VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

FLAMUR HOXHA PUSHTETI I MORALIT – Nga REXHEP SHAHU

By | September 11, 2017
1 Comments
 • author avatar
  HOOK 5 months ago Reply

  Shqiptaret nuk duan respekt nga politika, rrespekti hyne tek edukata si pjese e qytetaris . Shqiptaret duan te drejtat e tyre qe po ju mohohen nga politika e kalbur tash 27 vjet, dhe nga te njejtit persona , Shqiptaret duan liri , drejtesi dhe zhvillim, te tjerat vijne vete, politikanet nuk duhen falenderuar as konsideruar per “rrespektin” o per “nderèn” , ata duhet te bejne vetem detyren , sepse jane te paguar dhe privilegjuar per kete pune nga taksat tona. Por pa drejtesi dhe pa te vertetat historike nuk ka pasur deri mè sot dhe nuk do te kete liri as demokraci te vertet! Me vjen mendimi se si eshte e mundur te behet konfuzion e te kapercehet si pa gje te keqe realiteti komplet i degjeneruar si PD, 1) them i degjeneruar ne kuptimin e vertet te fjales ,nder te tjerat demokracia e brendeshme e PD eshte zero me bisht, pak kohe mè pare u be manipolimin i zgjedhjeve ne PD me 94% te votave , kjo u be nga dordoleci Basha , me padronin e pd Berisha 2) Basha mashtrojè me shpresa per zgjedhje te lira etj, por Basha ka lene njerezit me goje hapur , kur vete ky njeri ben ate qe kerkonte qe te tjeret t’mos ta bejne me zgjedhjet parlamentare: Keto prapesira jane prej nje rrugaçi te shpifur me shkolle mashtrimi. 3)Ne nuk kemi nevoje per lider te perjetshem, aq me shume kur mbi ta rendojne krime per vrasje e zhdukje personash, shkatrrimin e vendit me piramida ,Gradeci, 21 Janari etj .Ndersa korrupsioni eshte bere kanceri i politikes dhe shoqeris shqiptare. Rama ,Meta, Basha,Berisha mbajne penge zhvillimin e vendit ne lufte per te mbrojtur vjedhjet e tyre; Prandaj mjaft me hartime! Eshte koha e te vertetes . Pd,PS,LSI le te flasin sy me sy dhe gju me gju me popullin, ne fund fare nuk i beson njeri, jo per ndonje gje, por jane konsumuar aq shume sa qe njerezit kane neveri ti shohin ne TV .Realiteti eshte diçka tjeter, keta njerez me ushtrit e tyre kane hyre ne politik me brekè te grisura ,sot kane miljona euro ,vila , makina te blinduar, kurohen jashte shtetit , femijet studiojne jashte shtetit , grate e tyre lindin jashte shtetit, pushojne jashte shtetit ne vila private! More ku i moren dhe ku i marrin dollaret keta zotri? Pergjigja eshte e thjesht ,Keta kane vjedhur dhe po vjedhin pasurin tone!**** Politika akoma shpreson tek praktika e mashtrimit dhe dajakut ,si qeni qe rrifet, pastaj nga nevoja , nga instikti , eshte kthyer me bishte nen shale perseri tek padroni dhunues; nuk do te funksionojne mè keshtu .Nuk mbane kosi uje mè; Te gjitha furrçat e bojatisjet jane perdorur . Tani eshte momenti te perqendrohemi mire tek realiteti, te kapin fshesat ne dore dhe te pastrojmè vendin nga haleja ! Demokracia dhe drejta nuk eshte pasuri e Sali Berishes ,Edi Rames, Ilir Metes o Lulzim Bashes te cilet perdorin lirin tone si lemosh per popullin shume te urte Shqiptare! Neper vende te tjera demokratike disa nga keta njerez perfundojne ne karrige elektrike dhe pjesa tjeter ne burg dhe me zero pasuri te vjedhur! Neper vende mè pak demokratike jua bejne gjygjin ne rruge!

Komentet

Dekorimi selektiv nga Presidenti Thaçi nuk i bën nder Kosovës as vetë atij! – Nga HYSEN ARAPI

Dekorim selektiv nga Presidenti Thaçi me rastin e 10 vjetorit te Pavaresise se Kosoves, nuk i ben nder as Kosoves as vete atij!
Si person qe personifikon unitetin e popullit ai duhej te ishte shume i kujdeseshem per te mos prekur ndjenjat e qytetareve, te familjareve te atyre qe luftuan me trimeri, pavaresisht se politikisht nuk mendonin si ai. Me nje perkujdesje gati tinzare protokolli formalisht ja doli qe te linte ne hije rolin e madh dhe te pazevendesueshem te arkitektit frymezuesit dhe te babait te Pavaresise Presidentit Ibrahim Rugova! Nuk duhet te mungonte dekorata per heroin e betejes se lavdishme te Lloxhes Kolonel Tahir Zemaj, per Ministrin e mbrojtjes Kolonel Ahmet Krasniqi, per nje nga komandantet e shquar te betejes se Koshares deputetin Anton Quni dhe per dhjetera ushtare e komandante te shquar te Forcave te armatosura te Kosoves qe rane per liri . Dallime te tilla tregojne nje mendesi marksiste dhe tregojne se sa shume pune i duhet akoma Kosoves dhe shqiptareve ne pergjithesi per te arritur nje pajtim dhe unitet kombetar me kete klase politike.

Shtet i pavarur a nën okupimin e Serbisë? – Nga Gani Mehmetaj

Dardania e pavarur është kompromis, e tha shumë herë presidenti historik Ibrahim Rugova. Dy shtetet shqiptare janë e arritura më e madhe në njëqind vjeteshin e fundit. Dardania e avancon çështjen shqiptare, nuk e zbeh. Ndërkaq, përvjetori i pavarësisë nuk duhet të bëhet mollë sherri a shkas grindje në mes të shqiptarëve andej e këndej Drinit. Nuk duhet të ketë inate krahinore, as hatër mbetje kush është i pari i fisit e kush i dyti . Jemi komb modern, kemi një gjuhë, kulturë, traditë, histori, kemi heronj e simbolet e përbashkëta kombëtare.
Në rrjetet sociale e portale hapeni temën: bashkimi kombëtar. Askush nuk ua ndalon. Por mos iu ngatërroni njëri-tjetrit nëpër këmbë.
Debatet në FB e portale mund të rinisin për shqiptarët në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, ende të okupuara nga Serbia. Duhet të shqetësohemi për shqiptarët e okupuar në Maqedoni, për shqiptarët në Çamëri etj. Për Dardaninë e pavarur kot që shpenzoni energji. Urdhëroni e bashkojeni, s’ka shqiptarë që u del në rrugë.
Dardania, shteti i dytë shqiptar është realitet. Të gjithë shqiptarët me mend në kokë kjo ngjarje duhet t’i gëzojë. Shteti i dytë shqiptar nuk u bë që të rivalizojë a zoti na ruajt të jetë shemra e të parit. Mundësitë tona dhe gatishmëria e SHBA-së, BE-së e NATO-s ishte për Dardaninë shtet të pavarur. Prandaj Rugova e tha se shteti i pavarur i Dardanisë është kompromis.
Kishim edhe ofertën serbe të okupimit me autonomi!

Rita Ora në dhjetëvjetorin e pavarësisë para 300.000 adhuruesve të vet në Prishtinë përformon “Vallen e Rugovës”.

ÇFARË T’I THUHET KËSAJ… DËSHTIM, MANIPULIM, MASHTRIM APO TRADHTI? – Nga Prof. dr. Binak Maxharraj

Sot dua të shkruaj diçka të veçantë. Të shkruaj diçka për mrekullinë e të premteve, sepse unë nuk e di së pse ne shtetin tim vetëm te premteve po bahën disa “punë”të mëdha. Nuk e di apo ndoshta pse e premtja është si një ditë e veçantë e zotit e cila konsiderohet si dië më fat. Ndoshta mu për këtë arësye edhe pushtetarët tanë e zgjodhën të premten.
Edhe atë ditë më 22 dhjetor 2017 ishte ditë e premte.Ditë e premte si çdo ditë tjetër dhjetori me ngrica dhe te ftoftë. Po në këtë të premte ndodhi diçka e tmerrshme,diçka e cila përpak që nuk e përmbysi shtetin.Ishin çu peshë disa hije të rënda pushtetarësh për ta përmbysë shtetin.Po,po bash për ta përmbysur shtetin e vetë.Ishin mbledhë natën në errësirë të plotë, askush tjetër pos Kryetari i shtetit Hashim Thaqi, Kryeministri Ramush Haradinaj dhe Kryeparlamentari Kadri Veseli.Derisa Parlamenti i Kosovës hala ishte tu e kry punën e vete te rregullte,ne sall u futën disa njerz si hijena dhe mbledhnin nënshkrime nga deputetet.Kur kjo mori fund deputetet nuk u lane të shkojnë ne shtëpi u thanë:rrini edhe pak këtu së e kemi edhe një pune shumë me rendësi me Ju.Deputetet e ngratë te habitur po presin,ndersa atje naltë ne msheftesinë më te madhe nga pushtetarët tanë po zihej diçka.Ajo së çka atje po zihej ishte tu u përgatit një komplot ndaj shtetit,donin mjeranat ti mashtronin deputetet që te votonin për shfuqizimin e Gjykatës Speciale,e cila ishte vu kryesishtë për fajin e tyre,por tani duket së kishin marrë erë se kjo Gjykatë do tu trokiste në derë,donin gjithësesi ta hiqnin qafe.Jo pse pushtetarët tanë patën mëshirë,sepse edhe ashtu janë të pamshirshem,por ndodhi qe nuk u ba kuarumi ne Kryesin e Kuvendit për ta procedu këtë punë të fliqet me tej ne Kuvend sepse puna e tyre ishte dekonspiru,kishte marr erë.Shpejtë reaguan edhe ambasadoret e sidomos ai i SHBA-ve Delavie dhe ai i Brinanisë O’neli të cilët e penguan këtë marri,këtë puç ne tentativë nga pushtetarët tanë dhe Kosova shpëtoi falë miqeve tanë.
Edhe me 16 shkurt 2018 ishte ditë e premte kur Kosova po bënte përgatitje për ta festu 10 vjetorin e pavarësisë.Por për çfarë rezultatesh duhet te krenohet Kosova për këto 10 vjete.Jo,për ndonjë investim të madh nga investitorët e jashtëm,sepse  askush nuk dëshironte të të bëjë investime te mëdha aty nuk nuk ka siguri,aty ku rrushfeti dhe korrupcini kishin mbrri kulmin dhe mafia ekonomike dhe politike e bënte punën e vetë pa u pengu nga askush.Apo të krenohen për atë së si populli po mjerohet për çdo ditë e më shumë e cila tentonë për çdo ditë të ikë nga Kosova,sepse këtu në shtetin tonë papunësia ishte  mbi 40% më e madhja ne rajon,apo aty ku pushtetarët i rrisin pagat e tyre ne pakufi,ndersa gjysma e popullsisë jetonë e kufinjët e ekzistencës,apo të krenohen me njohjet e Kosovës si shtet nga shtetet tjera ku menzi nga një po ju vjen ne vit,apo të krenohet me geton qe e ka nguju popullin e vete si ne vathë pa kurrfarë lirije për te livizë lirëshëm, apo te mburret për ate se ne 30% te territorit të saj nuk ka qasje,atje në veri ku jetojn kryesisht serbet e zhvillojnë jetën e vete sikur mos të ishin mbrenda Kosovës,atje ku nuk vlejnë ligjet e Kosovës,atje ku asgjë nuk frymon shqip,as nuk shihn simbole dhe as që ndegjohet ndonjë këngë shqip,atje sundon krimi dhe mafia e drejtuar nga një shtet tjetër,e cila qe 18 vite është ulë atje si ne bashqe te babës me Car Llazarin e vete dhe askush nuk guxon te ua prish tymin e cigarës.Apo,apo…për çka tjetër duhet të krenohet Kosova për këtë 10 vjetor lirie dhe pavarësie të brishët,për çfarë,te krenohet për Demarkacionin dhe Asociacionin të cilat i erdhën Kosovës si prej qiellit për shkak  pa aftësisë te pushtetarëve tanë të shantazhuar dhe te korruptuar,apo për luftën me flamuj që po i shtin, bash si tareqet, te kapën ndër vete Flamuri i shenjët kombëtar i cili ishte simbol dhe u printe me krenari betejave te atedhetarëve tanë për çlirim kombëtarë, me atë tjetrin që u piku si nga qielli i cili as që dine te valoj, siç duhet,etj.etj…
Por,po në këtë të premte me 16 shkurt 2o18-tën ndodhi diçka e jashtëzakonshme.Pushtetarët tanë donin që me çdo kushti t’i gëzonin qytetarët tanë më diçka në këtë 10 vjetor të pavarësisë dhe zgjodhën që te merren me çështjen e demarkacionit e cila edhe për shkak te presionit ndërkombëtar po u rrinte si shpatë mbi krye tash e sa vite pa pas kurrfarë mundësie që ta zgjidhin sepse ishte lidhë e ba nyje.Pse i hynë këta tanët çështjes së demarkacionit kur kjo çështe ishte demarkue qe ne vitin 1946,bile në krye te këtij komisioni ishte vetë njeriu më i autoritëtshëm i Malit të ZI Millovan Gjillasi pa asnjë shqiptar ne komision, ku kifiri ishte caktu ne Çakorr dhe ne Kullë të Zhlepit.Si mund të këtë Mali i Zi pretëntime teritoriale ndaj Kosovës kur demarkomi i kufirit ishte ba kryesisht nga ana e tyre dhe asnjëherë nuk kishte pretendu ta bejë një gjë të këtill.Po pse kishte nevojë,apo, pse Kosova nuk rezistoj fuqishën dhe te thoshte së nuk ka nevojë te bahet nje vije e re kufitare midis këtyre dy shteteve mike kur ajo ekziston dhe Mali i Zi nuk ka ndonjë pretendim territorial?.
Por ndodhi çka ndodhi,unë nuk e di së çfarë zori pati,por Kosova i hyri kësaj avanture, kësaj pune te flliqët rreth demarkacionit.Formoi komisionin në krye me Murat Mehën(i cili shumë vite me parë,bile edhe para lufte ne shkrimet e tij thoshte se Çakorri dhe Kulla janë kufinjë me Malin e Zi).Punoi si punojë ky komision,nepër mjegull dhe errësirë të plotë,më shumë spekulime dhe lajdhitje,nuk e di së për interesa te kujtë,por u përcaktu mjë vijë e re(anipse nuk kishte autorizim te bënte nje demarkim te ri pasi qe ai ekzistonte)dhe lëshoi”bombën” ku doli së Kosova po humb hiq më pak se 8200 hektar tokë.Këtë vijë të re,nuk e di se për çfarë qëllimesh,nuk hetizoi,por as të pyeste së si ndodhi kjo,por shpejtë e shpejte (me 2015 vit) shkoj ne Vienë dhe e nënshkroi Mareveshjen nderkombëtare për vijën e re me Malin e ZI.Kjo mori jehon të madhe ne popull sepse askush nuk priste e,as që kishte paramemdu që do të ndodhë një gje e tillë.U nisën prtotesat se pari nga popullsia e Zones te cilët as qe paramendonin se pronat dhe varret e tyre do jesin andej kufirit.U neshkruan edhe peticioni me mbi 200 mijë nenshkrime ne kundërshtim të kësaj.U bane edhe proteste ne rrugë por plasi shqrri edhe ne Parlament me protesta dhe pamje jo te mira si shenjë për mos lejimin e miratimit te kësaj vije,qe për shkak të kësaj proteste ne Parlamet edhe sot e kësaj dite po gjykohen deputetët pa të drejtë. Nga ana tjetër Mali i Zi as qe bëzante,i kishte futë vesht ne lesh sepse atij de facto iu ishin falë 8200 hektar toke.U rrebelu edhe Kryeministri i tashëm Ramush Harajdinaj i cili ishte për tri vite ne krye te kësaj pune.Një gjë te tillë e vërtetoi edhe shkenca në krye me Doktorin Shpejtim Bulliqin i cili ne gjetjet e Komisionit te tij vertetoi se de facto Kosova po i humbë 8200 hektar tokë.Por puna nuk levizte u ba nyje u blloku e tere jeta politike për tri vite më radhe,bile për ketë u gjete edhe fajtori,askush tjetër pos Kryeministri Isa Mustafa.i cili e pranonte këtë vije te re te kufinit,por faji mbetet jetem dhe ate pa dijen e tij e shkarkuan të mjerin Isa Mustafa anipse ai me futjen e tij ne Kryeministri u ba vazal i Hashim Thaqit.
Pra,te premten si për çudi nisi “zhbllokimi” i kësaj çështje.Dolen ne sqenë prap ata të moqmit,ata te të premtes se 22 dhjetorit të 2017.te cilët për pak që nuk e përmbysën shtetin, të cilët po donë qe tashti ne këtë përvjetor te bajnë diçka,ti gëzojnë qytetarët e Kosovës, thue se nuk kishin pasë kohë të mjaftueshme deri me tashti,pra qe ta zgjidhin këtë çështjen e demarkacionit bile edhe brenda natës nëse është nevoja.Si për çudi këto ditë,më porosi te ndokujtë apo më deshirë papritmas u gjendë ne vizitë Kosovës, hiq më pak se Kryeministri i Malit të Zi Dushan Markoviq,ndoshta për të ia lidhe fijen disi kësaj punës së Demarkacionit,anipse Mali i Zi deri me tani as që donte te di për këtë sepse e konsideronte si punë të kryeme,të marrun fund.
Unë nuk e di së çfarë”qorbe” u zi,por papritmas,msheftas ne erresirë,bash si në të premtën e 22 dhjetorit të 2017,Presidenti i Kosovës pa i kallxu askujt fluturoi ne Mal të Zi,ku e solli nje letër deklaratë(jo marrëveshje)te nënshkruar edhe nga Presidenti i Malit te Zi Filip Vujanoviq, në te cilën thuhet se Mali i Zi paska pranuar qe kjo çështja e kufirit(sic) të diskutohet pas miratimit të Demarkacionit edhe nga ana e Parlamentit të Kosovës,anipse qe tri vite Mali i Zi e konsideronte të kryeme këtë punë dhe nuk donte të di asgjë  për këtë çështje.Intuziazmi i pushtetarëve tanë për këtë “punë të kryeme” nuk kishte kufij.Menjehërë u thirre Kryesia e Kuvendit qe demarkacionin,pra sipas versionit Meha(ku Kosova humbë 8200 hektarë tokë)te dërgohet sa më shpejt ne Kuvend për miratim.Çuditërishtë për këte ishte pajtu edhe refuzuesi me i madh i demarkacionit Ramush Harajdinaj,qe tashti si kryeministër nuk po i dhembë fortë për humbjen e territorit,kryesore për të është së më në fund u ba kryeministër.
Për në fund,hajde të thomi diçka së çka është kjo letër-deklaratë,se çfarë fuqie dhe efekti juridik prodhonë  kjo deklaratë?.
Në këtë rrafsh sikur mendimet janë te ndara.në njërën anë i kemi mendimet dhe zotimet e pushtetarëve tanë të cilët me plotë gojën thonë së kjo çështje tanimë është e kryeme por duhet të miratohet ne Kuvend,së pasë kësaj pa përcaktu kurrfarë termini do të ulën më palën Malazeze,se do te formohen komisione të reja,për siç thuhet,korrigjimin e vijës së kufirit në Çakorr dhe Kullë nëse eventualishtë është ba ndonjë habim,etj.etj.
Nga ana tjetër kemi te flasin njerëzit e dijës dhe shkencës duke theksuar se kjo deklaratë është vetëm një deklaratëe vullnetit të mirë nga ana e Palës Malazeze që të “përbiron” Kosova diqysh këtë punë në të cilën më vetëdije eshtë nguju qe tri e më shumë vite.Thuhet më pastaj së kjo deklarat e nënshkruar nga të dy Presidentet nuk prodhonë kurrfarë efekti juridikë sepse deklaratat e këtilla sepse Mareveshjete ndërkomvetare nuk rregullohen me deklarime e me letra pa vlerë.Marëveshjet e nënshkruara ndërkombetare nuk mund të rinegocohën,por ato duhet vetëm të zbatohën,sepse po te  kështu antehere bota do te bëhëj fish-mash.
Thanë shul e shqip,pra kjo deklaratë është e pa vlerë,është një punë në te cilën pushtetarët tanë i kanë hy  pa hanxhi.Është një lajthitje,është një rrenë e kullueme,është një mashtrim,është një manipulim është një dështim i rradhës,është një lojë më ndjenjat e qytetarëve,është diçka çka nuk mund te ndodhë për një punë të kryeme nderkombetarisht,aq më parë kur dihet së pse Mali i Zi nuk çprushte,nuk çpurdhtë,siç thotë populli,gjatë këtyte tri vjetëve,nuk hetizonte për asgjë,por vazhdimishtë thoshte se këty ma nuk ka negocim se kjo është një pune e kryeme e cila nuk mund ë qe edhe njëherë te negociohet,por u deshtë qe te priste një të premte qe tua bane qejfin dhe vetëm qejfin pushtetarëve tanë,e për te mashtruar popullin.
Pra është e udhës që pasi puna ka ardhë deri këtu,qe deputetët e Kuvendit të Kosovës të mendojnë mire,së çka po votojnë,ne votim është pra versioni e Murat Mehes ku Kosova po humbë 8200 hektar tokë.Të vlerësaojnë mire rendësin e kësaj deklarate qe ska kurrfarë efetkti juridik ndërkombëtar,dhe te votojnë më kokën e tyre qe nesër mos të kenë ndërgjegjen e thyemë.Ketu,pra.deputet gjerat janë te qarta,te kristalta,mos bini pre e askujt dhe për asken sepse ju jeni të dinjitetshem së për çka jeni aty,për çka ju ka zgjedhë populli.Ndërgjëgjëja dhe fytyra e njeriut janë më te rëndësishme.

