VOAL

VOAL

Paralajmërohet takim midis Kurtit, Escobarit dhe Lajçakut

August 17, 2022
blank

Komentet

blank

“Gazetarët shqiptarë janë kërcënuar me burgim”, Reporterët pa Kufij ngrenë alarmin: Thirrje prokurorëve të marrin parasysh të drejtën e informimit

Reporterët pa Kufij kanë dalë në një deklaratë ku shprehen se “prokurorët shqiptarë kanë ndaluar mediat të mbulojnë çështje me interes publik, duke përfshirë kërcënimet ndaj institucioneve shtetërore dhe një rast të krimit të organizuar”.

Ata u janë drejtuar me një thirrje prokurorëve dhe gjykatave, që të marrin parasysh të drejtën e informimit.

“Reporterët pa Kufij (RSF) u kërkon autoriteteve të shmangin masat joproporcionale dhe dënon faktin që gazetarët janë kërcënuar me burgim për shkeljen e këtyre ndalimeve”.

Sipas tyre “Siguria e shtetit dhe konfidencialiteti i hetimeve gjyqësore janë arsye legjitime për kufizimin e lirisë së shtypit, por autoritetet duhet të marrin masa proporcionale për të mos frenuar në mënyrë arbitrare këtë të drejtë themelore. Asnjë gazetar nuk duhet të kërcënohet me dënime me burg nëse mbulon tema me interes publik si kërcënimet ndaj institucioneve shtetërore dhe krimi i organizuar në përputhje me etikën mediatike. Ne u bëjmë thirrje prokurorëve dhe gjykatave të Shqipërisë që të marrin parasysh të drejtën e informimit”.BW

blank

DASH: Marrëveshja e Serbisë me Rusinë – e gabuar

VOA

Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit i tha Zërit të Amerikës se SHBA-ja beson që asnjë vend nuk duhet të zgjerojë bashkëpunimin me Rusinë ndërkohë që ajo vazhdon agresionin e saj në Ukrainë.

Të premten ministri i Jashtëm serb Nikola Selakoviç nënshkroi marrëveshjen për “konsultime” të ndërsjella mbi çështjet e politikës së jashtme me ministrin e jashtëm rus Sergey Lavrov. Marrëveshja u nënshkrua ndërsa dy ministrat ndodheshin në Nju Jork për të marrë pjesë në sesionin e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, ku shumica e delegacioneve perëndimore shmangën kryediplomatin rus për shkak të agresionit të Rusisë në Ukrainë.

“Lajmi për këtë marrëveshje të nënshkruar me Rusinë ishte befasues dhe në kundërshtim të plotë me takimet e tjera konstruktive në Nju Jork me zyrtarët serbë. Përafrimi i mëtejshëm me Rusinë është një hap në drejtimin e gabuar dhe në kundërshtim me aspiratat evropiane të deklaruara të Serbisë”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit.

Të hënën ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill tha se gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Shtetet e Bashkuara zhvilluan “bisedime të frytshme” me delegacionin e Serbisë për çështje globale por edhe çështje tjera dhe më pas morën vesh për marrëveshjen e cila nxiti reagime edhe të politikanëve të Bashkimit Evropian.

Serbia, një kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian, varet nga Rusia për furnizimet e saj me gaz natyror dhe ka refuzuar t’u bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Moskës për shkak të agresionit të saj në Ukrainë.

Kremlini mbështet Beogradin në kundërshtimin e tij të vazhdueshëm ndaj njohjes së pavarësisë së Kosovës, që u shpall në vitin 2008 me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve kryesore perëndimore.

“Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të mbështesin fuqishëm synimin e Serbisë për anëtarësim në BE. Rusia qartazi nuk e mbështet anëtarësimin në BE për vendet e Ballkanit Perëndimor dhe kërkon vetëm të mbjellë ndarje në rajon. E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është plotësisht brenda BE-së dhe zgjerimi i saj promovon paqen, qëndrueshmërinë dhe përparimin afatgjatë në të gjithë rajonin. Serbia duhet të përshpejtojë hapat për të çuar përpara rrugën e saj evropiane, duke përfshirë diversifikimin e burimeve të energjisë për të zvogëluar varësinë e saj energjetike nga nga Rusia dhe përafrimin e politikave të saj të jashtme dhe të sigurisë me BE-në”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit.

Serbia u përpoq të ulë rëndësinë e marrëveshjes me Rusinë dhe të mërkurën presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se “një dokument burokratik, pa asnjë rëndësi thelbësore…u përdor nga mediat për ta sulmuar Serbinë”.

Deputetë të Parlamentit Evropian thanë se “BE-ja nuk mund të vazhdojë negociatat e anëtarësimit të Serbisë nëse ajo nuk vihet në linjë me sanksionet e BE-së kundër Rusisë”, duke paralajmëruar se ky qëndrim do të jetë pjesë e raportit të radhës mbi zgjerimin e bllokut.

blank

Paralajmërimi i Putinit, vjen përgjigjja e menjëhershme nga Ukraina, Zelensky thërret mbledhje urgjente

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thirrur një takim urgjent zyrtarët e lartë të sigurisë dhe mbrojtjes, tha sot zëdhënësi i tij.

Serhiy Nikiforov njoftoi takimin urgjent në Facebook, pasi Kremlini njoftoi se Presidenti rus Vladimir Putin do të nënshkruante marrëveshje zyrtare të premten duke shpallur katër rajone ukrainase të aneksuara nga Moska pas asaj që Kievi dhe Perëndimi i quajtën referendume të rreme.

