VOAL

VOAL

Please Wait ...
0%

Vuçiq takohet me Putinin në Soçi, biseduan rreth Kosovës

By | November 25, 2021
blank

Komentet

blank

Tubacioni TAP shpërndau 8.1 miliard metër kub gaz që nga fillimi i tij një vit më parë

Ankara

Gazsjellësi Trans Adriatik (TAP) transportoi 8.1 miliardë metra kub (bcm) gaz natyror në Evropë që nga fillimi i funksionimit të saj më 31 dhjetor 2020 deri më 31 dhjetor të vitit të kaluar, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në llogarinë e saj në twitter, TAP njoftoi se nga ky kapacitet total mbi 6.8 bcm arritën në Itali, ndërsa rreth 1.2 bcm u dërguan në Greqi dhe Bullgari.

TAP është një pjesë thelbësore e Korridorit Jugor të Gazit, duke ofruar një rrugë transporti të drejtpërdrejtë dhe me kosto efektive për në vendet e Evropës Juglindore dhe më gjerë.

Gazsjellësi transporton gaz natyror nga pellgu i Kaspikut në Evropë, duke u lidhur me Gazsjellësin Trans Anatolian (TANAP) në kufirin greko-turk, e cila kalon përmes Greqisë veriore, Shqipërisë dhe Detit Adriatik përpara se të dalë në brigjet e Italisë jugore për t’u lidhur me rrjetin italian të gazit natyror.

blank

Të dhënat e fundit për aksidentin në Serbi: 16 mërgimtarë u lënduan, morën trajtim mjekësor dhe vazhduan rrugën

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD), njofton se qytetarët e aksidentuar në mbrëmjen e së martës në Krushevc të Serbisë, të cilët po udhëtonin tranzit me autobusë drejt Sllovenisë, kanë vazhduar udhëtimin e tyre pas marrjes së trajtimit mjekësor.

Siç njofton MPJD, nga ky grup, një udhëtare nuk e ka vazhduar udhëtimin me vetëdëshirë dhe është në pritje të transportit privat.

Tutje, në njoftimin dërguar mediave, thuhet se nga vizitat dhe bashkëbisedimi me të lënduar, në autobus me rastin e aksidentit kanë qenë 78 udhëtarë dhe prej tyre 16 kanë pranuar trajtim mjekësor si pasojë e lëndimeve.

“MPJD-ja me të pranuar informacionin, përmes Zyrës Ndërlidhëse në Beograd ka komunikuar me autoritetet për ngjarjen dhe për të lënduarit dhe zyrtarët nga Zyra jonë Ndërlidhëse kanë dalë në vendin e ngjarjes. Në funksion të ofrimit të asistencës dhe përkujdesjes institucionale, zyrtarët tanë i kanë vizituar të lënduarit edhe në Qendrën Spitalore”, thuhet në njoftim.

“MPJD-ja falënderon autoritetet në vendin e ngjarjes për asistencën dhe trajtimin mjekësorë të të lënduarve”, përfundon njoftimi i tyre.

blank

Shënohen incidente dhe provokime përpara ditës jokushtetuese të Republika Srpskas në Bosnjë

Sarajevë

Incidente, provokime dhe fyerje ndaj joserbëve dhe boshnjakëve u regjistruan në disa qytete, duke përfshirë Gacko, Foça, Prijedor, Brçko dhe Janja, në prag të kremtimit të Ditës antikushtetuese të Republikës Srpska, një entitet në Bosnje dhe Hercegovinë (BeH), raporton Anadolu Agency (AA).

Në distriktin Brcko të BeH-së janë regjistruar disa incidente dhe në njërën prej tyre tifozët e grupit “Sindikat” mbrëmjen e së shtunës kanë bërë një kortezh me pishtarë në bulevard, për shkak të së cilës qarkullimi është bllokuar për një periudhë të caktuar.

