VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

“Kishim vetëm 2 jorganë dhe 2 pjata…” Sinan Hoxha rrëfen mes lotësh fëmijërinë e tij (fotogaleri)

By | April 22, 2018

Komentet

Dëshmitë e kënaqësive – Etja për seks në diktaturë dhe “shoqet” e turnit të natës (FOTOT)

Kur Amerikanët mendojnë për komunizmin në Evropën Lindore, ata kujtojnë kufizimet e udhëtimit, peizazhet e zymta të betonit gri, burrat dhe gratë e mjera që vuanin në rradhët e gjata për të bërë pazar në marketet boshe dhe shërbimet sekrete që zhbironin në jetët private të qytetarëve. Edhe pse shumica prej këtyre janë të vërteta, kjo pjesë e jetës komuniste nuk e shfaq panoramën e plotë të historisë.

Disa mund të kujtojnë se gratë e bllokut Lindor përfituan shumë të drejta dhe privilegje të panjohura për demokracitë liberale të asaj kohe, duke përfshirë investime madhore të shtetit në arsimimin dhe trajnimin e tyre dhe bashkëpunimin e tyre me forcën punëtore. Por ka edhe një tjetër avantazh që ka marrë më pak vëmendje: Gruaja nën sistemin komunist kishte më shumë kënaqësi seksuale.

Një studim sociologjik krahasues i Gjermanëve të Lindje dhe Perendimit i realizuar pas ribashkimit në 1990 zbuloi se gratë Lindore kishin dy herë më shumë orgazma sesa gratë Perendimore. Kërkuesit u mrekulluan me këtë pabarazi në kënaqësinë e raportuar seksuale, sidomos pasi që gratë vuanin nga barra e njohur e dyfishtë e punësimit formal dhe punës në shtëpi.

Në kontrast, gratë e Gjermanisë Perendimore pas luftës kishin qëndruar në shtëpi duke shijuar të gjitha pajisjet e kursimit të punës të prodhuara nga ekonomia kapitaliste e zhurmshme. Por ata bënin më pak seks, dhe seks më pak të kënaqshëm, sesa gratë që u duhej të qëndronin në rradhë për një letër higjenike.

Si ta llogarisim këtë aspekt të jetës pas Perdes së Hekurt?

Merrni në konsideratë Ana Durcheva nga Bullgaria. Duke jetuar 43 vite të jetës së saj nën regjimin komunist, ajo shpesh ankohej se marketet e reja të lira e pengonin aftësinë e bullgarëve për të zhvilluar marrëdhënie të shëndetshme dashurore.

Ajo ishte një nënë beqare për disa vite, por ajo insistoi se jeta e saj para vitit 1989 ishte më e kënaqshme sesa ekzistenca stresuese e vajzës së saj, e cila lindi në fund të viteve 1970.

Kjo ndarje brezash ndërmjet nënave dhe bijave që u rriten në njërën nga anët e vitit 1989 mbështet idenë se gratë kishin jetë më të përmbushura gjatë kohës së komunizmit. Dhe ato e zotëronin këtë cilësi të jetës për shkak se regjimet e shikonin emancipimin e gruas si thelbësore ndaj shoqërive “socialiste shkencore” të avancuara, ashtu siç ato e shikonin vetë veten.

Edhe pse shtetet komuniste të Evropës Lindore kishin nevojë për për punën e grave për të realizuar programet e tyre për industrializim të shpejtë pas Luftës së Dytë Botërore, themeli ideologjik për barazinë mes grave dhe burrave u drejtua nga August Bebel dhe Friedrich Engels në shekullin e XIX.

Pas marrjes së bolshevikëve, Vladimir Lenin dhe Aleksandra Kollontai realizuan një revolucion seksual në fillimet e viteve të Bashkimit Sovjetik, ku Kollontai argumentonte se dashuria duhet të lirohet nga konsiderimet ekonomike.

