VOAL

VOAL

Gabriel: Gjermania “dhe askush tjetër” përgjegjëse për Holokaustin

February 4, 2018
blank

Komentet

blank

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Bashkimi Europian publikon aneksin për të cilin u negociua mbi 10 orë

Pas përfundimit të bisedimeve mes Albin Kurtit dhe Aleksandar Vuçiç në Ohër, Bashkimi Europian ka publikuar tekstin e aneksit të zbatimit të Marrëveshjes me dy shteteve.

Përmbajtja:

 

Aneksi është një pjesë integrale e Marrëveshjes

 

Kosova dhe Serbia angazhohen plotësisht për t’i respektuar të gjitha nenet e Marrëveshjes dhe këtë Aneks, dhe për t’i zbatuar të gjitha detyrimet e tyre përkatëse – që rrjedhin nga Marrëveshja dhe Aneksi – në mënyrë të përshtatshme dhe në mirëbesim

 

Palët e kanë parasysh se Marrëveshja dhe Aneksi i zbatimit bëhen pjesë integrale e proceseve përkatëse të anëtarësimit të Kosovës dhe Serbisë në BE. Palët e kanë parasysh se, menjëherë pas miratimit të Marrëveshjes dhe këtij Aneksi, ndërmjetësuesi i BE-së do të fillojë procesin për t’i ndryshuar standardet e Kapitullit 35 për Serbinë, për t’i konsideruar detyrimet e reja të Serbisë, që rrjedhin nga Marrëveshja dhe Aneksi

Palët pajtohen për të miratuar Deklaratën për Personat e Zhdukur, siç është negociuar në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja, si çështje urgjente

 

Për të zbatuar Nenin 7, Kosova nis menjëherë negociatat në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja, për përcaktimin e aranzhimeve dhe garancive specifike, që sigurojnë një nivel të duhur të vetëmenaxhimit për komunitetin serb në Kosovë, në përputhje me marrëveshjet e mëparshme përkatëse të dialogut, siç përcaktohet nga ndërmjetësuesi i BE-së

 

Palët bien dakord për të krijuar një Komitet të Përbashkët Monitorues, të kryesuar nga BE-ja, brenda 30 ditësh. Zbatimi i të gjitha dispozitave do të sigurohet dhe mbikëqyret nga Komiteti i Përbashkët Monitorues

 

Për të zbatuar Nenin 9, BE-ja do të organizojë një konferencë donatorësh brenda 150 ditësh, për të krijuar një paketë investimesh dhe ndihme financiare për Kosovën dhe Serbinë. Asnjë shpërndarje nuk do të ndodhë përpara se BE-ja të përcaktojë se të gjitha dispozitat e Marrëveshjes janë zbatuar plotësisht

 

Kosova dhe Serbia pajtohen që të gjitha nenet të zbatohen në mënyrë të pavarur nga njëra-tjetra

Rendi i paragrafëve të këtij Aneksi nuk e paragjykon rendin e zbatimit të tyre

Kosova dhe Serbia pajtohen që të mos e bllokojnë zbatimin e asnjë prej neneve

Të gjitha diskutimet në lidhje me zbatimin e Marrëveshjes do të zhvillohen në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja.bw

blank

Ish-kryeministri suedez për dakordësinë e Ohrit: Mësimet e marrëveshjes së 2013-ës nuk duhet të harrohen

Ish-kryeministri suedez, Carl Bildt, ka reaguar pas arritjes së marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë mbrëmë në Ohër, për aneksin e zbatimit të marrëveshjes bazë.

Ai në një postim në Tëitter ka uruar Kosovën dhe Serbinë, por edhe Miroslav Lajçak dhe Josep Borrell.

Bildt tha se nuk duhet të harrohen “mësimet e marrëveshjes së 2013-ës”.

