VOAL

VOAL

Gjermani, deri në vitin 2035 do të ketë 20 milionë qytetarë në moshë pensioni

September 30, 2021
blank

Komentet

blank

Shqetësim për Julia Paievska, e njohur si Taira, mjeken ukrainase që filmoi tmerrin në Mariupol, e zhdukur pas kapjes nga rusët

Një mjeke ukrainase, i cili regjistroi pamje të jashtëzakonshme të ushtarëve dhe civilëve të plagosur në Mariupol, thuhet se është kapur nga forcat ruse.

Miqtë e Julia Paievska, e njohur gjithashtu si Taira, po luten për kthimin e saj të sigurt pasi autokolona e saj u kap nga trupat në mars.

Ushtarët rusë e kapën Tairan dhe shoferin e saj më 16 mars, një nga shumë zhdukjet e detyruara në zonat e Ukrainës që tani kontrollohen nga Rusia.

Rusia e ka portretizuar Taira si mjeke që punonte për Batalionin nacionalist Azov, në përputhje me narrativën e Moskës se po përpiqet të “çrrenjosë nazizmin nga Ukraina.” Por AP nuk gjeti prova të tilla dhe miqtë dhe kolegët thanë se ajo nuk kishte lidhje me Azov.

Spitali ushtarak ku ajo drejtoi evakuimin e të plagosurve nuk është i lidhur me batalionin, anëtarët e të cilit kanë kaluar javë të tëra duke mbrojtur një fabrikë të madhe çeliku në Mariupol.

 

Pamjet që regjistroi vetë Taira dëshmojnë për faktin se ajo u përpoq të shpëtonte ushtarët e plagosur rusë si dhe civilët ukrainas.

Ajo e regjistroi atë kohë në Mariupol në një kartë të dhënash jo më të madhe se një miniaturë. Duke përdorur një kamerë trupi, ajo regjistroi 256 gigabajt përpjekje të furishme të ekipit të saj gjatë dy javëve për të rikthyer njerëzit nga pragu i vdekjes.

Ajo ia dha klipet rrëqethëse një ekipi të Associated Press, gazetarët e fundit ndërkombëtarë në qytetin ukrainas të Mariupolit, njëri prej të cilëve e futi atë në tampon.

Taira është tani një e burgosur e rusëve, një nga qindra ukrainas të shquar që janë rrëmbyer ose kapur, duke përfshirë zyrtarë lokalë, gazetarë, aktivistë dhe mbrojtës të të drejtave të njeriut.

Misioni i OKB-së për të Drejtat e Njeriut në Ukrainë ka regjistruar 204 raste të zhdukjeve me forcë. Ai tha se disa viktima mund të ishin torturuar dhe pesë u gjetën të vdekur më vonë.

Zyra e Avokatit të Popullit të Ukrainës tha se kishte marrë raporte për mijëra njerëz të zhdukur deri në fund të prillit, 528 prej të cilëve ndoshta ishin kapur.

Rusët po synojnë gjithashtu mjekët dhe spitalet, edhe pse Konventat e Gjenevës veçojnë mjekët ushtarakë dhe civilë për mbrojtje “në të gjitha rrethanat”.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka verifikuar më shumë se 100 sulme ndaj kujdesit shëndetësor që nga fillimi i luftës, një numër që ka gjasa të rritet.

blank

Gerhard Schröder largohet nga Rosneft

VOAL- Ish-kancelari gjerman Gerhard Schröder largohet nga bordi i drejtorëve të gjigantit rus të naftës Rosneft. Kjo është bërë e ditur në një deklaratë për shtyp nga e njëjta kompani, kryesisht në pronësi të Kremlinit.

Ish-udhëheqësi 78-vjeçar i socialdemokratëve është në pikën e polemikave në Gjermani pasi deri më tani ka refuzuar të largohet nga posti i tij në Rusi. Të enjten Bundestagu hoqi zyrën e tij dhe asistentët që ai kishte të drejtë si ish-kreu i qeverisë. Një vendim që Gerhard Schröder do të përgatitej ta kundërshtonte. Spiegel zbuloi se do t’i ishte drejtuar një konstitucionalisti të njohur për të vlerësuar ligjërisht vendimin e komisionit të buxhetit të parlamentit gjerman.

Gerhard Schröder është kritikuar prej kohësh për afërsinë e tij me Moskën dhe rolin e tij në kompanitë shtetërore ruse, duke përfshirë presidencën e NordStream 2 të kontrolluar nga Gazprom në Zug. Të enjten, një shumicë e madhe e Parlamentit Evropian votoi një rezolutë që synon gjithashtu të sanksionojë drejtpërdrejt ish-kancelarin. Kërkesa në fakt është “të zgjerohet lista e personave që i nënshtrohen sanksioneve të BE-së për të përfshirë anëtarë evropianë të organeve drejtuese të kompanive të mëdha ruse dhe politikanë që vazhdojnë të marrin para nga Rusia”. rsi-eb

blank

Michel pret që Serbia të vendosë sanksione ndaj Rusisë

RFE/RL

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës ka tronditur kontinentin evropian, i ka dhënë fund paqes në Evropë dhe po ndodh në një kohë kur të gjithë duhet të punojnë për të mbrojtur njëri-tjetrin, tha presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, gjatë qëndrimit më 19 maj në Serbi.

Pas bisedimeve me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, Michel tha se integrimi evropian i Serbisë dhe i Ballkanit Perëndimor duhet të përshpejtohet dhe konfirmoi “zotimin e plotë” të BE-së në negociatat e anëtarësimit.

Ai po ashtu theksoi se procesi i zgjerimit të bllokut me Ballkanin Evropian duhet të jetë më efikas dhe dinamik dhe se “zgjidhja mund të qëndrojë në integrimin gradual dhe progresiv, gjatë procesit të anëtarësimit”.

Michel tha se shtetet kandidate duhet të ndiejnë “përfitimet” nga anëtarësimi në Bashkimin Evropian.

Në konferencën për media, Michel nuk e tha në mënyrë eksplicite se Serbia duhet të vendosë sanksione ndaj Rusisë dhe takimi me Vuçiqin u mbajt prapa dyerve të mbyllura.

“Presidenti Michel shprehu në mënyrë shumë të fortë dëshirën dhe pritjet që Serbia t’i bashkohet sanksioneve ndaj Rusisë. E informova atë për qëndrimet tona”, tha presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në konferencën për media pas takimit me Michel.

Zyrtarët serbë vazhdimisht kanë thënë se Serbia nuk mbështet vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë, pasi thonë se kështu po mbrojnë interesat vitale të shtetit.

Serbia është i vetmi shtet në rajonin e Ballkanit Perëndimor që nuk ka vendosur regjimin e sanksioneve ndaj Rusisë. Komuniteti ndërkombëtar gjithnjë e më shumë po i bën thirrje Serbisë që të ndjekë regjimin e sanksioneve, teksa shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell, ka thënë se nuk mund të ketë të ardhme evropiane për shtete që mbajnë kontakte me Putinin.

blank

Michel inkurajon krijimin e “Bashkësisë gjeopolitike evropiane”

RFE/RL

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka propozuar krijimin e një Bashkësie gjeopolitike evropiane, në të cilën do të përfshiheshin vendet evropiane që ende nuk janë anëtare të BE-së. Kjo do të përfshinte edhe vendet e Ballkanit Perëndimor.

Në të njëjtën kohë, Michel ka konfirmuar se më 23 qershor në Bruksel do të zhvillohet një samit i Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor. Burimet në Bruksel pohojnë se ky samit do të jetë ai që presidenti i Francës, Emanuel Macron, e kishte paralajmëruar kur vendi i tij mori kryesimin e radhës të BE-së, që përfundon në fund të qershorit për t’ia dorëzuar këtë detyrë Çekisë për gjysmën e dytë të këtij viti.

“Ekziston një bashkësi gjeopolitike, e cila përfshinë hapësirën nga Rejkjaviku deri në Baku apo Jerevan, nga Oslo deri në Ankara. Jam thellësisht i bindur se nga kjo hapësirë gjeopolitike duhet konfirmuar një realitet politik. Dhe, këtë duhet bërë menjëherë”, ka thënë Michel, duke folur në Komitetin social dhe ekonomik evropian mbrëmjen e së mërkurës.

Për t’i parandaluar spekulimet se këto ide mund të shihen si alternativë për anëtarësimin në BE të vendeve që janë në procesin e zgjerimit, presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka thënë se në asnjë mënyrë kjo ide nuk e ka qëllimin për të zëvendësuar procesin e tashëm të zgjerimit, por vendet gradualisht do të përfshiheshin në disa politika sektoriale të BE-së në bazë të përparimit që bëjnë në procesin e negociatave të anëtarësimit.

“Dua të jem krejtësisht i qartë që në fillim. Kjo iniciativë në asnjë mënyrë nuk shkon në drejtim të zëvendësimit të zgjerimit apo të krijojë argument të ri për ngadalësim të procesit. Po ashtu, për ato vende që marrin pjesë në Bashkësinë gjeopolitike evropiane kjo nuk është garanci se një ditë do të jenë anëtare të BE-së”, ka deklaruar Michel.

Ai, madje, ka thënë se “duhet përshpejtuar procesin e zgjerimit të BE-së”, por ka mbështetur edhe idetë për “reversibilitet”, pra që një shtet i cili nuk do të vazhdojë t’i përmbushë kriteret, të kthehet prapa në proces. Michel ka thënë se një qasje e tillë do të përshpejtonte procesin e reformave te vendet kandidate.