Mes Rusisë dhe Shqipërisë është Kosova – Nga Shaban Murati

Kam dekada që ndjek mediat ruse dhe diplomacinë ruse në raportet e tyre me Shqipërinë dhe Ballkanin, por kurrë nuk kam vërejtur një histeri kaq masive me frymë urrejtjeje dhe raciste kundër popullit shqiptar të Kosovës dhe kombit shqiptar si kjo me rastin e 10- vjetorit të pavarësisë së Kosovës.

Duket që është një aksion i organizuar shtetëror dhe diplomatik dhe e kryesoi zëdhënësja e MPJ të Rusisë, Maria Zakharova, e cila në 15 shkurt në një deklaratë të posaçme titulluar “10-vjetori i pavarësisë së Kosovës” e quajti shtetësinë e Kosovës “politikë e legjitimimit të agresionit të NATO-s në vitin 1999. Kosova është kthyer në një gropë të zezë”.

Ikonografia antishqiptare plotësohet me deklaratat e përfaqësuesit të Rusisë në OSBE, A. Lukasheviç, në 15 shkurt në Vjenë kundër Kosovës dhe të përfaqësuesit të përhershëm të Rusisë në KS të OKB, Vasilij Nebenzja, në 7 shkurt për “10 vjet rezultate të hidhura”. Dhe pastaj gjyrykët e propagandës antishqiptare në të katër horizontet. Portali “news.rambler.ru” në datën 17 shkurt: “Tani Kosova është shtylla e narkotrafikut, tregut të zi të organeve njerëzore dhe burimi i kërcënimit terrorist për gjithë kontinentin europian”. “Vzglad.ru” në 17 shkurt, me titull “Lufta për Kosovën nuk ka mbaruar” shkruan: “Kosova, një nga qendrat e gjitha llojeve të kriminalitetit ndërkombëtar. Gjithçka që lidhet me Kosovën është bombë me veprim të ngadalshëm. Fantazmat e afrimit të luftës së re nuk i shohin vetëm të verbrit”.

“Eadaily. ru” në datën 15 shkurt: “Ballkani do të bëhet përsëri së shpejti një dhimbje serioze koke për bashkësinë ndërkombëtare. Gjakderdhja dhe viktimat njerëzore nuk do të evitohen”. Dhe po kështu, do të gjesh insinuata antishqiptare pafund tek “Sputnik”, “Tass”, “Rianovosti”, “parlamentskaja gazeta”, “fondsk.ru”, etj. etj.

Është kaq disproporcionale kjo histeri, saqë habitesh se si diplomacia dhe propaganda e një fuqie të madhe si Rusia të ketë kaq emocion kundër një shteti të vogël të pavarur, kundër një populli, kundër një kombi, të cilët nuk i kanë bërë kurrë ndonjë të keqe Rusisë. Logjikisht një emocion kaq të madh shtetëror, diplomatik dhe propagandistik e shpjegon vetëm dështimi. Pavarësia e shtetit të dytë të pavarur shqiptar, Kosova, që mbushi 10 vjet të subjektivitetit të vet ndërkombëtar, është ekspozita e një dështimi të politikës, të diplomacisë dhe të strategjisë ruse në rajonin e Ballkanit. Janë disa arsye të këtij emocioni negativ dhe disproporcional të Rusisë ndaj Kosovës dhe ndaj kombit shqiptar.

Së pari, sepse Kosova u konsolidua si shtet dhe është e njohur nga 115 shtete të botës, pra nga shumica e shteteve anëtare të OKB dhe ajo, që është më e rëndësishme, është fakti se ajo shumicë e anëtarëve të OKB që njohu Kosovën përbën shumicën e shteteve demokratike të sistemit ndërkombëtar të shteteve. Demokracia botërore e shteteve e ka pranuar Kosovën si shtet në gjirin e saj. Ky konfirmim ndërkombëtar i Kosovës është realizuar në një ballafaqim të vazhdueshëm diplomatik me veprimtarinë e Rusisë dhe të Serbisë në arenën ndërkombëtare për ta penguar afirmimin ndërkombëtar të Kosovës. Pra, kemi një betejë diplomatike ndërkombëtare të humbur nga Rusia.

Së dyti, shtetësia 10-vjeçare e Kosovës dhe konsolidimi i pavarësisë së saj kanë hapur rrugën për integrimin europian dhe atlantik të Kosovës. Strategjia e BE për Ballkanin Perëndimor, e publikuar në 6 shkurt 2018, e vërtetoi se rruga e Kosovës për në BE është piketuar së bashku me të gjitha shtetet e tjera të Ballkanit Perëndimor. Në të njëjtën kohë Kosova ka shprehur vullnetin e saj shtetëror dhe popullor për integrimin atlantik të saj. Kjo perspektivë e afrimit të kohës kur Kosova do të jetë anëtare e NATO-s dhe e BE e ka acaruar në maksimum Kremlinin.

Së treti, konflikti midis Serbisë dhe Kosovës po shkon drejt gjetjes së një zgjidhjeje, fundi logjik i së cilës pritet të jetë njohja e Kosovës nga Serbia. Ka ardhur një pikë afër fundit, ku Serbia nuk mund të luajë më me afatin e njohjes së Kosovës si shtet fqinj. Në datën 14 shkurt, ministri i Jashtëm i shtetit më të fuqishëm dhe kryesor të BE-së, Gjermanisë, Sigmar Gabriel, u deklaroi qartë dhe publikisht udhëheqësve serbë gjatë vizitës në Beograd se “nëse Serbia don të lëvizë drejt BE, kusht primar është pranimi i pavarësisë së Kosovës. Ky është një kusht qendror për të marrë rrugën drejt Europës”. Koha ka ardhur që ky kusht të plotësohet dhe Serbia nuk mund të dredhojë me tezat idiote se duhet diskutuar statusi i Kosovës, se ne duam edhe BE, edhe Kosovën, etj. Serbia duhet të zgjedhë midis anëtarësimit në BE duke njohur Kosovën, ose mosanëtarësimit në BE duke mos njohur Kosovën. Rusisë i intereson që Serbia as të mos hyjë në BE dhe as të mos njohë Kosovën, sepse kështu mbahet gjallë zjarri i një konflikti dhe një trazirë në Ballkan, të cilat Rusia i shfrytëzon kundër BE dhe NATO-s. Moskës i duhet konflikti i ngrirë i përhershëm në Ballkan dhe rusët janë bërë aktualisht më serbë se serbët.

Së katërti, caktimi i një date në strategjinë e BE të 6 shkurtit për anëtarësimin e Malit të Zi dhe të Serbisë në BE në vitin 2025, e ka shqetësuar Rusinë, sepse kjo do të thotë që Serbia duhet të vendosë përfundimisht se ku e do vendin e saj: në BE apo në Rusi. Nëse deri vitin e kaluar BE është treguar indulgjent më tepër se sa duhet me Serbinë, duke i lejuar flirtin strategjik me Rusinë, armatosjen me armë të sofistikuara ruse, refuzimin e sanksioneve europiane ndaj Rusisë etj., tani Brukseli i ka vendosur Serbisë afatin e fundit që të vendosë se me cilin është. Udhëheqja serbe, që e ka të qartë se që nga viti 1991 e deri tani nuk fitoi asgjë duke u bërë me Rusinë, ndodhet para një udhëkryqi për të zgjedhur përfundimisht se në cilën karrige do të rrijë. Viti 2018 duket si afati i fundit kur ajo duhet të vendosë. Ndaj dhe MPJ e Rusisë në 15 shkurt e sulmoi ashpër strategjinë e BE për perspektivën e pranimit të Ballkanit Perëndimor në BE dhe zëdhënësja Zakharova e cilësoi si “detyrë gjeopolitike e zgjerimit të mëtejshëm të BE dhe e forcimit të rolit të saj në këtë rajon të rëndësishëm europian”. Të njëjtën frymë të kundërshtimit rus për integrimin europian të rajonit tonë shprehte Petr Iskanderov në “fondsk.ru” në 16 shkurt, kur shkruante se “në Komisionin Europian kanë një përfytyrim të hidhur me synimin për ta përdorur Serbinë në lojërat gjeopolitike antiruse”.

Nuk është e qartë se çfarë llogarie diplomatike, politike dhe strategjike bëjnë në Moskë, duke organizuar fushata kaq agresive kundër popullit shqiptar të Kosovës, kundër kombit shqiptar. Nuk është e qartë se si mund të planifikosh të rritet ndikimi rus në rajon, duke bërë armik zyrtar kombin shqiptar dhe të drejtat e tij kombëtare. Natyrisht, kombi shqiptar ka një përvojë të hidhur historike me Rusinë në të gjitha kohërat, në kohërat cariste, komuniste dhe postkomuniste. Është mungesë realizmi që diplomacia ruse dhe lobi rus në Shqipëri pompojnë periudhën e “vëllazërimit sovjetik” midis dy shteteve në vitet 1948-1961, kur Shqipëri ishte një nga satelitët më të nënshtruar të Moskës. Është mungesë realizmi që Moska mbështetet aq shumë tek ish- nomeklatura komuniste dhe bijtë e saj në Shqipëri. Shqipëria e shekullit 21 është tjetër. Lobi rus në Tiranë i transmeton Moskës tablo të deformuar të realitetit të shoqërisë shqiptare dhe ky lob interesohet për paratë ruse dhe jo për dashurinë ndaj Rusisë, gjë që e dëshmoi duke iu bashkuar fushatës antishqiptare me rastin e 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës.

Si diplomacia ruse, ashtu dhe lobi rus në Shqipëri, bëjnë gabimin e madh diplomatik dhe strategjik, duke i konceptuar marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Rusisë të ndara nga qëndrimet dhe politika e Rusisë kundër Kosovës dhe kundër popullit shqiptar në Kosovë. Edhe diplomacia ruse, edhe lobi rus në Shqipëri, po punojnë fort për të futur në institucionet shtetërore të Shqipërisë konceptin e ndarjes e midis Kosovës nga një anë dhe marrëdhënieve midis Rusisë dhe Shqipërisë nga ana tjetër. Është një qëndrim infantil, i cili ndonëse mbulohet me frazat e bukura të “urtësisë” apo të “marrëdhënieve me të gjithë” etj., duhet konsideruar po aq armiqësor ndaj kombit shqiptar, si dhe politika zyrtare armiqësore e Moskës ndaj Kosovës. Kosova është pjesë e pandarë e çështjes kombëtare shqiptare, siç është vetë Shqipëria, dhe çdo qëndrim diplomatik ndaj njërit shtet shqiptar në Ballkan, duhet konsideruar si qëndrim kundër të dyja shteteve shqiptare dhe kundër kombit shqiptar.

Parimisht të gjithë jemi dakord që marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Rusisë duhet të jenë normale dhe të përparojnë, por kurrsesi nuk mund të përparojnë në kurriz apo duke injoruar interesat e pavarësisë së Kosovës. Lobi rus në Shqipëri, i cili nëpërmjet sponsorizimeve financiare ruse ka shtrirë metastazat në forcat politike, në mediat dhe rrjetet sociale, në shoqërinë civile dhe në të ashtuquajturat qendra studimore, etj. po këmbëngul që Shqipëria në marrëdhëniet e saj me Rusinë dhe me Serbinë të ndjekë vetëm korsinë dypalëshe dhe të harrojë Kosovën. Ky ndikim i lobit rus në Shqipëri ka pasur efektet e veta negative edhe më parë në diplomacinë shqiptare. Janë këto efekte të ndikimit rus që Shqipëria dha në vitin 2005 votën për pranimin e Rusisë si shtet vëzhgues në OIC, pa i kërkuar asgjë për Kosovën. Nuk i kërkoi asgjë për Kosovën as kur lëshimet ndaj Moskës arritën kulmin me siglimin nga dy ministrat e Jashtëm në Tiranë në dhjetor 2004 të Traktatit të Miqësisë me Rusinë, traktat me frymë antiatlantike, të cilin diplomacia ruse po bën presion që të nënshkruhet përfundimisht.

Diplomacia ruse dhe lobi rus në Shqipëri kanë kohën të kuptojnë se nuk mund të ketë devijime artificiale të institucioneve shtetërore shqiptare nga interesi strategjik mbarëkombëtar, i cili përfaqësohet nga të dy shtetet shqiptare. Çështja kombëtare nuk mund të sakrifikohet në altarin e miqësisë me Rusinë. Nëse Moska kërkon vërtet marrëdhënie miqësore dhe bashkëpunimi reciprok me Shqipërinë dhe nuk e ka për diversion antiatlantik, do të duhet që të rivlerësojë qëndrimin e saj ndaj shtetit të pavarur të Kosovës. Nuk mund të ketë as marrëdhënie miqësore me Shqipërinë dhe madje as avancim të marrëdhënieve të Rusisë me rajonin në përgjithësi, nëse vazhdohet me kursin e armiqësisë ndaj faktorit shqiptar në Ballkan. Ndaj, as diplomacia ruse dhe as lobi filorus në Tiranë nuk duhet të harrojnë se në mes të Rusisë me Shqipërinë është Kosova.

Kur korrupsioni është normë – Nga Aurel Dasareti

 

Mungesa e lojtarëve të shëndosh mendërisht në politikën shqiptare, ka pasur ndikimin e tyre edhe në mungesën e gjykimit të shëndoshë te qytetarët. Kur siguria ligjore është e dobët, është më e lehtë për zyrtarët qeveritarë të pranojnë ose të kërkojnë ryshfet. Prandaj, shpesh mungojnë stimujt nga autoritetet e njëjta për të forcuar sigurinë ligjore dhe statusin e ndryshimit.

***

Korrupsioni politik është abuzimi i pushtetit publik për të arritur përfitime private ose politike. Politikanët shqiptarë e bëjnë këtë politikë si profesion për jetesën luks të tyre, e jo si angazhim vullnetar kombëtar. Sa më shumë që Partia është e fuqishme, aq më pak do të jetë tolerante: aq më e dobët opozita, aq më i fortë despotizmi.

Kjo është një analizë plotësisht racionale. Ne duhet ta bëjmë politikën të kuptueshme për të gjithë. Bëhet fjalë për ajrin që ne marrim frymë, çfarë po ndodh përreth nesh. Çdo ditë.

***

Politika nuk është belbëzimi i sloganeve të lehta, të paqarta dhe palidhura, por hartimi praktik i ligjeve. Parullat sigurisht i përkasin fushatës zgjedhore, por puna praktike dhe përgjegjësia bien në fushën e ministrave të kabinetit qeveritar, sekretarëve dhe këshilltarëve të tyre.

Nëse shqiptarët nuk do të luftojnë 150 për qind për ta luftuar korrupsionin në Shqipëri, Dardani (Kosovë) dhe FYROM, atëherë nuk ka askush tjetër që e bën këtë. Ne duhet me mençuri dhe dashuri, ta marrim një fakt të pashmangshëm në dijeni. Në jetën e përditshme dhe në biznes, kjo është diçka që mësohet më tepër në mënyra pak a shumë të ashpra dhe konsiderohet një lloj çmendurie për të përsëritur saktësisht të njëjtat përpjekje të dështuara përsëri dhe përsëri duke pritur një sukses herën tjetër. Pra, pse politika duhet të jetë një përjashtim? Për shkak se për fat të keq, i jep shumë rrugë hapësirës së shqetësimeve mendore, siç janë ideologjitë dhe ëndrrat utopike.

***

Çfarë është korrupsioni?

Korrupsioni është të japësh ryshfet ose të marrësh ryshfet, në formën e parave, dhuratave ose shërbimeve, në mënyrë që një person në një rol të pushtetit do t’i japë një personi tjetër përfitime përtej rregullave. Në mënyrë joligjore, duke i shkelur rëndë rregullat.

Në trojet shqiptare, korrupsioni është bërë normë, sistematik dhe endemik, i lidhur shumë ngushtë me krimin e organizuar. Është pjesë e jetës së përditshme, ku individët marrin pjesë në korrupsion, bazuar në pritjet e asaj që të tjerët do të bëjnë dhe që “të gjithë” marrin pjesë. Pritjet mund të vijnë nga partia, kolegët e partisë, personeli i shërbimit, klani ose familja.

Mungesa e çiltërsisë (sinqeritetit) dhe transparencës (kontrollit) në administratë si dhe kapaciteti i dobët ose i kufizuar për kontroll si në brendësi të administratës ashtu edhe jashtë Zyrës së Auditorëve, mediave të pavarura dhe shoqërisë civile, ndihmon për të përkeqësuar situatën. Prandaj, korrupsioni në trojet tona ka potencialisht një kosto shumë të lartë. Për shkak të mënyrës se si ajo prek “demokracinë” dhe mungesën e besimit në institucionet që janë të rëndësishme në ndërtimin e shoqërisë shqiptare, kostoja e korrupsionit është shumë më e madhe se shuma e ryshfeteve ose e shpërdorimit (përvetësimit).

***

Format e korrupsionit:

 1. Nepotizmi (favorizimi i padrejtë i të afërmve dhe përjashtimi i tjerëve në shpërndarjen e zyrave dhe pozicioneve të tjera).
 2. Politika kundër burokracisë
 3. Ikja e kapitalit
 4. Strehë e taksave

Ajo që përkufizohet si korrupsion në ligjin e një shteti nuk është gjithmonë e definuar si korrupsion në vendet e tjera. Kjo përfshin lobimin dhe tregtinë e ndikimit.

***

Pasojat e korrupsionit:

 1. Manipulimi i zgjedhjeve
 2. Mungesa e burimeve (fondeve)
 3. Mosndëshkimi (liria nga dënimi)
 4. Shpërngulja (emigrimi) jashtë vendit

Proceset e privatizimit janë zhvilluar në proceset e mbyllura dhe shpesh me (transparencë) njohuri shumë të kufizuara. Politikanët dhe zyrtarët e lartë janë sigurisht çelësi i proceseve të privatizimit. Qasja e hapur në regjistrat e pronësisë ku pronari i vërtetë i një kompanie dihet, mund të ndihmojë në trajtimin jo vetëm të rrezikut politik, por edhe financiar.

***

Ndryshime të domosdoshme për të parandaluar korrupsionin:

Si mund të ndodhin ndryshimet në qëndrimet ndaj korrupsionit duhet të bazohen në kontekstin individual. Nëse korrupsioni është normë dhe i referohet një pritje të ryshfetit si nga donatori ashtu edhe nga marrësi, do të jetë e nevojshme një reagim që nënkupton një përgjigje të koordinuar të përgjithshme nga shoqëria.

Për të kontribuar në një mirëkuptim të përbashkët se kjo nuk i shërben as individit, as shoqërisë në tërësi, kërkon një veprim kolektiv.

Mbështetja për kornizat legjislative dhe rregullatorë, sinqeriteti, pjesëmarrja, forcimi i institucioneve, stërvitja dhe trajnimi është i rëndësishëm. Përveç kësaj, duhet të mbështetet zbatimi aktual dhe përdorimi i këtyre ligjeve dhe reformave.

***

Çfarë mund të bëhet?

Mbështetja për shoqërinë civile, akademinë dhe mediat e pavarura mund të luajë një rol të madh dhe të rëndësishëm. Qasja në njohuri, përvojë dhe ekspertizë për zbatimin e reformave është e nevojshme.

Reformat e zbatuara në mënyrë të dukshme mund të rivendosin besimin e qytetarëve në qeverinë dhe politikanët (por jo në këta kriminelët e këtyre 26 viteve) pavarësisht nëse ka të bëjë me reformat policore ose të lidhura me kushtet për krijimin e kompanive. Hyrje e informacionit te qytetarët për veprimet korruptive dhe keqpërdorimi i fondeve publike nga politikanët dhe nëpunësit publikë janë të domosdoshëm.

Masat që nxisin sinqeritetin (hapjen) dhe mbështesin gazetarët dhe akademikët e mirëfilltë në marrjen e informacionit dhe studimeve të nevojshme (domosdoshme) është një bazë e rëndësishme për të ndihmuar në parandalimin e rizgjedhjes së politikanëve të korruptuar.

Ne që e duam Shqipërinë (gjithë trojet) duhet të zgjohemi dhe reagojmë menjëherë. Përndryshe, apatia e popullit, mosinteresimi  për t`u ngritur dhe kundërvepruar, do të çoj në vdekje Atdheun dhe Kombin tonë.

Të gjitha partitë politike përfundimisht vdesin duke gëlltitur gënjeshtrat e tyre. Pushteti dhe gënjeshtrat shkojnë dorë për dore.

***

Roli i medias:

Mediat e pavarura luajnë një rol të rëndësishëm në të gjitha përdorimet dhe ndarjen e informacionit. Mjerisht, 99% e mediave shqiptare janë të varura, të korruptuara dhe të “udhëhequra” nga shakaxhinj të cilët as emrin e vet nuk dinë ta shkruajnë pa gabime gramatikore. Në një letër të ardhme do t`i emëroj mediat e shakaxhinjve, me apel atdhetar që t`i bojkotoni tërësisht, sepse ato u shërbejnë vetëm armiqve të vendit dhe kombit tonë.

Shteti ligjor:

Një shtet i së drejtës është një shtet me një sistem të zhvilluar dhe të civilizuar të drejtësisë. Këtu, parimet e ligjshmërisë, sigurisë ligjore dhe shpërndarjes së pushtetit janë qendrore, bazuar në parimin themelor demokratik të sovranitetit të popullit.

Legjitimiteti ligjor:

Në mënyrë që sistemi gjyqësor të punojë më mirë, është e domosdoshme që ai të mbajë legjitimitetin e tij ligjor në mesin e qytetarëve të saj. Domethënë, sistemi i drejtësisë duhet të jetë diçka që pranohet dhe respektohet gjerësisht dhe që gëzon besim në popullatën. Vendimet e tyre duhet të perceptohen si të justifikuara dhe gjithmonë duhet të justifikohen në kuptim të rregullave të ligjit.

*Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au)

Nji botë e re e premtuese na pret: Le ta përqafojmë! – Nga SAMI REPISHTI, PH.D.*

Më 17 shkurt 2018, milio na shqiptarë dhe miq të Kosovës shqiptare festojnë me krenari fitoren e madhe, fryt i sakrificave mbinjerëzore të popullit shqiptar kosovar: Pavarësinë e Republikës së Kosovës! Vëllazën, motra shqiptare kudo që banoni: Gëzuar pavarësia e Republikës së Kosovës!

Në atë tokë të djegun nga agresionet e vazhdueshme; për atë popull të vramë e të sakatuem për ma shumë se nji shekull pa mëshirë, lindi liria e meritueme, u fitue pavarësia e dëshirueme me afshin e zemrës dhe me gjakun e parzmës kosovare: sot, nesër e për të gjithë jetën e jetëve! I lirë je o vëlla kosovar, e lirë je o motër kosovare –të pavarun, krejt të pavarun, në shërbim të vullnetit të sovranit, popullit kosovar pa dallim, pa përjashtim. I vrami, i sakatuemi e i coptuemi popull kosovar që sot ngren kokën, falënderon qiellin e përkëdhelë tokën me dashuninë e nji prindi për votrën e tij dhe të parëve të tij, me shekuj e mileniume pa ndërpremje. Gëzohu Kosova shqiptare! E meriton!

* * *

Historia e Kosovës ashtë nji tragjedi e shkruese me gjak, ashtë “nji lum gjaku” i derdhun pa shkak,… gjak viktimash të pafaj!

Që nga fillimi i konfliktit të pafund shqiptaro-serb, 1877- 78, shqiptarët e Kosovës kanë qenë viktima ma e persekutueme në Ballkan. Ushtritë e organizueme serbe e malazeze zhvilluen masakra, sidomos në Kosovë dhe në Shqipërinë Veriore, skena terrori të papame. Masakrat serbomalazeze shoqënoheshin nga nji propagandë intensive për dehumanizimin e shqiptarëve, propagandë e shoqënueme nga thirrje histerike në emën të nji kryqëzate kundër “turqeve” (Çdo ‘mysliman’ quhej ‘turk’ nga serbët). Për dyzetë vjet me radhë (1878-1918), shqiptarët u ndoqën sistematikisht, u poshtënuen nga kjo propagandë çnjerëzuese, e cila i konsideronte “…krijesa të egra, që kalojnë natën në pemë tue lidhë bishtin e tyne në degët e drujve.” (KM serb Vladan Gjeorgjeviq). Gazetari serb përparimtar, Dimitrije Tucoviq, shkruente: “‘Të drejtat historike’ të Serbisë (mbi Kosovën,SR) shkuen edhe ma larg; ata ‘të drejta’ kërkojshin nji Kosovë pa shqiptarë…” Oficeri serb dhe dëshmitar okular, Kosta Novakoviq, zbulonte: “Ekziston dokumentacioni që konfirmon se vetëm gjatë vitit 1912, shqiptarët e masakruem nga ushtria serbo-malazeze arrijnë shifrën 12.777”.

Më 31 dhjetor 1912, The N.Y.Times, me titullin “Nji lum gjaku” raportonte: “

…në marshimin e saj në tokët shqiptare, ushtria serbe nuk u ndal në sulmin e saj mbi popullsinë shqiptare e pa armë dhe pa mbrojtje, mbi pleq dhe mbi gra, mbi fëmijë dhe mbi foshnje të posalinduna. Oficerët serbë, të dehun nga fitoret e tyne (mbi Turqit, SR) deklarojshin se mjeti ma efektiv për paqë- simin e Shqipërisë do të ishte asgjasimi total i myslimanëve shqiptarë. Urdhëni i ditës u adoptue në heshtje nga ushtria serbe e okupacionit dhe u zbatue plotësisht….” “Ka pasë njikohësisht edhe krematoriume barbare ku qindra gra e fëmijë shqiptarë u dogjën për së gjalli… Përsëri u provue se nji lëvizje rebele popullore, qoftë edhe nga fiset ma primitive, ashtë gjithmonë ma shumë njerëzore se praktika e nji ushtrie të organizueme, të cilën shtetet moderne shfrytëzojnë me shtypë rebelimin.”(D.Tucoviq). Shovinistët serbë kanë qenë “Nazistë”.…avant lalettre!

Fondacioni amerikan Carnegie konfirmon:

“….Shtëpi dhe fshate të tana janë reduktue në shkrum e hi, popullsia e paarmatosun dhe e pafajshme shqiptare ikën en masse, dhunë dhe akte të papërshkrueshme, grabitje, brutalitete të çdo lloji- të tilla kanë qenë mjetet që u përdoren dhe që përdoren akovijon nga faqja 1 ma, nga ushtarakët serbo-malazezë, me nji qëllim të caktuem: me ndryshue karakterin etnik të kësaj krahine, të banueme ekskluzivisht nga shqiptarët.” (Report. Carnegie Endowment for Internat. Peace, Washington, DC. 1914).

Kjo valë terrori nuk pushoi mbas mbarimit të L1B, me nji përjashtim. Jehona e krimeve serbo-malazeze tërhoqi vërejtjen e qeverive amerikane dhe britanike. Ndërsa në Paris (Francë) qeveria serbe reklamonte toka tjera shqiptare përtej kufinjve të Kosoves–me premtimin e “misionit qytetnues”(siç!)-në Kosovë vazhdohej pa ndërpremje asgjasimi i popullsisë shqiptare. Më 18 prill 1919, Sekretari i Shtetit amerikan i shkruente kolegut tij në London, Lord A.J.Balfour: “…Ambasada britanike në Washington ka informue Departamentin e Shtetit në lidhje me akuzat e masakrimit të shqiptarëve në Mal të Zi. ‘Gusia, Plava, Peja, Gjakova, Pozhuri dhe Rozhaja kanë qenë skena të terrorizmit dhe të vrasjeve nga ana e ushtrisë serbe dhe agjentëve serbë, qëllimi i të cilëve duket se ka qenë shfarosja (“the extermination”) e popullsisë shqiptare në atë krahinë. Sinqerisht i jueji, Robert Lansing” (The Paris Peace Conference, 1919, vol. XII, 184.018/3).

Ma vonë, gjatë regjimit monarkist jugosllav (1918-1941), shqiptarët e Kosovës nuk u lejuen me hapë shkolla ose qendra kulturore të çdo lloji; as shërbimet mjekësore e sanitare. Të vorfënuem ekonomikisht, dëshpërimi i popullsisë arriti kulmin. Vetëm gjatë viteve 1938-41, rreth 400.000 kosovarë, të uritun e të persekutuem emigruen në Turqi në kërkim të nji jete të sigurt. Diskriminimi dhe persekutimi synojshin me largue popullsinë vendëse dhe me vendosë “kolonët serbë e malazez”. Tokët e shqiptarëve u zaptuen. Bagëtia u sekuestrue ose u ther sistematikisht, taksat u rritën jashtë çdo mundësie për pagesë; dhe akoma ma keq, shqiptarët u banë “free game” (gjuejtje e lirë) për policinë lokale dhe repartet ushtarake, shpjegon Milovan Djilas. Ai shton:

“Ligji ra në dorë të matrapazëve ma të pafytyrë dhe të paskrupullt, të njohun nga të gjithë në të gjithë Jugosllavinë…i gjithë llumi i shoqënisë serbe ekzistonte në trupin administrativ. Ata që dëshirojshin me u pasunue shpejt, mbushën kuadrot e administratës në Sanxhak, Kosovë dhe Maqedoni!”(Memoirs of a revolutionary).

Deputetët shqiptarë në Parlamentin e Jugosllavisë –Nazif Gafurri, Ramë Bllaca dhe Sherif Voca, u vranë….! Akademia Serbe e Letërsisë dhe Arteve përgatiti dy Memorandume (1937 dhe 1944) nga shovinisti Vaso Çubrilovic, dhe nji të tretë nga diplomati serb Ivo Andriq (1941) tue përshkrue metodat ma efektive për dëbimin e shqiptarëve nga Kosova.

Në prill 1941, me kolapsin e plotë të ishJugosllavisë, Italia fashiste dhe Gjermania naziste pushtuen Kosovën. Nji administratë lokale u ngrit në kambë. Shkolla shqipe u hapën në shumë vende, spitalet filluen me funksionue. Me mijëra vullnetarë ofruen shërbimet e tyne ndërtesës së re shtetnore. Për të parën herë në historinë e Kosovës, banorët e vendit filluen me pranue barrën e detyrës si qytetarë të lirë; ata merrshin në duert e tyne fatin e tyne, në vendin e tyne. Paralel me këtë përpjekje për krijimin e nji administrate vendëse kosovare, nji grup të rijsh kosovarë me tendenca komuniste dhe të nënshtruem ndaj udhëheqësit jugosllav J.B.Tito, filloi nji rezistencë të armatosun kundër nazistëve. Për forcimin e pozitave të tyne politike, në fund të vitit 1943, grupi pro komunist mbajti nji Konferencë në katundin Bujan (Shqipëri) dhe vendosi me avancue kërkesën e tyne për nji “bashkim me Shqipërinë”, nji anatemë për të gjithë jugosllavët e të gjitha rrymave. Ngjarjet që ndoqën gjetën këtë grup, si të vetmin trashëgimtar të pushtetit në Kosovë…për pak kohë! Parimet e Deklarueme të Konferencës së Yaltës (1945) për Europën e Çlirueme nuk u respektuen nga regjimi i ri jugosllav.” Të drejtat e të gjithë popujve me zgjedhë formën e qeverisë nën të cilën ata dëshirojnë me jetue…, nuk u përfill. Para nji situate të këtillë, lufta e kosovarëve mori nji formë e dimension tëri: lufta për të drejtat demokratike, zgjedhje të lira, në radhë të parë…. Kjo nuk ngjau edhe për faktin se Shqipëria, atdheu nanë, përqafoi nji qëndrim servilizmi ideologjik e politik të neveritshëm ndaj pushtuesve jugosllavë. Kërkesës së Presidentit Roosevelt të shqyrtohet e ardhmja e Shqipërisë, Kryeministri britanik, Winston Churchill u përgjigj:

“Unë mendoj se duhet të insistojmë mbi Greqinë dhe jo mbi Shqipërinë sepse Enver Hoxha ashte nji shërbëtor besnik i komunistëve jugosllavë; prande nuk jemi në gjendje me ndërmarrë nji hap në këtë drejtim pa dijeninë e Titos.” (Zeri-Prishtinë, 9 shkurt 1991, f.6)).

Në nandor 1944, forcat komuniste të Marshalit Tito pushtuen me forcë Kosovën, që rezistoi me guxim të madh në nji luftë që nuk mund të fitohej. Ushtrimi i dhunës së fortë që komunistët jugosllavë përdorën në Kosovë shkaktoi nji kryengritje të armatosun, që zgjati afër 6 muej. Rreth 30.000 shqiptarë morën malet të vendosun me mbrojtë premtimet e bame në kohën e luftës: për vetëvendosje mbas disfatës naziste. Besohet se numri i të vramëve shqiptarë arriti 30-40.000 për vitet 1944-48.

Në këto kondita, terrori u vendos që Kosova të mbetet njisi autonome “pjesë përbamëse e Republikës Popullore të Serbisë” (Prizren, korrik 1945). Ka arsye me besue që kjo “autonomi”që zhgënjeu shqiptarët, ka qenë bërthama e shtetit të ardhëm të Kosovës.

Që nga fillimi deri në ditën e çlirimit të Kosovës nga zgjedha serbe (qershor, 1999) ballafaqimi në mes të dy palëve të kundërta mori përpjesëtime përherë rritëse, me rritjen e represionit serb e jugosllav, “… që përdorën masa ekstreme, që në shumë raste ndryshuen shumë pak nga masat e përdoruna prej autoriteteve te okupatorit gjatë luftës”. (Paul Shoup) Këto metoda represive u banë publike, veçanërisht mbas demaskimit të kriminelit serb A. Rankoviq (1966), shef i Policisë Sekrete serbe.

Që nga ajo datë, shpresat dhe aspiratat e ushqyeme nga shqiptarët kosovarë filluen me marrë nji formë ma të konkretizueme dhe treguen veten me demonstrata dhe aktivitete të hapta kundërshtare, në kërkim të nji identiteti politik të pranueshëm e të njohun, eventualisht me pavarësi nga zgjedha serbe, megjithëse akoma si njësi me të drejta të barabarta në Federatën Jugosllave. (Kushtetuta e vitit 1974) Demonstrata popullore dhe studenteske treguen se situata po keqësohej shpejt dhe se zgjidhjet pjesore të problemit kishin konsumue kohën e tyne. Rruga ishte tashmë e hapun për nji rezistencë, që kërkonte pavarësinë e plotë të Kosovës.

Kjo lëvizje për pavarësi të plotë u drejtue me dinjitet e guxim nga klasa intelektuale e Kosovës, me nji udhëheqës paqësor e këmbëngulës, Dr.Ibrahim Rugova, apostull i rezistencës aktive e paqësore, ma vonë President i Republikës së Kosovës (1992)-(Unë pata fatin e madh me e njohë dhe me bashkëpunue). Krahas tij, Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) dhe “Qeveria kosovare e përkohshme në emigrim”-Dr.Bujar Bukoshi Kryeministër- mbushën mungesën e madhe të nji strukture shtetnore të “shtetit” në lindje…!

Në vitin 1995 përfundoi Konferenca e Dayton-it (SHBA) për zgjidhjen e problemit të Bosnje-Hercegovinës. “Problemi kosovar” u anashkalua me rezultate katastrofike për shqiptarët. Lindi nevoja për nji rezistencë ma të fortë, qoftë edhe me mjete jo-paqësore, që të bindnin bashkësinë ndërkombëtare se “problemi kosovar” duhet të trajtohet menjiherë dhe seriozisht. Në Kosovë, doli në skenë Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK), kryesisht e rinisë, e cila ngjalli nji entuziazëm tëri mbrenda dhe jashtë Kosovës. Me zhvillimin e ngjarjeve, aksioneve ushtarake dhe nji fushate të fortë propagandistike nga të dyja palët e rezistencës kosovare, sidomos në SHBA dhe Europë, “problemi kosovar” zuni vend në tryezat diplomatike. Në Kosovë, vrasja barbare e 51 anëtarëve të familjes Adem Jashari (Prekaz,Mars, 1998)- simbol i rezistencës se armatosun- dhe ofensiva serbe që detyroi ma shumë se nji milion kosovarë me u arratisë në vendet fqinje, kryesisht në Shqipëri, krijoi nji atmosferë urgjente për zgjidhjen e problemit.

Serbët sulmuen katundin Reçak dhe “masakruen” mizorisht 45 fshatarë (njeni 12- vjeçar!).Gjendja e krijueme detyroi Fuqitë e Mëdha me ndërhye. Në Rambouillet (Francë) Sekretarja e Shtetit, M.Albright dhe ambasador R. Holbrooke organizuen nji Konferencë për shqiptarët dhe serbët, pa rezultate të dukshme. Megjithatë, kosovarët formuen nji qeveri koalicioni nën drejtimin e Hashim Thaçit, udhëheqës politik i UÇK-së. Kosovarët u kthyen përsëri në Paris (15 mars 1999) mbasi u pranue formula se “vullneti i popullit” don të thotë “referendum”, praktikisht pavarësi për shumicën dërmuese shqiptare të Kosovës.

Nji tentativë e fundit për nji zgjidhje të problemit u ba në mars 1999, pak ditë para bombardimit të NATO-s. Gjenerali amerikan Wesley Clark, komandant i forcave të NATOs, gjatë nji vizite në Beograd me bindë Presidentin serb Millosheviq të hiqte dorë nga persekutimi i kosovarëve, pati këtë dialog:

-Milosheviq: Gjeneral, përse kujdesoheni kaq shumë për shqiptarët? Na e lini neve këtë problem…. Na dijmë si ta zgjidhim. E kemi ba edhe ma parë.

-Gjen. Clark: Si mendoni ju me e zgjidhë, z. President?

-Milosheviq: Na i vrasim të gjithë…!

-Gjen. Clark: Z. President, ashtë pikërisht kjo që na nuk do të lejojmë…” (Nga kujtimet e Gjen. Wesley Clark) Serbët refuzuen pjesëmarrjen në bisedime.

NATO filloi bombardimin 78-ditor deri në disfatën serbe. Gjatë këtyne 78 ditëve:

“…paramilitarët serbë, shumica e të cilëve ishin persona të liruem nga burgu me konditë që të sherbejshin në ushtri, u lëshuen rreth e rrotull Kosovës tue vra, grabitë, dhunue dhe djegë shtëpitë e boshatisuna…. Nji nga pikësynimet e Milosheviqit duket se ka qenë dëbimi i sa ma shumë shqiptarëve kosovarë, që të ishte e mundun.” (Tim Judah)

Bombardimi i NATO-s u ndal më 10 qershor 1999 dhe trupat e NATO-s hynë në Kosovë. Kosovarët u kthyen në vatrat e shkrumueme. Numri i viktimave civile kosovare tejkalon shifrën 12.000! Ma shumë se 2.000 femna shqiptare u dhunuen….!

“Ata kurrë mos u harrofshin / Në kangë e në valle, por u këndojshin!” (A.Gj.Fishta) Jashtë Kosovës, shqiptarët pa dallim u mobilizuen dhe ndërmorën iniciativën me paraqitë “problemin kosovar” para Botës së Lirë dhe diplomacisë ndërkombëtare, kryesisht amerikane. Kongresi amerikan kaloi shumë Rezoluta me thirrje për ndalimin e terrorit në Kosovë. Ambasadori W.E.Ryerson e vlerësoi këtë veprimtari të diasporës shqiptare në Amerikë si vijon:

“…Pa dyshim, krediti për çlirimin e Kosovës ashtë i Sekretares M.Albright për sensin e saj me njohë të drejtën dhe për aftësinë e saj me bindë bosin (Presidentin Clinton SR) dhe kolegët e saj me veprue e jo vetëm me fërkue duert. Megjithatë, ajo nuk do të kishte dalë fituese sikur ju dhe të tjerët si ju, të mos kishin punue me durim për edukimin e publikut amerikan, dhe ma me randësi, me edukue udhëheqësit tanë politikë, mbi seriozitetin e problemit që krijohej nga shtypja serbe e shqiptarëve (në Kosovë). Ju keni të drejtë me qenë kryenaltë për sukseset e jueja. Ju nuk e kryet këtë shërbim vetëm, por unë dyshoj se pa përpjekjet e jueja të gjata, udhëheqësit politikë amerikanë do të kishin veprue ashtu si vepruen.”

(Letter. Ryerson to Repishti, 5 shtator 2001)

Narrativa e jonë ka pasë tri boshte kryesore: a) dokumentimin e krimeve serbe në Kosovë me saktësi e hollësi, b)kërkesën urgjente që këto krime të ndalohen dhe c)pavarësinë e Kosovës si nji domosdoshmëni historike. Puna e jonë u kunorëzue me sukses! Nji proces i gjatë i mbarështrimit dhe ringjalljes ekonomike të strukturës kosovare me ndihmën e UNMIK-ut filloi në Kosovë, me hedhjen e hapave të parë të shtetit/protektorat i OKB-së të Kosovës. Më 17 shkurt 2008,”protektorati” mbaroi dhe u shpall zyrtarisht Republika e Kosovës, shtet i lirë, i pavarun dhe demokratik, sot i njohun nga 115 shtete të botës.

******

Ashtë nji ironi e hidhun e historisë së popullit kosovar: çdoherë që serbët kanë paraqitë “zgjidhje” për problemin kosovar, ata kanë përdorë të njajtin “ilaç”: “shfarosjen fizike të shqiptarëve në Kosovë”, shprehje që na kujton holokaustin e Luftës 2 Botënore dhe krematoriumet. Nji mendje normale nuk ashtë në gjendje me konceptue e nji zemër njerëzore nuk ashtë në gjendje me perballue… e ndoshta as me falë këtë qendrim kaq antinjerëzor! E megjithatë, vetëm pak ditë ma parë, ministri serb i mbrojtjes deklaroi se Serbia ka blerë raketa që arrijnë “edhe cepin ma të largët të Kosovës” Shfarosje? Përsëri shfarosje? Ky ashtë sot trashëgimi i tmerrshëm historik i Kosovës. Kjo ashtë panorama që përballojnë sot kosovarët!

Vitet e fundit mbas pavarësisë (2008-2018) kanë qenë vite të vështira për ndërtimin e shtetit tëri. Pa eksperiencë në qeverisje, pa kuadro të nevojshme për administrimin e vendit, pa të ardhuna të mjaftueshme me përballue nevojat e shoqënisë kosovare, udhëheqja kosovare ka ra viktimë e ndasive partiake, bindjeve politike të ndryshme dhe frymës agresive të elementit “luftarak”. Rezultati ka qenë mbrapambetja e Kosovës në fushën politike, ekonomike, arsimore e kulturore dhe smundja e korrupsionit të pafre… kapitalizëm pa mend me fluturim në dëfrime! Shoqënia kosovare jeton sot me mungesa të mëdha dhe funksionon në nji atmosferë të padëshirueshme. Me gjithë të metat objektive që pengojnë zhvillimin, ashtë përshtypja e përgjithshme se “fajtori” kryesor ashtë faktori “njeri” dhe se shqiptarët në Kosovë nuk kanë gjet akoma rrugën e duhun e vullnetin e fortë me tejkalue apelin ideologjik, për hir të interesave kombëtare, sidomos atë të bashkimit shpirtënor sot e politik nesër…… Nji qëndrim i këtill ashtë veçanërisht i theksuem në ditët e krizave politike të njimbasnjishme, që Kosova kalon me dame të pallogaritshme për vendin. Në këto momente grindjet ideologjike janë krejtësisht të dorës së fundit dhe nji luks që nuk i nevojitet Kosovës…, varrezë e mijërave dhe shtëpi e vorfnueme e dy milionë qytetarëve.

Ashtë përshtypja e përgjithshme se Kosova duhet të krijojë nji identitet kolektiv gjithë- kosovar (jo krahinor!), nji besim të përbashkët për të ardhmen, nji bindje që synon bashkimin e të gjitha forcave të vendit. Ideja e bashkësisë ka peshën e vet magjike. Nji identitet i këtillë duhet të jetë modern, përtej vlerave tradicionale, diçka e re dhe e ndryshme. Ashtë nji thymje me të kaluemen e ngushtë patriarkale, diçka inteligjente dhe krijimtare, qoftë edhe vlerë e marrun nga kulturat tjera.

Synimi i demokracisë liberale në shoqëninë kosovare duhet të jetë “ndihma” për popullin që kërkon kontrollin e jetës së individit nga individi vetë, e mbrojtjes së tij kundër efekteve të kolektivizimit absorbues. Ky fuqizim individual ashtë versioni modern i pavarësisë. Struktura shtetnore ekziston vetëm e vetëm me mundësue potencialin maksimal të pjesëtarëve të shoqënisë. Asgja ma shumë!

Ashtë përshtypja e përgjithshme se demonizimi i kundërshtarit në Kosovë ashtë antidemokratik, elementi ma damtues i shoqënisë kosovare. Na duhet nji Kosovë që ndërton të ardhmen e lirë nga hijet e zeza të së kaluemes tragjike.(sous peine demort!)

Unë mendoj se përparimi i “shtetit” dhe “shoqënisë” kosovare do të vijë vetëm kur çdo qytetar kosovar do të dëshirojë të ardhmen e fëmijëve të vet ma shumë se urrejtjen për kundërshtarin….

Dhe këtë ditë e uroj me gjithë shpirt. Dhe jam përsëri optimist! Nji botë premtuese pret popullin e Kosovës; le ta përqafojmë!

*Dekoruar nga Presidenti Rugova, me “Medaljen e Artë, Lidhja Shqiptare e Prizrenit” (2003). Bashkëthemelues dhe presidenti i parë i Këshillit Kombëtar Shqiptaro-Amerikan (1996-98)

AMBASADORI XHEJMS PËRDU: PAJTUESI I BALLKANIT – Nga Frank Shkreli

(Me rastin e 10-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës)

 

Konsullata e Republikës së Kosovës në Nju Jork, si pjesë e veprimtarive të saj në kuadër të 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës, organizon të martën që vjen, me 20 Shkurt, promovimin e librit të posa botuar të Ambasadorit amerikan Xhejms Përdu (James W. Pardew) me titull: “Peacemakers: American Leadership and the End of Genocide in the Balkans” (Pajtuesit: Udhëheqja Amerikane dhe Fundi i Gjenocidit në Balkan).

             

Ambasadori Përdu ka patur një karierë të gjatë dhe të dalluar ushtarake dhe diplomatike. Para se të fillonte karierën e tij diplomatike, Z. Përdu kishte shërbyer në ushtrinë amerikane për 27 vjetë, në detyra të larta të inteligjencës, përfshirë, ndër të tjera, postin e zëvëndës Drejtorit për Inteligjencë dhe Drejtor i Inteligjencës së Jashtme, në periudhën e shembjes së komunizmit anë e mbanë Evropës lindore dhe qëndrore dhe në ish-Bashkimin Sovjetik.

 

Ai doli në pension nga ushtria amerikane në vitin 1994 për të filluar një karierë të re në diplomaci.   Gjatë krizës ballkanike, Xhejms Përdu ishte në qëndër të zhvillimeve dhe të veprimtarive politiko-diplomatiko-ushtarake të Shteteve të Bashkuara në atë rajon, duke filluar që në vitin 1995, fillimisht si pjesëmarrës në negociatat e ish-ambasadorit Riçard Holbruk për të ndaluar luftën në Bosnje, e deri tek shpallja e pavarësisë së Kosovës, në vitin 2008.  Ambasadori Përdu llogaritë në rezymën e tij profesionale edhe detyrën e kryenegociatorit amerikan në bisedimet e Ohrit midis palës shqiptare dhe palës sllavo-maqedonase.  Z. Perdu ka kryesuar gjithashtu edhe task-forcat, ose grupet ndër-qeveritare të Shteteve të Bashkuara për Ballkanin, të organizuara nga Departamenti Amerikan i Shtetit dhe nga Pentagoni gjatë krizave në Ballkan, ndërkohë që ka shërbyer edhe si këshilltar politik pranë Aleancës së NATO-s.   Ishte në këtë kapacitet që unë kam pasur rastin dhe fatin e mirë që e kam takuar Ambasadorin Përdu, pasi isha caktuar Drejtor për Europën të merrja pjesë — si përfaqsues i VOA-s si njëra ndër entet e interesuara — në takimet ndër-qeveritare të punës për Ballkanin, ku merrnin pjesë përfaqsues të shumë agjencive amerikane, e të cilat kryesoheshin dhe koordinoheshin nga Ambasadori Përdu.  Fillimisht, Z. Përdu u emërua Drejtor i Zyrës përgjegjëse për Ballkanin, në Departmentin e Mbrojtjes dhe nga viti 1996 e deri në vitin 2008 ka shërbyer në Departamentin Amerikan të Shtetit.  Në vitin 1997, Presidenti Bill Klinton e emëron Z. Perdu në detyrën e Ambasadorit, emërim i cili u miratua nga Senati i Shteteve të Bashkuara.

 

“Ai është i njohur në qarqet ballkanike dhe e njeh mirë Ballkanin”, ka thënë për Ambasadorin Përdu, ish-ambasadori dhe ish zëdhënsi i Departmentit të Shtetit, Filip Riker edhe vet ky njohës shumë i mirë i çështjeve ballkanike.  Ambasadori Xhejms Perdu, duke filluar nga viti 1966 e deri në shpalljen e pavarësisë së Kosovës, ka qenë në qëndër të politikës amerikane kushtuar Kosovës dhe si i tillë ka luajtur një prej roleve kryesore në zhvillimet politike, diplomatike, ushtarake dhe ndërkombëtare, të cilat me në fund – nën udhëheqjen kryesore të Shteteve të Bashkuara – më në fund çuan në shpalljen e pavarësisë së Kosovës, 10-vjetori i të cilës festohet me 17 Shkurt.  Nga viti 1999 e deri në 2001, Ambasadori Perdu ka shërbyer si Zëvëndës këshilltar i posaçëm i Presidentit dhe i Sekretarit Amerikan të Shtetit për Ballkanin, gjatë luftës së NATO-s në Kosovë dhe si i tillë ka marrë pjesë në bisedimet diplomatike për paqë, që pasuan konfliktin.  Në këtë kapacitet, Z. Perdu ka zhvilluar, gjatë asaj kohe, bisedime me krye-kriminelin serb Sllobodan Millosheviç dhe me udhëheqsit politikë shqiptarë të Kosovës.  Në Uashington ai ka shërbyer si bashkrendues i Misionit Verifikues Ndërkombëtar dhe pas fushatës së suksesshme të bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë, Z. Xhejms Përdu ka luajtur rol të rëndësishëm në vendosjen e pranisë civile ndërkombëtare në Kosovë dhe në krijimin e institucioneve qeveritare dhe të sigurisë në atë vend.  

 

Përveç punës së tij të dalluar në lidhje me fatin e të ardhmes së Kosovës, Ambasadori Përdu është marrë gjithashtu edhe me të drejtat e shqiptarëve në përgjithësi në rajonin e Ballkanit.  Sekretari i Shtetit, në administratën e Presidentit Xhorxh W. Bush, Gjenerali Colin Powell e ka dërguar Ambadorin Përdu në Maqedoni, në verë të vitit 2001, për të gjetur një zgjidhje politike ndaj konfliktit etnik të përmasave që rrezikonin të fusnin Maqedoninë në një luftë civile, me pasoja të rënda për mbarë rajonin e Ballkanit.  Pas disa javë negociatash, të dy palët arrijtën marrveshjen e quajtur “Marrveshja e Ohrit”, e cila u nënshkrua nën mbikqyrjen e Ambasadorit Përdu dhe përfaqsuesit evropian, në gusht të vitit 2001.   Më vonë, nga viti 2005-2008, Ambasadori Përdu ka shërbyer në detyrën e Zëvëndës Ndihmësit të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, i cili ka mbikqyrur stafin ndërkombëtar për Operacione dhe Menaxhim Krizash me qëndër në Bruksel, me përgjegjësi, ndër të tjera, për zhvillimin e politikës së NATO-s ndaj Kosovës.  Falë përvojës së tij të gjatë në konfliktet e Ballkanit, Ambasadori Përdu ka marrë pjesë edhe në bisedimet e Grupit të Kontaktit, si përfaqsues i NATO-s, bisedime këto që kishin të bënin me zhvillimin e politikës ndërkombëtare ndaj Kosovës dhe njëherazi ka dhënë ndihmesën e tij edhe Organizatës së Kombeve të Bashkuara për të ashtuquajturin Plani Ahtissari, përpjekje këto që më në fund përfunduan në pavarësinë e Kosovës.

 

Libri i posa botuar i Ambasadorit Përdu, “Pajtuesit: Udhëheqja Amerikane dhe Fundi i Gjenocidit në Balkan”, sipas botuesit, është historia e parë gjithëpërfshirse e një ndërhyrjeje të suksesshme shumëkombëshme në Balkan nga vitit 1995-2008, e treguar nga një zyrtar i lartë amerikan, i cili gjëndej në qëndër veprimtarive dhe përpjekjeve të drejtë për drejta,  për të para ndaluar   krizat dhe si njëro prej përpiluesve kryesorë i politikave për zgjidhjen eventuale të tyre.  Ai, ndër të tjera, përshkruan në hollësi se si i ndjeri Riçard Holbrooke dhe përfaqsuesit amerikanë pas tij, ndihmuan për të ndaluar ose para ndaluar luftëra shkatërruese në Bosnje, Kroaci, Kosovë dhe Maqedoni.  Në librin e tij, ai flet për dramën njerëzore në luftë por edhe në fushën e diplomacisë, duke pasqyruar njëkohësisht edhe motivet, karakterin, talentin dhe dobësitë e udhëheqësve të rajonit me të cilët i është dashur të punonte gjatë asaj periudhe.  Në kujtimet e tija, “Ambasadori Përdu demonstron se përdorimi i fuqisë ushtarake amerikane për të pakësuar dhe për të eliminuar vuajtjet njerëzore, është në përputhje të plotë me vlerat amerikane”, thuhet në vlerësimin e librit nga ana e botuesit.  Megjithse kanë kaluar disa vite nga luftrat në Ballkan, libri i Z. Përdu është gjithashtu një kujtesë edhe për situatat e sotëme të krizës në botë se pa udhëheqjen e vendosur të Shteteve të Bashkuara dhe pa një bashkpunim shumëkombësh, është e vështirë të merret me mend zgjidhja e krizave kritike ndërkombëtare kudo qofshin atë.

 

Në një vlerësim të librit të ri të Ambasadorit Përdu, Marc Grossman, ish-Zëvëndës Sekretari amerikan i shtetit pët Çështje Politike shprehet se, amerikanët duhet ta ndjejnë vetën të lumtur që Ambasadorin Përdu, siç ishte shprehur edhe ai vet, “e kishte tërhequr diçka në Ballkan”.  Ish-diplomati amerikan Grossman vlerëson se diplomati Xhejms Përdu ka kontribuar pa ndërprerje dhe pozitivisht për kauzën e paqës dhe të drejtësisë në atë pjesë të Evropës, të prekur nga dhuna.  Ai e cilëson librin gjithashtu si një studim të rëndësishëm se si dhe kur duhet të përdoren të gjitha mjetet politike, diplomatike dhe ushtarake të shtetit, për të realizuar misionin e caktuar. 

 

Në këtë 10-vjetor të pavarësisë së Kosovës, jo vetëm Amerika duhet të jetë e lumtur – siç thotë Marc Grosmman – për rolin që ka luajtur Ambasadori Përdu dhe nepërmjet tij e kolegëve të tij amerikanë e ndërkombëtarë të jemi mirënjohës edhe për rolin që kanë luajtur dhe vazhdojnë të luajnë Shtetet e Bashkuara në Kosovë dhe në rajon – gjatë luftës dhe më pas – por sidomos   në periudhën e pavarësisë së Kosovës, deri në ditët e sotëme. Ndërsa Profesori David L. Anderson i Universitetit Shtetëror të Kalifornisë i vlerëson kujtimet e Ambasadorit Përdue duke thënë se, “Rekomandimet e tija në favor të një diplomacie active, për lidhjet që duhet të ekzistojnë midis përdorimit të forcës  kur është e nevojshme dhe përdorimit të diplomacisë, si dhe rëndësia ka stabiliteti evropian për politikën e jashtme amerikane – janë këshilla dhe porosi me shumë vlerë për zyrtarët e sotëm publikë në Amerikë dhe për shtetasit ndërkombëtarë”.

 

Duke marrë parasyshë përvojën dhe rolin e Ambasadorit Përdu në politikën amerikane karshi Kosovës dhe Ballkanit në dekadën e fundit të shekullit të kaluar dhe dekadën e parë të shekullit 21, Konsullata e Republikës së Kosovës në Nju Jork, nuk kishte mundur të identifikonte një person më të përshtatshëm për të promovuar librin e tij — në kuadër të 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës — se sa librin e ushtarakut dhe diplomatit amerikan, Xhejms Përdu.

 

Frank Shkreli

 

 

Ballina e Librit të Ambasadorit James W. Pardew

VETVENDOSJA DHE SHTETI I KOSOVËS – Nga Bardh M. Nengurra

Nuk besojë se ka nji parti politike diku në ndonji shtet tjeter që veprimtarinë e sajë e drejton kundër shtetit në të cilin shtet vepron, ku i ka votuesit, ku shfrytzon mirqenjen , ku shfrytzon pagat e deputetit dhe prefektit të shtetit sikurse asht Levizja VETVENDOSJE  në Republikën e Kosovës.

Kjo parti apo ma drejtë me i thanë kjo levizje antishtetnore në Kosovë veprimtarinë e vetë e fillojë si OJQ ( Organizatë Joqeveritare ) me emnin KAN dhe si e tillë ishte multietnike.  Per mendimin tim asht shumë indikative se si atëhere kan gjetë hapsinë të bashkveprojnë në KAN ish i burgosuni politik Albin Kurti dhe ish aktivisti i paramilitarve serb Nenad Rikallo. Për këtë të fundit e them ish aktivisti bazue në akuzat që ja ban shqiptarët e lagjes Dardania në Prishtinë tash pasi ky u emnue Ministër në Qeverinë Haradinaj.

Vetvendosje dhe veprimet e sajë antishtet.

Që nga krijimi i sajë Vevendosja u angazhue në luftimin e idesë së si do krijohej shteti i mvetsishëm i Kosovës.

Lidershipi i sajë me Albin Kurtin në krye sikur të ishin të porositun nga dikush, sikur të i dirigjonte dikush me teledirigjues fillojë me kundershtimet e saja kunder secilit vendim, kundër seciles levizje perpara në gjetjen e momentit per ta shpall Deklaratën e Mvetsisë së Kosovës. Neoislamisti me shpirt stalinist  Albin Kurti i kalitun në literaturat enveriste të Tiranës dhe aso te socializmit stalinist të Moskvës qiti masat e popullit në rrugë dhe kundërshtojë PLANIN AHTISARI i cili plan ishte fjala e fundit per themelin e shtetit të Kosovës. Pikrishtë per shkakun e demostrimeve të dirigjueme nga Vetvendosja dhe lideri i sajë Albin Kurti Këshilli i sigurimit të OKB-së u alarmue dhe per ta mbrojtë Planin Ahtisari , ish Sekretari Gjeneral i OKB-së Ban Ki Mun doli me planin e vetë të njoftun si Plani i Gjashtë pikave të Ban Ki Mun-it.

Këto gjashtë pika sollen ndrrim të rrugtimit të shtetbamjes së Kosovës.  Dhe bazue në to edhe sot e kësaj dite ka veprime të vendorve dhe nderkombëtarve të cilat jan pengesë per shtetndertimin e mirfilltë të Kosovës.

Vetvendosja e Albin Kurtit asht nji prej faktorve apo ma mirë ta them fajtorve pse ndodhi viti 2004 me ato ngjarje tragjike që tashma i dim dhe pasojat e të cilave po i vuejm ende dhe do ti vujmë edhe dekada në vijim.

Vetvendosja e Albin Kurtit kundershtojë simbolet tona Dardane të cilat i kishte ideue dhe dizajnue arkitekti i shtetit të Kosovës Presidenti i sajë Historik Dr. Ibrahim Rugova. Pikrisht falë kundershtimit të kësaj levizje mistike fituen kurajo dhe kryesia e OVL të UÇK-së dhe per festen e 28 Nandorit nji grup i këtyne vagabondve dolen dhe hoqen Flamujt e Dardanisë dhe ata i ban grumbull ne nji vend dhe ju futen flaken. Ketyne vandalizmave ju printe ish Lideri i OVL së UÇK-së Faik Fazliu me kryesinë e shoqatës së vetë.

Kjo solli pastaj deri te urdhni nga nderkombëtarët që të shpallet konkurs per Hymnin dhe per Flamurin e Kosovës dhe sot i kemi ata që i kemi e të cilet askujt si pelqejnë pasi nuk kan asnji shenjë të perkatsisë së popullit shumicë të Kosovës të popullit shqiptar.

Tash Vetvendosje e Albin Kurtit edhepse në heshtje pranojë Flamurin dhe Hymnin, pranojë sepse ju gëzue faktit se Hymni që propozojë Presidenti Ibrahim Rugova ; KUR KA RA KUSHTRIMI N`KOSOVË si dhe Flamuri Dardan dolen nga loja , mirpo në publikë Albin Kurti dhe aktivistët e Vetvendosjes me kambngullje e refuzojnë edhe Hymnin e edhe Flamurin dhe tu perdorë karremin e shijshem që e gëlltitë lehtë shqiptari ata perdorin retoriken e tyne turbopatriotike per Falmurin Kombëtar, per Hymnin shtetnor Shqiptar.

Këto veprime antishtetnore të Albin Kurtit dhe Vetvendosjes deri sot nuk jan denue. Ka pas me mija perplasje të aktivistve të Vetvendosjes të nxitun dhe të paguem mirë nga Albin Kurti, pra ka pas perplasje të pergjakshme mes aktivistve dhe policisë së Kosovës dhe ka me qindra polic të lenduem lehtë e me dhjetra të lenduem rand me pasoja të perjetshme në këto perplasje, por askush nuk u denue deri sot.

Se Vetvendosje asht organizatë antishtetnore , se asht organizatë që i sherben dikujt që se pranon shtetin e Kosovës, e kujt tjetër pos Serbisë, Rusisë dhe Turqisë unë personalishtë se kam asnji dyshim.

Albin Kurti me zell të madh vepron per shkatrrim të shtetit të Kosovës ( mendojë unë ) dhe instruksionet i merr jo vetem nga ideologjia pansllaviste bolshevike permes ideve stalinisto enveriste, ai merr edhe instruksione nga dy personalitetet ma kontraverze dhe ma të kobshme që i kan ndodhë Kosovës në dyqind vjetet e fundit. Nga Rexhep Qosja dhe Adem Demaqi. Ideja per krijimin e nji Konfederate ballkanike e këtyne dyve ka gjet vend në trunin e kalbun të smut të psikopatit Albin Kurti.

Metodat per ta arritë këtë ide si dhe veprimet e Vetvendosjes jan të vrazhdëta, jan kriminele dhe banditeske. Per ta shkatrrue shtetin e Kosovës qak edhe ndertesa e Kuvendit u gjujt me granata dore, ndertesa e qeverisë u gjujt me koktej Molotov dhe ju vu flaka.

Kur kandidati i Vetvendosjes per Prefekt të Prishtinës shoku Shpend Ahmeti fitojë garen, nga te gjitha vendet ku ishte vendos sipas ligjeve Flamuri i Republikës së Kosovës , ai flamur u hoq per ta zavendsue me Flamurin Kombëtar.

Në shiqim të parë këto veprime na pelqejnë të gjithë shqiptarve sepse gjithçka ka Kosova , i tan gjaku shqiptar që asht derdhë per Kosovën asht derdh me Flamurin me Shqipen Dykrenare në ballë. Mirpo rethanat e krijueme dhe shteti i ri shqiptar i sapokrijuem dhe pranuem nderkombëtarisht si dhe ligjet e dala nga Kushtetuta e Republikës së Kosovës nuk lejojnë veprime të tilla. Me turbopatriotizmin folklorik të tyne Vetvendosja mbrojti keto veprime, të tjeret , pra institucionet ishin te paafta me zbatue ligjin dhe kjo situatë solli te veprimet bumerang të dikujt tjetër. Veriu i Mitrovicë, Graqanica , Gorazhdevci i Pejës, Bresja e Fushë Kosovës dhe enklavat tjera me minoritar serb në komunat e Kosovës u mbushen me flamujt e Serbisë. Edhe nëper këto komuna dhe vendbanime me minoritet serb, ashtu si Shpend Ahmeti, Dardan Sejdiu, Liburn Aliu etj. zyrtar të komunës së Prishtinës që hoqen flamujt e Kosovës dhe vendosen ate Kombëtar, edhe serbet i hoqen dhe i zavendsuen me flamuj të Serbisë.

Qofsha i gabuem , por kjo po del se veprimet antishtetnore të Vetvendosjes së Albin Kurtit jan të qellimshme, dikush i stimulon me miliona euro per ti hap pastaj mundësitë edhe veprimeve serbe në Kosovë.

Në Prizren, Vushtriih, Gjilan etj perkrah Flamurit të Kosovës vendosen flamuj të Turqisë.

A asht kjo e mirë? A ban të lejohet kjo? Jo këto veprime nuk jan të mira, këto veprime shkelin rand Kushtetutën e Republikës së Kosovës. Andaj këto veprime duhet me i ndalue dhe denue ashper me kode ligjore.

A e kan lehtë organet e shtetit me u marr me keto veprime? Jo se kan aspak lehtë, sepse Albin Kurti i shkolluem me ide revolucionare komuniste dhe i perkrahun e stimuluem nga dy hijenat ma të kobshme që ka Kosova, nga Rexhep Qosja e Adem Demaqi perdor ndjenjat e shqiptarve , ai po arrin ti bind masat injorante se Ai ( Albini ) asht patriot sepse po mbronë Flamurin e Kombit dhe se pushtetaret dhe sistemi i shtetit asht antishqiptar sepse nuk po lejon perdorimin e Flamurit të Kombit. Me veprimet tinzare e perfide të anmikut nr. 1 të Kosovës shokut Albin Kurti shteti i Kosovës asht sfidue e po sfidohet qe 12 vjet e ma teper. Per ta luftue Albinin po detyrohet me damtue masat e manipulueme të qytetarve dhe kjo asht e dhimbshme dhe nuk duhet të bahet. Albini e din këtë andaj ai duket se asht trim dhe del para masave si kapadai. Në realitet ai asht nji frigacak i lig , por truni i ti prej psikopati na ban ta shofim nga veprimet e qastit që ai i ban si trim.

Vetvendosje dhe LDK

Lidhja Demokratike e Kosovës u formue me 23 dhjetor 1989. Ate e formuen shtresa ma e fortë intelektuale që kishte Kosova në atë kohë. Mirpo disa grupe ilegale enverostaliniste që pasi ra sistemi monist në Tiranë u organizuen nën emnin LPK ja filluen luftimin LDK-së dhe ata në realitet asnjihere nuk i shpallen luftë shtetit pushtues serb në Kosovë, por ata filluen veprimet luftarake ( pa i shpall zyrtarishtë luftë ) kunder LDK-së dhe aktivistve të sajë.

Kështu ishte gjatë tanë dhjetvjeçarit të okupimit dhe vazhdojë e njejta metodë edhe gjatë luftës dhe pas luftës.  Te gjitha shigjetat helmuese ishin drejtue kunder Ibrahim Rugovës dhe LDK-së.

Nuk do perserisë ketu se sa vrasja ndodhi, sa aktivisti, komandanti i luftës së UÇK-së veprimtar i LDK-së u vranë pa u gjet asnjihere vrasësit. Jo këto tashma dihen dhe perfliten gjithandje dhe secili qytetar i Kosovës i din.

Unë do flas se si gjithmonë me këshillat e Rexhep Qosjes dhe Adem Demaqit e majta shqiptare në Kosovë ndërrojë metodat e veprimit anti LDK dhe anti Ibrahim Rugovë.

Pasi nga strukturat e LPK-së u krijuen disa parti politike dhe ato arriten të futen apo të bahen pjesë e pushtetit në Kosovë , nderrojë taktika. Tash deridje anmiqët dhe të perfolunit se janë ata që i vran veprimtaret e LDK-së, filluen ti afrohen Liderit të LDK-së Dr. Ibrahim Rugovës dhe pas vdekjes së Ti edhe ti shkojnë te varri e ti perulen me kunora lulesh. Mirpo në sqenë doli levizja Vetvendosje si anmike e perbetueme e LDK-së dhe Dr. Ibrahim Rugovës. Deri sot asht kjo levizje që asht subjekt politik që asnjihere nuk shkoj te varri i Liderit Historik të Kosovës , të varri i Ibrahim Rugovës. Asnji nga keta që sot janë në krye të Vetvendosjes nuk mori pjesë as në varrimin e Rugovës.

Dihet sheshit se Ibrahim Rugova kishte pikpamje demokratike proeuropiane per popullin shqiptar dhe shtetin e Kosovës, dhe këto pikpamje ishin edhe joshëse dhe binden lideret botnor të shteteve të krishtena që ta perkrahin dhe çlirojne Kosovën nga pushtimi serb. Politikajt e Dedinjës në Beograd kuptuen se Kosovën e humbën , por shpresa se do e rikthejnë nuk ju shue atyne. Ata tash gjeten metoden e dikurshme metodë qe me sukses e kan perdor që nga koha e krijimit të shtetit serb kur u terhoq perandoria osmane nga Gadishulli Ilirik. Bashk me Turqinë e filluen perhapjen e idesë islamiste të populit shqiptar. U ban investime marramendëse në ndertimin e xhamijave nëper të gjitha lagjet e qyteteve të Kosovës dhe pothuej në të gjitha fshatrat e Kosovës. Albin Kuri si njeri perfid me porosinë e ministrit rus Vitali Qurkin që e vizitojë Albinin në Burgun e Pozharevcit në Serbi nen tokë filloj veprimtarinë e vetë tu bashkpunue ngusht , por në ilegalitet me BIK-un dhe me shumë hoxhallar albanofob islamik. Ky bashkpunim Albinit i sjel vota dhe ai forcon pushtetin. Nga Alnin u ba Al-Bin islamist.

Se Vetvendosja e Albin Kurtit asht parti proislamiste dhe e damshme per Kosovën e deshmojnë edhe të gjitha seancat e Kuvendit të Kosovës kur ka pas propozime per favore per kerkeesat ilsamiste, VV-ja ka votue pro. Kur ka pas senaca per ndalimin e veprimeve të ndryshme të islamistve si p.sh. zhurma akustike në Kosovë  me theks në ezanin që me autoparlant ndegjohet tmerrsishtë e bezdisëshem ne gjuhen arabe , Vetvendosja ka votue kunder ndalesës së zhurmes akustike. Se Vetvendosje dhe Albin Kurti jan taman sherbtore të Turqisë neootomaniste të Erdoganit deshmon edhe fakti se si Albin Kurti në zgjedhjet e fundit lokale u perqendrue me të gjitha forca në Prizren per ta fitue Prizrenin, per ta ba qytet turk metropolen e dikurshme gjithshqiptare.

Andaj mendojë unë se asht e papranueshme se si kesaj levizje nuk i mirret e drejta e veprimtarisë pasi kjo paqavure  me të gjitha veprimet asht organizatë mistike e veshun me petkun partiak e politik. Dhe me të gjitha veprimet që i ban i ban per ta pengue ecjen e shtetit të brishtë të Kosovës drejtë forcimit dhe perparimit. Nuk di a ka shtet diku në botë që do lejonte të jetë pjesë e Kuvendit nji organ që se pranon shtetin, se pranon hymnin e as flamurin e shteti dhe që natë e ditë vepron per ta shkatrrue shtetin?!!!

16.02.2018

Kosova në dritën e 10 vjetorit të pavarësisë dhe 19 vjetorit të lirisë ose çllirimi të saj (Retrospektivë ) – Nga AGRON SHABANI

Janë mbushur me tepër se 18 vite të çlirimit (lirisë) dhe 10 vite të shtetit dhe pavarësisë së Kosovës. Duke e nënkuptuar këtu edhe Miqësinë dhe Aleancën e Madhe Nato-UÇK-së- gjatë kohës së luftës çlirimtare dhe patriotike të UÇK-së dhe popullit shqiptar në Kosovë, për të cilën tashmë janë shkruar libra, histori, antologji dhe enciklopedi të shumëta në analët e përgjithshme të historisë sonë kombëtare dhe asaj ndërkombëtare.Respektivisht, njohjen ndërkombtare të Republikës së Kosovës si shtet i pavarur, sovran, integral dhe demokratik.

Mirëpo, edhe përkundër saj, liria, shteti, pavarësia, sovraniteti dhe integriteti i përgjithshëm ose substancial i Republikës së Kosovës në kuptimin e plotë të fjalës, po vazhdon të njohin sfida, udhëkryqe, tatëpjetëza dhe turbulenca të shumëta në kontekste dhe relacione të ndryshme shtetërore, nacionale, teritoriale, politike, ushtarake, administrative, juridike, fetare, kulturore dhe shumë të tjera.

Në Pjesën Veriore të qytetit të Minatorëve ( Mitrovices) ose të vendit tonë në kufi me Serbinë -sidomos. Mbase, pikërisht aty ku zatën ndodhën edhe resursët ose pasuritë me të mëdha minerale ose nëntokësore të vendit tonë.

Aty është edhe i ashtuquajturi ” kori i madh” i britmave dhe ulurimave të ndryshme “senzacionale” ose “bombastike” të sinodit dhe mitropolisë së kishës serbe mbi “Kosovën si djep” ose “Jerusalem të shtetit dhe popullit qiellor serb” etj…!

Kjo edhe përkunder fakëve dhe dëshmive të shumëta antropokulturore, antropohistorike , antropogjeografike, antropogjenetike, arkeologjike, onomastike, paleontologjike etj., mbi Kosovën ( Dardaninë Antike ) tokë ose teritor etnik dhe historiko-gjeografik i iliro-shqiptarëve. Respektivisht, që nga etapat ose periudhat e lashta të Neolilit dhe të tjera ( lëxo: 4OOO vjet- para epokës sonë ) dhe deri ne ditët tona.

Ndërkaq, serbët siç dihet, në formë grupësh ose fisësh të ndryshme nomade ose gjysëmnomade, do të dyndën nga Karpatët dhe rajonet tjera të Rusisë etj….Për t´u vendosur dhe sistemuar kështu nepër vende dhe rajone të ndryshme të Gadishillit Ilrik ( Ballkanik) -dikund gjatë shekujve gjashtë dhe shtatë në mesjetën e hershme në formë grupësh ose hordhishë nomade ose gjysënomade.

Shih ti tashti edhe të të ashtuquajturat “demarkacionet kufitare” të  Kosovës me Serbinë dhe Malin e Zi së bashku me “asociacionin e pavarur të komunave serbe”në Veriun e Kosovës ose Mitrovicës, “gjykatën speciale” dhe paradokse tjera reaksionare dhe anakronike si shpata e Demokleut ose gogol i madh politik për Kosovën dhe shqiptarët!

Ka kohë që serbët vazhdojnë të paraqesin ose prezantojnë vetën, gjegjësisht, të “kaluarën” ose “historinë e tyre” në Kosovë  si “pengje” ose “viktima të pafajshme” të faktorit shqiptarë dhe atij ndërkombtarë.  

Si dukët “Trepça” së bashku me basenët ose minierat tjera të plumbit, arit, argjentit, zinkut, kromit, boksitit, kobaltit, thëngjillgurit dhe të tjera, ishin dhe ngelën “kishat” ose “manastirët” me të rëndësishme ose kryesore në “projektët” dhe “planimetritë” e njohura “fetare”, “kulturore”, “politike” ose “historike” të qarqëve dhe strukturave të ndryshme radikale, gjegjësisht, ultrafetare ose ultranacionaliste në Serbi.

Në këtë vorbullë, turpi, paradoksi, marrëzia dhe hipokrizia me e madhe politike dhe historike do ishte pikërisht ajo nëse dikush iu beson brroçkullave, thneglave,gjepurave, totemëve, reliktëve, fetishëve, dogmave ose demagogjive të ndryshme reaksionare, mesjetare ose arkaike të qarqëve dhe strukturave të ndryshme pseudofetare dhe ultranacionaliste në Serbi, Rusi ose dikund tjetër.

Tashmë ka përfunduar (perënduar) koha e muzgujve dhe hijëve të lugatëruara të mesjetës. Iliro-shqiptarët janë indogjen dhe autokton në Kosovë , respektivisht, në Dardaninë Antike. Shqiptarët madje janë ndër popujt me të lashtë (shtetformues dhe kulturëformues) në Gadishullin e njohur Ilirik dhe pothuajse në tërë kontinentin e vjetër europian. Kjo nuk paraqet surprizë ose ndonjë zbulim të veçantë në shkencat e ndryshme shoqërore ose historike.Jo.

Në anën tjetër ndërkaq,  edhe komandantët (udhëheqësit) kryesorë dhe pjesëtarët tjerë të UÇK-së edhe sot e kësaj dite po vazhdoujnë të paditen, akuzohen, shantazhohen  ose kriminalizohen nga gjykatat e ndryshme vendore dhe ndërkombëtare në Kosovë e kudo tjetër në bazë të fletëakuzave ose fletëpadive të ndryshme 8imagjinare ose fiktive) të regjimit kriminal dhe gjakatar të Millosheviqit etj. Përkatësisht, në bazë të kurthave, intrigave, dredhive,insinuatave dhe inskenimëve të njohura ( sllavo- bizantine) të atyre që me tepër se një shekull i vranë, burgosën, përndoçën, i zhdukën dhe masakruan shqiptarët etnik dhe autokton në tokën dhe trojet e veta etnike dhe historike!!!
Aty janë edhe ca zëra të ndryshëm vendorë dhe ndërkombtar që vazhdojnë të dyshojnë në moralin dhe pastërtinë e luftës së lavdishme të UÇK-së, të cilët, në rastin konkret nuk paraqesin asgjë tjetër pos zërave të vetmuar dhe izoluar në vetminë  dhe shkretëtirën e madhe të mendjes, zemrës dhe shpirtit që i shpartallon dhe davarisë mengjesi. Ata janë ´kolonë e pestë´ e Moskës dhe Beogradit në vorbullën e përgjithshme të luftëra tashmë të njohura psikologjike, speciale, propagandistike dhe të tjera kundër Kosovës dhe shqiptarëve.

U mor vesh se luftëtarët e  UÇK-së dhe vlerat e njohura të luftës çlirimtare dhe heroike të një populli ose kombi të tërë, nuk e kanë vendin në “bankat e zeza” të gjykatave të ndryshme vendore ose ndërkombëtare, por në Olimpin (Panteonin) e vlerave me të larta kombëtare dhe ndërkombëtare.

Në “Trokadero” të Parisit edhe sot e kësaj dite; thonë se ndodhët një monument i lashtë i viganëve i cili paraqet një kudhër impozante me një mori çekanësh(çekiçësh) të thyer mbi të dhe jnjë mbishkrim që thotë: Hudhni çekanët banda armiqësore!Çekanët tuaj do thehën, ndërsa tempulli i shkëlqyer i popullit dhe i Perëndisë, përgjithmonë do mbetët.

“Asgjë të re në ‘prokurorinë’ dhe ‘senatin bizantin’ të Romës”, do thoshte dikur Ciceroni i Madh.

Erich Frommi në veprën e tij “Të jesh apo të kesh” ( ose, të je apo të ke? ) në radhë të parë angazhohet për njeriun e lirë, për njeriun e suksesshëm, të pasur dhe sovran në kuptimin e plotë të fjalës.Për guximin, forcën, lirinë, individualitetin, subjektivitetin,  intimitetin, vizionet, idealet, simbolet, eksluzivitetin, spontanitetin dhe integritetin e tij. Përgjigjen në pyetjen se çka dhe për çfarë është në të vërtetë njeriu ose indivi në shoqëri? Erich Frommi e ngritë, projekton dhe sendërton pikërisht mbi substratin dhe dimensionin e gjërë sociopolitik, socioekonomik, sociohistorik, sociogjeografik, sociopsikologjik , antropologjik, antropolitik, antropokuturor, antropogjenetik etj. Mbase, mbi themelët dhe analizat e thella sociale, shoqërore dhe psikologjike mbi njeriun dhe shoqërinë e gjërë njerëzore ose qytetare në përgjithësi.Duke iu dhënë kështu përparësi absolute, respektivisht, ,ambiguitet dhe prioritet të plotë anës humane dhe etike(Condito Humana) dhe asaj shkencore dhe metodologjike(Sciennce of Man) të njeriut, popullit (kombit), shtetit dhe shoqërisë.

Ç´është e vërteta, motivi, ideali, vullneti dhe guximi pët të jetuar i lirë , i pavarur, sovran dhe integral, janë virtyte dhe atribute të larta ose tepër madhore.

Pak filozofi politike…

Filozofia politike na mëson ose udhërrefen vazhdimisht se ata që ndodhën lartë, gjithëmonë jetojnë, mirëmbahen ose ushqehën nga ata që janë më poshtë. Përveç rasteve ose përjashtimeve të rralla. Për botën e sotme postmoderne ose ultrabashkohore, njeriu është vetëm një numër ose pamje e thjeshtë, i cili duhet të përputhet me gjithëçka dhe me asgjë! “Bota globale është përfaqësimi i tij real.” Filozofia jetësore dhe sidomos ajo politike, në instancë të fundit, është vetëm një shkollë e shkathtësisë që i rregullon parimet, motivet dhe arsyen për të jetuar ose mbijetuar.

Ndërkohë që vullneti për të jetuar mishërohet, penetron dhe interferon tek të gjitha qeniet ose krijesat e mundshme njerëzore ose homo-sapiente dhe lëvizë tek të gjitha gjërat në një luftë të përhershme për përmbushjen e ëndërrave, caqeve ose qëllimëve të caktuara. Është pra një “luftë” ose “stuhi infernale që nuk pushon kurrë”, ku qeniet njerëzore janë në kaos, në kërkim të vazhdueshëm të vetvetës si dhe plotësimit të nevojave dhe kërkesave jetësore. Të shkëputur nga materia, të lëkundur nga humanja ose njerëzorja, duke ngarenduar pas plotësimit të egove ose nevojave të ndryshme objektive dhe subjektive, pa arritur kurrë një cak ose qëllim të caktuar ose përfundimtar.Ndryshe nga kjo, bota, në të cilën njeriu cilësohet si një “mikrokozmos”, bëhet vetëvetiu një “megapoligon luftërash” ose ‘makrosferë interesash’ e cila nuk është e përbërë nga asgjë tjetër përveç “vullnetit” ose sëmundjes së pashërueshme për përfaqësim, sundim dhe dominim të atyre që janë më të pasur dhe më fortë mbi ata që janë më të varfër dhe më të dobtë.

Se këndejmi, në kuader të epistemologjisë dhe antropologjisë e re politike, respektivisht, brenda “filozofisë së jetës materiale dhe asaj ekzistencialiste”, sikur bëhët edhe deshifrimi dhe deskriptimi i botës dhe natyrës”, gjë që është edhe qëllimi final ose kryesor i filozofisë. Në këtë rast, edhe studimet ose analizat e njohura shkencore ose filozofike, nuk ngelin të izoluara, por, ato kthehen tek vlerat dhe parimet e larta morale dhe njerëzore. Respektivisht, në sistemin e vlerave dhe resurseeve të përbashkëta (globale ose universale) të cilat bëjnë dritë ose rrezatojnë duke zbritur tek çështjet humane ose njerëzore.

Tek e fundit, është fati ose ligji i dhembjes, pleqërisë, sëmundjes dhe vdekjes që varet nga të gjitha gjërat tjera. Në këtë kontekst, filozofisë së shpirtit i kundërvihet filozofia e natyrës, filozofia e objektit, pasivitetit, frikës, pesimizmit, iracionalitetit dhe fatalitetit. Para ligjëve të njohura natyrore dhe mbinatyrore, të gjithë janë të njejtë ose të barabartë.

Ndaj, sidoqoftë, edhe pse me ‘zemër të pulës’: Urime dhe gëzuar 1O vjetorin e shtetësisë dhe pavarësisë e dashur Kosovë!

Zoti Berisha përse heshtni për skandalin e Ervin Salianjit dhe GD?! Nga Elida Buçpapaj

Zoti Berisha, shtypi shqiptar ka nxjerrë në publik një video shumë komprometuese për dy figurat qendrore të PD. Ervin Salianji dhe GD. Inicialet GD komentohen se i përkasin Grida Dumës!

Po të jetë gossip apo shpifje do të duhej të denoncohet si gjë e poshtër dhe e ulët dhe përgjegjësi të dënohet!

Por kur heshtet do të thotë se është e vërtetë!

Sikur ky skandal të kishte plasur në krahun majtas, ju zoti Berisha do ta kishit tundur me të drejtë sallën e parlamentit, ndërsa tani heshtni.

Nuk po e zë në gojë Lulzim Bashën, sepse ai po e përmbyll karrierën e tij! Në zgjedhjet e 2017 populli votoi PD jo Lulzim Bashën!

Shqiptarët janë gërditur prej standardit mizerabël të deputetëve të pseudo së djathtës. Megjithë aleatët, të cilëve u trafikohen kolltuqe deputetësh!

Po ju drejtohem ju, sepse në ligjëratat tuaja tregoheni si mbrojtës i moralit publik, si mbrojtës i moralit dhe familjes, si qeliza e shoqërisë!

Ju kujtohet kur e shkarkuat Ministrin e Kulturës Ylli Pango?

E shkarkuat pa të drejtë sepse xhesti i asaj femrës ishte si i prostitutave, pasi asnjë vajzë apo grua shqiptare me minimum dinjitet nuk mund të trokasë në shtëpinë e një ministri t’i kërkojë punë.

Ju kujtohet se sa kohë keni harxhuar duke denoncuar skandalin seksual të ish-kryebashkiakut të Peshkopisë Shukri Xhelilit apo zyrtareve të tjerë të qeverisjes lokale të së majtës?!

Po në rastin konkret përse heshtni?

Kur i gjithë opinionin publik u përball me një skandal të dimensioneve të tilla, të dy figurave qendrore të lidërshipit të PD, të vetëpërlyer jo në një dialog erotik por si lumpen proletariati dhe llumi i shoqërisë shqiptare në sallën e Kuvendit të Shqipërisë!

Dhe ju heshtni! Dhe deputetët e PD heshtin!

Kam thënë se skandali i Hollivudit i regjizorit Harvey Weinstein që shkaktoi tërmet indinjate në gjithë botën e emancipuar është zakonshmëri e pseudo elitës shqiptare që kryesohet nga politika!

Po është e vërtetë!

Këtë gjë e tregon heshtja juaj!

Jeni marrë shpesh herë me moralin e Edi Ramës, bëni mirë. Por e keni parë si shfaqet tani Edi Rama, si bashkëshorti i përkryer, që e ka hedhur pas krahëve të shkuarën, ndërsa për kolegët tuaj të vetëdiskredituar që jua diskreditojnë gjithë partinë, në mënyrën më të shëmtuar publike, përse heshtni?!

Moralin e shoqërisë shqiptare e ka shkatërruar politika, me vjedhje, korrupsion, amoralitet dhe imoralitet!

A nuk ka në rregulloren e Kuvendit të Parlamentit shqiptar një kod të etikës?

Edhe sikur të mos ketë, a ekziston në moralin shqiptar kodi i nderit dhe ndershmërisë?

A ekziston në fjalorin e përditshmërisë të elitës politike fjala integritet moral?

Integritetin moral kjo elitë politike e ka shfarosur! Ndryshe përse heshtni!

Nuk po flasim për adulterinë, por a nuk është sjellja e tyre e ulët keqpërdorim i detyrës shtetërore?!

Të mos flasim pastaj se çfarë mësimi i jepet rinisë shqiptare, që e ka parë këtë skandal që ndodh gjatë seancave të Parlamentit të Shqipërisë, si apoteozë e shëmtimit të politikës shqiptare të shoqëruar pastaj me heshtjen absolute të gjithë grupit parlamentar të PD dhe sidomos heshtjen tuaj?!

Quo vadis kështu PD? Kjo heshtje e sëmurë po e çon PD në largimin plotësisht nga skena.

Ju kujtohet se edhe pas skandalit të Peshkopisë, ju përsëri i humbët zgjedhjet në Peshkopi, pasi përfaqësimi i formacionit tuaj politik është i këtyre përmasave si të Ervin Salianjit dhe GD!

PD nuk ka më as kauza dhe ideale veç grykësinë për pushtet!

Është e trishtueshme për forcën politike që në vitin 1992 u mbështet nga gjithë shqiptarët të jetë katandisur në këtë stad kur përfaqësohet nga njerëz lumpenë që përbëjnë vetëm fundurrinat e shoqërisë!

Nëse nuk do të hiqni dorë prej hipokrizisë, sepse ende veshët na ushtojnë kur i bëni moral Edi Ramës, humbja e rradhës e PD do të jetë e fundme.

Edhe më 2013 populli nuk votoi Edi Ramën por votoi kundër qeverisjes tuaj.

Edhe tani, nëse nuk do të keni një katharsis të shterrshëm, populli demokrat  nuk do t’ju votojë ju, jo se nuk dëshiron që të heqë qafe një qeverisje të dalë boje, por sepse tek krahu që ju përfaqësoni, populli demokrat nuk ka më besim, se jeni të përlyer!

Dhe populli demokrat ka të drejtë, sepse as Ervin Salianji, as GD dhe as deputetët e PD që heshtin nuk përfaqësojnë vlerat që duhet të kenë përfaqëuesit e Sovranit!

Mallkuar qofsh Fatos Nano që i solle Shqipërisë këtë diktator me atlete !

Edi Rama ka studiuar për pikturë.

Si i biri i një artisti dhe për shkak të lidhjeve të së jëmës me nomenklaturën, në diktaturë gjithçka i ka shkuar fjollë.

Ka patur vetëm katapultime, pa pikë djerse! Prej këtej e ka të ushqyer parazitizmin dhe arrogancën!

Kështu shikonte diktatura, me sytë e egër dhe pa asnjë shprehje që na shikon sot Edi Rama me orë të tëra nga ekranet e televizioneve duke hyrë pa u ftuar nëpër shtëpitë e familjeve shqiptare!

Mbasi mbaroi Liceun u katapultua në Akademinë e Arteve,

Pasi mbaroi Akademinë e Arteve katapultohet aty si pedagog, direkt në vendin më të lakmuar!

Ju kujtohet koha në Tiranë kur Edi Rama dilte gollomesh sipër biçikletës, pa e trazuar askush, sepse gjithmonë i ka patur krahët e ngrohta!

Asgjë nuk e ka arritur në sajë të personalitetit apo talentit të tij, gjithçka e ka arritur qyl. Qyl në diktaturën e proletariatit, qyl në demo(n)kracinë e tranzicionin mafioz!

Prej vitit 1997 është  në kupolen e sistemit të kapur.

Sali Berisha dhe Edi Rama kanë një ndryshim madhor midis tyre se Berisha është selfmademan, ndërsa Edi Rama është partymademan!

Pa partinë e punës, elitën e asaj kohe, nomenklaturën komuniste, Fatos Nanon dhe Gramoz Ruçin, Edi Rama nuk do të ishte ky që është sot!

Ka një periudhë tranzit të jetës së Edi Ramës, jo si periudhat e krijimtarisë të Pikasos natyrisht, në  postdiktaturë, kur u rrek të përfshihej në rradhët e PD, pastaj në shtypin pseudopluralist dhe në fund përfundoi si refugjat në Europë, sepse u fol se gjatë trazirave të 1997 u sulmua fizikisht “për arsye politike”. Kjo është periudha e anonimatit të Edi Ramës, sipas vlerës të monedhës!

Pikërisht në trazirat e 1997 kur e majta u rikthye në pushtet, Fatos Nanos i shkrepi në kokë që ta katapultonte Edi Ramën nga refugjat në Parisi direkt Ministër të Kulturës!

Fatos Nano ka menduar meqë është artist dhe bir artisti, shoku Edi Rama do të bëjë diç për kulturën kombëtare.Por gaboi rëndë, se për parazitin e tranzicionit shqiptar, kulturë kombëtare do të thotë vetëm Edi Rama! Ose thënë ndryshe Edi Rama do të thotë rrafshim i kulturës kombëtare!

Sikur të kishte fuqi edhe artistët që kanë fituar famë nëpër botë, Edi Rama do t’i kthente në atdhe e do t’i linte me rroga nga 100 Euro!

Se çfarë ka bërë për kulturën shqiptare Edi Rama mjafton të shihet shtëpia e Gjergj Fishtës, poetit kombëtar e cila ka mbetur në rrënoja  ose mjafton të shihen monumentet arkeologjike të kulturës shqiptare që rrezikojnë të kthehen në themele rrokaqiejsh.

Pra Edi Rama është dora vetë sinonimi i rrënimit kulturor!

A e shihni si i poshtron artistët Edi Rama nga kolltuku i kryeministrit, kur llap për sistem kapitalist njëri nga personat përgjegjës të klasës politike që e ka kthyer sistemin demokratik fraxhil në një sistem mafioz.

Sistemi kapitalist bazohet në vlerat perëndimore që janë principet demokratike për treg dhe iniciativë të lirë, për shtet të së drejtës, për institucione të pavarura, për mundësi punësimi, për mirëqënie, jetë me dinjitet dhe siguri!  Ndërsa sistemi demo(n)kratik që ka ndërtuar Edi Rama me shpurën e kupolës politike siguron privilegje vetëm për kupolën duke fuqizuar antishtetin dhe kapjen e sistemit!

Kauza e Edi Ramnës sot është rrënimi total i kulturës shqiptare, kauza e Edi Ramës është që t’i poshtrojë të gjithë artistët dhe krijuesit përmes mjerimit ekonomik që i shndërron artistët nga vlerë kombëtare në dordolecë që nuk sigurojnë dot bukën e gojës pas një pune titanike!

Parazitimi i Edi Ramës fiton miliona, kush krijon vlera kombëtare vdes për bukën e gojës!

Kjo është strategjia diabolike antikombëtare e Edi Ramës!

Edi Rama është askushi përpara Robert Ndrenikës, Edi Rama është askushi përpara Bujar Lakos; Edi Rama është askushi përpara e sa e sa artistëve të tjerë që sot në Shqipëri bëjnë jetë qeni!

Sot Edi Ramës i paska shkuar mendja të ndërtojë Teatrin, si ngrehinë, duke i hedhur në kosh të plehrave Artistët si qënie njerëzore dhe si personalitete të kulturës!

E dëgjuat Inva Mulën se si tha, turp e faqja e zezë që Artistët e Operas nuk kanë Teatër!  Inva Mula tregoi se si Artistja e shquar Vikena Kamenica për hir të artit kishte pranuar që të bënte prova në një pallat mbledhjesh sikur është Pallati i Kongreseve dhe prej kushteve pa ngrohje kishte marrë të ftohur!

Të njëjtën gjë tha edhe Bujar Asqeriu, se si i madhi Roland Trebicka vinte në Teatër në kushte aspak njerëzore kur artistët bënin prova duke u dridhur prej të ftohtit!

Po a rri dot zonja ministreshë e çkulturës e Edi Ramës në zyrën e saj moderne pa ngrohje?

Nëse do të ishte njeri i kulturës sikur e imagjinoi Fatos Nano, Edi Rama sot nuk do të ishte ekzekutori i rrënimit kulturor shqiptar dhe poshtruesi i Artistëve!

E dini që në Shqipëri nuk ekziston më kritika!

S’ka kritikë! Janë shuar kritikët!

Se po të ekzistonte kritika, kritikët do t’i thoshin Edi Ramës të parit se vepra e tij është idiote!

E atëhere e çfarë do t’i mbeste Edi Ramës? As gjethja e fikut!

Edi Rama ka plot 21 (njëzet e një) vjet në kupolën e politikës shqiptare dhe është një nga rrëmimtarët dhe shkaktarët e degradës të vendit!

Edi Rama s’ka identitet personal, ka vetëm identitet politik, partiak.

Brutaliteti dhe arroganca e tij barazohet me një bazhibozuk shallvaregjërë me atlete, i pacipë, një sulltan sallahan, që nga pozita uzurpatori poshtron emrat e ndritur të elitës kulturore që nuk pranojnë të rreshtohen në skalinonet puthadore të partive politike.

Sot Edi Rama na flet për sistem kapitalist, kur gjithë shteti dhe burimet kombëtare janë ka kthyer në pronë private të tij, të Gramoz Ruçit dhe shpurave politike majtas e djathtas!

O popull, meqë e zura në gojë Gramoz Ruçin, babain shpirtëror të Edi Ramës, pa të cilin Edi Rama do t’i kishte thënë më 2005 lamtumirë politikës, a e mendoni, a ka logjikë që Gramoz Ruçi prej 25 vitesh paguhet me rroga dhe privilegje të majme, ndërsa Artistët shqiptarët me emrat e të cilëve identifikohet kombi, kanë mbetur në mëshirë të Edi Ramës dhe kupolës politike shqiptare !?

Elita kulturore pas një karriere të suksesëshme, së cilës i ka kushtur gjithë jetën, jeton në kushte mjerimi sa nuk ka mundësi të paguajë mjekimin apo Artistë me dimensione gjigande shuhen nën indiferencën e plotë të shtetit barbar të Edi Ramës në apartamente 50 metër katror apo artistë të tjerë për ekzistencë janë të detyruar  t’i luten aparatçikëve idiotë të Edi Ramës që të mos mbeten pa rroga?!

Gjithë interesat kombëtare janë në dorën e një egoisti mediokër, i cili gjithë jetën veç ka parazituar e përfituar prej katapultimit pa asnjë kontribut si në diktaturë dhe në demo(n)kraci!

Prandaj Fatos Nano e ka hak një mallkim, mallkuar qoftë që sikur të mos i dilnin eurosocialistët shkoi edhe peshkoi një parazit të çmendur pas pushtetit, që për hir të pushtetit të përfituar pa asnjë mundim, është gati të shkatërrojë gjithë shtetin dhe kulturën!

Ju kujtohet 21 janari 2011?

Ju kujtohet 1 prilli 2013?

Ju kujtohen këta pesë vjet ?!

Ju kujtohet koha kur ishte Ministër i Kulturës?

Ju kujtohet koha kur ishte kryebashkiak?!

Koha që është kryeministër ?!

Mallkuar qoftë Fatos Nano, që Edi Rama “për mirënjohje” e çrrënjosi brënda 24 orëve nga PS pa marrë parasysh se lideri i socialistëve ishte bamirësi i tij dhe sa kishte sakrifikuar Fatos Nano  për PS!

Fatos Nanos mirë ia bëri, por ç’kusur kanë shqiptarët që të durojnë rrafshuesin e kulturës kombëtare dhe shndërruesin e gjithçkaje në një gërmadhë!

Rrënoja dhe rrënimi kulturor është prodhimi barbar i diktatorit me atlete Edi Rama, që sundon përmes diktaturës të mjerimit, varfërisë dhe frikës se kush hap gojën i fluturon vendi i punës e mbetet pa bukën e gojës të fëmijëve!

Kulmi i skandaleve të Hashim Thaçit – Nga Prof. dr. Binak Maxharraj

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi këto ditë e bëri një papresedan që se ka bërë askush nga te gjithë burrat e shteteve gjithandej botës. E tha haptas, pa marre, pa fije turpi, shkretoi ashtu siç dinë vetëm ai te shkretojë, e tha këte sepse ky njeri që 18 vjet nuk dinë te thot ndonjë gjë te mire pos te bejë skandal mbi skandale, të premtojë por që premtimet e tij saora bien ne rrenë. E ky është ndër të skandalet më skandale, pra është kryeskandali i tij kur ai:

“E BËRI KRAHASIMIN E GJYKATËS SPECIALE ME GJYKIMET DHE PËRSEKUTI-
MET E HEBREJVE NGA HITLERI DHE NAZIZMI”

Njëriu që i ka dy fije mend në kokë nuk do ta thoshte një gjë të tillë,sepse kjo nuk është e vërtet,por eshte shumë skandaloze qe do te thotë së kjo është kryevepra e veprave të turpshme skandaloze te tij kur ai pa fije turpi e krahason persekutimet e Hitlerit më këtë Gjykate Speciale,e cila aspak nuk do tia humbë vlërën UÇK-se por vetëm dhunuseve te saj te cilët kanë ba krime gjate dhe pas lufte.

Po si mund të thotë njeriu nje gjë te këtillë,kur dihet se Gjykata Speciale nuk udhëhiqet nga nazistet e Hitlerit,por është nën patronatin e bashkësisë nderkombetare,pra nen patronatin e miqëve tanë pikë sëpari të SHBA-ve dhe shteteve tjera Evropiane të cilat e çliruan Kosovën nga shovenizmi dhe dikatatura serbe qe dojshin me çdo kusht ta zhdukë popullin shqiptarë në Kosovë,e çliruan Kosovën,na e sollën lirin,sepse pa ta nuk do te ishte e mundur te fitohet liria.Por,edhe pas çlirimit janë po këta miq te cilet me çdo kushte po e ndihmojn Kosovën dhe zhvillimin e sajë drejtë së ardhshmes,që Kosova ta marrë rrugën e saj ne altarin e shteteve tjera te botës.

Une nuk e di,vertet nuk e di së edhe çka mund te bëjë ky njeri monstruoz qe ta heqim qafe njëherë e përgjithënonë sepse e mori n’qafë Kosovën dhe ardhmerin e sajë.Sa më shpejtë qe ky njeri te ikë,kuptimi i lirisë së Kosovës do të ishte më kuptimplotë,njërezit do te ndiheshin me te lirë dhe do te merreshin frymë më çlirshëm.