VOAL

VOAL

I dashur Niko Dhales, nuk jam e sigurte, nese ndiehesh me shume grek a shqiptar Nga Alda Butka Aliçka

September 9, 2017
blank
7 Comments
 • author avatar
  Niko Dhales 6 years ago Reply

  Alda Butka, mbese e Patriotit Sali Butka. Babai jot punoi tere jeten me koleg grek,ti u martove me grek ,femijet i ke me kombesi greke,vet mesove greqisht e jetove ne greqi.Une jam shqiptar me kombesi greke por ti je greke me kombesi shqiptare.

 • author avatar
  Muharem kalaja 6 years ago Reply

  Ky komunikim me kujton kur hajshe naj cop buk me tlyn e me rrecel sa me pelqete

 • author avatar
  shqiptari 6 years ago Reply

  Thjesht e bukur,
  Miqesore, reale,
  Te lumte Alda

 • author avatar
  Anonymous 6 years ago Reply

  Niko Dhales problemi është se je në dilemē me kombësinë tënde, ska gjë këtu je përcaktuar për interesin dhe mohon se je shqiptarë, po e mira është se Shqiptarisë nuk i duhen njerës sikur puna jote me gjak të përzier që nuk e din edhe vet se çka je.

 • author avatar
  ARJAN XHAFERI 6 years ago Reply

  ska dashuri ..(ose dashamirsi ..qe te mos na keqinterpretojn )dhe paqe me ideale mi yllo …por por (ket porin e kom per me u gric se sem rrihet ne mu pa u gric biles kaiher me liber shpije noshti qe po shkruj boj shyqyr qe jom i qet )..por nji filozof englez ..Smith ..ka thon ..po e shkruj gjermanisht se frengjishten e perdor pak sipas nevojes ….es gibt mehr als eine warheit ….

 • author avatar
  Roland Kapetani 6 years ago Reply

  O kot fare jeni qe te dy pasi ini regulluar mire na cani drasat neve
  Flisni per ekonomi e per hallet e popullit
  Dhe per hajdutat ne politik
  Qe na kan ulur koken ne gjithe ruzullin toksor
  Pa te ter patriota behemi kur ke ekonomi te forte se te ter e duam ate vend por na ekan bere gangre ata felliqesira politikane

 • author avatar
  Anonymous 6 years ago Reply

  Une them qe te hiqen kufijte fare ku levizja e njerezve
  te jete e lire nepermjet Sqhqiperise, Turqise dhe Greqise.
  Jam Shqiptar apo jam Grek dhe Turk nuk ka problem fare.
  Paqe te kemi ne Balkan, Europe dhe ne te tere boten.

Komentet

blank

Sulmi ndaj Top Channel- Artan Hoxha: Familja Hoxha lëviznin me eskortë, kanë nuhatur rrezikun

Artan Hoxha e ka quajtur sulmin ndaj Top Channel me kallashnikovë, një ngjarje “tipike mafioze”, një mesazh ndaj pronarëve të televizionit.

Ai thotë se mesazhi nuk duket të ketë qenë ndaj gazetarëve apo punonjësve, por ka dashur të tregojë se agresorët nuk pyesin as për shtetin, duke goditur një televizion pranë qeverisë.

Hoxha foli gjithashtu për familjen Hoxha, aksionerët e televizionit Top Channel, duke deklaruar se ato kanë qenë gjithmonë të shoqëruara nga badigardë dhe sipas tij “ose janë kërcënuar në të shkuarën, ose kanë nuhatur rrezikun”. 

“Me aq sa kam informacion, ato (familja Hoxha) edhe më përpara kanë lëvizur të shoqëruara me eskortë sigurie.  Kanë qenë të shoqëruara, sepse ose kanë qenë nën kërcënim, ose kanë nuhatur rrezik. Dua të kujtoj një skenë, kam qenë në një lokal dhe në tavolinë kisha tre vetë, dy aksionëre, një në Digitalb dhe një në Top Channel dhe ishin me eskortë, vetëm unë isha me duar në xhepa. A ka patur kërcënime? Nuk më çudit.

Me botuesit ka patur vazhdimisht probleme. Sot Top Channelit i ka vajtur një grup të FNSH. Sa është vlerësuar ky kërcënim? Në këto kushte nuk ka zgjidhje tjetër, përveç bashkëpunimit me agjensitë e zbatimit të ligjit.

Kjo ngjarje ishte qartazi një kërcënim. Nuk synonte të eleminonte askënd fizikisht. Ky është rast tipik mafioz. Ky kërcënim ka dy drejtime, një ndaj objektit kryesor dhe drejtimi i dytë, për të treguar se nëse të kanë dhënë garanci nga pushteti, po të tregojmë se këtë garanci e ke kot sepse ne nuk pyesim as për pushtetin“, tha Hoxha.

“A kanë patur interes të godasin gazetarë? Në pozicionin që ndodhet Top Channel, ke 100 mënyra për të goditur këdo nga ata. Pra nuk ka të bëjë me emra konkretë të stafit. Pra asnjë gazetar nuk ka qenë objekt i goditjeve të tilla.

Të dy këto element tregojnë se autorët nuk kanë patur asgjë personale me gazetarët e Top Channel. Ata kanë goditur fasadën e televizionit. Pse them se objektivi ka qenë Top Channel? Ngjan shumë me ngjarjen e Don Boskos.

Top Channel thotë se sulmi ka të bëjë me lirinë e medias dhe me atë që përfaqëson ky televizion.

Sulme të tilla, zakonisht janë bërë, u dogj Koha Jonë dhe e dimë që e bëri shërbimi sekret, pra shteti. Në 14 shtator u sulmua RTSH, nuk u hetua, por e pamë kush e bëri dhe si e bëri. Pastaj ngjarjet e tjera, janë goditje ndaj gazetarëve. Edhe ata janë pa autorë. Edhe ngjarja e Elvi Fundos është pa autor. Edhe ngjarja para dy muajve, u godit Adriatik Doçi, u bë zhurmë e madhe, por nuk u mor vesh asgjë edhe pse u arrestua një person. Sot e kësaj dite nuk e dimë se çfarë ka ndodhur.

Në rastin konkret, nëse edhe kjo ngjarje, në prag të fushatës elektorale, se janë shumë faktorë… Policia po përpiqet të gjejë nga mund të ketë ardhur, duke u munduar të lidhin që nga gjykimi për aksionet e televizionit, por nuk ka element të qëndrueshëm. Edhe ato që dolën për shitjen, aty ishte bërë tentative për të kryer shitjen, nëse gjykata do të jepte vendim për t’u hequr pronësinë atyre që e ka.

Sot jemi para faktit, që ky sulm ka sjellë një mesazh të fortë.

Janë shumë pista. Është folur edhe deri për Big Brother…. Ky atentat hyn tek atentatet me kosto të lartë organizimi. Këtë mundësi nuk e kanë shumë grupe për ta bërë.

Ëhtë një ngjarje, që autoritetet duhet të lënë gjithcka dhe të merren me të. Reagimi i opinionit publik dhe trauma që ka shkaktuar te shoqëria, është e jashtëzakonshme.

Kur goditet nëj media si Top Channel, e mendoni dot se cfarë mund t’ju ndodhë të tjerëve? Imagjinoni dot?“, deklaroi Hoxha. syri.net

blank

EurActiv: Top Channel akuzohet për shantazh, edhe pse favorizon Ramën

Sulmi me kallashnikov mbi televizionin Top Channel po bën xhiron e botës.

Agjencia e Brukselit, EurActiv, shkruan se Shqipëria është shokuar nga ky sulm që la të vdekur një roje sigurie.

Por EurActiv thekson se ky televizion është akuzuar për shantazh nga Edi Rama, edhe pse në fakt ai favorizon PS-në në mbulimin mediatik.

“Ndërsa është stacioni më i ndjekur në vend, Top Channel nuk ka qenë imun ndaj kritikave ndër vite.

Në vitin 2022, Rama e akuzoi stacionin- që zakonisht konsiderohet se favorizon partinë në pushtet- se ka shantazhuar qeverinë me mbulim negativ.

Top Channel është akuzuar për sjellje të ngjashme nga ish-punonjësit, si dhe për përhapjen e dezinformatave, gjë që menaxhmenti e mohon”, thuhet në shkrim.

Më tej theksohet se Shqipëria ka rënë ndjeshëm në Indeksin Botëror të Lirisë së Shtypit të Reporterëve pa Kufij në vitet e fundit me çështje të tilla si mungesa e pluralitetit në pronësinë e medias, kushtet e këqija të punës dhe presioni politik i theksuar si vazhdimisht problematike.

EurActiv nënvizon se pavarësisht kësaj, në një intervistë po në Top Channel të hënën në mbrëmje, Rama tha se media në Shqipëri nuk ka qenë kurrë më e lirë. syri.net

blank

Zemërim në Serbi: Ndërtuesit kinezë shkatërruan monumentin e luftës

blank

Pengesat ekzistuese në marrëveshjen Kosovë – Serbi

Rikard Jozwiak

Në orët e vona të 18 marsit, kryediplomati i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka bërë të ditur se Kosova dhe Serbia kanë arritur një marrëveshje, pas një dite të gjatë të bisedimeve të zhvilluara në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Në fakt, ajo për çka janë pajtuar palët ka qenë një Aneks, për zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, për të cilën palët janë marrë vesh më 27 shkurt në Bruksel.

Ndonëse në atë marrëveshje nuk parashihet njohja e shtetësisë së Kosovës nga Serbia, aty ka propozime për luftimin e disa pengesave që vazhdojnë të ekzistojnë në marrëdhëniet mes dy vendeve, prej shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 2008.

Në veçanti, në marrëveshjen e shkurtit bëhet thirrje për njohje të dokumenteve dhe simboleve kombëtare, sikurse pasaportat, diplomat, targat e makinave dhe vulat doganore.

Parashihet, po ashtu, që palët të kenë misione të përhershme diplomatike, të mos e pengojnë rrugën e njëra-tjetrës drejt BE-së, dhe që Beogradi të mos e pengojë anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare.

Në këmbim të kësaj, dega e Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë do ta ketë statusin e saj të formalizuar.

Marrëveshja e shkurtit përkrah edhe krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, por pa e përmendur asociacionin me emër.

Në tekst vetëm përmendet krijimi i “një niveli të vetëmenaxhimit të komunitetit serb në Kosovë dhe mundësia për ofrimin e shërbimeve në rajone specifike, përfshirë mundësinë e sigurimit të mbështetjes financiare nga Serbia dhe krijimin e kanaleve të drejtpërdrejta të komunikimit për komunitetin serb me Qeverinë e Kosovës”.

Çfarë do të thotë kjo?

Në disa aspekte, marrëveshja dhe aneksi përcjellës – nëse zbatohen plotësisht – mund të jenë pikënisje për normalizim të plotë të marrëdhënieve mes Prishtinës dhe Beogradit.

Kjo do të thotë një njohje de facto e shtetësisë së Kosovës, dhe afrim i të dyja vendeve drejt integrimeve evropiane.

Megjithatë, ekzistojnë edhe tri çështje kyçe:

Fillimisht, as aneksi, as marrëveshja, nuk janë të nënshkruara, çka rrit dyshimet për vlefshmërinë e tyre.

Së dyti, në aneks nuk përmendet shumë përtej nevojës që Kosova të nisë punën “menjëherë” për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Së treti, nuk ekziston shumë kërcënim për asnjërën palë nëse gjërat mbesin të pazbatuara.

Ashtu siç edhe një diplomat i afërt me këto çështje i ka thënë Radios Evropa e Lirë: “Karotat nuk janë shumë të shijshme dhe as shkopinjtë nuk janë shumë të rëndë”.

Çështja nëse nevojitet një nënshkrim i marrëveshjes, vazhdon të diskutohet.

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, e ka thënë qartë se ai nuk do të nënshkruajë asnjë dokument dhe ka shuar shpresat fillestare që kanë ekzistuar në Bruksel se marrëveshja do të nënshkruhet në një samit të BE-së, që është mbajtur javën e kaluar, në prani të të gjithë liderëve të BE-së.

Marrëveshja fillestare e Brukselit, e arritur nga të dyja palët më 2013, po ashtu nuk është nënshkruar, por të paktën në të janë vënë inicialet.

Duke folur për Radion Evropa e Lirë pas takimit, shefi negociator i BE-së, Mirosllav Lajçak, ka thënë se çfarëdo spekulimi nëse marrëveshja është apo jo e vlefshme, është “i pakuptimtë”, dhe ka pretenduar se dokumenti është zyrtar dhe obligues përmes njoftimit të bërë nga Borrelli në Ohër.

