VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Aktori i mirënjohur Ymer Bala: Lamtumirë dramaturg i madh! Jam krenar qe interpretova per 30 vjet pothuejse ne te gjitha dramat e tij!

By | November 19, 2021
blank

Komentet

blank

Kryetari i Vatra Michigan: Blinken do japë llogari në Senat lidhur me vendimin për Berishën

Kryetari i Federatës pan-shqiptare Vatra dega Michigan, Mondi Rakaj deklaron se Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken do të japë llogari përpara Senatit të SHBA, lidhur me vendimin e datës 19 maj ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha, që e shpalli non grata pa prova dhe pa fakte. 

Rakaj thotë për Faxnews se Blinken do të pyetet mbi arsyet se përse u mor ky vendim për ish-presidentin dhe ish-kryeministrin 8 vite pas lënies së detyrës.

Kryetari i Vatra-s flet edhe për vizitën e kryeministrit Edi Rama në Michigan, ndërsa shton se ka plot vërejtje për kreun e qeverisë. Ai thotë gjithashtu se në 25 prill priste rotacion politik, gjë që e nuk ndodhi.

Pjesë nga intervista

Takimi me McLain? 
Anëtari i Këshillit Kombëtar Valentin Lumaj, së bashku me mua kemi pasur një takim me kongresisten Lisa McClain për të diskutuar për komunitetin shqiptar në Miçigan. Unë personalisht në atë takim e kam pyetur Ambasadoren Fabër nëse do kemi takim të Presidentit Meta dhe Kryeministrit Rama. Edi Rama në Miçigan po takohet me anëtarë të PS. Ju garantoj se asnjë nuk e pret me kënaqësi. Nuk janë të kënaqur me qeverinë disa vjeçare në Shqipëri. Dua ta kuptojnë të gjithë atdhetarët. Partia jonë është Shqipëria. Edi Rama nuk ka qenë asnjëherë i interesuar për Vatrën. Kur kemi pasur një kërkesë kur ish kryetari është takuar me Ramën, i është dorëzuar një formular prej 16 sugjerimesh. Kjo nuk u mor në konsideratë nga Edi Rama.

Mini-schengeni? 
Vatra në Miçigan është shumë e lidhur me kongresmen dhe senatorë. Nuk mund të rrime shurdh memec. Vatra kritikon dhe i jep dorën atij presidenti, kryeministri që bën punë të mira për Shqipërinë dhe Kosovën. Ka qenë në lidhje të ngushtë me Presidentin serb. Jemi në kundërshtim me ndryshimin e territoreve të Kosovës. Po jemi kundër mini-schengenit. Minis-schengeni duhet të marrin pjesë të gjitha shtetet ballkanike, jo Kosova të qëndrojë jashtë.

Rotacioni? 
Faktikisht në Shqipëri opozita duhet të jetë e shëndetshmë. Më shumë se është për momentin. Faktori kryesor është Edi Ramas që bën çdo gjë  që këta kanë këto probleme të brendshme. Kuptohet se janë kundërshtarë politikë. Vatra është për rotacion pas 8 vitesh. Të vijë dhe në Shqipëri ky ligji i Amerikës që pas 8 vitesh nuk mund të rrish më në pushtet.

Non-grata e Berishës?
Shpallja non-grata e Berishës është lobim i kryeministrit Rama. I intereson që të rrijë në pushtet. Është opinion por së shpejti do të ketë dhe informacion. Blinkenit do t’i bëhen pyetje shumë shpejt nga kongresmenë përse Berisha është shpallur non-grata. Kur të merret në thirrje nga kongresmenët janë të detyruar të japin info. Mund të vonojë 6 muaj, një vit. Të shohim. Do kohë, pak maturi. Është mirë të sqarohen shqiptarët. Vatra nuk mrret me parti politike. Po përpiqet që të bëhet një bashkim për të bërë bashkë një pjesmarrje të gjërë për Foltoren e Berishës. Ju jap fjalën që diaspora pret një rotacion. Nuk kemi qenë shumë të kënaqur me votimet e prillit. syri.net

blank

Deklaratë e Degës së Vatrës në Manhattan: Vatra dhe Gazeta Dielli mos fli gjumë, sot jo nesër! Të qendrosh në heshtje je bashkëfajtor!!

Ka reaguar dega e Vatrës në Manhattan ndaj provokimit të deputetit të PS Bujar Çela i cili uroi Ditën e Flamurit  me foton e diktatorit Enver Hoxha. Kjo degë drejtohet nga Agustin Mojs Mirakaj, nga shtresa e të persekutuarve, i cili ka lindur ne internim.
Deklarata shoqërohet me një apel të degës së Vatrës në Manhattan që i drejton Vatrës dhe Diellit. Voal.ch po i sjell si më poshtë:
Vatra dhe Gazeta Dielli mos fli gjumë, duhet rreagim. Sot jo nesër!!
Akte të tilla janë provokim, mosmirënjohje dhe lëndim ndaj mijëra të zhdukurëve, të vrarëve, të internuarëve dhe të burgosurve nga regjimi diktatorial i Enver Hoxhës:
Nëntor 30 2021

                                                                                                      Deklaratë

                                                                                       Vatra Manhatten Branch

Vatra Manhatten Branch dënon aktin e ulët dhe provokues të deputetit të Partisë Socialiste i cili uroi kolegët e tij, ditën e festës së Flamurit tonë, me portretin e diktatorit Enver Hoxha ngjitur mbi flamur.

Ky akt, jo i pari i këtij lloji për gjatë 30- vjet pluralizëm, është tepër shqetësues për shoqërinë tonë pasi vjen pikërisht brenda Kuvendit të Shqipërisë nga aty ku duhet të niste me ligj dekomunistizimi i shoqërisë, dënimi i krimeve të komunizmit dhe ndalimi me ligj i përdorimit të simboleve komuniste dhe i atyre të diktatorit Hoxha.

Akte të tilla janë provokim, mosmirënjohje dhe lëndim ndaj mijra të zhdukurve, të vrarëve, të internuarëve dhe të burgosurve nga regjimi diktatorial i Enver Hoxhës,

Vatra mos fli gjumë, duhet reagim Sot jo nesër!!

Vatra Manhattan Branch, ashtu si edhe ka kërkuar më parë, përsëri ngre shqetësimin dhe kërkon që Federata Pan Shqiptare Vatra:

Të ngrejë zërin ndaj këtij xhesti të shëmtuar;
Të ngrejë zërin kur Shqipërisë i preken interesat dhe sovraniteti kombëtar;
Të ngrejë zërin për padrejtësitë që një qeveri bën ndaj popullit dhe kulturës sonë;
Të ngrejë zërin kur të huajt fusin hundët në punët e brendëshme të shtetit Shqiptar!
Të qendrosh në heshtje je bashkëfajtor!!

New York
Vatra Manhattan Branch

blank

 

blank

Nëna dibrane që festoi 100 Vjetorin e ditëlindjes në Ditën e Flamurit Kombëtar – Nga Keze Kozeta Zylo

 

100 trëndafila për nënën dibrane Nadire Kërkutin që arriti shekullin të jetojë me këmbë dhe dorë

 

Mjediset në “Grand Sahara” Restaurant në Staten Island me pronar z.Liman dhe Tony Koxha gumëzhinin nga hareja dhe gëzimi i familjes së madhe Kërkuti.  Të gjithë fëmijët, nipërit, mbesat, stërmbesat, katra mbesat ishin mbledhur të festonin 100 Vjetorin e ditëlindjes së nënë Nadire Kërkutit.  Nëna, gjyshja, stërgjyshja, katragjyshja ndrinte në krye të vendit, bënte plot një shekull.  E pabesueshme, por shëndeti dhe fytyra e saj plot dritë dukej sikur ishte shumë herë më e re.

Ajo ishte e rrethuar me plot dashuri nga fëmijët e saj dhe gjithë familja e madhe Kërkuti në Staten Island.  Kur unë i putha dorën dhe e urova për 100 Vjetorin e saj, ajo m’i rrëmbeu të dyja duartë dhe më tha: “Jo unë duhet t’i puth duartë që ta mbash fort penën në duar për Flamurin, Gjuhën dhe Kombin”.  Perëndi çfarë frymëzimi më jepte zëri i ngrohtë i saj, kishte fuqinë e një shekulli, kishte fuqinë e dy kontinenteve, kishtë fuqinë e një katragjysheje 100 vjeçare.

Familja Kërkuti është  vërtete me shumë fat që nëna e tyre arriti 100 vjeç!  Ditëlindja e 100-të është momenti më i rëndësishëm! Është një moshë që shumica nuk e arrijnë kurrë, ndaj dhe familja e saj e festoi aq bukur.  Ushqimet e shijshme të servirura plot kulturë dhe pastërti nga duartë e arta të Lizës, menaxhere e restorantit e aromatizonin mjedisin dhe sillnin aq pranë traditat e bukura dibrane.

Të gjithë uleshin pranë saj kush e kush ta përqafonte, të bënte foto dhe t’i uronte ditën e lindjes.  Rrudhat e saj në ballë përshkruanin udhëtimin e jetës dhe ishte e mrekullueshme të bisedoje ngadalë e ngadalë dhe të ndjeje brenda syve të saj se të jepte bekimin.

-Une po jetoj gjatë më tha dhe mund të dëshmoj shumë moj bijë vazhdoi bisedën e shtruar nënë Nadirja, por nga ana tjetër kuptoj se jeta është shumë e shpejtë dhe fluturon pa e kuptuar.

-Të jetosh një shekull është frymëzim për brezat që lë pas, është besim në genin e mirë të trashëgimisë vazhdova. Me një sens humori m’u pergjigj: “Jam kockë e fortë dibrane moj bijë!”

Një ndër nuset e saj Pranvera më tha se këshillat e vjehrrës sime janë shumë të vyera për të gjithë ne.  Ajo nuk e pëlqen kurbetin, mendjen e ka ve ç në vendëlindjen e vet në Dibër, shpesh thotë: “Mos e lakmoni vendin e huaj, por duajeni vendin ku keni lerë.  Këshilla që më ngeli në kujtesë ishte: “Kur mos e nxir mysafirin nga shtëpia pa asnjë kafshatë bukë!

Nadire Kërkuti ka lindur, më 28 Nëntor të vitit 1921 dhe sot i mbushi 100 vjet, një shekull. E lindur në Dibër të madhe në familjen Kolari dhe më vone e martuar me Lutfi Kërkutin ku Zoti i bekoi me mbi 60 anëtaë në familje, nga të cilët 4 djem, 3 vajza, 11 nipër, 10 mbesa, 14 stërnipër, 20 stërmbesa, 4 katranipër, 2 katrambesa dhe 2 binjakë në pritje nga nipi i saj.

Nana Xhixhe si ç është edhe e njohur në familjen Kerkuti njihet për mikpritjen, bujare si dhe tepër pastërtore. I rriti dhe i drejtoi me të gjitha mundësitë e saj.  Që nga viti 2012 Nënë Nadirja jeton në Amerikë nën mbikqyerjen e familjarëve të saj ku kohë pas kohe e vizitojnë dhe e respektojnë Nënën më të vjter të familjes Kërkuti.

Sot me dashuri i dhuruan100 trëndafila nënës dibrane Nadire Kërkutit që arriti shekullin të jetojë me këmbë dhe dorë.

Pleqëri të bardhë flokargjenda Nëna Xhixhe!

 

28 Nëntor, 2021

Staten Island, New York

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

(Video) Ligjëratat e Usterit me rastin e Ditës së Flamurit – Fotoreportazh nga ARDIAN MURRAJ

Një grup i vogël pjesëmarrësish, kryesisht këshilltarë të pushtetit vendor dhe disa bashkatdhetarë përfaqësues organizatash patriotike shqiptare dhe të Kishës Ortodokse Shqiptare “Fjetja e Shën Marisë” të qytetit të Usterit Masaçusets, sfiduan të ftohtin e hidhur të mesditës duke luajtur himnet kombëtare të SHBA-së dhe Shqipërisë në nderim të Ditës së Flamurit, 28 Nëntorit dhe 109 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë (1912-2021). Në këtë tubim u lexua dokumenti i Kryebashkiakut Joseph M. Petty si dhe u mbajtën disa fjalime të shkurtra. 

blank

Donna Colorio:”-Përshëndetje të gjithëve. Më vjen mirë që keni ardhur sot më 28 Nëntor në Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë dhe dua të falenderoj Franklinin që më ndihmoi që ta bënim këtë organizim. E para gjë që dua të bëj është që të luajmë himnet amerikan dhe shqiptar dhe pastaj do të kemi disa njerëz që kanë thënë disa ligjërata. Ju faleminderit.” 

Së pari këtu kemi dhe një dokument shpalljeje  nga qyteti i Usterit.  

SHPALLJE   

NDËRSA, qyteti i Usterit me kënaqësi i bashkohet  shqiptaro-amerikanëve në mbarë Usterin në njohjen e 28 Nëntorit 2021 si Dita e Pavarësisë së Shqipërisë; dhe   

NDËRSA, më 28 nëntor 1912, heroi shqiptar Ismail Qemali, mblodhi delegatët në Vlorë, Shqipëri për të miratuar Deklaratën e Pavarësisë në Shqipëri, dhe rivendosi statusin e saj si një vend i pavarur që të ishte i lirë nga pushtimi i huaj, dhe   

NDËRSA, Qyteti i Usterit është krenar që feston 109 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë;   

dhe NDËRSA, edhe sot, qytetarët shqiptaro-amerikanë të Usterit vazhdojnë të sjellin kulturën dhe traditën e tyre të pasur në Uster; dhe    

NDËRSA qindra shqiptaro-amerikanë janë vendosur në Uster dhe kanë ngritur familjet e tyre; dhe    

NDËRSA kontribuojnë shumë në Uster, ata janë shtylla të përkushtuara e pronarë të bizneseve të bashkësisë së Usterit me  intelektualë profesionistë që begatojnë qytetin;    

TANI, PRANDAJ, unë, Joseph M. Petty Kryetar i Bashkisë së Qytetit të Usterit me rastin e kremtimit të 109 vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë, shpall të Dielën më 28 Nëntor, 2021 që të jetë:  

 DITA E PAVARËSISË SË SHQIPËRISË   

në UsterMasaçusets, dhe i kërkojmë të gjithë qytetarëve që të bashkohen në këtë përkujtim.   

Lëshuar në Uster në këtë ditë të 28 Nëntorit 2021.   

Joseph M. Peti   

Kryetar i Bashkisë 

 

blank

Ne jemi shumë mirënjohës që kemi një komunitet kaq të madh shqiptar këtu që mund të festojë këtë kështu që At Marku do të thotë disa fjalë.  

blank

At Mark Doku (Kryerift i Kishës Ortodokse Shqiptare Fjetja e “Shën Marisë”, Uster):-”Faleminderit Donna. Vetëm një diçka të shpejtë do të them.  Sot ne jemi të gjithë të nderuar që  jemi këtu dhe i japim mirënjohje qytetit të Usterit për njohjen e bashkësisë shqiptare e cila është vendosur këtu prej kohësh dhe ajo ka kontribuar në  mënyra të ndryshme për ringritur këtë qytet. Sot kjo nuk është vetëm Dita Kombëtare e Pavarësisë  së Shqipërisë, por është një ditë që gjithsecili të jetë shqiptar.” 

blank

Franklin Zdruli:-” Gezuar Diten e Flamurit! 

Së pari dëshiroj të falenderoj përfaqësuesen shqiptaro-amerikane në Bashki , Zonjën Donna Colorio për organizimin e këtij takimi. 

Është fat t’i kesh rrënjët shqiptare, por është nder ta mbash ketë emër me dinjitet duke ruajtur trashëgiminë shqiptare veçanërisht këtu në Amerikë, në Botën e Re siç e quajmë ne.  Nderimi i Flamurit Shqiptar në këtë ditë të shënuar për kombin Shqiptar është një premtim , veçanërisht nga ne që jetojmë larg , kundrejt rrënjëve tona dhe identitetit shqiptar, për të ruajtur traditat , gjuhën , besimin dhe gjithçka  me vlerë që kemi trashëguar nga të parët tanë dhe të shpresojmë t’ua dhurojmë këtë thesar të paçmuar edhe brezit të ardhshëm dhe fëmijëve tanë.  

Shqiptarët kanë nderuar dhe mbrojtur me jetën e tyre ketë Flamur Kuq e Zi që simbolizon aspiratat që përmenda më lart dhe mbrojtjen e tyre në liri të paktën që nga koha e Gjergj Kastriotit, Skënderbeut.  

Sot , në përfaqësi të  gjithë vëllezërve të mi dhe miqve të shoqatës vëllazërore Bijtë e Shën Marisë dhe gjithë komunitetit shqiptar pranë Kishës Ortodokse Shqiptare Fjetja e Hyj lindëses Mari në ketë ditë të bekuar për shqiptarët dëshiroj t’i përshëndes ata dhe t’i uroj duke ju drejtuar Zotit që Bekon dhe Shenjtëron, dhe i lutem të bekoje Shqipërinë. Beko o Zot  Flamurin tonë, shpëtoje vendin tonë dhe popullin tonë nga çdo rrezik dhe vështirësi. Drejtoje në udhën e dritës, të lirisë dhe të përparimit dhe mbaji nën mbrojtjen tënde gjithë shqiptarët kudo ku ata jetojnë dhe kanë ngritur familjet e tyre .  

Gjithashtu dëshiroj t’i kujtoj shqiptarët se sot ata përbejnë një nga komunitetet më të suksesshme të emigrantëve në Uster që e nderojnë emrin shqiptar duke i kushtuar rendësi të veçantë mbrojtës të së drejtave dhe të vlerave morale. Amerika, ky vend i bekuar që na hapi rrugën e mundësive dhe jetës tonë në liri është ndërtuar. Zëri juaj në mbrojte të Kushtetutës së Amerikës dhe të lirive që ajo përmban është vendimtar për sigurimin e një jete më të mirë të fëmijëve tuaj në mënyrë që ata të dinë të vlerësojnë sakrificat tuaja.  

Duke ju përshëndetur ju uroj Gëzuar Ditën e Flamurit! 

blank
Faleminderit, Frankli,…dhe tani me ne është Kryetarja e Këshillit bashkiak Konnie Lukes. Ajo dëshiron të thotë disa fjalë. Ajo është e para shqiptare e zgjedhur në Këshillin e Qytetit të Usterit dhe e para grua Kryetare e Bashkisë. 

Konnie Lukes:-” Sinqerisht, ju e dini se sa krenar ishte atje për të parë flamurin shqiptar varur para Bashkisë dhe vetëm përshkruani për të parë atë këtu tani pas 109 vjet të deklaruar veten të pavarur për më shumë se 400 vjet, 500 vjet nën sundimin osman. Babai im erdhi në Shtetet e Bashkuara në vitin 1919 dhe ai kërkoi liri dhe pavarësi dhe ne jemi ende duke parë shqiptarë që vijnë nga Shqipëria dhe kërkojnë të njëjtën mundësi që kishte babai im. Janë mbi 20.000 shqiptarë të njohur në këtë zonë dhe do t’i takosh duke punuar shumë në Banka në  Dunkin Donuts (kafeteri) dhe kudo në këtë qytet.  Kjo tregon se sa krenare jam dhe çdo herë që takoj një shqiptar që punon këtu, që punojnë shumë për të na bërë të gjithëve krenarë deri për pjesëmarrjen e tyre në qeverinë amerikane. Pra, duke parë flamurin sot këtu, ky është një trajtim i veçantë. Unë do të doja të uroja të gjithë shqiptarët e rinj dhe ata të vjetër  këtu në Shtetet e Bashkuara që  mezi e presin Ditën e Flamurit Shqiptar se vitin e ardhshëm dhe më shumë shqiptarë do të zgjidhen për të qeverisur  shtetin dhe ndoshta edhe në Uashington. Urime dhe faleminderit të gjithëve që jeni këtu për të festuar këtë ngjarje”. 

blank

  Moe Bergman (Këshilltar Bashkiak) :-” Para së gjithash unë përulem dhe jam i nderuar të jem këtu dhe të them atë që këshilltarja Colorio harroi ndoshta ta thotë se kryebashkija Lukes ishte e  para shqiptare e zgjedhur  Shtetet e Bashkuara kështu që unë mendoj se kjo është edhe më e veçantë pasi ndodhem para jush Unë jam i nderuar të jem këtu dhe mendoj se kryetarja e këshillit Lukes  e tha më mirë kur ajo përmendi se komuniteti shqiptar është një komunitet shumë i veçantë në Uster dhe si çdo komunitet apo grupim tjetër që çmon pavarësinë dhe ka aftësinë për të jetuar në paqe për të kryer punët e veta, dhe e mendoj  këtë se kur Shqipëria u bë e pavarur dhe mori një përvojë që si shumë komunitete të tjera kanë përjetuar gjatë historisë e njerëzimit, unë gjithashtu mendoj se komuniteti shqiptar në Uster  ka dhënë kontribute të dukshme jo vetëm në politikë, por edhe në biznes si dhe në çdo aspekt të jetës së Usterit.  Ne mirëpresim të gjithë emigrantët, ndoshta ata marrin krenari të veçantë për arritjet e tyre që ata bëjnë në këtë qytet dhe unë do të them se nuk ka komunitet që unë mund të mendoj se ka pasur sukses më të mirë, që ka dhënë kaq shumë sa komuniteti shqiptar në Uster dhe të gjithë ne qoftë shqiptar apo me ndonjë prejardhje tjetër etnike e vlerësojmë këtë  jashtëzakonisht. Unë me padurim pres për kontributin e vazhdueshëm të tyre dhe të sukseseve  të vazhdueshme të qytetit tonë sidomos me komunitetin shqiptar duke u rritur në numër. 

blank

John Lito: Dua të them disa fjalë, sepse kjo është historike. Nëse nuk do të  ishte për ne në vitin 1912, kjo nuk do të ishte as  për shqiptaro-amerikanët  dhe se pa Shtetet e Bashkuara nuk do të kishim një Shqipëri të pavarur… ndoshta  ky mbetet si një kontribut i jashtëzakonshëm. Unë do të thosha se shqiptaro-amerikanët e bënë atëherë 1912 dhe veçanërisht presidenti Wilson disa vite më vonë në Konferencën e Parisit ishte ai që këmbënguli se shqiptarët duhet të jenë të pavarur.  Kështu që Shtetet e Bashkuara është me të vërtetë një rast i veçantë dhe të mos harrojmë se duhet t’u themi faleminderit Shteteve të Bashkuara në këtë ditë të shënuar. Ju faleminderit. 

blank

Arian Kokoshi: “-28 Nëntori është Dita e Madhe e Kombit Shqiptar. Është dita kur Skënderbeu ngriti flamurin ne Krujë, në Krujën e lirë, kundra një perandorie që donte të shkatërronte gjithshka, të gjitha vlerat jo vetëm shqiptare, por edhe ato evropiane. 28 Nëntori është edhe dita nga ku nisi edhe për një çerek shekulli i një epoke të lavdishme të shqiptarëve në mbrojtje jo vetëm të trojeve shqiptare , të vlerave shqiptare, por në mbrojtje të Evropës dhe vlerave evropiane. Prandaj ajo është dita e madhe e kombit shqiptar dhe është dita kur Ismail Qemali me gjithë patriotët më të mëdhenj të vendit vunë në rrezik jetën dhe pasurinë e  tyre dhe vunë në shërbim gjithshka të tyre për ekzistencën e Shqipërisë dhe të kombit shqiptar. Kjo është një ditë me kaq peshë sa mori me vete edhe fatet e Luftës së II-të Botërore. Në këtë periudhe me peshën e saj ndodhi edhe Çlirimi i Shqipërisë nga periudha më fatkeqe e Evropës, nga periudha nazi-fashiste.  Pavarësisht nga përpjekjet komuniste për ta përçarë Shqipërinë me data, kjo periudhë dhe kjo datë është data që beri bashke gjithë shqiptarët, gjithë Shqipëritë tona kudo që na i kanë ndarë dhe që bën bashkë të gjithë shqiptarët në diasporë kudo që ata ndodhen. Prandaj kjo është dita më e rëndësishme, më emocionale dhe më krenare e jona. Ne jemi pjesa më me fat që po e festojmë nga ky vend ku falë SHBA-së (siç tha dhe Z. John),  ne ekzistojmë si komb, dhe falë përpjekjeve të saj ne po i japim fund tani një përpjekje post diktatoriale për ta mbajtur Shqipërinë të çarë dhe të ndjekim rrugën e demokracisë të një lideri dhe aleati të pazëvendësueshëm, shembull i flamurit dhe i vlerave të Lirisë dhe Demokracisë që janë SHBA.  

