VOAL

VOAL

Vjosa Osmani: Edhe dy rezultate historike për sportin në Kosovë

December 19, 2021
blank

Komentet

blank

Vjosa Osmani kërkon përkrahje nga Macron dhe Scholz për Vizat dhe Dialogun

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka zhvilluar një takim me homologun e saj francez, Emmanuel Macron, dhe kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz, me të cilët ka biseduar për çështjen e vizave dhe dialogut.

Takimi trepalësh u zhvillua në margjina të samitit inaugurues të platformës së Bashkësisë Politike Evropiane, që u mbajt në Pragë më 6 tetor.

Sipas njoftimit, Osmani ka falënderuar Francën dhe Gjermaninë për “angazhimin e tyre për liberalizimin e vizave për Kosovën, duke përmendur rëndësinë vendimtare që ky proces të përfundojë gjatë Presidencës çeke të Këshillit të BE-së”, njofton Radio Evropa e Lirë.

Kosova është vendi i vetëm në rajon që nuk ka liberalizim të vizave dhe kjo çështje do të jetë në rend dite të Këshillit Evropian më 13 tetor.

Por Osmani gjatë një konference për media në mbyllje të samitit në Pragë, tha se Kosova është e “kujdesshme” sa i përket këtij takimi të BE-së.

“Jemi shumë optimistë dhe të kujdesshëm sa i përket atij takimi. Por nuk përfundon gjithçka aty sepse ka edhe shumë hapa të tjerë deri në hyrjen në fuqi”, tha Osmani.

Osmani ka biseduar me liderët e Francës dhe Gjermanisë edhe për dialogun me Serbinë që ka kërkuar të mbyllet “sa më shpejt, me njohje të ndërsjellë” dhe duke mos prekur integritetin territorial dhe rendin kushtetues të Kosovës.

Në konferencën në Pragë, ajo dha detaje të tjera lidhur me bisedën me dy liderët evropianë, sa i përket dialogut.

“Si përfaqësuese e Kosovës, para presidentit Macron dhe kancelarit Scholz kam paraqitur se cilat janë vijat tona të kuqe, që kanë të bëjnë me mbrojtjen e integritetit territorial, sovranitetit të vendit, kushtetutshmërisë së vendit, parimin e unitaritetit të shtetit. Dhe po ashtu, rëndësinë e jashtëzakonshme që Kosova të mbetet shtet funksional, pra mos të lejojmë zgjidhje të cilat më shumë shkaktojnë probleme sesa që sjellin më shumë paqe e stabilitet në rajon”, tha Osmani për gazetarët.

Presidentja e Kosovës ka falënderoi Parisin dhe Berlinin për përpjekjet e tyre për të intensifikuar procesin e dialogut.

Scholz dhe Macron së fundmi kanë emëruar këshilltarët, Jenns Plettner dhe Emmanuel Beaune, për procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, me qëllim që të shtyjnë palët drejt përmbylljes së procesit.

Osmani u pyet nga gazetarët nëse Kosova ka modalitete për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Ajo tha se nuk është në interes as të Kosovës, e as të rajonit, që të shkohet përtej Kushtetutës së Kosovës, pasi sipas saj, do të mund të prodhoheshin modele sikurse Republika Sërpska në Bosnjë e Hercegovinë, që sipas Osmanit, nuk ka funksionuar.

“Modalitet për ne është Kushtetuta e Kosovës. Ajo është alfa dhe omega e secilit veprim tonin. Është vendimi i Gjykatës Kushtetuese ai i cili e trason rrugën. Vendimi i Gjykatës Kushtetuese përcakton që mekanizma të tillë nuk mund të jenë as njëetnik, e as të kenë kompetenca ekzekutive, e as nuk mund të krijojnë një shtresë të ndërmjetme të qeverisjes që do të binte ndesh me Kushtetutën. Këto janë parimet tona”, tha presidentja e Kosovës.

Ndryshe, Kosova ishte në mesin e 44 shteteve që u ftuan në samitin e Bashkësisë Politike Evropiane, që po mbahet në kohën kur kontinenti evropian po përballet me sfida të sigurisë dhe energjisë, për shkak të pushtimit të paprovokuar rus të Ukrainës.

Sipas një njoftimi të Presidencës së Kosovës, Osmani në takim ka kërkuar përkrahjen e shteteve evropiane për integrimin euroatlantik të Kosovës.

Bashkësia Politike Evropiane është një forum, që fillimisht ishte propozuar në maj të këtij viti nga presidenti francez Macron. Sipas liderit të Francës, ky forum nuk synon të zëvendësojë procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian, për shtetet aspiruese. Ai ka thënë se Bashkësia do të shërbejë për të lehtësuar shkëmbimet mes shteteve të BE-së dhe atyre që janë jashtë bllokut.

blank

Biden: rreziku për një “Armagedon” bërthamor, më i larti që nga kriza e vitit 1962

VOA/Marrë nga Associated Press

NJU JORK – Presidenti Joe Biden tha të enjten se rreziku i një “Armagedoni” bërthamor është në nivelet më të larta që nga kriza e raketave në Kubë në vitin 1962, ndërkohë që zyrtarët rusë flasin për mundësinë e përdorimit të armëve taktike bërthamore pas humbjeve masive në muajin e tetë të luftës në Ukrainë.

Duke folur në një aktivitet për mbledhje fondesh të Komitetit të Fushatës Demokrate për Senatorë, Presidenti Biden tha se Presidenti rus Vladimir Putin “nuk bën shaka kur flet për përdorimin e armëve taktike bërthamore, apo armëve biologjike ose kimike”.

Presidenti Biden shtoi se “nuk jemi përballur me mundësinë e Armagedonit që nga koha e Kennedy-it dhe krizës së raketave në Kubë”.

 

Presidenti Biden gjithashtu ngriti pikëpyetje mbi doktrinën bërthamore ruse, duke paralajmëruar se përdorimi i një arme taktike me mbushje më të vogël mund të dilte me shpejtësi jashtë kontrollit dhe të sillte shkatërrim global.

“Nuk mendoj se ekziston diçka e tillë si mundësia për të përdorur lehtësisht një armë taktike dhe që të mos përfundojë në Armagedon”, tha Presidenti Biden.

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar prej muajsh për mundësinë që Rusia të përdorë armë të shkatërrimit në masë në Ukrainë, pasi u përball me humbje strategjike në fushëbetejë. Megjithatë, edhe gjatë kësaj jave, ata kanë thënë se nuk kanë parë ndryshime të forcave bërthamore ruse që do të kërkonin ndryshimin e gjendjes së gatishmërisë të forcave bërthamore të Shteteve të Bashkuara.

blank

Komuniteti Politik Evropian mblidhet për një “rend të ri” pa Rusinë

RFE/RL

Samiti inaugurues i Bashkësisë Politike Evropiane, që po mbahet në Pragë të Çekisë, tregon “unitetin” e kontinenti evropian, teksa ai po përballet me pasojat e luftës së Rusisë në Ukrainë.

Kështu deklaroi presidenti i Francës, Emmanuel Macron, i cili njëherësh është ideatori i kësaj bashkësie.

“Synimi, pikë së pari, është që ne të ndajmë pikëpamjet për situatën që po prek Evropën, por po ashtu për të ndërtuar një strategji të përbashkët”, tha Macron në fillim të samitit, që mbahet në Kështjellën e Pragës.

Në Pragë të Republikës Çeke janë ftuar krerët e 44 shteteve evropiane. Ftesë nuk kanë marrë Rusia dhe Bjellorusia.

Kryeministri i Republikës Çeke, e cila kryeson Bashkimin Evropian, Petr Fiala, tha se ky samit është një mundësi për diskutime më joformale mbi çështjet e sigurisë dhe paqes, krizës ekonomike dhe energjetike, si dhe për synimet e mbrojtjes së mjedisit.

Më herët gjatë ditës, shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se takimi në Pragë dërgon sinjal të qartë për izolimin e Rusisë, shtet që ka nisur një luftë të paprovokuar ndaj Ukrainës.

Scholz: Ky forum nuk duhet të shndërrohet në institucion

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, tha se të gjithë liderët pjesëmarrës në këtë samit e shohin pushtimin rus të Ukrainës si veprim të papranueshëm.

“Ata që po takohen këtu e dinë se sulmi rus ndaj Ukrainës është shkelje brutale e rendit të sigurisë dhe paqes që kemi pasur në Evropë në dekadat e fundit”, tha ai.

“Është e rëndësishme që ky sulm të mos pranohet, ne nuk pranojmë që pjesë të fqinjit tonë të aneksohen”, shtoi ai.

Megjithatë, Scholz tha se duhet pasur kujdes që forumi i Bashkësisë Politike Evropiane të mos shndërrohet në një institucion të ri ndërkombëtar.

“Nuk ka të bëjë me krijimin e një institucioni të ri që ka administratë dhe burokraci”, tha lideri gjerman, dhe shtoi se takimi të krerëve të shteteve në Pragë duhet të shërbejë “për të biseduar me njëri-tjetrin në mënyrë shumë konkrete”.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, do t’i drejtohet samitit përmes video-lidhjes, ndërkaq në Pragë po merr pjesë kryeministri ukrainas, Denis Shmyhal.

“Evropa po përballet me krizën më të madhe që nga Lufta e Dytë Botërore, por me unitet do ta zgjidhim këtë”, tha kryeministrja e Britanisë së Madhe, Liz Truss. Ajo shtoi se do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën “për ta fituar këtë luftë”.

Osmani: Po përballemi me sfida të mëdha

Në takimin në Pragë, Kosova po përfaqësohet nga presidentja Vjosa Osmani. Ajo tha se në platformën e re, të gjithë përfaqësohen në mënyrë të barabartë dhe është vend për të sjellë ide për të tejkaluar sfidat e përbashkëta.

“Ajo me të cilën po përballemi është sfidë e madhe, por jam shumë e bindur se nëse qëndrojmë të bashkuar, do të jemi në gjendje të tregojmë sukses”, tha presidentja Osmani.

Ndërkaq, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha se ideja e Bashkësisë Politike Evropiane është një ide e kamotshme, që po rilind në kohë krizash.

“Shpresoj të mos kemi nevojë për kriza për të pasur takime sërish. Shpresoj të shfrytëzojmë këtë takim e të vazhdojmë të ndërtojmë diçka të rëndësishme për komunitetin e madh evropian”, tha Rama.

Në takimin në Pragë, Serbia është i vetmi shtet që ka perspektivë të qartë për anëtarësim në BE dhe që nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë.

Zyrtarët evropianë të përfshirë në organizimin e samitit kanë konfirmuar se presin që ky takim të jetë një mundësi ku Beogradit zyrtar do t’i kërkohet sërish të respektojë politikën evropiane të sanksioneve kundër Rusisë.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u tha gazetarëve para fillimit të samitit të Pragës se nuk ka frikë nga “ata që kërcënojnë Serbinë për mosvendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë dhe se përgjigja ndaj liderëve evropianë do të jetë e denjë, e përgjegjshme, serioze dhe e gjerë”.

Në margjinat e samitit janë paralajmëruar takime të ndara, ndër to edhe takimi i përbashkët i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, me presidentin francez, Emmanuel Macron, dhe kancelarin gjerman, Olaf Scholtz, ndërsa edhe Aleksandar Vuçiq do të takohet veçmas me liderët gjermanë dhe francezë.

Macron kishte dhënë idenë e krijimit të Bashkësisë Politike Evropiane në muajin maj të këtij viti. Ai dhe shtetet e tjera që e mbështesin këtë nismë thonë se nuk duhet të shihet si zëvendësim i procesit të zgjerimit të BE-së.

Presidenti i Francës po ashtu ka thënë më herët se kjo platformë ka për qëllim të lehtësojë shkëmbimet midis shteteve të BE-së dhe atyre që janë jashtë bllokut, përfshirë edhe ato që aspirojnë anëtarësimin në BE.

Më 7 tetor, kryeqyteti çek do të jetë nikoqir i një samiti joformal të BE-së që gjithashtu do të mbahet në Kështjellën e Pragës. Liderët nga 27 shtetet anëtare do të bisedojnë për sanksionet e Rusisë, për krizën energjetike, teksa kontinenti pritet të përballet me një dimër të vështirë.

blank

Maringlen Doçi, kandidati për Kryetar të FRPD-së ankimon për favoritizëm garën për kreun e këtij forumi

Sapo dorëzova ankimimin tim për procesin e zgjedhjeve të FRPD.

Nga:​​ Maringlend Doçi

Kandidat për Kryetar të FRPD-së

Subjekti:​Probleme në garën për Kryetar të Forumit Rinor të Partisë Demokratike

Datë: ​​5 tetor 2022

Drejtuar:​Kryesisë së Partisë Demokratike dhe Kryesisë së Forumit Rinor të Partisë Demokratike

Për dijeni:​Prof. Dr. Sali Berisha, Kryetar i PD-së

​​Z. Flamur Noka, Sekretar i Përgjithshëm i PD-së

Si kandidat në garën për kreun e Forumit Rinor, po ju shpreh shqetësimin tim të në lidhje me garën për kreun e FRPD-së, që u mbajt të shtunën e 1 tetorit.

Për shkak të mungesës së rregullave e modaliteteve zgjedhore, vendimeve të njëpasnjëshme antistatutore dhe arbitraritetit të ekipit që po administron zgjedhjet, na u tregua haptazi që ky proces u gatua për favorizimin e një kandidati, duke ju mohuar kështu pesë të tjerëve mundësinë e një gare të drejtë dhe të barabartë dhe duke mos ju dhënë një shanc të vërtetë për të fituar.

Gjithësesi vlen për tu përmendur që me datën 8 gusht të 2022 i kemi përcjellë të njëjtat probleme në mënyrë zyrtare të sipërpërmendurve, duke dashur kështu të shmanginim pasojat në imazhin publik, në reputacionin e Forumit tek të rinjtë, por edhe në imazhin e PD-së.

Kjo garë mbaroi dhe kërkesat tona nuk u morën parasysh duke sjellë si pasojë reagim dhe pakënaqësi tek të rinjtë e Forumit Rinor, por me anë të kësaj shkrese duam të sigurohemi sot, që në PD mos të ketë më një garë si e jona.

Problemet

Fushatë pa listë votuesish.
Garë pa rregullore zgjedhore dhe asnjë modalitet.
Rekrutim anëtarësh 1 ditor.
E gjithë udhëheqja e Forumit nuk ka mandat për të ushtruar detyrën.
Udhëheqësit kryesorë të Forumit nuk janë më anëtarë të Forumit për shkak të moshës së tyre.
Pamundësia e ankimimit zgjedhor per shkak të konfliktit të interesit me Sekretarin e Përgjithshëm të FRPD-së dhe KQZ-në aktuale.
Komision Zgjedhor ne shkelje të Statutit për shkak se nuk parashikohet askund.

Problemet në ditën e zgjedhjeve

1. Lista zgjedhore problematike: në lista ka emra të cilët ju ka kaluar mosha për të qenë anëtarë të forumit rinor; paralelisht dhe ju është hequr e drejta për të marrë pjesë në votimin për kryetar të Forumit Rinor të PD-së. Ekzaktësisht 505 votues janë mbi ose nën limitin e moshës për të votuar sipas statutit te FRPD-së.

2. Në ditët e votimit, kandidati Mariglend Doci është ndalur të ushtrojë të drejtën e tij për të votuar në qendrën e tij të votimit (Kurbin) nga eksponentë të Partisë Demokratike të Degës Kurbin.

3. Njerëz që kanë votuar më shumë se një herë për një kandidat. Foto dhe dëshmi nga anëtarët e FRPD.

4. Audio-përgjim dhe video-përgjim në degën Shkodër dhe degën Korçe ku faktohen problematikat e procesit.

5. Rasti i Korçes me video ku vezhguesi i kandidatit Mariglend Doci perkatësisht Enri Vrenozi përplaset fizikisht me kryetarin e grupit të punës Xhuljan Guce pasi ai tenton të manipulojë procesverbalin e votimit. Si ky rast kemi dhjetra të tjera nëpër degë dëshmi të vëzhuesve tanë.

6. Votues të regjistruar si GRUD në pamundësi për të votuar në rrethet përkatëse por që qëllimisht nuk ishin regjistruar në listen e votuesve GRUD që mos të votonin ditën e votimit.

7. Konflikt i pastër interesi në Degën Sarandë, ku kryetar komisioni ishte Z. Spiro Vasa, i dorëhequr nga anëtar i KQZ sepse mbështeste një nga kandidatët në garë. Cka e bën kryetarin e komisionit të njëanshëm në proces.

8. Sipas procesverbaleve në shumë degë kanë votuar më shumë njerëz se sa ka në listë, përkatësisht rasti i Mallakastrës.

Për këtë kërkoj listën zyrtare të atyre që kanë votuar me datë 1 tetor. Kopja duhet të jetë e listës origjinale me vulënn e FRPD-së.

Kërkoj procesverbalet si kopje e origjinales të bashkangjitura bashkë.

Kërkoj të dhënat e gjithë anëtarëve dhe kryetarëve të komisioneve në të gjitha degët e Shqipërisë.

Gjithashtu kërkoj hetim të thellë për:

Kurbin
Korçë
Shkodër
Lushnje
Mat
Sarandë
Krujë
Thumanë
Malësi e Madhe

blank

Komuniteti Politik Evropian mblidhet për një “rend të ri” pa Rusinë

VOA

Udhëheqësit e 44 vendeve evropiane mblidhen të enjten në Pragë për takimin përurues të Komunitetit Politik Evropian, në një shfaqje që synon të nxisë rrisë sigurinë dhe përparimin në kontinentin e goditur nga krizat. Kritikët pretendojnë se është e paqartë se çfarë synohet me këtë forum dhe nëse ai mund të shërbejë më shumë si një frenues i zgjerimit të Bashkimit Evropian.

Një nismë e presidentit francez Emmanuel Macron, komuniteti mbledh 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian dhe 17 vende të tjera, përfshirë ato të Ballkanit Perëndimor si dhe Britaninë e Madhe e cila në vitin 2016 votoi për t’u larguar nga blloku.

Në takimin e sotëm do të diskutohen sfidat kryesore me të cilat përballet Evropa; siguria, energjia, klima, situata e rëndë ekonomike dhe migrimi.

Diplomatët evropianë thanë se mbledhja e kaq shumë udhëheqësve në Pragë do t’i dërgojë “një sinjal shumë të fortë” kundërshtimi presidentit rus Vladimir Putin për agresionin rus në Ukrainë.

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell shkroi se “kjo nuk nënkupton se duam ta përjashtojmë përgjithmonë Rusinë, por nuk ka vend për Rusinë e Putinit”.

Bashkimi Evropian i ka vendosur disa rrathë sanksionesh Rusisë pas agresionit të saj në Ukrainë dhe u ka bërë thirrje edhe vendeve që aspirojnë anëtarësimin të harmonizojnë politikat e tyre me bllokun.

Serbia, një kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian, varet nga Rusia për furnizimet e saj me gaz natyror dhe ka refuzuar t’u bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Moskës. Kjo pritet të jetë ndër temat e diskutimeve ndërmjet zyrtarëve evropianë me presidentin serb Aleksandar Vuçiç përgjatë punimeve të takimit të sotëm në Pragë.

Nisma për Komunitetin Politik Evropian pasoi trysninë politike në rritje për t’i mundësuar Ukrainës anëtarësimin në Bashkimin Evropian, ndërsa Rusia ka hyrë në muajin e tetë të agresionit kundër fqinjit të saj.

Kritikët kanë ngritur shqetësime se Komuniteti Politik Evropian mund të bëhet një “biletë e klasit të dytë” për t’u bashkuar me bllokun duke pasur parasysh ritmin pothuajse të ngrirë të bisedimeve për anëtarësim vitet e fundit.

Disa vende të Ballkanit kanë pritur rreth dy dekada dhe ndodhen në faza tyë ndryshme të proceseve integruese. Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, u ulen në muajin korrik të këtij vitit në të njëjtën tryezë me vendet anëtare të BE-së, në Konferencën e parë ndërqeveritare, duke shënuar kështu nisjen e procesit të bisedimeve për anëtarësim, pas një kalvari të gjatë pritjeje, zvarritjesh dhe pengesash.

Zgjerimi i mundshëm i BE-së mund të përfshijë gjashtë vende të Ballkanit, dhe mbase Ukrainën, Moldavinë dhe Gjeorgjinë në të ardhmen. Ndërkohë shpresat e Turqisë janë në pritje.

blank

Forcat ukrainase avancojnë në rajonet e aneksuara nga Rusia

Forcat ruse sulmuan me raketa gjatë natës në Zaporizhja, Ukrainë, 6 tetor 2022.

RFE/RL

Forcat ukrainase po vazhdojnë avancimin në jug dhe lindje, duke rimarrë territorin e pushtuar nga Moska, edhe pse presidenti rus, Vladimir Putin, tha se pret “stabilizim” të situatës në katër rajonet e aneksuara nga Rusia.

Urdhri i Putinit që shteti rus të marrë kontrollin e plotë të centralit bërthamor të Zaporizhjës, bëri që kreu i Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore, Rafael Grossi, të nisej në Kiev për konsultime me autoritetet ukrainase.

Zaporizhja është qytet në juglindje të Ukrainës, ku ndodhet centrali më i madh bërthamor në Evropë.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha në fjalimin e tij të vonë, më 5 tetor, se vendbanimet Novovoskresenske, Novohorihorivka dhe Petropavlivka, në verilindje të qytetit të Hersonit, janë “çliruar”.

Hersoni është kryeqyteti i një prej katër rajoneve pjesërisht të pushtuara nga Rusia, që u aneksuan bashkë me Luhanskun, Donjeckun dhe Zaporizhjën.

Oleksandr Starukh, guvernatori ukrainas i Zaporizhjës, tha më 6 tetor se granatimet nga forcat ruse vranë të paktën dy persona gjatë natës, dëmtuan ose shkatërruan disa ndërtesa banimi, dhe shkaktuan përhapje të zjarreve.

Në rajonin lindor të Luhanskut, i cili ka qenë pothuajse plotësisht nën kontrollin rus që nga fillimi i luftës, Ukraina gjithashtu pretendoi fitore mbi forcat ruse.

Ukraina thotë se ka shënuar sukses edhe në Harkiv dhe Donjeck përgjatë fundjavës, duke fituar kontrollin e qytetit të Limanit.

Kjo qytezë është pjesë e Donjeckut, mirëpo konsiderohet si portë hyrëse në Luhansk, rajon që kontrollohet pothuajse plotësisht nga forcat ruse.

Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, dhe në shtator Putin shpalli një mobilizim të “pjesshëm” ushtarak për të forcuar radhët në Ukrainë, në kohën kur forcat e Kievit po raportojnë për rimarrjen e kontrollit të disa territoreve që ishin pushtuar nga forcat ruse.

blank

Përparimi i Ukrainës vazhdon

Ushtria e Kievit rimerr territore të mëdha të pushtuara nga Moska, por Kremlini siguron se do t’i rimarrë ato. Nga kritikat e mediave ruse ndaj drejtuesve të tyre ushtarakë

 

VOAL- Qeveria në Kiev pretendoi disa fitore të reja ushtarake mbi ushtrinë ruse në juglindje të vendit të mërkurën, ndërsa Kremlini tha se donte të rifitonte terrenin e humbur në rajonet ukrainase që pretendon se janë aneksuar, pavarësisht nga një varg i gjatë humbjesh.

Guvernatori ukrainas i rajonit të Luhanskut, deri tani nën kontrollin pothuajse total të Rusisë, ka pretenduar një përparim të vërtetë. “Tani është zyrtare. Çlirimi i rajonit të Luhanskut ka filluar. Disa lokacione tashmë janë çliruar nga pushtimi i ushtrisë ruse”, tha Serhiy Hayday për Telegram, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Të martën Ukraina kishte pretenduar tashmë një përparim në veri të rajonit jugor të Khersonit, ndërsa pothuajse i gjithë rajoni i Kharkiv (më në veri-lindje) tani duket nën kontrollin e Ukrainës; kjo i hap rrugën Oblastit të Luhanskut, një bastion i separatistëve që janë vendosur nga Moska që nga viti 2014.

Megjithatë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov garantoi se territoret e aneksuara do të mbeten ruse “përgjithmonë” dhe se Moska do të rifitojë terrenin e humbur brenda një muaji. Këto zona “do të rimerren”, siguroi Peskov gjatë konferencës së tij të përditshme.

Të martën ushtria ruse kishte njohur tërheqjet e saj, duke publikuar harta të territoreve që ajo kontrollon në të cilat shihet se Moska ka hequr dorë nga një pjesë e tërë e rajonit jugor të Khersonit, duke braktisur gjithashtu pothuajse të gjithë bregun lindor të lumit Oskil, zona e fundit e rajonit të Kharkiv, të cilën ai e kontrollonte ende. Megjithatë, një zyrtar i autoriteteve pushtuese siguroi se tërheqja ruse në jug ishte “taktike dhe e përkohshme”.

Gazetarët rusë të luftës kritikojnë udhëheqësit ushtarakë

Në lindje, tërheqja nga Kharkiv i lejoi forcat ukrainase të çonin luftimet më tej në lindje, drejt rajonit të Luhanskut dhe në veçanti drejt qytetit të Svatove. Nëse autoritetet e Moskës nuk kanë raportuar as më të voglën e humbjeve, korrespondentët rusë të luftës pranë Kremlinit këmbëngulin në të vërtetën e tyre.

Shumë komentues që mbështesin Vladimir Putin kanë kritikuar hapur liderët ushtarakë: “Kjo është e vërtetë. Nuk do të ketë asnjë lajm të mirë në të ardhmen e afërt. As nga pala Kherson, as tani nga pala Luhansk,” komentoi nga Svatove në kanalin e tij Telegram Alexandr Kots, reporter i gazetës Komsomolskaya Pravda. rsi-eb

blank

Regjistrim për të dëshmuar se kush është shumicë në Luginë

Bekim Bislimi

Pas dy dekadash do të mund të dihet zyrtarisht për numrin e shqiptarëve të regjistruar në Serbi.

Procesi i regjistrimit të popullsisë në këtë vend ka nisur më 1 tetor dhe do të përfundojë më 31 të këtij muaji.

Shqiptarët e kanë bojkotuar regjistrimin e vitit 2011, për shkak të, siç është thënë atëbotë, obligimeve të paplotësuara të shtetit serb ndaj tyre dhe kushteve diskriminuese.

Por, kësaj radhe, përfaqësuesit politikë të shqiptarëve, që jetojnë kryesisht në pjesën jugore të Serbisë, u kanë bërë thirrje atyre që të regjistrohen.

Mehmeti, edhe pse ka mbi 20 vjet që jeton në Prishtinë, planifikon të shkojë dhe të regjistrohet në Siarinë të Komunës së Medvegjës, aty edhe ku ka lindur.

“Jemi shtatë [anëtarë për t’u regjistruar], sepse fëmijët që kanë lindur këtu [në Prishtinë] nuk mund t’i regjistroj”, thotë ai.

Të vetmin shqetësim ai e ka për procedurat teknike.

“Ata [personat kompetentë për regjistrim] dalin shtëpi më shtëpi. Se në cilën ditë dalin, këtë nuk e di askush. Kjo është keq, sepse nëse nuk qëllon askush në shtëpi, ata na shlyejnë…”, shprehet Mehmeti, identiteti i plotë i të cilit është i njohur për redaksinë e REL-it.

Ai, po ashtu, thotë se ka informacione që adresa e tij në Siarinë është pasivizuar dhe druan se kjo mund t’i paraqesë problem në regjistrim.

Zyrtarët, megjithatë, sigurojnë se nuk ka pengesa të tilla.

Shaip Kamberi, deputeti i vetëm shqiptar në Kuvendin e Serbisë, thotë se të drejtën për regjistrim e kanë të gjithë qytetarët që jetojnë në Serbi, si dhe ata që kanë lindur atje, por që tashmë jetojnë në Kosovë ose në diasporë.

“Mjafton numri personal dhe nuk kanë nevojë të vijnë vetë [të gjithë]. Do të ishte e dëshirueshme, por ata që nuk kanë mundësi të vijnë, mund të regjistrohen përmes një familjari. Shënimet i jep një familjar, i cili deklarohet se në emër të asaj familjeje, e merr përgjegjësinë për t’i dhënë shënimet e sakta”, thotë Kamberi, duke shpjeguar procedurat e regjistrimit.

Sipas tij, as pasivizimi i adresave nuk është problem, sepse “pasivizimi nuk do të thotë shlyerje nga nënshtetësia”.

“Ai qytetar, të cilit i është pasivizuar një adresë, ka gjithmonë mundësi ligjore që të hapë një adresë tjetër”, thotë Kamberi.

Ngjashëm shpjegon për Radion Evropa e Lirë edhe Ragmi Mustafi, kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Serbi.

“Regjistruesi e ka për obligim që ta regjistrojë tri herë shtëpinë dhe më pas ta lërë numrin e tij të telefonit për t’u kontaktuar, për ta caktuar terminin se kur mund ta bëjë regjistrimin. Përndryshe, vetëm një anëtar i familjes mund t’ia kumtojë regjistruesit të gjitha të dhënat për anëtarët [e tjerë] të familjes”, thotë Mustafi.

Sipas Ligjit për regjistrim në Serbi, qytetarët me vendbanim ose vendqëndrim atje, si dhe të huajt me vendbanim të përhershëm në Serbi janë të detyruar të marrin pjesë në regjistrim dhe të japin përgjigje të sakta dhe të plota për të gjitha pyetjet.

Refuzimi për ta bërë këtë, si dhe ofrimi i të dhënave jo të plota dhe të pasakta bartin përgjegjësi penale dhe gjobë prej 20.000 dinarësh (170 euro) deri në 50.000 dinarë (425 euro).

Regjistrimi pas dy dekadash

Shqiptarët në Serbi jetojnë kryesisht në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc – komuna të njohura bashkërisht si Lugina e Preshevës.

Për herë të fundit, ata kanë marrë pjesë në regjistrimin e vitit 2002, i cili është zhvilluar nën monitorimin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE).

Shifrat e atij procesi kanë treguar se në Serbi kanë qenë të regjistruar mbi 7.4 milionë qytetarë.

Në Luginën e Preshevës, sipas regjistrimit të 2002-ës, kanë qenë 88.966 qytetarë të regjistruar, prej tyre 57.737 shqiptarë, apo 65 për qind.

Ndarazi në komuna, Presheva ka pasur shumicë shqiptare 90%, Bujanoci 55% dhe Medvegja 26%.

Gati dhjetë vjet më vonë, në regjistrimin e vitit 2011, shqiptarët nuk kanë marrë pjesë, duke u thirrur në disa arsye: moslejimin e regjistrimit të shqiptarëve që kanë lindur në Serbi, por që jetojnë në diasporë, dhe shtypjen e formularëve të regjistrimit vetëm në gjuhën serbe, përkatësisht alfabetin cirilik.

Numri aktual i shqiptarëve në Luginën e Preshevës nuk është i qartë.

Kamberi thotë se politikanët serbë, në vazhdimësi, “kanë kontestuar shifrat e regjistrimit, të cilat kanë treguar se popullata shqiptare është shumicë në komunat Preshevë dhe Bujanoc”.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për Radio-Televizionin e Serbisë në korrik të vitit 2020 se “në Medvegjë jetojnë realisht 300 shqiptarë, e jo 4.000 siç keni gënjyer me dekada”.

Në bazë të një vlerësimi të OSBE-së, të bërë në vitin 2015, në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë janë rreth 60.000 banorë shqiptarë të regjistruar.

Prej tyre, sipas organizatave joqeveritare dhe subjekteve politike nga Lugina e Preshevës, rreth 20.000 kanë migruar në Kosovë për arsye të ndryshme.

Për procesin e sivjetmë të regjistrimit, përfaqësuesit politikë të Luginës thonë se autoritetet kanë siguruar kushte optimale për pjesëmarrjen e të gjithë qytetarëve.

Sipas tyre, janë siguruar edhe regjistrues shqiptarë, por edhe fletëregjistrime të përkthyera në gjuhën shqipe.

Pse është i rëndësishëm regjistrimi i shqiptarëve?

Për disa arsye, thotë Kamberi për Radion Evropa e Lirë.

“Tash e kemi një mundësi që ta rikonfirmojmë atë që ne e kemi zgjedhur edhe si moto: ‘të dëshmojmë se Lugina e Preshevës është shqiptare’. Jo se këtu jetojnë vetëm shqiptarët, por se, thjesht, ka shumicë shqiptare”.

“Ky është një parim, përmes të cilit, ne do të synojmë në dhjetëvjetëshin e ardhshëm që të përfitojmë në integrimin adekuat të shqiptarëve, të strukturës së popullsisë, në strukturat e organeve shtetërore dhe të institucioneve publike, ku ne akoma nuk jemi të integruar dhe integrimin tonë po e mohon Serbia”, thotë Kamberi.

Ai është deputeti i vetëm shqiptar në Kuvendin e Serbisë, që ka dalë nga zgjedhjet e sivjetme parlamentare në këtë vend.

Mustafi vlerëson se me pjesëmarrjen e shqiptarëve në procesin e regjistrimit të popullsisë, mund të krijohen parakushte për të luftuar, sipas tij, diskriminimin.

“Me regjistrim përgjigjemi kundër diskriminimit strukturor që po u ndodh shqiptarëve, kundër pasivizimit të adresave, kundër gjithë shtypjes që po e përballojmë. Nga regjistrimi i popullsisë, përkatësisht regjistrimi i shqiptarëve, sigurisht që do të lindin edhe nevojat për të drejta kolektive, që nënkuptojnë më shumë shërbime, më shumë institucione dhe më shumë kujdes ndaj shqiptarëve që jetojnë në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë”, thotë Mustafi.

Shqiptarët në Luginë ankohen, tash e sa kohë, për pasivizim të adresave të tyre, mosrespektim të të drejtave nga pushteti qendror dhe mungesë investimesh në rajonet ku jetojnë.

Sipas Ligjit për vendbanim dhe vendqëndrim në Serbi, “pasivizimi i adresës është tregues në evidencën e organit kompetent se shtetasi nuk jeton në adresën e vendbanimit të përhershëm ose të përkohshëm të regjistruar”.

Beogradi zyrtar, në përgjithësi, nuk e ka komentuar çështjen e pasivizimit të adresave.

REL i është drejtuar në disa raste më herët Ministrisë së Brendshme të Serbisë për këtë çështje, por nuk ka marrë përgjigje.

Si është duke shkuar regjistrimi?

Sipas Këshillit Kombëtar Shqiptar në Serbi, në Komunën e Preshevës procesin e regjistrimit po e kryejnë 73 regjistrues, në Bujanoc 83 regjistrues dhe në Medvegjë 24 regjistrues.

Në Preshevë dhe Bujanoc, shumica e regjistruesve janë shqiptarë, ndërsa në Medvegjë janë vetëm 3 regjistrues me përkatësi etnike shqiptare.

Kamberi thotë se prej se ka nisur procesi i regjistrimit në këto tri komuna, problemi i vetëm është shfaqur në Medvegjë, ku në vendbanimet shqiptare janë dërguar regjistrues serbë.

Por, sipas tij, vërejtja i është dërguar Entit Statistikor të Serbisë, përmes OSBE-së, dhe pritet që brenda ditësh në ato fshatra të dërgohen regjistruesit shqiptarë.

Regjistrimi, i cili realizohet nga Enti i Statistikave Republikane i Serbisë, mbledh të dhëna për popullsinë, moshën, gjininë, strukturën arsimore dhe martesore, aktivitetin ekonomik, strukturën e amvisërive dhe familjeve, si dhe fondin e banimit.

Mbledhjen e të dhënave nga qytetarët e bëjnë drejtpërdrejt regjistruesit, të cilëve u kërkohet të mbajnë dokument identifikimi dhe ta tregojnë atë përpara se të hyjnë në një familje.

Rezultatet preliminare të regjistrimit do të publikohen brenda 30 ditëve pas përfundimit të regjistrimit, ndërsa rezultatet përfundimtare do të dalin pjesë-pjesë, duke filluar nga marsi ose prilli i vitit të ardhshëm.

Regjistrimi i popullsisë në Serbi ka qenë i paraparë të bëhet në vitin 2021, por është shtyrë për këtë vit, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

blank

I janë qepur ‘stuhisë në status’ të Evi Kokalarit, si mjalti pas gishtit- Nga Alfred Lela

Fakti që i janë qepur ‘stuhisë në status’ të Evi Kokalarit, si mjalti pas gishtit, dëshmon edhe më qartë tipologjinë socio-politike të mbështetësve të L. Bashës: një grusht burrash e grash, që bëjnë asgjë, por vazhdimisht thonë gjithçka.
Dëshmon se nuk punojnë, por presin. Presin që amerikanët të shmangin Berishën.

Kur e shohin që nuk u realizohet kjo zjarrmi e xhanit, presin që ai të këpusë qafën nga jeta; kur e shohin në shëndet të mirë e nalt-e-poshtë Shqipërisë, zemërohen dhe presin diçka tjetër. Çfarëdoqoftë.

Punë nuk bëjnë, ide nuk kanë, mbështetjen- ku thërret kijameti. Kështu që presin Godonë e pushtetit, të shfaqet për ta kurorëzuar të tyrin ‘man-in-waiting’ mu në majë të Shqipërisë. Sikur Shqipëria të jetë marrë ndonjëherë pa sakrificë. As Princi Wilhelm Wied, që e shoqëronin të gjithë topat e Europës nuk e mori dot.

Kështuqë, gëzojuni Evit, si adamër të vegjël apple-it të Jobs-it, por e kam një këshillë: bëni ndonjë punë ndërkohë që prisni një deus ex machina për liderin dhe veten.

Zonja e zotërinj, sa prisni që të papunët t’ju zgjidhin punët: LABOREMUS!

blank

SHBA, ndihmë të re ushtarake prej 625 milionë dollarësh për Ukrainën

VOA/Marrë nga Reuters

Presidenti amerikan Joe Biden i tha presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy të martën në një bisedë telefonike se Uashingtoni do t’i japë Kievit 625 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake, përfshirë sistemet e raketave HIMARS, tha Shtëpia e Bardhë.

Edhe nënpresidentja Kamala Harris ishte e pranishme në telefonatë, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë. Presidenti Biden nënvizoi se Uashingtoni nuk do ta njohë kurrë aneksimin e territorit të Ukrainës nga Rusia, sipas deklaratës.

Zoti Biden “u zotua të vazhdojë të mbështesë Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme, ndërsa ajo mbron veten nga agresioni,” thuhet në deklaratë.

Paketa e re e ndihmës është e para që nga aneksimi i shpallur nga Rusia i katër rajoneve të Ukrainës.

Departamenti i Shtetit tha në një njoftim se paketa përfshin katër sisteme HIMARS dhe raketa të lidhura me to, 32 Howitzer me 75,000 fishekë, 200 automjete rezistente ndaj minave dhe mina Claymore.

Prodhuar nga kompania Lockheed Martin Corp LMT.N, saktësia e sistemeve HIMARS dhe rrezja më e gjatë e veprimit të tyre, i kanë dhënë mundësi Kievit të ngushtojë avantazhin e artilerisë së Rusisë.

blank

Zgjedhje të manipuluara në FRPD ?Shpërthen Evi Kokalari: Turp të të vijë Sali Berisha!

Evi Kokalari, një nga mbështetëset më të forta të Sali Berishës, ka shpërthyer në kritika ndaj tij.

Prej ditësh ajo ka denoncuar manipulime në procesin e zgjedhjes së kreut të ri të Forumit Rinor të Partisë Demokratike, ndërsa sot ka reaguar pas takimit që kreu i PD-së Sali Berisha pati me kreun e sapozgjedhur të FRPD =, Besart Xhaferri.

Me thirrjen “Trup të të vijë Sali Berisha!” – Evi Kokalari nisi reagimin e saj në Facebook.

Kokalari e akuzon Berishën se, sot ka legjitimuar gënjeshtrën. Ajo i tregon kreut të PD-së turpin dhe shkon edhe më tej duke shkruar se e ka merituar Lulzim Bashën.

“Turp të të vijë Sali Berisha!!

Ka një muaj që na ka rënë goja duke të thënë që po bëhen manipulime.

Kam tre muaj që të thashë që Kelliçi vodhi votat dhe përgjigjja jote ishte “eh sé 11 vota janë”

Grigels Muçollari ma ka thënë copë që këta të kryesisë donin njeriun e vet si kryetar dhe me ndihmën tende ia dolën.

Sot ti legjitimove gënjeshtrën. E paske merituar Lulzim Bashën i dashur zotëri!!!

Dhe boll u tallët me Primaret. Ju nuk keni konceptin bazë të konservatorizmit. Dhe vazhdoni me EPP.

Shumë nga ne do e kishin për turp në këtë pikë që PD-ja të hiqej si konservatore.

Tashti bëni sikur do luftoni Edi Ramën.

Ju jeni të gjithë të mbaruar!!”, shkruan Kokalari

 

 

 

blank

Zgjedhje të manipuluara në FRPD ? Kostandin Pula u skualifikua se ishte 31 vjeç, Xhaferri u zgjodh kryetar 32 vjeç e 7 muaj!

 

 

Kostandin Pula, ish kandidat për kryeatar të FRPD në Kurbin, ka folur në emisionin “Të Paekspozuarit”, ku ka zbuluar se ai u përjashtua nga gara për shkak se ishte 31 vjeç, ndërkohë që Besart Xhaferri është zgjedhur kryetar i FRPD, ditën e djeshme, duke qenë 32.7 vjeç.

“Jam një nga njerëzit afër forumit. Para 6-7 vitesh kandidova vetë për kryetar të forumit në Kurbin. Jam hequr nga gara 12 orë para, me vendim kryesie, sepse isha 31 vjeç.

Formalisht mu tha se ishin tre vajza në garë dhe unë. Unë isha më i madhi. Më thanë po të largojmë për shkak të moshës.

Procesi zgjedhor edhe atëherë edhe ky proces ka qenë me komandim dhe urdhër nga lart. Jam dëshmitar personalisht. Belindi do të manipulojë, e kam thënë përpara.

E njoh shumë mirë forumin rinor edhe nga brenda dhe kam ndejtur shumë afër forumit rinor. Në Kurbin kam bërë 1 mijë anëtarësime. Unë kam parë me sytë e mi që kanë futur dorën. Më përjashtuan nga gara se isha 31 vjeç.  Jam larguar me vendim të kryesisë së FRPD. E ka organizuar kryesia garën në atë kohë”, deklaroi Pula.


Send this to a friend