VOAL

VOAL

Zvicër: Kush propagandon në internet video të «Shtetit Islamik» ndiqet penalisht

October 5, 2015
blank

Komentet

blank

Dy socialistë bazelas në krye të Dhomave të Parlamentit Zviceran

Rastësisht, nga e hëna do të jetë radha e Eva Herzog (BS) dhe Eric Nussbaumer (BL) të kryesojnë përkatësisht Këshillin e Shteteve dhe Këshillin Kombëtar.

Dy socialistë, të dy nga Bazeli – një për çdo gjysmë kanton – do të drejtojnë Dhomat nga nesër, dita e parë e sesionit të dimrit dhe e legjislaturës së 52-të.

VOAL- Rastësisht, Eva Herzog, nga Basel-Stadt, në fakt do të zgjidhet në presidencën e Këshillit të Shteteve, ndërsa kolegu i saj partiak Eric Nussbaumer, i zgjedhur për Basel-Landschaft, do të kryesojë Këshillin Kombëtar. Të dy do të qëndrojnë në detyrë për një vit.

Qytetari i parë i ardhshëm i vendit, Nussbaumer, është 63 vjeç. Babai i tre fëmijëve, me profesion inxhinier, ka 16 vite prezencë në Nazionale pas tij ku u dallua veçanërisht në sektorët e energjisë dhe politikës europiane.

Aspekti pozitiv i pozicionit – shpjegoi ai për Keystone-ATS – janë kontaktet e shumta me jashtë, dialogu me parlamentet dhe qeveritë e tjera: me pak fjalë, një përvojë që nuk mund ta ketë në jetën normale politike.

Si një pro-evropian i bindur, pikat e forta të Nussbaumer janë afrimi i Zvicrës me BE-në dhe energjitë e rinovueshme, sektor në të cilin deputeti mund të mburret me përvojën e gjatë të fituar si konsulent për kompani të ndryshme në këtë sektor. Kundërshtarët e tij politikë e njohin moderimin dhe aftësinë e tij për të ndërtuar aleanca.

Sesioni dimëror fillon nesër

Nga kandidati i qeverisë në kryetar të Dhomës së Lartë

Nesër (e hënë) Eva Herzog duhet të zgjidhet gjithashtu në presidencën e Këshillit të Shteteve, një vit pas kandidaturës së saj pa fat për Këshillin Federal, kur u mund nga kolegia e saj e partisë nga Jura, Elisabeth Baume-Schneider për të pasuar Simonetta Sommarugan.

Ish-drejtoresha financiare e kantonit të saj, shtëpia e industrive të mëdha farmaceutike, 61-vjeçarja Herzog ka qëndruar në Dhomën e Kantoneve për katër vjet. Në Keystone-ATS ajo deklaroi se synon t’i transformojë shtetet në një “platformë për një Zvicër kozmopolite dhe urbane”. E zgjedhur për të zëvendësuar Anita Fetz në vitin 2019, interesat e Herzog variojnë nga marrëdhëniet me BE-në, taksat individuale, rregullimi bankar e deri te politikat arsimore, kërkimore dhe inovative.

Historiane e formuar, e martuar dhe nënë e dy fëmijëve, nuk i pëlqen të flasë për jetën e saj private. “Më duket emocionuese të shoh se si shoqëria po ndryshon – gjithashtu më bën të dëshiroj të ndihmoj në formësimin e saj.” rsi-eb

blank

Zvicër- Ftohtë dhe borë, më shumë probleme në binarët

Trafik i trazuar në Zvicrën lindore dhe me Gjermaninë, ndërsa hekurudha kthehet në normalitet pas disa problemeve – Rekord borë e freskët në disa lokacione

Bora dhe të ftohtit vazhdojnë të krijojnë probleme në veri të Alpeve, veçanërisht në trafikun hekurudhor.

VOAL- Mëngjesin e sotëm rrjeti i hekurudhave është ndërprerë për një kohë të gjatë në linjën Albula midis Thatis dhe Tiefencastel për shkak të një defekti në linjën e kontaktit. Megjithatë, në fund të mëngjesit, problemi u zgjidh dhe qarkullimi është normal në të gjithë rrjetin e Graubünden.

Trafiku hekurudhor, megjithatë, mbetet i ndërprerë të dielën, sërish për shkak të borës, në Zvicrën lindore. Në stacionin Rorschach (SG) lëvizja e trenit është e kufizuar për shkak të një defekti në linjën e kontaktit dhe asnjë tren nuk kalon midis Kreuzlingen (TG) dhe Constance, Gjermani.

Këtë e tregon FFS sipas së cilës është e kufizuar edhe linja St. Margrethen (SG)-Mynih. Sipas raporteve nga Deutsche Bahn, ndërprerjet në trafikun hekurudhor në Gjermaninë jugore do të vazhdojnë të paktën deri të hënën.

Sot në mëngjes, sipas FFS, lidhjet e trenave midis Schaffhausen dhe Singen, në shtetin gjerman të Baden-Württemberg, u ndërprenë gjithashtu për shkak të një peme të rënë.

Ftohtë dhe shumë borë, në disa raste edhe rekord

Në disa vende në Zvicër, aq shumë borë e re nuk është matur kurrë kaq herët sa në orët e fundit. Rekordin e thyen Elm (GL) me 48 centimetra dje në mëngjes, Chur me 28 centimetra dhe Zurich Fluntern me 26 centimetra. Këtë mëngjes e ka bërë të ditur shërbimi privat meteorologjik MeteoNews.

Edhe në fusha nata ishte shumë e ftohtë. Gjithashtu sipas MeteoNews, temperatura në Zyrih-Kloten ra në -12,9 gradë: hera e fundit që ishte kaq ftohtë ishte 14 shkurt 2021. Temperatura më e ulët në rrjetin e matjes ishte -22,9 gradë në Buffalora (GR), në Forno Kaloni.

Sipas SRF Meteo, pas orës 6.00 të ditës së sotme, merkuri shënoi gjithashtu -21.1 gradë Celsius në Samedan (GR), -20.6 gradë në La Brévine (NE) dhe -15 gradë në Arosa (GR).rsi-eb

blank

Murat Yakin: “Është një grup i mirë i balancuar me Gjermaninë favorite”

VOAL- Murat Yakin është i kënaqur me shortin e Euro 2024, i cili i ka rezervuar Zvicrës grupin me Gjermaninë, Skocinë dhe Hungarinë: “Mezi presim të dalim në fushë. Është një grup i mirë, të gjithë do të jenë sfida të mira. Do të jetë hera e parë që do të sfidojmë Gjermaninë në një kampionat evropian, jemi shumë të emocionuar. Gjermania është favorite, por ne do të përpiqemi të kualifikohemi në fazën e 16-të”.

Këto janë fjalët e drejtorit të ekipeve kombëtare, Pier Tami: “Jam shumë i kënaqur me grupin, është shumë i ekuilibruar, me një favorit të qartë që është Gjermania, që luan në shtëpi. Gjermanët nuk po shkojnë shumë mirë, por do ta shihni që do të jenë gati. Presim tri ndeshje shumë intensive. Nëse flasim për emrat, sigurisht që nuk janë me zë të lartë, por nëse shohim paraqitjet, Skocia mundi Spanjën dhe Hungaria përfundoi përpara Serbisë. Janë skuadra që janë përpara nesh për momentin. Nëse duam të shkojmë në raundin e 16-të, do të duhet të luajmë ndeshje të shkëlqyera, e dimë këtë, por ndoshta është për më të mirën”.rsi-eb

blank

Shqetësime të mëdha në gjysmën e Zvicrës për shkak të borës

 

VOAL- Reshjet e dendura të borës dje, të premten dhe gjatë natës së sotme, të shtunë, shkaktuan jo pak ndërprerje të qarkullimit në Zvicër. Në Graubynden, trafiku hekurudhor duhej të ndërpritej në disa vende me seksione të Hekurudhës Rhaetiane të bllokuara ose vetëm pjesërisht të aksesueshme.

Bora sërish në Graubynden ka shkaktuar disa aksidente rrugore. Mbrëmë në rrugët e Kurit kanë ndodhur aksidente të ndryshme: dy këmbësorë janë përplasur nga automjete në pika të ndryshme teksa kalonin rrugën në një vendkalim për këmbësorë. Më tej, një makinë është përplasur me murin e një shtëpie dhe një tjetër me një pemë të rrëzuar. Një drejtues mjeti ka mbetur i lënduar lehtë, ndërsa në aksidentet e tjera janë shkaktuar dëme materiale.

Çrregullime në trafikun hekurudhor ndërkombëtar

Disa shërbime ndërkombëtare të trenave u ndërprenë gjithashtu mëngjesin e sotëm. Trafiku hekurudhor ndërmjet Zvicrës dhe Gjermanisë është ndalur: linja për në Mynih është ndërprerë, ndërsa trafiku për në Shtutgart është kufizuar, bën të ditur Hekurudhat Federale Zvicerane (SBB). Në linjën nga Zyrihu në Mynih nëpërmjet St. Margrethen (SG), asnjë tren nga St. Margrethen nuk qarkullonte këtë mëngjes, sipas SBB. Trafiku hekurudhor nga Zyrihu nëpërmjet Schaffhausen në Shtutgart ishte i kufizuar nga Schaffhausen. Deutsche Bahn ka hedhur hipotezën se ndërprerja do të zgjasë të paktën deri në orën 12.00. Linja Constance-Kreuzlingen (TG) gjithashtu u ndërpre.

Për sa i përket trafikut ajror, fluturimet nga Zyrihu në Mynih, për shembull, u anuluan sepse operacionet e fluturimit në aeroportin e Mynihut u pezulluan të paktën deri në orën 12.00 për shkak të reshjeve të mëdha të borës.

Së fundi, ViaSuisse ju kujton se në Grisons A13 është i mbuluar me borë në veri të S. Bernadino dhe është i mbyllur për kamionët midis Thatis-Sud dhe kryqëzimit Bellinzona-Nord.
Gjithashtu në Graubünden, zinxhirët janë të detyrueshëm:
– në Wolfgang
– midis Chur dhe Lenzerheide
– midis Tiefencastel dhe Silvaplana
– midis Arosa dhe Chur
– dhe midis Ilanz dhe Reichenau

ViaSuisse gjithashtu raporton se për sa i përket trenave të transportit, stacionet e ngarkimit të Lötschberg në Kandersteg dhe Goppenstein janë të mbyllura për arsye sigurie.

Rruga Gran S. Bernardo – Martigny, ndërmjet Bourg-St-Bernard dhe Martigny-Croix në të dy drejtimet është gjithashtu e mbyllur për mjetet e rënda me rimorkio ose gjysmërimorkio për shkak të borës në rrugë.

Rrezik i fortë orteku në Graubynden dhe Valais

Së fundi, Instituti për Studimin e Borës dhe Orteqeve rrit ndërgjegjësimin për rrezikun e ortekëve në disa pjesë të Zvicrës. Në Graubünden dhe në jug të Valais, është në fuqi niveli i dytë më i lartë i paralajmërimit të ortekëve, niveli 4 (i fortë). Mbi 2200 metra, sasia e madhe e borës së freskët dhe akumulimet e shumta të borës së fryrë nga era janë “të paqëndrueshme”. Me erë veriore, herë shumë të forta, priten ortekë natyralë, herë “të mëdhenj”. Ata mund të përparojnë përgjatë shtigjeve tipike të ortekëve drejt vendndodhjeve më tej në rrjedhën e poshtme dhe të vënë në rrezik rrugët e ekspozuara të transportit.

Rreziku i ortekëve është i shënuar në pjesën më të madhe të Alpeve, me një paralajmërim të nivelit 3 në fuqi.

Me të kuqe zonat me rrezik të fortë orteku (shkalla 4), në portokalli me rrezik të theksuar (shkalla 3)

 

Rreth 40 fluturime të anuluara në aeroportin e Klotenit

Gjithashtu për shkak të reshjeve të borës mëngjesin e sotëm në aeroportin e Zyrihut janë anuluar 22 fluturime në nisje dhe 21 mbërritje. Ndër fluturimet e anuluara janë ato për në Londër, Berlin, Bruksel dhe Mynih.