“Presidenti Volodymyr Zelenskyy ka thirrur një mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës për nesër. Rendi i ditës dhe detajet e tjera do të shpallen më vonë”, tha Nikiforov.bw

blank

The Guardian: Ukraina bën thirrje që Rusia të shpallet ‘shtet terrorist’

Shefi i Shtabit të presidentit të Ukrainës Volodymir Zelensky bën thirrje që Rusia të shpallet shtet terrorist. Ai thekson se sanksionet duhet të shkojnë edhe më tej, ndërsa grupi ndërkombëtar arrin në përfundimin se veprimet e Rusisë kalojnë pragun e terrorizmit.

Thirrja nga Andriy Yermak, zyrtari i dytë më i fuqishëm i qeverisë ukrainase pas presidentit Volodymyr Zelensky, erdhi pasi Ukraina akuzoi Rusinë për sabotim të tubacioneve Nord Stream, një akuzë që shton pretendimin e saj se Rusia ka treguar të gjitha karakteristikat e një shteti terrorist nën SHBA dhe ligji ndërkombëtar.

Një përcaktim i tillë, i rezistuar deri më tani nga administrata amerikane, do të lejonte vendosjen e sanksioneve dytësore ndaj çdo entiteti ose individi që tregton ose mbështet organet e qeverisë ruse, duke përfshirë bankat shtetërore.

Gjithashtu do të lejojë shtetasit dhe punonjësit e SHBA-së të padisë Rusinë për dëme në para ose kompensim material për lëndime personale ose vdekje të shkaktuara nga terrorizmi i shtetit rus.

Rusët që kërkojnë të hyjnë në SHBA do të përballen me kufizime të shtuara.

Yermak vlerësoi sanksionet ekzistuese, por tha se ndikimi nuk kishte qenë vendimtar, duke shtuar: “Shpesh thuhet se paratë janë si uji: gjithmonë gjen një mënyrë për të rrjedhur. Për ta luftuar këtë, perëndimi duhet të dyfishojë sanksionet ekzistuese.”

blank

 

(BalkanWeb)

blank

UGSHPD proteston ndaj dënimit të gazetares bjelloruse Ksenia Lutskina dhe kërkon lirimin e saj të menjëhershëm

 

Dje, më 28 shtator, një gjykatë bjelloruse dënoi gazetaren Ksenia Lutskina tetë vjet për komplot antikushtetues kundër shtetit. Ish gazetarja e televizionit shtetëror u arrestua më 22 dhjetor 2020 pasi ajo përkrahu protestat e opozitës bjelloruse kundër regjimit të Lukashenkos. Gjyqi i Lutskinas filloi më 1 shtator. Autoritetet bjelloruse e akuzuan gazetaren se kishte “përgatitur, redaktuar, korrigjuar deklarata dhe apele të ndryshme” të Këshillit Koordinues, një organ joqeveritar bjellorus i krijuar në vitin 2020 nga liderja e opozitës Sviatlana Tsikhanouskaya, dhe në këtë mënyrë kontribuoi në “destabilizimi i situatës politike, sociale, ekonomike dhe informative në vend”.

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve me qendër në Nju Jork, në një reagim të menjëhershëm, e cilësoi dënimin e gazetares një vendim që tregon pamëshirshmërinë e autoriteteve bjelloruse ndaj atyre që raportuan për shtypjen mbarëkombëtare pas protestave antiqeveritare të vitit 2020 dhe kërkoi që autoritetet bjelloruse ta lirojnë Lutskinën, së bashku me të gjithë anëtarët e tjerë të burgosur të shtypit, dhe të lënë mediat të punojnë lirshëm. Bjellorusia është burgosësja e pestë më e egër në botë e gazetarëve, me të paktën 19 gazetarë pas hekurave.

Situata e gazetares Lutskina bëhet edhe më e rëndë për faktin se vuan nga një tumor në tru dhe gjatë burgosjes gjendja e saj shëndetësore është përkeqësuar.

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë Profesionistë të Diasporës (UGSHPD) – (Verband Albanischer Berufsjournalisten der Diaspora – VABD) –  proteston me vendosmëri ndaj terrorit që diktatori Llukashenko ushtron ndaj mediave, gazetarëve dhe ndaj çdo kritiku apo opozitari të regjimit të tij.

Ne iu bashkohemi të gjithë atyre zërave, në Bjellorusi, në Perëndim dhe kudo në botën e lirë që iu japin përkrahje gazetarëve në misionin e tyre të fjalës së lirë dhe iu bën thirrje të gjithë organizmave evropiane e ndërkombëtare për mbrojtjen e gazetarëve të lirisë së mediave që të dënojnë vendimin e regjimit diktatorial të Bjellorusisë ndaj gazetares Ksenia Lutskina dhe të kërkojnë njëzëri lirimin e menjëhershëm të saj, të kolegëve të saj dhe të gjithë opozitarëve që mbahen padrejtësisht në burgjet e diktaturës së Llukashenkos.

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë Profesionistë të Diasporës (UGSHPD) kërkon unitet të plotë të të gjithë faktorëve të botës së lirë, në një front të përbashkët, për të mos lejuar nëpërkëmbjen, shtypjen, përndjekjen, padrejtësitë ndaj gazetarëve dhe njerëzve të mediave si misionarë të fjalës së lirë dhe të mendimit të lirë, si vijë ndarëse në mes demokracive të vërteta dhe autokracive e diktaturave, si bastion i kundërshtimit të vendosur ndaj çdo diktature dhe çdo diktatori.

