VOAL

VOAL

Nga Basir Çollaku – Motra si bonus/ Dokumenti, si u shkel ligji për Ballukun kryetare e KPK

July 25, 2022
blank

Komentet

blank

“Kishte komunikime të vazhdueshme me kryeministrin shqiptar”, mediat e huaja jehonë skandalit “McGonigal: Loboi kundër kundërshtarit të Ramës

Partia Demokratike ka publikuar sot një video ku bëhej një përmbledhje e jehonës që mediat ndërkombëtare i kanë bërë skandalit me ish-zyrtarin e lartë të FBI Charles McGonigal.

Në kronika theksohej marrëdhënia e ngushtë që McGonigal kishte me kryeministrin shqiptar dhe shumë e parave që ai mori nga punonjësi i shërbimit informativ shqiptar.

Nuk lihet pa përmendur edhe fakti që McGonigal në këmbim të parave ndihmoi në lobimin kundër kundërshtarëve të kryeministrit shqiptar, referuar hetimeve të nisura për financimet ruse në PD.bw

blank

Shqiptarët nuk duhet ta lejojnë Edi Ramën as edhe një orë Kryeministër – Nga MILAIM NELA

Opozita shqiptare nuk guxon ta lejojë këtë superskandal të kalojë siç kanë kaluar dhjetëra skandale të 10 viteve të fundit.

Opozita shqiptare dhe populli shqiptar nuk guxon të lejojë që në krye të ekzekutivit shqiptar të vazhdojë të qëndrojë vrasësi i pluralizmit shqiptar.

Opozita dhe populli shqiptar nuk guxon ta lejë shtetin shqiptar ne duart e mafias qoftë edhe një ditë të vetme.

Këto 3 ditë është bërë e qartë që një kryeministër shqiptar ka korruptuar një nga njerëzit më rëndësishëm të zbulimit amerikan për të goditur për vdekje partinë kryesore të opozitës shqiptare.

Tani nuk ka më dyshim që ky investim kriminal dhe i paligjshëm goditi kryetarin e djeshëm të opozitës i cili duke qenë i dobët dhe pa shtyllë kurrizore politike u vu totalisht në shërbim të interesave të pushtetit të mafias. Kjo që po shkruaj gjithësesi nuk e përjashton marrëveshjen e Lulzim Bashës me Edi Ramën për shkatërrimin e Partisë Demokratike në funksion të interesave të mësipërme aq më tepër që shqiptarët janë tashmë në dijeni të marrëveshjes jopublike të tyre me 17 maj 2017.

Sot është bërë e qarte tashmë se nga kanë buruar dëshmitë e “agjencive të inteligjencës” amerikane (me siguri ka edhe të tjera) të cilat i janë servirur Sekretarit të Shtetit për të bërë ‘non grata’ dhe delegjitimuar kryetarin aktual të opozitës dhe ish-kryeministrin Sali Berisha!

Sot të nderuar miq, mbështetja absurde e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj një klike kriminale të instaluar në Tiranë ju ka shpjeguar dhe nxjerrë shqiptarëve në dritë të diellit mekanizmin dhe ingranazhet e kësaj mbështetje.

Deri sot kemi hamendësuar, sot na është thënë se çfarë dhe si ka ndodhur.

Pa mëdyshje!

Shqiptarët nuk duhet të lejojnë më që falë këtyre mekanizmave mafioze të rrënohet më tej reputacioni i Shteteve të Bashkuara të Amerikës falë këtyre makinacioneve të pista!

Unë shpresoj dhe besoj fort që organet ligjzbatuese të SHBA-së për hir të interesit nacional të shtetit të tyre do të hetojnë veprimtarinë shkatërruese ndaj opozitës shqiptare të përfaqësuesve diplomatikë të tyre në Tiranë.

Kjo ambasadore shpresoj të largohet menjëherë nga Shqipëria e të investigohet në detaje veprimtaria e saj.

Kryeministri Rama duhet jo vetëm të largohet nga posti që e ka uzurpuar në mënyrë të paligjshme por ai duhet të ishte arrestuar nga SPAK dhe sot duhet të ishte pas hekurave.

Kjo duhet të ishte minimumi nëse Shqipëria do ishte sadopak shtet normal dhe i së drejtës!

Por kjo siç tashmë e dimë të nderuar miq nuk ka gjasa të ndodhë sepse e gjithë ngrehina e shtetit përfshirë edhe të ashtquajturat organe të drejtësisë tashmë është e kriminalizuar!

Koha nuk pret me thirrje forumesh dhe diskutime pa vlere!

Nëse pluralizmi dhe shteti duhet të rikthehen serish, shqiptarët duhet të sakrifikojnë e të mbushin rruget e sheshet deri në largimin pa kushte të kësaj klike.

Vendi duhet të shkojë nën administrimin kalimtar të një qeverie teknike deri në përgatitjen e kushteve për zgjedhje pa patronazhistë dhe jashtë tutelës së sektit kriminal.

Jo, jo më!

Duhet vepruar që sot, nesër do të jetë vonë!

blank

Agim Xhafka: Po mbledhim lekët për dashnoren e McGonigal

 

Çdo mëngjes gruaja më jep 200 lekë për kafe dhe ujë. Sot i kërkova:

-Dhe 200 të tjera!

-E pse kështu?

-Për dashnoren time.

S’u përmbajt, qeshi me të madhe.

-Pika ty dhe dashnores që ke zënë!

Po nuk e lashë me kaq.

-Shpresa i jep Nestit për dashnoren e tij 500 lekë çdo ditë. Shko pyete, ngjitur e ke.

-Do e ketë më të bukur se kjo tëndja, andaj, po tallej ajo.

-Yll e ka dhe xha Llazi, po 100 lekë i jep se me pension të pakët i ziu, shtova.

E ndërsa po lidhja këpucët, ajo vrik trokiti te dera e Nestit. Për fat i doli Shpresa.

-Ka dashnore Nesti, moj?- e pyeti.

-Po, po, u bënë tre vjet- tha ajo me mburrje. Se mos vetëm ai. Të gjithë burrat e pallatit.

-Po ky imi a e ka ndopak të bukur?

-Yll e kanë të gjithë. Peri moj, peri.

-Si e quajnë?- u egërsua shqiponja ime.

-Ja të pyes. O Nesti, si e quajnë dashnoren tuaj?

-Nuk ja them tamam emrin. E ka të ngatërruar se është e huaj.

-E huaj, foli gruaja dhe pashë që u mbajt te dera. Gati po rrëzohej.

-Eja, eja ta shikosh, sapo doli në televizor, e ftoi Nesti.

U sula dhe unë. Në ekran një gocë veshur me të kuqe. E re si një drenushë pylli. Spikeri lexonte, kjo është e dashura e shefit të FBI-së McGonigal, që mori 225 mijë dollarë nga Shqipëria, blinte dhurata për këtë vajzë, e çonte në restorante të shtrenjta e dhuratat lumë.

Gruaja ngeli pa gojë. Në vend të saj fola unë:

-Ndaj po mbledhim lekë ne burrat. T’ia dërgojmë këtij shefit të FBI-së e t’i lutemi Ramës mos harxhojë më nga buxheti për dashnoret e miqve.

Gruaja nxori 200 lekë, m’i la në pëllëmbë të dorës e shtoi:

-Të fala dashnores!

U qetësua sorkadhja ime, i puliste qepallat sikur e kishte zënë korrenti.

blank

Kreu i PD: Rossini, vartësi dhe ortaku i McGonigal, FOTO me Agron Neza

Kryetari i Partisë Demkratike Sali Berisha ka publikuar një foto të Marko Rossinit, me oficerin e shërbimit inteligjent shqiptar Agron Neza.

‘Rossini i cili ishte vartës në detyrë, por dhe ortak në biznes i Charls McGonigal të cilit Rama në përpjekjen e tij për të shkatërruar opozitën i dërgoi në Madrit gazetarin e tij për t’i marrë intervistë në të cilën ai e quan Berishën kukull të Putinit’, shkruan Berisha në Facebook.

Postimi i plotë:

Ky është Marko Rossini me oficerin e shërbimit inteligjent shqiptar Agron Neza.

Rossini i cili ishte vartës në detyrë, por dhe ortak në biznes i Charls McGonigal të cilit Rama në përpjekjen e tij për të shkatërruar opozitën i dërgoi në Madrit gazetarin e tij për t’i marrë intervistë në të cilën ai e quan Berishën kukull të Putinit.

https://fb.watch/ikKWau9Agu/

Agron Neza është personi që në 2017 i dha McGonigal 225 mijë dollar. Ai ka shoqëruar Edi Ramën në të gjithë udhëtimet e tij në Shqipëri dhe në të gjitha takimet e tij të fshehta me kreun e kundërzbulimit të FBI. Kurse Rossini është arrestuar nga FBI për korrupsion nga Guvernatori i Porta Rikës.

In this photo: Marko Rossini with Agron Neza.

Marco Rossini, is a subordinate of McGonigal but also shareholder in his company in Albania. In his efforts to destroy the opposition Rama sent to Madrid a TV crew close to him to intervieë Rossini. He claimed in that paid for intervieë that Sali Berisha is a puppet of Putin.

https://fb.watch/ikKWau9Agu/

McGonigal and Rossini were handsomely paid by Rama to destroy the Albanian oposition.

Agron Neza is a former Sigurimi operative (intelligence officer of the Albanian Security police), the man who gave 225 K USD to McGonigal.

Neza accompanied McGonigal in all his secret meetings ëith Prime Minister Rama.

syri.net

blank

Kush është gruaja që i bëri “gropën” McGonigal: Më jepte dhurata deri në 1 mijë dollarë, përdorte makinat e FBI për të bërë seks

Charles McGonigal, ish-agjenti special në krye të Divizionit të Kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, dyshohet se u dorëzua në Byro nga ish-dashnorja, Allison Guerriero, pasi ai i dha fund lidhjes së tyre dhe zbuloi se nuk do ta linte gruan e tij për të.

Gjatë kohës së saj me McGonigal, Guerriero zbuloi një çantë me para në apartamentin e tij në Park Slope, Brooklyn në tetor 2017, dhe kur ajo e pyeti për këtë, ai pretendoi se i kishte fituar paratë përmes bixhozit në një lojë bejsbolli.

Guerriero pretendoi se lidhja e tyre zgjati më shumë se një vit dhe se ai shpenzonte shuma të mëdha parash për të dhe bënte seks në automjete në pronësi të FBI-së.

Kur çifti u takua, Guerriero ishte 44 vjeç dhe ishte një ish-mësuese zëvendësuese e kopshtit, e cila doli vullnetare për kauzat e zbatimit të ligjit, duke punuar si kontraktore për një kompani sigurie ndërsa jetonte në shtëpi me babanë e saj.

 

McGonigal, ishte 49 vjeç, sapo kishte filluar një punë të re në zyrën e FBI-së në Nju Jork.

Distrikti Jugor i Nju Jorkut hapi një padi me pesë pika kundër McGonigal dhe Sergey Shestakov në fillim të kësaj jave, duke i akuzuar ata për shkelje dhe komplot për të shkelur Aktin Ndërkombëtar të Fuqive Ekonomike Emergjente dhe për komplot për të kryer pastrim parash.

 

McGonigal, i cili doli në pension në vitin 2018, luajti një rol në hetimet e ndjeshme dhe të profilit të lartë, duke përfshirë hetimin e Robert Mueller mbi lidhjet e supozuara të Rusisë me fushatën presidenciale të Donald Trump në 2016.

 

Charles McGonigal, tani 54 vjeç, u lirua nga gjykata federale e Manhatanit të hënën me një garanci prej 500,000 dollarësh njohjeje personale, pas arrestimit të tij të shtunën për akuzat e paraqitura në dy aktakuza të reja të pavulosura.

 

Një nga paditë, e ngritura në Manhattan, akuzoi McGonigal për shkelje të sanksioneve të SHBA-së duke punuar për Oleg Deripaska, një mik miliarder i Vladimir Putin, pas tërheqjes së tij në 2018 nga FBI.

 

Akuzat e tjera, të ngritura në Uashington DC, pretendojnë se McGonigal mori 225,000 dollarë ryshfet në para nga një ish agjent i paidentifikuar i inteligjencës shqiptare, ndërsa drejtonte degën e kundërzbulimit në zyrën fushore të FBI-së në Nju Jork.

Në një intervistë me Insajderin, Guerriero pretendon se McGonigal përdori burimet e FBI-së për marrëdhënien e tyre, duke përfshirë seksin në një automjet të FBI-së.

Ajo vë në dukje se si McGonigal mund të ketë abuzuar gjithashtu me pozitën e tij të besimit, pasi kishte hapur një herë një hetim të FBI-së ndaj një shtetasi amerikan që loboi për një kundërshtar të kryeministrit shqiptar, me të cilin ai ishte afruar.

Në aktakuzën e së hënës thuhet se McGonigal shoqërohej nga ish-spiuni i paidentifikuar kur u takua fshehurazi me kryeministrin shqiptar Edi Rama në shtator 2017, ku i dha Ramës pajisje të FBI dhe i ofroi këshilla për licencat fitimprurëse të shpimit të naftës.

McGonigal akuzohet gjithashtu se ka fshehur nga FBI detajet kryesore të një udhëtimi të vitit 2017 në Shqipëri me ish-zyrtarin e inteligjencës shqiptare, i cili dyshohet se i ka dhënë të paktën 225,000 dollarë në tre pagesa të veçanta në para.

Pasi arriti atje, sipas Departamentit të Drejtësisë, McGonigal u takua me kryeministrin e Shqipërisë dhe kërkoi kujdes në dhënien e licencave të shpimit të fushës së naftës në vend për kompanitë ruse. Kontaktet shqiptare të McGonigal-it kishin një interes financiar në ato vendime.

Në një shembull se si McGonigal dyshohet se mjegullonte përfitimet personale me përgjegjësitë profesionale, prokurorët në Uashington thonë se ai drejtoi zyrën e FBI-së në Nju Jork të hapte një hetim lobimi kriminal në të cilin ish-zyrtari i inteligjencës shqiptare do të shërbente si një burim njerëzor konfidencial.

McGonigal e bëri këtë, pretendojnë prokurorët, pa i zbuluar FBI-së ose Departamentit të Drejtësisë lidhjet e tij financiare.

Në intervistën e saj, Guerriero pohoi se si McGonigal do të shpenzonte bujarisht për të – shumë më tepër se sa do të lejonte zakonisht paga e tij e FBI-së.

Ai i jepte asaj dhurata prej 500 ose 1000 dollarë për ditëlindjen dhe Krishtlindjet – dhe madje i jepte një personi të pastrehë 100 dollarë në rrugë.

Ajo vendosi t’i jepte fund lidhjes së tyre vetëm pasi zbuloi se ai ishte i martuar me dy fëmijë adoleshentë dhe donte të mbetej i tillë, duke qëndruar me gruan që do i referohej si ‘ish-gruaja’ e tij.

Pas një momenti kur piu dhe në një gjendje xhelozie, Guerriero i dërgoi email shefit të McGonigal, Ëilliam Sëeeney, i cili ishte në krye të zyrës së FBI-së në Neë York City.

Ajo i zbuloi atij detaje të lidhjes së bashku me marrëdhëniet që kishte vënë re se McGonigal kishte kontakte në Shqipëri.

McGonigal ishte miqësuar me kryeministrin e Shqipërisë, kishte shkuar  në vendin e tij disa herë.

Në të vërtetë, McGonigal tani është akuzuar për tjerrjen e rrjetit të tij të mashtrimit në skema të shumta të supozuara për të përfituar nga pagesat e huaja të paligjshme.

Akuza më mahnitëse e akuzon atë se ka punuar me një ish-diplomat sovjetik, i kthyer në përkthyes rus, në emër të Deripaska, një miliarder rus që ata supozohet se e quanin në kod si ‘djaloshi i madh’ dhe ‘klienti’.

McGonigal, i cili kishte mbikëqyrur dhe marrë pjesë në hetimet e oligarkëve rusë, duke përfshirë Deripaska, punoi për të hequr sanksionet e Deripaskës në 2019 dhe mori para prej tij në 2021 për të hetuar një oligark rival, tha Departamenti i Drejtësisë.

Duke folur për arsyen pse ajo vendosi të tregojë gjithçka për ish-dashnorin e saj, Guerriero pohon: “Isha i tronditur, isha shumë e dashuruar me të dhe u lëndova shumë”.

Tre vjet pas dërgimit të emailit, agjentët federalë u shfaqën në pragun e saj për të pyetur për McGonigal së bashku me akuzat që ajo kishte bërë për ndonjë lidhje me Shqipërinë që ai kishte pasur. Madje i kanë treguar edhe një foto të McGonigal me kryeministrin shqiptar.

Agjentët e morën në pyetje për të gjitha komunikimet e saj me McGonigal dhe u fokusuan veçanërisht në çdo ‘pagesë ose dhuratë’ që ai mund t’i kishte dhënë.

“Charlie McGonigal i njihte të gjithë në botën e sigurisë kombëtare dhe të zbatimit të ligjit”, tha Guerriero për Insider. ‘Ai i mashtroi të gjithë. Pra, pse duhet të ndihem keq që ai mundi të më mashtronte?’

Guerriero ka pranuar se inati i saj ndaj tij e bëri atë të kryente vetë disa sjellje obsesive dhe shqetësuese, duke përfshirë edhe shkrimin për familjen e McGonigal.

“Unë vërtet e teprova. Unë i ngacmova. Unë nuk do ta mohoj këtë. Isha e tmerrshme për ta’.

Gjërat u bënë aq keq në fund për Guerriero-n pas përfundimit të lidhjes, saqë ajo kaloi një natë në burg pasi ngacmoi gruan e McGonigal, Pamela, dhe fëmijët e saj.

Ajo e pa Guerriero duke shkelur një urdhër ndalimi që ishte vendosur kundër saj në Neë Jersey pas një serie emailesh ‘të këqija’ dhe 20 telefonata të bëra me gruan dhe fëmijët në vetëm një ditë të vetme.

“Më vjen turp dhe siklet dhe më vjen keq për veprimet e mia gjatë kohës që kam pirë”, ka thënë ajo për Insajderin.

Gjërat gjithashtu filluan të përkeqësohen për Guerrieron kur në fillim të vitit 2021, ajo u dogj keq gjatë një zjarri në shtëpinë e babait të saj, duke e çuar atë të kërkonte ndihmë përmes GoFundMe.

FBI-ja ka refuzuar të komentojë ndonjë nga tregimet e Guerriero-s, por vë në dukje se si organizata i mban punonjësit e saj në ‘standardin më të lartë’ duke i trajtuar të gjithë në mënyrë të barabartë, ‘edhe kur është një nga tonët’.

McGonigal punoi për FBI-në nga viti 1996 deri në daljen në pension të tij në 2018, dhe nga viti 2016 deri sa u largua nga byroja, ai ishte agjenti special i ngarkuar me Divizionin e Kundërzbulimit të FBI-së në zyrën në terren të Nju Jorkut.

Përveçse luajti rol në hetime të profilit të lartë, duke përfshirë hetimin e Robert Mueller për lidhjet e supozuara të Rusisë me fushatën presidenciale të Donald Trump në vitin 2016, ai gjithashtu drejtoi një ekip të FBI-së që hetoi pse informatorët e CIA-s në Kinë po arrestoheshin dhe vriteshin — një hetim që çoi për arrestimin dhe dënimin e agjentit të dyfishtë kinez Jerry Chun Shing Lee.

Në një email në të gjithë byronë të hënën, drejtori i FBI-së, Christopher Ëray tha se sjellja e pretenduar e McGonigal “është krejtësisht në kundërshtim me atë që shoh nga burrat dhe gratë e FBI-së që tregojnë çdo ditë përmes veprimeve të tyre se janë të denjë për besimin e publikut”.bw

blank

Me vite të tëra vendasit i ndihmuan shefit të mafias italiane t’i fshihej shtetit

Matteo Messina Denaro, shefi i klanit më të kërkuar mafioz në Itali, pasi u arrestua në Palermo. 16 janar 2023.

RFE/RL

Reuters

Kur Salvatore Catalano zbuloi se shefi i mafias, Matteo Messina Denaro, kishte jetuar vetëm pak metra larg shtëpisë së tij në qytetin perëndimor sicilian Campobello di Mazara, ai u sëmur.

Vëllai i Catalanos, Agostino, ishte polic që vdiq nga një bombë në vitin 1992, e cila vrau edhe gjyqtarin Paolo Borsellino – një sulm për organizimin e të cilit prokurorët thonë se ndihmoi Messina Denaro.

“Ka zemërim në zemrën dhe shpirtin tim tani që e di se ai ishte këtu dhe nuk e njoha”, tha Catalano për Reuters.

Messina Denaro, 60-vjeçar, u arrestua më 16 janar pas 30 vjetësh në arrati.

Policia beson se ai e kaloi pjesën më të madhe të vitit të kaluar duke u fshehur në Campobello di Mazara, një qytet me rreth 11.000 banorë, vetëm pak larg nga shtëpia e nënës së tij.

“E kemi festuar arrestimin me familjen time. Ai është në burg dhe tani do t’i nënshtrohet rregullave të ashpra të paraburgimit”, tha Catalano.

Paraqitja publike e fundit e konfirmuar e Matteo Messina Denaros ishte në vitin 1993, duke e bërë të vështirë për policinë identifikimin e personit më të kërkuar në Itali. Ai bënte një jetë në dukje të hapur, duke bërë pazar për veten e tij në marketin lokal, thanë autoritetet.

Prokurorët thonë se gjetja e tij u ndërlikua më tej nga besnikëria jashtëzakonisht e fortë që ai mori nga anëtarët e klanit të tij në perëndim të Sicilisë.

Matteo Messina Denaro, pasi u arrestua në Palermo. 16 janar 2023.

Matteo Messina Denaro, pasi u arrestua në Palermo. 16 janar 2023.

Reuters intervistoi dhjetëra banorë në rrugët e Campobellos, si dhe prokurorët dhe policinë që ndihmuan në gjurmimin e tij.

Ata zbuluan luftën, me të cilën u përballën hetuesit në përpjekjen për të thyer murin mafioz ose kodin e heshtjes, që ishte shembur në pjesë të tjera të Sicilisë, por që ende qëndronte i vendosur rreth Messina Denaros, i quajtur nga shtypi italian si “kumbara i fundit”.

“Kam arrestuar të paktën 200 persona të lidhur me të. Vetëm njëri prej tyre vendosi të bashkëpunojë me drejtësinë”, tha Roberto Piscitello, një prokuror që u përpoq ta kapte Messina Denaro nga viti 1996 deri më 2008.

“Në provincat e afërta të Palermos dhe Agrigentos, pesë nga 10 të arrestuarit bëhen gardianë”, tha ai për Reuters duke folur nga shtëpia e tij në Marsala, në skajin perëndimor të Sicilisë.

Në fund, nuk ishin kolegët mafiozë të Messina Denaros që e tradhtuan, por trupi i tij i dobësuar.

Identiteti i rremë

Policia thotë se arriti ta kapte Messina Denaron pasi mësoi nga përgjimet e të afërmve të tij se ai kishte kancer.

Prej kohësh, ata dyshonin se ai jetonte në vendin e tij të lindjes, Sicili, dhe një kontroll i plotë i pacientëve me kancer atje zbuloi se një burrë i quajtur Andrea Bonafede kishte një operacion në qytetin perëndimor të Mazara del Vallos – në të njëjtën kohë që telefoni i tij celular ishte aktiv në një pjesë tjetër të ishullit.

Hetuesit e morën këtë si “konfirmimin e parë të rëndësishëm” që Messina Denaro mund të fshihej nën atë identitet të rremë, treguan më pas dokumentet gjyqësore që i pa Reuters.

Ata e pranuan pacientin dhe mësuan se ai duhej të merrte trajtimin rutinë të kimioterapisë në kryeqytetin e ishullit Palermo më 16 janar.

Policia rrethoi klinikën pasi pacienti mbërriti për kimioterapi në spital.

 

Pasi policia iu afrua, ai e pranoi menjëherë identitetin e tij të vërtetë.

“Unë kam kodin tim të nderit”, e citoi një burim i zbatimit të ligjit atë – t’u thoshte gjyqtarëve kur ata e takuan për herë të parë.

Heshtja e tij do të thotë që hetuesit duhet të përpiqen t’i bashkojnë sa më mirë që të munden informacionet se si arriti ai të shmangte zbulimin gjatë gjithë këtyre viteve.

Fokusi fillestar i hetimit të tyre ishte tek Andrea Bonafede i vërtetë, një topograf i trajnuar që nuk kishte precedentë penalë.

Bonafede e ka konfirmuar se e njeh Messina Denaron që në rini, dhe ka pranuar se i ka blerë mafiozit një apartament në Campobello di Mazara, thanë prokurorët. Ai vetë është i arrestuar dhe nuk ka komentuar publikisht për rastin.

Policia po heton edhe shoferin e tij, Giovanni Luppino, një fermer që merret me ullinj, i cili gjithashtu nuk kishte të dhëna policore. Ai mbante një çelës dhe kishte fikur dy telefonat e tij celularë, në atë që gjyqtarët thonë se ishte një përpjekje për ta parandaluar gjurmimin e tij.

Ai ka deklaruar se nuk e ka ditur identitetin e vërtetë të pasagjerit të tij.

Kryeprokurori i Palermos, Maurizio de Lucia, tha për Reuters se burra të tillë si Bonafede përfaqësonin “lidhjen e parë” të matricës së të arratisurit – ata që siguronin nevojat e tij bazike

Por, ai beson se rrjeti i tij mbështetës kishte rrënjë të thella.

“Vendi i tij e ndihmoi atë për shumë vjet. Është e arsyeshme të mendosh se ai mori mbrojtje nga profesionistë, sipërmarrës”, tha ai.

Ndër ata që tashmë janë nën hetim për gjoja se kanë ndihmuar dhe nxitur shefin e mafias italiane, është mjeku i tij, Alfonso Tumbarello. Avokati i tij tha se ai kishte besim se klienti i tij mund të provonte pafajësinë e tij.

Kontaktet e biznesit

Zyrtarët thanë se gjetën prova se Messina Denaro kishte vizituar Spanjën, Greqinë dhe Austrinë përgjatë viteve. Por, fokusi kryesor i aktiviteteve të biznesit të tij mbeti në Sicilinë perëndimore, që do të thotë se ai ndoshta kaloi pjesën më të madhe të kohës në ishull.

Dhjetëra mafiozë të nivelit më të ulët u arrestuan në rajon gjatë viteve – një dobësim i rrethit të brendshëm të Messina Denaros, që gjyqtarët thanë se ndërprenë vazhdimisht provat premtuese që ata kishin shpresuar se një ditë do t’i çonin te shefi.

“(Por) ne nuk mund të sakrifikonim drejtësinë. Ne nuk mund t’i linim mafiozët në rrugë”, i tha Reutersit prokurori Paolo Guido, i cili udhëhoqi hetimin në vitet e fundit.

Matteo Messina Denaro, pasi u arrestua në Palermo. 16 janar 2023.

Matteo Messina Denaro, pasi u arrestua në Palermo. 16 janar 2023.

Prokurorët thanë se Messina Denaro ndërtoi një gamë të gjerë interesash financiare që shkonin përtej shqetësimeve tradicionale mafioze, duke e ndihmuar atë të krijonte një rrjet besnik profesionistësh të jakave të bardha.

Një regjistrim sekret i vitit 2013 i bërë në burg zbuloi se ish-shefi i shefave, Salvatore “Bisha” Riina, ishte ankuar se i mbrojturi i tij i dikurshëm ishte duke investuar në projekte të energjisë së rinovueshme, në vend që të fokusohej në aktivitetet e mafias.

“Në kontekstin sicilian, ata që besohet se krijojnë vende pune dhe mundësinë e të bërit biznes, marrin konsensus, mbrojtje”, tha koloneli Antonello Parasiliti Molica, i cili drejton njësinë kundër krimit të forcave speciale të karabinierëve në Palermo.

Përgatiti: Erjonë Popova
blank

“Arin po, hebrejtë jo”! Ambasadorja rrëfen përgjigjen e klerikëve shqiptarë në takimin me nazistët në Berlin

Shqipëria rezulton të jetë i vetmi vend ku hebrejtë nuk iu dorëzuan nazistëve. Shqiptarët mbrojtën jetën e qindra hebrejve dhe i ndihmuan ata që ikën nga Gjermania dhe Austria për t’i shpëtuar shfarrosjes.

Jeta e refugjatëve hebrej në Shqipëri arriti të shpëtohej në sajë të një marrëveshjeje të pashkruar të gjithë shqiptarëve: myslimanë, katolikë dhe ortodoksë.

“Kur autoritetet më të larta të klerit shqiptar të asaj kohe u thirrën në Berlin nga pushtuesit nazistë ata u kërkua atyre dy gjëra; të drejtën mbi arin e Shqipërisë të depozituar në Itali dhe listën e hebrejve të strehuar në Shqipëri. Përgjigja e përfaqësuesve të klerit shqiptar ishte: Arin po, hebrejtë jo!

Ky vend shumë i vogël në Ballkanin Perëndimor i tregoi pjesës tjetër të botës që nuk duhet të jesh fuqia më e fortë për të mbetur njerëzore. Shqiptarët: katolikë, ortodoksë myslimanë, pavarësist se cilës fé i përkisnin vendosën të ndiqnin vlerat humane dhe kodin e nderit dhe të shpëtonin hebrejtë që ishin në Shqipëri.

Kur pushtuesit nazistë u kërkuan që të gjithë hebrejtë t’i nxirrnin në sheshet e qyteteve, sheshet mbetën bosh. Në fund të Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri kishte më shumë hebrej sesa para luftës. Asnjë hebre  nuk iu dorëzua nazistëve”, thotë për DW Galit Peleg, ambasadore e Izraelit në Tiranë,

Ajo thekson që “antisemitizmi ngre shpesh kokën e tij të shëmtuar në Europë sikur të mos kemi nxjerrë asnjë mësim nga Holokausti. Në Shqipëri, pavarësisht nga diversiteti fetar, nuk egziston antisemitizmi.

Kjo është një zgjedhje e guximshme e shqiptarëve atëhere dhe tani, për të mbrojtur vlerat e tyre dhe përhapur dritë, sepse edhe një qiri i vogël thyen detin e errësirës”, thotë Peleg./ dita

blank

Skandali “Rama” dhe falimentimi i drejtësisë shqiptare- Nga GENC BURIMI

Skandali i vërtetë në aferën McGonigal dhe Edi Rama nuk qëndron tek allishverishet që mund të kenë kryer midis tyre ishpërgjegjësi i lartë i FBI-së amerikane me Kryeministrin aktual të Shqipërisë. Në fushën e korrupsionit asgjë nuk habit, në asnjë vend në botë dhe në asnjë hallkë të pushtetit.

Që nga shembulli i virtytshmërisë, ish-Kancelari Helmut Kohl, babai i kombit, që realizoi bashkimin e Gjermanisë, por që rezultoi i korruptuar deri në palcë, e deri te kjo Ukrainë martire kur një rang zëvendësministrash vjedhin dhe pasurohen nëpërmjet luftës kur djemtë ukrainas po korren si bari në fushat e betejave për të ndaluar agresionin rus. Ca dallavere më pak a më shumë të një agjenti pensionist amerikan dhe një Kryeministri karnaval të një vendi të papërfillshëm në hartën e botës, nuk është kjo që shokon, ndonëse është tejet revoltuese si afera më e ndyrë në historinë e Shqipërisë postkomuniste.

Ajo që më shokon është heshtja dhe pasiviteti antikombëtar i drejtësisë shqiptare. Janë dy pole të kundërta që shfaqen para syve tanë. Nga një anë një drejtësi përtej Atlantikut që s’pyet për Zot në qiell apo imzot në Shtëpinë e Bardhë dhe heton pa frikë si ndaj presidentëve amerikane (Nikson, Klinton, Trump, Biden), ashtu edhe ndaj shërbimeve të inteligjencës amerikane që e konsiderojnë veten si edhe më të paprekshëm. Gjykimi që ka filluar ndaj ish-shefit të kundërshërbimit amerikan është tepër domethënës në këtë rast.

DREJTËSI PARODI

blank

Krejt në skajin e kundërt qëndron drejtësia në Shqipëri, e ashtuquajtur e re, e ashtuquajtur alla amerikanshe meqenëse reformën e saj ia imponuan amerikanët Shqipërisë, por që nuk ka asgjë të përbashkët me drejtësinë amerikane. Sa para vlen tani komedia e ambasadores Yuri Kim korridoreve të SPAK-ut dhe gjykatave kryesore shqiptare, duke u kërkuar me dorë në zemër, por edhe me tone kërcënuese të veprojnë në të mirë të popullit shqiptar, të hetojnë, të mos falin askënd, se askush nuk është mbi ligjin?

T’i bëhet pyetja sot kësaj zonje të nderuar, a po vepron drejtësia shqiptare si ajo amerikane? U bënë dy vjet që drejtësia në SHBA heton mbi ish-agjentin e FBI-it, duke nxjerrë prova të mjaftueshme të implikimit të autoriteteve shqiptare në korruptimin e ti. Plot dy vjet që drejtësia në të njëjtën dosje, por në krahun shqiptar nuk ka hapur asnjë hetim. Ky është skandali i vërtetë. Pyetja me të drejtë shtrohet, përse drejtësia shqiptare dhe ambasada amerikane në Tiranë kanë mbuluar Edi Ramën?

 

Si shpjegohet që drejtësia shqiptare e gjen kohën dhe kjo është e drejtë e saj, të studiojë kërkesa që të rihapen për revizion procese tashmë të gjykuara si zhdukja e floririt në ‘97 dhe 21 janari, dhe kjo drejtësi e re nuk paska gjetur kohë as këto dy vjet dhe as këto dy ditë t’i dëshmojë popullit shqiptar që e paguan me taksat e tij sesa serioze është për të hetuar me prioritet dosjen e shekullit Rama/MacGonigal? Të paktën sa për respekt për kolegët e tyre amerikanë, organet tona të drejtësisë duhet të kishin marrë në pyetje Kryeministrin qoftë me statusin e dëshmitarit.

U bënë 10 dhjetë vjet që Edi Rama drejton Shqipërinë. U bënë dhjetë vjet që një skandal i ri korruptiv të nivelit të lartë i zë vendin në media të nesërmen një skandali të mëparshëm që mendonim se kishte thyer rekorde. U bënë dhjet vjet që asnjëherë, të paktën vetëm një gjysmë here sa për një dëshmi a është apo jo në dijeni të kësaj apo asaj çudie, që Kryeministri i këtij vendi nuk është marrë kurrë në pyetje. Kurrë. Kur në të njëjtën kohë Biden në SHBA duhet të japë sqarime për dosjet konfidenciale të gjetura në shtëpinë e tij, apo kur ish-Kryeministri i para pak kohëve të Francës, Eduard Filip, thjesht për maskat e Covid-it që nuk ishin fare kompetencë e tij u mor gjatë në pyetje nga drejtësia franceze.

 

Kjo është drejtësia e vërtetë. Ajo që u tregon të fortëve se nuk ka frikë nga ata, ajo drejtësi që shqiptarët u besuan perëndimorëve se do t’ua sillnin në Shqipëri me reformën në drejtësi. Çfarë zhgënjimi sot! Çfarë skandali! Në momentin kur mediat në botë ziejnë nga skandali FBI/Edi Rama, drejtësia jonë ‘e re’ merret me ‘skandale’ vendase të para një dekade e gjysmë. Vërtet që në këtë moment shqiptarët po i ha shumë meraku se ç’bënte Shkëlzen Berisha para 15 vitesh në korridoret e Ministrisë së Mbrojtjes dhe as kanë fare kureshtje se ç’bënte spiuni i Ramës me dhjetëra mijëra dollarë cash që ia jepte në dorë dhe në një parkim të zymtë numrit një të kundërspiunazhit të fuqisë numër një në botë. Me kë tallet kjo palo drejtësi?

blank

Çfarë i duhet asaj më shumë të hulumtojë kur rezulton se miliarderi oligark rus, Deripaska, mik i terroristit numër një në botë, Vladimir Putin, ka marrë autorizim nga qeveria Rama të instalohet me investime në Shqipëri? Sigurisht, ndërmjet Shkëlzen Berishës dhe Oleg Deripaskes, drejtësia shqiptare ka ditur ta nuhasë ku fle rreziku i vërtet për shqiptaret. O tempora, o mores! Zonja ambasadore amerikane që e do aq shumë Shqipërinë dhe gjuhën shqipe amanet të mos largohet nga vendi ynë pa mësuar dhe këtë proverb, që i shkon aq shumë për shtat sot drejtësisë që ajo ka krijuar dhe bekuar në këtë vend: fshati digjet… drejtësia krihet”. Drejtësia qëndron në themel të një demokracie. Kur humbet besimi te drejtësia, humbet besimi te demokracia dhe rruga i hapet populizmit deri në kaos.

Nuk mjafton sot që Shqipëria të jetë aleate e SHBA-ve dhe që është vend i NATO-s. Pasi aleat i SHBA-ve dhe vend i NATO-s është dhe Turqia, por ne nuk duam në Shqipëri një drejtësi allaturke. Me mbylljen e syve ndaj veprave penale të më fortit që mban pushtetin, dhe më keq akoma, me vënien e axhendës së saj në shërbim të më të fortit në pushtet që i urdhëron drejtësisë të sulmojë opozitën, kjo drejtësi re e Dumanit, po tregon vetëm një gjë, se ajo nuk vlen më shumë se ajo e Erdoganit. Nëse në ditët e ardhshme do të ketë kaos në Shqipëri, përgjegjësi nuk do të jetë Edi Rama sepse asnjë drejtësi në botë nuk i imponon një hajduti të vetëdenoncohet.

Përgjegjësi i vetëm i çudirave që ndodhin në vendin tonë është sistemi ynë i drejtësisë në shërbim të pushtetmbajtësve shqiptarë dhe kurrsesi në shërbim të popullit shqiptar. I japim sot, solemnisht, kësaj drejtësie mjerane për të arnuar sadopak imazhin e saj të bastarduar, 48 orë ultimatum që të thërrasë apo të shkojë ta marrë me forcën publike Edi Ramën të japë shpjegime mbi furtunën që ka shpërthyer matanë Atlantikut. Nuk duhet lënë opozita të bëjë “vetëdrejtësi” me “revolucion”, sepse shqiptarët e paguajnë shtrenjtë drejtësinë për të pasur një farë drejtësie. Shqiptarët, jo si të njerkës, por si të nënës, ashtu siç janë amerikanët, kanë nevojën legjitime të dinë çfarë ka ndodhur në këtë skandal shtetëror dhe si kanë abuzuar përfaqësuesit e tyre më të lartë në emrin e tyre. Të veprojë drejtësia shqiptare si ajo amerikane që ka dy vjet që heton dhe tashmë gjykon shtetasin e saj të implikuar në krim.

Dosjen amerikane, drejtësia jonë e ka në dorë sepse është e pamundur që ambasadores US në Tirane që nuk i shpëton asgjë të shkonte dhe të hante amareta në SPAK pa folur për dosjen që ziente tashmë në një pjesë të shtypit amerikan. Çfarë ironie kur kujtojmë se vetëm mbi bazën e disa artikujve, shtypi DASH-I i Blinkenit shpalli Berishën “non grata” për korrupsion të rëndë që cenonte Amerikën e madhe. Por, kur përtej artikujve të shtypit ekziston një dosje po aq reale sa një mal i kopsitur vetë nga drejtësia e Antony Blinken, me përgjime e fotografime që fakton jo një legjendë, por veprën penale të korrupsionit aktiv të një lideri ballkanik ndaj një nëpunësi të lartë amerikan, kjo nuk meritoka të paktën nja fletëthirrje nga drejtësia shqiptare për Edi Ramën që të japë versionin e tij mbi çka di?

A nuk quhet kjo drejtësi parodi? Pa humbur asnjë orë me shumë kohq, drejtësia e Shqipërisë të thërrasë Edi Ramin këtu, siç u thirr MacGonigal atje. Sensi i drejtësisë na lejon po ashtu t’i drejtohemi publikisht Departamentit Amerikan të Shtetit të tregohet i drejtë e ta shpallë edhe Edi Ramën non grata, sepse qimja në syrin e Berishës për të cilën akuzohet dhe pa prova, duket qesharake përballë traut në syrin e Edi Ramës. Ky tra moral ra tani përfundimisht, por populli shqiptar nuk duhet të përflitet e të tregohet me gisht. Ky popull është viktimë e liderëve të tij dallkaukë që perëndimi i mbulon për interesa gjeopolitikë.

E së fundmi, goodbye ambasador. E dinim që po ecnit në rrugë të gabuar, por s’e kishim menduar kurrë se do të largoheshit në mënyrë kaq të shëmtuar, kur i kërkonit drejtësisë shqiptare të kapte djajtë me qerre, ndërkohë që Djalli me D të madhe fshihej nën pallton tuaj. Një dështim kaq i madh, qoftë aksidental apo i qëllimshëm, patjetër që do t’ju ndjekë gjatë gjithë karrierës si fantazma e Makbethit mbretin Lear. Ja pse ju dhe paraardhësit tuaj nuk e harroni Shqipërinë. Sepse shqiptarët ju duan dhe ju besojnë kaq sinqerisht dhe naivisht sa tradhtia që ju bëni duke mbyllur sytë ndaj pushtetarëve të tyre pa skrupuj ju vret ndërgjegjen kudo që do të ndodheni. Të paktën ta shpresojmë kështu për “shpëtimin” e ndërgjegjes suaj…

blank

Aventura shqiptare e kryeagjentit të FBI

Charles McGonigal kishte një karrierë 20 vjeçare në Byronë Federale të Investigimit, duke arritur pozicionin e shefit të kundërzbulimit në Nju Jork, qytetit ku kundërzbuluesit zakonisht janë shumë të zënë me punë.

Por në një periudhë relativisht të shkurtër kohore, ai udhëtoi disa herë në Shqipëri, pati dy takime dhe dy darka me kryeministrin shqiptar Edi Rama si dhe inicioi një hetim për një lobist amerikan. Ai duket se fitoi edhe shumë para e shpërblime, por se nga dolën këto para, dosja hetimore amerikane nuk jep ende sqarime.

Ka shumë gjasa që së shpejti, një thriller spiunazhi apo një serial televiziv do të bëhet bazuar në historinë e Charles McGonigal, një ish-zyrtari të lartë të FBI-së, gjuetar spiunësh, i kthyer në ryshfetmarrës dhe punonjës i një oligarku rus.

Amerikanët e kanë hetuar zyrtarin që kishte një karrierë të suksesshme 20 vjeçare në FBI, i cili, mes të tjerash, kishte një rol në hetimin e ndërhyrjes së aluduar ruse në zgjedhjet amerikane të vitit 2016 që u fituan nga Donald Trump, duke hartuar dy dosje të veçanta dhe duke e akuzuar në dy gjykata të ndryshme.

Njëra dosje lidhet me punën e tij në shërbim të oligarkut rus Oleg Deripaska, i sanksionuar në SHBA nga viti 2018 dhe në Evropë nga viti 2022, për të cilin McGonigal ka punuar nga viti 2021 e më pas. Dosja tjetër lidhet me “aventurën e tij shqiptare”, një aventurë që nisi që kur ai punonte si zyrtar i lartë i FBI-së në gusht 2017 dhe që përfundoi afro një vit pas largimit të tij nga detyra në FBI, në nëntor 2019, kur ai dhe bashkëpunëtorë të tij i dhanë fund një biznesi ligjor në Tiranë, biznes që financiarisht doli i pasuksesshëm.

Aktakuza e McGonigal në Uashington DC thotë se ai përdori pozicionin e tij publik si zyrtar i FBI-së për përfitime private, ndërhyri dy herë për të hapur hetime në interes të bashkëpunëtorëve të tij në biznes, me gjasë kundër opozitës shqiptare, si dhe mori udhëtime me shpenzime të mbuluara në Shqipëri, Austri e Kosovë.

Ai akuzohet se mori 225 mijë dollarë nga një individ i quajtur Personi A, i cili gjerësisht besohet se është Agron Neza, një emigrant shqiptar në Amerikë, i përshkruar edhe si person që “dekada më parë ka punuar në shërbimin sekret shqiptar”. Sipas një deklarate të mëpasme të Nezës për media, ai ka punuar për Shërbimin Informativ Kombëtar në vitet 1991-1992.

Një rast, një prej hetimeve të FBI ndaj lobuesit të “partisë së ndryshme” nga ajo e kryeministrit Edi Rama, duket se u financua nga një shqiptar tjetër, i quajtur Personi B. Gjerësisht besohet se Personi B është Dorjan Duçka, një ish-zëvendës-ministër, për të cilin, kryeministri Edi Rama pranoi se “ka punuar si këshilltar pa pagesë për të”. Se për çfarë arsye, dikush mund të punojë si këshilltar pa pagesë për një kryeministër, kjo nuk u sqarua nga Rama. McGonigal është deklaruar para gjykatës i pafajshëm.

Përmes një reagimi për mediat, Neza i konsideroi paratë që i kishte dhënë McGonigal një borxh dhe çështje personale, ndërsa hodhi poshtë akuzat për biznes apo afera në këtë histori.

Personi B ka refuzuar të komentojnë për median në Shqipëri, ndërsa Rama deklaron se akuzat ndaj McGonigal nuk kanë lidhje me të.

Kronologjia

Dosja e Uashingtonit, dosja hetimore që lidhet me marrëdhëniet e McGonigal me Shqipërinë, paraqet një zyrtar që në mënyrë aktive kërkon para nga shqiptario-amerikani i raportuar si Personi A, ndërsa udhëton në Shqipëri në mënyrë të përsëritur, udhëtime për të cilat, nuk paguan. Sipas aktakuzës, “jo më vonë se gushti 2017-ës, i akuzuari McGonigal u takua me personin A dhe pyeti nëse Personi A mund t’i siguronte atij para”.

Më 5 shtator 2017, McGonigal i raportoi FBI-së se do të kryente një vizitë “jozyrtare” në Shqipëri. Hetuesit zbuluan më vonë se ai nuk kishte treguar se do të ishte në këtë vizitë nën shoqërinë e Personit A, se shpenzimet e udhëtimit nuk po paguheshin prej tij, se ai do të udhëtonte edhe në Kosovë dhe se ai do të takohej edhe me Personin B. Më 7 shtator, i akuzuari dhe Personi A diskutuan për paratë dhe ai i tha se do t’ia siguronte gradualisht.

Më 9 shtator ai takohet me kryeministrin Edi Rama dhe diskuton mes të tjerave edhe licenca kërkimi për naftë.

Më 5 tetor 2017, ai mori 80 mijë dollarë nga Personi A në Nju Jork. Dy pagesa të tjera prej 80 mijë dhe 65 mijë dollarë pasuan më vonë atë vjeshtë.

Në 16 tetor 2017, McGonigal njoftoi FBI-në për një udhëtim tjetër në Shqipëri, ku sërish nuk deklaroi se do të takohej me kryeministrin shqiptar. Ai gjithashtu nuk pagoi për udhëtimin. Se kush ia mbuloi shpenzimet, kjo mund të merret me mend, por nuk dihet.

Më 20 nëntor 2017, ai është në Shqipëri ku takohet me Ramën. Sërish, as ai dhe as FBI nuk paguan për hotel e për ushqime.

Më 25 nëntor 2017, McGonigal informon Departamentin e Drejtësisë për një hetim të ri potencial në lidhje me lobimin e një “partie politike të ndryshme nga ajo në të cilën kryeministri është pjesë”. Kjo është pjesa për të cilën, Partia Demokratike (grupi i Berishës) akuzon se ka të bëjë me të. Sipas PD-së, Rama korruptoi zyrtarin e FBI në mënyrë që ky i fundit të hetonte lobuesin e PD në SHBA.

Në dhjetor 2017, McGonigal, Personi A dhe zyrtarë të tjerë të qeverisë shqiptare, përfshirë kryeministrin Edi Rama, hëngrën darkë në Uashington D.C.

Në 22 janar 2018, McGonigal mori informacion “mbi një shtetas amerikan lobist” nga Personi A dhe ia kaloi këtë informacion një agjenti special në varësi të tij. Sipas aktakuzës, “Personi A e mori informacionin nga Zyra e Kryeministrit të Shqipërisë.”

Personi B ndihmoi në lehtësimin e hetimit të FBI-së, mes të tjerash, duke paguar shpenzimet e udhëtimit të një dëshmitari që u intervistua në Evropë.

Më 26 shkurt 2018, zyra e FBI në Nju Jork hapi zyrtarisht një hetim penal të fokusuar te lobisti amerikan me kërkesë të të akuzuarit McGonigal dhe nën udhëzimin e tij.

Në 4 Mars 2018, McGonigal pati një darkë e dytë në Uashington me Ramën, Personin A dhe zyrtarë të tjerë.

Aktakuza vijon më poshtë me udhëtimet e tij në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Në qershor 2018, ai plotësoi një deklaratë korrigjuese në FBI për të raportuar marrjen e 225 mijë dollarëve nga Personi A.

Në 14 shtator 2018, McGonigal tërhiqet nga puna e tij në FBI.

Pas kësaj, suksesi i tij duket se fillon të pakësohet. Ai bëhet aksionet në një kompani investiguesish privatë në Tiranë, e cila pati zero të ardhura.

Në prill 2019, Charles McGonigal blen një paketë aksionesh në një kompani shqiptare të quajtur: LAWOFFICE & INVESTIGATION. Sipas dokumenteve të Qendrës Kombëtare të Biznesit, ai pagoi 2 milionë lekë kapital themeltar dhe mori 25% të aksioneve. Bashkëaksionerët e tjerë të kompanisë: Mark Thomas Rossini, një ish punonjës i FBI-së, Shefqet Dizdari dhe Agron Neza. Ky i fundit raportohet gjerësisht se është personi që aktakuza e Uashingtonit i referohet si Personi A. Shefqet Dizdari njihet mes të tjerash si përfaqësues i një kompanie nafte të lidhur me Gazprom. Aksioneri tjetër, Mark Thomas Rossini, nuk është gjithashtu i panjohur. Ai shfaqet në një intervistë në Top Channel në prill 2019 duke komentuar mbi interesat e Rusisë në Shqipëri.

Kompania e pati jetën e shkurtër. Ajo u pezullua në tetor 2019. Bilanci i dorëzuar më vonë tregon se kompania kishte zero të ardhura, pra nuk kishte aktivitet.

Intervistë me “politikanin biznesmen”

Si një histori anësore, aktakuza e Uashingtonit ndaj McGonigal raporton se si ky i fundit, u takua me një person të përshkruar si “politikan dhe biznesmen shqiptar”. Personi në fjalë i kërkoi McGonigal që ai të hetojë një tentativë vrasjeje ndaj tij.

Personi A e prezantoi zyrtarin e FBI-së me “politikanin biznesmen” në shtator 2017. Në 18 nëntor 2017, të dy udhëtuan për në Austri. Aktakuza vëren se Personi A punoi si përkthyes gjatë intervistës, e cila u krye në prani të një prokurori të Departamentit të Drejtësisë, por McGonigal “nuk plotësoi dokumente në lidhje me autorizimin apo financimin e shërbimit të përkthimit.” Aktakuza vëren gjithashtu se FBI “nuk disponon regjistrim zyrtar të invervistës”.

Pas intervistës në Austri, të tre duket se udhëtuan drejt Shqipërisë. Kësaj here, në Tiranë, “biznesmeni politikan” dhe McGonigal “diskutuan oportunitete biznesi”.

Lidhja ruse

Dosja me lidhjen ruse të Charles McGonigal është e veçantë dhe për këtë akuza është ngritur në Nju Jork. Sipas akuzës historia nis në vitin 2021, gati dy vjet pas mbylljes së aventurës shqiptare dhe zhvillohet e gjitha në Nju Jork. Në të nuk ka shqiptarë. Akuza thotë se oligarku rus Oleg Deripaska, i vendosur nën sanksione nga Departamenti i Thesarit të SHBA që nga viti 2018 për shkak të lidhjeve të tij me Kremlinin, pagoi përmes një ndërmjetësi McGonigalin si jurist, në mënyrë që ky të punonte me objektivin final, delistimin e Deripaskës nga lista e oligarkëve rusë të sanksionuar. McGonigal punoi për Deripaskën pas tërheqjes nga FBI. Punësimi klasifikohet si i paligjshëm nga akuza për shkak se oligarku ishte nën sanksione.

Deripaska dhe Shqipëria

Deripaska rezulton përfitues fundor indirekt në dy kompani shqiptare, TREMA ENGINEERING 2 dhe Shushica Hydropower. Deripaska bleu 30% të aksioneve të kompanisë austriake “Strabag” në vitin 2007. Në atë kohë, Deripaska nuk ishte subjekt sanksionesh. Ai u vendos nën sanksione amerikane më 2018 dhe në BE e Britaninë e Madhe më 2022, pas fillimit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës. Strabag është përpjekur ta largojë atë si aksioner. Trema Engeneering është një kompani historike shqiptare, e cila iu shit nga pronari i vet kompanisë austriake në masën 100% në vitin 2020. Trema është pronare e 25% Shushica Hydropower. Kjo e bën Deripaskën përfitues fundor të këtyre dy kompanive përmes paketës së aksioneve që ai ka në Strabag. Deripaska është formalisht nën sanksione edhe në Shqipëri që nga prilli i vitit 2022, kur Shqipëria vendosi të zbatojë kundër Rusisë dhe shtetasve rusë të njëjtat sanksione që zbaton Bashkimi Evropian.  Deripaska u sanksionua më 8 prill nga Këshilli Evropian. Të dhënat e prokurimit publik në Shqipëri tregojnë se Trema Engeneering nuk ka fituar tendera përgjatë vitit 2022. Tenderi i fundit i fituar prej saj është në vitin 2021, kohë kur Deripaska ishte subjekt i sanksioneve amerikane, por jo i atyre Evropiane, të cilat i zbaton edhe Shqipëria./reporter.al/

blank

Si dashnorja e McGonigal zbuloi lidhjen e zyrtarit të FBI me Ramën

Nga Mattathias Schwartz-Businessinsider

Një mëngjes tetori, më 2017, Allison Guerriero vuri re diçka të pazakontë në dyshemenë e apartamentit të të dashurit të saj në Park Slope, Brooklyn: një qese plot me para. Ja tek ishte, pranë këpucëve, poshtë një stoli, një nga ato qeset e supermarketeve. Brenda ishin disa tufa kartëmonedhash me prerje të madhe, të lidhura me lidhëse llastiku.

Nuk dukej si diçka që ai duhej të mbante me vete. Në fund të fundit, i dashuri i saj, Charles F. McGonigal, mbante një nga pozicionet më të larta e sensitive në FBI. ‘Nga dreqin kanë ardhur këto’, pyeti ajo.

‘Oh, e mban mend atë ndeshjen e bejsbollit?’, u përgjigj McGonigal, sipas asaj që thotë Guerriero. ‘Vura një bast dhe fitova’.

McGonigal kishte dy fëmijë në moshë shkolle dhe gruan-apo ‘ish-gruan’ siç i referohej ndonjëherë-në shtëpinë e tij në Chevy Chase, Maryland. Atje shkonte një apo dy herë në muaj. Por Guerrieron e kishte bërë të besonte se ose ishte i divorcuar, ose do ta bënte së shpejti. Ajo nuk e vuri në dyshim, ashtu si dhe historinë e qeses me pará.

Pak ditë më parë, Guerriero ishte ulur në kolltuk me McGonigal për të parë skuadrën e tij, Cleveland Indians, teksa fitonte kundër Yankees. Shumë më vonë-pas diagnozës së saj me kancer, ndarjes së tyre dhe largimit të McGonigal nga FBI-McGonigal do të akuzohej si i dyshuar, ndër të tjera, për marrjen e 225,000 dollarëve nga një ish-punonjës i zbulimit shqiptar. Shuma përfshinte 80 mijë dollarët që pretendohet se iu dhanë në një makinë të parkuar pranë një restoranti, më 5 tetor 2017.

5 dhe 6 tetor ishin ditët kur Indians fitoi me Yankees në dy ndeshjet e para të American League Division Series. Sot, Guerriero nuk e beson më se qesja me para erdhi nga fitorja e një basti sportiv.

Njëri nga avokatët e McGonigal, Seth DuCharme, refuzoi të bënte koment.

Guerriero ishte 44 vjeç kur u takuan, një ish-edukatore zëvendësuese kopshti e cila dilte vullnetare për çështje të zbatimit të ligjit dhe punonte me një kontraktues për një kompani sigurimesh gjatë kohës kur jetonte me të atin. McGonigal, atëherë 49 vjeç, sapo kishte nisur punën e re në zyrën e FBI-së në New York.

Guerriero thotë se lidhja e tyre zgjati pak më tepër se një vit. Apartamenti i McGonigal në Brooklyn mund të ishte modest, por ai bënte jetë luksi. Ai e çoi Guerrerion në restorante të shtrenjtë për ta bërë për vete. I jepte pará – 500 apo 1000 dollarë – për ditëlindje apo Krishtlindje. Njëherë, për humor, i bëri dhuratë për Krishtlindje letrat e divorcit të vëna në kornizë, ndonëse ai divorc nuk u materializua kurrë. E mori për të parë ndeshjet e hokeit të New Jersey Devils në një lozhë private. Ajo kujton se si McGonigal një herë i dha 100 dollarë një lypësi në rrugë. ‘Unë jam në gjendje pak më të mirë se ai. Mund t’i jap 100 dollarë’, tha McGonigal pas mahnitjes së saj.

Mc McGonigal akuzohet për marrjen e parave në takime të përsëritura me dikë që kishte lidhje me inteligjencën shqiptare. Dhe ajo që ka tronditur më tepër autoritetet është se sa lirë e shiti veten. Një akuzë pretendon se me 225 mijë dollarët bashkëpunëtorët e tij bënë që McGonigal të lobonte te kryeministri shqiptar për dhënien e licencave të shpimit në fushat naftëmbajtëse, dhe më pas për të hapur një hetim të FBI-së për një qytetar amerikan që kishte lobuar për një nga kundërshtarët politikë të kryeministrit shqiptar.

Në fund të 2018, McGonigal dhe Guerriero u ndanë. Ajo kujton marrjen e një mesazhi anonim e armiqësor në email. Pak më pas, McGonigal i tha se ishte ende i martuar dhe nuk kishte ndërmend të ndahej nga gruaja. ‘U trondita’, thotë. ‘Isha e dashuruar me të dhe kjo ishte e dhimbshme’. Nisi të pinte shumë. Pak muaj më vonë, pasi kishte pirë, i nisi një email gjithë zemërim William Sweeney-t, i cili ishte në krye të zyrës së FBI-së në New York dhe që e kishte prezantuar me McGonigal.

Ajo kujton se i shkroi Sweeney-t që duhej të shihte veprimet e McGonigal në Shqipëri. Ai ishte bërë mik me kryeministrin shqiptar dhe kishte shkuar disa herë në Shqipëri, udhëtime që do të dilnin më pas në akuzë.

Në nëntor 2021, FBI po e hetonte McGonigal. Dy agjentë u shfaqën në derën e Guerrieros, thotë ajo, i treguan një foto të McGonigal me kryeministrin shqiptar, dhe e pyetën për bashkëveprimin mes tyre.

Ajo mori edhe një fletëthirrje nga gjykata për të paraqitur gjithë komunikimin me McGonigal si dhe informata për pagesa apo dhurata që i kishte dhënë ai.

FBI nuk pranoi të komentonte detaje specifike nga historia e Guerreiros.

Marrë nga businessinsider.com-Përgatiti: SYRI.net

blank

‘Me BE-në apo me Putinin?’ BILD: Serbia para ultimatumit, pritet kthesë historike në konfliktin me Kosovën

Nga Marc Oliver Ruehle, BILD

A është kjo pika e kthesës në konfliktin e Kosovës?

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka treguar se mund të pranojë planin e fundit franko-gjerman për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën.

Kjo sepse negociatorët perëndimorë e kanë vendosur ata përpara zgjedhjes, ose të pranojë planin, ose të marrë përsipër pasojat: ndërprerjen e negociatave të anëtarësimit në BE dhe investimeve të huaja.

“Nëse zgjedhja do të jetë mes sanksioneve- dhe sanksioni më i keq është tërheqja e investimeve- dhe pranimit të marrëveshjes, që nënkupton anëtarësimin e Kosovës në OKB, atëherë unë jam për kompromis, sado i diskutueshëm të jetë ai,” deklaroi papritur Vuçiç të hënën në mbrëmje gjatë një konference për shtyp, e cila u transmetua drejtpërdrejt në televizionin serb.

E thënë më qartë: Vuçiçit i është sinjalizuar se Serbia ose duhet të normalizojë marrëdhëniet e saj me Kosovën, ose vendi i tij do të përballet me masa që do shkaktonin ‘dëme të mëdha’.

Serbia e ‘izoluar’ pa BE-në

Në një takim me përfaqësuesit e BE-së, SHBA, Francës, Gjermanisë dhe Italisë, Vuçiçit iu prezantua një plan i ri ndërmjetësimi.

Atij iu vendos një ultimatum, duke iu kërkuar që të pajtohej me këtë propozim.

Megjithatë, presidenti serb nuk ka dhënë asnjë informacion për përmbajtjen e propozimit të Perëndimit, por ka theksuar se Serbia do të jetë e izoluar pa BE-në.

Plani franko-gjerman u bë i njohur në vjeshtën e vitit të kaluar dhe nuk u publikua kurrë zyrtarisht. Por pikat kryesore të tij janë të njohura:

-Ndër të tjera, parashikohet që përderisa Serbia dhe Kosova nuk e njohin njëra-tjetrën zyrtarisht, duhet të pranojnë reciprokisht ekzistencën e tyre shtetërore brenda kufijve aktualë.

-Serbia rrjedhimisht duhet të heqë dorë nga përpjekjet për të ndaluar anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare- me ndihmën aktive të Rusisë.

“Nuk ka dyshim se ne e mbështesim anëtarësimin e Kosovës në OKB, por ne do të pranonim de facto anëtarësimin e saj,” tha Vuçiç.

Eksperti: Putini do të ishte një nga humbësit e paktë

Nëse fjalët e Vuçiçit do të kthehen në vepra, kjo do të ishte vërtet një pikë kthese në politikën e Serbisë ndaj Kosovës, e cila deri më tani është bazuar në nacionalizmin serb. “Situata gjeopolitike ka ndryshuar,” tha presidenti serb.

Për shkak të luftës së agresionit rus kundër Ukrainës, ka ‘nervozizëm në Evropë’. “Aventurat në oborrin e shtëpisë” nuk do të tolerohen më.

“Nëse në fakt ka një kthesë nga minimi sistematik i mëparshëm i shtetësisë kosovare, atëherë kjo do të jetë një humbje serioze për Rusinë dhe përpjekjet e saj destabilizuese në Ballkan,” shpjegon për BILD eksperti i Ballkanit, Konrad Clewing.

Ai shton: “Putini atëherë do të ishte një nga të paktët humbës të kësaj kthese të mundshme”.

Të hënën në mbrëmje, Vuçiç theksoi se nuk ka vendosur ende asgjë. Në fund, fjalën e fundit do e ketë parlamenti serb ose ‘ndoshta populli’.

Fakt është e plani franko-gjerman prej kohësh është bërë plan i BE-së, i cili mbështetet edhe nga pesë shtetet anëtare që ende nuk e kanë njohur Kosovën: Spanja, Greqia, Rumania, Sllovakia dhe Qiproja.

“Aktorët perëndimorë me të vërtetë kanë bërë presion mbi Vuçiçin këtë herë se veprimet dhe qëndrimet serbe ndaj Kosovës nuk mund të jenë më të pandëshkueshme, duke pasur parasysh stabilitetin e brishtë pan-evropian që buron nga Rusia,” tha Clewing.

Ndoshta me sukses historik! syri.net

blank

Scholz kujton përgjegjësinë e Gjermanisë për Holokaustin

RFE/RL

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka përmendur përgjegjësinë historike të Gjermanisë për vrasjen e miliona hebrenjve në periudhën e nazizmit, teksa ky shtet përkujton viktimat.

“Vuajtjet e 6 milionë hebrenjve të vrarë pafajësisht janë të paharruara – ashtu sikurse vuajtjet e të mbijetuarve”, ka shkruar Scholz në Twitter.

Në kuadër të përkujtimit të viktimave në Gjermani, e mbijetuara e Holokaustit, Rozette Kats pritet të flasë para Parlamentit gjerman.

Presidentja e Parlamentit gjerman, Bärbel Bas, do të hapë takimin e veçantë, në të cilin pritet të marrë pjesë edhe presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier.

Ceremonia përkujtimore e këtij viti fokusohet në njerëzit që janë persekutuar nga nazistët për shkak të orientimit të tyre seksual apo identitetit.

Më 27 janar 1945, ushtarët e Ushtrisë së Kuqe kanë çliruar të mbijetuarit e kampit të koncentrimit Aushvic në Poloni.

Nazistët kanë vrarë më shumë se 1 milion njerëz atje, kryesisht hebrenj.

Përveç vrasjeve në këtë kamp, gjenocidi i kryer kundër hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore, i njohur si Holokaust, ka rezultuar me vrasjen sistematike të rreth 6 milionë hebrenjve.

Kjo datë, 27 janari, shënohet në Gjermani si Dita e Përkujtimit të Holokasutit, prej vitit 1996.


Send this to a friend