VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Gjenerali Wesley Clark uron popullin e Kosovës për 10 vjetorin e pavarësisë!

Ish-shefi i forcave të NATO-s gjenerali Wesley Clark, ka uruar qytetarët e Kosovës, me rastin e dhjetë vjetorit të Pavarësisë.

Ai ka publikuar një imazh nga koha e luftës në llogarinë e tij në Facebook.

“Urime qytetarëve të Kosovës, të cilët po festojnë dhjetë vjetorin e pavarësisë”, ka shkruar ai sipër imazhit.

Akuza ndaj 13 shtetasve rusë për ndërhyrje në zgjedhjet amerikane

Një juri e madhe federale që heton ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016 paditi 13 shtetas rusë, përfshirë 12 punonjës të një kompanie në Shën Petersburg, me bazë në Rusi, se kanë kryer operacione në internet me qëllimin për të ndikuar në process, në emër të Moskës.

Sipas akt-akuzës Agjencia e Kërkimeve në Internet, një organizatë propaganduese e lidhur me Kremlinin, u angazhua “në operacione për të ndërhyrë në zgjedhje dhe proceset politike” gjatë zgjedhjeve presidenciale amerikane të vitit 2016.

Sipas akt-akuzës, 12 punonjës të firmës akuzohen për “ndërhyrje që synojne Shtetet e Bashkuara” nga 2014 deri tani.

Qëllimi ishte “nxistja e mosmarrëveshje në Shtetet e Bashkuara për të minuar besimin e publikut në demokraci”, tha të premten zëvendës Prokurori i Përgjithshëm Rod Rosenstein. “Nuk duhet t’i lejojmë ata të kenë sukses”, tha ai.

Paditë i njoftoi zyra e Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller.

Hetimet e hollësishme të zotit Mueller mbi ndërhyrjen ruse në zgjedhje çuan në ngirtjen e një padie ndaj ish-kryetarit të fushatës së zotit Trump Paul Manaforti si dhe bashkëpunëtorit Rick Gates.

Ish këshilltari për Sigurisë i zotit Trump Michael Flynn dhe ish këshilltari për politikën e jashtme gjatë fushatës, George Papadopoulos, kanë pranuar fajin se kanë gënjyer FBI-në lidhur me kontaktet e tyre me zyrtarët rusë gjatë fushatës dhe tranzicionit të pushtetit.

Shërbimet sekrete të SHBA: Amerikanë, ja pse të mos blini smartfonë kinezë!

VOAL – NJU JORK – Drejtuesit e FBI-së, CIA-s, NSA-së dhe kreu i shërbimeve sekrete amerikane kanë dhënë në Kongres alarmin për institucionet dhe qytetarët amerikanë: mos i blini smartfonët e prodhuar në Kinë nga grupet Huawei o ZTE, sepse paraqesin një kercënim për sigurinë kombëtare.
‘Rreziku kryesor – ka shpjeguar drejtori i FBI-së Chris Wray – është se i lejon shoqëritë pranë qeverisë së Pekinit për t’u infiltruar në rrjetet TLC amerikane, me mundësinë që të vjedhin dhe ndryshojnë informacionet dhe për të bërë spiunazh.’ ansa

17 të vdekur në një shkollë të mesme të Floridës

Autoritetet thonë se 17 persona kanë humbur jetën në një shkollë të mesme në Floridën jugore dhe se personi që dyshohet se qëlloi me armë zjarri është arrestuar.

Policia u vu në alarm pas të shtënave brenda shkollës Marjory Stoneman Douglas në Parkland, që ndodhet në një zonë të qetë nënurbane në veriperëndim të qytetit Fort Lauderdale, dhe nisi kërkimin për personin e armatosur, ndërkohë që dhjetra nxënës e mësues qënronin të ngujuar brenda klasave.

12 veta u vranë brenda shkollës ndërsa 3 të tjerë jashtë saj. Dy persona vdiqën në spitalet e zonës.

Të shtënat filluan menjëherë pas mbarimit të mësimit. Policia njoftoi se e kishte arrestuar personin e dyshuar, i cili është identifikuar me emrin Nicolas Cruz.

Zyrtarët thanë se nuk kishin qenë në dijeni të ndonjë kërcënimi që mund të ishte bërë para ngjarjes.

Policia dhe punonjësit e ndërhyrjes së shpejtë rrethuan zonën dhe pamjet televizive tregonin nxënësit që dilnin nga klasat duke u larguar me të shpejtë nga vendi i ngjarjes.

Presidenti Trump dërgoi përmes Twitterit ngushëllimet e tij për familjet e viktimave. “Asnjë fëmijë, mësues apo çdokush tjetër nuk duhet të ndihet kurrë i pasigurtë në një shkollë amerikane,” shkruante ai.

Adriatik Llallës dhe familjes së tij i ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara

Departamenti i Shtetit i ndaloi hyrjen në Shtetet e Bashkuara ish Prokurorit të Përgjithshëm të Shqipërisë Adriatik Llalla.

Vendimi, i bërë publik të mërkurën, thekson se Sekretari i Shtetit Rex Tillerson, e miratoi masën e ndalimit për shkak të përfshirjes së ish zyrtarit shqiptar në raste të mëdha korrupsioni.

Ligjet amerikane parshikojnë që në rastet kur ka informacione të besueshme se zyrtarë të huaj përfshihen në raste madhore korrupsioni, ose në shkelje të rënda të të drejtave të njeriut, këtyre individëve dhe familjes së tyre të afërt, u ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara. Ligji po ashtu parashikon që Sekretari i Shtetit ka të drejtë që sanksionet ndaj këtyre individëve dhe familjeve të tyre, t’i miratojë privatisht ose publikisht.

Përveç zotit Llalla, Sekretari Tillerson ka miratur ndalimin e hyrjes në Amerikë edhe të bashkëshortes së tij Ardjana Llalla, të vajzës Eni Llalla dhe një fëmije tjetër të tij, që nuk ka shtetësinë amerikane.

Avokati personal i Presidentit Trump: kam paguar një aktore filmash pornografike

Avokati personal i Presidentit Donald Trump thotë se ka paguar 130 mijë dollarë nga paratë e tij për një aktore filmash pornografike, e cila ka deklaruar se ka patur marrëdhënie seksuale me zotin Trump rreth 12 vjet më parë.

Avokati Michael Cohen tha se e ka paguar aktoren Stephanie Clifford, e cila aktron me emrin e artit Stormy Daniels, përpara zgjedhjeve presidenciale të 2016-s, si pjesë e një marrëveshjeje ku palët bien dakord të mos publikojnë informacion.

Në një transaksion privat në vitin 2016, përdora fondet e mia personale për të lehtësuar një pagesë prej 130 mijë dollarësh për znj. Stephanie Clifford“, tha zoti Cohen në një deklaratë.

Zoti Cohen tha gjithashtu se as organizata Trump, kompania përgjegjëse për të gjitha sipërmarrjet e biznesit të zotit Trump dhe as njerëzit e fushatës së zotit Trump nuk ishin përfshirë në këtë transaksion. Ai shtoi se nuk ishte kompensuar për këtë pagesë “as drejtpërdrejt as tërthorazi”.

Zoti Cohen, i cili tha se ka shërbyer si avokat i zotit Trump për më shumë se një dekadë, e bëri të qartë se është më i angazhuar se kurrë për të mbrojtur interesat e klientit të tij.

Vetëm për shkakun se diçka nuk është e vërtetë nuk do të thotë se nuk mund të të shkaktojë dëm. Unë gjithmonë do ta mbroj zotin Trump“, tha ai.

Por zoti Cohen nuk sqaroi nëse zoti Trump ishte në dijeni të pagesës apo pse ishte bërë kjo pagesë. Michael Cohen ka mohuar më parë që zoti Trump të ketë patur një marrëdhënie me zonjën Clifford.

Wall Street Journal njoftoi fillimisht në janar se zonja Clifford ishte paguar në tetorin e vitit 2016 në këmbim të mos publikimit të një informacioni lidhur me marrëdhënien e dyshuar me zotin Trump.

Pas publikimit të raportit, grupi mbikëqyrës i qeverisë “Common Cause”, e ankimoi çështjen pranë Komisionit Federal të Zgjedhjeve, duke kërkuar një hetim mbi burimin e pagesës. Ankesa pretendonte se pagesa ishte një donacion për fushatën e zotit Trump, që duhej të ishte përfshirë në raportet e tij zyrtare të detyruara të publikohen.

“Rreziku për luftë më i lartë se asnjëherë”, zyrtari amerikan me paralajmërim të frikshëm

Rreziku i konfliktit mes shteteve është më i lartë tani se në çdo kohë, që nga fundi i Luftës së Ftohtë, sipas Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare amerikane Daniel Coats.

“Kërcënimet më të drejtpërdrejta vitin e ardhshëm do vijnë nga Koreja e Veriut. Në të njëjtën kohë, kërcënimi i përdorimit të armëve të shkatërrimit në masë nga shtetet do vazhdojë të rritet” tha Shefi i Inteligjencës gjatë një seance të Komitetit të Inteligjencës së Senatit amerikan të martën.

Deklarata e tij u shoqërua më një vlerësim të detajuar të kërcënimeve në botë ndaj komunitetit të inteligjencës.

Ai gjithashtu tha se Rusia, Kina, Irani dhe Koreja e Veriut do jenë “kërcënimet më të mëdha kibernetike” për SHBA-në vitin e ardhshëm.

“Në vlerësojmë se këto vende do të përpiqen të përdorin operacionet kibernetike për të arritur objektivat strategjike, në rast se nuk përballen me pasoja të qarta për operacionet e tyre kibernetike”, tha zyrtari i lartë i komunitetit të inteligjencës amerikane.

Ai shtoi se katër vendet po testojnë sulme kibernetike gjithnjë e më agresive për t’i përdorur kundër SHBA-së.

Duke folur në mënyrë specifike për Rusinë, Daniel Coats tha se SHBA pret që ‘Rusia të kryejë operacione kibernetike gjithnjë e më shkatërruese vitin e ardhshëm, me shumë mundësi duke përdorur aftësi të reja kundër Ukrainës”, Sipas tij, Kina do të vazhdojë të përdorë spiunazhin kibernetik për të mbështetur prioritetet e sigurisë kombëtare të vendit.

Sakaq në lidhje me kërcënimet kibernetike nga Koreja e Veriut, drejtori i inteligjencës kombëtare amerikane tha se SHBA pret që Pheniani të përdorë operacionet kibernetike për të mbledhur para dhe informacione te inteligjencës, ose të lançojë sulme mbi Korenë e Jugut dhe SHBA.

Tensione pas komenteve të Kryeministrit të Izraelit

Michael Brown

Shtëpia e Bardhë ka hedhur poshtë pretendimin e Kryeministrit të Izraelit, Benjamin Netanyahu, se ai ka biseduar me Shtetet e Bashkuara për mundësinë e aneksimit të vendbanimeve hebraike në Bregun e pushtuar Perëndimor. Kontrolli mbi këtë territor është një ndër mosmarrëveshjet e shumta që kanë dëmtuar përpjekjet e Shteteve të Bashkuara, Izraelit dhe palestinezëve për të arritur një marrëveshjeje paqeje izraelito-palestineze.

Komentet e zotit Netanyahu drejtuar ligjvënësve të partisë së tij të krahut të djathë, Likud, shkaktuan edhe reagime nga palestinezët.

“Sipas të drejtës ndërkombëtare, ne e konsiderojmë të paligjshëm të gjithë pushtimin nëpërmjet vendbanimeve, të cilat duhet të hiqen nga të gjitha territoret e pushtuara palestineze. Duhet të ndalet pozicionimi i SHBA-së që tenton të jetë në një linjë me pushtimin dhe kundër kauzës së popullit palestinez, duke u shndërruar në partner të agresionit dhe krimeve ndaj popullit palestinez. Duhet të konfirmohet gjithashtu se të gjitha përpjekjet pushtuese të Izraelit për të përfituar nga situata aktuale nuk do të thyejnë vullnetin e popullit palestinez dhe se realiteti është ndryshe”, deklaroi Wasel Abu Youseff, anëtar i komitetit ekzekutiv Organizatës për Çlirimin e Palestinës.

Vendbanimet e debatueshme ndodhen në një territor të cilin palestinezët e kërkojnë të jetë pjesë e një shteti të ardhshëm palestinez, por që është pushtuar nga Izraeli që nga periudha e Luftës Gjashtë Ditore të vitit 1967.

Kontrolli mbi këtë territor është një ndër mosmarrëveshjet e shumta që kanë dëmtuar përpjekjet e Shteteve të Bashkuara, Izraelit dhe palestinezëve për të arritur një marrëveshje izraelito-palestineze për paqe.

Presidenti Donald Trump u citua të dielën nga një gazetë izraelite të ketë shprehur dyshime nëse vërtet palestinezët dhe izraelitët dëshirojnë të arrijnë një marrëveshje për paqe.

