VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Gjermania – Auf Wiedersehen Angela! Koalicioni trepalësh nënshkruan paktin qeverisës

By | November 25, 2021
blank

Komentet

blank

BE gjatë vitit 2020 prodhoi 284 milionë tonë kimikate

Zyra evropiane e statistikave (Eurostat) ka bërë të ditur se vendet anëtare të bllokut evropian gjatë vitit 2020 ka prodhuar 284 milionë tonë kimikate apo 1 për qind më shumë krahasuar me vitin 2019, transmeton anadolu Agency (AA).

“Konsumimi i këtyre produkteve arriti në 302 milionë tonë, duke reflektuar një rritje prej 1 për qind krahasuar me vitin 2019”, tha Eurostat, duke shtuar se pandemia COVID-19 nuk shkaktoi asnjë ulje në këtë fushë.

Rreth 221.4 milionë tonë kimikate të rrezikshme për shëndetin u prodhuan vitin e kaluar, ndërsa sasia e prodhuar e kimikateve të rrezikshme për mjedisin ishte 78.8 milionë tonë.

Po ashtu, tregojnë të dhënat e Eurostat, u konsumuan rreth 230.1 milionë tonë kimikate të rrezikshme për shëndetin dhe 79.8 milionë tonë kimikate të rrezikshme për mjedisin.

blank

Vendimi i Bashës ndaj Berishës, Doris Pack: Kryetari nuk respektoi statutin! Ja kush e shtyu…

Ish-deputetja e Parlamentit Europian, Doris Pack, tha se kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shkeli statutin e partisë kur mori vendimin për të përjashtuar ish-liderin historik Sali Berisha pa marrë mendimin e anëtarësisë.

Në një intervistë për euronews, Doris Pack tha se SHBA vendosi ta shpallte ‘non grata’ Berishën dhe familjen e tij pa pasur asnjë provë dhe ambasadorja e SHBA në Shqipëri mori një rol politik pasi e shtyu kreun e PD të dëbonte nga Parlamenti Berishën.

Doris Pack: Dhe nuk e kuptoj dot se si kryetari i partisë sonë simotër, Partisë Demokratike, ju bind kësaj pa i marrë mendimin anëtarëve, pasi në statutin e partisë ai është i detyruar që t’i marri mendim se si duhet të sillet në situata të tilla, dhe mendoj se në këtë mënyrë do të kishte pasur mundësi të gjendej një zgjidhje tjetër, ndryshe nga ajo që ai bëri me mendjen e vet.

Për znj. Pack, lëvizja e Berishës është një drejtën e tij për të mbrojtur veten, duke fituar mbështetjen e demokratëve që ‘besojnë se shpallja e tij non grata nga SHBA është e pabazë’.

Doris Pack: Pasi ai u keqtrajtua, duke u dëbuar nga grupi parlamentar, nga PD-ja dhe nga Parlamenti. Ndaj, nuk mund të jem kundër tij. Nuk jam pro nuk jam kundër. Mendoj se i takon anëtarëve të PD-së për të gjetur një zgjidhje.

Ajo sugjeroi që demokratët të mbajnë një kuvend dhe të zgjidhin problemet me letra të hapura.

blank

Kryeministri polak: NATO të zgjohet përballë Rusisë

Kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki, tha se aleatët e NATO-s “duhet të zgjohen” përballë përpjekjeve ruse për të destabilizuar rajonin.

Në një intervistë për BBC-në, Morawiecki tha se ngjarjet e fundit tregojnë se Kremlini dhe aleatët e tij duan “ta ndryshojnë sistemin gjeopolitik” dhe “ta përçajnë Bashkimin Evropian”.

Morawiecki përmendi këtu rritjen e pranisë ruse pranë kufirit me Ukrainën, rritjen e çmimeve të gazit dhe krizën me migrantë në kufirin midis Polonisë dhe Bjellorusisë.

Ai i bëri komentet në prag të një takimi të ministrave të NATO-s, që pritet të mbahet gjatë ditës së martë.

NATO, e cila është aleanca më e fuqishme e mbrojtjes në botë, dhe udhëheqësit e BE-së e kanë akuzuar Bjellorusinë së voni për orkestrimin e krizës me migrantë në kufirin e saj me Poloninë.