Anëtarët e të njëjtit grup tifozësh ndriçuan një ndërtesë me imazhin e Shën Stefanit, të cilin ata e konsiderojnë si “mbrojtësin e entitetit të RS”. Gjithashtu, në Brçko u shkatërruan sërish mbishkrimet kushtuar viktimave të gjenocidit të Srebrenicës.

Ditët e mëparshme incidente dhe provokime të ngjashme drejtuar boshnjakëve u regjistruan edhe në disa qytete të tjera në entitetin e Republika Srpskas të BeH-së.

Të shtunën në Prijedor, një grup i madh njerëzish kënduan këngë në rrugët e qytetit për nder të Ratko Mlladiç-it, i dënuar për krime lufte. Gjithashtu në rrjetet sociale është shfaqur një video në të cilën një grup njerëzish me flamuj ecin nëpër Prijedor dhe këndojnë “Gjeneral, faleminderit nënës tuaj” duke brohoritur emrin e Ratko Mlladiç-it, njërit prej të dënuarve për gjenocidin në Podrinje.

Po ashtu, në Foçë u shpalosën flamuj për nder të të dënuarit për krime lufte Mlladiç, ndërsa në Gacko nga altoparlanti u lëshua këngë e quajtur “Nuk të dua Alija, sepse je i egër”, që nxit urrejtjen dhe intolerancën ndëretnike.

Të enjten, u dëgjuan të shtëna me armë zjarri para xhamisë Atik në Janja dhe sipas dëshmitarëve okularë, meshkuj nga një kolonë makinash që u ndalën në autostradën Bijeljina-Zvornik fyenin në bazë kombëtare besimtarët që ktheheshin nga lutjet e sabahut. Të shtëna në ajër u lëshuan dhe fjalë të rënda fashisto-shoviniste u shqiptuan nga një grup meshkujsh që transportonin një pemë Krishtlindjesh në makinat e tyre.

Incidenti u raportua në Ministrinë e Brendshme të RS dhe boshnjakët në Janja thanë se ishin të mërzitur dhe të indinjuar nga provokimet, fyerjet dhe kërcënimet.

Entiteti Republika Srpska feston Ditën e RS-së çdo vit më 9 janar, pavarësisht vendimeve të Gjykatës Kushtetuese të Bosnje e Hercegovinës që e shpallin atë jokushtetues. Më 9 janar të vitit 1992, Kuvendi i vetëshpallur i Popullit Serb në Sarajevë miratoi “Deklaratën për Shpalljen e Republikës së popullit serb të Bosnjë e Hercegovinës”.

Gjykata Kushtetuese e BeH-së vendosi në nëntor të vitit 2015 dhe mars të vitit 2019 se festa ishte “jokushtetuese dhe në kundërshtim me konventën ndërkombëtare për eliminimin e të gjitha formave të diskriminimit racor dhe në kundërshtim me protokollin e Konventës Evropiane për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut dhe Liritë Themelore”.

blank

Serbia lavdërohet me armë të reja të blera nga Rusia

RFE/RL

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka njoftuar për një dërgesë të re të armëve nga Rusia megjithë frikën se investimi i madh i shtetit në ushtri mund të dërgojë në tensione të reja në rajon.

Vuçiq mori pjesë në trajnim të ushtrisë në një bazë ushtarake afër Beogradit në të cilin ushtrim u përfshinë raketa anti-tanke “Kornet” që i kanë blerë së fundmi, raporton AP.

“Jam i gëzuar që ushtarët tanë janë të kënaqur për blerjet e Kornetëve nga Rusia. Është ndoshta një ndër armët më të mira anti-tank në botë”, tha Vuçiq.

Ai tha se “Kornetët janë një mjet i rëndësishëm mbrojtës për të larguar ndonjë agresion të mundshëm ndaj shtetit”.

Serbia së fundmi është akuzuar se se po punon me Rusinë për të destabilizuar fqinjët: Bosnjën, Malin e Zi dhe Kosovën.

Së fundmi, Serbia është armatosur kryesisht me aeroplanë ushtarakë rusë dhe kinezë, dronë dhe sisteme anti-raketore.

Në muajt e fundit, Rusia i ka dhënë Serbisë 30 tanke luftarake dhe 30 transportues të blinduar.

Serbia gjithashtu ka blerë sistemin ajror të mbrojtjes të sofistikuar nga Rusia si dhe helikopterë transportues dhe dronë nga Kina.

Vuçiq tha të hënën se Serbia “mbetet në rrugën e saj evropiane” por shtoi se do të vazhdojë të ushqejë lidhjet miqësore me Rusinë dhe Kinën.

Për t’u bashkuar me BE-në, Serbia ka nevojë për mbështetjen e të gjitha vendeve anëtare të BE-së, por qeveria ka mbajtur marrëdhënie të ftohta me vendin tjetër ballkanik, Kroacinë, anëtari i fundit i ri i pranuar në bllok.

Kroacia, e cila është gjithashtu anëtare e NATO-s, është në një mini garë armatimi me Serbinë, e cila së fundmi ka marrë gjashtë avionë luftarakë MiG-29 të përdorur nga Rusia dhe katër të tjerë të këtij lloji nga Bjellorusia. Në nëntor, qeveria kroate njoftoi blerjen e 12 avionëve luftarakë Rafale nga Franca.

blank

Trifonov: Bullgaria ia heq veton Shkupit nëse SHBA ua heq vizat bullgarëve

Isuf Kadriu

Një nga liderët e koalicionit qeveritar në Bullgari, Slavi Trifunov, i partisë “Ka një popull të tillë” ka thënë se Sofja mund të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut, nëse Shtetet e Bashkuara heqin vizat për shtetasit bullgarë.

“Nëse amerikanët duan aq shumë që Maqedonia e Veriut të jetë në Bashkimin Evropian, qytetarët e Bullgarisë, si dhe qytetarët e shumicës së vendeve të Bashkimit Evropian, nuk duhet të kenë nevojë për viza për të shkuar në Amerikë”, tha Trifonov, prezantues i njohur televiziv.

Ai heqjen e vetos e ka kushtëzuar edhe me kërkesën që Bullgaria të bëhet menjëherë anëtare e zonës Shengen.

“Edhe ne duhet të jemi evropianë. Tani jemi më pak evropianë se evropianët e vërtetë. Kështu që, unë kërkoj që menjëherë të jemi pjesë e zonës Shengen dhe të mos ketë viza për Amerikë”, ka shkruar Trifonov në rrjetet sociale.

Përmbushja e këtyre dy kushteve nga SHBA-ja dhe BE-ja, si dhe përmbushja e Marrëveshjes për fqinjësi të mirë nga Maqedonia, sipas Trifonovit, do të mjaftojnë që Bullgaria të lejojë Maqedoninë e Veriut të fillojë negociatat për anëtarësim në BE.

Ai bëri të ditur se më 10 janar do të mbahet takim këshillues për Maqedoninë e Veriut me presidentin bullgar, Rumen Radev.

Ai nuk tha drejtpërdrejt nëse partia e tij do ta dorëzojë zyrtarisht propozimin, por tha se “të gjithë po u bëjnë presion që të dorëzohen” lidhur me kontestin me Maqedoninë e Veriut.

Trifonov ka shprehur habinë se si është e mundur që “qindra mijëra maqedonas kanë pasaporta bullgare” dhe në të njëjtën kohë të ketë “urrejtje ndaj bullgarëve në Maqedoninë e Veriut”.

“Librat tuaj të historisë thonë se bullgarët janë fashistë. Pra, ju vetë jeni fashistë”, ka thënë mes tjerash Trifonov.

Bullgaria, si shtet anëtar i BE-së, në nëntor të vitit 2019 ka vendosur veton për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit evropian të Maqedonisë së Veriut, duke kërkuar fillimisht arritjen e një marrëveshjeje për gjuhën e identitetin maqedonas, që sipas Sofjes kanë “rrënjë bullgare”.

Maqedonia e Veriut shpreson se në gjashtë muajt e parë të vitit 2022 mund të arrihet zgjidhje, bazuar në një plan të kryeministrit të ri bullgar, Kiril Petkov që dy vendet të formojnë grupe punuese për të biseduar edhe për çështjet si: ekonomia, infrastruktura, shëndetësia e çështje tjera.

blank

Video skandaloze- Policët serbë festojnë me këngë e lavde për gjenocidin në Srebrenicë, reagon ashpër deputeti shqiptar

Një video e punonjësve të Drejtorisë së Policisë së Pribojit në Serbi, që dëgjohen duke kënduar këngë që u kushtohen çetnikëve serbë që kryen krime në Kroaci dhe Bosnjë e Hercegovinë gjatë presidencës së Sllobodan Millosheviç, është cilësuar si skandaloze. Ne video ata i thurin lavde gjenocidit të Srebrenicës dhe bëjnë thirrje për krime të reja ndaj minoriteteve pakicë në Serbi.

Sipas sandzakpress.rs, videon e ka publikuar në Facebook njëri prej policëve nga Priboj i Serbisë dhe është realizuar në një restorant gjatë festës së Vitit të Ri.

Kujtojmë se Priboj është një mjedis multietnik, ku gjatë luftës në Bosnje, edhe kundër qytetarëve boshnjakë të kësaj komune të Sanxhakut janë bërë krime të tmerrshme për të cilat askush nuk ka marrë përgjegjësi.

Gjatë viteve 90 të shekullit të kaluar, policët serbë frymëzoheshin me vargje të tilla për të kryer gjenocid edhe në Kosovë.

Për këtë ka reaguar edhe deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi. Sipas tij, këngët e policëve për Srebrenicë të re në Sanxhak janë fytyra e vërtetë e Serbisë së Vulinit dhe Vuçiçit.

“Këngët e policëve për Srebrenicë të re në Sanxhak janë fytyra e vërtetë e Serbisë së Vulinit dhe Vuçiçit.

“O Pazar – Vukovari i ri, oj Sjenicë – Srebrenicë e re”. Këto janë vargjet të cilët gjatë festimit të vitit të ri i kënduan disa pjesëtarë të policisë që veprojnë në zonën e Sanxhakut. Ato i publikuan me krenari edhe në rrjetet e tyre sociale. Sigurisht.

Çfarë të pritet nga polici kur Ministri i tij mohon çdo ditë gjenocidin e Srebrenicës, me heshtjen miratuese të Presidentit Vuçiç. Këngët e policëve në Sanxhak janë fytyra e vërtetë e Serbisë së Vulinit dhe Vuçiçit”, ka shkruar Kamberi.

blank

blank

Diaspora dërgoi 8,5 miliardë euro remitenca në vendet e rajonit

Shkup

Të dhënat e Zyrës së Statistikave të BE-së (Eurostat) tregojnë se në vitin 2020, nga vendet e Bashkimit Evropian janë dërguar mbi 8,5 miliardë euro drejt shteteve të Ballkanit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gjatë vitit 2020, diaspora ka dërguar 361 milionë euro në Maqedoninë e Veriut, që është 3,4 për qind nga Prodhimi Bruto i Brendshëm (PBB) i vendit. Kjo është vlera më e ulët nëse krahasohet me të dhënat e vendeve të rajonit.

Nga rajoni, remitencat nga jashtë janë më të mëdha në Serbi dhe arrijnë në rreth 3,37 miliardë euro, që është 7,2 për qind e PBB-së së vendit.

Pas Serbisë, diaspora nga BE dërgoi më shumë para në Bosnje e Hercegovinë – 1,63 miliard euro (9,3 për qind të PBB-së), e ndjekur nga Shqipëria – 1,27 miliard euro (9,8 për qind të PBB-së), Kosova – 1,25 miliard euro (18,5 për qind të PBB-së) dhe Mali i Zi – 524 milionë euro (12,5 për qind të PBB-së).

Brenda BE-së, sipas të dhënave të Eurostat, varësinë më të madhe nga remitencat nga jashtë në vitin 2020 e kishte Kroacia – 7,3 për qind të PBB-së; Letonia – 3,2 për qind të PBB-së dhe Rumania – 3,1 për qind.

Të dhënat e Eurostat-it tregojnë gjithashtu se në vitin 2020 fluksi i parave të dërguara nga rezidentët e BE-së drejt vendeve jashtë BE-së si remitenca arriti në 34,1 miliardë euro, një rritje prej 3 për qind krahasuar me 33,2 miliardë euro në 2019-ën.

Shuma e parave të hyra në BE në vitin 2020 është 12 miliardë euro. Kjo është një rënie prej 6 për qind, krahasuar me 12,8 miliardë euro në vitin 2019.

blank

Akademiku boshnjak Sidran: Kosova i shpëtoi gjenocidit dhe u bë shtet, në Bosnjë kërkojnë shtet ata që bënë gjenocid

Shkrimtari, akademiku dhe skenaristi boshnjak, Abdullah Sidran tha se anëtari serb i Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës, Milorad Dodik po sillet sipas planeve të ekspertëve të Beogradit.

“Mendoj se ekspertët nga Beogradi e edukuan Dodikun në këtë mënyrë”, thotë Sidran, i cili bëri një dallim mes Kosovës dhe Bosnjës, transmeton Gazeta Express.

“Dallimi në mes Bosnjës dhe Kosovës është se Kosova fitoi të drejtën e pavarësisë për shkak se u përball me një tentativë gjenocidi dhe ata që i shpëtuan tentim-gjenocidit kanë të drejtë të shkëputen, ndërsa në Bosnjë shkëputjen e kërkojnë ata që kanë kryer gjenocid”, tha ai në një emision televiziv, shkruajnë mediat boshnjake.

Për situatën në Bosnjë, Sidran tha se rrethanat nuk janë aspak të lehta. Sipas tij, këshilli i intelektualëve boshnjakë është adresa për ta trajtuar situatën.

I pyetur nëse është koha për të thirrur një seancë më parlamentin boshnjak, Sidran tha:

“Kjo është pyetja kryesore. Ideja është që gjithçka të shkojë në mënyrë multietnike dhe shtetërore dhe kështu do të shkojë, ne nuk kemi nevojë vetëm për boshnjakët”, tha ai.

Anëtari serb i Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës, Milorad Dodik kërcënoi hapur të mërkurën se do ta ndalojë punën e organeve gjyqësore shtetërore në territorin e Republika Srpskas dhe se ligjet e RS do të miratohen brenda një muaji për t’i legalizuar përpjekjet e para konkrete për shkëputjen nga Bosnja.

Dodik sulmoi vendet e Evropës Perëndimore dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe u tha qeverive të këtyre vendeve se ato janë jodemokratike dhe se politikat e tyre do të dështojnë ta shpëtojnë Bosnjën. Ai u shpreh i shqetësuar veçanërisht nga ministrja e re e e Punëve të jashtme në Gjermani, Annalena Baerbock, e cila mbron hapur propozimin për sanksionimin e Dodikut dhe bashkëpunëtorëve të tij.

Ai konfirmoi se politika e tij nuk ka shumë mbështetës në Evropë, por vlerësoi kryeministrin hungarez Viktor Orban, të cilin e quajti “një burrë shteti i rëndësishëm evropian” dhe “vizionar”, ndërsa tha se RS do të vazhdojë të zhvillojë marrëdhënie miqësore me Hungarinë.

Së fundmi, gazeta britanike, The Guardian shkroi se Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim, Olivér Várhelyi, i afërt me kryeministrin e Hungarisë, Viktor Orban, i ka kërkuar Dodikut vetëm shtyerjen e planit të tij për shpërbërjen e Bosnjës.

blank

Ndahet nga jeta në moshën 92-vjeçare ish-Presidenti i Greqisë Karolos Papoulias

ATHINË

Ish-presidenti grek Karolos Papulias, i cili shërbeu dy mandate midis 2005 dhe 2015, vdiq të dielën në moshën 92-vjeçare, tha presidenca greke. Ai lindi në fshatin Molyvdoskepastos afër Janinës në vitin 1929 dhe ishte djali i gjeneral lejtnant Grigorios Papulias.

Papulias, ishte gjithashtu ministër i jashtëm në vitet 1985-89 dhe 1993-96, ishte një anëtar i rangut të lartë të partisë socialiste PASOK dhe një bashkëpunëtor i ngushtë i liderit të saj të ndjerë dhe ish-kryeministrit Andreas Papandreu. Ai ka shërbyer edhe si deputet i qarkut të tij të Janinës për 26 vjet.

Presidentja Katerina Sakellaropoulou i bëri homazhe Papulias për rolin e tij në rezistencën kundër pushtimit nazist gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe kundër juntës ushtarake të Greqisë 1967-74.

“Pjesëmarrja e tij në rezistencën kombëtare dhe luftën kundër diktaturës… pasqyroi përkushtimin e tij të vazhdueshëm ndaj idealeve të lirisë dhe drejtësisë, të cilat ai i mbrojti gjatë gjithë jetës së tij,” tha Sakellaropoulou në një deklaratë.bw

blank

‘Po ndjek hapat e Millosheviçit’- Ishkryeministri serb kryqëzon Vuçiçin: Do gjakderdhje…

Ish-kryeministrit serb Zarko Koraç ka deklaruar se nuk e përjashton mundësinë që edhe Aleksandar Vuçiç të provokojë gjakderdhje për të tentuar të qëndrojë në pushtet, njësoj si Sllobodan Milloshevici.

Sipas Koraç, Vuçiç është duke ndjekur të njëjtin model si Millosheviçi, për të ruajtur pushtetin e tij me gjakderdhje.

Atë ditë, më 24 dhjetor 1996, shpresoja se shumica e Serbisë do të binden se Sllobodan Millosheviçi ishte gati të ruante pushtetin e tij me çmimin e gjakderdhjes në rrugë. Më pas, duke organizuar një kundërmbledhje, me vetëdije hyri në konflikt me dëshirën për të demonstruar se gëzon mbështetjen e madhe të popullit. Si dikush që ka qenë në rrugë gjatë gjithë kohës, edhe atë ditë, dhe si pjesëmarrës në të gjitha demonstratat e viteve 1990, dëshmoj se Sllobodan Milloshevici solli njerëz nga brendësia, siç bën sot presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçic. Duke ndjekur të njëjtin model me qëllimin për të shkaktuar gjakderdhje. Fatkeqësisht, sot, kaq shumë vite pas kundërmbledhjes së Millosheviçit, nuk e përjashtoj mundësinë që edhe Aleksandar Vuçiç të provokojë gjakderdhje për të tentuar të qëndrojë në pushtet “- ishte kjo një pjesë e deklaratës së ish-kryeministrit serb Zarko Koraç për mediat serbe.

Për paralelet me situatën aktuale në Serbi veçanërisht për dhunën e shkaktuar nga regjimi i Aleksandër Vuçiçit gjatë protestave të fundit mjedisore, reagimin e papërshtatshëm të policisë ndaj qytetarëve Zarko Koraç thotë se lidhja është e vërtetë, duke paralajmëruar se mund të jetë edhe më e dukshme.

Ishte më se e qartë se shumica e atyre njerëzve të sjellë në kundërmbledhjen e vitit 1996, nuk kanë qenë asnjëherë në kryeqytet dhe as nuk e njohin Beogradin. Në një moment, në vendin ku isha unë, sot është rruga Deçanska, dikur Moshe Pijade, diku në mes të Qendrës së Rinisë dhe Sheshit Nikolla Pashiç, ishte përzierja e këtyre grupeve dhe vërtet mendoja se do të derdhej gjak. Në atë skenë të improvizuar, para hotelit Moskva, ku Millosheviçi mblodhi bashkëluftëtarët e tij, kishte njerëz që janë edhe sot, që nga pronari i TV Pink, Zheljko Mitrovic, e deri te shumë të tjerë. Ata e përkrahën gjakderdhjen edhe atëherë. Të njëjtët që janë ende shërbëtorë të regjimit të Vuçiçit, edhe atëherë kanë qenë në kundërmbledhjen e Sllobodan Millosheviçit”- u shpreh ai.

Ai shton se synimet për të provokuar gjakderdhje janë përsëritur edhe më 5 tetor 2000. syri.net

blank

The Guardian: Várhelyi i afërt me Orbanin kërkoi vetëm që të shtyhej pak plani i Dodikut për shpërbërjen e Bosnjës

Zyrtarë të lartë të Bashkimit Evropian po punojnë në prapaskenë për ta “korrigjuar” një ligj të ri në Bosnjë-Hercegovinë (BeH) që kriminalizon mohimin e masakrës së 8,000 myslimanëve në Srebrenicë, pasi konkludohet privatisht se rrezikon rindezjen e konfliktit të ri rajonal, raporton The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Milorad Dodik, anëtari serb i udhëheqjes trepalëshe të Bosnjës, është akuzuar muajt e fundit se kërkon ta shpërbëjë vendin duke tërhequr pjesën serbe nga institucionet e nivelit shtetëror.

Ai ka pohuar se ka një çekuilibër pushteti dhe se kur Valentin Inzko, kreu në largim i zyrës së përfaqësuesit të lartë të Bosnjës, e shpalli të jashtëligjshëm mohimin e gjenocidit këtë verë, ishte jodemokratike dhe simptomatike e problemit.

Lëvizjet e Dodik janë dënuar gjerësisht nga komuniteti ndërkombëtar, i cili e akuzon atë se e po e çon rajonin në luftë, por së fundmi u zbulua se komisioneri evropian për Zgjerim, Olivér Várhelyi, ka arritur në përfundim se ligji i Inzkos është përgjegjës për krizën aktuale.

Gjatë një takimi me delegacionin e BE-së në Bosnjë, Várhelyi – i cili është përgjegjës për forcimin e marrëdhënieve të bllokut me BeH – dha “vlerësimin e tij të sinqertë” se Inzko “ishte fajtor për krizën aktuale politike” në vend dhe “delegjitimimin” e zyrës së përfaqësuesit të lartë.

“Ndërsa amendamentet e Inzkos nuk mund të kundërshtoheshin nga pikëpamja e thelbit të ligjit, fakti që ai u imponua në ditën e fundit të mandatit të HR Inzko kishte qenë problematik”, thuhet në raportin e procesverbalit të Várhelyit në mbledhjen e datës 25 nëntor.

“Veçanërisht për shkak se ishte një vendim i rëndësishëm, ai duhej të bazohej në një debat të plotë me të gjithë në bord. Pyetja është tani se si ta korrigjojmë këtë.”

Várhelyi, një hungarez i afërt me kryeministrin e djathtë të vendit të tij, Viktor Orbán, u tha kolegëve të tij zyrtarë të BE-së se udhëheqja myslimane boshnjake kishte sinjalizuar gatishmërinë për ta zgjidhur këtë çështje nëpërmjet miratimit të një ligji të ri që mund ta kthejë Dodikun dhe entitetin e Republika Srpskas në Serbi, shkruan The Guardian, transmeton Express.

Marrëveshja e paqes e Dejtonit e vitit 1994 i dha fund një lufte civile që kushtoi rreth 100,000 jetë pas shpërbërjes së Jugosllavisë, duke përfshirë më shumë se 8,000 burrave dhe djemve myslimanë boshnjakë të vrarë në dhe rreth qytetit të Srebrenicës.

Marrëveshja krijoi një kushtetutë të re për Bosnjën, të përbërë nga dy njësi: Federata e Bosnjë e Hercegovinës, e përbërë kryesisht nga myslimanë dhe kroatë boshnjake, dhe Republika Sprpsa. Presidenca treanëtarëshe e Bosnjës mbahet nga përfaqësues të këtyre tri grupeve kryesore etnike.

Të ashtuquajturat kompetenca të Bonit të vitit 1997 i japin gjithashtu kompetenca të konsiderueshme ligjbërëse zyrës së përfaqësuesit të lartë përgjegjës për zbatimin e marrëveshjes. Ajo e ka autoritetin të marrë vendime ose të shkarkojë zyrtarë që minojnë ekuilibrin etnik të pasluftës dhe përpjekjet për pajtim.

Inzko, një diplomat austriak, e bëri mohimin e gjenocidit të dënueshëm me deri në pesë vjet burg në korrik. Ai përmendi një refuzim nga asambleja serbe e Bosnjës për t’i tërhequr dekoratat e dhëna tre kriminelëve të dënuar të luftës si pjesë e arsyetimit të tij.

Procesverbali zbulon se Várhelyi tha se ai besonte se kishte një rrugëdalje nga kriza aktuale dhe se ai kishte sanksionuar një seancë të posaçme të asamblesë së Republika Srpskas më 10 dhjetor, ku anëtarët mbështetën një rezolutë që mbështeste rimarrjen e pushteteve.

Kushti i tij, megjithatë, ishte që legjislacioni që kërkohej për t’i marrë pushtetet nga shteti në fushën e administrimit të taksave, gjyqësorit, inteligjencës dhe madje edhe ushtrisë kombëtare, në mënyrë që të krijonte një forcë serbe, duhet të shtyhej për gjashtë muaj për të lejuar kohë për negociata.

Várhelyi tha se përballja me ligjin e gjenocidit ishte jetike në mënyrë që Dodik ta njihte pasardhësin e Inzkos, Christian Schmidtin e Gjermanisë, i cili ka thënë se rajoni përballet me krizën më të madhe në një çerek shekulli.

Një zëdhënës i Komisionit Evropian nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga The Guardian.

blank

Daçiqi e pranon se Serbia e propozoi “Ballkanin e Hapur”

Kryeparlamentari serb, Ivica Daçiq ka thënë se iniciativa e “Ballkanit të Hapur” ka ardhur si propozim i Serbisë. Kjo, sipas Daçiqit është edhe arsyeja pse disa vende po refuzojnë t’i bashkohen kësaj nisme, transmeton Gazeta Express.

“Kundërshtarët e saj janë më shumë kundërshtarë të Serbisë sesa vetë idesë, sepse i shqetëson fakti që shteti ynë e ka propozuar atë iniciativë”, tha Daçiq për Tanjug.

Ai tha se “Ballkani i Hapur” mund t’i shqetësojë vetëm “ata që janë kundër bashkëpunimit”.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, sot dhe nesër do të qëndrojë në Tiranë, ku do të marrë pjesë në takimin e radhës me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, në kuadër të iniciativcës së “Ballkanit të Hapur”.

Ish-kryeministri shqiptar, Sali Berisha, i ka ftuar qytetarët të protestojnë sot kundër vizits së Vuçiqit në kryeqytetin shqiptar për t’i nënshkruar me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, gjashtë marrëveshje.

Iniciativa e “Ballkanit të Hapur” vazhdon të kundërshtohet nga Kosova, e cila e sheh këtë nismë si vegël që Serbia dëshiron ta përdorë kundër Kosovës.

“Ballkanin e Hapur” deri tani nuk e kanë mbështetur publikisht as partitë opozitare në Parlamentin e Kosovës.


blank
blank
Send this to a friend