VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Nga libri për Zvicrën – TAKIM ME BERTRAND PICCARD DHE ANDRE BORSCHBERG – HERONJTË E MILENARIT TË TRETË NGA ELIDA BUÇPAPAJ & SKËNDER BUÇPAPAJ

By | February 5, 2021
blank

Komentet

blank

Einstein e shkroi kur ishte profesor në Universitetin Politeknik të Zyrihut – Në ankand pjesë nga dorëshkrimi i ‘Relativitetit’

VOAL – Një dorëshkrim i autografuar me 54 faqe i shkruar nga fizikanti Albert Einstein dhe inxhinieri Michele Besso midis qershorit 1913 dhe fillimit të vitit 1914 do të dalë në ankand në Christie’s në Paris më 23 nëntor.

Dokumenti i dy shkencëtarëve zviceranë, njëri me origjinë gjermane, tjetri italian, dëshmon për një fazë vendimtare në zhvillimin e teorisë së relativitetit të përgjithshëm, e cila ka reformuar kuptimin modern të funksionimit të universit. Si i tillë, është padyshim dorëshkrimi i Ajnshtajnit (Çmimi Nobel në Fizikë 1921), më i vlefshmi i ofruar ndonjëherë në një shitje publike, i vlerësuar në 2-3,000,000 €.

Autografet e Ajnshtajnit para vitit 1919 janë jashtëzakonisht të rralla në treg. Si një nga dy dorëshkrimet e mbijetuara që dokumentojnë gjenezën e teorisë së përgjithshme (së bashku me të ashtuquajturin fletore të Zyrihut nga fundi i vitit 1912/fillimi i vitit 1913 – tani në Arkivin e Ajnshtajnit në Universitetin Hebraik të Jeruzalemit), autografi që do të dalë në ankand jep një pasqyrë të jashtëzakonshme në punën e Ajnshtajnit. SDA-eb

blank

Gjykata Federale e Zvicrës riorganizohet

 

VOAL – Gjykata Federale e Zvicrës njofton një riorganizim të brendshëm që do të zbatohet në fund të vitit 2022 më së voni për të përballuar mbingarkesën kronike të instancës më të lartë të drejtësisë.

Në një deklaratë të lëshuar të hënën, Gjykata Federale specifikon se rastet e ligjit tatimor do të transferohen nga Gjykata e Dytë e së Drejtës Publike në Gjykatën e Dytë të së Drejtës Sociale. Këtij të fundit do t’i caktohet një gjyqtar i pestë. Dosjet e ligjit të trafikut rrugor do të kalojnë nga Gjykata e parë në Gjykatën e Dytë të së Drejtës Publike.

Instanca supreme me qendër në Lozanë regjistron rreth 8,000 raste të reja në vit. Rishikimi i ligjit të Gjykatës Supreme Federale që supozohej të lehtësonte ngarkesën e saj dështoi në parlament në vitin 2020. Prandaj ajo vendosi të riorganizojë gjykatat e saj të ndryshme. rsi-eb

blank

Festivali i Filmit në Lokarno, magjia e pacënueshme e artit

Piazza Grande e populluar nga publiku i Festivalit

Një sfidë e vështirë për organizatorët e Pardos të cilët, mes distancës dhe maskave, kanë gjetur një mënyrë për të emocionuar publikun

 

VOAL – Festivali i Filmit në Lokarno, duke përfshirë tamponët dhe kalimet Covid, arriti të marrë formë përsëri këtë vit dhe të konfirmojë, siç tha presidenti i tij Marco Solari, vazhdimësinë e vlerave që e kanë karakterizuar atë nga botimi në edicion. Ne pastaj iu afruam stafit dhe auditorit të Festivalit për të kuptuar nëse magjia që zakonisht fryhet në rrugët e Lokarnos në këtë periudhë, ka mbetur gjithashtu gjallë në këtë botim të veçantë nën flamurin e rregulloreve shëndetësore.

blank

Xhiruar nga tapeti i kuq i edicionit të 74 -të të Festivalit

Fjalët kyçe që karakterizuan punën e organizatorëve ishin dy: normaliteti dhe siguria. E gjithë kjo, në këtë edicion të 74 -të që duhej të përballej me të gjithë kufijtë e vendosur nga situata pandemike, e ka vendosur stafin në prani të një sfide krejtësisht të re: t’i kthejë publikut emocionin e Festivalit në një kontekst të vështirë në të cilin njerëzit më shumë se kurrë duan të takohen përsëri dhe të shijojnë, me traditën e Pardos, një kthim të caktuar në realitetin para-pandemik.

blank

Karriget e Piazza Grande

Radhët e këtyre ditëve kanë qenë më të gjata se zakonisht: vizitorët kanë nevojë për Covid Pass dhe duhet të mbajnë distancë. Një situatë që ka ndryshuar numrin e rezervimeve poshtë, e cila, shpjegon drejtori i veprimtarive Raphaël Brunschwig, arrin në rreth 55,000 në krahasim me 170,000 të zakonshmet. Një rënie e pritshme, sqaron Brunschwig, pasi shumë ende kanë frikë të ulen në një dhomë të mbyllur me njerëz të tjerë, të tjerët kanë filluar të kultivojnë zakone të ndryshme dhe disa nuk kanë dëshirë të prenotojnë bileta në mënyrë dixhitale.

blank

Aktori John David Washington i pranishëm në Festival

Sidoqoftë, njerëzit duken përgjithësisht të kënaqur dhe i gjejnë të gjitha këto truke një përpjekje më se të pranueshme për të shijuar ajrin unik që mbretëron në Piazza Grande. Sekreti, zbulon kreu i protokollit shëndetësor Christian Mancini, është thjesht për të shpjeguar dhe kjo është forca e ekipit që po karakterizon Festivalin e këtij viti. rsi-eb

blank

Mali i Bardhë- Gjërat që nuk i dinit mbi Çatinë e Europës

8 gusht 1786, dita në të cilën Paccard dhe Balmat arritën të pushtojnë majën e Mont Blanc nga ana e Chamomix, në Francë, konsiderohet data e lindjes së alpinizmit.

Të dy u inkurajuan të ndërmarrin këtë sukses nga Horace-Bénédict De Saussure, një shkencëtar nga Gjeneva i cili nisi sfidën në 1760, duke premtuar tre gini për këdo që arrinte të ngjitej në mal: njëzet e gjashtë vjet më vonë, dëshira e tij u plotësua.

MAJA E EVROPËS … OSE NDOSHTA JO. Sipas disave, Mont Blanc është maja më e lartë në Evropë me 4,810 metrat e vet. Sidoqoftë, kundërshtuesit argumentojnë se është Elbrus (5642 metra), në Kaukaz, ai që mban rekordin evropian: masivi në fakt ndodhet midis Gjeorgjisë dhe Federatës Ruse, njëmbëdhjetë kilometra në veri të kufirit gjeografik midis Azisë dhe Evropës.

NDRYSHIMI I EMRIT. Emri i kësaj maje të famshme ka një histori të trazuar: nëse në 1603 Shën Francis de Sales, peshkop i luginës Arve, përmend majën që e quan Mont Blanc, kjo nofkë humbi për më shumë se një shekull në favor të Mont Maudit ose Mont Malet (Mali i Mallkuar); vetëm në vitin 1742 Pierre Martel, në Voyage aux Glacieres du Faucigny, i përmend të dy emrat, duke bërë një dallim për herë të parë: në ditët e sotme Mont Maudit është emri i një kulmi dytësor, ndërsa Mont Blanc është emri me të cilin masivi që ndahet mes Francës dhe Italisë njihet botërisht.

SHPIRTRA TË KËQINJ DHE NGRIRJE. Legjenda thotë se në zemrën e Zonjës së Bardhë (një nofkë tjetër e Mont Blanc) u vendosën një luzmë shpirtrash të këqij dhe krijesash të poshtra, të cilat në të kaluarën do të ishin përpjekur në çdo mënyrë të shpërthenin muret e masivit shkëmbor dhe të çliroheshin, duke shkaktuar ortekë vdekjeprurës dhe duke bërë që mali të merrte mbiemrin “I mallkuar”. Sidoqoftë, në një pikë të caktuar, mali, i magjepsur nga këto krijesa, gëlltiti gjithçka përreth tij, duke u mbuluar me një batanije akulli: ishte viti 1300, fillimi i Epokës së Vogël të Akullit.

“KUFIRI ËSHTË NË KOKËN TONË”. Ishte lajm i disa ditëve më parë: Andrea Lanfri dhe Massimo Coda, dy alpinistë me aftësi të kufizuara që për ironi përcaktojnë veten si “dy burra dhe një këmbë” dhe kanë tre proteza të dy, pushtuan majën e Mont Blanc: “Dje në mëngjes në orën 6:23 Kam prekur qiellin me tre gishta, në një lartësi prej 4,810 metra”, shkroi Lanfri në profilin e tij në Facebook. Por ky është vetëm fillimi: “Tani nën majën tjetër të Monviso!”. Qëllimi i Lanfrit është të jetë alpinisti i parë me gjymtyrë të amputuara që arrin majën e botës, Everest: “Për mua do të ishte një ëndërr e pashembullt”, tha ai./ Bota.al

blank

Arkiv 9 gusht 2013 – PËR SE OPRAH WINFREY U NDIE E FYER NË ZYRIH

Oprah Winfrey (reuters)

Voal-online – Në një dyqan luksi në Zyrih, prezantueses së njohur televizive amerikane me ngjyrë Oprah Winfrey, nuk i është dhënë për ta parë një çantë dore ngaqë shitësja e dyqanit ka mëtuar se ajo nuk kishte se me çfarë ta blinte çantën.

Në “Entertainment Tonight” të CBS, Winfrey ka thënë se shitësja i ka thënë fjalë për fjalë kështu: “Është tepër e shtrenjtë (35’000 franga), nuk mund të ta lejoj.”

Prezantuesja (pasuria e së cilës është vlerësuar 2,8 miliardë dollarë) ishte në Zvicër për dasmën e martesës së Tina Turner e po bënte shopping në qytetin zviceran. Në Blick online shitësja ka kërkuar falje, duke thënë se ishte një keqkuptim.

blank

PALLATI FEDERAL HOMAZH GRAVE ZVICERANE

Deri më 13 gusht projektimi në fasadën e ndërtesës do të kremtojë me rastin e 50 vjetorit të dhënies së të drejtës së votës

 

VOAL – Gratë ndriçohen në fasadat e Pallatit Federal falë projektit “Homage 2021”, me rastin e 50 vjetorit të së drejtës së votës.

Programi i ideuar nga Liliana Heimberg dhe rezultat i një kërkimi të shtrenjtë nga historiania berneze Franziska Rogger, përfshin projeksionin e dokumenteve që nxjerrin në pah sukseset e grave të angazhuara, të gjitha të shoqëruara me një fonogram.

Ekzistojnë mbi 350 imazhe historike, pjesërisht të rralla, që ndjekin njëra -tjetrën, duke kujtuar fillimet e lëvizjes feministe, kontaktet ndërkombëtare dhe strategjitë gjithnjë të reja të miratuara në të kaluarën nga gratë gjatë më shumë se njëqind viteve të rrugës së tyre drejt arritjes së të drejtave politike.

“Është demonstrimi se si gratë kanë ndryshuar jo vetëm të tashmen, por edhe të ardhmen e të gjithë qytetarëve zviceranë, dhe se si gratë kanë bërë histori në mënyrë të pavarur në vendin tonë”, thonë organizatoret.

Këto gra në pjesën më të madhe mungonin nga veprat standarde të historisë zvicerane, madje edhe në tekstet shkollore. Për këshilltaren federale Simonetta Sommaruga, është e rëndësishme t’u jepet atyre shikueshmëria që meritojnë: “Edhe gratë që u përfshinë dhe u ekspozuan paguan një çmim të lartë. Dhe kjo është arsyeja pse sot ne u jemi mirënjohës atyre që e bënë këtë punë në atë periudhë”

Për më tepër, falë këtij projekti, disa gra të së kaluarës do të përfshihen në enciklopedinë historike të Zvicrës. Instalimi do të jetë i dukshëm deri më 13 gusht. rsi-eb

blank

Intervista – Ja çfarë mendon për udhëtimin e Jeff Bezos në hapësirë astronauti zviceran Claude Nicollier