Kjo tregohet në faqen e internetit të aeroportit të Zyrihut. Zëdhënësja e aeroportit Elena Stern tha për Keystone-ATS se shërbimet e dimrit ishin të zënë me pastrimin e borës gjatë gjithë natës. Pati edhe vonesa, pasi avionët duhej të çliroheshin nga akulli: një operacion që zgjat 20 deri në 40 minuta për avion.

Shërbimi meteorologjik SRF Meteo njoftoi mëngjesin e sotëm se në Zyrih-Kloten janë matur 15 cm borë të freskët gjatë natës. Aeroporti i Zyrihut rekomandon udhëtarët që të informohen për situatën rsi-eb

blank

Federata Zvicerane e Futbollit rinovon besimin e saj tek Murat Yakin

VOAL- Sinjali i fortë nga Federata Zvicerane, e cila me një komunikatë për media ripërtëri besimin te Murat Yakin, pas përfundimit të fushatës kualifikuese për garën e radhës kontinentale e cila kishte ngritur shumë dyshime dhe shqetësime. Kështu, 49-vjeçari nga Bazeli, siç e parashikon kontrata e tij, do të udhëheqë Zvicrën për Kampionatin e ardhshëm Evropian, i cili do të luhet verën e ardhshme në Gjermani. Përzgjedhësi, në detyrë që nga 9 gushti 2021 kur mori drejtimin nga Vladimir Petkovic, do të jetë i pranishëm të shtunën në Hamburg për shortin e grupeve të Euro 2024, ku përfaqësuesja e Zvicrës do të nisë nga vazo e katërt.

Pas kualifikimit në Kupën e Botës 2022, duke arritur në 1/8 e Katarit, duke mbetur në Grupin A të Ligës së Kombeve të UEFA-s, Yakin do të sulmojë më pas Euro 2024: “Ne do të bëjmë gjithçka që është e mundur për të qenë gati për të përfaqësuar me sukses vendin tonë në UEFA EURO. 2024. Për këtë arsye, në ditët dhe javët në vijim, ne do t’i hedhim një vështrim të vëmendshëm të gjitha fushave ku mund të përmirësohemi dhe të bëjmë ndryshime. Ne duam të hartojmë rrugën për të ardhmen”.

“Murati na ka treguar zgjidhje konkrete se si dëshiron ta çojë ekipin dhe stafin përpara”, thotë drejtori i kombëtares Pierluigi Tami. “Ai na bindi se ai ishte ende njeriu i duhur për rolin e trajnerit.” rsi-eb

blank

Këshilltarja federale parashikon se më 2024 do të ketë 28 000 kërkesa për azil, sikurse më 2023

 

Baume-Schneider vizitoi Chiasson më 6 nëntor

 

VOAL- Shefja e Departamentit Federal të Drejtësisë dhe Policisë, Elisabeth Baume-Schneider parashikon se rreth 28,000 kërkesa për azil do të dorëzohen në Zvicër në vitin 2024, si këtë vit, por kjo “me kusht që situata në Lindjen e Mesme, për shembull, nuk ju bën të ndryshojë plotësisht”.

Ajo përjashton kategorikisht procedurat e kontraktimit jashtë vendit dhe deklaron se Konfederata ka ende burime për një politikë humane të azilit. “Ne kemi etikë dhe shtet ligjor”, deklaron këshilltarja socialiste federal në një intervistë të publikuar nga NZZ am Sonntag. “Ne nuk mund të ndjekim një politikë simbolike që nuk është në përputhje me bazat tona ligjore.”

Ajo pranon se një pjesë e popullsisë është e shqetësuar, por gjithashtu pohon se njerëzit janë ende shumë mbështetës dhe të gatshëm të punojnë shumë për refugjatët. Dhe pavarësisht ardhjeve të shumta, Chiasso nuk mund të krahasohet me Lampedusan, tha ai.

Aktualisht janë 15 mijë kërkesa për azil që nuk janë shqyrtuar, ndërsa normalisht janë 4000. “Ne me të vërtetë duhet të dalim nga regjimi i urgjencës,” thotë ajo. rsi-eb

blank

Lara Gut-Behrami është gjigante edhe në Killington

VOAL- Dy gjigantë në sezon dhe dy fitore për një Lara Gut-Behrami mahnitëse. Vula e 39-të e Kupës së Botës në karrierën e saj erdhi në Killington, ku pilotja e Tiçinos tregoi një vrapim të dytë të bujshëm si në Sölden, duke u larguar më shumë se gjysmë sekonde nga Alice Robinson dhe Sara Hector, të dyja përpara (me më pak se një të dhjetën) 32-vjeçares nga Comano në pistën e parë, nuk mundën ta përsërisnin veten, duke pësuar një boshllëk të madh në vijën e finishit me suedezen madje të dëbuar nga podiumi nga Mikaela Shiffrin.

Asnjë garuese tjetër zvicerane nuk arriti të hyjë në top 10. Michelle Gisin përfundoi në vendin e 13-të me 2″77, Wendy Holdener në të 23-tin dhe Simone Wild në të 25-tën, me boshllëqe prej më shumë se 3 sekondash nga një Gut-Behrami gjigante, e cila me 200 padyshim që kryeson renditjen e specialiteteve (+80 mbi Federica Brignone) dhe pas Mikaela Shiffrin (250 pikë) në përgjithësi.rsi-eb

blank

Pasuesit e Berset, PS fokusohet te Jon Pult dhe Beat Jans

VOAL- Grupi parlamentar i Partisë Socialiste (PS) ka zgjedhur kë do të propozojë zyrtarisht për të pasuar Alain Berset në Këshillin Federal: në “biletën” e partisë, siç u njoftua të shtunën pasdite në Bernë, përfshin këshilltarin kombëtar të Graubünden, Jon Pult dhe këshilltari shtetëror i qytetit të Bazelit Beat Jans.

Zgjedhjet për rinovimin e Qeverisë do të zhvillohen nën kupolën e Pallatit Federal më 13 dhjetor. Berset, aktualisht President i Konfederatës dhe kreu i Departamentit Federal të Brendshëm, kishte njoftuar muajt e fundit se nuk do të kërkonte një mandat të ri.

Emrat e dy politikanëve u zbuluan nga bashkëkryetarët e grupit parlamentar Samira Marti dhe Samuel Bendahan, pas një procesi zgjedhor më të gjatë se sa pritej. Fillimisht mediat u thirrën në orën 12.30, më në fund vendimi u komunikua pas orës 15.00.

Jans, këshilltar shtetëror i qytetit të Baselit, ka siguruar se do të bëjë të pamundurën për të bindur Asamblenë Federale në 13 dhjetor. “Nuk e kam menduar kurrë në jetën time se do të isha kandidat për Këshillin Federal”.

Këshilltari kombëtar i Graubünden Jon Pult gjithashtu do të punojë shumë, tha ai. Nëse ai zgjidhet në qeveri, ai synon të punojë për të forcuar diversitetin dhe kohezionin e Zvicrës.

“Ne kemi nevojë për një zë të dytë të fortë në qeveri”

Beat Jans dhe Jon Pult janë dy kandidatë “jashtëzakonisht kompetentë dhe të përkushtuar”, sipas bashkëpresidentëve të PS. Kandidatura e tyre është një “zgjedhje e fortë” në favor të Zvicrës sociale.

Vitet e ardhshme do të jenë të vështira”, deklaroi këshilltari kombëtar Mattea Meyer. Partia Popullore dhe FDP kanë shumicën në Këshillin Federal dhe janë të vendosur të përdorin pushtetin e tyre, shtoi ai.

Në këtë kontekst, është “thelbësore” që të kemi një zë të dytë të fortë në qeveri, përkrah Elisabeth Baume-Schneider, për të mbrojtur Zvicrën sociale, shtoi ai. Sipas mendimit të tij, të dy Beat Jans dhe Jon Pult janë të aftë ta bëjnë këtë.

Grupi socialist në dhomat federale vazhdoi me gjithsej 18 raunde zgjedhjesh për të caktuar dy kandidatët zyrtarë për zgjedhjen e pasuesit të Alain Berset në Këshillin Federal. Për të parën nga dy vendet në “biletë”, Beat Jans u caktua pas dhjetë raundeve, për të dytin Jon Pult pas tetë.

Në sondazhet e fundit, presidenti i qeverisë kantonale të Basel-Stadt Jans dhe këshilltari kombëtar i Graubünden Pult rrëzuan përkatësisht këshilltaren shtetërore të Bernës Evi Allemann dhe këshilltarin kombëtar të Vaud Roger Nordmann.

Ja çfarë del nga procesverbali i grupit të PS-së, një kopje të të cilit e ka siguruar Keystone-ATS. Sipas dokumentit, Jans mori 29 vota në raundin e dhjetë, Allemann 20. Këshilltari i shteteve të Zyrihut Daniel Jositsch u eliminua i pari në votimin e tretë, Këshilltari Kombëtar Bernez Matthias Aebischer në të shtatën, Pult në të tetin dhe Nordmann në votim i nënti.

Në zgjedhjet për vendin e dytë, Jositsch ishte sërish i pari që u eliminua në raundin e pestë, i ndjekur nga Aebischer në të gjashtin dhe Allemann në të shtatën. Në fund, Pult fitoi me 27 vota ndaj Nordmann, i cili mori 22 vota.rsi-eb

blank

Alain Berset bën homazhe për viktimat e masakrës së Buçës

 

Presidenti i Konfederatës Alain Berset mbërriti në Ukrainë të shtunën në mëngjes. Për këtë vizitë shtetërore, e cila mbeti konfidenciale deri në momentin e fundit, ai u prit së bashku me delegacionin e tij nga disa zyrtarë ukrainas në stacionin Nemishaieve, ku mbërriti me një tren special të natës.

Këshilltari federal nderoi viktimat e masakrës së Buçës – të kryer nga ushtria ruse në pranverën e vitit 2022 – duke vendosur një kurorë me lule në vendin që konsiderohet skena e masakrës kryesore të civilëve të kryer nga trupat ruse në javët e para. pas pushtimit.

Në ditët pas mizorive të Buçës, dëshmitë dhe imazhet arritën në botë, duke shkaktuar bujë. Megjithëse dokumentet u konsideruan të mallkuara, rusët mohuan çdo përfshirje dhe pretenduan se ato ndodhën pas largimit të trupave të tyre më 31 mars.

 

Berset më pas bëri homazhe për viktimat e urisë në Holodomor, e cila vrau disa milionë njerëz në Ukrainën e atëhershme Sovjetike midis 1932 dhe 1933. Ai vendosi një qiri në memorialin e Kievit në shoqërinë e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe gruas së tij.

Ky vit shënon 90 vjetorin e tragjedisë së Holodomorit, zisë së tmerrshme të bukës, e cilësuar në vitin 2008 si krim kundër njerëzimit nga Parlamenti Evropian.

Pas përkujtimeve, Presidenti i Konfederatës do të zhvillojë një bisedë me Volodymyr Zelensky gjatë ditës dhe do të marrë pjesë në një samit ndërkombëtar ushqimor që synon garantimin e shitjeve për drithërat ukrainas pavarësisht bllokadës ruse.

Kievi sulmoi gjatë natës

Ndërkohë, sipas burimeve ukrainase, Rusia ka sulmuar sërish Kievin me dronë mbrëmjen e së premtes. Për pasojë kanë shpërthyer zjarre në zonat pranë dhe disa persona kanë mbetur të plagosur. Kryebashkiaku Vitaliy Klitschko shkroi në Telegram se, në lagjen Dniprovskyi, mbeturinat nga një dron goditën një ndërtesë apartamentesh. rsi-eb

blank

Presidenti Berset: “Zvicra gjithmonë përkrah Ukrainës”

 

“Zvicra mbetet në anën e Ukrainës edhe në këto kohë krizash të shumta”, siguroi presidenti Alain Berset homologun e tij Volodymyr Zelensky në Kiev të shtunën.

