qëndrojë këtu”, ndërsa theksoi se shprehet i kënaqur edhe me pjesëmarrjen e shqiptarëve./ZËRI

blank

SRF – Mazedonien: Drei Rücktritte und ein ungeheuerlicher Verdacht

 

Nach den tödlichen Gefechten zwischen Polizisten und vermeintlichen albanischen Terroristen sind zwei Minister und der Geheimdienstchef zurückgetreten. Unterdessen mehren sich die Hinweise, dass die Regierung die Kämpfe inszeniert haben könnte – die Opposition ruft zu Massenprotesten auf.

Jankulovska am Begräbnis eines in Polizisten in der Stadt Tetovo 

Bildlegende: Zuerst nahm Innenministerin Jankulovska (links) am Begräbnis eines Polizisten teil. Stunden später trat sie zurück. Reuters

Nach schweren Kämpfen in Mazedonien sind zwei Minister und der Geheimdienstchef des Landes zurückgetreten. Innenministerin Gordana Jankulovska, Transportminister Mile Janakieski und der Geheimdienst-Chef Saso Mijalkov hätten ihren Rücktritt eingereicht, sagte ein Regierungssprecher. Ministerpräsident Nikola Gruevski habe die Rücktritte angenommen.

Bei den Gefechten in der Stadt Kumanovo waren am Wochenende 22 Menschen getötet und 37 verletzt worden. Der Innenministerin waren schwere Fehler bei der Polizeiaktion gegen bewaffnete Albaner angelastet worden.

Hat die Regierung die Kämpfe inszeniert?

Unterdessen mehren sich Indizien, dass die Regierung die Kämpfe möglicherweise gezielt organisiert haben könnte. Der pensionierte mazedonische General Ilija Nikolovski wiederholte seine These, bei den Bewaffneten habe es sich nicht um Terroristen gehandelt, wie von der Regierung behauptet, sondern um bezahlte Söldner.

Ein Angehöriger einer Spezialeinheit nach den Kämpfen in Kumanovo 

Bildlegende: Was geschah wirklich in Kumanovo? Nicht nur die Opposition äussert Zweifel an der offiziellen Version der Regierung. Keystone

Es sei unmöglich, dass die Dutzende Albaner derart grosse Mengen Waffen unbemerkt ins Land hätten bringen können, sagte er weiter.

Auch das Portal «Libertas» kritisierte, es gebe vonseiten der Regierung nur Desinformation. Die Behörden hätten bisher noch keinen einzigen Beweis für ihre Behauptung erbracht, es habe sich um erfahrene Terroristen gehandelt.

Weder die Innenministerin noch der Regierungschef oder hohe Polizeigeneräle hätten sich bei der Polizeiaktion in Kumanovo blicken lassen. Zudem gebe es bis heute keine offizielle Untersuchung der schweren Kämpfe.

Opposition plant Massenproteste

Die sozialdemokratische Opposition, die seit über einem Jahr wegen angeblicher schwerer Wahlfälschung das Parlament boykottiert, hat für Sonntag in Skopje zu Massenprotesten zum Sturz von Regierungschef Nikola Gruevski aufgerufen.

Der Konflikt fällt mitten in eine schwere politische Krise in Mazedonien. Die Regierung Gruevski sieht sich schweren Korruptionsvorwürfen ausgesetzt. Die Opposition wirft ihr ausserdem vor, illegal 22’000 Menschen abgehört zu haben.

Ethnisches Pulverfass Mazedonien

Der Konflikt wirft ein Schlaglicht auf das schwierige Verhältnis zwischen den Volksgruppen in der früheren jugoslawischen Teilrepublik. Im Jahr 2001 hatte es im Norden Mazedoniens einen Aufstand ethnischer Albaner gegeben. Er endete mit einem Abkommen, das den Albanern mehr Rechte zusagte. Das Verhältnis der Albaner zur Regierung in Skopje bleibt aber angespannt. Rund ein Viertel der 2,1 Millionen Einwohner des Balkanlandes sind ethnische Albaner.

Die Gefechte am Wochenende lösten international Besorgnis aus. EU, UNO und die deutsche Regierung riefen zur Deeskalation auf. Mazedonien ist seit zehn Jahren EU-Beitrittskandidat und strebt auch die Aufnahme in die Nato an.