Gëzuar 28 Nëntorin! Gëzuar secilit kudo që ndodhet, këtu, në shtëpitë e tyre, në punë e kudo që janë, pasi është Dita Jonë, dita e Familjeve tona, prindërve tanë, e patriotëve dhe e fëmijëve tanë sot e në të ardhmen. Gëzuar!  

Në përfundim unë vetëm dua të them dhe të falënderoj komunitetin shqiptar për zgjedhjen e Usterit, vendosur këtu për të jetuar e punuar. Ata kanë dhënë një ndikim jashtëzakonshëm në komunitetin tonë, me kontribute të jashtëzakonshme për komunitetin tonë. Ju e dini unë jam gjysmë shqiptare (nga ana e nënës),… Ne ju duam shumë dhe jemi të kënaqur që juve jeni këtu dhe unë njëkohësisht jam e kënaqur që të jem pjesë e kësaj ceremonie sot.  Ju faleminderit të gjithëve. 

blank

 

blank

blank

 

blank

blank

Përurohet qendra e dytë e përkujdesjes për të moshuarit shqiptarë pranë Bostonit – Teksti, fotot dhe video nga ARDIAN MURRAJ

Ditën e Premte 26 Nëntor, 2021 në Salem të Masaçusetsit u çel Qendra Ditore për të moshuarit, e cila është e dyta brenda 3 viteve të vendosura gjeografikisht në veri dhe jug të kryeqytetit Boston. Pra “Vatra” në Braintree dhe “Nënë Tereza” në Salem janë dy qendra të kujdesit ditor për të moshuarit që ju shërbejnë kryesisht bashkatdhetarëve shqiptarë të ardhur në SHBA.

 

Dy simbolet Vatra dhe Nënë Tereza do të ishin ndoshta mjaftueshëm për të shprehur kuptimin e plotë të kujdesit, mirëmbajtjes së shëndetit, respektit dhe dinjitetit të moshës së tretë.

Pjesëmarrja tregon shumë, rreth 120 prej tyre ishin të pranishëm në këtë veprimtari përurimi që u shtri në kohë për rreth 5 orë ku përfshihej një program i gjerë argëtimi me biseda, këngë, vallzime dhe humor.

Familja Gjerasi, Agroni dhe Piro bëhen nismëtarë të çeljes së qendrës “Nënë Tereza” duke sfiduar vështirësitë një periudhë izolimi gati dyvjeçar kovidian veçanërisht për të moshuarit (prindër, gjyshe dhe gjyshër) të shumë shqiptaro-amerikanëve që jetojnë dhe punojnë në Boston dhe rrethinat e tij.

Në fjalët përshëndetse u theksuan pikërisht me thjeshtësi dhe me meritë përpjekjet e kësaj arritje.

Hirësia e tij, Arqimandriti Theofan Koja u shpreh:-”… Falenderojmë Perëndinë dhe Zotin që kemi dy njerëz me vizion dhe të përkushtuar për komunitetin, me shumë dashuri. Në emër të Kryekishës së “Shën Gjergjit” komunitetit shqiptar pranë kësaj Katedrale ju përgëzojmë të gjithve dhe ju urojmë të keni një fillim të mbarë në këtë qendër,. Ju urojmë festa të gëzuara dhe Perendia të na bekojë të gjithëve, të bekojë këtë qendër, qendër të shqiptarëve, të bekojë shpirtrat e shqiptarëve kudo që janë dhe të kemi një jetë sa më të lumtur, të qetë dhe të gëzueshme pranë familjeve dhe njëri-tjetrit.”

Agron Gjerasi duke përfituar nga rasti për të nderuar ata njerëz të afërm të qendrës, familjarë bashkëpunëtorë dhe miq që humbën betejën me kovidin, theksoi rëndësinë e pjesmarrjes në këtë qendër dhe funksionimin e programeve dhe veprimtarive ditore të saj:-” Për nder të Z. Miço Shqepa si veprimtar dhe ndihmues i kësaj qendre, unë propzoj vendosjen e emrit të tij për bibliotekën e qendrës. Njeriu i palodhur për të ndihmuar shqipëtarët e kësaj zone me gjithshka, këshilla, makinë dhe një njeri me zemër të madhe. Ky program financohet nga qeveria (përmes Masshealth). Çdo njeri që kualifikohet për të ardhur këtu duhet të ketë mbushur moshën 65-vjeç dhe sëpaku me 5 vite qendrimi dhe dokumentacion të rregullt…”
Pra për të siguruar mbarëvajtjen dhe pjesëmarrjen qendra lehtëson me transportin, ushqimin, kontrrollin bazë shëndetsor, argëtim, lojra, lexim, punëdore, programe Tv, shëtitje etj, duke ndihmuar gjithashtu në mësimin dhe përvetësimin e gjuhës angleze, pajisje dokumentacioni për shtetësinë amerikane, strehimin, ndihmën sociale e të tjera, çështje që u diskutuan edhe nga disa pyetje dhe përgjigje si dhe diskutime mes
pjesëmarrësve, prej të cilëve mund të lexoje në sy dëshirën për të jetuar, apo si njëra nga gratë vatrane duke thumbuar me humor përmbajtjen e një kënge popullore (“robi” s’plaket kur vjen mosha, por plaket kur don vet), kuptimplotë kjo ndërsa një nga antaret më të reja të qendrës “Nënë Tereza” zbuloi moshën e vet 94 vjeçare dhe falenderoi për pranimin dhe punën e Familjes Gjerasi si dhe ekipit të tij për këtë përpjekje dhe respekt që ata po kujdesen për të moshuarit. Një Çertifikatë për veprimtari të shquar në Qendrën “Vatra” ju dha Z. Guri Stefani.

Një urim për bashkëatdhetarët me rastin e Ditës së Flamurit, u drejtua nga Andrea dhe Josef Pani (at e bir) që përcollën në mungesë fjalën përshëndetëse të patriotit të njohur Sotir Pani, një memorje kushtuar flamurit, vendlindjes dhe SHBA-së si një aleat për Shqipërinë.

 

Argëtimi i kësaj dite kishte protagonistë grupin me përvojë trevjeçare të “Vatrës” dhe jo më pas të interesuarit për anëtarësim në qendrën e re. Plot gjallëri duke shijuar ushqimin, muzikën dhe vallzimet shpirtërisht ata u bashkuan me artisët e njohur të muzikës dhe humorit shqiptar Frederik Ndoci, Arjan Papa dhe Erand Sojli.

 

Mësohet se me fillimin e vitit të ardhshëm do të sigurohet më e plotë pjesëmarrja e anëtarësië dhe fillimi nga funksoni i veprimtarisë së qendrës “Nënë Tereza” në Salem të Masaçusetsit.

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

 

blank

Berisha ‘Foltore’ me shqiptarët e Amerikës më 5 dhjetor

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. 

Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook.

Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.

“Ftojmë të gjithë demokratët shqiptarë nga Shtetet New Yersey, New York, Pennsylvania, Connecticut etj”, thuhet në ftesën e organizatorëve, duke njoftuar edhe vendin ku do të mblidhet diaspora, në ‘Marriot’ Hotel, 138 New Pehle Ave, Saddle Brrok, New Jersey 07663, USA.