Morawiecki tha se “nuk është tepër vonë për të vepruar”, por shtoi se mund të jetë vonë pas disa muajsh.

“Gjëra të këqija mund të ndodhin në Ukrainë, për shembull; ose, mund të ketë një problem tjetër të madh me migracionin në të gjithë Evropën”, tha Morawiecki.

Ai tha se beson se “autor” i krizës me migrantë është udhëheqësi i Bjellorusisë, Alexander Lukashenka, por, sipas tij, “ai e ka sponsorin e tij, ai e ka drejtorin e tij” në Kremlin – duke iu referuar kështu presidentit rus, Vladimir Putin.

“Të gjitha pjesët e enigmës së bashku paraqesin një pamje jo shumë të mirë”, tha Morawiecki.

Ministrat e Jashtëm të NATO-s, përfshirë sekretarin amerikan të Shtetit, Anthony Blinken, takohen të martën në Riga të Letonisë për bisedime. rel

blank

Magdalena Andersson rikonfirmohet kryeministre e Suedisë

Gruaja e parë e cila u zgjodh në postin e kryeministres në Suedi, Magdalena Andersson është riemëruar në post, më 29 nëntor pasi që mosmiratimi i buxhetit në Parlament e detyroi të jep dorëheqje vetëm pak orë pas emërimit javën e shkuar.

Ajo dha dorëheqje të enjten e shkuar pasi koalicioni i saj kolapsoi.

Deputetët suedezë e përkrahën sërish udhëheqësen e partisë Social-Demokrate, Magdalena Andersson me shumicë të ngushtë gjatë votimit të ri të hënën më 29 nëntor.

Tani detyra e Andersson do të jetë të udhëheq qeverinë njëpartiake deri në zgjedhjet parlamentare të shtatorit 2022.

Në votimin e së hënës, 349 deputetët e Parlamentit suedez votuan për Andressonin ndërkaq 75 abstenuan. 173 votuan kundër.

Nën sistemin politik suedez për t’u emëruar kryeministre asaj i duhej shumica e thjesht e votave.

Ish-kampionia suedeze në not nga Universiteti i Upsalas, Andresson e nisi karrierën politike në vitin 1996 si këshilltare e kryeministrit të atëhershëm, Goran Persson.

Shtatë vjetët e shkuara i kaloi si ministre e Financave para se të bëhej udhëheqëse e Social-Demokratëve në fillim të nëntorit. rel

blank

1600 emigrantë të humbur në Detin Mesdhe gjatë këtij viti

Një varkë me 99 emigrantë diktohet nga një organizatë humanitare larg bregut të Libisë (16 nëntor 2021)

 

Marrë nga Associated Press

ROMË – Mbytja e një varke me mbi 30 persona në bord këtë javë shënoi tragjedinë më vdekjeprurëse deri më tani në Kanalin e La Manshit.

Por tragjedi të tilla me emigrantë nuk janë të pazakonta në ujërat përreth kufijve jugorë të Evropës.

Vetëm këtë vit, zyrtarët e OKB-së vlerësojnë se 1600 persona kanë vdekur ose rezultojnë të zhdukur në Detin Mesdhe, që shërben si porta kryesore hyrëse drejt Evropës për emigrantët që përpiqen të kalojnë me ndihmën e trafikantëve.

Numri i viktimave është më i lartë se vitin e kaluar, por jo i pashembullt unikal. Organizata Ndërkombëtare e Emigracionit (IOM) vlerëson se 23 mijë persona kanë humbur jetën që nga viti 2014, gjatë përpjekjes për të kaluar Mesdheun me varka të pasigurta apo gomone. Numri i viktimave arriti kulmin në vitin 2016, me mbi 5 mijë. Gjatë së njëjtës periudhe shtatë vjeçare, rreth 166 persona kanë vdekur në kanalin e La Manshit.

Javën e kaluar, 85 persona humbën jetën në dy incidente të veçanta, ndërsa përpiqeshin të arrinin në Itali nga Libia, thotë Flavio di Giacomo, zëdhënësi i IOM-it në Itali. Këto tragjedi morën pak vëmendje në Evropë.

“Mendoj se është çështje afërsie”, thotë zoti di Giacomo. “Mendoj se vëmendja e medias për çfarë ndodh mes Britanisë dhe Francës është gjithashtu diçka e re. Evropa nuk është mësuar të ketë diçka të tillë në brendësi të kontinentit; zakonisht është në kufijtë e saj të jashtëm”.

Këtë vit, shtegtimi më i ngarkuar dhe me më shumë viktima për të emigruar drejt Evropës është përmes Mesdheut qendror, ku njerëzit udhëtojnë me varka të mbingarkuara nga Libia dhe Tunizia, dhe ndonjëherë nga Turqia, drej Italisë. Rreth 60 mijë persona kanë mbërritur në Itali në rrugë detare këtë vit. Sipas Komisionerit të Lartë të OKB-së për Refugjatët, rreth 1200 kanë vdekur apo janë zhdukur gjatë udhëtimit.

Numri i të zhdukurve është vlerësuar bazuar në informacionin e marrë nga të mbijetuarit apo nga varkat e përmbysura.

Aktivistët për shpëtimin e emigrantëve thanë të enjten se një varkë në Mesdheun qendror me 430 persona në bord po përmbytej dhe u kërkoi ndihmë autoriteteve evropiane. Një tjetër varkë e menaxhuar nga organizata bamirëse Sea-Watch po kërkonte një port të sigurtë ku mund të zbarkonte 463 emigrantë të shpëtuar në det të hapur.

Anija e organizatës Sea-Watch 3 duke mbërritur në Siçili me emigrantët e shpëtuar

Anija e organizatës Sea-Watch 3 duke mbërritur në Siçili me emigrantët e shpëtuar

Është shtuar ndërkohë trafiku edhe përgjatë një vije më të rrezikshme në Oqeanin Atlantik, ku emigrantët nisen nga Senegali, Mauritania dhe Maroku, me varka të thjeshta druri, duke shpresuar se mund të arrijnë deri në Ishujt Kanari të Spanjës. Disa nga varkat përmbyten jo larg bregut të Afrikës dhe të tjera zhduken më në thellësi. Në disa raste i humbasin krejtësisht Ishujt Kanari dhe vazhdojnë më në thellësi të Oqeanit Atlantik.

“Udhëtimi nga Afrika perëndimore është shumë i gjatë dhe shumë i rrezikshëm”, thotë zoti di Giacomo.

IOM-i ka regjistruar 900 vdekje përgjatë vijës për në Ishujt Kanari gjatë këtij viti, thotë ai, por numri i vërtetë mund të jetë dyfish “dhe askush nuk po i kushton shumë vëmendje”.

Rreth 400 persona u shpëtuan këtë javë, ndërsa përpiqeshin të arrinin tek këta ishuj.

Grupet e të drejtave të njeriut i kritikojnë shpesh qeveritë evropiane se nuk kanë bërë më shumë për të shpëtuar emigrantët që përpiqen të arrijnë në kontinent me mjete detare në gjendje të dobët lundrimi. Përpjekjet evropiane për shpëtimin, të udhëhequra nga Italia në Detin Mesdhe, u pakësuan disa vite më parë dhe theksi u vu tek trajnimi dhe paisjet për rojen bregdetare libiane që do të pikaste varkat me emigrantë përpara se ato të mbërrinin në ujërat evropiane. Kritikët thonë se Evropa po e mbyll njërin sy përballë abuzimeve me të drejtat e njeriut në qendrat e mbajtjes së emigrantëve në Libi.

Duke vënë në dukje se 9 nga 10 emigrantë janë larguar drejt vendeve fqinje, Carlotta Sami nga zyra e UNHCR-së në Itali thotë se agjensia po u kërkon qeverive të vendeve të Bashkimit Evropian që t’u ofrojnë “kalimin e sigurtë” refugjatëve, “me qëllim uljen e numrit të personave që përpiqen t’i hyjnë këtij udhëtimi jashtëzakonisht të rrezikshëm”.

blank

Italia strehon afganen që ishte imazh i National Geographic

Fotografia e Sharbat Gulas, e vitit 1984.