Lajçaku e ka pranuar, po ashtu, se është e mundshme që të arrihet pajtueshmëri për 12 pika të aneksit, mirëpo janë edhe gjashtë të tjera për të cilat palët nuk janë dakorduar.

Siç është përmendur më lart, theksohet se Prishtina duhet të nisë menjëherë punën për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, mirëpo ende nuk ka asgjë konkrete se kur, shembull, mund të ndodhë njohja e përbashkët e pasaportave apo këmbimit të misioneve të përhershme.

A do ta bëjë Prishtina ndonjë hap pa marrë garanci për hapa reciprokë të Beogradit?

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mund t’ia atribuojë rritjes së tij politike qëndrimin kundër krijimit të çfarëdo asociacioni me bazë etnike, dhe shpesh e ka cituar nevojën për shmangie të një situate të ngjashme me atë në Bosnje-Hercegovinë.

Shefat negociatorë të të dyja palëve pritet të takohen sërish më 3 prill në Bruksel për të biseduar.

Kjo duhet të shërbejë si shenjë se marrëveshja do të funksionojë.

Të gjithë sytë do të jenë te Serbia për të parë se si do të sillet në nivel ndërkombëtar në muajt në vijim.

Në marrëveshje përmendet zotimi i Beogradit që të mos kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare.

Testi i parë për këtë pikë do të jetë në samitin e Këshillit të Evropës që do të mbahet në Islandë në mesin e muajit maj – organizatë në të cilin Kosova ka vite që synon të anëtarësohet, por që Serbia reziston.

Megjithatë, çështje kyçe mbetet nisma për zbatim të marrëveshjes.

Aneksi bën thirrje për krijimin e një komiteti vëzhgues, të udhëhequr nga BE-ja, brenda 30 ditëve.

Mirëpo, në dokument nuk përmendet se çfarë fuqie do të ketë ky komiteti apo se kush do të jetë pjesë e tij.

Në Aneks, gjithashtu, përmendet se “çfarëdo dështimi për të përmbushur obligimet që dalin nga kjo marrëveshje, ky aneks, apo marrëveshjet e arritura në të kaluarën në kuadër të dialogut, mund të ketë pasoja negative për proceset e integrimit të këtyre dy shteteve në BE, si dhe në ndihmën financiare që e pranojnë prej BE-së”.

*Video: Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, në një intervistë dhënë Radios Evropa e Lirë tha se njohja reciproke është kyçe në rrugën drejt BE-së, pasi theksoi se BE-ja nuk pranon vende që nuk e njohin njëra-tjetrën.

Kjo gjë mund të tingëllojë e ashpër, por në fakt nuk është.

Shtetësia e Kosovës nuk njihet as nga Bashkimi Evropian si tërësi dhe kjo gjë nuk pritet të ndodhë shpejt.

Për të arritur në këtë pikë, secili vend i bllokut evropian duhet ta njohë atë.

Në anën tjetër, bisedimet e Serbisë për anëtarësim në BE janë bllokuar për shkak të mospërshtatjes me politikat e Brukselit sa i përket luftës në Ukrainë.

Prandaj, asnjëra nuk ka shumë mundësi që të pranohet në BE në vitet në vazhdim dhe BE-ja ka hezituar që të ndalë ndihmat financiare për shtetet e Ballkanit Perëndimor, për shkak të shqetësimeve se Kina dhe Rusia mund ta rrisin ndikimin në këtë rajon.

Përgatiti: Krenare Cubolli
blank

Sulmi ndaj Top Channel, reagojnë organizatat e medias: Shokuese, të hetohet në mënyrë të pavarur

Organizatat evropiane të medias kanë reaguar për sulmin me armë zjarrin në televizionin kombëtar “Top Channel”. Organizatat janë shprehur se kanë mbetur të shokuar nga kjo ngjarje, teksa bënë thirrje për hetime urgjente të pavarura.

Nga SYRI TV

Për sulmin me armë zjarri në drejtim të ndërtesës së televizionit kombëtar “Top Channel”, duke lënë të vrarë një roje sigurie, kanë reaguar dhe organizatat evropiane për median.

Në një postim në Twitter të Qendrës Evropiane për Lirinë e Shtypit dhe të Medias shprehën ngushëllime për familjen e të vrarit dhe thirrje për hetime të pavarura.“Mbetëm të shokuar kur mësuam se ka pasur një sulm me armë zjarri në ambientet e Top Channel në Shqipëri, ku humbi jetën një roje sigurie e objektit. I shprehim ngushëllimet tona familjes dhe i bëjmë thirrje autoriteteve shqiptare të kryejnë hetime të pavarura dhe profesionale”

“Safe Journalist Albania” përcolli mesazhin e “Media Freedom Rapid Response”, mekanizmit evropian që gjurmon monitoron e reagon ndaj shkeljeve të lirisë së shtypit në vendet e BE-së: “Mendimet tona janë me familjen e rojës së sigurisë që humbi jetën në sulmin tragjik ndaj ambienteve të Top Channel në Shqipëri. I bëjmë thirrje qeverisë shqiptare të kryejë hetime të plota dhe të paanshme për këtë incident dhe të nxjerrë autorët para drejtësisë”, thuhet në postim.

Ndaj ngjarjes së rëndë reagoi dhe shoqata “Gazetarët Profesionistë të Shqipërisë” e cila tha se sulmi ndaj Top Channel, rëndon klimën në të cilën punojnë gazetarët në Shqipëri .

Gjithashtu, prezenca e OSBE-së në Shqipëri ka dënuar me forcë sulmin kriminal kundër Top Channel-it, duke e konsideruar sulmin ndaj medias një sulm flagrant kundër demokracisë. Duke i shprehur ngushëllimet familjes dhe kolegëve të Pal Kolës, OSBE kërkon një hetim të shpejtë për zbardhjen e plotë të incidentit dhe vendosjen para drejtësisë të autorëve të krimit.

blank

REL: Vritet roja e sigurisë si pasojë e sulmeve me armë kundër Top Channelit

Gjurmë të plumbave të shkrepur ndaj ndërtesës së Top Channel-it në Tiranë.

Jetmira Delia-Kaci

Ndërtesa e Top Channel – një prej televizioneve kombëtare në Shqipëri – është sulmuar me breshëri kallashnikovi, duke lënë të vdekur rojën e sigurisë.

Viktima është identifikuar si P.K., 60-vjeçar.

Policia e Shqipërisë ka bërë të ditur se ngjarja ka ndodhur rreth orës 1:00 të mëngjesit të së hënës.

Sipas zyrtarëve policorë, tashmë janë krijuar disa pika kontrolli për kapjen e autorëve, por deri tani nuk ka asnjë të arrestuar.

Disa orë më vonë është gjetur një makinë e djegur, e cila dyshohet se u përket autorëve të aktit.

Brenda saj janë gjetur dy armë automatike.

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Bledi Çuçi, ka thënë në Facebook se “Policia e Shtetit është maksimalisht e përkushtuar për të zbardhur këtë ngjarje të rëndë dhe për të vënë para drejtësisë autorët”.

Sulmi ndaj ndërtesës së Top Channel-it, është dënuar edhe nga presidenti i shtetit, Bajram Begaj, kryeministri, Edi Rama, kryeparlamentarja, Lindita Nikolla, krerët e partive opozitare, Enkelejd Alibeaj dhe Ilir Meta.

Lidhur me këtë rast ka reaguar edhe Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA).

“Goditja e një mjedisi mediatik është një goditje ndaj demokracisë, ndaj lirisë së fjalës dhe mendimit. AMA shpreh ngushëllimet për familjen e punonjësit që humbi jetën nga ky agresion i papranueshëm dhe qëndron në krah të të gjithë ekipit të televizionit në këto momente të vështira”, është thënë në reagim.

Të hënën ka reaguar edhe Qendra Evropiane për Shtyp dhe Lirinë e Medias.

Ambasada amerikane në Tiranë dhe zyra e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), kanë shprehur ngushëllime për humbjen e jetës së rojës së sigurisë, dhe kanë kërkuar që ngjarja të hetohet dhe të zbardhet sa më shpejt.

I ndjeri është thënë se ka nisur të punojë në këtë media gjashtë muaj më parë.

blank

Asociacioni njëetnik serb nuk sjell as  “Tirolin” e as Suhodollin, por Federalizimin e Kosovës- Nga Prof.Dr.Mehdi HYSENI

Barometri diplomatik

 

Mos na tregoni se çka “po vjen”, por çfarë vendimesh , do të merrni ju si insntitucione përkatëse  legjitime, legale dhe demokratike   për parandalimin e kantonizimit autonom ose të federalizimit  të Kosovës, si rrjedhim i njohjes së të drejtës së vetëvendosjes (të brendshme dhe të jashtme) pakicës serbe (4%).

* *   *

Dikur, në fillim të viteve ’90 të shekullit XX, këtë opsion e pati shpërfaqur edhe Ibrahim Rugova pas shpalljes së Republikës së Kosovës (Deklarata Kushtetuese e 2 korrikut 1990), që, nëse Serbia e njihte Republikën e Kosovës sipas Kushtetutës së Kaçanikut, 7 shtator 1990), atëherë Kosova do të mund të pranonte të bashkohej në Federatën e ashtuquajtur Jugosllave si Republikë e pavarur dhe sovrane. Mirëpo, këtë formulë paqësore të normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, Slobodan Milosheviqi e hodhi poshtë  me politikën e forcës, të terrorit, të spastrimit etnik dhe të gjenocidit ndaj mbi 2 milionë e gjysmë shqiptarëve, duke i shpallur jashtë ligjit dhe jashtë Kushtetutës së RSFJ-së (1974).

 

Ringjallja e federalizimit dhe e vetëvendosjes së minoritet serb, do të rrumbullakësohej me FEDERALIZIMIN e Kosovës, do të ishte fataliste për qenien (florën dhe faunën) e shtetit të pavarur dhe sovran të Kosovës.

 

Gjykata Kushtetuese dhe Kuvendi të mos përsërisin gabimet e mëparshme joligjore, jokushtetuese dhe juridike ndërkombëtare

 

Për “Zajednicën” e imponuar nga Serbia dhe nga mbështetësit e saj, nuk ka faj as Albini, as Hashimi e as Isa Mustafa, por Gjykata Kushtetuese dhe Kuvendi i Kosovës, që kanë legalizuar “Zajednicën”= ”Asociacionin” NJËETNIK SERB NË KOSOVË në kundërshtim flagrant me Kushtetutën në fuqi (2008) dhe me të drejtën ndërkombëtare, sepse vetëm shtetet e barabarta të pavarura dhe sovrane kanë të drejtën e ligjshme të përfundojnë marrëveshje a traktate ndërkombëtare, por jo edhe Kosova, e cila ende nuk e gëzon një të drejtë të tillë, ngase nuk njihet nga OKB-ja, si dhe nuk është palë e Traktit sipas Konventës së Vjenës për të Drejtën e Traktateve (1969).

 

Ky është problemi juridik kombëtar dhe ndërkombëtar, jo Hashim Thaçi e as Isa Mustafa, sepse marrëveshjet e tyre të nënshkruara me Daçiqin dhe me Vuçiqin i kanë aprovuar Kuvendi i Kosovës dhe Gjykata Kushtetuese e Kosovës.

 

Mirëpo, tani, pas miratimit të Marrëveshjes Frëngo-Gjermane të Normalizimit të Marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës, bërë në Ohër, më 18 mars 2023, Kuvendi dhe Gjykata Kushteteuse e Kosovës nuk do të duhej t’i përsërsnin të njëjtat gabime, duke i hapur rrugën zbatimit të “Asociacionit njëetnik serb”, por të veprojnë në përputhje të plotë dhe të ligjshme të mbrojtjes së Kushtetutës së Kosovës dhe të së drejtës ndërkombëtare, duke përgligjur interesin e përgjishëm të popullit dhe të shtetit të Republikës së Kosovës, jo të minoritet kolon serb, që përmes Beogradit zyrtar po nxitet të formojë një shtet të ri serb në Kosovë, me qëllim të FEDERALIZIMIT të shtetit të Kosovës. Kjo është prapavija politike, juridike, organizative, administrative dhe terriroirale autonome e themelimit të “SZO-së” NJËETNIKE serbe në Kosovë. Një opsion i këtillë mund të jetë “atraktiv”  dhe i “kapshëm” edhe për faktorët e involvuar në procesin e Brukselit. Mirëpo, Kuvendi dhe Gjykata Kushtetuse këtë opsion eventual nuk duhet pranuar me asnjë kusht, sepse problemi i Kosovës është “ndryshk kolonial” më se 100-vjeçar, jo “problem minoritar” , siç e kanë “shpikuar” dhe ndërkombëtrarizuar politika dhe diplomacia kolonialiste dhe hegjemoniste e Serbisë së Ivica Daçiqit dhe e presidentit Aleksandër Vuçiq (1999-2023).

 

Këtë  rrezik potencial, do të duhej ta kishin mbajtur parasysh pikësëpari konstitucionalistët, të cilët kanë shkelur Kushtetutën e Republikës së Kosovës (15 qershor 2008), duke legalizuar Marrëveshjen e “Zajednicës” së vitit 2013 dhe Marrëveshjen e “Zajednicës” së vitit 2015, të nënshkruara nga ish-kryeministrat e Qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi (2013) dhe Isa Mustafa (2015).

 

Në këtë rast konkret, fajorë dhe përgjegjës kryesorë për themelimin e “Zajednicës-Asociacionit”, janë Gjykata Kushtetuese e Kosovës, sepse në asnjë Nen, madje as në Preambulën e saj nuk parashikohet formimi i “zajednicave njëetnike serbe”. Kjo është shkelje flagrante e Kushtetutës së Kosovës në fuqi, si dhe e Planit të Marti Ahtisarit, sipas të cilit nuk lejohet themelimi i “asociacioneve”, përkatësisht i “bashkësive njëetnike në Kosovë, duke qenë se Kosova është shtet multietnik, pluralist dhe demokratik parlamentar  i të gjithë qytetarëve.

 

Gjithashtu, për këtë skandal juridik kushtetues mban përgjegjësi ligjore, edhe Kuvendi i Kosovës, i cili me “83 vota” ratifikoi “Zajednicën” e “Listës serbe”, mbase cenoi Kushtetutën e Kosovës, si dhe shkeli normat dhe parimet e së drejtës ndërkombëtare së bashku me Gjykatën Kushtetuese të Kosovës, ngase sipas saj, dhe

Konventës së Vjenës për të Drejtën e Traktateve (1969), Kosova nuk ka të drejtë të lidhë asnjë marrëveshje a traktat ndërshtetëror qoftë bilateral apo multilateral me Serbinë, sepse nuk është palë e Traktatit e as nuk ka subjektivitet juridik ndërkombëtar, duke qenë se nuk njihet nga OKB-ja.

 

Prandaj, në këtë rast nuk tradhtuan as  Hashim Thaçi e as Isa Mustafa, sepse nënshkrimet e tyre për themelimin e “asociacionit njëetnik serb”, i verifikoi

dhe i justifikoi edhe parlamenti, edhe Gjykata Kushtetuese e Kosovës. Në këtë kontekst nuk mund të kërkohet “tradhti individuale”, sepse përgjegjësia është kolektive, duke qenë se “83” deputetë me votën e tyre i thanë :- “PO” themelimit të Zajednicës.

 

Ndonëse kryeministri  i Kosovës, Albin Kurti në takimin  bilateral dhe trilateral me ndërmjetësit e BE-së( Josep Borell dhe Mikroslav Lajçak) dhe me presidentin serb Aleksandër Vuçiq ka pranuar Marrëveshjen Frëngo-Gjermane për Normalizimin e Marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës, bërë në Ohër, më 18 mars 2023, kjo nuk nënkpton se çdo gjë ka përfunduar de fakto dhe de jure pa shqyrtimin nga deputetët  e Kuvendit të Kosovës në seancën e datës 23 mars 2023.

blank

JA PËRSE PUTINI NA KËRCËNON TË GJITHËVE NE- Nga DANILO TAINO- Përktheu Eugjen Merlika

Një Vend fashist tek dyert do t’ishte një tragjedi e një kërcënim vdekësor për Evropën e për shoqëritë evropiane. Debati italian, gjithënjë e më i ndezur, mbi armët që shërbejnë për të mbrojtur Ukrainën do të duhej të bënte llogari me pasojat që do të kishte qoftë edhe vetëm një gjysmë-fitoreje e Moskës. Sepse e vërteta e trishtuar është që Putini e ka kthyer Rusinë në një Vënd që tashmë ka praktikisht të gjitha karakteristikat që e bëjnë një Komb fashist. Drejtuesi i Kremlinit ka vetëm një mundësi që të mos humbasë: që t’a lejojmë ne. Për këtë është e rëndësishme të dihet se çfarë pasojash dramatike do të kishte një sukses, qoftë edhe i pjesëshëm i agresionit të tij.

Një përcaktim shkencor i fashizmit nuk ekziston. Por të gjithë mund të bijen në ujdi mbi disa karakteristika që kanë regjimet e atij lloji. Nuk kanë zgjedhje të lira. Përndjekja e kundërshtarëve dhe shtypja e së drejtës së kritikës janë rregulli. Shteti është i policisë. Të gjithë institucionet janë të kontrolluar nga pushteti politik. Ekziston kulti i udhëheqësit. Propagandohet miti i së shkuarës së lavdishme të Kombit. Përdoret ideja e familjes tradicionale për të mënjanuar të ndryshmin. Por më pas bijtë e këtyre familjeve hidhen në luftë me këpucë kartoni, si mish për top. Ngrihet lart kulti i vdekjes. Organizohen mësymje pushtimi kundrejt Vëndeve të tjera. Shpiken simbole për të shtirë tmerre, si kryqi i thyer apo gërma Z. Gjindet një armik, i nevojshëm për të ligjësuar çdo veprim të regjimit: ata kundër nesh. Janë karakteristika që i përshtaten përsosmërisht Rusisë së Putinit. Me një shtesë: është ai vetë që shpik një armik nazist, në mënyrë që të tregohet trashëgimtar i lavdive të Bashkimit Sovjetik. Por nuk janë fjalët e propagandës që ndryshojnë realitetin: sot Vladimir Vladimiroviçi drejton një regjim fashist. Jo rastësisht është i paditur për krime lufte nga Gjykata Ndërkombëtare e Hagës.

Nëse në ndonjë farë mënyre do të kishte ndonjë fitim në Ukrainë, për demokracitë e gjithë botës, veçanërisht për ato evropiane, do të hapeshin vite, ndoshta dhjetëvjeçarë errësire. Çdo lëvizje jo liberale do të ndihej e fuqizuar. Duke mbajtur parasysh atë që ka ndodhur në Ukrainë, pjesë ndoshta jo të parëndësishme të opinioneve publike do t’ishin të gatëshme të mos kundërshtonin kërcënimet që sigurisht Moska do të kishte bërë, e siguruar nga politika e saj agresive: “më mirë të nënështruar se të vdekur” do të ishte një frazë që vrapon. Liria e tregut do të dorëzohej për t’u zëvendësuar nga një drejtueshmëri mbytëse e Shtetit. Disa Vënde, gjeografikisht më afër Rusisë – e për këtë sot kundër saj – do të kërcënoheshin drejtpërsëdrejti në pak kohë: tre Shtetet balltikë, Polonia, Sllovakia, Republika Çeke, me gjasë Finlanda. Jo mësymje, që ndoshta nuk do të ishin as të nevojshme më për Kremlinin, por trysni ekonomike, fushata të rënda çinformimi e sabotimi.

Dhe në Vënde të tjera evropiane, financime forcave kundër-demokratike, fushata propagandash deri në nxitje për destabilizim. Ndoshta veçanërisht fushata për të thyer qëndrueshmërinë e NATO-s e për të lënë Evropën të prekëshme siç nuk ka qënë prej dhjetëvjeçarësh. Truaj mbi të cilët Putini sigurisht do të gjente mbështetjen e fuqishme të Kinës së Xi Jinpingut. BE vështirësisht do t’i qëndronte diçkaje të tillë. Shtatë dhjetëvjeçarë integrimi e rritjeje demokratike, përveç ekonomike, do të rrezikoheshin të merrnin fund. Do të shtoheshin grindjet mes evropianëve. Më shumë se një Vënd do të gjëndej i vetëm e i veçuar. Si do t’a përballonte një trysni të këtij lloji kuadri politik i dobët e shpesh i çatrafilluar italian? A do t’i qëndronte kërcënimeve e miklimeve të Moskës e Pekinit? Shkopit e karotës që do të bëheshin rregulla e marrëdhënieve ndërkombëtare?.

Kuadri me ngjyra të zeza i ravijëzuar mund të quhet i tepruar. Jo gjithshka do të sendërtohej në mënyrën e përshkruar. Por është e sigurtë që një Vënd fashist fitues e n’atë pikë i fuqishëm në dyert e Evropës do të nxiste një krizë qenësore të demokracive evropiane e të insitucioneve që kanë krijuar. Do të shkatërronte modele jete të shoqërive të tëra. E do të kishte përmbysur kuadrin politik në një numër jo të vogël Vëndesh: sigurisht në Itali, me gjasë në vetë Francën e në Gjermaninë gjithmonë të tërhequr nga Rusia; Vëndet e ish bllokut sovjetik do të dridheshin.

Por veçanërisht Putini ka treguar gjithë paqëndrueshmërinë e dobësinë e tij dhe skenari i natës së errët do të sendërtohej vetëm nëse ne do t’i a lejonim. Armët për ukrainasit që vdesin edhe për ne janë armë për të ndaluar fashizmin e Putinit e për të mos lejuar që të përhapet. I duhet thënë italianëve.

“Corriere della Sera” 24 mars 2023 Përktheu Eugjen Merlika

blank

VOA: Breshëri automatiku ndaj televizionit Top Channel, humb jetën një roje sigurie

Ilirian Agolli

Një roje sigurie humbi jetën mbrëmjen e kaluar kur persona të panjohur qëlluan me armë zjarri në drejtim të selisë qendrore të televizionit kombëtar Top Channel në Tiranë.

Policia e kryeqytetit njoftoi se roja ishte punonjës i një shoqërie për ruajtjen fizike të objekteve.

Krahas pikave të kontrollit policor në rrugë u ngrit menjëherë edhe grupi hetimor për zbardhjen e ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorëve, por deri tani mbeten të paqarta rrethanat, autorët dhe motivet e mundshme të sulmit.

Televizioni Top Channel raportoi se roja i sigurisë, Pal Kola, humbi jetën, pasi u qëllua me armë zjarri rreth orës një pas mesnate. Sipas drejtuesve të televizioni një automjet i djegur me targa të vjedhura, që dyshohet se u përket autorëve u gjet në autostradën e Kavajës, afro 30 kilometra larg vendit të ngjarjes.

Udhëheqës institucionesh dhe partish politike e dënuan vrasjen duke kërkuar ndriçimin sa më të shpejtë të saj.

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, shkroi se “ngjarja kriminale vërtet e rëndë” ku humbi jetën roja Pal Kola dhe u qëllua ndërtesa e Televizionit Top Channel, duhet zbardhur sa më parë nga organet ligjzbatuese.

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, theksoi se “sulmi me armë ndaj TV kombëtar Top Channel dhe vrasja e një prej personelit të sigurisë është një ngjarje e rëndë që kërkon veprim të menjëhershëm e profesional nga agjencitë ligjzbatuese”.

Kryeministri Edi Rama deklaroi se “agresioni kriminal ndaj TCH me pasojë edhe një humbje jete të personelit të sigurisë, kërkon përgjigje të qartë nga agjencitë ligjzbatuese”.

Drejtuesi i Partisë Demokratike të opozitës, Enkelejd Alibeaj, deklaroi se sulmi me armë dhe vrasja e rojës së Top Channel “është një ngjarje e rëndë dhe akt kriminal”, të cilin e dënoi me forcë. “Sulmi i mbrëmshëm është një sulm ndaj medias, fjalës së lirë, por është dhe një sulm i rëndë ndaj sigurisë publike në vend”, theksoi zoti Alibeaj.

blank

Lufta për “Republika Serpska” në Kosovë, është luftë për shpërbërje të rajonit- Nga Skënder MULLIQI

 

Është e qartë së çetnikizmi vuqiqian dhe putinizmi kan marrë hov në rajon.Kjo është politika e tentim zbatimit edhe në terren të botës serbe dhe të botës ruse.Po thurën në rajon skenarë ruso-serb që të përmbyset pushtetit i Gjukanoviqit në Mal të Zi, më zgjedhjet presidenciale të 2 prillit, dhe po tentohet në anën tjetër, që përmes “Zajednicës” të formohet një tjetër Republika Serpska.Në rastin e Malit të Zi politikat pushtuese përmes këtyre ideve serbo- rusomëdha, kanë qëllimin që përfundimisht pas 30 viteve në pushtet të Millo Gjukanoviqit , të përmbysen politikat propërendimore , për tu zëvëndësuar më politikën proserbe dhe proruse .Dhe, qëllimi final në këtë ndwrrim të pushteteve është dalja e Serbisë por edhe e Rusisë në Detin Adriatik.Synimi tjetër i politikave të tilla pushtuese , është që kur të bëhët faktike “Zajednica” më kompetenca ekzekutive , të shkohet edhe më tutje në planet djallëzore për dalje në Portin e Durrësit.Është koha për një zgjim tjetër kombëtar, që politikat e tilla të ndalën qysh në start.Shumë mjete dhe kohë ka shpenzuar pushteti serbian së bashku më Kishën Ortodokse Serbe që rajoni të dezintegrohet.

Kjo punë nuk është duke u bërë që nga dje, dhe as nuk bëhët fjalë këtu për politika ditore , por bëhët fjalë për planifikime të afatgjata.Kjo që po shohim që dy vitët e fundit e veqmas prej së ka shpërthyer lufta në Ukrainë, është synimi për të shpërbwr sovranitetin e shtetit të Kosovës dhe të Mali të Zi .

Më duket së kjo lojë politike ruso-serbe më Mal të Zi dhe më Kosovën , është duke u bërë në të njejtën kohë dhe thuaja më të njejtat metoda të veprimit .Në këtë finale nuk po zgjedhen mjete dhe metoda. Agresioni rus në Ukrainë sikur ka hapur pyetjën e Frontit të Dytë, për të përmbysur përfundimisht orjentimet pro perëndimore të shteteve të rajonit.

Kjo do të ishte thikë pas shpine edhe pwr aleancën ushtarake të NATO-së, e cila në kohën e fundit sikur po heshtë për zhvillimet e tilla antiperëndimore në rajon .Nuk duhet lejuar që kriza e shoqëruar më luftën në Ukrainë të bartet edhe në rajonin e Ballkanit Perëndimor,ku po tentohet të kthehet ndikimi i humbur i ish Bashkimit Sovjetik.Ne, mos të lejojmë dezintegrimin e Kosovës.Në këtë contest mos të lejojmë Asociacionin më kompetenca ekzekutive , që për qudi po e sforcojnë më dëklarime Borell e Lajqak , por edhe amerikanet Eskobar dhe Hill.Mos të lejohet futja e ndikimit të politikave të Moskës dhe të Beogradit edhe në këtë pjesë të botës.Prandaj, opozita jonë duhet të mbushet mend të shprehem ashtu, së desktruvitetet e shkatërrojnë të ardhmën e Kosovës si shtet.Nese forcat proserbe triumfojnë në zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi, ateherë shumë do të sforcoheshin politikat ekpansioniste ruso- serbe ndaj Kosovës .Ajo çka bëhët serbe është edhe ruse.Bota demokratike nuk duhet lejuar që të rrenohet liria dhe demokracia në rajon, e arritur më shumë mund dhe sakrifica .Të lehohet të realizohen politikat çetnike të Vuqiqit të ndihmuara nga Rusia e Putinit, do të ishte katasrofale për rajonin dhe për Evropën.Nese politikat e tilla nuk u lejuan të realizohen më luftë më rastin e shpërbërjës t ë ish-Jugosllavisë, nuk ish dashur të lejohen të realizohen në kushtet e paqës.Politikat që gatuhen në kuzhinat e Moskës dhe të Beogradit janë politika të mendjës jo së shëndosh, janë politika të rrezikshme që nuk i hanë as qeni .Mos të lejojmë në këtë vend që kur të zgjohemi, Kosova jonë të jetë e ndarë mbi baza etnike , më tendencë të shpërbërjes të plotë si shtet ..!

blank

Tre vjet nga puçi grenellian i LDK-së- Nga NEZIR KRAKI

Lexojneni kete tekst ju ldkistet e epokes Netflix se tani mi kuptoni edhe kritikat qe i bej per t’miren e juj.

26 Mars 2020

Sonte LDK çoi dorë kundër Kosovës
…jo kundër qeverisë
Votues të dashur të LDK-së,
I kam dy fjalë me juve por para se të flas dua ta dini kush po ju flet sepse disa fejsbukxhinj, argatë të bandave, me cekësi të thellë intelektuale, morale e patriotike, mendojnë se unë kam pikë nga qielli dhe flas nga luksi parisien kur guxoj të shkruaj për hallin e Kosovës.
Jam rritë në LDK sepse jam djali i Haxhi Krakit, deputet i LDK-së i vitit 1992, i kohës kur parlamenti ka qenë klandestin dhe politika ka qenë vetmohim, jo përfitim.
Gati çdo mengjes gjumin na nxirrte Milicija dhe zhurma e Nives që, siç thoshte një komshi, edhe pa shofer e dinte rugen per te shpia jonë.
Kam qenë në klasen e tretë kur kam plotësu me dhjetra libreza të LDK-së për antarët e shumtë të atyre viteve sepse një frymë e re po lindte. Ishte si oksigjen për popullin e asfiksuar nga regjimi serb dhe argatët e tyre shqiptarë.
Në vitin 2002 Ibrahim Rugova vinte në tubim zgjedhor në Junik. Ishte koha kur aktivistë e deputetë të LDK-së vriteshin dhe kërcënoheshin. Disa veç ishin vrarë tashmë por ne nuk ndrronim taborr. Tubimin në Junik e kam udhëheqë unë atë ditë dhe më kujtohet me sa respekt, me sa njerëzi e me sa admirim na foli Rugova. Aura e tij impononte respekt, edhe nëse nuk ishe i LDK-së.
Deri në vitet 2004-2005 kam qenë i anagzhuar në forumin rinor në LDK dhe përfaqësoja degën e Junikut në Prishtinë.
Pastaj vdiq Fryma dhe ata që mbeten, në vend se t’ia siguronin partisë frymëmarrjen e re dhe dinamike, ata nisen asfiksimin e saj deri në ngulfatje. Epokë tjetër nisi. Ajo e pazareve dhe e karrigeve. E karrigeve si ulëse por edhe si armë. Vitin tjetër erdha n’Paris, për formim dhe pavarësi intelektuale, në mendim e në kritikë.
Kur flas për LDK-në e di për çka flas. Kur flas për Kosovën e di për çka flas. As LDK-në as Kosovën s’i kam zbuluar në vitin 2000 apo 2008 si shumë propagandues e profiterë të orëve të vona.
Prandaj sonte, të dashur votues të LDK-së, jam i zhgënjyer sepse sonte, edhe hija dhe kujtesa e Rugovës në LDK u dhunuan, u tradhëtuan, vdiqen përfundimisht. Sot Rugova është rrotulluar në varr nga ultësia në të cilën, uzurpatorët aksidentalë të partisë së tij, të Lidhjes së tij, bëjnë politikë në favor të atyre që kërkonin vrasjen e tij.
LDK ju tradhëtoi juve dhe Kosovën votues të dashur, kur e votoi Thaqin për president. Sot ai president është origjina e të zezave që pritet t’i ndodhin shtetit të Kosovës.
LDK ju tradhëtoi edhe më fort sonte juve dhe Kosovën, kur e forcoi Thaqin në procesin e ti zhbërës kundër Kosovës.
LDK sonte i trafikoi votat tuaja që ishin të qarta kundër hajnisë dhe krimit dhe i çoi drejt në gryken e pangopshme të bandave. Atë gryken që ka 20 vite që e han edhe Kosovën edhe të ardhmën e saj por edhe të ardhmen e shpresën e secilit nga ju.
LDK sonte e tradhëtoi edhe lideren e saj legjitime për të cilën ju votues të nderuar votuat në besim dhe me shpresë.
Unë s’kam asgjë kundër LDK-së. Përkundrazi, mendoj se Kosova ka nevojë për një parti të tillë. Por arsyeja e ekzistencës së një partie zhduket në momentin kur ajo e shet apo e devijon legjitimitetin popullor. Trafikimi i legjitimitetit është pabesi demokratike, është dhunim i demokracisë në themelin e saj sepse e dhunon lirinë e zgjedhjes. Prandaj duhet të ndëshkohet në mënyrë demokratike sepse asnjë mashtruesi nuk duhet t’i jepet një shans i dytë.
Pushteti i vetëm i qytetarit është vota e tij. Për këtë arsye është e shenjtë dhe e mbrojtur aq shumë. Por kur edhe ajo ju merret votuesve dhe tregtohet pabesisht, atëherë kontrata e votuesit me partinë nuk ekzidton më.
Për këto arsye, votuesi i ndershëm i LDK-së sonte është plot dyshime e plot zhgënjim sepse sonte, përveçse iu vodh e iu shit vota, partia e tij e la në korridore spitalesh, të vetëm në ftont kundër një virusi vrasës.
Prandaj, ju KURRE ME nuk duhet të lejoni që me votat tuaja të bëhet tregti në dëm të Kosovës dhe në dëmin tuaj.
Prandaj, ju nga sot nuk duhet t’i besoni atyre që çuan dorë dhe e rrëzuan një popull, rrëzuan shpresën e tij.
Këto fjalë jua them sinqerisht pa e pasë ASNJEi interes personal sepse në familjen time nuk e dimë ç’është përfitimi nga politika, veç torturat dhe kërcënimet.
Mos i votoni më!
Mos e nënçmoni votën!
blank

Rrëfimi i Dom Gjergj Metës: Po ndërtojnë biznese mbi kufoma fshatrash të vdekur

Ipeshkvi i Rrëshenit, Dom Gjergj Meta përmes një reagimi në Facebook, flet për plagën e shqiptarëve, atë të largimit nga vendi.

Në rrëfimin e tij, është ndalur te zbrazja e fshatrave, ku mes rreshtash tregon për lotët që ka derdhur, ndërsa nuk i ka kursyer as kritikat duke u shprehur se po ndërtohen ‘biznese mbi kufoma fshatrash të vdekur’.

blank

“Por u trishtova dhe po qaja, sepse po ndjeja vdekjen e këtyre fshatrave. U trishtova se ka njerëz që po ndërtojnë biznese mbi kufoma fshatrash të vdekur. Në jetën time kam qarë më shumë para vdekjes së një njeriu që e dija se do të vdiste, se sa kur ai ka vdekur. Kështu po më ndodh edhe me fshatrat e zbrazur të Dioqezës ku po shërbej. Po i qaj se po i shoh teksa rënkojnë nën grahmat e fundit të vdekjes e askush nuk po flet”, ka shkruar ai.

 

MESAZHI I DOM GJERGJ METES

blank

SOT QAVA …

blank

 

Ndoshta ishte hera e parë që sot, në njërën prej meshëve, m’u desh të ndalem disa herë ndërsa kremtoja. Arsyeja ishte se po më kapte dënesa e sytë më ishin mbushur me lot. Thjesht po qaja edhe pse më vinte turp nga njerëzit që ishin në meshë: katër gra e dy burra. Do t’jua shpjegoj arsyen.

blank

 

Kur mbërrita te Kisha e fshatit K., sapo më pa P., një grua e dinjitetshme dhe e varfër, më tha:

blank

 

“Qoftë lëvdu Krishti dom Gjergj! A mujte”

blank

 

Iu gjegja si duhet dhe e pyeta:

blank

 

” A je mirë ti P.? Si i ke?”

“Mirë dom Gjergj, por dun me na mbyt në ujë”.

“Si i thashë? Nuk po kuptoj” – ia prita.

“Po po dun me na ble e me na hjek prej këtu se duan të ndërtojnë një HEC. Por ne nuk e lshojm kët vend”

Ndërkohë mora vesh se familje të tjera kishin lëshuar fshatin. Familje që vinin çdo të djelë në meshë. U mërzita, jo pse nuk do të kisha shumë njerëz në meshë. Jam mësuar gjithë këto vite të bëj edhe dy orë rrugë të keqe për një meshë me pesë a gjashtë vetë. Unë do të shkoj në ata fshatra edhe kur të ketë mbetur një njeri i vetëm, sepse Zoti nuk i llogarit njerëzit me numra.

Por u trishtova dhe po qaja, sepse po ndjeja vdekjen e këtyre fshatrave. U trishtova se ka njerëz që po ndërtojnë biznese mbi kufoma fshatrash të vdekur. Në jetën time kam qarë më shumë para vdekjes së një njeriu që e dija se do të vdiste, se sa kur ai ka vdekur. Kështu po më ndodh edhe me fshatrat e zbrazur të Dioqezës ku po shërbej. Po i qaj se po i shoh teksa rënkojnë nën grahmat e fundit të vdekjes e askush nuk po flet.

Ndërkohë m’u kujtua leximi i parë i meshës së kësaj të Diele e ndjeva shpresë përtej çdo shprese.

“Do ta dini se unë jam Zoti kur t’i kem hapur varret tuaja e t’ju kem nxjerrë nga varret tuaja, o populli im! Do t’jua jap shpirtin tim dhe ju do ta rifitoni jetën dhe do t’ju vendos në tokën tuaj.”

U ktheva, sapo mbarova meshën, drejt Rrëshenit. Ndjehesha i pafuqishëm krejtësisht. Nga pasqyra e makinës pashë edhe një herë ato katër gra e dy burra që ishin në meshë e nuk pata turp të dënesja…bw


Send this to a friend