VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Dorëhiqet shefi ekzekutiv i Volkswagenit

Shefi ekzekutiv i Volswagenit Martin Winterkorn dha sot dorëheqjen në kuadër të skandalit që ka përfshirë këtë kompani gjermane, pasi u bë i ditur fakti se ka manipuluar të dhënat për ndotjen e ajrit nga 11 milionë makina të saj me naftë, për ta bërë të mundur që këto makina të kalonin testin e ndotjes.

Zoti Winterkorn bëri një deklaratë publike ku merrte përgjegjësi për “parregullsitë” e vërejtura në motorët me naftë, por tha se “nuk ishte në dieni se kishte pasur shkelje”.

“Volkswagen ka nevojë për një fillim të ri, edhe në radhët e personelit,” tha zoti Winterkorn. “Unë po hap rrugën për këtë fillim të ri, duke dhënë dorëheqjen”. Ai shtoi se Volkswageni duhet të vazhdojë procesin e “sqarimeve dhe transparencës”.

Të premten, Agjencia Amerikane për Mbrojtjen e Mjedisit tha se Volkswagen kishte pajisur rreth 500 mijë makina me naftë në Shtetet e Bashkuara me një program kompiuterik që aktivizohej gjatë testit për ndotjen e ajrit, por çaktivizohej gjatë ngarjes së rregullt të makinës.

Skandali Volkswagen – Merkel kërkon hetim urgjent, Berlini krijon komisionin special

VOAL – BERLIN, 22 SHTATOR – Kancelarja Merkel kërkon hetim urgjent rreth skandalit të Volkswagen. Berlini krijon komisionin e posaçëm hetimor, shkruan Voice Of Albanians. Ministri i Transporteve Alexander Dobrindt shpalli përbërjen e komisionit, i drejtuar nga nësekretari për Transportet Michael Odenwald.
Kreu i instituti ekonomike gjerman DIW, Marcel Fratzscher, paralajmëron pasojat e gjera dhe të thella të skandalit. Në intervistën dhënë gazetës Bild parashikon humbje të vendeve të punës dhe ndikime ndaj prodhimeve made in Germany. Gjobat që duhet të paguajë VW janë gjëja më e pakët. Sipas ekonomistit gjerman, rasti mund të dëmtojë eksportin gjerman të makinave në përgjithësi.

Vetura e parë Volkswagen

Pallati Elizé hap dyert për Panairin ‘Ditët e Trashëgimisë Evropiane’

Kjo ngjarje e vjeshtës që ka për qëllim prezantimin e trashëgimisë kulturore publikut të gjerë, e cila gjithmonë mbledh një numër të madh të turistëve të interesuar. Franca me këtë rast nga thesaret e mbrojtura ekspozon sende që dëshmojnë interesin e popullit francez për shekujt e historisë së gjatë të artit.

Përveç veprave të arkitekturës dhe të objekteve të shenjta, në Panair janë të ekspozuar edhe gërmimet arkeologjike, mobilet, fondi letrar dhe trashëgimia ushtarake.

Përveç panairit të sendeve dhe antikiteteve, në Ditët e Trashëgimisë Evropiane, dyert e tyre i hapin edhe objektet tjera, si vilat, kështjellat, shkollat, teatrot, ambasadat dhe spitalet për publikun ku ofrojnë turne për turistë, koncerte, shfaqje apo seminare. aa

Skandali Volkswagen – 11 milionë automjete me defekte në motorët diesel

Franca tani kërkon një hetim evropian

VOAL – PARIS, 22 SHTATOR – Duhet një hetim evropian, përfshirë atë francez, pas skandalit të Volkswagen, shkruan Voice Of Albanians, sipas ANSA-s. Kështu thotë ministri francez i Financave Michel Sapin.

“Është e parakohshme të themi çfarë mase të veçantë të marrin dhe nëse automjetet e Volkswagen të shitur në Evropë kanë të njëjtin defekt. Gjithsesi jemi duke e marë seriozisht në shqyrtim këtë çështje. Jemi në kontakt me ndërmarrjen dhe Agjencinë e Shba për Mjedisin,” thotë Lucia Caudet, zëdhënëse e Komisionit Evropian për Tregtinë e Brnedshme.

Ministri i Jashtëm gjerman Frank-Walter Steinmeier kërkon një sqarim sa më të shpejtë: “Shpresoj të bëhet një qartësim i shpejtë mbi sasinë e të dhënave që janë prekut teknisht. Është me rëndësi të nxirren pa vonuar përgjegjësit dhe kjo është në interes të vetë.”

Volkswagen pranon se i shkeli normat antismog në SHBA dhe titulli fundoset në bursë, duke humbur 22% në renditjen e Frankfurtit. Është rënia më e madhe pas vitit 2008, dhe kostoja për partnerët është 12,9 miliardë. Një ditë dramatike në tregun aksioner që pasqyron mirë ‘traumën’ kombëtare dhe që mbyllet para se SHBA të kërkojnë veprim penal ndaj grupit të Wolfsburg.

Jahti merr flakë në det – presidenti i klubit të Napolit shpëtohet me helikopter (Foto)

 

NAPOLI – Merr flakë në det jahti i presidentit të klubit italian të Napolit, Aurelio De Laurentiis. Sipas mediave italiane, De Laurentiis ndodhej në jaht bashkë me familjen dhe disa miq, të cilët fatmirësisht janë shpëtuar në kohë me ndihmën e një helikopteri.

Mësohet se jahti rreth 32 metra i gjatë ka marrë flakë në brigjet e Napolit, ndërsa nuk dihen ende shkaqet e ngjarjes. Incidenti ka ndodhur pak orë para ndeshjes ndërmjet Napolit dhe Lazios në kuadër të Serie A.

jh2jht3

Kancelarja Angela Merkel tek der Spiegel si Nënë Tereza

Voal – Gazeta e njohur gjermane Der Spiegel në numrin më të ri ka dalë me një kopertinë shumë të veçantë  që lidhet edhe me krenarinë e ne shqiptarëve.

Në ballinën e javores më të njohur gjermane me 6 milionë kopje tirazhi është paraqitur kancelarja Angela Merkel, që mban veshur vellon e murgeshës më të famshme botërore, atë të Nënë Terezës, me diçiturën Mutter Angela, Nënë Angela.

Është një portret i bukur, ku zonja Merkel duket gjithë forca dhe energji për të përballuar këtë dramë që e ka pllakosur Europën, ku sot liderët e saj dallohen duke ngritur mure me tela me gjëmba apo duke mbyllur kufijtë, ndërsa përballë me ta ka dalë kancelarja Gjermane! Zoti qoftë me të!

19-09-2015 12-23-24

U prit, në emër të Papës, familja e refugjatëve sirianë e strehuar në Vatikan

Që prej disa ditësh, famullia e Shën Anës në Vatikan ka strehuar një familje refugjatësh sirianë, përbërë nga babai, nëna e dy fëmijë. Mbërrijnë nga qyteti i Damaskut, të cilin e kanë lënë për shkak të luftës. Njoftimin e jep Lëmoshtaria Apostolike, në një komunikatë.

Është familje e krishterë e ritit greko-melkit katolik, nga Patriarkati i Antiokisë. Banon në një apartament pranë Vatikanit e siç njofton Lëmoshtaria, për të ka filluar procedura e kërkimit të mbrojtjes ndërkombëtare. Sipas ligjit, për gjashtë muajt e parë pas paraqitjes së kërkesës, azilkërkuesit nuk mund të punojnë, prandaj do të ndihmohen nga bashkësia famullitare. Derisa Italia të vendosë nëse do t’i njohë apo jo statusin e refugjatit, nuk mund të jepet asnjë informacion tjetër për familjen, prandaj Vatikani u lutet mediave të respektojnë dëshirën e anëtarëve për të mos u intervistuar.

Për familjen e dytë, informacion i rezervuar

Përsa i përket familjes së dytë, që duhet të strehohet nga famullia e Shën Pjetrit, Lëmoshtaria Apostolike nënvizon se nuk do të japë lajme deri në përfundimin e udhës ligjore. Që prej vitesh, nënvizohet në komunikatë, Papët kanë kontribuar në pagesën e taksave për lejen e qëndrimit të refugjatëve të strehuar në Qendrën Astalli të jezuitëve në Romë. Vetëm në vitin 2014 janë dhënë 50 mijë euro për këtë qëllim. Gjithashtu, Lëmoshtaria Apostolike ndihmon çdo ditë mijëra njerëz e familje refugjatësh, duke furnizuar me ushqime dhe ilaçe shumë qendra mikpritjeje të Romës.

Që prej disa ditësh, një ambulancë moderne e lëvizshme, dhuruar Papës nga Baviera e Gjermanisë, që përdorej deri tani vetëm gjatë ngjarjeve ku merrte pjesë Ati i Shenjtë, është vënë në dispozicion të refugjatëve, në ditë të caktuara të javës. Ajo do të lëvizë në qendrat e mikpritjes në periferi të Romës, edhe nëse akoma nuk janë miratuar. Vullnetarët, që do të shërbejnë me këtë ambulancë, janë mjekë, infermierë e roje zvicerane, janë nëpunës të Vatikanit, të Universitetit Tor Vergata në Romë dhe anëtarë të Shoqatës së Institutit të Mjekësisë Solidare. radiovaticana.va

Policia hungareze i spraps me dhunë refugjatët në kufi

Në vendkalimin kufitar ndërmjet Serbisë dhe Hungarisë, “Horgosh 2” janë ngritur tensionet kur një grup i refugjatëve, kryesisht nga Siria dhe Afganistani, kanë tentuar ta shpërthejnë rrethojën e metaltë të cilën autoritetet hungareze e kanë vendosur për të bllokuar hyrjen e refugjatëve në territorin e tyre.

Policia ka përdorur gaz lotsjellës dhe topa uji për t’i sprapsur refugjatët. Tensionet kanë zgjatur deri rreth orës 17:30 dhe ato po vazhdojnë.

Në vendngjarje janë parë një numër i refugjatëve të përgjakur, si dhe sy të ënjtur nga lotsjellësi, si pasojë e përplasjes më policinë hungareze.

Rrethoja e metaltë në “Horgosh 2” tashmë është e padukshme dhe aty po qëndrojnë kordonë të policisë hungareze. Në anën tjetër, policia serbe i ka lutur refugjatët që të largohen nga zona dhe të mos hyjnë në konflikt me policinë hungareze.

Zona është dukë u mbikëqyrur nga helikopterët, ndërkohë që policia hungareze ka sjellë aty dhjetëra automjete të blinduara dhe në mënyrë të hapur i ka kërcënuar refugjatët se do ta përdorë dhunën në qoftë se ata përpiqen të hyjnë në Hungari.

Duke ikur nga lotsjellësi, refugjatët janë tërhequr rreth 50 metra nga punkti kryesor në “Horgosh 2”. Në mesin e refugjatëve ka qindra gra dhe fëmijë.

Ndërkaq, vendkalimi kufitar kryesor, ndërmjet Serbisë dhe Hungarisë, Horgoshi, edhe më tutje mbetet i mbyllur.

Ushtria dhe policia hungareze gjatë ditës kanë sjellë përforcime si dhe kanë vendosur kamera dhe reflektorë për mbikëqyrje.

Shumica e refugjatëve, të cilët po qëndrojnë në të ashtuquajturën “tokë e askujt” në vendkalimin kufitar kryesor “Horgosh”, janë të revoltuar me qëndrimin gjithnjë e më të qartë të autoriteteve hungareze, se nuk do t’i lejojnë të kalojnë në territorin e tyre.

Refugjatët po bartin mbishkrime “Merkel, ndihmoju sirianëve” dhe “Turpërohu Evropë”.

Një djalosh, në shpinën e tij kishte shkruar “Po vdesim”.

Në të njëjtën kohë, disa refugjatë kanë pranuar që me autobusë, të cilët autoritetet e Serbisë i kanë dërguar në Horgosh, të kthehen në qendrën e pranimit në Kanjizhë, në afërsi të Horgoshit.

Ata po shpresojnë se nga aty do të kenë sukses të shkojnë në Shid dhe të kalojnë në Kroaci.

Itinerari i ri nëpër Kroaci, tashmë është një nga temat kryesore që bisedohet ndërmjet refugjatëve. Disa prej tyre i pyesin gazetaret dhe vullnetarët që kanë shkuar t’i ndihmojnë, se sa është larg Shidi, a i pret edhe atje rrethoja e metaltë dhe a mund të hynë në Kroaci.

Një i ri nga Siria, i cili ashtu sikurse edhe disa refugjatë tjerë, ishte nisur të hipte në autobus, tha se do t’ia mësynte Kroacisë.

“Është problem i madh nëse qëndrojmë këtu. Po vijnë njerëz të tjerë, ndërkaq nuk ka as ushqim e as ujë. Po shkojmë deri në Kroaci ose Slloveni. Kjo është rruga jonë përmes Kroacisë. Po shpresojmë që atje do të na lejojnë të hymë”, tha i riu.

Melita Shunjiq nga Komisariati i Lartë për Refugjatë i Kombeve të Bashkuara (UNHCR), ka theksuar se situata në Horgosh po ndryshon në mënyrë konstante. Ndërkohë që ata po u bëjnë thirrje refugjatëve që të shkojnë në Kanjizhë, për shkak se aty ka kushte më humane se sa në kufi.

“Shikoni, ka shumë njerëz më fëmijë të vegjël, ka shtatzëna, ka edhe invalid në karroca. Atyre duhet t’iu ofrohen kushte tjera. Ato i kanë në Kanjizhë dhe për këtë arsye po i lusim që të shkojnë atje”, tha Shunjiq dhe shtoi:

“Shpresojmë që Bashkimi Evropian, të gjitha shtetet e saj, më në fund ta marrin përgjegjësinë e tyre ndaj azilit dhe ndaj atyre që po kërkojnë mbrojtje”, theksoi Shunjiq.

Një refugjat tjetër nga Siria, ka shpjeguar se të qenit refugjat nuk ka qenë zgjidhja që ka dëshiruar.

“Çfarë do të bëje ti? Unë duhet të bëj diçka. Ne nuk kemi dashur të jemi refugjatë. Deri para 5 vjet, ne kemi qenë njerëz normal. Unë jam elektro-inxhinier. Kam pasur punë. Familja më ka mbetur në Damask. Jam detyruar t’i lë dhe kjo më dhemb shumë. Nuk jam i lumtur pse jam këtu dhe në vazhdimësi më refuzojnë. Ne jemi njerëz”.

“Ndoshta do të gjejnë mirësi në zemrat e tyre dhe do të na lejojnë të kalojmë. Disa nga këta njerëz kanë shitur shtëpitë e tyre që të shkojnë në Evropë. Nuk kanë më para. Lufta 5 vjeçare na ka rraskapitur të gjithëve. Kjo dhemb shumë dhe nuk di çfarë të them tjetër, përveç asaj se duhet t’i lejojnë këta njerëz që të kalojnë tutje”, tha siriani.

Një bashkatdhetar i tij, theksoi se nuk kanë pasur zgjidhje tjetër, përveç se të nisen në këtë rrugë.

“Disa e përkrahin njërën palë në konfliktin në Siri, e disa të tjerë palën tjetër. ne jemi gjetur ndërmjet armëve. Është dashur të vendosim se a do të vdesim nga bombat ose në barkat ndërmjet Turqisë dhe Greqisë. Kemi zgjedhur këtë të dytën dhe mbijetuam”, tha i riu nga Siria.

Përgatiti: Bekim Bislimi

Papa: Kujdes jemi në rrezik nga infiltrimi i ISIS përmes fluksit të refugjatëve

Voal – Papa Françesku ka fajësuar sistemin “e keq dhe të padrejtë” global kapitalist për krizën e refugjatëve dhe emigrantëve me të cilën Evropa po përballet tani – Duke paralajmëruar se xhihadistët e Shtetit Islamik mund të përfitojnë nga fluksi masiv dhe të kalojnë në BE pa u vënë re.

Lëvizja e emigrantëve ekonomikë dhe rrjedha e refugjatëve që ikin nga zonat e luftës në Lindjen e Mesme dhe Afrikës është vetëm “maja e një ajsbergu” të cilin Papa nënvizoi atë që ai beson se është shkaku kryesor i krizës.

“Shkaku është një sistem i keq dhe i padrejtë socio-ekonomik, në çdo gjë, në botë”, tha Papa në një intervistë me transmetuesin katolik portugez Radio Renascenca. “Këta njerëz të varfër janë larguar nga lufta, uria, por kjo është maja e ajsbergut.”

I pyetur në lidhje me sfidën e mirëpritjes së refugjatëve dhe emigrantëve që mbërrijnë në shtëpitë e BE-së, Papa paralajmëroi se ndërsa qëndrimet e përgjithshme të njerëzve në lidhje me pranimin e të huajve kanë ndryshuar për keq, një kërcënim të ri terrorist është i pranishëm që nuk ishte aty më përpara.

Image

Suedia thërret në bisedë informative ambasadorin rus – nuk pranojmë kërcënime

Ministria e Jashtme e Suedisë ka thirrur në bisedë informative ambasadorin rus, pasi Moska ka kërcënuar me masa hakmarrëse nëse vendi skandinav i bashkohet NATO-s.

“Ne jemi shtet i pavarur dhe vendimet për sigurinë tonë i marrim në mënyrë të pavarur. Nuk pranojmë kërcënime dhe kam thirrur në bisedë informative ambasadorin rus [Viktor Tatarintsev], për të kërkuar shpjegime”, ka thënë ministrja e Jashtme e Suedisë, Margot Wallstrom.

Reagimi i saj ka ardhur pasi zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, ka thënë se Moska do të marrë “masa hakmarrëse” nëse Suedia i bashkohet NATO-s.

“Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të ketë pasoja politike-ushtarake dhe në politikën e jashtme”, ka thënë Zakharova.

Opinioni publik në Suedi ka qenë për kohë të gjatë kundër anëtarësimit në NATO, por sondazhet e fundit kanë treguar rritje të mbështetjes, sidomos pas ndërhyrjes së Rusisë në Ukrainë.

Orban: BE t’iu japë 3 miliardë euro vendeve në kufi me Sirinë

VOAL – BUDAPEST, 12 SHTATOR – Kryeministri hungarez Viktor Orbani i kërkon Bashkimit Evropian të japë 3 miliardë euro për vendet kufitare me Sirinë në mbështetje të refugjatëve, shkruan Voice of Albanians (voal.ch).

Orban thekson se kjo shumë mund të gjendet nga BE-ja me një tejkalim 1% në bilanc ose me një reduktim të përgjithshëm të shpenzimeve me 1%.

Kryeministri pohon se një mbështetje financiare për Turqinë, Libanin e Jordaninë mund t’i japë fund emigracionit masiv në Evropë. “E kam një plan të cilin do t’ia paraqes BE-së,” ka thënë Orbani. ansa

 

Merkel – Më tronditën pamjet e fëmijës sirian

Kancelarja gjermane, Angela Merkel është shprehur se pamjet e fëmijës sirian Aylan Kurdi në brigjet e Bodrumit e kanë tronditur dhe mërzitur shumë. Merkel në një deklaratë në gazetën “Rheinische Post” ka pohuar se “ashtu siç më kanë tronditur dhe mërzitur ato fotografi po ashtu shumë më kanë zemëruar ata persona të cilët nisën me gomone pa jelekë shpëtimi në mes të detit, ato njerëz të pashpresë”.

Ajo ka vënë në dukje se për shkak të krizës së refugjatëve Europa po përballet me një nga problematikat më të mëdha të 10 viteve të fundit.

“Në njërën anë duhet të bëjmë gjithçka për të parandaluar vdekjen e njerëzve që duan të mbërrijnë Europë nëpërmjet detit, ndërsa në anën tjetër duhet të sigurojmë përshtatjen e një numri të madh të tyre që janë strehuar në rast se ato do të jenë të përhershëm. Këtu dua të rikujtoj ‘Dinjiteti dhe nderi i njeriut është i pacenueshëm’, që është neni i parë i kushtetutës”, ka thënë ajo.

Pyetjes për kapacitetin se sa refugjatë mund të përballojë Gjermania çdo vit Merkel i është përgjigjur se “në lidhje me këtë çështje nuk mund të jepet një përgjigje e thjeshtë. Kushtetuta jonë nuk njeh ndonjë kufi për azilantët dhe ato që janë në ndjekje. Kjo është e vlefshme edhe për ato që largohen dhe vijnë tek ne për shkak të luftës”.

Ndërsa në lidhje me refugjatët që vijnë nga vendet e Ballkanit në Gjermani për një mirëqenie më të mirë kancelarja Merkel tha se për këto janë përshpejtuar proceset e përpunimit të kërkesave të azilit dhe se ato që nuk kanë një arsye të duhur për azil duhet të dërgohen me shpejtësi në vendet e tyre.

Kancelarja gjermane gjithashtu i ka konsideruar të drejta edhe kritikat ndaj ministrit të Drejtësisë së Gjermanisë, Heiko Maas për mos reagim të menjëhershëm ndaj faqeve të rrjeteve sociale të cilat kanë publikime për nxitje dhe urrejtje të popullit.

Në lidhje me një ndërhyrje të mundshme të politikës ndaj publikimeve në Facebook, Merkel ka pohuar se: “Nëse personat në faqet sociale nën emrin e tyre gjenden me shprehje për nxitje dhe të urrejtjes popullore atëherë jo vetëm qeveria por edhe vetë Facebook-u duhet të marrë masa. Për këtë rregullat e duhura janë të pranishme edhe në Facebook, mjafton që kjo të vihet në zbatim”.

Hungaria ndërton mur kundër emigrantëve – do të punojnë edhe të brugosurit

VOAL – BUDAPEST, 11 SHTATOR – Dyndje rekord të emigrantëve në Hungari nga Serbia, shkruan Voice of Albabians (voal.ch). Përgjatë binarëve drejt Rozske kanë kaluar mbi dyqind emigrantë në dhjetë minuta, siç ka konstatuar i dërguari i ANSA-s në Serbi, A Horgos,  emigrantët arrijnë me autobusë.
Kryeministri hungarez Viktor Orban, i djathtë, siguron se “nga 15 shtator, kur do të hyjë në fuqi normativa e re më e ashpër ndaj emigracionit, emigrantët që do të hyjnë në Hungari ilegalisht, do të arrestohen. Emigrantët – është ankuar kryeministri i djathtë – refuzojnë të bashkëpunojnë me autoritetet, nuk duan të regjistrohen dhe pushtojnë stacionet hekurudhore.”
Për të përfunduar murin në kufi me Serbinë, do të përdoren edhe të burgosurit. Kështu ka konstatuar i dërguari i ANSA-s në Rozske: janë të paktën 50, të shoqëruar nga policia dhe nga ushtarakë të armatosur me ak47, e vënë tela me gjemba dhe rrjeta.

Gazetarja hungareze që i vuri stërkëmbëshin një refugjati me fëmijën u pushua nga puna (video)

Burri me fëmijën në krahë i ikte policisë në kufirin midis Serbisë dhe Hungarisë, ndërsa gazetarja hungareze i vuri stërkëmbëshin dhe i rrëzoi të dy . Tashmë ajo është pushuar sepse xhesti i saj i paskrupullt bëri xhiron e  botës.

camerawoman_trips_refugees_in_hungaryx_she_fired_crop1441748736015.jpg_1718483346

Të martën më 8 shtator gazetari gjerman  Stephan Richter shpërndau një video 20 sekonda regjistruar afër qytetit hungarez  Roszke, midis kufirit serb e hungarez që është përdorur si rrugë nga refugjatët për të hyrë në Hungari.

Video tregon se si një grup refugjatësh i ikinin policisë, dhe një grua e cila ndërsa regjistronte me kamer televizive, i vuri stërkëmbëshin një burri që kishte fëmijën në krahë duke i rrëzuar që të dy. Të tjera pamje të së njëjtës skenë të dhimbëshme u regjistruan edhe nga agjensia Reuter, që tregonin se si fëmija qante ndërsa ngrihej në këmbë.

Gazetarja një freelance quhet Petra Laszlo dhe në ato momente po regjistronte për televizionin hungarez Nemzeti Televízió, me orientim nacionalist sipas partisë të djathtë Jobbik.

Vetëm pas shpërndarjes të videos, drejtori i televizionit Nemzeti Televízió botoi në  Facebook se gazetarja Petra Laszlo ishte pushtuar nga puna për një sjellje “të papranushme”.

enhanced-13286-1441734594-2

Emigrantët, Europa dhe feja

Udhëheqësit e Francës dhe të OKB-së dënuan sot zyrtarët të cilët kanë thënë se Europa duhet të pranojë vetëm refugjatë nga Lindja e Mesme që janë të besimit të krishterë.

Pasi dy kryetarë bashkie në Francë thanë ditët e fundit se do të pranonin në qytetet e tyre vetëm refugjatë të krishterë dhe jo refugjatë myslimanë, Ministri i Brendshëm i Francës Bernard Cazeneuve e kritikoi qëndrimin e tyre në një intervistë televizive.

“Nuk jam në gjendje ta kuptoj këtë dallim”, – tha ai. “E dënoj dhe e cilësoj këtë një qëndrim shumë të keq”. Në Siri janë duke u persekutuar një numër pakicash. Të krishterët nga Lindja e Mesme duhen mirëpritur, por ka edhe myslimanë dhe pakica të tjera që janë persekutuar atje me të njëjtin barbarizëm.”

Në kushtet kur Europa është duke u përballur me fluksin më të madh të imigrantëve që nga Lufta e Dytë Botërore, kryeministri hungarez i krahut të djathtë, Viktor Orban, ka thënë se bashkështetasit e tij janë “të frikësuar” se në se Europa pranon një numër kaq të madh myslimanësh nga Siria, Iraku, Afganistani dhe vende të tjera, kjo do të minonte rrënjët kristiane të Europës.

“Është absurde të mendosh, – tha zoti Orban, – kur gjermanët thonë se kanë për të shpenzuar miliarda dollarë për të ndihmuar të porsaardhurit, në vend që t’u japin para vendeve përreth zonës së krizave, ku duhet t’i ndalin emigrantët. Kjo do ishte diçka më e mirë për të gjithë. Do të kushtonte më pak. Qëndrimi ynë nuk duhet të vihet aspak në pikëpyetje për nga morali”, – tha kryeministri hungarez.

Slovakia fqinjë muajin e kaluar njoftoi se do të pranonte vetëm emigrantë të krishterë, ngaqë atje nuk ka xhami, gjë që sipas zyrtarëve do t’ua bënte imigrantëve të vështirë integrimin në këtë vend.

Peter Sutherland, përfaqësuesi i posaçëm i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Ban Ki-moon për emigracionin dhe zhvillimin, tha sot se zgjedhja e refugjatëve të krishterë për favorizime kundrejt atyre myslimanë, përbën shkelje të parimeve bazë të Kombeve të Bashkuara.

Këngëtari Bono falenderon Kancelaren Merkel dhe thotë se është “simboli moral për Evropën”

Voal – Këngëtari Bono, lideri i grupit irlandez U2 gjatë një vizite në Milano në tha se Europa duhet duatrokitur për kthesën që bëri ndaj refugjatëve. Në një intervistë në Torino në të La Stampa, Bono tha se imazhi i Aylanit të vogël në plazh – dhe fotot e fëmijëve gjermane që u ofrojnë lodrat e tyre për refugjatët sirianë – “do të mbetet në historinë e Evropës.”

Ai citohet të ketë thënë: “. Mund të vërtetë të jetë në një pikë kthese për Europën nëse dëshiron që të jetë në shekullin e 21”

Bono pati një falënderim të veçantë për kancelaren gjermane Angela Merkel, duke thënë se ajo “është bërë një simbol moral për Evropën.”

“Këtë javë, diçka e pabesueshme ka ndodhur, dhe Evropa nuk është e njëjtë si ajo e shtatë ditëve më parë.”

Bono ishte në Itali në fillojë një turne evropian dhe do të jetë i pranishëm në një ceremoni në OKB me qëllim për t’i dhënë fund urisë në botë.

Bono ka zgjedhur si datë vitin 2030! Ashtu u bëftë!

Europa e hipokritëve-Ndihma gjermane për refugjatët është prekëse, madhështore dhe historike Nga Heribert PRANTL

Greqia ishte vetëm paraloja; sfida e madhe vjen tash. Tani nuk bëhet fjalë për euron dhe unionin monetar, por për njerëz në mjerimin më të hidhur. Tani puna është nëse dhe si dëshiron dhe mund Europa të organizojë mbijetesën e qindra-mijëra refugjatëve. Ndoshta janë shumë më tepër refugjatë; ndoshta janë dy milionë apo tre. Por Bashkimi Europian është një union me 510 milionë njerëz. Kësaj Europe nuk i zihet fryma nëse pranon refugjatë lufte nga Siria. Kësaj Europe i zihet fryma nëse nuk i pranon ata: atëherë i zihet fryma për shkak të koprracisë, egomanive nacionale dhe hipokrizisë së saj.Tani duhet të dëshmohet se çfarë vlere vërtet kanë të drejtat themelore europiane. Tani duhet të dëshmohet se ç’rëndësi ka motoja “hapësirë e të drejtës, sigurisë dhe lirisë”. Tani duhet të dëshmohet nëse e gjithë kjo është më shumë se një ujëvarë plot me fraza. Tani duhet të dëshmohet nëse konventat që i kemi nënshkruar janë më shumë se disa copa letre. Nëse vendet thelbësore europiane si Hungaria apo Polonia nuk duan të pranojnë njerëz që janë në mjerimin më të madh, sepse ata kanë besimin e gabuar, atëherë kjo është tradhti e lartë e vlerave për shkak të të cilave është themeluar Bashkimi Europian. Nuk mund dhe nuk bën të ndodhë që pjesë të Europës të kthehen pas Traktatit të Paqes së Vestfalisë. Europa nuk jeton vetëm nga euroja; ajo jeton nga vlerat e saj, nga liria e besimit dhe ndërgjegjes, liria e individit, barazia e njerëzve para ligjit dhe liria e lëvizjes. Europa jeton edhe nga mbrojtja e dinjitetit njerëzor. Nëse për të nuk kanë më vlerë këto vlera, atëherë nuk ka vlerë as mbijetesa e Europës.E drejta e Europës nuk është e drejta e të fortit; Europa jeton nga fuqia e të drejtës. E drejta është atëherë e fuqishme kur e mbron të ligshtin. Andaj e drejta e azilit i përket garancive thelbësore të të drejtës europiane. Tashmë 25 vjet Europa merret me ligjet e saj të azilit. Nuk ka ligj unik europian për azil, as njohje të dyanshme të vendimeve për azil. Sa i përket refugjatëve Europa deri më tani nuk është union, por një konglomerat egoistësh të kombeve të ndryshme.

Gjermania tani është duke pranuar një numër të madh të refugjatëve nga Siria, refugjatë që në Hungari po keqtrajtohen dhe në Austri po përcillen tutje. Kjo është prekëse dhe madhështore, kjo është historike. Lokaliteti i parë i madh ku pranohen refugjatët është Müncheni, është ai vend ku refugjatët gjejnë përkujdesjen e parë – nga shteti, nga burokracia që kësaj radhe po funksionon në mënyrë të përsosur, nga një kryetar qyteti me zemër dhe nga një shoqëri civile e përzemërt. Një përzemërsi e tillë nuk i zgjidh problemet e mëdha, të cilat e presin shtetin dhe shoqërinë gjatë integrimit të refugjatëve. Por ajo ndihmon t’i qasemi problemeve – në Berlin, në Bruksel, në kryeqytetet europiane dhe në qytetet në provincë.

Kryeministri i Bavarisë së Epërme e tha një fjalë, e cila vërtet duhet të mbahet mend, sepse mund ta ilustrojë përrallën gjermane të verës së vonshme, ndryshimin e paradigmës gjermane: “Çështjet juridike momentalisht për mua nuk janë aq të rëndësishme” – tani, siç proklamon ai, duhet të përqendrohemi në radhë të parë te “menaxhimi humanitar”. Kjo fjali premton ndihmë të parë; kush ankohet për ndihmën e parë, siç po bëjnë politikanë të ndryshëm në Europë, sepse ajo josh edhe më shumë hallexhinj – le t’i vijë turp. Kush nuk ndihmon në këtë mjerim të madh për shkaqe të trembjes së refugjatëve, pra të një lloj preventive të përgjithshme, sillet në mënyrë çnjerëzore. Unioni Kristian Social (CSU, parti qeverisëse në Bavari, v.j.) nuk duhet të jetë pjesë e kësaj; ky do të ishte orbanizimi i saj.

Një Europë orbaneske nuk do të ishte më Europë; Europa duhet t’i kthehet ndihmës solidare. Por Gjermania nuk duhet ta kushtëzojë ndihmën e saj duke iu referuar Europës, pra që edhe të tjerët të ndihmojnë. “Nëse çdonjëri pret derisa tjetri t’ia fillojë, atëherë askush nuk do t’ia fillojë!” Kjo fjali rrjedh nga një kohë e errët, ajo rrjedh nga afishet e vëllait dhe motrës Scholl (të cilët rezistuan kundër diktaturës së Hitlerit, v.j.). Këto fjalë nuk e kanë vendin vetëm në Muzeun e Rezistencës kundër Hitlerit. Sot secili duhet të mendojë vetë se çfarë rëndësie kanë këto fjalë sot dhe me çfarë obligimi na ngarkojnë – kryetarët dhe kryeministrat e BE-së gjithashtu.

Müncheni ka qenë qyteti i Marrëveshjes së Münchenit të vitit 1938; me atë diktat të Hitlerit nisi shkatërrimi dhe fundosja e asaj që kishte lënë pas në Europë Lufta e Parë Botërore. Sot Müncheni dhe qytetet e tjera që po pranojnë refugjatë do të mundnin – ndoshta, me shpresë – të themelojnë një traditë të re: Müncheni, Saalfeldi, Hamburgu si emra dhe simbole për mbrojtje dhe për ndihmë, për Europën e mirë.

Botuar në “Süddeutsche Zeitung”/-lli/dp

BE cakton kuotat e emigrantëve – gati dy të tretat Gjermanisë, Francës, Spanjës

VOAL – BRUKSEL, 7 SHTATOR – Ndërkohë që nuk ndalet eksodi i emigrantëve drejt Evropës, arrijnë nga Brukseli hollësitë e para të planit të BE-së dhe kuotat për vendet e ndryshme, shkruan Voice of Albanian (voal.ch).  60% për qind e tyre, pra 120 000, do të shkojnë në Gjermani, në Francë dhe në Spanjë.

Ndërkaq Angela Merkel i falënderoi qytetarët gjermanë të cilët i kanë mirëpritur refugjatët e ditëve të fundit. Berlini ka caktuar 6 miliardë euro për masat e rregullimit të refugjatëve të cilët po hyjnë në këtë vend gjatë këtyre ditëve.

“Ardhja e refugjatëve, ka thënë në një konferencë për shtyp Merkel, do të vazhdojë edhe në të ardhmen dhe do ta ndryshojë vendin tonë.”  “Duhet t’i bëjmë detyrat tona në atë mënyrë që ky ndryshim të jetë pozitiv. Kishim një fundjavë shumë emocionuese dhe drithëruese. Dhe dua t’i falënderoj të gjithë ata që janë marrë me urgjencën: komunat, Deutsche Bahn, forcat e rendit, zyrtarët dhe qytetarët të cilët me sinjalet e tyre të mirseardhjes i kanë dhënë vendit një imazh që e bën edhe më krenar vendin tonë.” ansa

Merkel: Emigrantët do ta ndryshojnë Gjermaninë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se fluksi i migrantëve në Gjermani “do të zaptojë dhe ndryshojë vendin” në vitet e ardhshme.

Merkel i ka bërë këto komente në një konferencë për gazetarë, pasi rreth 20,000 migrantë besohet se kanë hyrë në Gjermani gjatë fundjavës.

“Dua të falënderoj të gjithë ata që kanë ndihmuar në këtë situatë të jashtëzakonshme: agjencitë e ndryshme federale, agjencitë shtetërore, shumë vullnetarë, autoritetet komunale, hekurudhat e Gjermanisë, ushtrinë gjermane dhe shumë qytetarë që kanë mirëpritur refugjatët, duke treguar një imazh të Gjermanisë, i cili mund të na bëjë krenarë për vendin tonë”, ka thënë Merkel.

Qeveria e koalicionit e Gjermanisë ka rënë dakord që të lirojë miliarda euro për të ndihmuar shtetet federale dhe bashkitë që të përballen me numrin rekord të migrantëve.

Por, Merkel ka bërë thirrje për “shpëndarje të drejtë” të refugjatëve, duke thënë se “Evropa, bazuar në vlera, duhet të tregojë fytyrën e saj”.

“Duhet të rrisim përpjekjet nga Bashkimi Evropian. Vetëm një solidaritet i përbashkët evropian na mundëson ta zotërojmë këtë sfidë”, ka thënë Merkel.

Ndërkohë në Paris, presidenti i Francës, Franocis Hollande, ka thënë se Komisioni Evropian po përgatitet të zbulojë një propozim për kuotat e detyrueshme për vendet e BE-së, që të strehojnë 120,000 refugjatë.

Ai ka thënë se Franca do të pranojë 24,000.

“Kjo është krizë. E rëndë dhe dramatike. Por, ajo mund të vihet nën kontroll dhe do të vihet”, ka thënë Hollande.

Hungaria, gjatë javës së kaluar, i ka penguar migrantët të udhëtojnë drejt Evropës perëndimore, por të premten i ka hequr kufizimet.

Migrantët nga Lindja e Mesme, Azia dhe Afrika udhëtojnë përmes Ballkanit, përkatësisht Greqisë, Maqedonisë dhe Serbisë, përpara se të arrijnë në kufirin jugor të Hungarisë, pastaj në Austri dhe Gjermani.

Sirianët përbëjnë grupin më të madh të tyre dhe ndiqen nga afganët dhe eritreasit.

Mënyra e trajtimit të krizës me migrantë ka krijuar përçarje të mëdha brenda Bashkimit Evropian.

Hungaria ka akuzuar Gjermaninë se inkurajon fluksin e migrantëve. Autoritetet hungareze janë duke forcuar kontrollin kufitar dhe kanë paralajmëruar dërgimin e ushtrisë në kufirin jugor, nëse parlamenti e miraton një masë të tillë.

Kyreministri i Hungarisë, Viktor Orban, po ashtu ka thënë se vendi i tij nuk do migrantë myslimanë dhe ka tërhequr vërejtjen se Evropa “mund të humbasë identitetin e saj të krishterë”.

Shefi i Agjencisë për Refugjatë të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka thënë se kriza do të ishte “e kontrollueshme” nëse shtetet anëtare të BE-së do të pajtoheshin për një plan të përbashkët.

Papa Françesku, ndërkohë, i ka bërë thirrje çdo famullie evropiane dhe çdo komuniteti fetar të pranojë nga një familje refugjatësh, në shenjë solidariteti.

Përgatiti: Valona Tela

Shërbimi sekret çek – Rusia po krijon Rrjetin e Spiunëve në Evropë të ngjashëm me atë sovjetik

Agjencia e Republikës Çeke, për kundërzbulim, ka thënë se numri i spiunëve të Rusisë është shumë i lartë dhe se Kremlini po ndërton një rrjet të spiunëve në Evropë, të ngjashëm me atë të Bashkimit Sovjetik, para Luftës së Dytë Botërore.

“ Vlerësohet se Rusia është duke ndërtuar një strukturë në Evropë, mbi konceptin e Kominternit, e themeluar nga Bashkimi Sovjetik,” thuhet në raportin mujor të Shërbimit Informativ të Sigurisë së Çekisë, të publikuar dje. Kominterni, është shoqatë e partive komuniste e cila ishte themeluar nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1919.

Raporti thotë se Kremlini po mundohet të merr në kontroll organizatat e komunitetit rus në Çeki. Raporti potencon se Rusia vazhdon të jetë e interesuar në sektorin e energjisë në Çeki, sidomos për centralet bërthamore.

Emigrantët: Austria dhe Gjermania hapin kufijtë – Merkel: Nuk ka limite për azilin (Ilustrime me foto)

Gjermania pret sot 10 mijë refugjatë

VOAL – VJENË, BERLIN, 5 SHTATOR – Pas vendimit të refugjatëve për të mos hypur në trenat hungarezë dhe për të shkuar në këmbë në Austri dhe Gjermani, Vjena dhe Verlini i hapin kufijtë dhe Hungaria vendos t’iu vërë në dispozicion autobusët në mënyrë që emigrantët të arrijnë normalisht në Austri, shkruan Voice Of Albaniana (voal.ch). Zëdhënësi i kancelares gjermane i deklaron ndërkohë agjencisë ANSA: “Kemi zgjidhur fazën më emergjente.”

“Jemi duke bërë më të mirën e mundshme,” vazhdon deklarata e  Georg Streiterit. “Situata në Hungari po bëhej e patolerueshme. Mijëra veta po udhëtonin në këmbë prej disa javësh. Hungaria kishte paralajmëruar se ata do të arrinin në kufi, por nuk do ta kapërcenin kufirin. Kjo mund të përshkallëzonte situatën. Marrëveshja me Austrinë ka vlerë për zgjidhjen e fazës më emergjente, nuk është e përjetshme,” përfundon Streiter.

Gjermania kërkon një takim të jashtëzakonshëm të BE-së për emigracionin. Ndërkohë Kancelarja Angel Merkel në një intervistë të dhënë sot, qartëson: “Nuk ka një limit ndaj kërkesave për azil sa i përket numrit dhe ne duhet të bëjmë çfarë kërkohet.” Gjermania pret sot 10 mijë refugjatë.

Migranti: gioia arrivo in Austria,accolti con cibo e bevandeMigranti: tra 2.000 e 3000 già arrivati a frontiera AustriaMigranti: gioia arrivo in Austria,accolti con cibo e bevandeA Monaco tedeschi con abiti e giocattoli per migrantiHungary MigrantsMigranti: treno con oltre 500 migranti arrivato a MonacoHungary Migrants

Finlanda pranon 30 mijë refugjatë – ndërsa kryeministri ofron shtëpinë e tij

Voal – Kryeministri i Finlandës, Juha Sipila, ka thënë se do të ofrojë shtëpinë e tij për refugjatët.

Qeveria finlandeze ka thënë se pret deri në 30,000 azilkërkues këtë vit.

Sipila ka deklaruar se shtëpia e tij në Kempele, në veri të Finlandës, është përdorur pak deri më tash dhe se do të strehojë azilkërkues nga fillimi i vitit të ardhshëm.

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian po përpiqen të pajtohen për mënyrën e trajtimit të fluksit të migrantëve, shumica e të cilëve janë nga Siria.

Kryeministrja e Polonisë, Ewa Kopacz, ka përsëritur sot se pranimi i vetëm 2,000 migrantëve mjafton për vendin e saj.

Polonia, së bashku me Republikën Çeke, Hungarinë dhe Sllovakinë, kanë refuzuar kuotat e BE-së për shpërndarjen e refugjatëve.

Kryeministri finlandez ofron shtëpinë: Le të strehohen refugjatët

Eurozone summitKryeministri finlandez, Juha Sipila, ka ofruar shtëpinë e tij si qendër për strehimin e refugjatëve. Sipila ka thënë se shtëpia e tij do të jetë në dispozicion të refugjatëve nga data 1 janar 2016.

Kreu i qeverisë së Finlandës është intervistuar sot nga TV YLE, të cilit i ka thënë se familja e tij ka në pronësi një shtëpi të madhe, të cilën nuk e përdorin që nga koha e transferimit në Helsinki.

Sipila nuk ka specifikuar se sa mund të jetë kapaciteti i kësaj shtëpie, por me deklaratën e tij ai u bë zyrtari i parë i lartë i një vendi që flet në terma konkretë për ndihmë ndaj refugjatëve që u ikin zonave të luftës, në kërkim të një jete më të mirë në Europë.

/REL

Bernë – Merkel hedh poshtë mëtimin e Orbanit se refugjatët kërcënojnë identitetin kristian të Evropës

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, e gjykon fluksin e refugjatëve në Evropë, që janë në shumicë myslimanë, si një kërcënim për identitetin kristian të Evropës.

Gjykimi i Orban për refugjatët që u publikua në formën e një artikulli është hedhur poshtë nga kancelarja gjermane Angela Merkel.

“Nuk duhet haruar se ata që po vijnë… janë përfaqësues të një kulture krejtësisht ndryshe”, thekson Orban në artikull e tij të publikuar në të përditshmen gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).

“Në shumicë, ata nuk janë kristian por myslimanë. Është një çështje e rëndësishme, pasi Evropa dhe identiteti evropian kanë rrënjë të thella kristiane”, vazhdon ai.

“A nuk është kjo në vetvete shqetësuese që kultura kristiane e Evropës nuk është më e aftë të mbajë Evropën në sistemin e vlerave kristiane? Nëse e lëmë këtë jashtë vëmendjes, mendimi evropian mund të gjendet në minoritet në kontinentin e vet”, vlerëson kryeministri hungares.

Nga ana tjetër, në një aludim për këtë artikull, kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi gjatë një vizite në Bernë, se “kur kemi në mendje vlerat kristiane, atëher besoj se është e rëndësishme se dinjiteti i çdo qenieje njerëzore duhet të mbrohet në çdo vend që ajo është në rrezik”.

Shokon politikani britanik: Siriani i vogël vdiq nga babëzia e prindërve të tij!

LONDËR – Politikani britanik shokon me deklaratën e tij pas vdekjes së 3-vjeçarit sirian. Peter Bucklitsch, ish­ kandidati i UKIP, një parti euroskeptike britanike, tha së fëmija vdiq për shkak të prindërve të tij të babëzitur për një jetë më të mirë. “Siriani i vogël ishte i veshur mirë dhe i ushqyer mirë. Ai vdiq për shkak se prindërit e tij ishin të babëzitur pas një jete të mirë në Europë,” shkruajti ai në Twitter.

Reagime të shumta, sharje dhe indinjatë në drejtim të tij pasuan menjëherë. Pak më vonë llogaria e tij në Twitter u mbyll.

Emigruesve u lejohet hyrja në stacionin e trenave në Budapest (Reportazh dhe fotogaleri)

Autoritetet hungareze hapën stacionin kryesor të trenave në Budapest, por thanë se nuk do të ketë udhëtime drejt perëndimit

Emigruesit që shpresojnë të udhëtojnë drejt perëndimit vërshuan në stacionin kryesor të trenave në Budapest, por zyrtarët thanë se nuk do të ketë trena që udhëtojnë drejt Evropës perëndimore.

Policia u largua nga stacioni Keleti të enjten pas dy ditë bllokimi të migruesve që shpresojnë të hipin në trenat për në Gjermani, ku planifikojnë të kërkojnë strehim.

z2

 • Hungarian policemen stand by the family of migrants as they wanted to run away at the railway station in the town of Bicske, Sept. 3, 2015.

 • z1

  Migrants and police officers wait inside the Keleti Railway Station in Budapest, Hungary, Sept. 3, 2015. Migrants are now allowed to enter the station but direct trains from Budapest to Western Europe are currently out of operation until further notice.

 • Migrants storm into a train at the Keleti train station in Budapest, Hungary, Sept. 3, 2015, as police withdrew from the gates after two days of blocking their entry.

 • z3

  Migrants sleep outside the Keleti railway station in Budapest, Hungary, Sept. 3, 2015. Over 2,000 migrants, many of them refugees from conflicts in the Middle East and Africa, had been camped in front of the Keleti Railway Terminus, closed to them by authorities saying European Union rules bar travel by those without valid documents.

 • z10

  Migrants sleep near the Keleti railway station in Budapest, Hungary, Sept. 3, 2015.

 • emigrante4

  Migrants rescued off the Libyan coast celebrate on the deck of the Siem Pilot Norwegian ship upon their arrival at the Italian port of Cagliari, Sept. 3, 2015.

 • z4

  Syrian and Afghan refugees on a dinghy wave as they approach the Greek island of Lesbos, Sept. 3, 2015. The International Organization for Migration (IOM) says 1,500-2,000 are taking the route through Greece, Macedonia and Serbia to Hungary every day and that there is “a real possibility” the flow could rise to 3,000 daily.

 • z7

  A helper distributes fruit to migrants in front of the State Office for Health and Social Affairs (LaGeSo), in Berlin, Germany, Sept. 3, 2015.

 • z8

  Abdullah Kurdi, father of three-year old Aylan Kurdi, cries as he leaves a morgue in Mugla, Turkey, Sept. 3, 2015. The family of Aylan, a Syrian toddler whose body washed up on a Turkish beach, had been trying to emigrate to Canada after fleeing the war-torn town of Kobani, one of their relatives told a Canadian newspaper. A photograph of the tiny body of Aylan washed up in the Aegean resort of Bodrum swept social media, spawning sympathy and outrage at the perceived inaction of developed nations in helping refugees.

 • z9

  A paramilitary police officer carries the lifeless body of a migrant child after a number of migrants died and a smaller number were reported missing after boats carrying them to the Greek island of Kos capsized, near the Turkish resort of Bodrum, Sept. 2, 2015.

 • z5

  Asylum seekers search for clothes in a makeshift camp outside the foreign office in Brussels, Belgium, Sept. 3, 2015. Some 2,300 people requested asylum in Belgium in June alone, up by a third from May, official figures show. The Belgian government has offered housing for 2,500 extra applicants.

 • z12

  Migrants approach the border check point in the northern Greek town of Idomeni, and crossing to southern Macedonia, Sept. 3, 2015. The country has borne the brunt of a massive refugee and migration flow of people heading into the European Union, with more than 200,000 people arriving so far this year.

 • z6
 • Migrants rescued off the Libyan coast peer out a gate of the Siem Pilot Norwegian ship to get the first sight of the Sardinia island as they sail in the Mediterranean sea towards the Italian port of Cagliari, Sept. 3, 2015.

 • z13
 • Migrants receive a juice donation in front of the railway station in Budapest, Hungary, Sept. 3, 2015. Over 150,000 migrants have reached Hungary this year, most coming through the southern border with Serbia, and many apply for asylum but quickly try to leave for richer EU countries.

 • z11

  Migrants stand near the camp known as the new Jungle in Calais, northern France, Sept. 2, 2015. Britain and France are fortifying control of the Channel Tunnel and boosting intelligence efforts against traffickers as they try to dissuade thousands of migrants trying to make the illegal and sometimes deadly undersea journey to British shores.

Por, ndërsa migruesit u lejuan të hyjnë në stacion, nuk është e qartë se ku do të shkojnë në pamundësi për të udhëtuar drejt perëndimit.

Autoritetet hungareze lejuan të hënën udhëtimet pa viza nga stacioni Keleti, pas pasi që Gjermania tha se do të pranojë kërkesat për strehim. Por, të martën, zyrtarët hungarez papritmas filluan të ndalojnë kalimin e njerëzve pa viza.

Autoritetet thanë se po përpiqeshin të vepronin në pajtim me rregullat e Bashkimit Evropian, por ndryshimi i qasjes të martën la mijëra njerëz të bllokuar në stacion duke brohoritur për trajtim më të mirë.

Policia shtyu migruesit jashtë stacionit në Keleti, të cilët brohoritën në gjuhën arabe dhe atë angleze, por protesta nuk u përshkua nga dhuna.

Kryeministri hungarez Viktor Orban, po takohet të enjten me udhëheqësit e BE-së në Bruksel për të diskutuar problemin e migruesve, që është vetëm një segment i çështjes së migrimit që po ndikon në pjesën më të madhe të Evropës.

Evropa po përballet me një rrjedhë të pashembullt të qindra mijëra refugjatëve që po ikin nga konfliktet dhe varfëria në Lindje të Mesme, Azi e Afrikë, në kërkim të një jete me të mirë në vendet e BE-së.

Blloku 28 vendesh, me muaj të tërë po përpiqet të përballet me trajtimin e më shume se 332 mijë migruesve që kanë arritur gjatë këtij viti. Kjo është rrjedha më e madhe e migruesve që nga Lufta e Dytë Botërore. Vendet anëtare të BE-së planifikojnë një takim emergjent për këtë çështje më 14 shtator.

Vendet më të goditura, Greqia, Italia dhe Hungaria, kanë kërkuar ndihmë. Gjermania, e cila pret të pranojë mbi 800 mijë strehim kërkues, u ka bërë thirrje partnerëve evropian që të marrin një pjesë të barrës duke pranuar një numër më të madh të migruesve.

Ministrat e jashtëm të Italisë, Francës e Gjermanisë, nënshkruan të mërkurën një dokument të përbashkët duke bërë thirrje për një :përgjigje më të fortë ndaj krizës” dhe për një shqyrtim të rregullave aktuale të  strehimit në BE si dhe një shpërndarje të “drejtë” të migruesve brenda Bashkimit Evropian.

Në dokument thuhet se kriza e migruesve ”qartazi ka nxjerrë në shesh kufizimet dhe defektet” e rregullave të strehimit të cilat duhet të rishqyrtohen.

Zëdhënësi i Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për refugjatët, Babar Baloch, i tha Zërit të Amerikës se “të gjitha vendet kanë përgjegjësi që të përballen me krizën”.

Ndërkohë, fotografitë e trupit të një fëmije sirian në bregdetin turk, u publikuan në gazetat gjithandej Evropës, duke u shndërruar në shenjë të krizës së refugjatëve në kontinent.

x

ftj

Një ushtar turk, mban në krah trupin e një fëmije sirian

Një fotografi tregon trupin e pajetë të foshnjës së shtrirë në valë. Një tjetër tregon ushtarin turk duke e larguar prej andej.

Autoritetet turke besojnë se ai ishte një nga 13 migruesit sirianë që u mbytën të mërkurën kur dy barka që po udhëtonin nga Turqia për në ishullin grek Kos, u përmbytën.

Drejtori i emergjencave në organizatën për të drejtat e njeriut më seli në New York, Human Rights Watch, Peter Bouckaert, dënoi atë që ai e quajti “indiferencë” e udhëheqësve evropian për migruesit që po përpiqen të ikin nga lufta dhe varfëria.

Franca ka 48 000 nëpunës shtetërorë në të zezë

Pjesa më e madhe e tyre, çka është kulmi, punon në Ministrinë e Drejtësisë

VOAL – PARIS, 1 SHTATOR – Shteti francez ka 48 mijë nëpunës në të zezë, dhe “pjesa më e madhe e tyre, çka është kulmi, punon në Ministrinë e Drejtësisë”, shkruan Voice of Albanians (voal.ch).

Kështu njofton radio France Info, duke përmendur “një rapot të dorëzuar në qeveri” nga i cili “ka siguruar” një kopje. Këta nëpunës, të përcaktuar ‘Cosp’, akronim i punonjësve të rastit të shërbimit publik, “nuk kanë bordero as fatura, janë të paguar me para në dorë”. ANSA

ENI zbulon rezerva shumë të mëdha gazi natyror

Gjigandi energjitik italian, ENI, njoftoi se ka zbuluar në detin Mesdhe, pranë ujërave territoriale egjiptiane, rezervat më të mëdha nëntokësore të gazit natyral.

Kompania ENI thotë se depozita nëntokësore shtrihet për 100 kilometra katrorë dhe mund të përmbajë 850 miliardë metër kub gaz. Pusi ku u bë është në thellësi 1450 metra në det, dhe në një distancë prej 190 kilometra nga bregu egjiptian.

Lajmi u bë i ditur në vijim të një vizite të drejtorit të ENI në Kajro, ku u takua me presidentin egjiptian dhe udhëheqës të tjerë. Kompania ENI mendon se ky zbulim do të transformojë skenarët energjitikë për Egjiptin, dhe synon që të marrë rolin e prodhuesit fillestar.

ENI radhitet ndër 11 kompanitë më të mëdha industriale të botës, dhe ka zhvilluar aktivitet në Egjipt për dekada me radhë.

Euronews: Ministri gjerman, shqiptarëve: Hajdeni si emigrantë, jo si azilantë

Ministri i Brendshëm i Gjermanisë, Thomas de Maiziere ka thënë se shqiptarëve nuk do t’u jepet azil, por ata mund të shkojnë për të punuar si emigrantë në Gjermani.

Duke folur për valën e madhe të refugjatëve me të cilën po përballet vendi i tij, ai tha se Bashkimi Evropian duhet të ngrejë një kamp refugjatësh në Turqi, ku kërkesat e emigracionit mund të përpunohen edhe aty.

demazire

Në një intervistë për “Euronews”, ai ka propozuar një mënyrë për të lehtësuar gjendjen e vështirë të refugjatëve, ndërsa kjo shihet edhe si një zgjidhje për të adresuar krizën në kufi me të cilën po përballen vendet jugore të BE-së.

“Këshilli i Evropës, si dhe Samiti i BE-së kanë vendosur që në Greqi dhe në Itali do të jenë të ashtuquajturat “pikat e nxehta”. Këto janë zona të mëdha për pranim, ku bëhen kontrollet e para për të parë nëse azili do të jepet apo jo. Ne gjithashtu kemi nevojë për më shumë bisedime intensive me Turqinë. Turqia është duke bërë gjëra të mëdha në kufi me Sirinë, kur vjen puna për t’u përballur me refugjatët. Megjithatë, në zonën e Izmirit, ka mijëra e mijëra njerëz, ndoshta qindra e mijëra që presin të shkojnë në Evropë. Edhe atje, unë mendoj se ne mund të kemi nevojë të përdorim fondet evropiane për të ndërtuar një kamp të madh për refugjatët”,- sqaroi ai.

Euronews: Ministria juaj ka publikuar një video sensibilizuese për të parandaluar kërkesat për azil nga Ballkani në Gjermani. Cila është ideja e saj?

Thomas de Maiziere: “Nëse një vend ka aplikuar për anëtarësim në Bashkimin Evropian, ose tashmë është një partner i NATO-s, në qoftë se respekton demokracinë, atëherë nuk ka arsye që shtetasit e tij të kërkojnë azil në Evropë. Kjo nuk është e pranueshme, në fakt kjo është e dënueshme”.

Euronews: Këtu përfshihet edhe Kosova?

Thomas de Maiziere: “Po, Kosova dhe Shqipëria gjithashtu. Qeveritë e tyre janë duke na kërkuar për të bërë gjithçka në mënyrë që të rinjtë të mos largohen nga vendi i tyre në këtë mënyrë. Dhe ne i themi: Ju nuk duhet të vini këtu të kërkoni azil, kjo nuk do të zbatohet për ju, por ju mund të vini këtu për të punuar, atëherë ju vini si migrant”.

Mesdhé: Sivjet humbën jetën më shumë se 2 500 refugjatë dhe emigrantë, më 2014 rreth 3 500

 UNHCR: Numri i refugjatëve dhe emigrantëve arrin mbi 300 mijë

Agjencia e OKB-së për refugjatët thotë se numri i refugjatëve dhe emigrantëve që kalojnë Mesdheun për të arritur në Evropë ka kaluar 300 mijë këtë vit, nga 219 mijë që ishte gjatë gjithë vitit 2014. Një numër i madh refugjatësh kanë gjetur vdekjen gjatë kalimit plot mundime drejt brigjeve evropiane.

Më shumë se 2,500 refugjatë dhe emigrantë kanë humbur jetën gjatë këtij viti dhe këtu nuk përfshihen rreth 200 vetë nga Libia, të cilët mund të jenë mbytur gjatë ditës së djeshme. Në vitin 2014, në Mesdhe humbën jetën apo janë zhdukur rreth 3,500 njerëz.

Melissa Fleming, zëdhënëse e UNHCR:

“Kjo tregon qartë për lëvizjet e vazhdueshme me anije të mbingarkuara.  Itinerari që sjell njerëz nga Libia nëpër Mesdheut është ende aktiv dhe tejmbushja e anijeve po shkakton vdekjen e njerëzve,” tha Melissa Fleming, zëdhënëse e agjencisë së OKB-së për refugjatët.

Zonja Fleming tha se dje, 51 persona ishin mbajtur në hambarin e një anijeje gati në gjendje asfiksie. Sipas dëshmitarëve, ata ishin rrahur për t’i detyruar të paguanin në mënyrë që kontrabandistët t’i nxirrnin nga hambari dhe t’i lejonin të merrnin frymë.

Një nga të mbijetuarit, një kirurg ortopedik irakian, tha se kishte paguar 3 mijë euro për të dalë në kuvertë me gruan dhe me djalin dy-vjeçar.

Javën e kaluar, 49 persona gjetën vdekjen në hambarin e një tjetër anijeje, pasi kishin thithur tym helmues. Po ashtu, të mërkurën, 21 persona mendohet të kenë vdekur pasi gomonia e vogël indiane ku ndodheshin kishte 145 veta dhe u gjend në vështirësi, tha zonja Fleming.

Ajo tha se operacionet evropiane të kërkim-shpëtimit FRONTEX kanë shpëtuar dhjetëra mijëra jetë njerëzish gjatë këtij viti, por vendet e BE-së duhet të bëjnë më shumë për trajtimin e këtij problemi, për të cilin agjencia e OKB-së për refugjatët thotë se është i zgjidhshëm po të ndërmerren veprimet e duhura.

Zonja Fleming tha se ekzistojnë alternativa ligjore për t’i bërë njerëzit të mos ndërmarrin udhëtime të rrezikshme nëpër Mesdhe. Të tilla mund të ishin risistemimet, pranimet për arsye humanitare dhe lehtësimi i vizave për bashkimet familjare.

Zyrtarja u bëri thirrje vendeve evropiane që ta trajtojnë krizën e emigrantëve në frymën e solidaritetit dhe të bashkëpunimit si dhe t’u ofrojnë alternativa ligjore atyre që kërkojnë siguri në Evropë duke ndërmarrë udhëtime të rrezikshme.

Samiti i Vjenës: Rama pranë Merkelit – protokolli i kancelares i shënoi emrat në dysheme

 Në Samitin e Vjenës liderët e rajonit ishin “në garë” për të qëndruar afër kancelares gjermane Merkel.

Siç shihet në fotot këtu, protokolli ka vendosur që në krah të Merkelit të jetë kryeministri i Shqipërisë Edi Rama…

Dhe kënaqësia e tij për këtë pozicion është fare e dukshme.

Image
Image

Gjermani, sulm me molotov në një kamp azilkërkuesish, s’ka të plagosur

GJERMANI – Sulmohet me përzierje molotov një kamp azilkërkuesish në rajonin e Hamelin Pyrmont në Gjermani. Bombat molotov dyshohet se janë hedhur nga dritarja e godinës ku qëndronin emigrantët, e cila është djegur.

Në objektin e djegur qëndronin rreth 3 mijë emigrantë, por fatmirësisht nga sulmi nuk raportohen persona të lënduar.

Policia ka theksuar se ekipet e zjarrfikëses kanë ardhur menjëherë në vendin e ngjarjes dhe kanë marrë situatën nën kontroll, dhe gjithashtu kanë njoftuar se në ndërtesë ka vetëm dëme materiale.

Ende nuk dihen autorët e këtij sulmi, ndërkohë që policia ka nisur hetimet.

Sulmet ndaj ndërtesave të përgatitura për azilantët në javët e fundit kanë shkaktuar shqetësime në Gjermani.

Tragjedia e emigrantëve në Austri: 71 trupa të pajetë, në mesin e tyre 4 fëmijë

Ministria e Brendshme e Austrisë ka bërë të ditur se 71 trupa, që besohet se u përkasin emigrantëve, kanë qenë në një kamion të braktisur, i cili është gjetur të enjten në një autostradë, pranë kufirit me Hungarinë.

Në një konferencë për media në Vjenë, Hans Peter Doskozil, shef i policisë së rajonit Burgendland, ku është gjetur kamioni, ka bërë me dije se në mesin e viktimave janë 59 burra, tetë gra dhe katër fëmijë.

Viktima më e re është një vajzë 2-vjeçare.

Ata, po ashtu, kanë thënë se tre persona janë arrestuar në lidhje me tragjedinë.

Ministrja e Bendshme e Austrisë, Johanna Mikl-Leitner, ka thënë se pronai i kamionit dyshohet se ka shtetësi bullgari dhe është me prejardhje nga Libani.

Ekipet mjekoligjore kanë thënë se viktimat, me gjasë, kanë qenë të vdekura kur kamioni ka hyrë nga Hungaria në Austri, por nuk është e qartë se si kanë vdekur.

Forcat policore të Austrisë dhe të Hungarisë janë duke punuar së bashkur për të gjetur shoferin e kamionit.

Kamioni me viktima mban logon e një kompanie sllovake të pulave Hyza.

Kjo e fundit ka thënë përmes një deklarate se automjeti nuk i përket më firmës, porse pronarët e rinj nuk e kanë hequr logon.

Dhjetëra-mijëra migrantë nga konfliktet në Lindjen e Mesme dhe Afrikë kanë bërë përpjekje të arrijnë Evropën gjatë muajve të fundit.

Një numër rekord prej 107,500 migrantësh kanë kaluar kufijtë e Bashkimit Evropian, muajin e fundit.

Shumica e tyre paguajnë shumë të mëdha për njerëzit kontrabandues që ua kalojnë në mënyrë të paligjshme kufijtë.

Shumë migrantë vazhdojnë të vdesin edhe gjatë përpjekjeve për të arritur Evropën përmes Detit Mesdhe.

Qindra njerëz dyshohet se kanë vdekur pasi dy anije me afro 500 migrnatë brenda, janë mbytur në brigjet e Linisë të enjten.

Përgatiti: Valona Tela

Austri – Dhjetëra emigrantë të vdekur në një kamion

Rreth 50 emigrantë u gjetën sot të vdekur në një kamion të parkuar në Austrinë lindore, me sa duket nga asfiksimi.

Një zëdhënës i ministrisë së brendshme austriake konfirmoi se ishte gjetur se një rimorkio kamioni në një rrugë automobilistike pranë qytetit Parndorf. Zëdhënësi tha se të vdekurit duket të jenë refugjatë.

Zyrtarët hungarezë thanë se automjeti i gjetur në Austri kishte targë hungareze dhe se policia hungareze po punon me atë austriake për të gjetur shoferin.

Dhjetra mijëra refugjatë përpiqen të largohen nga kriza në Lindjen e Mesme dhe Afrika, për të shkuar drejt Europës.

Hahn: BE të fillojë bisedimet për anëtarësim të Serbisë

Komisionari evropian për negocim të zgjerimit Johannes Hahn, tha të enjten në Vjenë se Bashkimi Evropian do të fillojë së shpejti bisedimet për anëtarësim me Serbinë. Ai i bëri këto komente në kuadër të takimit mbi Ballkanin Perëndimor që po i zhvillon punimet në Vjenë të Austrisë.

“Atmosfera është e tillë që ne duhet të fillojmë shumë shpejt bisedimet për anëtarësim të Serbisë, tha zoti Hahn, duke ju referuar marrëveshjeve  të arritura në bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

Të martën të dyja palët nënshkruan marrëveshje mbi telekomin, energjinë lëvizjen e lirë dhe asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Sipas marrëveshjes, serbët në veriun e Kosovës do të kenë më shumë te drejta dhe asociacioni i komunave do të ketë përgjegjësinë për disa fusha siç janë shëndetësia, arsimi, zhvillimi ekonomik e planifikimi urban e rural si dhe do të ketë të drejtë të marrë fonde nga Beogradi.

Asociacioni i komunave ka nxitur ndërkaq shumë reagime në Kosovë, ku opozita edhe të enjten ka ndërmarrë disa veprime kundërshtuese. Përfaqësuesit e partive opozitare thonë se ai çon në ndarjen e Kosovës.

Bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja palëve i siguruan Serbisë negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, ndërsa Kosovës, marrëveshjen e stabilizim asocimit, nënshkrimi i së cilës pritet muajt në vazhdim.

Merkel viziton strehën për refugjatët të sulmuar nga ekstremistët

Kancelarja gjermane Angela Merkel vizitoi sot një strehë për refugjatët në qytetin lindor Heidenau, ku gjatë fundjavës së kaluar shpërthyen protesta të dhunshme kundër refugjatëve.

Vizita e zonjës Merkel vjen dy ditë pasi zëvendës kancelari i vendit, Sigmar Gabriel, dënoi sulmin e një turme të dehur, duke bërë që opozita t’i kërkojë zonjës Merkel të shprehë personalisht mbështetjen e saj për azilkërkuesit.

Ndërkohë që në Gjermani ka patur thuajse çdo ditë sulme kundër vendstrehimeve të refugjatëve dhe politikanët kanë paralajmëruar për një shtim të ksenofobisë, kabineti i zonjës Merkel ka rënë dakord mbi një projekt-ligj, i cili parashikon përdorimin e menjëhershëm të 500 milion eurove për strehimin e azilkërkuesve, shumë që ishte caktuar për vitin 2016.

Zyrtarët thonë se një numër rekord emigrantësh po hyjnë në Hungari dhe po arrijnë në shumë vende të tjera të Evropës. Agjencia e OKB-së për refugjatët po u bën thirrje të gjitha qeverive që t’i përgjigjen me dhembshuri kësaj vale njerëzish të zhvendosur dhe që janë në kërkim të sigurisë.

Hungaria ka regjistruar më shumë se 100 mijë emigrantë të rinj në vitin 2015, më shumë se dyfishi i vitit të kaluar. Autoritetet thanë se rreth 2,100 vetë kaluan kufirin të hënën, numri më i lartë i tyre në një ditë të vetme.

Hungaria, anëtare e Bashkimit Evropian, po nxiton të përfundojë një gardh në kufirin e saj për të kontrolluar vërshimin e emigrantëve, të cilët udhëtojnë përmes Serbisë për të arritur në kufirin e një shteti të BE-së, me shpresën për të gjetur ndihmë, strehim dhe punë.

Mijëra emigrantë, kryesisht nga Siria, Iraku dhe Afganistani, janë duke ndjekur këtë rrugë pas kalimit të Mesdheut dhe arritjes në Greqi. Policia në Maqedoni fillimisht i pengoi ata, por pas përleshjeve të premten dhe të shtunën, emigrantët arritën të çajnë kordonin e policisë dhe të hyjnë në Serbi.

Agjencia e OKB-së për refugjatët tha dje se pret që më shumë se 3 mijë njerëz në ditë të kalojnë nga Greqia në Maqedoni, të paktën gjatë disa ditëve të ardhshme. Agjencia theksoi nevojën për një trajtim human të tyre dhe tha se kjo gjendje nuk do të ndryshojë për sa kohë që kushtet në Siri dhe Irak mbeten të pandryshuara.

Kombet e Bashkuara kanë thënë se kanë nevojë për fonde prej 7.5 miliard dollarësh gjatë këtij viti për të ndihmuar refugjatët sirianë, por premtimet nga vendet anëtare deri tani mbulojnë vetëm 30 për qind të kësaj shume.

Ndërkohë, raportues të OKB-së për të drejtat e emigrantëve, thanë dje se Evropa po dështon në përgjigjen e saj dhe ka nevojë për një politikë të re migrimi që e vë theksin te liria e lëvizjes. Ata thanë se ndërtimi i gardheve, përdorimi i gazit lotsjellës dhe formave të tjera të dhunës kundër emigrantëve dhe azilkërkuesve, nuk do t’i ndalin ata të vijnë në Evropë.

Organizata Ndërkombëtare për Migrimin thotë se më shumë se 250,000 emigrantë kanë arritur në Evropë këtë vit, shumica prej tyre përmes Italisë dhe Greqisë. Rreth 2,400 njerëz kanë humbur jetën gjatë këtij udhëtimi.

Numër rekord emigrantësh hyjnë në Hungari

Policia në Hungari njoftoi sot se një numër rekord emigrantësh ka hyrë në vend, ndërsa agjencia e OKB-së për refugjatët tha se vlerëson që mijëra të tjerë pritet të bëjnë të njëjtën gjë.

Hungaria ka registruar mbi 100 mijë imigrantë këtë vit, më shumë se dyfishi i numrit të vitit të kaluar. Autoritetet thanë se afro 2 mijë e 100 kaluan kufirin të hënën, numri më i madh në një ditë të vetme.

Hungaria po punon me nxitim për të përfunduar ndërtimin e një gardhi në kufi, për të mos lejuar hyrjen e emigrantëve që përshkojnë Serbinë për të hyrë në një vend anëtar të Bashkimit European.

Mijëra imigrantë, kryesisht nga Siria, Iraku dhe Afganistani po ndjekin të njëjtën rrugë pasi përshkojnë Mesdheun për të mbërritur në Greqi. Policia në Maqedoni fillimisht nuk i lejoi ata që të kalojnë në atë vend, por pas përleshjeve të premten dhe të shtunën, refugjatët arritën të kalojnë për në Serbi.

UNHCR-ja tha sot se parashikon që 3 mijë vetë më shumë në ditë do të kalojnë nga Greqia në Maqedoni në ditët e ardhshme.

Agjencia theksoi nevojën për trajtim njerëzor dhe tha se gjendja në Evropë nuk do të ndryshojë përsa kohë nuk ndryshojnë kushtet në Siri dhe Irak.

Ndërkohë Francois Crepeau, raportuesi i posaçëm i OKB-së për të drejtat e emigrantëve tha sot se Evropa po dështon në reagimin e saj dhe i duhet një politikë e re emigracioni.

“Ndërtimi i gardheve, përdorimi i gazit lotsjellës dhe formave të tjera të dhunës kundër imigrantëve dhe azilkërkuesve, ndalimi, mohimi i qasjes tek shërbimet bazë si strehimi, ushqimi ose uji dhe përdorimi i gjuhës kërcënuese ose të urrejtjes nuk do të frenojë ardhjen apo përpjekjet e emigrantëve për të hyrë në Evropë”.  

Zoti Crepeau tha se Evropës i duhet të zbatojë një program për sistemimin e refugjatëve si ata që kanë ikur nga Siria dhe Eritrea, duke thënë se një program i tillë jo vetëm do të ndihmonte vendet të përgatiten për ata refugjatë që do t’i lejojnë të hyjnë, por edhe do të godiste trafikantët që aktualisht transportojnë njerëz nëpër rrugë të rrezikshme për në Evropë.

Organizata Ndërkombëtare e Migrimit thotë se mbi 250 mijë imigrantë kanë hyrë nga deti në Evropë këtë vit, duke zbritur kryesisht në Itali dhe Greqi. Afro 2 mijë e 400 vetë kanë gjetur vdekjen gjatë udhëtimit.

Juncker i thotë JO murit kundër refugjatëve

Nuk është kjo Europa ku dua të jetoj

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Jucker në një opinion të publikuar dje (23 gusht) në të përditshmen gjermane “Die Welt” kritikon populizmin e shteteve: “Këta njerëz po i largohen dëshpërimit dhe luftës. Europa në të cilën dua të jetoj, nuk është ajo e mureve kundër refugjatëve”.

E konsideroj Europën një komunitet vlerash, për të cilën mund të krenohemi, por rrallë e bëjmë një gjë të tillë. Në Europë krenohemi për standartet më të larta globale për pritjen e refugjatëve, duke mos i refuzuar kurrë azilin dikujt që ka nevojë për mbrojtjen tonë, e vendosin ligjet dhe marrëveshjet tona.

Por, më shqetëson fakti se pritja gjithmonë e më pak po rrënjoset në shpirtrat tanë. Kur flasim për emigrim, flasim për qënie njerëzore, si ne, vetëm se këta persona nuk mund të jetojnë si ne sepse nuk kanë pasur fatin të lindin në një nga rajonet më të pasura e më të qëndrueshme në botë.

Kemi të bëjmë me persona që janë të detyruar t’i largohen luftës në Siri, nga terrori i Shtetit Islamik, apo nga diktatura në Eritrea. Më shqetëson fakti që një pjesë e popullsisë i refuzon ata. Kampe refugjatësh të djegura, maune të dërguara mbrapsht, dhunë ndaj azilkërkuesve ose thjesht indiferencë ndaj mjerimit e nevojës.

Nuk është kjo Europa. Shqetësohem kur politikanët e së djathtës e të majtës ekstreme ‘ushqejnë’ një populizëm që prodhon pakënaqësi dhe asnjë zgjidhje konkrete. Gjuhë urrejtjeje dhe shprehje që vënë në rrezik një nga arritjet tona më të mëdha – lëvizjen e lirë në zonën Shengen. Nuk është kjo Europa.

Çështja e kufijve – Por, për fat, ekziston edhe Europa e pensionistëve të Kalais, që ndezin gjeneratorët e tyre, në mënyrë që refugjatët të mund të dëgjojnë pak muzikë dhe të karikojnë telefonat. Europa e studentëve në Siegen të Gjermanisë që kanë hapur kampusin e universitetit të tyre për azilkërkuesit. Kjo është Europa në të cilën dua të jetoj.

Natyrisht që nuk ekziston një përgjigje unike e aq më pak e thjeshtë për problemin e fluksit të emigrantëve. Siç do të ishte surreale të mendosh që thjesht të hapësh kufijtë e Europës për të gjithë fqinjët, si dhe po aq surreale do të ishte t’i mbyllje dyert atyre që kanë nevojë.

Europa është një kontinent rezistent – Europa do të dështonte nëse pushtohet nga frika. Europa dështon kur ndjenjat e egoizmit kanë më shumë zë sesa prania e solidaritetit. Europa ka sukses kur kapërcejmë në mënyrë pragmatike dhe jo burokratike sfidat tona.

Shpresoj që sëbashku – shtetet anëtare, institucionet dhe agjencitë e Bashkimit Europian, organizatat ndërkombëtare dhe fqinjët tanë – të tregojmë që jemi në lartësinë e duhur për t’u përballur me sfidat. Jam i bindur që mund t’ja dalim.

Merkel dënon protestat kundër emigrantëve

Kancelarja gjermane Angela Merkel dënoi protestat e dhunshme gjatë fundjavës kundër refugjatëve në qytetin lindor gjerman Heidenau, duke e quajtur të turpshëm faktin që ekstremistët e djathtë kanë gjetur mbështetje të gjerë tek komunitetet e atjeshme.

“Është e neveritshme të shikosh se si ekstremistët e krahut të djathtë dhe neo-nazistët po shprehin urrejtjen e tyre. Por është po aq e turpshme kur shikon se qytetarë gjermane, madje edhe familje me fëmijë po i mbështesin duke marshuar së bashku me ta,” tha zonja Merkel.

Zonja Merkel i bëri komentet sot në Berlin në një konferencë shtypi me Presidentin francez, François Hollande, përpara bisedimeve me Presidentin e Ukrainës, Petro Poroshenko.

Zoti Hollande tha se asnjë situatë, qoftë edhe më e dhimbshmja, nuk mund të justifikojë akte si ato që u kryen kohët e fundit në Gjermani.

Ai bëri thirrje për të përshpejtuar punën për ngritjen e qendrave të pritjes së emigrantëve në Itali dhe në Greqi.

Zoti Hollande tha: “Është e domosdoshme të regjistrohen njerëzit që vijnë në brigjet tona për të hyrë në Evropë si dhe të bëhet dallimi i nevojshëm mes njerëzve që kërkojnë azil dhe atyre që vijnë thjesht si emigrantë e që nuk mund të pranohen.”

23 gushti Dita Evropiane e viktimave të stalinizmit dhe të nazizmit

Me 23 gusht bie përvjetori i paktit të mossulmimit, nënshkruar nga Bashkimi Sovjetik e Gjermania naziste. Pakti i mossulmit apo i mosluftimit ndërmjet Bashkimit Sovjet e Gjermanisë naziste qe një shok (tronditje) për mbarë botën. Armiqtë e përhershëm të përbetuar, Hitleri e Stalini nënshkruanin këtë marrëveshje për të ndarë së bashku pjesën e mirë të Evropës. Marrëveshja i hapte rrugën e lirë Bashkimit Sovjetik në Finlandë, Estoni, Letoni, Lituani e një pjesë të Polonisë e të Rumanisë, ndërsa Gjermania mund ta zgjaste dorën mbi pjesën tjetër të Polonisë, Danimarkë, Norvegji, Hollandë, Belgjikë, Luksemburg, Francë, Jugosllavi e Greqi. Me pak fjalë bëhej fjalë për një pakt sulmi që do të sjelltë pushim, terror e sundim.

Parlamenti evropian mbështeti propozimin e themelimit të një Dite të memories prezantuar nga mase gjysma e europarlamentarëve. Zyrtarisht quhet “Dita evropiane e memories të viktimave të Stalinizmit e të Nazizmit”.

Një besë e lidhur ndërmjet dy totalitarizmave kryesore, që u thye shumë shpejt, për t’i hapur rrugën konfliktit II botëror. Ishte pra 2 prilli i vitit 2009 kur Parlamenti evropian propozoi që 23 gushti të shpallet Dita Evropiane e viktimave të stalinizmit dhe të nazizmit. Me këtë rast Komisioni i “Drejtësi dhe Paqe” i Konferencës Ipeshkëvnore katolike sllovene i bëri thirrje opinionit publik slloven me anë të një dokumenti, që krahas diktaturës fashiste e naziste të dënojë edhe atë komuniste.

Ditën e 23 gushtit Parlamenti evropian e zgjodhi pikërisht për të propozuar Një Ditë Evropiane në kujtim të viktimave të regjimeve totalitare, pa bërë kurrfarë dallimi ndërmjet tyre. I paanshëm, pra, ky propozim, mbi kuptimin e të cilit  flet Ennio di Nolfo, historian e pedagog i marrëdhënieve ndërkombëtare pranë Universitetit të Torinos:

Përgjigje: – Me sa duket Lufta II Botërore i çrrënjosi me të vërtetë dy nga  format më të rëndësishme të totalitarizmit: nazizmin e fashizmin Por nuk duhet harruar se nga kjo luftë, doli i fuqizuar stalinizmi, domethënë  komunizmi  sovjetik e se, edhe sot e kësaj dite në të katër anët e botës  vijojnë të riduken forma të totalitarizmit, më pak ose më shumë të qarta, më pak ose më shumë transparente.

Pyetje: – Ju jeni historian, domethënë profesionist i kujtesës kolektive. Pse kemi nevojë edhe sot t’i kujtojmë viktimat e komunizmit?

Përgjigje: – Në se mund të flitet për ‘nevojë’, kjo ka të bëjë me situata tranzicioni të vështirë, ose me raste kur jemi përballë një fuqie, që përpiqet t’i shtypë të tjerët.

Pyetje: – A mund ta konsiderojmë të rrezikshëm harrimin e totalitarizmave evropiane, që shkatërruan  jetën e miliona njerëzve?

Përgjigje: – Unë mendoj se lindja, ekzistenca e Bashkimit Evropian, duhet të jetë një lloj mbrojtjeje, një lloj garancie, që na siguron se format e totalitarizmit nuk duhet të përsëriten kurrë më, as në raste dramatike, domethënë në raste shpërthimi krizash ekonomike ose politike. Por, në se i hedhim një sy mbarë Evropës së integruar, nuk shikojmë asnjë vend në të cilin ka rrezik të lindë një totalitarizëm i ri. Ndoshta në skajet e Evropës, ndërmjet kandidatëve – pa përmendur emra – nuk mungojnë vende, ku totalitarizmi ka bërë fole e ku, në një farë kohe, mund edhe të bëhet pyetja: do të ndjekim rrugën bashkimit, apo të shpërbërjes së brendshme?

Po t’i kthehemi Komisionit “Drejtësi dhe Paqe” të Konferencës Ipeshkëvnore sllovene, që në vitin 2009 i bëri thirrje opinionit publik slloven me anë të një dokumenti, që krahas diktaturës fashiste e naziste të dënojë edhe atë komuniste.

“Ne sllovenët – thuhet në dokumentin e përmendur që mban firmën e Imzot Antonio Stres, kryeipeshkëv ndihmës i Mariborit  në vitin 2009 – jemi nga ata popuj evropianë që kanë vuajtur njëlloj nga terrori dhe dhuna fashiste, naziste ashtu si edhe nga ajo komuniste. Por ndërsa dy të parat dënohen me vendosmëri, e treta, ngurrohet të dënohet pa mëdyshje. “Motivet – lexohet në tekstin e ipeshkvijve katolikë të Sllovenisë – janë të ndryshme. I pari është një konstatimin i faktit se komunizmi në Slloveni ka mbetur në pushtet për shumë kohë, duke fshehur fytyrën e vet të vërtetë. I dyti, Parlamenti Evropian është i qartë kur thotë se “asnjë organ politik apo parti politike nuk e ka të drejtën ekskluzive të shpjegimit të historisë” e që “ këto organe e parti nuk mund të pohojnë se janë objektive”.

“Kohët fundit – vijon dokumenti – vihet re një prirje për ta rehabilituar të kaluarën tonë komuniste dhe udhëheqësit komunistë, duke i zvogëluar krimet e kryera nga ata.

T’ia kushtosh rrugën kryesore të Lubjanës përsëri Titos dhe të vazhdosh t’i ruash emrat e vjetër të rrugëve dhe të shesheve që iu janë kushtuar udhëheqësve komunistë, bie në kundërshtim me letrën dhe me frymën e Deklaratës të Parlamentit Evropian dhe të Rezolutës 1481 të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës të 26 janarit 2006, ku flitet për nevojën e dënimit të krimeve të regjimeve totalitare komuniste” vazhdon deklarata e Konferencës Ipeshkëvnore Sllovene./RV

24-08-2015 14-58-51