VOAL

VOAL

Universiteti i Lozanës: Musolinit nuk i revokohet “Doctor Honoris Causa”

June 24, 2022
blank

Komentet

blank

Marc Rosset bëri histori 30 vjet më parë

VOAL- 8 gushti është një ditë e rëndësishme për tenisin zviceran, kryesisht sepse Roger Federer ka lindur në vitin 1981, por edhe sepse në vitin 1992 Marc Rosset fitoi medaljen e artë olimpike në Barcelonë. Gjenevasi arriti në finale pas një rruge që ishte çdo gjë tjetër veçse e lehtë: në raundin e 16 kaloi fituesin e atëhershëm numër 1 dhe të Roland Garros Jim Courier, në çerekfinale spanjollin Emilio Sanchez dhe në gjysmëfinale fitoi kundër kroatit Goran Ivanisevic. , trajner aktual nga Novak Gjokovic. Në aktin e fundit zvicerani, i cili ende nuk kishte mbushur 22 vjeç, në vapën e Barcelonës fitoi në 5 sete pas më shumë se pesë orësh betejë ndaj Jordi Arrese me rezultatin 7-6 6-4 3-6 4-6 8. -6 duke pushtuar kështu një titull madhështor, titull që as Roger Federer nuk arriti ta pushtonte kur në vitin 2012 humbi në finale ndaj Andy Murray. Prandaj, Marc Rosset dhe 8 gushti do të mbeten gjithmonë një pjesë e rëndësishme e tenisit zviceran. rsi-eb

blank

Operacionet propaganistike ruse nuk e kursejnë as Zvicrën

Aktivitetet e dezinformimit në internet e preokupojnë Shërbimin Informativ të Konfederatës

 

VOAL- Aktivitetet dezinformuese nga Rusia për të ndikuar në opinionin publik në vendet që i konsideron armiqësore kanë krijuar alarm në Itali dhe mund të ndikojnë gjithashtu në Zvicrën italisht-folëse, duke qenë se gjuha është e njëjtë dhe ndonjëherë edhe mediat e konsultuara.

Megjithatë, operacionet propagandistike nuk kursejnë as pjesën tjetër të Zvicrës. Pak ditë pas pushtimit të Ukrainës, këshilltarja federale Viola Amherd i kërkoi popullatës që t’i kushtonte vëmendje komenteve në rrjetet sociale, sepse ato mund të ishin pilotuar për të favorizuar një opinion specifik.

Fenomeni gjithashtu mban të zënë Shërbimin e Veprimtarive të Informacionit të Konfederatës, i cili duhet të identifikojë dhe atribuojë veprimet e dezinformimit. Megjithatë, lufta kundër këtyre aktiviteteve paraqet edhe sfidën e gjetjes së një ekuilibri midis vlerës së lirive të individit për të informuar veten dhe për të shprehur një mendim dhe masat dhe ndërhyrjet që disponon shteti për të mbrojtur këtë liri.

Ka disa agjenci federale që monitorojnë nga afër zhvillimet kombëtare dhe ndërkombëtare në sektorin e fushatave të dezinformimit dhe shkëmbejnë informacione me njëra-tjetrën dhe me autoritetet e huaja.

Në parim, Këshilli Federal konsideron se Zvicra në tërësi ka një soliditet të caktuar në lidhje me ndikimin dhe dezinformimin. Kjo falë një bote të lirë dhe të larmishme mediatike, strukturave politike të decentralizuara dhe një niveli të lartë arsimimi në mesin e popullatës që është mësuar të formojë opinionin e vet.

Bots dhe trolls: armët e dezinformimit

Operacionet e dezinformimit në internet mbështeten kryesisht në dy mënyra. Bots janë programe kompjuterike që synojnë të bëjnë përmbajtje në platforma të ndryshme të njohura ose virale. Trollët, nga ana tjetër, janë njerëz që hyjnë në diskutime në internet me profile të rreme për të përhapur informacione të rreme ose për të ndikuar në opinionet e përdoruesve të internetit. Një person i vetëm mund të menaxhojë rreth njëzet profile të ndryshme. rsi-eb

blank

Ignazio Cassis: “Rreziqet bërthamore më të larta se kurrë”

Në një konferencë në Nju Jork me 191 nënshkruesit e Traktatit të Mospërhapjes Bërthamore, Ignazio Cassis shprehu nevojën për ndryshim

 

VOAL- Rreziqet bërthamore janë “më të larta se në çdo kohë tjetër që nga fundi i Luftës së Ftohtë”. Presidenti i Konfederatës Ignazio Cassis, në Nju Jork për një konferencë me 191 vendet nënshkruese të Traktatit të Mospërhapjes Bërthamore (NPT), përfshirë Zvicrën, ka nisur një apel për një ndryshim “urgjent dhe të domosdoshëm”: “Fjalët duhet të korrespondojnë faktet për të shmangur fatkeqësitë humanitare”, deklaroi politikani Ticino.

Takimi, i cili do të përfundojë më 26 gusht, duhet të përcaktojë rrugën për një ndryshim “urgjent dhe të domosdoshëm”, tha ai. Siç theksoi tashmë Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres në hapjen e konferencës të hënën, Ignazio Cassis ka frikë se një keqkuptim mund të çojë në një katastrofë bërthamore.

Për të shmangur këtë skenar, shtetet me armë bërthamore duhet të heqin dorë nga akumulimi i armëve bërthamore. “Ne duhet të riafirmojmë qëllimin tonë: një botë pa armë bërthamore”, tha Cassis. Dhe objektet, cenueshmëria e të cilave u zbulua nga lufta në Ukrainë, duhet të sigurohen në të gjitha rrethanat, madje edhe gjatë konflikteve të armatosura, këmbënguli ai.
13,000 armë vetëm midis fuqive zyrtare bërthamore

191 shtetet nënshkruese të NPT takohen çdo pesë vjet. Në arsenalin e fuqive zyrtare bërthamore, Shtetet e Bashkuara, Rusia, Kina, Britania e Madhe dhe Franca – pesë fuqitë e vetos në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara – ka ende rreth 13,000 armë bërthamore.

Traktati u nënshkrua në korrik 1968 nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Sovjetik dhe Britania e Madhe dhe u ratifikua në vitin 1970. Vetëm India, Pakistani, Izraeli, Sudani i Jugut dhe Koreja e Veriut nuk janë anëtarë të traktatit. Me përjashtim të Sudanit të Jugut, të gjitha këto vende konsiderohen tani fuqi bërthamore. rsi-eb

blank

blank

Madeleine Boll – Zonja e futbollit zviceran

Intervistë me Madeleine Boll, gruaja nga Valais e cila (gabimisht) mori licencën e saj të parë në vitet 1960 dhe hapi rrugën për të gjithë lojtaret zvicerane

 

VOAL- Emri i Madeleine Boll nuk do të thotë asgjë për shumicën e njerëzve në Zvicër. Megjithatë, u takon grave si ajo nëse sot barazia gjinore në sport është pak më pak e largët dhe nëse pothuajse 90 000 spektatorë do të ishin në Wembley të shtunën në mbrëmje për të ndjekur finalen e Kampionatit Evropian të Futbollit. Valezania, e lindur në vitin 1953, në moshën 12-vjeçare ishte në fakt në qendër të një ngjarjeje ndërkombëtare që i dha famë të madhe si lojtare në ekipet e të rinjve të Sionit.

Licenca e dhënë dhe më pas e revokuar

Në vitin 1964, falë një gabimi të federatës (besonin se ishte djalë), ajo ishte futbollistja e parë që u regjistrua zyrtarisht në Zvicër. Ajo u gjend në fushë në ndeshjen mes ekipeve të të rinjve të organizuar para ndeshjes së Kupës së Europës mes Valaisans dhe turqve të Galatasaray më 15 shtator 1965. Prezenca e një vajze nuk kaloi pa u vënë re nga gazetarët e shumtë të pranishëm. Çështja shpërtheu. Ata folën për këtë në Zvicër, në pjesën tjetër të Evropës dhe gjithashtu në Amerikën e Jugut. Ajo kishte tërhequr kartën dhe duhej të shkonte të luante me djemtë në kampionatin e shkollave të Vaud, por tashmë emri i saj ishte bërë i njohur.