SRF 4 News, 01:00 Uhr; sda/afp/imhm;snep

blank

STUDENTJA SHQIPTARE DENONCON QEVERINË E GRUEVSKIT DHE ALEATËVE TË TIJ: NA RRËMBYET ËNDËRRËN!

 

VOAL – Edhe studentët e Shkupit në fjalimin e tyre kanë shpreh pakënaqësitë e tyre duke theksuar keq qeverisjet e Gruevskit dhe koalicionin e tij.

Një studente shqiptare në fjalimin e saj tha se dëshirat  dhe kërkesat e të rinjve studentorë nuk kanë se ku t’i drejtojnë.

“ Ne dëshiruam të jetojmë në një shtet demokratikë, ku do të mundnim t’i drejtojmë kërkesat tona për shumë arsye.
Dëshiruam ardhmëri, dëshiruam trajtim më të mirë por aspak nga këto nuk i absorbuam nga etja e madhe  e pushtetarëve për pushtet.

Kështu ju të nderuar pushtetarë e ndërtuat ardhmërinë tuaj.
Prindërit po përcjellin të dashurit e tyre për në shtete tjera me biletë njëdrejtimëshe, natyrisht fal juve. A kjo është ardhmëria jonë?”, tha studentja shqiptare në protestë./Zeri
blank

Ndërpritet Wi-Fi para qeverisë

 

VOAL – Janë ndërprerë valët e “wi-fi” para qeverisë, në vendin ku po mbahet protesta, njofton Klan Kosova.

Ndërprerja e rrjetit “wi-fi”, paraqet pengesë të madhe për të raportuar rreth ngjarjeve atje.

Gazetaret ankohen se nuk mund te informojnë publikun.

blank

Kim Mehmeti: BDI e PDSH u ofruan shqiptarëve vetëm nënshtrim e varfëri

VOAL – Analisti Kim Mehmeti ka shkruar se dëshiron t’i shohë një ditë shqiptarët duke u nisur në drejtim të selive të partive politike shqiptare për t’i pyetur Ali Ahmetin e Menduh Thaçin se si arritët të poshtëroni shqiptarët kaq shumë. Sipas tij, BDI e PDSH shqiptarëve iu kanë ofruar vetëm nënshtrim e varfëri. Ja postimi i plotë i Kim Mehmetit në Facebook.

Të gjitha rrugët e Maqedonisë sot çojnë në Shkup dhe më vjen mirë që populli maqedonas zgjohet! Të jem i sinqertë: e ëndërroj ditën kur gjitha rrugët e shqiptarisë së Maqedonisë, do çojnë drejtë selive partiake të BDI-së e PDSH-së, e ku as do thyejnë, as do gjuajnë me guralec mbi policët e pafajshëm, as do shajnë e do kërcënojnë dike, por qetë e me urtësi, kryesuesve të BDI-së e të PDSH-së do u shtrojnë disa pyetje shumë të logjikshme, si për shembull këto: a nuk ju vjen aspak turp që i shërbyet dhe kaq vite e mbajtët në këmbë një regjim antishqiptarë si ai i Millosheviqit që na përbuzi e poshtëroi, a nuk ju vjen aspak keq që i shkelët e mëkëmbët të gjitha idealet tona, a nuk ndjeheni aspak përgjegjës që rinisë së këtushme shqiptare ia vratë edhe shpresën, a me të vërtet edhe pas “Sopotit”, “Brodecit”, “Monstrës”, edhe pas likuidimit të Harun Aliut me shokët, edhe pas deshqiptarizimit të Shkupit e Maqedonisë si dhe pas natës së përgjakur e rrëqethëse të Kumanovës, juve nuk ju vjen aspak turp të dilni përpara këtij populli, të cilit i premtuar liri e mirëqenie, e i ofruat vetëm nënshtrim e varfëri!”
blank

‘Ahmeti –Thaçi: I mbytëm shqiptarët dhe akoma na besojnë’

 

VOAL – Protestuesit shqiptar përmes një pankarte që shihet shumë mirë kanë shprehur revoltën përmes një sarkazme kundër liderit të BDI-së Ali Ahmeti dhe atij të PDSH-së, Menduh Thaçi.

Në këtë pankartë duket Menduhi duke i thënë Alisë, i mbytëm shqiptarët dhe akoma po na besojmë, Ahmeti ja kthen ne jemi carë, mbretër.

Ky është dialogu i paraqitur në këto mbishkrime të pankartave nga protestuesit shqiptar në Shkup.

blank

LIVE: PROTESTA NË SHKUP

(E Plotësuar 14:55) – Zaevi arrin para qeverisë, thotë se protestat vazhdojnë deri në rrëzimin e Gruevskit

Sapo ka arritur lideri i LSDM-së Zoran Zaev para qeverisë ku pritet të dale para mijra qytetarëve për largimin e Gruevskit nga pushteti.

Zaev po kërkon largimin e Nikolla Gruevskit nga pozita e Kryeministrit.

Ai ka thënë se kjo protestë nuk përfundon pa u rrëzuar Qeveria dhe pa dhënë dorëheqje Gruevski.

 

****

(E Plotësuar) (14:45) – Kreu i opozitës maqedonase, Zoran Zaev, është para ndërtesës së Qeverisë ku pritet të dale para qytetarëve të mbledhur për largimin e Nikolla Gruevskit nga pushteti.

Image

Richard Howitt, deputeti dhe ish-raportues për Maqedoninë në Parlamentin Evropian, po ashtu ka mbërritur në protestën masive, ku po ashtë merr pjesë edhe ish-kryeministri bullgar, Sergei Stanishev.

Image

 

*****

LIVE: Protesta në Shkup – Protestuesit i afrohen Qeverisë (VIDEO)

(E Plotësuar)  Protestuesit kanë filluar të mlidhen para qeverisë për të marrë pjesë në protestën e madhe të opozitës e cila ishte shpallur si një protest mbipartiake dhe qytetare.

Qytetarët mbajnë parulla ku shkruhet”Lamtumirë Nikolla”, “Dorëheqje” dhe kështu me radhë.

Image

Afër kolonave të qytetarëve shihet prania e rojeve me këmisha të kuqe të cilët janë përgjegjës për ruajtjen e rendit dhe gjetjen e provokatorëve.

Protestuesit janë të mbështetura nga qytetarët të cilët qëndrojnë në tarraca përreth.

Image

 

Qytetarët nuk veshin simbole partiake, veshin vetëm flamuj kombëtarë dhe parulla. /TetovaSot/

 

****

 

LIVE: Protesta në Shkup (VIDEO)

 

Image

 

Mijëra protestues kanë nisur protestën e opozitës nga kompleksi i gjykatave në Shkup dhe për momentin protestuesit janë duke ecur kah qendra “Mavrovasja”, në drejtim të objektit të Qeverisë, njoftojn gazeta KOHA nga maqedonia.

Në duart e protestuesve shihen të ngjitur flamur shqiptarë, maqedonas dhe turq por edhe të nacionaliteteve të tjera.

Në rrugë e sipër protestuesve u bashkëngjiten qytetarë të tjerë, ndërsa dëgjohen brohoritma “Dorëheqje”, kurse protestuesit mbajnë edhe pankarta me këtë kërkesë.

Ata duhet të arrijnë para Qeverisë ku është e vendosur skena e protestës e cila do të fillojë në ora 14.

Më poshtë mund ta ndiqni LIVE protestën  e qytetarëve të Maqedonisë që po mbahet në Shkup.

blank

LAVROVI LAVDËRON SERBINË SE NUK I SAKRIFIKON RAPORTET ME RUSINË

 

VOAL – BEOGRAD – Ministri i jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, sot i ka lavdëruar lidhjet e vendit të tij me aleatin Serbinë, gjatë vizitës në Beograd.

Zoti Lavrov tha se e ka mirëpritur deklaratën e ministrit të jashtëm, Ivica Daçiq, se Serbia nuk do t’i “sakrifikoj” marrëdhnëiet e saj me Rusinë, për të arritur anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Zoti Lavrov, mëtutje tha se Rusia është e shqetësuar lidhur me deklaratat e dyshuara nga liderët shqiptarë për krijimin e Shqipërisë së Madhe, dhe nga trazirat në pjesën veriore të Maqedonisë, ku janë vrarë 22 vetë, përfshirë tetë policë dhe 14 shqiptarë, që nga qeveria janë përshkruar si “terroristë”.

Në një intervistë për të përditshmen beogradase, Politika, Sergei Lavrov tha se Serbia është partner kryesor i Moskës në pjesën juglindore të Evropës.

Ai, po ashtu, i ka falënderuar serbët, përfshirë presidentin Tomisllav Nikolliq, për pjesëmarrje në festimet e 9 majit në Moskë, me të cilat u shënua 70 vjetori i fitores së aleatëve kundër Gjermanisë Naziste në Evropë.

Por, liderët perëndimorë nuk kishin marrë pjesë në këtë manifestim, në shenjë proteste për aksionet e Rusisë në Ukrainë.

blank

STIPE MESIQ – NUK MUND TË KETË SUNDIM TË LIGJIT ATJE KU MAFIA BËN POLITIKËN

 

 

“Kosova Sot”: Ju keni qenë në Kosovë gjatë këtyre viteve pas shpalljes së pavarësisë. Çfarë vlerësimi keni për ecjen e Kosovës gjatë kësaj periudhe?

Stipe Mesiq: Edhe pse jam përpjekur që t’i përcjelli zhvillimet në Kosovë me vëmendje, mos harroni se unë jam vetëm një vëzhgues. Unë isha president në fillimin e rrugës së Kosovës kah pavarësia. Sa u përket viteve që nga atëherë, unë do të thosha se Kosova ballafaqohet me problemet e njëjta me të cilat janë ballafaquar, apo që ende ballafaqohen vendet e tjera, të quajtura në tranzicion, vendet të cilat lanë pas vetes rendin shtetëror, që quhej “socialist”.

“Kosova Sot”: Kroacia ka hyrë në BE, por Kosova e ka të largët këtë ditë. Çka mund të na ndihmojë Kroacia në këtë rrugëtim?

Stipe Mesiq: Në këtë aspekt, Kroacia duhet ta trajtojë Kosovën sikur që i trajton të gjitha vendet e tjera në regjion, të cilat ende nuk janë anëtare të BE-së. Ne duhet të ndihmojmë me anë të këmbimit të përvojës, ne duhet të ofrojmë dijen e fituar gjatë negociatave për anëtarësim dhe ne, në asnjë mënyrë nuk duhet që t’i bëjmë negociatat edhe më të vështira sesa që janë. Në rastin e Kosovës vlen e njëjta gjë që vlen edhe për të gjitha vendet e tjera që dëshirojnë të bëhen vende anëtare të BE-së: duhet të plotësohen kushtet dhe duhet të arrihen standardet evropiane. Kjo është e domosdoshme.

Korrupsioni në Kroaci nuk fillon as nuk mbaron me Sanaderin 

“Kosova Sot”: Ju si shtet keni dhënë prova se mund ta luftoni korrupsionin, siç është rasti me ish-kryeministrin Ivo Sanader, por Kosova duket e pafuqishme ta ndjekë një drejtësi të tillë. Çfarë sugjerimi do të kishit për institucionet tona që nuk po arrijnë ta vendosin sundimin e ligjit? 

Stipe Mesiq: Më duhet t’ju zhgënjej. Kroacia nuk është as për së afërmi aq e suksesshme në luftimin e korrupsionit, sa mund t’ju duket juve. Është e vërtetë se ish-kryeministri Sanader është në burg, ai është duke u gjykuar për akte të ndryshme kriminale, por çdokush që mendon se korrupsioni në Kroaci fillon apo mbaron me Ivo Sanaderin, thjesht është naiv. Duhet shikuar më thellë dhe përtej kësaj. Për ta arritur këtë, duhet një guxim, si dhe një vullnet politik, pa marrë parasysh se sa e vërtetë është ajo që gjyqësori duhet të jetë i pavarur. Është shumë vështirë të vendoset sundimi i ligjit në një atmosferë të interesave të caktuara grupore, ndaj të cilave nuk aplikohet ligji dhe të cilat kanë një ndikim tepër të madh në skenën politike. Kjo do të bëhet, por jo me atë shpejtësi sa do të donim ne, si këtu, po ashtu edhe atje, te ju.

“Kosova Sot”: Politikanët në Kosovë janë në shtresa më e pasur, ndërsa kush nuk është i lidhur me ta e ka të vështirë të përparojë. Si mund të ndryshojë ky mentalitet? 

Stipe Mesiq: Ndryshimi i botëkuptimeve është çështje e një procesi afatgjatë, i cili kërkon një funksionim perfekt të sundimit të ligjit. Kur ta kuptoni se nuk mund të vazhdoni ta bëni atë që jeni mësuar ta bëni, dhe se ju nuk do të paraqitni përjashtim dhe se do të ndëshkoheni nga ligji nëse nuk e respektoni atë, atëherë fillon të ndryshojë botëkuptimi juaj. Kjo zakonisht ndodh në gjeneratën e dytë. Unë nuk jam pesimist, por mendoj se kështu ndodh zakonisht.

Gjykata Speciale, kur vendorët nuk e kryejnë punën

“Kosova Sot”: Çmimi i mungesës së sundimit të ligjit dhe drejtësisë së cunguar, po paguhet edhe me themelimin e Gjykatës Speciale, që do të hetojë akuzat e Dik Martit drejtuar ish-drejtuesve të UÇK-së. A është e drejtë kjo Gjykatë sipas jush? 

Stipe Mesiq: Në një kontekst të ndryshëm, Kroacia gjatë një kohe ishte ndihmuar shumë nga Gjykata ndërkombëtare për krime të luftës në Hagë. Nëse institucionet kombëtare nuk munden, apo nuk janë të gatshme ta kryejnë detyrën e vet, pa marrë parasysh arsyen, e këto janë gjëra që duhet të bëhen, atëherë në interesin afatgjatë të vendit është që ajo të bëhet nga një gjykatë speciale, të cilën e përmendni ju.

“Kosova Sot”: Figurat e akuzuara nga Dik Marti sot janë njerëz me pushtet në Kosovë. A mund të ketë pasoja në vend, nëse ngrihen aktakuza kundër tyre, përfshirë këtu edhe Hashim Thaçin, që është njëri prej të përfolurve?

Stipe Mesiq: Unë nuk jam mjaft i informuar rreth kësaj çështjeje, prandaj nuk jam në gjendje që të përgjigjem. I di ca gjëra nga mediat, por të cilat nuk mjaftojnë.

“Kosova Sot”: Kur jemi tek UÇK-ja, vlerat e luftës, dua një mendim tuajin për veteranët. Kosova po has në shumë parregullsi gjatë verifikimit të veteranëve të luftës. Si e keni zgjidhur ju në Kroaci këtë çështje?

Stipe Mesiq: Mendoj se në rastin tuaj ka pasur shumë neglizhencë. Qeveria aktuale është munduar ta ndreqë këtë, por ende nuk është bërë asgjë më shumë sesa publikimi i regjistrit të veteranëve. Dhe, ka pasur shumë rezistencë që të bëhet kjo. Sikur me të vërtetë të gjithë ata njerëz që janë regjistruar të ishin pjesëmarrës në luftë, atëherë lufta do të zgjaste shumë pak. Kjo është një situatë e mirënjohur nga shumë vende të tjera. Veteranët falsë paraqiten pas çdo lufte.

“Kosova Sot”: Ne kemi pasur misione ndërkombëtare si UNMIK-u dhe EULEX-i, por rezultatet nuk janë shumë impresive. Si e keni parë ju rolin e këtyre misioneve?

Stipe Mesiq: Sipas mendimit tim, e unë flas në bazë të përvojës së Kroacisë, ato misione duhet ta njohin më mirë vendin në të cilin veprojnë, duke përfshirë edhe të kaluarën e tij, si dhe mentalitetin e njerëzve me të cilët do të takohen, do të bashkëpunojnë apo me të cilët do të përfshihen në konflikt. Po e përsëris: kur nuk mund ta bësh vetë, e ne nuk kemi mundur, ashtu sikur që tregoni edhe ju, atëherë i drejtohesh ndihmës së huaj, pa marrë parasysh çfarë mund të jetë ajo.

Serbia nuk është e detyruar ta njohë Kosovën

“Kosova Sot”: Flasim për raportet me Serbinë. Çfarë vlerësimi keni për lidershipin aktual serb?

Stipe Mesiq: Unë jam i vetëdijshëm rreth të kaluarës së tyre dhe jam duke dëgjuar atë që ata e thonë tani. Ajo që ka më shumë rëndësi: unë përcjell atë që ata bëjnë dhe si e bëjnë atë. Unë do t’i vlerësoj ata vetëm në bazë të kësaj.

“Kosova Sot”: A ka shpresa që ndonjë ditë Serbia ta pranojë Kosovën?

Stipe Mesiq: Unë vazhdimisht kam thënë se Serbia nuk është e detyruar ta njohë Kosovën menjëherë. Ky është një proces dhe gjërat duhet të piqen. Ajo që ka rëndësi është vënia e marrëdhënieve normale, hapja e kufijve, në mënyrë që njerëzit dhe mallrat të lëvizin lirshëm.

“Kosova Sot”: Çfarë garancish jep në dialogim, ndërmjetësimi i BE-së? Stipe Mesiq: Unë do ta mirëprisja një angazhim më të madh. Nëse gjërat nuk lëvizin, atëherë ato kanë nevojë për një të shtyrë. “Kosova Sot”: Si i vlerësoni marrëdhëniet Kosovë-Kroaci?

Stipe Mesiq: Mendoj se mund të flasim për marrëdhënie të mira, të cilat janë duke u zhvilluar që nga koha sa ishte duke përfunduar mandati im presidencial. Por, marrëdhëniet e mira munden gjithmonë që të jenë edhe më të mira. Kjo vlen edhe për këtë rast.

“Kosova Sot”: A kanë interesa për të investuar në Kosovë bizneset kroate?

Stipe Mesiq: Me sa di unë, një interesim i tillë ekziston.

“Kosova Sot”: A ka përfituar Kroacia nga hyrja në BE?

Stipe Mesiq: Ne vetëm sa kemi filluar t’i ndiejmë beneficionet e të qenit anëtar i BE-së. Ne duhet t’i shfrytëzojmë mundësitë që i ofron një anë- tarësim i tillë, ne duhet të përgatitemi për një gjë të tillë. Unë mendoj se Kroacia është mirë e përgatitur, edhe pse në negociatat para anëtarësimit ka pasur gabime, sikur që ishte dështimi i mbrojtjes së emrave të produkteve të caktuara. Por, unë jam i sigurt se, përkundër kësaj, çdo gjë do të bjerë në vend. (KOSOVA SOT)

blank

SERGEJ LAVROV NË BEOGRAD – KRAHASON KRIMENË ME KOSOVËN

 

VOAL – BEOGRAD – Janë absurde përpjekjet e atyre që bënë regjinë e shkëputjes së Kosovës nga Serbia pa kurrfarë referendumi që të vënë në dyshim vullnetin e shprehur të qytetarëve të Krimesë që t’i bashkohen Rusisë, citojnë mediet e Beogradit ministrin e Jashtëm rus, Sergej Llavrov, i cili qysh dje ndodhet për vizitë në Beograd.

“Qëndrimi i Rusisë ndaj çështjes së Kosiovës është plotësisht i qartë dhe i pandryshuar. Rregullimi i këtij problemi është i mundur vetëm në bazë të të drejtës ndërkombëtare dhe në suazat e përcaktuara me Rezolutën 12 44 të Këshillit të Sigurimit të KB. Sa u përket përpjekjeve të Beogradit në këtë drejtim, për ne janë të pranueshme ato vendime që do të kënaqin Serbinë. Nga ana jonë jemi të gatshëm që edhe më tutje të ofrojmë përkrahjen e domosdoshme për partnerët serbë” transmeton Koha.net deklaratën e ministrit Llavrovë dhënë të përditshmes së Beogradit, “Politika”.

blank

INFORMATORËT SERBË – MIJALLKOV E ORGANIZOI KONFLIKTIN NË KUMANOVË


 

VOAL – Sasho Mijallkov, shefi i shërbimit maqedonas të kundërzbulimit, i cili të martën dha dorëheqje nga ky post, sipas dyshimeve të shërbimeve serbe të sigurisë, ka pasur rol aktiv në organizimin e “sulmit terrorist” në Kumanovë.

Njeri që shpesh vizitonte Beogradin, ku për dy ditë i linte deri në 5,000 euro me një mikeshë të tij të afërt.

Mijallkov tash e një dekadë konsiderohet si njeriu më i fuqishëm në Maqedoni, i cili mban lidhje me politikanët dhe kriminelët më me ndikim nga Shqipëria dhe rajoni.

Qëllim i sulmit ishte shkaktimi i incidentit ndëretnik, i cili do ta mbronte qeverinë e Gruevskit nga sulmet e opozitës maqedonase, e cila për 17 maj bënte përgatitje të organizojë mitingun e rrëzimit të pushtetit.

Por, gjërat dolën nga kontrolli dhe “incidenti ndëretnik” i planifikuar u shndërrua në “sulm terrorist”, tha për gazetën serbe Blic një burim i mirinformuar nga shërbimet sekrete serbe, transmeton lajmi.net.

Sipas këtyre dyshimeve, Mijallkov vihet në lidhje direkte me organizatorin e sulmit, Mirsad Ndrecaj, i quajtur Komandanti NATO.

Mijallkov ka rrejt të zhvilluar biznesi në Çeki dhe Sllovaki, thotë ky burim.

“Ka biznes të zhvilluar në Sllovaki dhe Çeki. Po ashtu, është nën vëzhgim nga ana e shërbimeve sekrete të huaja, të cilat me të madhe po përgatiten ta dëshmojnë kapitalin e tij të përfituar në mënyrë të dyshimtë”, tha ky burim.

“Ai është mysafir i shpeshtë edhe në Beograd, ku ka një mikeshë të afërt, për të cilën për dy ditë shpenzon deri në 5,000 euro”.

“Fal lidhjeve, Mijallkov në Serbi hyn pa regjistrim në kalimin kufitar”.

blank

SERBIA NXIT REAGIME ME REHABILITIMIN E UDHËHEQËSIT ÇETNIK

 

Drazha Mihajloviç, ishte udhëheqës i lëvizjes çetnike, përgjegjëse për krime mbi popullsinë jo serbe gjatë Luftë së Dytë Botërore

VOAL – BEOGRAD – Gjykata e Lartë në Beograd, shpalli të enjten vendimin për rehabilitimin e udhëheqësit të lëvizjes çetnike, Dragolub Drazha Mihajlloviç. Me këtë rast gjykata tha se i ka kthyer atij të drejtat civile, të cilat i janë marrë në vitin 1946, kur është gjykuar për bashkëpunim me fuqitë e bishtit gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Gjykatësi Aleksandër Treshnjev tha se gjykata me vendimin për rehabilitim ka përmbysur vendimin e 15 korrikut të vitit 1946 kur ishte dënuar me vdekje për t’u pushkatuar dy ditë më vonë nga komunistët e udhëheqësit jugosllav Josip Broz Tito që kishte marrë pushtetin.

Sipas Ligjit për rehabilitim në Serbi, nuk ekziston e drejta e ankesës ndaj këtij vendimi që nxiti shumë reagime në Serbi dhe tek vendet fqinje.

Oliver Antiç, një këshilltar i presidentit serb Tomislav Nikoliç, ishte pjesë e ekipit ligjor që mbronte rehabilitimin e Drazha Mihajloviçit.

Ndërsa ministri i jashtëm serb Ivica Daçiç tha se vendimi nuk çon drejt pajtimit dhe të vërtetës, por thellon ndarjet.

Në Kroaci, Bosnjë dhe Mal të zi, është dënuar rehabilitimi i Drazha Mihajloviçit si një përpjekje për rishkrimin e historisë dhe fyerje për viktimat e lëvizjes çetnike.

Oficer i ushtrisë mbretërore jugosllave, Drazha Mihajloviç kishte bashkëpunuar me ushtritë gjermane e italiane në luftë kundër partizanëve të Titos.

Çetnikët e tij u bënë të njohur si kuislingë gjakpirës për shkak të krimeve të kryera ndaj popujve jo serbë por edhe serbëve që bashkëpunonin me partizanët. Emri, shenjat dhe mjekrat e tyre u rivunë në përdorim gjatë viteve të 90 nga paraushtarakët serbë që kryen krime në Kroaci, Bosnjë dhe Kosovë. za


Send this to a friend