Sipas presidentit të Këshillit Evropian, drejtimin e një “Bashkësie gjeopolitike evropiane” do ta kenë shefat e shteteve apo qeverive që marrin pjesë dhe ata do të takoheshin së paku dy herë në vit. Fushat kryesore të angazhimit do të ishin bashkëpunimi në politikën e jashtme dhe të sigurisë.

Michel ka thënë se ai ka nisur tashmë konsultimet me 27 liderët e vendeve anëtare të BE-së, ndërsa në një samit më 23 qershor në Bruksel do të diskutojë për këtë edhe me kolegët nga vendet e Ballkanit Perëndimor. Samiti BE-Ballkani Perëndimor do të zhvillohet në ditën kur nis edhe samiti i rregullt i BE-së, më 23 dhe 24 qershor.

Michel ka paralajmëruar se do të propozojë që gjatë verës të zhvillohet edhe një samit i veçantë ku do të mblidheshin liderët e BE-së dhe ata të vendeve partnere për të diskutuar rreth propozimit të tij.

Ideja e paraqitur nga Michel është në linjë me një ide të ngjashme që kohë më parë e kishte paraqitur Presidenti i Francës, Emanuel Macron, për krijimin e “Bashkësisë politike evropiane”.

Duke folur në Strasburg në Ditën e Evropës më 9 Maj, dhe në përmbyllje të konferencës për të ardhmen e Evropës, Macron kishte përmendur kohëzgjatjen e procesit të zgjerimit, sipas procedurave aktuale, si argument për të propozuar ide për aranzhime të reja të raporteve mes BE-së dhe vendeve që duan “të ndajnë të njëjtat vlera”.

“Të gjithë ne e dimë shumë mirë se procesi për anëtarësimin do të marrë disa vite, në fakt ndoshta disa dekada”, pati thënë atëherë Macron duke nënvizuar se, sipas tij, “BE nuk është i vetmi format për të strukturuar kontinentin evropian në një afat të shkurtër”. Duke propozuar Bashkësinë politike evropiane, ai kishte thënë se ajo do të ishte e hapur për të gjitha vendet evropiane, përfshirë edhe ata që janë larguar nga BE-ja. Për momentin, e tillë është vetëm Britania e Madhe.

Edhe ideja e presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, lë hapësirë që në një Bashkësi që do të formohej, të përfshihen të gjitha vendet e interesuara evropiane, pa marrë parasysh a janë apo jo anëtare të BE-së, kandidate për anëtarësim apo nuk kanë aspirata për t’u bërë anëtare formale.

Njohësit e politikave të Bashkimit Evropian kanë thënë se propozimi i presidentit të Francës, Emmanuel Macron, për krijimin e një organizate të re politike me qëllim të bashkimit të vendeve që ndajnë vlerat e BE-së, por që nuk janë pjesë e bllokut, është një përpjekje e tij për ndaluar zgjerimin e BE-së.

Toby Vogel, analist dhe ekspert për BE-në dhe Ballkanin Perëndimor me bazë në Bruksel, ka vlerësuar se Macron, përmes kësaj ideje, shpërfaq kundërshtimet që ka në raport me anëtarësimin e shteteve të reja në BE.

Edhe Bodo Weber, ekspert për Ballkanin dhe bashkëpunëtor i lartë i Këshillit për Politikat e Demokratizimit në Berlin, idenë e prezantuar nga presidenti francez e sheh më shumë si një tendencë për të shuar procesin e zgjerimit.

Franca kundërshtoi hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në vitin 2019. Macron tha atëbotë se këto shtete duhej të bënin ende progres

blank

Moisi Habilaj merr dënimin e formës së prerë, 15 vite burg, por është në arrati

Dënimi për Habilajn, për trafikim të lëndëve narkotike dhe grupit të strukturuar kriminal merr formën e prerë. Moisi Habilaj u arrestua në vitin 2017 së bashku me 11 persona të tjerë, të cilët kryenin transportin e drogës nga Shqipëria në Sicili.

Refuzimi i ankesës nga Gjykata e Lartë dhe dënimi me 15 vjet e 5 muaj i cili bëhet përfundimtar. Ky është rezultati i seancës që u mbajt dje përpara seksionit të tretë të Piazza Cavour, në Romë.

Në vitin 2017, shqiptari përfundoi në qendër të hetimit të “Trëndafili i erërave” nga Guardia di Finanza e Katanias për një maksi- trafik droge në linjën Shqipëri-Sicili. Së bashku me Habilajt përfunduan në pranga njëmbëdhjetë persona të tjerë me hetimin që pas pak javësh u zgjerua më tej duke përfshirë edhe ish-ministrin e Brendshëm shqiptar Saimir Tahiri i cili është kushëri i trafikantit të drogës. Pozicioni i politikanit, megjithatë, është arkivuar me kërkesë të prokurorisë.

Megjithatë Habilaj është në arrati dhe nuk gjendet nga policia italiane. bw

blank

Kryqi i Kuq regjistron të burgosurit e luftës nga fabrika Azovstal

 

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq tha se ka nisur regjistrimin e qindra të burgosurve të luftës, të cilët janë marrë nga Rusia në fabrikën Azovstal, në qytetin e rrethuar ukrainas të Mariupolit.

“Gjatë dy ditëve të fundit, ne kemi regjistruar qindra të burgosur të luftës, që janë larguar nga fabrika e Azovstalit në Mariupol. Regjistrimi i të burgosurve të luftës është pjesë thelbësore e punës sonë. Është kritike që të dihet numri i tyre dhe të trajtohen në mënyrë njerëzore dhe me dinjitet”, tha Kryqi i Kuq përmes një postimi në Twitter më 19 maj.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se 771 luftëtarë ukrainas në fabrikën Azovstal janë “dorëzuar” gjatë 24 orëve të fundit, duke bërë që numri i përgjithshëm i tyre të arrijë në 1,730 që prej 16 majit.

Ministria tha se 80 prej luftëtarëve janë të plagosur. Që të gjithë raportohet se janë transferuar në një territor në lindje të Ukrainës, që kontrollohet nga separatistët pro-rusë.

Kjo shifër nuk ka mundur të konfirmohet në mënyrë të pavarur dhe ende nuk ka të dhëna për fatin e luftëtarëve që ende gjenden në kompleksin e fabrikës.

Kryqi i Kuq tha se procesi i regjistrimit, që ende po vazhdon, përfshin dokumentimin e detajeve personale, siç janë emrat, datëlindjet dhe të dhënat e familjarëve të të burgosurve të luftës.

Ky proces “i lejon Kryqit të Kuq që të gjurmojë të gjithë ata që janë kapur dhe t’i ndihmojë që të jenë në kontakt me familjet e tyre”, u tha në deklaratën e Kryqit të Kuq.

Aty po ashtu u shtua se sipas Konventave të Gjenevës, Kryqit të Kuq i lejohet të intervistojë të burgosurit e luftës “pa dëshmitarë” dhe vizitat nuk duhet “të jenë të kufizuara”.

blank

Ish-kancelari gjerman Shrëder humbet privilegjet për shkak të lidhjeve me Rusinë

VOA/Marrë nga Associated Press

Tri partitë qeverisëse të Gjermanisë planifikojnë t’i heqin ish-kancelarit Gerhard Shrëder të drejtën për të patur zyrë dhe personel, pasi ai mbajti dhe mbrojti lidhjet e tij të gjata me Rusinë, pavarësisht luftës në Ukrainë.

Partia Social Demokrate e zotit Shrëder tha të mërkurën se ligjvënësit në komisionin parlamentar të buxhetit kishin rënë dakord të lidhnin disa nga privilegjet e ish-liderit gjerman me detyrat aktuale, në vend të statusit të tij si ish-kancelar.

Ata planifikuan të paraqesin një propozim para ligjvënësve të enjten. Ish kancelari Shrëder është bërë gjithnjë e më i izoluar muajt e fundit për shkak të punës së tij për kompanitë ruse të energjisë të kontrolluara nga shteti.

78-vjeçari është kryetar i bordit mbikëqyrës të kompanisë shtetërore ruse të energjisë Rosneft dhe gjithashtu ka qenë i përfshirë në projektet e tubacioneve të gazit.

Në fillim të këtij viti personeli i zyrës së tij dha dorëheqjen dhe zoti Shrëder u përball me një valë të re zemërimi nga ish-aleatët politikë pasi gazeta New York Times e citoi atë duke thënë se masakra e civilëve në Buça “duhet hetuar”, por se ai nuk mendonte se urdhrat kishin ardhur nga presidenti rus Vladimir Putin, i cili është një mik i vjetër.

blank

Azovstal, “misioni i kryer” – 264 ushtarë nga batalioni Azov të zhvendosur nga fabrika e çelikut, Kievi feston heronjtë e tij

 

264 ushtarë të zhvendosur, Kievi feston heronjtë e tij – Për Rusinë, pushtimi i fabrikës së çelikut do të nënkuptonte kontroll të plotë të korridorit Donbass-Krime

Ushtarët nga garnizoni i Mariupolit “kanë përfunduar misionin e tyre luftarak”. U dha urdhri “për të shpëtuar jetën e tyre”, thuhet sot (e martë) në një deklaratë nga shtabi i përgjithshëm ukrainas.

Komandanti i batalionit Azov Denis Prokopenko tha se urdhri po zbatohet. Rezistenca që zgjati pothuajse tre muaj, argumenton Kievi, bleu kohë për të forcuar mbrojtjen dhe pengoi ushtrinë ruse të transferonte batalionet në zona të tjera dhe të merrte Zaporizhzhia. Ndërkohë, presidenti Volodymyr Zelensky falënderoi ata që punuan për zgjidhjen e krizës, në radhë të parë Kryqin e Kuq dhe Kombet e Bashkuara.

Evakuimi nga fabrika e çelikut Azovstal filloi të hënën në mbrëmje me lirimin e 264 burrave, 53 prej të cilëve u plagosën rëndë. Për momentin nuk dihet nëse dhe si do të vazhdojë, duke qenë se ushtarët e mbetur brenda duhet të jenë gati dyfish nga ata të transportuarit. Personat e zhvendosur u transferuan përkatësisht në Novoazovsk (të plagosurit) dhe Olenivka (të tjerët), falë një armëpushimi të përkohshëm. Këto janë vende nën kontrollin e trupave ruse ose separatistëve prorusë. Ata pritet të përfshihen së shpejti në një shkëmbim të burgosurish, por ende nuk është konfirmuar zyrtarisht.

Dhënia Rusisë e xhepit të fundit të rezistencës – pikërisht Azovstal-it – do të sanksiononte për Moskën përfundimin e korridorit që lidh Donbasin me Krimenë e aneksuar de fakto në 2014. Kjo është një arritje e rëndësishme strategjike.

Qyteti i Mariupol u rrethua disa ditë pasi filloi konflikti më 24 shkurt. Mbrojtësit e kishin humbur ngadalë terrenin dhe ishin pushtuar plotësisht për rreth një muaj, me përjashtim të uzinës së madhe: njëmbëdhjetë kilometra katrorë kasolle, furra dhe tunele nëntokësore ideale për barrikadimin dhe sulmin e rrethuesve. Ushtria ruse kishte shmangur një sulm vendimtar, i cili mund të kishte rezultuar në humbje të mëdha, duke preferuar të bllokonte hyrjet. Në të njëjtën kohë,  kishte lëvizur në mënyrë progresive një pjesë të trupave  nga Mariupol drejt frontit të Donbass, ku  po përqendron përpjekjet e tij sulmuese. Në fillim të majit, një sërë korridoresh humanitare kishin lejuar qindra civilë që kishin gjetur strehim atje kishim mundur të largoheshin nga fabrika e çelikut.

Vëmendja mediatike mbeti e lartë, por më shumë për vlerën simbolike sesa për atë rreptësisht ushtarake. Në disa raste luftëtarët e Azovstal thanë se ndjeheshin të braktisur nga politikanët e vendit të tyre, shokët e tyre demonstruan vullnetin për të marrë në dorë shpëtimin e tyre dhe dy madje takuan Papën. Një thirrje për Azovstal u nis gjithashtu nga Orkestra Kalush në skenën e Eurosong, e fituar nga Banda ukrainase. Megjithatë, Kievi kishte thënë atë që Ministria e Mbrojtjes ka ripërsëritur orët e fundit në Telegram: nuk kishte asnjë mënyrë për të zhbllokuar situatën me armë, duke qenë se vija e frontit është 150-200 kilometra larg./RSI.ch/eb

blank

 

Një nga të plagosurit u transportua jashtë uzinës (reuters)

Publikuar nga RSI.ch  më: 17 maj 2022, 11:09 Ndryshuar për herë të fundit më: 17 maj 2022, 11:14.

blank

Borrell, thirrje Serbisë: Të mbash lidhje të ngushta me Putinin, nuk shkon më për BE-në

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, i bëri thirrje Serbisë që të mbështesë sanksionet evropiane ndaj Rusisë, pas një takimi në Bruksel, ku morën pjesë edhe kryediplomatët e gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor.

“Për mua është e qartë, si përfaqësues i lartë dhe për kolegët e mi, se të mbash lidhje të ngushta me regjimin e [presidentit të Rusisë, Vladimir] Putinit nuk është më në përputhje me ndërtimin e së ardhmes në BE. Këto të dy gjëra më nuk shkojnë në të njëjtën kohë”, tha Borrell.

Borrell, pas në Bruksel, tha se neutraliteti sot karshi pushtimit të paprovokuar rus të Ukrainës, është “koncept i gabuar”, shkruan Radio Evropa e Lirë.

“Të jesh neutral sot në lidhje me luftën në Ukrainë është një koncept i gabuar. Një shtet pushtoi një shtet tjetër dhe vendosja e tyre në një thes nuk bën dallimin midis sulmuesit dhe të sulmuarit”, tha Borrell.

Serbia është i vetmi shtet në rajonin e Ballkanit Perëndimor që nuk ka ndjekur politikën e BE-së për të sanksionuar Rusinë, pasi Moska nisi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Një dokument që ishte objekt diskutimi midis ministrave të BE-së dhe në të cilin Radio Evropa e Lirë ka qasje, sugjeron se Serbia pritet të vendosë për zgjedhjen e saj strategjike.

“Serbia pritet të mos lërë asnjë dyshim në zgjedhjen e saj strategjike për integrimin evropian dhe përkushtimin ndaj vlerave të BE-së në mënyrë që të përparojë në rrugën drejt anëtarësimit në BE. Nevojitet një angazhim i plotë për reformat e përshpejtuara në lidhje me BE-në, veçanërisht në fushën e sundimit të ligjit. Serbia është çelësi për stabilitetin dhe sigurinë në rajon”, thuhet në dokument.

Vuçiq thotë se do të rezistojë sa të mundet që të mos e sanksionojë Rusinë

Se ministra të ndryshëm i bënin presion Serbisë për të vendosur sanksione ndaj Rusisë u pranua edhe nga ministri i jashtëm serb Nikolla Sellakoviq, i cili konfirmoi në fund të takimit se disa vende “e kishin bërë të ditur në mënyrë eksplicite” se nga Beogradi pritet të respektojë politikën e BE-së kundër Rusisë.

Sellakoviq, por edhe burime të tjera nga takimi konfirmuan se vetëm Hungaria e ka mbështetur Serbinë dhe qëndrimin e saj lidhur me pasojat pas sanksioneve të mundshme.

Në dialogun Kosovë-Serbi duhet “të krijohet besim”

Borrell tha se gjatë takimit është biseduar edhe për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian.

Ai tha se palët duhet të krijojnë besim dhe të lëvizin drejt normalizimit të marrëdhënieve.

“Sigurisht që kemi biseduar për dialogun Prishtinë-Beograd dhe ministrat shprehën respektimin e plotë për zbatimin e marrëveshjeve paraprake, gjë që nuk po ndodh, dhe për vazhdimin e dialogut të udhëhequr nga BE-ja dhe angazhim konstruktiv, përparim të shpejt të normalizimit të raporteve midis Kosovës dhe Serbisë. Të dy palët pajtohen për këto, por kur ulen së bashku është e vështirë të bëhet përparim”, tha ai.

Borrell shtoi se shpreson që një takim i radhës midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të mbahet para verës.

“Ne duhet të krijojmë besim, është thelbësore që të përmirësohet atmosfera në dialog. Angazhimi në veprime pozitive për të krijuar besim dhe për të shmangur hapat e njëanshëm dhe shpresoj që para verës ne do të jemi në gjendje të mbajmë një takim të ri në nivelin e lartë politik me kryeministrin e Kosovës dhe presidentin e Serbisë, por puna për këtë është ende duke vazhduar”, theksoi shefi i diplomacisë së BE-së.

Dialogu për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian, ka nisur në vitin 2011.

Palët kanë arritur dhjetëra marrëveshje, por shumica e tyre nuk kanë gjetur zbatim në terren.

Më 14 maj, ministrat e Jashtëm të grupit të shtatë shteteve më të industrializuara në botë (G7) u kanë bërë thirrje dy vendeve që të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog dhe të arrijnë marrëveshje për normalizimin e raporteve.

G7 kërkon nga Kosova dhe Serbia të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog

Ndërkaq, duke folur për liberalizimin e vizave për Kosovën, Borrell tha se ai mbështet një gjë të tillë.

“Ka pasur po ashtu shumë thirrje për liberalizimin e vizave për Kosovën. Komisioni disa herë i ka prezantuar Këshillit propozime dhe mendime, përmes së cilave është argumentuar se Kosova përmbush të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave. Ne vazhdojmë të mbështesim liberalizimin e vizave me Kosovën”, tha Borrell.

“BE-ja t’i mbajë premtimet ndaj Kosovës”

BE-ja premton angazhim të zgjeruar me shtetet që mbështesin sanksionet

Ndërkaq, përpara takimit midis ministrave të Jashtëm të BE-së, ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, përsëriti rëndësinë e mbështetjes së BE-së për sanksionet nga të gjithë partnerët në Ballkanin Perëndimor, “jo vetëm në aspektin e vlerave të përbashkëta, por edhe në çështjet me rëndësi strategjike”.

Në këtë takim në Bruksel, shteteve të Ballkanit Perëndimor, të cilat kanë harmonizuar plotësisht politikat e tyre ndaj Rusisë me politikat e Bashkimit Evropian (BE), u është premtuar angazhim i zgjeruar politik me bllokun evropian.

Në BE thonë se mirëpresin faktin se Kosova në tërësi ka mbështetur qëndrimet e Perëndimit për luftën në Ukrainë, edhe pse formalisht nga ajo nuk kërkohet një gjë e tillë.

Po ashtu, shtetet që kanë mbështetur politikën e sanksioneve, pritet të ftohen më shpesh në takime të nivelit të lartë të BE-së.

Një dokument pune i diskutuar nga ministrat e jashtëm të BE-së gjatë 16 majit, tha se përfaqësuesit e Shqipërisë, Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut mund të ftohen të marrin pjesë në takimet e zgjedhura të Këshillit të BE-së dhe organeve përgatitore të politikës së jashtme. syri.net

blank

Bombat bien si shi rreth Kharkivit

VOAL- Mjafton një pasdite e shkurtër, shumë e shkurtër, me ushtarakë, të gjithë vullnetarë e për rrjedhojë të papaguar, të batalionit Slobozhanshchyna që merret me operacione speciale për të kuptuar se çfarë është kjo luftë, për të cilën kemi tre muaj që flasim, për të cilën kaq shumë është parë dhe thënë, por që ta përjetosh nga afër është mbresëlënëse.

Disa kilometra për të lënë pas ndërtesat ende të pabanuara të Saltivka-s, në periferi të Kharkiv-it, për të shkuar në drejtim të Tsyrkuny, të liruar pak ditë më parë, për të tërhequr vëmendjen e shtypit. Por kundërofensiva ukrainase, e cila i shtyu trupat tokësore ruse përsëri në kufi – deri në pikën e afrimit të këmbësorisë së tyre pranë kufirit – shkaktoi reagimin e Moskës, e cila që nga mëngjesi i sotëm ndezi sistemet e lëshimit Grad që goditën fshatrat më të afërt. në kufirin rus me raketa, i cili është më pak se 40 kilometra nga Kharkiv dhe ku civilët janë kthyer për të jetuar.

Qyteti i dytë më i madh në Ukrainë, për nga numri i banorëve dhe rëndësia, ende përballet me paqëndrueshmërinë për shkak të afërsisë së armikut fqinj, i cili, duke i bombarduar me shi, siç ka ndodhur në këto orë, duket se dëshiron të lëshojë një paralajmërim. kundër një rajoni që tashmë ndjente dëshirën për normalitet. Sot, për shembull, transporti publik urban ka rifilluar funksionimin dhe në rajon, sipas autoriteteve lokale, të paktën dy mijë njerëz që u larguan pas pushtimit rus të 24 shkurtit po kthehen çdo ditë. rsi-eb

blank

Suedia do të aplikojë për anëtarësim në NATO

Kryeministrja e Suedisë, Magdalena Andersson.

RFE/RL

Suedia i është bashkuar Finlandës në vendimin për të aplikuar për anëtarësim në aleancën ushtarake të NATO-s, teksa pushtimi i paprovokuar rus i Ukrainës po vazhdon. Ky njoftim nga Stokholmi vjen teksa presidenti rus, Vladimir Putin, tha se Moska “sigurisht” që do të reagojë për një zgjerim të mundshëm të NATO-s.

“Qeveria ka vendosur për ta njoftuan NATO-n se Suedia dëshiron të bëhet anëtare e NATO-s. Ambasadori i Suedisë në NATO shumë shpejt do ta informojë NATO-n”, tha kryeministrja suedeze, Magdalena Andersson, më 16 maj.

Njoftimi i Suedisë vjen një ditë pas shteti tjetër nordik, Finlanda, që ndan një kufi prej 1,300 kilometrash me Rusinë, bëri njoftim të ngjashëm. Finlanda, sikurse Suedia, janë shtete neutrale. Finlanda kishte humbur afër 10 për qind të territorit të saj në Bashkimin Sovjetik.

Pavarësisht se janë shtete neutrale, si Finlanda ashtu edhe Suedia, kanë bërë lëvizje të shpejta për t’u anëtarësuar në aleancën ushtarake, teksa janë rritur shqetësime për shkak të agresionit ushtarak të Rusisë.

Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto, dhe kryeministrja finlandeze, Sanna Marin, thanë se pas konsultimin me Parlamentin, shteti mëton që shumë shpejt të aplikojë për anëtarësim në NATO.

Në Moskë, presidenti rus, Vladimir Putin, tha më 16 maj se përderisa Rusia nuk e sheh si kërcënim vendimin e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar në NATO, dislokimi i infrastrukturës ushtarake në këto dy shtete, do të prodhonte përgjigje nga Moska.

Zgjerimi i NATO-s me Suedinë dhe Finlandën nuk “paraqet kërcënim direkt për ne… por, zgjerimi i infrastrukturës ushtarake në këto territore sigurisht se do të provokojë përgjigjen tonë”, tha Putin, gjatë një samiti të Organizatës së Traktatit për Siguri Kolektive (CSTO), aleancë ushtarake që udhëhiqet nga Moska.

Më herët gjatë 16 majit, zëvendësministri i Mbrojtjes së Rusisë, Sergei Ryabkov, tha se anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të ishte “një gabim i rëndë me pasoja të mëdha”.

blank

Shefi i NATO-s: Ukraina mund ta fitojë këtë luftë

RFE/RL

Përveç ushtrisë së zhytur në një konflikt të ashpër në lindje të Ukrainës, Rusia ka shënuar humbje edhe në aspektin diplomatik përgjatë fundjavës, pasi dy shtete evropiane kanë shprehur zëshëm synimet për anëtarësim në NATO.

Finlanda ka bërë të ditur të dielën se mëton t’i bashkohet aleancës, duke thënë se pushtimi i Rusisë në Ukrainë – rreth tre muaj më parë – ka ndryshuar situatën e sigurisë në Evropë.

Disa orë më vonë, partia qeverisëse në Suedi, ka mbështetur synimet e shtetit për anëtarësim në NATO, duke i hapur rrugën aplikimit brenda ditësh.

Këto vendime mund të peshojnë rëndë mbi presidentin rus, Vladimir Putin, i cili e ka konsideruar si të rrezikshëm zgjerimin e NATO-s, pas periudhës së Luftës së Ftohtë.

NATO-ja, në anën tjetër, deklaron se është vetëm aleancë për mbrojtje.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se lufta “nuk është duke shkuar sipas planeve të Moskës”.

“Ukraina mund ta fitojë këtë luftë”, ka thënë ai pas takimit me diplomatë të lartë në Berlin.

Ai ka thënë po ashtu se aleanca duhet të vazhdojë mbështetjen ushtarake për Kievin.

Ndërkohë, Rusia ka shkaktuar dëme, por nuk ka arritur të shënojë përparim të madh territorial në lindje të Ukrainës.

Luftëtarët rusë dhe ata ukrainas janë duke luftuar fshat pas fshati në Donbas, rajon lindor i Ukrainës.

Ushtarët ukrainas kanë luftuar me separatistët e mbështetur nga Moska për tetë vjet në këtë rajon.

Përgjatë fundjavës, forcat ruse kanë sulmuar një fabrikë të lëndëve kimike në Siverodonetsk të Donbasit, ka thënë guvernatori rajonal, Serhii Haidaii.

Guvernatori i Lvivit ka thënë se raketat ruse kanë shkatërruar edhe “infrastrukturë ushtarake” në rajonin Javoriv, afër kufirit me Poloninë.

Perëndimi dërgon armë në Ukrainë përmes qytetit të Lvivit.

Ushtria ukrainase kanë thënë se i ka ndalur hovin ofensivës ruse në Donbas.

Forcat ukrainase kanë sulmuar pozicionet ruse dhe kanë shkatërruar dy ura të kontrolluara nga ato.

Ministria britanike e Mbrojtjes ka thënë në raportin e saj ditor se ushtria ruse ka humbur një të tretën e fuqisë luftarake në Ukrainë – në krahasim me atë që ka pasur kur ka nisur luftën – dhe se nuk ka shënuar fitore të mëdha territoriale.

“Në situatën aktuale, Rusia ka pak mundësi të bëjë përparim të madh në 30 ditët e ardhshme”, ka thënë ministria përmes një postimi në Twitter.

Në qytetin e Mariupolit, qindra trupa ukrainase vazhdojnë të refuzojnë dorëzimin dhe kanë mbetur të bllokuara në fabrikën e çelikut, Azovstal.

Kjo fabrikë është zona e vetme e kontrolluar nga ukrainasit në Mariupol.

Shumë gra të luftëtarëve të bllokuar i kanë bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar të sigurojë “lirimin e gjithë garnizonit”.

Në një konferencë online për media, gratë kanë thënë se trupat ushtarake kanë mbetur me pak bukë, ushqime dhe ilaçe.

Zëdhënësi i Qeverisë turke, Ibrahim Kalin, ka thënë se shteti i tij ka ofruar mundësinë e evakuimit të ushtarëve të plagosur ukrainas, përfshirë edhe largimin e tyre nga Azovstali, sipas transmetuesit shtetëror, TRT.

Pushtimi rus në Ukrainë ka rritur shqetësimet te disa shtete se mund të sulmohen sikurse Ukraina.

Finlanda ndan një kufi prej 1,340 kilometrash me Rusinë.

Putin i ka thënë presidentit finlandez, Sauli Niinisto, në një bisedë telefonike, se anëtarësimi në NATO është gjë e gabuar.

Suedia po ashtu pritet të aplikojë për anëtarësim.

Megjithatë, NATO funksionon me konsensus dhe anëtarësimi potencial i këtyre dy shteteve është vënë në dyshim për shkak të shqetësimeve të ngritura nga Turqia.

Ministri i jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, ka thënë se shqetësimet e Turqisë janë diskutuar në një takim brenda NATO-s, sidomos për shkak të dyshimeve se Suedia dhe Finlanda mbështesin grupet rebelet kurde, si dhe për shkak të kufizimeve në shitje të armëve në Turqi.

Gjatë një vizite të dielën në Suedi, lideri i republikanëve në Senatin amerikan, Mitch McConnell, ka thënë se Finlanda dhe Suedia do të ishin “prurje të rëndësishme” në NATO, dhe që SHBA-ja duhet të ratifikojë shpejt anëtarësimin e tyre.

Përgatiti: Krenare Cubolli

Send this to a friend