VOAL

VOAL

Turqi, 35 tërmete brenda 12 orëve

June 13, 2017
blank

Komentet

blank

Anton Panchev: Negociatat mes Shkupit dhe BE-së nuk nisin nëse nuk zgjidhet çështja bullgare

I ftuar në ‘Edicionin e Pasdites’ me Armela Ferkon në Syri Tv ishte në lidhje me skype nga Sofja Anton Panchev, ekspert i çështjeve ndërkombëtare.

Panchev deklaruaroi se negociatat me BE nuk do të nisin nëse nuk zgjidhet problemi me bullgarët dhe futjen në kushtetutë të etnisë së tyre.

Ndërsa sa i përket dialogut Serbi-Kosovë, ai u shprehur se nuk ka rast në Europë që një minoritet të gëzojë aq shumë të drejta se sa serbët atje.

“Në muajt e fundit fushata anti-bullgare në Maqedoninë e Veriut ka eskaluar së tepërmi, para një jave është rrahur brutalisht një djalë 21 vjeçar i cili ka shprehur publikisht etninë e tij.

Ka pasur sulme me armë ndaj bizneseve të bullgarëve në Maqedoninë e Veriut, polica dhe institucionet nuk kanë reaguar ndaj këtyre sulmeve por kanë nisur hetime ndaj pronarëve të bizneseve me etnitet bullgar.

Për fat të keq në RMV ka forca destruktive që nuk lejojnë shtetin maqedonas të përmbushë kërkesën e BE, me qëllim që bullgarët të përfshihen në kushtetutën e vendit. Komuniteti bullgar ka kërkuar që ti njihen të gjitha të drejtat që kanë etnitetet e tjera në RMV. Partitë opozitare pa të cilat nuk mundet të miratojnë ndryshimet kushtetuese në vend kanë deklaruar se kurrë nuk do të pranojnë futjen e bullgarëve ne kushtetutë.

Kjo është në kundërshtim me kornizën negociuese dhe negociatat e RMV në BE nuk mundet që të fillojnë nëse nuk zgjidhet problemi me bullgarët.

Në vjeshtë ka pasur veprime destruktive nga pala serbe në Kosovë, ndaj këtij problemi BE ka refuzuar që të mbaj një qëndrim të ashpër dhe kjo është kritika ime e parë ndaj BE. Kosova është shtet i pavarur dhe nuk mund të cenohet në asnjë moment nga një forcë e jashtme si Serbia.

Bullgarët nuk kërkojnë asgjë më shumë se ato të drejta që kanë serbët në Kosovës, dhe krijimi i Asociacionit duhet të ndërtohet në bazë të Kushtetutës së Kosovës.

Kryeministri i Kosovës ka bërë thirrje që të gjitha marrëveshjet mes Serbisë dhe Kosovës duhet të zbatohen dhe respektohen. Komuniteti serb në Kosovë ka shumë të drejta dhe uë nuk di një rast në europë që një komunitet të ketë aq shumë të drejta se sa serbët në Kosovë. BE për shkaqe të gjeopolitike po mban një qasje të gabuar me Serbinë, sepse për ta afruar atë ne BE po bëjnë lëshime sa i përket marrëveshjes dhe sjelljes me Kosovën.”

blank

Vuçiç: Pasoja të mëdha për Serbinë nëse nuk e pranojmë propozimin për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën

VOA

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha të hënën se Serbia do të përballet me pasoja të rënda nëse nuk pajtohet me propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, që u bë i njohur si nisma franko-gjermane.

Ai tha në një konferencë më gazetarë në Beograd se kjo i është thënë të premten në takimin me të dërguarin evropian Miroslav Lajçak, të dërguarin amerikan Gabriel Escobar dhe të dërguarit e Francës, Gjermanisë dhe Italisë.

“Në fjalinë e dytë më është thënë se duhet ta pranoni këtë plan”, tha ai duke theksuar se në rast të mospranimit Serbia do të përballet me: “ndërprerjen e proceseve integruese, ndërprerjen dhe tërheqjen e investimeve dhe me masat gjithëpërfshirëse politike dhe ekonomike që do ta dëmtojnë Serbinë”.

Ai tha se “de fakto” plani u shndërrua në kuadrin e ri të bisedimeve të Serbisë për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe nuk do të ketë asnjë përparim nëse nuk bashkëpunon për këtë, duke nënvizuar se propozimi tashmë është plan i të gjitha vendeve të bllokut, përfshirë edhe atyre që nuk e njohin Kosovën.

Duke i cilësuar bisedimet e së premtes si shumë të vështira ai tha se në rast të refuzimit, për pak ditë do të hiqej regjimi i udhëtimit pa viza dhe do të ndërpriteshin investimet.

Serbia tha ai duhet ta ketë të qartë se cila është fuqia e saj dhe ajo e vendeve që mbështesin propozimin. Presidenti serb kujtoi se edhe (Slobodan) “Millosheviçi kishte besuar se asnjë bombë e NATO-s nuk do të bjerë, sepse ata përreth i kishin thënë se kjo nuk do të ndodhte dhe iu deshën disa ditë për ta kuptuar se bombat po binin nëpër Serbi”, duke iu referuar fushatës së bombardimeve të NATO-s mbi forcat serbe pasi Beogradi refuzoi një marrëveshje të mbështetur nga perëndimi në pranverën e vitit 1999.

Të hënën shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se pret përkushtim serioz dhe gatishmëri për angazhim konstruktiv nga Kosova dhe Serbia për ta çuar përpara propozimin evropian.

blank

“Theksojmë se përparimi në këtë proces mund të sjellë përfitime të konsiderueshme për të dyja palët. Unë vlerësoj se është mënyra e vetme për të ndalur këtë rreth vicioz të krizave në terren dhe për të zbutur rrezikun e përshkallëzimit të mëtutjeshëm”, tha zoti Borrell pas mbledhjes së ministrave të Jashtëm të BE-së me të cilët diskutoi gjatë ditës edhe për procesin e bisedimeve Kosovë – Serbi pas vizitave të të dërguarve amerikanë dhe evropianë në Prishtinë e Beograd të premten.

Propozimi nuk parasheh njohjen e ndërsjellë, por përfshinë përkushtimin e të dyja palëve për të mos penguar njëra tjetrën në proceset integruese dhe presidenti serb tha të hënën se kjo krijon hapësirë edhe për anëtarësimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara. Ai u shpreh i bindur se Kosova do të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës e mbase edhe NATO-s dhe Serbia nuk ka mundësi të ndikojë.

Propozimi evropian parasheh zbatimin e të gjitha marrëveshjeve të deritashme të arritura në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian. Diplomatët sërish vunë theksin te marrëveshja për Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Autoritetet në Prishtinë thonë se çështja e Asociacionit mund të trajtohet në kuadër të marrëveshjes përfundimtare me Serbinë dhe se nuk mund të bëhet një mekanizëm një etnik sepse nuk është në frymën e Kushtetutës së vendit.

I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se Asociacioni është një detyrim ligjor ndërkombëtar për Kosovën dhe duhet të zbatohet.

Qeveria e Kosovës ritheksoi se propozimi evropian është bazë e mirë për diskutime të mëtejme, por nuk komentoi kërkesën e vendosur për Asociacionin, themelimi i të cilit për Beogradin është kusht që serbët në veriun e Kosovës të kthehen në institucionet vendase që i braktisën në nëntor të vitit të kaluar mes tensionesh lidhur me përdorimin e targave të makinave të lëshuara nga Serbia.

blank

Në Beograd shfaqen posterë ku thuhet se Zelensky “është terrorist i NATO-s”

Posterët e vendosur në qendër të Beogradit ku shkruan “Zelensky është terrorist i NATO-s”.

RFE/RL

Në qendër të Beogradit janë vendosur posterë me fotografinë e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, dhe me mbishkrimin “terrorist i NATO-s”.

Këto posterë janë nënshkruar nga organizata e krahut të djathtë “Lëvizja Konservatore Nashi”. Më 22 janar ato u vendosën në oborrin e televizionit N1 në Beograd, por edhe në hyrje të zyrës së gazetës Danas.

Në fund të vitit të kaluar, stafi i gazetës Danas mori kërcënime me vdekje, duke thënë se atyre do t’iu ndodhte njësojë sikurse gazetarëve të revistës satirike franceze Charlie Hebdo, që u vranë gjatë sulmit terrorist të vitit 2015.

Ukraina nuk është pjesë e NATO-s, ndonëse ka shprehur aspirata që t’i bashkohet kësaj aleance ushtarake.

Kievi zyrtar për pothuajse një vit është duke u përballur me pushtimin e paprovokuar rus.

Serbia, aleate e Rusisë, ka refuzuar që t’i bashkohet shteteve perëndimore dhe Bashkimit Evropian, për t’i vendosur sanksione Moskës, për shkak të luftës ndaj Ukrainës. Megjithatë, Beogradi ka votuar disa rezoluta të Kombeve të Bashkuara që dënojnë agresionin rus.

Zyrtarë të lartë rusë kanë argumentuar se Moska në Ukrainë tani po lufton me aleancën e NATO-s.

Shtetet e NATO-s, së bashku edhe me shtete të tjera, që kur ka nisur pushtimi, e kanë ndihmuar me armatime Kievin, me qëllim që forcat ukrainase të dëbojnë nga territori i Ukrainës forcat e Moskës.

blank

Vuçiç: Serbia e gatshme të pranojë propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën

VOA

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten se Serbia është e gatshme të pranojë dhe zbatojë konceptin e propozimit evropian për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën.

Ai i bëri këto komente pas takimit me të dërguarit amerikanë dhe evropianë të cilët më herët gjatë ditës qëndruan në Prishtinë.

Pas takimit me presidentin serb, i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, tha se ndihet i inkurajuar nga bisedimet, të cilat ai i cilësoi të vështira por të hapura.

“Presidenti Vuçiç demonstroi një qasje të përgjegjshme dhe gatishmërinë për të marrë vendime të vështira në interes të paqes dhe të ardhmes evropiane të Serbisë”, tha zoti Lajçak për gazetarët pas takimit.

Duke folur në emër të grupit i dërguari evropian tha se krijimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë është element thelbësor për qëndrueshmëri mes dy vendeve.

Nga ana e tij presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se vendi i tij do të përballej me probleme dhe sfida nëse nuk pajtohej me propozimin evropian. Ai tha se Serbia është e gatshme të pranojë konceptin dhe të punojë në zbatimin e marrëveshjes së propozuar, duke ritheksuar rëndësinë e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

blank

Zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi mbahen në mars

Kryetarja e Kuvendit të Malit të Zi, Danijela Gjuroviq, ka caktuar zgjedhjet presidenciale për 19 mars.

Kryetarja e Parlamentit të Malit të Zi, Danijela Gjuroviq, ka shpallur zgjedhjet presidenciale malazeze më 19 mars.

“Kryetari i Kuvendit është i autorizuar dhe i obliguar që t’i shpallë zgjedhjet për president të Malit të Zi jo më vonë se 120 ditë para përfundimit të mandatit të presidentit të Malit të Zi”, tha Gjuroviq.

Mandati aktual i presidentit të Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, nisi më 20 maj 2018.

Në mënyrë që një kandidat të fitojë në rundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, ai duhet të marr mbi 50 për qind të votave.

Rundi i dytë i zgjedhjeve mbahet pas dy javësh, nëse asnjëri prej kandidatëve nuk i fiton më tepër se gjysmën e votave.

Herën e fundit, zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi u mbajtën më 15 prill 2018.

Para Millo Gjukanoviqit, president i Malit të Zi për tri mandate ishte Filip Vujanoviq, nga viti 2003 deri në vitin 2018.

Para Vujanoviqit, nga 1997 deri në nëntor të vitit 2002 president ishte Gjukanoviqi.rel

blank

Bosnja u ndalon hyrjen gjashtë serbëve të lidhur me grupin rus “Wagner”, tre prej tyre pjesë e tensioneve në veri të Kosovës

Shërbimet e sigurisë boshnjake ua kanë ndaluar hyrjen në Bosnje dhe Hercegovinë gjashtë shtetasve të Serbisë, të cilët janë të lidhur me formacionin paraushtarak rus “Wagner”.

Damnjan Knezheviç, lider i shoqatës “Patrulla e Popullit” në Serbi, anëtarët e kësaj shoqate, Zoran Lekiç dhe Aleksandar Lisov, si dhe pjesëtarët e formacionit paraushtarak Wagner, Aleksandar Milovanoviçit, Zoran Paviçit dhe Dragan Mirkoviçit iu ndalua hyrja në shtetin bosnjak, shkruan istraga.ba.

Të gjithë të lartcekurit janë shpallur persona të rrezikshëm për sigurinë kombëtare dhe u është ndaluar hyrja në Bosnje dhe Hercegovinë që nga fillimi i këtij viti.

Milovanoviq, Paviç dhe Mirkoviç aktualisht ndodhen në Ukrainë, ku po luftojnë në anën e forcave ruse.
Damnjan Knezheviç, Zoran Lekiç dhe Aleksandar Lisov kanë qenë shumë aktivë në veri të Kosovës, të cilët së fundmi kanë vizituar Qendrën Wagner në Rusi.

Zoran Lekiç dhe Aleksandar Lisov, i cili u prezantua në fillim të dhjetorit si ideolog dhe udhëheqës i Qendrës PMC Wagner – Qendra Kulturore dhe Informative Ruso-Serbe e Miqësisë dhe Bashkëpunimit “Orly” në Beograd, gjithashtu shfaqen në videon e Qendrës së Wagnerit.

Kujtojmë se pas vizitës së tij në Qendrën Wagner, Damnjan Knezheviç u bëri thirrje serbëve që të fillojnë çlirimin e Jarinjës në veri të Kosovës.

Më 18 dhjetor të vitit të kaluar, Knezheviq qëndroi në Jarinjë me disa anëtarë të maskuar nga Serbia.

Ndryshe, “Patrulla e Popullit” është organizatë e krahut të djathtë që vitet e fundit ka zhvilluar një fushatë kundër emigrantëve në Serbi.bw

blank

Biserko: Serbia nuk duhet të lejojë që të jetë peng i Rusisë

Presidentja e Komitetit të Helsinikit për të Drejtat e Njeriut, Sonja Biserko ka thënë se ka një ofertë në tryezë edhe për Kosovën edhe për Serbinë që duhet pranuar, duke thënë se Perëndimi nuk do të lejojë një front të dytë në Ballkan.

Biserko tha se Serbia nuk duhet të lejojë që të jetë peng i Rusisë.

“Është në dorën e qytetarëve, por edhe të opozitës të ngrenë zërin dhe të bëjnë presion ndaj qeverisë për të vepruar me përgjegjësi. Serbia nuk duhet të lejojë që të jetë peng i Rusisë dhe politikës së saj shkatërruese, e cila do të paguajë edhe për të”, tha ajo për Danas, transmeton Gazeta Express.

Tutje, Biserko duke komentuar reagimin e presidentit të Serbisë ndaj propozimit franko-gjerman thotë se “vizitat gjithnjë e më të shpeshta të zyrtarëve individualë nga SHBA-ja, NATO-ja, BE-ja dhe shtetet anëtare tregojnë se është duke u zhvilluar aksion diplomatik, i cili synon ta sjellë Serbinë në atë pikë ku duhet të vendosë patjetër për angazhimin e tij”.

Po ashtu, Biserko foli edhe për vizitën e zyrtarit amerikan të DASH’it, Derek Chollet, në Kosovë e Serbi, për të cilën tha se është një nga vizitat më të rëndësishme, pasi thotë se ai erdhi me një ofertë.

“Vizita e Derek Chollet është padyshim një nga më të rëndësishmet sepse edhe ai erdhi me një ofertë. Nuk ka të bëjë vetëm me ringjalljen e dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, por në tavolinë është edhe një ofertë për Kosovën dhe Serbinë, e cila duhet pranuar”, tha ajo.

“Perëndimi nuk do të lejojë një front të dytë në Ballkan, çfarëdo që të thotë kjo. Nuk ka kohë për të zvarritur apo për të pritur oferta të reja”, shtoi në fund Biserko.

blank

Fajon: Integrimi i Ballkanit Perëndimor si përgjigje e BE-së ndaj ndikimit rus në rajon

Ministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Sllovenisë, Tanja Fajon dhe ministrja e Punëve të Jashtme e Bosnje e Hercegovinës, Bisera Turkoviq, Sarajevë, 13 janar 2023.

RFE/RL

Ministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Sllovenisë, Tanja Fajon, deklaroi se integrimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor është në krye të listës së prioriteteve të Bashkimit Evropian (BE) dhe se është përgjigje kyçe ndaj rritjes së ndikimi rus në këtë rajon.

Më 13 janar, në Sarajevë, Fajon diskutoi me Ministren e Punëve të Jashtme të Bosnje e Hercegovinës (BeH), Bisera Turkoviq, për marrëdhëniet midis dy vendeve, ndikimin rus në Bosnje e Hercegovinë dhe reformat e nevojshme me të cilat përballen institucionet e këtij vendi në rrugën evropiane.

Ajo i uroi qytetarët e Bosnje e Hercegovinës për statusin e kandidatit për anëtarësim në BE dhe premtoi ndihmë profesionale në zbatimin e reformave të nevojshme, me të cilat do të përballet Bosnje e Hercegovina në rrugën e saj drejt BE-së.

“Sllovenia ia zgjati dorën Bosnje e Hercegovinës dhe në radhë të parë varet nga ju se sa fort do ta shtrëngoni atë dorë të shtrirë nga Sllovenia dhe BE-ja”, tha Fajon.

Ajo shtoi se institucionet e Bosnje e Hercegovinës do të duhet të bëjnë pjesën e tyre të detyrës dhe të përmbushin 14 prioritetet e caktuara nga Komisioni Evropian dhe se pikërisht kjo do të përcaktojë shpejtësinë e anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Fajon theksoi se marrëdhëniet ndërmjet Bosnje e Hercegovinës dhe Sllovenisë janë të mira dhe nuk ka çështje të mëdha të hapura ndërmjet dy vendeve. Siç tha ajo, në Bosnje e Hercegovinë operojnë rreth 100 kompani sllovene, të cilat punësojnë rreth 15 mijë qytetarë të Bosnje e Hercegovinës.

“Këmbimi i mallrave po shënon rritje dhe aktualisht është rreth gjysmë miliardë euro”, tha Fajon, duke shtuar se gjatë vizitës do të takohet me biznesmenë dhe komunitetin akademik për të diskutuar mbi mundësitë e përmirësimit të bashkëpunimit mes dy vendeve.

“Unë jam njoftuar me rritjen e ndikimit rus në Bosnje e Hercegovinë”, tha Fajon, duke shtuar se uniteti në Evropë është vendimtar për t’iu përgjigjur pushtimit rus në Ukrainë.

“Negociatat me Maqedoninë e Veriut, regjimi pa viza për Kosovën dhe zgjerimi në Ballkanin Perëndimor janë lartë në listën e prioriteteve”, tha Fajon, duke shtuar se Sllovenia për këtë do të ofrojë ndihmën teknike e politike dhe se është thelbësore që Bosnje e Hercegovina, pas formimit të qeverisë së re, të vazhdojë në rrugën e saj drejt BE-së.

Ministrja e Punëve të Jashtme e Bosnje e Hercegovinës, Bisera Turkoviq tha se vendi i saj po përballet me përpjekjet e vazhdueshme të forcimit të ndikimit dhe destabilizimin rus.

“Janë njoftimet e mediave ruse që paralajmërojnë turbulenca të mëtejshme në Kosovë por edhe në BeH. Kemi pasur disa përpjekje nga ekspertë mjeko-ushtarakë rusë në kohën e COVID-it. Kemi pasur një autokolonë që priste thirrjen nga Mostari. Kemi pasur dy aeroplanë që kanë arritur dhe doli që nuk ishin ekspertë mjekësorë por ushtarakë”, tha Turkoviq.

Ajo shtoi se njoftimet e përditshme dhe destruktive për shkëputjen nga Bosnje e Hercegovina të entitetit Republika Sërpska dhe për bashkimin e saj me Serbinë, përmes promovimit të “Botës Serbe”, nuk janë aspak të padëmshme dhe vijnë me mbështetjen e fuqishme të Rusisë.

Ajo shtoi se dhënia e dekoratës për Vladimir Putinin në Republikën Sërpska “është një shuplakë ndaj gjithë botës demokratike”.

blank

Qendrat e thirrjeve nga Serbia dhe vendet e tjera shitën kriptovaluta false

RFE/RL

Europoli ka njoftuar se autoritetet policore dhe gjyqësore nga Serbia, Bullgaria, Qiproja dhe Gjermania, me mbështetjen e Europol-it (Agjencia Evropiane e Policisë) dhe Eurojust-it (Agjencia e Bashkimit Evropian për Bashkëpunim në Drejtësinë Penale), kanë nisur një hetim kundër grupeve të krimit të organizuar për mashtrimet që kanë të bëjnë me investimet përmes internetit.

Ky rrjet kriminal, i cili përbëhet nga disa grupe të ndryshme kriminale që operojnë përmes qendrave të thirrjeve (“Call center”), ka joshur viktimat, kryesisht nga Gjermania, për të investuar shuma të mëdha parash në skema të rreme të kriptovalutave.

Për këtë arsye, Europoli ka krijuar një Grup punues operues për të mbështetur hetimin ndërkufitar, thuhet në një njoftim të Europolit.

Në kuadër të aksionit janë arrestuar 15 persona, 14 prej tyre në Serbi dhe një në Gjermani, si dhe janë pyetur 261 persona, disa prej të cilëve janë ndjekur penalisht (42 në Bullgari, dy në Qipro, tre në Gjermani dhe 214 në Serbi).

Gjithashtu, janë kontrolluar 22 lokacione (pesë në Bullgari, dy në Qipro, 15 në Serbi) duke përfshirë katër qendra të thirrjeve dhe 11 zyra në Serbi, dy zyra në Qipro, dy kompani dhe tre zyra në Bullgari.

Janë sekuestruar tre vend-deponime online me rreth një milion dollarë në kriptovaluta dhe rreth 50 mijë euro të gatshme, tre automjete, pajisje elektronike dhe kopje rezervë e të dhënave, si dhe dokumentacioni.

Aktualisht vlerësohet se dëmi financiar i viktimave gjermane është mbi dy milionë euro, ndërsa viktima ka edhe në vende të tjera si Zvicër, Australi dhe Kanada.

Hetimi sugjeron se numri i rasteve që nuk janë raportuar është shumë më i lartë, që do të thotë se fitimet e paligjshme të realizuara nga grupet kriminale mund të jenë në qindra miliona euro, tha Europoli.

blank

Vuçiq thotë se e ka informuar Cholletin për “vijat e kuqe” lidhur me Kosovën

Këshilltari i lartë i DASH-it, Derek Chollet, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Beograd, 12 janar 2022.

RFE/RL

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i tha këshilltarit të lartë të DASH-it, Derek Chollet, se për shtetin e tij çdo formë e njohjes formale apo joformale e pavarësisë së Kosovës dhe anëtarësimi i saj në Kombet e Bashkuara paraqesin “vija të kuqe”.

Më 12 janar, këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, u takua në Beograd me Vuçiqin dhe kryeministren serbe, Ana Bërnabiq.

Vuçiq u tha gazetarëve se me diplomatin amerikan ka diskutuar për planin franko-gjerman për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian.

“Ne kemi treguar se cilat janë ‘vijat tona të kuqe’. Çdo formë e njohjes formale ose joformale e pavarësisë apo lejimi i anëtarësimit në OKB, ne nuk duam dhe nuk mund ta diskutojmë dhe kjo është pjesë integrale e atij plani”, tha Vuçiq.

Ai shtoi se pjesa tjetër e planit franko-gjerman, që tani po njihet si plani i BE-së, mund të diskutohet.

Ky propozim synon normalizimin e raporteve midis Kosovës dhe Serbisë dhe ka mbështetjen edhe të SHBA-së.

Vuçiq shprehu mirënjohje ndaj administratës amerikane që po insiston në formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar dy marrëveshje për Asociacionin, por kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është shprehur kundër një asociacioni njëetnik. Kurti ka argumentuar se institucionet monoetnike bien ndesh me frymën e Kushtetutës së Kosovës.

Çfarë parasheh Asociacioni?

Asociacioni i komunave me shumicë serbe parashikohet që të mbledhë rreth vetes dhjetë komuna në Kosovë të banuara me shumicë serbe: Mitrovicë e Veriut, Kllokot, Partesh, Ranillug, Graçanicë, Zveçan, Zubin Potok, Novobërdë, Leposaviq dhe Shtërpcë.

Sipas marrëveshjeve, Asociacioni ka për qëllim të përfaqësojë interesat kolektive të këtyre komunave, veçmas në fushën e arsimit, shëndetësisë, planifikimit urban dhe rural si dhe të ekonomisë.

Marrëveshja e vitit 2013 për Asociacionin thekson se ai do të krijohet me statut dhe strukturat e tij, mbi bazën e statutit të Asociacionit të komunave të Kosovës.

Po ashtu thuhet se Asociacioni do të ushtrojë edhe përgjegjësi të tjera shtesë, varësisht se si delegohen nga autoritetet qendrore dhe që do të ketë një rol përfaqësimi tek autoritetet qendrore.

Sipas marrëveshjes së vitit 2015 për parimet për krijimin e Asociacionit, objektivat kryesorë të Asociacionit janë: ushtron vështrimin e plotë për zhvillimin e ekonomisë lokale; ushtron vështrimin e plotë në fushën e arsimit; ushtron vështrimin e plotë për përmirësimin e shëndetësisë lokale primare e sekondare dhe përkujdesjen sociale; ushtron vështrimin e plotë për koordinimin e planifikimit urban dhe rural; aprovon masa për përmirësimin e kushteve lokale të jetesës për të kthyerit në Kosovë; zhvillon, koordinon, lehtëson aktivitete hulumtuese dhe zhvillimore; promovon, shpërndan, dhe avokon për çështjet me interes të përbashkët të anëtarëve të tij dhe i përfaqëson ata përfshirë tek autoritetet qendrore; vendos marrëdhënie dhe hyn në marrëveshje bashkëpunimi me asociacionet tjera të komunave, vendore dhe ndërkombëtare, etj.

Vuçiq tha “është e pamundur të arrihet përparim nëse dikush vazhdimisht i referohet akteve të veta ligjore”.

“Kur ju insistoni që diçka duhet të jetë në përputhje me, siç thonë, Kushtetutën e Kosovës, atëherë pse kemi negociuar, për çfarë kemi negociuar?”, pyeti presidenti serb.

Gjykata Kushtetuese e Kosovës më 2015 gjeti se parimet për formimin e Asociacionit nuk janë plotësisht të harmonizuara me frymën e Kushtetutës, por tha se ato mund të harmonizohen.