Pak më shumë se një vit pas vizitës në Kiev të Ignazio Cassis, atëherë President i Konfederatës, Alain Berset ndoqi hapat e ministrit aktual të Punëve të Jashtme për të marrë një ide të drejtpërdrejtë të situatës në terren.

Gjatë takimit kokë më kokë me Zelensky, i cili zgjati rreth 45 minuta, Këshilltari Federal i përsëriti presidentit ukrainas se ai mund të llogarisë në solidaritetin e Zvicrës “në një afat të gjatë”.

Në fund të takimit ishte menduar të mbahej një konferencë për shtyp, por ajo u anulua për shkak të një alarmi raketash. Berset u dërgua në siguri, raportoi një reporter i Keystone-ATS.

Kjo mbështetje zvicerane nuk vihet në dyshim nga “krizat e shumta paralele” nga të cilat vuan planeti, tha Berset, i prirur për të demonstruar se Konfederata synon të vazhdojë të angazhohet në fushë dhe në prapaskenë, edhe nëse në qendër të vëmendjes është tani një pak më pak i fokusuar në këtë rajon.

Berset shfrytëzoi rastin për të marrë pjesë në një samit ndërkombëtar për drithërat, që synon krijimin e “korridoreve” dhe rrugëve për dërgimin e drithërave të çmuara ukrainase në vendet në nevojë. Pavarësisht bllokadës ruse.

Zvicra ka qëndruar në solidaritet me Ukrainën që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt 2022, një agresion të cilin e ka dënuar në disa raste, duke mbështetur sanksionet e Bashkimit Evropian (BE) kundër Rusisë.rsi-eb

blank

Vizitë surprizë e Alain Berset në Ukrainë

VOAL- Presidenti i Konfederatës do të takohet me homologun e tij Volodymyr Zelensky dhe do të marrë pjesë në një samit ndërkombëtar për sigurinë ushqimore

Presidenti i Konfederatës Alain Berset mbërriti të shtunën në mëngjes në Nemishaieve, afër Bucha, për një vizitë rreth dymbëdhjetë orë në Ukrainë, ku do të takohet me homologun e tij Volodymyr Zelensky dhe do të marrë pjesë në një samit ndërkombëtar për sigurinë ushqimore.

Për këtë vizitë shtetërore, e cila mbeti konfidenciale deri në momentin e fundit, Këshilltari Federal dhe delegacioni i tij u mirëpritën nga disa zyrtarë ukrainas në stacionin Nemishaieve. Berset mbërriti me një tren special nate.

Kievi sulmoi gjatë natës

Ndërkohë, sipas burimeve ukrainase, Rusia ka sulmuar sërish Kievin me dronë mbrëmjen e së premtes. Për pasojë kanë shpërthyer zjarre në zonat pranë dhe disa persona kanë mbetur të plagosur. Kryebashkiaku Vitaliy Klitschko shkroi në Telegram se, në lagjen Dniprovskyi, mbeturinat nga një dron goditën një ndërtesë apartamentesh.rsi-eb

blank

Flet dëshmitari i fundit i vrasjes së John F. Kennedy

 

Nga Massimiliano Herber, korrespondent i RSI në Shtetet e Bashkuara

Në tavolinën e shtëpisë së tij në Ohio, Paul Landis, tashmë 88 vjeç, ka rregulluar tashmë fotografitë më të dashura për të. Ajo e Jacqueline Kennedy e kompletuar me përkushtim; ato me John John, me Caroline mbi kalë dhe të shtëna të tjera gjatë udhëtimit në Itali pas Jackie në 1962. Dhe më pas, më i madhi bardh e zi, ai i procesionit funeral të Presidentit John Fitzgerald Kennedy më 25 nëntor 1963 në Uashington.

Nga viti 1959 deri në vitin 1964, Paul Landis ishte agjent i Shërbimit Sekret Amerikan. Që nga viti 1961 ai ka qenë përgjegjës për sigurinë e fëmijëve të presidentit në fillim dhe më pas të gruas së tij. Duke pasur parasysh moshën e tij të re, emri i tij i koduar ishte “Debut”. Ishte puna e tij e ëndrrave, rrëfen ai, më pas u bë një makth. Më 22 nëntor 1963, Paul u caktua të ndiqte udhëtimin e çiftit presidencial në Dallas: “Po ndiqja limuzinën e Presidentit, isha 25, 30 këmbë [shënimi i redaktorit: 7, 9 metra] larg tij,” kujton ai, duke u bërë dëshmitar i tmerrit. “Ajo që pashë dhe vazhdova të rijetoja për muaj e vite më pas,” thotë Landis për RSI, “ishte koka e Presidentit duke shpërthyer… si në një video që luhet vazhdimisht.”

 

Momentet pas tre goditjeve janë të furishme. Ka kaos në spitalin Parkland në Dallas, por pas gati gjashtëdhjetë vitesh heshtje në një libër të botuar së fundmi – The Final Witness – Paul Landis ka zbuluar një detaj që ndryshon nga versioni zyrtar i vrasjes së Presidentit të krijuar nga Komisioni Warren. Ish-agjenti sekret kujton se kishte marrë një plumb në sediljet e pasme të limuzinës presidenciale dhe më pas e kishte lënë në barelë ku JFK ishte i pajetë. “Unë thjesht doja që ato prova të mos zhdukeshin, të mos përfundonin në duart e gjuetarëve të suvenireve apo çfarëdo tjetër, dhe sapo e lashë pranë presidentit u ndjeva i çliruar”.

 

Landis nuk u mor kurrë në pyetje nga komisioni hetimor i porositur nga Shtëpia e Bardhë dhe detajet nuk u zbuluan kurrë në raportet e punës të përpiluara në atë kohë. Zbulimi i një plumbi në pjesën e pasme të makinës (dhe për rrjedhojë nuk dilte nga trupi i guvernatorit teksan Connelly, i cili gjithashtu mbeti i plagosur) hedh poshtë teorinë e “plumbit magjik”, goditjen, trajektorja e çuditshme e së cilës goditi si Kenedin ashtu edhe për më tepër. , thekson Guvernatori. Dhe për këtë arsye do të vinte në pikëpyetje përfundimin e një sulmuesi të vetëm dhe personit të vetëm përgjegjës për vdekjen e JFK, Lee Harvey Oswald.

Dedikimi i Jackie Kennedy: “Faleminderit për ndihmën tuaj për të gjithë ne gjatë këtyre tre viteve”

 

Por shkrimi i librit, i cili filloi gati dhjetë vjet më parë, ka një vlerë qetësuese dhe katartike për Paul Landis. Disa muaj pas vrasjes së Kenedit, 28-vjeçari në atë kohë nga Ohio u largua nga Shërbimi Sekret. Ai ishte ende në tronditje dhe, për dekada të tëra, ai kurrë nuk donte të fliste për atë ditë në Dallas ose të lexonte ose të zbulonte se çfarë ndodhi. Pas një jete mes Nju Jorkut dhe Cleveland-it dhe një karriere në sektorin e pasurive të paluajtshme, vetëm duke shfletuar një libër të marrë me rastin e pesëdhjetëvjetorit të vdekjes së Kenedit, Landis kuptoi disa mospërputhje dhe nevojën për t’u marrë me historinë e tij dhe kujtesën tuaj. Çfarë donte të harronte, e pyes, çfarë përfaqëson ajo ditë, pyes, një shpresë e zhdukur, një dështim profesional apo diçka tjetër…? “Të gjithë ata që ishin atje vuajtën në heshtje,” u përgjigj ai, ende i tronditur, “duhej të rezistonim. Tani duke parë prapa mendoj se është gabimi më i madh që kam bërë ndonjëherë. Por ne ishim agjentë të Shërbimit Sekret. Duhet të ishim të ashpër. Nuk mund të ndiheshim kështu”. Aq sa kur mbaroi së shkruari librin rrëfen se qau “për dhjetë minuta të mira… Uau! Nuk mendoja se kisha mbajtur kaq shumë emocione për kaq shumë kohë”.

Ai nuk beson se zbulimet e tij mund të rihapin çështjen JFK, por pas gjashtëdhjetë vitesh kapitulli më i dhimbshëm i jetës së tij është mbyllur për të.


Send this to a friend