Rusia zgjeroi plotësisht aftësinë e grave në vitin 1917, tre vite përpara SHBA-së. Bolshevikët liberalizuan gjithashtu ligjet e divorcit. Gratë u mobilizuan në forcën e punës dhe u bënë të pavarura nga burrat.

Ky studim përfshin edhe Shqipërinë.

Në Azinë qëndrore në vitet 1920, gratë ruse morën pjesë në kryqëzata për lirinë e grave myslimane. /Kristen R. Ghodsee, “The New York Times”/ Tema

 

DASMA PËRRALLORE E JOHN DHE JACKIE KENNEDY – Nga ELIDA BUÇPAPAJ (tekst dhe fotogaleri)

Martesa që e ka bërë të ëndërrojë Amerikën – kështu kujtohet edhe sot, pas kaq vitesh, martesa midis John Fitzgerald Kennedy e Jacqueline Bouvier, nga e cila do të sjellim këtu plot foto tejet emocionuese.

Ai në atë kohë ishte ‘thjesht’ senator i Massachussettsit, por më 1960 do të bëhej Presidenti i Shteteve të Bashkuar më i famshëm i të gjitha kohërave. Ajo ishte gazetare e Washington Times-Herald dhe ishte 10 vjet më e re se i shoqi. E re, jashtëzakonisht e bukur, romantike, por edhe tmerrësisht ambicioze, Jackie ia dhuroi të shoqit, ditën e dasmës, një ditar të vogël të mbushur me vargjet e saj poetike dhe me vizatimet e saj. Ditari paraprihej me thënien e Napoleonit “Burrat e mëdhenj janë meteorë që konsumohen për të ndriçuar botën.”

Pavarësisht dy fëmijëve, Caroline e John jr lindur më 1957 e 1960, çifti nuk qe shumë i lumtur, qoftë për shkak të humbjes së dy fëmijëve (në vitin 1959, Helen lindi e vdekur dhe, në vitin 1963 Patrick vdiq dy ditë pas lindjes) qoftë për tradhtitë e kryera nga ai, mes të cilave miqësia e “veçantë” me Marilyn Monroe. John u vra në Dallas më 22 nëntor 1963 ndërsa përshkonte qytetin në makinë së bashku me të shoqen.

Më 10 shtator 1953 çifti shpalli zyrtarisht dasmën, e cila do të ndodhte dy ditë më vonë. Jacqueline mbante unazën e fejesës të firmës Van Cleef & Arpels, përbërë nga një diamant 2,88 karat e dhe montuar mbi një smerald 2,84 karat.

Më 12 shtator 1963, për të kremtuar 10 vitet e martesës, unaza u shtua me 9 diamantë për të formuar një qark rrethor, për të simbolizuar dashurinë e përjteshme./ELIDA BUÇPAPAJ

 

FOTOT – Nga përballja me protestat te ecja përdore me Mayn, si u prit Trumpi në Britani

Presidentit i SHBA, Donald Trump dhe bashkeshortja e tij, Melania, jane pritur me protesta ne Londer. Shume njerez me pankarta ne duart kane protestuar kunder Trump, nderkohe qe kryetari i Londrës, Sadiq Khan ka thene qe “Protestat në Londër kundër vizitës së presidentit amerikan, Donald Trump duhet të jenë “paqësore”.

“Mesazhi im për ata që protestojnë në Londër është që ato duhet të jenë paqësore. Ata që kanë qëllim shkaktimin e problemeve dhe shkeljen e ligjit, unë iu them se nuk janë të mirë se ardhur”, ka thënë ai përmes një deklarate.

Khan, anëtar i Partisë Laburiste, që aktualisht është në opozitë, më herët ka pasur përplasje me Trumpin, duke thënë se protestat kundër tij nuk janë kundër Amerikës dhe në vend të saj banorët e Londrës kanë treguar pakënaqësitë e tyre për për politikat e “frikës dhe dëshpërimit”.

Trump eshte pritur me ceremoni zyrtare nga kryeministrja Theresa May, me te cilen jane fotografuar edhe perdore dhe te qeshur.

 

Fotot – Anija Butrinti shpëton 41 emigrantë në Egje, mes tyre fëmijë e gra shtatzëna

Anija Butrinti shpëton një gomone me 41 emigrantë në detin Egje. Burimet thanë se emigratët ishin nisur nga brigjet e Çeshmes në Turqi për në ishullin Kios në Greqi.

Ministria e Mbrojtjes njofton se anija Butrinti e Forcës Detare ia dorëzoi 41 emigrantët një anijeje të Frontex.

Në gomone ishin 10 fëmijë dhe 7 gra, 2 prej të cilave shtatzënë. Anija Butrinti patrullon në kuadër të operacionit të NATO-s në detin Egje.

dcacc97c-381b-4b82-9f82-0dd94572da95 368ec132-1768-4a7e-a613-3975a589e2d7 8e414eba-b8a2-4c41-82ad-3313415bda6f 259b2172-2eda-43be-a903-ff476c7956bd d8b1a760-eedb-4862-a262-11a6da2e5201

Liqeri i Poradecit! Foto nga Dasha Gusho!

Liqeri i Poradecit! Foto nga Dasha Gusho!

Poradeci

Perëndim i vagëlluar mi Liqerin pa kufir
Po përhapet dal-nga-dale një pluhúrë si një hije.
Nëpër Mal e nër Lëndina shkrumb’ i natës që po bije,
Duke sbritur që nga qjelli përmi fshat po bëhet fir…

E kudó krahin’ e gjërë më s’po qit as pipëlim:
Në katund kërcet një portë…në Liqer heshtë një lopatë…
Një shqiponjë-e arratisur fluturon në Mal-të-Thatë…
Futet zemra djaloshare mun në fund të shpirtit t’im.

Tërë fisi, tërë jeta, ra… u dergj… e zuri gjumi…
Zotëroj më katër anë errësira…
Po tashi:
Dyke nisur udhëtimin mes-për-mes nër Shqipëri,
Drini plak e i përrallshëm po mburon prej Shëndaumi…

 

Image may contain: sky, ocean, cloud, outdoor, nature and water

Image may contain: ocean, sky, tree, cloud, outdoor, nature and water

Image may contain: ocean, sky, cloud, outdoor, water and nature

Image may contain: plant, sky, cloud, tree, ocean, outdoor, nature and water

Fotogaleri – KA VDEKË BIBLIOTEKA KOMBËTARE E SHQIPËRISË…!

  Në dy vitet e fundit i ka marrë tri plagë: 1.- Djegje nga Zjarri. 2.- Përmbytje nga Uji. 3.- E rrethuar në të katër anët me hekura e rrjeta teli si “kloni i kufinit”!!
Pra, janë dëmtue 12 mijë libra nga fondi i saj, etj.

Asnji lexues nuk mundet me marrë libra për lexim e studime në shtëpi. Brenda nji jave ke të mundshme me kërkue vetëm 4 libra ose gazeta…!

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë është nji varr i hapun nga vet Shteti, varr i pambyllun para syve tanë, që tregon një turp kombëtar, dhimbjen e thellë e mjerimin e madh të Shqipërisë e të Kombit…!

Rali LURA

Messi feston sot ditëlindjen, ja si e uron bashkëshortja (fotogaleri)

Lionel Messi feston sot 31-vjetorin e tij të lindjes. Ai ndodhet në Rusi për Kupën e Botës, e ndoshta nuk mundet të festojë me familjen e tij.

Megjithatë, bashkëshortja e tij Antonella Roccuzzo ka vendosur nëpërmjet një dedikimi në profilin e saj në Instagram, ta uroj atë.

“Gëzuar ditëlindjen zemra ime, të duam shumë. Faleminderit që më bën të ndihem gruaja më e lumtur në botë dhe për familjen që kemi, që është thesari ynë më i madh. Uroj të jesh i lumtur sot e përgjithmonë”, shkruan Antonella në postimin e saj.

