VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Vjenë, në aeroport zbulohen 88 zvarranikë në bagazh

Vjenë

Në aeroportin ndërkombëtar Schwechat të Vjenës nga bagazhi i një australiani që jetonte në Filipine zbulohen 88 zvarranikë të gjallë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një deklarate nga Ministria e Financave, një ditë më parë oficerët doganorë në aeroport gjatë kontrollit të ushtruar në bagazhet e një udhëtari konfiskuan 88 zvarranikë të gjallë nga të cilët 43 prej tyre gjarpërinj helmues.

Po ashtu në deklaratë bëhet e ditur se 20 nga kafshët ishin gjallesa të rrezikuara nga zhdukja të cilët vinin nga Filipinet për t’u shitur në mënyrë të paligjshme në Gjermani.

Kafshët u dërguan në kopshtin zoologjik Schönbrunn në Vjenë dhe në qendrën e zvarranikëve në Klagenfurt. Ndaj personit që kryente trafikimin e kafshëve u hap hetim me akuzat për trafikim dhe tregti në mënyrë të jashtëligjshme të llojeve të kafshëve që jetojnë në natyrë.

Takimi i Vishegradit nën hijen e debateve për Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha të enjten, se nuk mori pjesë në takimin e Vishegradit që i zhvilloi punimet në kryeqytetin e Republikës Çeke, për shkak të angazhimeve rreth zgjedhjeve në Kosovë.

Takimi i vendeve të Vishegradit ku bëjnë pjesë Çekia, Polonia, Hungaria dhe Sllovakia me kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor, është pjesë e përpjekjeve për të ndihmuar vendosjen e paqes së qëndrueshme në rajonin e Evropës juglindore dhe afrimin e tyre me Bashkimin Evropian.

Vendimi i zotit Haradinaj për të mos marrë pjesë në këtë takim u publikua një ditë pasi që presidenti çek, Milosh Zeman, tha në Beograd se do të diskutojë me zyrtarët e lartë të vendit të tij për mundësinë e tërheqjes së njohjes së Kosovës, të cilën Çekia e ka njohur në maj të vitit 2008.

Por zoti Haradinaj në një postim në rrjetet sociale as që e përmendi këtë çështje si arsye për mospjesëmarrje.

“Kosova ka hyrë në një cikël të zgjedhjeve të parakohshme dhe angazhimet në këtë kohë të rëndësishme për vendin, kanë pamundësuar pjesëmarrjen time në punimet e Samitit të V4 (grupi i Vishegradit) dhe WB6 (vendet e Ballkanit Perëndimor), nën kryesimin e Republikës së Çekisë. Përmes kësaj letre i kam shprehur falënderimet e sinqerta Kryeministrit të Republikës së Çekisë, z. Andrej Babis, për ftesën drejtuar Kryeministrit të Kosovës për të marrë pjesë në Samit, dhe çmojmë lartë përkushtimin e Republikës së Çekisë ndaj Ballkanit Perëndimor dhe perspektivës evropiane të rajonit. Si Kosovë do të vazhdojmë të jemi kontribuues serioz për paqe dhe stabilitet në rajon dhe ndaj dialogut me Serbinë, i cili do të përfundoj me njohje reciproke, në kufijtë ekzistues”, shkroi ai.

Deklaratat e presidentit çek nxitën shumë reagime në Çeki, ku zyrtarë të qeverisë dhe senatit thanë se ideja e tij është joreale.

Të enjten kryeministri çek, Andrej Babish tha se “nuk sheh asnjë arsye që qeveria çeke të ndryshojë qëndrimin e saj” ndaj Kosovës.

Edhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, e cilësoi joreale mundësinë që Çekia të tërheqë njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Të enjten ambasadori amerikan në Çeki, Stephen B. King, takoi në Pragë të ngarkuarin me punë në ambasadën e Kosovës, Arbër Vllahiu, sic shkroi ai në rrjetet sociale “për të ritheksuar mbështetjen e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për një Republikë sovrane e të pavarur të Kosovës, të integruar plotësisht në bashkësinë ndërkombëtare”.

Në takimin e sotëm të grupit të Vishegradit, kryeministrat e vendeve anëtare të grupit miratuan një deklaratë në mbështetjen të zgjerimit të Bashkimit Evropian duke përfshirë vendet e Ballkanit Perëndimor. Kryeministri çek tha se politika e zgjerimit është “instrumenti më efektiv për nxitjen e qëndrueshmërisë, sigurisë, demokracisë dhe përparimit në Ballkanin Perëndimor. Siguria në Ballkan gjithashtu nënkupton sigurinë në Evropë”, tha ai.

Të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimorë synojnë integrimin në Bashkimin Evropian. Tashmë Mali i Zi dhe Serbia i kanë të hapura negociatat, ndërsa Shqipëria dhe Maqedonia presin që kjo të ndodhë muajin e ardhshëm.

Rruga evropiane e Kosovës që shpalli pavarësinë në vitin 2008 dhe Serbisë që vazhdon ta kundërshtojë atë, varet nga normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet tyre. Por procesi i bisedimeve është pezulluar që nga viti i kaluar kur Kosovës vendosi tarifa prej 100 për qind ndaj mallrave serbe në shenjë kundërshtimi ndaj qasjes së Serbisë ndaj shtetësisë së saj.

Presidenti çek dëshiron të rishqyrtohet njohja e Kosovës – kundërshtohet në Pragë (video)

Presidenti i Çekisë, Milos Zeman, tha të mërkurën në Beograd se do të diskutojë me ekspertët kushtetues të vendit të tij, mundësinë e tërheqjes së njohjes së pavarësisë së Kosovës, një veprim që nuk përkon me postin kryesisht ceremonial të tij.

Presidenti çek i cili po viziton Serbinë, tha një ditë më parë se nuk i pëlqen Kosova, pavarësia e së cilës është njohur nga mbi 100 vende të botës, përfshirë edhe 23 vende anëtare të Bashkimit Evropian.

Çekia e ka njohur Kosovën në maj të vitit 2008.

“Nuk jam diktator, Por ajo që mund të bëj është se pas një muaji mblidhet këshilli kushtetues dhe unë do të shtrojë çështjen nëse është e mundur të tërhiqet njohja e pavarësisë së Kosovës”, tha presidenti çek gjatë një konference me gazetarë bashkë me presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiç.

Ddeklaratat e presidentit 74 vjeçar, që është i njohur për qëndrime kundërthënëse, nxitën reagime në Çeki.

Presidenti i senatit çek, Jaroslav Kubera, u tha medieve në Çeki se presidenti Zeman bëri deklarata të tilla vetëm për t’u bërë qejfin serbëve, por ideja e tij është joreale. “Presidenti mund të thotë çfarë të dojë, por nuk është ai që mund të bëjë diçka. Do të ishte debat i madh për asgjë”, cituan mediet çeke presidentin e senatit.

Shefi i diplomacisë çeke Tomáš Petříček, tha se nuk sheh asnjë arsye për një debat të tillë dhe se kjo nuk do të ishte në interes të Republikës Çeke.

Në një postim në rrjetin social twitter ai shkroi se “qeveria çeke, që është përgjegjëse për politikën e jashtme, nuk e ka ndryshuar qëndrimin ndaj Kosovës apo cilitdo vend të Ballkanit Perëndimor. Ne vazhdojmë të mbështesim bisedimet ndërmjet Serbisë dhe Kosovës dhe rrugën e tyre drejt Bashkimit Evropian”.

Duke i bërë jehonë këtij postimi, ministri i Jashtëm në detyrë i Kosovës, Behgjet Pacolli shkroi se “Miqësia dhe partneriteti ynë është i fortë si guri. Ju bëj thirrje të gjithëve që të mos bien në grackën e Beogradit për të përhapur lajme që nuk kanë asnjë lidhje me realitetin. Nuk ka asnjë ç’njohje të Kosovës, vetëm rruga përpara për ta bërë Kosovën më të fortë dhe pjesë si e barabartë e bashkësisë ndërkombëtare. Unë i jam mirënjohës homologut tim Ministrit të Jashtëm Tomáš Petříček për mbështetjen e tij dhe të popullit dhe qeverisë së Republikës Çeke”.

Përfaqësues të opozitës në Çeki i dënuan deklaratat e presidentit Zeman duke theksuar se nuk është punë e tij të përzihet në vendimet e qeverisë.

Presidenti çek ishte kryeministër në vitin 1999 kur NATO-ja bombardoi Serbinë për t’u dhënë fund mizorive të forcave serbe në Kosovë.

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, tha se Serbia ka marrëdhënie të mira me NATO-n.

“Do të përpiqemi gjithmonë të kemi marrëdhënie të tilla në të ardhmen në mënyrë që viti 1999 të mos ndodhë më. Plagët e popullit serb nga vitit 1999 ende nuk janë shëruar dhe sot është vështirë të gjesh dikë që ta kuptojë atë që NATO-ja ka bërë në vitin 1999”, tha presidenti serb.

Kosova shpalli pavarësinë e saj nëntë vjet pas ndërhyrjes së NATO-s që i dha fund luftës gati dyvjeçare. Serbia vazhdon të kundërshtojë shtetësinë e Kosovës, por aspiratat e të të dyja vendeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian janë të kushtëzuara me një marrëveshje normalizimi marrëdhëniesh ndërmjet tyre.

Presidenti çek: “Nuk më pëlqen Kosova” (video)

Presidenti çek Milos Zeman u dëgjua duke thënë se “nuk i pëlqen” Kosova, ndërsa takohej me Presidentin serb Aleksandër Vuçiç pas mbërritjes në Beograd të martën.


Zeman ndodhet në Serbi për një vizitë dy-ditore që pritet të përqendrohet në përmirësimin e lidhjeve tregtare midis dy vendeve.

Ai i tha zotit Vuçiç në aeroportin e Beogradit se “më pëlqen Serbia dhe populli serb”, duke shtuar më pas me zë të ulët: “dhe nuk më pëlqen Kosova”.

Serbia nuk e njeh deklaratën e pavarësisë së Kosovës, por Republika Çeke është ndër 22 vendet anëtare të Bashkimit Evropian që e kanë njohur Kosovën.

Vuçiç nuk iu përgjigj drejtpërdrejt komentit të Presidentit Zeman, por u përgjigj “faleminderit shumë”.

Më vonë ata morën pjesë në një ceremoni për vendosjen e kurorës në Monumentin e Mbrojtësve të Beogradit 1914-1918. za

Zemërim në Gjermani për zgjedhjen e një “neo-nazisti” kryetar qyteti

Zyrtarë të lartë të partive qeverisëse në Gjermani shprehën zemërimin e tyre për, siç thanë, zgjedhjen e një neo-nazisti kryetar i një qyteti në shtetin Hese.

Stefan Jagsch, nga Partia Kombëtare Demokratike e ekstremit të djathtë, u zgjodh kryetar i qytetit Valdzidlung – pranë Frankfurtit – i cili ka rreth 2,650 banorë.

Jagsch nuk pati asnjë kundërkandidat dhe këshilltarët lokalë, që përfaqësojnë Demokristianët e kancelares Angela Merkel, partnerin e tyre qeverisës, Partinë Social-Demokrate, dhe Partinë e Demokratëve të Lirë, votuan për Jagschin.

Udhëheqësja e Demokristianëve, Annegret Kramp-Karrenbauer, kërkoi anulimin e zgjedhjeve.

Sekretari i saj i përgjithshëm, Paul Ziemiak, tha se “zgjedhja e një anëtari të një partie që ndjek synime antikushtetuese, është turp”.

Sekretai i përgjithshëm i Social-Demokratëve, Lars Klingbeil, tha se partia e tij ka qëndrim të qartë dhe se “nuk bashkëpunon me nazistët”.

Jagsch premtoi se “do të punojë për interesat e qytetit”.

Partia kryesore e ekstremit të djathtë në Gjermani është Alternativa për Gjermaninë.

Partia Kombëtare Demokratike është shumë më e vogël dhe ka fituar vende vetëm në asambletë rajonale.

Në vitin 2017, Gjykata Kushtetuese e Gjermanisë ka vendosur kundër ndalimit të Partisë Kombëtare Demokratike, duke thënë se ajo është “antikushtetuese”, porse nuk është në gjendje të rrëzojë rendin demokratik të Gjermanisë.

Itali: Pas disfatës, Matteo Salvini përballet me sfida dhe shpreson rikthimin

Planet e populistit të ekstremit të djathtë të Italisë, Matteo Salvini për t’u bërë kryeministri i vendit, dështuan. Mbështetja e tij në sondazhe ka rënë që kur ai shkaktoi një krizë politike artificiale, me shpresën se mund të orkestronte zgjedhje të parakohshme, të fitonte dhe të siguronte siç ishte shprehur ai “fuqi të plota”.

Por e ka pësuar keq.

Zoti Salvini nuk e kishte marrë me mend që kryeministri në largim Giuseppe Conte do të bëhej rivali i tij i befasishëm. As që partnerët e tij të një koalicioni qeveritar jetëshkurtër dhe të trazuar, lëvizja anti-konformiste Pesë Yjet, do të arrinin një marrëveshje me Partinë Demokrate të krahut të majtë dhe do të binin dakord për një koalicion këtë javë me zotin Conte si kryeministër të ri.

Besnikët e tij tallen me idenë se Kapiteni, siç e quajnë atë do të mbetet i mënjanuar për një kohë të gjatë. Ata thonë se manovrat politike të shkollës së vjetër nga dy partitë – dikur armiq të betuar – thjesht po përgatit terrenin për kthimin e tij.

Ndërsa kabineti i ri me shtatë ministre femra dhe 11 ministra meshkuj bëri betimin, zoti Salvini, kreu i Partisë Lega, tha se forcat e errëta ishin pas formimit të qeverisë së re, duke thënë se “fuqi të forta” brenda Evropës ishin pas koalicionit të ri.

“Nuk do të zgjasë shumë,” shkruajti ai në Twitter. “Duhet të bëjmë opozitë në parlament, në sallat e qyteteve dhe sheshe, dhe kështu do të votojmë dhe fitojmë.”

Salvini thotë se ata që kanë frikë nga zgjedhjet mund t’i shpëtojnë një votimi për “tre ose gjashtë muaj”, por në fund do të duhet të përballen me një parti Lega që është e gatshme t’i ofrojë Italisë një qeveri “të fortë dhe koherente” dhe jo një të manipuluar nga elitat apo qeveritë e huaja. Besnikët e tij u entuziazmuan nga gjuha e tij luftarake.

Por edhe po të mos merren në konsideratë kërcënimet populiste të Salvinit, është e vështirë të mendohet se qeveria e re do të jetë më pak e trazuar se paraardhësja e saj.

Marrëveshja mes dy partive, nuk është një koalicion natyral dhe nuk është e qartë se sa kohë mund të qendrojnë për të sjellë një fare qetësie, pas dramës politike. E vetmja gjë që ata kanë të përbashkët është frika nga Matteo Salvini dhe një vendosmëri për të frenuar atë.

Një koalicion mes tyre, rrezikon të jetë një aleancë tjetër e pazakontë e paralizuar nga mosmarrëveshjet e brendshme, paralajmërojnë analistët. Ndërsa Partia Demokrate është pro Bashkimit Evropian, Pesë Yjet është skeptike dhe në një kohë donte të eliminonte Euron, megjithëse tani është pajtuar me të majtët për për të zbutur kritikat e saj ndaj BE-së.

Por ideja për të parë se çfarë po bën zoti Salvini po e humb interesin. Nxitja e krizës nga ana e tij që çoi në përjashtimin e tij nga korridoret e pushtetit ishte një gabim strategjik.

Ambicia dhe pompoziteti e bënë atë të humbte fokus.

Zoti Salvini përballet edhe me një rrezik tjetër. Prokurorët milanezë që dyshojnë se partia Lega kërkoi fonde të fshehta ruse, kanë të ngjarë të dyfishojë përpjekjet e tyre hetimore. Zoti Salvini i shpërfilli akuzat kur ato u shfaqën në fillim të këtij viti.

Sfidat e tjera ligjore mund ta dëmtojnë liderin e Legës.

Të enjten Salvini u vu nën hetim nga prokurorët në Romë me dyshimin e shpifjes për Carola Rackete, kapitenia gjermane e anijes së shpëtimit të Sea-Watch 3, e cila theu një bllokim detar të imponuar nga Salvini për të çuar në tokë emigrantë të shpëtuar. Hetimi pason një ankesë të paraqitur nga Rackete në korrik në të cilën kapitenia e anijes pretendoi se Salvini shpifi ndaj saj dhe kërkoi të ngjallte urrejtje ndaj saj. za

Skandal në Itali, djali i themeluesit “Lëvizja 5 Yjet” akuzohet për përdhunim në grup

ITALI

Në kohën kur dilemat u shuan për krijimin e qeverisë së re bashkë me Partinë Demokratike, “Lëvizja 5 Yjet” në Itali, po përballet me një tjetër skandal të rëndë.

Mediat italiane raportojnë se Ciro, djali 19-vjeçar i themeluesit të Lëvizjes si dhe komikut të famshëm Beppe Grillo, u akuzua orët e fundit për përdhunimin e një vajze së bashku me shokët e tij, veprim ky që dyshohet të jetë kryer brenda ambienteve të një vile në Sardenja, e cila është pronësi të familjes.

Siç raportojnë mediat fqinje, akuzuesja është një modele me origjinë skandinave. Sipas dëshmive të modeles në polici, ngjarja ka ndodhur pas një nate të gjatë ku të rinjtë kishin konsumuar shumë alkool.

Djali themeluesit të “Lëvizja 5 Yjet” së bashku me grupin e shokëve janë marrë në pyetje nga policia italiane, ndërsa iu janë sekuestruar edhe telefonat celularë.

Itali

Mediat shkruajnë se brenda telefonave është gjetur një video e aktit seksual, që sipas avokatëve, është një provë e fortë se gjithçka ka ndodhur sipas dëshirës së modeles me origjinë skandinave dhe nuk ka prova që provojnë akuzën e “përdhunimit në grup”.

Qeveria e re italiane bën betimin

Romë

Qeveria e re e koalicionit në Itali sot ka bërë betimin dhe filloi detyrën e saj nën kryeministrinë e teknokratit Giuseppe Conte.

Në një ceremoni të mbajtur në Pallatin Quirinale me praninë e presidentit Sergio Mattarella, Conte dhe 21 ministra të tjerë bënë betimin.

Takimi i parë i kabinetit të qeverisë pritet të mbahet sot në mbrëmje.

Conte, i cili javën e kaluar mori një mandat të ri nga Mattarella për të formuar qeverinë, të mërkurën njoftoi një koalicion të Lëvizjes populiste të Pesë Yjeve (M5S) dhe Partisë Demokratike të qendrës së majtë (PD), ndërsa ka mbajtur jashtë pushtetit drejtuesin e krahut të djathtë Matteo Salvini.

Lista e re e kabineteve përfshin 10 ministra nga M5S, nëntë nga PD, dhe një nga partia e ekstremit të majtë të Lirë dhe të Barabartë.

Gjithsej shtatë ministre gra do të shërbejnë në kabinetin e ri.

Luigi Di Maio, drejtuesi i partisë Pesë Yje, u emërua ministër i Jashtëm, ndërsa Lorenzo Guerini i PD mori rolin e ministrit të Mbrojtjes dhe Ministria e Brendshme shkoi te Luciana Lamorgese, ish-guvernatore e Milanos.

Tensionet brenda koalicionit të mëparshëm midis Partisë së ekstremit të djathtë të Ligës dhe Pesë Yjet ishin ngritur nga projekti infrastrukturor që përfshinte lidhjen hekurudhore me shpejtësi të lartë me Francën.

Të dyja partitë fajësuan njëra-tjetrën për ndarjet e thella në koalicion, duke bërë që Salvini të ftonte në zgjedhje të reja dhe t’i jepte fund qeverisë së koalicionit.

Partia Pesë Yjet dhe Liga formuan qeveri koalicioni në qershor të vitit 2018 nën udhëheqjen e Conte-s. aa

U dogj brenda makinës pas aksidentit, detaje tronditëse nga vdekja e futbollistit shqiptar

Detaje tronditëse janë zbardhur nga vdekja e futbollistit shqiptar nga Kosova, Amir Ademi, teksa u përfshi në një aksident rrugor në Gjermani. 22-vjeçari humbi tragjikisht jetën mbrëmjen e kaluar, ndërsa pas aksidentit makina e tij u shkrumbua e tëra, bashkë me trupin e të riut. Ademi luante për FC Kosova Regensburg dhe ishte konsideruar një talent i shkëlqyeshëm.

Fitim Ademaj, i cili e mori FC deri vonë në një rol drejtues, ishte dukshëm i tronditur nga ngjarja e rëndë. Prandaj, ai e kishte të vështirë të gjente fjalët e duhura, shkruajnë mediat gjermane. Aftësitë e futbollit të Ademit ishin të padiskutueshme. “Amiri ishte talenti më i madh që ka pasur FC Kosova. Ai ishte tepër i fortë teknikisht, një futbollist i çmendur dhe një pasuri për ekipin”, thotë ai.

I gjithë FC Kosova Regensburg është thellësisht i tronditur nga lajmi. “Ashtë një humbje e çmendur. Amir ishte veçanërisht i popullarizuar, një diell në ekip. Amiri do të qëndrojë gjithmonë në zemrat tona”, thotë Fitim Ademaj. Klubi i shpreh ngushëllimet familjes në këto orë të vështira. Amir Ademi lë pas prindërit e tij një motër dhe një vëlla më të vogël.

E humb mandatin e deputetit për shkak të deklaratave raciste

Flamuri i Sllovakisë

Një ligjvënës i djathtë në Sllovaki e ka humbur mandatin në parlament, pasi Gjykata Supreme e vendit la në fuqi dënimin e tij për racizëm.

Gjykata Supreme e Sllovakisë, të martën, mbajti në fuqi dënimin e një gjykatë më të ulët, e cila kishte vendosur që, Milan Mazurek i Partisë Popullore “Sllovakia Jonë” ka bërë komente raciste dhe të paligjshme ndaj komunitetit rom, gjatë një transmetimi në radio më 2016.

Në deklaratat e tij ai fliste për një “terror rom” duke thënë se romët “kurrë nuk kanë bërë asgjë për kombin”.

Mazurek u deklarua i pafajshëm dhe apeloi dënimin e tij, vitin e kaluar.

Gjykata Supreme e gjobiti atë me 10.000 euro, duke dyfishuar dënimin e gjykatës së ulët.

Mazurek është ligjvënësi i parë sllovak që humb mandatin pas një dënimi penal.

Anëtarët e partisë së tij përdorin përshëndetjet naziste, fajësojnë romët për krim, e quajnë NATO-n një grup terrori, dhe dëshirojnë që Sllovakia të largohet nga aleanca dhe Bashkimi Evropian.

Polonia shënon 80-vjetorin e fillimit të Luftës së Dytë Botërore

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Zëvendës Presidenti i SHBA Mike Pence iu bashkuan udhëheqësve polakë për të përkujtuar 80 vjetorin e fillimit të Luftës së Dytë Botërore në Poloni, ku konflikti i kaluar është ende një çështje e ndjeshme politike.

Pak vende panë vdekje dhe shkatërrim në përmasat e Polonisë, e cila humbi një të pestën e popullsisë, përfshirë shumicën dërrmuese të 3 milion qytetarëve të saj hebrej.

Pas luftës, kryeqyteti i saj i shkatërruar Varshava u desh të ngrihej përsëri nga gërmadhat dhe Polonia mbeti nën sundimin sovjetik deri në vitin 1989.

Ceremonitë filluan në qytetin e vogël Wielun, ku nisën bombardimet e para të luftës, më 1 shtator 1939.

Disa politikanë polakë kanë kërkuar dëmshpërblime lufte nga Gjermania, një nga partnerët më të mëdhenj tregtarë të Polonisë. Berlini thotë se të gjitha pretendimet financiare që lidhen me Luftën e Dytë Botërore janë zgjidhur.

Presidenti Trump e anuloi vizitën e planifikuar në Poloni, sepse siç tha, i duhej të qëndronte në SHBA për shkak të uraganit që po afron.

Qeveria e tanishme polake shihet si një ndër aleatet më të ngushta të Uashingtonit në Evropë. Presidenti Trump ka thënë se do ta realizojë vizitën një herë tjetër në të ardhmen e afërt. za

Ministrat e BE-së diskutojnë për marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Komisionari për zgjerim dhe fqinjësi i BE-së, Johannes Hahn.

Në Helsinki të Finlandës të premten zhvillohet takimi i ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian dhe atyre të Ballkanit Perëndimor.

Pritet që në këtë takim të dominojë tema e normalizimit të raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Pas arritjes në Helsinki, Komisionari për zgjerim dhe fqinjësi i BE-së, Johannes Hahn ka thënë se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është kyç për perspektivën evropiane të rajonit.

Ai ka thënë se Kosova duhet të heqë tarifat prej 100 për qind në mallrat ndaj Serbisë dhe Bosnjës dhe Serbia duhet të heqë dorë nga fushata kundër Kosovës.

“Të dyja palët duhet të bëjnë disa hapa në drejtim të njëra tjetrës, dhe pastaj mund të gjejmë një zgjidhje. Kjo nuk është e pamundur”, është shprehur Hahn.

Kosovën në këtë forum po e përfaqëson, ministri i Jashtëm në detyrë i Kosovës, Behgjet Pacolli.

Burime nga presidenca finlandeze, të cilët organizuan këtë takim, theksuan se ata nuk pajtohen me vërejtjet e palës serbe për pjesëmarrjen e barabartë të zyrtarëve të Prishtinës në takim, pasi ky është një takim joformal ku do të diskutohen tema me rëndësi të madhe për të gjithë rajonin.

Në nëntor të vitit të kaluar, autoritetet e Kosovës kanë vënë taksë 100 për qind në importet e Serbisë dhe Bosnjës.

Këtë veprim, presidenti serb, Aleksadar Vuçiq e ka përmendur vazhdimisht kur ka arsyetuar pezullimin e bisedimeve në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë.

Dialogu mes këtyre dy shteteve, me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian ka filluar më 2011.

Kukan kritikon ashpër BE-në për çështjen Kosovë-Serbi, ja ç’propozon

Ish-eurodeputeti Eduard Kukan ka folur rreth zhvillimeve të fundit të çështjes Kosovë-Serbi.

Eduard Kukan, njohës i mirë i Ballkanit dhe ish-ministër i Jashtëm i Sllovakisë, në një deklaratë për “Asociacionin për Politikë të Jashtme të Sllovakisë”, ka thënë se ish-përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, nuk ka treguar udhëheqje të mjaftueshme në dialogun Kosovë-Serbi.

Sipas tij, tani edhe përfaqësuesi i Lartë i BE-së për politika të jashtme, Joseph Borrell, nuk do ta bëjë punën ashtu siç duhet.

Ai ka thënë se shpreson që BE-ja ta emërojë një përfaqësues special që do ta udhëheqë më mirë dialogun Kosovë-Serbi, por edhe politikën e jashtme të BE-së, transmeton lajmi.net.

“Në momentin kur Kosova vendosi taksa ndaj Serbisë, Mogherini është dashur të udhëtojë atje dhe ‘të godasë tryezën’”, ka thënë ai. “E mbaj mend Borrel kur ishte kryetar i Parlamentit Evropian. Emërtimi i tij më befasoi, pasi spanjollët kanë politikanë shumë më dinamikë dhe më të rinj”, tha Kukan.

Sipas tij, emërimi i Borrellit në krye të diplomacisë evropiane e sidomos si i dërguar special për dialogun Kosovë-Serbi, është i favorshëm, transmeton më tutje lajmi.net.

Mirëpo Kukan thotë se, ideja e shkëmbimit të territoreve në mes të Kosovës dhe Serbisë e cila ishte aktualizuar vitin e kaluar, nuk ka qenë thjeshtë një strategji në fushatë.

“Çështja e njohjes së Kosovës me shkëmbimin e territoreve me Serbinë do të aktualizohet përsëri”, ka deklaruar Kukan, i cili shtoi se nëse ndodhë një gjë e tillë, kjo mund të destabilizojë Bosnjë dhe Hercegovinën.

Lajçak kritikon Serbinë, jep sinjale se mund të shqyrtojnë njohjen e Kosovës

Në takimin e Këshillit të Ministrave të BE-së që po mbahet në Helsinki është duke marrë pjesë edhe ministri i Jashtëm i Sllovakisë, Mirsollav Lajçak. Në këtë takim ai ka bërë thirrje që Prishtina të heq vendimin për taksën ndaj produkteve me origjinë serbe.

Përveç kësaj, Lajçak para gazetarëve ka folur edhe për procesin e integrimit të Kosovës në Bashkimin Evropian, duke pikëtuar si problem faktin që Kosovën nuk e kanë njohur ende pesë vende të BE-së.

“Kosova është problem, sepse ajo ende nuk është njohur nga pesë vende anëtare të BE-së. Ky është realiteti i Kosovës”, ka thënë Lajçak para gazetarëve, transmeton Gazeta Express.

I pyetur rreth mundësisë së ndryshimit të pozicionit të Sllovakisë si një prej shteteve anëtare të BE-së që nuk e kanë njohur Kosovën, Lajçak ka thënë se fillimisht dëshirojnë të shohin një Kosovë që është vetvetja.

“ Ndryshimi i parë që dua të shoh në zhvillimin pozitiv për Kosovën, është fillimisht heqja e taksës”, ka thënë ministri i jashtëm sllovak, shkruan blic.rs, transmeton Gazeta Express.

Sipas shefit të politikës së jashtme të Sllovakisë në rast se dëshiron të jesh pjesë e Bashkimit Evropian atëherë marrë vendime të cilat të sjellin më afër një synimi të tillë. Këto deklarime Lajçak i ka bërë teksa ka folur për marrëveshjen e Serbisë për tregti të lirë me Unionin e Euro Azisë.

Ai ka thënë se nënshkrimi i një marrëveshje tregtie me një grup ‘Pro-rus’ nga Serbia është një vendim ‘konfuz’, dhe sipas tij një shtet ‘nuk mund të shkojë në drejtime të ndryshme në të njëjtën kohë”.

Serbia ka vendosur që të nënshkruaj një marrëveshje për tregti të lirë me Unionin Ekonomik të Euro Azisë më 25 tetor. Ndërkohë një marrëveshje për tregti të lirë mes Rusisë dhe Serbisë ekziston që nga viti 2000./GazetaExpress/

Të rinjtë gjermanë “janë trajtuar si skllevër” në Rumani

Zyrtarë policorë rumunë.

Fëmijët gjermanë të dërguar në Rumani, në kuadër të një programi për t’iu ndihmuar të rinjve problematikë, janë mbajtur në kushte “sikur të skllevërve”, kanë thënë prokurorët.

Tetë të dyshuarit, duke përfshirë një çift gjerman dyshohet se kanë trafikuar dhe abuzuar me të rinjtë, përmes programit të financuar nga shteti gjerman, Projekt Maramures.

Prokurorët rumunë dyshojnë se të rinjtë janë trajtuar në “mënyrë poshtëruese”.

Zyrtarët gjermanë kanë thënë se janë në kontakt me autoritetet rumune.

Në faqen zyrtare të Projekt Maramures, thuhet se qëllimi tij është që të “rehabilitojë” të rinjtë problemtikë.

Aty po ashtu përmendet se përmes këtij projekti u ofrohet ndihmë të rinjve, që kanë çrregullime në sjellje, probleme me drogë, në një fermë në rajonin, Maramures të Rumanisë.

Mirëpo hetuesit rumunë kanë thënë se të rinjtë e moshës nga 12 deri në 18 vjet, janë trajtuar si skllevër, janë goditur dhe janë detyruar të “kryejnë punë të rënda fizike”.

Të rinjtë nuk janë ushqyer, nuk u janë dhënë ilaçet dhe nuk kanë pasur kontakt me botën, duke qenë subjekte të “metodave brutale të të ashtuquajturit riedukim”, është thënë në deklaratë.

Një zëdhënëse e ministrisë së Jashtme të Gjermanisë ka konfirmuar të mërkurën se diplomatët gjermanë në Rumani, kanë qenë në kontakt me autoritetet për të ofruar këshilla.

“Ky është projekt që ka ekzistuar për gati 20 vjet, dhe në 20 vjetët e fundit nuk ka pasur probleme të tilla, si për këto që është duke u raportuar në media”, është cituar të ketë thënë zëdhënësja sipas agjencisë së lajmeve, The Associated Press.

Burimet brenda gjyqësorit i kanë thënë agjencisë AFP se autoritetet kanë ndalur disa punëtorë të kësaj qendre.

Prokurorët nuk kanë treguar se sa fëmijë saktësisht janë prekur nga abuzimet, që supozohet të kenë nisur më 2014.

Bërnabiq: Borrell e mbështet qëndrimin e Spanjës për Kosovën

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se ministri i Jashtëm i Spanjës, Josep Borrell e mbështet qëndrimin e Spanjës kundër pavarësisë së Kosovës.

Bërnabiq i bëri komentet gjatë një vizite në qytetin Santander të Spanjës.

Sipas Bërnabiqit, Borrell, i cili është kandidat për shef të politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, “do të ketë një qëndrim të balancuar dhe objektiv”, derisa një nga prioritetet e tij do të jetë çështja e Kosovës.

“Qëndrimi i BE-së ndaj pavarësisë së Kosovës është neutral. Ajo nuk ka qëndrim sepse nuk ka konsensus. Ka anëtarë që kanë njohur pavarësinë e Kosovës, ka që nuk e kanë njohur”, tha Bërnabiq, transmeton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë.

Çfarë mund të thotë emërimi i Borrellit për dialogun Kosovë-Serbi?

Bërnabiq po ashtu tha se Borrell ka tërhequr vëmendjen “për dy gjëra të rëndësishme”: që BE-ja është garantuese e marrëveshjes së Brukselit (v.j. midis Kosovës dhe Serbisë) dhe që Kosova me taksën ndaj mallrave të importuara nga Serbia shkel direkt Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit.

Spanja së bashku me Rumaninë, Greqinë, Sllovakinë, dhe Qipron janë pesë vendet e Bashkimit Evropian që nuk e njohin ende pavarësinë e Kosovës të shpallur në shkurt të vitit 2008.

Kufijtë – Angela Merkel “ultimatum” Vuçiçit: Do ndëshkoheni rëndë

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, i ka dhënë ultimatum presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç që të pranojë qëndrimin gjerman për çështjen e zgjidhjes së problemit me Kosovën, pasi në të kundërt, Serbia do të ketë pasoja të rënda.

Media ‘Espreso.rs’ shkruan se pas këtij qëndrimi edhe Aleksander Vuçiç tashmë deklaron se s’ka asgjë sa i përket idesë për korrigjim të kufijve.

“Unë e di se nuk ka asgjë nga korrigjimi i kufirit. Sepse nuk kishte njerëz të guximshëm dhe racional që t’i kuptonin interesat serbe. Unë nuk jam në favor të pavarësisë së Kosovës brenda kufijve aktual, që i ka njohur Rada Trajkovic e Angela Merkel. Por idetë e mia kanë dështuar se populli ynë mendonte ndryshe bashkë me shumicën e botës”, citohet të ketë thënë Vuçiç.

Merkel

Nga ana tjetër, Angela Merkel e ka përsëritur disa herë që korrigjimi i kufirit dhe ndarja e Kosovës nuk janë opsione, të cilat gjejnë mbështetje nga Gjermania.

Liderët e G7-ës mblidhen në Francë për të diskutuar Iranin, Rusinë dhe Amazonën

Presidenti francez Emmanuel Macron.

Liderët e kombeve të fuqishme në botë janë duke u mbledhur të shtunën në jugperëndim të Francës në Samitin G7, për të diskutuar programin bërthamor të Iranit dhe mundësinë e inkuadrimit të Rusisë në këtë grup.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe kryeministri britanik Boris Johnson, janë në mesin e liderëve që pritet të marrin pjesë në samitin dy ditor, nën patronatin e presidentit francez Emmanuel Macron.

Para nisjes nga Uashingtoni, Trump u tha gazetarëve se pret një diskutim shumë të dobishëm me anëtarët e tjerë të G7-ës. Ai po ashtu bëri thirrje që Franca të tërhiqet nga plani për të vendosur taksa ndaj gjigantëve të teknologjisë në SHBA, Google dhe Facebook.

Macron tha se do të provojë të bindë Trumpin për të nënshkruar një dokument që siguron mbrojtjen e natyrës pas zjarrit të vazhdueshëm dhe shkatërrues në Amazonë.

Të gjithë sytë do të jenë nga marrëdhënia e Trumpit me pjesën tjetër të grupit. Këtë vit, Uashingtoni ka bërë presion të vazhdueshëm ndaj Bashkimit Evropian , për të detyruar Teheranin të diskutojë për programin bërthamor.

Trump po ashtu pritet të përballet me kundërshtime nëse vazhdon të insistojë se Moska duhet të kthehet në grup që më parë quhej G8. Rusia ishte përjashtuar nga formati G8 pas aneksimit të Krimesë së Ukrainës në mars të vitit 2014.

Anëtarët e tjerë të G7-ës kishin vendosur sanksione ndaj veprimeve të Moskës kundrejtë Ukrainës.

Malta lejon ankorimin e anijes me 356 emigrantë

Malta pranoi të lejojë ankorimin e një anijeje shpëtimi me 356 emigrantë kryesisht nga Sudani, mes tyre më shumë se 100 të mitur.

Malta i dha leje anijes Ocean Viking me flamur norvegjez të ankorohet në brigjet e saj, pasi gjashtë vende evropiane arritën marrëveshje për të pranuar emigrantët.

Anija kishte qëndruar në Mesdhe prej dy javësh, në pritje të hyrjes në port.

Emigrantët po merren nga Franca, Gjermania, Irlanda, Luksemburgu, Portugalia dhe Rumania. Agjensia franceze e lajmeve tha se asnjë prej emigrantëve nuk do të qëndrojë në Maltë.

Mjekët në bordin e anijes së shpëtimit, thanë se emigrantët janë të traumatizuar dhe pritja në mjediset e mbyllura të anijes e ka rënduar gjendjen e tyre psikologjike.

Ndërkaq, Kryeministri britanik Boris Johnson tha se Britania do të kthejë mbrapsht emigrantët që përpiqen të kalojnë në mënyrë të paligjshme La Manshin nga Franca. “Mbretëria e Bashkuar nuk duhet të shihet si vendi ku ata mund të thyejnë ligjin duke kërkuar të arrijnë në mënyrë të paligjshme,” tha ai.

Mori telefonin e punës në pushime, ministri norvegjez jep dorëheqjen

Ministri i peshkimit të Norvegji, Per Sandberg, ka dhënë dorëheqjen.  Arsye për këtë është bëri fakti se ai kishte thyer protokollet e sigurisë, duke marrë me vete telefonin zyrtar në pushimet e tij në Iran.

Menjëherë pas kthimit nga pushimet, kryeministrja e Norvegjizë i ka kërkuar Sanders, që e ka pranuar publikisht se e kishe pasur me vete celularin në Iran, t’i dorëzojë telefonin organeve të sigurisë.

Sandberg, 58 vjeç, është kreu i partisë Napredak, dhe ai është kritikuar edhe brenda kësaj force politike se solli në vend edhe të dashurën e tij, 28-vjeçaren Bahareh Letnes, e lindur në Iran, të cilës iu dha shtetësia norvegjeze. Ministër i ri i peshkimit është emëruar Harald Tom Nesvik.

Kryeministri italian Giuseppe Conte deklaron dorëheqjen

Kryeministri italian, Giuseppe Conte deklaroi dorëheqjen të martën, në një fjalim gjatë të cilit denoncoi ashpër Ministrin e tij të Brendshëm, Matteo Salvini duke e akuzuar se kishte fundosur koalicionin qeverisës dhe kishte vënë në rrezik ekonominë për përfitime personale dhe politike.

Kryeministri Conte, duke folur para parlamentit të thirrur nga pushimet e verës për një votëbesim të qeverisë së formuar më pak se një vit më parë, e akuzoi kryetarin e partisë Lega, Salvini se donte të përfitonte nga rritja e popullaritetit të tij.

“(Salvini) ka treguar se po ndjek interesat e tij dhe ato të partisë së tij”, tha zoti Conte në sallën e mbushur plot të Senatit, ndërsa zoti Salvini ishte i ulur pranë tij, me një fytyrë të ngurtë.

“Vendimet e tij paraqesin rreziqe serioze për këtë vend “.

Ai i përshkroi veprimet e zotit Salvini si “papërgjegjshmëri serioze institucionale, duke treguar mbi të gjitha mungesë respekti ndaj parlamentit dhe përgjegjëse për futjen e vendit në një spirale pasigurie politike dhe paqëndrueshmëria financiare “.

Zoti Conte, i cili nuk i përket asnjë prej dy partive të koalicionit, do ta dorëzojnë dorëheqjen e tij më vonë gjatë ditës, duke i hapur rrugën kreut të shtetit që të fillojë konsultimet zyrtare me partitë për të parë nëse mund të formohet një koalicion i ri.

Në rast të kundërt, Presidenti Sergio Mattarella do të shpërndante Parlamentin.

Zoti Salvini herë pas here tundte kokën, rrotullonte sytë me tallje, ose u tundte kokën senatorëve të Legës, ndërsa kryeministri shpalosi kritikat e ashpra ndaj veprimeve të Salvinit gjatë dy javëve të fundit.

Zoti Salvini, i cili u ul pranë senatorëve të partisë së tij për të dhënë përgjigjen, hodhi poshtë komentet e zotit Conte, duke thënë se partitë e tjera kishin frikë të shkonin në zgjedhje dhe të humbnin postet e tyre.

Ai tha se qëllimi i tij politik ishte të sfidonte rregullat fiskale të Bashkimit Evropian, të cilat ai i ka fajësuar për varfërimin e vendit.

Roma duhet të shpenzojë të paktën 50 miliardë për të stimuluar ekonominë e dobët kronike, shtoi ai.

“Unë nuk kam frikë,” tha zoti Salvini.

Në anën tjetër të zotit Conte ishte ulur Luigi Di Maio, kreu i Partnerit tashmë të padëshiruar të koalicionit tani, Lëvizja 5 Yje, të cilën zoti Salvini e kishte e quajtur si obstruksioniste nga Salvini gjatë 12 ditëve të kaluara, pasi ai doli nga aleanca.

Zoti Salvini ka kërkuar zgjedhje të parakohëshme, 3-1 / 2 vjet përpara ciklit normal, i bindur se popullariteti i tij në rritje do t’i sigurojë postin e kryeministrit dhe se lëvizja 5 yjet do të kalojë në opozitë. za

Lituania blen 4 milionë pilula jodi

Ilustrim.

Lituania ka thënë se pret që të pranojë më shumë se 4 milionë pilula jodi, teksa shteti fqinj, Bjellorusia, është duke planifikuar të funksionalizojë centralin e parë bërthamor më vonë gjatë vitit.

Qeveria lituaneze ka thënë se pilulat, që vlerësohet se kanë vlerën e 1 milion dollarëve, do të prodhohen brenda një muaji, ka raportuar agjencia e lajmeve, The Associated Pres.

Ato më pas pritet t’iu dorëzohen qytetarëve në rast të rrezatimit, që mund të rrjedhë nga centrali bërthamor, Astravets, i cili është ndërtuar me ndihmën e Rusisë, vetëm 50 kilometra larg kryeqytetit lituanez, Vilnius.

Jodi zakonisht përdoret për të mbrojtur gjëndrën tiroide nga disa lloje të rrezatimit.

Reaktori i parë i centralit bëthamor pritet t’i shqyrtohet procesit vlerësues në fund të vitit, derisa i dyti më 2020.

Qeveria e Lituanisë ka rritur shqetësime për sigurinë e kësaj zone bërthamore dhe ka njoftuar se planifikon të blejë pilula të jodit, si shenjë përgatitjeje për testimet e ardhshme.

Ministria e Brendshme e këtij shteti ka thënë se janë duke formuar planet për evakuim dhe janë duke testuar alarmet për urgjencë.

Ky shtet baltik me 2.8 milionë banorë, ka mbyllur centralet bërthamore 10 vjet më parë.

Çështja e emigrantëve në bordin e anijes “Open Arms”

Drejtuesit e anijes spanjolle me mision bamirësie e shpëtimi “Open Arms” njoftuan të hënën se Madridi dhe Roma duket se kanë arritur një marrëveshje që emigrantët në bordin e saj, të zbarkojnë në ishullin Majorka të Spanjës, por qeveria spanjolle mohoi arritjen e një marrëveshje të tillë.

“I vetmi informacion i saktë është se qeveria spanjolle i ka bërë një ofertë anijes “Open Arms” të udhëtojë drejt portit më të afërt spanjoll dhe se qeveria italiane po shkel ligjin duke mos lejuar që emigrantët të zbarkojnë në Lampedusa”, thuhej në një deklaratë të qeverisë.

Prej 18 ditësh, të 107 emigrantët, shumica e tyre afrikanë, qëndrojnë në anije pranë ishullit italian të Lampeduzës. Ministri i Brendshëm përfaqësues i së djathtës italiane Matteo Salvini, ka urdhëruar zyrtarët që të mos lejojnë zbarkimin e emigrantëve. Ndërkohë të shtunën ai urdhëroi që të lejohet zbritja nga anija e vetëm 27 të miturve.

Qeveria spanjolle, e cila e përsëriti të hënën ofertën e saj njoftoi se nuk ka marrë ndonjë përgjigje nga anija “Open Arms” se çfarë do të bëjë. Zëvendës Kryeministrja në detyrë Carmen Calvo tha për një radio vendase (Cadena Ser) se qeveria kishte “shpenzuar gjithë fundjavën duke biseduar me qeverinë italiane, e duke u kërkuar atyre që të përgjigjen”.

Drejtuesit e anijes “Open Arms” thonë se lundrimi i mëtejshëm larg ishullit të Lampeduzës do të ishte “i pakuptimtë” duke marrë parasysh përkeqësimin kushteve në anije.

Merkel dhe Orban shënojnë 30 vjetorin e rënies së Perdes së Herkurt

Kancelarja gjermane, Angela Mekel dhe kryeministri hungarez, Viktor Orban.

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban ka mirëpritur kancelaren gjermane, Angela Merkel në qytetin hungarez, Sopron për të shënuar 30 vjet nga rënia e Perdes së Hekurt.

Orban dhe Merkel janë duke shënuar atë që njihet si “Pikniku Pan-Evropian”, në afërsi të kufirit hungarezo-austriak, përmes së cilit, të paktën 600 gjermanë lindorë kanë kaluar kufirin dhe kanë ikur në Perëndim.

Kjo datë kujton ikjen masive të gjermanëve lindorë atëbotë, si pasojë e Murit të Berlinit të krijuar më 1961 andaj ngjarjet e kësaj dite konsiderohen kyçe për vetë rënien e murit tre muaj më vonë.

Merkel dhe Orban kanë marrë pjesë në një ceremoni të kishës ekumenike në Sopron. Ata pritet që më vonë të marrin pjesë në një konferencë të përbashkët.

Por pavarësisht pse Orban dhe Merkel janë duke shënuar rënien e ndalesës historike në Evropë, çështja e menaxhimit të kufijve ka tensionuar marrëdhëniet në mes të të dy liderëve.

Orban ka qenë kritik i ashpër i vendimit të vitit 2015 të kancelares Merkel për të hapur kufijtë gjermanë për migrantët nga zona e konfliktit në Lindje të Mesme.

Takimi i tyre i madh bilateral është zhvilluar në korrik të vitit të kaluar, kur Orban ka vizituar Berlinin për herë të parë në tre vjet.

Në atë takim ka pasur edhe situata të sikletshme, pasi Merkel ka akuzuar Orbanin për dështim të respektimit të “njerëzimit” me politikat e tij të ashpra kundër emigrimit. rel

Betimi prekës që William i bëri dikur të ëmës, princeshës Diana

Princi William ishte vetëm 14 vjeç kur martesa e prindërve të tij mori fund. Asokohe për të miturin ishte e vështirë të përballonte ndarjen në fjalë, në një kohë kur mbarë bota po monitoronte historinë mbretërore. Teksa procedurat e divorcit vazhdonin, Diana dhe princi Charles duhet të vendosnin se çfarë do ndodhte me titullin e saj mbretëror. Mbretëresha ishte mëse dakord që Diana të vazhdonte ta mbante titullin e saj të Lartësisë Mbretërore, por Charles këmbënguli që ajo të hiqte dorë dhe kështu ndodhi.

E gjitha kjo e mbajti princeshën akoma më larg familjes, çka nënkuptonte se Diana duhet të përulej edhe përpara vetë fëmijëve të saj. Princi William, i cili studionte në kolegjin Eton u sigurua t’i gjendje së ëmës pranë në ato kohëra të vështira. Madje, i dha edhe një premtin!

Në librin e Paul Burrell- it mësohet se i riu William iu betua të ëmës se një ditë do t’ia rikthente titullin:

“Mos u mërzit mamush, do të ta kthej titullin mbrapsht një ditë kur të bëhem mbret.”

Sidoqoftë, i biri nuk mundi dot ta mbante fjalën. E ëma vdiq pak vite më vonë, më 31 gusht 1997.

BERZH-i ofron 25 milionë euro kredi për investime në Ferronikel

Fotografi nga arkivi.

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) ka njoftuar se do të ofrojë 25 milionë euro kredi për investime në kompaninë, NewCo Ferronikeli.

“NewCo Ferronikeli Complex LLC”, një nga operatorët më të mëdhenj në fushën minerare dhe metalurgjike në Ballkan ​është blerë nga Grupi Balfin.

Samir Mane, themelues dhe pronar i kompanisë Balfin ka thënë se është krenar për të vazhduar historinë e bashkëpunimit me BERZH-in.

“Investimet që do të bëjmë te Ferronikeli do të sigurojnë se ai mbetet një prodhues konkurent i nikelit në ekonominë globale dhe vazhdon të gjenerojë vende të punës në Kosovë”, ka thënë ai.

Eric Rasmussen, drejtori i BERZH-it për Burime Nayrore ka thënë se “BERZH-i është i lumtur që do të bashkëpunojë me kompaninë Balfin për rimëkëmbje të Ferronikelit, që është i rëndësishëm për Kosovën dhe komunitetin lokal”.

Kjo kompani pati ndërprerë prodhimin për një periudhë vitin e kaluar, për shkak të problemeve financiare me të cilat është ballafaquar pronari i mëhershëm.

Hidrocentralet kryesojnë në prodhimin e energjisë në Norvegji

Hidrocentralet kanë prodhuar 93.4 për qind të energjisë elektrike të Norvegjisë në qershor, që është i barasvlershëm me 9.47 teravat-orë (TWh), sipas Zyrës Norvegjeze të Statistikave (SSB) të enjten, raporton AA.

Përveç hidrocentraleve, vendi ka prodhuar 3.7 për qind të energjisë elektrike të tij nga mullinjtë e erës dhe 2.9 për qind nga energjia termike.

Nxjerrja e naftës së papërpunuar dhe gazit natyror, si dhe prodhimi intensiv i energjisë përbëjnë pjesën më të madhe të konsumit.

Konsumi i energjisë elektrike i vendit nordik u rrit me 1.7 për qind në qershor, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Shtohen akuzat ndaj të dyshuarve për vrasjen e gazetarit sllovak

Pllakë përkujtimore për gazetarin sllovak, Jan Kuciak dhe të dashurën e tij.

Katër nga pesë të dyshuarit për vrasjen e gazetarit sllovak, Jan Kuciak dhe të dashurës së tij, Martina Kusnirova një vit më parë, po përballen edhe me akuza për urdhërim të vrasjes së dy prokurorëve dhe një avokati, ka raportuar agjencia e lajmeve, Reuters, duke cituar policinë kombëtare të këtij shteti.

Jan dhe e dashura e tij janë vrarë në shkurt të vitit të kaluar. Ai ka qenë gazetari i parë i vrarë në Sllovaki, prej pavarësisë së këtij shteti.

Kjo vrasje pati nxitur protesta masive, që kanë rezultuar me largim të Robert Ficos nga pozita e kryeministrit.

Në rastin e fundit, Prokurori i Përgjithshëm, Jarslav Ciznar, ka thënë në muajin shkurt se ka ekzistuar një plan për vrasje të Peter Sufliarsky, që atë kohë ka qenë zëvendës-prokuror i përgjithshëm, Maros Zilinka, prokuror special, dhe ish-ministri i Brendshëm, që më vonë ka punuar si avokat i familjes, Kuciak, Daniel Lipsic.

Në deklaratën e policisë, inicialet e katër të dyshuarve janë lidhur me emrat e personave të akuzuar për vrasje të gazetarit.

Më 14 mars, biznismeni me ndikim, Marian Kocner është kthyer në të dyshuarin e pestë për vrasjen e gazetarit Kuciak dhe të dashurës së tij, duke u akuzuar për udhërim të vrasjes së dyfishtë.

Kocner dhe tre të dyshuar tjerë kanë mohuar pretendimet, derisa i pesti ka pranuar se ka shtënë me armë zjarri.

Para arrestimit të tij, Kocner ka qenë në burg nga viti 2018, për shkak të disa lidhjeve me krime financiare, për disa prej të cilave kishte shkruar Kuciak.

“Brexit paraqet rrezik për perspektivën e rritjes së Irlandës”

Londër

Agjencia Ndërkombëtare e Vlerësimit të Kreditimit Moody’s, njoftoi se procesi i largimit të Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian (BE) paraqet rrezik të jashtëm për perspektivën e rritjes së Irlandës, transmeton AA.

“Pamja ekonomike e Irlandës është në gjendje të fuqishme për arsye se është nikoqire e kompanive ndërkombëtare dhe fitimet konkurruese. Dalja e Britanisë së Madhe nga BE, përbën rrezikun më të madh të jashtëm në lidhje me rritjen e Irlandës në aspektin e marrëdhënieve tregtare mes dy vendeve”, thuhet në njoftimin e Moody’s.

Në njoftim më tutje theksohet se Irlanda është ekspozuar rreziqeve që vijnë nga procesi i Brexit-it, duke u pohuar se ndryshimi i tarifave doganore globalisht dhe ngadalësimi i tregtisë globale bën shtypje mbi ekonominë irlandeze.

“Financimi publik në Irlandë u rikuperua me shpejtësi me rimëkëmbjen ekonomike. Gjithashtu edhe sektori privat pakësoi nivelin e borxheve. Edhe sektori bankar tashmë nuk është një detyrim urgjent për qeverinë”, thekson zëvendëskryetarja e Moody’s, Sarah Carlson.

Itali: Matteo Salvini synon postin e kryeminisrit

Nuk ndodh shpesh që senatorët italianë të ndërpresin pushimet e tyre verore por falë populistit të zjarrtë Matteo Salvini, zv / kryeministrit të vendit dhe kreut të partisë Lega, atyre iu desh të ktheheshin të martën në një Romë të përvëluar nga i nxehti për të diskutuar se kur do të mbanin një votëbesim për qeverisjen e trazuar 4 mujore të koalicionit.

Politikanët e Italisë tradicionalisht çështjet e rëndësishme politike gjatë javëve të pushimeve të verës në gusht, kur pjesa më e madhe e vendit shkon në plazh për pushime të gjata. Por zoti Salvini, një mjeshtër i populizmit përçarës, zgjodhi pikërisht javën e kaluar, për të njoftuar se ai nuk mund të vazhdonte më të qeveriste në koalicion me Lëvizjen “Pesë Yjet”.

“Jo të gjitha martesat funksionojnë”, ishte batuta e ish-këshilltarit tëDonald Trumpit, Steve Bannon,i cili ka shërbyer si këshilltar informal për zotin Salvini.

“Unë mendoj se martesa midis Salvinit dhe Di Maios ishte një eksperiment fisnik,” i tha zoti Bannon gazetës “Corriere Della Sera”, duke iu referuar Luigi Di Maios, kreut të Lëvizjes Pesë Yje.

“Divorci” ishte i parashikueshëm që pas zgjedhjeve parlamentare evropiane të majit kur Lega dyfishoi mbështetjen e saj nga 17 përqind në 34 përqind, duke sjellë si rezultat jo vetëm entuziazmin e Salvinit, por edhe parashikimet e shumicës së analistëve se ai ka të ngjarë të rrëzonte qeverinë e koalicionit që ishte përfshirë nga grindjet dhe të synonye përzgjedhje të parakohëshme për të përfituar nga mbështetja e tij në rritje e publikut.

Që nga maji, zoti Salvini, i cili mendohet gjerësisht se ka sabotuar partnerin dhe rivalin e tij, Di Maio vazhdimisht që kur u krijua koalicioni, duke përdorur me mjeshtëri mediat sociale për ta bërë këtë, ishte bërë edhe më agresiv në këto përpjekje. Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte, një avokat relativisht i panjohur që ishte pothuajse i panjohur kur u caktua për drejtimin e qeverisë, nuk e pëlqen zotin Salvini.

Dhe ndërsa shumë politikanë të tjerë kanë reduktuar aktivitetet e tyre këtë muaj, zoti Salvini ka zhvilluar një fushatë zgjedhore jozyrtare në plazhet italiane, duke përshkuar gjithë vendin.

Javën e kaluar, në Sabaudia, në jug të Romës, ai vuri re se ishte pranëpranë një monumenti të diktatorit fashist Benito Mussolini.

“Do të më shkaktoni probleme”, u tha ai përkrahësve që po nënqeshnin. Nuk flas më. Do të më arrestojnë,”shtoi ai.

“Ekuilibri i pushtetit, në thelb u përmbys mes në maj mes partnerëve të koalicionit, ndërsa Lega fitoi një numër shumë të madh votash”, thotë Cecilia Sottilotta, profesore e shkencave politike në Universitetin Amerikan në Romë.

“Salvini është jashtëzakonisht i zgjuar, është shumë i përgatitur për sa i përket strategjisë dhe në të kuptuarin e ndryshimeve të opinionit publik. Partia e Salvini ka të ngjarë të marrë 35 deri në 36 përqind të votave në zgjedhje në pothuajse çdo skenar, që do të thotë se ai mund të sigurojë një shumicë të ndjeshme, duke formuar një aleancë me partitë e tjera të krahut të djathtë, siç janë ‘Vëllezërit e Italisë’”, thotë ajo.

U deshën 88 ditë të krijohej qeveria e koalicionit të vështirë të Italisë pas zgjedhjeve parlamentaretë marsit 2018 rezultati i të cilave ishte i qartë dhe në të cilat e majta tradicionale pësoi një humbje të thellë.Salvini mori rolin e zv / kryeministrit dhe ministrit të brendshëm, duke u zotuar se do të merrte masa të rrepta kundër imigrantëve pa dokumente dhe të zmbrapste përpjekjet e Brukselit për të kontrolluar shpenzimet publike në Itali. Edhe Di Maio u emërua zv / kryeministër dhe ministër i punës.

Problemet u shfaqën pothuajse menjëherë kur partnerët u përplasën rreth planit të Lëvizjes Pesë Yje për një skemë të ardhurash për të trajtuar problemin e varfërisë. Udhëheqësit debatuan gjithashtu rreth një plani të Lega-s për të vendosur një taksë fikse. Si edhe mbi imigracionin dhe vendimin e Salvinit për të mos lejuar anijet humanitare të shpëtimit të ankoroheshin në portet italiane për të shkarkuar migrantët e kapur në brigjet e Libisë.

Mosmarrëveshja e fundit e madhe erdhi vetëm disa ditë para se Salvini të njoftonte të enjten e kaluar mbi synimin e tij për t’u tërhequr nga koalicioni. Pesë ministra të Lëvizjes së Yjeve kundërshtuan planet për një lidhje hekurudhore alpine me shpejtësi të lartë midis qytetit italian të Torinos dhe qytetit francez të Lionit. Por shumë komentues thonë se Salvini ka përdorur mosmarrëveshjen si një justifikim për t’i dhënë fund koalicionit.

Lega tha në një deklaratë se ishte “e padobishme të vazhdohej me grindjet e përditshme”, dhe javën e kaluar Salvini i tha një turme entuziaste përkrahësish në një miting në qytetin bregdetar të Pescaras se “Italia nuk mund të vazhdojë më me ‘jo-të’, ne kemi nevojë për ‘po’, duhet të zhbllokojmë, të ndërtojmë, të punojmë – mjafton, duhet të shkojmë në zgjedhje.”

Pas votëbesimit, zgjedhjet do të duhet të mbahet brenda 70 ditësh, dhe gjasat më të mëdha për votim janë në tetor. Italianët tradicionalisht zhvillojnë zgjedhje në muajt e pranverës, dhe hera e fundit që u zhvillua një votim në vjeshtë italiane, 1919-a.

Ato zgjedhje i hapën rrugën tre vjet konflikti të dhunshëm politik dhe shoqëror, duke sjellë ngritjen e Benito Mussolinit. Kundërshtarët e Salvinit, të cilët e portretizojnë 46-vjeçarin, si Musolinin e rilindur, e kuptojnë rëndësinë e atyre zgjedhjeve.

Partia me të cilën ai ka të ngjarë të krijojë një qeveri koalicioni, nëse gjithçka shkon sipas planeve të tij, është “Vëllezërit e Italisë”. Kritikët vërejnë se kjo parti i ka rrënjët tek partia fashiste e Musolinit. Krahasimet me Musolini janë hedhur poshtë nga Salvini.

Por ai shpesh ka përmendur në Twitter shprehjen “Sa shumë armiq, sa nder i madh”, një perifrazim i sloganit të Musolinit. Megjithatë të paktë janë analistët neutral që besojnë se Salvini ka ndërmend të shpërbëjë demokracinë italiane.

Ndërkohë, Salvini, ka hedhur poshtë akuzat se partia e tij populiste kërkonte fonde sekrete ruse dhe po instensifikon qëndrimin se ai po mbron “kulturën e krishterë” dhe po ngulmon tek çështja për të cilën ai është bërë më popullor: emigracioni.

Kritikët e Salvini thonë se ai po përpiqet të largojë vëmendjen nga akuzat e Rusisë dhe ekonomia e vendit, e cila vazhdon të jetë e zhytur në recesion.

Partneri i tij i tanishëm i koalicionit, Di Maio, ka thënë se nxitja e një krize të qeverisë tani është “marrëzi dhe e rrezikshme”. Një ish-kryeministri italian, centrististi Enrico Letta, e quajti Salvini një “oportunist” që nuk ka “asnjë parim”, dhe paralajmëroi se shefi i Lega-s mund ta nxirrte vendin jashtë Bashkimit Evropian – duke thënë se një Brexit Italian “nuk ishte i pamundur”.

Por Salvini – i cili ka zbutur euro-skepticizmin e tij gjatë muajve të fundit – e hedh poshtë paralajmërimin e Letta-s për BE-në si “fantazi”. “Ideja e largimit nga Europa, braktisja e Euros nuk ka qenë kurrë një alternativë”, u tha Salvini gazetarëve gjatë një tubimi pranë Materas, në Italinë e Jugut.

Zoti Salvini përballet me një pengesë të mundshme në rrugën drejt zgjedhjeve të reja. Lëvizja “Pesë Yje” mund të bashkohet me partitë e opozitës për të formuar një qeveri të re të koalicionit, me inkurajimin presidentit i vendit, Sergio Mattarella, i cili është i vetmi që ka fuqinë të shpërndajë parlamentin, madje edhe për të emëruar një qeveri teknike. za

Qindra emigrantë të mbijetuar kanë mbetur në Detin Mesdhe, asnjë vend nuk po i pranon

Foto ilustruese

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatë (UNHCR) u ka bërë thirrje qeverive evropiane, që të pranojnë 500 emigrantë të shpëtuar në Detin Mesdhe, sa më shpejt që të jetë e mundur, përderisa qeveritë nuk janë në gjendje të bien dakord se kush do t’i marrë ata.

I dërguari i posaçëm i UNHCR-së, Vincent Coquettel, tha se “kjo është një garë me kohën” dhe shtoi se “stuhitë po vijnë dhe kushtet do të përkeqësohen”.

Emigrantët aktualisht janë në bordin e dy anijeve humanitare, dhe qeveria italiane nuk po i lejon ata të hyjnë në port.

UNHCR-ja tha se këtë vit, rreth 600 njerëz vdiqën ose u zhdukën në detin midis Libisë dhe Italisë.

Komisioni Evropian tha se u kishte bërë thirrje shteteve anëtare të ofrojnë ndihmë, duke theksuar se nuk mund të ndërhyjë vetë.

Politikanët italianë synojnë bllokimin e zgjedhjeve të parakohshme

Matteo Salvini.

Udhëheqësit e grupeve politike në Itali do të vendosin të hënën për datën e mbajtjes së një vote mosbesimi ndaj qeverisë, pasi lideri nacionalist, Matteo Salvini ka bërë të ditur se dëshiron zgjedhje të reja.

Ish-kryeministri, Matteo Renzi, ka bërë thirrje për një qeveri të përkohshme.

Ai është kthyer në skenën politike, duke kërkur që të ndalet thirrja e “çmendur” e Salvinit për zgjedhje të reja.

Vendimi final për hapat e ardhshëm varet nga presidenti i shtetit.

Partia nacionaliste e Salvinit, Liga është në qeveri bashkë me partinë populliste, Lëvizja Pesë Yjet, në 14 muajt e fundit, mirëpo marrëdhëniet në mes të partive janë tensionuar kohën e fundit.

Lideri i partisë Pesë Yjet, Luigi di Maio, ka thënë se nuk dëshiron zgjedhje të reja, duke insistuar se reforma për parlament duhet të jetë në qendër të vëmendjes.

Përplasjet politike kanë nisur për një projekt të një autostrade që do të lidhte qytetin italian, Torino dhe atë francez, Lion.

Kjo lidhje që do të kushtonte disa miliarda euro, përfshin edhe hapjen e një tuneli 56 kilometra nën Alpe.

Mbështetësit e planit kanë thënë se kjo rrugë do të shkurtonte në dy orë udhëtimin mes dy qyteteve.

Ky tunel, po ashtu, do të mundësonte udhëtimin nga Parisi në Milano për katër orë, për dallim nga rreth shtatë sa është tani.

Kievi proteston ndaj vizitës së Presidentit rus Putin në Krime

Ministria e Jashtme e Ukrainës protestoi ndaj vizitës së fundit të Presidentit rus Vladimir Putin në rajonin e Krimesë së Ukrainës, duke e cilësuar atë një “shkelje të rëndë” të sovranitetit dhe integritetit territorial të vendit.

“Përpjekjet nga pala ruse dhe media për të përshkruar ‘vizita’ të tilla si ‘udhëtime të zakonshme’ të brendshme nga zyrtarët rusë janë të padobishme”, tha ministria në një deklaratë të 11 gushtit, duke shtuar se Krimea është “pjesë integrale” e Ukrainës .

Më 10 gusht, presidenti Putin u shfaq në televizionin shtetëror me një xhaketë lëkure në një shfaqje motoçikletash organizuar nga klubi “Ujqit e Natës” motorësh në Sevastopol, një qytet në Gadishullin e Krimesë që Moska e mori nën kontroll në vitin 2014.

Klubi “Ujqit e Natës” është i njohur për besnikërinë e tij ndaj Kremlinit.

Rusia aneksoi Krimenë në Mars 2014 pasi presidenti ukrainas Viktor Janukoviç, që ishte i afërt me Moskën, u rrëzua nga pushteti si pasojë a lëvizjes së protestave pro-evropiane Maidan, një muaj më herët.

Moska gjithashtu ka nxitur trazira dhe ka mbështetur separatistët në Ukrainën lindore, ku që nga viti 2014 më shumë se 13,000 njerëz kanë humbur jetën në konfliktin që pasoi.

Vizita e zotit Putin në Sevastopol u bë ndërsa dhjetëra mijëra mbështetës të opozitës u mblodhën në Moskë për të kërkuar zgjedhje të ndershme komunale. Më shumë se 250 persona u ndaluan nga policia. za

Sulm në një xhami në Oslo

Policia në Norvegji arrestoi autorin e një sulmi, i cili hapi zjarr në një xhami në Oslo të shtunën, duke lënduar një person që e frenoi atë. Sipas policisë, personi është një norvegjez në të 20-tat dhe se jeton në afërsi të xhamisë ku e kreu sulmin që po hetohet si një sulm i mundshëm urrejtjeje. Më pas në shtëpinë e tij, u gjet trupi i një gruaje të re. Deri tani i dyshuari ka refuzuar të flasë rreth motieve të sulmit.

Kryeministrja norvegjeze Erma Solberg, mori pjesë në lutjet e së dielës në një ambient të improvizuar të një xhamie në një hotel në Oslo, një ditë pas sulmit.

“Mendoj se duhet të vazhdojmë përpjekjet për të luftuar gjuhën e urrejtjes. Kemi një plan të veçantë veprimi, jo vetëm për islamofobinë por gjithashtu edhe shumë çështje tjera ku kemi gjuhë urrejtjeje. Duhet të punojmë në shkolla, që të rrisim ndjeshmërinë e tyre, të kuptojmë njëri-tjetrin. Më vjen keq ta them, por nëse shoh faqen time në Facebook, nuk janë të rinjtë problem, janë të moshuarit që kanë mendime dhe pikëpamje që janë ekstreme kundër islamit. Ne po mundohemi ta luftojmë këtë, por është e vështirë. Është sfidë jo vetëm për ne, por gjithandej në botë”, tha kryeministrja Solberg.

Një zëdhënës policie tha se i dyshuari jeton në afërsi të xhamisë që e sulmoi.

Policia njofton se personi që u lëndua lehtë nga sulmi në xhami, po përpiqej që ta ndalonte sulmuesin, gjë që edhe e kishte arritur.

75 vjeçari po lexonte Kuranin kur sulmuesi hapi zjarr.

“Sulmuesi hyri nga dera e pasme. Filloi të gjuante dhe pastaj unë kërceva mbi të. Ia mora pistoletën dhe e hodha. Ai më lëndoi pasi më futi gishtin në sy.”

Pastaj reagoi edhe udhëheqësit fetarë të xhamisë, i cili e mbajti sulmesin të shtrirë në tokë derisa erdhi policia.

“Unë isha ulur mbi sulmuesin. Pashë bluzën e tij me mbishkrimin NATO. Kishte veshje ushtarake dhe këpucë të zeza. Në rrip kishte shumë plumba. Ishte i përgatitur. Kishte veshur një jelek anti-plumb. Pashë shumë gjak në tokë dhe isha i shqetësuar për heroin tonë, i cili arriti ta pengojë sulmuesin dhe të shpëtojë shumë jetë”, tha njëri nga udhëheqësit e kësaj xhamie, Irfan Mushtaq.

Ai kërkon marrjen e masave që sulme si këto të mos përsëriten dhe thotë se Islami nuk është problem për shoqërinë, ndonëse sot perceptohet si i tillë.

“Për shumë vite, është thënë se myslimanët janë rreziku më i madh për vendin, por nëse i shikon dy incidentet e fundit terroriste, nuk janë kryer nga myslimanët. Kjo po ndikon në jetët e fëmijëve tanë. Çdo ditë na bien në qafë”, tha njëri nga udhëheqësit e kësaj xhamie, Irfan Mushtaq.Policia njofton se deri tani, i dyshuari për sulmin ka refuzuar të flasë mbi motivet që e kanë shtyrë të sulmojë në xhami.

Pasditen e së dielës, autoritetet e sigurisë kanë gjetur trupin e një gruaje të re në shtëpinë e tij, por nuk kanë dhënë më shumë hollësi lidhur me këtë. za

Shtetet baltike rrisin përpjekjet për të identifikuar spiunët rusë

Vendet e Baltikut po shtojnë përpjekjet e koordinuara për të identifikuar njerëzit e rekrutuar nga agjencitë ruse të zbulimit, thanë zyrtarët.

Shefat e sigurisë në Estoni, Letoni dhe Lituani shqetësohen se Kremlini ka rritur rekrutimin jo vetëm të njerëzve të ngarkuar me aktivitetin klasik të spiunazhit, siç është mbledhja e informacioneve të ndjeshme, por mundësisht edhe për të hedhur bazat për sabotime dhe subversion, sipas zyrtarëve të Balltikut.

Të tre vendet po përpiqen të përgatiten më mirë për një luftë hibride, në rast se fqinji i tyre i madh vendos të fillojë llojin e fushatës së destabilizimit hibrid që zhvillon prej vitit 2014 në Ukrainë. Brenda këtij viti, një njësi speciale e koordinuar do të fillojë punën me ndihmën e SHBA.

Të enjten, bankat letoneze morën pjesë në një stërvitje që simulon një krizë të nxitur nga Rusia për të provuar rezistencën e tyre.

“Aftësia e sektorit financiar për të punuar gjatë luftës hibride është një pjesë thelbësore e sistemit gjithëpërfshirës të mbrojtjes kombëtare,” tha Ministri i Mbrojtjes i Letonisë Artis Pabriks. Ai shtoi, “Për këtë arsye, ne organizojmë ushtrime të tilla me banka dhe institucione të tjera kryesore të këtij sektori.”

Testet e qëndrueshmërisë së bankave, të cilat synojnë të sigurojnë se sa janë në gjendje t’i rezistojnë hakerimit dhe sabotimit, u zhvilluan pasi Rusia përfundoi një stërvitje detare masive në Detin Baltik. Stërvitja, e cila u zhvillua nga 1 deri në 9 gusht, përfshinte 49 anije luftarake, 20 anije mbështetëse dhe më shumë se 10,000 personel ushtarak dhe ishte më e madhe se një stërvitje detare vitin e kaluar në Detin Mesdhe, thonë ekspertët perëndimorë të mbrojtjes.

Sipas Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme të Estonisë, që nga viti 2014 spiunët rusë dhe agjentët e tyre janë kapur në një numër më të madh se zakonisht në shtetet baltike. Afërsia e këtyre vendeve me Rusinë, trashëgimia dhe e kaluara e tyre sovjetike si dhe komunitetet e konsiderueshme etnike ruse i bëjnë shtetet baltike veçanërisht të rrezikuara nga aktivitetet e spiunazhit të Kremlinit, thonë analistët. za

SHBA paralajmëron zhvendosjen e trupave nga Gjermania në Poloni

I dërguari i Presidentit amerikan Donald Trump në Gjermani, tha të premten se mungesa e gatishmërisë nga ana e kancelares Angela Merkel për të rritur shpenzimet e mbrojtjes, mund të mos i lërë asnjë zgjidhje Shteteve të Bashkuara përveçse të lëvizë trupat amerikane të vendosura në Gjermani, drejt Polonisë.

Komentet e Richard Grenell, ambasadorit amerikan në Gjermani, janë një sinjal rreth padurimit të zotit Trump për shkak të dështimit të zonjës Merkel të rrisë shpenzimet e mbrojtjes në 2 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto siç përcaktohet nga NATO.

Është fyese të supozosh se taksapaguesit amerikanë do të vazhdojnë të paguajnë më shumë se 50 mijë amerikanë në Gjermani, ndërsa gjermanët e shpenzojnë atë pjesë që i detyrohen aleancës për programet vendase“, tha zoti Grenell për agjencisë gjermane të lajmeve dpa.

Planet fiskale të Gjermanisë, anëtari i dytë më i madh i NATO-s, parashikojnë rritje të buxhetit të mbrojtës në 1.37 për qind të PBB-së vitin e ardhshëm përpara se të pësojnë një ulje në 1.24 për qind në 2023-n.

Vendet e Evropës Lindore si Polonia dhe Letonia, që i druhen Rusisë pas aneksimit të Krimesë në 2014-n, i kanë rritur shpenzimet e tyre ushtarake në nivelin e objektivit të vendosur nga aleanca, 2 për qind, gjë që është vlerësuar nga zoti Trump i cili kërkon që Gjermania të bëjë të njëjtën gjë.

Shtetet e Bashkuara janë ankuar lidhur me buxhetin e Gjermanisë përpara administratës Trump, por marrëdhëniet mes dy vendeve janë përkeqësuar që nga koha kur ai u bë president.

Të dy aleatët kanë mosmarrëveshje për një varg çështjesh si Irani, tarifat tregtare si dhe linja e trasmetimi të gazit NordStream 2 nga Rusia në Gjermani.

Zoti Trump tha në qershor se do të zhvendosë 1 mijë trupa amerikane nga Gjermania në Poloni. Kjo e fundit e sheh masën si parandalim ndaj një agresioni të mundshëm rus.

Ambasadorja amerikane në Poloni Georgette Mosbacher ka bërë kritika të ngjashme rreth ngurimit të Gjermanisë për të ofruar më shumë burime financiare për NATO-n.

Polonia e ka përmbushur detyrimin e saj ndaj NATO për të shpenzuar 2 për qind të PBB-së për mbrotjen. Gjermania jo! Ne do t’i mirëpresim trupat amerikane që do të vijnë nga Gjermania në Poloni“, shkruante ajo në një postim në Twitter të enjten.

Shtetet e Bashkuara kanë më shumë se 33 mijë ushtarë në Gjermani dhe një kontigjent prej 17 mijë punonjësish civilë amerikanë në mbështetje të tyre. Besohet se Shtetet e Bashkuara kanë gjithashtu një arsenal bërthamor në Gjermani.

Presidenti Trump ka të drejtë, sikurse Georgette Mosbacher“, i tha zoti Grenell agjencisë së lajmeve dpa.

Presidentë të shumtë i kanë kërkuar vendit me ekonominë më të madhe në Evropë të paguajë për mbrojtjen e vet. Kjo kërkesë është bërë përgjatë shumë vitesh, e nga shumë presidentë“, tha ai. Zoti Grenell shtoi se Shtetet e Bashkuara duhet të reagojnë nëse Gjermania vazhdon të injorojë kërkesën e Presidentit Trump për të rritur shpenzimet e mbrojtjes.

Këtë muaj Presidenti Donald Trump udhëton drejt Francës për takimin e Grupi të 7-s, ku Irani pritet të jetë një temë kryesore. Zoti Trump do të vizitojë gjithashtu Poloninë dhe Danimarkën. Në fillim të këtij muaji ambasadori Grenell kritikoi Gjermaninë për hezitimin e treguar për t’iu bashkuar një misioni detar amerikan në ngushticën e Hormuz, pranë Iranit. za

Austri, gjenden 2 këlyshë tigri brenda një vaske në një banesë

Policia në Austri ka zbuluar dy këlyshë tigri në një vaskë të një banese ku jeton një grua sllovake.

Pas një paralajmërimi që ka marrë nga një grup për mbrojtjen e kafshëve, policia e rajonit të Austrisë së poshtme ka zhvilluar bastisje ndaj një banese në qytezën Hainburg në afërsi të kufirit me Sllovakinë, ku brenda një vaske kanë zbuluar dy këlyshë tigri.

Zëdhënësi i Policisë, Edmund Tragschitz, në deklaratën e tij theksoi se gruaja 34 vjeçare punon në një qendër për mbrojtjen e kafshëve në Sllovaki dhe se këlyshët i ka sjellë prej atje.

Tragschitz tha se gruaja mund të ketë sjellë kafshët në shtëpi me qëllime të mira për të vazhduar ofrimin e “kujdesit intensiv” të cilën e kanë nevojë.

Këlyshët janë dërguar në një klinikë veterinari për t’u kontrolluar, ndërsa zyrtarët lokalë do të trajtojnë çështjen për vendosjen e kafshëve në një vend të përhershëm. aa

Salvini kërkon zgjedhje të parakohshme në Itali

Lideri i Partisë italiane, Lega, Matteo Salvini, ka bërë thirrje për zgjedhje të parakohshme, duke thënë se dallimet brenda partnerëve të koalicionit, nuk mund të tejkalohen.

Një tentim i dështuar i Lëvizjes Pesë Yjet për të prishur planet rreth një autostrade, ka treguar se ky koalicion nuk mund të qeverisë më, ka shtuar ai.

Lideri i Lëvizjes Pesë Yjet, Luigi Di Maio, ka thënë se partia e tij nuk frikësohet nga zgjedhjet e reja.

Lideri i Lëvizjes Pesë Yjet, Luigi Di Maio.

Bazuar në sondazhe, partia e Salvinit gëzon dukshëm më shumë përkrahje, kryesisht për shkak të qasjes së tij kundër emigrimit ilegal.

Në zgjedhjet e vitit të kaluar, Lëvizja Pesë Yjet ka fituar dy herë më shumë vota sesa Partia Liga, mirëpo sondazhet parashikojnë se gjendja tani është ndryshe.

Giuseppe Conte, profesori apartiak që shërben si kryeministër i koalicionit, ka thënë se Salvini duhet ta arsyetojë para Parlamentit thirrjen e tij për zgjedhje.

Përplasjet politike për një projekt të një autostrade që do të lidhte qytetin italian, Turin dhe atë francez, Lion, kanë shtyrë kryeministrin Conte që të pezullojë për pak kohë tenderët.

Kjo lidhje që do të kushtonte disa miliarda euro, përfshin edhe hapjen e një tuneli 56 kilometra nën Alpe.

Tuneli i hapur më 1905, që lidh Zvicrën me Italinë.

Andaj, ky plan është kundërshtuar ashpër nga Lëvizja Pesë Yjet si për shkak të çështjeve të lidhura me ambientin, ashtu edhe ato financiare.

Mirëpo, Partia Liga, në anën tjetër, ka thënë se ky projekt do të stimulonte vendet e punës dhe rritjen ekonomike.

Përveç kësaj, mbështetësit e planit kanë thënë se kjo rrugë do të shkurtonte në dy orë udhëtimin mes dy qyteteve.

Ky tunel, po ashtu, do të mundësonte udhëtimin nga Parisi në Milano për katër orë, për dallim nga rreth shtatë sa është tani.

Ky projekt është thënë të jetë nisur 20 vjet më parë dhe një pjesë e tunelit tashmë është gërmuar, por punimet janë planifikuar të zgjasin deri më 2025.

Shpenzimet fillimisht ishte planifikuar se do të arrinin në 8.6 miliardë euro, mirëpo ministri italian i Transportit, Danilo Toninelli, anëtar i Lëvizjes Pesë Yjet, ka thënë se shpenzimet do të arrijnë shifrën mbi 20 miliardë euro.

Bashkimi Evropian ishte zotuar për të financuar 40 për qind të shpenzimeve.

“Le të shkojmë drejt në Parlament dhe të themi se nuk ka më shumicë e t’iu kthehemi votuesve”, ka thënë Salvini, i cili ka pozitën e zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Brendshëm.

Mirëpo, Di Maio, që po ashtu është zëvendës-kryeministër i është përgjigjur shpejt duke thënë, “Ne jemi gati, ne nuk jemi të interesuar për të zënë pozitat qeveritare sepse nuk kemi qenë kurrë”.

Ndonëse Partia Liga është parti e vogël në koalicion, ajo ka fituar më së shumti vota në zgjedhjet evropiane në muajin maj, duke fituar më shumë se një të tretën e votave në Itali.

Megjithatë, kërkesa e Salvinit për zgjedhje të reja nuk nënkupton se ato do të mbahen në një të ardhme të afërt.

Presidenti Sergio Mattarella ka mundësi që të formojë një qeveri teknike dhe të shtyjë zgjedhjet e reja për në vitin e ardhshëm.

Përgatiti: Krenare Cubolli

Nobelistja austriake në Letërsi Elfriede Jelinek firmos për mbrojtjen e Teatrit

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar ka deklaruar se ka nisur në Vjenë më 24 korrik 2019 një peticion për Teatrin Kombëtar, ku shumë artistë e shkrimtarë kanë firmosur për mbrojtjen e saj.

Nënshkruesit e parë janë: Gerhard Ruiss, Gabu Heindl, Elfriede Jelinek, Händl Klaus, Uwe Mattheiß, Sabine Mitterecker.

Suprizues është fakti që në listën e nënshkruesve të huaj është edhe nobelistja austriake Elfriede Jelinek.

Shkrimtarja Elfriede Jelinek është fituese e Nobelit për Letërsi më 2004 me motivacionin për  “rrjedhën muzikorë të zërave dhe kundër-zërave në romane dhe shfaqje që, me një zell të jashtëzakonshëm gjuhësor, zbulojnë absurditetin e klisheve të shoqërisë dhe fuqinë e tyre nënshtruese”.

PETICION

Të nderuar përfaqësues të qeverisë,

Të nderuar deputetë të parlamentit,

Të nderuara zonja dhe të nderuar zotërinj!

Teatri Kombëtar i Shqipërisë është vënë në shënjestër për t’u shembur.

Të solidarizohemi me koleget e kolegët tanë shqiptarë.

Apel drejtuar klasës politike europiane dhe austriake

Teatri Kombëtar në Tiranë është vënë në shënjestër për t’u shembur. Në truallin e Teatrit Kombëtar synohet të realizohet një projekt në kuadrin e një partneriteti publik-privat (planifikimi: studioja daneze e arkitekturës BIG Architektur). Projekti parashikon ndërtimin e kullave private dhe një ndërtesë të re teatri si pjesë e një qendre tregtare. Braktisja e Teatrit Kombëtar në godinën e tij të deritanishme duket një çështje e mbyllur. Njerëz të artit e kulturës dhe qytetare e qytetarë të angazhuar të Tiranës protestojnë që prej një viti kundër këtyre planeve, dhe mbrojnë Teatrin Kombëtar nëpërmjet marrjes në kontroll të mjediseve të tij. Pas aksioneve të para të policisë kanoset zbrazja e dhunshme e Teatrit.

Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Botërore e kanë kritikuar disa herë praktikën e partneritetit publik-privat (PPP) në Shqipëri, sepse shpërndarja e kostove dhe riskut që lidhet me të nuk shkon në të mirë të shtetit shqiptar, popullit shqiptar dhe grupeve të prekura të popullsisë shqiptare. Kërkesa e Bankës Botërore dhe FMN është që kjo praktikë të ndalojë deri në realizimin e proceseve transparente të vendimmarrjes. Për diçka të tillë për momentin as që bëhet fjalë.

Shqipëria përpiqet që, krahas të tjerash, edhe me mbështetjen e fortë austriake, të sigurojë anëtarësimin në Bashkimin Europian. Anëtarësimi në Bashkimin Europian është i pamundur nëse rregullat europiane në lidhje me tenderat, transparencën e prokurimit nuk respektohen, e madje në të kundërtën, krijojnë precedentë që nuk kanë lidhje me shtetin ligjor. Gjithashtu, nuk bën aspak përshtypje të mirë fakti se një firmë nga një vend i Bashkimit Europian vepron me rregulla të tjera krahasuar me ç’do të bënte në hapësirën e BE-së në një vend kandidat për anëtarësim në BE.

Koleget dhe kolegët në Tiranë kanë nevojë urgjente për mbështetjen tonë. Ata kanë nevojë për mbështetjen e politikës europiane, ata kanë nevojë për mbështetjen e politikaneve e politikanëve austriakë që mbështesin hyrjen e Shqipërisë në BE. Lufta e shoqërisë civile kundër shpërdorimit të pasurive publike përballë investuesve privatë dhe kundër shitjes së kulturës teatrore shqiptare meriton solidaritetin tonë të pakufishëm. U bëjmë apel grupeve të personave të adresuar si më lart të mbështesin fuqishëm qëndresën për mbrojtjen e Teatrit Kombëtar në Tiranë kundër sakrifikimit të interesit publik përballë interesave të investuesve dhe politikanëve të gatshëm të bashkëpunojnë me ta.

Ndihmoni edhe ju, jepni edhe ju kontributin tuaj që Teatri Kombëtar në Tiranë të mos shembet. Shfrytëzoni kontaktet tuaja, siguroni vëmendje dhe mbështesni njerëzit e artit dhe kulturës në Shqipëri në luftën e tyre për mbajtjen në këmbë të Teatrit Kombëtar, kudo e kurdo që keni mundësi ta bëni.

Nënshkruar:

Gerhard Ruiss, Përfaqësues i Komunitetit të Autorëve, Republika e Austrisë

Gabu Heindl, Arkitekte

Instituti Ndërkombëtar i Teatrit (ITI) Republika Federale e Gjermanisë

Elfriede Jelinek, Shkrimtare

Händl Klaus, Shkrimtar

Uëe Mattheiß, Gazetar

Sabine Mitterecker, Regjisore

Deklaratat për mbështetjen e kësaj kauze dërgohen tek: gr@literaturhaus.at (Gerhard Ruiss)

Vjenë, 24.7.2019