Natasha Grindley është një grua 37-vjeçare nga Childwall në Angli i cili arriti të mposhtë kancerin me një ndryshim të thjeshtë të dietës. “Daily Mail” ka botuar historinë e kësaj gruaje, së cilës mjekët i dhanë vetëm 2 javë jetë. Edhe ata janë të shokuar.

Ajo ende është duke bërë kimioterapi, por mjekët nuk e besojnë se Natasha është ende gjallë! Nëna e dy fëmijëve ka një dietë të fshehtë.

Kur Natasha u diagnostikua me kancer në stomak, ajo u fiksua me mënyrën e të ushqyerit, që sipas saj i shpëtoi jetën. “Mjekët ishin të befasuar kur më panë gjallë pas dy javësh.
Ata dyshonin se shanset e mia për të jetuar do të ishin të gjata, por unë dhe burri im kërkuam në internet dhe gjetëm një kurë, një terapi alternative që ka funksionuar me mua”, tha Natasha për “Liverpool Echo “.
Sot, ajo ha fruta që përgatiten posaçërisht për seancat intensive kimioterapi. Kanceri nuk është zhdukur, por rezultatet tregojnë se ai është përmirësuar dhe ajo në përgjithësi ndjehet më mirë se më parë.
“Dieta ime para sëmundjes ishte e tmerrshme – pija shumë alkool dhe haja ushqim të shpejtë. Unë nuk mendoja se po e dëmtoja trupin tim deri sa u diagnostikova me kancer në stomak”, – tha ajo.
Bashkë me Dr. Sripadam, konsulente në klinikën e Onkologjikut kanë punuar për ushqimin e saj.

Këtu janë disa nga recetat e Natashës:

Lëngu me vitamina C për forcë:

PËRBËRËSIT:
6 karrota
2 portokalle
½ lugë çaji shafran i Indisë
1 lugë çaji xhenxhefil
1 limon

PËRGATITJA:
Përzieni përbërësit në një blender dhe pini lëng të freskët çdo mëngjes.

3 lloje supërash me perime

PËRBËRËSIT:
10 domate qershi
8 domate (për sallatë)
2 domate zemërkau
1 qepë
2 thelpinj hudhër
Vaj ulliri
2 degëza rozmarinë
1 kg me lëng perimesh

PËRGATITJA:
Prisni qepën, hudhrën dhe hidhini bashkë me degëzat e rozmarinës në një tavë, duke i spërkatur me pak vaj ulliri. Vendosini në furrë të piqen në 180 gradë C për 30 minuta. Pastaj nxirreni nga tava dhe përziejini në një blender. Pastaj derdheni përzierjen në tigan dhe vëreni të ngroheni pak atë.

PËRBËRËSIT:
1 spec i kuq
1 spec jeshil
1 spec i verdhë
1 qepë
1 thelpi hudhër
½ lugë gjelle xhenxhefil të freskët i grirë
1 spec i kuq djegës
½ një lugë gjelle piper i kuq
½ një lugë gjelle shafran
160 gr makarona ‘noodles’ japonezë
8 lugë vaj ulliri
1 lugë gjelle mjaltë manuka
lëng limoni
1 lugë gjelle piper ‘cayenne’
20 gr arra indiane
fara susami
majdanoz i grirë

PËRGATITJA:
Prisni speca, qepën hudhrën, shtoni edhe erëzat dhe skuqini në një tigan me vaj ulliri për rreth 3 minuta. Ndërkohë, përgatisni salcën duke përzier vaj ulliri, mjaltë manuka, lëng limoni dhe piper të kuq, pastaj shtoni makaronat ‘noodles’ japozene, dhe përziejini në tigan.

Vazhdoni tiganisjen për disa minuta pastaj shërbejeni ushqimin në tasa dhe zbulurojeni me pak karota, fara susami, arra indiane dhe majdanoz.

Bildergebnis für Natasha Grindley