Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me një grup trafikantësh të arrestuar dje në Itali. Sipas mediave italiane, shqiptarët e arrestuar, Julian Hoxhaj dhe Indrit Karafili, janë miq të Moisi Habilajt, ku thuhet se janë njohur në burgun e Bicoccas.

Habilaj u arrestua për trafik droge në tetor 2017, ndërsa është dënuar në shkallë të dytë me 15 vjet burg. Më poshtë po publikojmë artikullin e Meridionews për rastin në fjalë.

ARTIKULLI
Ata e braktisën atje, pa para dhe rroba. Natalino i dha para, rroba dhe kur arritën paratë Mosè i bleu një kostum të Juventusit”. Është 9 prill i 2019 dhe përgjimet e Guardia Di Financa regjistrojnë një bisedë brenda një BMW X3 që lëviz nëpër rrugët e Catania. Brenda makinës ndodhen tre persona: dy trafikantët e dyshuar shqiptarë të drogës Julian Hoxhaj dhe Indrit Karafili dhe një i ri 26-vjeçar nga Katania. Ata diskutojnë për biznesin, furnizimet e drogës dhe çmimet, por gjithashtu për një farë Moisiu dhe një miqësi të veçantë të lindur në korridoret e burgut të Bicocca-s.

Pas këtij emri, në letrat e hetimit të Cocorito, do të ishte Moisi Habilaj, trafikanti shqiptar i drogës, i cili përfundoi pas hekurave në tetor 2017. Habilaj, i dënuar në shkallë të dytë me 15 vjet burg, është protagonist i një historie hetimi ndërkombëtar për marrëdhëniet me ish-Ministrin e Brendshëm shqiptar Saimir Tahiri. Por ka edhe më shumë sepse ai është zhdukur që nga 9 janari. Zyrtarisht u deklarua i arratisur nga policia pasi u largua nga banesa në San Michele di Ganzaria ku ai ishte subjekt i regjimit të paraburgimit në shtëpi.

Në qendër të diskutimit të përgjuar, sipas hetuesve dhe siç raportohet në urdhrin e paraburgimit, do të ishte ndihma që Natalino Nizza (i pa hetuar në këtë procedim), i kishte dhënë Habilajt.

Dhe kishte qenë pikërisht miqësia mes të dyve që i hapi rrugën udhëtimeve të biznesit të Hoxhaj dhe Karafilit në Catania. Nizza, përveçse djali i bosit Giovanni, i njohur si “bananja”, është dhe nipi i Andreas, trafikanti 30-vjeçar i drogës, i arrestuar dhe burgosur në “41 bis” pas dy vitesh në arrati, i aftë për t’u ngjitur në radhët e familjes Cosa Nostra të Santapaolas.

“Përgjimet mjedisore – shkruajnë hetuesit – zbulojnë se Natalino Nizza ishte i interesuar të ndërmerrte një marrëdhënie të qëndrueshme për blerjen e marijuanës me shqiptarët, e vlerësuar fillimisht në 30 ose 40 kilogramë, e destinuar qartë për të furnizuar sheshet e shpërndarjeve”.

Nga operacioni ku u sekuestruan 365 kilogramë marijuanë e kokainë, janë arrestuar në total 13 persona nga policia e Katanias.

“Unë fola me xha Natalinon – shpjegonte një burrë që ishte në makinë me Hoxhajn dhe Karafilin – dhe ai më tha ‘më lër të flas me ta’, sepse ai ka kaq shumë sheshe”. Ndërmjetësi, i cili sipas hetuesve do të kishte shoqëruar shqiptarët në shtëpinë e familjes Nizza, duket se di shumë sekrete të biznesit të drogës dhe më gjerë. Por në rrjetin e dy burrave shqiptarë kishte edhe klientë të tjerë. Një grup i parë, për hetuesit, ishte ai që u formua nga Sebastiano Lombardo, Carmelo Musumeci dhe Salvatore Litteri, dhëndri i fundit i bosit të mafias Salvatore Cappello. Marrëdhëniet ishin solide edhe me Francesco Condorelli dhe Concepts Bonaccorsi