VOAL

VOAL

Gjukanoviq: Rusia dëshiron ta shkatërrojë BE-në

March 14, 2017

Komentet

Tensione në rritje me qeverinë moldave, rajoni separatist pro-rus kërkon ndihmë nga Moska

Rebelët pro-rusë në rajonin separatist të Moldavisë, Transnistria, u përgatitën për një takim të mërkurën, mes frikës se ky rajon mund të hapë një pikë të re të nxehtë në luftën e Moskës me Ukrainën.

Ligjvënësit e Transnistrisë iu drejtuan Këshillit të Federatës dhe Dumës Shtetërore të Rusisë me një kërkesë për të zbatuar masa për të mbrojtur Transnistrinë përballë “presionit të shtuar nga Moldavia”.

Përveç kësaj, deputetët vendas i bënë thirrje OSBE-së, CIS, Parlamentit Evropian, Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq dhe Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së me një thirrje për të “ndikuar në udhëheqjen e Moldavisë për t’u kthyer në dialog adekuat dhe për të parandaluar shkeljet e të drejtave dhe lirive të banorëve të Transnistrisë”..

Në deklaratën e tyre, deputetët vendas vunë në dukje se Moldavia ka nisur një “luftë ekonomike” kundër Republikës së Moldavisë Transnistriane, dhe gjithashtu akuzuan Kishinau për bllokimin e qëllimshëm të negociatave me Tiraspolin.

Rripi i hollë i tokës është ‘de facto’ i kontrolluar nga forcat pro-ruse që nga rënia e Bashkimit Sovjetik, por njihet ndërkombëtarisht si pjesë e Moldavisë.

Qeveria pro-BE në Moldavi dhe vendet perëndimore janë të shqetësuar se ligjvënësit separatistë në rajon mund të përsërisin veprimin, duke përfituar nga lufta në Ukrainë.bw

Vuçiq: Kërkuam që deklarata e Samitit për Ukrainën të jetë pa sanksionet ndaj Rusisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se deklarata e rënë dakord në Samitin për Ukrainën që u mbajt në Tiranë, nuk i përmend sanksionet kundër Rusisë e as ndikimin keqdashës rus.

Kjo, sipas tij, u bë e mundur me kërkesë të Serbisë.

“Pjesëmarrësit ranë dakord që ta heqin pjesën për sanksionet dhe ndikimin keqdashës të Rusisë… Jemi informuar se kjo është pranuar. Nuk ka sanksione, nuk flitet për sanksione dhe nuk përmendet ndikimi keqdashës rus”, tha Vuçiq.

Duke folur për gazetarët pas samitit, ai tha se nuk ishte e drejtë kërkesa e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, që të mos hiqen këto pika.

“… sepse u thashë, nëse këtë e përjeton kështu një numër i madh prej jush, atëherë le t’i përfshijmë edhe disa që ne konsiderojmë se kanë ndikim keqdashës… dhe pastaj i kanë hequr”, tha Vuçiq.

“U thashë se, pavarësisht dëshirës për të ruajtur ligjin ndërkombëtar dhe miqtë ukrainas, ne nuk mund ta pranojmë këtë”, shtoi presidenti serb.

Serbia është vendi i vetëm në Ballkanin Perëndimor që nuk ka vendosur sanksione kundër Rusisë, pas pushtimit në shkallë të plotë të Ukrainës që ka nisur në shkurt të vitit 2022.

Beogradi zyrtar ka mbështetur vetëm disa rezoluta të Kombeve të Bashkuara, që kanë kundërshtuar pushtimin rus.REL

Vuçiq: Tajvani është Kinë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i tha rrjetit televiziv kinez, CGTN, se Tajvani është territor i Kinës dhe se i takon Kinës të vendosë se çfarë të bëjë me të.

I pyetur për çështjen e këtij territori, Vuçiq tha se nuk i duhen më shumë se dhjetë sekonda për t’u përgjigjur.

“Tajvani është Kinë dhe varet prej jush se çka, kur dhe si do të veproni me të. Pikë”, tha Vuçiq.

Kina e trajton Tajvanin si territor të sajin renegat, ndërsa Tajvani e sheh veten si shtet sovran.

Vuçiq tha se politika e Serbisë është “një Kinë” dhe se do të vazhdojë të jetë kështu edhe në të ardhmen.

“Ai është territori juaj, është populli juaj. Ju jeni vend sovran, ju i merrni vendimet. Mbështetjen e popullit serb do ta keni gjithmonë”, shtoi ai për CGTN-në.

Serbia llogarit në mbështetjen e Kinës në organizatat dhe institucionet ndërkombëtare, në lidhje me mosnjohjen e Kosovës si shtet.

Serbia është duke negociuar anëtarësimin e saj në Bashkimin Evropian, por, në të njëjtën kohë, është duke forcuar edhe marrëdhëniet me Kinën, me të cilën bashkëpunon në fushën e infrastrukturës dhe mbrojtjes.

Kina dhe Tajvani kanë qeveri të ndara që nga përfundimi i një lufte civile në vitin 1949.

Pekini, prej kohësh, përpiqet që t’i kufizojë aktivitetet ndërkombëtare të Tajvanit.

Sovraniteti i Tajvanit njihet nga 13 vende në botë, por Qeveria e tij, e zgjedhur në mënyrë demokratike, ka lidhje të forta ekonomike dhe joformale me shumë vende.REL

Dodiku takohet me Putinin në Tatarstan

Presidenti i Republikës Sërpska në Bosnjë e Hercegovinë, Millorad Dodik (majtas) takohet me presidentin rus, Vladimir Putin, në Kazan, Rusi, 21 shkurt 2024.

Presidenti i Republikës Sërpska në Bosnjë e Hercegovinë, Millorad Dodik – i cili është i sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe – u takua me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, më 21 shkurt në qytetin Kazan në Republikën e Tatarstanit, e cila është pjesë e Rusisë, njoftoi Kremlini.

Dodiku i tha Putinit përmes një përkthyesi se Republika Sërpska nuk pranon t’i bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Rusisë pavarësisht, siç thotë ai, trysnisë së përditshme, dhe se nuk dëshiron të anëtarësohet në aleancën e NATO-s.

“Ne i konfirmojmë marrëdhëniet e mira që Republika Sërpska i ka dhe i kultivon me shtetin rus dhe me ju. Ajo që po bëjmë ne në rrethanat e tanishme është se ne refuzojmë çdo mundësi për t’iu bashkuar sanksioneve perëndimore kundër Rusisë,” tha Dodik.

Ai theksoi se marrëdhëniet në Bosnjë e Hercegovinë janë të komplikuara nga, siç tha ai, “fakti që ne jemi ende nën protektoratin e Perëndimit”, dhe ai i përsëriti pretendimet e tij të mëparshme – për të cilat ai e ka mbështetjen e Rusisë – se përfaqësuesi i lartë ndërkombëtar në Bosnjë e Hercegovinë, Christian Schmidt, nuk u emërua në këtë detyrë me vendim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Ai foli gjithashtu edhe për marrëdhëniet e tij të mira me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe me kryeministrin e Hungarisë, Viktor Orban, duke thënë se kjo “e bën situatën më të lehtë” për Republikën Sërpska.

Milorad Dodik dhe Vladimir Putin para takimit në Kazan, 21 shkurt 2024

Milorad Dodik dhe Vladimir Putin para takimit në Kazan, 21 shkurt 2024

Putin vlerësoi se vizita e Dodikut do të jetë “e dobishme” dhe se ai i është mirënjohës për mbajtjen e kontakteve të rregullta dhe se marrëdhëniet ndërmjet Rusisë dhe Republikës Sërpska janë konstruktive.

