VOAL

VOAL

Rusia dhe Franca arrijnë marrëveshje për anijet luftarake

July 31, 2015
blank

Komentet

blank

Dhjetëra shtete kërkojnë që Rusia të tërheqë trupat nga Zaporizhja

RFE/RL

Dyzetedy shtete nga e mbarë bota kanë nënshkruar një deklaratë përmes së cilës i bëjnë thirrje Rusisë që të tërheqë trupat e saj nga centrali bërthamor i Zaporizhjas.

Këto shtete thanë se prezenca e trupave ruse në këtë central ukrainas përbën “rrezik të madh”.

Deklarata, që u publikua nga Bashkimi Evropian më 14 gusht, dënon pushtimin e paprovokuar rus të Ukrainës dhe thotë se prezenca e forcave ushtarake ruse në central, pengon autoritetet që ta mirëmbajnë këtë uzinë dhe të respektojnë rregullat e sigurisë nga rrezatimi.

Centrali i Zaporizhjas është më i madhi në Evropë.

“Është e pamohueshme që pushtimi i Rusisë dhe prania e saj e vazhdueshme në ndërtesat bërthamore rrit ndjeshëm rrezikun e incidenteve dhe aksidenteve bërthamore”, thuhet në deklaratë.

“Ne i bëjmë thirrje Federatës Ruse që menjëherë të tërheqë trupat e saj dhe personelin e paautorizuar nga centrali i Zaporizhjas dhe të gjithë operatorët dhe autoritetet ukrainase të mund të rinisin përgjegjësitë e tyre sovrane brenda kufijve të Ukrainës të njohur ndërkombtarisht”.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, gjatë fundjavës paralajmëroi se grantimet e fundit në central kanë rritur rrezikun e rrjedhjes së rrezatimit.

Rusia nuk e mohon se trupat e saj gjenden në central, por hedh poshtë pretendimet se ka granatuar këtë zonë. Në vend të kësaj, Moska akuzon forcat ukrainase se kanë goditur zonën me artileri, pretendime që mohohen nga Kievi.

Situata në central ka rritur alarmin në Kombet e Bashkuara dhe në Agjencinë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore. Si OKB-ja, ashtu edhe kjo agjenci kanë thënë se ekspertët ndërkombëtarë duhet të lejohen që ta vizitojnë centralin. Ndërkaq, sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, ka bërë thirrje për çmilitarizimin e zonës.

“Dislokimi i personelit ushtarak dhe armatimit në ndërtesën bërthamore është i papranueshëm dhe shpërfill rregullat e sigurisë dhe masave mbrojtëse të cilat anëtarët e Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore janë zotuar që të respektojnë”, u tha në deklaratë.

Deklarata është nënshkruar nga: Australia, Austria, Belgjika, Bullgaria, Kanadaja, Kroacia, Qiproja, Republika Çeke, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Gjeorgjia, Gjermania, Greqia, Hungaria, Islanda, Irlanda, Italia, Japonia, Letonia, Litenshtajni, Lutania, Luksemburgu, Malta, Mali i Zi, Norvegjia, Zelanda e Re, Maqedonia e Veriut, Norvegjia, Polonia, Portugalia, Koreja, Moldavia, Rumania, Sllovakia, Sllovenia, Spanja, Suedia, Turqia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara si dhe Bashkimi Evropian.

blank

Një vit pas tërheqjes amerikane nga Afganistani

VOA/Patsy Widakuswara

Në prag të përvjetorit të parë të tërheqjes kaotike të ushtrisë amerikane nga Afganistani, zyrtarë të administratës thonë se Shtetet e Bashkuara janë në një pozitë më të fortë strategjike duke i dhënë fund luftës. Zyrtarët thonë se, sulmi i fundit që eliminoi udhëheqësin e al-Kaidës Ayman al-Zawahiri, tregon aftësitë që kanë Shtetet e Bashkuara për të vepruar nga distanca në luftën kundër terrorizmit. Por nga ana tjetër, ka edhe nga ata që ndjehen të zhgënjyer lidhur me atë që e shohin si mungesë përpjekjesh nga ana e administratës për të nxjerrë mësime nga tëheqja e konfliktit 20-vjeçar.

Turma afganësh në aeroportin e Kabulit, mes dëshpërimit për t’u larguar nga vendi. Pati edhe nga ata që ranë nga avionët dhe vdiqën, ndërsa një sulm vetvrasës u mori jetën 180 vetëve, përfshirë 13 ushtarëve amerikanë. Shumë pajisje ushtarake amerikane ranë në duart e talebanëve. Këto imazhe ende nuk shqiten nga mendja kur ka kaluar gati një vit nga tërheqja e ushtarit të fundit amerikan.

“Departamentet dhe agjencitë kanë filluar rishikimet e tyre të pavarura pas operacioneve në fund të misionit ushtarak amerikan në Afganistan”, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre.

Mes agjencive amerikane që po shqyrtojnë tërheqjen e përgjakshme dhe kaotike janë Departamenti i Shtetit dhe Pentagoni. Por është e paqartë se kur do të dalin raportet dhe nëse ndonjë pjesë do të publikohet.

Zyrtarët thonë se do ta shënojnë përvjetorin duke nderuar “shërbimin dhe sakrificën” e atyre që dhanë jetën për të shpëtuar të tjerët dhe duke u përqendruar në atë se si Shtetet e Bashkuara tani kanë një pozitë më të fortë strategjike.

Në fillim të gushit një sulm amerikan me dron eleminoi udhëheqësin e al-Kaidës Ayman al-Zawahiri.

“Drejtësia është vënë në vend dhe ky udhëheqës terrorist është eleminuar”, tha Presidenti Biden.

Eleminimi i al-Zawahirit është dëshmi e aftësive amerikane nga distanca kundër terrorizmit, thotë për Zërin e Amerikës analisti Michael Kugelman me Qendrën Wilson.

“Eliminimi i Zawahirit e mundëson administratën të vërë në pah se trupat amerikane janë kthyer në vendin e tyre, janë larguar nga rreziku, por ama vazhdon të bëjë gjithçka të mundur për të mbrojtur amerikanët në mbarë botën nga kërcënimet terroriste”.

Por kritikët thonë se ka mungesë përpjekjesh për të nxjerrë mësime nga lufta ku humbën jetën më shumë se 2400 trupa amerikane me një kosto ditore prej 300 milionë dollarësh për 20 vjet rrjesht, gjatë administratave të ndryshme.

Zëri i Amerikës bisedoi përmes rrjetit Skype me analistin Jonathan Schroden të Qendrës për Analizat Detare.

“Ka një dështim dypartiak, çka do të thotë se nuk ka një nxitje të madhe për njërën apo tjetrën palë që të nxjerrin mësime. Kjo thumbon rëndë të dy partitë politike amerikane pasi është një luftë që kemi humbur. Ndoshta do të duhet të kalojë kohë që njerëzit e përfshirë drejtëpërdrejt në luftë të mos kenë më poste në qeveri, në mënyrë që shqyrtimi në mënyrë kritike i asaj që ndodhi të jetë më pak sensitiv”.

Ndërkohë, grupet humanitare po tërheqin vëmendjen mbi gjendjen e rëndë të popullit afgan që po përballet me varfëri dhe dëshpërim. Organizatat e refugjatëve po i kërkojnë administratës amerikane që të përshpejtojë zhvendosjen e dhjetëra mijëra aleatëve afganë të mbetur në atë vend.

blank

Vizitë e re amerikane në Tajvan

VOAL- Një senator dhe katër kongresmenë amerikanë kanë nisur një vizitë të paparalajmëruar në Tajvan. Qëllimi i delegacionit, i kryesuar nga senatori demokrat i Massachusetts Ed Markey, është të diskutojë forcimin e marrëdhënieve politike dhe tregtare me ishullin, të cilin Kina e konsideron pjesë të territorit të saj kombëtar. Siguria rajonale dhe çështje globale si ndryshimet klimatike janë gjithashtu në axhendën e bisedimeve. Të pestë do të takohen, ndër të tjera, me Presidentin Tsai Ing’wen dhe Ministrin e Jashtëm Joseph Wu, të cilët duartrokasin nismën. Sipas institutit amerikan në Taipei, ambasada de fakto e SHBA-së në Tajvan, misioni do të zgjasë deri të hënën.

