VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

SHBA: ‘Asnjëherë s’kemi qenë më afër’ arritjes së marrëveshjes

Shtëpia e Bardhë ka thënë sot se negociatorët nga Shtetet e Bashkuara dhe fuqive të tjera botërore, që po marrin pjesë në bisedimet bërthamore në Vjenë, “asnjëherë nuk kanë qenë më afër” arritjes së një marrëveshje me Iranin.

Irani dhe gjashtë fuqitë botërore, e kanë vendosur ditën e hënë, si afat për të arritur marrëveshje.

Kjo është hera e tretë që negociatorët po e shtyejnë afatin përfundimtar, shkruan Reuters.

Fuqitë botërore duan të arrijnë një marrëveshje me Iranin, me qëllim që të frenojnë programin bërthamor të Republikës Islamike, në këmbim të lehtësimit të sanksioneve ndërkombëtare.

Sekretari Kerry përkujton Srebrenicën

Të shtunën në Bosnje do të përkujtohet 20 vjetori i masakrës së Srebrenicës, ku 8 000 djem dhe burra u vranë në këtë rajon të Bosnjes lindore nga forcat serbe të Bosnjes.

Në një deklaratë të lëshuar me këtë rast Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry thotë se “zbulimi i këtij krimi kundër njerëzimit tronditi ndërgjegjen botërore”.Kujtimi i viktimave të këtij genocidi, shprehet më tej zoti Kerry, shërben për të shtuar vendosmërinë tonë që tragjedi të tilla të mos ndodhin më.

Delegacioni amerikan që do të përfaqësojë Shtetet e Bashkuara në ceremonitë e 20 vjetorit të genocidit do të kryesohet nga nga ish Presidenti Bill Klinton. Srebrenica ka hyrë në histori si masakra më e rëndë e kryer në Evropë që pas Luftës së Dytë Botërore. za

FBI ka parandaluar sulme terroriste

Autoritetet amerikane kanë parandaluar sulme të planifikuara për 4 korrik, duke arrestuar mbi 10 persona para festës, të cilët dyshohet se ishin të inspiruar nga grupi militant Shteti Islamik, bëri të ditur drejtori i FBI-së, James Comey.

“Besoj se puna jona ka parandaluar vrasje të njerëzve për 4 korrik”, tha Comey, pa dhënë detaje tjera.

Në anën tjetër, një burim nga siguria kombëtare, tha se edhe nëpër vende tjera të botës simpatizues të Shtetit Islamik në Irak Siri, gjithashtu janë ndaluar ditëve të fundit.

FBI kishte paralajmëruar forcat e sigurisë që të jenë në gadishmëri për sulme afër datës së festës së pavarësisë së SHBA-së, e cila përkoi me muajin e shenjtë mysliman të Ramazanit.

Liderët e Shtetit Islamik, përmes rrjeteve sociale u kanë bërë thirrje pasuesve të tyre që të kryejnë akte të dhunshme gjatë Ramazanit.

Disa nga të arrestuarit në SHBA ishin duke komunikuar me Shtetin Islamik përmes të dhënave të koduara kompjuterike, tha një burim i sigurisë në SHBA. rel

SHBA, nismë për të luftuar ISIS me mediat sociale

Shtetet e Bashkuara dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nisën një përpjekje të re të mërkurën për t’iu kundërvënë grupit “shteti islamik”, me anë të rrjeteve sociale. Ideja është për të paraqitur zëra të moderuar dhe tolerantë nga i gjithë rajoni, për t’iu kundërvënë ideogjisë së militantëve të grupit ISIS.

Projekti në fjalë quhet Qendra Sawab dhe vepron nga Abu Dabi. Qendra publikoi mesazhe në Twitter dhe postoi një video në YouTube, ku thuhet se militantët shtrembërojnë fenë islame për të përhapur urrejtje, frikë dhe intolerancë.

Nënsekretari amerikan i Shtetit për Diplomacinë Publike dhe Marrëdhëniet me Publikun, Richard Stengel, i tha televizionit Alhurra se qëllimi është që të përdoret informacioni për të bindur njerëzit që të mos i bashkohen grupit “shteti islamik” dhe për t’i nxjerrë jashtë loje ata që shfrytëzojnë mediat sociale në rekrutimet për ISIS-in.

Zoti Stengel tha se një nga idetë e Qendrës Sawab është të përpiqet të frenojë rrjedhën e luftëtarëve të huaj:

“Pra, nëse dikush argumenton se përse duhet të bashkohet me ISIS, atij t’i shpjegohet se miti i asaj që grupi ISIS përpiqet të krijojë është i rremë, se Kalifati nuk është parajsë, se atje nuk ka ujë, nuk ka drita dhe as internet.”

Frenimi i rrjedhës së luftëtarëve të huaj drejt Irakut dhe Sirisë është një nga synimet kryesore të vëna nga presidentit amerikan Barak Obama për t’iu kundërvënë shtetit islamik. Përpjekjet e koalicionit përfshijnë edhe një fushatë gati njëvjeçare bombardimesh prej më shumë se 5 mijë sulmesh ajrore si dhe punën për të ndërprerë financimin e militantëve.

Si rrjedhojë është arritur përparim në rimarrjen e kontrollit të disa zonave, por fushata deri tani nuk e ka çrrënjosur grupin shteti islamik nga baza e tij kryesore, Raqqa në Siri, apo nga një numër qytetesh të mëdha të Irakut.

Zoti Stengel tha se koalicioni, i cili përfshin më shumë se 60 vende, po arrin sukses. Fakti që ata kanë një armik të përbashkët, ka çuar në marrëdhënie më të ngushta ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe anëtarëve të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit. Por ai përsëriti pikëpamjen e zotit Obama se lufta kundër terrorizmit është “luftë e një brezi të tërë” dhe nuk matet me muaj apo ditë.

“Mendoj se nuk është realiste të thuhet se çdo formë terrorizmi do të zhduket apo çdo manifestim i ISIS do të zhduket. Por, si kërcënim i mprehtë, si kërcënim ekzistencial, si kërcënim që zgjerohet, kjo do të frenohet dhe është duke u frenuar,” tha zoti Stengel.

Nënsekretari amerikan i Shtetit e pranon se “askush nuk është imun” ndaj kërcënimit që vjen nga shteti islamik, por se situata është e ndryshme për Shtetet e Bashkuara dhe për vendet e Lindjes së Mesme.

SHBA do që të forcojë bashkëpunimin me Vietnamin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se me gjithë dallimet midis SHBA-së dhe Vietnamit për “filozofinë politike”, dy vendet janë duke thelluar bashkëpunimin në shëndetësi, në çështjet klimatike dhe të tjera.

Obama i ka bërë këto komente në Zyrën Ovale, pas takimit me kreun e Partisë Komuniste të Vietnamit.

Nguyen Phu Trong është de facto udhëheqës i Vietnamit, edhe pse nuk mban post zyrtar qeveritar.

Obama ka thënë se është i bindur se dy vendet do të vazhdojnë të përmirësojnë marrëdhëniet dhe ka vënë në dukje ftesën që Tron i ka bërë për të vizituar Vietnamin.

Karolina e Jugut voton për heqjen e flamurit të konfederatës

Senati i Karolinës së Jugut votoi për të hequr flamurin e periudhës së konfederatës, që ka valëvitur në asamblenë e këtij shteti për më tepër se 50 vjet.

Propozimi i të dyja partive, që u bë pas masakrës së muajit të kaluar në një kishë të besimtarëve afrikano-amerikanë në Çarlston, u miratua me 37 vota për dhe 3 kundër, në Senatin e shtetit me shumicë republikane.

Që të hyjë në fuqi, ligji duhet të votohet edhe në Dhomën e Përfaqësuesve të Karolinës së Jugut.

Flamuri i Konfederatës është konsideruar si simbol i jugut të Shteteve të Bashkuara gjatë luftës civile atje.

Ata që e mbrojnë flamurin thonë se është pjesë e rëndësishme e trashëgimisë jugore të Shteteve të Bashkuara.

Kritikët thonë se simbolizon supremacinë e bardhë, të promovuar nga shtetet e jugut, të cilat donin të shkëputeshin nga pjesa tjetër e vendit, në përpjekje për të parandaluar shfuqizimin e skllavërisë.

Presidenti amerikan, Barack Obama, ka thënë se flamuri e ka vendin në muze. rel

Obama: lufta kundër ISIS, një “fushatë afatgjatë”

Presidenti Barak Obama tha se lufta kundër grupit Shteti Islamik nuk do të jetë e shpejtë, por një “fushatë afatgjatë.”

Zoti Obama u tha gazetarëve të hënën se ISIS është një grup i shkathët që di të shfrytëzojë terrenin dhe që i ka pozicionet brenda në popullsinë civile. Ai tha se mposhtja e militantëve të Shtetit Islamik duhet të jetë punë e forcave lokale në terren, të cilat, shtoi ai, do të vazhdojnë të marrin trajnim dhe mbështetje ajrore nga koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara.

Presidenti i bëri komentet pas një vizite të pazakontë në Pentagon për të biseduar me këshilltarët e sigurisë kombëtare, duke përfshirë Sekretarin e Mbrojtjes Ash Carter, lidhur me detajimin e strategjisë amerikane për të mposhtur militantët e Shtetit Islamik, të cilët po veprojnë në shkallë të gjerë në Irak dhe Siri.

Takimi vjen pas një fundjave sulmesh ajrore intensive të ndërmarra nga koalicioni i udhëhequr nga SHBA kundër militantëve, të cilët kanë nën kontroll hapësira të mëdha të Irakut verior e perëndimor dhe të Sirisë lindore. Koalicioni ndërmori 38 sulme, gati gjysma e tyre kundër rrethinave të kryeqytetit të vetëshpallur të ISIS, Raqqa.

Në një konferencë shtypi në Pentagon me ministrin francez të Mbrojtjes, Jean-Yves Le Drian, Sekretari Carter tha se sulmet e koalicionit rreth Raqqas synojnë të kufizojnë lirinë e lëvizjes së grupit Shteti Islamik dhe janë bërë të mundura falë veprimeve efektive të forcave kurde atje.

Në kushtet kur SHBA nuk kanë forca në terren në Siri, zoti Carter tha se forcat vendore duhet të caktojnë objektivat e sulmeve ajrore. Vetëm pasi këto objektiva të jenë vlerësuar për të shmangur viktimat e mundshme civile, tha ai, forcat amerikane do të ndërmarrin sulme kundër këtyre objektivave. za

Hilary Clinton: Marrëveshja duhet të frenojë ambicjet e Iranit

 Kandidatja demokrate në garën presidenciale në SHBA, Hillary Clinton shkeli ekspertizën e saj në politikën e jashtme, duke thënë se shpreson që vendi i saj të arrijë një marrëveshje “të fortë dhe të verifikueshme” për të frenuar programin bërthamor të Iranit.

Ish-sekretarja e Shtetit, e cila ka ndihmuar që bisedimet në Vjenë të fillojnë, ka bërë deklarata të kundërta me kandidatët republikanë, të cilët kryesisht kritikojnë marrëveshjen paraprake të arritur me Iranin këtë pranverë, e cila nuk shihet si akt i mjaftueshëm për të ndalur Teheranin nga zhvillimi i bombave bërthamore.

Clinton ka thënë se ajo shpreson që marrëveshja “të vë kapak mbi ambicjet bërthamore të Iranit”. Ajo më herët e kishte thënë se një marrëveshje e mirë “do t’i ndërprente të gjitha rrugët e Iranit për krijimin e armëve bërthamore”

Por, Clinton shtoi se ajo pret që Iranit të vazhdojë të sponzorizojë trazira në Lindjen e Mesme.

“Agresiviteti i Iranit nuk do të përfundojë”, tha ajo. rel

4 KORRIK 1826 NË DITËN QË I KUSHTUAN JETËN E DHANË FRYMËN E FUNDIT DY NGA ETËRIT E KOMBIT AMERIKAN

Në tablo janë Franklin, Adams dhe Jefferson duke punuar për Deklaratën

Më 4 korrik të vitit 1826, mori fund një nga miqësitë më të gjata dhe më të rëndësishme në historinë amerikane, ajo midis Thomas Jeffersonit, autorit kryesor të Deklaratës së Pavarëssë, dhe John Adamsit, mbështetësit të zjarrtë të pavarësisë. Ata vdiqën vetëm disa orë njeri pas tjetrit, pikërisht në 50 vjetorin e nënshkrimit të Deklaratës së Pavarësisë.

Jeffersoni vdiq në shtëpinë e tij në Montiçello të shtetit Virxhinia, kurse John Adams në Quincy të shtetit Massachusetts. 82 vjeçari Jefferson ishte i sëmurë rëndë dhe luftoi me vdekjen deri pas mesnatës së 4 korrikut. Ndërsa 90 vjeçari Adams, i cili nuk ishte në dijeni të vdekjes së mikut të tij, thuhet se shqiptoi këto fjalë të fundit “Jeffersoni është ende gjallë”.

Ata ishin njohur gjatë konventës së vitit 1776, e cila çoi në vendimin e kolonive britanike të Amerikës për të shpallur pavarësinë nga Anglia. Në vitet e para pas krijimit të Shteteve të Bashkuara, Jeffersoni dhe Adamsi nuk ishin gjithmonë dakord për çështjet e ndryshme politike, por mbajtën një korrespondencë të vazhdueshme për problemet e kohës. Historianët edhe sot i studjojnë dhe i admirojnë letrat e shumta që shkëmbyen ata me njeri tjetrin

04-07-2015 12-29-23

 

4 KORRIK 1776 – PËRVJETORI I DEKLARATËS TË PAVARËSISË SË SHTETEVE TË BASHKUARA

Deklarata e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara

VOAL – Më 4 korrik të vitit 1776, delegatët e 13 kolonive britanike të Amerikës nënshkruan Deklaratën e Pavarësisë, e cila thuhet se ishte shkak i Revolucionit Amerikan. Ky dokument u hartua kryesisht nga 32 vjeçari Tomas Xheferson.

Njera pjesë e Deklaratës përmbante një listë ankesash kundër mbretit Xhorxhi i Tretë dhe Parlamentit të Anglisë. Pjesa tjetër e Deklaratës, përmbante thelbin e idesë mbi lirinë amerikane, mbi të drejtat e natyrshme që kanë njerëzit.

“Ne besojmë se këto të drejta janë të natyrshme, se të gjithë njerëzit janë krijuar të barabartë, se krijuesi u ka dhënë atyre disa të drejta të patjetërsueshme, si jeta, liria dhe kërkimi i lumturisë. Ne besojmë se për të siguruar këto të drejta njerëzit krijojnë qeveri, të cilat i marrin fuqitë e tyre me pëlqimin e të qeverisurve, se sa herë që një formë qeverisjeje i minon këto qëllime, është e drejta e popullit ta ndryshojë, apo ta heqë atë”.

Deklarata e Pavarësisë shihet si një nga dokumentet më të rëndësishme në historinë e Shteteve të Bashkuara. Dokumenti tjetër është Kushtetuta. Në Shtetet e Bashkuara 4 korriku festohet çdo vit si ditë kombëtare, Dita e Pavarësisë.

4th of July Infographic

“Modern Albania” e ngarkuar me barrën e së kaluarës – INTERVISTË ME FRED ABRAHAMS Marrë nga Bahri Cani

DW: Titulli i librit tuaj është “Modern Albania” – Shqipëria modernenjë mbiemër ky me dy kuptime? A mendoni se Shqipëria është një vend modern?

Fred Abrahams: Titulli i librit “Modern Albania” është përdorur në kuptimin e një historie “bashkëkohore” apo të kohës së sotme, në kontrast me historinë e Shqipërisë para luftës ose nën Perandorinë Osmane. Me titullin unë nuk dua të sugjeroj se Shqipëria është një vend modern, në kuptimin një vend përparimtar, largpamës dhe progresiv. Përkundrazi, një temë konstante në libër është se sa vazhdon të jetë e ngarkuar Shqipëria me barrën e së kaluarës e saj.

DW: Një refren shumë i dashur i retorikës politike në Shqipëri është ai i revolucionit për përmbysjen e regjimit komunist. Për këtë tip të ri revolucioni pa gjak që ndodhi në disa nga vendet e tjera ish-komuniste, historian Timothy Garton Ash përdor termin “Refolution”, pra reformë dhe revolution. A ka pasur në Shqipëri një revolucion antikomunist.

Fred Abrahams: Shqipëria nuk ka pasur një revolucion. Por aty ekziston një mit shumë i fortë për një revolucion të tillë.

Pas rënies së Murit të Berlinit, Ramiz Alia e kuptoi se Shqipëria duhet të ndryshonte, sepse ajo nuk mund të mbijetonte e vetme. Kjo pikëpamje u intensifikua pas vrasjes së Çausheskut në Rumani. Ramiz Alia dhe njerëz nga rrethi i tij i ngushtë më kanë thënë në intervistat që kam zhvilluar me ta, se donin që ta demokratizonin Shqipërinë. Unë nuk mendoj se ata ishin demokratë, por se ata ishin të shqetësuar dhe në kërkim të një mënyre, se si mund ta shmangnin për veten fatin që pësoi Çaushesku. Sidoqoftë ata iniciuan disa reforma. Të gjitha ndryshimet e bëra ishin nga lart dhe të gjitha brenda parametrave të partisë, si p.sh. pluralizmi famëkeq i mendimit. Ata liberalizuan ekonominë dhe reduktuan dënimet për disa të burgosur politikë. Ata lejuan median të botojë disa pikëpamje kritike. Dalëngadalë ata filluan t’i lironin zinxhirët, por nuk i hoqën ato.

Në vend të kësaj ata synonin të realizonin atë që Sofokli Lazri e quan “transferim i ndikimit”. Pra ata donin që pushteti të kalonte në duart e një grupi njerëzish të besuar, të cilët ose ishin anëtarë të PPSH-së, ose gëzonin përqafimin e dorës së ngrohtë të saj. Ishte fjala pra për intelektualë të besuar, të cilët duhet të merrnin në dorë kontrollin dhe pushtetin.

Megjithatë ka pasur edhe disa impulse të revoltës së vërtetë nga poshtë. Në janar 1990 protesta në Shkodër për të rrëzuar bustin e Stalinit, për shembull, është një shembull i tillë. Ose në mars 1990 protesta në Kavajë. Mësymja e ambasadave në korrikun e vitit 1990 ishte një moment i qartë kur shqiptarët i morën gjërat në duart e tyre, të frustruar nga hapat e zvarritur të reformës. Dhe sigurisht edhe lëvizja studentore e dhjetorit, kur të rinjtë me guxim thanë “mjaft!”

Por, pas secilit nga këto momente, partia arriti ta vinte situatën nën kontroll. Pra, unë mendoj se Jo, në Shqipëri nuk ka pasur një revolucion në kuptimin e një ndërprerjeje radikale të fijeve të së kaluarës. Por unë gjithashtu mendoj, se kjo ndoshta ishte një gjë e mirë. Sepse duke pasur parasysh shkallën e represionit dhe të dhunës në vend, apo shkatërrimin e aq shumë familjeve gjatë diktaturës, një revolucion i vërtetë në Shqipëri mund të kishte qenë shumë i përgjakshëm.

DW: Ju thoni që në Shqipëri edhe pse nuk kishte revolucion, ekziston një “mit për revolucionin”. Cilat janë shkaqet për këtë?

Fred Abrahams: Edhe pse në Shqipëri nuk ka pasur revolucion, ekziston një pikëpamje e përgjithshme si në Shqipëri edhe jashtë saj, se regjimi i errët komunist u përmbys nga një lëvizje demokratike. Unë shoh disa arsye për këtë.

Së pari, Partia Demokratike e ka përdorur këtë fabul, për qëllimet e saj politike. Kjo ishte një histori mjaft tërheqëse për t’u treguar – sidomos për Perëndimin: ne u ngritëm më këmbë dhe e mbytëm bishën. Sali Berisha e përdori mitin e revolucionit në të njëjtën mënyrë sikurse Enver Hoxha kishte përdorur mitin e çlirimit dhe të Luftës Nacional-Çlirimtare.

Së dyti, shqiptarët kanë një predispozicion për të pranuar mitet. Ata janë mësuar me to dhe në këtë mënyrë kjo histori dramatike mund të thithej me lehtësi. Po ashtu përdorimi i një fabule apo historie të tillë qetësuese, me efektin e një ninulle, bëhej për të shmangur reflektimin dhe vetëvlerësimin për atë se si ishte e mundur që një diktaturë e tillë kaq brutale mundi të zgjaste për katër dekada, dhe për atë që njerëzit i kanë bërë njëri-tjetrit.

Krijimi i mitit nuk është ndonjë gjë e papritur, për shkak se liderët e rinj politikë kërkonin të mbështestin dhe fuqizonin pushtetin e tyre. Por ajo që më duket interesante është, se sa e gatshme ishte bashkësia ndërkombëtare për ta pranuar mitin dhe madje edhe për ta promovuar atë. Sidomos qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës e përqafoi mbi të gjitha idenë se pas kthesës në Shqipëri ekzistonin ish-komunistët e poshtër përballë demokratëve mendjehapur.

DW: Si e shpjegoni ju faktin që bashkësia ndërkombëtare e pranoi këtë mit?

Fred Abrahams: Unë shoh disa arsye. Së pari, Shtetet e Bashkuara dhe qeveritë e tjera perëndimore dinin shumë pak për Shqipërinë në atë kohë. Uashingtoni nuk kishte marrëdhënie diplomatike dhe nuk kishte burime të shërbimeve sekrete. SHBA me të vërtetë nuk e njihnin as vendin apo as popullin. Një detaj i vogël, edhe pse në pamje të parë skajor, që dëshmon për këtë është që kur u vendosën marrëdhëniet diplomatike në mars të vitit 1991, Departamenti i Shtetit nuk kishte madje as edhe flamurin shqiptar për ceremoninë.

Së dyti, politikëbërësit amerikanë u verbuan nga drama e fuqishme e rilindjes së Shqipërisë. Kur James Baker vizitoi Tiranën në qershor të vitit 1991, njerëzit u përpoqën ta mbanin në krahë makinën e tij nga aeroporti. Pritja ishte tejet e përzemërt dhe madhështore dhe diplomatët amerikanë u ngashënjyen fort prej kësaj fitoreje të madhe të Luftës së Ftohtë.

Po ashtu ata ranë gjithashtu pre e një analize të thjeshtëzuar pra njeriu i mirë përballë njeriut të keq, apo kauboi dhe indiani, në një kohë që realiteti shqiptar ishte shumë më kompleks. Si mund ta shpjegonin ata për shembull, që Ilir Meta dhe Pandeli Majko shkuan me socialistët, ndërsa Gramoz Pashko, Sali Berisha dhe shumë anëtarë të tjerë të PPSH-së themeluan PD-në? Ndarja e politikanëve të Shqipërisë në politikanë të nderuar blu dhe politikanë mashtrues të kuq ishte për të krijuar një ndarje artificiale nga e cila Shqipëria vuan ende dhe sot.

Arsyeja e tretë ishte më shumë praktike, dhe lidhej me rajonin. Në atë kohë, shqetësimi kryesor në Uashington ishte lufta në Jugosllavi dhe, sa u përkiste shqiptarëve, që konflikti të mos përhapej në Kosovë apo Maqedoni. Në këtë mënyrë SHBA mbështeti me të gjithë forcën dhe ndikimin e saj Berishën dhe PD-në, sepse mendonin se kjo forcë do të kishte një ndikim moderues tek shqiptarët jashtë vendit.

Nëse ju shikoni deklaratat e para të PD-së, ato flasin për bashkimin e territoreve të banuara nga shqiptarët. Por kjo ndryshoi shpejt në “respektimin e të drejtave të vëllezërve dhe motrave tona.” Në këtë në mënyrë nga dokumentet që kam marrë nga Departamenti i Shtetit për këtë libër duket pra qartë: Uashingtoni ishte shumë i shqetësuar në lidhje me retorikën nxitëse. Dhe në fund ata arritën një marrëveshje faustiane me Berishën: Bëj çfarë të duash në Shqipëri, por mos shkakto rrëmujë përtej kufijve të vendit.

DW: Çfarë ndikimi mendoni se kishte kjo për Shqipërinë?

Fred Abrahams: Unë e kuptoj se pse Uashingtoni dhe qeveritë evropiane perëndimore i dhanë PD-së dhe Berishës mbështetjen e tyre. Kjo ishte logjike dhe e saktë. Si udhëheqës, Berisha ishte zgjedhja e qartë: i vendosur, njeri që dinte të artikulonte mendimet, i fortë, dhe me njohuri të mira të anglishtes. Ai ishte me distancë prej të tjerëve politikani më i talentuar i asaj kohe.

Ajo që unë nuk e kuptoj është se pse qeveritë perëndimore i dhanë atij një mbështetje të tillë jokritike. Kur ai filloi të shfaqte autoritarizmin e tij dhe etjen për hakmarrje, SHBA heshti. Kur ai keqtrajtoi një gazetar, SHBA heshti. Kur ai e futi kreun e opozitës në burg SHBA heshti. Fatos Nano mund të ketë qenë fajtor, por gjykimi i tij ishte një farsë.

Unë kam pyetur Bill Ryerson dhe, më të rëndësishmin, Chris Hill, se pse ata nuk kanë thënë asgjë. Dhe ata më thanë se pas së kaluarës së vështirë të Shqipërisë ata e prisnin që rruga e saj të ishte me gunga. Po ashtu Hill ka folur edhe për bashkëpunimin e Shqipërisë në rajon.

Unë mendoj se heshtja e tyre ishte një gabim i madh. Sigurisht Berisha ishte njeriu i tyre, por ata duhet t’i kishin vënë disa kufij. Ata mund të vazhdonin ta mbështesnin ende Berishën, por edhe t’i thoshin që të respektonte disa kufizime në lidhje me pushtetin e tij personal. Meqë të tilla kufij nuk kishte, Berisha e interpreton heshtjen si një dritë jeshile për veprimet e tij.

Ia vlen të përmendet se prishja e Berishës me SHBA nuk lidhej me gjyqet farsë, spiunimin e opozitës apo arrestimet e gazetarëve. Ajo erdhi kur ai filloi të luante jashtë kufijve me çështjen e Omonias dhe të Greqisë.

DW: Si ndikuan qëndrime dhe sjellje të tilla në rajon?

Fred Abrahams: Kjo është një ironi e madhe. SHBA dhe të tjerët e vunë stabilitetin rajonal mbi demokracinë. Ata vunë individët mbi institucionet. Por autoritarizmi i Berishës çoi drejtpërsëdrejti në ngjarjet tronditëse të vitit1997, që ishin më shumë një krizë politike sesa një krizë ekonomike. Kur pas plaçkitjes së depove të armëve, një kallashnikov kushtonte më lirë se sa një bukë. UÇK-ja e pa këtë menjëherë si mundësinë e saj historike, dhe ata e kapën shansin. Nuk është rastësi që lufta e Kosovës nisi në vitin 1998. Ndoshta lufta do të ndodhte gjithsesi, këtë unë nuk e di, por situata e vështirë dhe shkrirja e shtetit në Shqiperi ishte një shkëndijë kritike. Pra fokusi dritëshkurtër i bashkësisë ndërkombëtare në lidhje me stabilitetin në fund dështoi.

DW: A ka ndryshuar politika e SHBA-së ndaj Shqipërisë sot?

Fred Abrahams: Ajo ka ndryshuar shumë. Në fillim ajo kaloi sërish së tepërmi në anën tjetër dhe ishte jokritike ndaj Partisë Socialiste, pavarësisht korrupsionit masiv dhe lojës së pandershme. Pas vitit 1997, SHBA-ja dhe Evropa synon të rivendosnin rendin. Ka pasur edhe një bashkëpunim të ngushtë mes CIA-s dhe SHIK-ut në luftën kundër terrorizmit në vitin 1998 – për këto kam shkruar edhe në libër.

Por sot politika e SHBA-së ka gjetur ekuilibrin. Ambasadorët shprehen rregullisht publikisht në lidhje me korrupsion apo ndërhyrjet ndaj gjyqësorit. Ata mbajtën qëndrim kritik në lidhje me Gërdecin dhe skandalet e tjera. Ata mbrojnë gjyqësorin. Sot ata e kuptojnë se duhet bërë më shumë për ndërtimin e institucioneve.

DW: Çfarë prisni nga libri juaj?

Fred Abrahams: Unë pres që shumë njerëzve nuk do t’ju pëlqejë mënyra se si i kam portretizuar në libër. Dhe ky nuk është vetëm Berisha dhe anëtarët e tjerë të PD, por edhe Nano, Meta, Rama dhe politikanë të tjerë, të cilët shpesh i shohin postet e tyre si mundësi se sa si përgjegjësi. Libri është një kritikë ndaj elitës politike në Shqipëri.

Është gjithashtu një kritikë ndaj intelektualëve të Shqipërisë të cilët në përgjithësi, kanë dështuar në sfidimin e dogmave dhe të shërbyerin si një zë i pavarur. Shqipëria do të jetë “moderne” në kuptimin tjetër të fjalës, kur fjala “intelektual” në shqip do të ketë më tepër kuptimin e një mendimtari kritik dhe me ndikim në vend, se sa të një personi, i cili është diplomuar në universitet, sikurse përdoret sot.

Fred Abrahams është studies, publicist, ekspert i të drejtave të njeriut dhe konsulent pranë Human Right Watch në Berlin.

Libri i tij i fundit “Modern Albania – from Dictatorship to Democracy in Europe” ofron një vështrim të thellë në historinë e re të rënies së regjimit komunist në Shqipëri dhe të sprovave dhe vuajtjeve që kaloi vendi në 25 vitet e fundit. Ai bazohet në përvojën personale të autorit, më shumë se njëzet vjet punë kërkimore dhe analizën e qindra e dokumenteve, dikur sekrete, nga Shqipëria dhe SHBA, si dhe në intervista me personalitete kyç, shqiptarë dhe të huaj, që kanë luajtur rol në politikën e vendit që nga viti 1990 – mes tyre edhe ish-anëtarë të Byrosë Politike, udhëheqësit e opozitës, agjentë të shërbimeve sekrete, diplomatë, apo themeluesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Libri sapo është botuar nga New York University Press. Për më tepër shih: www.modern-albania.com.

Intervistoi: Bahri Cani

Self-defeating Daniel Serwer’ Answers Express’questions

Shpend Limoni at Pristina daily Gazeta Express asked some questions this morning about the defeat in the Kosovo parliament of the much-discussed proposal for a special court to prosecute some war crimes cases. Here in English are his questions and my replies:

Q: Kosovo rejected the creation of Special Court on yesterday’s vote in Parliament. US Ambassador Samantha Power a couple of days ago said that this issue would be a test for Kosovo leader’s credibility. Is there any consequence that Kosovo will face in the future?

A: Yes. At the very least, Kosovo will be seen as unwilling to administer justice to those who sullied the reputation of the Kosovo Liberation Army by committing war crimes, crimes against humanity and murder. For a country seeking international recognition and acceptance, that is not good.

There is nothing patriotic about such crimes—a Kosovo patriot should want to see the perpetrators brought to justice.

I hasten to add that it is not easy to do that. It is still too difficult for the Kosovo judicial system, which in any event has no jurisdiction over crimes committed in Albania. There is no realistic possibility of a serious prosecution in Kosovo.

Q: Prime Minister Mustafa and his Deputy Hashim Thaçi said that issue of Special Court would be on Kosovo Assembly agenda soon rejecting the creation of Tribunal by UN. Is it to late for Mustafa and Thaçi?

A: My understanding is that the constitutional amendment required failed to get a two-thirds majority by just five votes. That could change tomorrow if the political will can be found.

Q: US ambassador in Prishtina Tracey Ann Jacobson on here first reaction said that US won’t put veto against initiatives to establish a Tribunal under UN mandate. Do you think such Tribunal will be imposed?

A: Foreign Minister Thaçi said it well in Parliament: “We have two options: to create this court ourselves, together with the EU and U.S., and to end this issue once and for all in three to five years; or we fail and it will go to the U.N. Security Council where the court will be created by the opponents of Kosovo independence and will last 15 to 20 years.”

The sad fact is that Kosovo in the future will find it difficult to get many kinds of help from the US and EU if this decision stands.

DANIEL SERWER: NËSE NUK VOTOHET GJYKATA SPECIALE, KOSOVA HUMBET MBËSHTETJEN E SHBA DHE BE

VOAL – Eksperti për çështjet e Ballkanit, profesori Daniel Serwer i ka dhënë një intervistë Gazetës të përditshme Express në lidhje me mosvotimin e Gjykatës Speciale nga Parlamenti i Kosovës. Pyetjet i ka drejtuar Shpend Limoni.
PYETJE: Kosova e ka refuzuar krijimin e Gjykatës Speciale sipas votimit të djeshëm në Parlament. Ambasadorja ei SHBA Samantha Power disa ditë më parë, tha se kjo çështje do të jetë një test për kredibilitetin lidershipit të Kosovës. A ka ndonjë pasojë që Kosova do të përballet në të ardhmen pas këtij votimi?
DANIEL SERWER:
Po. Më së paku, Kosova do të shihet si e pagatshëm për administrimin e drejtësisë për ata që kanë njollosur reputacionin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës duke kryer krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe vrasje. Për një vend që kërkon njohje dhe pranim ndërkombëtar, kjo nuk është e mirë.

Nuk ka asgjë patriotike për këto krime. Çdo patriot i Kosovës duhet të dojë t’i shohë autorët e krimeve të sillen para drejtësisë.

Unë po ashtu shtoj se kjo nuk është e lehtë për t’u bërë. Është ende shumë e vështirë për sistemin gjyqësor të Kosovës, e cila në çdo rast nuk ka juridiksion për krimet e kryera në Shqipëri. Nuk ka ende asnjë mundësi reale për një ndjekje penale serioze në Kosovë.

PYETJE:: Kryeministri Mustafa dhe zëvendësi i tij Hashim Thaçi kanë thënë se çështja e Gjykatës Speciale do të jetë shpejt në agjendën e Kuvendit të Kosovës për të refuzuar krijimin e Gjykatës nga ana e OKB-së. A është tepër vonë për Mustafa dhe Thaçi?
DANIEL SERWER:
Sipas mendimit tim është se amendamenti kushtetues që kërkohet, i cili nuk arriti të marrë një shumicë prej dy të tretave vetëm me pesë vota, kjo mund të ndryshojë nesër në qoftë se vullneti politik mund të gjendet.

PYETJE: Ambasadorja amerikane në Prishtinë Tracey Ann Jacobson në reagimin e saj të parë këtu, tha se Shtetet e Bashkuara nuk do të vënë veton kundër iniciativave për krijimin e një Tribunali nën mandatin e OKB-së. A mendoni se një Tribunal i tillë do të kundërshtohet?
DANIEL SERWER:
Ministri i Jashtëm Thaçi e tha mirë në Parlament: “Ne kemi dy opsione: ta krijojmë këtë gjykatë veten, së bashku me BE-në dhe SHBA-së, dhe për t’i dhënë fund këtë çështje një herë e përgjithmonë në tre deri në pesë vjet; ose ne dështojmë dhe kjo çështje do të shkojë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, ku gjykata do të krijohet nga kundërshtarët e pavarësisë së Kosovës dhe do të zgjasë 15 deri në 20 vjet. ”

Fakti i trishtuar është se Kosova në të ardhmen do ta ketë të vështirë që të ketë mbështetjen e nga SHBA dhe BE, nëse ky vendim qëndron./EB

SHBA: Lëvizjet e Kinës krahasohen me ato të Rusisë në Ukrainë

Zyrtari i lartë i Departamentit amerikan të shtetit, Antony Blinken, mbrëmë i ka krahasuar lëvizjet e Kinës për të marrë territore të reja, duke e ndërtuar një ujëdhesë në Detin Jugor Kinez, me lëvizjet e Rusisë në pjesën lindore të Ukrainës.

Zoti Blinken, që është zëvendës sekretar amerikan i shtetit, tha se projektet e Kinës paraqesin “kërcënim për paqen dhe stabilitetin”.

“Si në pjesën lindore të Ukrainës, ashtu edhe në Detin Jugor Kinez, jemi dëshmitarë të përpjekjeve për ndryshim të njëanshëm dhe me forcë të gjendjes status kuo, kundër të cilave qëndrojnë Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë”, tha Antony Blinken, gjatë një fjalimi në Qendrën për Sigurinë e Re Amerikane në Uashington.

Këto komente u bënë derisa Filipinet janë ankuar se Kina po ndërton ishuj artificialë në së paku dy shkëmbinjë nënujorë, ndaj të cilave pretendojnë edhe Filipinet.

Blinken theksoi se Shtetet e Bashkuara dëshirojnë ta ruajnë paqen dhe lirinë e navigacionit në rajon.

“Mënyra për të ecur përpara për Kinën dhe të gjithë pretenduesit, është ngrirja e aktiviteteve të tyre dhe zgjidhja e dallimeve në harmoni me ligjin”, tha Blinken. rel

Fitore politike e Presidentit Obama për kujdesin shëndetësor

Sot Gjykata e Shteteve të Bashkuara vendosi të mbajë në fuqi programin shumë të debatuar të kujdesit shëndetësor të propozuar nga Presidenti Obama, duke i dhënë atij fitoren ndaj kundërshtarëve politikë. Presidenti e pati cilësuar programin një përparësi të politikave të tij të brendshme. Kritikët e kanë etiketuar atë si një program të natyrës socialiste.

Duke hedhur poshtë vendimin e një gjykate më të ulët që e kishte  kundërshtuar të ashtuquajturin Obamacare, Gjykata e Lartë votoi 6 me 3  në favor të administartës Obama, për t’i dhënë subvencione federale shteteve, që t’i ndihmojnë banorët e tyre të blejnë sigurime shëndetësore.

Para Gjykatës së Lartë ishin mbledhur një grup njerëzish, të cilët e pritën me duartrokitje shpalljen e vendimit. za

MIKU I TIJ AMERIKAN QË KISHIN QENË BASHKË KOMANDO KOMENTON NË FACEBOOK: IBRAHIM VËLLAI IM FLUTURO LART!

VOAL -Brandon Holifield, nga trupat Komando Amerikane që ka qënë bashkë me Ibrahim Bashën në Afganistan boton në faqen e tij në Facebook dhe të Ibrahim Bashës tre foto nga koha kur ata ishin bashkë, duke e shoqëruar me një koment shumë të dhimbshëm që po ua sjellim më poshtë.

“Më ka kapur një trishtim i thellë, shkruan Brandon, kur kam mësuar se shoku im, vëllai im, Ibrahim Basha, nuk është më me ne. Menjëherë kur u takuam, ai më mikpriti në familjen shqiptare me krahë të hapur e me zemër të dashur. Zemra ime është coptuar kur kam mësuar se pas largimit nga komuniteti i forcave speciale të ushtrisë, ai iu bashkua forcave speciale të policisë, dhe u vra jo duke luftuar në Afganistan në luftë fronti, por kur u kthye në shtëpi midis njerëzve të tij. Ibrahim fluturo lart vëlla! Ashtu sikur bënim shaka dikur.”Do të shihemi në Valhalla shoku im”- e mbyll komentin Brandon.

Sipas mitologjisë skandinave – Valhalla është një nga pallatet e të vdekurve që bien në luftë dhe beteja si luftëtarë heronj./EB

25-06-2015 15-59-1025-06-2015 16-00-3725-06-2015 16-00-02

PARLAMENTI FRANCEZ MIRATON $60 MILIONË DËMSHPËRBLIM VIKTIMAVE TË HOLOKAUSTIT

VOAL – PARIS – Ligjvënësit francezë miratuan mbrëmë një fond $60 milionë për t’i dëmshpërblyer viktimat e Hoalokaustit të deportuar nga kompania shtetërore e trenave SNCF për në kampet naziste të përqëndrimit, një veprim që synon ta mbrojë të ardhmen e kompanisë nga proceset gjyqësore të SHBA.

Rreth 76 000 hrebrej u arrestuan në Francë gjatë Luftzës së Dytë Botërore dhe u transportuan në vagonët qeli të trenave për në Aushvic, ku pothuaj të gjithë vdiqën.

Miratimi u bë pavarësisht bojkotimit masive nga opozita konservatore, e cila vuri në dyshim vlerën e garancisë ligjore të ofruar nga SHBA.

Fondi, i qeverisur nga SHBA, do të jetë për ata që u deportuan nga Franca, por nuk përdituan nga masat dëmshpërblyese të Francës.

Senati francez e shqyrton projektligjin më 9 korik. reuters

Deklaratë e Ambasadës së SHBA për ngjarjet në Lazarat: Dënojmë me forcë çfarëdo dhune ndaj forcave të zbatimit të ligjit

Deklaratë e Ambasadës së SHBA,  24 qershor 2015

I shprehim ngushëllimet më të thella familjes së oficerit të policisë Ibrahim Basha – anëtar i Forcave Speciale Shqiptare, dy herë pjesëmarrës në misione me forcat e NATO-s në Afganistan – i cili u vra në Lazarat sot. Mendimet tona janë edhe me dy oficerët që u plagosën në krye të detyrës. Ambasada e SHBA mbështet plotësisht përpjekjet e ligjzbatuesve shqiptarë për të garantuar sigurinë e qytetarëve shqiptarë dhe bën thirrje që autorët e këtij krimi të tmerrshëm të ndiqen penalisht dhe të dënohen me të gjithë fuqinë e ligjit. Dënojmë me forcë çfarëdo dhune që drejtohet ndaj forcave të zbatimit të ligjit.

NEW YORK TIMES: OPOZITA KËRKON NJË QEVERI TRANZICIONI PA NDIKIMIN E GRUEVSKIT NGA JOANNA BERENDT

Foto nga Georgi Licovski/European Pressphoto Agency

Qeveria e Maqedonisë fajësohet për skandalin e përgjimeve

Qeveria e Maqedonisë fajësohet për skandalin e përgjimeveZoran Zaev ka thënë gjatë një interviste për një stacion televiziv se opozita është e vendosur të ketë qeveri kalimtare pa ndikim të Gruevskit. Nëse kryeministri nuk jep dorëheqje deri në fund të muajit, opozita, është zotuar Zaev, do të marrë parasysh «radikalizimin» e veprimeve të protestës, shkruan «New York Times».

——–

Shërbimi i sigurisë kombëtare, duke vepruar me urdhra të Qeverisë konservative dhe gjithnjë e më autoritare të Maqedonisë, ishte prapa skandalit të përgjimeve që e ka vënë në dyshim qëndrueshmërinë e vendit, bëhet e ditur në një raport të ri.

Publikimi i raportit prej Komisionit Evropian të premten ka pasur një raund të ri të pasuksesshëm negociatash në kryeqytetin Shkup, me qëllim të kapërcimit të krizës, më e madhja që ka përjetuar shteti me dy milionë banorë prej se fitoi pavarësinë më 1991. Katër krerë politikë, bashkë me ambasadorët e Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara, kanë dështuar të premten të arrinin marrëveshje për formimin e një qeverie kalimtare që do ta përgatiste vendin për zgjedhjet e parakohshme në prill të vitit të ardhshëm.
«Tingëllon qesharake që elita politike e një shteti të zhvilluar evropian nuk ka aq integritet moral, saqë është e domosdoshme ndërhyrja nga BE-ja dhe SHBA-ja për të zgjidhur problemet e veta», ka deklaruar Albert Musliu nga Komiteti i Helsinkit, grup për të drejtat e njeriut. «Por fatkeqësisht, kjo është e vërtetë», ka deklaruar gjatë një interviste ai.

Megjithatë, negociatorët – Nikola Gruevski, që është kryeministër që nga viti 2006, Zoran Zaev i Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë në opozitë; dhe krerët e dy partive më të vogla që përfaqësojnë minoritetin shqiptar të vendit – janë pajtuar të bëjnë pa asnjë vonesë ndryshimet e nevojshme që janë propozuar nga Johannes Hahn, komisionar i Bashkimit Evropian.

«Tani nuk ka hapësirë për kompromis», ka deklaruar Musliu. «Të gjithë krerët duhet të veprojnë sa më shpejt që është e mundshme për të rikthyer besimin e shoqërisë në institucionet publike që është reduktuar në minimum në muajt e fundit».

Raporti, rezultat i hetimit të 670 mijë bisedave të përgjuara ilegalisht nga më shumë se 20 mijë numra telefonash, ka vënë në pah brishtësinë e strukturës demokratike në Maqedoni, që monitorohet nga afër prej qeverive perëndimore, sepse është në udhëkryq të Ballkanit.

Sipas dokumentit, të përgatitur prej ekspertëve të pavarur, Qeveria nën kryesimin e Gruevskit ka keqpërdorur shërbimet e sigurisë kombëtare «për të kontrolluar zyrtarët më të lartë në administratën publike, prokurorët, gjykatësit dhe kundërshtarët politikë».

Raporti gjithashtu thekson «përfshirjen e dukshme të drejtpërdrejtë të zyrtarëve të lartë qeveritarë dhe partiak në kurdisje të zgjedhjeve, korrupsion, abuzim të pushtetit dhe autoritetit, konflikt të interesit, shantazh, zhvatje, dëmtim kriminal», si dhe «në përfshirje të papranueshme politike në nominim/emërim të gjykatësve».

Gruevski, që nuk ka çelur gojën gjatë 24 orëve pas publikimit të rezultateve të raportit, as i ka shkuar ndërmend të shprehë keqardhje, teksa ka folur gjatë shënimit të një përvjetori të partisë së tij të mbajtur të shtunën mbrëma. Ai ka akuzuar një organizatë pa përmendur emrin, mbase një shërbim të huaj inteligjence, se kishte paguar «shumë para një numri njerëzish që mund të bëjnë një numër përgjimesh» me qëllimin e «shkatërrimit brutal» të partisë së tij dhe «për të futur frikën në mesin e popullit». «Por në vend se t’ia dilte me sukses në këtë drejtim, ata do të shkatërrojnë veten, duke rënë në kurthin e zgjedhjeve të parakohshme, në të cilat do të fitojmë ne», ka deklaruar Gruevski.

Xhabir Deralla, themelues dhe president i Civil, organizatë për të drejtat e njeriut në Maqedoni, e ka përshkruar fjalimin si «eksploziv, kërcënues dhe popullist». «Gruevski i ka prirë Qeverisë në një mënyrë jashtëzakonisht kriminale», ka deklaruar Deralla gjatë një interviste. «Bisedat e përgjuara zbulojnë krimet për të cilat në një vend normal, ai dhe shumë anëtarë të Qeverisë së tij do të duhej të dërgoheshin në burg për goxha do vite».

Kriza që po thellohet ka shkaktuar jo vetëm frustrim në mesin e popullsisë së gjerë, me protestat e fundit ku morën pjesë dhjetëra mija maqedonas duke u shndërruar në të dhunshme, por edhe me dëmtim të aspiratave të Maqedonisë për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian dhe NATO.

Sipas raporteve të medieve, Gruevski është i gatshëm të pranojë çfarëdo zgjidhje, përfshirë krijimin e qeverisë kalimtare, derisa ai të vazhdojë të mbetet në pushtet. «Çdo ditë është kritike», thekson Deralla. «Dhe makineria e Gruevskit e di fort mirë këtë punë dhe punon me zell të madh për të mbetur në pushtet».
Por Zaev ka thënë gjatë një interviste dhënë të enjten për një stacion televiziv se opozita është e vendosur të ketë qeveri kalimtare pa ndikim të Gruevskit. Nëse kryeministri nuk jep dorëheqje deri në fund të muajit, opozita, është zotuar Zaev, do të marrë parasysh «radikalizimin» e veprimeve të protestës.

DISKUTIMET RRETH FLAMURIT TË KONFEDERATËS NË SHBA

Udhëheqës politikë dhe fetarë në Karolinën e Jugut dhe më gjerë, po bëjnë thirrje për heqjen e flamurit të fushëbetejës së Konfederatës nga parlamenti vendor në Columbia, si shenjë nderimi për nëntë zezakët e vrarë në Charleston javën e kaluar. Për shumë njerëz në shtetet jugore, flamuri i Konfederatës përfaqëson një simbol të nderuar të historisë së tyre, por po shihet gjithnjë e më shumë edhe si një simbol i skllavërisë dhe i racizmit.

E rrethuar nga udhëheqës politikë dhe fetarë, guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, trajtoi çështjen përçarëse të flamurit të Konfederatës:

“Sot ndodhemi këtu në një moment bashkimi, pa vullnet të keq, për të thënë se është koha të hiqet flamuri nga territori i parlamentit.”

Fotografi të Dylan Roof-it, i cili akuzohet për vrasjen e nëntë besimtarëve në kishën afrikano-amerikane në Charleston, e tregojnë atë duke valëvitur një flamur të Konfederatës dhe duke djegur një flamur të Shteteve të Bashkuara. Zonja Haley pranoi se flamuri simbolizon gjëra të ndryshme për njerëz të ndryshëm, dhe tha se amerikanët janë sigurisht të lirë ta vendosin në pronën e tyre private:

“Për shumë njerëz në shtetin tonë, flamuri i Konfederatës përfaqëson tradita që janë fisnike, tradita historike, të trashëgimisë dhe të paraardhësve tanë. Vrasësi i mbushur me urrejtje që masakroi vëllezërit dhe motrat tona në Charleston, ka një këndvështrim të marrë të flamurit tonë.”

Udhëheqës fetarë u bënë thirrje ligjvënësve për të votuar pro heqjes së flamurit.

“Ka ardhur koha që Asambleja e Përgjithshme të bëjë atë çka duhet ta kishte bërë kohë më parë, që do të ishte heqja e këtij simboli përçarjeje dhe madje për disa, simbol i terrorizmit.”

Kryetari i bashkisë në Charleston, Joseph Riley, iu bashkua thirrjeve për heqjen e flamurit, duke thënë se e ka vendin në muzeum, ku mund të shikohet në kontekstin e duhur. I shpalosur në një vend publik, ky simbol historik jep mesazhin e gabuar, tha ai.

“I kërkoj me respekt Asamblesë së Përgjithshme të ndërmarrë hapat për t’i dhënë fund kësaj gjëje.”

Presidenti amerikan Barack Obama u shpreh se flamuri i Konfederatës e ka vendin në muzeum, por është e drejta e shtetit të Karolinës së Jugut të vendosë për këtë çështje. za

24 VJET NGA VIZITA NË SHQIPËRI E SEKRETARIT AMERIKAN TË SHTETIT JAMES BAKER – THE FREEDOM WORKS – LIRIA I JEP FRYTET E SAJ -U THA AI SHQIPTARËVE !

VOAL – Sekretari Amerikan i Shtetit vizitoi Shqipërinë si sot 24 vjet më parë, më 22 qershorin e vitit 1991. Ai u takua me Presidentin Ramiz Alia, që ishte pasuesi i vetëm dhe i fundit i diktatorit Hoxha.

Nga fotot shihet se ai është i shoqëruar nga Ambasadori i SHBA në Tiranë Bill Ryerson, shefi i Shërbimit Shqip të Zërit të Amerikës Elez Biberaj dhe Ministri shqiptar i Punëve të Jashtëme Muhamet Kapllani.

Ishte një vizitë historike dhe e paharrushme për popullin shqiptar dhe për vetë Sekretarin Baker, si do të tregonte më vonë, që do të shënonte edhe kthesën e Shqipërisë.

James Baker ju drejtuar turmës masive nga Sheshi Skënderbe pikërisht si sot 24 vjet më parë. Thuhej se turma përbëhej nga 300 mijë shqiptarë, sipas shifrave zyrtare, por është e qartë se regjimi komunist gënjente, sepse aty ishin më së paku 1 milionë shqiptarë dhe një demonstrim kaq masiv nuk është parë asnjëherë këta 24 vite më pas.

Vizita e Sekretarit Baker ishte shumë e rëndësishme, pasi zgjedhjet e 31 marsit 1991 i kishin fituar përsëri ish-komunistët përmes vjedhjes të votave.

Dhe Baker vinte për të ringjallur besimin tek shqiptarët.

Nga gazeta The New York Times që e ka mbuluar këtë vizitë po sjellim fragmente nga fjalimi i Sekretarit Baker, ku ai përsërite si refren: Freedom works!

“Në emër të Presidentit Bush dhe popullit Amerikan, unë vij këtu që t’ju them ju se : Freedom works – se Liria jep fryte ! Ju jeni të lirë të mendoni vetë, të keni mendimet tuaja. Se më në fund ju jeni të lirë të flisni ashtu si mendoni. Se më në fund ju jeni të lirë të zgjidhni liderët tuaj! Se Shqipëria ka zgjedhur t’i bashkohet rrugës të shoqërisë së njerëzve të lirë.”

Ju jeni me ne dhe ne jemi me ju!”

Populli shqiptar i kishte të gjitha shpresat tek Amerika dhe e keqkuptoi shansin që i jepej në dorë.

Sepse populli shqiptar rezulton të ketë zgjedhur liderët e gabuar, duke shkelur kështu në sovranitetin dhe lirinë e tij

Ose kujtoi se liria ishte bakllava që ta ofrojnë gratis në tabaka !

/Elida Buçpapaj

22-06-2015 10-51-35

22-06-2015 10-51-58

 

NJË ORGANIZIM I SHKËLQYER I KOMUNITETIT SHQIPTARO-AMERIKAN – FOTO TË DITËS: NË MES TË NEW YORKUT MBROHEN TË DREJTAT E KOMUNITETEVE PËR T’U KRENUAR ME RRËNJËT NGA VIJNË

NË MES TË NEW YORKUT MBROHEN TË DREJTAT E KOMUNITETEVE DUKE U KRENUAR ME RRËNJËT NGA VIJNË – Askush nuk të thotë përse je shqiptar, po përkundrazi të mbron të drejtën që të krenohesh me rrënjët e tua ngado që të jesh! Kjo është liria! Kjo është demokracia!

21-06-2015 13-48-24

21-06-2015 13-48-45

21-06-2015 13-49-14

21-06-2015 00-05-20

21-06-2015 13-49-51

20-06-2015 23-53-36

20-06-2015 23-57-37

21-06-2015 13-51-07

21-06-2015 13-49-29

 

PARADA SHQIPTARE 2015 MARSHOI KUQ E ZI DHE ME KRENARI NË ZEMËR TË NEW-YORKUT – Nën tingujt „O sa mirë me qenë shqiptar“

VOAL – NEW YORK CITY : Të shtunën, më 20 qershor në mesdrekë, u zhvillua në Nju Jork, një paradë e njohur si Parada Ndërkombëtare e Emigrantëve – e cila mbledh disa komunitete emingrantësh nga kryq e tërthor botës, të parakalojnë mes një entuziazmi të paparë në Bulevardin Amerika – Avenue e 6të.

Parada Shqiptare 2015, ishte një manifestim ku shqiptarët e diasporës nën udhëheqjen e organizatës Rrënjët Shqiptare, marshuan me motivin “Kumanovë jemi me Ty”, në përkrahje të shqiptarëve në Maqedoni – dhe të drejtave të tyre shtetformuese.

Sponsorizues kryesor ishte politikani i njohur amerikano-shqiptari Mark Gjonaj asambleisti i Nju Jorkut, e shumë të tjerë.

Kësaj rradhe pjesëmarrja,ka qenë më e madhja e viteve të fundit, ku me mijëra pjesëmarrës në më shumë se 10 grupe nga shtete të ndryshmedemostruan kulturën, traditën, folklorin dhe muzikën e tyre, duke parakaluar për të shpalosur bukuritë e nga vendet që ata vijnë.

Parada Ndërkombëtare e Emigrantëve, është e organizuar për çdo vjet nga Fondacioni Ndërkombëtar të Emigrantëve. Dhe, kësaj radhe ishte e 30-ta, me radhë, duke ua mundësuar të gjitha komuniteteve, të marrin pjesë për të festuar dhe të shkëmbejnë kulturat e tyre e të shprehin unitetin përmes diversitetit dhe për të kontribuar për Amerikën.

Organizatori i kësaj parade, është një organizatë joqeveritare në Kombet e Bashkuara, me president zotin Edward Juarez-Pagliocco.

Përfaqësues nga komunitetet multikulturore nga zona metro e New Yorkt, u mblodhën në Avenue Amerika, në mes 42 dhe 57 Streets, për të marrë pjesë në në Paradën e 30 Ndërkombëtare 2015, një paradë e kulturave dhe traditave nga e gjithë bota, të udhëhequr nga themeluesi i saj, z Edward Juarez.

“Mesdreka i 20 qershorit, bëri së bashku në sheshin Amerika, gupet e komuniteteve të ndryshme kulturore, së bashku me mijëra njerëz, të veshur në kostume e tyre kombëtare me instrumentet e tyre muzikore të gatshëm për të festuar e marshuar në rrugën e tyre nga 42 street deri në 59 street .

 

Marshimi, filloi simbas rendit alfabetik, me Shqipërinë – Albania, Kinezët, Hong Kong, dhe Tajvani, Turqit, Qipriotët, Indus, Pakistanezë dhe Sikhs; grupe nga Amerika e Jugut, Afrikës, duke respektuar njëri-tjetrin me kulturat dhe traditat e tyre kombëtare, si një ëndërr, e sjellur rreth botës në një ditë, duke treguar besimin e të parëve të tyre në Shtetet e Bashkuara.

Edward Juarez-Pagliocco me këtë rast tha se “Me pjesëmarrjen e komuniteteve multikulturore të çdo kombi, parada ofroi edhe kësaj rradhe një spektakël të pakrahasueshëm të krenarisë qytetare, të muzikës, me kostume shumëngjyrësh, dhe vallëzimeve tradicional nga shumë qoshet e botës, të mozaikut mrekullueshëm kulturor që përbëjnë kombet”.

Pjesa shqiptare e paradës për të 7-in vit me radhaz u organizua nën kujdesin organizatës Rrënjët Shqiptare, me president zotin Marko Kepi dhe udhëheqësit e tjerë të kësaj organizate Aida Gashi, Besmir Hoxha, Edtrit Topalli, Agim Loci i Pajtimit të Gjaqeve e të tjerë.

 

Këtë vit në krye të kësaj parade u vendos zonja Lisa Milicaj e zgjedhur simbas traditës si Marshalle e Parades Shqiptare 2015, si një ndër aktivistet e shquara në komunitet, e zgjedhur edhe në mesin e 150 shqiptarëve më të suksesshëm në librin”Histori suksesi shqiptaro-amerikan”.

 

Marko Kepi me këtë rast tha se Lisa është nga Kosova dhe është Shqiptarja e parë e votuar si politikanë në shtetin e Nju Jorkut, një zyrtare e lartë e njërës prej lokaliteteve më të vjetra të Nju Jorkut – Town of Pleasant Valley në Dutchess County, e zgjedhur me votat e qytetarëve amerikanë. “Ajo, shtoi Kepi, udhëheqës i kësaj parade, pos këshilltares në Këshillin e Bashkisë të këtij lokaliteti, mban edhe një post të lart si kryetare e Agjencisë së Sigurimit të Parë, kompani e cila është njohur për përkushtimin e udhëheqjes dhe përsosmërisë në të gjitha aspektet të shërbimeve të sigurimit në SHBA”.

Ndërsa Lisa Milicaj nga ana e saj tha se ajo krenohet me rrënjët e saj – shqiptare, kudo në punë dhe në jetën e saj të përditshme ajo është krenuar dhe e ka paraqitur veten si një shqiptare e Amerikës, megjithëse, ajo është e lindur në SHBA, por kjo nuk e ndalon të ndjehet plotësisht shqiptare.

Mes të nderuarve të kësaj parade këtë vitë, me shallin e marshallit të Paradës 2015, ishin edhe talentet e shkëlqyera shqiptare të sportit, dy basketbollistët e rinj – që synojnë NBA, Edon Molla dhe Jaren Sina, atletja olimpike Elidona Sera, Kristal Vataj, dhe Reshat Mati.

Që të gjithë, krenohen në këtë paradë nën tingujt e“O sa mirë me qenë Shqiptar” kënduar nga këngëtari i mirë njohur Gëzim Nika, duke sjell me vete secili prej tyre edhe një copëz Shqipëri, nga vendorigjina e tyre: nga Tirana, Durrësi, Shkodra, Vlora, Korça, Fieri, Lushnja, Elbasani dhe Berati, nga Tetova dhe Dibra, Ulqini e Tuzi, Prishtina, Gjakova e Prizereni, Lugina e Preshevës, nga Filati dhe Preveza, dhe të tjera –

 

Ndërsa bashkë me Gëzim Nikajn përformuan edhe këngëtarë të tjerë shqiptarë si rok stari shqiptar Haxhi Dauti, Arbërie Hardërgjonaj, Hajro dhe Semi Cekaj, shoqëruar nga DJ EDIH, dhe DJ Semi.

Albanian Parade – Parada Shqiptare 2015, e cila tashmë është bërë një traditë e komunitetit shqiptar në SHBA ishte një manifestim i jashtëzakonshëm, më i madhi në dekadën e fundit, në të morën pjesë mbi 1500 shqiptarë.

Këtë vit sponsorizues zyrtar të saj kan qenë mbi 20 biznese shqiptare, të gjitha mediet shqiptare, organizatat dhe shoqatat. Në krye të kësaj parade me bilboarde të rërhequra nga makinat Vatra, Ana e Malit, Fondacionin Palvë e Guci, Iliriada.

Kurse, një grup motoristësh shqiptar të shoqerisë “Sons of Illyrians – New York” me motorrçikleta parakaluan gjatë bulevardit me flamujt shqiptar.

Rrënjët Shqiptare, si një ndër organizatorët kryesorë dhe bartësit e kësaj parade në shtatë vitet e fundit, përmendi faktin dhe i shprehu falenderimet ndaj të gjitha shoqatave dhe organizatave të komunitetit.

20-06-2015 23-41-43

20-06-2015 23-56-27

20-06-2015 23-38-56

20-06-2015 23-57-18

21-06-2015 00-04-33

21-06-2015 00-04-01

20-06-2015 23-39-18

21-06-2015 00-03-41

21-06-2015 00-10-10

Michelle Obama në Vicenza vizitë tek ushtarakët Amerikanë: për fëmijët e tyre përrralla dhe akullore

VOAL – Zonja e Parë Michelle Obama gjatë turit të saj të shkurtër evropian dhe pas qendrimit të saj në Expo Milano 2015 bëri një vizitë  rrufe bashkë me dy vajzat e saj Malia dhe SashaVicenza, ku u takua me ushtarakët amerikanë dhe familjet e tyre të stacionuara në Itali.

Pastaj Zonja e Parë Michelle Obama u takua privatisht me gratë e ushtarakëve dhe u dhuroi atyre karroca për bebe, rroba dhe ushqim, ndërsa  për fëmijët e ushtarakëve lexoi përralla dhe në fund u shpërndau akullore. (lapresse)

20-06-2015 10-30-2620-06-2015 10-35-12

Ap

20-06-2015 10-31-47

AP

20-06-2015 10-47-51Reuters

 

DONALD LU: Të votosh do të thotë të jesh pjesë e së ardhmes së kombit tënd!

“Më kujtohet hera e parë që votova, në 1984 në Kaliforni.

Ishte e jashtëzakonshme të isha pjesë e diçkaje shumë më të madhe se unë dhe të ushtroja detyrën time si qytetar.

Të votosh do të thotë të jesh pjesë e së ardhmes së kombit tënd. Unë shpresoj se të gjithë ju do të shkoni për të votuar të dielën.”
– Donald Lu, Ambasador i Shteteve të Bashkuara

“I remember the first time I voted in 1984 in California.

I loved being part of something bigger than myself and doing my duty as a citizen.

Voting is about being part of your nation’s future. I hope you will all go out and vote on Sunday.”
– Donald Lu, U.S. Ambassador.

19-06-2015 21-27-42

DASH: Sulmet terroriste janë rritur 35 për qind më 2014

VOAL – UASHINGTON – Departamenti i Shtetit thotë se numri i sulmeve terroriste në botë u rrit me 35 për qind gjatë vitit 2014. Numri i viktimave u shtua me 81 për qind, si rezultat i shtimit të aktivitetit terrorist në Irak, Afganistan dhe Nigeri.

Në raportin vjetor për terrorizmin, të bërë publik sot, thuhet se “gjatë 2014, në mbarë botën janë kryer 13 mijë e 463 sulme terroriste, që kanë çuar në 32 mijë e 700 viktima”.

Gjatë 2014, thuhet në raport, ka patur 20 sulme në të cilat kanë humbur jetën mbi 100 persona, krahasuar me vetëm dy të tilla në vitin 2013.

Raporti thekson se numri më i madh i viktimave është shënuar në Irak dhe përkon me zgjerimin e grupit Shteti Islamik atje.

Në Nigeri, vë në dukje raporti, gjatë vitit 2014 u rrëmbyen dhe kapën peng 1300 persona, krahasuar me më pak se 100 raste të tilla në 2013.

Grupi Shtetit Islamik është përgjegjës për numrin më të madh të vrasjeve nga aktetet terroriste, i pasuar nga grupi Taleban, nga al-Shababi me bazë në Somali dhe Boko Harami në Nigeri. za

SHBA e BE zbulojnë tre emrat e kandidatëve të inkriminuar në zgjedhje: Poshtërim i popullit shqiptar

 Ambasadoret Lu e Vlahutin
“Vendosmëria e dukshme e partive për të kandiduar njerëz të dyshuar për krime përbën një poshtërim të popullit shqiptar”. Kështu janë shprehur për BIRN, ambasadori i SHBA-ve në Tiranë, Donald Lu dhe kreu i delegacionit të BE-së, Romana Vlahutin.Që të dy kanë bërë thirrje që votuesit të refuzojnë kandidatët e dyshuar, kur të hedhin votën të dielën. Vlahutin shtoi se kandidimi i njerëzve me të shkuar kriminale do të ketë edhe pasoja negative në procesin e integrimit të Shqipërisë në BE.Pas një bojkoti gjashtëmujor të opozitës në Parlament, në dhjetor 2014, me ndërmjetësim të Parlamentit Europian, socialistët në pushtet dhe demokratët arritën një marrëveshje dhe premtuan se do të zgjidhin problemin e njerëzve me të shkuar kriminale që garojnë për poste publike.Gjithsesi, provat e mbledhura nga BIRN tregojnë se partitë politike thjesht po shtireshin përballë Brukselit.

Prova të siguruara nga BIRN tregojnë se dy kandidatë që garojnë për koalicionin e udhëhequr nga Partia Socialiste, Artur Bushi dhe Elvis Rroshi, të cilët kërkojnë postet e kryebashkiakëve në Krujë dhe Kavajë, kanë qenë të arrestuar për trafik droge.

Një kandidat nga Partia Demokratike për Bashkinë Këlcyrë, Gentian Muhameti, është ndërkohë i dënuar për trafik droge.

Sela në Nju Jork, takoi kongresistin amerikan Eliot Engel

Engel pas disa javëve në Maqedoni

Engel : Mbas disa javëve do të jemë në Maqedoni – duke shpresuar se mund të takohem dhe të flasin për disa probleme, edhe me liderit e tjerë shqiptarë”

NEW YORK : Në kuadër të vizitës së tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës,Kryetari i Lëvizjes për Reforma në PDSH, z.Ziadin Sela , ka takuar në zyrën e tij kongresistin Eliot Engel, duke realizuar kështu një takim të rëndësishëm me Anëtarin e Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan, kongresist demokrat i qarkut të 16-të të New Yorkut.

Sela në fillim të takimit me kongresistin Engel, ka shprehur një mirënjohje të thellë për Shtetet e Bashkuar, kontributin e madh historik të SHBA, për Shqipërinë dhe çështjen shqiptare, duke filluar prej presidentit Uillson, Bush dhe Klinton, si dhe ka falenderuar me këtë rast kongresistin Engel – për përkrahjen e vazhdueshme që i ka dhënë ai dhe po i jep shqiptarëve, çështjes shqiptare kudo në Shqipëri, Kosovë dhe viset shqiptare.

Në këtë kontekst zoti Sela, ka thënë se Engel, mbetet përherë mik i përhershëm dhe i dëshmuar i shqiptarëve. “Kongresisti Engel, njëherit është i njohur për opinionin edhe si zëri i fuqishëm i çështjes shqiptare në Capitol Hill të Washington D.C”, tha Sela.

Më pas kreu i lëvizjes për reforma në PDSH, zoti Sela, ka njoftuar kongresistin Engel me zhvillimet politike në Maqedoni, veçanërisht, ai foli gjatë për ngjarjet 9-10 majit në Kumanovë. Ai bëri gjithashtu edhe një prezantim të gjerë edhe Lëvizjes për Reforma në PDSH, për të cilën Sela, tha se është e vetmja që mundet t’a ndryshojë situatën politike në Maqedoni, simbas tij.

Kryetari Sela, e njohu gjerësisht kongresistin Engel me qëndrimet e Lëvizjes për Reforma, rreth situatës politike në Maqedoni, për daljen nga kriza aktuale, si dhe tha se çfarë kontributi mund të jap lëvizja tij që të zgjidhen problemet dhe të përshpejtonin integrimin e Maqedonisë në strukturat euro-atlantike, NATO dhe BE.

Kreu i Lëvizjes për Reforma në PDSH, e siguroi kongresitin Engel, se lëvizja e tij, edhe më tej do të jet e fokusuar për të bërë një politik konstruktive dhe të përgjegjshme, për të dhënë kontributin e saj maksimal në çdo proces politik në Maqedoni.

Nga ana e tij kongresisti amerikan Eliot Engel, mik i përhershëm dhe i dëshmuar i shqiptarëve, u shpreh i lumtur për t’u takuar me Selën, për të mësuar më shumë rreth situatës aktuale në Maqedoni, për të cilën premtojë se do t’a vizitojë së shpejti

“Jam i lumtur gjithmonë, që po përpiqem për të ndihmuar, tha Engel, dhe i shqetësuar me atë se çfarë po ndodh me komunitetin shqiptar në Maqedoni. Unë dëshirojë t’ju sigurojë me këtë rast që shqiptarët në Maqedoni, duhet të trajtohen njësojë si të gjithë qytetarët, të jenë me të drejta të plota dhe të pa nëpërkëmbura”.

Më tej kongresisit demokrat i Nju Jorkut, Eliot Engel pohojë se ka qenë shumë i shqetësuar dhe nuk e ka kuptuar ende atë se çfarë ka ndodhur dhe pse ndodhi në Maqedoni.

“Jam i pa kënaqur me mosrespektimin e Qeverisë së Maqedonisë së Marrëveshjes së Ohrit. Unë mendoj se ka shumë punë për të bërë, ngaqë mendoj se Maqedonia, është një vend i rëndësishëm, dhe aleat i Shteteve të Bashkuara, duke e mbështur Maqedoninë dhe shpresuar se Maqedonia do të bëhet pjesë e BE-së, por, shtoi ai dua që të gjithë qytetarët e Maqedonisë, duke përfshirë edhe shqiptarë, duhet të trajtohen në mënyrë të drejtë dhe të jenë të barabartë.”

Kongresisti amerikan Eliot Engel, për gazetën tonë u shpreh i kënaqur për të shkëmbyer mendime me Selën, për të dëgjuar se çfarë tha kreu i Lëvizjes për Reforma në PDSH , dhe deklarojë se shpreson që mbas disa javëve të jetë në Maqedoni – duke shpresuar se ata mund të takohen dhe të flasin për disa probleme të tjera atje, edhe me liderit e tjerë shqiptarë./Beqir Sina

Communists are evil

 

 

Thomas Marsh and Uran Kostreci

 

 

Dear Muçi,

 

It was such a pleasure to see you at the VOC ceremony, and also to recall the conversation we had one year ago when my sons were in attendance. Your friend, Uran, is an amazing heroic man. Thank you so much for introducing us. Please tell him that it was an honor to meet him, and that I truly appreciate the gift of his book. I felt a little embarrassed asking him to autograph it, but it seemed that might be my only opportunity… and someday my children and their children will know that I met Uran in person. Please give Uran my heartfelt best wishes.

 

Please also tell him that his book is so beautiful, and so heartbreaking and (in the passages about the communist partisans) it is horrifying. How can human beings do such things to each other?? Though we see this throughout history, the communists still hold the all-time record for sheer numbers of brutal murders. It seems that our annual VOC ceremony may be the start of a movement to, as Prof. Maryanovich said last year, identify them as evil. it has been some time since a major public figure (since Ronald Reagan!) has had the courage to call communists what they are: evil.

 

Again, it was wonderful to see you again. Please feel free to contact me at any time. This email is the most effective way.

 

God bless you,

Thomas

 

Thomas Marsh is a classical figurative sculptor who has created many public monuments in California, as well as works in public and private collections throughout the U.S. He was the concept designer and sculptor of the Victims of Communism Memorial (2007) in Washington, DC.

Categories: None

REAGON NË TWITTER AMBASADA AMERIKANE PAS KERCËNIMEVE TË ISSIS DHE QAZIM SEJDINIT KUNDËR GAZETARËVE

VOAL – Ka reaguar Ambasada Amerikane në Tiranë ndaj kërcënimeve të bëra kundër gazetares Aurora Koromani dhe pas videos të publikuar me kryetarin e bashkisë të Elbasanit Qazim Sejdini kur ky shihet qartë se kërcënon gazetarët.

Gazetarja e “Gazetës Shqiptare”, Aurora Koromani, e cila disa javë më parë u kërcënua me jetë nga eksponentë të ISIS-it, është kërcënuar sërish. Kërcënimi ka mbërritur në redaksinë e televizionit “News 24” nga një person i panjohur. Siç raporton ky televizion, sot në orët e para të mëngjesit, pak pas mesnatës, dikush ka dërguar një sms në redaksinë e televizionit rreth orës 00:49. Në tekst shkruhej: “Aurora Koromani ka me kenë e vrarë dhe juve ka me ju dënu Allaku”. Gjithashtu, personi që dërgoi sms-në telefonoi në numrin e redaksisë por nuk foli. Kjo telefonatë u bë pak minuta më pas dhe zgjati rreth 9 sekonda. Numri ishte i një kompanie celulare që operon në Shqipëri. Në këtë mënyrë, dyshohet se kërcënuesi ndodhet brenda territorit shqiptar. Policia ka nisur menjëherë hetimet për të gjetur personin që disponon numrin. Kjo është hera e dytë që gazetarja Koromani kërcënohet nga eksponentë të ISIS-it.

Po kështu u publikua edhe video me kryetarin e Bashkisë të Elbasanit që i kërcënonte gazetarët me gjak të ftohtë.

Dhe menjëherë ka arritur reagimi i Ambasadës Amerikane në Tiranë përmes Twitter: Kur shtypi është i lirë, demokracia është më e fortë. Një shoqëri e lirë s’ka vend për kërcënime apo kanosje të çdo lloji kundër gazetarëve.

Por politika i mban veshët e mbyllura me dyll.

Stoltenberg: Rusia ka plane të rrezikshme

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se plani i Rusisë për të forcuar arsenalin e saj bërthamor me 40 raketa të reja baltistike, është model i rrezikshëm i sjelljes së Rusisë.

“Kjo shpatë e vrullshme bërthamore është e pajustifikueshme, destabilizuese dhe e rrezikshme”, ka thënë Stoltenberg, pas një takimi me kreun e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, në Bruksel.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë sot se Rusia do të shtojë edhe 40 raketa balistike interkontinentale në arsenalin e saj bërthamor, në vitin 2015.

Deklarata e Putinit ka ardhur pasi Shtetet e Bashkuara kanë propozuar rritjen e pranisë së tyre ushtarake në shtetet e Evropës lindore.

Tensionet midis Rusisë dhe Perëndimit janë të larta për shkak të ndërhyrjes së Rusisë në konfliktin në lindje të Ukrainës. rel

Donald Trump kandidon për president

VOAL – Donald Trump, njëri prej miliarderëve më të zëshëm në Amerikë, sot ka shpallur kandidaturën e tij në garën presidenciale, duke premtuar se do ta bëjë Amerikën “të madhe sërish”.

“Unë zyrtarisht garoj për president të Shteteve të Bashkuara dhe ne do ta bëjmë shtetin tonë të sërish të madh”, ka thënë Trump, raporton AFP.

Zgjedhjet presidenciale në SHBA do të mbahen në nëntor të vitit të ardhshëm.

Në mesin e emrave që kanë shpallur kandidaturat e tyre është edhe ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, dhe vëllai i ish-presidentit George W. Bush, Jeb Bush./REL

NË MINI-TURIN EUROPIAN ZONJA E PARË E SHBA PROMOVON ARSIMIN EDHE DIPLOMACINË PËRMES VESHJEVE

Zonja Obama foto nga AFP

VOAL – Ka nisur në Londër mini-turi i europian i Michelle Obama, nga Londra ajo pritet të shkojë e të vizitojë Expo 2015 në Milano, duke promovuar si gjithmonë betejat që i ka më për zemër: ato në mbështetje të dietave të shëndetëshme të shoqëruara me ushtrime fizike si dhe edukimi i femrës. Zonja e Parë e SHBA aterroi të hënën në aeroportin Stansted, bashkë me vajzat Sasha e Malia. Mjeshtre e  “diplomacisë përmes veshjeve”, Michelle Obama gjithmonë kur viziton një vend, zgjedh për të veshur, fustanë nga stilistë që i takojnë vendit mikpritës. Kështu veproi edhe në Londër, duke veshur një fustan të stilistes londineze Mary Katrantzou gjatë vizitës të saj në një shkollë për femra: fustani është mëndafsh me dizajne kashmiri, me mëngë të shkurtëra, një model i frymëzuar nga vitet‘70. Ndërsa fustani që zbarkoi në Londër i dedikohej zonjës të kryeministrit Samantha Cameron: ai mbante firmën e Peren nga Thornton Bregazzi, njëri prej stilistëve të preferuar të bashkëshortes të premierit britanik.A do të bëjë të njëjtën gjë First Lady edhe kur të zbresë nesër në Itali, pyesin mediat italiane ?Padyshim! Do ta shohim.

16-06-2015 18-28-47Images: Pacific Coast News

SHBA-Britani, partneritet i ri për arsimin

Ndërkohë sipas ZA, Shtetet e Bashkuara dhe Britania njoftuan një partneritet të ri për të nxitur arsimimin e vajzave adoleshente, sidomos në vendet e prekura nga konfliktet dhe krizat.

Gjatë një vizite në Londër të Zonjës së Parë Michelle Obama, të dy vendet njoftuan një partneritet të ri për të rritur cilësnië e jetës në mbarë botën, përmes ndihmës për arsimimin e vajzave.

Në një diskutim lidhur me këtë çështje në Londër, në shkollën Mulberry, zonja Obama tha se nisma e re synon të prekë 62 milionë vajza në mbarë botën, aftësitë e të cilave shkojnë kot, ngaqë nuk marrin arsimimin e nevojshëm.

Të dyja vendet njoftuan të martën se do të shpenzojnë deri në 180 milionë dollarë në pesë vitet e ardhshme për përpjekjet e arsimimit në Republikën Demokratike të Kongos. Përmes një deklarate, Shtëpia e Bardhë tha se një nismë e tillë do ta ndihmojë Kongon të rimëkëmbet nga vite të tëra me vështirësi të mëdha, duke ju referuar konfliktit politik shumëvjeçar në këtë vend.

Në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë thuhet se nga programi pritet të përfitojnë më tepër se 755 mijë vajza të moshës 10-18 vjeç në pesë vitet e ardhshme.

Programi do t’u vijë në ndihmë grave dhe vajzave që aktualisht nuk janë në shkollë; ai do t’i motivojë prindërit dhe komunitetet t’i mbështesin vajzat që të qëndrojnë në shkollë dhe të përmirësojnë metodat materiale dhe të mësimdhënies. Në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë thuhet se në nismën e re të arsimimit të vajzave do të përfshihen edhe Sierra Leone dhe Liberia./ZA

 

BUSHI I TRETË PËR SHTËPINË E BARDHË

VOAL – Kësiaj here e ka radhën Jeb, vëllai i George W Bush që tashmë e ka zyrtarizuar kandidaturën. Ish-guvernatori i Floridës, do ta mbajë fjalimin e tij të parë në Miami.

Më i gjati nga i jati dhe i vëllai, dy ish-Presidentë të SHBA, 1.91m, Jeb, 62 vjeçar, të hënën bëri me dije se do të garojë për president të SHBA në zgjedhjet e 2016. Lajmin së pari e dha  Wall Street Journal dhe pastaj vetë Jeb përmes kanalesh zyrtare.

«Jam gati për të marrë drejtimin»

«Jam gati për të marrë drejtimin e Amerikës, këto janë fjalët që ka shqiptuar Jeb përmes një video. Jeb (John Ellis) Bush, biri i Presidentit të 41-të George H. W. dhe vëllai i Presidentit të 43-të,George W., do të jetë kështu kandidati zyrtar i Republikanëve. «Në të gjitha gjuhët, mesazhi im do të jetë optimist. Sepse jam i sigurt se mund t’i bëjmë vitet që vinë në SHBA që të jenë më të mirët e jetuar ndonjëherë më parë në këtë botë».

«Di si bëhet gjërat»

Përpara se të arrinte formalisht kandidatura, që në mëngjes herët ishin shitur përpara Theodore Gibson Health Center në Miami Dade College distinktivat zyrtare të garës për Shtëpinë e Bardhë. Edhe në media ishin dhënë pjesë të fjalimit:  «Do të garoj me zemër, do të garoj për të fituar». E pranishme ishte e jëma 90 vjeçare Barbara, por mungonin dy ish-presidentët. Dhe më tutje vijon:  «Di si bëhen gjërat, sepse i kam bërë. Njerëzit në Washington flasin vetëm për ato që nuk shkojnë në Amerikë, unë shoh ato që shkojnë, ata flasin për probleme, unë shoh zgjidhjet», duke aluduar për Floridën.

Do të hap 19 milionë vende pune

Prioritet për Jeb Bush do të jetë rritja ekonomike dhe hapja e vendeve të punës duke krijuar 19 milionë vende pune – zbulohen pjesë të tjera të fjalimit- Etapat e tjera pas Floridës, do të jenë në New Hampshire, Iowa e South Carolina.

Vota e ispanikëve dhe faktori  «Columba»

Një nga objektivat e “Bushit të tretë” është të tërheqë votën e ispanikëve. Sipas ekspertëve të fushatës të Republikanëve, Jeb e flet spanjishten në mënyrë fluente, dmth rrjedhshëm dhe vota ispanike do të jetë fondamentale në këto zgjedhje. Lidhjen me spanjishten dhe ispanikët e ka përmes gruas së tij Columba, një filantropiste me origjinë meksikane, që ka lindur në León 61 vjet më parë. Zvpresident potencial do të jetë Marco Rubio, kubani që dëshironte të garonte vetë për Shtëpinë e Bardhë.

Faktori Kubë

Dhe nuk ishte rastësisht që kandidatura u paraqit nga motrat kubaneze Chirino, me këngë në fillim spanjisht e pastaj në anglisht. Dhe natyrisht hymni amerikan, duke kënduar me to edhe vëllai i famshmi Willy Chirino: që arriti nga Kuba në Shtetet e Bashkuara në vitin 1960, i detyruar prej revolucionit kuban të Fidel Kastros, përmes një operacioni amerikan të emëruar «Peter Pan», dhe që do t’i bashkangjitej familja vetëm pas 14 vitesh. /EB

SHBA: Sulm kundër militantit islamik në Libi

Shtetet e Bashkuara thonë se militanti i lartë islamik, Mokhtar Belmokhtar, i cili e kishte urdhëruar sulmin vdekjeprurës në një qendër të gazit në Alegjeri, para dy vitesh, ka qenë cak i një sulmi ajror amerikan në Libi.

Zëdhënësi i Pentagonit, Steve Warren, tha se sulmi, në shënjestër të të cilit ishte militanti Belmokhtar, ishte kryer nga një aeroplan i Shteteve të Bashkuara, më 13 qershor.

Megjithatë, ai nuk ka konfirmuar se Belmokhtar është vrarë.

Nga ana tjetër, Qeveria e Libisë e njohur ndërkombëtarisht, tha se militantë të tjerë janë vrarë gjatë operacionit në qytetin lindor, Ajdabiya në Libi.

U tha se sulmi është kryer “pas konsultimit me qeverinë tranzitore të Libisë”, me seli në qytetin Tobruk, që gjendet në pjesën lindore të këtij vendi.

Duhet theksuar se më parë ishte raportuar se militanti, Mokhtar Belmokhtar, me moshë në të 40-tat, ishte vrarë.

Ai dikur ishte personalitet i lartë në degën e al-Kadiës në Magrebin Islamik, por kohëve të fundit kishte vendosur ta formoj grupin e vet.

Në deklaratën e tij, zëdhënësi amerikan, Steve Warren, tha se “Belmokhtar ka histori të gjatë të aktiviteteve udhëheqëse terroriste si anëtar i al-Kaidës së Magrebit Islamik, ai është lider operacional i al-Kaidës të ndërlidhur me organizatën Al Murabitoun, në Afrikën veriperëndimore, dhe e mbanë besnikërinë e tij personale ndaj al-Kaidës”.

Koloneli Warren, po ashtu, tha se Belmokhtar “e ka drejtuar” sulmin në centralin e gazit, In Amenas, në vitin 2013, me ç’rast afro 800 vetë ishin rrëmbyer dhe së paku 38 të tjerë janë vrarë, shumica prej tyre shtetas të jashtëm.

Shtetet e Bashkuara kishin hapur akuza terroriste kundër personit Mokhtar Belmokhtar, lidhur me këtë sulm, dhe kishin ofruar shpërblim prej 5 milionë dollarësh për informacione që do të çonin në arrestimin e tij.

Prej përmbysjes së liderit shumëvjeçar, Muammar Gaddafi, në vitin 2011, Libia është në një gjendje të kaosit.

Grupet militante rivale po luftojnë për ta marrë qeverisjen në këtë periudhë të vakuumit të krijuar.

Në deklaratën e saj, qeveria e Libisë tha se operacioni “ishte pjesë e mbështetjes ndërkombëtare, që është kërkuar për një kohë të gjatë, për luftimin e terrorizmit, që paraqet kërcënim të rrezikshëm për situatën rajonale dhe ndërkombëtare”.

Kjo qeveri thotë se do të dëshironte më tepër ndihmë në luftimin e terrorizmit, përfshirë edhe luftimin e grupit ekstremist, Shteti Islamik, që e ka marrë kontrollin ndaj qytetit qendror Sirte në Libi. rel

Chris Smith – Forcat serbe kryen gjenocid në Srebrenicë

VOAL – UASHINGTON – Kryetari i Komisisonit amerikan të Helsinkit, ligjvenësi Chris Smith, në një rezolutë të paraqitur në Kongres me rastin e 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës në Bosnje Hercegovinë i cilëson veprimet e forcave serbe atje si gjenocid.

“Mijëra personat e pafajshëm që u masakruan në Srebrenicë meritojnë që t’i kujtojmë”, tha kryetari i Komisionit amerikan të Helsinki, duke shtuar se “komuniteti ndërkombëtar duhet të marrë masa që autorët e masakrës të mbahen përgjegjës për veprimet e tyre në Srebrenicë, me qëllim që të parandalohen masakra të tjera në të ardhmen”.

Masakra e korrikut të vitit 1995 në Srebrenicë ishte një prej mizorive më të rënda që ndodhën gjatë konfiktit në Bosnje-Hercegovinë, që zgjati nga prilli i vitit 1992 deri në nëntor të vitit 1995.  Gjatë kësaj periudhe u zhvendosën më tepër se 2 milionë njerëz, mbi 100 mijë u vranë dhe dhjetra mijëra iu nënshtruan shkeljeve të ndryshme nga përdhunimi tek torturat. za

JEB BUSH HYN ZYRTARISHT NË GARËN PËR PRESIDENT TË SHBA

VOAL – Ish-guvernatori i Floridas, Jeb Bush më në fund ka zyrtarizuar kandidaturën e tij republikane për President të SHBA-së.

Në një video para zyrës së tij në Majemi, 62-vjeçari, vëllai i ish-presidentit George W. Bush, deklaroi: Unë jam i gatshëm të udhëheq.

Ai premtoi se do të mbrojë pjesën më vulnerabël të shoqërisë dhe do të heqë barrierat sociale.

Pjesa konservative e partisë së tij është ende skeptike. Sondazhet e fundit tregojnë se ai ka ende terren për të fituar mes kandidatëve republikanë.

Në videon e tij të fundit të titulluar “The Greatest Century” (Shekulli i madh), ai flet me nota optimizmi duke thënë: “Unë shoh një vend të madh në prag të shekullit të saj më të madh, dhe unë jam gati ta udhëheq”, transmeton Top Channel.

Gjatë një turi në Europë javën e kaluar,  Bush paralajmëroi se ai nuk do të heqë dorë nga bindjet e tij kryesore, dhe pse disa nuk mbështeten nga partia e tij.

“Nuk do të ndryshoj veten. I respektoj njerëzit që nuk janë dakord me mua, por nuk do të ndryshoj këndvështrimet e mia, sepse sot dikush ka një këndvështrim të ndryshëm”, tha Bush.

New York Times – SHBA E GATSHME PËR T’IU PËRGJIGJUR AGRESIONIT RUS NË EVROPËN LINDORE

 

VOAL – NJU JORK – E përditshmja New York Times shkruan se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të gatshme të dërgojnë tanke dhe armatim të rëndë në Evropën Lindore për të zmbrapsur një agresion të mundshëm rus në këto vende.

Kjo lëvizje vjen si kundërpërgjigje ndaj një agresioni të mundshëm rus. Deri tani, gazeta amerikane thotë se do të vendosen më shumë se 5 mijë trupa në vendet baltike. Kjo është hera e parë që SHBA-­të po vendosin pajisje ushtarake në Europë në këtë masë, që pas përfundimit të luftës së ftohtë. SHBA-­të i druhen Rusisë dhe influencës së saj në vendet baltike (Estoni, Letoni, Lituani), që pas aneksimit të Krimesë nga ana e Moskës. Vetë vendet baltike e kanë kërkuar prezencën ushtarake të NATO-­s dhe SHBA-­ve, pasi edhe ato i druhen shumë një agresioni rus.

HILLARY CLINTON: MJAFT ME PRIVILEGJET PËR NJË GRUSHT NJERËZ – PRANDAJ PO GAROJ PËR PRESIDENTE

VOAL – NJU JORK – “Mjaft me privilegjet për një grusht njerëz. Ende jemi duke luftuar për të dalë nga kriza dhe frytet e rimëkëmbjes ende nuk i shijojnë të gjithë. Prandaj dua të garoj për presidente të Shteteve të Bashkuara.”

Kështu ka thënë sot Hillary Clinton në New York në mitingun e saj të parë elektoral si kandidate për në Shtëpinë e Bardhë, ku u prit me një standing ovation nga mijëra veta. “Amerika duhet të vazhdojë ta afirmojë leadershipin e saj për paqe, siguri dhe përparim në botë,” ka shtuar ish Sekretarja e Shtetit.

Në fund të mitingut, kur kishin arritur në skenë i shoqi Bill e nga e bija Chelsea, mijëra vetëve të pranishëm iu ka thënë: “E keni mbajtur Atdheun tonë mbi shpatullat tuaja. Tani është momenti juaj.” ansa

Hillary Rodham Clinton

Hillary Rodham Clinton, Bill Clinton, Chelsea Clinton, Marc