 

blank

Ndahet nga jeta në moshën 88-vjeçare Ganimet Vendresha, solistja e parë e trupës së baletit shqiptar

Arti në zi! Ndahet nga jeta Ganimet Vendresha, solistja e parë e trupës së baletit shqiptar. Mësohet se Vendresha u nda nga jeta në moshën 88-vjeçare.

Vendresha ishte themeluese e shkollës së Koreografisë, ku ishte dhe pedagoge, ndërkohë që kishte titullin ‘Artiste e merituar’.

Kush ishte Ganimet Vendresha

Ganimet Vendresha në vitin 1949, mbaroi shkollën artistike Jordan Misja në Tiranë, në klasën e pianos dhe më pas filloi të punonte në Ansamblin e Këngës dhe Valleve në Filarmoninë Shqiptare. Më 1 maj të vitit 1950, ajo bëri debutimin e saj si soliste, duke kërcyer në skenën e Filarmonisë, në një koncert të rastit.

Në nëntor të vitit 1950, ajo filloi të studionte në Moskë, ku studioi në shkollën e vallëzimit klasik në Teatrin Bolshoi. Së bashku me ekipin Bolshoi ajo luajti në turne në 9 Republika të ish-Bashkimit Sovjetik. Ajo mbrojti diplomën e saj në vitin 1956, duke vallëzuar rolin e Maria Potocka në baletin Bachczysaraju. Ajo e përgatiti rolin nën drejtimin e Galina Ulanova.bw

blank

Eksperti amerikan: Vuçiçi kërkon të krijojë Serbinë e Madhe, e turpshme që Rama mbron politikën e tij pro-ruse

Profesori dhe eksperti i politikës së jashtme, Edward Joseph deklaron se Aleksandar Vuçiç kërkon të krijojë Serbinë e Madhe, ndërsa kritikon qëndrimet e kryeministrit shqiptar Edi Rama ndaj presidentit serb. 

Në një intervistë për TV21 në Maqedoninë e Veriut, Joseph paralajmëron Shkupin se Rama dhe Vuçiç po destabilizojnë Ballkanin dhe një gjë e tillë nuk ëshë e mirë për ta.

Nismën Open Balkan, Edward Joseph e quan si instrument për t’i dhënë Serbisë ndikim më të madh politik në Ballkanin Perëndimor.

Gjithashtu, eksperti amerikan akuzon Edi Ramën se mbron hapur Vuçiçin dhe politikën e tij pro-ruse, duke e quajtur një turp qëndrimin e kryeministrit shqiptar.

Joseph e quan Ramën të rrezikshëm edhe sa i takon Kosovës, duke paralajmëruar gjithashtu rrezikun për destabilitet.

Edward Joseph: Nuk po them të keni marrëdhënie të këqija me Tiranën dhe me Beogradin. Por trekëndëshi Tiranë-Beograd-Shkup sjell probleme, sepse lidhja mes Tiranës dhe Beogradin është e pashëndetshme, sepse Rama i thotë BE-së dhe SHBA-së që të ndalojë presionin drejt Beogradit, për të vendosur sanksione drejt Rusisë. Ky është një turp dhe ai po mbron hapur Vuçiç për politikën e tij pro-ruse. Aleksandar Vuçiç kërkon të krijojë Serbinë e Madhe. Dhe Edi Rama kërkon të krijojë Shqipërinë e Madhe dhe kjo është një problem për ju (maqedonasit).

blank

Shtëpia e Bardhë: Uashingtoni nuk do të njohë aneksimin e paligjshëm të territorit ukrainas

VOA/Marrë nga Reuters

Shtetet e Bashkuara nuk do të njohin rajonet e aneksuara nga Rusia në Ukrainë, duke iu referuar asaj që Shtëpia e Bardhë e quajti referendum i paligjshëm dhe i manipuluar nga Moska, e që do të sfidohej ndërkombëtarisht.

Bazuar në informacionin tonë, çdo aspekt i këtij procesi ishte inskenuar dhe orkestruar nga Kremlini“, u tha gazetarëve, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre në një konferencë për shtyp. Ajo shtoi se “Uashingtoni do të angazhohej për të siguruar kundërshtim ndaj njohjes së territoreve të aneksuara, përfshirë në OKB“.

“Pavarësisht nga pretendimet e Rusisë, ky mbetet territor ukrainas”, tha ajo.

Në të njëjtën linjë edhe Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha dje se bashkimi i territoreve në lindje dhe jug të Ukrainës me Rusinë nuk do të njihen kurrë. Reagimi amerikan u bë pas publikimit të rezultateve të një referendumi të organizuar nga Moska në disa rajone të Ukrainës që përbëjnë 15% të territorit të Ukrainës. Perëndimi e ka quajtur referendumin një farsë.

Zyrtarët e vendosur nga Rusia në rajonin Donetsk të Ukrainës deklaruan fitoren në një referendum për bashkimin me Rusinë me mbi 99% të votave pro.

Katër rajonet ku është votuar: Donetsk e Luhansk në lindje dhe Zaporizhzhia e Kherson në jug, përbëjnë rreth 15% të territorit ukrainas.

Ne po bashkohemi me atdheun tonë të madh, me Rusinë e madhe

“E kemi ëndërruar në vitin 2014 dhe kemi vepruar për këtë. Kjo është një ditë historike. Ne po bashkohemi me atdheun tonë të madh, me Rusinë e madhe”, tha pas shpalljes së rezultateve udhëheqësi i Republikës së vetshpallur të Donetskut, Denis Pushilin

Kutitë e votimit u çuan shtëpi më shtëpi nga zyrtarët në atë që Ukraina dhe Perëndimi e dënuan si referendum farsë për të krijuar një pretekst ligjor për aneksimin e katër rajoneve dhe justifikuar kërcënimin e presidentit rus, Vladimir Putin për të përdorur armë bërthamore në mbrojtje të “integritetit territorial” të Rusisë.

Perëndimi dhe Ukraina e kanë bërë të qartë se kurrë nuk do t’i njohin rezultatet e referendumit.

Ne nuk do ta njohim kurrë aneksimin e territorit ukrainas nga Rusia

“Ne nuk do ta njohim kurrë aneksimin e territorit ukrainas nga Rusia… Ukrainasit do të vazhdojnë përpjekjet për të rimarrë territorin e pushtuar. Ne do të vazhdojmë t’i mbështesim ata në këtë përpjekje”, tha Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken të martën, gjatë një konference shtypi me homologun indian, Subrhamanyam Jaishankar.

“Krimi i agresionit kundër vendit tonë, farsa në territoret e pushtuara që quhet referendum nga pushtuesit, përgatitja e një përpjekjeje të re për aneksimin e territorit ukrainas, të gjitha këto janë hapa me të cilët Rusia e ka shkelur Kartën e OKB-së”, tha presidenti ukrainas, Zelensky.

Presidenti ukrainas, pa dhënë detaje, tha se ka lajme të mira edhe nga fronti pasi forcat ukrainase po vazhdojnë çlirimin e tokave të pushtuara.

Ukraina ka paralajmëruar vazhdimisht se aneksimi rus i territoreve do të shkatërronte çdo mundësi për bisedime paqeje, ndërsa ukrainasit që ndihmuan Rusinë të organizonte votimet do të përballen me akuza për tradhti.

blank

Intervista: Gërvalla-Schwartz: BE-ja nuk ka arsye të mohojë liberalizimin e vizave për Kosovën

VOA/Menada Zaimi

Në një intervistë për Zërin e Amerikës kryediplomatja e Kosovës Donika Gërvalla – Schwartz thekson se vendi i saj është i përkushtuar për të arritur një marrëveshje finale me Serbinë, që do të duhet të rezultonte me njohjen e ndërsjellë. Ajo shton se sa më parë që Serbia ta njohë realitetin me shtetin e ri të Kosovës në Ballkan, aq më shpejt do të përparonte drejt rrugës evropiane. Zonja Gërvalla – Schwartz foli edhe mbi çështjen e liberalizimit të vizave mes BE-së dhe Kosovës, ndërsa pritet që me 13 tetor Republika Çeke, e cila ka kryesinë e radhës së Bashkimit Evropian, ta trajtojë këtë çështje gjatë mbledhjes së Këshillit Evropian. Sipas ministres Gërvalla-Schwarts, Kosova i ka përmbushur kriteret e kërkuara për liberalizim vizash dhe kjo çështje më shumë sesa përgjegjësi e palës kosovare, është tashmë e Bashkimit Evropian çka mund të vinte në pikëpyetje kredibilitetin e tij. Me ministren e Punëve të Jashtme të Kosovës bisedoi gazetarja Menada Zaimi.

Zëri i Amerikës: Zonja ministre, kohët e fundit është vënë re një vëmendje e shtuar e faktorit ndërkombëtar për arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Cili është vlerësimi juaj, kur është realiste që të kjo marrëveshje të arrihet ndërmjet dy vendeve?

Donika Gërvalla – Schwarz: Unë nuk mund të jap parashikime rreth kohës se kur mund arrihet një marrëveshje e tillë. Çfarë unë mund të them është që Kosova është shumë e përkushtuar për të arritur një marrëveshje finale, e cila do të rezultonte me njohjen e ndërsjellë Kosovë – Serbi. Unë mundem vetëm të theksoj nevojën për një marrëveshje të tillë për shkak se koha po kalon. Kosova është realitet si shtet i pavarur dhe sovran qe 15 vjet dhe ky është një fakt i pakapërcyeshëm edhe për Serbinë. Kapitulli historik i pavarësisë së Kosovës është përmbyllur, në ndërkohë është çështje e Serbisë edhe për arsyet e saj të brendshme që sa më parë ta njoh realitetin me shtetin e ri të Kosovës në Ballkan, aq më shpejt do të hapin dhe rrugën për vetveten drejt rrugës evropiane, nëse e dëshirojnë.

Zëri i Amerikës: Le të flasim për një çështje të ndjeshme për Kosovën. Republika Çeke e cila mban kryesinë e radhës së Bashkimit Evropian ka paralajmëruar që me 13 tetor do të hedh për diskutim në Këshillin Evropian çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën. Sa optimiste është qeveria e Kosovës se kjo gjë do të realizohet dhe shpejt?

Donika Gërvalla – Schwarz: Ne në vazhdimësi kemi punuar në baza ditore për të arritur progres në çështjen e liberalizimit të vizave, sepse është padrejtësi e madhe që qytetarët e Republikës së Kosovës janë të vetmit në rajonin tonë të cilët nuk mund të lëvizin pa aplikuar për viza dhe procesi i aplikimit për viza është jashtëzakonisht i gjatë, i shtrenjtë dhe i komplikuar. Prandaj, përderisa është konstatuar disa herë që Kosova i ka përmbushur, madje më shumë sesa që ka qenë e kërkuar, kriteret për liberalizim vizash, është në fakt në pyetje kredibiliteti i Bashkimit Evropian më shumë sesa që përgjegjësia bie në anën tonë. Unë dua të jem optimiste për datën 13, por siç e kemi praktikuar edhe deri tani ne nuk japim parashikime, nuk japim data sepse mjaft në të kaluarën janë bërë parashikime të gabuara, janë hapur shishe shampanje, është festuar që është bërë pardje liberalizimi i vizave. Duam të jemi shumë serioz edhe me partnerët tanë evropianë, do ta përshëndesnim jashtë mase liberalizimin e vizave, por le të presim se cili do të jetë veprimi. Në fakt arsye për të mohuar liberalizimin e vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës nuk ka.