Vizita zhvillohet disa ditë pas përfundimit të manovrave ushtarake të Pekinit në rajon, më masivet e zbatuara ndonjëherë, të cilat nga ana e tyre ishin një përgjigje ndaj vizitës së Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi në Tajvan më 3 gusht. Pekini kundërshton me forcë çdo iniciativë që mund t’i japë Tajvanit legjitimitet ndërkombëtar si një vend i pavarur dhe e konsideron vizitën e Pelosit një provokim.rsi-eb

blank

Talebanët qëllojnë me armë për të shpërndarë protestën e grave që kërkojnë të drejtat e tyre

Një grup grash në Afganistan kanë protestuar në mënyrë paqësore për të drejtat e tyre. Por siç duket kjo nuk i ka pëlqyer talebanëve, të cilët kanë shpërndarë turmën e protestuesve duke qëlluar me armë zjarri në ajër.

Fotot dhe videot e shpërndara në mediat sociale tregojnë forcat talebane që qëllojnë në ajër dhe sulmojnë dhunshëm gratë, vetëm 5 minuta pasi ata filluan marshimin e tyre.

Demonstruesit mbanin një pankartë ku shkruhej: “15 gushti është një ditë e zezë”, një referencë për datën kur Kabuli u pushtua në 2021 nga talebanët.

“Drejtësi, drejtësi. Jemi lodhur nga injorimet”, bërtitën ato, përpara se të shpërndaheshin nga forcat talebane.

Një video tregon një grup të vogël grash të bllokuara nga talebanët.

“Ne jemi brenda një farmacie, na kanë burgosur këtu”, tha një aktiviste në një nga videot.

Që nga kthimi në pushtet në gusht 2021, talebanët kanë kufizuar të drejtat themelore të grave dhe kanë shtypur ata që kanë protestuar kundër saj. Asnjë vend nuk e ka njohur deri më tani qeverinë de fakto të talebanëve. gsh

blank

Po telefonon Daily Mail? Johnson po mendon ofertat për rikthimin e tij në gazetari

Tre ditë para se të bëhej kryeministër, u botua rubrika e fundit e Boris Johnson për Daily Telegraph: një thirrje për Britaninë që të merrte parasysh mësimet nga zbarkimet në hënë të vitit 1969 dhe të përqafonte një “shpirt të mundshëm” gjatë zbatimit të Brexit.

Sipas The Guardian, një pasqyrë e tillë politike nuk ishte e lirë, me Johnson që fitoi një pagë prej 275,000 paund për të punuar 10 orë në muaj në opinionet e tij javore. Por, me titujt e Telegrafit që janë kthyer gjithnjë e më të vakët ndaj kryeministrit pas skandalit të Partygate, mund të ndodhë që Johnson do të duhet të gjejë një shtëpi të re nëse dëshiron t’i rikthehet gazetarisë pas largimit nga posti i kryeministrit.

Ai mund të ketë opsione të tjera: burime të shumta në Daily Mail kanë thënë se Johnsonit i është kontaktuar për të shkruar një kolonë për gazetën kur ai të largohet nga Downing Street.

Një marrëveshje e tillë mund të çimentojë lidhjet e ngushta midis kryeministrit dhe titujve të Mail, me përfitime të mundshme për të gjithë të përfshirët. Ka patur spekulime të vazhdueshme se Johnson po përgatitet t’i japë një koleg Paul Dacre, kryeredaktor i kompanisë mëmë të Daily Mail, në listën e tij të nderimeve të dorëheqjes. Kjo mund të qetësojë disi Dacren, pasi Johnson dështoi t’i siguronte atij detyrën e drejtimit të rregullatorit të medias Ofcom.

Në të njëjtën kohë, kryeministri po kërkon burime të reja të ardhurash, pasi paga e tij do të përgjysmohet në 84 mijë paund kur të largohet nga detyra. Ai gjithashtu po merret me pasojat e një divorci të shtrenjtë dhe koston e mbështetjes së fëmijëve të shumtë.

Johnson kishte një lidhje të gjatë me Daily Telegraph, ku ai shkroi një kolonë javore gjatë pjesës më të madhe të karrierës së tij politike. Ai dikur e përshkroi pagën prej 275,000 £ për këtë punë të dytë si “ushqim për pulat”, por ai mund të jetë në kërkim të të ardhurave të tilla kur humbet rrogën e kryeministrit. Marrëdhënia aktuale e fortë midis Johnson dhe Mail është një kthesë e shpejtë nga vjeshta e kaluar, kur gazeta ishte shpesh kritike ndaj kryeministrit nën ish-redaktorin Geordie Greig.

Greig u zëvendësua nga Ted Verity, një bashkëpunëtor i Dacre, i cili e bëri të qartë përbuzjen e tij për regjimin e mëparshëm. Gruaja e Verity, Joanne Hegarty, ka qenë miqësore me Carrie Johnson dhe postoi në Instagram se ishte ftuar në numrin 10 nga gruaja e kryeministrit.

Në muajt e fundit, Mail ka mbrojtur me vendosmëri kryeministrin për skandalin Partygate, ka drejtuar sulme të pamëshirshme ndaj deputetëve konservatorë që kritikuan Johnson dhe bëri gjithçka që ishte e mundur për të siguruar që Liz Truss të mundte Rishi Sunak për të qenë kryeministër.

Të hënën, Mail publikoi një koment në faqen e parë duke u bërë thirrje deputetëve konservatorë që të heqin dorë nga një hetim i komitetit të privilegjeve të Dhomës së Komuneve për Johnson. Vrasja e hetimit do ta bënte më të lehtë për Johnson që të ndiqte rrjedha të tjera fitimprurëse të të ardhurave dhe të siguronte që ai të mos përjashtohej nga parlamenti në një tërheqje parazgjedhore.

Kryeministri është në linjë për miliona paund në tarifat e të folurit pasi të largohet nga detyra, si dhe para nga biografia e tij e vonuar shumë e Shekspirit. Ai po kërkon gjithashtu një shtëpi të re, pasi ka nxjerrë në treg shtëpinë në Camberwell që zotëron me gruan e tij për 1.6 milionë funte.

Nëse Johnson bashkohet me Daily Mail, kjo do t’i jepte fund një shoqërie të gjatë me Daily Telegraph, e cila i dha atij një shans të dytë si gazetar i ri pasi u shkarkua nga Times për trillim të një citimi. Johnson u bë korrespondenti i telegrafit në Bruksel duke shkruar histori rreth rregulloreve absurde të BE-së, të cilat i hapën rrugën Brexit, përpara se të kthehej në shtëpi për të qenë një kolumnist politik dhe për të hyrë në politikë./ dita

blank

Arrest shtëpie për gazetaren që e cilësoi Putinin vrasës

Një Gjykatë ruse të enjten e 11 gushtit vendosi në arrest shtëpie, ish-gazetaren e televizionit shtetëror, Marina Ovsyannikova, e cila denoncoi sulmin e presidentit, Vladimir Putin, në Ukrainë drejtpërdrejt në transmetim.

Të mërkurën, hetuesit e arrestuan 44-vjeçaren dhe e akuzuan atë për përhapje të rreme të informacionit.

Nëna e dy fëmijëve rrezikon deri në 10 vjet burg, nëse shpallet fajtore.

Në mars, Ovsyannikova, asokohe një redaktore në televizionin “Channel One”, mori vëmendjen botërore, kur u fut në setin e lajmeve kryesore të mbrëmjes duke mbajtur një poster që lexonte “Jo luftë”.

Megjithatë, arresti shtëpiak nuk lidhet me atë protestë të veçantë.

Ajo lidhet me një protestë të një gruaje në mes të korrikut pranë Kremlinit, kur Ovsyannikova mbante një poster ku shkruhej “Putini është një vrasës, ushtarët e tij janë fashistë”.

Në Gjykatën e qarkut Basmanny të Moskës të enjten, ajo u vendos në një burg të rrethuar nga disa policë.

Ajo mbante një tabelë ku shkruhej “Fëmijët e vdekur ju ndjekin në ëndrrat tuaja”.

Gjatë një seance me dyer të mbyllura, gjykata vendosi që Ovsyannkova të vendoset në arrest shtëpiak deri më 9 tetor.

Kritikat ndaj vendimit të Putinit për të dërguar trupa në Ukrainë më 24 shkurt, janë praktikisht të paligjshme në Rusi.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, i ka ofruar Ovsyannikova, e cila ka punuar për televizionin shtetëror rus për 19 vjet, azil ose forma të tjera mbrojtjeje konsullore.gsh

blank

“Kuzhinieri i Putinit” raportohet se po rekruton mercenarë nga burgjet

Një biznesmen, i njohur si “Kuzhinieri i Putinit”, është bërë i etur për gjak, sipas një aktivisteje të njohur ruse për të drejtat e të burgosurve. Olga Romanova, udhëheqëse e organizatës joqeveritare “Rusia prapa grilave”, ka thënë se ka parë raporte nga të burgosur të besueshëm në të paktën tri burgje. Ata thonë se biznesmeni i lidhur me Kremlinin, Yevgeny Prigozhin, i kishte vizituar ato personalisht për të rekrutuar të dënuarit, si mercenarë për të luftuar në Ukrainë. Prigozhinin shpesh e lidhin me Grupin Wagner, një organizatë e errët paramilitare mercenarësh, si dhe me kompani hotelerie. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Ibrahim Berisha)

blank

Martesat false në Britaninë e Madhe, shqiptarët renditën të parët, në lojë dhe bandat e krimit

Qindra njerëz që përdorin martesa false për të qëndruar në Britaninë e Madhe nuk janë ndjekur penalisht madje as nuk janë larguar.

BBC News ka treguar shifra që tregojnë se 365 çifte janë përpjekur të shfrytëzojnë në mënyrë mashtruese një skemë pas Brexit, duke u dhënë mundësi qytetarëve të BE-së dhe bashkëshortëve të tyre të drejtën për të qëndruar në Britaninë e Madhe.

Zyra britanike e brendshme është shprehur se kishte më pak hetime gjatë pandemisë.

Në vitin 2018, Skema e Zgjidhjes së BE-së përcaktoi se si qytetarët e Bashkimit Evropian, bashkëshortët dhe anëtarët e familjes së tyre mund të vazhdonin të jetonin në Britaninë e Madhe  pasi vendi u largua nga BE.

Ata duhej të ishin rezident deri në dhjetor 2020 dhe të aplikonin për leje qëndrimi.

Bashkëshortët nga çdo vend kishin të drejtë të aplikonin.

Gjithashtu BBC news ka zbuluar se çiftet janë përpjekur të shfrytëzojnë në mënyrë mashtruese skemën duke kryer në një martesë të rreme – me shtetasin e BE-së që zgjeron të drejtat e tyre të qëndrimit tek partneri i tyre fals jo-BE.

Disa individë e bëjnë këtë për para.

Shpesh janë të përfshirë dhe bandat e krimit të organizuar.

Të gjitha martesat e propozuara ku njëri prej partnerëve nuk ka status emigrimi i referohen Home Office për hetim.

Kërkesat për lirinë e informacionit kanë zbuluar:

1. ndërmjet marsit 2018 dhe fundit të shtatorit 2021, 365 martesa midis një shtetasi të BE-së dhe një shtetasi jo-BE u gjetën të rreme.