Një karrierë në Itali

Aq sa në vitin 1969, pikërisht në kohën kur në Zvicër organizohej kampionati i parë për femra (Liga Kombëtare lindi më 24 prill 1970), e kërkuan drejtuesit e skuadrave italiane të femrave. Në fillim luajti me Gommagomma Meda, më pas me Real Juventusin e Torinos dhe Falchi. Mesfushorja zvicerane, e mbiquajtur “Mali bjond”, fitoi një vend në ekipin përfaqësues të Zvicrës, ku ishte edhe kapitente për disa vite. Në Itali ajo fitoi dy tituj lige dhe një kupë dhe kur, në vitin 1975, u kthye për të luajtur në Sion e tij për të gjithë, ajo tani ishte “Pele e bardhë”.

blank

Madeleine Boll në moshën 12-vjeçare, kur ajo luajti në akademinë e të rinjve të Sionit

 

“Rregullorja fliste vetëm për meshkujt dhe shërbimi mjekësor i Federatës tha se futbolli nuk ishte një sport për vajzat.” Madeleine Boll kujton mikrofonat e RSI. Sot ajo është 69 vjeçe dhe, duke parë fillimet e saj, mund të jetë e lumtur vetëm me evolucioni i futbollit të femrave. “Parë me sytë e sotëm, historia ime ishte ngjarja nxitëse e një lëvizjeje të tërë që i lejoi vajzat e tjera të thoshin mirë, por pastaj edhe ne mund të luajmë futboll”, thotë ajo. Në të njëjtën kohë, megjithatë, ai shpreson që futbolli i femrave të mos bëhet futbolli i meshkujve.

blank

Madeleine Boll kapitene e kombëtares në vitin 1972 në Bazel

 

“Në ditët e sotme ndoshta është futbolli i meshkujve ai që nuk vlerësohet më aq mes faulleve dhe skenave në fushë… Shpresoj që pavarësisht se do të fillojë të qarkullojë pak më shumë para, të ruhet loja e mirëfilltë që është sot”, thekson ajo. pionierja e futbollit të femrave zvicerane duke shpresuar se entuziazmi i ngjallur nga evropianët do të vazhdojë të tërheqë publikun në stadiume dhe ta bëjë lëvizjen të rritet më tej.

Një ëndërr për evropianët Zvicra 2025

“Duhet të fokusohemi në stërvitje, në zhvillimin e lojtareve të reja, të cilat më pas do të vazhdojnë të përforcojnë kombëtaren – nënvizon Madeleine Boll -. Për mendimin tim ne jemi në rrugën e duhur. Objektivat e radhës janë kualifikimi në Kupën e Botës në Zelandën e Re. Atëherë ëndrra ime është që Zvicra të fitojë organizimin e Kampionatit Evropian 2025. Do të ishte një aventurë e mrekullueshme për vendin dhe për të gjithë lëvizjen”. Dhe u tha nga kush lindi…/rsi-Elida Buçpapaj

 

blank

Humbje rekord për Bankën Kombëtare Zvicerane

VOAL- Banka Kombëtare e Zvicrës mbylli gjysmën e parë të vitit me një humbje prej 95.2 miliardë frangash, një rekord për bankën që nga themelimi i saj në vitin 1907. Një rezultat negativ pritej pasi tremujori i parë kishte mbyllur tashmë 32.8 miliardë në të kuqe, por shifra tejkalon parashikimet e analistëve.

I atribuohet tërësisht, saktëson instituti, pozicioneve në valutë, ku humbi 97,4 miliardë lekë, ndërsa çmimi i arit rezultoi 2,4 miliardë (falë çmimit që u rrit nga 53’548 në 55’836 franga për kilogram) dhe pozicioneve në franga zvicerane 35.1 milionë.

Në thelb, për të dobësuar frangën, SNB-ja bleu aksione dhe obligacione në valuta të huaja muajt e fundit, të cilat tani kanë humbur vlerën për shkak të rënies së çmimeve. Gjithashtu, të gjitha investimet në euro janë ndikuar nga evoluimi i kursit të këmbimit.

Në deklaratën e saj, banka kujton se ecuria e llogarive të saj është shumë e varur nga tendencat në tregjet e kapitalit, arit dhe valutës dhe për këtë arsye është subjekt i luhatjeve të mëdha. 2021 u mbyll me një fitim prej 26 miliardë lekësh, me dy tremujorët e parë pozitivë dhe dy të fundit negativë.

Sipas një studimi të publikuar dy javë nga UBS, shuma e humbjes, nëse konfirmohet në fund të vitit, do të rrezikonte pagesën e kontributeve për Konfederatën dhe kantonet. rsi-eb

blank

Zvicër- Izoterma zero, kapërcehet rekordi i vitit 1995

VOAL- Vala aktuale e të nxehtit e ka çuar izotermën zero në nivele të paprecedentë. Në natën ndërmjet të dielës dhe të hënës, raporton MeteoSwiss, kufiri arriti një lartësi prej 5184 metra mbi nivelin e detit, duke mposhtur rekordin e vjetër prej 5117 metrash, një rekord që kishte qëndruar që nga 20 korriku 1995.

Është shumë e rrallë që izotermia e shkallës zero të ngrihet mbi 5000 metra, shpjegon MeteoSwiss: të vetmet dy herë që ka ndodhur kjo kanë qenë në rastet e lartpërmendura. Prekja e 4’900 metrave është tashmë e mjaftueshme për të hyrë në dhjetëshen e parë.

Izotermia e shkallës zero përcaktohet nga meteorologët me ndihmën e balonave tingëlluese, të cilat ngrihen dy herë në ditë nga Payerne. rsi-eb

blank

Bernë: Ndryshon rrugëkalimi i ngjitjes për në Jungfrau

VOAL- Për herë të parë në më shumë se 100 vjet, udhërrëfyesit malorë nga Grindelwald, në Oberland Bernese, kanë vendosur të mos përdorin rrugën klasike të ngjitjes që të çon në Jungfrau (4 158 metra). Për shkak të shkrirjes së borës në lartësinë e madhe ekziston rrezik i fortë për rënien e gurëve në zonën e majës, shkruan të dielën “Sonntagszeitung”, sipas së cilës kohët e fundit ka pasur disa aksidente. Prandaj, siguria nuk është e garantuar për udhërrëfyesit në mal dhe klientët e tyre.

“Vendimi nuk ishte i lehtë, por i menduar mirë”, thotë Tina Gertsch, kreu i zyrës lokale të guidave malore, cituar nga gazeta e të dielave.

Për shkak të valës së të nxehtit, udhërrëfyesit malorë të Matterhorn pezulluan ngjitjet e shoqëruara përgjatë rrugës normale për në majën javën e kaluar. Gjithashtu në Zermatt (VS), u vendos ose ndryshimi i itinerarit ose ndalimi i ngjitjeve. I njëjti skenar në Courmayeur për Mont Blanc. rsi-eb

blank

Falë Netflixit, turistët e Koresë së Jugut janë të çmendur për Oberlandin Bernez

Shumë skena nga seriali koreano-jugor janë xhiruar në Oberlandin Bernez.

Fenomeni po prek qytetin Iseltwald, në Oberlandin Bernez, ku janë filmuar disa skena të serialit koreano-jugor “Crash Landing on You”.

 

VOAL- Turistët e Koresë së Jugut janë të çmendur për Oberlandin Bernez: shumë po vizitojnë Iseltwald këtë verë. Arsyeja? Disa skena nga seriali i Netflix “Crash Landing on You” janë xhiruar në qytetin me pamje nga liqeni Brienz.

blank

Iseltwald, në liqenin Brienz.

 

Dhe pikërisht për të përballuar fluksin e fortë të turistëve, PostBus tani ka vendosur të rrisë frekuencën e udhëtimeve ndërmjet Interlaken dhe Böningen-Iseltwald nga 23 korriku deri më 28 gusht (nëse jo edhe më vonë), siç thuhet në një njoftim për shtyp të mërkurën. “Kërkesa për linjën ka qenë jashtëzakonisht e lartë që nga fillimi i sezonit veror. Dhe në fakt, në bordin e automjeteve ka shumë turistë koreano-jugorë që duan të vizitojnë vendet e serialit Netflix.

Seriali tregon historinë e një gruaje të pasur nga Koreja e Jugut, e cila, pas një aksidenti me paragliding në malet e Koresë së Veriut, takon një oficer koreano-verior, me të cilin bie në dashuri.

Turne të Netflix në Paris dhe Londër

Në mbarë botën, ka shumë destinacione që kanë fituar popullaritet falë filmave apo serialeve të Netflix. Ky është një fenomen që gjigandi amerikan i transmetimit tani po e shfrytëzon në përpjekje për të mbajtur përdoruesit.

Kjo është ajo që ndodh, për shembull në Paris, ku Netflix është bashkuar me operatorin turistik Sandeman për të ofruar turne me guidë në vendet e serialeve “Emily in Paris” dhe “Lupine”. E njëjta gjë ndodh në Londër për “The Crown” dhe në Madrid për “La Casa di carta”. rsi-eb

blank

blank

Putin me një hundë kllouni: Rusia kërcënon gazetën zvicerane “Neue Zürcher Zeitung”

Vladimir Putin në paradën ushtarake ruse në Sheshin e Kuq duke shënuar 77 vjetorin e fitores ndaj Gjermanisë naziste

“Neue Zürcher Zeitung” kërcënohet me veprime ligjore pas publikimit të artikujve kritikë ndaj liderit të Kremlinit dhe një karikaturë të tij.

 

VOAL- Rusia ka kërcënuar gazetën “Neue Zürcher Zeitung” të ndërmarrë veprime ligjore pas publikimit të artikujve kritikë ndaj liderit të Kremlinit, Vladimir Putin dhe një karikaturë të tij. Ambasada ruse në Zvicër publikoi sot një letër në lidhje me këtë në faqen e saj të internetit.

“Jemi jashtëzakonisht të indinjuar me publikimin e karikaturës fyese të Presidentit të Federatës Ruse”, thuhet në tekst. “Ne besojmë se liria e shprehjes nuk përputhet në asnjë mënyrë me lirinë e përhapjes së fyerjeve dhe lajmeve të rreme”, shkruan sërish ambasada.

Përfaqësimi i Moskës në Konfederatë më pas pohon se rezervon të drejtën të padisë gazetën për shpifje dhe shpifje për artikujt e saj të kaluar, si dhe për çdo botim të ardhshëm me një tendencë të ngjashme ndaj udhëheqjes ruse.

Arsyeja në veçanti gjendet në një artikull që u shfaq në edicionin e “NZZ” më 9 korrik. Në të, gazeta e Zyrihut shkruante se lufta në Ukrainë ishte gjithashtu një betejë narrativash. Teksti shoqërohej nga një foto e retushuar e Putinit, e portretizuar me një hundë të kuqe kllouni dhe ngjyrat e ylberit në fytyrën e tij. Kjo u përhap në Twitter me hashtag #PutinWarCriminal.

Ambasada ruse kishte kritikuar tashmë “NZZ” për raportet e saj mbi vendin dhe konfliktin në Ukrainë. Nga ana e saj, gazeta nuk ka dhënë asnjë deklaratë për këtë çështje.

Që nga dërgimi i trupave të saj në Ukrainë, Moska ka ndërmarrë veprime të brendshme të paprecedentë kundër opozitës dhe mediave armiqësore. Kremlini ka shpallur disa subjekte “të padëshirueshme” dhe i ka përshkruar ato si një “kërcënim”. Nëse organizatat, fondacionet ose kompanitë e huaja klasifikohen në këtë mënyrë, rusët e lidhur me to rrezikojnë gjoba të rënda ose burgim deri në gjashtë vjet. rsi-eb

blank

Konstitucionalisti: Ideja se Zvicra duhet të mbetet gjithmonë neutrale është e vjetëruar

VOAL- René Rhinow beson se Zvicra duhet t’i kthehet bazës së konceptit të neutralitetit në të drejtën ndërkombëtare. “Ideja jonë që Zvicra duhet të mbetet gjithmonë dhe përgjithmonë neutrale është, si të thuash, e vjetëruar.”

Mjedisi zviceran ka ndryshuar në mënyrë dramatike gjatë 200 viteve të fundit, tha ish-anëtari i Këshillit të Shteteve të FDP në Basel-Landschaft dhe profesor emeritus i së drejtës kushtetuese dhe administrative në Universitetin e Bazelit.

Zvicra duhet të pranojë të varet dhe të mbështetet në bashkëpunim. “Ne nuk do të jemi në gjendje të shmangim një bashkëpunim më të fortë me NATO-n dhe BE-në për çështjet e sigurisë,” tha ai. Nëse Evropa sulmohet, Zvicra nuk mund të qëndrojë më neutrale nëse dëshiron të mbrohet në mënyrë efektive.

Rhinow theksoi se është e drejtë dhe e rëndësishme që të diskutohet koncepti i neutralitetit. “Populli zviceran nuk është marrë me temën e neutralitetit prej 30 vjetësh,” tha ai. Megjithatë, ai beson se është “marrëzi e rëndë” përfshirja e saj tani në Kushtetutë, siç dëshiron të bëjë SVP. rsi-eb

blank

Lozanë – ndahet nga jeta Alice Pauli, kishte mbushur 100 vjet në janar

 

Në Muzeun Kantonal të Arteve të Bukura në Lozanë më 2017

Pronarja e galerisë, koleksionistja dhe mecenatja e Lozanës ishte gjithashtu e njohur për donacionet e saj të rëndësishme për Muzeun Kantonal të Arteve të Bukura.

 

VOAL- Alice Pauli vdiq natën mes të enjtes dhe të premtes. Galeriste, koleksioniste dhe mecenate e Lozanës, ajo ishte e njohur për dhënien e donacioneve të rëndësishme për Muzeun Kantonal të Arteve të Bukura (MCBA). Ajo kishte mbushur 100 vjet në janar.

E lindur më 13 janar 1922 në Moutier (BE), Pauli blen veprën e saj të parë në vitin 1954. Ajo bie në kontakt me botën e artit falë udhëtimeve profesionale, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara, ku viziton muze të ndryshëm.

Në vitin 1962 ajo hap galerinë e saj në Lozanë, e cila mban emrin e saj, ndërsa bashkëshorti Pierre Pauli nis Bienalen Ndërkombëtare të tapicerisë në kryeqytetin e Vaud. Që nga viti 1971, Alice Pauli ka marrë pjesë në Art Basel, duke e vendosur galerinë e saj në një nivel ndërkombëtar. Puna e saj i ka dhënë asaj çmime të ndryshme, veçanërisht atë të Oficerit të Urdhrit të Arteve dhe Letrave, që i është dhënë në vitin 1989 nga Franca.

Në vitin 2010, qyteti i Lozanës i ofron asaj medaljen e artë. Në vitin 2012 iu dha edhe çmimi kulturor Leenards 2012.

Donacione të mëdha për MCBA

Në vitin 2018, lidhur me një donacion për Muzeun Kantonal të Arteve të Bukura në Lozanë, Alice Pauli kishte deklaruar: “Kontakti me artistët më ka dhënë shumë. Shpresoj që veprat nga ana e tyre t’i japin shumë publikut”. Ndër veprat e dhuruara janë ato të Pierre Soulages, Félix Vallotton, Anselm Kiefer, Giuseppe Penone.

Skulptura e Penones “Drita dhe Hija” ndodhet në sallën e hyrjes së muzeut, pjesë e kompleksit muzeor Plateforme 10. Pema e zhveshur prej bronzi është 14 metra e lartë dhe e plotësuar nga gjethet e praruara dhe një sferë graniti. Këtë skulpturë pronarja e galerisë ia kishte dhuruar MCBA-së për hapjen e saj në kantierin e ri pranë stacionit.

Institucioni e nderoi dhjetorin e kaluar me postimin e një fotoje pak para ditëlindjes së saj të 100-të. SDA-eb

blank

Zvicër: Qindra liqene do të lindin nga akullnajat

VOAL- Qindra liqene të rinj akullnajorë mund të formohen në Zvicër deri në vitin 2100. Megjithatë, shumë prej tyre do të jenë jetëshkurtër. Pothuajse gjysma deri në fund të shekullit në fakt do të jetë zhdukur tashmë, e mbushur me material erozion.

blank

Formimi i liqeneve akullnajore

Skenari u zhvillua nga shkencëtarët nga ekipi i glaciologut Daniel Farinotti i Institutit Federal Zviceran të Teknologjisë në Cyrih (ETH) dhe Institutit Federal Zviceran për Kërkimin e Pyjeve, Borës dhe Peizazhit (WSL). Falë modeleve që marrin parasysh evolucionin e mundshëm të emetimeve të CO2, ata kanë llogaritur se ato do të krijohen midis 380 (nëse merren masa të rëndësishme për mbrojtjen e klimës) dhe 655 liqeneve të rinj (nëse nuk bëhet asgjë kundër ndryshimeve klimatike). Potencialisht, nëse akullnajat zvicerane do të shkriheshin plotësisht, ato mund të gjeneronin 683 liqene me një sipërfaqe prej më shumë se 5000 metra katrorë dhe një thellësi më shumë se pesë metra.

blank

Akullnajat në Zvicër, Daniel Farinotti bën një pasqyrë të situatës

Liqenet e rinj do të formohen kryesisht në zonën e pellgut të Rhone, tregojnë ata në një botim në revistën Earth Surface Dynamics. rsi-eb


Send this to a friend