VOAL

VOAL

Çfarë mund të thotë emërimi i Borrellit për dialogun Kosovë-Serbi?

July 3, 2019
blank

Komentet

blank

Aneksimi i territoreve nga Putini- SHBA godet Rusinë me sanksione të reja, Biden: Jemi në krah të Ukrainës deri në fund!

SHBA-ja ka vendosur një set të ri sanksionesh të lidhura me Rusinë, sanksione të cilat prekin qindra individë dhe kompani.

Një vendim i tillë vjen pas nënshkrimit të dekretit për aneksimin e katër rajoneve ukrainase nga Rusia.

Më shumë se 1000 njerëz dhe firma të lidhura me pushtimin rus të Ukrainës janë përfshirë në paketën e re të sanksioneve, duke përfshirë guvernatorin e Bankës Qendrore dhe familjet e anëtarëve të Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Qindra anëtarë të legjislaturës së Rusisë, drejtues të infrastrukturës financiare dhe ushtarake të vendit dhe furnizues për përcaktimet e sanksioneve u sanksionuan nga Departamenti i Thesarit.

“Ne nuk do të heshtim ndërsa Putini përpiqet me mashtrim të aneksojë pjesë të Ukrainës”, tha Sekretarja e Thesarit Janet Yellen në një deklaratë.

Ndërkohë, edhe presidenti Joe Biden, në një deklaratë për publikimit të sanksioneve, dënoi përpjekjet e Rusisë për të aneksuar territorin sovran të Ukrainës.
“Mos bëni gabim, këto veprime nuk kanë legjitimitet. Shtetet e Bashkuara do të respektojnë gjithmonë kufijtë e Ukrainës të njohur ndërkombëtarisht.
Sanksionet e reja do të imponojnë kosto për individët dhe subjektet “që ofrojnë mbështetje politike ose ekonomike për përpjekjet e paligjshme për të ndryshuar statusin
Unë u bëj thirrje të gjithë anëtarëve të bashkësisë ndërkombëtare që të refuzojnë përpjekjet e paligjshme të Rusisë për aneksim dhe të qëndrojnë me popullin e Ukrainës për aq kohë sa duhet”, tha Biden.

Departamenti Amerikan i Shtetit tha se ka vendosur kufizime vizash për më shumë se 900 persona si pjesë e sanksioneve të reja të lidhura me Rusinë pas aneksimit të territorit ukrainas nga Rusia.

Individët që tani u ndalohet të udhëtojnë në SHBA përfshijnë anëtarë të ushtrisë ruse dhe bjelloruse dhe “përfaqësuesit e Rusisë për shkeljen e sovranitetit, integritetit territorial dhe pavarësisë politike të Ukrainës”, tha ai.

Në një deklaratë, sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken tha”

Departamenti Amerikan i Thesarit tha se vendosi sanksione ndaj 14 personave në kompleksin ushtarako-industrial të Rusisë, dy drejtuesve të bankës qendrore të vendit, anëtarëve të familjeve të zyrtarëve të lartë dhe 278 anëtarëve të legjislaturës së Rusisë “për mundësimin e referendumeve të rreme të Rusisë dhe përpjekjes për të aneksuar territorin sovran të Ukrainës. “.

Ndër ata që janë sanksionuar janë:

Guvernatorja e bankës qendrore ruse, Elvira Nabiullina, e cila është ish-këshilltare e presidentit rus Vladimir Putin

Zëvendëskryeministri rus, Alexander Novak

Familjet e kryeministrit rus, Mikhail Mishustin , dhe ministrit të mbrojtjes, Sergei Shoigu

109 anëtarë të Dumës së Shtetit

Këshilli i Federatës i Asamblesë Federale të Rusisë dhe 169 anëtarë të tij

Përveç kësaj, thesari amerikan ka sanksionuar:

14 furnizues, duke përfshirë dy furnizues ndërkombëtarë, “për mbështetjen e zinxhirëve të furnizimit ushtarak të Rusisë”.

57 entitete të reja në Rusi dhe Krime që SHBA i akuzon se kanë ndihmuar “sulmin brutal të ushtrisë ruse ndaj Ukrainës”.

Midis atyre objektivave që lidhen me prokurimin e mbrojtjes së Rusisë ishte një furnizues kinez, i akuzuar për Thesarin për mbështetjen e Radioavtomatika, një firmë ruse e prokurimit të mbrojtjes e caktuar nga SHBA.

SHBA lëshoi ​​gjithashtu një paralajmërim për vendet e tjera që mbështesin përpjekjet luftarake të Rusisë. Një deklaratë e thesarit të SHBA tha:

Kontrollet aktuale të eksporteve të Shteteve të Bashkuara mbi Rusinë mund të zbatohen për subjektet në vendet e treta që kërkojnë të ofrojnë mbështetje materiale për sektorët ushtarakë dhe industrialë të Rusisë dhe Bjellorusisë.

(BalkanWeb)

blank

Putinit i kundërpërgjigjet Zelensky: Ukraina po dorëzon kërkesën për anëtarësim të përshpejtuar në NATO

VOA

 

Presidenti rus Vladimir Putin dhe krerët e katër rajoneve të Ukrainës nënshkruan sot në Kremlin traktatet që shënojnë fillimin e procesit për aneksimin nga Rusia të disa pjesëve të Ukrainës, në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar. Veprimi përfaqëson një përshkallëzim të fortë të konfliktit në Ukrainë, një luftë që vazhdon tashmë prej shtatë muajsh.

Nënshkrimi ndodh tre ditë pas përfundimit të referendumeve të orkestruara nga Kremlini për bashkimin me Rusinë, të cilat u hodhën poshtë nga Kievi dhe Perëndimi duke u cilësuar si grabitje e hapur territori, nën kërcënimin e armëve, e bazuar në gënjeshtra.

Rajonet separatiste të Donetskut dhe Luhanskut në Ukrainën lindore janë mbështetur nga Moska që kur ato u vetëshpallën si të pavarura në vitin 2014, disa javë pas aneksimit të gadishullit të Krimesë, një territor i Ukrainës. Rajoni jugor i Khersonit dhe një pjesë e Zaporizhias fqinje u pushtuan nga Rusia menjëherë pasi Presidenti Vladimir Putin dërgoi trupa në Ukrainë, më 24 shkurt 2022.

Të dyja dhomat e parlamentit rus të kontrolluara nga Kremlini do të mblidhen javën e ardhshme për miratimin e traktateve, që parashikojnë bashkimin e ketyre rajoneve me Rusisë. Dokumentet do t’i dërgohen për firmë përfundimtare presidentit Putin.

Pas këtij hapi të Kremlinit, Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelensky tha se vendi i tij po dorëzon kërkesën për “anëtarësim të përshpejtuar” në aleancën ushtarake të NATO-s.

Po sot Kievi pritet të mbledhë Këshillin e Sigurisë Kombëtare dhe të të Mbrojtjes.

Ndërkohë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria do të paraqesin sot pasdite për miratim një projekt-rezolutë, e cila dënon ato që janë quajtur “referendume të rreme”. Nëpërmjet rezolutës u bëhet thirrjeve anëtarëve të Këshillit të mos njohin asnjë vendim që ndryshon statusin e Ukrainës si dhe të detyrojnë Rusinë që të tërheqë trupat nga Ukraina.

Gjasat janë që Moska të përdorë veton për të bllokuar rezolutën, një veprim që do të bënte të mundur kalimin e kësaj çështjeje në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Një strategji e ngjashme pas aneksimit të Krimesë nga Moska në vitin 2014, arriti të sigurojë mbështetjen e 100 vendeve kundër agresionit rus.

Më herë gjatë ditës së sotme ndërsa Moska përgatitej për aneksimin e katër territoreve ukrainase, forcat ruse goditën me artileri disa autokolona humanitare pranë qyteteve të Zaporizhias dhe Mikolaivit.

Sipas zyrtarëve si pasojë u vranë rreth 26 persona dhe u plagosën rreth 40 të tjerë. Në aumjetet e goditura udhëtonin njerëz që ishin nisur drejt zonave të pushtuara, për të shpëtuar familjarë të tyre.

blank

SHBA paralajmërim Putinit kundër përdorimit të armëve bërthamore

Zëdhënës i Departamentit të Shtetit, Ned Price

VOA/Cindy Saine

Shtetet e Bashkuara e paralajmëruan Rusinë se përdorimi i armëve bërthamore në Ukrainë do të sillte pasoja të jashtëzakonshme. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Cindy Saine, Presidenti rus Vladimir Putin tha javën e kaluar se nëse rrezikohet Rusia, ai është i gatshëm “të përdorë të gjitha mjetet në dispozicion”, duke iu referuar kështu armëve të shkatërrimit në masë.

Kremlini njoftoi zyrtarisht gjatë një ceremonie të premten aneksimin e katër rajoneve të pushtuara të Ukrainës, pas mbajtjes së referendumeve që Ukraina dhe aleatët i konsideruan të jashtëligjshme dhe për të cilat u zotuan se do të vendosin sanksione të mëtejshme.

Presidenti rus Vladimir Putin ka kërcënuar se do t’i mbrojë territoret e reja “me të gjitha mjetet e disponueshme”, duke i alarmuar kështu zyrtarët në Perëndim.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price, tha këtë javë se nëse Rusia përdor armë bërthamore kundër Ukrainës, pasojat do të ishin të ashpra dhe katastrofike.

“Ua kemi shprehur publikisht dhe privatisht rusëve, se pasojat do të ishin reale, dhe do të ishin të jashtëzakonshme”, tha zoti Price.

Ai u pyet nëse këto pasoja të ashpra do të vlenin edhe nëse Rusia do të përdorte një armë të vogël bërthamore në Ukrainë.

“Përdorimi i armëve bërthamore në këtë konflikt do të shoqërohej nga këto pasoja”, tha zoti Price.

Të enjten, Senatori demokrat Richard Blumenthal dhe Senatori republikan Lindsey Graham paraqitën një projekt-ligj që parashikon ndërprerjen e marrëdhënieve me çdo vend që njeh aneksimin e paligjshëm të katër rajoneve të Ukrainës. Senatori Graham foli edhe për kërcënimet bërthamore të Presidentit rus Putin.

Senatori Richard Blumenthal (majtas) dhe Senatori Lindsey Graham (djathtas) gjatë konferencës së përbashkët për shtyp (29 shtator 2022)

Senatori Richard Blumenthal (majtas) dhe Senatori Lindsey Graham (djathtas) gjatë konferencës së përbashkët për shtyp (29 shtator 2022)

“Përdorimi i armëve bërthamore nga Rusia në Ukrainë do të ishte një sulm ndaj vetë NATO-s. Radiacioni nuk do të kufizohej vetëm brenda Ukrainës. Rrezatimi do të prekte pjesë të Evropës që janë nën flamurin e NATO-s. Pra, nëse ajo ditë vjen, dhe shpresoj dhe lutem që të mos vijë, kjo duhet të konsiderohet nga e gjithë NATO-ja, nga Shtetet e Bashkuara, si një sulm i Rusisë ndaj vetë NATO-s”, tha Senatori Graham.

Michael Kimmage, ekspert për marrëdhëniet SHBA-Rusi në Universitetin Katolik, i tha Zërit të Amerikës se është e pamundur të dihet nëse Presidenti rus Putin po e shqyrton vërtet mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore.

“Do të ishte një hap tepër i madh për Rusinë dhe që do të ndryshonte imazhin e saj, ndoshta njëherë e përgjithmonë, në skenën ndërkombëtare. Nuk është e qartë nëse do të mundësojë rezultate ndryshe nga pikëpamja ushtarake. Dhe sigurisht që nga ana tjetër mund të nxisë kundërshtarët e Putinit, përfshirë Shtetet e Bashkuara, të përshkallëzojnë reagimin”, thotë zoti Kimmage.

Ekspertët thonë se mobilizimi ushtarak i shpallur nga Presidenti Putin ka trazuar dhe zemëruar shumë rusë në mbarë vendin, të cilët po përjetojnë tashmë efektet e luftës.