Para qëndrimit në Serbi, Chollet vizitoi Kosovën, ku deklaroi se “Kosova duhet të përmbushë të gjitha zotimet në kuadër të dialogut, përfshirë edhe formimin e Asociacionin e komunave me shumicë serbe” dhe se presin nga “Qeveria e Kosovës të vendosë disa propozime në tryezë”.

Kosova dhe Serbia zhvillojnë dialog me ndërmjetësimin e BE-së që nga viti 2011. Prishtina kërkon që një marrëveshje finale me Serbinë të përfshijë njohjen reciproke, ndërkaq Beorgadi dëshiron një zgjidhje kompromisi, pa treguar se për çfarë kompromisi bëhet fjalë.

blank

Shpërthen kamion-cisterna me amoniak në Serbi, evakuohen dhjetëra familje pranë zonës

Mbrëmjen e 12 janarit, në Topola afër Pançevos ka pasur rrjedhje të amoniakut nga një kamion-cisternë, ka raportuar media shtetërore serbe.

Një person është dërguar në spitalin në Pançevo dhe është trajtuar me oksigjeno-terapi. Radio Televizioni i Serbisë tha se zjarrfikësit dhe policia kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe banorët e dhjetëra shtëpive pranë vendit ku ndodhi incidenti janë evakuuar.

Ministria e Punëve të Brendshme të Serbisë ende nuk është deklaruar për këtë incident. Mediat lokale në Serbi kanë raportuar se ky incident nuk paraqet rrezik të madh për banorët. Në fund të dhjetorit , katër nga 20 vagonë që po transportonin amoniak, dolën nga shinat afër Pirotit.

Pas aksidentit, mbi 50 persona u hospitalizuan me simptoma të helmimit. Më 26 dhjetor, një ditë pas aksidentit, ministri serb i Transportit, Goran Vesiq, tha se aksidenti u shkaktua për shkak të infrastrukturës së dobët./REL

blank

U nda nga jeta mbreti i fundit grek Konstandini II

Ishte 82 vjeç – mbretëroi 10 vjet, kryesisht në kohën e diktaturës së kolonelëve.

 

VOAL- Ish-mbreti i Greqisë, Kostandini II, ka vdekur në moshën 82-vjeçare, njofton televizioni publik ERT. E lidhur me monarkitë britanike dhe daneze, dinastia Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg e filluar nga gjyshi danez i Konstandinit, Xhorxhi I në 1863, vdiq kështu me të.

Ish-monarku, kushëriri i mbretit britanik Charles III, kumbari i Princit William, vëllai i Mbretëreshës Sofia – gruaja e mbretit Juan Carlos të Spanjës dhe nëna e monarkut aktual, Felipe VI – vdiq të martën nga një goditje në tru në një spital të Athinës, ku ai u shtrua në spital javën e kaluar.

Konstandini II, i cili fitoi një medalje të artë në lundrim në Lojërat Olimpike të Romës 1960, mbretëroi nga viti 1964 deri në shpalljen e Republikës në 1974, që përkoi me fundin e diktaturës së kolonelëve (1967-1974). Ai iku me familjen mbretërore në Romë, më pas u transferua në Angli në 1974; ai u kthye në Greqi vetëm në vitin 2013.

Në një referendum pas rikthimit të demokracisë, 70% e grekëve votuan për heqjen e monarkisë.

10 vjet mbretërim

Konstandini II mori fronin në moshën 23-vjeçare në vitin 1964, një nga periudhat më të trazuara në historinë bashkëkohore greke. Krizat politike që pasuan siguruan terren pjellor për grushtin e shtetit të kolonelëve në prill 1967 dhe shtatë vjetët e sundimit të juntës, të cilat CIA e SHBA-së u akuzua se e mbështeste.

Sipas dokumenteve diplomatike amerikane të lëshuara më vonë, Konstandini ishte përpjekur gjithashtu të vendoste ligjin ushtarak më 1967 për të parandaluar kthimin e George Papandreut ose djalit të tij socialist Andreas, i zgjedhur kryeministër pesëmbëdhjetë vjet më vonë. rsi-eb


Send this to a friend