VOAL – Anija Blue Origin e Jeff Bezos, pronari i Amazon, arriti të bënte një fluturim suborbital dje, të martën. Një ngjarje e transmetuar drejtpërdrejt dhe e cila u pasua gjithashtu nga Claude Nicollier. Astronauti, i cili në vitet nëntëdhjetë u bë zvicerani i parë që shkoi në hapësirë, u shpjegoi mikrofonëve tanë këndvështrimin e tij mbi garën për turizmin hapësinor:

Z. Nicollier, çfarë mendoni për këtë fluturim të martën pasdite?

“Se ishte një fluturim i plotë hapësinor, dhe është diçka shumë tërheqëse, dhe gjithashtu relativisht e rrezikshme. Shtë një përvojë shumë e thellë për ata që e jetojnë ”

Dhjetë ditë më parë përfundoi me sukses fluturimi i Virgin Galactic i Richard Brenson, sot ai i Origjinës Blu … a jemi me të vërtetë përballë debutimit të turizmit hapësinor?

“Theshtë fillimi i një lloji të caktuar të turizmit hapësinor … Shkuarja në orbitë është diçka jashtëzakonisht e shtrenjtë, me Dragon Space X Crew të Elon Musk kostoja për person është 55 milion dollarë; këtu jemi ballafaquar me diçka tjetër: fluturimet suborbitale bëjnë të mundur arritjen në kufirin e hapësirës por realizojnë zbritjen menjëherë. Kostot zvogëlohen: me origjinë Virgin Galactic ose Blue, mendoj se po flasim për 250,000 dollarë për person. Është e shtrenjtë, por në të njëjtën kohë e lirë ”.

Në një nivel thjesht simbolik, a është fluturimi i Jeff Bezos diçka që na afron si njerëzim më afër hapësirës?

“Në një mënyrë shumë të kufizuar, duhet thënë … Jep mundësinë për të parë tokën nga hapësira. Ju mund të shihni lakimin e tokës, pamja është e shkëlqyer, të lë pa frymë! Kjo është një gjë e mahnitshme që tërheq shumë njerëz. Gjithashtu, ka 3-4 minuta gravitet zero ku noton në kabinën. Një element tjetër tërheqës është që ata që e jetojnë këtë përvojë, ata që ngjiten midis 80 dhe 100 kilometra, të bëhen në fakt astronautë. Katër personat që bënë këtë fluturim prej disa minutash sot janë astronautë, ata kanë të njëjtin titull si Neil Amstrong ”

Data e sotme nuk u zgjodh rastësisht: më 20 korrik 52 vjet më parë, njeriu vuri këmbën në hënë. A mund të flasim për këtë 20 korrik 2021 si një datë tjetër historike?

“Jo, nuk mendoj se mund të themi se fluturimi i Jeff Bezos është historik … por në përgjithësi, edhe me fluturimin e Richard Branson, muaji korrik 2021 çoi në aksesin e publikut fluturimet hapësinore suborbitale. Sidoqoftë, nuk mendoj se janë data që do të hyjnë në histori … Një fluturim suborbital ju lejon të ngjiteni në kufirin e hapësirës dhe të zbrisni: krahasuar me fluturimet e Gagarin ose hapat e parë të Neil Amstrong në Hënë, më 20 korrik 1969, kjo nuk është diçka themelore për njerëzimin ”.

Dhe ju, nuk mendoni të ktheheni në hapësirë?

“Jo, unë kisha privilegjin të merrja pjesë në katër misione madhështore në vitet 1990, por ishte punë: u mbusha me lumturi jo vetëm nga shkimi në hapësirë, por edhe sepse po kontribuoja në kërkimin shkencor. Sigurisht që do ta doja, por nuk është domosdoshmëri ”.

Intervistë nga Andrea Vosti/rsi-eb

blank

Rekord i ri për eksportet zvicerane

Mbi 60 miliardë franga për herë të parë në tremujor falë, para së gjithash, sektorit kimik-farmaceutik

VOAL – Rekord i ri për eksportet zvicerane, i cili në tremujorin e dytë tejkaloi 60 miliardë franga për herë të parë brenda tre muajsh, falë edhe një herë forcës lëvizëse të sektorit kimik-farmaceutik.

Kjo del nga të dhënat e botuara të martën nga Administrata Federale e Doganave.

Në prill, maj dhe qershor, eksportet arritën në 60.5 miliardë franga, një rritje prej 3.2% krahasuar me periudhën janar-mars, ndërsa importet arritën 48.9 miliardë, një rritje prej 3.8%.

Ndryshimet e treguara janë nominale: në terma realë (dmth korrigjuar për efekt të çmimeve) rritjet përkatëse ishin + 1.0% dhe + 1.2%. Bilanci tregtar mbyllet kështu me një suficit prej 11.5 miliardë franga, një shifër e regjistruar kurrë më parë.

Kjo është rritja e katërt tremujore radhazi pas kolapsit për shkak të shpërthimit të krizës së koronavirusit.

Në krahasim me tremujorin e parë, sektorë të ndryshëm të eksporteve treguan prirje të përziera. Deri tani më të rëndësishmet, kimikatet farmaceutike, marka (nominalisht) + 4.7% (në 31.6 miliardë franga), me 527 milion më shumë (në 11.0 miliardë) vetëm për produktet imunologjike. pasuar nga makineritë dhe elektronika, orët e prodhimit, instrumentet precize (+ 3.1% në 4.3 miliardë), metalet (+ 5.7% në 3.7 miliardë) dhe produktet ushqimore (+2, 0% në 2.3 miliardë).

Në një nivel rajonal, kontinenti më i rëndësishëm për produktet me markë zvicerane mbetet Evropa, ku Gjermania është vendi kryesor i eksportit (+ 3.6% në 11.3 miliardë). Nga ana tjetër, Azia është në rënie, me Kinën që bie ndjeshëm (-14.0% në 3.7 miliardë) dhe Amerikën e Veriut.

Për sa i përket importeve, Evropa renditet gjithmonë e para, e ndjekur nga Azia dhe Amerika e Veriut. Me shumë rëndësi për tregtinë e jashtme zvicerane janë tre kontinentet e tjera, përkatësisht Amerika Latine, Afrika dhe Oqeania). rsi-eb

blank

Kjo është Zvicra më e fortë e të gjitha kohërave – Nga Armando Ceroni

Duke përshëndetur tifozët që kishin ardhur në Shën Petërburg

VOAL – Gëzim për atë që ishte. Trishtim për atë që mund të ketë qenë, por nuk është. Emocione të kundërta që ndërthuren në një. Do t’i ndieni për një kohë të gjatë i dashur, tifoz i vjetër i përfaqësueses, që pasi kishe ëndërruar çerekfinalen për gati shtatëdhjetë vjet, ishe nën iluzionin se mund të shkohet më tej. Në gjithë historinë e futbollit zviceran. Na ka humbur një dreq gjë për të fluturuar në gjysmëfinale.

Dukej se gjithçka po shkonte në atë drejtim madhështor. Mbetëm në vetëm dhjetë. Ne zhytëm trupin, zemrën dhe shpirtin në një liqen djerse. Ne arritëm t’i rezistojmë sarabandës së sulmeve të Spanjës, për të luajtur për lavdi në penallti. Të cilat nuk janë një llotari, por pasqyra e asaj që keni brenda. Energjitë që jeni ende në gjendje të shkarkoni në kohën më të vështirë. Dhe atje ne u shembëm. Dhe atje mbaroi gjithçka. Por nga atje duhet të fillojmë përsëri.

Këta evropianë na kanë dhënë shumë dhe thanë të njëjtën gjë. Se Zvicra është një ekip i vërtetë. E cila mund të luajë kundër kujtdo. E cila ka hyrë në një dimension të ri, duke zhdukur heronjtë e vitit 1994 dhe gjithashtu ata të vitit 2006. Kjo është Zvicra më e fortë ndonjëherë, por edhe ajo që mbi të gjitha na ka dhënë emocione, duke hyrë përfundimisht në zemrat e adhuruesve të futbollit zviceran. rsi-eb

blank

Përfaqësuesja e futbollit iu bën vizitë Rojave Zvicerane në Vatikan

VOAL – Në pritje të sfidës së rëndësishme të futbollit me kampionët në fuqi të botës, Franca, lojtarët e Zvicrës – të cilët po qëndrojnë në Romë këto ditë – ishin mysafirë të mërkurën në mbrëmje në Vatikan, ku u takuan me Gardën Papale Zvicerane.

Një vizitë që u zhvillua në ditën e pushimit të tyre, duke respektuar natyrshëm të ashtuquajturën “flluskë” të vendosur nga UEFA dhe masat e rrepta antividale. Së pari lojtarët admironin bukuritë e muzeve të Vatikanit dhe veprat e artit në Kapelën Sistine, pastaj ishte radha e armatimit të rojeve, ku ruhen armët dhe blindat e trupave të armatosura më të vjetra të përhershme në botë. Pesë shekuj histori të pandërprerë. Xhaka dhe Petkovic më pas i dorëzuan komandantit të rojes Christoph Graf fanellën e skuadrës të nënshkruar nga të gjithë me fotot e zakonshme.

“Është shumë emocionuese të vizitosh një vend kaq plot tradita – tha Yann Sommer – ata na treguan se si funksionon jeta këtu. Tradita, po, por edhe solidariteti, gëzimi për të qenë së bashku dhe për të besuar në mundësitë e veta. Ato janë vlera të rëndësishme për jetën, për sportin dhe për një ekip të suksesshëm ”. rsi-eb

blank

Zvicër – turizmi i brendshëm lulëzon

VOAL – Vera e dytë e pandemisë konfirmon tendencën e zviceranëve për të kaluar pushimet në vendin e tyre. Sidoqoftë, ekziston ende një hendek i rëndësishëm midis rajoneve malore dhe atyre urbane, të cilat ende përpiqen të kthehen në nivelet e para krizës. Kjo është një analizë nga Zvicra Turizëm, e cila nëse nga njëra anë nënvizon kërkesën e fortë të brendshme, nga ana tjetër përsëri regjistron një prani të ulët të udhëtarëve të huaj.

Për sa i përket qëndrimit gjatë natës në hotele, organizata vlerëson një rënie prej 5% në krahasim me vitin 2020, një shifër që përkthehet në 250 milion franga më pak në vlerën e shtuar për sektorin, dhe që ndikohet nga efektet e periudhës së dimrit që ka kaluar.

Martin Nydegger, drejtori i Turizmit në Zvicër, tha megjithatë se pritet një kthim “gradual” i turistëve evropianë. Sipas vlerësimeve nga qendra e kërkimit ekonomik, vizitorët gjermanë dhe francezë pritet të rriten me 15% dhe 20% përkatësisht këtë vit krahasuar me vitin 2020. Por kjo rritje do të kompensohet nga fakti se shumë zviceranë, falë lehtësimit të kufizimeve , do të fillojnë të udhëtojnë jashtë vendit. rsi-eb

blank

Takimi Biden-Putin rikthen vëmendjen diplomatike në Gjenevë

Marrë nga Associated Press

Një vit më parë, Gjeneva nuk ishte në qendër të vëmendjes diplomatike. Kjo sepse administrata Trump ndiqte politikën “Amerika e Para”, e cila injoronte ndërkombëtarizimin që përfaqëson qyteti zviceran, gjë që solli si rezultat edhe një qasje të ashpër ndaj institucioneve kryesore të saj si Organizata Botërore e Shëndetësisë, Këshilli për të Drejtat e Njeriut dhe Organizata Botërore e Tregtisë. Por tani që Shtetet e Bashkuara udhëhiqen nga një administratë e re, kjo qasje i përket të kaluarës.

Qyteti buzë liqenit, i njohur si udhëkryq i Luftës së Ftohtë dhe qendër e lirisë zviceriane, i paanshëm dhe humanitar, do të kthehet në qendër të vëmendjes botërore pasi aty takohen të mërkuren Presidenti amerikan Joe Biden dhe homologu i tij rus Vladimir Putin.

Kjo shënon herën e tretë që në Gjenevë mbahen bisedime mes udhëheqësve amerikanë dhe rusë. I pari ishte një takim multilateral ku bënte pjesë Presidenti amerikan Dwight Eisenhower dhe udhëheqësi sovjetik Nikita Khrushchev më 1955.

I dyti erdhi pas 30 vitesh kur Presidenti Ronald Reagan takoi Mikhail Gorbaçovin një takim i rëndësishëm që disa e shohin si fillimin e fundit të Bashkimit Sovietik.

Në të dyja rastet palët përparuan drejt zbutjes së tensioneve. Ka shpresa për përmirësim të mëtejshëm në çështjet që aktualisht ndajnë dy vendet si Ukraina, të drejtat e njeriut dhe sulmet kibernetike.

Presidenti Putin e la cilësuar fundin e Bashkimit Sovietik si “katastrofën më të madhe gjeopolitike të shekullit 20” dhe është përpjekur të rindërtojë ndikimin dhe prestigjin global të epokës sovjetike të Rusisë.

Ai shpesh kritikon trashëgiminë e zotit Gorbaçov, duke thënë se SHBA dhe Bashkimi Sovjetik ishin zotuar për moszgjerim të NATO-s drejt lindjes pas ribashkimit të Gjermanisë, premtim që siç thotë ai u thye më vonë. Sot Gjeneva nuk është qendra e spiunazhit të Luftës së Ftohtë dhe intrigave si dikur.

Ndërsa Zvicra në shumë mënyra ka pastruar reputacionin e saj si një vend ku të pasurit dhe të fuqishmit dërgojnë fonde për të shmangur taksat, ekspertët thonë se shumë autokratë ende tërhiqen nga pavarësia dhe qëndrueshmëria e bankave zviceriane.

Sidoqoftë, qyteti ka ndërtuar një reputacion për diplomaci, humanizëm dhe multilaterizëm.

Kryqi i Kuq Ndërkombëtar është themeluar atje më 1863 për të ndihmuar viktimat e konflikteve. Presidenti amerikan Woodrow Wilson ndihmoi ngritjen e Lidhjes së Kombeve, paraardhësit të Kombeve të Bashkuara prej nga ishte shmangur Kongresi, për të nxitur dialogun. Konventat e Gjenevës përcaktojnë rregullat për sjelljen humanitare në një luftë.

Kohët e fundit, Gjeneva ishte vendndodhja e selive evropiane të Kombeve të Bashkuara, zyrën e saj për të drejtar e njeriut dhe shumë organe të lidhura me OKB-në, institucione shumëpalëshe dhe grupe humanitare dhe avokimi, shpesh me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara.

Situata ndryshoi gjatë presidencës së Donald Trumpit. Ai largoi Shtetet e Bashkuara nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut i mbështetur nga Kombet e Bashkuara. Ai gjithashtu kritikoi Organizatën Botërore të Tregtisë dhe i hoqi asaj të drejtën e zgjidhjes së mosmarrëveshjeve tregtare.

Pak më shumë se një vit më parë, zoti Trump ndaloi financimin amerikan për OBSH-në dhe kërcënoi me tërheqjen e Shteteve të Bashkuara për shkak të pretendimeve për gabime të agjencisë shëndetësore në fillim të krizës së COVID-19 në Kinë. Presidenti Biden vazhdoi angazhimin e Shteteve të Bashkuara dhe riktheu financimin për organizatën.

“Administrata Biden nuk është aq e njëanshme sa administrata Trump dhe kjo është një gjë shumë e mirë për organizatat e Gjenevës dhe qeverisjen botërore”, tha Nicolas Levrat, Drejtor i Institutit për Studime Ndërkombëtare në Universitetin e Gjenevës.

Thomas Greminger, ish sekretar i përgjithshëm i Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë, thotë se zgjedhja e Gjenevës për samitin është shumë simbolike dhe shpreson se kjo sinjalizon rëndësinë e rolit amerikan në multilaterizëm.

“Hapësirave të sigurta po u kthehet rëndësia, pra vendet ku njerëzit që nuk pajtohen mund të takohen, diskutojnë dhe përpiqen të krijojnë ura”, tha ai.

Takimi i së mërkurës mes Presidenti Biden dhe Presidentit Putin është i pari që kur zoti Biden mori detyrën në janar. VOA


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend