VOAL

VOAL

blank

Përkujtohet Dita e Rinisë si në kohë të Jugosllavisë

Stafeta e rinisë dhe flamuri trengjyrësh i Jugosllavisë me yllin pesrrembësh, për të gjashtën herë, sot defiluan nëpër rrugët e qytetit të Koçanit.

Këtë defile e organizuanë anëtarët e shoqatës ”Josip Broz – Tito”, për nder të ”25 Maj – Dita e rinisë, aktivitet që në të kaluarën mbahej për të festuar ditëlindjen e marshall Titos.

Për herë të parë, ky aktivitet u përcoll edhe nga gazetarë të huaj, ndërkaq një TV japonez do të bëjë një reportazhë të posaçme.

Nëpër rrugët e Koçanit u dëgjua edhe himni jugosllav, kurse më të rinjtë që e mbajtën stafetën, zotohen se do ta vazhdojnë këtë traditë shënimit të Ditës së Rinisë në ish-Jugosllavi, transmeton Telegrafi Maqedoni.

blank

Shqiptarët në Mal të Zi “definohen si agresorë”

Në fillim të muajit prill, Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Malit të Zi ka publikuar pjesën e parë të fjalorit të gjuhës malazeze, si dhuratë modeste për popullin, në 10-vjetorin e pavarësisë së shtetit.

Në më shumë se 500 faqe janë përfshirë mbi 12,000 fjalë, së bashku me informacionet për shqiptimin e tyre, domethënien dhe përdorimin.

Për Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Malit të Zi ky fjalor paraqet themelin e identitetit malazez, por shqiptarët, popull autokton në Mal të Zi, kanë protestuar ashpër për disa fjalë.

Problematik është shpjegimi i tre nocioneve: shqiptar, shqiptarizim dhe shqipërim, thotë Genc Nimanbegu, kryetar i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Mal të Zi. Me interpretimin që është bërë në fjalor, shton Nimanbegu, shqiptarët në Mal të Zi paraqiten si agresorë.

“Pjesa për fajlët shqiptar, shqiptarizim dhe shqipërim është problematike për ne. Me nocionin shqiptar, ata kanë definuar banorin e Shqipërisë ose që ka prejardhje nga Shqipëria. Shqiptarët në Mal të Zi janë autoktonë në këtë hapësirë. Ky është një vazhdim i politikës së vjetër, ku ne paraqitemi si dikush që ka ardhur në këtë hapësirë. Kjo është shumë fyese dhe e papranueshme.”

“Është po ashtu termi shqiptarizim, i cili është interpretuar si imponim i gjuhës dhe kulturës sonë te popujt tjerë. Si shembull për këtë merren malësorët (v.j. nga Malësia e Tuzit) dhe thuhet se ata janë shqiptarizuar. Kjo është e papranueshme për shqiptarët në Mal të Zi dhe qarqet inelektuale në Shqipëri. Mendoj se ky është një hap prapa”, thotë Nimanbegu.

Ai kërkon nga Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Malit të Zi të tërheqë fjalorin, ndërsa nga ekipi i autorëve kërkimfalje.

“Kjo është fryma e një shkolle të vjetër, ku ne paraqitemi si të huaj dhe të egër në këto hapësira dhe ku identiteti sllav është shumë më i kulturuar”, thotë Nimanbegu.

Akuzave në drejtim të Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Malit të Zi u është bashkuar edhe Nikollë Camaj, nga Lidhja Demokratike në Mal të Zi.

Sipas tij, Akademia malazeze, me interpetime hemogjenike, tregon se ka të njëjtin mendim për shqiptarët ashtu si edhe Akademia e Shkencave e Serbisë.

Kjo çështje, për herë të parë, është ngritur nga deputeti i Alternativës Shqiptare në Kuvendin e Malit të Zi, Nikë Gjeloshaj.

“Ky Kuvend, këta përfaqësues të qytetarëve të Malit të Zi, përfaqësues të të gjithë popujve në Mal të Zi duhet të dënojnë këtë histeri dhe të pavërtetë ndaj popullit më të vjetër që jeton në këtë hapësirë”, ka thënë, ditë më parë, Gjeloshaj, i cili po ashtu ka paralajmëruar se do të bojkotojë seancat e Kuvendit të Malit të Zi në shenjë proteste.

Gjeloshaj ka kërkuar nga Akademia malazeze ta tërheqë fjalorin nga përdorimi, ndërsa nga organet përgjegjëse shtetërore të reagojnë.

Pjesëtarja e ekipit që ka krijuar fjalorin, Rajka Gllushica, profesore në Universitetin e Nikshiqit, thotë se i vjen keq për interpretimet e bëra në publik dhe se ajo dhe bashkëpunëtorët e saj nuk kanë dashur të ofendojnë askënd.

“Kjo është bërë çështje politike në Mal të Zi, por ne, ekipi i autorëve, këmbëngulim se nuk kemi pasur qëllim të ofendojmë dikë. U jemi përmbajtur vetëm procedurave leksikografike”, thotë Gllushica për Radion Evropa e Lirë.

Akademiku malazez, Sherbo Rastoder, tregon se çfarë mund të bëhet në situata të tilla, kur fjalori tashmë ka dalë nga shtypi.

“Mendoj se bëhet fjalë për një keqkuptim të madh. Çdo keqkuptim, edhe ky, mund të përmirësohet me dialog. Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Malit të Zi është mjaft e pjekur dhe kompetente për të biseduar. Besoj se do të vijë shpejt deri te një zgjidhje e pranueshme”, thotë Rastoder, i cili ka qenë pjesë e këshillit që ka dhënë miratimin për publikim të fjalorit.

Rastoder po ashtu thotë se nuk ka pasur asnjë qëllim të keq.

Radio Evropa e Lirë

Përgatiti: Valona Tela
blank

Kryeministri Vuçiç priti sopranon Inva Mula

Kryeministri i Serbisë, Aleksander Vucic, ka pritur sot në Qeverinë e Serbisë, në Beograd, Inva Mulën, sopranon shqiptare me famë botërore. Inva Mula do t’i prezantohet publikut beogradas në Skenën e Madhe të Teatrit Kombëtar me operën ‘Bohema” të Xhakomo Pucinit. Inva Mula është sopranoja më e njohur në botë, që u prezantua në operat në Skalën e Milanos, në operën e Parisit dhe në operat e tjera në Bruksel, Munich, Oslo… Zëri i saj u “huazua” në sinkronizimin e personazhit në filmin “Elementi i Pestë” Inva Mula do të këndojë edhe himnin e Nënës Terezë dhe është një prej sopranove më të njohura që iu prezantua shumë herë publikut në Shqipëri dhe në Kosovë. (Shërbimi për Ballkanin i Radios Evropa e Lirë)

blank

Beograd: Kryeministri Vuçiç pret Inva Mulën

BEOGRAD – Sopranoja shqiptare me famë botërore Inva Mula, do të interpretojë të mërkurën në 25 maj, për herë të parë në skenën e Teatrit të Beogradit, rolin e Mimit në operën “La Boheme”. Performanca e Inva Mulës do të dirigjohet nga dirigjenti Dejan Cabic dhe do të shoqërohet nga kori dhe orkestra e Operës së Beogradit.Organizatorët tashmë kanë vendosur pllakatin e kësaj ngjarje, ku kanë prezantuar Inva Mulën, yllin ndërkombëtar të operës, e cila tashmë ka arritur në Beograd. Media serbe B 92 shkruan se një ditë para koncertit, më 24 maj, sopranoja do të pritet nga kryeministri i Serbisë Aleksander Vuçiç.

Inva Mula është e ftuar speciale në këtë shfaqje, që realizohet në kuadër të marrëveshjes së nënshkruar së fundmi mes Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit në Tiranë dhe atij serb. “Jam shumë e lumtur që shkoj në një teatër ku 71 vite më parë e madhja Tefta Tashko Koço ka kënduar “La boheme”. Kjo përbën histori. Unë këndoj për herë të parë në ketë teatër në periudhën postkomuniste”, është shprehur Inva Mula. Në nëntor të vitit 1945 ishte sopranoja Tefta Tashko Koço, e para artiste shqiptare që ngjitej në skenën serbe. Ajo interpretoi rolin e Mimisë tek opera e Puçinit “La Boheme”.

Sopranoja e njohur, Inva Mula, e lindur më 1963 në Tiranë, ka një aktivitet shumë të ngjeshur artistik dhe ka debutuar me sukses në operat më të njohura në botë.
E bija e Avni Mulës (bariton) dhe ruses Nina (soprano), Inva Mula hyri në rrugën e muzikës që e vogël. Ndoqi studimet në Liceun artistik “Jordan Misja” dhe më pas në Konservatorin e Tiranës. Në vitin 1987 fitoi konkursin “Këngëtarja Shqiptare”, më 1988 konkursin “George Enescu” në Bukuresht. Pas katër vjetësh në 1992 fiton konkursin ”Butterfly” në Barcelona. Ajo ka kënduar role të mëdha të operas botërore si Violetën, Antonia, Xhildën në skenat prestigjioze si Metroplitan të Nju Jorkut, Operan e Parisit, Vjenës etj. Në filmin “Elementi i pestë” në 1997 i jep zërin këngëtares në rol Lucia di Lammermoor në skenën “The Diva Dance”. Sopranoja Inva Mula ka marrë pjesë në koncerte dhe me tenorin e famshëm spanjoll, Placido Domingo, në 1993 merr një çmim në Operalia-n e parë të Placido Domingos në Paris. Ajo ka bashkëpunuar me tenorë të famshëm në operën e Bastille-s në Paris, në Bruksel, në Mynih dhe në Oslo.