“Urime Miroslav Lajçak dhe Josep Borrell për arritjen e marrëveshjes pas vitesh të diplomacisë së duruar. Koordinimi me SHBA-në ka qenë gjithashtu i rëndësishëm. Por, së pari urime Kosovës dhe Serbisë për hapin e rëndësishëm në të ardhmet e tyre përkatëse. Por zbatimi i marrëveshjes mes Serbisë dhe Kosovës do të kërkojë menaxhim dhe monitorim shumë të afërt në vitet në vijim. Mësimet e marrëveshjes së 2013-s nuk duhet të harrohen. Ka paqartësi që do të kërkojnë vigjilencë. Dhe marrëveshja varet në mënyrë kritike nga procesi i pranimit në BE për rajonin që ecën përpara dhe ruan besueshmërinë e tij si në rajon ashtu edhe në të gjitha shtetet anëtare të BE-së. Asnjëra nuk duhet të merret si e dhënë”, ka shkruar Bildt.bw

blank

Sllovakia vendos t’i dërgojë avionë luftarakë Ukrainës

VOA

Sllovakia miratoi të premten një plan për t’i dërguar Ukrainës avionë luftarakë MiG.

Sllovakia është vendi i dytë i NATO-s, pas Polonisë, që i përgjigjet pozitivisht kërkesave të përsëritura të Presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy për avionë në betejën e vendit të tij kundër agresionit rus.

Kryeministri sllovak Eduard Heger tha se vendi i tij është “në anën e duhur të historisë” me dërgimin e flotës prej 13 avionësh MiG-29 në Ukrainë.

Ndërkohë ushtria ruse dhe forcat private të Grupit Wagner kanë fituar kohët e fundit terren në perëndim të lumit Bakhmutka në qytetin Bakhmut, sipas informacioneve nga Ministria britanike e Mbrojtjes.

Forcat ukrainase vazhdojnë të mbrojnë pjesën perëndimore të qytetit, sipas këtyre informacioneve.

Po sipas Ministrisë britanike të Mbrojtjes, intensiteti i luftimeve nga ana e forcave ruse është ndër më të ulëtit që nga janari.

“Arsyeja ka shumë të ngjarë të jetë dobësimi i fuqisë së tyre luftarake deri në atë masë sa edhe veprimet sulmuese lokale nuk janë aktualisht të qëndrueshme,” thotë Ministria.

Forcat ruse pritet ta rrisin “kapacitetin e tyre sulmues” sapo të plotësohen rezervat e personelit dhe municioneve, sipas të dhënave britanike.

blank

Përkthimi i Kuranit në Europë, Rektori i universitetit te Napolit: Ishte libri që njihte Dante

Rektori i Universitetit të Studimeve orientale në Napoli, Roberto Tottoli, ka mbajtur në Akademinë e Shkencave të Shqipërisë, ligjëratën “Kurani, Shkrimi i Shenjtë i Islamit dhe Islami në Europë”, ku shpërfaqi udhëtimin e tekstit të Shenjtë në kontinentin e vjetër.

“Përkthimi i parë i teksteve islamike dhe i Kuranit u krye në gadishullin Iberik në vitin 1156. Përkthimi tjetër i plotë i Kur’an-it u krye sërish në Spanjë, nga Marco di Toledo më 1216. Në Shekullin e 13 u bë përkthimi i Librit të ngjitjes që trajton ngjitjen në qiell të profetit Muhamed, që e njihte edhe Dantja dhe që ndoshta ndikoi te Komedia Hyjnore”, tha Tottoli

Rektori napoletan vërejti se njohuritë për Islamin rezultojnë në tërësi të kufizuara dhe me probleme deri kur humanizmi europian solli qasje të re ndaj Lindjes.

“Kurani i parë që u shtyp me teknikën e re të shtypshkrimit në Itali, u realizua në Venedik në 1537-38. Në shekullin XVI, një faktor themelor që ndikoi në leximin, studimin dhe përkthimin e teksteve arabe dhe islamike dhe të vetë Kuranit, qe Reforma protestante, si edhe përplasjet mes Kishave dhe besimeve kristiane që shpesh iu drejtuan Kuranit gjatë polemikave mes grupimeve të ndryshme kristiane”.

Ligjërata mbi Kuranin u parapri nga një marrëveshje mes Akademisë së Shkencave dhe Universitetit napoletan mbi studimet orientale.bw

blank

Polonia do të dërgojë në Ukrainë katër avionë MIG-29

Polonia do të dërgojë në Ukrainë katër avionë MIG-29 gjatë ditëve në vijim.

Lajmin e ka bërë të ditur  presidenti Andrzej Duda në një mesazh në Twitter.

“Në ditët në vijim, ne do t’i dorëzojmë Ukrainës 4 avionë MiG-29. Avionët pritet të dorëzohen së shpejti,” tha ai.

Një nga mbështetësit më të vendosur të Ukrainës, Varshava ka marrë një rol udhëheqës në bindjen e aleatëve ndonjëherë hezitues për të furnizuar Kievin me armatime të rënda. Ai ka thënë se çdo transferim i avionëve do të bëhet si pjesë e një koalicioni.

Aleatët e NATO-s në ish-lindjen komuniste si Polonia dhe Sllovakia kanë qenë veçanërisht mbështetës të zëshëm të Kievit që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt 2022.

Sllovakia gjithashtu ka konsideruar nëse do të dërgojë avionë MiG-29 në Ukrainë, por ende nuk ka marrë një vendim. syri.net

blank

Polonia shkatërron një rrjet rus të spiunazhit

Ministri i Mbrojtjes i Polonisë, Mariusz Blaszczak.

RFE/RL

Polonia ka shkatërruar një rrjet spiunazhi që vepronte në vend, konfirmoi ministri i Mbrojtjes të enjten, pasi transmetuesi privat RMF FM raportoi se një grup spiunësh që punonin për Rusinë ishin arrestuar.

RMF raportoi të mërkurën se shërbimet polake të sigurisë kishin arrestuar gjashtë persona të dyshuar për spiunazh për Rusinë.

Sipas transmetuesit, grupi kishte planifikuar aktivitete sabotuese.

“Dua të theksoj suksesin e madh të arritur nga oficerët e Agjencisë së Sigurisë së Brendshme, sepse i gjithë rrjeti i spiunazhit është çmontuar”, tha ministri Mariusz Blaszczak.

“Kjo është padyshim dëshmi se shërbimet polake punojnë për sigurinë e vendit tonë në një mënyrë shumë efikase”, shtoi ai.

Blaszczak nuk pranoi të komentojë më tej mbi rastin dhe tha se më shumë detaje do të njoftohen nga ministri i Brendshëm Mariusz Kaminski, në një konferencë për media.

Të mërkurën, presidenti polak Andrzej Duda u takua me drejtorin e CIA-s, William Burns. Zyra e presidentit tha në Twitter se ata diskutuan “situatën aktuale të sigurisë”.

Sipas raportit të RMF, gjashtë personat e arrestuar ishin nga qytete në lindje të Polonisë dhe punonin për inteligjencën ruse.

Spiunët kishin vendosur kamera të fshehura në rrugë të rëndësishme hekurudhore, kryesisht në një rajon jugor të vendit.

Sipas RMF, kamerat u gjetën pranë aeroportit Jasionka afër Rzeszov, i cili është bërë një pikë kyçe e transferimit të armëve dhe municioneve që dërgohen në Ukrainë.

blank

Zyrtari ukrainas: Incidenti në Detin e Zi tregon se Putin kërkon të zgjerojë zonën e konfliktit

Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksiy Danilov deklaroi se incidenti në Detin e Zi, ku u rrëzua një dron amerikan, tregon se presidenti rus, Vladimir Putin kërkon të zgjerojë zonën e konfliktit, përtej Ukrainës.

“Incidenti me dronin amerikan MQ-9 Reaper, i provokuar nga Rusia në Detin e Zi, është sinjali i gatishmërisë së Putinit për të zgjeruar zonën e konfliktit me përfshirjen e palëve të tjera”, shkroi ai në rrjetet sociale.

Sipas tij, Rusia kishte një taktikë për të bërë gjithçka për të mos pësuar një disfatë në Ukrainë, pas më shumë se 1 viti luftë.

Ndërkaq, sipas Kremlinit, marrëdhëniet SHBA-Rusi janë në nivelin më të ulët. Ditën e djeshme, Uashingtoni akuzoi Moskën për rrëzimin e një prej dronëve të saj mbi Detin e Zi.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se nuk kishte kontaktuar me ndonjë zyrtar të nivelit të lartë të SHBA-së në lidhje me incidentin por tha se Rusia nuk do të refuzonte kurrë të angazhohej në dialog konstruktiv.bw

blank

Manuel Sarrazin: Kosova është gjithmonë e fortë, kur arrin të thotë po

Emisari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, tha për RTK se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë është shumë e rëndësishme për Kosovën dhe është më e mira e mundshme.