 

Lëvizja e ish-kryeministrit Sali Berisha ka për qëllim t’i rikthejë sovranitetin dhe votën Partisë Demokratike, pas 8 viteve në opozitë.

Në 25 prill e majta dhe Edi Rama fituan mandatin e tretë, gjë e cila ndodh për herë të parë në historinë pluraliste të Shqipërisë, edhe pse qeverisja e shkuar 8-vjeçare nuk pati bilanc domethënës, as premtime të realizuara, as investime madhore e largpamëse, për të mos folur pastaj për paga dhe pensione të cilat janë zhvlerësuar në raport me inflacionin.

Zëri i fortë që ka denoncuar pa rreshtur keqqeverisjen e Edi Ramës, madje ngriti alarmin për pazarin e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë ishte Sali Berisha.

Por në shenjë hakmarrje për qëndrimet e tij publike, Edi Rama dhe George Soros lobuan në Departamentin e Shtetit, për ta shpallur ish-kryeministrin non grata në SHBA, pa asnjë provë apo fakt lidhur me akuzat e artikuluara nga Antony Blinken, i cili do të duhet të paraqesë dokumentet për vendimin e tij, në Gjykatën e Parisit.

‘Foltorja’ e Berishës ka mbledhur qindra dhe mijëra demokratë të zhgënjyer me lidershipin e opozitës, ndërsa rreth 5 mijë delegatë kanë firmosur tashmë për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar në 11 dhjetor, ku do të bëhen ndryshimet statutore si dhe do të hapet gara për kryetarin e ri të Partisë Demokratike. Më në fund, pas 8 viteve, Partisë Demokratike do t’i rikthehet institucioni i votës dhe jo siç është bërë deri tani, sipas parimit Stalinist: “S’ka rëndësi kush voton, por kush numëron…”

blank

Në familjen time në Çikago dhe filmi ,,Nëntori i Dytë,, – Nga Skënder Karaçica

Fletëza historike

Për nder të Festës së Flamurit,Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë(28 Nëntor 1912),në familjen time në Çikago dhe filmi ,,Nëntori i Dytë,,.

Tashmë larg atdheut dhe malli,që,si thoshte Ismail Qemali,e qan gurin,përmes filmit u aktivizua kujtesa e orës së historisë për të bër Shqipërinë të lirë për shqiptarët;pesëqind  vjet luftë,pesëqind vjet
vetmi nën Perandorinë Osmane.

Njerëzit e udhës të Ismail Qemali ishin nisur për në Vlorë për të shpallur Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë dhe Flamuri Kuq e Zi i qendisur nga Marigona,u bë ora e madhe e historisë në vete për popullin shqiptar dhe Shqipërinë tonë!

Për fëmijët,foli Ismail Qemali:Këta do të gëzojnë Shqipërinë e lirë!Në përgjigjën e zotit të konakut ku kishte shkuar me shokët e udhës Ismail Qemali se nuk bëhet kijameti për të qendruar edhe pak,ai i mbushur në shpirt me panteonin e atdheut,i thoshte:Kijameti bëhet për një minutë…!Për fëmijtë gjumi i rritë,ndërsa një popull që fle,vdes…!

Akti i shpalljes së pavarësisë,nënshkrimi i delegatëve në Vlorë…Kryeminsitri Ismail Qemali hyri në zyrën e tij dhe duke shikuar në programin e punës,e njoftuan se po vjen Isa Boletini…!

Po vjen Isa Boletini,po vjen Kosova në Vlorë…!Merre Flamurin dhe doli për të pritur Gjeneralin e Maleve të Kosovës.Përqafime dhe përmes Flamurit:Mirë se vjen Isa Boletini.E paçim për jetë Shqipërinë…!Pjesa e fundit e filmit ,,Nëntori i Dytë,,dhe ardhja e Isa Boletinit në Vlorë,ishte skena e filmit që,deomos duhet të dalin lotët për orët e historisë kombëtare…!Lotët,që siç thotë fjala e popullit nuk është turp me qajtë për atdheun…!

Në familjen time në Çikago me filmin ,,Nëntori  i Dytë,,festuam Ditën e Flamurit për Shqipërinë e lirë!

Çikago,25 nëntor të motit 2021

blank

Ndjenjë vdekjeje dhe Kosova e përgjakur – Nga Skënder Karaçica

 
Dr.Fehredin Sh.Hoti,Vdekja e një nate(poezi),Botim Olymp,Prishtinë,2016
 
Krusha e Madhe e Bajram Currit,Ukshin Hotit dhe dr.Fahredin Sh.Hoti u bë gjeografia e vdekjes për lirinë e Kosovës.
 
Poeti kishte ndjenjë vdekjeje dhe Kosova e përgjakur.E kishin përcjell ata të veshur në të zeza,që erdhën nga larg të qartur e të përjargur të veshur në të zeza për të vrarë doktorin e Krushës së Madhe dhe krushjanët…Në librin me poezi si kujtim na dalin para diellit  me ngjyrat e lirisë,djepat me ninula për nënat e reja shqiptare dhe koha e flakës së luftës të djelmenisë(UÇK).
 
Jo hasëm i veshur në të zeza,nuk vritet Toka e Kosovës…!Kohë leximi:Poezitë e poetit Fahredin Sh.Hoti  marrin udhën nëpër gjeografinë e atdheut(Kosova,faqe 5).
 
U rrite nëpër zjarrin e luftës
Fati i dhimbjes së madhe 
Kalove nëpër djepat e tragjedisë
Nga shekulli në shekull brezni gjaku!
 
Sante jam bashkë me poetin e Krushës së Madhe,Fahredin Sh.Hoti dhe, sa të bukura janë bërë kulmet e kuqe,djepat plotë me ninulat e bilbilave të familjes,toka me bereqet,zilja e shkollës …Zogjtë e Krushës së Madhe nisin porosinë e madhe sa hije të paska Liria,Klosova jonë…!
 
Për fund është thënë nga kritika letrare se poetët vdesin me buzë në gaz për kombin e tij…!
 
Skënder KARAÇICA
blank

Sulm ndaj Medlin Olbrajt:Diplomacia Tomahovka në Ballkan! – Nga Skënder Karaçica

Këndi i shtypit zi në Serbi

 

Këto ditë,në kabinetin e presidentit Joe Biden në Washington,doli lajmi zyrtar se ish-Sekretarja e shtetit Medlin Olbrajt është zgjedhur në Këshillin e Mbrojtjes në Pentagon.

Për këtë lajm,shtypi zi në Beograd dhe gazeta më antishqiptare tash e një shekull,,Politika,,ka reaguar ndaj zgjedhjes së mikës shqiptare Olbrajt në këtë detyrë të mbrojtjes në Washington,duke theksuar me ironinë e njohur serbe ,,Diplomacia e Tomahovkës,,në Ballkan dhe liria e Kosovës…!

Për këto njëzetë vjet,në paraqitjen e ish-Sekretarës së Shtetit Medlin Olbrajt,ka theksuar se jam e lumtur ajo që ka ndodhur në Kosovë dhe për popullin shqiptar.

Në historinë më re ballkanike dhe çështja shqiptare,Medlin Olbrajt do të mbetët figura historike për lirinë dhe pavarësinë e shtetit të Kosovës!

Shtypi në Beograd e ka në shënjestër për të fyer mikën e shtrenjtë të kombit shqiptar në Ballkan!

Çikago,20 nëntor 2021

blank

Aktivistja konservatore në SHBA Besa Sharra: Ambasadorja Kim flet si aktore politike, ndërhyn në gjëra që nuk i ka kompetencë

Besa Sharra: Ambasadorja Kim flet si aktore politike, ndërhyn në gjëra që nuk i ka kompetencë

Aktivistja konservatore në Amerikë, Besa Sharra, në një intervistë me Skype në Syri Tv, foli për ambasadoren amerikane në Tiranë, Yuri Kim.

Sharra theksoi se Kim nuk flet si ambasadore, por sikur është aktore politike. Ajo shton se Yuri Kim ndërhyn edhe në gjëra që nuk i ka në kompetencë.

“Ajo që duhet të dimë është se ambasadorja amerikane po sillet si ambasadore apo si aktore politike, kjo gjë nuk kuptohet.

Nëse ajo do, le të futet në politikën shqiptare. Zonja ambasadore po trajton disa gjëra, që nuk janë gjëra që i takon asaj.

Më kanë thënë se DASH është konfuz total se çfarë po ndodh me Shqipërinë, nuk e kuptojnë se ç’po ndodh në shtetin shqiptar. Ka një mungesë informacioni dhe kjo gjë më bezdis jashtë mase.

Përherë Amerikën e kemi parë si shpëtimtare dhe fakti se po humb besimin që ia kemi dhënë, më bën të ndihem e mërzitur.

Unë mendoj se disa luftëra janë individuale, kur një person deklarohet non grata, ai person në këtë rast Berisha mund të dijë e do mbrojë veten.

Ne nuk e dimë nëse zotëri Berisha është fajtor apo jo për atë që akuzohet. Berisha ka ndarë çështjen e vet me partinë, e besoj se Foltorja është se kaq mban ujë pilafi”, deklaroi aktivistja konservatore në SHBA Besa Sharra

blank

LIRIA NUK KA ÇMIM! – Nga AGIM ALIÇKAJ

Kjo Ishte porosia kryesore në Akademinë Përkujtimore kushtuar Adem Jasharit, Ditës së Flamurit dhe Pavarësisë së Shqipërisë, organizuar nga Shoqata Shqiptaro-Amerikane “Skenderbej” e udhëhequr nga Z.Mark Qehaja dhe Shkolla Shqipe “Alba Life” nga Z. Qemal Zylo. Përveç Markut dhe Qemalit me kolegët e tyre, respekt dhe meritë e veçant ju takon Ambasadorit William Walker, mysafirëve dhe folësve tjerë, ushtarëve të lirisë nga radhët e UÇK-së, artistëve dhe valltarëve, sidomos moderatores Zonjës Kozeta Zylo .
Vlerë e madhe ishte pjesëmarrja e shumë bashkëatëdhetarëve nga të gjitha Trojet Shqiptare. Nga porositë e shumta të folësve në këtë Akademi shumë të rëndësishme mund të veçohen:
-Kombi shqiptar ka dhënë gjithëmonë heronj dhe patriotë të cilët kanë bërë dhe sakrifikuar çdo gjë në mbrojtje dhe ngritje të tij.
-Politikanët e këqinj dhe të tjerët që veprojnë kundër interesave kombëtare duhet të luftohen dhe largohen me mjete demokratike.
-Askush nuk ka të drejtë të bëjë pazare me tokat shqiptare. Liria, integriteti territorial dhe sovraniteti i Republikës së Kosovës janë të paprekëshme.
-Rezistenca dhe flijimi i heroit Adem Jashari me familje e ngriti në këmbë mbarë kombin shqiptar në luftën dhe fitoren kundër shtetit fashist serb.
-Veprimi i përbashkët pa dallim partiak garanton suksese.
-Bashkimi kombëtarë është amanet i Adem Jasharit dhe patriotëve më të mëdhenj të kombit.
-Ardhmëria e sigurt e Kosovës dhe kombit shqiptar është me shpëtimtaren e popullit shqiptar-Amerikën dhe vendet mike Perëndimore.
Kumtesa e ime:
LUFTA PËR LIRI DHE REZISTENCA HEROIKE E ADEM JASHARIT ME FAMILJE
Për heroin tonë kombëtar, komandantin legjendar Adem Jashari është folur e do të flitet, është shkruar e do të shkruhet. Vepra e tij heroike do të vlerësohet, festohet dhe do të studiohet me shekuj nga populli shqiptar por edhe nga popuj të tjerë të botës, të cilët ballafaqohen me shtypje, robëri dhe padrejtësi të formave të ndryshme.
Lufta për liri dhe rezistenca e popullit shqiptar kundër pushtuesit fashist serb ka filluar në momentin kur këmba serbe ka shkelë në tokat e shtrenjta arbërore. Në dalje e sipër nga pushtimi i egër 500 vjeçar turk, në pamundësi për të krijuar ushtri të rregullt dhe të armatoset si duhet, ky popull i shumëvuajtur por heroik, ka luftuar me breca, thika e sopata, me pak armë e municion të siguruara me shumë vështirësi. I organizuar në grupe familjesh, fshatrash dhe kaqakësh nëpër qeta të vogla, kurrë nuk ka pushuar së luftuari në mbrojtje të familjeve, shtëpive dhe tokave të veta stërgjyshore.
Dalja publike e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës më 28 Nëntor të vitit 1997, shënon kthesë të madhe në luftën për liri kundër pushtuesit serb. Kësaj radhe filloi një rezistencë e organizuar, me formacione ushtarake e cila u shëndrrua në një ushtri të mirëfillët kombëtare. Padyshim se, meritat më të mëdha për këtë i takojnë komandantit Adem Jashari dhe familjes së tij.
Ai i tregoi mbarë botës se liria nuk ka çmim. Në vijë me thënien e njohur të amerikanit Patrick Henry “Give Me Liberty, or Give Me Death” ( Më Jep Lirinë, ose Më Jep Vdekje) ai dhe familja e tij, të rrethuar nga të gjitha anët nga ushtria terroriste serbe e pajisur me armatim të rëndë, luftuan burra, gra dhe fëmijë, pa ju trembur syri deri në vdekje, në mbrojtje të familjes, shtëpisë dhe të lirisë së mbarë popullit shqiptar.
Me flijimin e Ademit dhe 56 anëtarëve të familjes Jashari, shpërtheu vullkani i pashueshëm i lirisë, flakët e të cilit e përfshinë bishën e egër serbe për ta shkulur përgjithmonë nga Kosova. I gjithë kombi shqiptar u ngrit në këmbë. Vërshuan vullnetarët nga të gjitha Trojet shqiptare, vërshuan mërgimtarët nga Evropa, Amerika dhe vendet e tjera të botës. Djemt më të mirë shqiptaro-amerikanë krijuan brigadën e lavdishme Atlantiku dhe u nisën për në vendlindje, në mbrojtje të lirisë.
Në përkrahje të luftës për liri në Kosovë dhe afirmimit të çështjes kombëtare shqiptare në Amerikë vazhdonte pandërpre aktiviteti lobist i Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane nën udhëheqjen profesionale të ish-Kongresmenit me prejardhje arbëreshe Joseph DioGuardi dhe Këshilltares për Çështje Ballkanike Shirley Cloyes DioGuardi. Me punë të palodhëshme, dyert e Washingtonit ishin hapur për Kosovën liridashëse dhe ishin mbyllur për shtetin kriminal Serb të udhëhequr nga kasapi i Ballkanit Sllobodan Milosheviq.
Liga ishte organizata e parë shqiptaro-amerikane e cila doli haptas në përkrahje të UÇK-së me deklaratën e saj publike në fillim të muajit Shkurt 1998, organizoi protesta të mëdha në përkrahje të saj në Washington para Shtëpisë së Bardhë dhe Capitol Hill-it ku morën pjesë shumë Senator dhe Kongresmen të njohur amerikan. Në dëgjimin e organizuar nga Kongresi Amerikan, në Mars të vitit 1998, pak ditë pas vrasjes së familjes Jashari u konfrontua dhe u hudh poshtë përpjekja e Ambasadorit Gelbard për ta shpallur UÇK-në organizatë terroriste. Me forcën e argumenteve dhe me fakte, nuk mund të shpalleshin terrorist ata që mbroheshin dhe flijoheshin në shtëpitë e veta si familja Jashari !
FATI DHE EKZISTENCA E KOSOVËS DHE KOMBIT SHQIPTAR ËSHTË E LIDHUR NGUSHTË ME AMERIKËN
Evropa nuk ka as kaqik as vullnet për ta kundërshtuar hegjemonizmin dhe ekspansionizmin ruso-serb. Për më keq, shumë shtete evropiane të helmuara nga propaganda shoviniste serbe dhe të varura nga gazi rus, kanë formuar qëndrime paragjykuese dhe nënçmuese ndaj kombit shqiptar në baza nacionale dhe fetare. Vetëm rezistenca e popullit shqiptar me përkrahjen e Amerikës e ndalon turrin e Serbisë dhe Rusisë në Ballkan. Interesat strategjike amerikane përputhen plotësisht me interesat strategjike shqiptare.
Pa Amerikën nuk mund të zgjidhet konflikti i Kosovës me Serbinë. Prandaj përpjekjet dhe forcat tona duhet të orientohen kah Amerika. Të insistohet që Amerika të jetë e kyçur drejtpërdrejt në dialog me Serbinë. Nga jurist dhe ekspertë të caktuar të shiqohen mundësitë ligjore dhe diplomatike për marëdhënje speciale me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Në luftën shekullore kundër okupatorit serb, Komandanti legjendar Adem Jashari me familje dhe shumë luftarë tjerë të lirisë luftuan dhe ranë në altarin e lirisë për të mos vdekur kurrë. Ata e dhanë jetën për Kosovën, Shqipërinë dhe të gjitha Trojet Tona. Ata na lanë amanet ta vazhdojmë veprën e tyre të shenjtë, të mos ja lëshojmë asnjë pëllëmbë tokë okupatorit serb dhe tjerëve, ta vazhdojmë rezistencën deri në mundjen përfundimtare të Serbisë shoveniste.
Kombi ynë i shumëvuajtur, si të gjitha kombet tjera kush më shumë e kush më pak, ka dhënë edhe njerëz të këqinj, interesxhi të paskrupullt, të korruptuar, të pamoral, me karakter të ulët, me ego të sëmurë, narcisistë, inatçorë dhe ziliqarë, të gatshëm t’i shesin tokat shqiptare dhe t’i tradhëtojnë interesat kombëtare në shërbim dhe për interesa të armiqëve tanë.
Edhe pse numri i tyre nuk është i madh, sherri i tyre është. Fatkeqësisht, shumë prej tyre mentalisht të sëmuar, në mesin e të cilëve ka politikanë, gazetarë, analistë, historianë dhe aktivistë të ndryshëm, mendojnë se janë në rrugë të drejtë, se janë më të mënçur dhe më patriotë se të gjithë tjerët dhe e vazhdojnë “kryelartë” rrugën e tyre antikombëtare. Atyre nuk ka nevojë të jua përmendim emrat, sepse e dijmë të gjithë kush janë. Në ditët e sodit të bumit mediatik, nuk mund të mëshifet asgjë.
Kemi edhe asi politikanë hajvanë të shekullit, të cilët deklarojnë se Serbisë duhet t’i falën krimet dhe t’i ipet shtesë tokë shqiptare për të marrë njohjen e pavarësisë. Një gjë duhet ta kuptojnë të gjithë, përfshirë edhe mediatorët perëndimorë në dialog me shtetin destruktiv serb, se liria, integriteti territorial dhe sovraniteti i Republikës së Kosovës nuk mund të falen as të negociohen nga askush. Liria është fituar me gjakun e familjes Jashari, shumë heronjve tjerë dhe me sakrificën e popullit të Dardanisë dhe mbarë kombit shqiptar.
Është e dhimbshme kur e sheh Kryeministrin e shtetit amë, të çarpallisur e në përqafim me kriminelin Vuçiq, të shet pallavra e propagon “paçë, mirëkuptim e mirëqenje” me shtetin primitiv serb, me njëfarë “Ballkani të hapur” i cili i ngjet mashtrimit të komunistëve serb e shqiptarë gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore për “jetë të bukur” kudo në botën komuniste, në Tiranë, Beograd apo Moskë, e cila i kushtoi Dardanisë me dhjetra-mija viktima. Tashti e ka “zbuluar” formën më të re për të patur sukses në dialog, sëpari duhet që Serbisë t’i falen krimet, pastaj ajo do të kërkoj falje! Deklarata e tij e fundit për kinse bashkim të Shqipërisë me Kosovën ka për qëllim ta mashtrojnë popullin shqiptar dhe ta ndihmojnë qeverisjen e diktatorit Vuçiq në Serbi.
Bashkimi kombëtarë i cili ishte dhe është dëshirë, ideal dhe amanet i Adem Jasharit dhe patriotëve më të mëdhenj të kombit, nukë bëhet me fjalë boshe. Është nevojë dhe e drejtë legjitime e kombit shqiptar të ndarë padrejtësisht në 6 shtete edhe me fajin e Evropës. Sot shqiptarët nuk kanë nevojë të kërkojnë ndryshim të kufijve me forcë, gjë që nuk përkrahët nga bota demokratike. Bashkimi kombëtar mund dhe duhet të arrihet gradualisht, në mënyrë paqësore, duke hequr barrierat shtetërore, me lëvizje të lirë dhe bashkëpunim në të gjitha nivelet.
Deri atëherë, duhet të punojmë më shumë dhe organizohemi më mirë në bashkëpunim me njëri tjetrin, me dy shtete të forta në Ballkan, të drejta të garantuara njerëzore dhe nacionale në të gjitha Trojet tona dhe Mërgatën e fuqishme.
Kombi shqiptar është komb i lashtë me traditë dhe vlera të larta njerëzore, i papërkulur dhe i pathyeshëm me të ardhme të ndritur.
-Lavdi të gjithë dëshmorëve dhe luftarëve të lirisë !
-Gëzuar ditëlindja e komandantit legjendar Adem Jashari !
-Gëzuar Dita e Flamurit dhe e Pavarësisë së Shqipërisë !
-Zoti e Bekoftë Kombin Shqiptar dhe Amerikan!
blank
blank
blank
blank
blank
blank

