VOAL

VOAL

Kontributi i Shqipërisë për komunitetin botëror Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore Nga Aleksandrino Ikonomidhi Sulioti

April 8, 2022
blank

Komentet

blank

Ekstravaganca duhet me dinjitet artistik jo me banalitet Nga Eriona Rushiti

Sigurisht që mbrëmë jo të gjitha shtetet arritën të shkojnë në finale dhe nuk është fundi i botës. Me aq sa i kam ndjekur këngët e Eurovisionit këtë vit, si dhe perfomancat e natës së parë, mendoj që kualifikimet për në finale ishin të pritshme dhe të drejta.
Këngë të stileve të ndryshme, por mbi të gjitha përfaqësime shtetesh me koncepte të qarta për atë që prezantonin.
Dhe mbrëme nuk vura re ndonjë ndasi politike apo gjeopolitike, sepse këngët që nuk kaluan ose ishin të vjetra në stil, ose nuk u kënduan mirë, pasi këngëtarët nuk e përballuan skenën siç duhej, ose si në rastin tonë ku të gjitha komponentet e një kënge çaluan.
Të përfaqësosh një shtet (në të gjitha fushat e artit, të sportit etj.) është fat dhe përgjegjësi, sepse jo çdokujt i vjen kjo mundësi.
Të marrësh pjesë në një garë kënge, në radhë të parë duhet të kesh këngën, pastaj interpretimin, e në fund performancën. Sikur njëra nga keto të mos jetë në vendin e duhur, ajo skene e madhe të nxjerrë zbuluar. Dhe ne mbrëm nuk kishim asnjerën nga këto komponente:
1-Kënga ishte një miksim i gjithçkaje dhe i asgjëje.
2-Interpretimi nxori në pah mungesën e regjistrit të poshtëm (vokal) dhe pamundësi për të kërcyer e kënduar njëkohësisht ( qoftë edhe atë material që më shumë është krijuar si këngë stadiumi, me britma, me numra 1-2-3 e fjalë pa asnjë lidhje logjjke me njëra-tjetrën)
3-Dhe, së fundmi, performanca që kishte si qëllim vetëm lëvizjet joshëse për një publik të orëve të vona të natës.
Të gjitha këto komponente dukej se ishin bërë “me vesh” i themi ne nga anët tona😂. Këngë me një strukturë arna-arna, ku është gjetur vetëm një motiv i kapshëm për veshin dhe e gjithë pjesa tjetër e mbushur me pasthirrma agresive a thua se po shkonim në luftë. Një tekst që ka brenda edhe “xhamadanin vija-vija”, edhe fjalën “regret” , edhe “toca-tocalo, “ edhe “ta marrsha”, edhe “ma ke bo jeten si lojna, avion” e nuk mbaj mend çfarë ka brenda tjetër😂
Nisur nga kjo, edhe performanca sigurisht që nuk mund të ketë as koncept, e as fabul, kështu që do i thërrasësh në ndihmë ndonjë pjesë intime për të terhequr vemendje e për të justifikuar titullin e këngës “Sekret” që as atë nuk e justifikoi, sepse sekreti doli sheshit😂
Edhe njëherë e theksoj që përfaqësimi i një shteti është mbajtja e atij flamuri në dorë dhe jo qëllimi për të bërë sa më shumë ndjekës në profilin tënd. Edhe pse Ronela bëri më të mirën e mundshme, ka bërë aq sa mund të bëjë ajo për veten e saj, por jo për shtetin që përfaqëson, sepse ne dimë akoma të ndërtojmë një vijë të bukur melodike, ne dimë akoma të ndërtojmë një mesazh kënge apo të rendisim ca vargje, ne dimë akoma të këndojmë të vetëm në skenë, qofte edhe me një ndriçim modest e të emocionojmë me vokal…
Ne dimë akoma të shijojmë muzikë dhe kur them ne, e them si për brezin tonë (profesionist apo jo), por edhe për brezin e djalit tim që më tha: “Shumë më bukur Moldavia, o ma, me atë folkun e pastër, sesa ne me këtë këngë”.
Kam shumë për të folur e treguar sesi punojnë shtetet në drejtim të përfaqësimit të tyre, qoftë edhe në këtë Eurovisionin që thuhet se nuk është më si dikur, por që në fund ka një vlerësim për të gjithë. Dhe peshën e vlerësimit e marrin juritë profesioniste të secilit shtet si dhe votat e publikut.
Jam e sigurt që mbrëmë Shqipëria nuk ka marrë vlerësim të jurive profesionale, por mund të ketë pasur vota publiku, e kryesisht të fanatikëve e fansave të përfaqësimit tonë (sepse e bëjnë çdo vit me devotshmërinë më të madhe dhe, në radhë të parë, sepse e duan Shqipërinë), por të cilat nuk mjaftojnë për ta kaluar këtë garë.
Po kthehem edhe njëherë në fillim ku thashë nuk është fundi i botës dhe se Ronela do të vazhdojë jetën e saj artistike për fansat që e ndjekin gjithmonë, por edhe për ata fansa të shtuar këto kohë që me natyrën e saj karizmatike i ka mbajtur gjallë që nga koha e shpalljes si fituese e festivalit.
Por kur paraqitesh në Eurovizion, nuk është njësoj si të bësh një klip e të marrësh ca klikime, nuk është e njëjta gjë me të kënduarit në një shesh të mbushur me të rinj. Jo me kot u censuruan disa foto të Ronelës në provën e saj të parë. Organizatorët e Eurovizionit i kujtuan edhe njëherë ekipit shqiptar faktin që ky është një eveniment familjar. Pra, kemi të bëjmë me një show ndërkombëtar dhe jo individual.
Me këtë nuk dua të them se jam kundra ekstravagancës, apo thyerjes së disa tabuve shqiptare, por të gjitha këto duhen bërë me art, duan eksperiencë skenike, duan krijimtari e, mbi të gjitha, duan dinjitet artistik e jo banalitet.
……….
Jeta vazhdon. Festivale të tjera na presin.
Peace ✌️!
blank

Ukraina thotë se trupat ruse po përpiqen të hyjnë në fabrikën e çelikut në Mariupol

VOA/Marrë nga Associated Press

Zyrtarët ukrainas thanë se forcat ruse sulmuan të shtunën një fabrikë çeliku në qytetin port të shkatërruar të Mariupolit, me sa duket në përpjekje për të eliminuar xhepin e fundit të rezistencës ukrainase në qytetin strategjik që Kremlini pretendon se ushtria e tij e ka vënë nën kontroll.

Njoftimi për sulmin u bë nga një këshilltar i presidencës së Ukrainës ndërsa rreth 1000 civilë qëndronin të strehuar në fabrikën e Azovstalit së bashku me luftëtarët ukrainas që kishin mbetur.

Ndërkohë forcat ruse vazhduan ofensivën në rajonin lindor të Donbasit mes kundërsulmeve të ashpra ukrainase.

Këshilltari presidencial, Oleksiy Arestovich, tha gjatë një konference për shtyp se forcat ruse kishin rifilluar sulmet ajrore ndaj fabrikës masive bregdetare dhe po përpiqeshin t’ hynin me forcë brenda saj, gjë që do të përbënte një ndryshim nga urdhri që dha presidenti rus Vladimir Putin dy ditë më parë.

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu i raportoi presidentit rus Putinit të enjten se i gjithë Mariupol, me përjashtim të Azovstalit, ishte “çliruar” nga rusët.

Presidenti rus e urdhëroi atë të mos fuste trupa në kompleks, por të kësaj të bllokonte objektin, një përpjekje e dukshme për t’i bërë ukrainasit të vdisnin nga uria dhe për t’i detyruar ata të dorëzoheshin.

Zyrtarët ukrainas kanë vlerësuar se rreth 2,000 nga trupat e tyre janë brenda fabrikës së bashku me civilë që janë strehuar në tunelet nëntokësore të objektit. Zorti Arestovic tha se forcat ukrainase po përpiqeshin t’u bënin ballë sulmeve të reja.

blank

Kontributi i Shqipërisë për komunitetin botëror Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore Nga Aleksandrino Ikonomidhi Sulioti

Me rastin e ditës së përkujtimit të Holokaustit

Kontributi i Shqipërisë për komunitetin botëror Hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Një nga kontributet më të mëdha të Shqipërisë për njerëzimin, dhe veçanërisht për Luftën Anti-Naziste, ishte sigurisht edhe kontributi i saj për komunitetin Botëror Hebre. Një ofertë që për arsye të ndryshme Shqipëria nuk ka qenë kurrë në gjendje të vendose siç i ka hije në skenën diplomatike botërore.

Duke parë me kujdes dokumentet në Arkivin Kombëtar të vendit, dikush vë re që një nga komunitetet fetare më të favorizuara në Shqipëri që morri mish e gjak gjatë periudhës së monarkisë ishte sigurisht ai hebre. Shteti shqiptar i asaj kohe e njohu zyrtarisht në vitin 1937, duke i dhënë një numër privilegjesh të veçanta. Deri në vitin 1935, 151 hebrenj duken të regjistruan në Vlorë, Gjirokastër, Tiranë, Durrës, Shkodër, Kavajë, Sarandë edhe Korçë. Madje politika pro-hebre e Zogut ka arritur në pikën e ftesës së emigrantëve hebrenj në Shqipëri nga gjithë bota, kështu që para pushtimit italian, është regjistruar në burimet qeveritare se 190 familje kanë emigruan nga Vjena dhe Gjermania në Shqipëri.

Një rol të rëndësishëm në inkurajimin e nismave të Zogut për të ftuar emigrantë hebrenj në Shqipëri duket se ka luajtur Sekretari i Shtetit të SHBA-ve Herman Bernstein gjatë qëndrimit të tij në vend (1930-1933). Bernstein, duke qenë vetë hebre, organizoi grupin e parë të hebrenjve shqiptarë si dhe u mor personalisht me rehabilitimin e familjeve hebreje nga Gjermania dhe Austria në Shqipëri.

Pushtimi italian, nga ana tjetër, izoloi komunitetin e vogël hebre në Shqipëri.

Kufizimet e reja legjislative e bënë të vështirë për disa hebrenj që të jetonin në vendin e okupuar. Hebrenjve tani iu desh të tërhiqeshin nga jeta politike, shoqërore dhe kulturore të vendit, për të hequr qafe edhe regjistrimin e detyrueshëm në ushtrinë shqiptare. Sigurisht, kufizimet e vendosura ndaj hebrenjve shqiptarë nuk janë të krahasueshme me persekutimin dhe ekzekutimet masive të hebrenjve në pjesën tjetër të Evropës. Në korrik 1940, me urdhër të qeverisë okupatore, të gjithë hebrenjtë e Durrësit u zhvendosën nga qyteti bregdetar me port në thellësitë e Shqipërisë kontinentale. Sidoqoftë, deri në okupimin gjerman, të gjitha festat fetare hebreje festoheshin hapur dhe respektoheshin plotësisht nga shteti dhe të gjitha bashkësitë e tjera fetare.

Pasi Hitleri erdhi në pushtet, qeveria shqiptare jo vetëm që ftoi qindra hebrenj, por rregulloi procedurat që ata të mbërrinin në Shqipëri sa më lehtë duke gjetur punë dhe strehim dhe duke u natyralizuar. Me hyrjen e nazistëve në Jugosllavi, rreth 2,000 hebrenj shqipfolës u mblodhën nga zonat përreth Ballkanit në Prishtinë. Kryeministri i atëhershëm kuisling Mustafa Kruja i kërkoi Francesko Giacomonit të mos iu dorëzoheshin gjermanëve nazistë por të ndërmerreshin hapat e nevojshme dhe të vendoseshin të gjithë në Shqipëri. Giacomoni, megjithëse ishte në një pozitë jashtëzakonisht të vështirë, e pranoi kërkesën e tij.

Zyra politike e Ministrisë së Brendshme të Shqipërisë, me telegramin nr. 11/19 -30/3/1942, kërkoi nga prefekturat e Prishtinës, Dibrës së madhe, Prizrenit dhe Pejës që të lëshonin një udhëzim udhëtimi brenda tre ditësh për transferimin e hebrenjve në Prefekturën e Beratit. 100 hebrenj të tjerë u mblodhën në Berat më 4 prill përmes Prishtinës nga Jugosllavia, Republika Çeke, Polonia, Gjermania dhe Bullgaria. Dhe kështu Shqipëria e vogël dhe e pushtuar, u bë vendi i parë evropian që dha dorën komunitetit hebre.
Në mes të vitit 1943, duke parë pasojat mbarëbotërore të lëvizjes së qeverisë së kuislinge shqiptare, ish-mbreti Zog, i internuar tashmë në Angli, u përpoq të përfitonte nga avantazhi politik i holokaustit hebre. Ai vetë u premtoi britanikëve dhe amerikanëve rehabilitimin e plotë të 200,000 hebrenjve në Shqipëri, duke u përpjekur të siguronte kthimin e tij në fronin shqiptar. Natyrisht, premtimet e tij të kota nuk mund të preknin askënd dhe ranë në boshllëk.

Përkundrazi, “Levizja Antifashiste Nacional Çlirimtare Shqiptare” gjeti mbështetje nga komuniteti i vogël hebre dhe shumica e hebrenjve të huaj që ishin mbledhur në Shqipëri. Hebrenjtë, megjithë mundimet e tyre të mëdha dhe persekutimet e përgjakshme, u bashkuan në radhët e “Ushtrisë Nacional Çlirimtare Shqiptare”. Për hakmarrje, nazistët gjermanë zbarkuan në Shqipëri një batalion të SS-ve vetëm me shqiptarë, i cili ishte organizuar në Francë në 1943, të quajtur “SS SKENDERBEU”

Në pranverën e vitit 1944, 281 hebrenj u arrestuan dhe u dërguan në një kamp përqendrimi në Prishtinë. Zbarkimi i batalionit edhe arrestimet provokuan protesta edhe brënda qeverisë kuislinge, e cila mbronte karakterin laik të Shqipërisë. Gjithashtu, qeveria Kuislinge e Mustafa Krujës refuzoi të dorëzonte 300 hebrenjtë në Gestapo me pretekstin se nuk mund t’i gjente. Kështu që institucionet shtetërore i furnizuan fshehurazi me pasaporta dhe dokumente false, duke i dërguar në pjesën jugore të vendit për të migruar rehat. Qeveria zgjodhi këtë taktikë për të shmangur një konflikt me popullin shqiptar që urrente nazistët dhe ndihmonte hebrenjtë në çdo mënyrë.

Me mbarimin e luftës dhe fitoren e komunistëve, le të themi se një nga veprimet e para të qeverisë të Beratit ishte takimi i Enver Hoxhës me një grup hebrenjsh që e uruan dhe kërkuan riatdhesimin e tyre gradual. Hoxha, i emocionuar, i falënderoi publikisht për pjesëmarrjen e tyre në linjat e “LANÇ-it ” edhe plotësoi nën drejtimin e sovjetikëve dhe jugosllavëve pothuajse çdo dëshirë të tyre. Ndërkohë, Komuniteti Hebre i Jugosllavisë i dërgoi një letër falënderimi publik Enver Hoxhës për ndihmën dhe guximin e çmuar të treguar nga ai dhe populli shqiptar për shpëtimin dhe mbrojtjen e hebrenjve, ndërsa disa nga hebrenjtë e huaj vullnetarisht qëndruan në tokën shqiptare me vendasit pa u riatdhesuar.

Përbën fakt që Shqipërisë i janë atribuar disa nderime nga komuniteti botëror hebre, duke vlerësuar kontributin e vendit të vogël, megjithatë, qeveria fobike dhe e ankoruar e Tiranës gjatë periudhës së socializmit real, duket se e ka fshehur këtë fakt për arsye të paspecifikuara. Spekulohet se kjo faqe e lavdishme e historisë shqiptare ishte heshtur nga Partia ose sepse komuniteti hebre ishte jashtëzakonisht afër me SHBA-të, disa herë me BRSS-në dhe Jugosllavinë, fakt që shqetësonte Partinë e Punës dhe vetë Enverin, ose sepse ndihma erdhi nga qeveria kuislinge e Mustafa Krujës, e cila pengonte propagandën dhe planet e mëtejshme të diktatorit.