Sharbat Gula, e njohur si “Vajza Afgane” me sy të gjelbër, e cila është shfaqur në ballinën e revistës National Geographic më 1985, është evakuuar në Itali, ka thënë Qeveria italiane.

“Shtetasja afgane, Sharbat Gula ka arritur në Romë”, ka thënë Zyra e kryeministrit, Mario Draghi, më 25 nëntor.

Qeveria italiane ka thënë se u është përgjigjur kërkesave nga organizatat joqeveritare “që ajo të udhëtojë në Itali, në kuadër të programit të zgjedhur për evakuim të shtetasve afganë dhe planit qeveritar për t’i pranuar dhe integruar ata”.

Me shikimin e saj shpues dhe një mbulesë të kuqe në kokë, Gula është kthyer në refugjaten më të famshme të Afganistanit, kur fotografi amerikan, Steve McCurry, i ka bërë një foto në një kamp të Pakistanit më 1980, e cila më pas ishte publikuar në ballinën e revistës National Geographic.

Gula ka arritur në një kamp në Pakistan më 1980 si jetime gjatë pushtimit sovjetik në Afganistan.

Identiteti i saj është zbuluar më 2002, pasi McCurry është kthyer në atë rajon dhe e ka kërkuar.

Më 2016 ajo është dëbuar në Afganistan, pasi Pakistani ka thënë se ajo ka mashtruar me dokumente identifikimi.

Në muajin shtator, Italia ka thënë se ka evakuuar pothuajse 5,000 afganë, pasi talibanët kanë marrë pushtetin në muajin gusht.

blank

Gjermania pritet të emërojë gruan e parë ministre të Jashtme

Bashkudhëheqësja e Partisë së Gjelbër në Gjermani, Annalena Baerbock.

RFE/RL

Partia e Gjelbër në Gjermani ka bërë të ditura planet për emërime nëpër ministri, teksa përgatitet për të qenë pjesë e Qeverisë për herë të parë në 16 vjet.

Pas dy muajve negociata prej mbajtjes së zgjedhjeve federale, Social-Demokratët e qendrës së majtë (SPD), Partia e Gjelbër dhe Demokratët e Lirë, kanë arritur marrëveshje për koalicion qeveritar.

Në një adresim para anëtarëve të partisë më 24 nëntor, një zyrtar i lartë i Partisë së Gjelbër, Michael Kellner, ka thënë se bashkudhëheqësi i tij, Robert Habeck do të udhëheqë “super ministrinë” duke bërë bashkë, ekonominë, energjinë dhe mbrojtjen e klimës.

Ai po ashtu pritet të jetë nënkancelar i Gjermanisë.

Kancelari i ri gjerman pritet të jetë Olaf Scholz nga SPD, i cili do të zëvendësojë kancelaren, Angela Merkel, pas formimit të Qeverisë në fillim të muajit dhjetor.

Bashkudhëheqësja e Partisë së Gjelbër, Annalena Baerbock, pritet të jetë gruaja e parë në pozitën e Ministres për Punë të Jashtme.

Ajo ka dhënë shenja se do të jetë më e vendosur kundër shteteve me regjime autoritare sikurse Kina dhe Rusia, duke i vënë të drejtat e njeriut në qendër të diplomacisë.

blank

Mbyten 27 emigrantë në La Mansh – Presidenti francez Emmanuel Macron tha se “Franca nuk do të lejojë që Kanali të bëhet varrezë”

Voal.ch – Mbyten 27 emigrantë në La Mansh – Po kalonin kanalin mes Francës dhe Anglisë me gomone, e cila u përmbys.

Tragjedia detare ne ngishticen mes Anglise dhe Frances, ku humben jeten te pakten 27 emigrante ka shkaktuar termet politik ne te dyja vendet te cilet po flasin me njera-tjetren per te arritur nje zgjidhje, qofte edhe te perkohshme, per nje problem qe duket se do jete afatgjate, nese nuk riadresohet teresisht ndryshe qasja nga Britania, por edhe partneret evropian, ne kushtet e epokes post-Brexit.

