VOAL

VOAL

Pikëtakim i ri me Tiçinon, tek e famshmja Lulja e Gurit – Nga Elida Buçpapaj dhe Skënder Buçpapaj

October 1, 2017
blank

Komentet

blank

Lozanë: u hap lagjia ekologjike

VOAL- Lagjja model ekologjike e Plaines-du-Loup në Lozanë, rezultat i projektit “Metamorphose” i nisur në vitin 2006, ka hapur dyert me vendosjen e dyqind banorëve të parë këto ditë; të shtunën dhe të dielën e ardhshme publiku është i ftuar të vizitojë vendin për t’u njohur me risitë e shumta.

“Është ora e së vërtetës”, tha kryebashkiaku Gergoire Junod. “Asnjëherë nuk është realizuar një projekt kaq i rëndësishëm në kryeqytetin e Vaud”. 1000 apartamenteve të krijuara tashmë, 3500 të tjera do t’iu shtohen nga tani deri në vitin 2030, gjë që do të bëjë që rajoni të strehojë gjithsej rreth 8000 banorë dhe 3000 punëtorë. Distrikti përfshin stadiumin e ri Tuilière, i cili do të jetë një nga “qendrat pulsuese” të zonës dhe objekte të tjera sportive.

blank

Modeli i stadiumit që do të jetë zemra rrahëse e eko-distriktit të ri në hyrje të qytetit

 

Hapësira e bollshme për gjelbërim urban, heterogjeniteti social, transporti publik i privilegjuar, hapësirat e përbashkëta ekologjike dhe fleksibiliteti urban janë fjalët kryesore të projektit, për të cilin u investuan 520 milionë franga nga 18 investitorë privatë dhe 64 milionë të tjera nga paratë publike. Eko-distrikti shtrihet vetëm mbi 146 600 metra katrorë hapësirë ​​të ndërtuar; ofrohet një parkim i vetëm për 710 makina; 5000 hapësira për biçikleta. rsi-eb

blank

Zbulohet një nekropol në Valè të Zvicrës

VOAL- Nëntëmbëdhjetë varre të ashtuquajtura cist, d.m.th. varre të palosura në kuti të vogla guri, u zbuluan në Savièse (VS) nga zyra e arkeologjisë kantonale.

blank

Gjetjet arkeologjike të Giubiasco

Nekropoli i rëndësishëm prehistorik daton në epokën e hershme të bronzit (rreth 2000 para Krishtit). Zbulimi u quajt “i jashtëzakonshëm” nga zëvendës arkeologu kantonal François Mariéthoz, pasi është hera e parë që arkitektura e një vendi të kësaj periudhe mund të vëzhgohet dhe analizohet në detaje, me eshtrat e të ndjerit, objektet dhe stolitë e tyre, për të krijuar një lidhje midis elementeve të ndryshëm.

Gërmimet në Valais do të zgjasin tre javë, deri në mes të gushtit, kur varret do të zhvendosen më pas për të krijuar vend për ndërtimin e një godine të re. rsi-eb

blank

Sommaruga: Hekurudha forcon kohezionin e vendit

VOAL- Në Zvicër, hekurudha ka shuar 175 qirinj: në fakt ishte më 9 gusht 1847 kur lidhja e parë hekurudhore hyri në funksion midis Badenit dhe Zyrihut. Ishte i ashtuquajturi “Spanisch-Brötli-Bahn”.

blank

Në bordin e një riprodhimi historik të “Spanisch-Brötli-Bahn” (Keystone)

Ngjarja u theksua zyrtarisht të martën pasdite me një tren historik me avull që u nis nga Baden për në Zyrih. Në bord ishte Këshilltarja Federale dhe Ministrja e Transportit Simonetta Sommaruga, si dhe përfaqësues nga sektori i transportit publik, ekonomia dhe politika.

“Hekurudha i bashkon njerëzit dhe forcon kohezionin e vendit tonë”, tha Sommaruga në fjalimin zyrtar që mbajti në Zyrih. Dhe ajo shtoi: “Së bashku me autobusët, tramvajet dhe Postautobusët, hekurudha siguron zhvillimin optimal të të gjitha rajoneve të vendit”.

Sommaruga tha gjithashtu se lufta në Ukrainë po demonstron “rëndësinë e hekurudhës për sigurinë dhe furnizimin e njerëzve”.

Vincent Ducrot, CEO i SBB, më pas e ktheu vështrimin drejt së ardhmes: “Ka ende shumë kapituj për t’u shkruar. Ne duam ta bëjmë transportin hekurudhor dhe publik edhe më fleksibël dhe efikas.” rsi-eb

blank

175 vjet hekurudhë në Zvicër: një aventurë që filloi më 9 gusht 1847

Një tren historik TEE (majtas) dhe një Giruno moderne

175 vjet hekurudhë në Zvicër: një aventurë që filloi më 9 gusht 1847 me një linjë 22,5 kilometra midis Badenit dhe Zyrihut

 

VOAL- Gjithçka filloi më 9 gusht 1847: ishte atëherë – saktësisht 175 vjet më parë – që lidhja e parë hekurudhore në Zvicër hyri në funksion. Ishte e ashtuquajtura “Spanisch-Brötli-Bahn” (Hekurudha Sanduiç Spanjolle) midis Zyrihut dhe Badenit. Trenat e tërhequr nga lokomotivat me avull mbuluan shtrirjen prej 22.5 kilometrash në 38 minuta. Koha e udhëtimit me vagon ishte tri orë. Kostoja e biletës: 1.60 franga në klasin e parë, tetëdhjetë cent në klasën e tretë.

blank

Stacioni i Badenit (AG) në 1847

 

Por çfarë lidhje kishin “sanduiçët spanjollë”? Treni – i cili siguronte lidhjen midis dy qyteteve katër herë në javë, pesë të dielave dhe festave publike – pothuajse menjëherë mori emrin e tij nga ëmbëlsirat e sapopjekura që një bukëpjekës nga Baden dërgonte në Zyrih çdo mëngjes. Ëmbëlsirat udhëtonin me tren.

Dhe pikërisht nga “sanduiçët spanjollë” filloi zyrtarisht një histori 175-vjeçare për hekurudhën në Zvicër. Megjithëse trenat e parë mbërritën në vend tashmë tre vjet më parë: më 15 qershor 1844, hekurudhat franceze përuruan një lidhje nga St. Louis (Francë) në Bazel. Por seksioni midis Badenit dhe Zyrihut ishte i pari tërësisht në tokën zvicerane.

Hekurudha private

Zhvillimi i mëtejshëm i hekurudhave në Zvicër filloi disa vite më vonë. Në 1850, Këshilli Federal i besoi dy ekspertëve britanikë detyrën për të zhvilluar një model për rrjetin zviceran. Ata propozuan një strukturë tërthore midis Liqenit të Konstancës dhe Liqenit të Gjenevës, me një pikë nyje në Olten. Kjo strukturë ka mbijetuar deri sot. Ligji i parë për hekurudhat mban datën 1852.

blank

Treni historik “Freccia Rossa” në stacionin e Lozanës në 1950 (Keystone)

Kundër këshillës së Qeverisë Federale, Parlamenti vendosi që ndërtimi i rrjetit hekurudhor t’u lihej individëve privatë. Prandaj, ligji i ri u besoi kantoneve kompetencën për të dhënë koncesione dhe nuk parashikonte asnjë rregullim për rrugët, për aspektet teknike apo për politikën e çmimeve. Kështu u krijuan katër kompani të mëdha hekurudhore: “Schweizerische Centralbahn” (SCB), “Schweizerische Nordostbahn” (NOB), “Vereinigten Schweizerbahnen” (VSB) dhe “Jura-Simplon-Bahn” (JS).

Megjithatë, shpejt u bë e qartë se kantonet nuk ishin në gjendje të monitoronin dhe koordinonin zhvillimin e rrjetit hekurudhor. Kompetencat iu besuan më pas, më 1872, Konfederatës. Dhe debati për nacionalizimin e hekurudhave u rinis. Nacionalizimin populli e miratoi më 1898. Në vitin 1902 lindi SBB. Më shumë se një miliard franga duhej të investoheshin në atë kohë për të rivendosur infrastrukturën hekurudhore.

Revolucioni përmes Alpeve

blank

Tuneli hekurudhor Gotthard (Keystone) u përurua më 1892

Një nga fazat kryesore të hekurudhës zvicerane është sigurisht krijimi i linjës Gotthard, e cila ndryshoi rrënjësisht peizazhin e transportit në nivel evropian. Tuneli hekurudhor përkatës, pesëmbëdhjetë kilometra i gjatë dhe i konsideruar si vepra e shekullit, u përurua më 23 maj 1882. Tunelet Simplon dhe Lötschberg ndoqën tunelin Gotthard.

Kohët e fundit – po flasim për vitin 2016 – rrjeti hekurudhor zviceran është pasuruar me një vepër tjetër historike: është tuneli i bazës Gotthard. Është 57 kilometra i gjatë dhe së bashku me atë të Monte Cenerit që ka hyrë në shërbim në fund të vitit 2020, ka bërë të mundur uljen e ndjeshme të kohës së udhëtimit përgjatë aksit hekurudhor veri-jug.

blank

Tuneli i bazës Gotthard: Me 57 kilometra është tuneli më i gjatë në botë

Orari i rregullt: një premierë evropiane

Në vitet 1950, hekurudha në Zvicër duhej të përballej me konkurrencën në rritje nga automobilat gjithnjë e më të njohur. Për SBB, ishte pra një çështje e ruajtjes së atraktivitetit të trenave. Kompania shkoi në kundërsulm me futjen e një kalimi gjysmë bilete për njëqind franga. Dhe mbi të gjitha me një thjeshtësim të orarit: me sloganin “një tren në orë” u prezantua orari i kadencës. E para në nivel evropian që lejoi rritjen e furnizimit hekurudhor me 21%.

 

SBB sot: fakte dhe shifra

0.88 milionë udhëtarë në ditë
185,000 ton mallra transportohen çdo ditë
11.260 trena në rrjetin hekurudhor
804 stacione dhe ndalesa për trafikun e pasagjerëve
3265 kilometra rrugë të menaxhuara

175 vjet: Festimet

Festimet popullore janë planifikuar për pesë fundjavë përgjatë vitit 2022. Festimet e para u zhvilluan më 21-22 maj në Rajonin Verior, të fundit janë planifikuar për 22-23 tetor në Zvicrën Qendrore/Rajoni Ticino. Vizitorët do të mund të zbulojnë tunelin Gotthard, të marrin pjesë në dyert e hapura në punëtoritë SBB në Bellinzona, si dhe të vizitojnë dhomën e kontrollit të Stacionit Jugor të Ushtrimeve në Pollegio, hidrocentralin Ritom në Piotta – në komunën e Quinto – ose fabrika e shërbimit TILO në Bellinzona.

www.175-anni.ch

– Përgatitën Elida Buçpapaj dhe Skënder Buçpapaj

blank

Marc Rosset bëri histori 30 vjet më parë

VOAL- 8 gushti është një ditë e rëndësishme për tenisin zviceran, kryesisht sepse Roger Federer ka lindur në vitin 1981, por edhe sepse në vitin 1992 Marc Rosset fitoi medaljen e artë olimpike në Barcelonë. Gjenevasi arriti në finale pas një rruge që ishte çdo gjë tjetër veçse e lehtë: në raundin e 16 kaloi fituesin e atëhershëm numër 1 dhe të Roland Garros Jim Courier, në çerekfinale spanjollin Emilio Sanchez dhe në gjysmëfinale fitoi kundër kroatit Goran Ivanisevic. , trajner aktual nga Novak Gjokovic. Në aktin e fundit zvicerani, i cili ende nuk kishte mbushur 22 vjeç, në vapën e Barcelonës fitoi në 5 sete pas më shumë se pesë orësh betejë ndaj Jordi Arrese me rezultatin 7-6 6-4 3-6 4-6 8. -6 duke pushtuar kështu një titull madhështor, titull që as Roger Federer nuk arriti ta pushtonte kur në vitin 2012 humbi në finale ndaj Andy Murray. Prandaj, Marc Rosset dhe 8 gushti do të mbeten gjithmonë një pjesë e rëndësishme e tenisit zviceran. rsi-eb

blank

Operacionet propaganistike ruse nuk e kursejnë as Zvicrën

Aktivitetet e dezinformimit në internet e preokupojnë Shërbimin Informativ të Konfederatës

 

VOAL- Aktivitetet dezinformuese nga Rusia për të ndikuar në opinionin publik në vendet që i konsideron armiqësore kanë krijuar alarm në Itali dhe mund të ndikojnë gjithashtu në Zvicrën italisht-folëse, duke qenë se gjuha është e njëjtë dhe ndonjëherë edhe mediat e konsultuara.

Megjithatë, operacionet propagandistike nuk kursejnë as pjesën tjetër të Zvicrës. Pak ditë pas pushtimit të Ukrainës, këshilltarja federale Viola Amherd i kërkoi popullatës që t’i kushtonte vëmendje komenteve në rrjetet sociale, sepse ato mund të ishin pilotuar për të favorizuar një opinion specifik.

Fenomeni gjithashtu mban të zënë Shërbimin e Veprimtarive të Informacionit të Konfederatës, i cili duhet të identifikojë dhe atribuojë veprimet e dezinformimit. Megjithatë, lufta kundër këtyre aktiviteteve paraqet edhe sfidën e gjetjes së një ekuilibri midis vlerës së lirive të individit për të informuar veten dhe për të shprehur një mendim dhe masat dhe ndërhyrjet që disponon shteti për të mbrojtur këtë liri.

Ka disa agjenci federale që monitorojnë nga afër zhvillimet kombëtare dhe ndërkombëtare në sektorin e fushatave të dezinformimit dhe shkëmbejnë informacione me njëra-tjetrën dhe me autoritetet e huaja.

Në parim, Këshilli Federal konsideron se Zvicra në tërësi ka një soliditet të caktuar në lidhje me ndikimin dhe dezinformimin. Kjo falë një bote të lirë dhe të larmishme mediatike, strukturave politike të decentralizuara dhe një niveli të lartë arsimimi në mesin e popullatës që është mësuar të formojë opinionin e vet.

Bots dhe trolls: armët e dezinformimit

Operacionet e dezinformimit në internet mbështeten kryesisht në dy mënyra. Bots janë programe kompjuterike që synojnë të bëjnë përmbajtje në platforma të ndryshme të njohura ose virale. Trollët, nga ana tjetër, janë njerëz që hyjnë në diskutime në internet me profile të rreme për të përhapur informacione të rreme ose për të ndikuar në opinionet e përdoruesve të internetit. Një person i vetëm mund të menaxhojë rreth njëzet profile të ndryshme. rsi-eb

blank

Ignazio Cassis: “Rreziqet bërthamore më të larta se kurrë”

Në një konferencë në Nju Jork me 191 nënshkruesit e Traktatit të Mospërhapjes Bërthamore, Ignazio Cassis shprehu nevojën për ndryshim

 

VOAL- Rreziqet bërthamore janë “më të larta se në çdo kohë tjetër që nga fundi i Luftës së Ftohtë”. Presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis, në Nju Jork për një konferencë me 191 vendet nënshkruese të Traktatit të Mospërhapjes Bërthamore (NPT), përfshirë Zvicrën, ka nisur një apel për një ndryshim “urgjent dhe të domosdoshëm”: “Fjalët duhet të korrespondojnë faktet për të shmangur fatkeqësitë humanitare”, deklaroi politikani Ticino.

Takimi, i cili do të përfundojë më 26 gusht, duhet të përcaktojë rrugën për një ndryshim “urgjent dhe të domosdoshëm”, tha ai. Siç theksoi tashmë Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres në hapjen e konferencës të hënën, Ignazio Cassis ka frikë se një keqkuptim mund të çojë në një katastrofë bërthamore.

Për të shmangur këtë skenar, shtetet me armë bërthamore duhet të heqin dorë nga akumulimi i armëve bërthamore. “Ne duhet të riafirmojmë qëllimin tonë: një botë pa armë bërthamore”, tha Cassis. Dhe objektet, cenueshmëria e të cilave u zbulua nga lufta në Ukrainë, duhet të sigurohen në të gjitha rrethanat, madje edhe gjatë konflikteve të armatosura, këmbënguli ai.
13,000 armë vetëm midis fuqive zyrtare bërthamore

191 shtetet nënshkruese të NPT takohen çdo pesë vjet. Në arsenalin e fuqive zyrtare bërthamore, Shtetet e Bashkuara, Rusia, Kina, Britania e Madhe dhe Franca – pesë fuqitë e vetos në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara – ka ende rreth 13,000 armë bërthamore.

Traktati u nënshkrua në korrik 1968 nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Sovjetik dhe Britania e Madhe dhe u ratifikua në vitin 1970. Vetëm India, Pakistani, Izraeli, Sudani i Jugut dhe Koreja e Veriut nuk janë anëtarë të traktatit. Me përjashtim të Sudanit të Jugut, të gjitha këto vende konsiderohen tani fuqi bërthamore. rsi-eb

blank

blank

Madeleine Boll – Zonja e futbollit zviceran

Intervistë me Madeleine Boll, gruaja nga Valais e cila (gabimisht) mori licencën e saj të parë në vitet 1960 dhe hapi rrugën për të gjithë lojtaret zvicerane

 

VOAL- Emri i Madeleine Boll nuk do të thotë asgjë për shumicën e njerëzve në Zvicër. Megjithatë, u takon grave si ajo nëse sot barazia gjinore në sport është pak më pak e largët dhe nëse pothuajse 90 000 spektatorë do të ishin në Wembley të shtunën në mbrëmje për të ndjekur finalen e Kampionatit Evropian të Futbollit. Valezania, e lindur në vitin 1953, në moshën 12-vjeçare ishte në fakt në qendër të një ngjarjeje ndërkombëtare që i dha famë të madhe si lojtare në ekipet e të rinjve të Sionit.

Licenca e dhënë dhe më pas e revokuar

Në vitin 1964, falë një gabimi të federatës (besonin se ishte djalë), ajo ishte futbollistja e parë që u regjistrua zyrtarisht në Zvicër. Ajo u gjend në fushë në ndeshjen mes ekipeve të të rinjve të organizuar para ndeshjes së Kupës së Europës mes Valaisans dhe turqve të Galatasaray më 15 shtator 1965. Prezenca e një vajze nuk kaloi pa u vënë re nga gazetarët e shumtë të pranishëm. Çështja shpërtheu. Ata folën për këtë në Zvicër, në pjesën tjetër të Evropës dhe gjithashtu në Amerikën e Jugut. Ajo kishte tërhequr kartën dhe duhej të shkonte të luante me djemtë në kampionatin e shkollave të Vaud, por tashmë emri i saj ishte bërë i njohur.

Një karrierë në Itali

Aq sa në vitin 1969, pikërisht në kohën kur në Zvicër organizohej kampionati i parë për femra (Liga Kombëtare lindi më 24 prill 1970), e kërkuan drejtuesit e skuadrave italiane të femrave. Në fillim luajti me Gommagomma Meda, më pas me Real Juventusin e Torinos dhe Falchi. Mesfushorja zvicerane, e mbiquajtur “Mali bjond”, fitoi një vend në ekipin përfaqësues të Zvicrës, ku ishte edhe kapitente për disa vite. Në Itali ajo fitoi dy tituj lige dhe një kupë dhe kur, në vitin 1975, u kthye për të luajtur në Sion e tij për të gjithë, ajo tani ishte “Pele e bardhë”.

blank

Madeleine Boll në moshën 12-vjeçare, kur ajo luajti në akademinë e të rinjve të Sionit

 

“Rregullorja fliste vetëm për meshkujt dhe shërbimi mjekësor i Federatës tha se futbolli nuk ishte një sport për vajzat.” Madeleine Boll kujton mikrofonat e RSI. Sot ajo është 69 vjeçe dhe, duke parë fillimet e saj, mund të jetë e lumtur vetëm me evolucioni i futbollit të femrave. “Parë me sytë e sotëm, historia ime ishte ngjarja nxitëse e një lëvizjeje të tërë që i lejoi vajzat e tjera të thoshin mirë, por pastaj edhe ne mund të luajmë futboll”, thotë ajo. Në të njëjtën kohë, megjithatë, ai shpreson që futbolli i femrave të mos bëhet futbolli i meshkujve.

blank

Madeleine Boll kapitene e kombëtares në vitin 1972 në Bazel

 

“Në ditët e sotme ndoshta është futbolli i meshkujve ai që nuk vlerësohet më aq mes faulleve dhe skenave në fushë… Shpresoj që pavarësisht se do të fillojë të qarkullojë pak më shumë para, të ruhet loja e mirëfilltë që është sot”, thekson ajo. pionierja e futbollit të femrave zvicerane duke shpresuar se entuziazmi i ngjallur nga evropianët do të vazhdojë të tërheqë publikun në stadiume dhe ta bëjë lëvizjen të rritet më tej.

Një ëndërr për evropianët Zvicra 2025

“Duhet të fokusohemi në stërvitje, në zhvillimin e lojtareve të reja, të cilat më pas do të vazhdojnë të përforcojnë kombëtaren – nënvizon Madeleine Boll -. Për mendimin tim ne jemi në rrugën e duhur. Objektivat e radhës janë kualifikimi në Kupën e Botës në Zelandën e Re. Atëherë ëndrra ime është që Zvicra të fitojë organizimin e Kampionatit Evropian 2025. Do të ishte një aventurë e mrekullueshme për vendin dhe për të gjithë lëvizjen”. Dhe u tha nga kush lindi…/rsi-Elida Buçpapaj

 

blank

Humbje rekord për Bankën Kombëtare Zvicerane

VOAL- Banka Kombëtare e Zvicrës mbylli gjysmën e parë të vitit me një humbje prej 95.2 miliardë frangash, një rekord për bankën që nga themelimi i saj në vitin 1907. Një rezultat negativ pritej pasi tremujori i parë kishte mbyllur tashmë 32.8 miliardë në të kuqe, por shifra tejkalon parashikimet e analistëve.

I atribuohet tërësisht, saktëson instituti, pozicioneve në valutë, ku humbi 97,4 miliardë lekë, ndërsa çmimi i arit rezultoi 2,4 miliardë (falë çmimit që u rrit nga 53’548 në 55’836 franga për kilogram) dhe pozicioneve në franga zvicerane 35.1 milionë.

Në thelb, për të dobësuar frangën, SNB-ja bleu aksione dhe obligacione në valuta të huaja muajt e fundit, të cilat tani kanë humbur vlerën për shkak të rënies së çmimeve. Gjithashtu, të gjitha investimet në euro janë ndikuar nga evoluimi i kursit të këmbimit.

Në deklaratën e saj, banka kujton se ecuria e llogarive të saj është shumë e varur nga tendencat në tregjet e kapitalit, arit dhe valutës dhe për këtë arsye është subjekt i luhatjeve të mëdha. 2021 u mbyll me një fitim prej 26 miliardë lekësh, me dy tremujorët e parë pozitivë dhe dy të fundit negativë.

Sipas një studimi të publikuar dy javë nga UBS, shuma e humbjes, nëse konfirmohet në fund të vitit, do të rrezikonte pagesën e kontributeve për Konfederatën dhe kantonet. rsi-eb

blank

Zvicër- Izoterma zero, kapërcehet rekordi i vitit 1995

VOAL- Vala aktuale e të nxehtit e ka çuar izotermën zero në nivele të paprecedentë. Në natën ndërmjet të dielës dhe të hënës, raporton MeteoSwiss, kufiri arriti një lartësi prej 5184 metra mbi nivelin e detit, duke mposhtur rekordin e vjetër prej 5117 metrash, një rekord që kishte qëndruar që nga 20 korriku 1995.

Është shumë e rrallë që izotermia e shkallës zero të ngrihet mbi 5000 metra, shpjegon MeteoSwiss: të vetmet dy herë që ka ndodhur kjo kanë qenë në rastet e lartpërmendura. Prekja e 4’900 metrave është tashmë e mjaftueshme për të hyrë në dhjetëshen e parë.

Izotermia e shkallës zero përcaktohet nga meteorologët me ndihmën e balonave tingëlluese, të cilat ngrihen dy herë në ditë nga Payerne. rsi-eb

blank

Bernë: Ndryshon rrugëkalimi i ngjitjes për në Jungfrau

VOAL- Për herë të parë në më shumë se 100 vjet, udhërrëfyesit malorë nga Grindelwald, në Oberland Bernese, kanë vendosur të mos përdorin rrugën klasike të ngjitjes që të çon në Jungfrau (4 158 metra). Për shkak të shkrirjes së borës në lartësinë e madhe ekziston rrezik i fortë për rënien e gurëve në zonën e majës, shkruan të dielën “Sonntagszeitung”, sipas së cilës kohët e fundit ka pasur disa aksidente. Prandaj, siguria nuk është e garantuar për udhërrëfyesit në mal dhe klientët e tyre.

“Vendimi nuk ishte i lehtë, por i menduar mirë”, thotë Tina Gertsch, kreu i zyrës lokale të guidave malore, cituar nga gazeta e të dielave.

Për shkak të valës së të nxehtit, udhërrëfyesit malorë të Matterhorn pezulluan ngjitjet e shoqëruara përgjatë rrugës normale për në majën javën e kaluar. Gjithashtu në Zermatt (VS), u vendos ose ndryshimi i itinerarit ose ndalimi i ngjitjeve. I njëjti skenar në Courmayeur për Mont Blanc. rsi-eb

blank

Falë Netflixit, turistët e Koresë së Jugut janë të çmendur për Oberlandin Bernez

Shumë skena nga seriali koreano-jugor janë xhiruar në Oberlandin Bernez.

Fenomeni po prek qytetin Iseltwald, në Oberlandin Bernez, ku janë filmuar disa skena të serialit koreano-jugor “Crash Landing on You”.

 

VOAL- Turistët e Koresë së Jugut janë të çmendur për Oberlandin Bernez: shumë po vizitojnë Iseltwald këtë verë. Arsyeja? Disa skena nga seriali i Netflix “Crash Landing on You” janë xhiruar në qytetin me pamje nga liqeni Brienz.

blank

Iseltwald, në liqenin Brienz.

 

Dhe pikërisht për të përballuar fluksin e fortë të turistëve, PostBus tani ka vendosur të rrisë frekuencën e udhëtimeve ndërmjet Interlaken dhe Böningen-Iseltwald nga 23 korriku deri më 28 gusht (nëse jo edhe më vonë), siç thuhet në një njoftim për shtyp të mërkurën. “Kërkesa për linjën ka qenë jashtëzakonisht e lartë që nga fillimi i sezonit veror. Dhe në fakt, në bordin e automjeteve ka shumë turistë koreano-jugorë që duan të vizitojnë vendet e serialit Netflix.

Seriali tregon historinë e një gruaje të pasur nga Koreja e Jugut, e cila, pas një aksidenti me paragliding në malet e Koresë së Veriut, takon një oficer koreano-verior, me të cilin bie në dashuri.

Turne të Netflix në Paris dhe Londër

Në mbarë botën, ka shumë destinacione që kanë fituar popullaritet falë filmave apo serialeve të Netflix. Ky është një fenomen që gjigandi amerikan i transmetimit tani po e shfrytëzon në përpjekje për të mbajtur përdoruesit.

Kjo është ajo që ndodh, për shembull në Paris, ku Netflix është bashkuar me operatorin turistik Sandeman për të ofruar turne me guidë në vendet e serialeve “Emily in Paris” dhe “Lupine”. E njëjta gjë ndodh në Londër për “The Crown” dhe në Madrid për “La Casa di carta”. rsi-eb

blank


Send this to a friend