Debat për Teatrin Kombëtar: Veliaj shkon në Komisionin e Medias i paftuar, ja çfarë ndodh (fotot dhe videot)

Pas 1 ore perplasje ne Komisionin e Medias, Veliaj u largua me fjalet: Tirana do fitojë, mbaje mend dhe do i ftoj edhe të gjithë këta që nuk e dinë ku është teatri, cojini në teatër.

Gjithashtu, pas ikjes se Veliajt edhe deputetet e PS braktisen seancen dhe degjesa me ministren Mirela Kumbaro nuk u zhvillua.

Vokshi: Denoj me force bojkotin e maxhorances, largimin e ministres, se thirrur per te dhene llogari per nje krim te tille. Narkokryetari i Bashkise nuk mund te dhunoje opoziten dhe deshtoi per ta bere kete.


***Ka degraduar ne perplasje dhe fyerje debati ne Komisionin për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, mes kryetares se Komisionit Albana Vokshi dhe kryetarit te Bashkise Erion Veliaj.

Vokshi tha se Veliaj ishte i paftuar sot ne kete seance per te folur per ceshtjen e Teatrit Kombetar pasi sot pritej ministrja e Kultures Mirela Kumbaro.

“Se di pse ka frike per shpjegimin e nje projektligji qe e ka perparesi per ta konsultuar dhe ndjekur mbarevajtjen se gjithmonë Rama vendos t’ju cojë cift juve të dyve kudo që të shkoni. Ose s’keni aftësinë për të mbrotjur ose s’doni”, iu drejtua Vokshi Kumbaros dhe Veliajt.

Veliaj: Po bën teatër

Vokshi: S’e merrni dot fjalën pa ua dhënë une, ju bëni zhurmuesin atje

Veliaj: Sapo të thashë që nesër Sheshi Skënderbej eshtë për një cmim në Barcelonë

Vokshi: A mund ta mbyllni

Veliaj: Erdha sic më kërkuat

Vokshi: Mbyllni mikrofonin

Veliaj: Po gënjen

Vokshi: Mos u trego arrogant

Veliaj: Sic po bëni me aktorët dhe tratrin

Vokshi: Mos u bëni arrogant mund të qëndroni më lart se kaq

Veliaj: Ki dinjitetin të thuash të vërtetën nëse do të bësh aktoren shko bëj audicion

Vokshi: Ki kujdes me gjuhën që përdor se juve

Veliaj: Erdha për respekt, edhe ti i thua ik, keni frikë?

Vokshi: Ti duhet të zbatosh ligjin

Veliaj:E humbisni kauzën, shkoni me bisht në shalë dhe Tirana fiton

Vokshi: Jeni bërë për të ardhur keq. Unë mund t’ju nxjerr dhe jashtë ke ardhur i paftuar se nuk doni të keni ministren vetëm

Veliaj: Iku koha kur ju nxirrni jashtë. Nesër merr cmim Sheshi Skënderbej nuk mund të jem. Ti do qetësohesh dhe do kuptosh se cdo sulm që keni bërë…

Vokshi: Këtu drejtoj unë jo juve, mbyll mikrofonin

Veliaj: Shiko deputetët e PD të gjithë i ke për kafe te Pazari i Ri. Ke pasion të bësh aktore, dështove dhe ke sjellë teatrin në Parlament

Vokshi: Të dalin kamerat përjashta. Pesë minuta pushim. Ndërpritet mbledhja

Veliaj: Pse ke frikë nga e vërteta? Të ka marrë në qafë kryeministri ty, që të thotë Pamela

Vokshi: I thashe Gardes po Garda ka frike ta nxjerri jashte, cfare ti them une Gardes. (kerkon te nderprese mbledhjen sa te largohet Veliaj)

Rinis e tensionuar mbledhja

Vokshi: Garda nxirrni kryetarin e Bashkise jashte.

Veliaj: E ke bere sistem antikulture, me ftove, me degjo dhe mos genje, mos perdor aktoret, po abuzon si te Pazari i ri. Po i perdor njerezit si kokoshka. Bashka e Tiranes eshte ne kulmin e vet.

Vokshi: Ketu vendos Kushtetuta. Garda nxirreni perjashta.

Noka: Zogu i Tiranes, degjo ketu

Vokshi: Gramoz Ruci të ndërhyjë urgjentisht se Garda është vënë në shërbim të kryetarit të Bashkisë, Ruci të zhbllokojë situatën.

Hawaii nën pushtetin e llavës, shihni pamjet apokaliptike nga ishulli (Fotot+Video)

HAWAII – Banorët e ishullit të Hawaiit përballen me kërcënime të reja nga vullkani Kilawea. Përpos mundësisë për shpërthime të reja, një rrezik tjetër vjen nga llava që po derdhet në oqean.

ap_18156731572114_wide-5cab703a0e507da5133187cd8cc9fcd04dfef60c-s1100-c15

Reaksioni kimik i shkaktuar pas kontaktit të llavës me ujin e kripur, formon të ashtuquajturat re toksike, të cilat bllokojnë në ajër acidin klorhidrik dhe grimca të vogla qelqi vullkanik. Kjo ka shtyrë autoritetet të këshillojnë popullsinë të qëndrojë larg kërcënimit.

4CF26D2300000578-5810287-image-a-24_1528241482110

Ndërkaq, në mal, lumenj llave vazhdojnë të dalin nga goja dhe çarjet e vullkanit, të krijuara javët e fundit. Sipas ekspertëve, emetimet e gazit me dioksid squfuri në zonë, janë trefishuar, duke e përkeqësuar ndjeshëm cilësinë e ajrit, ndërsa në majën e vullkanit dy shpërthime të reja të mëdha, shkarkuan në atmosferë tonelata hiri.

370786

Pamjet e filmuara me dron tregojnë shkatërrime masive që ka lënë pas dhe po vazhdon të lërë lava që po vërshon pa pushim. Të hënën është raportuar se llava është derdhur në gjirin Kapoho, duke lëshuar tym dhe gazra helmuese në zonën që zakonisht frekuentohet nga mijëra pushues. Për fat të mirë zona e prekur nga llava e vullkanit ishte evakuuar kohë më parë, dhe kështu nuk raportohet për të lënduar apo të vdekur.

372318

372322

372320

372319

370085

371329

371328370505

370506

 

Fotogaleri – Si u arrestuan 10 parashutistët amerikanë te shtëpia e Mark Doçit në Shebe të Mirditës

Publikohet korrespodenca e Ministrisë së Brendëshme dhe Prefekturës së Shkodrës për 10 ushtarakët amerikanë që u hodhën me parashutë në Komunën e Perlatit në 31 korrikun e vitit 1944 dhe u kapën rob nga xhandarmëria shqiptare që ua dorzojë më pas forcave gjermane.

Nga Dashnor Kaloçi

Nënshkrimi i deklaratës së kapitullimit pa kushte nga ana e Feldmarshalli Vilhelm Keitel, Ministrit të Mbrojtjes së Gjermanisë naziste të Hitlerit më 8 majin e vitit 1945 në Berlin me gjeneralin britanik Bernard Montgomery, dhe një ditë më pas, më 9 maj, me Marshallin Georgy Zhukov, (Heroin e Bashkimit Sovjetik), shënoi zyrtarisht edhe fundin e Luftës së Dytë Botërore që përpiu me miliona jetë njerëzish, pa llogaritur dëmet materiale. Që nga ajo kohë e deri më sot, këto dy data, pra 8 dhe 9 maji, vazhdojn të kremtohen me bujë si nga Lindja ashtu dhe Perëndimi, si Dita e Fitores mbi Fashizmin.

Ndërsa ndryshe nga këto vënde, deri në vitin 1990, Shqipëria komuniste nuk i përkujtoi kurrë këto dy data, (vetëm 9 Majin ndonjëherë përciptazi), por kremtonte vetëm 29 nëntorin ditën e çlirimit të saj. Abandonimi që iu bëri regjimi komunist i Enver Hoxhës datave 8 dhe 9 maj, kishte të bënte edhe me fshehjen dhe mohimin që Tirana zyrtare iu bëri kontributit të anglo-amerikanëve në çlirimin e Shqipërisë. Të cilët, jo vetëm e financuan atë luftë me armatime, veshëmbathje e ushqime, por me anë të misioneve të tyre që sollën në Shqipëri, stërvitën e hodhën në luftë si forcat partizane të Enver Hoxhës, ashtu edhe ato nacionaliste të Legalitetit dhe të Ballit Kombëtar. Madje duhet thënë se kontributi i forcave anglo-amerikane ishte vendimtar në çlirimin e Shqipërisë.

Kjo gjë dëshmohet më së miri edhe sipas dhjetra dokumenteve arkivore që gjendet në Arkivin Qëndror të Shtetit në Tiranë, ku rezulton se nga shtatori i vitit 1943 deri në përfundimin e luftës në nëntorin e vitit 1944, forcat ajrore aleate anglo-amerikane, sipas urdhrave të Komandës së Përgjithshme të tyre për Mesdheun, (me qendër në Kajro dhe më pas në Bari të Italisë), kanë ndërmarrë me qindra inkursione ajrore në territorin e Shqipërisë, përfshi edhe viset shqiptare në Kosovë, Maqedoni dhe Malin e Zi, duke bombarduar forcat gjermane kudo që ato ndodheshin. Nga dokumentet në fjalë bëhet e ditur se avionët anglo-amerikanë janë ngritur në inkursione ajrore dhe kanë bombarduar edhe një autoveturë të vetme që po udhëtonte në zonën e Elbasanit, pasi aty ishin duke udhëtuar tre oficerë gjermanë. Po kështu ka ndodhur në periferi të Librazhdit, ku aviacioni aleat bombardonte herë pas here një kazermë të vetme ku ishin instaluar disa forca gjermane.

Dhe nënprefekti i Librazhdit, iu kërkonte eprorëve të tij në Tiranë që të bisedohej dhe të shihej mundësia e largimit të gjermanëve nga qyteti, pasi ajo gjë po sillte viktima në popullsinë civile të Librazhdit. Raste dhe detaje të tilla ka me dhjetra në këtë fond arkivor, por ajo që paraqet më shumë interes, është fakti se në këtë periudhe kohe (shtator 1943 –nëntor 1944, pra për rreth 14 muaj, në vende, krahina, qytete dhe fshatra të Shqipërisë nga jugu në veri, janë rrëzuar plot 40 avionë luftarakë të aleatëve anglo-amerikanë, të cilët ishin në inkursione luftarake duke bombarduar forcat gjermane. Në këto dokumente jepen të dhëna të hollësishme për emrat e pilotëve, gradat e tyre, vendi, data dhe orë kur janë rrëzuar. Po kështu, aty jepen detaje edhe mbi fatin tragjik të pilotëve dhe ushtarakëve anglo-amerikanë, ku pjesa më e madhe e tyre, janë djegur bashkë me avionin, një pjesë tjetër figuron të jenë hedhur me parashuta dhe pothuaj të gjithë janë kapur nga forcat e xhandarmërisë vendase apo ushtria gjermane.

Pra, në këto dokumente bëhet e ditur për rreth 200 ushtarakë anglo-amerikanë të vrarë dhe të kapur rob nga gjermanët. Në shkrimin e mëposhtëm po publikojmë dy tre dokumente arkivore ku bëhet fjalë për 10 ushtarakë amerikanë të cilët në fundin e korrikut 1944, u detyruan të hidheshin me parashtuta në malet e Mirditës, pasi avioni me të cilin ata po fluturonin ishte goditur nga artileria kundërajrore gjermane. Dhe si rezultat, ata u kapën dhe u arrestuan nga forcat e Xhandarmërisë Shqiptare që në atë zonë komandoheshin nga kapiten Ndue Bajraktari, i cili më pas ua dorzoi ata forcave gjermane. Nuk dihet asgjë lidhur me fatin e mëtejshëm të këtyre 10 ushtarakëve amerikanë, (pasi dokumentet në fjalë nuk thonë gjë më shumë), por me siguri ata kanë pasur fatin tragjik, ashtu si pjesa më e madhe e shokëve të tyre të ushtrisë amerikane, që u kapën rob nga gjermanët. Bashkë me dokumentet arkivore që po i publikojmë ekskluzivisht për gazetën Tema, bashkangjitur po publikojmë edhe disa foto të rralla të ushtarakëve anglo-amerikanë në Shqipëri.

SHTETI SHQIPTAR Shkodër më 31 korrik 1944

ARMA E GJINDARMERISE SHQIPTARE

Komanda e Qarkut

Nr.1396/1 Prot.

SHKURTIMI: Mbi djegien e nji aeroplani e zbritjen e 10 vetave të ekuipazhit

Komandës së P. të Gjindarmërisë

(Zyra e I-rë)

T i r a n ë

Parashtrojmë se më datën 28 të këtij muajit ora 11 e 30, në vëndin e quajtur Guri i Zi të katundit Shebe komunës Perlatit N/Prefekturës Mirditë, asht rrëzue një aeroplan amerikan katër motorrësh tue u djegë krejtësisht, dhe ekuipazhi i saj i përbamë prej 10 vetash të gjithë shtetas amerikan, kanë zbritë me parashutë, nga të cilët 4 kanë ramun në katundin Shebe e 6 në katundin Perlat, në këtë moment janë pamun prej Fuqisë së Gjindarmërisë Mirditës nën komandën e Kapiten Ndue Bajraktarit, i cili menjëherë në masat e marruna, ekuipazhin e përmendun e ka arrestue të cilët 4 i ka gjet në shtëpinë e Mark Doçit në katundin Shebe, e 6 të tjerë në shtëpinë e Frrok Gjetos në katundin Perlat, prej të cilëve 9 veta i shoqëroi për në kët Komandë, kurse nji prej tyne tue qenë i plagosun dhe tue mos qenë në gjëndje udhëtimi, e ka sigurue tue e lanë në shtëpinë e Mark Doçit në katundin Shebe.

Aeroplani thuhet se ka qenë me bombardue në Rumani e mbasi kishte shkarkue, në këthim asht prish ose plagosë prej kundërajrorëve gjerman dhe kështu s’ka pas mundësi udhëtimi ma të gjatë tue u djegë në vëndin që u tregue më sipër.

Gjithashtu edhe në trupin e tyne nuk u asht gjet asnji send privat përsipër ose materjal luftarak vetëm, veshëmbathja që kanë. Personat e ekuipazhit janë këta:

1)-Ist.LT. Havog B. Million Matrikulli 0-755484

2)-Sgt. Earl A. Sehrot Zbergar …………………………….36858330

3)-Lt. Rose Yl. Iamoson ……………………………..0718351

4)-Lv. Shomas L. Harris ……………………………….07702042

5)-Sgt. Edvord L. Vansilike ……………………………….37494449

6)-S.Sgt. Fohu Neupannne ……………………………….32606685

7)-Lt. Elande L.Postit ……………………………..0-705415

8)-Scot. Bensand Uinbengen ………………………………..3121283

9)-Sgt. Ceyrue D.Reed ……………………………..19060885

10)-S/Set. Albert Bradedok ……………………………… I plagosun.

Njitun dhe një cop letre (bustull) e shkrueme në gjuhë të ndryshme që u asht gjet përsipër, bashkë me të përmendurit u janë dorzu Kom. Gjermane.