2. ndjekjet e fundit penale kanë qenë në vitin 2018, ku nëntë persona u dënuan dhe katër prej tyre u larguan
që nga viti 2020, askujt nuk i është hequr leja për të qëndruar

3. shtetas të 60 vendeve, duke përfshirë shumicën e shteteve të BE-së, u implikuan

4. Shqipëria kryeson tabelën e vendeve – me 146 shqiptarë të përfshirë

Dr Ervin Muco, në Shqipëri, i tha BBC News se njerëzit paguanin bandat kriminale për atë që e shihnin si një biletë për një jetë të re.

“Këto rrjete dinë të mashtrojnë sistemin dhe po bëjnë para nga njerëzit që janë të përgatitur të paguajnë.

“Vitet e fundit, shumica e meshkujve shqiptarë që janë larguar nga ky vend kanë shkuar në Itali apo Greqi, por disa prej tyre nuk kanë mundur të marrin nënshtetësinë në këto vende. Kështu që disa përpiqen të gjejnë gra nga vendet evropiane me të cilat mund të martohen. Ata mund të kenë të gjitha përfitimet e të qenit qytetar evropian. Dhe për shkak se Britania ishte anëtare e BE-së, shumë shqiptarë janë tërhequr nga Britania e Madhe”.

Ish-shefi i policisë Prof Krenar Ahmeti, në Universitetin e Tiranës, pranon se bandat e krimit janë thelbësore.

“Çdokush që aspiron të jetojë në një vend të pasur e di se ka disa dokumente kyçe që u nevojiten nëse do të integrohen në atë shoqëri,” tha ai, “por ata gjithashtu shpesh kanë nevojë për një organizatë për t’i ndihmuar ta arrijnë këtë.”

Zyra e Brendshme tha:

“Siç e pret me të drejtë publiku, ne e marrim shumë seriozisht abuzimin me rrugët e emigrimit të bashkëshortëve dhe partnerëve – dhe të sugjerosh ndryshe është e gabuar.

“Ne nuk do të hezitojmë të ndërmarrim veprime përmbarimore kundër individëve që gjenden në një martesë të rreme ose partneritet civil, duke përfshirë anulimin e lejes së tyre dhe largimin e tyre nga Britania e Madhe.”

blank

Gazetarja që protestoi kundër luftës në Ukrainë mund të përballet me 10 vjet burgim

RFE/RL

Pasi kontrolluan shtëpinë e saj, autoritetet ruse kanë akuzuar gazetaren televizive, Marina Ovsyannikova, për shpërndarjen e informacionit të rremë për forcat e armatosura.

Avokati i Ovsyannikovas, Dmitry Zakhvatov, tha më 10 gusht se klientja e tij u arrestua me akuzat për “shpërndarje publike të informacionit të rremë për forcat e armatosura ruse” dhe mund të përballet me 10 vjet burg nëse shpallet fajtore.

Avokati tha më herët në Telegram se policia hyri në banesën e klientes të tij në Moskë dhe e kontrolloi atë pa praninë e saj.

Më 14 mars, gazetarja ishte shfaqur në transmetim të drejtpërdrejtë gjatë edicionit të lajmeve në televizionin shtetëror të Rusisë, Channel One, duke mbajtur një mbishkrim mbrapa prezantueses, në të cilin dënohej lufta në Ukrainë.

Mbishkrimi në rusisht thoshte: “Jo luftës. Ndaleni luftën. Mos i besoni propagandës. Ata po ju gënjejnë këtu”.

Një gjykatë e qarkut në Moskë më 8 gusht e urdhëroi atë të paguante një gjobë prej 40.000 rubla (660 dollarë) për postimet e saj të fundit në internet që protestonin kundër luftës së vazhdueshme të Rusisë në Ukrainë.

Para kësaj e njëjta gjykatë e gjobiti Ovsyannikovan me 50.000 rubla (825 dollarë), për shkak të protestës së saj kundër pushtimit rus, me mbishkrimin “Putini është një vrasës, ushtarët e tij janë fashistë”.

Ajo dha dorëheqjen nga Channel One dhe kaloi disa muaj jashtë vendit, përfshirë Ukrainën, duke shprehur vazhdimisht kundërshtimin e saj për luftën.

blank

Avionë rusë survejimi pranë hapësirës ajrore të Alaskës

VOA/Carla Babb

Ushtria amerikane thotë se avionë spiunë rus hynë në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të Alaskës në dy raste të veçanta gjatë dy ditëve të fundit.

Avionët luftarakë amerikanë të tipit F-22 e detyruan largimin e avionit të dytë rus pas futjes në hapësirën ajrore, tha për Zërin e Amerikës një zyrtar i Pentagonit. Në të dy rastet, tha zyrtari amerikan, ishte i përfshirë i njëjti lloj avioni spiun.

Një zonë identifikimi e mbrojtjes ajrore shtrihet përtej hapësirës ajrore të një shteti, për të përfshirë një zonë në të cilën një vend përpiqet të identifikojë, lokalizojë dhe kontrollojë avionët me qëllim të mbrojtjes së sigurisë kombëtare.

Komanda e Mbrojtjes Ajrore të Amerikës së Veriut, shkurtimisht NORAD, shkroi në rrjetet sociale të mërkurën se avionët rus qendruan në hapësirën ajrore ndërkombëtare dhe nuk u futën në hapësirën ajore amerikane apo kanadeze.

“Jemi të gatshëm të përdorim një sërë alternativash kundërveprimi në mbrojtje të Amerikës së Veriut dhe sovranitetit të Arktikut”, thuhej në postimin e NORAD-it.

Ky është incidenti i parë i raportuar për avionët ushtarakë rus pranë hapësirës ajrore të Alaskës në vitin 2022, por vitet e fundit incidente të tilla janë bërë të zakonshme.

Gjatë vitit 2020 pati 14 raste të gjurmimit të avionëve ushtarakë rus pranë zonës së identifikimit të mbrojtjes ajrore në Alaskë, niveli më i lartë në vitet e fundit. Gjashtë incidente të tilla u shënuan vetëm brenda një muaji.

Në muajin shkurt, Rusia filloi një agresion në shkallë të gjerë kundër Ukrainës.

Duke folur për Zërin e Amerikës në fillim të këtij viti, Senatori Dan Sullivan i shtetit të Alaskës tha se gjatë viteve të fundit ushtrisë amerikane i është dashur të përdorë më shumë avionë për të zbrapsur avionët ushtarakë rusë, ndoshta më shumë se çdo herë tjetër që nga mesi i viteve 1980.

“Ata janë agresivë edhe këtu, dhe e vetmja gjë që Putini kupton dhe e vetmja gjë që sipas mendimit tim Xi Jinping (presidenti i Kinës) kupton në këtë epokë të re të agresionit autoritar është forca”, tha Senatori Sullivan.

blank

Arrestohet gazetarja që i tha “jo luftës”

VOAL- Gazetarja ruse Marina Ovsiannikova, e njohur për ndërprerjen e një programi lajmesh në mes të marsit duke parakaluar me një pankartë kundër luftës në Ukrainë, u arrestua të mërkurën “për diskreditim të ushtrisë” me mesazhe të postuara në rrjetet sociale. Avokati i saj e bëri të ditur këtë pasi u bastis shtëpia e gruas.

Gjyqtarët do të duhet të vendosin nëse gruaja do të qëndrojë në liri apo në paraburgim në pritje të gjykimit. Që nga fundi i korrikut, pasi ishte kthyer në atdhe pas disa muajsh jashtë shtetit, ajo tashmë ishte dënuar dy herë për të njëjtën arsye, por vetëm me gjobë. rsi-eb

blank

Kina kërcënon të përdorë forcën për ribashkimin me Tajvanin

VOA

Kina kërcënoi sërish të mërkurën se mund të përdorë forcën për të vënë ishullin e vet-qeverisur të Tajvanin nën kontrollin e saj.

Deklarata e gjatë e Zyrës për Çështjet e Tajvanit lëshohet ndërsa Pekini është duke kryer manovra ushtarake pranë ishullit, që kanë rritur tensionet mes dy palëve në nivelin më të lartë në vite.

Manovrat ushtarake kanë bllokuar lëvizjen e mallrave në një prej rajoneve më të rëndësishme për tregtinë globale dhe janë dënuar ashpër nga Shtetet e Bashkuara, Japonia dhe vende të tjera. Varianti në anglisht i dokumentit kinez theksonte se Kina “do të punojë me sinqeritetin më të madh për të arritur ribashkimin me rrugë paqësore, por nuk do të përjashtojë përdorimin e forcës dhe se rezervon të drejtën të përdorë gjithë mjetet e duhura. Kjo bëhet për t’u mbrojtur nga çdo ndërhyrje e huaj dhe nga çdo veprimtari separatiste”, thuhet në deklartatë. Më tej në të shtohet se Pekini “do të jetë gjithmonë gati t’i përgjigjet me përdorimin e forcës, ose me çdo mjet tjetër të nevojshëm, ndërhyrjes nga forca të huaja, ose veprimeve radikale nga elementët separatistë. Synimi ynë është ribashkimi paqësor”.

Kina thotë se qëndrimi i saj u nxit nga vizita në Tajvan e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan Nancy Pelosi. Tajvani thotë se vizita të tilla janë rutinë dhe se Kina po e përdor atë si pretekst për kërcënimet e saj. Tajvani ka filluar manovrat e veta ushtarake për të dëshmuar vullnetin për t’u mbrojtur nga një sulm i mundshëm kinez. Ministri i Jashtëm i Tajvanit Joseph Wu tha dje se synimi i Kinës është të kontrollojë detet e Kinës Lindore dhe Jugore përmes ngushticës së Tajvanit dhe të vendosë një bllokdë për të mos lejuar Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë të ndihmojnë Tajvanin në rast të një sulmi të mundshëm kinez. Kina i zgjati manovrat ushtarake pa afat. Ndonëse duket se për momentin ato po përfundojnë. Ministria e Mbrojtjes e Kinës njoftoi se manovrat e arritën qëllimin për t’i dërguar një paralajmërim atyre që përkrahin pavarësinë e Tajvanit dhe mbështetësve të tyre të huaj.

Tajvani u shkëput nga Kina pas luftës civile të vitit 1949 dhe ishulli me 23 milionë banorë e kundërshton bashkimin politik me Kinës, ndonëse preferon të vazhdojë të mbajë lidhje të ngushta ekonomike me Kinën dhe të ruajë staukuonë duke gëzuar pavarësinë “de-fakto”.

Uashingtoni nuk mban lidhje zyrtare diplomatike me Tajvanin, duke respektuar qëndrimin e Pekinit, por është ligjërisht i detyruar të sigurojë që ishulli është në gjendje të vetë-mbrohet dhe t’i trajtojë gjithë kërcënimet kundër tij si çështje të një rëndësie të veçantë.

Kjo shtron pyetjen nëse Uashingtoni do të dërgojë forca ushtarake në rast se Kina sulmon Tajvanin. Presidenti Biden ka thënë disa herë se Shtetet e Bashkuara janë të detyruara ta bëjnë këtë, ndonëse ndihmësit e tij i kanë korrigjuar me shpejtësi më pas këto komente.

Veç rrezikut gjeo-politik, një krizë e tejzgjatur në ngushticën e Tajvanit, një rrugë kryesore për tregëtinë globale, do të kishte pasoja të rënda për zinxhirrët globalë të furnizimit. Veçanërisht Tajvani është një nga furnizuesit kryesorë të mikroprocesorëve për ekonominë globale, përfshirë sektorin e teknologjisë së lartë të Kinës.


Send this to a friend