Në vitin 1996 mori pjesë në operën Medee të Luigi Cherubini-t në Francë. Në 1998 rikthehet në operën e George Bizet “La Jolie fill de Perth”. Më vonë ajo luajti në “Ivan IV” të Bizet-it në Paris. Në vitin 2001 luajti në teatrin “La Scala”, Itali, pjesën e Verdit “Falstaff” dhe Riggoleto-n në Arenën e Veronës. Ka marrë pjesë rregullisht në “La Scala” ku luajti Lucia di Lammermoor, La bohème, Manon (2006). Sopranoja e fmashme ka luajtur gjithashtu disa herë dhe La traviata-n në qytete të rëndësishme si Tokio, Bilbao, Orange, Trieste dhe Toronto, etj. Sopranoja e famshme është nderuar edhe nga Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, me Urdhrin “Nderi i Kombit”.

blank

Merkel: Ja pse Turqisë nuk i hiqen vizat më 1 korrik

Stamboll, 23 maj 2016

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se plani i Bashkimit Evropian, për t’i ofruar Turqisë udhëtimin pa viza më 1 korrik, do të shtyhet, për shkak të shqetësimeve se Ankaraja nuk i ka përmbushur kushtet.

Blloku ka kërkuar që Turqia të zbatojë një sërë reformash, përfshirë ndryshimin e ligjeve për terrorizëm, por Ankaraja, deri tash, ka refuzuar t’i kryejë ato.

Merkel, pas një takimi me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, në Stamboll, ka thënë se kërkesat për marrëveshjen nuk janë përmbushur ende.

Merkel ka thënë se i ka shprehur Erdoganit “shqetësimin e saj të thellë” edhe për një ligj, i cili u heq imunitetin ligjvënësve turq.

Kritikët thonë se me këtë ligj synohet të dëbohen ligjvënësit pro-kurdë nga Parlamenti.

Marrëveshja për viza është pjesë e një pakti më të gjerë midis Turqisë dhe BE-së për zgjidhjen e krizës me emigrantë në Evropë.

blank

‘Njeriu i milionave’ vjen në krye të Qeverisë turke

Binali Yildirim

Më 19 maj, Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP), e cila ka pushtetin në Turqi, ka zgjedhur ministrin e Transportit dhe të Komunikimit, Binali Yildirim, kandidat për udhëheqjen e partisë.

Tradicionalisht, ai që kryeson partinë më të madhe në Parlament, zgjidhet po ashtu kryeminstër.

Në këtë pozitë, Yildirim do të zëvendësojë kryeminsitrin në largim, Ahmet Davutoglu, i cili ka dhënë dorëheqje këtë muaj edhe si kryetar partie, edhe si kryeministër.

Yildirim ka qenë “mik i afërt” i presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, gjatë 22 vjetëve të kaluar. Ai po ashtu është njëri nga themeluesit e Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim, në vitin 2001.

Yildirim është emëruar ministër i Transportit pasi AKP-ja ka fituar shumicën absolute në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2002. Ai ka udhëhequr disa projekte të transportit, përfshirë edhe një urë të re mbi Bosfor.

Por, Yildirim dhe kunati i tij janë përmendur po ashtu në një skandal famëkeq të korrupsionit, në dhjetor të vitit 2013. Prokurorët, atëbotë, kanë hapur raste kundër disa zyrtarëve të AKP-së dhe të afërmve të tyre.

Pasi i ka mbijetuar skandalit, qeveria ka urdhëruar arrestimin e prokurorëve “problematikë”, ndërsa procedurat ligjore, që ata kanë iniciuar, janë ndërprerë. Erdogan dhe AKP-ja e kanë cilësuar skandalin si “komplot” nga një “shtet paralel”, i udhëhequr nga kleriku në mërgim, Fathullah Gulen, i cili tani jeton në SHBA.

Duke e quajtur Yildirimin “njeri të milionave (v.j. dollarëve)”, kreu i opozitës social-demokrate, Kemal Kilicdaroglu, ka thënë se Yildirim, në vitin 2014, ka ndarë tenderë të qeverisë për të rritur financat për AKP-në.

Sipas Kilicdaroglut, Yildirm ka qenë i përfshirë në shitjen e një stacioni të njohur televiziv dhe të një gazete, që kanë sjellë 630 milionë dollarë. Prokurorët më vonë kanë thënë se këto para janë mbledhur në mënyrë të paligjshme dhe janë përdorur për projekte të partisë në pushtet dhe të liderëve të saj.

Yildirim do të jetë kryeministri i dytë në sistemin “de facto” presidencial, i cili është shpallur në Turqi në vitin 2012.

Në vitet e fundit, Erdogan ka mbështetur një sistem ekzekutiv presidencial, që do t’i siguronte presidentit pushtet më të madh.

Një gjë e tillë do të kërkonte një shumicë prej dy të tretash në referendum kombëtar.

Edhe pse AKP ka fituar vazhdimisht 50 përqind të votave ose më shumë në zgjedhjet nacionale, ky nivel i mbështetjes, prapëseprapë, nuk është i mjaftueshëm për të shtyrë përpara ndryshimet kushtetuese, që lejojnë ndryshimin e sistemit të qeverisjes.

I përballur me rritje të kundërshtimit publik ndaj planit, Erdogan ka prezantuar një sistem de facto presidencial, në të cilin ai vendos për të gjitha çështjet e rëndësishme të qeverisë dhe kryeministri thjesht zbaton vendimet e tij.

Kjo do të thotë se Yildirim, ashtu si edhe paraardhësi i tij, Davutoglu, nuk do të ketë ndonjë rol të madh në Qeverinë turke. Erdogan do të vazhdojë të jetë njeriu kryesor që do të marrë vendime të rëndësishme dhe që do të jetë përgjegjës për udhëheqjen e vendit.

Partia për Drejtësi dhe Zhvillim mban të dielën një kongres të jashtëzakonshëm, ku Yildirim pritet të konfirmohet si lider i saj.

Përgatiti: Valona Tela
blank

Turqi – deputetët që ndiqen penalisht pa imunitet

Miratohet me 376 vota amendamenti kushtetues për heqjen e imunitetit të deputetëve për të cilët ka padi penale

ANKARA – Në seancën plenare të Kuvendit të Madh Pupullor të Turqisë (TBMM), miratohet me 376 vota amendamenti kushtetues për heqjen e imunitetit të deputetëve për të cilët ka padi penale

Në votimin e fshehtë për propozim ligjin, gjithsej e votuan 531 deputetë.

Në favor të ligjit kishte 376 vota, 140 ishin kundër, ndërkohë që 5 deputetë abstenuan, 7 vota dolën të paplotësuara dhe 3 të tjera u shpallën të pavlefshme.

– Çfarë sjell ky ligj? –

Ligji i miratuar në seancën plenare të Kuvendit të Turqisë, parashikon që në kushtetutë të shtohen nene të përkohshme.

Në datën kur të pranohet në Kuvend, nuk do të zbatohet neni 83 i ligjit për “imunitet” i Kushtetutës, sipas të cilit “Një deputet për të cilin pohohet se ka kryer krim para ose pas zgjedhjeve, nuk mund të ndalet, të hetohet, të burgoset dhe të gjykohet pa vendim nga Kuvendi”.

Brenda 15 ditësh nga hyrja në fuqi e amendamentit, dosjet ndaj kërkesës për heqjen e imunitetit në Komisionin e Përbashkët për Kushtetutë dhe Drejtësi, pranë Kryesisë së TBMM-së, Kryeministri dhe Ministrinë e Drejtësisë, do t’i kthehen zyrtarëve kompetentë.

Amendamenti do të hyjë në fuqi ditën e publikimit në fletoren zyrtare.

blank

Turqia shënon Ditën e Përkujtimit të Ataturkut

Me rastin e 19 majit, Ditës së Përkujtimit të Ataturkut, Rinisë dhe Sporteve u mbajtën aktivitete në qytetet e Turqisë

ANKARA – Ministri turk i Rinisë dhe Sporteve Akif Çagatay Kiliç dhe delegacioni që e shoqëronte në kuadër të programit për festën e 19 majit, Ditës së përkujtimit të Ataturk-ut, Rinisë dhe Sporteve ka vizituar mauzoleun e Ataturk-ut (Anitkabir) në Ankara.

Ministri Kiliç ka vendosur kurora në mauzole dhe pas qëndrimit të nderit dhe intonimit të himnit kombëtar ai shkroi në librin e veçantë.

“I dashur vereran Mustafa Kemal Ataturk, në 97 vjetorin e Festës 19 majit, Ditës së Përkujtimit të Ataturk-ut, Rinisë dhe Sporteve ndodhemi në praninë tuaj. Lufta për pavarësi e cila nisi me pishtarin çlirimtar që ndezët në Samsun, është vërtetuar pët të gjihtë botën se parajsa ka arritur në të gjitha qoshet e vendit tonë dhe këto territore nuk mund të pushtohen”, ka shkruar ministri.

Në vijim ai ka shkruar: “Ne i kushtojmë rëndësi zhvillimit shpirtëtor dhe fizik të cilat qëndrojnë të lidhur me vlerat tona kombëtare dhe shpirtëtore të të rinjve tanë të cilët formojnë themeiln e shoqërisë dhe janë siguria e së ardhmes sonë. Për të ngritur vendin, rininë tonë në nivelin e qytetërimit më të lartë ne qëndrojmë të gatshëm dhe punojmë ditë e natë për të transmetuar pishtarin e pavarësisë që ju ndezët. Të jeni të sigurtë se rinia jonë do të ruajë unitetin dhe solidaritetin e vlerave të republikës tonë në vitet e ardhshme”.

Gjithashtu me rastin e festës së 19 majit, Ditës së Përkujtimit të Ataturk-ut, Rinisë dhe Sporteve janë mbajtur aktivitete të ndryshme në qytete të ndryshme të Turqisë si në Stamboll, Izmir, Samsun etj. aa

blank

Akademia malazeze e Shkencave dhe Arteve i fyen shqiptarët!

Në Fjalorin e Akademisë malazeze të Shkencave dhe Arteve (CANU- Crnogorska Akademija Nauka i Umjetnosti) të botuar disa ditë më parë, në mes tjerash shkruan se shqiptarët janë agresorë, okupatorë dhe se kulturën e gjuhën përmes agresionit ua imponojnë të tjerëve me qëllime për t’i “albanizuar”.

Lidhur me këtë ka reaguar deputeti Nik Gjeloshaj, i cili ka akuzuar Akademinë malazeze të Shkencave dhe Arteve se po fyen, po përhap gënjeshtra dhe të pavërteta.

”Shqiptarët si komb, gjithmonë gjatë historisë, edhe pse në vetvete kanë 3 besime, dhe janë pothuajse në të gjitha vendet e botës, kemi qenë shembull për të gjithë, nuk kemi luftuar kurrë në mes veti, kurrë nuk kemi sulmuar as pushtuar askënd, e ndoshta dikujt i pengojnë këto fakte, dhe se ne gjithmonë jemi mbrojtur, e së fundi edhe u mbrojtëm dhe u bëmë partnerët më të ngushtë të Shteteve të Bashkuara”, ka thënë Gjeloshaj, transmeton Malësia.org shkrimin e Analitika.

Gjeloshaj tha se me keqardhje konstaton se një institucion i tillë përhap gënjeshtra dhe promovon vepra të tilla.

Ftoj institucionet përkatëse, kryetarin e Kuvendit, Qeverisë dhe kryeministrin, që të reagojnë dhe të dënojnë këtë Fjalor, ndërsa Akademia malazeze e Shkencave dhe Arteve menjëherë të tërheqin fjalorin në fjalë. Në të njëjtën kohë pres që Akademia dhe krerët e shtetit të kërkojnë falje. Na bazë të kësaj, për fat të keq, mund të konkludojmë se në Prokuroria e Lartë e Shtetit gjendet në “pushime”, sepse në çdo shtet ligjor do të kishte reaguar dhe ndaluar që një fjalor i tillë të vihet në dispozicion të publikut, dhe si shkallën e fundit, do të nisë një hetim kundër atyre që janë përgjegjës”, përfundoi Gjeloshaj.

blank

Mali i Zi nënshkruan nesër protokollin e anëtarësimit në NATO

Mali i Zi do të nënshkuajë, të enjten, protokollin e anëtarësimit në NATO që do t’i mundësojë pjesëmarrjen në të gjitha takimet e Aleancës, si vend vëzhgues ose i ftuar.

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës Veri-Atlantike, Jens Stoltenberg, ka thënë se pasi ta kenë ratifikuar protokollin të gjitha vendet anëtare të NATO-s, Mali i Zi do të bëhet vendi i 29-të anëtar i saj.

“Është një ditë historike për aleancën, për Malin e Zi dhe për qëndrueshmërinë në Ballkanin Perëndimor, sepse zgjerimi i NATO-s me Malin e Zi konfirmon se dyert e NATO-s janë të hapura dhe është një hap i ri në një politikë shumë të suksesshme të zgjerimit edhe të NATO-s, edhe të Bashkimit Evropian. Zgjerimi i NATO-s, për shumë vite, i ka kontribuar stabilitetit, paqes dhe sigurisë në Evropë dhe tani Mali i Zi do të jetë pjesë e saj”, ka thënë Stoltenberg.

Ai i ka bërë këto komente në prag të një takimi të ministrave të Jashtëm të NATO-s, i cili zhvillohet të enjten dhe të premten në Bruksel.

Podgorica ka marrë ftesën për anëtarësim në NATO në dhjetor të vitit të kaluar, 16 vjet pasi aleanca ka bombarduar Malin e Zi gjatë luftës në Kosovë, kur ai ende ka qenë pjesë e Jugosllavisë.

NATO, për herë të fundit, është zgjeruar në vitin 2009 me Shqipërinë dhe Kroacinë.

Mali i Zi ka një ushtri të vogël me rreth 2,000 anëtarë aktivë.

blank

Zëvendëskryeministri kroat nën hetim për konflikt interesi

Anëtarët e Komisionit për konflikt interesi u takuan për të vendosur nëse zv/kryeministri është në konflikt interesi

ZAGREB – Komisioni për konfliktin e interesit ka vendosur njëzëri se do të nisë procedurë për vërtetimin e fakteve nëse Tomislav Karamarko, zv/kryeministri i qeverisë kroate dhe kryetari i Bashkësisë Demokratike Kroate (HDZ), është në konflikt interesi për shkak të biznesit të kompanisë së gruas së tij me lobistët e MOL dhe nëse ka shkelje të ligjit duke mos deklaruar këtë fakt të biznesit me rastin e hyrjes në qeveri, raporton Anadolu Agency (AA).

Komisioni katër anëtarësh për konflikt interesi sot u takuan për të vendosur nëse zëvendëskryeministri i parë i qeverisë Karamarko është në konflikt interesi për shkak të bashkëpunimit të kompanisë së gruas së tij me kompaninë e lobistit kryesor të MOL-it në Kroaci Josip Petroviç. Kërkesën në komision e ka dërguar vetë Karamarko.

Komisioni vuri në dukje se ka dy procedura të arbitrazhit midis Republikës së Kroacisë dhe MOL-it hungarez. Njëra prej të cilave mbahet në Washington, dhe procesi tjetër para Komisionit të OKB-së për të Drejtën Ndërkombëtare Tregtare, ashtu që Kroacia të suspenzojë marrëveshjen me të cilat të drejtat e menaxhimit u janë akorduar MOL-it.

Afera e njohur si “Konsulentja”, për shkak se kompania e Ana SHariç Karamarko, Drimia sh.a.k, për kompaninë e Petroviçit ka kryer monitorim medial të marketingut që kanë të bëjnë me sektorin e energjisë në Kroaci. Sipas marrëveshjes, e cila doli në publik, Drimia për punën e kryer ka marrë kompensim nga kompania e Petroviçit në vlerë prej 60 mijë euro.

blank

Tahir Veliu: Mali i Zi është mini-Jugosllavi, shtet pushtues dhe agresor

Tahir Veliu, ideator i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar dhe hartues i Platformës për Shqipëri të Bashkuar ka reaguar ashpër ndaj fjalorit të Akademisë Malazeze të Shkencave dhe Arteve (CANU) të botuar disa ditë më parë, ku në mes të tjerash shkruan se gjoja Shqiptarët janë agresorë, okupatorë dhe se kulturën e gjuhën përmes agresionit ua imponojnë të tjerëve me qëllime për t’i “albanizuar”.

Ja postimi i plotë: “E vërteta është se Mali i Zi është shtet agresor e pushtues i Shqipërisë Veri-Perëndimore. Mali i Zi po vazhdon politikën millosheviqiane ndaj shqiptarëve. Mali i Zi edhe sot e kësaj dite nuk njeh të drejtat themelore dhe kombëtare të shqiptarëve autokton; ka kufizuar përdorimin e flamurit kombëtar shqiptar, nuk garanton arsmimim në gjuhën shqipe në bazë të konventave ndërkombëtare, nuk lejon përdorimin e teksteve shkollore nga Shqipëria dhe Kosova, vazhdon me politikat e Millosheviqit për kolonializimin e trojeve shqiptare nën Mal të Zi, përmes të cilave tenton ndryshimin e strukturës etnike të territoreve shqiptare nën Mal të Zi dhe gjithashtu nuk garanton mandate të rezervuara për shqiptarët, si popull i vetëm autokton në Mal të Zi.”

blank

Mali i Zi: Opozita e pengoi fjalimin e kryeministrit duke e ofenduar

Anëtarët e Parlamentit të Malit të Zi nga partitë opozitare mbrëmë kanë brohoritur ofendime kundër kryeministrit Millo Gjukanoviç, derisa ai e filloi fjalimin e tij.

Deputetët e partisë Fronti Demokratik u ngritën në këmbë dhe filluan të brohorisin “Millo, vjedhës”.

Zoti Gjukanoviç u përgjigj duke thënë “ju lumtë juve, idiotë”.

Kjo senacë e parlamentit ishte e fokusuar se si të gjendet zgjidhje për përfshirjen e përfaqësuesve të opozitës në disa ministri.

Opozita e akuzon zotin Gjukanoviç për korrupsion.

Prej vitit 1991, Gjukanoviçi e ka udhëhequr Malin e Zi, vend me 650 mijë banorë, duke qenë president apo kryeministër.

Mali i Zi praktikisht është pranuar në NATO, por kanë mbetur vetëm edhe çështjet formale, që ky vend me 650 mijë banorë, më vonë këtë vit ose vitin e ardhshëm, të bëhet anëtar me të drejta të plota në aleancën veriatlantike.

blank

Banja Llukë – Serbët kundër serbëve

Protesta e opozitës dhe tubimi mbështetës për autoritetet e Republika Sërpskës, që janë planifikuar në të njëjtën kohë, të shtunën në Banja Llukë, rrezikojnë të shënojnë fillimin e destabilizimit të rëndë politik dhe të sigurisë në këtë pjesë të Bosnjë dhe Hercegovinës.

Bosnja, pak a shumë, është në gjendje konstante të krizës politike që nga Marrëveshja e Dejtonit, më 1995, e cila i ka dhënë fund lufës trevjeçare e gjysmë, duke e ndarë vendin në Federatën e Bosnjës, të cilën, pa dëshirë të madhe, e ndajnë boshnjakët dhe kroatët, dhe në Republikën Sërpska.

Por, për dallim nga kundërshtimet e zakonshme të dy entiteteve dhe tri grupeve etnike, kriza aktuale në Republikën Sërpska mund të bëhet e ngjashme me atë të viteve 1997/98, kur opozita, e mbështetur nga sposnorët perëndimorë të paqes dhe me ndihmën e partive boshnjake dhe kroate, ka marrë pushtetin nga Partia Demokratike Serbe (SDS), e cila atëherë drejtohej nga bashkëpunëtorë të ish-udhëheqësit serb të luftës, Radovan Karaxhiq, i dënuar për gjenocid.

Udhëheqës i opozitës atëbotë ka qenë Millorad Dodik. Sot, Dodik dhe Lidhja e tij e Social-demokratëve të Pavarur, me fushatë mediatike që ndjell vitet ’90, akuzojnë opozitën se bën përpjekje të ndezë konflikt dhe përçarje midis serbëve të Bosnjës, me urdhër dhe në interes të partive boshnjake dhe fuqive perëndimore.

Blloku opozitar “Aleanca për ndryshim”, në krye me SDS-në, për muaj të tërë, ka kërkuar dorëheqjen e pushtetit, për shkak të situatës së rëndë ekonomike dhe korrupsionit. Opozita paralajmëron se elita pushtetare do të bëjë gjithçka të mundur për të mbetur në pushtet, edhe pas dhjetë vjetësh qeverisjeje gati absolute në këtë pjesë të Bosnjës. Dodik dhe Republika Sërpska janë përshkruar shpesh si pengesat kryesore të Bosnjës në rrugën e integrimit euro-atlantik, transmeton Radio Evropa e Lirë.

Mënyra autokratike e qeverisjes së Dodikut, siç cilësohet nga shumë vëzhgues, dhe premtimet e papërmbushura ekonomike kanë çuar në dobësimin relativ të pozicionit të tij dhe në rënien e vazhdueshme të mbështetjes në zgjedhjet lokale më 2012 dhe në ato të pëgjithshme më 2014.

Opozita me ish-kryeministrin e Republikës Sërpska, Mlladen Ivaniq, nga Partia e Përparimit Demokratik, ka arritur të sigurojë vendin e përfaqësuesit serb në Presidencën trepalëshe të Bosnjës më 2014 dhe ka nisur të zbatojë një politikë më pragmatike dhe konstruktive sa i përket ekonomisë dhe reformave në institucionet e përbashkëta në Sarajevë.

Opozita akuzon Dodikun se qëllim i vërtetë i politikës së tij shtrënguese dhe i konfrontimit me Perëndimin – kryesisht duke u kërcënuar se do të mbajë referendum për pavarësinë e Republikës Sërpska – është të tërheqë vëmendjen nga problemet reale që ndeshin qytetarët, e ato janë: papunësia dhe korrupsioni.

Dodik, gjatë dy dekadave, është shndërruar nga i preferuari i Perëndimit, i cili ka kritikuar ashpër Karaxhiqin dhe presidentin e dikurshëm të Serbisë dhe Jugosllavisë, Sllobodan Millosheviq, në një aleat të besueshëm të presidentit rus, Vlladimir Putin, i cili i quan “tradhtarë” të gjithë ata që vënë në pyetje politikën e tij dhe mënyrën e qeverisjes në Republikën Sërpska.

Por, për fatin e tij të keq, aleanca me Putinin nuk i ka sjellë përfitimin e pritshëm ekonomik si dhe pavarësinë nga Perëndimi dhe institucionet kreditore ndërkombëtare. Për shembull, rafineria e naftës “Bosanski brod”, e cila i është shitur kompanisë shtetërore ruse Njeftegazinkor Rusia, është e mbytur në borxhe.

Po ashtu, kredia e shumëpritur nga Rusia, në vlerë prej 700 milionë eurosh, nuk është materializuar kurrë, dhe vrimat e buxhetit do të mbushen me paratë e marrëveshjes “standby” me Fondin Monetar Ndërkombëtar, i cili ka vënë si kusht kryesor mbylljen e bankave problematike në Republikën Sërpska.

Dodik, udhëheqësin e opoziës, Mlladen Bosiq, e quan mercenar dhe tradhtar, i cili, sipas tij, është i gatshëm të shesë interest e Republikës Sërpska dhe të vihet në shërbim të politikanëve boshnjakë në Sarajevë dhe të politikës turke, vetëm për të marrë pushtetin.

Përgatiti: Valona Tela
blank

Igumenicë: Arrestohet pronari i fermës ku punonte shqiptari i gjetur i vrarë

Policia greke arrestoi mbrëmjen e së martës pronarin e një ferme ku punonte një 26 vjeçar shqiptar, i cili u gjet i vrarë në mënyrë makabre dy ditë më parë.

Policia greke tha se gjeti dy armë kallashnikov, një pistoletë dhe një sasi fishekësh në banesën e pronarit grek në fshatin Karbunarë të Igumenicës, një zonë afër kufirit me Shqipërinë.

Policia tha se po vijon hetimet për të zbardhur vrasjen e shqiptarit, trupi i të cilit u gjet pa kokë dhe qëlluar me armë zjarri afër një stani bagëtish.

Policia greke hodhi dyshime për larje hesapesh mes grupeve të trafikantëve të narkotikëve, por pasditen e së martës hetimet morën një kthesë tjetër pas arrestimit të pronarit grek dhe djalit të tij, ku u gjet nëj asrenal armësh.

blank

Gjykata gjermane rrëzon një kërkesë të Erdoganit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, 6 maj 2016

Një gjykatë e Qarkut në Këln të Gjermanisë tha sot se ka refuzuar një kërkesë të presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, për një vendim gjyqësor kundër shefit ekzekutiv të botuesit Axel Springer.

Ky vendim gjyësor do ta ndalonte shefin ekzekutiv Mathias Doepfner që ta përsëriste një term nënçmues për liderin turk.

Por, gjykata refuzoi kërkesën e Erdoganit, duke u bazuar në “të drejtën e palës mbrojtëse për liri të shprehjes së mendimit”, thuhet në një kumtesë, raporton Reuters.

blank

Gjuriçi reagon ashpër ndaj deklaratës së Mogherinit për Asociacionin

 Për Serbinë është e papranueshme ndryshimi i njëanshëm i marrëveshjeve mes Beogradit dhe Prishtinës, ka thënë drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriçi, duke komentuar deklaratën e Përfaqësueses së Lartë të BE-së Federica Mogherini për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe.

“Askush nuk do të ridefinoj atë për të cilën kemi rënë dakord më 25 gusht”, tha Gjuriçi mbrëmë në televizion serb “Pink”a.

Mogherini gjate vizitës zyrtarë në Prishtinë tha se Asociacioni nuk do të jetë strukturë paralele e Qeverisë serbe dhe se nuk do të cenojë integritetin territorial të Kosovës.

“Shumë e respektojmë rolin tuaj, por ne nuk do të pranojmë që ju ose dikush tjetër ta rishikojë atë për të cilën kemi rënë dakord “, ka thënë zyrtari serb duke shtuar se ky është mesazh për komunitetin ndërkombëtar dhe vet Mogherinin  e cili është ndërmjetësuese në dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit.

“Serbia nuk heq dorë nga formimi i Asociacionit të komunave serbe. Ne nuk do ta lejojmë rishikimin e marrëveshjes “, ka deklaruar më tutje shefi i zyrës serbe për Kosovën, transmeton Klan Kosova.

blank

Kroacia e bllokon sërish integrimin e Serbisë në BE

Në takimin e ambasadorëve të vendeve anëtare të BE-së, Kroacia sërish s’e ka dhënë pëlqimin për hapjen e kapitullit 23 në negociata e Serbisë me Bashkimin Evropian.

Pas pazisë disa javore, kryesuesja e BE-së Holanda është përpjekur të arrijë konsensus të vendeve anëtare duke e ngritur këtë çështje në nivel më të lartë vendimmarrës, në nivelin e ambasadorëve.