Të paktën 200 mijë rusë janë larguar nga vendi që kur u dha urdhëri për mobilizimin ushtarak, duke kaluar kufirin drejt Kazakistanit, Gjeorgjisë, Finlandës dhe Mongolisë.

blank

Putin firmos aneksimin e 4 rajoneve ukrainase- Zelenski: Do çlirojmë territoret e pushtuara

I menjëhershëm ka qënë reagimi i Presidentit të Ukrainës, Volodimir Zelenski pas vendimit të presidentit rus Vladimir Putin për aneksimin e katër rajoneve ukrainase. 

Zelensky deklaroi se vendi i tij nuk do të heqë dorë nga rimarrja e të gjitha rajoneve që janë të pushtuara dhe që do të aneksohen nga Rusia.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Zelenski u shpreh se situata është nën kontroll dhe se gjithçka do të jetë e Ukrainës.

Zelensky diskutoi planet për çlirimin e territoreve të pushtuara nga Rusia, me komandantin suprem ushtarak të Ukrainës.

Sipas tij, Ukraina po vazhdon të furnizojë trupat e saj me armë dhe municione të tjera.

Pas referendumeve të rreme të zhvilluara në katër rajonet e Ukrainës, Donetsk, Luhansk, Zaporizhia dhe Kherson, Kremlini bëri me dije se presidenti Putin do të nënshkruajë një ligj për aneksimin e tyre.

Zëdhënësi Dmitry Peskov, tha se administratorët e rajoneve të emëruar nga Moska do të nënshkruajnë traktate për t’u bërë pjesë e Federatës Ruse.

Sipas zyrtarëve rusë, katër rajonet, të cilat përfaqësojnë rreth 15% të Ukrainës, votuan me shumicë për t’u bashkuar me Rusinë.

Këto rajone, formojnë një rrip të rëndësishëm tokësor midis Rusisë dhe Gadishullit të Krimesë, të cilin Moska e aneksoi ilegalisht nga Ukraina në vitin 2014.

blank

Kosova nënshkruan marrëveshje me Britaninë për misione ushtarake jashtë shtetit

Kosova dhe Mbretëria e Bashkuar kanë nënshkruar një deklaratë të përbashkët për bashkë-zbarkime të forcave të të dyja vendeve në misione ushtarake jashtë këtyre dy shteteve. Deklarata është nënshkruar të premten në Britani në mes të ministrit të Mbrojtjes të Kosovës, Armend Mehaj dhe ministrit të Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar, James Heappey.

Sipas autoriteteve të Kosovës, nënshkrimi për marrëveshjen e angazhimit të trupave të të dyja shteteve në misione të përbashkëta “rikonfirmon fuqishëm besueshmërinë e plotë të Mbretërisë së Bashkuar dhe Qeverisë së saj në Ministrinë tonë të Mbrojtjes dhe kapacitetet e forcave tona”. Jashtë Britanisë së Madhe, ushtria britanike është e angazhuar në operacione trajnimi apo operacione paqeruajtëse në Afrikë, Belize, Brunei, Kanada, Qipro, Xhibraltar, Irak, Mali dhe vende tjera.

Përveç Britanisë, Kosova tashmë ka marrëveshje me Shtetet e Bashkuara për angazhimin e përbashkët të forcave ushtarake në misione të ndryshme. Si rezultat i këtij bashkëpunimi, Kosova, në bashkëpunim me forcat amerikane, ka dërguar në mars në Kuvajt një kontingjent të Forcave të Sigurisë së Kosovës.

blank

Ky ka qenë misioni i parë jashtë vendit i kësaj force. Transformimi i FSK-së në forca të armatosura ka nisur më 2018. Ky proces pritet të zgjasë dhjetë vjet.bw

blank

‘Aneksimi rus i territorit’- Ukraina: Plani ynë mbetet kundërofensiva

Nga Hugo Bachega, BBC

Ukraina thotë se planet e saj mbeten të pandryshuara: vazhdon ofensiva për të rimarrë të gjithë territorin që tani është në duart e Rusisë.

Zyrtarët këtu thonë se aneksimi nuk ka ndonjë legjitimitet, por është reagimi i Moskës ndaj humbjeve të fundit në fushën e betejës. Por njoftimi ka të ngjarë që të çojë në një përshkallëzim në këtë luftë.

Kremlini mund të thotë se çdo sulm në ato zona, do të shihet si një sulm ndaj tokës ruse. Forcat ruse kontrollojnë shumicën e rajoneve të Luhanskut dhe Khersonit, por vetëm disa pjesë në Donetsk dhe Zaporozhia.

Vendet perëndimore thonë se nuk do të njohin asnjë deklaratë ruse dhe kanë kërcënuar se do të vendosin më shumë sanksione.

Në fjalimin e tij të mbrëmjes, presidenti Zelensky u kërkoi rusëve që të ndalojnë presidentin Putin përpara se dhuna dhe kaosi i shkaktuar në zonat e pushtuara të përhapet në vetë Rusinë.

syri.net

blank

Gazeta e madhe gjermane: Shqipëria, probleme me korrupsionin, drejtësinë e lirinë e shtypit

Një nga gazetat më të mëdha në Gjermani, Die Welt, ka publikuar një shkrim të gjatë për Shqipërinë. Aty theksohet se vendi ka probleme të thella me korrupsionin, drejtësinë dhe lirinë e shtypit. Shkrimi hapet me një pyetje se se me gjithë këto probleme a është gati Shqipëria për në BE. Për negociatat thuhet se u hapën më shumë për shkak të situatës gjeostrategjike të krijuar nga lufta në Ukrainë.

“Lufta e Ukrainës në dyert e Evropës u ka dhënë aleancave perëndimore një moment rilindjeje. Ekziston një konsensus se Perëndimi duhet të afrohet më shumë që të përballet me agresorin rus, Vladimir Putin. Jo më pak për shkak të kësaj, Ukraina dhe Moldavia morën statusin e kandidatëve për anëtarësim në BE në qershor. Ballkani Perëndimor është gjithashtu i rëndësishëm strategjikisht për BE-në, pasi ata formojnë urën tokësore mes krahut juglindor të NATO-s dhe Evropës Qendrore. Megjithatë, po e bëhet e qartë se, pavarësisht nga momenti aktual, ka ende një sërë sfidash që qëndrojnë në rrugën e zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor. Kjo është e dukshme në Shqipëri”, thuhet në artikull.

ARTIKULLI I PLOTË:

Probleme me korrupsionin, drejtësinë dhe lirinë e shtypit – a është gati për BE-në?

blank

 

Nga Mandoline Rutkowski, Die Welt

blank

Krerët e qeverive të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut kapën dorën e Ursula von der Leyen duke e shtrënguar fort. Thuajse sikur kishin frikë se presidentja e Komisionit Evropian mund të ndryshonte mendje dhe të shkëputej nga shtrëngimi i duarve. Dhe kështu edhe nga një premtim që Bashkimi Evropian ua kishte bërë më parë shtetarëve Edi Rama dhe Dimitar Kovaçevski.

blank

 

Skena u filmua më 19 korrik. Ditën kur nisën zyrtarisht negociatat për anëtarësimin e dy vendeve në BE. Me këtë njoftim, dy shtetet tani janë zyrtarisht në ballë të vendeve të Ballkanit Perëndimor në procesin e zgjerimit të BE-së.

blank

 

Fotot e unitetit vinin në Bruksel në kohën e duhur. Sepse lufta e Ukrainës në dyert e Evropës u ka dhënë aleancave perëndimore një moment rilindjeje. Ekziston një konsensus se Perëndimi duhet të afrohet më shumë që të përballet me agresorin rus, Vladimir Putin. Jo më pak për shkak të kësaj, Ukraina dhe Moldavia morën statusin e kandidatëve për anëtarësim në BE në qershor.

blank

 

Ballkani Perëndimor është gjithashtu i rëndësishëm strategjikisht për BE-në, pasi ata formojnë urën tokësore mes krahut juglindor të NATO-s dhe Evropës Qendrore. Megjithatë, po e bëhet e qartë se, pavarësisht nga momenti aktual, ka ende një sërë sfidash që qëndrojnë në rrugën e zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor. Kjo është e dukshme në Shqipëri.

blank

 

Shqipëria festoi momentin historik pas gati tre dekadash. Në vitin 2003, Tirana paraqiti kërkesën e saj për anëtarësim. Në ditët pas shpalljes, një flamur i stërmadh i BE-së zbukuroi ndërtesën e qeverisë në sheshin ‘Skënderbej’ në Tiranë.

blank

 

Afiniteti me BE-në është shumë i lartë në vendin me 2.8 milionë banorë. Sipas Barometrit Publik Ballkanin, 89% e shqiptarëve e vlerësojnë anëtarësimin në BE si pozitiv. Në bisedat me vendasit, afërsia me BE është e sigurt. Dyqanet evropiane mbulojnë peizazhin e qytetit në Tiranë, kurse euro është të paktën jozyrtarisht monedha e dytë kombëtare.

Me distancë nga Kina

Marrëdhënia e Tiranës me BE-në është e ngushtë. Prej vitesh, vendi, i cili u çlirua nga komunizmi në vitin 1991 dhe iu përkushtua vlerave perëndimore dhe demokratike, është përpjekur të shkojë në të njëjtën linjë me Brukselin në politikën e jashtme.

Në luftën e Ukrainës, Tirana mbështeti pa kushte sanksionet e BE-së kundër Rusisë. Në ndryshim nga vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor, Tirana po përmbahet edhe ndaj investimeve nga Kina, me të cilat Pekini kërkon të forcojë ndikimin e tij në rajon.

Vitet e fundit, një reformë në drejtësi dhe futja e të ashtuquajturës Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit – SPAK si prokurori speciale e pavarur, ka çuar përpara përpjekjet në luftën kundër krimit të organizuar dhe trafikut të drogës.

“Ne kemi bërë përparim të jashtëzakonshëm në fushën e sundimit të ligjit dhe në luftën kundër korrupsionit” – tha Christiane Hohmann, ambasadorja e delegacionit të BE-së në Shqipëri. Ajo na mirëpret në zyrën e saj me një pamje panoramike të kryeqytetit për një intervistë. “Por puna jonë është larg përfundimit, ka ende një detyrë gjigante përpara”.

Në fakt, korrupsioni është një plagë në Shqipëri, e cila është shumë e vështirë për t’u shëruar. Vendi renditet i 110-ti nga 180 në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit të ‘Transparency International’. Aranita Brahaj, drejtuese e Institutit Shqiptar të Shkencës/Open Data Albania, e di se sa serioz është problemi.

“Korrupsioni është një problem i jashtëzakonshëm në Shqipëri” – thotë ekspertja e analizës së të dhënave me fokus transparencën, kontrollin dhe anti-korrupsionin. “Nuk është i pranishëm vetëm në rangjet e larta, por edhe në jetën e përditshme të çdo qytetari. Qoftë te vizita te mjeku apo te zgjedhja e shkollës fillore”.

Shqipëria nuk është në gjendje të ushtrojë kontroll gjyqësor, kushtetues dhe parlamentar mbi qeverinë, thotë Brahaj. Pra, de facto, kryeministri Rama e ka dorën e lirë.

Lista e skandaleve rreth Ramës e vërteton këtë deklaratë. Kreu i Partisë Socialiste, i cili bëri dikur fushatë për luftën kundër korrupsionit, akuzohet për lidhje me mafian.

Skandalet po shumohen edhe në orbitën e tij të pushtetit. Së fundmi, politikani i PS-së, Alqi Bllako u arrestua në fund të muajit prill pasi thuhet se është i përfshirë në një skandal korrupsioni prej 430 milionë eurosh. Opozita e akuzon Ramën si organizatorin e aktiviteteve kriminale.

Në fakt, qeveria ka bërë përpjekje për të vënën nën kontroll korrupsionin në vend. Në vitin 2016, me nxitjen e BE-së, ajo miratoi një reformë gjyqësore që përfshinte rishikim intensiv të të gjithë gjyqtarëve dhe prokurorëve për sa i përket kompetencave profesionale, pasurisë dhe integritetit.

Sipas të dhënave të “Raportit për Shqipërinë 2021”, të Komisionit të BE-së, 62% e procedurave të rishikimit kanë përfunduar me largim nga detyra ose shkarkim. Reforma u vlerësua pozitivisht në Bruksel dhe ambasadorja e BE-së, Hohman gjithashtu e quajti procedurën e vetingut një ‘masë të suksesshme’, e cila nuk është parë kurrë më parë në rajon.

Por ekspertja e korrupsionit, Brahaj nuk është dakord. Kontrollet ishin ‘me qëllime të mira, por të planifikuara keq’. Gjykata e Lartë dhe Gjykata Kushtetuese nuk kishin staf të plotë për vite me radhë dhe de facto nuk ishin në gjendje të vepronin. Një gjyqësor me të meta ka lejuar qeverinë të miratojë ‘ligje të korruptuara’.

Shumë prapa kur bëhet fjalë për lirinë e shtypit

Një fushë që Brukseli po e shqyrton nga afër për ecurinë e procesit të anëtarësimit në BE, dhe që shqetëson ambasadoren e BE-së, Hohmann, është liria e shtypit në vend: “Kuptimi i shtypit si korrigjues ka nevojë për zhvillim në Shqipëri”. Vendi renditet nga Reporterët pa Kufij i 103-ti nga 180 vende.

Mediat transmetuese janë kryesisht në duart e disa sipërmarrësve të pasur me lidhje politike. Kryeministri Rama bëri bujë së fundmi pasi kërcënoi gazetarët me ‘riedukim’ pas pyetjeve kritike dhe i përjashtoi nga konferencat për shtyp. “Ne presim që të gjithë politikanët t’i trajtojnë gazetarët me respekt,” thotë Hohmann.

Vendi kandidat ka ende shumë për të bërë përpara se Shqipëria të anëtarësohet në aleancën evropiane. Për Sokol Dedjan, kreun e çështjeve politike në Ministrinë e Jashtme, përpjekje nuk kërkohen vetëm nga Tirana. “Në funksion të luftës në Evropë dhe dhënies së statutit kandidat për Ukrainën dhe Moldavinë, BE-ja tani duhet të tregojë më shumë besueshmëri se premtimet e bëra për vendet kandidate se zgjerimi i BE-së është proces serioz”.

Me fjalë të tjera, BE-ja duhet t’i dëshmojë Rusisë se uniteti i vendeve evropiane shkon përtej terminologjisë, edhe në shenjë frenimi. Sipas tij, vendet e Ballkanit Perëndimor kanë prioritet për t’u bashkuar me aleancën sepse janë ‘më të avancuara në përgatitje’.

Nga ana tjetër, ambasadorja e BE-së, Hohmann thekson se lufta në Ukrainë nuk sjell si pasojë zgjerimin automatik të BE-së. “Çdo vend do të vazhdojë të konsiderohet individualisht. Argumenti gjeostrategjik nuk duhet të fshehë faktin se vendet natyrisht duhet të plotësojnë edhe kërkesat e tyre për të hyrë në BE”. Sipas Hohmann, Tirana tani duhet të provojë se besimi i vendeve anëtare është i justifikuar. “Shqipëria tani po përballet me një maratonë”. lapsi.al

blank

“Gazetarët shqiptarë janë kërcënuar me burgim”, Reporterët pa Kufij ngrenë alarmin: Thirrje prokurorëve të marrin parasysh të drejtën e informimit

Reporterët pa Kufij kanë dalë në një deklaratë ku shprehen se “prokurorët shqiptarë kanë ndaluar mediat të mbulojnë çështje me interes publik, duke përfshirë kërcënimet ndaj institucioneve shtetërore dhe një rast të krimit të organizuar”.

Ata u janë drejtuar me një thirrje prokurorëve dhe gjykatave, që të marrin parasysh të drejtën e informimit.

“Reporterët pa Kufij (RSF) u kërkon autoriteteve të shmangin masat joproporcionale dhe dënon faktin që gazetarët janë kërcënuar me burgim për shkeljen e këtyre ndalimeve”.

Sipas tyre “Siguria e shtetit dhe konfidencialiteti i hetimeve gjyqësore janë arsye legjitime për kufizimin e lirisë së shtypit, por autoritetet duhet të marrin masa proporcionale për të mos frenuar në mënyrë arbitrare këtë të drejtë themelore. Asnjë gazetar nuk duhet të kërcënohet me dënime me burg nëse mbulon tema me interes publik si kërcënimet ndaj institucioneve shtetërore dhe krimi i organizuar në përputhje me etikën mediatike. Ne u bëjmë thirrje prokurorëve dhe gjykatave të Shqipërisë që të marrin parasysh të drejtën e informimit”.BW

blank

Dokumentari- Pse dy rusët dhe ukrainasi mbanin lingota ari me vete dhe karta sim me numra shqiptarë? Sekretet e misionit në Gramsh (Video)

Por a ka prova të tjera të rëndësishme që janë administruar nga hetuesit? Kur tre shtetasit e huaj janë futur në territorin shqiptar, pika e parë e përbashkët e takimit të tyre ka qenë Durrësi. Por ku u takuan në Durrës? Cila është banesa dhe vendi ku qëndruan bashkë dhe a ka sekuestruar grupi hetimor sende që janë të rëndësishme për hetimet?

“Hetimi tashmë është thelluar nga prokuroria e Elbasanit, tregon që kjo është një ngjarje shumë serioze dhe nuk mund të kalohet sepse fillimisht u duk sikur ishte një rastësi, sepse në fakt e arriti atë qëllim, por fatmirësisht mbase me ndërhyrjen e autoriteteve dhe partnerëve tanë është parë që këtu jemi përballë me shumë gjasa një grupi të organizuar, mbase jo të organizuar në kuptimin grup organizatë kriminale, por të rekrutuar nga shërbimet sekrete GRU shërbimi inteligjent ushtarak rus. Në këtë kontekst do të thosha që të gjitha lëvizjet që këta tre ‘turistë’ kanë bërë duhen parë në këtë kontekst. Pra janë lëvizje për të humbur gjurmët, janë lëvizje për të shpërqendruar vëmendjen dhe në fund fare për të orientuar të gjithë hetimin në pistat më të gabuara të mundshme”, tha eksperti i sigurisë publike Fabian Zhilla.

 

Po kur mbërritën në Gramsh, a pati dyshime për dy rusët dhe ukrainasin? News24 nga burime konfidenciale ka mësuar se më 18 gusht shërbimi ushtarak u vu në dijeni për një makinë me targa ukrainase që po lëvizte në Gramsh, mbetet e paqartë se përse këta shtetas të huaj që ishin në Shqipëri si turistë nuk u neutralizuan përpara se të hynin në territorin e Uzinës Mekanike të Gramshit.

21 gusht 2022
“Janë pikasur, po janë vërejtur nga strukturat tona edhe të inteligjencës. Agjencia jonë e inteligjencës ka qenë pranë ngjarjes, ka qenë vazhdimisht e informuar që kur ka lindur që kur ka lindur dyshimi deri sa ka ndodhur ngjarja”, do të deklaronte ministri Peleshi.

Grupi hetimor ka analizuar me detaje sjelljen e dy rusëve dhe ukrainasit për të mësuar nëse në të vërtetë këta persona me një sjellje të tillë ishin nisur me një mision spiunazhi.

“Ata kanë qenë jashtëzakonisht të mirëkalkuluar, por janë përpjekur gjatë gjithë kohës për të krijuar një imazh të njerëzve diletantë, turistëve që janë tipa që flenë, kanë qejf të rrinë jashtë, pra për të dhënë këtë lloj imazhi, por në fakt synimi ka qenë diku tjetër. Duket ndonjëherë si diletantë, por ka raste që tregojnë dhëmbët e tyre profesionalë që tregon që ka një synim për ta shpërqendruar për ta nxjerrë çështjen si banale, pra një sherr banal, që të godet me gur dhe sprai, kjo e bën shumë interesante dhe pistat e hetimit duhet të jenë të shumëllojshme, në këtë kontekst jemi përballë një fakti serioz për t’u marrë në konsideratë”, tha Zhilla.

Mikhail Zorin, i diplomuar në një universitet të Teknologjisë Kimike në Moskë, por ishte zhvendosur prej një viti në Pragë, ku kishte mësuar gjuhën dhe kishte fituar të drejtën për të bërë një master. Zorin ka një përgatitje të shkëlqyer fizike dhe ushtarake. News24 u këshillua me ekspertë të lartë të sigurisë që shtuan se mënyra si reagoi Mikail në brendësi të Uzinës e ekspozuan atë dukshëm për përgatitjen ushtarake dhe ekstra.
Në momentin që u ndalua, dy ushtarët kanë hasur vështirësi ta neutralizonin pasi ishte shumë i përgatitur fizikisht dhe kur i janë vendosur prangat, 24-vjeçari rus ka bërë manovra duke i hequr ato.

Timofeeva dhe ukrainasi Alpatov njihen si blogerë dhe janë pjesë e një subkulture të quajtur “Urban Explorer” apo “Urbex”; të apasionuar për të vizituar dhe fotografuar godina të braktisura, përfshi objekte ushtarake të “Luftës së Ftohtë”. Dyshues është fakti se Svetlana Timoveefa, e njohur gjithashtu si Lana Sator që prej momentit të ndalimit ndodhet në spitalin e burgut dhe jo në burgun e grave. Pse Timofeva bëri këtë zgjedhje dhe përse autoritetet nuk kanë bërë akoma të ditur pse shtetasja ruse ndodhet në spitalin e burgut. News24 u interesua pranë institucioneve përgjegjëse, por nuk mori një përgjigje, ajo që mësuam është fakti se në spitalin e burgut Timofeva mund të zhvillojë më shumë vizita se sa në paraburgim, madje ajo ka zhvilluar disa takime me përfaqësues të ambasadës ruse. Dyshues është edhe fakti se miqtë e blogeres ruse Svetlana Timofeyeva ndërmorën një nismë në GoFundMe për të mbledhur para që mikesha e tyre të paguajë avokatin. Lana Sator sikur ishte blogere e shquar në Rusi, me miliona ndjekës, makina luksi dhe aktivitet turizmi global. Si ka mundësi që u shndërrua kaq shpejt në varfanjake?

“Ajo është shumë e njohur si blogere, për të kanë shkruar gazeta dhe perëndimore, është pjesë e një forumi dhe ata kanë mbledhur para dhe kjo mbase edhe për të treguar që kjo nuk ka lidhje me agjencitë inteligjente, mund të jetë edhe viktimë, mund të jetë edhe përdorur, ne nuk mund të flasim dot. Por sigurisht është një gjetje shumë inteligjente për ta përdorur imazhin e saj, por fakti që ajo ka qëndruar me ata, ka pranuar, nuk e bën atë të pafajshme, në këtë kontekst hipotezat dhe pistat qëndrojnë të hapura”, tha Zhilla.

Hetimet për tre shtetasit e huaj vijojnë dhe ata ndodhen ende në burg të akuzuar për veprat penale “Goditja për shkak të detyrës”, “Dhënia e informatave sekrete”, dhe “Sigurimi i informatave”, kryer në bashkëpunim.
A ishte vërtetë qëllimi i dy rusëve dhe ukrainasit uzina mekanike e Çekinit? Sot kjo uzinë është një gërmadhë, por çfarë ka brenda saj dhe si ka funksionuar ndër vite?

“Uzina mekanike e Gramshit është një uzinë me karakter ushtarak, pra e lidhur posaçërisht për të prodhuar armë të lehta të këmbësorisë dhe në këtë uzinë janë prodhuar që nga pistoleta deri në mitralozë të lehtë për këmbësorinë, e cila filloi punën e saj në fillim vitet 1960, më saktë në saktë në vitin 1962 ku prodhimi i saj i parë do të ishte pushka sovjetike ‘Simonov’. Më pas rreth viteve 1974 do të fillonte dhe prodhimi i automatikut të kallashnikov, pra AK47 dhe për të ardhur më pas me të gjithë armët e këmbësorisë me pistoleta, mitralozin model 56 dhe në fund të veprimtarisë së saj me prodhimin e një automatiku të veçantë të forcës speciale B84. Për sa i përket pastaj ndërtimit, është tërësisht model kinez, nuk është se ka lidhje direkt me Rusinë, në atë kohë ne i kishim prishur raportet me Bashkimin Sovjetik, por që sigurisht patenta origjinale vinte nga Bashkimi Sovjetik”, tha historiani Marenglen Kasmi.

“Ato nuk janë objekte të rëndësisë së veçantë, ato nuk janë as fabrika që prodhojnë armë, ato janë karakatina të deklasifikuara si objekte të rëndësisë së veçantë në vitin 2012. Faktikisht kanë statusin e shpk-ve që janë të falimentuara dhe që janë deri në pikën ku për shkak se nuk kanë mundësi të paguajnë dritat, iu priten edhe dritat. Kanë disa roje aty që janë aty për të mbrojtur atë perimetër nga zaptimet etj. etj.”, u shpreh Rama më 26 gusht 2022.

Cili ishte qëllimi vërtetë i dy rusëve dhe ukrainasit në vendi tonë? Në dosjen hetimore thuhet:

“Nga pyetja e tyre deri në këtë fazë të hetimit ka rezultuar baza e arsyeshme e të dhënave që krijon dyshimin e bazuar në prova se kanë ardhur në Shqipëri me mision, të rekrutuar nga shërbimet e inteligjencës ruse me detyra të përcaktuara”.

Një burim i News24 pranë Shërbimit Informativ Shtetëror shprehet se:
“Secili nga tre spiunët që janë të kamufluar si blogerë, aventurierë, apo urbex tours, kishte rol të ndarë nga tjetri”,

A fshihej diçka tjetër më e madhe pas ngjarjes së Gramshit?

“Ajo që duhet t’ju shqetësonte dhe që na shqetëson ne është këta persona çfarë qëllimesh të vërteta kanë në vendin tonë. Më falni por një mision spiunazhi që shfaqet me makinë sportive, e cila duket sikur thërret aman hajdeni dhe më shihni dhe më kapni se jam e veçantë, është pak si qesharake. Kështu që i takon hetimit të nxjerrë më shumë. Shqetësimi ynë është ku është qëllimi i vërtetë?”, u shpreh Rama më 26 gusht 2022

“Na kanë fotografuar apo kanë tentuar të na fotografojnë në Gramsh, por nga ana tjetër mund të ketë pasur edhe synim për të devijuar vëmendjen nga një skenar tjetër. Ne jetojmë në një kohë të prishjes së ekuilibrave gjeopolitikë, kështu që çdo ngjarje meriton ta shohim jo vetëm drejtpërsëdrejti siç duket, por edhe në mënyrë të tërthortë”, deklaroi Peleshi më 21 gusht.

“Vera në Shqipëri ka qenë një verë tërësisht e çuditshme nga pikëpamja e sulmeve që ka pësuar shteti shqiptar nga dy vende jo miqësore me Shqipërinë siç është Rusia dhe Irani. Asgjë nuk është rastësore qoftë sulmet e hakerave iranianë, por edhe lëvizjet e shpeshta të agjencive inteligjente ruse nëpërmjet kësaj forme të re turistike, tregon që Shqipëria tashmë është target, është subjekt dhe objekt i një plani të mirëmenduar për të ulur reputacionin e Shqipërisë si një anëtar i besueshëm i NATO-s për të investuar në Shqipëri”, u shpreh Zhilla.

Analiza mund të orientohet në disa pista, por ajo patjetër duhet të marrë në konsideratë rolin e agjencisë së inteligjencës ushtarake Ruse, GRU.

“Edhe sot shërbimi aktual është, nuk do të thosha vazhdimësi në pikëpamje të drejtimit sepse duhet të kemi parasysh një gjë që ndryshimet thelbësore të një shërbimi inteligjent në diktaturë dhe në demokraci është që nëse në diktaturë i shërben partisë shtet, në demokraci i shërben demokracisë kombëtare. Këtu nuk dua të bie në interpretime politike se çfarë përfaqëson sot Putini dhe çfarë gjendje është Rusia, jam thjesht në aspektin teorik. Kështu që si tët tilla vazhdon një vend me një trashëgimi të tillë, detyrimisht që e ka shumë të mirëorganizuar edhe sot, për më tepër kur i jepet edhe mbështetje politike. Kështu që nga natyra e shërbimit llogarit edhe trashëgiminë është ndër shërbimet mirëfunksionale të përgatitura”, tha Kasmi

“GRU ka filluar te rekrutojë për shërbimet inteligjente që në moshat e hershme, shkon deri në gjimnaz shikon talente, ka filluar propagandën në lidhje me aspektin patriotik dhe në këtë kontekst ata fillojnë të rekrutojnë njerëz që janë potencialisht të mundshëm për të shërbyer nesër në inkursione apo operacione të karakterit për mbledhjen e informacione të inteligjencës ose për ndërhyrje fizike. A janë këta agjentë apo janë të paguar nga GRU. Një nga hipotezat është që GRU përdor në mbledhjen e informacionit. GRU ka dy funksione, jo vetëm mbledh informacion, por edhe ndërhyn fizikisht nëpërmjet spacenast, grupit ushtarak, njerëzve të specializuar për të bërë ndërhyrje në operacione direkte siç ka qenë dhe eliminimi i atyre që i quajnë kundërshtarë. GRU së pari rekruton agjentë ose bashkëpunëtorë me kombësi jo ruse, si rasti i ukrainasit, për të shkëputur vëmendjen, faktorë lokalë dhe komprometon dhe krijon lidhje me grupet kriminale dhe krimin e organizuar për shitje armësh, për mbledhje informacioni por edhe për të kryer veprimtari dhe operacione të ndryshme”, u shpreh Zhilla.

Nga investigimi që realizuam nëpërmjet këtij dokumentarit, në fund të tij shtrojmë disa pyetje që përgjigjet e të cilave janë shumë të rëndësishme në zbardhjen e të vërtetës dhe mbrojtjes së sigurisë kombëtarë.

1-A ishte vërtetë një aventurë blogerësh apo kemi të bëjmë më spiunazh të mirëfilltë?
2-Pse dy rusët dhe ukrainasi qëndruan në një pikë strategjike në Gramsh, ku mund të fotografonin gjithë infrastrukturën kritike.
3-Pse në telefonat celularë të shtetasve të huaj gjendeshin vetëm foto të objekteve ushtarake dhe të infrastrukturës kritike?
4- Pse dy rusët dhe ukrainasi mbanin lingota ari me vete?
5-Pse Lana Sator kërkoi të qëndronte në spitalin e burgut?
6-Nëse hetimi nxjerr që kemi të bëjmë më spiunazh, a ka agjentë të tjerë të GRU në Shqipëri?
7-Pse dy rusët dhe ukrainasi mbanin disa karta sim shqiptare?
8-Kush janë bashkëpunëtorët dhe agjentët e fjetur në Shqipëri?
9-Kush është “Krasnij Vorobej” “harabeli i kuq” pseudonimi që përmendet në kontaktet e tyre në Shqipëri.
10-Sa rrezik potencial ka që të ndodhin akte terroriste apo sabotazhi në Shqipëri?

blank

DASH: Marrëveshja e Serbisë me Rusinë – e gabuar

VOA

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit i tha Zërit të Amerikës se SHBA-ja beson që asnjë vend nuk duhet të zgjerojë bashkëpunimin me Rusinë ndërkohë që ajo vazhdon agresionin e saj në Ukrainë.

Të premten ministri i Jashtëm serb Nikola Selakoviç nënshkroi marrëveshjen për “konsultime” të ndërsjella mbi çështjet e politikës së jashtme me ministrin e jashtëm rus Sergey Lavrov. Marrëveshja u nënshkrua ndërsa dy ministrat ndodheshin në Nju Jork për të marrë pjesë në sesionin e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, ku shumica e delegacioneve perëndimore shmangën kryediplomatin rus për shkak të agresionit të Rusisë në Ukrainë.

“Lajmi për këtë marrëveshje të nënshkruar me Rusinë ishte befasues dhe në kundërshtim të plotë me takimet e tjera konstruktive në Nju Jork me zyrtarët serbë. Përafrimi i mëtejshëm me Rusinë është një hap në drejtimin e gabuar dhe në kundërshtim me aspiratat evropiane të deklaruara të Serbisë”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit.

Të hënën ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill tha se gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Shtetet e Bashkuara zhvilluan “bisedime të frytshme” me delegacionin e Serbisë për çështje globale por edhe çështje tjera dhe më pas morën vesh për marrëveshjen e cila nxiti reagime edhe të politikanëve të Bashkimit Evropian.

Serbia, një kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian, varet nga Rusia për furnizimet e saj me gaz natyror dhe ka refuzuar t’u bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Moskës për shkak të agresionit të saj në Ukrainë.

Kremlini mbështet Beogradin në kundërshtimin e tij të vazhdueshëm ndaj njohjes së pavarësisë së Kosovës, që u shpall në vitin 2008 me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve kryesore perëndimore.

“Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të mbështesin fuqishëm synimin e Serbisë për anëtarësim në BE. Rusia qartazi nuk e mbështet anëtarësimin në BE për vendet e Ballkanit Perëndimor dhe kërkon vetëm të mbjellë ndarje në rajon. E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është plotësisht brenda BE-së dhe zgjerimi i saj promovon paqen, qëndrueshmërinë dhe përparimin afatgjatë në të gjithë rajonin. Serbia duhet të përshpejtojë hapat për të çuar përpara rrugën e saj evropiane, duke përfshirë diversifikimin e burimeve të energjisë për të zvogëluar varësinë e saj energjetike nga nga Rusia dhe përafrimin e politikave të saj të jashtme dhe të sigurisë me BE-në”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit.

Serbia u përpoq të ulë rëndësinë e marrëveshjes me Rusinë dhe të mërkurën presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se “një dokument burokratik, pa asnjë rëndësi thelbësore…u përdor nga mediat për ta sulmuar Serbinë”.

Deputetë të Parlamentit Evropian thanë se “BE-ja nuk mund të vazhdojë negociatat e anëtarësimit të Serbisë nëse ajo nuk vihet në linjë me sanksionet e BE-së kundër Rusisë”, duke paralajmëruar se ky qëndrim do të jetë pjesë e raportit të radhës mbi zgjerimin e bllokut.

blank

Paralajmërimi i Putinit, vjen përgjigjja e menjëhershme nga Ukraina, Zelensky thërret mbledhje urgjente

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thirrur një takim urgjent zyrtarët e lartë të sigurisë dhe mbrojtjes, tha sot zëdhënësi i tij.

Serhiy Nikiforov njoftoi takimin urgjent në Facebook, pasi Kremlini njoftoi se Presidenti rus Vladimir Putin do të nënshkruante marrëveshje zyrtare të premten duke shpallur katër rajone ukrainase të aneksuara nga Moska pas asaj që Kievi dhe Perëndimi i quajtën referendume të rreme.

“Presidenti Volodymyr Zelenskyy ka thirrur një mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës për nesër. Rendi i ditës dhe detajet e tjera do të shpallen më vonë”, tha Nikiforov.bw

blank

The Guardian: Ukraina bën thirrje që Rusia të shpallet ‘shtet terrorist’

Shefi i Shtabit të presidentit të Ukrainës Volodymir Zelensky bën thirrje që Rusia të shpallet shtet terrorist. Ai thekson se sanksionet duhet të shkojnë edhe më tej, ndërsa grupi ndërkombëtar arrin në përfundimin se veprimet e Rusisë kalojnë pragun e terrorizmit.

Thirrja nga Andriy Yermak, zyrtari i dytë më i fuqishëm i qeverisë ukrainase pas presidentit Volodymyr Zelensky, erdhi pasi Ukraina akuzoi Rusinë për sabotim të tubacioneve Nord Stream, një akuzë që shton pretendimin e saj se Rusia ka treguar të gjitha karakteristikat e një shteti terrorist nën SHBA dhe ligji ndërkombëtar.

Një përcaktim i tillë, i rezistuar deri më tani nga administrata amerikane, do të lejonte vendosjen e sanksioneve dytësore ndaj çdo entiteti ose individi që tregton ose mbështet organet e qeverisë ruse, duke përfshirë bankat shtetërore.

Gjithashtu do të lejojë shtetasit dhe punonjësit e SHBA-së të padisë Rusinë për dëme në para ose kompensim material për lëndime personale ose vdekje të shkaktuara nga terrorizmi i shtetit rus.

Rusët që kërkojnë të hyjnë në SHBA do të përballen me kufizime të shtuara.

Yermak vlerësoi sanksionet ekzistuese, por tha se ndikimi nuk kishte qenë vendimtar, duke shtuar: “Shpesh thuhet se paratë janë si uji: gjithmonë gjen një mënyrë për të rrjedhur. Për ta luftuar këtë, perëndimi duhet të dyfishojë sanksionet ekzistuese.”

blank

 

(BalkanWeb)


Send this to a friend