VOAL

VOAL

Trajneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin: “Djemtë do të jenë në gjendje të menaxhojnë emocionet e tyre”

March 28, 2022
blank

Komentet

blank

Komplot kundër Martyt: informatori “i djegur” nga Policia Federale

Ish-magjistrati dhe këshilltari i shtetit prej shumë muajsh jeton nën mbrojtje të rreptë

Informatorit, tregon një hetim nga RTS, më pas iu desh të strehohej në Zvicër për shkak të një gabimi në trajtimin e çështjes nga Zyra Federale e Policisë.

 

VOAL- Zyra Federale e Policisë dyshohet se ka bërë një gabim serioz në trajtimin e çështjes së kërcënimeve me vdekje kundër Dick Martyt. Në thelb, Policia Fedderlae, zbulon një investigim i RTS-së, ia ka “djegur” kopertinën atij që ishte informatori vendimtar në kuadër të kësaj afere.

Ai është një 50-vjeçar i lindur në Kosovë, të cilin RTS mundi ta gjurmonte dhe i cili për shumë vite depërtoi në qarqet e krimit të organizuar, duke i dhënë kështu informacione policisë dhe shërbimeve të inteligjencës. I cilësuar si një burim shumë i besueshëm, ai kontaktoi Policinë Federale në fund të vitit 2020, pasi mësoi për një komplot të drejtuar kundër ish-magjistratit dhe këshilltarit të shteteve, i cili prej shumë muajsh jeton nën mbrojtje të rreptë.

Sipas një dokumenti nga Prokuroria e Përgjithshme e Konfederatës (MPC), të cilin RTS mundi ta zotëronte, informatori raportoi se një projekt vrasjeje iu ishte caktuar serbëve, kriminelëve profesionistë të trajnuar nga shërbimet sekrete të Beogradit. Më pas 50-vjeçari ka treguar emrat e autorëve të vrasjes së planifikuar.

Megjithatë, autoritetet zvicerane më vonë dërguan një kërkesë për informacion tek autoritetet serbe, duke bashkangjitur edhe emrat e tyre. Dhe këta, falë një rrjedhjeje, mundën të mësonin për kërkesën zvicerane dhe të kuptonin se kush i kishte kallzuar.

“Kanë bërë një gabim të rëndë, nuk e kuptoj si kanë mundur ta bëjnë një gjë të tillë!”, ka thënë për RTS-në informatori tashmë i “djegur”. Duke marrë përsipër përgjegjësitë e tij, autoritetet zvicerane i propozuan më pas që të strehohej në Konfederatë me gruan dhe fëmijët e tij. Në fillim të vitit të kaluar, 50-vjeçari u zhvendos më pas me familjen e tij në Zvicër të brendshme, me një identitet të ri dhe duke përfituar nga programi për mbrojtjen e dëshmitarëve.

Megjithatë, pasi u vendos në Zvicër, ish-informatori nuk respektoi rreptësisht rregullat e sigurisë dhe madje shkoi jashtë vendit pa njoftuar autoritetet. Në fillim të vitit ai ishte informuar se nga vera nuk do të mund të përfitonte më nga programi për mbrojtjen e dëshmitarëve. Më pas ai u largua nga Zvicra pranverën e kaluar dhe aktualisht fshihet në një shtet fqinj.

Të kontaktuar nga RTS, as policia federale dhe as MPC nuk donin të komentonin mbi këtë aferë. rsi-eb

blank

Rekord i ri i frangut kundrejt euros

VOAL- Frangu vendosi një rekord të ri kundrejt euros të hënën, duke arritur nivelin më të lartë të të gjitha kohërave kundrejt monedhës së përbashkët evropiane. Dhe trendi ka të ngjarë të vazhdojë, paralajmërojnë ekspertët.

Në orën 10.30, monedha zvicerane po tregtohej me 0.9661 franga për një euro, pasi në mëngjes arriti në 0.9647 euro/frang. Që nga fillimi i vitit, franga ka vazhduar të mbiçmohet kundrejt euros, me çiftin e monedhës që vazhdon të tregtohet me 1,038 €/frang në fillim të janarit. Për analistët në Zürcher Kantonalbank (ZKB), presioni në rënie mbi çiftin e monedhës ka të ngjarë të vazhdojë.

Kjo e fundit duhet të jetë rreth 0,96 € për frangë në një horizont tremujor. John Plassard, analist në Mirabaud Banque, pret që franga të shkojë drejt 0.95 euro/frang. Sipas Plassard, kjo është “një mënyrë për të pranuar se franga nuk është më në qendër të prioriteteve të SNB-së dhe se vlerësimi i mëtejshëm do të tolerohet pa dyshim”.

blank

Zvicër- Fillon viti i ri shkollor në shumicën e kantoneve gjermanishtfolëse

VOAL- Fillimi i vitit shkollor sot, e hënë 15 gusht, në shumicën e kantoneve të Zvicrës gjermanishtfolëse do të shënohet me mungesë mësuesish, me shkollat ​​që duhet të raportojnë te mësuesit pa trajnim adekuat. Në Romandie, nga ana tjetër, vihet në pah integrimi i refugjatëve ukrainas.

Në Zvicrën gjermanishtfolëse ka gjithashtu një rritje të nxënësve: në kantonin Aargau, më shumë se 80 000 fëmijë do të shkojnë në shkollë për herë të parë, 10% më shumë se gjashtë vjet më parë.

Në rastin e Thurgaut, nesër do të jetë dita e parë e shkollës për 31300 fëmijë dhe adoleshentë, një rritje prej 2.2% krahasuar me vitin e kaluar. Këtyre duhen shtuar 500 të rinj ukrainas të pranuar përkohësisht, që korrespondon me një rritje totale prej 4% të fuqisë punëtore. Në kantonin e Zyrihut, ku shkollat ​​do të fillojnë më 22 gusht, 31.500 nxënës janë regjistruar në shkollimin e detyrueshëm, ose 4.500 më shumë se një vit më parë.

Shumë shkolla zvicerane-gjermane duhej të punësonin staf mësimdhënës shtesë ose jo të diplomuar. Një në dhjetë mësues në kantonin e Bernës nuk ka një certifikatë pedagogjike. Ndihmësit do të ndihmojnë mësuesit dhe do të ulet barra administrative e tyre. Sindikatat e mësuesve zvicerano-gjermanë dhe frëngjisht folën dhanë alarm javën e kaluar. Mungesa e mësuesve “është më e keqe se kurrë”: shkollat ​​në Zvicër gjithnjë e më shumë po i “shoqërojnë” fëmijët në vend që t’i trajnojnë ata.

Kësaj i duhet shtuar edhe integrimi i nxënësve të shkollës nga Ukraina, që e ndërlikon edhe më shumë këtë situatë. Në kantonin Neuchâtel, një nga kantonet e pakta franceze ku rifillojnë shkollat, do të mirëpriten 193 nxënës ukrainas. Dyzet prej tyre janë në klasa në Couvet dhe La Chaux-de-Fonds. rsi-eb

blank

Lokarno, “Regra 34” Leopardin e Artë

VOAL- “Regra 34” e regjisores braziliane Julia Murat fitoi Leopardin e Artë në edicionin e 75-të të Festivalit të Filmit në Locarno. Këtë e ka vendosur juria e drejtuar këtë vit nga producenti Michel Merkt, i cili ka vlerësuar edhe “Gigi the law”, nga italiani Alessandro Comodin, çmimin special të jurisë së bashkive Ascona dhe Losone.

Çmimi për regjisorin më të mirë shkon për Valentina Maurel për “Tengo suenos electricods”, e cila merr edhe dy çmimet për interpretimin më të mirë, femër dhe mashkull, me aktorët Daniel Marìn Navarro dhe Reinaldo Amien Gutierrez.

Regjisori britanik Prano Bailey-Bond, regjisori francez Alain Guiraudie dhe kolegia e tij italiane Laura Samani dhe producenti amerikan William Horberg ishin gjithashtu në juri me Merkt.

Më në fund, Leopardi i Artë për konkursin “Kineastët e së tashmes” shkon për “Svetlonoc”, një bashkëprodhim çeko-sllovak i krijuar nga Tereza Nvotovà. rsi-eb

blank

Më shumë vende pune të lira në Zvicër

VOAL- Mungesa e fuqisë punëtore ka filluar të vërehet në Zvicër, veçanërisht në kompanitë e mëdha. Numri i vendeve vakante mes 50 kompanive më të mëdha është rritur ndjeshëm javët e fundit.