“Përfaqësuesit e udhëheqjes së Republikës Sërpska na vizitojnë rregullisht dhe bashkëpunojnë me ne në fusha të ndryshme. Jam i sigurt se kjo vizitë e juaja do të jetë gjithashtu e dobishme dhe se ne do të mund të shfrytëzojmë kohën për të diskutuar marrëdhëniet dypalëshe në shumë fusha të ndryshme”, tha Putin.

Në fillim të takimit, Putin tha se “Rusia e di se situata nuk është e thjeshtë”.

Për shkak të pushtimit rus të Ukrainës në shkurt 2022, Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian, Britania e Madhe dhe aleatët e tyre vendosën një sërë sanksionesh kundër Rusisë.

Takimi i katërt prej se nisi pushtimi i Ukrainës

Ky është takimi i katërt i Dodikut me Putinin prej se Rusia e nisi pushtimin e Ukrainës dhe biseda e tyre e dhjetë prej vitit 2014.

Dodiku dhe Putini u takuan për herë të fundit në maj 2023, kur Dodiku tha se “Republika Sërpska mbetet proruse, antiperëndimore dhe antiamerikane”.

Zyra e përfaqësuesit të lartë në Bosnjë e Hercegovinë, me rastin e takimit të Dodikut me Putinin, i tha Radios Evropa e Lirë (REL) se “Bosnjë e Hercegovina ka marrë përsipër t’i ndjekë udhëzimet e sigurisë dhe politikës së jashtme të BE-së”, si vend kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian (BE).

“Kjo përjashton bashkëpunimin me vendet që janë nën sanksione, si dhe takimet personale me krerët e atyre vendeve”, tha kjo zyrë.

Dodik është një prej zyrtarëve të pakët që është takuar me zyrtarët rusë dhe bjellorusë që kur ka nisur pushtimi rus i Ukrainës.

Ai arriti në Kazan, kryeqytetin e Tatarstanit, pasi për dy ditë qëndroi në vizitë në Bjellorusi, ku më 19 shkurt u takua me liderin autoritar, Alyaksandr Lukashenka, i cili është nën sanksione nga BE-ja që nga viti 2020, për shkak të parregullsive në zgjedhjet presidenciale të atij viti, që ai pretendoi se i ka fituar.

Në kryeqytetin e Tatarstanit zhvillohet një turne i teknologjisë së lartë dhe i shumë sporte të ndryshme në nivel ndërkombëtar, i quajtur “Lojërat e së ardhmes”, i cili mbledh rreth dy mijë pjesëmarrës.

Megjithatë, retorika proruse dhe afërsia me liderët rusë nuk tregojnë ndonjë përfitim konkret për Republikën Sërpska. Investimet nga 27 vendet anëtare të BE-së përbëjnë 64 për qind të totalit të investimeve të huaja në Bosnjë e Hercegovinë, ndërsa investimet ruse arrijnë në më pak se katër për qind.

Në Republikën Sërpska, Rusia është e pesta në listën e investitorëve, pas fqinjëve Serbisë, Italisë, Austrisë dhe Britanisë së Madhe.

Disa projekte të mëdha, të cilat qeveria e Republikës Sërpska i nisi në këtë entitet me kompanitë dhe oligarkët rusë, çuan në humbje shumëmilionëshe.

Ndër to janë rivitalizimi i pasuksesshëm i fabrikës së aluminit Biraç në Zvornik, me kompaninë e oligarkut rus Vladimir Romanov, ndërtimi i dështuar i termocentralit Ugljevik dhe hidrocentralit “Mrsovo” në lumin Lim, në komunën e Rudos, si dhe shitjen e industrisë së naftës tek kompania shtetërore ruse Zarubrezhneft.

Baza më e fortë e Rusisë në Bosnjë e Hercegovinë është në industrinë e naftës, konkretisht në Optima Group, kompania më e madhe e naftës në Bosnjë e Hercegovinë, në pronësi të Zarubezhneft, një kompani shtetërore ruse e ngarkuar me operacionet e naftës jashtë vendit.

Profesori nga Novi Sadi: Ashtu si idhujt e tij – çetnikët, edhe Aleksandar Vuçiq është në anën e gabuar të historisë, atë të Putinit

Drejtori i programit të Gazetarëve të Pavarur të Vojvodinës (NDNV) dhe profesori në Universitetin e Novi Sadit, Dinko Gruhonjiq, tha, në lidhje me reagimin e regjimit në Serbi për vdekjen e politikanit opozitar rus Alexei Navalny, se “Serbia vazhdon të endet nëpër labirintet e ferrit tokësor”.

“Aleksandar Vuçiq thjesht nuk është në gjendje të dallojë të mirën nga e keqja, nuk ka mundur ta bëjë këtë gjatë gjithë jetës së tij, sepse përndryshe pse do të bëhej anëtar i Partisë Radikale Serbe, asaj organizate kriminale dhe më pas sekretar i përgjithshëm i saj si një djalë i ri”, tha Gruhonjiq për Danas

Ai kujtoi se Vuçiq po fliste “për një lloj hetimi që do të zbulojë, si të thuash, shkakun e vdekjes së Navalny” dhe pyeti: “Kush do ta kryejë atë hetim? Inspektorët nga gulagët e Putinit?

“Ashtu si idhujt e tij nga Lufta e Dytë Botërore – çetnikët, edhe Aleksandar Vuçiq është padyshim në anën e gabuar të historisë, pra në anën e neonazizmit të Putinit. Duke pasur parasysh se presidenti i Serbisë doli nga vitet 1990, pra nga regjimi nacional-socialist i Sllobodan Millosheviqit, ministër i propagandës së luftës së të cilit ishte, zgjedhja e tij është logjike dhe ‘konsistente’”, tha Gruhonjiq.

Sipas tij, “problemi është se Vuçiqi, si dhe shumë politikanë të tjerë dhe anëtarë të intelektualëve dhe “elitës” të tjerë më keq se turma në Serbi, e kanë lagur vendin me një lloj të ashtuquajtur rusofili, që nuk është asgjë por adhurimi i vdekjes

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, disa media i quajti “shkaba në prag të vdekjes”, sepse kanë vërejtur se gjatë fjalimit të bashkëshortes së të ndjerit Alexei Navalny, presidenti i Serbisë i është shmangur duartrokitjeve për Yulia Navalny në konferencën e sigurisë në Mynih.

“Por Rusia është thelbi dhe tani kjo pas vdekjes së (Alexei) Navalny, është një situatë tmerrësisht e vështirë dhe sigurisht një tragjedi dhe një lajm i keq për të gjithë botën, për çdo person normal është e tmerrshme kur dëgjon se dikush ka vdiq. Nëse ai vdiq për këtë apo atë arsye, hetimi i kujtdo do ta vërtetojë këtë, por sigurisht që është një lajm i keq që kontribuon në një atmosferë edhe më të rëndë”, tha Vuçiq.

Navalny vdiq në një burg për kriminelët më të rëndë, pranë Rrethit Arktik, ku regjimi i Vladimir Putin e mbajti atë si të burgosur politik.sn

Vuçiqi e prezanton një sistem antidron që Serbia e bleu nga Rusia

Shfaqja e armatimit dhe pajisjeve ushtarake në Nish, Serbi, 14 shkurt 2024.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka prezantuar të mërkurën një sistem rus për mbrojtje ndaj dronëve, të quajtur Repellent, të cilin Serbia e bleu kohë më parë nga aleatja e vet, Rusia.

Ky sistem ka për qëllim pengimin e kontrollit të dronëve dhe e mbulon një sipërfaqe prej 30 kilometrash, u tha gjatë shfaqjes së armëve dhe pajisjeve ushtarake në qytetin jugor të Serbisë, Nish, gjatë një feste Kombëtare të Serbisë.

Në fund të janarit, Vuçiqi paralajmëroi për prezantimin e një sistemi të tillë antidron, por ai nuk tregoi se kur e mori Serbia saktësisht sistemin e ri, përveç se shtoi se “Serbia ka paguar për të shumë kohë më parë”.

Më 14 shkurt, gjatë shfaqjes së armëve në Nish, lideri serb paralajmëroi për investime shtesë në pajisje për Forcat e Armatosura të Serbisë, posaçërisht në artileri.

Ai tha se 300 milionë euro janë duke u investuar në prodhimet e industrisë vendore.

Vuçiq njoftoi gjithashtu se dronë shtesë, CH-95, do të blihen nga Kina, njoftoi agjencia e lajmeve Beta.

Për shkak të bashkëpunimit me Rusinë dhe Kinën në fushën e mbrojtjes, Serbia, si kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian (BE), është kritikuar vazhdimisht nga Brukseli.

Ajo ka blerë vazhdimisht pajisje ushtarake dhe armë nga Rusia prej vitit 2016.

Megjithatë, që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës në shkurt 2022, asnjë kontratë e re për prokurimin e armëve nuk është lidhur. Vuçiq deklaroi në mesin e shtatorit 2022 se një pjesë e dërgesave të mëparshme nuk kishin mbërritur për shkak të luftës në Ukrainë.

Në mesin e atyre dërgesave të mëparshme, në atë kohë u përmend edhe sistemi antidron, Repellent.

Për shkak të pushtimit të Ukrainës, Rusia është nën sanksione nga Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vende të tjera perëndimore.

Serbia refuzon t’i respektojë këto sanksione.rel

A do ‘rrëzohet’ Vuçiçi në Beograd? Të hënën vendoset nëse do të ketë zgjedhje të reja

Edhe pse kanë mbetur vetëm gjashtë ditë deri në seancën e Kuvendit të Beogradit, ende nuk dihet nëse ka një shumicë për zgjedhjen e kryetarit. Mila Popoviç, anëtare e Partisë Liri dhe Drejtësi tha se ata presin gjithçka nga SNS, duke përfshirë blerjen e këshilltarëve deri te vjedhja në zgjedhje, dhe se koalicioni Serbia kundër dhunës ka një strategji për çdo skenar të mundshëm.

Për sa i përket formimit të mazhorancës në parlamentin e qytetit, Popoviç thekson se as këshilltarët e SNS-së nuk e dinë se çfarë do të bëjnë të hënën sepse, siç thotë ajo, Aleksandar Vuçiç është i vetmi që në fund të ditës vendos se çfarë do të bëjë. ndodh.

“Kjo qeveri dhe Partia Progresive Serbe kanë treguar në zgjedhje se nuk kanë turp dhe të hënën mund të presim gjithçka. Presim dhe ka shumë mundësi që t’i shtojnë vjedhjen e provuar në zgjedhje, blerjen e këshilltarëve dhe ndryshimin e vullnetit elektoral të qytetarëve. Edhe në zgjedhjet e fundit nuk mundën të formojnë vetë shumicën, por menjëherë kaluan një, e më pas edhe dy këshilltarë të tjerë të Zavetnikut dhe në atë mënyrë e drejtuan qytetin për një vit me shumicë të brishte.” thotë ajo.

Deputetja e Partisë Liri dhe Drejtësi thotë gjithashtu se koalicioni “Serbia kundër dhunës” tha se: “Ne kemi një skenar për të dyja situatat. E sigurt është se si këshilltarë do të luftojmë për anulimin e zgjedhjeve, do të vazhdojmë të dëshmojmë vjedhjen e zgjedhjeve dhe do të mbrojmë vullnetin elektoral të qytetarëve të Beogradit”.

Pyetjes se nëse po mendojnë për të penguar konstituimin e Kuvendit të qytetit, Popoviç tha se të gjitha opsionet janë në tavolinë.

“Para pak kohësh thashë se gjithçka varet nga Vuçiqi dhe se as ata nuk e dinë se çfarë do të bëjnë të hënën. Ata peshojnë dhe shohin se cila është gjëja më e zgjuar për të bërë. Nëse ata vendosin t’i shtojnë vjedhjes së zgjedhjeve edhe ryshfetin e disa këshilltarëve, përveç ligjshmërisë nuk do të kenë legjitimitet. “Vetë Vuçiq ka thënë 18 muaj më parë se gjëja më e rëndësishme për një qeveri është të ketë legjitimitet, kështu që herën e kaluar kur i mungonte një këshilltar, i përsëritën zgjedhjet, tani i mungojnë dy”, shpjegoi ajo.sn

Mitsotakis në Beograd: Nuk kemi ndryshuar qëndrimin karshi Kosovës

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, dhe presidenti i Serbisë, Aleksanadar Vuçiq. Beograd, 12 shkurt 2024.

 

“Qëndrimi i Greqisë sa i përket Kosovës mbetet i pandryshuar”, tha kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, gjatë një vizite në Beograd më 12 shkurt.

“Ndërmjetësimi evropian dhe dialogu janë mënyra e vetme për të normalizuar raportet mes dy palëve. Kjo do të ndihmonte ndjeshëm stabilitetin në rajon. Ne po i shikojmë dhe ndjekim me ankth ngjarjet e mujave të fundit”, tha Mitsotakis pas takimit me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq.

Greqia është në mesin e pesë shteteve të Bashkimit Evropian që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, së bashku me Spanjën, Qipron, Sllovakinë dhe Rumaninë.

Udhëheqësi grek tha se shteti i tij mbështet Serbinë në rrugën e saj evropiane.

“Anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE është qëllimi ynë strategjik. Është e rëndësishme për Beogradin që të përfitojë nga këto rrethana pozitive në procedurën evropiane. Duke përshpejtuar reformat në shtetin tuaj, ju do t’i afroheni BE-së”, shtoi ai.

Kryeministri grek po ashtu theksoi se ka parë përparim në raportet mes Athinës dhe Beogradit. Sipas Mitsotakis, bashkëpunimi mes Greqisë dhe Serbisë është zgjeruar në sektorin e energjisë dhe Athina mbështet projektet infrastrukturore dhe investimet e BE-së në Serbi dhe në Ballkanin Perëndimor.

“Ne duhet t’i përdorim fondet evropiane që janë të dedikuara për Ballkanin Perëndimor”, theksoi ai.

Ndërkaq, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se “Serbia dhe Greqia gjithmonë kanë mbështetur integritetin territorial të njëra-tjetrës”.

“Besoj se edhe në të ardhmen do të jetë njëjtë”, tha Vuçiq.

Ai theksoi se Serbia “është e vendosur” që të vazhdojë rrugën evropiane dhe falënderojë Greqinë për mbështetjen në këtë drejtim.

Vuçiq tha se me Mitsotakis ka biseduar për energjinë, përkatësisht për naftësjellësit, gazsjellësit, blerjen e gazit, burimet e energjisë së ripërtërishme, por edhe se si kompanitë greke mund të ndihmojnë që Serbia të ndërtojë këto kapacitete.

Ata po ashtu kanë biseduar për infrastrukturën dhe transportin, për modernizmin e rrugës dhe hekurudhës nga Beogradi në Selanik dhe lidhjen e Serbisë me portet greke.rel

Daçiq: BE-ja po e rrit presionin ndaj Serbisë duke e përfshirë Marrëveshjen e Ohrit në bisedimet për anëtarësim

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë të premten se Brukseli është duke e rritur trysninë ndaj Serbisë pas kërkesës zyrtare për ta futur Marrëveshjen e Ohrit, me të cilën Beogradi nuk u pajtua, në kornizën e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Evropian (BE).

“Tani po përpiqeni t’ia impononi Serbisë një detyrim përmes Bashkimit Evropian dhe Kapitullit 35, që nëse dëshiron të bëhet anëtare, duhet të ketë të ashtuquajturin zbatim të plotë të Marrëveshjes së Ohrit dhe pjesën e marrëveshjes me të cilën nuk u pajtua”, tha Daçiq për TV Pink.

Ai tha se Serbia nuk e ka nënshkruar Marrëveshjen e Ohrit.

“Me deklaratën gojore të presidentit të Serbisë, ai u shkëput nga disa formulime që sugjerojnë se kjo është një lloj njohjeje e Kosovës dhe se jemi dakord që Kosova të bëhet anëtare e Kombeve të Bashkuara dhe organizatave të tjera ndërkombëtare”, tha Daçiq.

Më 3 shkurt, Komisioni Evropian dhe Shërbimi i Veprimit të Jashtëm i Bashkimit Evropian (EEAS) ia dorëzoi Këshillit të BE-së propozimin për ta ndryshuar dhe plotësuar kornizën e bisedimeve me Serbinë për anëtarësimin e saj në bllok, duke e futur Kapitullin 35.

Me këtë propozim, detyrimet nga Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve, si dhe nga Aneksi i zbatimit të saj, të miratuar marsin e kaluar në Ohër, janë formalisht pjesë përbërëse e procesit të negociatave për anëtarësim ndërmjet Beogradit dhe Brukselit.

Dhjetorin e kaluar, Këshilli i Ministrave kërkoi nga Komisioni që në negociatat e anëtarësimit ndërmjet Beogradit dhe Brukselit të përfshihen detyrimet nga Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës.

Kapitulli 35 i kornizës së negociatave për anëtarësimin e Serbisë në BE, që quhet “çështje të tjera”, në rastin e Serbisë përfshin edhe normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën.

Për të vëzhguar përparimin në normalizimin e marrëdhënieve, ky kapitull ishte ndër të parët që u hap – më 14 dhjetor 2015.

Më 27 shkurt 2023, Serbia dhe Kosova e arrtin Marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve. Një muaj më vonë në Ohër të Maqedonisë së Veriut, ato u pajtuan edhe për Aneksin për zbatimin e Marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve.

Gjithashtu, u dakordua që këto dokumente të bëhen pjesë integrale e procesit të anëtarësimit të Serbisë dhe të Kosovës në Bashkimin Evropian.

Që nga viti 2011, Serbia dhe Kosova kanë zhvilluar një dialog për normalizimin e marrëdhënieve të tyre, me ndërmjetësimin e BE-së.

Kosova shpalli pavarësinë në vitin 2008, të cilën Serbia refuzon ta pranojë.rel

“Qytetarët nuk mundën të dëgjonin realitetin”- Mbledhja e Këshillit të Sigurimit në OKB, mediat serbe censurojnë Kurtin

Në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të enjten është diskutuar për Kosovën me kërkesën e Serbisë pas hyrjes në fuqi të rregullores së Bankës Qendrore të Kosovës.

Diskutimi është transmetuar drejtpërdrejt, ndërkohë që Kosovën e ka përfaqësuar kryeministri Albin Kurti e Serbinë presidenti i saj.

Megjithatë, në Serbi transmetimi nuk ka vazhduar drejtpërdrejt edhe kur fjalën e ka marrë kryeministri Kurti. Në televizionin shtetëror të Serbisë transmetimi është ndërprerë sapo fjalën është dashur ta marrë Kurti.

Këshilltari i zëvendëskryeministrit, Klisman Kadiu, ka reaguar lidhur me këtë. Ai ka thënë se Aleksandër Vuçiç është në panik e frikë të madhe përballë Republikës së Kosovës. Ndërsa, situatën me transmetimin e ka përshkruar si censurë.

 

“Në Serbi, e kanë ndalur transmetimin atëherë kur ka nisur fjalën kryeministri Kurti. Kaq për lirinë e mediave e të informimit në Serbi. Censurë. Për të ardhur keq që serbët atje nuk kanë mundësi të dëgjojnë mbi realitetin e të vërtetat”, ka shkruar ai.

Kryeministri Kurti e ka kualifikuar gënjeshtër çdo pretendim të presidentit të Serbisë të shprehur në seancën e jashtëzakonshme të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara se nëpërmjet vendimit të fundit të BQK-së që e përcakton euron si valutën e vetme për pagesa, Kosova është duke kryer spastrim të serbëve.

Në fjalimin e mbajtur para KS të OKB-së Kurti ka theksuar se pretendimet përbëjnë propagandë të rrejshme dhe nxitje të tensioneve.bw

Nikola Sanduloviç: Më dhunuan 10 persona, Milan Radoiçiçi i pranishëm

Politikani opozitar serb Nikola Sanduloviç ishte mëngjesin e kësaj të enjte i ftuar në një intervistë ekskluzive për “Good Morning Albanians” në Euronews Albania.

Ai ka folur për ngjarjen e 3 janarit ku ndaj tij u ushtrua dhunë barbare nga shërbimi sekret i Serbisë, kjo pasi Nikola Sanduloviç vendosi lule te varri i Blerina Jasharit, vajzës së mitur e cila humbi jetën në sulmin e bërë ndaj familjes së Adem Jasharit.

Ai tha se gjatë dhunës së ushtruar ndaj tij, e cila ka zgjatur me orë të tëra ka parë edhe Milan Radoiçiçin,organizatori i sulmit në Banjskë.

“Kam qenë i kidnapuar para shtëpisë sime. Për fat të mirë, dy policë i kisha para shtëpisë, sepse edhe më parë më kishin kërcënuar ndaj i kisha marrë për mbrojtje. Kanë dalë dy makina të mëdha nga të cilët dolën 10 persona. Ata filluan të më rrahin direkt në rrugë. Më pas më futën në furgon, më rrahën brutalisht. Më pas më çuan në stacionin e policisë. unë kam bërtitur se kush jam e nga vij, njerëzit e kanë kuptuar se unë jam presidenti i partisë republikane. Ata u kanë thënë njerëzve që lëreni se ky nuk di çfarë flet.

Unë kam pasur gjakderdhje, asnjë s’ka folur me mua më kanë rrahur brutalisht. Pastaj më hodhën në një kamion dhe kur janë hapur dyert kam parë që po më nxjerrin jashtë dhe më kanë lënë para ndërtesës së policisë sekrete të Serbisë e cila është përgjegjëse për shumë vrasje të bëra në periudhën e ish-Jugosllavisë. Aty më kanë marrë disa persona me uniforma si ajo që kishte Radoiçiçi në Banjskë.

Aty më kanë vënë në gjunjë dhe më kanë mbajtur këmbë e duar e lanë vazhduar të më rrahin. Në atë moment kam parë sigurinë e  madhe, kam parë edhe Radoiçiçin, i cili ka qenë prezent aty. Kanë qenë edhe 5 persona civil të cilët kanë bërë filmimin e agresionit ndaj meje”, tha Sanduloviç.sn

Mjeku që fshehu eshtrat e viktimave të Srebrenicës në oborr, vazhdon të punojë

Xhenana Halimoviq
Miran Jellenek
Ray Furlong
Një mjek, serb i Bosnjës, ka fshehur eshtrat e viktimave të Srebrenicës në oborrin e tij, pasi i ka përdorur ato “për t’u përgatitur për operacione”. Njerëzit në Bërçko, ku punon mjeku Nebojsha Mraoviq, janë shprehur të tronditur. Por, kur Radio Evropa e Lirë ka telefonuar zyrën e tij, ai ishte ende duke punuar atje. (Përgatiti: Trim Haliti)


Send this to a friend