Zëri i Amerikës: Në muajin maj Kosova ka paraqitur edhe kërkesën për tu anëtarësuar në Këshillin e Evropës. Sa ka gjasa që të miratohet kjo kërkesë?

Donika Gërvalla – Schwarz: Unë tani nga Washingtoni do të udhëtoj drejt në Strasburg ku tani në fillim të tetorit do të hapet edhe sesioni i ri i Asamblesë Parlamentare. Aty ne në vazhdimësi që nga muaji maj jemi duke punuar jo vetëm me shtetet anëtare të Këshillit të Evropës, jo vetëm me delegacione të ndryshme por edhe me kryeqytetet e shteteve anëtare me qëllim që të kemi një proces sa më të shpejtë. Ne e dimë që ky është një proces, aplikimi nuk nënkupton që ti anëtarësohesh automatikisht. E dimë që për shtetet e rajonit procesi ka qenë shumë i gjatë, ne do të bëjmë gjithçka që është e mundur për ta shkurtuar këtë proces në rastin e Kosovës. Pavarësisht nga vendimet që merren në Strasburg në këtë kohë të ndërmjetme, ne jemi duke punuar në Kosovë që legjislacionin tonë, veprimet e qeverisë, transparenca, demokracia, mbrojtja e të drejtave të njeriut, vetingu në gjyqësi e të tjera procese t’i qojmë përpara me qëllim që të shkurtojmë sa më shumë kohën në pritje të një vendimi pozitiv për Kosovën.

Zëri i Amerikës: Zonja ministre, Shqipëria ka ndërmarrë një nismë për të hedhur poshtë raportin e të dërguarit të këtij Këshilli, Dick Marttyt, që është në themelet e Gjykatës së Posaçme të Kosovës me seli në Hagë. A ka një bashkërendim mes qeverisë së Kosovës dhe Tiranës zyrtare mbi këto çështje?

Donika Gërvalla – Schwarz: Jo, një bashkërendim nuk ka pasur lidhur me këtë çështje, por ju duhet të më kuptoni që unë nuk komentoj veprimet e qeverisë shqiptare. Unë komentoj marrëdhëniet tona të përbashkëta të cilat janë të mira si rrallëherë në shumë fusha. Është e vërtetë që kemi divergjenca sa i përket “Ballkanit të hapur”. Kemi divergjenca edhe në raport me atë se si kryeministri shpesh pa asnjë nevojë, bëhet avokati kryesor i (Aleksandar) Vuçiçit në vende dhe mediume të ndryshme ndërkombëtare duke i ndihmuar Vuçiçit të mos bëhet pjesë e politikës së përbashkët të BE-së dhe SHBA-së në raport me luftën e Rusisë në Ukrainë. Por, për të qenë shumë e sinqertë, mendoj që asnjëherë më parë marrëveshjet konkrete që kemi me Shqipërinë, nuk kanë qenë të implementuara me një shpejtësi të tillë si deri tani dhe nuk kanë qenë më tepër në kuptimin e asaj që t’u shërbejnë qytetarëve në të dyja anët e kufirit edhe në Shqipëri edhe në Kosovë.

Zëri i Amerikës: Nëse nuk ka pasur, duhej të kishte?

Donika Gërvalla – Schwarz: Duhej të kishte pasur edhe në të kaluarën, ama ne kemi marrëdhënie jashtëzakonisht të mira sa u përket edhe dy qeverive me njëra tjetrën, por edhe sa u përket ministrive veç e veç me njëra tjetrën, sepse jemi të interesuar që marrëveshjet mes Shqipërisë dhe Kosovës t’u shërbejnë qytetarëve dhe jemi të interesuar që të implementojmë sa më shumë prej tyre. Këto 18 muajt e parë të kësaj qeverisjeje kanë treguar se me Shqipërinë mundësitë janë shumë të mëdha, por edhe ritmi me të cilin jemi duke punuar është goxha i lartë. Vendimi për hekurudhën mes Durrësit dhe Prishtinës është një prej tyre që do të jetë tepër i rëndësishëm për ekonominë në Kosovë dhe ekonominë në Shqipëri.

Zëri i Amerikës: Zonja ministre, ka një përplasje brenda ministrisë që ju drejtoni me ata punonjës që kërkojnë të ketë një organizim sindikalist brenda saj. Madje sot sipas shoqatës së sindikatave të anëtarëve të shërbimit të jashtëm përfaqësues të ministrisë suaj kanë hyrë me dhunë brenda zyrave tyre dhe kanë marr në posedim gjithë materialin që ata kanë brenda. Si ju përgjigjeni këtyre akuzave, a po e bllokoni ju një organizim sindikalist brenda ministrisë?

Donika Gërvalla – Schwarz: E para që duhet kuptuar dhe që është shumë e rëndësishme, është që zgjedhjet e 14 shkurtit të vitit 2021, koalicioni ynë qeveritar i ka fituar me premtimin për reforma të thella institucionale, pra për një funksionalizim të institucioneve tona për një punë më efikase në institucionet tona. Asgjë më tepër apo asgjë më pak nuk ka ndodhur në ministrinë e Punëve të Jashtme e cila është pararendëse e reformave. Ne kemi bashkuar dy ministri, pra kemi fuzionuar ish ministrinë e Diasporës me ish ministrinë e Punëve të Jashtme dhe me një rregullore të re të punës kemi krijuar një ministri të përbashkët. Sa i përket organizatës sindikale, natyrisht unë kam jetuar 30 vjet në Gjermani dhe pretendoj se më mirë se shumë kush në Kosovë jam e njohur me procedurat dhe nevojën e përfaqësimit sindikal. Unë mendoj që një numër i vogël i njerëzve që pretendon të marrë përsipër që janë përfaqësuesit sindikal në ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës do të duhej që në radhë të parë të dalin para pasqyrës dhe të flasin me vetveten sepse shkelja e ligjit e para nuk pranohet dhe e dyta, përfaqësuesit e sindikatave pra drejtuesit e sindikatave nuk mund të jetë dikush, sipas ligjit, nga pjesë e menaxhmentit, pra që është drejtor departamenti dhe që aty nisë problemi ku njerëzit e vetemëruar dhe vet të deklaruar marrin përsipër të shpjegojnë nëpër mediume se cilat janë problemet dhe cilat nuk janë. Unë vazhdimisht që nga ardhja në marsin e vitit të kaluar kam qenë shumë e hapur me të gjithë dhe jemi përpjekur të gjithë së bashku, ju e keni parë edhe pjesëmarrjen e një gjoja proteste që është organizuar në Prishtinë që nuk ka qenë nga punonjësit real të ministrisë së Punëve të Jashtme, por ka qenë një numër jashtëzakonisht i vogël. Unë jam e përkushtuar që krahas përmirësimit me vendet tjera, me shtetet partnere dhe aleate jam shumë e përkushtuar që të krijojmë një strukturë efikase në ministrinë e Punëve të Jashtme.

Zëri i Amerikës: Sot është Dita ndërkombëtare për qasje të informacionit, kemi patur edhe një material lidhur me këtë çështje dhe ministria që ju drejtoni ka marr një gjobë prej 13 mijë eurosh nga Agjencia për Informim dhe Privatësi për shkak të refuzimit për lejimin e qasjes të informacioni. Pse kjo mungesë e transparencës ndaj publikut?

Donika Gërvalla – Schwarz: Mendoj që kjo është qeveria më transparente ndonjëherë në historinë e re të Republikës së Kosovës, mendoj se kjo qeveri larg së qeni perfekte në punën e saj, ka ofruar qasje qoftë në dokumente publike por qoftë edhe në përgjithësi në informacione që kanë të bëjnë me qeverinë, ka ofruar qasje shumë më të madhe jo vetëm për gazetarë por edhe institucione apo për shoqërinë civile. Unë shumë gëzohem që shoqëria civile dhe mediat në Kosovë janë kaq të zëshme në kërkesat e tyre për më shumë transparencë sepse mendoj që kjo i shërben një demokracie më të fortë në Kosovë. Ne kemi nevojë për një transparencë edhe më të lartë edhe pse tregojnë edhe matjet ndërkombëtare që Kosova sa i përket të drejtës së lirisë së mediave ka kërcyer në organizata ndërkombëtare disa vende lart, prandaj larg së qeni perfekt, jemi duke u munduar që të jemi edhe më mirë. Megjithatë të mos harrojmë që kjo është qeveria më transparente që ka pasur ndonjëherë Republika e Kosovës.

blank

Portesta e prindërve dhe nxënësve: “Protestoni, neve mos na dënoni”

Pankarta me mbishkrimin “Protestoni, neve mos na dënoni”, nga protesta e prindërve dhe nxënësve për ndërprerjen e grevës dhe nisjen e procesit mësimor. 26 shtator 2022.

 

RFE/RL

Brenda dy ditësh pritet që anëtarësia e Sindikatës se Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë, të japë mendim për pezullimin e mundshëm të grevës në arsim.

Kështu thotë për Radion Evropa e Lirë, Hanife Salihu, anëtare e Këshillit grevistë në SBASHK.

“Ne iu kemi drejtuar edhe kryetarëve të sindikatave komunale që të marrin mendimin e anëtarësisë se si të vazhdohet më grevën, të pezullohet për një kohë të caktuar apo të marrim hapa të tjerë, po presim që brenda këtyre dy ditëve të japin një përgjigjeje”, thotë ajo.

Sindikata e Bashkuar e Arsimit ka thënë, më 28 shtator, se i është drejtuar anëtarësisë greviste me një shkresë, përmes të cilës u ka kërkuar të japin mendimin e tyre për idenë që të pezullohet greva në arsim deri në janar të vitit 2022, dhe procesi mësimor të nisë nga tre tetori.

Në një komunikatë për media, SBASHK-u thotë se kërkimi i mendimit të anëtarësisë për pezullim të grevës vjen për shkak të mungesës së dialogut social.

Ata kanë thënë se nuk tërhiqen nga kërkesat për shtesë në pagë deri në zbatimin e Ligjit për paga, ndryshimin e Ligjit për skema pensionale dhe Ligjit për sigurime shëndetësore.

Si pasojë e grevave që kanë nisur në sektorin e arsimit më 25 gusht, mbi 300.000 nxënës kanë mbetur pa mësim.

Arsyeja e grevës dhe kërkesa kryesore e sindikatave të arsimit drejtuar Qeverisë së Kosovës, është ndarja e nga 100 eurove në muaj për punëtorët, derisa të hyjë në fuqi Projektligji për pagat.

Sipas sindikalistëve të arsimit, kërkesa e tyre për 100 euro shtesë është e bazuar, për shkak të rritjes së inflacionit.

Qeveria e Kosovës thotë se ky ligj, që parasheh rritje pagash për punonjësit e sektorit publik, do të dalë në miratim së shpejti dhe kërkon nisjen e mësimit.

Çfarë thonë sindikalistët e arsimit dhe Qeveria?

Qeveria e Kosovës, në disa raste, ka bërë thirrje për fillimin e procesit mësimor. “Nuk bën bojkot e grevë shtetit”, ka thënë kryeministri Albin Kurti. Në disa shkolla, mësimdhënësit kanë vendosur në mënyrë individuale t’i mbajnë orët, por shumica janë në grevë.

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Rrahman Jasharaj, ka thënë se fajtore për mbylljen e shkollave është Qeveria, e cila, sipas tij, “nuk reflekton karshi kërkesave të sindikalistëve”.

Protestë për kthim në shkolla

Këshilli i Prindërve i Shkollës Fillore “Faik Konica” në Prishtinë, të hënën ka protestuar në oborrin e shkollës, duke kërkuar ndërprerjen e grevës dhe nisjen e procesit mësimor. Si pasojë e grevave që kanë nisur në sektorin e arsimit më 25 gusht, mbi 300.000 nxënës kanë mbetur pa mësim.

Në fillim të këtij muaji, Qeveria e Kosovës ka paraqitur një pako për përballje me inflacionin, në kuadër të së cilës punonjësit e sektorit publik, përfshirë mësimdhënësit, përfitojnë nga 50 euro shtesë, nisur nga ky muaj.

Sindikata e Arsimit nuk e ka pranuar këtë “ofertë”.

blank

Blinken: Aneksimi i territoreve ukrainase nga Rusia “nuk do të njihet kurrë”

VOA/Marrë nga Reuters

Bashkimi i territoreve në lindje dhe jug të Ukrainës me Rusinë nuk do të njihet kurrë, tha Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken. Reagimi amerikan u bë pas publikimit të rezultateve të një referendumi të organizuar nga Moska në disa rajone të Ukrainës që përbëjnë 15% të territorit të Ukrainës. Perëndimi e ka quajtur referendumin një farsë.

Zyrtarët e vendosur nga Rusia në rajonin Donetsk të Ukrainës deklaruan fitoren në një referendum për bashkimin me Rusinë me mbi 99% të votave pro.

Katër rajonet ku është votuar: Donetsk e Luhansk në lindje dhe Zaporizhzhia e Kherson në jug, përbëjnë rreth 15% të territorit ukrainas.

Ne po bashkohemi me atdheun tonë të madh, me Rusinë e madhe

“E kemi ëndërruar në vitin 2014 dhe kemi vepruar për këtë. Kjo është një ditë historike. Ne po bashkohemi me atdheun tonë të madh, me Rusinë e madhe”, tha pas shpalljes së rezultateve udhëheqësi i Republikës së vetshpallur të Donetskut, Denis Pushilin

Kutitë e votimit u çuan shtëpi më shtëpi nga zyrtarët në atë që Ukraina dhe Perëndimi e dënuan si referendum farsë për të krijuar një pretekst ligjor për aneksimin e katër rajoneve dhe justifikuar kërcënimin e presidentit rus, Vladimir Putin për të përdorur armë bërthamore në mbrojtje të “integritetit territorial” të Rusisë.

Perëndimi dhe Ukraina e kanë bërë të qartë se kurrë nuk do t’i njohin rezultatet e referendumit.

Ne nuk do ta njohim kurrë aneksimin e territorit ukrainas nga Rusia

“Ne nuk do ta njohim kurrë aneksimin e territorit ukrainas nga Rusia… Ukrainasit do të vazhdojnë përpjekjet për të rimarrë territorin e pushtuar. Ne do të vazhdojmë t’i mbështesim ata në këtë përpjekje”, tha Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken të martën, gjatë një konference shtypi me homologun indian, Subrhamanyam Jaishankar.

“Krimi i agresionit kundër vendit tonë, farsa në territoret e pushtuara që quhet referendum nga pushtuesit, përgatitja e një përpjekjeje të re për aneksimin e territorit ukrainas, të gjitha këto janë hapa me të cilët Rusia e ka shkelur Kartën e OKB-së”, tha presidenti ukrainas, Zelensky.

Presidenti ukrainas, pa dhënë detaje, tha se ka lajme të mira edhe nga fronti pasi forcat ukrainase po vazhdojnë çlirimin e tokave të pushtuara.

Ukraina ka paralajmëruar vazhdimisht se aneksimi rus i territoreve do të shkatërronte çdo mundësi për bisedime paqeje, ndërsa ukrainasit që ndihmuan Rusinë të organizonte votimet do të përballen me akuza për tradhti.

blank

Zelensky fundos referendumet farsë

Votimi nën kërcënimin e mitralozëve ishte një realitet në qendrat e votimit në territoret e pushtuara nga rusët

Presidenti ukrainas konfirmon se Kievi do të vazhdojë të luftojë në territoret e pushtuara dhe nuk do të negociojë me Moskën – Ushtarët e parë të mobilizuar mbërritën në front

 

VOAL- Luftimet vazhdojnë në Ukrainë, ndërsa autoritetet pro-ruse të rajoneve të okupuara të Zaporizhia, Kherson, Luhansk dhe Donetsk pretenduan të martën votimin në favor të aneksimit të Rusisë pas “referendumeve” të aneksimit të organizuar nga Moska dhe të refuzuara nga Kievi dhe aleatët e tij ndërkombëtarë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky siguroi të martën në mbrëmje në një video në Telegram se Ukraina do të vepronte “për të mbrojtur popullin e saj”, duke specifikuar: “Ne do të veprojmë për të mbrojtur popullin tonë, në rajonin Kherson, në rajonin Zaporizhia, në Donbass. si në zonat e pushtuara aktualisht të Rajonit të Kharkiv dhe Krimesë, “tha Zelensky në reagimin e tij të parë pasi autoritetet pro-ruse shpallën rezultatet.

Presidenti më pas anuloi çdo mundësi për të pranuar negociatat me Moskën, pikërisht në dritën e thirrjes ruse për zgjedhje. “Njohja nga Rusia e ‘pseudo-referendumeve’ si ‘normale’, zbatimi i të njëjtit skenar si Krimea dhe një përpjekje tjetër për të aneksuar një pjesë të territorit ukrainas do të thotë se ne nuk kemi çfarë të diskutojmë me presidentin aktual rus. të shtetit të Kievit.

Pas votimit, hapi i radhës do të bëhet nga Parlamenti rus, i cili duhet të votojë në ditët në vijim për një traktat që do të zyrtarizojë integrimin e katër rajoneve – asnjëri plotësisht në duart e Moskës – në territorin rus.

Dhe, në pritje të njoftimit të Rusisë për aneksimin e territoreve të Ukrainës, Shtetet e Bashkuara po përgatisin një paketë të re armësh prej 1.1 miliardë dollarësh për Ukrainën, sipas burimeve në administratën e Bidenit. Në dispeçimin e ri do të ketë sistemet HIMARS të dërguara tashmë në forcat e Kievit, municione, lloje të ndryshme sistemesh radari antidrone, pjesë këmbimi, mbështetje teknike dhe stërvitje, saktësojnë burimet. Uashingtoni po përgatit gjithashtu më shumë sanksione kundër Moskës në përgjigje të referendumit farsë.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken raportoi për këtë çështje: “Armët që ne po furnizojmë janë përdorur deri tani në mënyrë efektive nga ukrainasit. Kievi ka të drejtë të vazhdojë të mbrohet edhe në territoret që përfundimisht do të aneksohen nga Rusia. Nga pikëpamja jonë e pamje. asgjë nuk ndryshon, ne nuk do t’i njohim kurrë.”

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres përsëriti të mërkurën atë që tashmë ishte theksuar në ditët e fundit, domethënë se një aneksim i mundshëm e rajoneve të Ukrainës në një mënyrë të njëanshme nga Moska është një shkelje e ligjit ndërkombëtar.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, tha nga ana e tij se rezultatet e referendumeve për aneksimin me Rusinë të mbajtura në katër rajone të Ukrainës së pushtuar nga Moska janë “falsifikuar” dhe konsultimet janë “falsifikuar” të paligjshme”. “Kjo është një shkelje e re e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës në një kontekst të shkeljeve sistematike të të drejtave të njeriut”, shkroi Borrell në Twitter.

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, bëri jehonë: “Referendumi i rremë. Rezultate të rreme. Ne nuk e njohim asnjërin prej tyre”, shkroi në një postim në Twitter mbi rezultatin e votimit për thirrjen në votime të organizuara nga Moska për të sanksionuar. aneksimi i territoreve të okupuara në Ukrainë në Rusi.

Vazhdon ikja nga mobilizimi

Një javë pas njoftimit të Kremlinit, Rusia vazhdon të organizojë mobilizimin e rezervistëve për të rekrutuar 300,000 luftëtarë, duke kërkuar një përgjigje ndaj kundërsulmit të trupave ukrainase, të cilët falë dërgesave të mëdha të armëve nga Perëndimi, kanë mundur të rimarrë mijëra kilometra katrorë territor nga fillimi i shtatorit.

Kjo fushatë rekrutimi, e zhvilluar në vende kaotike, ka shtyrë shumë rusë të largohen, një eksod i konfirmuar të martën nga dy vendet fqinje, Gjeorgjia dhe Kazakistani, ndërkohë që një fluks shumë i konsiderueshëm i qytetarëve rusë është vërejtur gjithashtu që nga e enjtja në kufijtë e Mongolisë. Finlanda.

Por trupat e Moskës ende nuk pushojnë së bombarduari qytetet. Pesë persona u vranë në rajonin e Donetskut të martën, ndërsa vetëm sot, të martën 28, ushtria ruse bombardoi një shkollë në Mykolaivka, në të njëjtin rajon, e cila ishte strehë për civilët. Për pasojë kanë mbetur të plagosur 12 persona. Bomba dhe raketa nga Moska kanë goditur gjithashtu Nikopol në rajonin e Dnipropetrovsk në orët e fundit.

Të mërkurën, rusët bombarduan një fshat në rajonin e Zaporizhia (që meqë ra fjala duan ta aneksojnë) me municion fosfor, të ndaluar nga ligji ndërkombëtar. Disa shtëpi dhe një shkollë u shkatërruan. Zjarri i ushtarëve të Kremlinit goditi sërish Mykolaiv-in të martën në mbrëmje, kryesisht me raketa S-300 dhe Tornado-S. Për mrekulli, nuk pati viktima, por vetëm lëndime të lehta për disa civilë të shkaktuar nga xhamat e dritareve të thyera.

Dhe pas sulmit me raketa në Kharkiv, në mbrëmjen e 27 shtatorit, ndërtesat e infrastrukturës energjetike u dëmtuan dhe tre lagje të qytetit mbetën pjesërisht pa energji elektrike, duke lënë rreth 18.500 njerëz në errësirë. Bomba nga Moska u hodhën edhe të mërkurën mbrëma kundër Lysychansk, të çliruar së fundmi nga ukrainasit. rsi-Elida Buçpapaj

 


Send this to a friend