Trumpi propozon privatizimin e operacioneve amerikane në hapësirë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, propozoi shndërrimin e operacioneve amerikane në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës në biznes privat.

Këto operacione aktualisht drejtohen nga Qeveria e SHBA-së dhe ajo e Rusisë.

Në buxhetin për vitin 2019 të Qeverisë amerikane, Trump propozoi që t’i jepet fund financimit të NASA-s për stacionin e hapësirës deri në vitin 2025.

Buxheti do të ndante vetëm 150 milionë dollarë për të inkurajuar zhvillimin privat të stacionit, ndërsa kursimet do të ruheshin për dërgimin e astronautëve edhe një herë në Hënë – çfarë është synim i Trumpit.

Por ligjvënës amerikanë dhe ekspertë të hapësirës shprehën shqetësim për planin.

Senatori Bill Nelson, i cili ka shkuar në hapësirë në vitin 1986, tha se “fikja e dritave dhe largimi nga hapësira nuk ka kuptim”.

Historiani i pensionuar i NASA-s, Roger Launius, tha se plani do t’i prekë të gjitha shtetet e përfshria në stacionin e hapësirës, përfshirë Rusinë dhe vendet në Evropë dhe Azi që kanë marrë pjesë në projektet e stacionit hapësinor.

Krime kibernetike në SHBA, arrestohet fieraku

Autoritetet policore në Shqipëri njoftuan sot në mbrëmje se kanë arrestuar 25 vjeçarin nga Fieri Aldo Ymeraj, i dyshuar si pjesë një rrjeti të krimit kibernetik që drejtonte një skemë të sofistikuar që lehtësonte blerjen dhe shitjen e numrave të Sigurimeve Shoqërore, ditëlindjet dhe fjalëkalimet që ishin vjedhur nga e gjithë bota. Ai ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Shtetet e Bashkuara, të cilat javën e shkuar ndërmorën një operacion për arrestimin e 36 personave ndaj të cilëve Departamenti amerikan i Drejtësisë tha se ka ngritur akuza për krijimin e një skeme të mashtrimeve kibernetike dhe vjedhjeje identiteti që ka shkaktuar më shumë se 530 milionë dollarë humbje për konsumatorët, bizneset dhe institucionet financiare. Nga 36 personat ndaj të cilëve u ngrit padi, 13 janë arrestuar në Shtetet e Bashkuara, Australi, Britani, Francë, Itali, Serbi dhe Kosovë, ku përfunduan në pranga Besart Hoxha 25 vjeçar që vepronte me nofkën “Pizza” dhe Liridon Musliu 26 vjeçar, që vepronte me nofkat “Ccstore”, “Boël” dhe “Hulk”.

Në akuzë thuhet se grupi punonte nën moton ” In Fraud We Trust” (Në mashtrim besojmë – një lojë fjalësh me mbishkrimin në bankënotat e dollarit amerikan In God We trust) dhe ishte krijuar në vitin 2010 nga Svyatoslav Bondarenko, një 34 vjeçar nga Ukraina. Autoritetet amerikane thanë se pjesa më e madhe e anëtarëve të grupit nuk ishin takuar kurrë mes tyre ndërsa e njihnin njëri tjetrin me nofkat në internet.

Zarf me ‘pluhur të bardhë’ në rezidencën e Trump Junior, gruaja e tij përfundon në spital

Telashe për familjen e presidentit të SHBA-ve Donald Trump. Mësohet se një zarf me ‘pluhur të bardhë’ kishte mbërritur në mënyrë ende misterioze në rezidencën e Trump Junior, të cilin e kishte hapur gruaja e Donald Trump Junior.

Fill pas këtij episodi bashkëshortja e Trump Junior, Vanessa Trump është transportuar me urgjencë në spital, shkruan RT. Raportohet se gjendja e saj është e mirë. Zarfi në fjalë i ishte dërguar djalit të Donald Trump në New York, ndërkohë që nuk dihet se çfarë ka pasur në përmbajtje të tij.

Po ashtu në spital u dërguan edhe dy persona të tjerë që ndodheshin në ato momente në shtëpi, për t’u nënshtruar ekzaminimeve. Në mars të vitit 2016 Eric Trump mori një paketë që përmbante një substancë të dyshimtë të bardhë në adresën e tij në New York.

Ndërkohë, kanë nisur hetimet për zbardhjen e plot të ngjarjes si dhe identifikimin e dërguesit të zarfit.

Dy ndihmës të presidentit akuzohen nga ish-bashkëshortet

Një ndihmëse e Presidentit Donald Trump i doli në mbrojtje mënyrës se si Shtëpia e Bardhë i ka trajtuar akuzat ndaj ish sekretarit të shtypit për keqtrajtimin fizik të ish bashkëshorteve të tij.

Këshilltarja e Presidentit, Kellyanne Conway tha në një intervistë në CNN se “është shumë e qartë” se Rob Porter, i cili shërbente si një nga sekretarët e Presidentit dhe ndihmoi në hartimin e fjalimit të tij për gjendjen e vendit, “bëri atë që duhej të bënte” duke dhënë dorëheqjen, pasi dy ish-bashkëshortet e tij dhanë fakte se ai kishte ushtruar dhunë fizike ndaj tyre gjatë martesës.

Por zonja Conway hodhi një numër njoftimesh në media se Shefi i Personelit të Shtëpisë së Bardhë, John Kelly dhe juristi i Shtëpisë së Bardhë Donald McGahn kanë patur dijeni për akuzat muaj më parë, pas kontrolleve biografike të FBI-së dhe se nuk kishin marrë masa për shkarkimin e tij. Për shkak të këtyre akuzave, zoti Porter nuk do të kishte mundur të merrte lejen e nivelit të lartë të sigurisë, e nevojshme për postin e rëndësishëm që mbante.

Conway tha se ajo nuk ishte në dijeni të hetimeve të sigurisë nga FBI-ja, por shtoi se “nuk kishte arsye që të mos i besonte ish-bashkëshortet”. Ajo tha se “ishte tmerruar dhe tronditur rëndë”, kur mësoi për akuzat kundër zotit Porter, për shkak se kishte patur marrëdhënie tepër profesionale me të brenda Shtëpisë së Bardhë.

Një tjetër ndihmës në Shtëpinë e Bardhë, shkruajtësi i fjalimeve, David Sorenson, po ashtu u largua pa pritur nga puna të premten e kaluar, pasi ish-bashkëshortja e tij tha se ai e kishte keqtrajtuar fizikisht dhe mendërisht gjatë martesës. Sorenson i mohoi me ngulm akuzat, duke thënë se në fakt ai kishte qenë personi i keqtrajtuar gjatë martesës.

Colbie Holderness, ish-bashkëshortja e parë e zotit Porter, paraqiti një fotografi ku ajo duket me syrin e nxirë, duke thënë se ja kishte shkaktuar atë Porter, duke e qëlluar me grusht në fytyrë gjatë pushimeve në Itali, në vitin 2005.

Bashkëshortja e dytë e Porterit, Jennifer Willoughby, kishte siguruar një urdhër ndalimi për ish bashkëshortin në vitin 2010.

Rob Porter ishte ndihmës i afërt i Shefit të Personelit të Shtëpisë së Bardhë, John Kelly, për të cilin thuhet se i kishte thënë zotit Trump se ishte gati të jepte dorëheqjen për shkak të mënyrës se si e kishte trajtuar hetimin për lejen e sigurisë së zotit Porter.

Por zonja Conway tha se presidenti e kishte siguruar para se ajo të jepte intervistën, se ai ka “besim të plotë” tek puna e zotit Kelly në Shtëpinë e Bardhë dhe se nuk po kërkonte që ta zëvendësonte atë. Ajo citoi zotin Trump të ketë thënë se zoti Kelly “bën një punë të shkëlqyer”.

Si rrallëherë më parë, duke pranuar se ishin bërë gabime, zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Raj Shah, tha se “të gjithë ne mund të kishim patur më tepër kujdes” në trajtimin e çështjes së zotit Porter. Ai tha se zoti Trump “e merr shumë seriozisht çështjen e dhunës ndaj grave”.

Por në komentet e tij të premten, zoti Trump nuk i përmendi asnjëherë gratë, madje ai e uroi zotin Porter për një karrierë të mirë në të ardhmen.

“Ai thotë se nuk ka faj dhe mendoj se këtë duhet ta mbani mend”, – u tha gazetarëve zoti Trump në Zyrën Ovale. “Dje ai këmbënguli se është i pafajshëm, prandaj duhet të flisni edhe me të”, – tha Presidenti.

Edhe të shtunën, Trump mbajti një qëndrim të ngjashëm, duke mbajtur anën e burrave të akuzuar për dhunë në familje, apo për sjellje të papërshtatshme seksuale; ai ngriti dyshime për lëvizjen #MeToo në Shtetet e Bashkuara, në kuadrin e së cilës dhjetra burra të shquar në karrierën e tyre janë pushuar nga puna, apo kanë dhënë dorëheqjen, pasi një numër grash i kanë akuzuar për sjellje të papërshtatshme seksuale.

“Jetë njerëzish po tronditen, apo prishen nga një akuzë e thjeshtë,” shkruante Presidenti Trump në Twitter. “Disa prej akuzave janë të vërteta, por disa të tjera janë gënjeshtra – disave u është prishur karriera e jeta. A nuk eksizston më një sistem juridik normal, ku të shqyrtohen këto çështje?”

Gruaja e dytë e zotit Porter, Jennifer Willoughby, shkruante në revistën “Time” se duke përdorur fjalët “thjesht akuza” dhe “të akuzuar pa të drejtë”, zoi Trump e quante atë gënjeshtare.

“E vërteta qëndron, pavarësisht në se Presidenti e pranon, apo jo atë.“- shkruante ajo.

Ndërsa disa nga burrat kanë thënë se janë të pafajshëm, në mesin e tyre edhe zoti Trump, të cilin e kanë akuzuar dhjetra gra për veprime të papërshtatshme seksuale para se të kandidonte për president, të tjerë kanë pranuar se janë sjellë në mënyrë të papërshtatashme, duke dhënë dorëheqjen, ose janë pushuar nga puna, pas hetimeve që kanë kryer korporatat, duke i verifikuar akuzat ndaj tyre.

SHBA dhe Turqia zotohen për luftimin e terrorizmit

Zyrtarët amerikanë dhe ata turq kanë deklaruar përsëri bashkëpunimin strategjik mes dy shteteve dhe kanë konsideruar mënyra, “për të zgjeruar luftimet e përbashkëta”, kundër terrorizmit, është thënë në një deklaratë të të dy vendeve.

Këshilltari për Siguri Kombëtare, H R McMaster dhe Ibrahim Kalin, këshilltari special i presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, “kanë diskutuar çështje që prekin marrëdhëniet bilaterale dhe kanë shqyrtuar mundësinë e zgjerimit të luftimeve të përbashkëta kundër të gjitha formave të terrorizmit”, është thënë në deklaratën e 11 shkurtit.

“Ata po ashtu kanë shkëmbyer qëndrimet për marrëdhëniet amerikano-turke, si dy aletë të vjetër, sfidat e përbashkëta dhe zhvillimin rajonal”, është thënë ndër të tjera në deklaratë.

Vizita e McMaster në Stamboll ka ndodhur në kuadër të udhëtimit të tij në Lindjen të Mesme së bashku me Sekretarin e Shtetit, Rex Tillerson, i cili ka arritur në Kajro.

Tillerson do ta vizitojë edhe Turqinë, Jordaninë, Libanin dhe Kuvajtin.

Pavarësisht kundërshtimeve të Shteteve të Bashkuara, më 20 janar Turqia ka nisur një operacion në tokë dhe ajër kundër anëtarëve të Njësiteve për Mbrojtjen e Popullit (YPG), në rajonin Afrin të Sirisë.

Turqia akuzon YPG-në se ka lidhje më Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PPK).

Sidoqoftë SHBA-ja ka mbështetur anëtarët e YPG-së në luftën e tyre kundër militantëve të grupit ekstremist, Shteti Islamik në Siri.

Presidenti Trump bllokon raportin e demokratëve

Presidenti Donald Trump nuk ka lejuar nxjerrjen e një dokumenti të demokratëve të përgatitur si reagim ndaj raportit republikan me akuza për shkelje të FBI-së gjatë hetimeve mbi rolin e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të 2016.

Në një letër të bërë publike dje, konsulenti ligjor i Shtëpisë së Bardhë Don McGahn thotë se presidenti ka vendosur të mos lejojë publikimin e dokumentit sekret të demokratëve, pasi “në të ka një numër paragrafësh sekretë dhe pasazhesh me informacion të fshehtë”.

Po dje, ligjvënësi demokrat Seny Hoyer shprehej se ishte “shumë shqetësuese që Presidenti Trump kishte bllokuar nxjerrjen e dokumentit të shkruar nga demokratët. Ligjvënësi shkruan më tej se presidenti nxori më 2 shkurt “një raport të njëanshëm, shumë çorientues të shkruar nga republikanët në Komisionin e Zbulimit në Dhomën e Përfaqësuesve, prandaj do të ishte me vend që t’u ofronte amerikanëve të gjitha faktet”.

Javën e kaluar presidenti autorizoi nxjerrjen e një raporti të republikanëve, në të cilin ngriheshin pretendime se FBI-ja kishte siguruar në mënyrë të parregullt një leje nga gjykata për të përgjuar Carter Page, ish-këshilltar për fushatën Trump dhe për të zbuluar lidhjet që kishte me rusët.

Trumpi nënshkroi ligjin për buxhetin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka nënshkruar të premten ligjin për buxhetin dyvjeçar.

“Sapo e nënshkrova ligjin”, ka shkruar Trump në Twitter.

Më herët, Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara i është bashkuar Senatit dhe ka miratuar ligjin për buxhetin, duke i dhënë fund mbylljes së qeverisë që ka zgjatur disa orë.

Dhoma e Përfaqësuesve ka votuar me 240 vota për dhe 186 kundër marrëveshjes për buxhet në vlerë prej 400 miliardë dollarësh.

Senati më herët e ka miratuar atë me 71 vota për dhe 28 kundër.

Më 19 janar, Qeveria amerikane është mbyllur për tre ditë, pasi Shtëpia e Bardhë dhe Kongresi nuk kanë arritur të bëjnë marrëveshje për ligjin e financave.

Qeveria është rihapur më 23 janar, shumë shpejt pasi të dyja Dhomat e Kongresit kanë bërë një marrëveshje të përkohshme.

Shtohet mbështetja për Presidentin Trump

Sipas sondazhit publik të universitetit Quinnipiac, mbështetja për Presidentin Donald Trump llogaritet në 40 për qind, rezultati i tij më i mirë në shtatë muaj. Ka gjasa që zoti Trump të ketë përfituar nga treguesit e fortë të ekonomisë amerikane. Por analistët thonë se ai mund të përballet me rreziqe politike, për shkak të kritikave të vazhdueshme ndaj demokratëve dhe hetimeve në vazhdim për një marrëveshje të mundëshme të fshehtë mes Rusisë dhe njerëzve të fushatës së tij.

Presidenti Trump theksoi ndikimin që ka patur ulja e taksave gjatë një vizite në një fabrikë në Ohajo.

Por ai kritikoi gjithashtu demokratët që nuk e duartrokitën gjatë fjalimit të tij vjetor mbi gjendjen e vendit.

“Ata ishin si vdekja dhe aspak amerikanë. Dikush tha tradhtar. Mendoj, pse jo?! A mund ta quajmë këtë tradhëti? Pse jo!”

Ky është një devijim i fortë nga toni që ai përdori në fjalimin e tij të fundit në Kongres ku i mëshoi perspektivës së bashkëpunimit dypalësh.

“U bëj thirrje të gjithëve të lëmë mënjanë dallimet që kemi, të shohim mundësitë për bashkëpunim dhe unitetin për të cilin kanë nevojë njerëzit”.

Përmirësimi i lehtë në sondazhet ndaj presidentit Trump tregon se votuesit e vlerësojnë atë për ekonominë në rritje.

Por shpërthimi i fundit i tij ndaj demokratëve mund të jetë dëmtues thotë Jim Kessler.

“Nëse zoti Trump është i zgjuar ai do të përpiqet të bëjë marrëveshje me demokratët. Por ata nuk kanë treguar se janë të aftë për të kaluar më shumë se një javë pa ndonjë problem. Unë parashikoj kaos”, thotë Jim Kessler i organizatës Third Way.

Zoti Trump dhe disa nga aleatët e tij republikanë vazhdojnë të shprehin pakënaqësi lidhur me hetimin për Rusinë.

Demokratët e shohin këtë si një përpjekje të bashkërenduar për të minuar hetimin e udhëhequr nga Prokurori i Posaçëm Robert Mueller.

“Ata nuk ndalen me teoritë e konspiracionit, me qasjen qesharake. Kjo ndoshta sepse kanë frikë se çfarë mund të dalë nga një hetim i vërtetë që po kryen Mueller”, thotë udhëheqësi i demokratëve në Senat, Chuck Schumer.

Hetimi që po kryen zoti Mueller nuk jep ndonjë shenjë se mund të përfundojë së shpejti dhe siç thotë analisti John Fortier mund të bëhet faktor në zgjedhjet e kongresit të mesit të mandatit që mbahen këtë vit.

“Kjo hedh hije mbi presidencën e tij. Nuk e dimë kur do të përfundojë. Nuk dimë çfarë do të dalë nga hetimet, mund të jetë zhgënjyes në një mënyrë ose tjetrën”, thotë John Fortier i qëndrës për politika dy palëshe.

Një përmirësim në sondazhet e presidentit mund të ndihmojë republikanët të ruajnë shumicën në kongres në zgjedhjet e mesit të mandatit.

Nënpresidenti Mike Pence në Pjong Çang, ndjek Lojërat Olimpike

Nënpresidenti amerikan, Mike Pence ndodhet në Pjong Çang të Koresë së Jugut, për të marrë pjesë në ceremonitë e hapjes së Lojrave Olimpike Dimërore 2018.

Nënpresidenti është gjithashtu duke u përpjekur për të kundërshtuar “propagandën” e Koresë së Veriut rreth Lojërave, duke tërhequr vëmendjen për programin e armëve bërthamore të Phenianit dhe abuzimet e të drejtave të njeriut.

Sot paradite, nënpresidenti Pence u takua me të arratisur nga Koreja e Veriut, përfshirë disa që kanë qënë torturuar dhe keqtrajtuar nga Pheniani.

Nënpresidenti Pence u shoqërua në takim nga babai i studentit amerikan, Otto Warmbier, i cili vdiq vitin e kaluar, disa ditë pas lirimit të tij nga Koreja e Veriut:

“Fred Warmbier dhe familja e tij tregoi historinë e djalit të tyre të mrekullueshëm, Otto Warmbier, i cili u burgos në Korenë e Veriut dhe u lirua në një gjendje të tillë, saqë në kohën që lejua të kthehej në atdhe, gjeti vdekjen. Fredi është tani një kampion i madh për kundërshtimin ndaj Veriut nga ju jeni larguar dhe për lirinë e njerëzve atje,” – tha zoti Pence.

Të enjten, nënpresidenti Pence i tha presidentit koreanojugor Moon Jae-in se Uashingtoni do të vazhdojë presionin mbi Korenë e Veriut, derisa ata të braktisin programin e armëve bërthamore.

McMaster shpreh mbështetjen e fortë amerikane për Kosovën: Presidenti Trump është shumë krenar për Kosovën

Këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, H. R. McMaster, shprehu mbështetjen e fortë amerikane për Kosovën në një fjalim që mbajti të mërkurën mbrëma në Uashington me rastin e 10-vjetorit të pavarësisë së saj. Ai tha se Shtetet e Bashkuara do të mbështesin Kosovën në aspektet e ndryshme që lidhen me forcimin e institucioneve demokratike, mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe luftën kundër korrupsionit. Ai inkurajoi Kosovën të vazhdojë dialogun me Serbinë për normalizimin e marrëdhënieve.

Në një pritje në Uashington me rastin e 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, këshilltari i sigurisë kombëtare amerikane solli përshëndetjet e Presidentit Donald Trump:

“Dua t’ju sjell përshëndetjet e Presidentit tonë. Presidenti Trump është shumë krenar për Kosovën, krenar për atë që ju keni arritur dhe shumë krenar për marrëdhëniet tona me Kosovën.”

Gjenerali McMaster tha se Shtetet e Bashkuara do të mbështesin Kosovën në aspektet e ndryshme të përparimit të shoqërisë dhe në angazhoimet e saj ndërkombëtare:

“Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë me ju ndërsa ju forconi institucionet demokratike, mbroni të drejtat e njeriut, përballeni me korrupsionin dhe krijoni një shoqëri të përgjegjshme ndaj sundimit të ligjit. Ne do të qëndrojmë me ju ndërsa ju forconi ekonominë dhe pakësoni papunësinë, sidomos mes të rinjve të Kosovës. Ne do të qëndrojmë me ju ndërsa ju mbani angazhimet tuaja ndërkombëtare dhe rigjallëroni dialogun me Serbinë për të kapërcyer një nga kapitujt më të vështirë të historisë dhe të kujtesës.”

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare H.R. McMasters ishte mes një grupi amerikanësh që morën pjesë në ceremoni, mes të cilëve kishte ligjvënës, përfaqësues nga Departamenti i Shtetit dhe zyrtarë të sigurisë kombëtare.

Në Pritje ishte edhe Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe Kryeministri Ramush Haradinaj.

Gjenerali McMaster tha se kishte qenë vetë në Kosovë në vitin 1999, si komandant skuadre, në kohën kur sapo kishte mbaruar konflikti.

“Më bëri mjaft përshtypje forca e popullit, i cili sapo kishte dalë nga konflikti, shpirti i tyre pozitiv dhe fakti që ata filluan menjëherë të ndërtonin të ardhmen e tyre. Prandaj, festimi i këtij përvjetori është një privilegj i madh”, tha zoti McMaster.

“Që nga viti 2008, – tha ai, – ju keni mbajtur zgjedhje të drejta dhe të besueshme si dhe e keni shtrirë sistemin tuaj juridik dhe të gjykatave në të gjithë vendin.”

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare tha se SHBA investuan rreth 24 miliard dollarë për t’u dhënë fund konflikteve në rajon, duke përfshirë 1.8 miliard dollarë në formë ndihme të drejtpërdrejtë për Kosovën.

Ai përmendi marrëveshjen prej 1 miliard dollarësh që Kosova nënshkroi vitin e kaluar me një kompani amerikane për termocentralin. Kjo, tha ai, do të forcojë pavarësinë e vendit, do të zgjidhë kërcënimet e ndotjes dhe i tregon botës se Kosova është e hapur për biznesin.

Zoti McMaster tha se Kosova ka qenë një forcë për paqen dhe begatinë në një rajon që historikisht ka qenë i pllakosur nga konflikti dhe grindjet. Ai shtoi se çdo qytetar i Kosovës duhet të jetë krenar për këto suksese dhe amerikanët janë krenarë gjithashtu.

NYT: Trumpi këshillohet të mos flasë me Muellerin

Ekipi ligjor i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e ka këshilluar atë që të mos marrë pjesë në një intervistë me këshilltarin e posaçëm, Robert Mueller, raporton New York Times.

Gazeta citon katër burime të kenë thënë se avokatët e Trumpit janë të shqetësuar se presidenti mund të bëjë dëshmi të rreme, marrë parasysh historinë e tij të të bërit deklarata kundërthënëse.

Trump ka thënë në dhjetor se pret që të bisedojë me Muellerin, i cili po heton bashkëpunimin e mundshëm të fshehtë midis fushatës së tij dhe Rusisë, në zgjedhjet e vitit 2016.

Mueller po ashtu po heton pengimin e mundshëm të drejtësisë në këtë rast.

Nëse Trump refuzon të bisedojë me Muellerin, ky i fundit mund të marrë në konsideratë thirrjen e detyrueshme gjyqësore, që e obligon presidentin të dëshmojë para një jurie të madhe, raporton New York Times, edhe pse një veprim i tillë mund të shkaktojë betejë të gjatë ligjore me avokatët e Shtëpisë së Bardhë.

Çfarë përmban raporti Nunes?

Një dokument i diskutueshëm i përgatitur nga anëtarët republikanë të Kongresit akuzon zyrtarët e zbatimit të ligjit të në Shtetet e Bashkuara për abuzim të autoritetit të tyre të përgjimit gjatë hetimit për ndërhyrjen e Rusisë.

Një raport i klasifikuar prej tre faqe e gjysmë, i shkruar nga republikanët në Komisionin e Zbulimit në Dhomën e Përfaqësuesve, u publikua të premten pasi Presidenti Donald Trump autorizoi deklasifikimin e tij.

Çfarë pohon raporti

Pretendimi kryesor i raportit është se Departamenti amerikan i Drejtësisë dhe FBI-ja kanë marrë në mënyrë të gabuar një sërë urdhërash përgjimi elektronik për ish-bashkëpunëtorin e fushatës Trump, Carter Page, si pjesë e hetimit për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016 në Shtetet e Bashkuara.

Carter Page, a foreign policy adviser to Donald Trump’s 2016 presidential campaign, speaks with reporters briefly following a day of questions from the House Intelligence Committee, on Capitol Hill in Washington, Thursday, Nov. 2, 2017. (AP Photo/J. Scott Applewhite)

Zoti Page shërbeu si këshilltar i politikës së jashtme për fushatën Trump dhe u vu nën dyshimin e zbulimit amerikan pasi udhëtoi për në Moskë dhe u takua me zyrtarët rusë.

Përgjimi nga FBI-ja i spiunëve të huaj dhe objektivave të tjera të huaja në Shtetet e Bashkuara mbikqyret nga një gjykatë sekrete e njohur si Gjykata e Vëzhgimit të Inteligjencës së Huaj (FISC). Për të marrë një urdhër nga gjykata, FBI-ja duhet të japë dëshmi se objektivi është një autoritet i huaj ose një agjent i një qeverie të huaj.

Në rastin e zotit Carter, raporti pretendon se FBI-ja u mbështetet kryesisht në informacionin nga një dosje kërkimore e përpiluar nga një ish-oficer i inteligjencës britanike për fushatën zgjedhore të rivales së zotit Trump, Hillary Clinton. Byroja e përdori informacionin në kërkesën e saj fillestare për të marrë lejen e përgjimit në tetor 2016, pasi zoti Page ishte larguar nga fushata si dhe tre kërkesa të mëvonshme të rinovimit për përgjim.

Sipas raportit, autori i dosjes, Christopher Steele, ishte një burim i vjetër i FBI-së, i cili u pagua nga fushata Klinton dhe Komiteti Kombëtar Demokrat, nëpërmjet firmës ligjore Perkins Cole dhe firmës kërkimore Fusion GPS, për të “marrë informata dëmtuese për lidhjet e Donald Trumpit me Rusinë “.

Ai është akuzuar gjithashtu për mbajtjen e një qëndrimi të njëanshëm anti-Trump gjatë fushatës, duke i thënë një zyrtari të lartë të Departamentit të Drejtësisë dy muaj përpara zgjedhjeve se ai “dëshironte shumë që Donald Trumpi të mos zgjidhej president”. Presidenti Trump i ka quajtur akuzat e dosjes për lidhjet e tij personale dhe financiare me Rusinë një “Grumbull Plehrash të Trilluara nga Hillary”.

Por, ndërsa dosja përbënte një “pjesë thelbësore” të kërkesave për përgjimin e zotit Page, zyrtarët e FBI-së dhe të Departamentit të Drejtësisë nuk deklaruan se informacioni kryesor ishte financuar nga demokratët “edhe pse origjina politike e dosjes së Steele-it ishte e njohur për zyrtarët e lartë të Departamentit të Drejtësisë dhe të FBI-së.”

Qeveria “kishte të paktën katër mundësi të pavarura përpara gjykatës FISC për të dhënë me saktësi faktet relevante”, thuhet në raportin e republikanëve. “Megjithatë, përfundimet tona tregojnë se … informacioni i rëndësishëm dhe relevant nuk u përmend.”

Për të mbështetur pretendimin e tyre se dosja ishte elementi kryesor për marrjen e urdhërave të përgjimeve, republikanët përmendën një dëshmi të dhjetorit 2017 nga ish-zëvendësdrejtori i FBI-së Andrew McCabe se “pa informacionin e dosjes”, nuk do të ishte kërkuar ndonjë urdhër përgjimi.

Demokratët në Komisionin e Dhomës së Përfaqësuesve, të cilët u përpoqën pa sukses të bllokonin publikimin e raportit, e kritikuan dokumentin për “gabime serioze”.

Në një deklaratë, Adam Schiff, demokrat i lartë në Komisionin e Zbulimit, tha se FBI-ja “nuk do të kishte përmbushur përgjegjësinë e saj për të mbrojtur vendin nëse nuk do të kishte kërkuar një urdhër FISA (Ligji për Vëzhgimin e Zbulimeve të Huaja)”.

Çfarë nuk thotë raporti

Ndërsa raporti thotë se kërkesa për urdhërat e përgjimit mbështetej në informacione të pabazuara nga dosja e ish-agjentit Steele, ai nuk thotë pjesën tjetër të provave që FBI-ja mund të ketë paraqitur për të marrë urdhërat. Një kërkesë për të siguruar një urdhër përgjimi FISA zakonisht përmban burime të shumëfishta informacioni të klasifikuar për të përcaktuar “kauzën e mundshme” që objektivi i një përgjimi të propozuar punon për një qeveri të huaj.

Ish-Prokurori i Përgjithshëm Alberto Gonzales tha se një pyetje kyçe që mbetet pa përgjigje në raport është nëse ka patur të dhëna të tjera të përdorura në kërkesë që ishin të mjaftueshme për të justifikuar miratimin e përgjimit.

“Ka shumë pyetje të ngritura nga informatat që unë do të doja të merrja përgjigje,” i tha zoti Gonzales Zërit të Amerikës.

Përpara publikimit të raportit Presidenti Trump shkruante në Twitter: “Udhëheqja e lartë dhe hetuesit e FBI-së si dhe Departamenti i Drejtësisë e kanë politizuar procesin e shenjtë hetimor në favor të demokratëve dhe kundër republikanëve, gjë që, vetëm pak kohë më parë do të kishte qenë e pamendueshme.”

Por, raporti nuk akuzon drejtpërsëdrejti drejtuesit e lartë të FBI-së dhe Departamentit të Drejtësisë për ndonjë shkelje megjithëse thotë se zyrtarë të lartë, përfshirë ish-drejtori i FBI-së James Comey, ish Zëvendës Prokurorja e Përgjithshme Sally Yates dhe Zëvendës Prokurori i Përgjithshëm Rod Rosenstein kanë nënshkruar kërkesat për përgjime.

Zoti Gonzales tha se zyrtarët e lartë që nënshkruajnë kërkesat e FISA-s nuk lexojnë gjithmonë çdo fakt të përfshirë në to.

Presidenti Trump: “plotësisht i shpaguar” pas publikimit të raportit të klasifikuar

Presidenti amerikan Donald Trump u shpreh sot se një raport i debatueshëm i republikanëve, ku pretendohet se hetuesit e FBI-së abuzuan me detyrën gjatë hetimeve për Rusinë, e ka bërë të ndjehet “plotësisht i shpaguar”, megjithëse demokratët kanë shprehur ndërkohë perceptim të kundërt.

Presidenti shkruajti sot në Twitter se: “Ky raport e shpagon plotësisht Trumpin në procesin hetimor. Por, gjuetia për shtrigat ‘ruse’ vazhdon sërish. Nuk ka patur Bashkëpunim dhe nuk ka patur Pengim të drejtësisë (kjo është fjala që përdorin tani, pas gati një viti kërkimesh pa fund dhe pasi nuk gjetën ASGJË, fjala “bashkëveprim” ka vdekur). Ky është një turp amerikan!.

Komisioni i Zbulimit i Dhomës së Përfaqësuesve bëri dje publik një raport ku paraqiten pretendimet e ligjvënësve republikanë se hetuesit e FBI-së kanë tejkaluar autoritetin e tyre në hetimet për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016.

Publikimi u bë pasi Presidenti Trump miratoi çklasifikimin e raportit, i cili ishte shkruar nga kreu i komisionit, Ligjvënësi republikan Devin Nunes.

Departamenti i Drejtësisë konfirmon se hetimet e Muellerit janë të ligjshme

Departamenti amerikan i Drejtësisë ka përkrahur këshilltarin special, Robert Mueller, pasi një padie që është ngritur kundër tij nga Paul Manfort, ish udhëheqësi i fushatës së presidentit amerikan, Donald Trump, transmeton Reuters.

Manafort pati deklaruar se ka vepruar kundër hetimeve të Muellerit sepse sipas tij ai ka tejkaluar autoritetin ligjor.

Mueller dhe ekipi i tij janë duke hetuar nëse ka pasur ndonjë bashkëpunim në mes të fushatës së Trumpit dhe Rusisë.

“Këto pretendime janë të pavlefshme”, ka deklaruar Departamenti i Drejtësisë.

“Hetimet e këshilltarit special dhe ndjekjet penale janë plotësisht të ligjshme”.

Sipas tij, ky rast duhet hedhur poshtë.

Zyra e Muellerit ka akuzuar Manafort-in dhe partnerin e tij biznesor, Rick Gates ndër të tjera për pastrim parash dhe konspiracion kundër Shteteve të Bashkuara.

Republikanët bëjnë publik raportin që akuzon FBI-në dhe Dept. e Drejtësisë për njëanshmëri

Republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve bënë publik një raport që më parë ishte i klasifikuar sekret, ku pretendohet se zyrtarët e lartë të zbatimit të ligjit janë treguar të njëanshëm kundër presidentit Donald Trump. Dokumenti u publikua i plotë dhe pa redaktime, pasi presidenti Trump e autorizoi publikimin e tij.

Dokumenti iu shpërnda gazetarëve pak pasi Presidenti Trump autorizoi publikimin e tij. Raporti ishte shkruar nga kryetari i Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Zbulimin, republikani Devin Nunes.

Si Byroja Federale e Hetimeve ashtu edhe Departamenti i Drejtësisë ishin shprehur kundër publikimit të dokumentit.

Dje herët në mëngjes, Presidenti Trump shkruante në Twitter: “Udhëheqja e lartë dhe hetuesit e FBI-së si dhe Departamenti i Drejtësisë e kanë politizuar procesin e shenjtë hetimor në favor të demokratëve dhe kundër republikanëve, gjë që, vetëm pak kohë më parë do të kishte qenë e pamendueshme.”

“Shumë njerëzve duhet t’u vijë turp nga vetja madje edhe më shumë se kaq”, tha zoti Trump të premten.

I pyetur nga një gazetar nëse nëse dokumenti i shtonte gjasat që zëvendës Prokurori i Përrgjithshëm Rod Rosenstein të shkarkohej, Presidenti Trump u përgjigj “Gjejeni vetë përgjigjen”.

Zoti Rosenstein mbikqyr hetimin për ndërhyrjen ruse dhe emëroi prokurorin e posaçëm Robert Mueller për të drejtuar hetimin.

Sipas raportit, për të cilin FBI-ja thotë se ka pasaktësi dhe i mungon konteksti, ish-drejtues të lartë dhe drejtues të lartë aktualë të FBI-së dhe Departamentit të Drejtësisë kishin miratuar disa herë një leje përgjimi për të ndjekur komunikimet e ish-këshilltarit të fushatës të Presidentit Trump, Carter Page.

Sipas dokumentit, informacionet e kërkimit të opozitës, kryer nga Christopher Steele, një ish-agjent britanik financuar pjesërisht nga Komiteti Kombëtar Demokrat dhe fushata e ish-kandidates për presidente, Hillary Clinton, përbënin një bazë kritike për akuzat që u përdorën si argument për lejen e përgjimit.

Dokumenti pretendon se kur e kishte përdorur informacioni për lejen e përgjimit, FBI-ja nuk kishte kishte përmendur se dosja ishte financuar nga zonja Clinton dhe Komiteti Kombëtar Republikan.

Sipas raportit të republikanëve, zyrtarë të lartë qeveritarë kishin favorizuar demokratët ndaj republikanëve.

Publikimi i dokumentit e intensifikon luftën politike mes Presidentit Trump dhe aleatëve të tij republikanë nga njëra anë dhe demokratëve dhe zyrtarëve të lartë të FBI-së nga ana tjetër lidhur me faktin nëse hetimi për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale ishte ndikuar nga njëanshmëria politike e hetuesve.

Zoti Nunes lëshoi një deklaratë të premten duke shprehur shpresën se veprimet e republikanëve të Komisionit të Zbulimit do të “hidhnin dritë” mbi atë që ai e quajti “një sërë zhvillimesh alarmante”.

“Komisioni zbuloi shkelje serioze të besimit të publikut dhe populli amerikan ka të drejtë ta dijë kur zyrtarët në institucione kyçe abuzojnë me autoritetin e tyre për synime politike. Agjencitë tona të zbulimit dhe të rendit ekzistojnë për të mbrojtur popullin amerikan, jo për t’u përdorur që të godasin një palë në emër të tjetrës”, tha ai.

Anëtarët e pakicës demokrate në komision lëshuan një deklaratë të gjatë, duke kritikuar ashpër vendimin e zotit Nunes për ta publikuar atë, duke thënë se përmban “akuza keqinformuese kundër Departamentit të Drejtësisë dhe FBI-së dhe është një përpjekje e turpshme për të diskredituar këto institucione, dhe për të minuar hetimin e Prokurorit të Posaçëm dhe sabotuar hetimet e Kongresit”.

Në deklaratën e tyre, demokratët akuzuan republikanët se po vendosnin “një precedent të tmerrshëm” duke bërë publik informacion të klasifikuar që do të shkaktojë një dëm afatgjatë për komunitetin e zbulimit, vetëm për të mbrojtur presidentin Trump nga akuzat e mundshme të hetimit për ndërhyrjen ruse.

Demokratët dhe kritikët e tjerë të dokumentit thonë se ai në mënyrë selektive përdor informacionin e klasifikuar të zbulimit për të arritur në përfundimin se hetimet mbi ndërhyrjen e Rusisë janë politikisht të njëanshme.

Dy demokratët kryesorë në Kongres, udhëheqësi i Pakicës në Senat, Charles Schumer dhe udhëheqësja e Pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve Nancy Pelosi, e dënuan dokumentin dhe kritikuan udhëheqësit republikanë se po vendosnin interesin partiak përpara sundimit të ligjit.

Në vorbullën e zhurmës partiake ishte përfshirë edhe FBI-ja, e cila kishte publikuar një deklaratë të pazakontë, ku thuhej se ajo ka “shqetësime të mëdha” në lidhje me saktësinë e dokumentit.

Presidenti Trump ka thënë në mënyrë të përsëritur se nuk ekziston “asnjë bashkëpunim i fshehtë” mes fushatës së tij dhe Rusisë. Javën e kaluar, ai tha gjithashtu se hetimit për Rusinë nuk i ishte nxjerrë “asnjë pengesë”.

Autorizohet publikimi i memorandumit republikan për FBI-në

Pamje e pjesës veriore të Shtëpisë së Bardhë në Uashington

Raportet thonë se Shtëpia e Bardhë planifikon autorizimin e publikimit të memorandumit kundërthënës lidhur me agjencinë FBI dhe hetimin që po vazhdon, për kontaktet ndërmjet zyrtarëve rusë dhe ndihmësve të presidentit, Donald Trump.

Ky memornadum ishte shkruar nga anëtarët republikanë të Komitetit të inteligjencës së Dhomës Përfaqësuese të Kongresit të Shteteve të Bashkuara, që është njëri prej tri paneleve, të cilët e hetojnë përzierjen ruse në zgjedhjet presidenciale amerikane të vitit 2016 dhe nëse ka pasur marrrëveshje të fshehtë të bashkëpunëtorëve të Trumpit me rusët.

Raportohet se në këtë dokument është vënë në pikëpyetje mënyra se si agjencia FBI e ka zhvilluar hetimin penal të ndihmësve të Trumpit, gjatë fushatës zgjedhore të vitit 2016.

Veçanërisht, një seksion i këtij memorandumi merret me arsyetimin për zgjerimin e përgjimit të urdhëruar nga gjykata të personit, Carter Page, ish-këshilltar i Trumpit.

Ligjvënësit demokratë kanë thënë se ky memorandum i ka zgjedhur në mënyrë selektive faktet dhe e përjashton kontekstin e rëndësishëm.

Drejtori i agjencisë FBI, njëherësh, ka ndërmarrrë hap të pazakonshëm, duke kërkuar publikisht që dokumenti të mos publikohet, duke thënë se mund të keqpërdoret dhe mund t’i rrezikoj burimet dhe metodat e inteligjencës.

Ky memorandum ishte burim i debatit intensiv në Uashington.

Shefi i CIA-s: Asgjë e papërshtatshme në takimin me rusët

Drejtori i CIA-s Mike Pompeo tha të enjten se nuk kishte asgjë të papërshtatshme përsa i përket takimit të tij me shefat e spiunazhit rus. Ai shtoi se megjithëse Rusia mbetet një vend kundërshtar, të mos përfitosh nga mundësia për të bashkëpunuar në çështjet e sigurisë, kjo do të rrezikonte jetën e qytetarëve amerikanë.

Zoti Pompeo i dërgoi një letër të enjten udhëheqësit të pakicës në Senat Chuck Schumer, i cili kishte ngritur pikëpyetje rreth takimit. Senatori Schumer ishte shprehur se takimi ishte i dyshimtë, pasi vinte vetëm pak ditë para vendimit të administratës Trump për të mos ndërmarrë tani për tani sanksione të reja kundër politikanëve dhe oligarkëve rusë rreth ndërhyrjes ruse në zgjedhjet e 2016-s.

Zoti Pompeo i shkruante senatorit Schumer se zyrtarët amerikanë të zbulimit takohen periodikisht me homologët e tyre rusë për të diskutuar tema të ndryshme, duke përfshirë antiterrorizmin, sigurinë e aviacionit dhe moslejimin e luftëtarëve të huaj për t’u kthyer në SHBA apo Rusi.

Drejtori i CIA-s nuk i identifikoi me emër rusët me të cilët u takua në Uashington javën e kaluar, por dy zyrtarë amerikanë thanë se ata ishin Sergei Naryshkin, kreu i Shërbimit të Zbulimit të Jashtëm dhe Alexander Bortnikov, i cili drejton Shërbimi Federal të Sigurisë, pasardhëse e KGB-së. Zyrtarët folën në kushte anonimiteti.

Dy zyrtarët e zbulimit rus ishin objekt sanksionesh në vitin 2014 në përgjigje të agresionit rus në Ukrainën lindore, Naryshkin nga SHBA dhe Bortnikov nga Bashkimi Evropian.

Senatori Schumer tha se sanksionet ndaj Naryshkin përcaktonin ndëshkime të rënda financiare dhe ndalonin hyrjen e tij në SHBA pa një heqje dorë.

CIA tha se çdo ndërveprim me zyrtarët e huaj të shërbimeve të fshehta kryet në përputhje me ligjin dhe në konsultim me departamentet dhe agjencitë përkatëse.

Fillojnë hetimet ndaj firmës OSIS për kontratën e Rapiscanit në Shqipëri

Kompania amerikane OSIS, njoftoi të enjten se Komisioni i Shkëmbit të Aksioneve në Bursë (SEC) ka filluar hetimet ndaj saj lidhur me dyshimet për shkelje të ligjit që i ndalon ushtrimin e praktikave të biznesit duke korruptuar zyrtarë të huaj.

(SEC është një agjenci e pavarur federale, detyra e së cilës është të mbrojë investitorët dhe të sigurojë funksionimin e drejtë dhe të rregullt të tregjeve të aksioneve (bursave). SEC është krijuar nga Kongresi në vitin 1934 si agjencia e parë rregullatore e qeverisë federale për tregjet e aksioneve. SEC nxit transparencën e firmave dhe mbron investitorët ndaj praktikave mashtruese në bursa.)

Kompania po ashtu bëri të ditur se Departamenti i Drejtësisë, përmes zyrës së Prokurorit Federal të Distriktit Qendror të Kalifornisë ka kërkuar informacione nëse OSIS i është përmbajtur ligjit që ndalon praktikat korruptive.

Firma OSIS bëri të ditur se agjencitë federale po hetojnë bazuar mbi raportin e firmës investuese Muddy Waters, që e akuzon kompaninë për pagim ryshfetesh zyrtarëve shqiptarë për konçesionin që ka fituar në këtë vend.

OSIS e bëri publik njoftimin për hetimet të enjten, gjatë dhënies së informaconit për gjendjen financiare të kompanisë. Çmimi i aksioneve të saj ra menjëherë ndjeshëm me rreth 20% pas mbylljes së bursës. Në Shqipëri OSIS vepron përmes firmës Rapiscan.

Në dhjetor të vitit të kaluar, Carson Bloc, drejtori i firmës investuese Muddy Waters dhe autori i raportit që ngre akuzën se OSIS e ka fituar kontratën konçesionare në Shqipëri përmes korrupsionit, i tha Zërit të Amerikës se në bazë të hetimeve të saj, kontrata konçesionare me Shqipërinë, që kapte një vlerë prej 150 – 250 milionë dollarë, ishte siguruar duke e shitur gjysmën e vlerës së kontratës, 49% të saj, për vetëm 4.5 dollarë, tek një kompani shqiptare, ICMS, gjoja për kontributin e saj, kryesisht në ndërtim, për aktivitetet e kompanisë.

Historiku i konçesionit në Shqipëri fillon në vitin 2013. Në atë kohë qeveria e Shqipërisë miraton një kontratë konçesionare me vlerë deri në 250 milionë dollarë për skanimin e kontenierëve. Firma fituese e kontratës është kompania amerikane Rapiscan, degë e firmës “OSI Systems”, ose OSIS, sipas inicialeve të tregëtimit në bursë.

Në Shqipëri, Rapiscani, është regjistruar me emrin S2 Albania. Por vetëm disa muaj pas nënshkrimit të konktratës, Rapiscani, ose S2 Albania, i kalon 49 për qind të kuotave, një firme shqiptare të njohur me inicialet ICMS, në pronësi të Olti Peçinit, me profesion mjek. Partneriteti, në bazë të ligjeve këtu në Shtetet e Bashkura, duhej të pasqyrohej në dokumentet financiare të firmës OSIS, si një kompani që shkëmbehet në bursë.

Kontrata u kritikua në Shqipëri si nga biznesi për tarifat e larta për skanimin e ngarkesave, por edhe nga opozita e asaj kohe. Kjo tërhoqi vëmendjen e firmës investuese Muddy Waters Research, e cila filloi hetimet e veta dhe zbuloi se firma OSIS e kishte mbajtur të fshehtë kalimin e 49 për qindësisht tek firma ICMS dhe për më tepër, ky 49 përqindësh, me një vlerë mbi 100 milionë dollarë, ishte blerë për vetëm 4 dollarë e gjysmë.

Pas hetimeve të mëtejshme, Muddy Waters, në një raport të botuar javën e kaluar, arrin në përfundimin se firma OSIS e ka fituar kontratën në Shqipëri përmes korrupsionit, duke u dhënë ryshfet zyrtarëve shqiptarë.

Në një intervistë të gjatë për Zërin e Amerikës, nga San Francisko, ku janë zyrat e kompanisë, shefi i firmës “Muddy Waters”, Carson Block, shpjegon arësyet se përse është i bindur se marrëveshja e Rapiskanit është një rast korrupsioni.

Intervista është zhvilluar më 15 dhjetor 2017.

Zëri i Amerikës: Z. Blok, në raportin juaj lidhur me kompaninë OSI Systems thuhet se ajo është “e kalbur deri në rrënjë”. Si shembull ju sillni konçesionin e kësaj kompanie në Shqipëri. A mund të na përmblidhni shkeljet kryesore të OSIS-it në Shqipëri?

Carson Block: Në vitin 2013 OSI fitoi konçesionin për skanimin e ngarkesave me mallra që hynin e dilnin nga Shqipëria. Kur shohim të dhënat lidhur me këtë konçesion dhe ato që kanë ndodhur më pas, për ne bëhet e qartë se OSI ka paguar rryshfete në shkëmbim të fitimit të konçesionit. Kjo është me pak fjalë për Shqipërinë. Ne analizuam aspektet e tjera të kësaj veprimtarie, pasi kompania kryen 100 përqind të procesit të skanimit dhe na lindën disa dyshime. Ish punonjës të kësaj kompanie, po ashtu na treguan, duke vërtetuar kështu dyshimin tonë, se kultura e kompanisë përsa i përket zbatimit të ligjeve, ishte shumë e dobët.

Zëri i Amerikës: Në përgjigje të akuzave tuaja, OSIS-i thotë se kontrata në Shqipëri po zbatohet në partneritet me ICMS-në, një kompani ndërtimi vendase. Sipas zyrtarëve të OSIS-it, ICMS-i ka kryer gjithë aktivitetin e ndërtimit. Ndonëse duket si e pakuptimtë që 49% të interesave të kompanisë, ose një vlerë prej të paktën 100 milionë dollarësh, të shitet për vetëm 4.5 dollarë, mendoni se ekziston mundësia që ky interes prej 49 për qindësh, të jetë dhënë në këmbim të punës ndërtimore ose për çdo shërbim tjetër që ICMS-ja ka ofruar për Rapiscan-in? A mundet të ketë ndodhur kështu?

Carson Block: Unë kam qënë në këtë biznes, të investimit në bursë duke fituar nga rënia e çmimit të aksioneve të firmave, (short selling) prej 8 vjetësh. Përgjigja e firmës OSI, duke përdorur këtë justifikim, që ICMS ishte një partner i çmuar për zbatimin e këtij konçesioni, është një nga përgjigjet më të këqija që kam dëgjuar. Unë jam një ekspert i çështjeve që lidhen me korrupsionin. Ne shikojmë kulturën e korrupsionit të korporatave në mbarë botën. Unë kam jetuar dhe kryer biznes në Kinë për 6 vjet. I njoh mirë mënyrat si funksionon korrupsioni. Ndërtimi është një nga sektorët që përdoret më shpesh për të fshehur korrupsionin, pasi ndërtimi është një sektor i kushtueshëm dhe në vendet ku ka korrupsion, nuk është e pazakontë, që kostoja e ndërtimit të fryhet. Ne kemi katër arësye pse besojmë se justifikimi që ICMS-ja është një partner legjitim nuk qëndron dhe se kjo ka qënë një aferë korruptive.

Së pari, OSI qartësisht nuk donte që asnjë prej aksionerëve të saj të kishte njohuri për veprimtarinë në Shqipëri. Para se të nxirnim raportin, ne e pyetëm OSI-n, në se kishte ndonjë partner në Shqipëri, ata nuk pranuan ta bënin të ditur. Një ish drejtues i lartë i kompanisë, që duhej të ishte në dijeni të këtij informacioni, kur bisedoi me analistët tanë, që po kryenin hetimet dhe e pyetën direkt se përse OSI shiti 49% të konçesionit për vetëm 4.5 dollarë, u përgjigj “nuk kam ndonjë njohuri për këtë”. Pra duket se kompania është përpjekur fort t’ua fshehë këtë fakt aksionerëve, ndërsa nga ana tjetër mburrej me faktin se kishte siguruar një koncesion prej 150 – 250 milionë dollarësh, pa përmendur se gjysmën e kishin falur.

Së dyti, edhe në se do të kishin zgjedhur kompaninë më të mirë të ndërtimit në Shqipëri, edhe në se do të kishin zgjedhur kompaninë më të mirë të ndërtimit në botë, çfarë vlere sjell ajo për të merituar gjysmën e çmimit të konçesionit? OSI ka teknologjinë e vet të skanimit, që mesa duket vetëm OSI dhe Rapiscani e bëkan shumë mirë dhe askush tjetër nuk e bën dot, por prapë lind pyetja, sa firma ndërtimi në Shqipëri janë në gjendje të hedhin bazat prej betoni, ku do të vendoset makineria për skanimin, ose të ngrenë ndonjë ndërtesë të nevojshme? Fakti që kjo kompani merr 50 për qind vetëm për ndërtimin nuk ka llogjikë. Kjo na çon në arsyen e tretë.

Së treti, nga gjithë kompanitë e ndërtimit në Shqipëri, ju zgjidhni këtë? ICMS është një kompani konsulence dhe duket se nuk ka patur ndonjë aktivitet të madh para 2016. Por ICMS ka edhe një filial tjetër, të quajtur “ICMS Construction”. A mos është kjo dega e tyre e biznesit të ndërtimit? Por kjo kompani u krijua vetëm disa muaj para se Rapiscani të fitonte konçesionin. Kjo në fakt ishte një blerje nga aksioneri kryesor i ICMS dhe ICMS Construction për 100 mijë Lekë, rreth 850 dollarë amerikanë. Zor se mund ta quash firmë e madhe ndërtimi që mund të shtojë vlerë tek konçesioni.

Arësyeja e katërt përse ne mendojmë se kemi të bëjmë me korrupsion, janë afatet kohore. Normalisht kur një firmë e njohur ndërtimi konkuron për tender në partneritet, kjo është njohuri publike dhe thuhet hapur, që filan firmë dhe Bechtel, ose filan firmë dhe Hochtief. Por mesa dimë ne, në konçesionin e Shqipërisë ka qënë gjatë gjithë kohës vetëm OSI ose Rapiscani, nuk është përmendur ndonjë kompani ndërtimi. Por pasi fitohet konçesioni dhe pikërisht ditën e fundit të punës të ministrit të financave të qeverisë së mëparshme dhe ditën kur fillon punën ministri i ri, atëhere ndodh miratimi i transferimit të 49 përqindëshit. Kjo duket se ishte menduar që të mos bëhej kurrë publike, as këtu, por as në Shqipëri. Kur doli në dritë në Shqipëri, kur dolën tituj shkrimesh se ishte një “konçesion mafioz”, apo “vjedhja e shekullit” nuk pati ndonjë kundërargument serioz të dilte në atë kohë në shtyp. Unë kam besim të lartë se kemi të bëjmë me korrupsion.

Zëri i Amerikës: Si e vlerësoni ju faktin që menjëherë pas formimit të këtij partneriteti me blerjen e 49 për qind të aksioneve, ICMS-ja i depozitoi ato në një bankë, si kolateral për të marrë një hua prej rreth 2 milionë dollarësh?

Carson Block: Me sa kuptojmë ne, ICMS-ja nuk do të kishte qenë në gjendje t’i transferonte aksionet në S2 Albania pa një miratim nga ministria e Financave. Prandaj, siç e shikoj unë, ICMS-ja mori hua para nga një bankë, por ra dakord me bankën se do të merrte miratimin e ministrisë para se të transferonte aksionet. Pra, ishte një premtim me kushte të buta. Në dokumentet e ICMS-së kjo është e vetmja herë që përmendet fakti se asetet e lidhura me këtë kredi kanë të bëjnë me aksionet në S2 Albania. Kjo e përforcon pikëpamjen tonë se ICMS-ja nuk ishte gjë tjetër veçse një aset i S2 Albania. Pra e përsëris, ishte një zgjedhje shumë e çuditshme e bërë nga një partner kaq i madh për të fituar konçesionin.

Zëri i Amerikës: Ju e konsideroni veten një ekspert në zbulimin e praktikave korruptive dhe keni publikuar praktika jo-ligjore nga kompani të tjera në të kaluarën. Në rastin e Rapiscan-it, cilat ishin dyshimet kryesore, që ju bënë ju të besoni se Rapiscani u ka dhënë rryshfet autoriteteve shqiptare?

Carson Block: Pikërisht, kur shohim këtë transaksion të pazakontë, në të cilin OSIS na duket se përpiqet t’ua mbajë të fshehtë aksionerëve të saj faktin që vërtet kishte fituar një konçesion të madh në Shqipëri, për të cilin folën me shumë entuziazëm, mirëpo kur njoftuan vlerën e konçesionit, ata nuk përmendën se zotëronin vetëm gjysmën e tij dhe se gjysmën tjetër ua kishin dhënë të tjerëve me një çmim të papërfillshëm. Këtu për mua ka një fshehje të qëllimshme. Nuk arsye që diçka të fshihet kur gjërat bëhen me transparencë të plotë. Oferta të këtij lloji për operacione të përbashkëta bëhen gjithmonë në rastet e kontratave dhe tenderave qeveritarë, prandaj nuk kishte asnjë arsye për ta fshehur këtë, nëse gjërat do të ishin bërë në dritë të diellit.

Zëri i Amerikës: Disa firma ligjore në SHBA po përpiqen të ngrenë ndaj kompanisë OSIS, një padi që njihet si “class action lawsuit”, ku njëra prej palëve, që në fakt është një grup njerëzish, përfaqësohet kolektivisht nga një pjesëtar i atij grupi. Si funksionon ky proces?

Carson Block: Nuk është e pazakontë që avokatë të këtyre lloj çështjeve të kërkojnë paditës dhe të përpiqen të ngrejnë padi ndaj kompanive të ndryshme aksionere kur ka ankesa për praktika të parregullta apo për rënie në çmimin e aksioneve. E kemi parë këtë shumë herë në të kaluarën. Shumë kompani për të cilat ne shkruajmë, bëhen objekt i padive të tipit “class action”. Në fakt, pjesa më e madhe e këtyre padive zgjidhen përpara se të shkohet në gjyq, ose ndonjëherë nuk ndiqen më tej. Kjo ndoshta mund të ndodhë edhe në rastin për të cilin po flasim. Ka gjasa që të mos i shohim fare faktet, sepse çështja mund të zgjidhet pa gjyq. Por, nëse do të kemi gjyq, do të ishte interesante.

Zëri i Amerikës: Si ratë në gjurmë të shkeljeve të OSIS-it?

Carson Block: Ne flasim me investitorë në të gjithë botën, me njerëz që kuptojnë se ne nuk jemi në kërkim thjesht të kompanive për të cilat mund të vemë bast se aksionet e tyre do të bien, por edhe të kompanive, menaxhmenti i të cilave bën shkelje. Përmes këtyre bisedave na ra në sy diçka që në Shqipëri ishte me sa duket një sekret i hapur. Për këtë konçesion ka patur shumë mbulim nga media në Shqipëri si dhe akuza për veprime të parregullta, por aksionerët amerikanë nuk kanë qenë fare në dijeni të këtyre. Kur e mësuam këtë, na u duk me interes. Po ashtu, edhe pjesa meksikane e çështjes ishte me shumë rëndësi për aksionerët. Ne dimë se edhe me Meksikën ishte lidhur një kontratë mjaft e madhe, ku pala tjetër përfitonte 15 për qond të të ardhurave, por vlerësimi ynë është se bëhet fjalë për 50 për qind të OIBDA, që mat fitimin operacional. Kjo është një përqindje që analistët financiarë i kushtojnë vemendje të madhe. Kur ne pamë se kontrata ishte me aq fitim dhe se do të rinovohej vitin tjetër, kjo ngjalli interesimin tonë. Ne menduam se, nëse do të hidhnim dritë mbi atë që ndodhi në Shqipëri dhe do të ngrinim pikëpyetje rreth caktimit të përqindjes në rastin e Meksikës, kjo ndoshta do t’i bënte autoritetet meksikane ta shihnin më me kujdes kontratën para rinovimit të saj, duke bërë ndoshta që OSIS të mos merrte më një kontratë si ajo e para.

Zëri i Amerikës: Në fokusin e punës së Muddy Waters Research qëndron përpjekja për të ulur vlerën e aksioneve të një kompanie në bursë me informacione që dëmtojnë reputacionin e tyre. Ia keni dalë në disa raste të jeni të suksesshëm. Por a keni gabuar ndonjëherë?

Carson Block: Të kesh të drejtë dhe të bësh para janë dy gjëra të ndryshme. Në rastin tonë, ne kemi patur të drejtë dhe kemi dalë me fitim në një përqindje mjaft të madhe të rasteve kur kemi parashikuar rënien e aksioneve. Por sigurisht, ka situata kur e dimë se kemi të drejtë e megjithatë në fund nuk kemi dalë me fitim. Kjo ndodh zakonisht në rastet kur kompania në fjalë blihet nga një tjetër me një çmim të mirë. Një rast i tillë ka qenë me kompaninë e quajtur Autonomy të regjistruar në Britani. Ne nuk kishim të bënim me rastin në fjalë. Pati shumë investitorë që investuan me pritshmërinë se aksionet e kësaj kompanie do të binin, pasi ajo kishte mashtruar. Në këtë moment del firma Hewlett Packard, e cila e ble kompaninë Autonomy me çmim të lartë dhe ata që kishin investuar dolën me humbje. Një vit pas blerjes, Hewlett Packard ngriti padi për mashtrim kundër ish-menaxherëve dhe ish-bordit të kompanisë Autonomy. Ky është një shembull kur mund të kesh patur të drejtë në parashikim por mund të humbësh para. Megjithatë, ne bëjmë më të mirën për të analizuar një kompani, e nxjerrim informacionin në treg dhe pastaj varet nga investitorët të vendosin nëse informacioni është i saktë. Nëse ata mendojnë se është i saktë, aksionet bien, përndryshe aksionet rriten.

Zëri i Amerikës: Çmimet e aksioneve të OSIS-it ranë 30 për qind kur u publikua raporti juaj. A e keni nxjerrë ju fitimin? Apo mendoni se çmimi do të shkojë edhe më poshtë? Cili është vlerësimi juaj sot për OSIS-in?

Carson Block: Teoria jonë nuk ka ndryshuar. Ne jemi po aq të bindur, në mos më shumë sot, se kur botuam raportin. Mendimi ynë për kompaninë nuk ka ndryshuar.

Zëri i Amerikës: Dhe së fundi, gjatë hetimeve për koncesionin e OSIS-it në Shqipëri, a keni patur kontakte me qeverinë shqiptare, a keni marrë informacione prej saj?

Carson Block: Jo. Ne nuk kemi folur me ndonjë zyrtar të qeverisë shqiptare, por një gjë për të cilën e përshëndes Shqipërinë, është fakti që një pjesë e mirë e informacionit është elektronik. Ne rishikuam debatet për miratimin e konçesionit, ishte koha kur një deputet, Erion Braçe, pati një fjalim të gjatë rreth konçesionit, pamë pa dyshim dokumentet në Qendrën Kombëtare të Biznesit, por nuk kemi folur me ndonjë në qeveri, nuk kemi folur me ndonjë që lidhet me partitë politike. Po ashtu kemi patur hetuesit tanë në Shqipëri për të parë se mos kishte informacione të tjera shtesë. Mesa dimë ne, askush nuk ka folur me zyrtarët në pushtet.

Aeroplani rus bën aterim emergjent në SHBA

Ilustrim

Një aeroplan rus i udhëtarëve, në fluturimin e tij prej Moskës për në Havanë të Kubës, ka ateruar në Nju Xhersi të Shteteve të Bashkuara, pasi papritmas ka mbetur me nivel të ulët të karburantit, kanë thënë zyrtarë amerikanë dhe kompania ajrore.

Autoritetet amerikane thanë mbrëmë se aeroplani, Azur Air, me 294 udhëtarë dhe 14 anëtarë të ekuipazhit, ka bërë aterim emergjent në Nju Xhersi në orën 3:45 të mëngjesit, sipas kohës lokale.

Pas aterimit, inspektorët kanë zbuluar se ka pasur rrjedhje të karburantit në makinë dhe nuk kanë lejuar që aeroplani ta vazhdonte udhëtimin.

FBI, “shqetësime të mëdha” mbi memorandumin për hetimin mbi Rusinë

FBI-ja tha të mërkurën se ka shqetësime të mëdha lidhur me saktësinë e një memorandumi mbi hetimin për Rusinë, të cilin Presidenti Donald Trump do ta bëjë publik.

Përmes një deklarate të pazakontë për publikun, FBI-ja tha se i ishte dhënë në dispozicion vetëm një mundësi e kufizuar për ta rishikuar memorandumin prej 4 faqesh, që u hartua nga ligjvënësit republikanë të Komisionit të Zbulimit në Dhomën e Përfaqësuesve.

Republikanët thonë se memorandumi zbulon survejimet e papërshtatshme nga FBI-ja dhe Departamenti i Drejtësisë në hetimin për Rusinë. Por FBI-ja të mërkurën shprehu shqetësimin se faktet e rëndësishme janë lënë jashtë memorandumit.

Kjo deklaratë e FBI-së e shkallëzon më tej konfliktin brenda administratës lidhur me memorandumin. Sipas burimeve të brendshme, Drejtori i FBI-së dhe Zëvendës Prokurori i Përgjithshëm i kanë thënë Shtëpisë së Bardhë se publikimi i dokumentit mund të vendosë një precedent të rrezikshëm.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Huckabee Sanders i tha të mërkurën CNN-it se dokumenti po rishikohet në se bien ndesh me aspektin ligjor dhe të sigurisë kombëtare.

Shefi i personelit i Shtëpisë së Bardhë, John Kelly, tha të mërkurën në Radion “Fox News” se shpresonte që memorandumi të publikohej “shumë shpejt.”

Memorandumi u çua në Shtëpinë e Bardhë të hënën në mbrëmje, pasi republikanët në Komsionin e Zbulimit të Dhomës së Përfaqësuesve votuan në favor të publikimit të tij. Sipas rregullores së Kongresit, Presidenti ka 5 ditë në dispozicion për ta kundërshtuar atë.

Sipas republikanëve, në memorandum thuhet se ka patur survejime jo profesionale në fazat e para të hetimit të FBI-së për lidhje të mundshme mes fushatës së zotit Trump me Rusinë.

Por demokratët e kanë cilësuar memorandumin si një përpjekje të republikanëve për të tërhequr vëmendjen nga hetimi i vetë Komisionit të Zbulimit lidhur me ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës.

Ligjvënësi Adam Schiff, Kryetari demokrat i Komsionit të Zbulimit tha të mërkurën se asnjë pikë e memorandumit nuk e shfajëson zotin Trump dhe se republikanët janë duke u përpjekur ta devijojnë çështjen.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Paul Ryan e mbështet publikimin e memorandumit, duke thënë se ai tregon se “mund të jenë bërë gabime nga disa individë të FBI-së.” Ai nuk dha hollësi të tjera, por shtoi se “ka pikëpyetje legjitime, në se ka patur shkelje të lirive të individit gjatë procesit të Aktit të Survejimit të Zbulimit të Huaj.”

Por zoti Ryan shtoi se memorandumi nuk duhet të minojë punën e Prokurorit Special Robert Mueller, i cili udhëheq hetimin lidhur me ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016 dhe në se fushata e zotit Trump ishte përfshirë në të.

Votimi në Komisionin e Zbulimit të Dhomës së Përfaqësuesve është pa precedent në historinë e këtij komisioni. Zakonisht Komisioni i Zbulimit i del në mbrojtje ruajtjes së informacioneve sekrete, me synimin për të mbrojtur burimet dhe metodat e zbulimit.

Disa orë para votimit të së hënës në Dhomën e Përfaqësuesve, Zëvendës Prokurori i Përgjithshëm Rod Rosenstein dhe Drejtori i FBI-së Christopher Wray e paralajmëruan shefin e personelit të Shtëpisë së Bardhë, zotin Kelly, se publikimi i memorandumit mund të krijojë një precedent të rrezikshëm, sipas komenteve të një personi në brendësi të çështjes. Sipas tij, Rosenstein i ka thënë gjithashtu zotit Kelly, se memorandumi nuk karakterizon siç duhet praktikat investigative të FBI-së.

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë tha se Këshilli i Sigurimit Kombëtar po kryen rishikimin e memorandumit. Në se Presidenti Trump vendos ta publikojë atë, kjo mund të ndodhë të mërkurën pasdite, tha zyrtari, duke folur në kushtet e anonimitetit.

Republikanët thanë se kanë bindjen se publikimi i memorandumit nuk dëmton sigurinë kombëtare.

Përplaset treni me ligjvënës republikanë, një i vdekur

Shtëpia e Bardhë njoftoi të mërkurën se si pasojë e përplasjes së një kamioni me një tren me të cilin po udhëtonin ligjvënës republikanë, një person ka humbur jetën dhe një tjetër është plagosur rëndë.

Konfirmohet vdekja e një personi dhe plagosja e një tjetri. Nuk ka dëmtime serioze mes anëtarëve të Kongresit, apo stafit të tyre”, tha sekretarja e shtypit Sarah Hakebee Sanders.

Përplasja ndodhi rreth 30 kilometra jashtë Sharlotsvillit të shtetit të Virxhinias.

Pas aksidentit një nga ligjvënësit, Bradley Byrne, i cili ndodhej në tren, postoi në tuiter se ai dhe gruaja e tij Rebecca nuk ishin plagossur: “Treni me anëtarë të Partisë Republikane u përplas, por Rebecca dhe unë jemi mirë. Punonjësit e sigurisë dhe mjekët po ndihmojnë në trajtimin e të lënduarve“.

Edhe ligjvënësi Greg Walden njoftoi në tuiter se nuk ishte plagosur dhe tha se personeli i urgjencës po ndihmonte personat që ndodheshin në kamion.

Ne jemi mirë; treni ynë goditi një kamion plehrash. Personeli mjekësor po ndihmon personat që ndodheshin në kamion“.

Ligjvënësit republikanë ishin drejtuar për në vendpushimin e Greebrier-it në shtetin e Virxhinias perëndimore, për diskutime lidhur me ligjin e tyre të ri për taksat dhe riparimin e infrastrukturës së shkatërruar të vendit.

Presidenti Donald Trump është në plan t’u bashkohet ligjvënësve të enjten.

Reforma në emigracion në fjalimin mbi gjendjen e vendit

Në fjalimin e tij presidenti Trump i kushtoi një vëmendje të madhe reformimit të sistemit të emigracionit. Në Kongres, tema e emigracionit vazhdon të jetë thelbi i një debati të ndezur mes demokratëve dhe republikanëve.

Presidenti e prezanton reformën e tij si një plan që i shërben interesave më të mira të familjeve amerikane dhe punëtorëve amerikanë. Ai tha se Amerikës i duhet një sistem funksional emigracioni që nuk minon mirëqënien e amerikanëve dhe sigurinë e vendit e rendin në komuniteti.

Reformat e propozuara nga presidenti ndahen në katër shtylla ku veçohen politikat specifike. Në shtyllën e parë është statusi i rreth 2 milion të rinjve të sjellë në moshë të mitur ilegalisht në Amerikë.

Presidenti propozoi një rrugë drejt shtetësisë për ata individë që përmbushin standarde arsimimi dhe punësimi, një kompromis që ka zemëruar shumë përkrahës që e cilësojnë këtë politikë si amnisti për shkeljen e ligjit federal. Por me këtë lëshim, presidenti shpreson ta ketë më të lehtë arritjen e kompromisit me demokratët.

Fryma e përgjithshme e reformës së administratës është një emigracion që nuk dëmton, por ndihmon ekonominë amerikane, nuk cënon, por forcon sigurinë e vendit apo rendin në komunitete.

Presidenti kishte ftuar në sallën e Kongresit prindërit e dy vajzave të vogla të vrara brutalisht nga anëtarë të bandës MS-13.

Në sallë ishte i ftuar edhe një agjent i strukturave federale të anti-emigrancionit të paligjshëm, oficeri CJ. Administrata Trump e ka theksuar si përparësi të politikave të saj të brendshme luftën kundër rrjeteve kriminale që ai thotë se në shumë raste ushqehen nga elementë kriminalë që futen ilegalisht përmes kufirit. Presidenti kërkon nga Kongresi fondet për një barrierë mbrojtëse përgjatë kufirit me Meksikën:

“Kjo kërkon ndërtimin e një muri në kufirin jugor, kërkon punësimin e heronjve si CJ për të mbrojtur komunitetet tona. Ajo që ka rëndësi: plani ynë mbyll të çarat e tmerrshme që kanë shfrytëzuar kriminelët dhe terroristët për t’u futur në vendin tone, si dhe i jep fund praktikës së tmerrshme ‘kap e lësho’ (të elementëve kriminalë)”, tha Presidenti Trump.

Presidenti tha se politika të tilla ndihmojnë edhe mirëqënien e punëtorit amerikan, pasi ai thotë se emigrantët e pakualifikuar ushtrojnë presion negative mbi pagat, duke dëmtuar shanset e punësimit të amerikanëve.

Po në lidhje me ekonominë dhe aftësinë konkurruese të Amerikës, presidenti ka propozuar: eliminimin e lotarisë së vizave, duke e zëvendësuar atë me një sistem të bazuar tek meritat e aplikantit në raport me nevojat e tregut amerikan të punës. Plani i administratës parashikon ndryshime edhe në emigracionin familjar, apo emigracionin zinxhir, që u lejon emigrantëve të rinj të sjellin një rreth të gjerë të të afërmve pasi marrin shtetësinë. Presidenti ka propozuar një reduktim të këtij sistemi zinxhir.

Demokratët, në përgjigjen e tyre, nuk i kursyen kritikat edhe në lidhje me politikat e administratës lidhur me emigracionin. Ligjvënësi Joseph Kennedy III kishte zgjedhur si skenë nga ku mbajti fjalimin një qytet në Masaçusets, të ndërtuar nga emigrantë.

Ai iu drejtua emigrantëve me fjalët: ju jeni pjesë e historisë sonë; ne do të luftojmë për ju”. Ishte një fjalim që u përpoq të përcillte kredon amerikane, si një tokë e premtuar për të gjithë ata që vuajnë, që duan e që përpiqen për më shumë.

Por pavarësisht nga pathosi i fjalimit të ligjvënësit Kennedy, apo sa zymta apo të frikshme janë skenaret që prezantoi Presidenti Trump në fjalimin e tij, e që ai i lidhur me politikat aktuale të emigracionit, reforma do të kërkojë mendje të ftohta dhe një vullnet të mirë për të arritur kompromis.

Por do të kërkojë edhe punë intensive, pasi po afron afati i 8 shkurtit, dhe nëse nuk është arritur një marrëveshje brenda kësaj date, ka rrezik që të ketë një mbyllje tjetër të qeverisë federale.

Jerusalemi – Trump kërkon ndërprerjen e ndihmave për vendet që votuan kundër SHBA

Shqipëria është një nga vendet që votoi kundër SHBA në OKB për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit. Pas votimit në OKB në dhjetor, Trump kërcënoi se do të ndërpresë ndihmën financiare ndaj vendeve që mbështetën rezolutën e Kombeve të Bashkuara kundër njohjes së Jerusalemit si kryeqytetin e Izraelit.

Pikërisht një nga prioritetet e administratës Trump këtë vit është miratimi i ligjit për ndërprerjen e ndihmës financiare për vendet “armike” qe nuk mbështetën SHBA ne OKB për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet te Izraelit. Presidenti Trump e pohoi vete ketë prioritet para Kongresit ne fjalimin e “State of Union”, qe është mesazhi kryesor i Presidentit, ku ai shpreh pikëpamjet për gjenden e vendit dhe propozon programin vjetor te nismave ligjore. Presidenti Trump tha ne fjalim se “në vitin 2016, taksapaguesit amerikanë me bujari i dërguan vendeve qe cituan kundër te drejtës sovrane te SHBA për njohjen e Jerusalemit, më shumë se 20 miliardë në ndihmë.”

“Kjo është arsyeja pse sonte po I kërkoj Kongresit të miratojë legjislacionin për të siguruar që dollarët amerikanë të ndihmës së huaj t’u shërbejnë gjithmonë interesave amerikane dhe të shkojnë vetëm tek miqtë e Amerikës, e jo armiqtë e Amerikës”-u shpreh Presidenti Trump para Kongresit, shkruan timesofisrael.

Sipas votës se dhjetorit ne OKB kundër interesave amerikane, Shqipëria është rreshtuar ne listën e “armiqve te Amerikës”. Kjo çështja mbetet akoma e nxehte, pasi Partia Demokratike ne opozite ka paraqitur një projektrezolute ku i kërkon qeverise te rishikoje votën ne OKB dhe te deklaroje një qëndrim jo miratues për rezolutën qe dënon ShBA.

Trumpi nënshkroi vendimin, burgu Guantanamo mbetet i hapur

Në adresimin e tij për kombin nga Kongresi amerikan, Trump, konfirmoi se burgu në ishullin Guantanamo do të mbetet i hapur. “Sot kam mbajtur edhe një premtim”

UASHINGTON – Presidenti amerikan, Donald Trump, nënshkroi vendimin për vazhdimin e punës të burgut ushtarak amerikan Guantanamo.

Në adresimin e tij për kombin nga Kongresi amerikan, Trump, konfirmoi se burgu në ishullin Guantanamo do të mbetet i hapur. “Sot kam mbajtur edhe një premtim.

Nënshkrova vendimin me të cilën sekretarit të Mbrojtjes, James Mattis, i jap urdhër të mbaj të hapur burgun në Guantanamo dhe të shqyrtojë politikën amerikane për të burgosurit e luftës”, tha Trump, i cili kërkoi nga Kongresi përkrahje që sipas nevojës të përdor forcën në luftën kundër ISIS-it dhe Al Kaedës, ndërsa paralajmëroi vazhdimin e luftës kundër terrorizmit.

Paraardhësi i Trumpit, Barack Obama, nuk arriti të përmbushë premtimin për mbylljen e Guantanamos në të cilin aktualisht ndodhen 41 të burgosur. Obama në fillim të mandatit të tij të parë, tha se do të mbyllë Guantanamon, dhe në vitet që pasuan nga ky burg u lanë të lirë qindra persona.

SHBA hapi burgun e Guantanamos në vitin 2011 në kuadër të luftës kundër terrorizmit.

Raporti: Shefi i spiunëve rusë është takuar me zyrtarë amerikanë

Shefi i shërbimit të inteligjencës ruse, SVR, Sergey Narushkin, i cili është nën sanksione të Shteteve të Bashkuara, është takuar javën e kaluar afër Uashingtonit, me zyrtarë të inteligjencës amerikane, ka raportuar agjencia Reuters, duke i cituar dy burime amerikane të afërta me këtë çështje.

Narushkin ishte konsultuar me Drejtorin e inteligjencës kombëtare, Dan Coats, dhe me zyrtarët e tjerë, i thanë burimet agjencisë Reuters, por ato nuk kanë zbuluar se për çka ishte diskutuar.

Agjencia shtetërore e lajmeve e Rusisë, TASS, duke e cituar një intervistë për televizionin rus, nga ambasadori i Rusisë në Uashignton, Anatoly Antonov, po ashtu, ka raportuar se zyrtarët ishin takuar dhe se Narushkin dhe kolegët amerikanë kishin diskutuar për “betejën e përbashkët kundër terrorizmit”.

Antonov nuk i ka identifikuar zyrtarët e inteligjencës amerikane me të cilët është takuar.

Agjencia CIA ka refuzuar të bëjë komente.

Zyra e zotit Coats nuk i është përgjigjur kërkesës për koment.

SHBA publikon “listën e zezë” të politikanëve shqiptarë

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj nuk është politikani i vetëm që i është refuzuar viza dhe nuk ka mundur dot që të udhëtojë drejt SHBA-së.

Zyra Amerikane për Kontroll të Aseteve të Huaja, që funksionon në kuadër të Thesarit Amerikan, ka përditësuar listën e personave të cilëve u ndalohet hyrja në SHBA.

Në këtë listë vazhdon të mbetet emri i zëvendëskryeministrit të Kosovës, Fatmir Limaj, si person i padëshirueshëm në këtë shtet.

Veç tij, pjesë e kësaj liste janë edhe dy deputetë të kësaj legjislature, vëllai i kryeministrit, Daut Haradinaj nga AAK, si dhe Rexhep Selimi nga Vetëvendosje.

Ndërkaq, nuk mungojnë as emra kryetarësh të komunave, ku ndër ta është Ramiz Lladrovci, kryetar i Komunës së Drenasit, ish-kryetari i Komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku, si dhe ish-deputetët e PDK-së, Azem Syla e Rrustem Mustafa.

Në këtë listë janë të përfshirë edhe emra të tjerë shqiptarësh të Maqedonisë.

Klan Kosoava ka publikuar listën eplotë me emra që nuk u lejohet të udhëtojnë drejtë SHBA-ve.

Lista

Fatmir Limaj

Daut Haradinaj

Rexhep Selimi

Sami Lushtaku

Rrustem Mustafa

Azem Zyla

Ramiz Lladrovci

Emrush Xhemajli

Gafurr Elshani

Sabit Gashi

Skënder Habibi

Avdyl Jakupi

Ismet Kryeziu

Isak Musliu

Maliq Ndrecaj

Emrush Suma

Sami Ukshini

Muhamet Xhemajli

Haradin Bala

Besnik Kelmendi

Elvis Kelmendi

Liridon Kelmendi

Naser Kelmendi

Safet Durguti

Albert Berisha: Më mirë në burg padrejtësisht sesa duart me gjak

I dënuari për pjesëmarrje në organizata terroriste, Albert Berisha do të vuajë dënimin prej 3 vjet e gjysmë. Në një intervistë për Radion Evropën e Lirë, ai ka thënë se ky vendim është i padrejtë.

“Ideja është që më mirë është të vuajmë disa vite në burg sesa të shkojmë dhe ta kemi ndërgjegjen e lënduar, duke i përlyer duart me gjakun e ndonjë personi të pafajshëm, qoftë ai mysliman apo jomysliman”, ka thënë Albert Berisha.

Përkundër kësaj, ai ka thënë se edhe pas vuajtjes së dënimit, do të vazhdojë të luftojë radikalizmin.

Ai u ka bërë thirrje të rinjve nga Kosova që të mos shkojnë në luftërat e huaja në Siri e Irak, kurse ata që janë ende në vatrat e luftës, Berisha i ka ftuar që të kthehen në Kosovë, pavarësisht se në bazë të ligjit, mund të dënohen për veprat që ndërlidhen me terrorizmin.

Pompeo: Rusia do të synojë ndërhyrjen në zgjedhjet afatmesme amerikane

Drejtori i CIA-s, Mike Pompeo ka thënë, se Rusia do të ketë cak zgjedhjet afatmesme amerikane në nëntor, si pjesë të përpjekjeve të Kremlinit për të ndikuar politikën e brendshme të Perëndimit.

“Nuk kam parë ndonjë ulje të dukshme në aktivitetin e tyre”, ka thënë Pompeo në një intervistë për BBC.

I pyetur nëse Rusia do të tentonte për të ndikuar në këto zgjedhje, shefi i CIA-s ka thënë, “natyrisht, kam shumë pritshmëri se ata do të vazhdojnë ta bëjnë atë”.

“Mirëpo jam i bindur se Amerika do të jetë e gatshme të mbajë zgjedhje të lira dhe të drejta, të cilat nuk do të jenë të ndikuara nga këto tentime”, ka shtuar ai.

Agjencitë e inteligjencës amerikane kanë thënë në janar të vitit të kaluar, se presidenti rus, Vladimir Putin ka urdhëruar krijimin e një fushate të propagandës me qëllim të ndikimit në zgjedhjet presidenciale të vitit të kaluar në SHBA.

Më këtë rast fushata ka pasur cak denigrimin e kandidates demokrate, Hillary Clinton dhe rritjen e mundësisë së fitores për presdentin aktual, Donald Trump.

Departamenti amerikan i Drejtësisë, këshilltari special, Robert Mueller dhe tri panele kongresionale janë duke hetuar ndërhyrjen e supozuar dhe atë nëse ka pasur ndonjë bashkëpunim në mes të fushatës së Trumpit dhe Rusisë.

Trump ka kundështuar ndonjë bashkëpunim me Putin, ndërsa ky i fundit ka hedhur poshtë akuzat për ndërhyrje, pavarësisht deklaratave të zyrtarëve amerikanë për të dhëna të mjaftueshme.

Pompeo po ashtu i ka thënë BBC-së, se përpjekjet kineze për të ndikuar në Perëndim kanë qenë po aq shqetësuar sa çështje ruse.

Departamenti i Thesarit publikon listën e rusëve të pasur, të lidhur me Kremlinin

Departamenti amerikan i Thesarit ka publikuar një listë të politikanëve dhe biznesmenëve rusë, të cilët janë të afërt me qeverinë e Presidentit rus Vladimir Putin, ku bëhet e njohur marrëdhënia e tyre me udhëheqësit e lartë rusë, si dhe pasuria e tyre. Lista u publikua pas kërkesës së Kongresit amerikan ndaj administratës Trump, për vënien e sanksioneve ndaj Rusisë.

Lista me më tepër se 200 emra nuk përmban sanksione të reja, megjithëse një numër i figurave të përfshira në të kanë qenë objekt sanksionesh të mëparshme.

Një masë e nënshkruar me hezitim nga Presidenti Trump gushtin e kaluar, i kërkonte administratës së tij të vendoste sanksione ndaj çdo individi që angazhohet në transaksione të konsiderueshme me sektorët e mbrojtes, apo të zbulimit të qeverisë ruse.

Demokratët e kritikuan presidentin që nuk vendosi sanksione të reja, apo që nuk paraqiti një plan i cili do të frenonte më tej ndërhyrjen ruse, pasi agjencitë amerikane të zbulimit thanë se Moska pati ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale amerikane të vitit 2016.

Shefi i CIA-s: Kina, një kërcënim po aq i madh për SHBA-në sa dhe Rusia

Përpjekjet e Kinës për të ushtruar ndikim të fshehtë mbi Perëndimin janë po aq shqetësuese sa dhe ndikimi rus, tha drejtori i CIA-s

Mike Pompeo, tha për BBC se gjurmët e Kinës në këtë lloj ndikimi janë madje më të mëdha se ato të Rusisë.

Si shembuj, ai citoi përpjekjet për të vjedhur informacionin e tregut të SHBA si dhe infiltrimin e shkollave dhe spitaleve.

Ndërhyrja ruse ka qenë fokusi i debatit politik në Uashington me pohimet për hakmarrje dhe dhënie informacioni. Por shefi i CIA-s tha se Kina ka bërë një ndryshim akoma më të madh në aftësinë për të pasur impakt me influencën e saj.

SHBA publikon Raportin e Kremlinit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, (majtas) dhe zëdhënësi i tij, Dmitry Peskov.

Departamenti amerikan i Thesarit publikoi një listë të shumëpritur të rusëve që besohet se kanë lidhje të afërta me presidentin Vladimir Putin dhe që mund të jenë shënjestra të mundshme të sanksioneve të SHBA-së.

I ashtuquajturi Raport i Kremlinit përfshin emrat e 114 figurave politike të Rusisë dhe të 96 oligarkëve, të cilët, sipas autoriteteve amerikane, kanë bërë pasuri ose kanë fituar pushtet nga shoqërimi me Putinin.

Jozyrtarisht, raporti është cilësuar si “Lista e Putinit”.

Ai përfshin 43 ndihmës të Putinit, përfshirë zëdhënësin e Kremlinit, Dmitry Peskov, 31 ministra të kabinetit, në mesin e tyre kryeministri Dmitry Medvedev dhe ministri i Jashtëm, Sergei Lavrov, si dhe zyrtarë të lartë të agjencive ruse të inteligjencës.

Shefat ekzekutivë të shumë kompanive shtetërore, përfshirë gjigantin e energjisë Rosneft dhe bankën Sberbank, janë po ashtu në listë, së bashku me disa nga rusët më të pasur, si manjati Roman Abramovich.

Miliarderi rus, Roman Abramovich.

Miliarderi rus, Roman Abramovich.

Megjithatë, administrata e presidentit amerikan, Donald Trump, e ka njoftuar Kongresin se, tash për tash, nuk do të vendosë sanksione të reja kundër Rusisë.

Raporti i Kremlinit u dorëzua në Kongres më 29 janar, ashtu siç është kërkuar me Aktin e Luftimit të Kundërshtarëve të Amerikës përmes Sanksioneve.

Trump e ka nënshkruar këtë akt në muajin gusht, pasi i njëjti ka kaluar në të dyja dhomat e Kongresit, si përgjigje e ndërhyrjes së dyshuar të Rusisë në zgjedhjet presidenciale në SHBA, më 2016.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha të hënën se SHBA e shfrytëzon raportin si përpjekje për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale në Rusi, më 18 mars, të cilat pritet t’i fitojë Putini.

“Ne vërtet besojmë se kjo është përpjekje e drejtpërdrejtë dhe e qartë për të ushtruar ndikim në zgjedhje”, u tha Peskov gazetarëve.

Por, agjencitë e inteligjencës amerikane kanë konstatuar se Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet në SHBA, në favor të zgjedhjes së Trumpit president përballë rivales demokrate, Hillary Clinton.

Këshilltari i posaçëm, Robert Mueller, dhe së paku tre komitete të Kongresit amerikan janë duke hetuar ndaras përfshirjen ruse në procesin zgjedhor.

Kremlini i ka mohuar akuzat dhe Trump vazhdimisht ka thënë se nuk ka pasur bashkëpunim të fshehtë midis ekipit të tij dhe Rusisë.

Javën e kaluar, Shtetet e Bashkuara kanë shpallur sanksione kundër 21 personave dhe nëntë kompanive që kanë lidhje me konfliktin e mbështetur nga Rusia në lindje të Ukrainës.

Qysh në vitin 2014, kur Rusia ka aneksuar gadishullin ukrainas të Krimesë dhe kur ka nisur konflikti në lindje të Ukrainës midis forcave qeveritare dhe separatistëve pro-rusë, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë sanksionuar disa njerëz dhe kompani në Rusi, ashtu si dhe liderë separatistë, duke iu ngrirë asetet dhe duke iu ndaluar udhëtimin.

Përgatiti: Valona Tela