Akademi Përkujtimore Kushtuar Heroit Legjendar Adem Jasharit Dhe Ditës Së Flamurit Kombëtar – Nga Keze Kozeta Zylo

Flamuri Kombëtar, Adem Jashari dhe Illyria na mblodhën të gjithëve në kryeqytetin e botës në New York. Nje trinom i ndërtuar si me dorën e Zotit.

Shoqata Shqiparo Amerikane “Skënderbej” Inc. dhe Shkolla Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit organizuan Akademi përkujtimore kushtuar Heroit Legjendar të Kombit Adem Jasharit si dhe festuan me madhështi Ditën e shenjtë të Flamurit Kombëtar.
Në mjediset e qendrës “Illyria” në Bronx dhuruar nga z.Mark Gjonaj Këshilltar në Bashkinë e Nju Jorkut, Diaspora u mblodh për të përkujtuar këto data të shenjta kombëtare. Mjediset si për festë kuq e zi rregulluar me plot shije nga Dr.Manjola Duli, aktori Diar Xani dhe grupi i punës e bënin dhe më festive atmosferën.
Festa për 28 Nëntorin në këtë ditë na solli një trinom të ndërtuar si me dorën e Zoti si:
1-Flamuri që u ngrit në Vlorën heroike, 2-Adem Jashari dhe 58 anëtare të familjes së tij që u bënë therror për të mbrojtur Kosovën në Prekaz dhe kudo nga Hitleri i Ballkanit sllobodan milloshevic dhe 3-Qendra “Illyria” ne Bronx me emrin autokton sa vetë njerëzimi dhuruar nga z.Mark Gjonaj.
Akademia përkujtimore me rastin e 66-Vjetorit të ditëlindjes së Adem Jasharit filloi me hymnet kombëtare të Amerikës, Shqipërisë dhe të shtetit të Kosovës. Hymnet kombëtare të Amerikës dhe Shqipërisë u interpretuan nga kori i Shkollës Shqipe “Alba Life”, Bronx, përgatitur nga mësueset dhe artistja e njohur Valbona Peraj.
Pas Hymneve kombëtare përshëndetën organizatorët kryesor si: z.Mark Qehaja, kryetar i Shoqates Shqiptaro Amerikane “Skënderbej” Inc. z.Qemal Zylo anëtar nderi i shoqatës, themelues dhe drejtuesi i TV dhe Shkolles Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit.
Të ftuarit që përshëndetën ishin: z.Mark Gjonaj “Nderi i Kombit”, Këshilltar në Bashkinë e Nju Jorkut, znj.Almona Bajramaj diplomate e Republikës së Shqipërisë pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara, në Nju Jork, Konsulli i Kosovës në New York z.Lulzim Krasniqi, Ambasadori William Walker, Heroi i Kosovës, dëshmitar i gjallë i masakrave serbe, ish-shefi i misionit të OSBE-së gjatë luftës në Kosovë, i pari diplomat që tronditi botën për masakrën ne Reçak. Gjeneral Gani Shehu Komandant i Batalionit “Atllantiku”, z.Pashko Camaj n/ kryetar i Federatës Pan Shqiptare “Vatra”, z.David Tubiolo, Ligjvënës në Westchester County dhe mik i madh i shqiptarëve. Në këtë akademi kishte ushtarë të UÇK-së si: vëllezërit Qerim Gjocaj dhe Blerim Gjocaj, Uk Lushi dhe prindërit Ahmet dhe Bahrije Bytyqi të heronjve Agron, Ylli dhe Mehmet Bytyqi.
Në ketë përkujtimore nderuan si Zonja Lisa Ades dhe Prof. James E.Young. Znj. Ades është regjisore dhe drejtore e filmave për PBS dhe televizionit kabllor për më shumë se 20 vjet. Prof. James E. Young është profesor i nderuar universitar i Studimeve Angleze dhe Judaike Emeritus në Universitetin e Massachusetts etj.

Kumtesat

Para kumtesave në ekran u shfaqën fragmente nga Monodrama “Unë jam Adem Jashari” e artistit të shquar Pajazit Murtishi i cili për shkak të Covidit nuk mundi të merrte pjesë fizikisht në këtë akademi përkujtimore.
Kumtesat që u mbajtën ishin nga z.Qerim Gjocaj Ushtar i UÇK-së i plagosur duke i dhuruar krahun luftës së përgjakshme. Z.Gjocaj referoi temën si: Komandanti legjendar Adem Jashari u bë simbol i luftës për Liri e dinjitet kombëtar, duke frymëzuar me mijëra të rinj kosovarë në mbarë botën për t’ju bashkuar kauzës së Kombit.
2-Jehona e veprës heroike e Adem Jasharit në diplomacinë botërore, ndikimi ne politiken e jashtme të Unionit Europian, SHBA-s dhe roli i tyre. Referoi z.Fran Shkreli gazetar i shquar dhe ish drejtor i Zërit të Amerikës. 3- Kreshnikët nuk janë vetëm në legjenda nga znj.Alketa Veshi sekretare e shoqatës.
4-Në Video-Mesazh përshëndeti djali i heroit legjendar Adem Jashari nga Kosova , Z. Lulzim Jashari. 5-Kontributi i Ushtrisë Shqiptare, drejtuesve të saj dhe veçanërisht i popullsisë së Tropojës, në kauzën e Adem Jasharit për Liri dhe dinjitet kombëtar. (Grupi i punës) Mark Qehaja, Imer Laçaj, Sejdi Shiqerukaj), referoi z.Imer Laçaj n/kryetar i shoqatës. 6-Video mesazh: Rrëfim ekskluziv i Komandantit të stërvitjes së Heroit Adem Jashari, nga Major Ylli Mici, njëkohësisht mik i familjes së Jasharëve. 7-Heroi që lindi në ditën e Flamurit dhe u bë Flamur i Lirisë, Kozeta Zylo.
8-Lufta shekullore për liri kundër shtetit fashist serb e cila kulmoi me rezistencën heroike dhe flijimin e familjes Jashari! Z.Agim Aliçkaj atdhetar dhe anëtar i Ligës shqiptaro amerikane që drejtohet nga kongresisti Joe Di Guardi.
Performuan dhe sollën emocione tek shikuesit pjesë të zgjedhura kushtuar Adem Jasharit artistët e mirënjohur Shaban Lajci dhe Tom Gjergji.
Pas kumtesave u vlerësuan me çmime mirënjohjeje si Ambasadori William Walker, z.Fran Shkreli, z.Ahmet dhe Bahrije Bytyqi, prindërit e vëllezërve Bytyqi të rënë për Liri dhe z.Pajazit Murtishi. Ato u dorëzuan nga z.Qemal Zylo, Mark Qehaja, Qerim dhe Blerim Gjocaj.
Z.David Tubiolo vlerësoi gjithashtu me proklamatë mirënjohjeje Shoqatën Shqiptaro Amerikane “Skënderbej”.

Programi artistik nga shkolla shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit

Pas kumtesave u organizua dreka festive për Ditën e Shenjtë të Flamurit dhe Ditëlindjen e Heroit legjendar Adem Jasharit.
Në këtë drekë përshëndetën kryetar i nderit të shoqatës Z. Bashkim Shehu dhe z.Sab Gashi aktivisti i njohur.
Programi artistik filloi me këngën: “Ty Flamur të duam shumë” nga kori i Shkollës Shqipe “Alba Life”.
Pas këngës së Flamurit u shfaq balelti “Arrëthyesi” nga artisti Klevis Tafaj solisti i parë në Teatrin “Ajkuna” New York së bashku me partneren e tij simpatike Kylie Brown. Arrëthyesi është një nga baletet më të famshme të botës, me muzikë nga Cajkovski, me autor shkrimtarin gjerman, Hoffman një romantik i fantazisë dhe horrorit gotik.
Vallen e Pavarësisë së Kosovës dhe të Tropojës e luajtën grupi i valleve të Shkollës Shqipe “Alba Life” nën drejtimin e mësuese Tafaj.
Programi u mbyll me Himnin e Shkollës Shqipe “Gjuha Shqipe Gjuha Jonë” me tekst nga K.Zylo dhe kompozuar nga P.Melo kënduar nga kori i Shkollës Shqipe “Alba Life” në Bronx nën drejtimin e mësuese Adelina Laçaj.
Falënderojmë koordinatorët Blerim Gjocaj, Arta Xhaferri, mësueset Mirvete Krasniqi Veselaj, Fatbardha Shiqerukaj, Jetona Reka si dhe artisten Valbona Peraj që së bashku me Majlinda Tafaj përgatitën nxënësit për këtë program tejet të bukur artistik.
Ushqimet e shijshme u servirën nga zotërinjtë Faton dhe Mirvete Zogiani si dhe familja e tij nga restoranti Moo Moo’s Steakhouse NJ.
Pjesëmarrësit u argëtuan nën tingujt e DJ-it drejtuar mjeshtërisht nga Bujar Sadikaj, Edmond Nikolla dhe këngëtarja e dashur Entela Ilirjani.
Aktiviteti u filmua me plot profesionalizëm dhe në transmetim direkt nga TV “Alba Life” me themelues z.Qemal Zylo dhe stafi i tij i përkushtuar si Valon Gërbeshi, Bujar Sadikaj dhe Elton Xhaferri.
Heroizmi i kësaj familje kombëtare do të dëgjohet dhe tregohet brez pas brezi, sidomos në Ditën e Shenjtë të Flamurit, ngase Adem Jashari ishte burri që lindi në Ditën e Flamurit dhe u bë Flamuri i Lirisë.
Për heroizmin e Jasharëve sa të kem frymë do të shkruaj dhe intepretoj midis të tjerash si:
Dashkam sonte ta trand botën,
Ngricën e lotit ta bëj krua,
Për Kombin, të ngre Flamurin,
Me Kosovën mish e thua…
Programin e moderoi autorja e shkrimit më lart Kozeta Zylo, shkrimtare, poete, publiciste, mësuese dhe bashkëthemeluese e Shkollave Shqipe në New York “Alba Life” Ambasador i Kombit.

20 Nëntor, 2021
Bronx, New York

blank

blank

  blank        

blank                                       

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank


blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
Send this to a friend