Ai tha se i kupton shqetësimet në Kosovë. “E kuptoj se mund të ketë shqetësime të formulimeve të ndryshme, është gjë fisnike, është Marrëveshje shumë e rëndësishme për Kosovën dhe duhet të trajtohet. Ka dy gjëra shumë të rëndësishme, së pari ajo është publike dhe mund të lexohet, sigurisht se mund të ketë vlerësim secili”, tha ai.

Emisari gjerman është shprehur se është i bindur se kjo është marrëveshja më e mira e mundshme dhe më e mira në kuptimin e organizimit që mund të arrihet.

“Nuk besoj se mund të kishte formulim më të mirë për interesat e Kosovës në atë marrëveshje e që dot ë ishte realiste për të arritur në proces, pra është krejtësisht e qartë, nëse kjo marrëveshje do të refuzohet nga Kosova, nuk dot ë ketë asnjëherë marrëveshje më të mirë në tryezë, nuk do të thotë ta pëlqeni, të jetë e përkryer. Nusja nuk do të thotë se është shumë e bukur, por martesa duhet të bëhet, ndoshta marrëveshja nuk është krejtësisht e duhura, ose më e mira e mundshme, mirëpo duhet të shihen mundësitë e së ardhmes që përqafohen nga kjo marrëveshje”, theksoi ai në intevistën për ‘Lajmet e fundit’ në RTK.

Emisari gjerman tha se Kosova është gjithmonë e fortë, kur arrin të thotë po.

Për Asociacionin, theksoi se duhet të ketë qasje pozitive për këtë çështje dhe të jepet një mundësi pozitive dhe sipas tij nuk ka rrezik për integritetin e Kosovës dhe sovranitetin. Ai siguroi se qëndrimi gjerman është shumë i qartë për sovranitetin dhe integritetin e Kosovës.

blank

Von der Leyen pret që Serbia dhe Kosova të tregohen konstruktive me planin e BE-së

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka theksuar të martën (më 14.03.2023) shpresën e saj se Serbia dhe Kosova do të jenë “shumë konstruktive” në bisedimet që do të rifillojnë të shtunën e ardhshme nën kujdesin e Bashkimit Evropian.

“Kjo është mundësia, tani, që të dyja palët të shfrytëzojnë momentin dhe një normalizim është parësor ose vendimtar për sigurinë, stabilitetin dhe prosperitetin e rajonit. Kështu që unë shpresoj shumë që të dyja të jenë shumë konstruktive në bisedimet e ardhshmem”, tha Von der Leyen në një takim me “Redaccion Europea de Agencias” (ENR).

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të takohen me shefin e diplomacisë evropiane, Josep Borrell, më datë 18 në Ohër (Maqedoni e Veriut).

Të dy vendet po negociojnë për normalizimin e marrëdhënieve të tyre bazuar në një plan të ri, të promovuar nga BE dhe mbështetur nga SHBA, e pranuan muajin e kaluar.

“Lufta në Ukrainë nënvizon rëndësinë gjeostrategjike të procesit të zgjerimit” të BE-së dhe “ne duam t’i sjellim partnerët tanë të Ballkanit Perëndimor sa më afër dhe sa më shpejt të jetë e mundur me Bashkimin Evropian”, shtoi shefja e ekzekutivit e BE.

Nëse zbatohet, plani do të shënojë një hap të rëndësishëm përpara në procesin e vështirë të nisur në vitin 2013 nën kujdesin e BE-së për të rregulluar lidhjet e tyre.

Ai parashikon, ndër të tjera, që Beogradi dhe Prishtina të njohin dokumentet zyrtare të të dy vendeve, në mënyrë që qytetarët e tyre të mund të udhëtojnë lirshëm ndërmjet territoreve të dy kombeve. syri.net

blank

Von Cramon: Nuk kemi interes të krijojmë një ‘Republika Srpska’ të dytë

Viola Von Cramon, raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian pret që takimi i 18 marsit në Ohër ndërmjet kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq të përmbyllet me marrëveshje. Ajo pret që të ketë edhe nënshkrim mbi dokument të dy liderëve.

“Shpresoj të shohim edhe nënshkrime. Kjo do të ishte një marrëveshje që do të ishte hap tejet i madh përpara për të dyja vendet, por sidomos për Kosovën në kuadër të integrimit evropian”, ka theksuar Von Cramon në një intervistë me gazetarin Arton Mulliqi në magazinën “Lajmet e Fundit” në RTK.

Ajo ka thënë se sikur të ishte ajo në pozitë për të vendosur, atëherë “gjithsesi se do të ishte në favor të kësaj marrëveshje”.

“E kam parë propozimin evropian në muajin shkurt dhe besoj se sidomos për Kosovën është një hap tejet i madh përpara, në kuptimin e njohjes si shtet sovran dhe në ecjen përpara”, ka shtuar Von Cramon.

Ajo ka thënë se marrëveshja nuk ka të bëjë vetëm me propozimin por edhe me ankesin. “Nëse nënshkruhet aneksi, atëherë ka shumë gjasë që të nënshkruhet edhe marrëveshja dhe besoj se ka gjasa reale që një gjë e tillë të ndodhë në takimin e Ohrit”, ka nënvizuar ajo.

Në pyetjen nëse plani evropian e ka njohjen de-facto nga Serbia, ajo ka thënë se “njohja de-facto është për dokumentet zyrtare, për tabelat, pasaportat, diplomat etj”.

“…kjo po ashtu nënkupton se Serbia duhet ta ndalë fushatën e çnjohjeve dhe Kosova mund të aplikojë për anëtarësim në të gjitha organizatat ndërkombëtare dhe kjo është shumë thelbësore për Kosovën. Në këtë pikë të gjithë ekspertët pajtohen se ky është një hap i madh për Kosovën”, është shprehur eurodeputetja Von Cramon.

Sa i përket mundësisë që me arritjen e kësaj marrëveshje Kosova të fitojë edhe njohjen nga pesë vendet e BE-së, Von Cramon ka thënë se nuk mund të thuhet ‘100 përqind se kjo do të ndodhë‘ por se sipas saj më ‘nuk do të kishte pengesa ligjore për një gjë të tillë‘.

“Është sigurisht shumë e vështirë të thuhet diçka e tillë me bindje të plotë. Ajo çfarë kam dëgjuar nga ata që kanë negociuar me të dyja palët është se kjo është mjaft e mundshme dhe së paku nuk ka ndonjë pengesë ligjore apo juridike në këtë drejtim. Nëse Serbia de-facto njeh të gjitha dokumentet e Kosovës, atëherë nuk do të kishte pengesa për asnjë vend tjetër që ta njohë Kosovën. Nuk është se kam folur me qeveritë përkatëse por e shoh si lëvizje shumë të madhe”, ka thënë Von Cramon.

Duke folur për Asociacionin me komuna me shumicë serbe, ajo ka thënë se BE nuk do të lejojë një “Republika Srpska” të re.

“Ka modele të ndryshme edhe në BE dhe asnjë prej tyre nuk është e ngjashme me ‘Republika Srpska’ sepse nuk kemi kurrfarë interesi që të krijojmë një trup të dytë sikurse ‘Republika Srpska’ dhe kjo është e sigurtë. Ajo që u kemi ofruar palëve në Kosovë është diçka që nuk mund të çojë në ndonjë çarje apo ndarje”, ka theksuar Von Cramon.

Ajo ka thënë se i mbetet Qeverisë së Kosovës të vendosë për modelin , por ka thënë se “është me rëndësi që kjo pikë të mos refuzohet sepse është një prej arrave të forta” dhe është pjesë e Marrëveshjes së Brukselit të vitit 2013 dhe 2015.

blank

Italia në alarm: Po vijnë mbi 900 mijë emigrantë nga Libia

Italia mund të përballet me valën më biblike të emigrantëve klandestinë nga Afrika drejt brigjeve të saj. Qeveria e Melonit, sipas mediave italiane, parashikon një skenar të frikshëm që 900 mijë emigrantë të mbërrijnë drejt Lampeduzës deri në muajin Gusht.

Ndërkohë që shërbimet sekrete italiane kanë dhënë alarmin se jo vetëm nga Libia, por edhe nga shtetet e tjera drejt brigjeve italiane janë gati të mbërrijnë 685 mijë emigrantë.

Nisur nga këto rrethana, presioni i kryeministres Giorgia Meloni ndaj Bashkimit Evropian për të adresuar urgjentisht çështjen e emigracionit duket edhe më i qartë.

Nëse fondet e premtuara nuk arrijnë së shpejti, 1.9 miliardë dollarë nga FMN, 500 milionë Euro nga BE dhe ato të vendeve të ndryshme, përfshirë 110 milionë nga Italia, situata do të shpërthejë.

Frika e ekzekutivit shoqërohet me shpresën se Evropa do të forcojë patrullimin në Mesdhe, përveç rrugës qendrore dhe asaj turke, ka të bëjë edhe ajo libaneze dhe do t’i kushtojë më shumë vëmendje pikave të nxehta në Afrikë dhe Lindjen e Mesme.

Ndërkohë që autoritetet italiane njoftuan se gjetën dhe dy trupa pajetë të një fëmije dhe një burri që u gjetën në bregdet, ndërsa janë shpëtuar 1200 emigrantë në det hapur.

Me dy viktimat e fundit, numri i atyre që humbën jetën në mbytjen e anijes tre javë më parë, disa qindra metra larg brigjeve kalabreze, shkon në 78, 32 prej tyre janë të mitur, nga të cilët 23 janë të grupmoshës nga 0 deri në 12 vjeç. syri.net

blank

Itali- Shpëtohen mbi 1.000 emigrantë të vendosur në tri varka

Më shumë se 1.000 emigrantë, të vendosur në tri varka – të cilat ishin të mbipopulluara – u sollën të sigurt në dy porte italiane, tha të shtunën një roje bregdetare.

Shpëtimet erdhën në të njëjtën ditë kur u zbulua trupi i viktimës së 74-të pas përmbytjes së një varke me emigrantë në Itali gati dy javë më parë. Viktima është një vajzë e moshës rreth 5-vjeçare.

Tragjedinë e fundit me emigrantë në Itali, e cila ndodhi më 26 shkurt në brigjet e Kalabrisë, ka ngjallur kritika të ashpra ndaj qeverisë së krahut të djathtë të udhëhequr nga kryeministrja, Giorgia Meloni, për dështimin e saj për të ndërhyrë në kohë për të shpëtuar varkën.

Roja bregdetare tha të shtunën se pas një operacioni të madh shpëtimi që filloi të premten, u shpëtuan mbi 1.000 migrantë, ku tri varka u zunë duke u larguar nga brigjet në jug të Italisë.

Varka e parë kishte 487 migrantë në bordin e saj, të cilët sipas rojës, u sollën në mënyrë të sigurtë në portin Crotone rreth orës 02:00 të mëngjesit të 11 marsit.

Në varkën e dytë ishin rreth 500 migrantë të tjerë në portin e Reggio Calabria. Ndërsa varka e tretë kishte 379 persona, të cilët u shpëtuan nga dy varka patrullimi të rojës bregdetare dhe migrantët u transferuan në një anije të marinës që drejtohej në portin sicilian të Augusta.

Kryeministrja italiane në shkurt kishte shprehur “pikëllim të thellë” për përmbytjen e varkës, dhe ishte zotuar se do t’i japë fund migrimit të parregullt detar, si mënyrë për të parandaluar më shumë tragjedi.

Ajo më pas u kishte dërguar një letër liderëve evropianë duke iu kërkuar veprim të shpejtë për të zgjidhur problemin afatgjatë të kontinentit me migrantë.

Vitin e kaluar, Organizata Ndërkombëtare për Migrim në raportin e saj të fundit, tha se më shumë se 29.000 njerëz kanë vdekur teksa kanë tentuar të migrojnë në Evropë prej vitit 2014. Mbi 5.000 viktima janë regjistruar vetëm në dy vjetët e fundit./ REL/


Send this to a friend