Por, siç njofton RTS, përfaqësuesi i Kroacisë ka përsëritur se nuk mund të pajtohet me hapjen e kapitullit 23 duke theksuar argumente njohura për kompetencat rajonale të Gjykatës serbe për krime lufte dhe për përfaqësimin e minoritetit kroat në Parlamentin e Serbisë.

blank

Daçiç: Sponsorët e pavarësisë së Kosovës mundësuan pranimin në UEFA

Zëvendëskryeministri i parë dhe Ministri i Jashtëm serb, Ivica Dacic ka thënë se pranimin e Kosovës në UEFA e mundësoi politika. Sipas Daçiç akti i pranimit të Kosovës është premtim i sponsorëve të pavarësisë.

“Pranimi i Kosovës në UEFA është një fakt më shumë se ne jetojmë në një botë të interesave dhe politikës e jo ligjit dhe rregullave. Ky pranim shkelë statutet e UEFA-s dhe është një premtim i sponsorëve të pavarësisë. Federata Serbe do të përdorë mjetet ligjore për të kundërshtuar këtë vendim jo legjitimi” ka thënë Dacic. zeri

blank

Zjarri e shkatërron Kishën Ortodokse Serbe në Nju Jork

Zjarrfikësit në vendin e ngjarjes, New York, 1 maj 2016

Një katedrale ortodokse serbe është shkatërruar nga zjarri dje në Manhattan të Nju Jorkut, vetëm disa orë pasi besimtarët festuan aty Pashkët.

Zjarri në Kishën serbe të Shën Savës nisi para orës 7 të pasditës së djeshme (sipas kohës lokale atje).

Si pasojë, kulmi i kishës së vjetër u shkatërrua krejtësisht, dhe zjarrfikësit për orë të tëra u munduan ta fiknin zjarrin.

Kisha Ortodokse Serbe bleu atë ndërtesë në Nju Jork në vitin 1943 dhe ndërtesa njihet si pikë referimi që nga viti 1968.

Zyrtarët e qytetit të Nju Jorkut thanë se incidenti ka shkaktuar një humbje të madhe për komunitetin dhe kanë bërë thirrje për hetim të plotë të shkaqeve të nisjes së zjarrit. rel

blank

Deputeti i vetëm shqiptar në Serbi shprehet i gatshëm për bashkëpunim me Vuçiçin

Partia shqiptare në Luginë të Preshevës, Partia për Veprim Demokratik ka shprehur interesim për futje në koalicion me fituesin e zgjedhjeve në Serbi, listën e përbashkët “Fiton Serbia” e udhëhequr nga partia e kryeministrit Vuçiç, Partia Përparimtare e Serbisë.

“Partia për Veprim Demokratik është e interesuar që të jetë pjesë e koalicionit qeverisës. Nëse Aleksandër Vuçiçi vendos që të ftojë në koalicionin e gjerë, që e ka paralajmëruar, ne këtë ftesë do ta pranojmë”, ka thënë Fatmir Hasani për mediet serbe. Hasani është edhe deputeti i vetëm i shqiptar i dalë nga zgjedhjet e 24 Prillit, transmeton Koha.net

Në atë se a ka marrë ende një ftesë zyrtare për bashkëpunim, Hasani ka thënë se është herët sepse nuk kanë dalë ende rezultatet zyrtare nga Komisioni Republikan i Zgjedhjeve. Kësaj i shtohet edhe dhënia e mandatit për formimin e qeverisë nga presidenti, Tomislav Nikoliç.

Futjen në koalicionin e paralajmëruar nga Vuçiç, Hasani e sheh si mundësi për të dhënë ndihmën e tij në zgjerimin dhe thellimin e bashkëpunimit në relacionin Beograd – Prishtinë – Tiranë.

“Tash mund të flasim vetëm për pozitën e partisë dhe dëshirave tona. Jemi të gatshëm të ndihmojnë kryeministrin Vuçiç në zgjerimin dhe thellimin e bashkëpunimit në relacionin Beograd – Prishtinë – Tiranë”, ka thënë Hasani, duke shtuar se do të ndihmojnë edhe përmirësimin e gjendjes ekonomike në Luginën e Preshevës.

blank

Shpërthen autobomba në Turqi – shumë të vrarë e të plagosur

Të paktën një agjent policie mësohet se është vrarë pasi një bombë shpërtheu pranë rajonit të policisë në qytetin turk të Gaziantep, sipas guvernatorit të qytetit.

Mësohet se të paktën 13 persona kanë mbetur të plagosur nga shpërthimi.

Filmimet e televizionit Haberturk treguan veturën e shpërthyer dhe e bërë copash pranë dyerve të komisariatit.

Dritaret e ndërtesave pranë u thyen gjithashtu, ndërsa të gjitha rrugët pranë zonës u mbyllën për arsye sigurie.

blank

Presidenti Erdogan u takua me kryeministrin e Kroacisë

Takimi mes delegacioneve në godinën e qeverisë, që gjendet në njërin prej simboleve të Zagrebit, Sheshin shën Marko, u zhvillua i mbyllur për media

ZAGREB– Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, në ditën e dytë të vizitës në Kroaci, u takua me kryeministrin e Kroacisë, Tihomir Oreskoviç.

Takimi mes dy delegacioneve në godinën e qeverisë, që gjendet në njërin prej simboleve të Zagrebit, Sheshin shën Marko, u zhvillua i mbyllur për media.

Erdoğan, i cili u prit nga kryeministri Oreksoviç para godinës së qeverisë, para takimit nënshkroi në librin e nderit. Ai u shpreh se ndjehet i lumtur që e viziton Kroacinë si president i Turqisë, pas vizitës së fundit si kryeministër në vitin 2006. “Vërej që pas 10 viteve Kroacia ka arritur suksese të mëdha dhe për këtë e uroj çdonjërin që ka dhënë kontribut”, u shpreh Erdoğan.

Më pas ai shprehu bindjen e tij se takimi i cili po zhvillohet së bashku me delegacionet do të jetë hap i rëndësishëm për fuqizimin e marrëdhënieve miqësore mes dy shteteve, duke shtuar më tej se “Në emrin tim personal, të delegacionit dhe në emër të popullit turk, popullit mik kroat i dëshiroj paqe, qetësi dhe stabilitet.”

Në kuadër të takimeve në Zagreb, Erdoğan do të marrë pjesë në drekën e organizuar për nder të kreut të Kuvendit, Zheljko Reiner, dhe në programin e organizuar me rastin e 100-vjetorit të institucionalizimit të Islamit në Kroaci. aa

blank

Presidentja kroate Kitaroviç: Turqia i përket Evropës

“Marrëdhëniet tona ekonomike po zhvillohen me sukses. Është rritur këmbimi tregtar në vitin 2015, dhe janë realizur investime të konsiderueshme turke”, tha presidentja kroate, Grabar-Kitaroviç

ZAGREB – Turqia i përket Evropës në kuptimin ekonomik, kulturor dhe hapësinor, porositi presidentja kroate Kolinda Grabar-Kitaroviç në një fjalim në Forumin ekonomik kroato-turk në Zagreb.

Ajo tha se ishte e kënaqur për mundësinë që të përshëndes tubimin e madh me një numër të kompanive dhe sipërmarrësve.

“Numri i kompanive tregon se interesi për bashkëpunim është i madh, dhe kjo më bën shumë të lumtur. Ky numër i madh i biznesmenëve vetvetiu dëshmon për marrëdhëniet e mira dhe bashkëpunimin e ngushtë mes dy vendeve tona”, tha Kitaroviç.

Vizita e Presidentit të Turqisë Recep Tayyip Erdogan në Kroaci, sipas Grabar-Kitaroviç, në marrëdhëniet midis dy vendeve ka vendosur themele më kualitative.

“Marrëdhëniet midis Kroacisë dhe Turqisë janë miqësore dhe të gjithanshme. Kroacia njeh rëndësinë e Turqisë dhe rolin e saj të rëndësishëm ndërmjetësues në mes të kulturave dhe vendeve të rajoneve të ndryshme, të Evropës Juglindore, Lindjes së Mesme, Azisë Qendrore … Ne vlerësojmë rolin e Turqisë në proceset dhe iniciativat e ndryshme rajonale. Përgëzoj angazhimin e Turqisë në integrimet evropiane. Turqia i përket Evropës në kuptimin ekonomik, kulturor dhe hapësinor. Mes Kroacisë dhe Turqisë nuk ka çështje të hapura”, tha presidentja e Kroacisë në hapjen e takimit ku po marrin pjesë dhjetëra biznesmenë turq dhe kroatë.

Veçanërisht të rëndësishëm e ka cilësuar dëshirën e përbashkët të përfaqësuesve të të dy vendeve për bashkëpunim në të gjitha fushat, sidomos në fushën e ekonomisë.

“Marrëdhëniet tona ekonomike në përgjithësi po zhvillohen me sukses. Është rritur këmbimi tregtar në vitin 2015, dhe janë realizur investime të konsiderueshme turke në ekonominë kroate. Madje, sërish është rritur numri i turistëve turq në Kroaci”, tha Grabar-Kitaroviç.