Çështja u hesht dhe u zhduk plotësisht me kalimin e viteve nga çdo aspekt i historiografisë shqiptare, për sa kohë që hebrenjtë u asimiluan me dhunë në luftën e klasave. Sipas një hetimi të lëshuar më vonë, çështja do të rihapej në fshehtësi të plotë gjatë kohës së Ramiz Alisë disa muaj para se ti vinte fundi regjimit. Izraeli do ishte vendi i parë që do kërkonte nga autoritetet shqiptare të gjithë shtetasit hebrenj në fe ose në origjinë. Operacioni u krye në vend në fshehtësi të plotë, nën emrin e koduar “qilim magjik” dhe brenda katër muajsh kishte zbuluar 320 hebrenj që u larguan për në Izrael dhe 50 të tjerë që shkuan te të afërmit e tyre në SH.B.A. Duhet theksuar, se i vetmi komunitet fetar që veproi drejtpërdrejt dhe fshehurazi dhe që nuk ishte i interesuar të ndërtonte baza organizative për të ardhmen e tij në Shqipëri ishte komuniteti hebre, i cili ftoi tërë popullësinë e vet në Izrael dhe në Shtetet e Bashkuara, duke ofruar leje qëndrimi dhe punë.

Material i përshtatur nga libri im grek

REGJIMI KOMUNIST DHE FEJA

Politika fetare në Republikën Popullore Socialiste të Shqipërisë (1945-1991), Selanik 2015 ribotim 2021

blank

Sot në 7 prill në orën 17.00 në protestë në sheshin simbol kombëtar, në Sheshin e Flamurit! Nga Bujar Leskaj

O Flamur gjak, o flamur shkabë,
O vënd e vatr’ o nën’ e babë…

Hymni i Flamurit, Fan Noli

Sot në 7 prill, ora 17.00 shoqëria civile ka thirrur një protestë për mbrojtjen e Sheshit të Flamurit!

Duhet mbrojtur Sheshi i Flamurit, simboli ynë i rëndësishëm kombëtar dhe gjithçka që ka kujtesë historike për Qytetin tonë!

Sepse, nuk është prishur për hir të fasadës vetëm Sheshi i Flamurit. Është prishur e tjetërsuar Sheshi i Kombit!

Nuk është vetëm i Vlorës ai shesh, është i gjithë kombit, edhe shqiptarëve jashtë kufijve, që çdo 28 nëntor vijnë gjithë krenari; është i shqiptarëve të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut; është edhe i arbëreshëve, edhe i arvanitasve, i diasporës, i të gjithëve është ai Shesh!

Kush ka të drejtë të vejë dorë mbi Kujtesën tonë kombëtare, kush e ka tagrin ta bëjë atë?

Asnjë sekt në qeveri, askush që ka pushtet për ca vjet, nuk mund që të vërë dorë mbi Historinë e kaluar dhe atë të ardhme, mbi ndërgjegjen shpirtërore të shqiptarëve, mbi identitetin e Vlorës dhe Shqipërisë!

Vlora nuk e harron gllabërimin e hapësirës publike, shkatërrimin e Historisë!

Vlora nuk mund dhe nuk do ta falë ndërtimin e një terminali autobusësh, apo edhe të çfarëdolloj ndërtimi “prej floriri” kur i vritet Kujtesa, Identiteti, Historia dhe Dinjiteti!

Me ato para publike që harxhohen për betonizimin e Sheshit të Flamurit, mund të rindërtohej në vendin ku ka qenë, tek lulishtja, shtëpia ku Ati i Kombit, Ismail Qemal Vlora, shpalli Pavarësinë e Shqipërisë.

Ndaj u takon qytetarëve vlonjatë në radhë të parë, që pavarësisht bindjeve politike, ta mbështesin protestën dhe reagimin qytetar, sepse kështu ruajmë vlerat e qytetit dhe Historinë!

Dhe qytetarët vlonjatë protestojnë edhe për ata qindra e mijëra motra e vëllezër, miq e shokë, të cilët, pavarësisht se janë në emigrim, e duan Vlorën, Historinë, dinjitetin dhe janë me ne shpirtërisht!

Sheshi i Flamurit dhe mbrojtja e tij nga çdo tjetërsim është detyrë kombëtare për çdo shqiptar.

Është test atdhedashurie për çdo qytetar vlonjat, është test për çdo shqiptar, është marrëdhënia jonë me rrënjët tona, me lirinë, demokracinë, dinjitetin dhe të drejtën!

Me të shkuarën, të tashmen dhe të ardhmen!

Me Qytetin dhe Historinë që do t’u lëmë brezave trashëgim!

Në orën 17.00 në protestë në sheshin simbol kombëtar, në Sheshin e Flamurit!

blank

VOA: Incident në Oscars, Will Smith godet prezantuesin Chris Rock

Fituesi i çmimit Oscar për të aktorin më të mirë, Will Smith goditi me shuplakë në fytyrë prezantuesin e ceremonisë Chris Rock, pas një shakaje që ai bëri me stilin e flokëve të gruas së tij, një moment që tronditi miliona shikues në mbarë botën dhe la hije në historinë e ngjarjes së madhe kulturore.

Një shaka e prezantuesit të ceremonisë Oscars me gruan e aktorit Will Smith shkaktoi një moment tronditës në historinë e Akademisë së Çmimeve Oscars.

Gjatë prezantimit të fituesit të çmimit Oscar për dokumentarin më të mirë, komediani i njohur Chris Rock po tallej me të famshmit e ulur në rreshtin e parë të teatrit Dolby, ku po zhvillohej ceremonia.

blank

Ai bëri shaka edhe me gruan e aktorit Will Smith, aktoren Jada Pinkett Smith.

Duke iu referuar flokëve të saj të qethur shkurt, ai tha se priste ta shikonte atë në një seri të dytë, të filmit të njohur të vitit 1997, G.I. Jane, ku aktorja Demi Moore luan rolin e një ushtarje, me kokë të qethur.

blank

Pinkett Smith nuk e priti mirë shakanë dhe Chris Rock u mundua ta qetësojë atë me një shaka të dytë. Pak sekonda më vonë, Will Smith ngjitet në skenë dhe e godet me shuplakë në fytyrë prezantuesin Rock.

Pasi u kthye në vendin e tij, aktori Smith e shau dhe i tha kolegut të tij, që të mos e zinte kurrë në gojë emrin e gruas, ndërsa publiku ngeli i habitur.

Pas pak aktori Rock morri veten dhe vazhdoi prezantimin.

Jada Pinkett Smith vuan nga një sëmundje e sistemit imunitar që shkakton rënien e flokëve.

Will Smith kërkoi falje për reagimin e tij kur mori çmimin e Aktorit më të Mirë për rolin e tij në filmin “King Richard”, që i dedikohet babait të lojtareve të njohura të tenisit Venus dhe Serena Williams.

blank

Pas 14 vitesh, presidenti izraelit viziton Turqinë

VOA

Presidenti i Izraelit, Isaac Herzog nisi sot një vizitë dy-ditore në Turqi, duke shënuar një përmirësim në marrëdhëniet që kanë qenë të tensionuara për më shumë se një dekadë. Korrespodenti i Zërit të Amerikës, Dorian Jones njofton nga Stambolli.

Vizita e presidentit izraelit Isaac Herzog në Ankara është shenja më domethënëse e përpjekjeve për afrim mes dy vendeve.

Turqia tërhoqi ambasadorin e saj në vitin 2018 në shenjë proteste ndaj sulmeve të Izraelit në Rripin e Gazës. Por Ankaraja po kërkon të normalizojë marrëdhëniet.

“Turqia dëshiron të kapërcejë izolimin e saj rajonal. Për shkak të hapave të gabuar në politikën e jashtme, ka mbetur jashtë lidhjeve të aleancës në Mesdheun Lindor dhe në Lindjen e Mesme. Vakumi që krijoi Turqia u dha mundësi forcimi vetëm rivalëve të saj rajonalë”, mendon Selin Nasi, analiste e politikës.

Ka pasur protesta të vogla nga mbështetësit e palestinezëve përpara vizitës së presidentit izraelit. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka qenë një mbështetës i fortë i çështjes palestineze.

Zoti Herzog pritet të ngrejë shqetësimet izraelite se Stambolli është bërë një bazë për Hamasin, për të organizuar sulme kundër tij. Por analistët thonë se zyrtari izraelit do të jetë i kujdesshëm. Qëllimi është që Izraeli të përmirësojë lidhjet me Turqinë.

“Në thelb, Izraeli e pranon rolin e rëndësishëm që ka Turqia në Lindjen e Mesme. Është një vend i madh, një fuqi e madhe. Kërcënimi kryesor i Izraelit në Lindjen e Mesme është kërcënimi iranian; nuk i duhen të gjitha këto tensione me Turqinë; nuk është e dobishme për të”, thotë Gallia Lindenstrauss, nga Instituti për Studime të Sigurisë Kombëtare.

Shqetësimi kryesor i Izraelit është programi i energjisë bërthamore i Iranit dhe ndikimi në rritje iranian në rajon. Ankaraja gjithashtu e sheh këtë si problem të përbashkët.

“Presidenti Erdogan, në të kaluarën ka shprehur shqetësimet e tij për këtë, për ndikimin iranian. Ky shqetësim vazhdon të jetë”, thotë Ilnur Cevik, këshilltar i presidentit.

Energjia është një fushë tjetër e bashkëpunimit. Turqia është një treg potencial për gazin natyror izraelit. Analistët thonë se Ankaraja i sheh lidhjet e mira me Izraelin si mundësi për përmirësimin e marrëdhënieve me Uashingtonin.

“Turqia ka përfituar jashtëzakonisht shumë nga mbështetja e lobit izraelit në Kongresin Amerikan dhe duke pasur parasysh faktin se marrëdhëniet e Turqisë me Kongresin Amerikan, në veçanti, janë goxha problematike. Padyshim që ka një përpjekje për të rindërtuar koalicionin që ndihmoi politikisht Turqinë në Kongresin Amerikan”, thotë profesori Soli Ozel.

Uashingtoni ka mirëpritur përpjekjet për marrëdhënie të mira mes këtyre dy vendeve. Vizita e zotit Herzogut shihet si hapi i parë. Analistët thonë se një shenjë e suksesit të kësaj vizite do të jetë nëse të dyja palët bien dakord për një takim të ardhshëm midis presidentit turk Erdogan dhe kryeministrit izraelit Naftali Bennett.

blank

Protesta, aktivisti Adriatik Lapaj: Çfarë dreqin po ndodh me këtë vend! S’do të ndalemi derisa situata të normalizohet!

Aktivisti Adriatik Lapaj ka qenë pjesë e protestës për rritjen e çmimeve, që ka bërë bashkë mijëra qytetarët përpara ambienteve të kryeministrisë.

Lapaj tha se çmimet janë rritur në të gjitha sektorët, ndërsa rrogat qëndrojnë të pa ndryshuara. Ai solli në vëmendje masat e ndërmarra nga qeveritë e vendeve të tjera lidhur me këtë problematikë, ndërsa shton se qytetarët nuk do ndalen deri në normalizimin e situatës.

“Përshëndetje të gjithëve! Fjala ime do të jetë bashkë me ju. A është rritur çmimi i miellit? (Qytetarët: Pooo) A është rritur çmimi i orizit? (Qytetarët: Pooo) A janë rritur rrogat? (Qytetarët: Jooo) A është rritur çmimi i bukës? (Qytetarët: Pooo) A janë rritur rrogat? (Qytetarët: Jooo) A janë rritur fasulet? (Qytetarët: Poooo) A janë rritur rrogat? (Qytetarët: Jooo) A është rritur çmimi i naftës? (Qytetarët: Pooo) A janë rritur rrogat? (Qytetarët: Joo). Çfarë dreqin po bëhet me këtë vend? Kjo nuk është krizë vetëm e Shqipërisë është krizë e vendeve të tjera që reflektohet edhe te ne. Si rriten në Shqipëri çmimet me 40%. Po rendis masat e ndërmarra ditën e sotme nga qeveritë e përgjegjshme.

Vuçiç: Nafta do të mbetet 1.5 euro. Në Maqedoni me të njëjtin çmim. Në Kosovë është vendosur që shitësit me shumicë të kenë fitim vetëm 4% të vlerës. Në Greqi qeveria ka lancuar një plan për familjet në nevojë dhe pritet paketë e plotë brenda javës. A keni parë ndonjë masë nga Shqipëria? (Qytetarët: Joooo). A jeni dakord për rritjen e çmimeve? (Qytetarët: Jooo). Ne nuk ndalemi, derisa të ndalojnë këta. Nuk duhet të ndalemi më kësaj here. Kjo është protestë për çmimet, xhepat tanë, nënat dhe baballarët tanë”, tha Lapaj. bw

blank

Akuza penale kundër ish -kancelarit të Gjermanisë Gerhard Shroderit për krime kundër njerëzimit

Ish-kancelari ende nuk dëshiron të distancohet nga kreu i shtetit rus Vladimir Putin. Prokurori i Përgjithshëm tani ka një ankesë kundër Schröder.

Ish kancelari: Ish-kancelari Gerhard Schröder dëshiron të mbetet në bordin mbikëqyrës të drejtorëve  në Gazprom.

Ndaj ish-kancelarit Gerhard Schröder (SPD) janë ngritur kallëzime penale për krime kundër njerëzimit.

Ankesa penale u mor në Hanover javën e kaluar dhe iu përcoll prokurorit të përgjithshëm federal në Karlsruhe të hënën, njoftoi Badische Latest News.

Zyra e prokurorit publik në Hanover konfirmoi për agjencinë e lajmeve AFP se padia ishte marrë dhe se ajo ishte përcjellë.

Sipas artikullit, padia u drejtohej edhe personave të tjerë.

Schröder është kritikuar se nuk është distancuar nga presidenti rus Vladimir Putin.

Ish-kancelari është Kryetar i Komitetit të Aksionarëve të Nord Stream AG dhe Kryetar i Bordit Mbikëqyrës të kompanisë ruse të energjisë shtetërore Rosneft.

Ai po ashtu kandidon për një post në bordin e drejtorëve të kompanisë shtetërore ruse të energjisë Gazprom.

Ish-kancelari Gerhard Schröder flet për “gabime nga të dyja palët” Schröder njeh përgjegjësinë e qeverisë ruse për përshkallëzimin. Megjithatë, sanksionet e nevojshme nuk duhet të çojnë në ndërprerjen e lidhjeve me Rusinë, sipas tij./ZEIT ONLINE, AFP/eb

blank

Presidenti Zelensky refuzon ofertën nga Shtetet e Bashkuara për evakuim por pranon të bisedojë me Putinin për armëpushim

RSI.ch

Lufta në Ukrainë: mbulim i drejtpërdrejtë:

Luftimet midis ushtrive ruse dhe ukrainase në kryeqytetin Kiev

Ka luftime në portat dhe gjithashtu në rrugët që çojnë në qendër të Kievit. Ushtria ruse synon kryeqytetin e Ukrainës nga disa drejtime në natën midis të premtes dhe të shtunës.

Ushtria ukrainase njofton se ka zmbrapsur një sulm rus në një nga arteriet kryesore të Kievit.

Mbi 50 shpërthime dhe të shtëna automatiku u dëgjuan në zonat Shulyavka dhe pranë kopshtit zoologjik.

Presidenti Zelensky refuzon ofertën nga Shtetet e Bashkuara, i gatshëm për ta çuar atë në një vend të sigurt, por tha se ishte i gatshëm të fliste për një armëpushim me Putinin, ndërsa përplasjet gjatë natës u regjistruan në vende të tjera në vend.

Udhëheqësi ukrainas u shfaq në video para zyrës së tij në Kiev, ndërsa predha të reja artilerie të rënda u dëgjuan në qendër të qytetit.

 

blank

Muka: Po flitet për vjedhje të Portit të Durrësit nga një kompani e cila nuk ka deklaruar aksionerët

I ftuar në Task Force në SYRI TV me Sonila Meçon, kandidati i Shtëpisë së Lirisë në zgjedhjet e 6 marsit Ardian Muka ka folur për aferën e Portit të Durrësit.

Muka ka theksuar se kompania e cila është regjistruar nuk ka lidhje me grupin EMAR që u prezantua në fillim nga Rama por është një kompani e përfaqësuar nga zoti Alabar dhe dy kompani ofshore, të cilat nuk e kanë detyrim të tregojnë se nga kush përfaqasohet.

Muka: Ky projekt u pompua me të madhe sikur ishte e grupit EMAR por shumë shpejt u morë vesh se kompanie e regjistruar pranë Qëndrës Kombëtare të Biznesit ishte kompania Simfony dhe nuk kishte lidhje me atë që u prezantua, ishte një degë Emar Propertis e përfqësuar nga zoti Alabar dhe dy kompani ofshore, të cilat nuk e kanë detyrim të tregojnë se nga kush përfaqasohet.

Ndërkohë që në dhjetor të 2021 është bërë një shitje e kuotave të kompanisë Simpfony dhe është tentuar të regjistrohet kompania e re, e cila zotëron 100% të kuotave dhe nuk kanë deklaruar aksionerët dhe në QKB nuk është regjistruar kjo kompani. Pra Porti i Durrësit sot është një mall që shitet në tregun e gjësë së gjallë.

Po flitet për të vjedhur Portin e Durrësit, pasi diskutohet të marrin pa asnjë lekë një sipërfaqe toke prej 80 hektarë dhe 70 hektarë sipërfaqe ujore. I është shkëputur Bashkisë së Durrësit.

Në vijën e parë të detit 1 metër katror shkon në 1500 euro. Porti i Durrësit është një brand dhe njihet 2000 vite para Krishtit dhe është një port ky qyteti ka ekzistuar bashkë me Durrësin ku qytetarët kanë ndertuar jetën e tyre. Pra flasim për diçka që nuk ka lidhje vetëm me Durrësin por me atë që është e shqiptarëve.

blank

31 janar 1925 Asambleja Kushtetuese shpall Tiranen Kryeqytetin e Shqiperise. Sot 31 janar 2022! Nga Alba Kepi

Me idealet e patrioteve te vertete tironas, me bardhesine e moralit te merhamonit te ijeve tona e ngjyrat bardhe e blu te zemres 💙🤍 Gezuar pervjetorin qyteti im!
E mos e bofshin piken e hajrit perdhunuesit e tu!
Tirana nuk ka asgje per te festuar!
31 janar 1925 Asambleja Kushtetuese shpall Tiranen Kryeqytetin e Shqiperise.
Sot 31 janar 2022!
Tirana nuk ka asgje per te festuar!
Brenda pak muajve dy procese hetimore te Antimafias hedhin dyshime te kompanive qe hapen e mbyllen me qellime riciklime parash te pista per llogari te mafias kalabreze.
Ne Verona operacioni “Isola Scaligera” zbardhi nje skene korruptive te familjeve mafioze te Ndranghetas qe investonin ne Verona ne sektorin e mbetjeve urbane duke perfituar tendera e financime publike. Eshte e njejta komune e cila ka lidhur marreveshjen me Bashkine e Tiranes per pastrimin e qytetit. Ish kryetari i Bashkise se Verones e funksionare te larte te kompanise shteterore qe nenshhkroi marreveshjen me Tiranen jane vene nen hetim.
Ne Catanzaro operacioni “Basso profilo” zbardhi nje tjeter skeme korruptive me qellim pastrim parash e perfitime fondesh publike per llogari te familjeve mafioze, me sipermarres mafioze qe kishin gjetur Tiranen si vendin e duhur per te lulezuar aferat e tyre. “Ne Shqiperi mund te transferonkn para me anije pa u kontrolluar e eshte me e sigurt se San Marino”, komentonin te ndaluarit mes tyre.
Tirana nuk ka asgje per te festuar perballe shurdherise se politikes qe me justifikimin e imazhit te vendit kerkojne komoditetin e heshtjes e ngrejne kunderakuza.
Jeni ju qe po i beni “nonen” ketij vendi! Ju e keni shnderruar qytetin ne nje kamp lufte ku vincat jane ushtaret, ju gjenerale me grada te vjedhura, cdo kalldrem te vjeter e keni kthyer ne placke lufte e banoret ne rober te pangopsise suaj!
Tirana nuk ka asgje per te festuar perballe nje shtrese te mesme qe ka te gjithe bagazhin intelektual per te kuptuar e preferon indiferencen e jo pak here mbeshtetjen ndaj atyre qe shkelin kryekeput ligjin.
Tirana nuk ka asgje per te festuar kur shoqata e organizmave civile ndalen tek “na ishte nje here” me pa largpamesine se “nuk do jete me”.
Tirana nuk ka asgje per te festuar kur disa media e gazetare perballe lajmit, zgerdhihen se “kush e ka paguar”, (e arsyetojne si per vete pasi jane ata me te pamoralshmit).
Tirana nuk ka asgje per te festuar kur perballe nje skandali politik e civil, gazetaret kerkojne te faturojne burimet per interesa klientiste (cfare turpi!).
Tirana nuk ka asgje per te festuar, kur ka sot banore te saj qe nuk e duan!
Opinioni qytetare eshte aq i influencuar nga rregulli i Orwellit sa e ka te veshtire te kuptoj se dashuria per qytetin kapercen partine e rehatllikun. Sa me ne qosh te rrine, pa sy e vesh, aq me shume fundjava “istagrami” larg Tiranes, do mund te bejne pas orarit zyrtar te javes.
Me idealet e patrioteve te vertete tironas, me bardhesine e moralit te merhamonit te ijeve tona e ngjyrat bardhe e blu te zemres 💙🤍 Gezuar pervjetorin qyteti im! E “mos e bofshin piken e hajrit” perdhunuesit e tu!
ripostim i nje viti me pare (31 janar 2021) e nuk gjeta asnje fjale me te mire per te lehtesuar keto fjale shpirti!
blank

Në përkujtim të 40 vjetorit të Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla – Nga Xhafer LECI

 

      Jusuf Gërvalla                            Kadri Zeka                         Bardhosh Gërvalla
(1 tetor 1945-17 janar 1982 ) (25 prill 1953-17 janar 1982) (25 shkurt 1951-17 janar 1982)     

 

blank

XHAFER LECI         

Unë si njeri që isha shumë i brengosur për vrasjen e këtyre kolosëve të kombit me kurreshtjen më të madhe kam përcjellë çdo shkrim në shtypin gjerman, disa shkrime më kanë ndihmuar ti përkthej shokët e mi. Këto 8 gazeta e revista gjermane janë të vitit 1982 për ngjarjet rreth vrasjeve të dëshmorëve Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka,të kryer nga atentati i UDB-së Jugosllave, në Untergruppenbach, rrethi i Heilbronn-it, me 17 janar 1982.
Me këtë rast dëshioj të shpalosë këto shkrime, që dikur i kisha lexuar, të cilat sot për hir të historisë dëshiroj t‟ia bashkangjes këtyre kujtimeve si dëshmi mbi ngjarjet dhe fatet e popullit tonë.

 U VRANË TRE EMIGRANTË JUGOSLLAVË (Stuttgarter Zeitung- Gazeta e Stuttgart-it ,19 janar 1982)

Nga anëtari i redaksisë sonë Untergruppenbach, rrethi i Heilbronn-it

Në Untergruppenbach, afër Heilbronn-it – shërbimi sekret jugosllav përgjegjës ?

Në një atentat, me siguri të motivuar politikisht, në natën e së hënës, në Untergruppenbach, afër Heilbronn-it janë qëlluar për vdekje tre jugosllavë që jetonin në egzil. Kur diku rreth orës 22, 15 h, tre të huajt nga një shtëpi në Untergrupenbach, deshën të largohen me automobil, për në vendbanimin e afërm për të telefonuar, janë qëlluar me armë zjarri nga persona të panjohur. Dy udhëtarë vdiqën në vend, ndersa i treti vdiq disa orë më vonë në spital, i cili arriti të thotë se përgjegjës për vrasjen është shërbimi sekret jugosllav. Të tre të vrarët ishin jugosllavë, me prejardhje shqiptare, të cilët angazhoheshin për pavarësinë e Kosovës, provincë kjo e shqetësuar në kufi me Shqipërinë. Vrasësit janë zhdukur pa gjurmë. Dëshmitarët duket të kenë parë, menjëherë pas atentatit, dy meshkuj duke ikur. Sipas njoftimit të shërbimit shtetëror për kriminalistikë në Stuttgart, bëhet fjalë për viktima nga Jugosllavia që jetonin në egzil. Fjala është për Bardhosh Gërvallën (31), vëllaun e tij Jusufin (36) dhe gazetarin e radios Kadri Zekën (28), që jetonte në Zvicër. Ata nga fillimi i vitit të kaluar, banonin në një shtëpi në Untergruppenbach, përafërsisht 40 m. nga dera e garazhit, janë qëlluar me armë dhe në vend kanë mbetur të vrarë, vozitësi dhe personi afër tij, ndërsa Jusufi që ishte i ulur në karrigën e prapme, ishte i qëlluar rëndë në pjesën e epërme të trupit, vdes në mëngjës në spita1.

Gërvalla, sikur vëllau i tij, jetonte si refugjat politik në Gjermani nga viii 1979. Qeveria jugosllave i kishte akuzuar të dy vëllazërit se janë pjesëtarë të një organizate që vepronte kundër shtetit jugosllav. Jusuf Gërvalla ishte cilësuar udhëheqësi kryesor i kësaj organizate. Sipas një njoftimi të policisë, Kadriu jetonte në Zvicër, ku kishte marrë strehim politik. Bardhoshi punonte si punëtor social, në AWO-në e Ludwigsburgut. Policia fare nuk ka njohuri për kryesit e këtij krimi. Në vendin e krimit nuk janë gjetur armë. Dy meshkujt që janë parë nga dëshmitarët kanë ikur këmbë nga vendi i krimit. Gjithashtu, policia nuk e di se sa herë kanë qëlluar vrasësit. Jusuf Gervalla, që ishte i lënduar rëndë, ishte goditur nga dy plumba në pjesën e epërme të trupit. Baden Würtemberg gjithnjë ishte fushë e parapëlqyer për konfliktin në mes të refugjatëve kroatë dhe shtetit jugosllav. Deri tash sulmoheshin kryesisht refugjatët konservativë kroatë, kësaj radhe janë goditur papritmas, kundërshtarët e shtetit jugosllav. Për atentatet e deri-tashme mbi diplomatët jugosllavë, si të akuzuar paraprakisht ishin pjesëtarët e Këshillit Nacional Kroat, organizatë kjo që në vitet e kaluara e kishte përqëndruar aktivitetin në Stuttgart, në Mannheim, në Karlsruhe në rrethinën e Freiburgut, Lörachit, Offenburgut, si dhe në liqenin e Bodense-së. Qëllimi kryesor i organizatës ishte krijimi i shtetit të pavarur kroat, edhepse në të kaluarën brenda organizatës kishte konflikte të ashpra rreth asaj se a duhet ky të jetë një shtet i organizuar në baza socialiste apo të një demokracie parlamentare. Herën e fundit KNK-së i është dëgjuar zëri, atëherë kur Jugosllavia kishte kërkuar dorëzimin e tetë kroatëve, në shkëmbim të katër terroristëve gjermanë. Atëherë u organizuan disa protesta nga KNK-ja kundër kërkesave të qeverisë jugosllave, të cilat qeveria gjermane nuk i përfilli. Nga gjermanishtja: Tefik Ramadani-Qarri

DHUNA

(Bild Zeitung-Gazeta ditore, 20 janar 1982)

Vrasja e tre refugjatëve jugosllavë në Heilbronn, të rikujton analizën e ministrit te brendeshëm Baum, të paraqitur në opinion në mënyrë shqetësuese në fund të verës së kaluar, në të cilën bëhej fjalë për një rritje të dukshme të terrorit shtetëror në Republikën Federale të Gjermanisë. Se a bën pjesë vrasja e trefishtë në këtë kategori, është ende çështje e hapur. Njëri prej viktimave, pak para vdekjes për atentatin e ka bërë përgjegjës shërbimin sekret jugosllav (UDB-en).Hedhja e fajit nga njëra palë tek tjetra, në mes të përfaqësuesve zyrtarë të shtetit jugosllav dhe organizatave 162

ekstremiste të refugjatëve Jugosllavë për vrasje dhe terror, është pjesë e repertoarit tanimë të njohur. Sipas përvojës së deritanishme, kjo nuk është vetëm “propagandë tmerri”, sepse që disa vjet, vazhdimisht ndodhin sulme misterioze dhune me viktima nga të dyja anët. Nga e gjithë kjo, ka një dallim. Nuk është njësoj, kur një organizatë terroriste e refugjatëve jugosllavë e vret një diplomat jugosllav, sikur atëherë kur shteti jugosllav, nëpërmjet shërbimit të tij sekret, në mes të territorit gjerman, praktikon sulmet vdekjeprëuse dhe vrasjet. Për ne është e papranueshme që shërbimet e huaja sekrete të dërgojnë vrasës tek ne. Kjo vlen njësoj, sikur për revolverashët e shërbimit sekret të Shahut, ashtu sikur për figurat e errta të Gadafit dhe vlen, natyrisht edhe për ekzekutorët e Beogradit.
Nga gjermanishtja: Tefik Ramadani-Qarri

 

TERROR POLITIK

Një dëshmitar kishte vëzhguar vrasësit (gazeta e Stuttgar-tit)

Dy plumba ishin në gjoksin e tij. Jusuf Gervalla (36) kishte gjakderdhje të madhe. Ai gjendej i shtrirë në një batanije, në rrugën e mbuluar me borë “Auf der Habichtshöehe” në Untergrupenbaeh. Ai mundi t`i thoshte policisë, se përgjegjës për sulmin vrastar ishte UDB-eja. Të dielën mbrëma, rreth arës 22,15 h, u dëgjuan shumë të shtëna në lagjën e re. Plumbat kishin shpuar dritaren e djathtë anësore të BMW -së 316, ngjyrë të gjelbër dhe vranë në vend Bardhoshin (31) vëllaun e Jusufit dhe Kadri Zeken (28). Një mësues e kishte vëzhguar atentatin: “Unë dola në ballkon, që të thith pak ajër të pastër. I pashë tre jugosllavët (vëllazërit Gërvalla dhe Kadriun) duke dalë nga garazha me BMW-në e tyre, duke vozitur nga prapa shpejt, rreth nja 40 m. deri në udhëkryqin e afërm. Kështu bënin ata gjithjë. Kur vetura u ndal tek drita e rrugës, nga punishtja e afërme doli një mashkull dhe iu aftua veturës. Pastaj i dëgjova 5-8 të shtëna. Vetura lëvizi përpara me shpejteëi dhe u përplas për derën e një garazhi. Ai që qëlloi dhe një mashkull tjetër me shpejtësi u larguan nga vendi i krimit.” Vëllazërit Bardhosh dhe Jusuf Gervalla, jetonin me gratë e tyre dhe pesë fëmijët në shtëpinë familjare në “Habiehtshöehe”. Këta burra luftonin kundër rrethanave politike në Kosovë, në vendin që ndodhet në mes të Shqipërisë dhe Jugosllavisë. Në këtë shtëpi, si duket, ishte redaksia e gazetës “Zëri i Kosoves”. Të shtunën në mbrëmje, erdhi nga Zürihu në Untergrupenbaeh Kadri Zeka, i cili ka të ngjarë të ishte kryeredaktor i kësaj reviste. Një zyrtar i policisë thotë kështu: Ata të tre donin të shkonin në kabinën telefonike, sepse në shtëpinë ku banonin nuk kishte telefon. Krejt kjo vepër kriminale,

duket se ishte një ekzekutim. Rreth orës tre të natës, pas një operacioni urgjent Jusuf Gërvalla vdiq në spitalin e Heilbronn-it. Policia: “Dyshohet se arma me të cilën u krye krimi ishte një automatik i kalibrit 7,65 mm.” Angazhimi i zgjëruar për kapjen e kriminelëve mbeti pa rezultat.

Nga gjermanishtja: Tefik Ramadani-Qarri

SULM TERRORIST NË HEILBRONN

(Stuttgarter Nachrichten- Lajmet e Shtutgartit, 20 janar 1982)

Vrasësit ishin profesionistë Heilbron, 20, janar 1982

Dymbëdhjetë plumba ishin zbrazur në Heilbron-Untergrupenbach. Vozitësi i BMW-së, Bardhosh Gervalla (31), vdiq nga goditja me gjashtë plumba, ndërsa vëllau i tij Jusufi (36) dhe Kadri Zeka u goditën me nga dy plumba.

Komisioni i jashtëzakonshëm i zyrës shtetërore të krimeve, sipas zonjës Lamblin, ka konstatuar me sa vijon: “Këtu bëhet fjalë për vrasës profesionalë. Që të dytë kanë përdorur automatikët e kalibrit 7,65 mm.” Qeveria e Stuttgartit e kishte dënuar dje këtë atentat.

Kryeministri Späth, kishte ftuar konzulin jugosllav në Stuttgart, Dimitrijeviç, që t`i shpreh shqetësimet e tij, se kjo mund t`i dëmtojë marrëdhëniet e mira në mes të Baden Würtembergut dhe Jugosllavisë.

Nga gjermanishtja: Tefik Ramadani-Qarri

DORA E GJATË E BEOGRADIT SHTRIHET DERI NË REPUBLIKËN FEDERALE (Heilbronner Nachrichten- Lajmet e Heilbronn-it, 21 janar 1982)

korrespondenti ynë: Horst Zimmermann

Edhe përkundër marrëveshjes komandotë vrasse godasin sërish në mënyrë të përgjakshme

BONN/ HEILBRONN

Nga Pas vrasjes së tre refugjatëve jugosllavë në Untergruppenbach afër Heilbronit, shtohen dyshimet te organet gjermane të sigurimit se shër-bimi sekret jugosllav (UDB-ja), angazhon sërish forca të shtuara të agjen-tëve vrasës në Gjermani, kundër refugjatëve ekstremistë jugosllavë, që 164

jetojnë në egzil. Marrëveshja e fshehtë e arritur në mes të ministrit të brendeshëm federal Baum, praneverën e kaluar dhe kolegut të tij nga Beogradi, Franjo Herleviq, është e pavlefshme, sepse Beogradi nuk po i përmbahet. Z. Baumi ia kishte bërë të qartë Herleviqit se veprimi i komandove vrasës të Beogradit në territorin e Republikës Federale nuk mund të tolerohet më (më gjatë).

Herleviqi la të kuptohet që Beogradi do të përmbahet nga marrja e masave vetjake për mbrojtje kundër aksioneve terroriste të refugjatëve jugosllavë, nëse organet gjermane janë në gjendje t`i marrin nën kontroll organizatat radikale të refugjatëve jugosllavë. Në kuadër të marrëveshjes së arritur, ishin zotuar për të marrë masa të rrepta të mbikëqyrjes për rreth 1600 refugjatë jugosllavë që konsideroheshin si ekstremistë, që nga ndalimi i marrjes me veprimtari politike e deri te kufizimi i qarkullimit. Gjithashtu personat e cilësuar si posaçërisht të rrezikshëm, u vunë nën mbikëqyrjen e policisë. Menjeherë pas takimit Baum-Herleviq, u pa qartë se Beogradi në asnjë mënyrë nuk dëshironte t`i përmbahej marrëveshjes. Më 14 maj të vitit të kaluar në Frankfurt u qëllua Rasim Zenelaj (33), refugjat me prejardhje kombëtare shqiptare nga krahina e shqetësuar e Kosoves dhe për pasojë mbeti invalid i përjeteshëm.

Njëzet e katër vjeçarja Zorica Aleksiq, e ka pranuar se kishte qëlluar me armë, me urdhër të shërbimit sekret-UDB-së. Që në mesin e vitit të kaluar, u panë shenjat e ashpërsimit të raporteve të ndërsjella. Organizatat e refugjatëve jugosllavë grumbullonin në sasi të mëdha armë dhe mjete shpërthyese. Baum njoftonte për shenjat e shtimit të dukshëm të sulmeve të terrorit shtetëror. Konflikti i ndërsjellë në mes të organizatave të refugjatëve jugosllavë dhe shërbimit sekret (UDB-a), në këto 20 vjetët e shkuara, ka lënë gjurmë të gjata gjaku në Gjermani. Policia ka numëruar deri tash rreth 20 kufoma nga të dy palët. Që nga Igo Kühe këtu vlen motoja nga testamenti i vjetër “dhëmb për dhëmb, sy për sy”. Njëherë shkojnë bombat paketë në Zagreb ose në trenin e shpejtë “Helas-ekspres”, herën tjetër noton një kufomë e një refugjati në Rajnë. Pas atentateve dhe sulmeve kundër punëtorit të konzullatës në Stuttgart, Milovanoviç, ose vicekonsullit, Topiq në Düseldorf, vinin gjuajtjet me armë ndaj refugjatëve radikalë jugosllavë. Një zyrtar i sigurimit na tha “Në fshehtësi ka filluar armatosja intenzive”.

Momentalisht si duket, posaçërisht të rrezikshëm, sipas organeve gjermane, janë anëtarët e grupit që grumbullohen rreth revistës “Revolucioni kroat”.

Nga gjermanishtja: Tefik Ramadani-Qarri

 

HEILBRONN: TRE REFUGJATË JUGOSLLAVË U VRANË NATËN E KALUAR

(Stuttgarter Nachrichten – 19 janar 1982)

Nga një anëtar i redaksise sonë, Heilbronn/Stuttgart (Ppu)

Tre jugosllavë në egzil u vranë të dielën mbrëma, në Untergrupen-bach, afër Heilbronn-it, pas një sulmi, sipas te gjitha gjasave me motive politike, e nuk përjashtohet mundësia që në prapavi të jetë kjo vepër e shërbimit sekret. Sipas njoftimit të prokurorit në Heilbron, njëri prej tri viktimave, i cili vdiq nga pasojat e qëllimit me armë, pas katër orësh për gjakderdhjen e mbrëmshme. Per shkak të motivit politik të krimit të mbremshëm, hetimet për këtë rast i ka marrë përsipër zyra shtetërore e krimeve në Stuttgart. Viktimat, në mesin e tyre dy vëllezër, janë jugosllavë, me përkatësi kombëtare shqiptare, të cilët kishin bërë përvojë në kundërshtimin e rrethanave politike në Kosovë, në kufi me Shqipërinë, duke u angazhuar për themelimin e Republikës së Pavarur të Kosovës. Emrat e tyre janë Bardhosh Gërvalla (31 ), Jusuf Gërvalla (36) dhe Kadri Zeka (28). Jusuf Gërvalla gjendej në Gjermani nga dhjetori i vitit 1979 si refugjat politik dhe së bashku me vëllanë e tij, duket të jenë fajësuar nga organet jugosllave si anëtarë udheheqës të një organizate antijugosllave. Kadri Zeka, gazetar i radiotelevizionit kishte jetuar në Zvicer.

Nga gjermanishtja: Tefik Ramadani-Qarri

NJOHURI MBI VRASJEN E JUGOSLLAVËVE (Südwestdeutsche Zeitung, 30 janar 1982) Stuttgart: Banesa e të huajve ishte vështruar kohë të gjatë para veprës

Dymbëdhjetë ditë mbas vrasjes së tre mërgimtarëve jugosllavë në Untergruppenbach të Heilbronn-i, Enti Kriminal Federal (EFK) Baden Württemberg ka marrë njohuritë e para mbi vrasësit e mundshëm dhe ka filluar kërkimet.

Organet hetuese i kërkojnë dy burra në moshë prej 30 dhe 35 vitesh, të cilët qysh se disa ditë para atentatit, duket e kishin vështruar banesën e dy vëllazërve të vrarë Bardhosh dhe Jusuf Gërvalla.

Përpos kësaj organet hetuese kërkojnë një jugosllav të moshës 30 vjeçare, i cili në gusht të vitit 1980 ishte burgosur me dyshim të veprimtarisë për shërbimin sekret jugosllav, mirëpo i cili ishte liruar përsëri,

mbasi që atij asgjë nuk mund t’i dëshmohej me siguri.iktimat e atentatit, deri më tash më të rëndë në shtetasit e huaj në Baden-Württemberg, me prapavi të mundshme politike apo shërbim sekret, janë mërgimtarë jugosllavë me kombësi shqiptare, të cilët kanë vepruar për themelimin e një Republike të Pavarur të Kosovës në Jugosllavi.

EFK ka referuar në informata, në bazë të cilave 28 vjeçari Kadri Zeka, poashtu i vrarë gjatë atentatit, është dashur që të shtyhet për t’u kthyer në Jugosllavi. Në rast që nuk pranon, ai është kanosur se do të vritet. Edhe banesa e vëllazërve Gërvalla kishte qenë vëzhguar qysh moti, jo vetëm shkurtimitsht para atentatit. Ata dy burrat, të cilët kinse, shkurtimisht para atentatit e kanë vëzhguar benesën e dy vëllazërve, kanë bartur në bazë të njohurive të EFK, kësula të zeza.

Posa sërish kishte rënë në sy edhe dallimi i gjatësisë i të dy të dyshuarëve edhe veshmbadhja e çuditshme e njërit prej tyre, i cili kishte veshur një pallto ngjyrë kafendryshk, me jakë gëzofi të errët dhe pantollona të kuqe të ngushta. Është e mundur se ata kanë qenë duke udhëtuar me një veturë të markës Citroen Cx.

Personi i tretë si duket e ka ” ndryshuar qarkullimin” e postave të bashkatdhetarëve me një mashtrim, dhe e ka përvehtësuar atë. Me ç`rast ai ishte mundur edhe për letrat e vëllazërve Gërvalla, të cilët mbi këtë çështje i kishte informuar policia.

Policia e kërkon jugosllavin Riza Salihu, i cili në vitin 1980 kishte sjellë në pronësinë e tij postën e bashkatdhetarëve të tij dhe kundër së cilit ekziston edhe fletarresti edhe për delikte tjera

Nga gjermanishtja: Muharem Halimi, përkthyes zyrtar

 

E TËRA DUKET SI NJË EKZEKUTIM

Der Spiegel (Revista pasqyra) Nr. 4/1982

Masakër ndaj shqiptarëve: Si siguron shërbimi sekret jugosllav detyra për vrasje në Republikën Federale ( Gjermani, shënim i përkthyesit )

Vrasës të panjohur vranë, në afërsi të Heilbronn-it, tre jugosllavë. Për organet gjermane të sigurimit, është kjo masakër një kulminacion në luftën e nëntokës, të cilën e bëjnë shërbimet sekrete jugosllave kundër kundërshtarë-ve të regjimit të shtetit shumëkombësh në Republikën Federale. Mbas mër-gimtarëve kroatë tash regjimi i Beogradit, si po shihet i ka shpallur luftë të përgjakshme mërgimtarëve shqiptarë nga Republika e Kosovës. BMW-ja e gjelbër 316 voziti mbrapa prej garazhi. Vozitësi nuk deshi që të kthehej në borë dhe drejtoi veturën mbrapa 40 metra gjatë, deri te një udhëkryq. Kur vetura për një kohë të shkurtër u ndal te një dritë rruge, u paraqit një burrë nga vendpunishtja në anën e djathtë dhe prej një distance, përafersisht tri metra qëlloi në brendi të veturës.

Një burrë i dytë qëlloi poashtu, u ndal pastaj pranë veturës që nëpërmjet dritares së thyer anësore, të mund të bindej për ndikimin e goditjeve. Fqinjët, të frikësuar nga zhurma e të shtënave i panë dy burrat duke ikur. Mizershëm, çka dëshmuan banorët e lagjës “Habichtshöhe” të komunës së Untergruppebach-it, në afërsi të Heilbronn-it, të shohin pastaj natën e së hënes të javës së kaluar: Katërci-lindriku punonte ende me tërë rrotullimin, shoferi e kishte ende këmbën në këmbzën e gazit. Pastaj, si duket, ai e lëshoi kupllungin, ai vdiq. Automjeti ngiste pa shofer në një gjysëmqark në të majtë dhe u ndesh me një derë të mbyllur të garazhit. Rrotat e nxitjes ishin gropuara thellë në dëborë, motorri ishte fikur, ishte qetësi. Në brendi të automjetit policia gjeti vozitësin Bardhosh Gërvalla 31 vjeçar jugosllavi i qëlluar nga gjashtë të shtëna, qëndronte i mbështetur mbrapa timonit, Bashkëvozitësin e tij Kadri Zeka, 28 vjeç, i vrarë nga dy të shtëna në pjesën e epërme të trupit, dhe vëllaun e vozitësit, Jusuf Gërvallën, 36 vjeç, i qëlluar poashtu nga dy të shtëna të rrezikshme për jetë.Vendi i ngjarjes në Untergruppenbach: dhjetë goditje në zemër, në mushkëri dhe qafë. Këto tri viktima u identifikuan dhe u klasi-fikuan politikisht shpejt: Mërgimtarë jugosllavë me prejardhje shqiptare nga Krahina e Kosovës në jug të shtetit ballkanik dhe të tre agjitatorë kundër qeverisë në Beograd. Edhe për dorasit kishte menjëherë njohuri.

Qysh në vendin e ngjarjes, Jusuf Gërvalla i pëshpëriti policisë, i cili më vonë vdiq: “Këtë e bëri SDB”-ja Shërbimi Sekret Jugosllav-“Sluzba Drzavne Bezbednosti.” Dymbëdhjetë herë ishte goditur nga dy revole të kalibrit 7,65 në tre burrat, dhjetë goditje e kishin goditur atë në zemër, mushkëri dhe qafë. Një polic në vendin e ngjarjes: “E tëra duket si një ekzekutim”. “Ishte ky verprim i përdorshëm i shërbimit sekret, sikur u shpreh Sigfried Hübner, instruktori policor dhe snajperist nga Stuttgart-i; katër goditje duhet të godasin, “tri që ta shtangin viktimën apo, nëse qëndron, ta rrëzojnë dhe ta bëjnë të paaftë për luftim, pastaj goditja e duhur vijuese, vdekjepruese”. Edhe kjo tregon për SDB. Që disa vjet zhvillojnë shërbimet sekrete jugosllave dhe kundërshtarët e regjimit, luftë të përgjakshme në botën e jashtme. Në shumë raste kanë sulmuar dhunshëm mërgimtarët militantë jugosllavë: ambsadat, konzulatat dhe përfaqësuesit e 168 vendit të tyre. Beogradi reagonte në vdekje dhe terror, gjithënjë me të njëj-tën mënyrë.

Vendveprimi i Shoot-out’it balkanik ishte gjithenjë Republika Federa-le dhe policia ishte deri më tash e pafuqishme që ta përfundonte këtë çështje. Me këtë rast janë përgjegjësitë të njohura. Beogradi iu frikësohet grupeve të angazhuara të mërgimtarve si vatër trazirash në shtetin shumëkombësh dhe lufton kundër tyre.Vrasësit e shërbimit sekret i kishin drejtuar revolet e tyre deri më tash, para se gjithash kundër kroatëve mërgimtarë. Në të shumtën e rasteve të vrasjeve në mërgimtarët kroatë pjesëmarrja e Beogradit është dëshmuar qartë. Për shembull: kur kroati Franjo Goreta, një burrë i dikurshëm i shërbimit sekret, me detyrë për vrasje në Republikën Federale, u shkëput dhe e vrau një oficer drejtues, dërgoi Beogradi një komando.

blank

Vendi i vrasjes së Jusufit, Bardhit e Kadriut, në veturën BMW të Bardhit, Heibronn-Untergruppenbach

Posa Goreta e përfundoi dënimin me privim lirie, e kryen njerëzit e SDB-së një atentat, të cilit Goreta mezi iu shmang. Në procesin vijues kundër të tre veprimtarve, shkroi gjykatësi një apel në vendimin gjyqësor, deri më tash të kotë, drejtuar Bonnit: “Nuk mund të pranohet, që në tokën tonë të zbatohen detyra për ekzekutim, të cilat porositen nga shtetet e huaja, për t’i kryer problemet e tyre ndërshtetërore”. Pranë kroatëve në ndërkohë kanë rënë edhe mërgimatarët shqiptarë në shënjestër të organeve shtetërore jugosllave. Prej se në pranverën e kaluar qendresa në Autonominë Shqiptare

të Kosovës në Jugosllavi është zmadhuar në trazina të përgjakshme, ka konkluduar Beogradi, se mbrapa tyre ekzistojnë të huajt, që i tërheqin fijet prapa skenës. Konflikti dirigjohet prej shtetit fqinj, Shqipërisë dhe shërbimeve komuniste besnike ndaj Moskës, por edhe kështu, politikanët nga Beogradi, në masë të madhe nga Republika Federale. Me të vërtetë jetojnë vetëm në Baden Württemberg përafërsisht 2000 mërgimtarë shqiptarë nga Jugosllavia, pjesa dërmuese e tyre me azil politik. Mbi aktivitetet e tyre konzulata e Stuttgartit nuk është ankuar vetëm një herë.

Nga gjermanishtja: Muharem Halimi,përkthyes zyrtar
Wendlingen, 17.01.2022


Send this to a friend