Dëshmitarët tregojnë se midis viktimave ka fëmijë dhe një grua shtatzanë.

Kjo është tragjedia më e rëndë e regjistruar në këtë zonë deti që nga viti 2018.

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se “Franca nuk do të lejojë që Kanali të bëhet varrezë” dhe kërkoi një takim urgjent të ministrave europianë për të gjetur një zgjidhje të përbashkët. Nga ana e tij, kolegu britanik Boris Johnson tha se ishte “i tronditur dhe i pikëlluar” dhe mbajti një takim ndërministror të krizës në mbrëmje./rsi.ch/eb

blank

Sllovakia kërkon falje për sterilizim të detyrueshëm të grave rome

RFE/RL

Qeveria sllovake ka kërkuar falje zyrtarisht për sterilizimet e detyrueshme të grave rome nëpër dekada.

Koalicioni qeveritar ka lëshuar një deklaratë të mërkurën, duke dënuar shkeljet e të drejtave të njeriut ndër vite dhe u ka kërkuar falje personave të prekur, ka raportuar agjencia shtetërore e lajmeve, TASR.

Numri i saktë i sterilizimeve nuk dihet, mirëpo të paktën mijëra gra janë prekur nga ai vendim, ka thënë përfaqësuesja qeveritare e komunitetit rom, në faqen e saj zyrtare.

Sipas Qeverisë, sterilizimet e detyrueshme janë kryer në periudhën 1966-1989, me qëllim të zvogëlimit të numrit të foshnjave të lindura në mesin e këtij komuniteti.

Por edhe pas rënies së komunizmit, Qeveria e ka pranuar se grave rome u është bërë presion – në mënyrë të paligjshme – nëpër klinika që të sterilizohen pasi kanë pasur fëmijë.

Qeveria në këtë rast ka folur për periudhën 1990-2004.

Organizatat për të drejta të njeriut dhe Këshilli i Evropës kanë kërkuar tash e një kohë që Sllovakia të pranojë shkeljet sistematike të të drejtave të komunitetit rom dhe që t’i kompensojë viktimat.

Komisionarja për të Drejta të Njeriut në Këshillin e Evropës, Dunja Mijatoviq, e ka mirëpritur këtë kërkim-falje, duke e konsideruar hap të rëndësishëm.

Megjithatë, ajo ka përmendur edhe nevojën e krijimit të një mekanizmi për kompensim sa më shpejt që është e mundur.

blank

Gjermania – Auf Wiedersehen Angela! Koalicioni trepalësh nënshkruan paktin qeverisës

Berlin— Social Demokrati Olaf Scholz njoftoi të mërkurën nënshkrimin e një marrëveshjeje për të formuar një koalicion të ri qeverisës në Gjermani që synon të modernizojë ekonominë më të madhe të Evropës, të përshpejtojë tranzicionin e gjelbër dhe të ulë perden e epokës së Angela Merkelit.

Aleanca, e para në nivel federal midis të Gjelbërve të ndryshëm ideologjikisht, Demokratëve të Lirë (FDP) dhe Social-demokratëve të qendrës së majtë të Scholz, i jep fund 16 viteve të qeverive konservatore të udhëhequra nga Merkel.

Të tre partitë gëzojnë një shumicë në dhomën e ulët të parlamentit dhe shpresojnë se qeveria do të bëjë betimin në fillim të muajit të ardhshëm pasi të ratifikojnë paktin e koalicionit prej 177 faqesh.

E quajtur sipas ngjyrave përkatëse të palëve, “aleanca e semaforëve” do të sjellë një epokë të re marrëdhëniesh me Evropën dhe planifikon të përshpejtojë dixhitalizimin e ekonomisë më të madhe të kontinentit duke ruajtur disiplinën fiskale.

Në një konferencë shtypi në Berlin, i rrethuar nga krerët e FDP dhe të Gjelbërve, Scholz kujtoi se kur u ngrit semafori i parë në Potsdamer Platz të qytetit në vitin 1924, shumë vunë në dyshim nëse ai mund të funksiononte.

“Sot, semafori është i domosdoshëm kur bëhet fjalë për rregullimin e qartë të gjërave dhe sigurimin e orientimit të duhur dhe sigurinë që të gjithë të ecin përpara të sigurt dhe pa probleme,” tha ai.

“Ambicia ime si kancelar është që kjo aleancë semaforike të luajë një rol të ngjashëm novator për Gjermaninë.”

Merkel lë pas gjurmë të mëdha. Ajo ka lundruar në Gjermani dhe Evropë përmes krizave të shumta dhe ka qenë një kampione e demokracisë liberale përballë autoritarizmit në rritje në mbarë botën.

Kritikët e saj thonë se ajo ka arritur në vend se ka zgjidhur problemet dhe i ka lënë pasardhësve të saj vendime të vështira në shumë fronte.

Qeveria e ardhshme përballet me sfida të menjëhershme, me Evropën që po përballet me pasojat nga Brexit, një krizë në kufirin e Bashkimit Evropian me Bjellorusinë dhe rastet në rritje të COVID-19.

Scholz, 63 vjeç, një politikan me përvojë i cili ishte Ministër i Financave në “koalicionin e madh” në largim të SPD dhe konservatorëve, tha se lufta kundër pandemisë COVID-19 do të ishte përparësia e tij kryesore.

Por koalicioni i tij ka gjithashtu plane ambicioze afatmesme dhe afatgjata, duke përfshirë një zgjerim më të shpejtë të burimeve të rinovueshme, një dalje të përshpejtuar nga qymyri ndotës dhe një rritje të pagës minimale, sipas paktit të tij.

  • blank

Duke nënvizuar prirjen e tij shoqërore liberale, koalicioni ra dakord gjithashtu të lejojë shtetësinë e shumëfishtë, të rrisë emigracionin e rregullt, të ulë moshën e votimit në 16 vjeç dhe ta bëjë Gjermaninë vendin e parë evropian që legalizon shitjen e kanabisit për përdorim mjekësor.

Bashkëdrejtuesja e të Gjelbërve, Annalena Baerbock, 40 vjeç, pritet të bëhet Ministrja e parë e Jashtme e Gjermanisë dhe Scholz ka thënë se dëshiron një qeveri të barabartë gjinore.

Ndërsa fushata elektorale e Gjermanisë u përqendrua kryesisht në çështjet e brendshme, partitë sinjalizuan në paktin e koalicionit një hapje për të reformuar rregullat fiskale të bllokut, të njohura gjithashtu si Pakti i Stabilitetit dhe Rritjes.

Ata ranë dakord gjithashtu se Gjermania do të mbetet pjesë e marrëveshjes së ndarjes bërthamore të NATO-s, një veprim që do të parandalojë një përçarje në aleancën ushtarake perëndimore në një kohë të tensioneve në rritje me Rusinë.

Koalicioni i ardhshëm do të duhet të balancojë thirrjet e të Gjelbërve për një linjë më të ashpër ndaj Rusisë dhe Kinës për të drejtat e njeriut me preferencën e mundshme të Scholz-it për të shmangur konfrontimin mbi Tajvanin dhe Ukrainën./DW

blank

Suedi, kryeministrja e parë grua jep dorëheqjen disa orë pas zgjedhjes

blank

Partitë gjermane arrijnë marrëveshje për qeverinë e koalicionit

Berlin

Partitë e qendrës së majtë, liberale dhe ambientaliste të Gjermanisë kanë arritur marrëveshje për të formuar qeveri koalicioni trepalësh, njoftuan sot mediat lokale, transmeton Anadolu Agency (AA)..

Udhëheqësit e Partisë Socialdemokrate (SPD), Demokratët e Lirë (FDP) dhe të Gjelbrit planifikojnë të mbajnë konferencë shtypi të mërkurën për të prezantuar marrëveshjen e tyre të koalicionit, njoftoi agjencia gjermane e lajmeve DPA.

Socialdemokratët fituan ngushtë zgjedhjet e 26 shtatorit kundër Kristiandemokratëve (CDU/CSU) të kancelares Angela Merkel dhe kanë negociuar me të Gjelbrit dhe FDP që nga tetori për të formuar qeverinë e ardhshme të koalicionit. ​​​​​​​


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend