VOAL

VOAL

NATO nis stërvitje masive ushtarake në Poloni

June 6, 2016

Komentet

Zona më e bukur në Islandë, Laguna Blu, evakuohet pasi pritet një shpërthim i fuqishëm vullkanik

Islanda ka evakuuar Lagunën e saj Blu me famë botërore për shkak të aktivitetit sizmik aty pranë që paralajmëron një shpërthim “të afërt” vullkanik, njoftoi media shtetërore e vendit RÚV të shtunën.

Magma ka filluar të rrjedhë pas “aktivitetit intensiv sizmik” në zonën përreth lagunës, një banjë gjeotermale popullore e njohur për ujërat e saj të ngrohta blu-qumështore, ngushëlluese, sipas RÚV.

Thellësia e magmës, rreth katër kilometra (2.5 milje), do të thotë se një shpërthim mund të ndodhë brenda disa orësh, tha për RÚV vullkanologu Thorvaldur Thordarson.

Qyteti i afërt i Grindavík po evakuohet gjithashtu, sipas RÚV. Policia tha se evakuimi “po shkonte mirë” dhe se kishte vetëm pak njerëz në qytet ditët e fundit.

Në një deklaratë në faqen e saj të internetit të shtunën, Blue Lagoon tha se kishte nisur një evakuim të ambienteve të saj për shkak të “aktivitetit të shtuar sizmik në një zonë të njohur, disa kilometra larg”.

“Ne do të vazhdojmë të ndjekim nga afër udhëzimet dhe rekomandimet e autoriteteve, duke punuar në bashkëpunim me ta për të monitoruar ecurinë e ngjarjeve”, thuhet në deklaratë.

E vendosur pak më pak se një orë me makinë nga kryeqyteti i Islandës dhe qyteti më i madh Reykjavik, Laguna Blu është një nga atraksionet turistike më të njohura të vendit.

Vendi është pjesë e gadishullit Reykjanes të Islandës jugperëndimore, një gisht i trashë toke që tregon në perëndim në Oqeanin Atlantik të Veriut nga Reykjavik. Si dhe Laguna Blu, gadishulli është shtëpia e aeroportit kryesor të Islandës, Keflavik International.

Islanda është një nga zonat vullkanike më aktive në planet. Në vend që të ketë një vullkan qendror, Gadishulli Reykjanes dominohet nga një luginë e çarë, me fusha llave dhe kone. Në nëntor, Laguna Blu u mbyll për një javë pasi u matën 1400 tërmete në 24 orë.sn

Zelensky i kërkon Perëndimit sisteme për mbrojtje ajrore “për të shpëtuar jetë”

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i ka bërë thirrje Perëndimit që të dërgojë në vendin e tij më shumë sisteme për mbrojtje ajrore, pasi një valë sulmesh ruse me raketa dhe dronë i kanë lënë të vdekur të paktën tetë persona.

Pesë persona kanë vdekur, përfshirë një fëmijë dyvjeçar, në qytetin e Odesës, derisa sulmet tjera në Harkiv, Herson dhe Zaporizhja, kanë vrarë edhe tre persona tjerë, kanë thënë zyrtarët ukrainas.

“Rusia vazhdon të godasë civilët”, ka thënë Zelensky përmes një postimi në rrjetet sociale.

“Neve na duhet më shumë mbrojtje ajrore prej partnerëve tanë. Neve na duhet të forcojmë mbrojtjen ajrore ukrainase për të rritur mbrojtjen për njerëzit tanë prej terrorit rus. Më shumë sisteme për mbrojtje dhe më shumë raketa do të shpëtojnë jetë”, ka thënë ai.

Lufta në Ukrainë ka hyrë në vitin e tretë, ndërsa ndihma e Shteteve të Bashkuara, në vlerë të 60 miliardë dollarëve, është e bllokuar në Kongres prej disa republikanëve konservatorë.

Forca ajrore ukrainase ka thënë se Rusia i ka lëshuar 17 dronë iranianë Shahed përgjatë natës dhe tri raketa.

Autoritetet ukrainase kanë thënë se i kanë rrëzuar 14 dronë, mirëpo mbetjet e tyre kanë rënë në ndërtesat e banimit në Odesa dhe Harkiv.

Gjysma e gjithë municioneve të premtuara perëndimore pritet të arrijnë në Ukrainë më vonë gjatë vitit, derisa zyrtarët ukrainas kanë paralajmëruar se çdo vonesë do të kushtojë me jetë dhe territore.

Forcat ushtarake ruse kanë avancuar muajin e kaluar në pjesën perëndimore, duke e marrë kontrollon e Avdivkas dhe disa fshatrave.

Komandanti i ri i ushtrisë ukrainas Oleksandr Syrsky, ka thënë të shtunën, pas një vizite në vijën e frontit, se “situata është e vështirë, por e kontrollueshme”.

Rusia ka shprehur zemërim së fundi edhe rreth asaj që duket se është rrjedhje e një diskutimi të ushtrisë gjermane për Ukrainën, në të cilin zyrtarët dyshohet se kanë diskutuar për sulme me raketa në Krime, gadishullin ukrainas të aneksuar prej Rusisë më 2014.

Kancelari gjerman, Olaf Scholz është zotuar të shtunën për një hetim të plotë, pasi shefja e mediumit rus RT, që gëzon përkrahjen e shtetit, e ka publikuar një audio-incizim në rrjetet sociale, çka potencialisht mund të përbëjë turpërim të madh për Berlinin.REL

Luftime të përgjakshme në Ukrainë, Kievi: 960 ushtarë rusë të vrarë në 24 orë

Luftime të përgjakshme janë duke vijuar të ndodhin mes forcave ukrainase dhe atyre ruse gjatë orëve të fundit. Ushtria e Ukrainës pretendon se vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë vrarë 960 ushtarë rusë.

Sipas shifrave të publikuara nga Kievi zyrtar, që prej fillimit të luftës forcat ukrainase kanë vrarë 415640 ushtarë rusë.

Ndërkohë, raportohet se dronët rusë kanë bombarduar qytetet e Odessa-s dhe të Kharkivit. Në Odessa, sipas mediave ukrainase, një person ka mbetur i vdekur, ndërsa 7 të tjerë janë plagosur.

Në Kharkiv janë dëgjuar disa shpërthime si pasojë e bombardimeve me anë të dronëve të tipit Shahed. Sipas të dhënave të publikuara nga Kievi, që prej 24 shkurtit 2022 kur Rusia nisi ofensivën në Ukrainë, më shumë se 20 mijë ndërtesa janë shkatërruar totalisht në Kharkiv, duke e bërë një nga qytetet që ka ndjerë më shumë luftën.sn

Kryeministri Kurti u mirëprit nga ministri irlandez i shtetit për Çështje Evropiane, Peter Burke

Dublin, 1 mars 2024

 

Vizitën në Irlandë, Kryeministri i Republikë së Kosovës, Albin Kurti, e vijoi me takimin me ministrin e shtetit për Çështje Evropiane, Peter Burke.

Marrëdhëniet dypalëshe, integrimi evropian dhe anëtarësimi në Këshillin e Evropës ishin temat kryesore të takimit.

Kryeministri Kurti shprehu mirënjohjen e tij për mikpritjen dhe mbështetjen e vazhdueshme të Irlandës në proceset integruese dhe anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare.

Ai foli veçanërisht për reformat demokratike përgjatë qeverisjes së deritanishme, rezultatet e të cilave janë mbështetur edhe nga raportet e organizatave të rëndësishme e të besueshme ndërkombëtare, dhe për objektivat e Qeverisë për vitin 2024 në kontekstin e integrimeve evropiane.

Theks të veçantë iu dha kërkesës për largimin e masave të BE-së ndaj Kosovës dhe  mundësisë që Plani i Rritjes së BE-së paraqet për secilin nga gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor.- Zyra e Kryeministrit

Ukraina i rrëzon katër dronë rusë, i lë pa rrymë disa fshatra ruse

Mbrojtja ajrore e Ukrainës i ka rrëzuar katër dronë rusë mbi rajonet Harkiv dhe Dnipropetrovsk mëngjesin e së premtes, tha ushtria ukrainase.

Ajo nuk tregoi se me sa dronë e sulmoi Rusia territorin ukrainas gjatë sulmeve të së premtes.

Ndërkohë, Roman Starovoit, guvernatori i rajonit kufitar të Rusisë, Kursk, tha se katër fshatra kanë mbetur pa rrymë në rajonin e tij të premten, si pasojë e sulmeve ukrainase me dronë.

Më herët, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se mbrojtja e saj ajrore i kishte rrëzuar katër dronë ukrainas mbi rajonet Belgorod dhe Nizhni Novogorod. Ukraina nuk ka komentuar pretendimet ruse.

Një ditë më herët, Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës tha se 19 ushtarë rusë u vranë dhe 12 të tjerë u plagosën kur një grup ushtarësh rusë u sulmuan me raketë në qytetin Olenivka, në pjesën e kontrolluar nga Rusia në rajonin e Donjeckut.

Në mesin e të vrarëve ishte edhe një zëvendëskomandant i një njësie të ushtrisë ruse, ndërsa komandanti i njësisë ishte në mesin e të plagosurve, sipas Shtabit ukrainas.REL

Parlamenti Evropian: Të hiqet vetoja në procesin e zgjerimit

Parlamenti Evropian ka miratuar të enjten një rezolutë për procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE), përmes së cilës kërkoi që ky proces të bëhet më efikas, përfshirë duke e hequr përdorimin e vetos për vendet anëtare.

Rezoluta kërkon gjithashtu që BE-ja ta ketë një buxhet më efikas, në mënyrë që të jetë në gjendje ta përballojë zgjerimin me vende të reja anëtare.

Rezoluta u mbështet nga 305 deputetë, ndërsa 157 deputetë votuan kundër dhe 71 abstenuan.

Bashkimi Evropian, aktualisht, për secilin vendim në fushën e politikës së jashtme dhe sigurisë, ku hyn edhe procesi i zgjerimit, duhet të gjejë konsensus. Kjo ka bërë që shpesh vendimet të bllokohen nga ndonjë shtet anëtar përmes vetos, edhe kur të gjitha tjerat ishin në favor.

Kjo është rezoluta e fundit për procesin e zgjerimit që miraton Parlamenti Evropian në këtë përbërje, pasi zgjedhjet e reja në bllok do të mbahen në qershor.

Ky institucion i BE-së e ka mbështetur fuqishëm procesin e zgjerimit, ndërkaq me këtë rezolutë kërkon që BE-ja të reformohet para se të zgjerohet.

Parlamenti Evropian mbështet edhe integrimin gradual të vendeve kandidate në tregun unik të BE-së përgjatë procesit të zgjerimit, edhe para se ato të bëhen anëtare formale të bllokut.

“BE-ja ka nevojë për një vizion afatgjatë politik dhe për reforma institucionale dhe financiare për të siguruar kapacitete për absorbimin e anëtarëve të ri”, thuhet në tekstin e rezolutës të cilën e kanë miratuar deputetët e Parlamentit Evropian të enjten.

Eurodeputetët kërkojnë që përgatitjet për zgjerim të zhvillohen paralelisht edhe në Bashkimin Evropian edhe në vendet kandidate. Ata kërkojnë po ashtu edhe mbrojtje më të fuqishme të vlerave demokratike të Bashkimit Evropian dhe sundimit të ligjit.

Sa i përket reformave institucionale të Bashkimit Evropian, rezoluta kërkon që ato reforma ta lehtësojnë procesin e miratimit të vendimeve, të hiqet miratimi i vendimeve me konsensus dhe të ketë mekanizma më fleksibil. Ajo propozon që të përdoret votimi me shumicë të kualifikuar për të përmirësuar baraspeshën mes vendeve më të mëdha anëtare dhe atyre më të vogla.

Parlamenti Evropian po ashtu kërkon që institucionet e BE-së të fillojnë ta adresojnë ndikimin që pranimi i vendeve të reja anëtare do të ketë në përbërjen e Komisionit Evropian dhe të Parlamentit Evropian.

Ndonëse kërkojnë që BE-ja të vendosë qëllime konkrete për reformat e vendeve kandidate, ata janë kundër vendosjes së afateve kohore për anëtarësim të ndonjë vendi në BE./REL

Kryeministri Kurti u takua me Kryetarin e Parlamentit të Irlandës Veriore, Edwin Poots

Belfast, 28 shkurt 2024

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vijoi agjendën e tij, ku u takua me Kryetarin e Parlamentit të Irlandës Veriore, Edwin Poots.

Në bisedën e zhvilluar mes tyre, folën mbi historinë dhe përvojat respektive, veçanërisht në ballafaqimin me të kaluarën e dhimbshme të luftës.

Kryekuvendari Poots foli për mësimet e nxjerra nga përvoja e Irlandës Veriore në përkujtimin e viktimave. U theksua roli i rëndësisë që kanë muzetë për të përkujtuar çdo jetë të humbur. Me atë rast, kryeministri Kurti përmendi nismën e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, për themelimin e Muzeut të Luftës, që në qendër do të ketë dokumentimin dhe prezantimin e krimeve të ish-Jugosllavisë dhe Serbisë ndaj shqiptarëve në Kosovë. Më tej, përmendi po ashtu edhe themelimin e Institutit për dokumentimin e krimeve të kryera gjatë luftës në Kosovë.

Kryeministri Kurti e falënderoi z. Poots për mikpritjen dhe bisedën e sinqertë. Prezent në këtë takim ishin dhe zëvendësministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Liza Gashi, Ambasadori i Kosovës në Mbretërinë e Bashkuar, Ilir Kapiti dhe ambasadori Nicholas Abbott.

Kryeministri Kurti takoi Ministren e Parë të Irlandës Veriore, Michelle O’Neill dhe zëvendësministren e Parë, Emma Little-Pengelly

Belfast, 28 shkurt 2024

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, po vazhdon të qëndrojë në Mbretërinë e Bashkuar. Ai sot pati një takim me Ministren e Parë të Irlandës Veriore, Michelle O’Neill dhe zëvendësministren e Parë, Emma Little-Pengelly.

Biseda u përqendrua në çështje dhe tema që kanë të bëjnë me integrimin, pajtimin dhe ndërtimin e paqes. U theksua vullneti dhe gatishmëria për bashkëpunim dhe ndarje të përvojave në fusha me interes të përbashkët, duke përfshirë arsimin dhe teknologjinë.

Me këtë rast u bisedua edhe për qasjen në sistemin e arsimit të përbashkët në Irlandën Veriore ku nxënës nga komunitete të ndryshme bëhen bashkë dhe vijojnë mësimet për orë të caktuara gjatë javës.

Kryeministri foli për potencialin dhe suksesin e Kosovës në sektorin e teknologjisë, për zhvillimin ekonomik dhe demokratik në vend. Ai uroi znj. O’Neill dhe znj. Little-Pengelly për formimin e qeverisë. Bashkë folën edhe për zhvillimet e fundit në Kosovë dhe në Irlandën Veriore.

Në takim, kryeministri Kurti ishte i shoqëruar nga zëvendësministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Liza Gashi dhe ambasadori i Kosovës në Mbretërinë e Bashkuar, Ilir Kapiti.- Zyra e Kryeministrit

Frika për mos angazhimin e SHBA-së në Europë, Gjermania po mendon të ketë armët e saj bërthamore

Gjermanët kanë filluar të diskutojnë nëse vendi përfundimisht do të ketë nevojë për armët e tij bërthamore mes frikës së mosangazhimit të SHBA-së me Europën, edhe pse Gjermania vazhdon të refuzohet nga Agjencia e Energjinë Bërthamore.

Zyrtarët gjermanë kanë filluar të diskutojnë një plan alternativ bërthamor me Mbretërinë e Bashkuar dhe Francën, kryesisht falë agresionit të vazhdueshëm të Rusisë, si dhe presionit të ish-presidentit Trump ndaj aleatëve europianë për të përmbushur kufijtë e shpenzimeve të mbrojtjes, raportoi të martën Wall Street Journal.

Ministri gjerman i Financave Christian Lindner shprehu shqetësimet në një artikull të botuar në mediat gjermane.

“Në cilat kushte politike dhe financiare Parisi dhe Londra do të ishin të gatshëm të ruanin dhe zgjeronin kapacitetet e tyre strategjike për sigurinë tonë kolektive? Dhe sa jemi gati të kontribuojmë ne?” pyeti Lindner.

Që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, Gjermania ka mbajtur një qëndrim pacifist dhe ka hequr dorë nga armët bërthamore dhe, së fundmi, nga energjia bërthamore.

Image

Gjermania filloi mbylljen e tre reaktorëve të saj të fundit bërthamorë në prill të vitit të kaluar në mes të shtytjes së saj për energji “të pastër”. Megjithatë, pa uzinat, Gjermania aktualisht po mbështetet kryesisht në qymyrin dhe gazin natyror për të fuqizuar ekonominë e saj.

“Energjia bërthamore na furnizoi me energji elektrike për tre gjenerata, por trashëgimia e saj mbetet e rrezikshme për 30,000 gjenerata,” tha në atë kohë ministrja gjermane e mjedisit Steffi Lemke.

Frika e Gjermanisë se SHBA-të mund të pushojë së qeni një parandalues i besueshëm bërthamor vijnë kryesisht prej Trump-it, i cili ishte hapur armiqësor ndaj NATO-s gjatë mandatit të tij në detyrë dhe po e ruan atë retorikë në gjurmët e fushatës.

Në fillim të këtij muaji, Trump tha se do ta linte Rusinë “t’u bëjë çfarë të dojë” vendeve anëtare të NATO-s që nuk po përmbushin kuotat e tyre të financimit.

Traktati i NATO-s thotë se një sulm ndaj një vendi anëtar është një sulm ndaj të gjitha kombeve në aleancë. Trump ka kundërshtuar më parë sasinë më të vogël të parave që vendet e tjera të NATO-s shpenzojnë për mbrojtjen në krahasim me atë që shpenzojnë SHBA-të. Ai gjithashtu ka kërcënuar disa herë në të kaluarën për tërheqjen e SHBA-ve nga NATO./Fox News – Syri.net

Macron: Trupat e NATO-s mund të futen në Ukrainë

FRANCË – Dërgimi i trupave perëndimore në terren në Ukrainë nuk duhet të përjashtohet në të ardhmen. Kështu tha presidenti francez Emmanuel Macron të hënën në mbrëmje. “Një deklaratë jashtëzakonisht e saktë dhe jashtëzakonisht e rrallë, në Europë nuk ishte dëgjuar asnjëherë një fazë e tillë, as verbalisht”, tha të martën më 27 shkurt, Peer De Jong, nënkryetar i institutit Themiis, specialist në gjeopolitikë dhe ish-kolonel i trupat detare. “Një fjali tronditëse”, shtoi ai.

“Është një angazhim jashtëzakonisht i fortë dhe i adresuar qartë ndaj rusëve”, vazhdon të shpjegojë specialisti ushtarak. Kjo çështje e dërgimit të trupave tokësore është një nga opsionet. “Nëse të tjerët pohuan se nuk kishte konsensus për çështjen e dërgimit të trupave ushtarake në Ukrainë, presidenti francez vazhdoi të rikonfirmonte një formë vendosmërie në lidhje me ofensivën ruse”, nënvizon Peer De Jong.

“Sot, nuk ka fare plan për dërgimin e trupave tokësore në Ukrainë, veçanërisht pasi 27 vendet duhet të bien dakord,” tha nënkryetari i institutit Themiis. Emmanuel Macron po përpiqet të pozicionohet në ballë të mbështetjes për Kievin. “Ne shohim se Franca po merr drejtimin e situatës, për të ofruar mbrojtje në Europë”, thotë specialisti. “Presidenti Macron padyshim dëshiron të shfaqet si një lloj organizatori në betejën antiMoskë, që kur Rusia ka pushtuar Ukrainën”, përfundon ai.

(France Info – BalkanWeb)

Macron: Aleatët janë pajtuar për të furnizuar Ukrainën me raketa

Udhëheqësit evropianë janë pajtuar të krijojnë një koalicion për të furnizuar Ukrainën me raketa me rreze të mesme dhe të gjatë veprimi dhe bomba, për të mbështetur përpjekjet e Kievit për të luftuar pushtimin e nisur nga Rusia. Kështu tha presidenti i Francës, Emmanuel Macron, pas një samiti të liderëve të kontinentit të mbajtur në Paris.

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, presidenti polak Andrzej Duda, dhe udhëheqësit nga shtetet e Baltikut po ashtu morën pjesë në samit që zgjati deri në hënën mbrëma. Shtetet e Bashkuara u përfaqësuan në samit me diplomatin kryesor për Evropë, James O’Brien, ndërkaq në samit mori pjesë edhe sekretari i Jashtëm i Britanisë, David Cameron.

“Ne po ashtu kemi vendosur t’i japim një shtysë të re koalicionit të mbrojtjes ajrore, gjë për të cilën ka bërë thirrje presidenti ukrainas [Volodymyr Zelensky], dhe të krijojmë koalicionin e nëntë këtë mbrëmje, një koalicion për raketa dhe bomba me rreze të mesme dhe të gjatë veprimi, me të cilat mund të kryhen sulme të thella”, tha Macron gjatë një konference për media të mbajtur pas takimit.

Zelensky, që iu adresua samitit përmes video-lidhjes, u bëri thirrje udhëheqësve evropianë që të sigurohen që presidenti rus, Vladimir Putin, “nuk mund të shkatërrojë arritjet tona dhe të mos mund të zgjerojë agresionin e tij në shtete të tjera”.

Ukraina varet shumë nga armët e avancuara dhe furnizimet me municion nga aleatët perëndimorë, kryesisht nga Shtetet e Bashkuara, për t’iu bërë ballë sulmeve intensive nga forcat ruse, të cilat nisin pushtimin e paprovokuar të Ukrainës në shkurt të vitit 2022.

Trupat ukrainase, që janë më të pakta në numër dhe me mungesë armatimesh, së fundi u detyruan të tërhiqen nga disa pozicione mbrojtëse në lindje, teksa një paketë e ndihmës ushtarake e SHBA-së në vlerë prej 61 miliardë dollarësh mbetet e bllokuar në Dhomën e Përfaqësuesve të kontrolluar nga republikanët.

Evropa do të ndihmojë Ukrainën “të marrë iniciativën dhe të veprojë së bashku në një kohë kur ka pasiguri në SHBA sa i përket ndihmës”, tha Macron, duke shtuar se në mesin e udhëheqësve që morën pjesë në samit kishte “konsensus të gjerë për të bërë më shumë dhe në mënyrë më të shpejtë”.

Ai tha se “asnjë konsensus” nuk ekziston për dërgimin e trupave tokësore perëndimore në Ukrainë, por shtoi se “asgjë nuk duhet të përjashtohet për të arritur objektivin tonë. Rusia nuk mund të fitojë luftën”, tha Macron.

Ndaras, presidenti polak Duda, tha për gazetarët pas takimit se “nuk kishte entuziazëm” në mesin e pjesëmarrësve lidhur me mundësinë e dërgimit të trupave perëndimore në Ukrainë.

Pjesëmarrësit në takim thanë se ka rritje të mbështetjes nga shtetet evropiane, përfshirë Francën, për një nismë të Çekisë për të blerë municione dhe predha jashtë Bashkimit Evropian dhe për t’i dërguar në Ukrainë.

Kryeminsitri Mark Rutte tha se Holanda ka vullnet që të ofrojë mbi 100 milionë euro për këtë qëllim.REL

Macron udhëheqësve evropianë: Rusia “nuk duhet të fitojë”

Presidenti francez duke folur në Paris gjatë konferencës për Ukrainën (26 shkurt 2024)

 

VOA/Marrë nga Associated Press

PARIS – Presidenti francez Emmanuel Macron u tha homologëve evropianë të hënën se duhet të garantojnë sigurinë e tyre kolektive duke ofruar mbështetje të palëkundur për Ukrainën, përballë ofensivave më të ashpra ruse në fushëbetejë gjatë muajve të fundit.

“Jemi në procesin e garantimit të sigurisë tonë kolektive, për sot dhe për nesër”, tha zoti Macron ndërsa priti 20 drejtues të qeverive dhe shteteve evropiane, si dhe zyrtarë të tjerë perëndimorë në Paris, në shenjë uniteti për Ukrainën, ndërsa sulmi frontal i Rusisë hyn në vitin e tretë.

“Rusia nuk mundet dhe nuk duhet ta fitojë atë luftë”, tha zoti Macron në takimin në pallatin presidencial, ku morën pjesë kancelari gjerman Olaf Scholz, presidenti polak Andrzej Duda, si dhe udhëheqës të tjerë nga vendet balltike.

“Gjatë muajve të fundit në veçanti, e kemi parë Rusinë të bëhet më e ashpër”, tha zoti Macron. “E dimë gjithashtu se Rusia po përgatit sulme të reja, në veçanti për të shokuar opinionin publik ukrainas”.

Zoti Macron përmendi nevojën për të forcuar sigurinë për të shmangur sulme të mëtejshme ruse ndaj vendeve të tjera në të ardhmen. Estonia, Lituania dhe Letonia, si dhe vendi shumë më i madh Polonia, janë konsideruar ndër objektivat e mundshëm të ekspansionizmit të ardhshëm rus. Të katër këto vende janë mbështetëse të vendosura të Ukrainës.

Gjatë takimit në Pallatin Elysee në Paris (26 shkurt 2024)

Gjatë takimit në Pallatin Elysee në Paris (26 shkurt 2024)

Ministri i jashtëm i Estonisë tha më herët këtë muaj se NATO ka rreth tre-katër vite kohë për të forcuar mbrojtjen e saj.

Në një fjalim të transmetuar me video, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy u bëri thirrje udhëheqësve të mbledhur në Paris “të sigurohen që Putini të mos mundet të shkatërrojë arritjet tona dhe të mos zgjerojë agresionin e tij ndaj vendeve të tjera”.

Një zyrtar i lartë francez tha se konferenca nuk synon arritjen e angazhimeve të reja për sa i përket dërgesave të armëve dhe ndihmës financiare, por një koordinim më të mirë të mbështetjes për Kievin dhe për t’u siguruar se do të përmbushen zotimet e dhëna për ndihma. Zyrtari francez foli në rrethana anonimiteti.

Shtetet e Bashkuara u përfaqësuan në takimin e Parisit nga kryediplomati për Evropën, James O’Brien, dhe Britania nga Sekretari i Jashtëm, David Cameron.

Vendet evropiane janë të shqetësuara se Shtetet e Bashkuara do të ulin mbështetjen, ndërsa ndihma për Kievin është pezull në Kongres. Ata gjithashtu kanë shqetësime se një rikthim i ish presidentit Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë, mund të ndryshonte kursin e politikës amerikane në Evropë.

Konferenca e Parisit ndodh pasi Franca, Gjermania dhe Britania nënshkruan rishtazi marrëveshje dypalëshe 10-vjeçare me Ukrainën, me qëllim dhënien e një sinjali të fortë mbështetjeje afatgjatë, ndësa Kievi punon për të rritur mbështetjen perëndimore.


Send this to a friend