Komandant i Qarkut Gjindarmërisë

Llesh Marashi

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Prefekturës

Komiserisë Policisë

K e t u

Parashtohet për dijeni

Komandant’i Qarkut Gjindarmërisë

M A J O R

Llesh Marashi

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

SH T E T I SH Q I P T A R

K O M I S E R I J A E P O L I C I S E S. B. SH K O D E R

Shkodër më 31/7/1944

LANDA: I N F O R M A T A

Prefekturës Shtetit Këtu

e.p.d. Drejtoris Policisë T i r a n ë

Kemi nderin me ju njoftue se 10 Aviatorët Amerikanë ndërsa po këthjeshin në bazat e veta prej një bombardimi krye n’anën e Lindjes, nga prishja e ajrorit të tyne, u shtërnguen të lëshohen me parashuta në krahinën e Perlatit – Mirditë.

Këta u nëxuenë nga popullsija e vëndit dhe ju dorëzuene Armës së Gjindarmërisë që i suell në këtë qytet.

Njeni prej tyne i palgos randë, ka mbetë akoma në vëndin e zbritjes.

Komiseri i Policisë

(Mato Murati)

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

SH T E T I SH Q I P T A R K O N C E P T

PREFEKTURA E SHKODRES Shkodër më 9.81944

P.T.

MINISTRISE SE P. TE MBRENDESHME

(Drejtorisë Korrespodencës)

TIRANE

SHKURTIMI

Mbi djegien e nji aeroplani

e zbritjen e 10 vetave të ekuipazhit

Në vijim të telit t’onë Nr.6/93 dt.2.8.1944

Komanda e Qarkut na njofton se, asht rrëxue nji aeroplan Amerikan katër motorrësh tue u djegun krejtësisht në katundin Shebe të Komunës Perlatit. Ekuipazhi i përbam prej 10 vetash të gjithë të shtetas Amerikan, kanë zbritë me parashutë nga të cilët 4 kanë ramun në katundin Shebe e 6 në Perlat, menjiherë janë arrestue prej Fuqis Gjindarmërisë Mirditës nën komandnë e Kapiten ndue Bajraktarit.

Personat e ekuipazhit janë këta:

1)-Ist.LT. Havog B. Million

2)-Sgt. Earl A. Sehrot Zbergar

3)-Lt. Rose Yl. Iamoson

4)-Lv. Shomas L. Harris

5)-Sgt. Edvord L. Vansilike

6)-S.Sgt. Fohu Neupannne

7)-Lt. Elande L.Postit

8)-Scot. Bensand Uinbengen

9)-Sgt. Ceyrue D.Reed

10)-S/Set. Albert Braddock

Ky i fund ka mbetë i palgosun dhe asht sigurue tue u lanë në shtëpinë e Mark Doçit në katundin Shebe, ndërsa 9 të tjerët u janë dorzue Komandës Gjermane.

INSPEKTORI I PERGJITHSHEM I KRYEMINISTRISE ME FUNKSIONE

PREFEKTI

(Javer Hurshiti)

Foto histori: Takimi i Kongresmenit Joe DioGuardi me Ibrahim Rugovën

Takimi historik ai midis lobistit më të madh shqiptaro-amerikan në gjithë historinë e deritashme, Kongresmenit Joe DioGuardi me liderin Ibrahim Rugova, në Ljubjanë në shkurtin e vitit 1990.

Rugova në 23 dhjetorin e 1989 posa kishte marrë drejtimin e LDK-së.

Prej këtej do të niste rrugëtimi drejt Pavarësisë.

DioGuardi dhe Rugova mbështesin zhvillimet demokratike në Slloveni. Të dy figurat e shquara u bashkuan në një takim të komunitetit shqiptar në Slloveni për të promovuar lirinë dhe pavarësinë e Kosovës si dhe për të mbështetur zgjedhjet e lira demokratike në Slloveni.

Ja fotot historike: