VOAL

VOAL

S&P – GREQIA I FUNDOS EDHE VENDET E TJERA TË EVROPËS JUGLINDORE

VOAL – Standard and Poor’s paralajmëroi të mërkurën se ajo mund të zhvlerësojë renditjen e kredisë së Bullgarisë, Maqedonisë, Shqipërisë, Rumanisë dhe Serbisë në rast se telashet e Greqisë do të përhapen në sistemin e tyre bankar, shkruan Reuters.

Bankat greke zotërojnë banka të rëndësishme në këto shtete të Europës Juglindore dhe shqetësimi është se në rast se Athina do të detyrohet të dalë nga eurozona, huadhënësit e saj mund të falimentojnë, me një efekt domino në degët e tyre.

Në rast se qeverive të ndryshme do të duhet tu shpëtojnë ato, kjo do të dëmtonte financat kombëtare dhe perspektivën afatgjatë të rritjes.

“Ne nuk e përjashtojmë mundësinë e mbështetjes së qeverisë për bankat,” tha S&P në një raport. “Në rast se një mbështetje e tillë do të dobësojë parametrat fiskalë dhe të borxhit të qeverisë, kjo mund të ndikojë negativisht në renditjen e tyre kombëtare.”

Banka greke Alpha Bank ka përhapjen më të madhe gjeografike në rajon, me degë në Rumani, Bullgari, Serbi, Shqipëri dhe Maqedoni. Eurobank Ergasias dhe Piraeus Bank janë të dyja në Rumani dhe Bullgari dhe e fundit është gjithashtu në Serbi dhe Shqipëri.

S&P tha se bankat mund të kontrollojnë degët e tyre për asetet e tyre më të mira, në një përpjekje për mbijetesë dhe përpjekjet e bankës qendrore për të ngritur kontrolle mund të jenë të pamjaftueshme për të ndaluar largimin e depozitave.

S&P aktualisht e rendit Bullgarinë me BB+ me panoramë të qëndrueshme, Rumania BBB- stabël, Maqedonia BB- stabël, Shqipëria B pozitive dhe Serbia BB- me panoramë negative.

Opozita në Slloveni do shkarkimin e ministres për shkak të ndalimit të Haradinajt

Partia Demokratike e Sllovenisë (SDS) në opozitë ka dorëzuar një mocion për largimin nga detyra të ministres së Punëve të Brendshme të këtij shteti, Vesna Gyorkos Znidar, për shkak të ndalimit të kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj javën e kaluar, nga autoritetet sllovene, raporton Arta TV.

Partia e drejtuar nga ish kryeministri slloven Janez Jansha, akuzon ministren Znidar si përgjegjësen e drejtpërdrejtë, ose së paku me përgjegjësi subjektive dhe objektive me rastin e ndalimit të ish kryeministrit të Kosovës, raportojnë mediat sllovene.

Haradinaj qe ndaluar të mërkurën e kaluar në Aeroportin e Lubjanës përderisa po kthehej nga një vizitë zyrtare në Berlin.

Ndalimi i tij qe bërë në bazë të një urdhër-arresti të lëshuar nga autoritetet serbe në vitin 2004, e të qarkulluar në Interpol.

Grupi i deputetëve të kësaj partie ka vlerësuar se ndalimi i Haradinajt “ka shkaktuar një dëmtim vështirë të riparueshëm të marrëdhënieve me Republikën e Kosovës, të cilat kanë qenë shembullore deri para kësaj ngjarjeje”.

“Komplikimi i marrëdhënieve (me Kosovën) do të ketë ndikim negativ në bashkëpunimin ekonomik ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Sllovenisë, gjë e cila do t’i shkaktojë dëme të mëdha ekonomisë sllovene”, thuhet në kërkesën për interpelancë për ministren e Punëve të Brendshme, përcjell koha.net. “Ajo ka humbur besimin publik dhe më nuk mund të jetë përgjegjëse për t’i ushtruar funksionet për të cilat është emëruar”, thuhet në kërkesë.

Haradinaj qe liruar tri ditë më vonë.

NISMË PËR FORMIMIN E RAJONIT TË SANXHAKUT

Iniciatorët për konstituimin e rajonit jashtëkufitar të Sanxhakut do t’u dërgojnë ftesë qeverive të Serbisë e të Malit të Zi për formimin e këtij rajoni, shkruan sot e përditshmja e Podgoricës, ‘Vijesti’.

Njëri nga nismëtarët e këtij peticioni, Zaim Çelebiqin, transmeton Koha.net Rožaje free press, ka deklaruar se atë e kanë nënshkruar disa mijëra qytetarë boshnjakë e të tjerë.

“Në Sanxhak mbretëron interesim i jashtëzakonshëm për projektin e rajonit jashtëkufitar të Sanxhakut, sipas modelit të rajoneve evropiane”, thotë Çelebiq. Sipas tij krijimi i këtij rajoni do të kontribuonte për krijimin e ambientit të favorshëm afarist përmes zonave të përziera industriale dhe projekteve të përbashkëta.

“BE bashkëpunimin ndërkufitar e vendos si një detyrë parësore për të gjitha vendet anëtare dhe kandidate”, thotë Çelebiq.

Rajoni jashtëkufitar do të përfshinte komunat: Novi Pazar, Tutin, Nova Varosh, Priboj, Sjenicë, Rozhajë, Prijepole, Plevle, Bijellopole, Berane dhe Plavë.

RAUNDI I RI I BISEDIMEVE KOSOVË-SERBI, REND DITE I NGJESHUR

VOAL – BRUKSEL –Telekomi, energjia, liria e lëvizjes dhe asociacioni i komunave me shumicë serbe janë temat kryesore të bisedimeve të sotme për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja palëve.

Në Bruksel filloi raundi i ri i bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian. Në raundin e sotëm do të trajtohen çështje që kanë të bëjnë me energjinë, telekomunikimet, lëvizjen e lirë në veriun e Kosovës dhe krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Prishtina pohon se Kosova do ta marrë kodin e saj telefonik 383 drejtpërdrejt nga Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikimeve dhe se kërkesa në emër të Kosovës do të bëhet nga ana e Austrisë. Por Beogradi mohon të ketë një marrëveshje të tillë.

Qëndrime të kundërta kanë përshkuar edhe debatet rreth energjisë për shkak të refuzimit të Serbisë që të lërë nën kontrollin e qeverisë së Kosovës të liqenit të Gazivodës që shtrihet përgjatë kufirit verior të Kosovës dhe Serbisë në rajonin e Zubin Potokut, një nga komunat me shumicë serbe ne veri të Kosovës. Ky liqen vlerësohet me rëndësi thelbësore për prodhimin e energjisë elektrike, pos tjerash për faktin se Termocentralet e Kosovës varen nga furnizimi me ujë prej tij. Beogradi ka pohuar se ka ofruar ndarjen e pronësisë 50 me 50 për qind, por Prishtina këtë nuk e ka pranuar.

Qëndrimet janë kundërthënëse edhe për lëvizjen e lirë në veri, përkatësisht largimin e pengesave nga ura kryesore mbi lumin Ibër që shënon edhe vijën ndarëse të Mitrovicës në veriun me shumicë serbe dhe jugun me shumicë shqiptare.

Pjesë e vështirë e bisedimeve pritet të jetë edhe Asociacioni i komunave me shumicë serbe. Prishtina ngulë këmbë se ky asociacion nuk do të ketë pushtet ligjvënës e as ekzekutiv, ndërsa Beogradi kërkon më shumë autonomi të asaj që ai e quan Bashkësia e komunave serbe.

Gjatë ditës pritet të diskutohet edhe shkalla e zbatimit të marrëveshjeve të arritura deri tash. Nga ky zbatim varet edhe ritmi i hapjes së kapitujve të negociatave për anëtarësim të Serbisë në Bashkimin Evropian. Beogradi parasheh takim të vështirë edhe për shkak të pohimeve të diplomatëve evropian se bisedimet 23 qershorit mund të kenë “ndikim vendimtar” për hapjen e këtyre kapitujve. Në fillim të korrikut ne Beograd pritet të qëndrojë edhe kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila ngulë këmbë në qëndrimin se hapja e kapitujve të negociatave për anëtarësim duhet të pasojë një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe detyruese për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Serbia përfitoi hapjen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian pas marrëveshjeve për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën me gjithë kundërshtimin e saj ndaj pavarësisë së Kosovës të shpallur në shkurt të vitit 2008. za

Izetbegoviq: Respekt ndaj viktimave, pastaj pajtimi

VOAL Serbia duhet të pranojë se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid dhe duhet të pranojë sovranitetin e gjykatave në Bosnjë e Hercegovinë, ka thënë anëtari i Presidencës së Bosnjës Bakir Izetbegoviq.

Izetbegoviq për Al Jazera ka thënë se kryeministri serb Aleksandër Vuçiq po tregon gatishmëri që të përmirësojë marrëdhëniet mes Serbisë dhe Bosnjës.

“Për fat të keq ngjarja e fundit me arrestimin e Naser Oriqit në Zvizër janë në kundërshtim me mënyrat dhe fjalët e mira të Vuçiqit. Oriq është për herë të tretë mbrojtës i Srebrenicës, hero i Srebrenicës në burg. Dhe shteti serb kërkon ekstradimin e tij”, ka thënë Izetbegoviq.

Ai ka thënë se ai është në kundërhstim me deklaratat për marrëdhëniet mes serbëve dhe boshnjakëve.

“Duhet t’i pranojë gjyqet, tribunalin e Hagës, ku atje është dëshmuar se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocidi. Dhe duhet me këtë të pajtohet, me atë qka kanë bërë Skorpionët”.

Izetbegoviq ka thënë se duhet të shikohen xhirimet e vrasjeve të djemve dhe ta kuptojë se kjo ka ndodhur 8372 herë.

Serbia akuzon Slloveninë dhe BE-në për arrestimin e Haradinajt

 

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq beson se arrestimi i ish-kryeministrit kosovar Ramush Haradinajt nga Sllovenia në bazë të një urdhër-arresti të vjetër të Serbisë është bërë për të shkaktuar probleme për qeverinë serbe gjatë bisedimeve të saj me Kosovën të ndërmjetësuara nga BE-ja, njofton agjencia dtt-net.

“Disa gjëra të çuditshme po ndodhin”, ka thënë Vuçiq për mediat lokale duke komentuar arrestimin e Haradinajt në Slloveni të mërkurën.

Vuçiq pyeti pse Haradinaj u arrestua pikërisht tani dhe jo më parë, kur ai kishte përdorur aeroportin e Lubjanës dhjetëra herë pavarësisht urdhër-arrestit nga Beogradi.

Kryeministri tha për Radion B92 se ish-komandanti i UÇK-së udhëtoi për të “50-ten herë”, duke përdorur të njëjtën pasaportë diplomatike në vendet e BE-së, “dhe tani u arrestua vetëm disa ditë para negociatave (Serbi-Kosovë) në Bruksel”.

Vuçiq tha se në bisedimet e javës se ardhshme me homologun kosovar, Isa Mustafa, “do të ketë presion mbi Serbinë (nga BE)”, i bindur se rasti i arrestimit të Haradinajt është një rast i ri në listë nga ana e BE-së kundër Qeverisë serbe, transmeton kp.

“… Por ne jemi në gjendje t’i përballojmë disa ditë edhe më të vështira. Ne do të shkojmë në Bruksel për të arritur një marrëveshje, dhe nëse do ta arrijmë këtë, ne do të shohim, duhet vullnet nga të dy palët”, tha kryeministri serb.

Haradinaj u arrestua të mërkurën në aeroportin e Lubjanës në kthimin e tij në Kosovë nga Berlini.

Pasaporta e tij është konfiskuar dhe është në pritje të një vendimi përfundimtar nëse ai duhet të ekstradohet në Serbi apo të lirohet për t’u kthyer në Kosovë.

Qeveria sllovene ka premtuar se ish-kryeministri kosovar nuk do t’i dorëzohet autoriteteve të Beogradit, por do të lirohet.

MBYLLJA E KUFIRIT – SERBIA E SHOKUAR NGA PLANI I HUNGARISË

VOAL – BEOGRAD – Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se është “i befasuar dhe i shokuar” me planin e qeverisë së Hungarisë, për ta mbyllur kufirin me Serbinë dhe për ndërtimin e një rrethoje përgjatë kufirit për ta ndalur hyrjen e imigrantëve ilegalë.

“Jam i befasuar dhe i shokuar”, tha Vuçiq dhe ka shtuar se “do të diskutojmë për këtë vendim me kolegët hungarezë”.

Këto komente ai i bëri në Televizionin shtetëror të Serbisë nga Osloja, ku gjendet për vizitë.

Dje, më herët gjatë ditës, ministri i jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto, tha se qeveria kishte kërkuar nga ministria e brendshme që t’i “filloj punët përgatitore për një rrethojë të lartë katër metra përgjatë kufirit”, prej 175 kilometrash.

“Emigrimi është njëri prej problemeve më serioze me të cilat sot ballafaqohet Bashkimi Evropian”, tha Szijjarto, dhe ka shtuar se “shtetet e BE-së janë duke kërkuar zgjidhje, por Hungaria nuk mund të pres më shumë”.

Numri i emigrantëve dhe azilkërkuesve, që po hyjnë në Hungari, shumica duke kaluar kufirin jugor me Serbinë, është rritur shumë prej gjysmës së dytë të vitit 2014.

Zyrtarët thonë se deri tash këtë vit afro 54,000 imigrantë kanë hyrë në Hungari. rel

ARDIAN GJINI PËR RTV 21: SLLOVENIA DUHET TË KËRKOKË FALJE

VOAL – Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ardian Gjini në emisionin “CLIK” të RTV21, ka deklaruar se shteti slloven, duhet t’i kërkoj falje Republikës së Kosovës për arrestimin e Haradinajt.

Gjini ka theksuar se nëse Sllovenia konsideron Kosovën një shtet me raporte të mira atëherë nevojitet kërkim falje.

” Pas kthimit të Ramush Haradinaj, Sllovenia duhet t’i kërkojë falje Republikës së Kosovës dhe Kuvendit të saj për arrestimin e Haradinajt” ka thënë Gjini duke shtuar se kërkim falje duhet bërë në emër të raporteve të Kosovës me Sllovenin.

Vuçiq: Haradinaj u arrestuar për t’i bërë presion Serbisë para bisedimeve në Bruksel

VOAL – Kryeministri i Serbisë, Aleaksandër Vuçiq, me rastin e arrestimit të liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj në Slloveni, ka thënë se dikujt i ndodhin gjëra të çuditshme.

Vuçiq, në një deklaratë për B92, ka thënë se ky është rasti i 50-të që Haradinaj udhëton me të njëjtën pasaportë diplomatike, ndërsa sot, pikërisht pak ditë para bisedimeve në Bruksel, e arrestojnë.

“Me siguri se do të ketë presion ndaj Serbisë, por ne jemi të gatshëm të përballojmë situata edhe më të rënda. Do të shkojmë në Bruksel për t’u dakorduar, por se a do ta arrijmë këtë, mbetet të shohim. Për të luajtur tango nevojiten dy persona”, ka thënë Vuçiq.

Vuçiq ka thënë se, ju mbetet brenga e madhe ta ruajnë stabilitetin, prandaj nuk guxojnë të reagojnë padurueshëm, mirëpo as të lejojnë që dikush të diskreditojë, nënçmojë dhe shkelë.

“Nuk më pëlqejnë teoritë e konspiracionit, por në vendin tonë janë nxitur pasionet politike para ardhjes së zonjës Merkel, para dialogut në Bruksel, para Srebrenicës dhe para vendimit të FMN-së”./Zëri

BUJANOC – XHANDARMËRIA SERBE RRETHOI DOBROSININ

Forca të mëdha të Xhandarmërisë serbe kanë hyrë mbrëmë në fshatin kufitar Dobrosin të Bujanocit, duke shqetësuar banorët e zonës kufitare.

Xhandarmëria nga mesnata është koncentruar në disa lagje të fshatit, si dhe ka patrulluar deri në afërsi të fshatit Stublinë të Komunës së Gjilanit, raporton Zëri.

Banorët i druajnë ndonjë skenari të mundshëm të autoriteteve në Beograd, që do të ishte me pasoja për shqiptarët e këtij lokaliteti.

Ata kërkojnë nga faktori politik dhe institucional në Luginë, që të informohen për këtë prani të xhandarëve serb në trojet shqiptare të mbetura në Serbi.

Lidhur me gjendjen e tensionuar në fshatrat e rripit kufitar, ka reaguar edhe kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Luginën e Preshevës, Jonuz Musliu.

“Qëllimi kryesor është ajo që ka deklaruar edhe vet gjenerali serb, që paralajmëroi se në vijim do të ketë masa të shtuara në Luginë të Preshevës. Serbia ende po ia tregon muskujt shqiptarëve”, deklaroi Musliu, ish udhëheqës politik UÇPMB-së.

Ndryshe, Dobrosini është fshati i parë kufitar i banuar me shqiptarë në Malësinë e Karadakut të Bujanocit.

15 vjet më parë ky fshat ka qenë bastioni dhe vendlindja e ish-Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc (UÇPMB). /Zëri

Radio Evropa e Lirë – Heshtja e Serbisë ndaj gjenocidit në Srebrenicë

Autoritetet e Serbisë janë të shqetësuara për shkak të rezolutës së paralajmëruar për Srebrenicën, të cilën Britania e Madhe po ia propozon Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, në prag të 20 vjetorit të gjenocidit.

Kur misioni i Britanisë së Madhe në Kombet e Bashkuara ia dorëzoi Serbisë propozimin për rezolutën për Srebërnicën, për të cilën Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të duhej të diskutonte në mbledhjen e 7 korrikut, ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se Beogradi do ta shqyrtojë me kujdes përmbajtjen e tekstit.

Më parë, kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke folur për këtë rezolutë, theksonte se rrethi që po krijohet është i vështirë dhe i rrezikshëm..

Por, Zharko Koraq, politikan dhe psikolog, i tha Radios Evropa e Lirë se politika e Beogradit ndaj Srebrenicës ka qenë gjithmonë që të shtihet kinse ajo ngjarje nuk ekziston fare dhe se nuk ka ndodhur.

“Kjo është një politikë, të cilën unë do ta quaja ashtu siç tradicionalisht quhet, politikë e strucit, do të thotë ta fusësh kokën në rërë dhe të shtiheni kinse asgjë nuk ka ndodhur”.

“Në fakt, rezoluta angleze ia përkujton Serbisë faktin që ajo është dashur të jetë nismëtare morale e rezolutës ose ndonjë deklaratë për Srebrenicën, por ajo e ka humbur këtë rast dhe tashmë është në pozicion që të reagojë lidhur me atë që të tjerët dëshirojnë të deklarojnë dhe mënyrës se si dëshirojnë ta shënojnë këtë ngjarje të tmerrshme”, tha Koraq.

Ndërkohë, mediet tashmë raportojnë se rezoluta për Srebrenicën parasheh që fëmijët në të ardhmen në shkolla të mësojnë për gjenocidin dhe se dënohet çdo mohim i gjenocidit.

Në anën tjetër, një gjë e tillë po ndodhë nga disa adresa të caktuara politike.

Kryetari i Serbisë, Tomisllav Nikoliq, kohë më parë mohoi të ketë pasur gjenocid në Srebrenicë.

“Në Srebrenicë nuk ka pasur gjenocid. Është shumë e vështirë të akuzosh në gjykatë dhe të dëshmosh se ka pasur formë të gjenocidit”, ka thënë Nikoliq.

Ndërkaq, ministri i jashtëm serb, Daçiq, thekson se e ka lexuar propozimin e rezolutës.

“Në atë tekst, 20 herë përmendet gjenocidi dhe vetëm një herë pajtimi”, ka theksuar Daçiq.

Profesori i të drejtës ndërkombëtare në Universitetin e Nontingemit, Marko Milanoviq, nuk beson se Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do ta sjellë rezolutën për Srebrenicën me formulim ligjor obligues, për shkak se për çfarëdo dokumenti që sjellë ky mekanizëm, është i nevojshëm pajtimi i të gjithë anëtareve, pra edhe i Rusisë.

Por, sipas tij, fuqia e rezolutës së Kombeve të Bashkuara është politike, ashtu siç ka qenë edhe rezoluta që dënoi gjenocidin në Ruandë.

“Rëndësia e rezolutës, para së gjithash është simbolike. Për këtë shkak kjo edhe po i pengon autoritetet në Serbi, sepse kjo do t’ju krijojë problem politik. Kurdo që do të takohen me ndonjë zyrtarë të lartë ndërkombëtarë, mund t’i pyesin se ‘a keni vepruar sipas rekomandimeve ose vendimeve të Këshillit të Sigurimit dhe çka ju po bëni lidhur me gjenocidin në Srebërnicë”, tha Milanoviq.

Ai shtoi se në qoftë se një rezolutë e Këshillit të Sigurimit rekomandon që 11 qershori të konsiderohet si ditë e përkujtimit të gjenocidit, Serbia mund ta refuzojë këtë në aspektin ligjor, por në aspektin politik kjo do të ishte e dëmshme për të.

Presidenti Nikoliq e anuloi vizitën në Bosnjë

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliq, sot e ka anuluar vizitën e tij në Bosnjë, pasi një anëtar i presidencës tripalëshe të Bosnjë Hercegovinës, e kundërshtoi udhtëimin e tij, për shkak të arrestimit të ish-komandantit të myslimanëve të Bosnjës, lidhur me akuzat për krime lufte nga Serbia.

Vizita e Nikolliqit është dashur të realizohet nesër dhe do të ishte vizita e parë zyrtare e tij, prej vitit 2012.

Por Bakir Izetbegoviq, anëtar mysliman i presidencës së Bosnjë Hercegovinës, sot ka bërë thirrje që Nikoliq ta shtyjë vizitën e tij për shkak se në Zvicër është arrestuar, Naser Oriq, komandant i myslimanëve të Bosnjës në Srebrenicë, gjatë luftës ndëretnike në këtë vend në periudhën 1992-95.

Oriq është arrestuar në Zvicër më 11 qershor.

Srebrenica është qytet, ku forcat serbe të Bosnjës i kanë vrarë afro 8 mijë burra e djem myslimanë, në korrik të vitit 1995, që ishte masakra më mizore në tokën evropiane prej Luftës së Dytë Botërore.

Zyra e Nikolliqit tha se ai ishte detyruar t’i ndryshoj planet dhe do ta vizitoj Bosnjë Hercegovinën “kur të tre anëtarët e presidencës do të tregojnë unitet dhe gatishmëri”. rel

SERBIA KA MARRË TEKSTIN E PROJEKTREZOLUTËS PËR SREBRENICËN NGA BRITANIA

 VOAL – NJU JORK – Misioni i Britanisë në Kombet e Bashkuara ia ka dorëzuar Serbisë propozimin e rezolutës për Srebrenicën, e cila me gjasë do të shqyrtohet në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit më 7 korrik, ka deklaruar sot ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq.

“Thuhet se qëllimi i rezolutës është pajtimi, por në atë tekst në 20 vende përmendet gjenocidi dhe vetëm një herë pajtimi”, tha Daçiq.

Ai mëtutje është shprehur se “Serbia tashnë ka treguar përkushtim për dënimin e krimeve të luftës, por qeveria e Serbisë do të udhëhiqet me interesat shtetërore e kombëtare kur kemi të bëjmë me këtë temë”, tha Daçiq në konferencën e rregullt me gazetarë në Beograd.

Sipas tij, ende nuk janë kryer konsultimet me shtetet e tjera anëtare të Këshillit të Sigurimit dhe se pritet që ato të mbahen gjatë javës së ardhshme.

Ivica Daçiq tha se rezoluta për Srebrenicën, të cilën e përgatit Britania, përmbanë pjesë të përgjithshme, të cilat direkt kanë të bëjnë me krimet në Srebrenicë. rel

Bosnje – Protestë për lirimin e Naser Oriqit

VOAL – SARAJEVË – Disa qindra veteranë të luftës në Bosnje dhe Hercegovinë protestuan kundër arrestimit të një komandanti mysliman të luftës.

Autoritetet zvicerane kanë arrestuar Naser Oriqin më 10 qershor, me kërkesë të Serbisë.

Beogradi e akuzon atë për vrasjen e nëntë civilëve serbë në vitin 1992, në një qytet pranë Srebrenicës.

Protestuesit në Sarajevë kërkuan lirimin e menjëhershëm të tij. Oriq është liruar nga Tribunali i Hagës në vitin 2008. Ai ka thënë se ai nuk ka komanduar forcat që kanë kryer krime lufte. rel

VËRSHIMI I EMIGRANTËVE – HUNGARIA MUND TA MBYLLË KUFIRIN ME SERBINË

Hungaria mund të mbyllë plotësisht kufirin me Serbinë, për të ndaluar fluksin e emigrantëve në territorin e saj, ka paralajmëruar kryeministri hungarez, Viktor Orban.

“Nuk është e drejtë të na dërgojnë emigrantë. Duhet t’i ndalojnë në territorin serb”, ka thënë Orban, transmeton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë.

Ai po ashtu ka thënë se është planifikuar një takim me autoritetet serbe në fillim të muajit korrik.

“Po i shqyrtojmë të gjitha mundësitë, përfshirë edhe mbylljen komplete të kufirit”, ka thënë Orban, duke shtuar se vendimi do të merret më 17 qershor.

Sipas të dhënave të Qeverisë hungareze, 95 për qind e emigrantëve arrijnë në Hungari përmes Serbisë, e cila nuk është anëtare e Bashkimit Evropian.

Rreth 75 për qind e tyre janë nga Siria, Iraku dhe Afganistani, të cilët ikin nga konfliktet në vendet e tyre.

Në janar dhe shkurt të këtij viti, në Hungari po ashtu ka hyrë numër i madh i shtetasve kosovarë, të cilët janë larguar për shkak të situatës ekonomike. rel

TERRORISTËT NË BALLKAN

Vendet e Ballkanit po përballen gjithnjë e më shumë me problemin e xhihadistëve. Organizatat ekstremiste gjejnë truall të përshtatshëm kryesisht në vendet e traumatizuara nga lufta si Bosnje-Hercegovina dhe Kosova.

Ka shumë ditë që në internet po qarkullullon një video ku mund të shihet “një mesazh” për banorët e vendeve të Evropës Juglindore. Në videon e prodhuar nga Shteit Islamik, në Qendrën e tyre për media Hayat, janë dërguar edhe kërcënime të shumta. “Nëse ke mundësi vendose një lëndë shpërthyese nën makinat e tyre”, thërret një mjekrrosh me emrin Salahuddin, sipas të gjitha gjasave nga Bosnja. Ai thërret që të “helmohen të pafetë” dhe “të vriten kudo që janë: në Bosnje, në Serbi, në Sanxhak.”

Video-propaganda dëshmon ndryshimin e strategjisë së Shtetit Islamik. A do të hapet tani edhe një front në Ballkan – me ndihmën e atentatorëve individualë? Eksperti për terrorizëm, Peter Neumann nga Londoner King´s College mendon: “Ata po i bëjnë ftesë individëve që të kryejnë aksione të këtilla të tmerrshme.”

Kërkesat për bashkëpunim

Një sulm terrorist tronditi shumë banorët e qytetit boshnjak Zvornik, në fund të prillit. Një burrë i armatosur thirri “Allahu akbar” dhe qëlloi për vdekje një polic. Sulmuesi, sipas burimeve të policisë, ka pasur kontakte intensive me një të kthyer nga lufta e Sirisë. Ministri i Jashtëm i Austrisë, Sebastian Kurz, kërkon angazhimin e përbashkët të kolegëve në rajon dhe paralajmëron: “Pasi lëvizjet nga Evropa në Irak apo Siri kalojnë para së gjithash nëpër Ballkan, dhe këto vende për fat të keq ende ofrojnë truall të volitshëm për radikalizma, siguria jonë varet shumë edhe prej stabilitetit të Ballkanit.”

Terrorismus Zvornik Bosnien und Herzegowina Sulmi në Zvornik, 27.04.2015

Vendet e Ballkanit deri tani janë trajtuar vetëm si vende tranzit dhe vendstrehim për xhihadistët. Por predikukesit salafistë janë duke rekrutuar luftëtarë në veçanti në Bosnje dhe në Kosovë. Vetëm nga Kosova kanë shkuar në luftë, sipas vlerësimeve të organeve të sigurisë, rreth 250 luftëtarë. Edhe në Bosnje ka fshatra të tëra të rrezikuara nga ekstremistët. Politologu boshnjak Vedran Xhihiq nga Universiteti i Vjenës thekson: “Kur shikon shifrat e personave të rekrutuar nga vendet e Evropës, atëherë mund të konstatosh se vendet e Ballkanit janë ndër të parat. Do të thotë: Bosnja dhe Kosova janë në vendet e para. Të rrezikukara janë e gjithë Bosnja, Kosova, disa pjesë të Maqedonisë dhe Serbisë. Në Sanxhak të Serbisë ka pasur prej dekadash elemente dhe tendenca radikale. Ekziston rreziku që këto tendenca të shtohen.” Ballkani mbetet edhe një zonë tranziti për xhihadistët. Tani IS i ka cënuar edhe këto vende.

IS-Flagge in Gornja Maoca, Bosnien Flamuri i IS valëvitet në Gornja Moaca në Bosnje

Kërcënimet e reja

Në videon e fundit të IS, ata llogarisin me frikën e njerëzve. Xhihadistët paralajmërojnë për masakra të reja në Srebrenicë, Mostar apo Gorazhdë. Shteti Islamik premton se do t’i ndihmojë këto vende, me shpresë se do të fitojë simpati dhe mbështetje atje. Por çfarë po bëhet kundër xhihadistëve? Të gjitha vendet e Ballkanit i kanë ashpërsuar rregullat ligjore. Janë shtuar edhe përndjejkjet dhe arrestimet. Eksperti për terrorizmin Peter Neumann thotë se duhen nxjerrë mësime nga strategjia e përdorur në futboll. “Me rëndësi është që këtyre personave t’u merren pasaportat, para se të udhëtojnë. Për këtë duhet të ketë baza ligjore. Në Britaninë e Madhe për shembull, ekzistojnë rregullat që janë nxjerrë për të luftuar huliganizmin në stadiume. Këto mund të aplikohen edhe tani, sepse prioriteti kryesor është që të evitohet udhëtimi i këtyre personave.” dw

VDIQ DRAGOLJUB TODOROVIC – AVOKATI I KOSOVËS NË BEOGRAD – NË KOSOVË ASKUSH NUK E THA NJË FJALË PËR TË

VOAL – Më 14 maj në Beograd vdiq Dragoljub Todorović-i, avokat i të mbijetuarve të masakrave serbe mbi familjet Bogujevci (Podujevë) e Berisha (Suharekë) – dhe përfaqësues juridik i vëllezërve Bytyqi, po ashtu të vrarë nga forcat serbe. Dragoljub Todorović-i ishte avokat, publicist, kronist, kulturolog, humanist, enciklopedi e gjallë, mik i madh i shqiptarëve, dashnori më i madh i Sarajevës dhe europiani ndoshta më i madh në Beograd.

Në Kosovë askush nuk e regjistroi me ASNJË fjalë vdekjen e tij. Ai ishte avokat i Kosovës në Beograd./koha.net

Vuçiç – Bisedimet me Kosovën do të jenë të vështira

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të enjten në Beograd se bisedimet me Kosovën për normalizimin e marrëdhënieve, të parapara të mbahen me 23 qershor, do të jenë shumë të vështira

Raundi i ri i bisedimeve pritet të trajtojë çështje që kanë të bëjnë me energjinë, telekomunikimet dhe lëvizjen e lirë të njerëzve e mallrave në veriun e Kosovës, përkatësisht hapjen e urës kryesore mbi lumin Ibër që shënon vijën ndarëse të Mitrovicës, në veriun e banuar me shumicë serbe dhe jugun me shumicë shqiptare.

Po, ashtu në këto bisedime pritet të diskutohet edhe shkalla e zbatimit të marrëveshjeve të arritura deri tash ndërmjet të dyja palëve. Nga ky zbatim varet edhe ritmi i hapjes  së kapitujve të negociatave për anëtarësim të Serbisë në Bashkimin Evropian.

Të hënën, raportuesi për Serbinë në Parlamentin Evropian, David McAllister, tha se bisedimet e 23 qershorit mund të kenë “ndikim vendimtar” për hapjen e këtyre kapitujve.

Kryeministri serb për këtë arsye radhiti ne mesin e vështirësive që e presin Serbinë gjatë ditëve të vazhdim edhe vizitën e paralajmëruar për në fillim të korrikut ne Beograd të kancelares gjermane Angela Merkel, e cila ngul këmbë në qëndrimin se hapja e kapitujve të negociatave për anëtarësim duhet të pasojë një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe detyruese për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Serbia përfitoi hapjen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian pas marrëveshjeve për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën e cila shpalli pavarësinë e saj në vitin 2008. za

EKSPERTËT – MAQEDONIA KA ÇËSHTJE TË HAPURA ME TË GJITHË FQINJËT

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare konsiderojnë se kriza politike në Maqedoni, e cila siç theksojnë, po zgjat me vite, ka thelluar edhe më shumë problemet që ka Maqedonia me fqinjët e saj.

Megjithatë, ata nuk pajtohen rreth asaj se kriza në Maqedoni vjen nga brenda apo jashtë saj.

Ish-diplomati Risto Nikovski konsideron se problemet e Maqedonisë me fqinjët kanë karakter shekullor, por siç shprehet ai, për momentin këto probleme arrijnë amplituda më të theksuara si rrjedhojë e zhvillimeve të brendshme në vend.

“E gjithë kjo që është duke ndodhur në Maqedoni, afera Puçi, përgjimet, të gjitha këto janë vepra të shërbimeve të huaja të ndihmuara nga politikanë të papërgjegjshëm, të cilët veprojnë në vend. Në një situatë kur janë të dukshme pretendimet e grupeve të caktuara, të cilat veprojnë në fqinjësi të Maqedonisë, është e kuptueshme se Maqedonia, si shtet, ndodhet në një situatë të ndjeshme edhe në raportet e saj zyrtare me fqinjët”, vlerëson Nikovski.

Por, me këtë qëndrim nuk pajtohet Ylber Sela, ligjërues i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin e Evropës Juglindore në Tetovë. Sipas Selës, pikërisht politikat e gabuara të Qeverisë Gruevski që nga 2006-a, janë ato që në vazhdimësi acarojnë raportet e Maqedonisë si shtet me fqinjët e saj.

“Pra, është politika e brendshme e Maqedonisë ajo e cila reflektohet edhe në raportet me fqinjët e saj. Maqedoninë tashmë disa vite e tangojnë disa çështje të brendshme, siç është çështja e emrit, regjistrimi i popullatës, projekti ‘Shkupi 2014’, kohë pas kohe edhe skenarët e ndryshëm në aspektin e tensionimit të raporteve ndëretnike, së fundmi dhe rasti i Kumanovës, të gjitha këto është e kuptueshme që ndikojnë në përkeqësimin e raporteve ndërfqinjësore që paraqet shtyllën kryesore të bashkëpunimit rajonal dhe atij evropian”, nënvizon Sela.

Nga ana tjetër, ish-diplomati maqedonas Denko Malevski konsideron se Maqedonia si shtet i ri në Ballkan është e kuptueshme që të ketë çështje të hapura me fqinjët e saj, të cilat probleme, rrënjët kryesisht i kanë në aspektin historik.

Por, siç shprehet ai, në funksion të procesit të integrimeve, elitat udhëheqëse duhet me delikatesë të shmangin historinë dhe të përcaktohen për realizimin e interesave që kanë të bëjnë me të ardhmen e Maqedonisë si shtet.

“Ashtu si të gjitha vendet tjera të rajonit, ne, si shtet, për t`i realizuar qëllimet tona strategjike, që të bëhemi pjesë e strukturave euroatlantike, patjetër duhet të ballafaqohemi me faktin se është e domosdoshme t`i zgjidhim çështjet e hapura me fqinjët tanë”.

“Këtu nuk ka asnjë filozofi të paqartë, pra duhet të shohim se çka është ajo që nxit shqetësim te fqinjët tonë dhe njëkohësisht në mënyrë delikate t`u shmangemi çështjeve historike duke u orientuar kah e ardhmja, pa e dëmtuar trungun e Maqedonisë si shtet”, vlerëson Malevski.

Ndryshe, Maqedonia në rrugëtimin e saj euroatlantik duhet të zgjidhë kontestin që ka me fqinjin e saj jugor, Greqinë, për çështjen e emrit, përderisa me Bullgarinë ka ngritur si problem çështjen e gjuhës, me Serbinë nga shkëputja e Maqedonisë nga ish-Federata Jugosllave mbetet çështja e kishës, së fundmi edhe Tirana zyrtare ka theksuar se Maqedonia mund të përballet me veto gjatë anëtarësimit në NATO nëse nuk realizon Marrëveshjen e Ohrit. rel

DASH – SERBIA TA ZGJIDHË ÇËSHTJEN E VËLLEZËRVE BYTYÇI

Zëvendës Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken e siguroi Kryeministrin e Serbisë Aleksandar Vuçiç se SHBA mbështesin pranimin e Serbisë në Bashkimin Evropian si dhe vazhdimin e përparimit në dialogun me Kosovën.

Gjatë një takimi mbrëmë në Uashington, zoti Blinken vlerësoi reformat ekonomike, politike dhe juridike të ndërmarra nga Kryeministri Vuçiç dhe e inkurajoi qeverinë serbe që të vazhdojë të përqendrohet në këto aspekte.

Ai gjithashtu nguli këmbë për zgjidhjen e çështjes së vrasjes së vëllezërve Bytyçi me shtetësi amerikane dhe me origjinë nga Kosova.

Zoti Vuçiç u takua edhe me Ndihmës Sekretaren e Shtetit për Eurazinë, Victoria Nuland. Ata diskutuan mbi çështjen e anëtarësimit të Serbisë në Bashkimin Evropian, përparimin në dialogun me Kosovën, masat kundër korrupsionit si dhe çështjen e diversifikimit të burimeve energjetike të Serbisë.

Kryeministri serb i dha fund vizitës në Uashington. za

DËNOHEN KËRCËNIMET E ISIS-it KUNDËR BALLKANIT

 

Në Shqipëri dhe në Kosovë, përfaqësues të komunitetit mysliman dhe të shoqërisë civile, dënuan kërcënimet e shfaqura në një video të grupit Shteti Islamik.

Një video e shfaqur nga seksioni i medias i grupit Shteti islamik përmban kërcënime të luftëtarëve të tij ndaj Ballkanit, ndërsa dy prej tyre, Abu Muqatil (Al Kosovi) dhe Abu Bilqis (Al Albani) duke folur shqip paralajmërojnë hakmarrje, siç thuhet  “ndaj atyre që kanë poshtëruar myslimanët” ndërsa thonë se “armiqtë e Allahut po kërkojnë t’i përçajnë”.

Mediat vendase i identifikuan folësit në gjuhën shqipe si Ridvan Haqifi nga rajoni i Gjilanit në Kosovën lindore që kishte shkuar në Siri në vitin 2012 dhe Almir Daci nga fshati Leshnic i Pogradecit në Shqipëri.

Forumi Intelektual Mysliman Shqiptar reagoi dukë theksuar se në fjalët e shfaqura në video nuk ka asgjë njerëzore. Ata nuk përfaqësojnë asnjë lloj feje, pavarësisht se flasin në emër të saj. Duke marrë shkas nga kjo video, e cila është në gjuhën shqipe, Forumi Intelektual Mysliman i bën thirrje organeve përgjegjëse që të reagojnë dhe të marrin masat e duhura ndaj këtyre kërcënimeve.

Në Kosovë, zëdhënësi i Bashkësisë Islame, Ahmet Sadria, duke i dënuar thirrjet e tilla të grupit Shteti Islamik, tha se ato nuk kanë të bëjnë asgjë me Islamin.

​​“Fatbardhësisht, të gjitha institucionet botërore relevante islame, e kontestojnë një gjë të tillë. Por, normalisht që na shqetëson fakti sepse, kjo është në vazhdën e propagandës së tyre që po e shihni se është bukur e fuqishme dhe normalisht që edhe ne e presim më shqetësim dhe bëjmë apel tek të gjithë qytetarët tanë që të mos bien pre e propagandave të tilla të cilat mund të na shqetësojnë, por gjithmonë duke pasur parasysh që rreziku mund të jetë permanent edhe nga paraqitjet e tilla”, tha zoti Sadria.

Skënder Perteshi nga Qendra e Kosovës për Studime të Sigurisë, tha së gjuha e shfaqur në video paraqet kërcënime tashmë të dëgjuara.

Mendoj që shteti duhet të zbatojë planet operacionale që i parasheh policia e Kosovës dhe institucionet tjera të sigurisë, planet që parashohin parandalimin e terrorizimit. Nuk besoj që duhet të ketë ndonjë rritje të gatishmërisë vetëm për këto deklarata. Planet duhet të jenë afatgjate, duhet të jenë shumë serioze dhe të koordinueshme edhe me bashkësinë ndërkombëtare dhe mekanizmat rajonal të sigurisë, por edhe me aktorë të tjerë shtetëror dhe jo shtetëror në Kosovë, siç është Bashkësia Islame, komunat, qeveria dhe institucione të tjera”, tha zoti Perteshi.

Zoti Sadria thotë se në prag të muajit të Ramazanit janë zhvilluar e po zhvillohen takime me imamët në terren për të diskutuar edhe qasjen ndaj propagandës agresive të grupit Shteti Islamik.

Dhe ndër temat që janë trajtuar ka qenë edhe kjo ku është bërë apel tek imamët, që gjatë muajit të madhërishëm të Ramazanit, ku prezenca e xhematit është shumë më e madhe nëpër xhami që të trajtohet dhe të thirret xhemati që të rinjtë tanë të mos bien pre e propagandave të tilla”, tha ai.

Zoti Perteshi tha se videoja është pjesë metodave të rekrutimit që i përdor Shteti Islamik që nëpërmjet tyre synon të shndërrohet në pjesë të ligjërimit të përditshëm.

​​“Unë mendoj që nëse ne në Kosovë i kushtojmë një rëndësi shumë të madhe këtyre videove dhe i kushtojmë një rëndësi të madhe diskutimit rreth këtyre videove, rreth këtyre deklarimeve, vetëm sa u japim një hapësirë më të madhe, propagandës së Shtetit Islamik dhe strategjisë së tyre të komunikimit”, tha ai.

Kosova është përballur me sfidën e pengimit të përfshirjes së qytetarëve të saj në luftërat në Lindjen e mesme. Sipas një raporti të qendrës për studime të sigurisë, deri në muajin janar të këtij viti, 232 qytetarë të Kosovës kanë shkuar në Siri dhe Irak për të luftuar. Deri tash rreth 30 veta kanë humbur jetën në ato luftëra. Muajin e kaluar ministri i jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, tha në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara se aktualisht atje mund të jenë rreth 50 shtetas të Kosovës.

Në muajin mars, parlamenti i Kosovës miratoi ligjin që parasheh dënime prej 6 muaj deri në 15 vjet heqje lirie për të gjitha ata që marrin pjesë, nxisin apo ndihmojnë përfshirjen në luftërat e huaja.

Aktualisht qeveria është duke hartuar një strategji për luftën kundër ekstremizmit pjesë e hartimit të së cilës janë edhe Bashkësia Islame  e Kosovës dhe shoqëria civile.

Strategjia është diskutuar të enjten edhe me të dërguarin e posaçëm amerikan për Koalicionin Global në luftën kundër Shtetit Islamik, gjeneralin John Allen, i cili po qëndron në rajon për diskutime mbi bashkërendimin e përpjekjeve kundër Shtetit Islamik.

Ai tha të mërkurën në Doha të Katarit ku foli në Forumin mes Shteteve të Bashkuara dhe Botës Islame se kjo do të jetë një fushatë e gjatë. Disa aspekte të saj si mposhtja e ideologjisë së ISIS-it mund të zgjasin për një brez të tërë, ose më shumë, tha ai duke kërkuar një vëmendje të veçantë ndaj përpjekjeve për të bllokuar qasjen e rrjeteve terroriste në sistemin financiar global. Ai tha se lufta kundër një ideologjie dhe organizate terroriste duhet shoqëruar me një aspekt njerëzor, në reagimin ndaj të rekrutuarve. za

Vuçiç në Uashington, takim me Këshilltaren e Sigurisë Kombëtare

 

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç komentoi sot pas takimit që pati në Shtëpinë e Bardhë me këshilltaren a sigurisë kombëtare të SHBA, Susan Rice.

“Jam i kënaqur me bisedimet që zhvilluam më zonjën Susan Rice. Unë dhe ministri Vujoviç, paraqitëm atë që ka bërë Serbia në rrafshin politik dhe ekonomik. Mendoj se mikpritësit tanë, përfaqësuesit e SHBA-së janë të kënaqur me qëndrueshmërinë politike në gjithë rajonin ku Serbia ka gjithsesi ndikim, i respektojnë reformat ekonomike që ka bërë Serbia, prandaj jam i kënaqur që patëm mundësinë që t’i paraqesim këto rezultate. Kemi biseduar dhe u jemi lutur atyre për mbështetje më të madhe amerikane në rrugën evropiane të Serbisë dhe mendoj se do të kemi një mbështetje të mirë të miqve tanë amerikanë për hapjen e kapitujve të parë sa më shpejt që të jetë e mundur. Ne jemi shumë të kënaqur dhe e falënderojmë sërish zonjën Rice që pas tragjedisë që goditi familjen Biden, gjeti kohë për të na pritur.”

“Biseduam për marrëdhëniet që ka Serbia në rajon, për raportet që kemi me Prishtinën, më Shqipërinë, me Bosnje-Hercegovinën. Unë e vura theksin tek vizitat dhe rezultatet e vizitave në Sarajevë e në Tiranë kohë më parë. Theksova orientimin e fuqishëm të Serbsië që të ndikojë në ruajtjen e paqes dhe qëndrueshmërisë në rajon, i bindur plotësisht se kjo është rruga e vetme përpara për të gjitha vendet e rajonit të Ballkanit perëndimor.”

Lidhur me Maqedoninë, biseduam shumë shkurt, tha zoti Vuçiç.

“Unë thashë se jam krenar dhe i kënaqur që Serbia nuk ka ndikuar aspak në krijimin apo thellimin e krizës në Maqedoni. Ne e vlerësojmë Maqedoninë si fqinjë miqësore dhe gjithmonë do të kemi një qasje të tillë. Në asnjë mënyrë nuk duam të përzihemi në punët e brendshme të Maqedonisë. Mendoj se ky është një qëndrim i drejtë, korrekt dhe  i ndershëm.”

Zoti Vuçiç tha se gjatë bisedimeve ishte diskutuar edhe çështja e diversikimit të burimeve të energjisë për Serbinë.

“Detyra ime si Kryeministër është të siguroj gaz të mjaftueshëm për Serbinë për vitet 2019 dhe 2020 dhe këtë po bëj edhe këtu. Shpresoj se do të marrim shumë mbështetje nga SHBA, jo vetëm përsa i përket rrugës sonë drejt Bashkimit Evropian por edhe diversifikimit të mundshëm të burimeve të gazit për Serbinë dhe për vetë Ballkanin Perëndimor,” tha kryeministri serb, Aleksandar Vuçiç.

Liberalët serbë: Platforma e Nikoliqit do t’i komplikojë gjërat në Kosovë

VOAL – Partia Liberale Demokratike e Serbisë (LDP) e Çedomir Jovanoviqit, ka kërkuar sot nga presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, që të heqë dorë nga platforma e tij për Kosovën.

Përmes një letre drejtuar Nikoliqit, ky subjekt politik ka thënë se kjo platformë ka për qëllim ta komplikojë situatën në Kosovë, në kohën kur po zhvillohen bisedimet në Bruksel.

“Sot në vitin 2015, në kohën kur Kosova dhe Serbia po zhvillojnë negociata në Bruksel të cilat ende nuk kanë përfunduar, ndërsa marrëveshja që është arritur, ende nuk ka arritur të zbatohet, besojmë që rezoluta juaj pamundëson një ujdi e cila është e nevojshme për të gjithë që jetojnë në Serbi dhe për shqiptarët e serbët që jetojnë në Kosovë”, thuhet në këtë letër./Zëri

Radio Evropa e Lirë – LOJË POLITIKE E VUÇIÇIT ME RASTIN E VËLLEZËRVE BYTYÇI (?)

Edhe 16 vjet pas vrasjes në Serbi të tre vëllezërve, Agron,Yll dhe Mehmet Bytyçi, shtetas amerikanë me origjinë nga Kosova, përgjegjësit për vrasjen e tyre nuk janë vënë para drejtësisë.

Trupat e tyre të pajetë janë gjetur në vitin 2001, në varrezën masive në Petrovo Sello, në Serbi.

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se ka kërkuar nga Veran Matiq, shefi i Komisionit për hetimin e vrasjes së gazetarëve, që të përfshihet në hetimet që kanë të bëjnë me vrasjen e vëllezërve Bytyçi në vitin 1999.

Vuçiq ka thënë ta ketë angazhuar zotin Matiq, për shkak të “rezultateve që ai ka treguar në rastin e gazetarit të vrarë, Slavko Çuruvija”.

Fatos Bytyçi, të cilit pjesëtarët e Policisë serbe ia kanë vrarë tre vëllezërit në Serbi, thotë se çelësi për zbardhjen e vrasjes së vëllezërve të tij është në duart e Qeverisë së Serbisë dhe kryeministrit serb Aleksandar Vuçiq.

Në bisedën që Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë e ka bërë me Fatos Bytyçin, ku i fundit ka theksuar se edhe pas 16 vjetësh vendnumërimi për sa i përket zbardhjes së vrasjes së vëllezërve Bytyçi, paralajmërimi për formimin e një komisioni për zbardhjen e të vërtetës për këtë rast, në krye me Veran Matiqin, nuk ngjallë shumë optimizëm.

“Kam marrë një shkrim përmes postës elektronike nga Matiqi lidhur me rastin dhe në njëfarë mënyre jam tronditur, sepse kjo nuk do të sjellë rezultate. Nuk mundet ai që t’i marrë dokumentet nga Sigurimi i shtetit apo organet tjera të shtetit”, ka thënën Fatos Bytyçi.

Ai ka shtuar se nuk beson që mund të ketë rezultate pozitive nga kjo nismë. Sipas tij, e gjithë kjo është vetëm një hap politik i kryeministrit serb, Vuçiq, në prag të vizitës së tij në shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Tash ai vjen në Washington dhe e gjithë kjo do të tingëllojë, siç themi ne, vetëm sikur një ‘më fal” dhe të thotë që ‘ja ka filluar komisioni’. Për premtimet që i ka dhënë ai nuk ka bërë asgjë. Ka pasur mjaft kohë që të merren me këtë çështje, por kanë fjetur”, theksoi Fatos Bytyçi.

Por, kush po e frenon vërtetimin e përgjegjësive për vrasjen e tre vëllezërve Bytyçi, si dhe faktet se kush dhe si i ka vrarë? Fatos Bytyçi, shpreh bindjen se çelësi për këtë është Goran Radosavljeviq Guri, ish-oficer i policisë serbe.

“Unë ia kam dhënë atij dokumentet dhe gjithashtu edhe ish-kryeministrit Ivica Daçiq, se si Gri jep urdhër që vëllezërit e mi të likuidohen në Petrovo Selo. Unë ua dhashë atyre dokumentet e ata u shtangën. Autoritetet në Serbi e dinë se kush janë vrasësit e vëllezërve të mi”.

“Kanë mjaft argumente. Ka edhe mjaft dëshmitarë që dëshirojnë të dëshmojnë për këtë rast, por ata njerëz po marrin kërcënime nga Goran Radosavljeviq Guri. Këtë e dinë edhe Prokuroria për krime lufte, por edhe edhe ata kanë frikë që ta tregojnë gjithë historinë e rastit të vëllezërve Bytyçi dhe mund ta thonë se ku është problemi”, tha Fatos Bytyçi.

Ai nuk beson që vizita e paralajmëruar e kryeministrit Serb në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, do të mund t’i ndryshoj gjërat. Sipas tij, po të donte Vuçiq që ky rast të zgjidhej, kjo edhe do të ndodhte, sepse siç thotë ai, “Vuçiqi e ka në dorë Agjencinë Informative të Sigurisë (BIA) dhe krejt Serbinë”.

“Në qoftë se Vuçiq dëshiron ta japë ‘dritën e gjelbër’, ky rast do të zgjidhej deri më tash. Nuk do t’i hyjmë tash politikës, por tash, po bëjnë kinse ‘hajt ta formojmë komisionin’. Ky e kë bërë këtë veprim, si lojë politike, në mënyrë që të thotë diçka në Uashington, se po bëjmë diçka dhe kemi filluar të punojmë për rastin e vëllezërve Bytyçi”, tha Fatos Bytyçi.

Ndryshe, ditë më parë, kryeministri serb Vuiçiq, ka theksuar se rasti i vëllezërve Bytyçi është një nga “çështjet e hapura që vazhdon të rëndojë marrëdhëniet amerikano-serbe”.

Për vrasjen e vëllezërve Bytyçi kanë qenë të akuzuar policët Sreten Popoviq dhe Millosh Stojanoviq, të cilët pas dy gjykimeve janë liruar.

Për këtë rast, më 22 tetor të vitit 2013, edhe Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, kishte iniciuar një rezolutë, përmes së cilës kërkoheshin hapa të mëtejmë nga autoritetet në Serbi për të vënë para drejtësisë përgjegjësit për vrasjen e vëllezërve Bytyçi.

HRW – SERBIA TË TRAJTOJË KRIMET E LUFTËS DHE TË DREJTAT E NJERIUT

 

Organizata për të drejtat e njeriut Human Rights Watch, tha se SHBA, duhet të kërkojnë nga Serbia hetimin dhe ndjekjen e krimeve të luftës dhe të shkeljes së të drejtave të njeriut

Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, Human Rights Watch, tha të hënën se Shtetet e Bashkuara mund të luajnë një rol thelbësor në nxitjen e autoriteteve serbe për të trajtuar shqetësimet serioze dhe të vazhdueshme për të drejtat e njeriut.

Kërkesa drejtuar nënpresidentit amerikan Joe Biden, u bë në prag të vizitës në Washington të kryeministrit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, që fillon të martën.

Në një letër të nënshkruar nga Hugh Williamson, drejtor i kësaj organizate për Evropën dhe Azinë, tërhiqet vëmendja në mosndëshkimin e krimeve të luftës, ndjekja e të cilave në Serbi është penguar nga mungesa e vullnetit politik, mekanizmave të dobët për mbrojtjen e dëshmitarëve dhe në atë që duket të jetë mbrojtje e zyrtarëve të lartë të përfshirë në krime të rënda.

Që nga viti 2003, kur është ngritur dhoma e posaçme për krime lufte në Gjykatën e lartë të Serbisë dhe zyra e prokurorit për krime lufte, vetëm 68 persona janë dënuar për krime në Kroaci, Bosnjë e Hercegovinë dhe Kosovë, pothuajse të gjithë zyrtarë të rangut të ulët.

Gjykata për krime lufte në ish Jugosllavi, ka gjykuar dhe dënuar zyrtarë të lartë serbë, ndërsa gjykata serbe përveç tri rasteve të zyrtarëve të mesëm, nuk ka akuzuar asnjë zyrtarë të lartë ushtarak apo policor dhe asnjë zyrtar qeveritar, me gjithë dyshimet e besueshme ndaj disa individëve.

Organizata thekson se ndër rastet më të rënda është dërgimi i mbi 900 trupave të shqiptarëve nga Kosova në Serbi dhe rivarrimi i tyre në varreza masive, përfshirë edhe qendrat e stërvitjes së policisë. Disa nga personat e dyshuar si të përfshirë në këtë krim janë përmendur edhe në Hagë gjatë procesit gjyqësor kundër shefit të policisë serbe Vlastimir Gjorgjeviç, por, deri tash asnjë nuk është akuzuar.

Organizata vë theksin tek hetimi i vrasjes së vëllezërve Bytyçi, tre shtetasve  amerikan me prejardhje nga Kosova, që u ekzekutuan në vitin 1999. Ylli, Agron dhe Mehmet Bytyçi, ishin pjesëtarë të ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përkatësisht të batalionit Atlantiku i përbërë nga shqiptarë që jetonin në Shtetet e Bashkuara, e të cilët ju bashkuan luftës në Kosovë.

Në përfundim të luftës ata janë arrestuar në rrethana të panjohura nga forcat serbe në afërsi të vendkalimit kufitar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Merdarë. Një gjykatë në qytetin e Prokuples në Serbi, i kishte dënuar me nga 15 ditë heqje lirie nën akuzat për siç është thënë, kalim të paligjshëm të kufirit të ish Jugosllavisë.

Katër ditë para skadimit të dënimit, ata janë marrë nga burgu dhe janë dërguar në Petrovo Selo ku janë vrarë nga afërsia. Trupat janë gjetur në varrezë masive me duar të lidhura me tela.

Që nga viti 2006, janë zhvilluar dy procese gjyqësore në lidhje me rastin e vëllezërve Byrtyçi  ndaj dy ish-policëve serbë, të cilët më pas janë lënë të lirë. Zhvillimi i proceseve u përcoll me shumë reagime të veprimtarëve humanitarë të cilët janë shprehur të pakënaqur me mënyrën e trajtimit të çështjes.

Sandra Orloviç, nga Qendra për të Drejtën Humanitare në Beograd, shkruante javën e kaluar se dëshmitë flasin që vrasja e vëllezërve Bytyçi është urdhëruar nga qarqe të larta të qeverisë jugosllave dhe nëpërmjet Goran  Radosaljeviçit, i njohur me nofkën Guri, një ish gjeneral i policisë serbe. Aktualisht ai është në Këshillin Drejtues të Partisë Përparimtare serbe të kryeministrit Vuçiç.

Para nisjes për në Shtetet e Bashkuara, kryeministrit serb kërkoi ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi duke e cilësuar këtë rast si një nga pengesat kryesore në marrëdhëniet ndërmjet Serbisë dhe Shteteve të Bashkuara.

Por, Human Rights Watch, thekson se me gjithë zotimet e kryeministrit Vuçiç, askush nuk është vënë para drejtësisë për këtë krim dhe se autoritetet serbe të ndjekjes duhet të mbeten të përfshira dhe të kenë mbështetjen e plotë për hetimin e thellë e të pavarur të këtij rasti.

Organizata thekson se dyshimet e besueshme të hedhura nga Qendra për të Drejtën Humanitare me seli në Beograd, për përfshirjen në krime lufte të shefit të shtatmadhorisë serbe Lubisha Dikoviç, janë një shqetësim tjetër duke pasur parasysh ndihmën amerikane për ushtrinë serbe. Dyshimet përfshijnë vrasjen e civilëve në fshatrat Rrezallë dhe Çikatovë e vjetër të rajonit të Drenicës në Kosovën Qendrore, trupat e të cilëve janë fshehur në një varrezë masive në Rashkë, në Serbinë jugperëndimore

Së këndejmi, Human Rights Watch, thekson se Shtetet e Bashkuara duhet të nxisin hetimin e plotë të këtyre çështjeve, përfshirë edhe trajtimin e migruesve dhe strehimkërkuesve.

Organizata tha se në nëntor të vitit 2014 ka dokumentuar keqtrajtimin dhe shkeljen e të drejtave të njeriut të migruesve dhe strehimkërkuesve në Serbi, shumica e të cilëve sirian dhe afgan. Organizata tha se të intervistuarit kanë folur për sulme të dhunshme, kërcënime, ofendime, trysni, mohim të mbrojtjes së posaçme për fëmijët e pashoqëruar dhe kthim prapa në Maqedoni. Disa familje dhe fëmijë të pashoqëruar thanë se ata janë kthyer prapa kur kanë provuar të regjistrohen si strehimkërkues dhe kanë fjetur pastaj jashtë në të ftohtë.

Në prill të vitit 2015 Ministria e brendshme serbe kishte mohuar njoftimet e Human Rights Watch, por pa ofruar asnjë informatë nëse po hetohen këto çështje.

Kërkimet e Human Rights Watch, dëshmojnë po ashtu se punonjësit e medias në Serbi, veprojnë në një mjedis armiqësor. Organizata ka intervistuar 28 gazetarë ndërmjet tetorit të vitit 2014 dhe marsit të vitit 2015, të cilët flasin për sulme fizike e kërcënime, përfshirë edhe kërcënimet me vdekje, si rrjedhojë e raportimeve për krimet e luftës dhe korrupsionin qeveritar.

Gazetarët përballen edhe me ndërhyrje politike në punën e tyre, me sulme kibernetike në faqet e internetit dhe deri tash nuk ka pasur raste të ndjekjes së autorëve. Organizata thekson se Shtetet e bashkuara duhet të nxisin qeverinë serbe që të hetojë këto raste, të dënojë sulmet mbi mediat dhe të sigurojë që zyrtarët e saj do të përmbahen nga veprimet kundër gazetarëve. za

MUAJI I FUNDIT I GREQISË NË EUROZONË? – koment

Muaji i fundit i Greqisë në eurozonë?

Greqia rrezikon seriozisht daljen nga eurozona. Ndërkohë që Tsipras filozofon në media mbi teori komplotesh, partnerët ndërkombëtarë presin premtime të qarta për reforma. Athina duhet të veprojë, mendon Bernd Riegert.

Qershori mund të jetë muaji i fundit i Greqisë në eurozonë, po qe se koalicioni i majtë me radikalët e djathtë nuk bën ndonjë lëvizje përpara për ta zhbllokuar gjendjen e krijuar. Kërcënimi për vështirësi në pagesat që i duhen bërë FMN-së shoqërohet nga një kakofoni zërash që nga njëra anë paralajmërojnë falimentimin, nga ana tjetër flasin për një sukses të sekondës së fundit në negociata. Vështirë të përgjithësosh e po kaq të vështirë e ka edhe trupa radikale që qeveris në Greqi. Në vend që t’i çojë përpara negociatat me propozime konkrete, të llogaritura mirë, kreu i qeverisë greke, Aleksis Tsipras vazhdon me fajësime. Ai flet për një komplot neoliberal në BE që e rëndon Greqinë me kërkesa absurde, dhe do ta bëjë shembull.

Por absurde janë tezat ideologjike që Tsipras ofron në gazetën franceze “Le Monde”. Ai ankohet se fajin e kanë europianët e këqinj dhe FMN-ja. Le të kujtojmë se më 20 shkurt Greqia bëri të ditur se brenda pak ditësh do të ofrohet një listë e qartë me reforma, që do të mundësonte pagesat e tjera në prill. Kjo listë nuk është gati. Qeveria greka ka ofruar vetëm një listë me reforma në administratën tatimore dhe të tvsh-së. Këto propozime synojnë zgjerimin e bazës së tatimit dhe të ardhura më të larta nga tatimet. Ky vërtet mund të cilësohet si fillimi, por propozimet nuk mjaftojnë aspak.

Tsipras më mirë të veprojë e jo të ankohet

Ministri fatkeq Janis Varoufakis ka humbur shumë kohë me shoun personal. Tani ditët po ikin. Më 30 qershor mbaron afati për dhënien e ndihmave të tjera Greqisë. Deri në mesin e qershorit duhet të kemi një ujdi me kreditorët, për të mundësuar teknikisht pagesat. Krahas kësaj duhet edhe miratimi i ministrave të Financave dhe disa parlamenteve në eurozonë. Parlamenti grek duhet së paku të miratojë disa ligje për reformat e parashikuara, por kjo do të jetë e vështirë për shkak të rezistencës së krahut radikal majtist brenda Syrizas.

Riegert Bernd Kommentarbild App Koment i Bernd Riegert

Por çfarë bën Aleksis Tsipras? Në vend që të ndjekë procedurën e qartë në eurozonë, ai po kthehet në shërbim telefonik. Gati çdo ditë ai telefonon me kancelaren Merkel dhe presidentin Hollande, me synimin e “zgjidhjes politike” në nivele të larta. Megjithëse shumë herë në samite është bërë e qartë, se nuk mungon vullneti politik për të mbajtur Greqinë në eurozonë. Ajo që mungon janë premtimet e qarta të Athinës për plotësimin e kushteve për kredi të tjera. Sigurisht duhet biseduar për kursin e rimëkëmbjes së mëtejshme të Greqisë, por ajo që duhet të dijë Aleksis Tsipras është të zgjidhë krizën urgjente financiare të Greqisë, që mund ta hedhë vendin brenda disa javësh jashtë eurozonës.

Besimi i shkatërruar

Tsipras mund të takohet sa herë të dojë me Merkelin, por vendimet i merr eurogrupi, 19 anëtarë të tij, madje njëzëri. Fajin për këtë situatë të krijuar e mban në një masë të madhe trupa qeverisëse në Athinë, që me sa duket nuk mundet ose nuk di më mirë se kaq. Me pasoja: Ekonomia greke nga shkurt ka rënë rishtazi në recesion. Shtimet buxhetore janë kthyer në deficite tanimë, besimi i investitorëve është rrënuar, prenotimet e turistëve kanë rënë. Për të kryer pagesat e nevojshme, qeveria greke po merr ku mundet fonde- tek sigurimet publike, universitete dhe spitalet. Bankat greke marrin vetëm serum nga Banka Qendrore Europiane, ndërkohë që grekët vazhdojnë të tërheqin kursimet e t’i çojnë jashtë. Kështu nuk vazhdohet më.

Greqia dhe Europa kanë nevojë tani për vendime të guximshme nga Athina. Ose qeveria e Athinës duhet t’i hapë vendin një qeverie tjetër. Deri më tani Syriza ka dështuar. Edhe sikur të arrihet në minutën e fundit qëndrimi i mëtejshëm i Greqisë në eurozonë, është e paqartë se ç’do të bëhet më tej. Besimi tek qeveria greke si nga ana e europianëve ashtu edhe investitorëve ka pësuar kaq goditje, sa do të jetë e vështirë rikuperimi. Kush do ta negociojë nga korriku paketën e tretë të nevojshme të ndihmës për Greqinë?

ZAEV NË SOFJE – KRYEMINISTRI BULLGAR: JEMI TË SHQETËSUAR PËR KRIZËN E RËNDË NË KUFIRIN TONË

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borisov, ka thënë se është i shqetësuar me krizën politike në Maqedoni dhe i ka bërë thirrje liderit opozitar të Maqedonisë, Zoran Zaev, i cili ka qëndruar të premten në Sofje, të hapë dialogun me qeverinë.

“Pa dashur të përzihemi në punë të brendshme (të Maqedonisë), jemi të shqetësuar për krizën politike në kufirin tonë”, ka thënë Borisov.

“Ne insistojmë që qeveria dhe opozita të nisin të flasin me njëra-tjetrën, siç kërkon edhe Evropa”, ka shtuar ai.

Kriza politike në Maqedoni zgjat për disa muaj. Opozita e qendrës së majtë akuzon kryeministrin Nikolla Gruevski për korrupsion dhe keqbërje të tjera. rel

KROACIA DËMSHPËRBLEN VIKTIMAT E PËRDHUNIMEVE TË VITEVE 1991-1995

 

VOAL – ZAGREB, 29 MAJ – Kroacia ka miratuar një ligj që dëmshpërblen viktimat e përdhunimeve gjatë kofliktit 1991-95. Kjo parashikon një dëmshpërblim me para në dorë 13 mijë euro, një pension i përhershëm dhe ndihmës mjekësore, psikologjike e ligjore falas.

Ligji u miratua me 86 vota e 3 abstenime. ansa

KRYEMINISTRI I SERBISË PËR NDRIÇIMIN E VRASJES SË VËLLEZËRVE BYTYÇI

Vuçiç, në prag të vizitës në SHBA, kërkon ndriçimin e vrasjes së tre shtetasve amerikanë me prejardhje shqiptare

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka kërkuar nga shefi i Komisionit për hetimin e vrasjes së gazetarëve, Veran Matiç, të përfshihet në hetimet që kanë të bëjnë me vrasjen e tre shtetasve amerikan me prejardhje nga Kosova në vitin 1999.

Ylli, Agron dhe Mehmet Bytyçi, ishin pjesëtarë të ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përkatësisht të batalionit Atlantiku i përbërë nga shqiptarë që jetonin në Shtetet e Bashkuara e të cilët ju bashkuan luftës në Kosovë.

Në përfundim të luftës në Kosovë, ata janë arrestuar në rrethana të panjohura nga forcat serbe në afërsi të vendkalimit kufitar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Merdarë. Një gjykatë në qytetin e Prokuples në Serbi, i kishte dënuar me nga 15 ditë heqje lirie nën akuzat për siç është thënë, kalim të paligjshëm të kufirit të ish Jugosllavisë.

Katër ditë para skadimit të dënimit, ata janë marrë nga burgu dhe janë dërguar në Petrovo Selo ku janë vrarë nga afërsia. Trupat janë gjetur në varrezë masive me duar të lidhura me tela.

Kryeministrit serb, tha të premten se rasti i vëllezërve Bytyçi është një nga “çështjet e hapura që vazhdon të rëndojë marrëdhëniet amerikano-serbe”.

Do të ishte mirë që çështja të zgjidhet, por vështirë që mund të bëhet para shkuarjes sime në Shtetet e Bashkuara”, tha ai. Kryeministri serb do të udhëtojë për në Washington më 1 qershor me ftesë të nënpresidentit amerikan Joe Biden.

Në tetor të vitit 2013, ligjvënësit amerikanë Eliot Engel dhe Michael Grimm paraqitën në Kongres një rezolutë me të cilën kërkohej që Beogradi të ndjekë autorët e vrasjes, duke nënvizuar se përparimi në zgjidhjen e këtij rasti, apo mungesa e tij, duhet të jetë faktor thelbësor në vendosjen e marrëdhënieve të mëtejshme ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Serbisë.

Që nga viti 2006, janë zhvilluar dy procese gjyqësore në lidhje me rastin e vëllezërve Byrtyçi  ndaj dy ish-policëve serbë, të cilët më pas janë lënë të lirë. Zhvillimi i proceseve u përcoll me shumë reagime të veprimtarëve humanitarë të cilët janë shprehur të pakënaqur me mënyrën e trajtimit të çështjes.

Sandra Orloviç, nga Qendra për të Drejtën Humanitare në Beograd, shkruan se dëshmitë flasin që vrasja e vëllezërve Bytyçi është urdhëruar nga qarqe të larta të qeverisë jugosllave dhe nëpërmjet Goran  Radosaljeviçit, i njohur me nofkën Guri, një ish gjeneral i policisë serbe. Aktualisht ai është në Këshillin Drejtues të Partisë Përparimtare serbe të kryeministrit Vuçiç.

Zonja Orloviç, e angazhuar në rastin e vëllezërve Bytyçi, shkruan se as Guri e as shefi aktual i Shtatmadhorisë serbe Lubisha Dikoviç, i dyshuar për krime lufte në Kosovë, nuk janë hetuar si duhet nga autoritetet. Pozitat aktuale u ofrojnë atyre mundësi që të bllokojnë hetimet.

Për shembull në një kabllogram diplomatik, që ka rrjedhur në opinion, shfaqet shqetësimi se Goran Radosavleviç frikëson dëshmitarët dhe ndërhynë në rastin Bytyçi”, shkruan ajo duke nënvizuar se kryeministri serb nuk duhet të ofrojë strehë për personat që kanë lidhje të qarta me krime masive të luftës si Lubisha Dikoviç and Goran Radosavleviç. za

DEMPARTAMENTI AMERIKAN I SHTETIT – VIZITË HISTORIKE E KRYEMINISTRIT TË SERBISË NË TIRANË

Departamenti Amerikan i Shtetit ka mirëpritur atë që e quajti vizitë “historike” të kryeministrit serb, i cili vizitoi Shqipërinë, duke përgëzuar gatishmërinë e zyrtareve të të dy vendeve për bashkëpunim të ndërsjellë dhe kontribut për paqen dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

“Shtetet e Bashkuara urojnë kryeministrin serb, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrin shqiptar, Edi Rama, për vizitën e parë zyrtare nga një kryeministër serb në Tiranë, më 27 maj. Vizita historike Vuçiqit vjen gjashtë muaj pasi kryeministri Rama ka vizituar Beogradin në vizitën e parë të tillë nga një kryeministër shqiptar në gati 70 vjet. Ne përgëzojmë këta liderë për riafirmimin e angazhimit të tyre të përbashkët për forcimin e bashkëpunimit midis dy vendeve të tyre, duke kontribuar për paqen, prosperitetin dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit “, tha drejtori i shërbimit për shtyp të Departamentit të Shtetit të SHBA-ve.

Vuçiç – Serbia pro rrjeteve energjitike të mbështetura nga SHBA

 

Gjatë vizitës në Shqipëri, Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç njoftoi një kthesë politike duke deklaruar se vendi i tij është i gatshëm të pranojë thirrjet e Shteteve të Bashkuara për të zvogëluar ndërvarësinë nga gazi rus dhe për të ofruar mbështetje për një tubacion të mbështetur nga SHBA për të sjellë në Evropë naftën e Azerbajxhianit.

Gjatë një interviste për agjencinë Associated Press, Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vucic, u shpreh se vendi i tij është i gatshëm të mbështesë diversifikimin e burimeve energjitike, që është një aspekt i rëndësishëm edhe për SHBA-në.

Shtetet e Bashkuara i kanë inkurajuar vendet e Ballkanit të mbështesin projektin Trans-Adriatik, që do të sjellë naftë nga Azerbajxhani drejt Italisë, dhe të mos mbështesin një projekt për transportimin e naftës ruse nëpërmjet Turqisë. Perëndimi e ka akuzuar Rusinë se përdor naftën si një mjet për të rritur influencën politike mbi vende si Serbia. Serbia, është aleate tradicionale e Rusisë, por njëkohësisht dëshiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian

“Nuk ka lidhje me balancat. Synimi ynë strategjik është rrugëtimi ynë drejt BE-së. Sigurisht, duam që edhe të ruajmë marrëdhënie të mira me Rusinë, por qëllimi ynë është BE-ja, dhe këto nuk shërbejnë si kundërpeshë për njëra-tjetrën. Pra ne e dimë rrugën tonë, por nuk dëshirojmë të krijojmë përplasje me miqtë tanë tradicionalë,” thotë zoti Vucic.

Serbia ka shprehur më parë interesim për projektin e mbështetur nga Moska, të quajtur Turkish Stream. Ofrimi i mbështetjes tashmë për një tubacion të mbështetur nga SHBA, është një ndryshim kryesor politikash që nuk do të shihet me sy të mirë nga Moska. Në mesin e krizës me Perëndimin për Ukrainën, Rusia anulloi vjet planet për ndërtimin e një tjetër naftësjellësi përmes Evropës Jugore, i cili do të kalonte dhe përmes Serbisë.

Serbia nuk ka pranuar t’u bashkohet sanksioneve të Perëndimit kundër Rusisë, dhe disa zyrtarë perëndimorë i kanë bërë thirrje Serbisë të vendosë se në ç’drejtim dëshiron të shkojë, më afër Rusisë apo BE-së. Duke përforcuar qëndrimin e vendit të tij drejt BE-së, zoti Vucic shton se:

“Është diçka e vërtetë dhe që ne nuk e fshehim, as këtu dhe as në Moskë. Është diçka tepër e ndershme për t’u thënë, dhe që madje unë e kam thënë hapur edhe përpara Vladimir Putinit në një konferencë për shtyp. Nuk besoj se mund të gjeni dikë tjetër që e ka bërë këtë gjë.”

Kryeministri serb vlerëson gjithashtu rolin amerikan në këtë rrugëtim të vendit të tij.

“Uashingtoni është gjithashtu jashtëzakonisht i rëndësishëm, dhe shpresojmë se do të mbështesë rrugëtimin tonë drejt BE-së dhe reformat tona ekonomike, që janë shumë të rëndësishme për vendin, si dhe për krijimin e një klime më të mirë biznesi, ç’ka do të thotë për investitorë më të mëdhenj amerikanë të pranishëm në Serbi.”

Këto komente të zotit Vucic u bënë në Tiranë, gjatë vizitës së parë të një kryeministri serb në Shqipëri. Zoti Vucic pritet të vizitojë Uashingtonin në fillim të muajit qershor për të zhvilluar bisedime me zyrtarët amerikanë. za

Vuçiq – Darka e Tiranës me e mirë se ajo në Beograd (Video)

VOAL – Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, në një intervistë për Top Channel vlerëson mikpritjen që gjeti në Tiranë dhe është i sigurt se kjo nuk do të jetë vizita e fundit.

Ai deklaroi se palët kanë pranuar qëndrimet e ndryshme të njëri-tjetrit dhe po shikojnë përpara, veçanërisht që të shfrytëzojnë të gjithë mundësinë e bashkëpunimit ekonomik.

TCH: Kjo ishte vizita juaj e parë si kryeministër i Serbisë në kryeqytetin shqiptar. Cilat ishin përshtypjet që morët nga Tirana, zoti Vuçiq?

Aleksandar Vuçiq: Nuk mund të them se arrita të shoh shumë nga Tirana. Por më pëlqeu qëndrimi këtu dhe jam thellësisht mirënjohës për mikpritjen e shqiptarëve dhe të kryeministrit Rama. Shpresoj se do të vij sërish në Tiranë.

TCH: Kryeministri Rama nuk bëri të njëjtën deklaratë për Kosovën, si në Beograd. A ishte kjo pjesë e marrëveshjes, që ju të vinit në Tiranë?

Aleksandar Vuçiq: Jo, jo, aspak. Ai ishte në pozicionin, që mund të thoshte çfarë të donte. Ai tha atë që mendoi, unë thashë atë që mendova. Ishte nga të dyja anët e ndershme. Ne ishim të gjithë të sinqertë, ai përfaqësoi pozicionin e tij, unë përfaqësova pozicionin tim. Por ne u përqendruam tek e ardhmja. Ne duam të mendojmë për të ardhmen dhe kjo ishte shumë gjë e mirë.

TCH: Ka një marrëveshje prej 7 pikash mes shqiptarëve të Luginës së Preshevës dhe qeverisë serbe. Kur do të implementohet marrëveshja, për të cilën edhe ndërkombëtarët kanë pasur objeksione?

Aleksandar Vuçiq: Ne po bëjmë më të mirën për ta implementuar, por këtu ka një marrëveshje mes serbëve, një numri jo të madh serbësh në Shqipëri me qeverinë shqiptare. Unë iu luta mikut tim, Edi Rama t’i presë ata, të flasë me ta, njëkohësisht unë do të bëj më të mirën për të drejtat e shqiptarëve, sepse duam të jemi shumë transparentë me qytetarët tanë në Preshevë dhe Bujanoc. Por sigurisht, ne duam që kjo të ndodhë njësoj me serbët në Shkodër, Vrakë, Fier dhe qytete të tjera.

TCH: Dhe në fund zoti Vuçiç, ishte një darkë më e mirë ajo në Beograd, apo ajo e mbrëmjes së të mërkurës në Tiranë? I mungoi kësaj darke zoti Daçiq dhe këngët e tij?

Aleksandar Vuçiq: Ishte një darkë më e mirë këtu. Por unë mendoj se kolegëve tanë iu mungoi ai./TCH

BULLGARIA HAP ARKIVAT E INTELIGJENCËS USHTARAKE TË EPOKËS KOMUNISTE

 

Ministri bullgar i mbrojtjes, Nikolaj Nentchev, ka njoftuar se arkivat ushtarake të epokës komuniste të inteligjencës do të jenë të hapura për studiuesit dhe gazetarët.

Nentchev ka deklaruar se do të jenë në dispozicion mijëra dokumente arkivore.

“Bullgaria ka nevojë për të hedhur dritë mbi strukturat represive të komunizmit”, ka thënë ministri bullgar, duke shtuar se vendi ka nevojë për të qenë i lirë nga periudha komuniste.

Nentchev tha gjithashtu se identiteti i shtetasve të huaj të cilët kanë bashkëpunuar me shërbimin sekret të Bullgarisë nuk do të zbulohet. rel

ZËRI I AMERIKËS – KAPITULL I RI NË MARRËDHËNIET MES SHQIPËRISË DHE SERBISË

 

Shqipëria dhe Serbia u angazhuan sot të shënojnë një kthesë në marrëdhëniet mes tyre, duke lënë pas mosmarrëveshjet e thella, si ajo lidhur me statusin e Kosovës. Kryeministrat e të dy vendeve, Edi Rama dhe Aleksandër Vuçiç u takuan sot në Tiranë, në të parën vizitë të kreut të një qeverie të Beogradit në Shqipëri. Si zoti Rama ashtu dhe zoti Vuçiç, vunë theksin te fakti që marrëdhëniet mes shqiptarëve dhe serbëve janë kyçe për qëndrueshmërinë në Ballkan. Në vizitën e tij në kryeqytetin shqiptar zoti Vuçiç u prit nga autoritetet më të lartë të vendit.

Të dy kryeministrat dolën me pamje të qeshur pas takimit të përbashkët, ndërsa iu drejtuan foltoreve të konferencës për shtyp. Një shenjë se këtë herë, ndryshe nga ç’ndodhi në Beograd nuk kishte vend për provokime, siç u konsiderua në atë kohë deklarata e kryeministrit shqiptar Edi Rama për Kosovën. Të dy konfirmuan se pavarësisht dallimeve të thella për këtë çështje, kanë vendosur të shohin përpara dhe të shënojnë një kapitull të ndryshëm në marrëdhëniet mes dy vendeve. Edhe sepse që nga takimi I Beogradit, zoti Rama dhe Vuçiç janë takuar dhe dy herë të tjera me njëri tjetrin.

“Është e saktë që nuk pajtohemi për të gjitha. Nuk pajtohemi , para së gjithash, rreth statusit dhe çështjeve kryesore rreth Kosovës. Siç e kam thënë, Serbia e përjeton Kosovës si territor të saj, ndërsa Shqipëria si të pavarur. Por, sikundër jemi të gatshëm të bisedojmë dhe të vazhdojmë bisedimet ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, njësoj jemi gjithnjë në mënyrë të sjellshme dhe miqësore, jemi të gatshëm t’i tejkalojmë të gjitha dallimet tona me Tiranën”.

E njejta gatishmëri u shpreh dhe nga kryeministri shqiptar Edi Rama.

“Kjo vizitë sot një shenjë shumë e qartë e vullentit të përbashkët për të parë përpara dhe bindjes së përbashkët se pavarësisht mosdakordësive apo një mosdakortësia monumentale ne kemi një hapësirë të pafundme mundësish dhe përgjegjësisësh të përbashkëta”

Zoti Rama i ka mëshuar me forcë rëndësisë së marrëdhënieve mes shqiptarëve dhe serbëve, duke sjellë disa herë dhe shembullin e pajtimit mes Francës dhe Gjermanisë pas Luftës së dytë Botërore.

“Nëse për marrëdheniet Francë Gjermanisë thuhet se janë boshti nuk do të ishte mungesë modestia që shqiptarët e serbët së bashku të synojnë ti kthejnë marrëdhëniet mes tyre në një dëshmi të ngajshme të fatit se nga një histori e përgjakshme luftrash mund të lind shembulli I një suksesi të përbashkët paqeje”, tha ai.

Sipas kryeministrit “serbët e shqiptarët nuk kanë vetëm përgjegjësi ndaj vetvetes, kanë përgjegjësi ndaj rajonit dhe Europës. Nga mënyra se si do të zhvillohen marrëdhëniet mes tyre e si do punojnë për paqen nuk do të varet vetëm si do të jenë nesër shqiptarët e serbët por dhe si do jetë nesër rajoni e Europa”, tha zoti Rama.

Edhe kryeministri serb Vuçiç i konsideroi si tepër të rëndësishme marrëdhëniet mes dy vendeve.

“Ne edhe në 100 vitet e ardhshme në rajonin e Ballkanit perëndimor do të jetojmë së bashku dhe do të jemi sigurisht kombet më të mëdha në 100 apo 200 vitet e ardhshme. Marrëdhëniet ndërmjet Serbisë dhe Shqipërisë do të paraqesin boshtin kurrizor të marrëdhënieve ne këtë pjesë të Evropës. Dhe nëse do të jemi mjaftueshëm të përgjegjshëm, mjaft të mençur dhe të urtë, dhe nuk do të mendojmë se me luftëra dhe gjakderdhje mund të zgjidhim problemet tona, por me bisedime, me përparime në marrëdhëniet tona, me marrëdhënie të sinqerta, të hapura e të ndershme, atëherë jam i sigurt se Serbia dhe Shqipëria do të kenë ardhmëri më të mirë sesa në të kaluarën”.

Nga ana e tij kryeministri Rama kërkoi dhe një herë më shumë të drejta dhe mbështetje për shqiptarët e Luginës së Preshevës ndërsa theksi se dialogu Prishtinë-Beograd duhet të pasohet dhe nga zbatimi i marrëveshjeve të arritura.

Të dy vendet ndërkohë rikonfirmuan angazhimin për të punuar së bashku, jo vetëm në forcimin e marrëdhënieve ekonomike, por edhe për projekte të përbashkëta rajonale, si ai i plotësimit të infrastrukturës ekzistuese rrugore, për të patur një autostradë të plotë që të lidhe Beogradin me Durrësin përmes Kosovës. Një projekt për të cilin të dy vendet do të kërkojnë financim nga Brukseli.

VUÇIÇ – DUAM THELLIMIN E MARRËDHËNIEVE EKONOMIKE ME SHQIPËRINË

Vetëm pak orë para mbërritjes së tij në Tiranë, në të parën vizitë të një kryeministri serb në Shqipëri pas 7 dekadash, Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka folur për “Kurir” mbi marrëdhëniet mes dy vendeve.

Vuçiq thotë se “dëshiron marrëdhënie të mira me Shqipërinë” dhe se “marrëdhënie të tilla kontribuojnë në stabilitetin e përgjithshëm në Ballkan”. Për ta përforcuar këtë ai shton: “Për Serbinë ka shumë rëndësi stabiliteti, ndaj është e domosdoshme që raportet mes dy vendeve të jenë të qëndrueshme”.

Pyetjes nëse në Tiranë do të përmendet pavarësia e Kosovës ose “Shqipëria e Madhe”, shefi i qeverisë serbe përgjigjet: “Serbia nuk e pëlqen idenë e Shqipërisë së Madhe. Evropa nuk kërkon ndryshimin e kufijve dhe Serbia është e vendosur për këtë”.

“Serbia dëshiron marrëdhënie të mira dhe komunikim më të mirë me Shqipërinë, zhvillimin e projekteve të infrastrukturës, ndërtimin e rrugëve dhe të hekurudhave. Po ashtu, ne duam të ngremë një hekurudhë moderne, duam bashkëpunim më të mirë ekonomik, sepse besojmë se njerëzit e biznesit do të sjellin të mira për të dy vendet tona”, citohet të jetë shprehur Vuçiç.

Ai ka vlerësuar më tej se, vizita në Tiranë është shumë e rëndësishme për stabilitetin e përgjithshëm në Ballkan. “Marrëdhëniet e mira midis Serbisë e Shqipërisë garantojnë paqen në Ballkanin Perëndimor”, shton kryeministri serb, Vuçiq./ TCh/

‘Regnum’ – EDI RAMA DO TA BINDË KRYEMINISTRIN SERB ‘T’IA KTHEJË SHPINËN RUSISË’

Kryeministri shqiptar, Edi Rama do të duhet ta bind kryeministrin serb Aleksandar Vuçiq që t’ia “kthejë shpinën Rusisë që të presë në radhë për pranim në NATO “.

Ky është qëndrimi që e ka paraqitur portali rus Regnum, një ditë para vizitës së kryeministri serb në Tiranë, me vërejtjen se nëse ndodh kjo, fronti antirus do të fitojë një lojtar ballkanas shumë të rëndësishëm e me ndikim.

Regnum shkruan, përcjell B92, se në Beograd nuk përjashtohet që ndaj Vuçiqit në Tiranë të bëhet një presion shumë i fuqishëm, se atje mund t’i kërcënohet se “do t’ia ndërtojnë variantin maqedonas” dhe se do ta ngrenë në këmbë jugun e Serbisë ku me shumicë jetojnë shqiptarët, transmeton Koha.net.

“Tani janë të gatshëm në luftën kundër Beogradit me përkrahje të shqiptarëve të Kosovës në krye me ministrin e Jashtëm të Kosovës Hashim Thaçi. Ai është njeri me ndikim dhe shok i madh i kryeministrit shqiptar. Tandemi Rama–Thaçi ka një detyrë konkrete – që Beogradi ta braktisë përgjithmonë Kosovën”, shkruan në analizë, e cila shton se Washington mund të kushtëzojë mbetjen e Vuçiqit në pushtet me largimin e tij nga ndikim rus.

Në portal transmetohet edhe pohimi i Sheshelit se CIA tashmë ka përgatitur planin “Shqiponja” – sulme terroriste në Beograd me shumë viktima e pastaj edhe kryengritjen e shqiptarëve në jug të Serbisë, sipas skenarit që kohë më parë kishte ndodhur në Kumanovë.

Policia blindon Tiranën për vizitën e Vuçiçit

Ardhja e kryeministrit serb Aleksandar Vuçiç ka bërë që policia të marrë masa të rrepta sigurie. Për këtë arsye, ajo ka njoftuar se në Tiranë do të bllokohet qarkullimi në disa rrugë.
“Më datë 27-­28 maj 2015, Drejtoria e Policisë së Qarkut Tiranë, për sigurimin e rendit dhe të qetësisë si dhe garantimin e sigurisë për zhvillimin e samitit si edhe të vizitës së kryeministrit të Serbisë janë ndërmarrë këto masa për bllokimin e disa segmenteve rrugore .

Do të ketë bllokime të disa segmenteve rrugore:

Duke filluar nga ora 10.40 datë 27-­28 maj 2015, do të ketë kufizim deri në bllokim lëvizje në hyrje të autostradës. Segmentet rrugore ku nuk do të lejohet parkimi i mjeteve janë: nga ura e Lanës tek Rruga e Elbasanit, bulevardi “Zhan Dark”, bulevardi “Gjergj Fishta”, ekspozita “Shqipëria Sot”, ura “Vasil Shanto”, pallati me shigjeta, “Unaza e Re” në drejtim të sheshit ‘Shqiponja’.

Gjithashtu nuk do të lejohet asnjë parkim duke filluar nga ora 23:59 e datës 26 Maj 2015 në akset rrugore si më poshtë vijon:

Nga Rruga e Rinasi”, në “Qaf Kashar”, sheshi “Shqiponja”, rruga “Dritan Hoxha” në të dyja senset (hyrje­-dalje), Rruga e Durrësit, sheshi “Skënderbej”, bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, rruga “Ismail Qemali”(nga radiotelevizioni në drejtim të liceut), Rruga e Elbasanit deri te Pallati i Brigadave.

Nuk do të lejohet parkimi dhe qarkullimi i mjeteve në rrugën “Ismail Qemali” dhe “Donika Kastrioti”. Këshillohen qytetarët të evitojnë lëvizjen me mjete në këto rrugë, ose të përdorin rrugën e vjetër Ndroq. Kërkojmë mirëkuptimin e medias dhe ndihmën e saj në sensibilizimin e komunitetit.

Ndalohet qarkullimi i pjesshëm dhe i përkohshëm për të gjitha kategoritë e mjeteve në këto segmente rrugore nga ora 10:40 deri në përfundim të aktivitetit”, thuhet në një deklaratë të policisë.

EUROPA JUGLINDORE MBLIDHET NË TIRANË

 

Drejtuesit e shteteve dhe qeverive të Procesit të Bashkëpunimit të Vendeve të Europës Juglindore (SEECP) zhvilluan në Tiranë takimin e radhës, ku u angazhuan për një bashkëpunim më të ngushtë rajonal në fushat ekonomike dhe politike, duke lënë mënjanë konfliktet, duke respektuar si të paprekshëm kufijtë shtetërorë.

Në deklaratën e përbashkët pas takimit u theksua interesi i përbashkët i vendeve anëtare për t’u përfshirë në Bashkimin Europian, duke ndihmuar njëri tjetrin në fusha madhore me rëndësi rajonale si energjia, transporti, siguria, shkëmbimet ekonomike, investimet dhe standarte të tjera.

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, tha se vendi i tij i është përkushtuar fqinjësisë së mirë, duke u përqëndruar në zhvillimin energjitik dhe infrastrukturor. Zoti Nishani dhe pjesëmarrës të tjerë folën me shqetësim për ngjarjet e fundit në Maqedoni.

Presidenti i Bullgarisë Rozen Pevneliev tha se kufijtë kombëtarë të asnjë shteti në Ballkan nuk duhet të dhunohen, por të gjithë vendet e rajonit duhet të punpjnë për një Ballkan paqësor dhe të begatë. “Ngjarjet e fundit në Maqedoni tregojnë se duhet të përsëritet thirrja jonë për integritet territorial në ballkan. Bullgaria është për mosdhunimin e kufijtë kombëtarë në rajon” – tha ai.

Kryeministri i Rumanisë, Viktor Ponta, tha se Ballkani duhet të rrijë larg konflikteve dhe mosmarrëveshjeve. “Paqja e qëndrueshmëria është thelbësore për për rritje ekonomike të qëndrueshme në rajon dhe në secilin shtet” – tha ai. Bullgaria dhe Rumania si vende anëtare të Bashkimit Europian u angazhuan të ndihmojnë vendet e tjera në rrugën e integrimit.

Në Samitin e SEECP-it në Tiranë morën pjesë Kroacia, Turqia, Kosova, Mali i Zi, Rumania, Bullgaria, Moldavia, Greqia, Bosnje-Hercegovina, Maqedonia, Serbia, Sllovenia, si dhe përfaqësues nga OSBE dhe Bashkimi Europian. za

 

SHKËMBIM ZJARRI MES FORCAVE TURKE DHE KURDE

Ushtria e Turqisë thotë se militantë të dyshuar kurdë kanë hedhur predha në një bazë në rajonin juglindor të vendit.

Përmes një deklarate në ueb faqen e saj, ushtria turke tha se forcat e saja i janë kundërpërgjigjur zjarrit në sulmin e 24 majit.

Ky shkëmbim zjarresh ndodhi në bazën në rajonin Hakkari, pranë kufirit të Turqisë me Irakun dhe Iranin.

Incidenti vjen pa marrë parasysh procesin e paqes mes Turqisë dhe grupit rebel, PKK, që ka për qëllim t’i japë fund konfliktit që ka vrarë mijëra njerëz të nga viti 1984.

Presidenti dhe kryeministri i Turqisë pritet të përurojnë një aeroport të ri në Hakkari më 26 maj. rel


Send this to a friend