VOAL

VOAL

Faqet e internetit të medias shtetëtore iraniane bllokohen nga Shtetet e Bashkuara

June 23, 2021
blank

Komentet

blank

UNESCO e shton iftarin në listën e trashëgimisë kulturore

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Kulturë (UNESCO) e ka futur të mërkurën, iftarin, shujtën që përgatitet nga myslimanët gjatë muajit të shenjtë të Ramadanit, në listën e trashëgimisë kulturore.

Aplikacionin për këtë traditë socio-kulturore e kanë dorëzuar së bashku Irani, Turqia, Azerbajxhani dhe Uzbekistani.

“Iftari (i quajtur edhe eftar ose iftor) përgatitet nga myslimanët për t’u ngrënë pas perëndimit të diellit në muajin e Ramazanit”, ka thënë UNESCO-ja.

Iftari lidhet me mbledhje, “forcim të lidhjeve familjare dhe promovon bamirësi, solidaritet dhe shkëmbime kulturore”, është thënë në njoftim.

Në shumë shtete myslimane, është traditë që iftari të niset duke ngrënë një hurme, të shoqëruar me një çaj.

Megjithatë, gjellët që përgatiten për iftar dallojnë prej vendit në vend.rel

blank

IFJ: Një gazetar vritet mesatarisht çdo ditë në luftën Izrael-Hamas

VOA/Marrë nga Associated Press

Një gazetar ose punonjës i medias vritet mesatarisht çdo ditë në luftën Izrael-Hamas, tha të hënën kreu i i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve (IFJ), duke e bërë këtë konflikt të pakrahashueshëm me asnjë tjetër më parë përsa i takon pasojave tek media.

Rreth 60 përfaqësues të mediave janë vrarë që kur filloi lufta më 7 tetor, duke iu afruar numrit të gazetarëve të vrarë gjatë gjithë Luftës së Vietnamit gjysmë shekulli më parë që zgjati për dy dekada.
Luftërat e tjera brutale në Lindjen e Mesme as nuk i janë afruar intensitetit të asaj aktuale.

“Në një luftë tradicionale si për shembull ato në Siri, në Irak, në ish-Jugosllavi, nuk kemi parë këtë lloj masakre,” tha sekretari i përgjithshëm i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve, Anthony Bellanger në një intervistë për agjencinë Associated Press.
Dhe që kur skadoi armëpushimi njëjavor në Gaza të premten, humbjet kanë vazhduar, tha ai:

“Për fat të keq, morëm lajmin e keq këtë fundjavë që pas përfundimit të armëpushimit, janë vrarë tre ose katër (gazetarë) të tjerë.”

Zoti Bellanger tha se rreth 60 gazetarë kanë humbur jetën, përfshirë të paktën 51 palestinezë, si edhe izraelitë dhe libanezë. Shumica janë vrarë gjatë bombardimeve të Izraelit në Rripin e Gazës.

Ai tha se janë vrarë edhe gazetarë izraelitë gjatë sulmit të Hamasit në Izraelin jugor që ishte shkaku i fillimit të luftës. Ai tha se këto shifra bazohen në të gjitha burimet që federata përdor për raportin e saj vjetor. Përveç viktimave në njerëz, në Gazë janë shkatërruar edhe objektet e shumë organizatave mediatike, tha ai.

Ai vlerëson se para konfliktit në Gazë kishte rreth 1,000 gazetarë dhe punonjës të medias dhe thotë se tani askush nuk mund të dalë nga Gaza.

Megjithatë edhe në mes të shkatërrimit, gazetarët vendas vazhdojnë të bëjnë punën e tyre, thotë Nasser Abu Baker, president i Sindikatës së Gazetarëve Palestinezë.

“Ata kanë humbur familjet e tyre dhe vazhdojnë punën”, tha ai. “Ata janë pa shtëpi dhe vazhdojnë punën. … Pa ushqim, pa siguri për ta, pa familje. Edhe nëse familjet e tyre janë ende gjallë, ata nuk janë me familjet sepse familjet jetojnë ose flenë në spitale.”

Zoti Bellanger tha se autoritetet izraelite nuk ishin përgjegjur.

“Telefonova në qeverinë izraelite, por ata nuk m’u përgjigjën. Dhe kur shkova në Palestinë para disa ditësh, i kërkova zyrës së shtypit të qeverisë (izraelite) të bënim një takim. Por askush përgjigjet”, tha ai.
Izraeli ka thënë se bën çdo përpjekje për të shmangur vrasjen e civilëve dhe akuzon Hamasin se i rrezikon ata duke vepruar në zona të banuara.

“Ne duam të sigurohemi që gazetarët të jenë të mbrojtur. Puna e tyre në terren është kritike,” tha për agjencinë Associated Press, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre.

IFJ dhe “Gazetarët pa Kufij” u kanë bërë thirrje prokurorëve të Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC) të hetojnë vdekjen e gazetarëve dhe punonjësve të medias dhe kryeprokurori i ICC-së Karim Khan ka vizituar zonën.

Zyra e prokurorisë së ICC-së po heton veprimet e autoriteteve izraelite dhe palestineze që nga viti 2014.

Hetimi mund të marrë në konsideratë edhe pretendimet për krime të kryera gjatë luftës aktuale. Zoti Khan i ka bërë thirrje Izraelit të respektojë ligjin ndërkombëtar, por nuk e ka akuzuar për krime lufte.

Ai e quajti sulmin e Hamasit më 7 tetor një shkelje të rëndë të ligjit ndërkombëtar humanitar. Izraeli argumenton se ICC nuk ka juridiksion në konflikt sepse territoret palestineze nuk janë një shtet sovran i pavarur.

Izraeli nuk është palë në traktatin që mbështet ICC-në dhe nuk është një nga 123 shtetet anëtare të tij.

Zoti Bellanger nuk mendon që situata në terren do të ndryshojë së shpejti, por thotë se si kreu i rrjetit global të gazetarisë, “Nuk mund t’ia lejoj vetes të jem pesimist”.

blank

SHBA: Irani mbetet sponsori kryesor shtetëror i terrorizmit

Irani e vazhdoi mbështetjen për Hezbollahun (në këtë foto), një grup i shpallur organizatë terroriste nga Uashingtoni më 1997, thuhet në raportin e DASH-it.

Irani mbeti sponsori kryesor shtetëror i terrorizmit global vitin e kaluar, duke u përshirë në mbështetjen e rekrutimit të terroristëve, financimit dhe komploteve nëpër Afrikë, Azi, Evropë dhe në të dyja Amerikat, tha Departamenti amerikan i Shtetit raportin e tij për terrorizmin 2022, i cili u publikua më 1 dhjetor.

Në Lindjen e Mesme, Irani e vazhdoi mbështetjen për Hezbollahun, një grup i shpallur organizatë terroriste nga Uashingtoni më 1997, thuhet në raport, i cili shton se Teherani i dha armë Hamasit dhe grupeve të tjera palestineze të cilësuara si terroriste nga SHBA-ja.

“Këto grupe ishin përgjegjëse për sulme të shumta vdekjeprurëse që kishin zanafillën në Rripin e Gazën dhe Bregun Perëndimor”, thuhet në raport.

Teherani i ka përkrahur edhe grupet ekstremiste në Bahrejn, Irak dhe Siri, përmes Forcës Quds të Gardës Revolucionare të Iranit(IRGC-QF), për të ofruar mbështetje për organizatat terroriste me qëllim që të krijojnë trazira në rajon, sipas raportit.

Irani vazhdimisht ka nxitur dhe komplotuar sulme ndaj Shteteve të Bashkuara, përfshirë kundër ish-zyrtarëve amerikanë, si hakmarrje për vdekjen e komandantit të Forcave Quds, Qasem Soleimani në janar 2020.

Departamenti amerikan i Drejtësisë tha më 2022 se e kishte parandaluar një komplot të udhëhequr nga IRGC-QF për ta vrarë ish-këshilltarin për siguri kombëtare, John Bolton, dhe e kishte arrestuar një iranian të akuzuar për komplotin.

Sipas raportit, në Afganistanin e sunduar nga talibanët, anëtarët e Al-Qaeda, grupit të Shtetit Islamik, dhe grupet terroriste rajonale ishin aktive edhe në vitin 2022, megjithëse talibanët ishin përkushtuar për të mos i lejuar ekstremistët ta përdornin vendin e tyre për të kryer sulme kundër shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të tyre, pas tërheqjes së forcave amerikanë në gusht 2021.

Raporti përmend se “Shtetet e Bashkuara nuk kanë vendosur ende nëse do t’i njohin talibanët apo entitetet e tjera si qeveri të Afganistanit”, dhe thotë se talibanët e strehuan një lider të Al-Qaeda, Ayman al-Zawahri, në Kabul, para se ai të vritej nga një sulm ajror amerikan në korrik të vitit të kaluar.rel

blank

Çfarë thonë pengjet izraelitë të liruar nga marrëveshja mes shtetit hebre dhe Hamasit?

Të mbajtur në errësirë, të detyruar të heshtin, racione të pakta. Këto dhe edhe më shumë informacione rrënqethëse kanë filluar të tregojnë pengjet izraelite që mbijetuan në robërinë e Hamasit.

Rreth 240 persona, nga foshnjat deri te tetëvjeçarët, u morën peng gjatë sulmit të Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor.

Dhjetra janë liruar, por shumë të tjerë mbeten të zhdukur, që supozohet se mbahen nga organizata militante palestineze dhe grupe të tjera në Gaza, si konflikt palët rifillojnë betejën.

Kryqit të Kuq dhe grupeve të tjera humanitare nuk janë lejuar të vizitojnë pengjet.

Pra, të afërmit dhe bota më e gjerë e vëzhgimit duhet të presin për dëshmi nga ata që janë liruar për të ditur se çfarë mund të ndodhë me të dashurit e tyre që ende mbahen në Gaza: nëse janë parë, nëse janë gjallë apo të vdekur.

Detajet më poshtë janë përmbledhur nga komentet e pengjeve të liruara për familjet e tyre, kujdestarët e tyre dhe ndonjëherë edhe për gazetarët.

Sipas kushteve të marrëveshjes midis Izraelit dhe Hamasit, shumica e të liruarve janë gra, fëmijë dhe punëtorë të huaj. Që nga e premtja, vetëm një izraelit i rritur – i cili gjithashtu kishte nënshtetësi ruse – ishte liruar dhe asnjë pjesëtar i ushtrisë izraelite. Pengët besohet se janë shpërndarë nëpër vende dhe në duart e grupeve të ndryshme. Tashmë duket se jo të gjithë pengjet u trajtuan në të njëjtën mënyrë; historia e çdo personi të ri të rikuperuar do ta shtojë mirëkuptimin.

Adina Moshe, u tërhoq zvarrë nga dhoma e saj e sigurt në shtëpi në Izrael, u dërgua në Gaza dhe u detyrua të qëndrojë në tunele pesë kate nën tokë, tha nipi i saj Eyal Nouri.

“Ata e morën brenda tuneleve… ajo ecte, këmbëzbathur në baltën e tuneleve”, tha ai për CNN për orët e para të robërisë së saj. “Ishte shumë e vështirë për të marrë frymë. Ata marshuan [për] orë në tunele.”

Moshe tha se tezja e tij mbahej në një dhomë nëntokësore ku ndizen dritat vetëm për dy orë në ditë.

Të privuar nga çdo informacion, shqisat dhe imagjinata e tyre u bënë më të mprehta.

Ata nuk dinin asgjë për atë që ndodhi më lart,” tha Nouri. “Ata sapo dëgjuan bombardimet e pandërprera deri një ditë para lirimit të tyre. Papritur, pati një heshtje të mahnitshme dhe ata e dinin se diçka do të ndodhte, por ata nuk e dinin se çfarë.”

Rrjeti i tuneleve nën enklavën e ndërtuar të Gazës, i përshkruar nga Adina Moshe, përputhej me dëshminë e Yocheved Lifshitz , një gjyshe 85-vjeçare e liruar herët në konflikt, jashtë kushteve të armëpushimit.

Për javë të tëra, Thomas Hand supozoi se vajza e tij e vogël ishte gjithashtu thellë nën tokë. “Ajo ka më shumë gjasa në një tunel diku nën Gaza,” tha Hand për CNN, pasi mësoi se Emily, e shpallur dikur e vdekur, besohej të ishte një peng.

“Është ditëlindja e saj më 17 [nëntor]. Ajo do të jetë 9 vjeç”, tha ai. “Ajo as nuk do ta dijë se çfarë dite është. Ajo nuk do ta dijë se është ditëlindja e saj. Nuk do të ketë tortë ditëlindjeje. Asnjë festë, pa miq. Ajo thjesht do të ngurtësohet në një tunel nën Gaza. Ajo është ditëlindja e saj.”

Hand u befasua pas lirimit të saj kur Emily i tha se ajo, shoqja e saj Hila Rotem-Shoshani dhe nëna e Hilës, Raaya Rotem, mbaheshin akoma nga Hamasi.

Ndërsa forcat izraelite sulmuan Gazën, duke lëvizur gjithnjë e më thellë në territorin palestinez, Rotem dhe vajzat u detyruan të vrapojnë nga ndërtesa në ndërtesë.

“Kjo është e frikshme. Duke u tërhequr zvarrë, shtyrë … nën të shtëna me armë ndoshta,” tha Hand.

Rreth 40-50% e ndërtesave në Gazën veriore janë dëmtuar, thonë studiues të pavarur, dhe Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare tha të mërkurën deri në 1.8 milionë njerëz në Gaza, ose gati 80% e popullsisë mendohet se janë të zhvendosur brenda vendit.

Hand kishte të drejtë kur Emily humbi gjurmët e kohës. E liruar në ditën e 50-të të robërisë brenda asaj që ajo e quajti “kuti”, vajza e vogël i tha babait të saj se mendonte se kishte një vit që ishte zhdukur./ Marrë pjesërisht gna CNN.

blank

Presidenti Biden konfirmon lirimin nga Hamasi të një gruaje izraelito-amerikane

VOA/Marrë nga Reuters dhe AP

Presidenti Joe Biden tha të mërkurën se izraelito-amerikania Liat Beinin ishte liruar nga Hamasi pasi u rrëmbye gjatë një sulmi të grupit militant ndaj Izraelit më 7 tetor. Presidenti amerikan tha se zonja Beinin e kishte kaluar kufirin e Gazës dhe ishte i sigurt në Egjipt.

Zonja Beinin ishte mes 16 pengjeve të liruara të mërkurën nga Hamasi, në ditën e fundit të një zgjatje dy-ditore të armëpushimit në luftën e Gazës. Presidenti Biden tha se kishte folur me nënën dhe babanë e zonjës Beinin. “Ata janë shumë mirënjohës dhe gjërat po ecin mirë”, tha ai për gazetarët.

Hamasi liroi 16 pengje të mërkurën vonë në shkëmbimin e fundit për të burgosurit palestinezë të mbajtur nga Izraeli në bazë të një armëpushimi, ndërsa ndërmjetësit përpiqen të nënshkruanin një tjetër zgjatje armëpushimi për të lejuar shkëmbime të mëtejshme dhe për të zgjatur pauzën e ofensivës ajrore dhe tokësore të Izraelit.

Ushtria izraelite tha se një grup prej 10 grash dhe fëmijësh izraelitë dhe katër shtetas tajlandez u liruan nga Hamasi dhe u larguan nga Gaza. Më herët, dy gra ruso-izraelite u liruan nga Hamasi. Në këmbim Izraeli do të lironte 30 të burgosur palestinezë.

Ndërkohë, negociatorët po përpiqen të sigurojnë një zgjatje të mëtejshme të armëpushimit përtej afatit të së enjtes.

Bisedimet duket se po vështirësohen pasi janë liruar shumica e grave dhe fëmijëve të mbajtur nga Hamasi dhe militantët pritet të kërkojnë nga Izraeli lirimin e më shumë të burgosurve në këmbim të lirimit të burrave dhe ushtarëve të marrë peng nga militantët.

blank

Arrihet marrëveshja mes Izraelit dhe Hamasit, zgjatet edhe një ditë armëpushimi

Një armëpushim i përkohshëm midis Izraelit dhe Hamasit është zgjatur për një ditë tjetër – të shtatë – thanë Forcat Mbrojtëse të Izraelit të enjten në mëngjes, disa minuta përpara se marrëveshja të skadonte. Kjo është zgjatja e dytë e armëpushimit fillestar katër-ditor që filloi të premten.

Armëpushimi ka rezultuar në kthimin e 70 izraelitëve sipas marrëveshjes. Gjatë pauzës, tre shtetas izraelitë me shtetësi të dyfishtë dhe njëzet e katër shtetas të huaj janë liruar gjithashtu jashtë marrëveshjes. Në këmbim, 210 palestinezë janë liruar nga burgjet izraelite, thanë zyrtarët.

Ndërkohë, Izraeli do të zgjasë armëpushimin për çdo ditë që Hamasi vazhdon të lirojë 10 pengje “të gjallë”, përsëriti të enjten një zyrtar i lartë izraelit. Mark Regev, një këshilltar i lartë i kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, tha për CNN se qëndrimi i Izraelit për çdo zgjatje të pauzës humanitare në luftime është “kristal i qartë”.

“Çdo ditë, ne ramë dakord për një zgjatje për lirimin e 10 pengjeve, 10 pengjeve të gjallë”, theksoi Regev. “Nëse Hamasi vazhdon të lirojë pengje, 10 në ditë, ne do të zgjasim pauzën”. Ndërsa kur u pyet nëse luftimet do të rifillonin brenda 24 orëve të ardhshme, Regev shtoi se, “nëse Hamasi nuk arrin të përmbushë kushtet e zgjatjes, që është të lirojë 10 izraelitë, atëherë sigurisht që luftimet mund të rifillojnë”. Ka ende të paktën 140 pengje brenda Gazës, shtoi Regev.bw

blank

Rusia lëshon urdhërarrest për fituesen e Eurovizionit nga Ukraina

Jamala gjatë një takimi me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në Kiev, më 29 nëntor 2022.

Prokuroria e Moskës njoftoi të mërkurën se e ka lëshuar një urdhërarrest për fituesen e Festivalit Evropian të Këngës “Eurovision”, Jamala, e cila ka rrënjë tatare nga Krimea, nën akuzat se ka përhapur informata “të rrëme” për përfshirjen e Forcave të Armatosura të Rusisë në pushtimin e Ukrainës.

Në fillim të këtij muaji, Ministria e Brendshme e Rusisë e futi këngëtaren, emri i vërtetë i së cilës është Susana Dzhamaladinova, në listën e personave të kërkuar.

Më 2016, Jamala e fitoi Festivalin Evropian të Këngës “Eurovision” me një baladë e cila përshkroi dëbimin brutal të tatarëve të Krimeas nga Krimea për në Azinë Qendrore në vitin 1944 nga diktatori sovjetik Joseph Stalin.

Më 2023, Jamala e regjistroi një album me titullin “Krimea”, në të cilin mblodhi këngë të lashta për popullin e vet.

Ajo e ka ngritur zërin vazhdimisht kundër aneksimit të Krimesë nga Rusia më 2014 dhe kundër agresionit të armatosur rus në Ukrainë.

Në prill 2022, Ministria e Jashtme e Rusisë e futi atë në listën e artistëve ukrainas të cilëve u ndalohet hyrja në Rusi për 50 vjet.rel

blank

Ndërmerret fluturimi i parë transatlantik i një avioni me karburant të gjelbër

 

VOAL – Fluturimi i parë transatlantik i fuqizuar plotësisht nga karburanti i gjelbër, e ashtuquajtura teknologji SAF (Sustainable Aviation Fuel), u ndërmor nga Londra dje në mëngjes (e martë) për në Nju Jork. Ngjarja u përshëndet nga Departamenti anglez i Transportit si fillimi i “të ardhmes së fluturimit”, por organizatat mjedisore po e frenojnë entuziazmin e tyre dhe po e akuzojnë operacionin për greenwashing, larjen e gjelbër.

Avioni, një Virgin Atlantic Boeing 787 Dreamliner, është i pari “që funksionon me karburante 100% të qëndrueshme në të dy motorët”, vuri në dukje kompania në një njoftim për shtyp.

Zbatimi i llojit të ri të karburantit i përgjigjet kritikave ndaj industrisë së linjave ajrore, e cila është përgjegjëse për rreth 2.5% të emetimeve globale të CO2 në vit. SAF mund të prodhohet nga vajrat e mbeturinave, mbetjet e drurit ose algat. Këto lëndë djegëse të reja konsiderohen si leva kryesore për dekarbonizimin e sektorit në dekadat e ardhshme, por prodhimi i tyre është ende në fillimet e tij dhe shumë i kushtueshëm.

Fluturimi në këtë kuptim përfaqëson demonstrimin e parë praktik se si “aviacioni mund të dekarbonizohet dhe si mund të reduktohen ndjeshëm emetimet”, tha Mark Harper, ministri britanik i transportit, në një deklaratë.

Por ambientalistët e kundërshtojnë këtë

Ndryshe nga entuziazmi i shfaqur nga promotorët e nismës, disa shoqata mjedisore e kanë kritikuar operacionin, duke e quajtur atë “greenwashing”. Një prej tyre është Stay Grounded, i cili e konsideron manovrën si një fasadë. “Nuk është rastësi që ky fluturim kryhet dy ditë para fillimit të COP28” në Emiratet e Bashkuara Arabe, Dubai, tha organizata në një deklaratë. “Ndërsa vëmendja e botës është e përqendruar në vetëm një fluturim, 100 000 avionë që përdorin lëndë djegëse fosile ngrihen çdo ditë.”

Disa anëtarë të komunitetit shkencor folën gjithashtu për këtë çështje, duke kritikuar në veçanti festimin rreth përdorimit të SAF. Karburanti i gjelbër i aviacionit është “një rrugë teknologjike pa krye”, argumentoi Finlay Asher, një inxhinier i hapësirës ajrore i cituar nga Stay Grounded. Pse? Sepse teknologjia që qëndron pas këtij lloji të karburantit – përveçse është jashtëzakonisht e shtrenjtë – nuk mund të zhvillohet në një shkallë efikase të madhe për të bërë një ndryshim në luftën kundër ndryshimeve klimatike.

Dr Doug Parr, një shkencëtar i Greenpaece, gjithashtu minimizoi potencialin e karburantit të ri. “Mbetjet e përdorura si lëndë ushqyese për biokerozinën në këtë fluturim nuk janë të disponueshme në sasi të mjaftueshme për të pasur një ndikim të rëndësishëm në emetimet e aviacionit.”

Në terma afatshkurtër, “e vetmja mënyrë efektive për të adresuar emetimet nga industria e linjave ajrore është adresimi i kërkesës: çdo sugjerim për të kundërtën është thjesht mendim i dëshiruar”, shtoi Parr. rsi-eb

blank

Një avion ushtarak i SHBA-së rrëzohet në oqean afër Japonisë

Një avion ushtarak i Shteteve të Bashkuara, me tetë persona në bord, u rrëzua në oqean afër ishullit japonez të Jakushimës, thanë rojet bregdetare të Japonisë më 29 nëntor.

Avioni i rrëzuar në perëndim të Japonisë ishte i llojit Osprey. Një zëdhënës i rojeve bregdetare tha se nuk ka detaje të tjera për incidentin, përfshirë edhe për njerëzit që ishin në bordin e këtij avioni.

Avioni u rrëzua rreth orës 02:47, sipas kohës lokale. Banorët lokalë kanë raportuar se motori i majtë i avionit ishte përfshirë nga zjarri teksa u rrëzua në oqean.

Ushtria amerikane ende nuk ka komentuar për këtë incident.

Rrëzimi i avionit amerikan vjen pasi një avion i po të njëjtit lloj ishte rrëzuar në veri të Australisë në gusht, duke vrarë tre anëtarë të ekuipazhit nga 23 sa ishin në bord.

Avioni Boeing MC-22B Osprey ishte rrëzuar në ishullin Melville, në Australi, gjatë një stërvitjeje ushtarake.rel

blank

Drejtori i CIA-s në Katar për bisedime mbi luftën Hamas-Izrael dhe pengjet

VOA/Jeff Seldin

Presidenti amerikan Joe Biden ka dërguar një nga zyrtarët e tij më të besuar dhe me ndikim në Lindjen e Mesme me shpresën për ta kthyer një armëpushim të brishtë midis Izraelit dhe Hamasit në një marrëveshje më të qëndrueshme.

Një zyrtar amerikan konfirmoi për Zërin e Amerikës se drejtori i CIA-s, William Burns, udhëtoi drejt Katarit të martën për bisedime të nivelit të lartë, “duke përfshirë diskutimet për pengjet”.

CIA, e cila rrallëherë flet për udhëtimin jashtë vendit të drejtorit të saj, nuk pranoi të bënte komente për udhëtimin, i cili fillimisht u njoftua nga gazeta The Washington Post.

Media izraelite, si dhe media të tjera, cituan burime diplomatike të thoshin se në Doha, zoti Burns është takuar me kreun e agjencisë izraelite të zbulimit, Mossad, si dhe me zyrtarë të Katarit dhe Egjiptit.

Zyrtarët e lartë amerikanë e kanë mbështetur Izraelin me fjalë dhe me armë pas sulmit terrorist të Hamasit më 7 tetor, në të cilin u vranë rreth 1200 njerëz në Izrael, shumica civilë.

Por Shtëpia e Bardhë ka kërkuar gjithashtu lirimin e rreth 240 personave të marrë peng nga Hamasi gjatë sulmit, duke përshëndetur armëpushimin tashmë pesë-ditor, gjatë të cilit janë liruar 70 pengje në këmbim të lirimit të 150 palestinezëve nga burgjet izraelite.

“Objektivi i administratës për momentin është zgjatja e armëpushimit sa më shumë që të jetë e mundur dhe lirimi i sa më shumë pengjeve”, thotë Paul Pillar, një ish-oficer i lartë i CIA-s që tani jep mësim në Universitetin Georgetown.

Zoti Pillar i tha Zërit të Amerikës se William Burns, një ish-diplomat i kthyer në shef të agjencisë amerikane të spiunazhit, është në pozitë të mirë për të ndihmuar në arritjen e këtij qëllimi.

“Ai është një diplomat me përvojë dhe shumë i respektuar, brenda dhe jashtë vendit”, tha zoti Pillar, duke shtuar se zoti Burns është “ndoshta vetëm një hap larg asaj që ka qenë linja kryesore e politikës së administratës Biden që nga sulmi i 7 tetorit, mbështetja e plotë për Izraelin.”

Ky është udhëtimi i dytë brenda një muaji i zotit Burns në Lindjen e Mesme.

Në udhëtimin e parë në fillim të nëntorit, ai vizitoi shumë vende, në të cilat zhvilloi bisedime me homologët e tij të zbulimit, që ishin të përqendruara në fillimin e negociatave për lirimin e pengjeve dhe parandalimin e përhapjes së konfliktit Izrael-Hamas në rajon, tha për Zërin e Amerikës një zyrtar amerikan.

Por, ndonëse përpjekjet për të zgjatur armëpushimin dhe për të liruar më shumë pengje mund të dominojnë këtë raund bisedimesh, disa ish-zyrtarë mendojnë se drejtori i CIA-s do të diskutojë edhe për hapat që duhet ndërmarrë pas mbarimit të luftës.

“Pra do të flitet për të ardhmen, mbi atë se si do të duket Rripi i Gazës pas përfundimit të konfliktit”, tha Marc Polymeropoulos, një ish-oficer i lartë i operacioneve të CIA-s, i cili ka punuar gjerësisht në Lindjen e Mesme. “Çfarë force ndërkombëtare do të duhet të jetë e pranishme? Si do të rindërohet Rripi i Gazës, në mënyrë kolektive me pjesëmarrjen e komunitetit ndërkombëtar?”

Mund të ketë diskutime midis Shteteve të Bashkuara, Izraelit, Egjiptit dhe vendeve të tjera edhe për atë që do të ndodh më pas me Hamasin, që Shtetet e Bashkuara e kanë shpallur organizatë terroriste.

“Hamasi ka fituar legjitimitet të jashtëzakonshëm mes popullit palestinez në Rripin e Gazls dhe në Bregun Perëndimor për sigurimin e lirimit të një numri të burgosurish palestinezë”, tha zoti Polymeropoulos për Zërin e Amerikës. “Ata aktualisht po trajtohen pothuajse si aktor shtetëror. Dhe mendoj se kjo është diçka shqetësuese, jo vetëm për Izraelin, por edhe për Shtetet e Bashkuara”, shtoi ai.

blank

Izraeli liron 30 të burgosur palestinezë pas lirimit të 12 pengjeve nga Hamasi

VOA/Marrë nga Associated Press

Hamasi liroi 12 pengje dhe Izraeli liroi 30 të burgosur palestinezë të martën, në ditën e pestë të një armëpushimi të brishtë, që ka mundësuar dërgimin e ndihmave humanitare në Rripin e Gazës. Ndërmjetësit shpresojnë ta zgjasin armëpushimin edhe pse Izraeli është zotuar të rifillojë luftën.

Izraeli tha se 10 shtetas të tij dhe dy shtetas tajlandezë të liruar nga Hamasi u kthyen në Izrael. Menjëherë pas kësaj, Izraeli liroi 30 të burgosurit palestinezë. Armëpushimi pritet të skadojë pas një shkëmbimi tjetër të mërkurën mbrëma.

Drejtori i CIA-s, William Burns dhe David Barnea, i cili drejton agjencinë izraelite të zbulimi, Mossad, ndodhen në Katar, një ndërmjetës i rëndësishëm në bisedimet me Hamasin, për të diskutuar zgjatjen e armëpushimit dhe lirimin e më shumë pengjeve, tha një diplomat në kushte anonimiteti. Një zyrtar amerikan konfirmoi se zoti Burns ndodhej në Katar, duke folur në mënyrë anonime sepse planet e udhëtimit të drejtorit të CIA-s nuk publikohen për arsye sigurie.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të vizitojë rajonin këtë javë, gjithashtu me synimin për zgjatjen e armëpushimit.

Izraeli është zotuar të rifillojë luftën kundër Hamasit pasi të jetë e qartë se asnjë peng tjetër nuk do të lirohet, në bazë të marrëveshjes së tanishme.

Administrata e Presidentit Biden i ka kërkuar Izraelit të shmangë “zhvendosje të konsiderueshme të mëtejshme” të popullatës dhe viktima masive midis civilëve palestinezë nëse rifillon ofensivën dhe se duhet të operojë me më shumë saktësi në Gazën jugore sesa në veri, sipas zyrtarëve amerikanë, të cilët folën në kushte anonimiteti.

Hamasi, që është shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara, dhe militantë të tjerë ende mbajnë rreth 160 pengje nga 240, që u kapën në sulmin e tyre të 7 tetorit në Izraelin jugor. Izraeli ka thënë se është i gatshëm të zgjasë armëpushimin me një ditë për çdo 10 pengje shtesë, që liron Hamasi, në bazë të marrëveshjes së ndërmjetësuar nga Katari, Egjipti dhe Shtetet e Bashkuara, por Hamasi pritet të bëjë kërkesa shumë më të mëdha për lirimin e ushtarëve të robëruar.

Izraeli është zotuar t’i japë fund sundimit 16-vjeçar të Hamasit në Rripin e Gazës dhe të shkatërrojë aftësitë e tij ushtarake. Kjo pothuajse me siguri do të kërkonte zgjerimin e ofensivës tokësore nga Gaza veriore në jug, ku shumica e popullsisë prej 2.3 milionë banorësh të Gazës tani është përqëndruar. Është e paqartë se ku do të shkojnë ata nëse Izraeli zgjeron operacionin tokësor në jug, pasi Egjipti ka refuzuar të pranojë refugjatë palestinezë dhe Izraeli ka mbyllur kufirin e tij me Rripin e Gazës.

blank

Rusia zgjat paraburgimin për gazetarin amerikan

Gjykata e qarkut Lefortovo në Moskë ka zgjatur paraburgimin për gazetarin e The Wall Street Journal, Evan Gershkovich. Masa e paraburgimit gazetarit amerikan iu zgjat për dy muaj, përkatësisht deri më 30 janar.

Gershikovich u arrestua në fund të marsit në qytetin e Jekaterinburgut. Shërbimi Federal i Sigurisë së Rusisë (FSB) atëbotë tha se gazetari ishte arrestuar nën akuza për spiunazh.

Autoritetet ruse e akuzojnë Gershkovichin se ka mbledhur informacione, që sipas tyre ishin sekrete shtetërore lidhur me industrinë ushtarake.

Gershnkovich, shtetas amerikan me bazë në Moskë, kishte shkuar në Jekaterinburg për të raportuar për qëndrimin rus karshi luftës së Kremlinit kundër Ukrainës, që nisi në shkurt të vitit të kaluar, dhe për grupin mercenar rus, Wagner.

Nëse gjendet fajtor për akuzat për spiunazh, Gershkovich përballet me një dënim deri me 20 vjet burgim.

Mediumi amerikan Wall Street Journal i ka hedhur poshtë akuzat e ngritura ndaj Gershkovichit. Ndërkaq, Shtëpia e Bardhë i ka quajtur akuzat “qesharake” dhe presidenti amerikan, Joe Biden, më herët ka thënë se ndalimi i Gershkovichit është “krejtësisht i paligjshëm”.rel


Send this to a friend