VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Tag Archive: Mbretit Zog

Mit’hat Frashëri mbi synimet e mbretit Zog (L’Aurore, 1949): “Populli shqiptar do të ftohet, një ditë pas çlirimit të tij nga komunizmi, të votojë për republikën ose monarkinë!”

By | February 3, 2020

Të veshur si aristokratë dhe duke luajtur tavëll, fotot e panjohura të të burgosurve politikë, të dënuar me vdekje nga Zogu

By | December 14, 2019

The Autocar (1946) – Mercedezi i mbretit Zog, dhuratë e Adolf Hitlerit, është vënë në shitje. Ekzistojnë vetëm 12 të tillë dhe ja sa kushton.

By | November 22, 2019

Journal des débats politiques et littéraires (1931) – Turqia e njohu më në fund mbretërinë e Shqipërisë

By | September 22, 2019

Excelsior (1938) – Mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë në inaugurimin e stacionit radiofonik në Tiranë (Foto)

By | August 12, 2019

Fotografia e parë e Zogut dhe Geraldinës në pallatin mbretëror sipas gazetës franceze (1938)

By | August 7, 2019

Media franceze (1936) – Vizita te Musolini e trashëgimtarit të dinastisë së Matit

By | June 22, 2019

La Charente (1939) – Hitleri kishte planifikuar t’i dhuronte kurorën e Skënderbeut mbretit Zog, por Musolini i kërkoi që ta shtyjë këtë operacion

By | May 31, 2019

Le Petit Parisien (1938) – Mbretëresha Geraldinë: Dje e admirova Shqipërinë; sot e dua atë; nesër shpresoj që t’i shërbej asaj

By | December 9, 2018

Le Figaro (1928) – Republika franceze njeh Ahmet Zogun mbret të shqiptarëve

By | December 8, 2018

KABLLOGRAMI: Kur Mbreti Zog kërkonte “nuse amerikane” në Ambasadë

By | September 7, 2018

Kur mbreti Zog pozonte për portretin e monedhës së parë (foto)

By | January 11, 2016

Rishkrimi i historisë – Nga NIKO KIRKA, New York

By | November 17, 2015