Janë gjithsej 12 400 reklama në faqet e internetit të grupeve të mëdha, me 34% rritje krahasuar me një muaj më parë, sipas të dhënave të mbledhura nga portali i kërkimit të punës Indeed për agjencinë financiare AWP.

Prandaj, me fundin e verës, kërkimi për personel rritet, pas një stanjacioni relativ në korrik, i cili megjithatë është mjaft tipik për muajt më të nxehtë.

Vetëm duke numëruar njoftimet e Migros, për shembull, janë pothuajse 4900 vende të hapura, më shumë se dyfishi në krahasim me muajin qershor. Coop kërkon staf për 2200 pozicione, e barabartë me një rritje prej 13% në baza mujore.

Megjithatë, ka edhe përjashtime. Në Sonova, Lonza dhe CSL Behring, njoftimet ishin ulur në muajin e kaluar. rsi-eb

blank

Pak ujë dhe më pak mallra në portet e Bazelit

VOAL- Tri portet e Bazelit në Muttenz, Birsfelden dhe Kleinhüningen “tashmë ndjejnë ndjeshëm nivelin e ulët të ujit të Rinit”, pasojë e thatësirës së jashtëzakonshme që ka karakterizuar këtë 2022. “Anijet në hyrje mbajnë midis një të katërtën dhe një të tretën e ngarkesës maksimale të pranueshme”, thotë zëdhënësi i Porteve të Zvicrës, kompania që menaxhon objektet. Dhe gjithnjë e më pak anije arrijnë Konfederatën: Rini në Kaub, në Gjermani midis Këlnit dhe Mainzit, është aq i ulët sa shumë anije nuk janë më në gjendje ta kalojnë atë pikë. Pasoja e pashmangshme është një rritje e kostove të transportit e cila më pas mund të reflektohet edhe në çmime.

Prandaj, mallrat që importohen në Zvicër nga lumi janë në rënie: shifrat e korrikut do të dihen vetëm në fund të gushtit. Nga ana tjetër, dihet se në gjysmën e parë të vitit për derivatet e naftës ka pasur një rënie prej 44%, por kjo ka të bëjë me çmimin e lartë të naftës, i cili ka sjellë uljen e blerjeve dhe lirimin e rezervave. Trafiku i kontejnerëve, përpara se të ndihej mungesa e ujit, ishte rritur me 17%.

Bazeli është i rëndësishëm për hyrjen e mallrave në Zvicër, por edhe për eksportet: 12% e importeve zvicerane dhe një e treta e asaj të naftës bruto dhe derivateve kalojnë përmes Rhine. Në vitin 2021, kaluan më shumë se 126,000 kontejnerë dhe gjithsej 5.41 milion ton mallra (krahasuar me 6 milion para pandemisë). Autoritetet janë të vetëdijshme për problemin që vjen nga thatësira dhe kanë marrë edhe masa: vitet e fundit qyteti i Bazelit është bërë me gërmim të pjesës së poshtme të rrjedhës së ujit, për të rritur thellësinë e tij dhe projekte të ngjashme janë duke u zhvilluar edhe në zona të tjera. rsi-eb

blank

“Jo” ruse nuk e befason Zvicrën

Ignazio Cassis: “një jo sot mund të mos jetë një jo nesër”

VOAL- Rusia nuk dëshiron të dijë për rolin e Zvicrës në marrëdhëniet e saj me Ukrainën. “Jo” e shprehur nga Moska përmes ambasadës së saj dhe në një konferencë për shtyp nga zëvendës zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, nuk është befasues Ignazio Cassis. Në Lokarno të enjten ai tha: “Ne e dinim se kërkesa e Ukrainës për të përfaqësuar interesat konsullore të qytetarëve të saj në Rusi, madje edhe ato diplomatike, nuk ishin lehtësisht të pranueshme për Kremlinin, por ne ishim të nderuar që Kievi na bëri këtë kërkesë”, shpjegoi ai.

Kreu i Departamentit të Çështjeve, megjithatë, beson se mund të jetë gjithashtu një çështje e kohës dhe se “një jo sot mund të mos jetë një jo nesër”.

Për Rusinë, Zvicra nuk mund të konsiderohet më një vend neutral, pasi i është përmbajtur sanksioneve perëndimore, “diçka që kemi dëgjuar që kur morëm këtë vendim”, thotë Cassis, i cili synon “të dobësojë ekonomikisht Rusinë në mënyrë që kjo luftë të pushojë”.

“Nuk mendoj se mund të mbahet një pozicion neutraliteti absolut në lidhje me luftën në Ukrainë”, shtoi kryetarja e Këshillit Kombëtar Irène Kälin, e cila ishte gjithashtu në Festival. Sipas qytetarit të parë zviceran, Konfederata ka vepruar në përputhje me parimet e saj dhe të drejtën ndërkombëtare. rsi-eb

blank

Ndahet nga jeta Erica Bauhofer – Schader, një mike e përkushtuar ndaj arsimit shqiptar Nga Nexhmije Mehmetaj

Ndahet nga jeta Erica Bauhofer – Schader, një mike e përkushtuar ndaj arsimit shqiptar.

Erica Bauhofer- Schader, e njohur për kontributin e madh ndaj arsimit shqiptar, lindi më 7 janar 1950 në Weinfelden / TG.

Dje më 10 gusht 2022 u nda nga jeta në Hagenbuch / ZH.

Ndarja e parakohshme është një humbje e madhe për botën zvicerane sepse ajo tregoi gjithmonë cilësitë më të mira të gruas zvicerane dhe për botën shqiptare kishte një përkushtim humanitar si rrallë ndokush tjetër ndaj arsimit shqiptar.

Shquhej si mësimdhënëse e shquar e gjermanishtes dhe frëngjishtes.

Krahas veprimtarisë si pedagoge ajo do të jetë shumë aktive me projektet humanitare të herëpashershme për të dhënë standarde të reja shkollave në Shqipëri.

Duke qenë bashkëshortja e Prof. Dr Basil Schader shumë shpejt u afirmua në hapësirat shqiptare si në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë V dhe gjithçka që mësoi gjatë vizitave për problemet arsimit shqiptar, më pas këto njohuri i përdori për të ndihmuar në përmirësimin e kushteve të shkollave në kuadër të projekteve që drejtonte.

Ajo i përkrahu pa kursim kulturën shqiptare sepse i donte shumë shqiptarët.

U angazhua e mblodhi donacione nga sponsorët zviceran dhe së bashku me bashkëshortin e saj Schader realizuan një sërë projektesh me përkushtim për shkollat në veri të Shqipërisë për gjatë dy dekadave.

Është i njohur kontributi i tyre i çmuar në komunën e Balldrenit, në ndërtimin e dy shkollave të reja dhe kanë mbështetur ngritjen e standardeve të infrastrukturës në tri shkolla tjera. Bashkëshortet Schader janë shpallur qytetarë nderi në komunën e Balldrenit.

Zonja Erica me zemrën e saj bujare arriti e para nga zviceranet të krijoj miqësi me mësimdhëset shqiptarë në Zvicër dhe është anëtare nderi i LAPSH-së në Zvicër prej 2 mars 2003.

Ajo luftoi mjaftë me sëmundjen e gjatë e të lodhshme!

Lamtumirë, Erica Bauhofer- Schader !

Qoftë i paharrueshëm kujtimi për TY!

Gjenevë, 11. 08. 2022 Nexhmije Mehmetaj

blank

Berna mund të përfaqësojë Kievin në Moskë

Ignazio Cassis me kryeministrin ukrainas Denys Shmyhal në konferencën e Luganos në korrik

Një marrëveshje mes Zvicrës dhe Ukrainës është praktikisht gati, nuk ka dritë jeshile nga Rusia, e cila megjithatë e konsideron neutralitetin zviceran të “komprometuar”

VOAL- Interesat e Ukrainës në Rusi si dhe shërbimet konsullore janë një hap larg përfaqësimit nga Zvicra. Një marrëveshje me Kievin është përfunduar praktikisht, por hapi i munguar është domethënës: ende nuk ka miratim nga Moska, e cila përmes ambasadës së saj në Bernë e konsideron “të pamundur” që kjo të arrihet.

Përfaqësia diplomatike, në një email për RTS, thotë dy gjëra: se nuk ka kontakte në këtë drejtim me Konfederatën dhe se Zvicra, duke iu përmbajtur sanksioneve, ka komprometuar pjesërisht neutralitetin e saj. Prandaj është e vështirë të flitet për oferta të mira në çështjen e Ukrainës, edhe nëse Berna tashmë kryen të ashtuquajturin mandat të “mbrojtjes së pushtetit” në marrëdhëniet midis Kremlinit dhe Gjeorgjisë.

Departamenti i kryesuar nga Ignazio Cassis, i kontaktuar nga RSI, pretendon në vend të kësaj se ka pasur kontakte dhe se Ministria e Jashtme ruse është e informuar si për marrëveshjen me Kievin, ashtu edhe për përmbajtjen e saj. Ministri Ticino nuk e kishte fshehur kurrë vullnetin zviceran për të luajtur një rol ndërmjetës midis dy palëve.

Drejt një “jo” nga Moska

Një komunikim zyrtar ende nuk është lëshuar, por i pyetur nga agjencia e lajmeve Reuters, zëvendësdrejtori i departamentit të informacionit të Ministrisë së Jashtme ruse Ivan Nechaev deklaroi se “Zvicra nuk mund të përfaqësojë interesat e Ukrainës në Rusi dhe ato ruse në Ukrainë pasi Konfederata nuk është më një vend neutral”, duke u rreshtuar me sanksionet perëndimore kundër Moskës. rsi-eb

blank

Ndihma të reja zvicerane për Ukrainën

Ambasada e Zvicrës në Kiev

VOAL- Katër kamionë me 71 tonë pajisje zjarrfikëse dhe një kamion me 11 tonë materiale sanitare (kryesisht doreza dhe respiratorë) u nisën nga Zvicra të mërkurën për në Ukrainë. Kjo është bërë e ditur nga Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (EDA). Janë dërguar edhe 10 tonë barna nga materialet e mbrojtjes civile. Një ngarkesë e dytë me 15 impiante të pastrimit të ujit u largua nga dje dhe sot për në Lviv dhe Kiev. Kësaj i shtohet edhe një ngarkesë prej 11 respiratorësh të ofruara nga departamenti i shëndetësisë i Kantonit të Zyrihut.

Që nga marsi, EDA, në bashkëpunim me Departamentin Federal të Mbrojtjes, Mbrojtjes Civile dhe Sportit, ka furnizuar Ukrainën dhe vendet fqinje me mbi 5,300 ton nevoja bazë. Këto janë kryesisht ushqimi dhe kujdesi shëndetësor. Fondet e akorduara deri më sot janë rreth 100 milionë franga.

blank

Asnjë ditë e kësaj vere pa radhë të gjata në Gothard

Këtë të dielë është kthimi i turistëve në veri të Alpeve ai që rëndon nervat e atyre që – edhe për udhëtime lokale – përdorin aksin autostradë A2 ose A13. Por pothuajse asnjë ditë nuk kaloi në verën e 2022 pa radhë në Gotthard. Pas një të shtune tashmë të mbingarkuar, sot në orën 13:00 radha në portalin Airolo arrin 9 km, 4 në portalin Veri.
Por si e jetojnë këtë situatë rrethimi të vazhdueshëm ata që jetojnë përgjatë rampave të A2?
Kolegët e SRF-së shkuan për të mbledhur zërat e banorëve, durimi i të cilëve është mbaruar, për shembull në kantonin e Urit.
“Zhurma është e padurueshme, ajri i padurueshëm”: vera në Wassen rimon me zhurmë, smog dhe zemërim. “Në fundjavë zor se do të dalësh nga shtëpia. Por nga pikëpamja e shitësve në dyqane ka edhe avantazhe, dikush ndalon dhe bën disa blerje”, thonë banorët e zonës. rsi-eb

blank

Sommaruga dëshiron afrim të Zvicrës me BE-në

VOAL- Simonetta Sommaruga kërkon një afrim me BE-në, të paktën për një “martesë me leverdi”. Evropa është “partneri i dukshëm” i Zvicrës, tha ajo përpara përfaqësuesve të Shoqatës Zvicerane të Shtypit në Festivalin e Filmit në Lokarno.

Lufta në Ukrainë, sipas këshilltares federael, ishte një “thirrje zgjimi” në aspektin e politikës energjetike, por edhe të politikës së jashtme. Siguria duhet të gjendet në Evropë dhe me Evropën, tha Sommaruga.

Për një hap drejt BE-së, vazhdoi Këshilltarja Federale, duhet guxim, vendosmëri dhe një shumicë e qëndrueshme politike, por edhe një angazhim nga Këshilli Federal, një shumicë e qartë partish dhe ekonomisë, si dhe një vlerësim real i opsioneve në dispozicion të Zvicrës për të gjetur një zgjidhje. rsi-eb


Send this to a friend