Presidenti turk Erdogan të martën mbërriti për një vizitë zyrtare dy-ditore në Kroaci, ku u takua me përfaqësuesit më të lartë të këtij shteti. Me Presidenti turk në Kroaci kanë udhëtuar gjashtë ministra dhe rreth 90 biznesmenë të interesuar për bashkëpunim me biznesmenë kroatë. Arsyeja e ardhjes së presidentit Erdogan në Zagreb është shënimi i 100 vjetorit të njohjes institucionale të islamit në Kroaci.

blank

Nënshkruhet marrëveshja e koalicionit në Preshevë

Subjekti më i ri politik në Preshevë, Alternativa për Ndryshim si dhe ai më vjetri, Partia për Veprim Demokratik, kanë nënshkruar të martën marrëveshjen parimore për qeverisje të përbashkët.

Zyrtarët e këtyre dy partive politike shqiptare nënshkrimin e marrëveshjes për bashkëqeverisje e kanë vlerësuar një akt shumë i rëndësishëm për rrjedhat e mëtutjeshme në Komunë të Preshevës.

“Marrëveshja parimore të cilën e kemi nënshkruar jam i bindur se do të jetë garanci për një qeverisje të mirë, krejt ndryshe nga ajo që pamë gati për 11 vite” u shpreh kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Riza Halimi, raporton Titulli.com.

Ai premtoi se qeverisja e re do të ketë transparencë, fillimisht në përpilimin dhe ekzekutimin e buxhetit, në ruajtjen e pasurisë komunale dhe transparencë në çdo proces që do të zhvillohet në kuadër të pushtetit lokal.

“Të gjithë ato manipulime, keq bërje, nepotizëm (punësime familjare) që është tepruar dhe është jashtë çdo kufiri, me këtë koalicion do të stopohen”, u shpreh Halimi.

Nënshkrimin e marrëveshjes e ka përshëndetur edhe kryetari i Alternativës për Ndryshim, Shqiprim Arifi.

“Sot është një ditë historike, një ditë e kthesës së madhe të Luginës së Preshevës në tërësi ndaj një politikë bërjes e cila është shumë më evropiane, e  cila nuk ka qenë më herët”, u shpreh Arifi.

Drejtuesi i Alternativës theksoi se kjo ditë është gëzim për gjithë popullatën e cila është liruar nga një pushtet lokal i cili ka qenë ngulfatës duke mos mund të zhvillohet komuna jonë, shoqëria, e me theks të veçantë rinia.

“Falënderojë zotri Riza Halimin për mirëkuptimin shumë të shpejtë për parimet kryesore të kësaj marrëveshje e cila në thelb ka depolitizimin e shoqërisë”, theksoi kryetari i Alternativës.

Arifi, nënvizoi se pas kësaj marrëveshje tani do të reflektohet duke krijuar një paqe dhe mirëqenie shoqërore dhe sociale duke i bashkangjitur edhe zhvillimin ekonomik.

“Mendojmë se kemi me qenë një komunë e cila në të ardhmen ka me konkurru me komunat tjera në Evropë”, u shpreh Shqiprim Arifi, raporton Titulli.com.

Marrëveshja e sotme për bashkëqeverisje me Preshevën, e nënshkruar në prezencë të zyrtarëve të dy subjekteve politike është arritur në kohë rekord, vetëm 48 orë pas përfundimit të procesit të votimit për zgjedhjet lokale në Luginë të Preshevës, të mbajtura më 24 prill.

Duhet theksuar se dy subjektet në këtë mandat katërvjeçar do të kenë 21 ulëse në parlamentin lokal nga 38 sa janë gjithsejtë, respektivisht 11 këshilltarë Alternativa për Ndryshim dhe 10 Partia për Veprim Demokratik.

Si pasojë e kësaj marrëveshje, Partia Demokratike Shqiptare, me kryetarin e saj Ragmi Mustafa do të mbetet në opozitë, ndërsa në Kuvendin Komunal do të përfaqësohet nga 14 këshilltarë.

Bashkimi Demokratik i Luginës në këtë përbërje të re të Kuvendit Komunal në Preshevës ka siguruar dy vende, kurse Unioni Demokratik Shqiptar do të ketë një ulëse.

Duhet theksuar se pas marrëveshjes së koalicionit të nënshkruar në mes Alternativës dhe PVD-së nuk janë dhënë detaje mbi ndarjen e posteve qeverisëse, mirëpo jozyrtarisht mësohet se Shqiprim Arifi do të jetë kryetari i ri i Komunës së Preshevës, kurse kryetarja e PVD-së dega në Preshevë, Ardita Sinani, do ta drejtojë Kuvendin Komunal  /Titulli.com/

blank

Lufta kundër IS-it, SHBA vendos raketa në Turqi

Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, ka thënë se Shtetet e Bashkuara do të vendosin një sistem të lëshimit të raketave në Turqi, pranë kufirit me territorin sirian, i cili kontrollohet nga grupi militant Shteti Islamik (IS).

Cavusoglu i ka thënë gazetës turke Haberturk se sistemi në fjalë do të vendoset në muajin maj në juglindje të Turqisë, rajonin që vazhdimisht është goditur me raketa nga Siria.

“Kemi arritur marrëveshje me amerikanët për të bllokuar qytetin Manbij të Sirisë”, ka thënë Cavusoglu.

Gazeta Haberturk ka thënë se sistemi raketor do të përdoret për të sulmuar militantët e Shtetit Islamik.

blank

Rebelët kurdë e paralajmërojnë Turqinë për luftë të gjatë

Cemil Bayik, lider i Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit

Organizata rebele kurde, e njohur si Partia e Punëtorëve të Kurdistanit, ka thënë se është e gatshme të intensifikojë luftën kundër Turqisë, nëse Ankaraja nuk i ndalon sulmet kundër saj.

Lideri i rebelëve kurdë, Cemil Bayik, ka thënë se presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, është duke përshkallëzuar luftën.

“Kurdët do të mbrojnë veten e tyre deri në fund”, ka thënë Bayik.

“Ne nuk duam të ndajmë Turqinë. Duam të jetojmë brenda kufijve të Turqisë, në tokën tonë… Lufta do të vazhojë derisa të drejtat natyrore të kurdëve të pranohen”, ka shtuar ai.

Armëpushimi dyvjeçar midis Turqisë dhe Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit është ndërprerë korrikun e kaluar.

Qysh atëherë, përleshjet janë përshkallëzuar.

Forcat ajrore turke kanë sulmuar bazat e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit edhe në veri të Irakut.

Ankaraja po ashtu ka vendosur orë policore në qytetet kurde dhe kështu ka penguar civilët të largohen nga zonat ku kryhen operacione ushtarake.

Turqia, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara i referohen Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit si organizatë terroriste. rel

blank

Ragmi Mustafa do të udhëheqë edhe një mandat Preshevën

Ragmi Mustafa do të udhëheqë edhe një mandat Preshevën.

Sipas rezultateve preliminare ka fituar zgjedhjet lokale me rezultat të ngushtë me Alternativën për Ndryshim.

Kështu PDSH e Ragmi Mustafës ka marrë 5438 vota, Alternativa për ndryshim ka marrë 4573 vota, Partia për Veprim Demokratik 4087 vota, BDL ka marrë 699 vota, Rilindja Demokratike 564 vota dhe UDSh 484 vota.

PDSH do të ketë 14 asambleistë, Alternativa për ndryshime 12, PVD 10, UDSH dhe BDL nga 1 asambleist. Në Preshevë kanë votuar 15603 votues.

blank

Sheshel nga Haga në Parlamentin e Serbisë

Sipas Qendrës për Zgjedhje të Lira dhe Demokraci në Serbi (CeSID), rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Serbi flasin se Parlamentit të Serbisë do t’i bashkohet edhe Partia Radikale e Serbisë (SRS), e udhëhequr nga radikali serb, Vojsllav Sheshel.

Preliminaret tregojnë se Sheshel ka marrë 7.7 për qind të votave.

Ultranacionalisti Sheshel u lirua nga Tribunali Ndërkombëtar i Hagës nga të gjitha akuzat për krime lufte që ishin ngritur ndaj tij.

Aktualisht, atij i është ndaluar hyrja në Kroaci dhe Kosovë. Të dyja shtetet kanë paralajmëruar arrestimin e tij nëse ai provon të hyjë në ndonjërën prej vendeve, transmeton KosovPress.

Megjithëse nga mediat serbe u raportua për një përqindje më të madhe nga ana e SNS-së, partisë së kryeministrit serb Aleksandër Vuçiq, aktualisht mediat serbe raportojnë se Partia Progresive e Serbisë (SNS), sipas rezultateve preliminare të CeSID-it, ka marrë shumicën e votave, me një përqindje prej 51.8 për qind.

blank

Vuçiçi fiton bindshëm në zgjedhjet parlamentare serbe

Beograd, 24 prill, 2016

Rezultatet paraprake të zgjedhjeve në Serbi kanë nxjerrë fitimtare Partinë Përparimtare serbe të Aleksandër Vuçiçit, me rreth 55 për qind të votave.

Sipas këtyre rezultateve Partia Socialiste e Ivica Daçiqit radhitet e dyta, ndërsa radikalët e ultranacionalistit Vojisllav Sheshel, radhiten në vendin e tretë.

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare të së dielës janë vlerësuar si të rëndësishme për orientimin politik të Serbisë. Udhëheqësit politikë të Serbisë janë ndarë mëdysh ndërmjet Perëndimit dhe Rusisë.

Qeveria aktuale thotë se synon të ruajë lidhjet me Moskën, por njëkohësisht të përparojë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Grupet e djathta që fajësojnë perëndimin për pavarësinë e Kosovës, kërkojnë orientimin drejt Rusisë si aleate tradicionale e Serbisë.

Votimet në Kosovë

Sipas njoftimeve zyrtare, në Kosovë kanë qenë të hapura 90 qendra votimi dhe disa vendvotime në 21 lokacione. Në listën e Komisionit Zgjedhor të Serbisë, në Kosovë kanë qenë të regjistruar si votues 106.094 veta.

Sipas marrëveshjes që ka të bëjë me mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë, OSBE, materialin zgjedhor e bartë për në Rashkë dhe Vranje të Serbisë, ku i dorëzohet Komisionit Zgjedhor Republikan të Serbisë.

Misioni i OSBE-së kishte pasur një rol të njëjtë në Kosovë edhe në zgjedhjet parlamentare të Serbisë më 2012 dhe 2014.

Kurse, për të ruajtur rendin dhe qetësinë publike, ka qenë e angazhuar Policia e Kosovës, e cila gjithashtu kaofruar asistencë për OSBE-në.

Zgjedhjet parlamentare të Serbisë, të cilat janë praktikuar të mbahen edhe në Kosovë, bazohen në të drejtën e shtetësisë së dyfishtë të serbëve të Kosovës.

Mbajtja e zgjedhjeve parlamentare serbe në Kosovë, gjatë ditës ishte kundërshtuar nga partitë politike opozitare, duke e cilësuar si shkelje të Kushtetutës së Kosovës, si dhe në kundërshtim me përpjekjet për integrimin e pakicës serbe në institucionet e Kosovës.

Nëpërmjet një komunikate për media, përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje, mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në territorin e Kosovës, e kanë cilësuar si jo kushtetuese.

“Serbia, me këto zgjedhje do ta rikonfirmojë praninë e saj në Kosovë, dhe njëkohësisht në praktikë ta jetësojë qëndrimin e saj se Kosova është pjesë e Serbisë. Nuk ka dyshim që zgjedhjet e Serbisë në Kosovë, duke qenë në përputhje me Kushtetutën e Serbisë, janë në kundërshtim të plotë me Kushtetutën e Republikës së Kosovës. Në bazë të Kushtetutës, Republika e Kosovës është shtet i pavarur, sovran, demokratik, unik, dhe i pandashëm”.

“Zgjedhjet e vetme që mund të mbahen në territorin e Republikës së Kosovës janë zgjedhjet për institucionet qendrore apo lokale të Republikës së Kosovës”, thuhet në një njoftim dërguar për media nga Lëvizja Vetëvendosje.

Lëvizja Vetëvendosje, konsideron se Qeveria e Kosovës ka dështuar t’i kryejë detyrat e veta shtetërore, derisa ka lejuar mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare serbe në Kosovë.

Edhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka theksuar se votimet për zgjedhjet parlamentare të Serbisë edhe në Kosovë, janë të papranueshme.

“Qëndrimi i institucioneve të Republikës së Kosovës, për të lejuar që të votohet në Kosovë për zgjedhjet e një shteti tjetër, është shkelje e rëndë e sovranitetit dhe Kushtetutës së vendit”.

“Kjo është një goditje edhe për përpjekjet për integrimin e pakicës serbe në institucionet e Kosovës. Koncesionet që Qeveria e Kosovës po i bën Qeverisë së Serbisë, siç janë edhe votimet në Kosovë, për zgjedhjet e Serbisë, janë edhe kundër vetë interesit të popullatës serbe”, thuhet në reagimin e AAK-së, dërguar medieve.

Edhe subjekti politik, Nisma per Kosoven, ka reaguar ndajmbajtjes së zgjedhjeve parlamentare të Serbisë edhe në Kosovë.

“Lejimi nga ana e institucioneve të vendit tonë, që të votohet në Kosovë për zgjedhjet e një shteti tjetër, është shkelje e rëndë e Kushtetutës së Kosovës. Ky veprim është, po ashtu, në kundërshtim me përpjekjet e vendit tonë për integrimin e pakicës serbe në institucionet tona”, thuhet në komunikatën e Nismës për Kosovën.

E, një ditë para mbajtjes së këtyre zgjedhjeve, kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, duke folur për këtë proces, kishte theksuar, se në Kosovë do të ketë vetëm grumbullim të votave nga qytetarët serbë të Kosovës, për zgjedhjet në Serbi.

Nuk flitet për zgjedhje klasike të Serbisë në Kosovë, por vetëm për grumbullim të votave nga serbët në Kosovë, të cilët kanë dyshtetësi, sepse edhe në të gjitha vendet tjera, qytetarët që kanë dyshtetësi, kanë të drejtë që të votojnë. Këtë të drejtë edhe ne ua kemi siguruar me Kushtetutë”, kishte thënë Mustafa.

Kryeministri Mustafa kishte shtuar se nuk do ta lejonin që dikush nga Serbia të organizojë vendvotime në Kosovë.

Luljeta Krasniqi – Veseli

blank

‘Beteja’ për Bujanocin përplas jo vetëm shqiptarët

Të përçarë në pesë subjekte në Bujanoc, shqiptarët po garojnë për të parin e komunës, derisa janë katër parti serbe dhe një rome që po synojnë të udhëheqin komunën.

Në shkollën e mesme “Sezai Surroi” në Bujanoc janë dy njësi votuese.

Goran Milic është udhëheqës i njësisë 55. Ai ka treguar për “Zëri” se kjo qendër ka 1450 votues nga të cilët deri rreth ora 11 kanë votuar rreth 200.

“Nuk ka pasur probleme, përveç ndonjë problemi të vogël teknik”, ka thënë ai, duke shpresuar se do të votohet qetë. Milic ka thënë se herë pas here në qendër po paraqiten vëzhgues nga OSBE.

Miodrag Spasic udhëheq njësinë tjetër zgjedhore në shkollën “Sezai Surroi” në Bujanoc.

“Nuk ka kurrfarë problemi deri më tani”, ka thënë Spasic. Ai është shprehur se  rreth 15 përqind e votuesve të kësaj njësie kanë kryer obligimin qytetar.

“Vonesa të pakta ka për personat që nuk kanë me vete ftesat për votime. Ndryshe, nuk ka asnjë problem”, ka thënë Spasic./Zeri/

blank

Refik Turan: Çështja armene duhet diskutuar në dimensione shkencore

“Mendimi ynë është se kjo çështje duhet diskutuar fillimisht në dimensione shkencore duke u bazuar në fakte të dokumentuara”, tha Turan

ANKARA – Kryetari i Institutit Turk të Historisë, Refik Turan, në lidhje me shprehjen ‘Katastrofë e madhe’ të cilën presidenti amerikan Barack Obama e përdori të premten më 22 prill, sikurse edhe vitin e kaluar, tha se “Shprehja e presidentit amerikan Obama ‘Katastrofë e madhe’ është e rëndësishme, por kjo temë për ne ka konotacion politik. Mendimi ynë është se kjo çështje duhet diskutuar fillimisht në dimensione shkencore duke u bazuar në fakte të dokumentuara”.

Kryetari i TKK-së, dha vlerësime në lidhje me ndodhitë e armenëve në vitin 1915 për gazetarin e AA-së.

Fillimisht, Turan përkujtoi se muajin e kaluar në Amerikë kishte qenë pjesëmarrës në panelin me titull: “E djeshma dhe e sotmja e çështjes armene” ku morën pjesë mbi njëqind shoqata turke, e në të cilin kishte pasur edhe historianë të spikatur, në mesin e të cilëve edhe historiani dhe eksperti i historisë osmane, Prof. Justin McCarthy.

Duke u shprehur se si institut i kanë dhënë vazhdimësi punimeve në lidhje me këtë çështje, Turan, i cili i përçoi mendimet e tij në panel, tha se “Do të nxjerrim botime shumë bindëse”.

Turan, i cili u shpreh se çështja në fjalë ka përfshirë dimensione të ndryshme, si atë shkencor, njashtu edhe atë të propagandës, tregoi se në librat e armenëve ka raste ku fotografia e Ataturkut në të cilën ai është pranë ca qenve është montuar dhe në të janë shtuar njerëz të vrarë.

Ai shtoi se propagandat e armenëve janë të shumta dhe se ekziston një fushë e vëçantë që quhet “pozicionimi kundër propagandës” dhe në këtë fushë duhet bërë aktivitete të veçanta.

blank

Turqia mbron marrëveshjen me BE-në gjatë vizitës së Merkelit

Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu, ka thënë se numri i emigrantëve që po kalojnë ilegalisht në Greqi është ulur dukshëm, përderisa ai mbronte marrëveshjen për emigrantë, të nënshkruar mes Turqisë dhe Bashkimit Evropian.

Davutoglu i dha këto komente dje,në një konferencë për media bashkë me kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe zyrtarë të lartë të Bashkimit Evropian, të cilët udhëtuan dje për në Turqi për të vizituar një kamp refugjatësh në afërsi të kufirit me Sirinë.

Ata gjithashtu inaguruan një qendër për përkrahje të fëmijëve, të financuar nga Bashkimi Evropian.

Presidenti i Këshillit të BE-së, Donald Tusk, tha se BE-ja planifikon t’i shpenzojë rreth 1 miliard euro në projekte këtë verë, për përmirësimin e jetëve të refugjatëve sirianë në Turqi, ndërsa Davutoglu tha se blloku veçse ka nisur projekte në vlerë prej 187 milionë eurosh.

Grupet për të drejta të njeriut e kanë kritikuar këtë vizitë të zyrtarëve evropianë në Turqi dhe thanë se ata duhet t’i shikojnë me dhjetëra mijëra refugjatë sirianë që tani janë të bllokuar për të hyrë në Turqi.

blank

Zgjedhjet në Serbi, shqiptarja në krye të listës

Ardita Sinani është e vetmja grua bartëse e listës në Serbi. Në zgjedhjet parlamentare dhe lokale janë 21 subjekte politike, por shumica e udhëheqësve janë meshkuj.

Ajo thotë se femra në Luginën e Preshevës është e përfaqësuar mirë në institucione dhe politikë. Por, do të luftojë për më shumë të drejta.

Ardita është mësimëdhënëse dhe beson se është koha që shqiptarët të luftojnë për të drejtat e tyre me çdo mjet demokratik. Femra në politikë, sipas saj, krijon atmosferë më të qetë.

“Nëse femra është aktive dhe në pozicione vendimmarrëse, atëherë besoj se nuk do të ketë korrupsion, ligji do të zbatohej, do të kishte drejtësi dhe punët do të ecnin në mënyrën më të mirë të mundshme”, thotë Ardita Sinani nga Partia për Veprim Demokratik.

Sinani thotë se do të shfrytëzojë të gjitha mjetet demokratike për të ngritur zërin në një zonë që ka pasur mjaft konflikte.

“Për shqiptarët e Luginës së Preshevës më e rëndësishme është të ulet numri i të papunëve, te ketë një zhvillim ekonomik sepse jemi zona më e pa zhvilluar në të gjithë territorin e Serbisë”, vijon ajo.

Shqiptarët në Luginën e Preshevës garojnë kryesisht në zgjedhjet lokale për shkak të bojkotit, por pjesëmarrja e tyre do të jetë edhe për ato parlamentare. (tch)

blank

Davutoglu dhe Merkel vizitojnë kampin e refugjatëve në Gaziantep

Ata sot së bashku me Presidentin e Këshillit Evropian Donald Tusk dhe Zëvendëspresidentin e Komisionit Evropian Frans Timermans do të vizitojnë kampin e refugjatëve në Gaziantep

GAZIANTEP – Kryeministri turk Ahmet Davutoglu dhe kancelarja gjermane Angela Merkel mbërritën në qytetin juglindor turk Gaziantep.

Davutoglu, i cili arriti në pak më herët Gaziantep, priti Merkelin në aeroportin e këtij qyteti.

Ata sot së bashku me Presidentin e Këshillit Evropian Donald Tusk dhe Zëvendëspresidentin e Komisionit Evropian Frans Timermans do të vizitojnë kampin e refugjatëve në Gaziantep.

Kampi është themeluar në vitin 2013 dhe shtrihet në një sipërfaqe prej 145 mijë metra katror, ​​kurse aty jetojnë 4.818 refugjatë sirianë. Nga themelimi i këtij kampi e deri në ditët e sotme aty kanë lindur 363 fëmijë. Nga ana tjetër, pothuajse dy mijë fëmijë me origjinë nga Siria ndjekin mësimet.

blank

Tulipanët i qendisin fushat e mrekullueshme të luleve në Konja

Në Karataj pranë Konjas gratë me dashuri të madhe kujdesen për fushën e tulipanëve, dhe njëherit me paratë e të fituara nga kjo punë, ndihmojnë familjet e tyre

KONJA – Në krahinën qendrore të Konjas, në Turqi, 80 lloje të ndryshme të tulipanëve gërshetojnë fushën e mrekullueshme në të cilën punojnë gratë e zellshme nga fshatrat përreth. Tulipanët sot më së shpeshti rriten në periudhën nga marsi deri në maj. Prandaj ajo njihet si lule pranvere.

Në Karataj pranë Konjas gratë me dashuri të madhe kujdesen për fushën e tulipanëve, dhe njëherit me paratë e të fituara nga kjo punë, ndihmojnë familjet e tyre. Me rrezet e para të diellit dhe me fëmijët në shpinë nisen drejt fushës në të cilën punojnë me dashuri të madhe.

Aty janë edhe vizitorët të cilët janë gjithnjë e më shumë në këto muaj. Ato natyrisht duan të fotografojnë fushën e madhe me tulipanë, por edhe gratë e vyeshme që e mbajnë të gjallë këtë bukuri.

Korkut Yetgin, përgjegjëse për kultivimin e tulipanëve në Karatay, për AA tha se tulipanët janë një burim i rëndësishëm i punësimit të njerëzve të këtij rajoni.

Sipas saj, tulipanët kultivohen edhe në dimër në këtë fushë dhe në këtë mënyrë ata ushqejnë shumë familje gjatë gjithë vitit. Yetgin theksoi se aktualisht në kultivimin e tulipanëve janë angazhuar rreth 150 gra.

Shumë prej tyre vijnë nga fshatrat përreth. AA

blank

Drejt përfundimit ura që bashkon dy anët e Gjirit të Izmirit

Kohëzgjatja e udhëtimit nga Stambolli deri në Izmir nga 9 orët e tanishme, me urën e re do të zvogëlohet në tri orë

KOCAELI  – Në përfundim e sipër janë punimet rreth ndërtimit të urës e cila i bashkon dy anët e Gjirit të Izmitit në Turqi.

Në ceremoninë me rastin e vendosjes së pjesës së fundit të urës, e njohur si Gjerdani i Gjirit të Urës, pritet të marrë pjesë presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan dhe kryeministri Ahmet Daavutoglu.

Kohëzgjatja e udhëtimit nga Stambolli deri në Izmir nga 9 orët e tanishme, me urën e re do të zvogëlohet në tri orë.

Kulla më e lartë e urës është në lartësi prej 252 metrash, ndërsa baza e pllakës rrugore është e gjerë 35 metra.

Ura me gjatësi të përgjithshme prej 2.682 metra, prej të cilave 1.550 meta janë në ajër, paraqet urën e katërt për nga gjatësia e saj në nivel vjetor.

Ndërtimi i urës filloi më 17 janar të vitit 2016 dhe sot do të vendoset pjesa e fundit e 113 pllakave rrugore të urës.

Pritet që punimet rreth montimit të përfundojnë deri në fund të muajit, dhe pas përfundimit të punëve rreth izolimit dhe asfaltimit të rrugës, ura do të hapet për komunikacion nga fundi i muajit maj. aa

blank

Tronditet Shkupi, polici ekzekuton nënë e bijë e pastaj vetëvritet

Trupat e pajetë të tre personave janë gjeturnë fshatin Vollkovë të Shkupit. Bëhet fjalë për 2 gra të moshës 60 dhe 80 vjeç, nënë e bijë dhe një burrë me profesion polic. Të tre me plagë nga armë zjarri në trup.

Jozyrtarisht mësohet se polici ka qelluar mbi dy gratë dhe më pas ka kryer vetëvrasje. Ende janë të paqarta motivet.

Ekipe të MPB-së kanë shkuar në vendngjarje dhe priten informata më të hollësishme, raporton Zhurnal.

Po ashtu në Kumanovë po lëviz një helikopter i policisë duke shqetësuar popullatën e këtij qyteti. Të shqetësuar nga helikopteri i policisë më shumë janë banorët e Lagjes së Trimave të cilët me 9 dje 10 maj të vitit të kaluar në befasi u zgjuan nga krismat dhe bombat e policisë maqedonase.

blank

Opozita në Maqedoni i kushtëzon bisedimet e Brukselit

Zoran Zaev, lider i Partisë Social-Demokrate në Maqedoni

Opozita e Maqedonisë ka paralajmëruar se nuk do t’iu bashkohet bisedimeve në Bruksel për zgjidhjen e krizës politike, nëse qeveria nuk i shtyn zgjedhjet dhe nuk e tërheq amnistinë për politikanët e dyshuar për korrupsion.

Zoran Zaev, lider i Partisë Social-Demokrate, ka thënë se presidenti Gjorgje Ivanov “duhet të tërheqë vendimin e turpshëm për amnistinë e dhjetëra figurave publike, të përfshira në një skandal të përgjimeve”.

Zaev po ashtu ka thënë se zgjedhjet, e parapara për 5 qershor, duhet të shtyhen, derisa të krijohen kushtet për votime demokratike dhe të besueshme.

Bashkimi Evropian ka ftuar në takim, më 22 prill, liderët politikë të Maqedonisë, në përpjekje për të zgjidhur krizën politike në këtë vend.

Partia në pushtet e Maqedonisë, VMRO-DPMNE, e ka pranuar ftesën për negociata.

Protetstat në Shkup dhe qytete të tjera, kundër pushtetit, janë duke vazhduar për të dytën javë me radhë.


Send this to a friend