VOAL

VOAL

SHBA do të shqyrtojë shkatërrimin e një sistemi raketor të Rusisë

October 2, 2018
blank

Komentet

blank

Gjen.Wesley Clark: Milan Radoiçiq dëshmi e përfshirjes së qeverisë serbe – Incidenti tregues se Asosacioni përbën rrezik

Thekse nga Intervista e Gjen.Wesley Clark tek Zëri i Amerikës

Zëri i Amerikës: Autoritetet e Kosovës pretendojnë se një nga sulmuesit është Milan Radoiçiq, nënkryetar i partisë më të madhe dhe më me ndikim të serbëve të Kosovës, që ka lidhje të ngushta me partinë serbe në pushtet. Ai është gjithashtu nën sanksionet e SHBA-së dhe Britanisë së Madhe. Si e shihni këtë?

 

Wesley Clark: Kjo është një dëshmi e mëtejshme e përfshirjes së qeverisë serbe. Incidenti tregon për rrezikshmërinë që mund të ketë zbatimi i marrëveshjes për Asociacionin, të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian. Incidenti është tregues i një lidhje me Serbinë, vendosjen e një shteti policor ushtarak që mund të përbëjë një rrezik të konsiderueshëm shkatërrimi brenda Kosovës.

Intervista Zëri i Amerikës- Gjenerali Wesley Clark: NATO-ja duhet të forcojë aftësitë e saj për qenë më efikase kudo në Kosovë

 

blank

Gjen.Wesley Clark: KFOR të insistojë që këto manastire të inspektohen & arsenalet të konfiskohen – Shqetësuese grumbullimi i armëve në manastirin serb –

Thekse nga Intervista e Gjen.Wesley Clark tek Zëri i Amerikës

 

Zëri i Amerikës: Si i komentoni ngjarjet që ndodhën të dielën e kaluar në veri të Kosovës afër fshatit Banjskë?

 

Wesley Clark: Para së gjithash, është një tragjedi për të gjitha palët dhe është një problem real për qendrueshmërinë në Ballkan. Duhet të përbëjë shqetësim për Bashkimin Evropian dhe NATO-n, ndërsa dalin në pah detajet e incidentit. Ajo që është më shqetësuese për mua është se pas incidentit, rezultoi se kishte një grumbullim të madh armësh në manastirin serb. Kjo ka ndodhur edhe më parë.

 

Ne e dimë nga përvoja e mëparshme në Ballkan në vitet 1990, dhe që atëherë se manastiret serbe kanë qenë strehë e nacionalizmit serb. Dhe kjo nuk e përjashton përdorimin e tyre si arsenale. Ndaj kjo është gjëja më shqetësuese.

 

Shpresoj që KFOR të insistojë që këto manastire të inspektohen dhe arsenalet të konfiskohen, sepse nuk ka vend për këtë në mes të përpjekjeve për të arritur marrëveshjen e autonomisë për qytetarët serbë të Kosovës. Është kundërproduktive dhe nuk ka vend për kërcënime me dhunë dhe armë.

Intervista Zëri i Amerikës- Gjenerali Wesley Clark: NATO-ja duhet të forcojë aftësitë e saj për qenë më efikase kudo në Kosovë

 

blank

Gjen.Wesley Clark: Nuk ka shtypje dhe ky rajon (Veriu i Mitrovicës) është pjesë e Kosovës – sistemi i taksave duhet të jetë pjesë e qeverisë së Kosovës!

Thekse nga Intervista e Gjen.Wesley Clark tek Zëri i Amerikës

Zëri i Amerikës: Presidenti serb pretendoi se sulmuesit ishin serbë të zonës të cilët nuk mund ta përballonin represionin nga qeveria e Kryeministrit Kurti. Çfarë mendoni për këtë?

 

Wesley Clark: Do të më duhej të kuptoja më mirë se cilat janë ankesat e tyre për shtypjen. Shtypja nuk filloi pas futjes së KFOR-it në vitin 1999 nën udhëheqjen franceze. Në thelb, në atë zonë ishte eliminuar autoriteti shqiptar dhe shqiptarët ishin spastruar nga detyrat në spitale apo vende të tjera ku mund t’i shërbenin komunitetit. Që nga atëherë, zona ka qënë relativisht e ndarë.

 

Ka qenë një tranzicion i vështirë për qeverinë e Kosovës që të merret me separatizmin serb në veri, kështu që unë mendoj se këto pretendime për shtypje janë të pakuptimta. Është thjesht një deklaratë. Nuk ka asnjë tregues për ndonjë shtypje.

 

Në fakt, të dhënat tregojnë se ky rajon po i paguan taksa Beogradit dhe fondet vijnë nga Beogradi sikurse ky rajon (Veriu i Mitrovicës – shënim Voal.ch) të ishte një shtet më vete. Por nuk është. Është pjesë e Kosovës. Duhet të jetë pjesë e sistemit të taksave të qeverisë së Kosovës. Por nuk është. Pra, atje ka një problem të vërtetë.

Intervista Zëri i Amerikës- Gjenerali Wesley Clark: NATO-ja duhet të forcojë aftësitë e saj për qenë më efikase kudo në Kosovë

blank

Gjen. Wesley Clark: Serbët,që ndërmorën sulmin ishin rebelë, terroristë. Dhe ata nuk meritojnë asnjë njohje zyrtare

Thekse nga Intervista e Gjen.Wesley Clark tek Zëri i Amerikës

Zëri i Amerikës: Për serbët e vrarë u mbajtën përkujtimore dhe ditë zie, një lloj nderimi për autorët. Çfarë mesazhi dërgon kjo?

 

Wesley Clark: E kuptoj kur bëhet fjalë për anëtarët e familjes. Por si çështje e politikës shtetërore, jo, këta njerëz janë të jashtëligjshëm. Ata shkelën sundimin e ligjit në Kosovë. Dhe ata që morën pjesë duhet të ndëshkohen dhe të mos njihen si heronj. Por unë e di se në Serbi dhe në këtë rajon, trashëgimitë e konfliktit që datojnë më shumë se një shekull janë përplasjet etnike, përplasjet fetare, Lufta e Parë Botërore, Lufta e Dytë Botërore e deri në epokën e Titos, përpjekja për të shtypur nacionalizmin shqiptar dhe ardhja e Milosheviçit në pushtet, gjithçka është shoqëruar me dhunë, me urrejtje, me tensione ndëretnike. Dhe është koha për ta ndaluar atë dhe për të ecur përpara në shekullin e 21-të. Është një tragjedi e vërtetë. Më vjen shumë keq për familjen e këtyre njerëzve të vrarë nga të dyja anët. Dhe polici shqiptar që u vra, polici i Kosovës po bënte detyrën.

 

Ai po mbështeste sundimin e ligjit. Serbët (që ndërmorën sulmin) ishin rebelë, terroristë. Dhe ata nuk meritojnë asnjë njohje zyrtare. Por, sigurisht, është një tragjedi për ta dhe familjet e tyre. Dhe na vjen keq për të gjitha humbjet e jetëve në zonë.

Intervista Zëri i Amerikës- Gjenerali Wesley Clark: NATO-ja duhet të forcojë aftësitë e saj për qenë më efikase kudo në Kosovë

 

blank

Ivana Stradner: Diplomatët Amerikanë duhet të paketojnë gjërat e tyre e të kthehen në SHBA, nëse nuk e parandalojnë përshkallëzimin

Ekspertja amerikane e sigurisë Ivana Stradner reagon në Twitter rreth dështimit të diplomacisë:

“NËSE gjërat përshkallëzohen në Ballkan, të cilat diplomatët Amerikanë mund t’i parandalojnë, ata do të paketojnë gjërat e tyre dhe do të kthehen në SHBA për të shijuar problemet e tyre të para botërore. Zyrtarët e korruptuar të qeverisë dhe mafia në Ballkan do të dërgojnë paratë ($$$) dhe fëmijët e tyre në Perëndim. Por njerëzit e zakonshëm do të dërgohen të luftojnë dhe të vriten. Skenari i Milosheviqit nga vitet ’90. E turpshme.”

 

blank

Chollet: Kosova dhe Serbia të ulin tensionet dhe t’u kthehen bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve

VOA

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, u bëri thirrje të martën Kosovës dhe Serbisë për uljen e tensioneve dhe kthimin në tryezën e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve. Ai i bëri këto komente në rrjetin X, të njohur deri vonë si Twitter pas bisedave me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç lidhur me situatën e krijuar pas sulmit të së dielës mbi policinë e Kosovës në veri, nga një grup i armatosur që vrau një oficer policie.

“Bisedova me kryeministrin Albin Kurti për sulmin e tmerrshëm të së dielës në Kosovë. Dënoj ashpër dhunën kundër policisë së Kosovës dhe shpreha ngushëllime për humbjen e rreshterit Afrim Bunjaku. Të dyja palët duhet të kthehen në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe të zbatojnë përkushtimet (e marrëveshjes) së Ohrit”, shkroi ai.

Ndërsa me presidentin serb Vuçic, shkroi ai, “fola për rëndësinë e shtensionimit të menjëhershëm në veri të Kosovës dhe shmangien e veprimeve që mund të nxisin më tej tensionet. Humbja tragjike e jetës nënvizon nevojën urgjente për të rivendosur qetësinë dhe për t’u kthyer në dialogun e lehtësuar nga BE-ja”, shkroi zoti Chollet.

Vrasja e policit të Kosovës në sulmin e së dielës nga një grup i armatosur që çoi në përleshje në të cilat u vranë tre pjesëtarë të grupit, ka nxitur shqetësime të reja ndërkombëtare për qëndrueshmërinë e rajonit.

Sulmi ndodhi në një periudhë përpjekjesh të vështira për ripërtëritjen e bisedimeve Kosovë – Serbi, raundi i fundit i të cilave që u mbajt më 14 shtator në Bruksel, nuk shënoi ndonjë përparim.

Bashkimi Evropian me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara ndërmjetësoi në muajin shkurt në Bruksel dhe më pas në muajin mars në Ohër një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve mes palëve, por nuk pati asnjë hap domethënës për zbatimin e saj.

blank

Ivana Stradner: Kjo që ngjau në Kosovë ishte paralajmëruar nga Rusia

Ekspertja amerikane e sigurisë Ivana Stradner reagon në Twitter se kjo që ngjau në Kosovë ishte paralajmëruar nga Rusia:

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë deklaroi hapur në korrik se një luftë në Kosovë do të fillojë këtë vjeshtë.

Me të vërtetë.

Dita e dytë e vjeshtës 2023, Serbët e armatosur etnikë sulmuan policinë në veri të Kosovës.

Besoni 🇷🇺 kur ta thonë.”

 

blank

SHBA-ja do ta furnizojë Ukrainën me raketa me rreze të gjatë

Presidenti amerikan, Joe Biden, planifikon të dërgojë në Ukrainë raketa me rreze të gjatë, për t’i ndihmuar Kievit në kundërofensivën kundër ushtrisë ruse, kanë raportuar mediat amerikane.

Ato i kanë cituar disa zyrtarë amerikanë, të familjarizuar me këtë çështje, të kenë thënë se Ukraina do t’i marrë disa raketa ATACMS me rreze deri në 300 kilometra.

Diçka e tillë do t’ia mundësonte Kievit sulmin në shënjestrat ruse në zona shumë më të thella sesa linja e frontit.

Të paktën një raketë ukrainase e ka goditur flotën e Rusisë në Detin e Zi të premten, përkatësisht në Krime, gadishullin ukrainas të aneksuar nga Moska më 2014.

Një burim brenda ushtrisë ukrainase i ka thënë transmetuesit britanik BBC se sulmi në portin në Sevastopol është kryer duke përdorur raketa Storm Shadow, të cilat janë dërguar në Ukrainë nga Britania dhe Franca, duke e vënë në pah rëndësinë e armatimit perëndimor në këtë luftë.

Megjithatë, asnjëri prej liderëve nuk i kanë konfirmuar raportimet e mediave amerikane.

Ajo çka dihet është se tanket amerikane Abrams do të arrijnë në Kiev në javën e ardhshme.

Kur presidenti rus, Vladimir Putin e ka nisur luftën në Ukrainë, në shkurt të vitit 2022, administrata e Bidenit ka hezituar që ta furnizojë Ukrainën me armë moderne.

Mirëpo qëndrimi i saj ka ndryshuar me kalimin e kohës, pasi Kievi tani ka sisteme raketore të avancuara Himars, dhe sistem raketor për mbrojtje ajrore Patriot.

Biden deri më tani ka hezituar për armët me rreze të gjata, duke thënë se raketa të tilla mund ta përballin SHBA-në drejtpërdrejt me Rusinë, shtet që posedon armë bërthamore.rel

blank

Zelensky thotë se kishte bisedime konstruktive me ligjvënësit amerikanë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyi, dhe sekretari i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara, Lloyd Austin (djathtas) në Pentagon, 21 shtator 2023.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha të enjten se mbajti bisedime konstruktive me ligjvënësit amerikanë dhe se mezi pret të flasë me presidentin Joe Biden për nevojat e ushtrisë ukrainase dhe mbrojtjes së saj ajrore.

Ai tha se mori premtim “të rëndësishëm” për armë të reja të mbrojtjes ajrore nga Shtëpia e Bardhë, por paralajmëroi se Kievi mund ta humbë luftën me Rusinë, nëse ligjvënësit republikanë nuk e mbështesin pakon e miliarda dollarëve ndihmë ushtarake që Ukraina po e kërkon nga SHBA-ja.

Zelensky u prit nga presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, në Shtëpinë e Bardhë të enjten vonë, me të cilin do të bisedojë rreth mbështetjes amerikane për përpjekjet e Ukrainës në luftë kundër Rusisë.

I pyetur për rëndësinë e ndihmës që po e kërkon Ukraina, Zelensky tha se “është shumë e rëndësishme”, pasi i shtrëngoi duart me Bidenin.

Republikanët McCarthy dhe Scalise janë nën presion nga krahu konservator i partisë së tyre për t’i dhënë fund mbështetjes së Ukrainës. Demokratët, të udhëhequr nga presidenti Biden, janë më të bashkuar në dëshirën për ta vazhduar përkrahjen për Ukrainën.

Kjo është hera e dytë gjatë kohës së luftës që Zelensky e viziton Uashingtonin.

Në Kongres, liderët republikanë dhe demokratë kanë mospajtime të thella rreth shpenzimeve, si pasojë e të cilave mund të mbyllet Qeveria amerikane, dhe kështu të vihet në rrezik pakoja me ndihma për Ukrainën në vlerë prej 24 miliardë dollarëve.

Fraksioni i ekstremit të djathtë, i cili e dominon Partinë Republikane, ngul këmbë se duhet të ndërpriten ndihmat për Ukrainën, duke qenë se Kongresi i ka aprovuar deri më sot 100 miliardë dollarë ndihma për të, përfshirë 43 miliardë dollarë vetëm për armatim.

“Për të fituar, ne duhet patjetër të qëndrojmë të bashkuar dhe të punojmë së bashku”, tha Zelensky në rrjetet sociale, duke shtuar se llogarit në mbështetjen e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara kundër Rusisë.

Lideri ukrainas mbërriti në SHBA pas një vale tjetër sulmues ruse me raketa. Sulmet, në qytetet e ndryshme të vendit, vranë së paku tre persona në Herson dhe i plagosën shuam të tjerë në zona të tjera të enjten.

blank

Ligjvënësit republikanë akuzojnë Departamentin e Drejtësisë për qëndrim të butë në çështjet McGonigal, për të mbrojtur FBI-në

VOA/Keida Kostreci

Komisioni Juridik i Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin e Shteteve të Bashkuara po shpreh shqetësimin për mundësinë e marrëveshjeve me pasoja të zbutura ndaj ish-zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal në dy çështjet ndaj tij, si një përpjekje për të fshehur përmasat e shkeljeve të tij, për të mbrojtur reputacionin e FBI-së.

Kryetari i komisionit, ligjvënësi republikan Jim Jordan, shkruan në një letër drejtuar drejtorit të FBI-së, Christopher Wray të martën, se Komisioni po heton akuzat “për politizim dhe qëndrim të njëanshëm brenda FBI-së në lidhje me çështjen penale kundër ish-agjentit special Charles McGonigal”.

Ky Komision fillimisht kërkoi dokumente dhe informacione për këtë çështje nga FBI-ja më 2 shkurt 2023, por në letër thuhet se deri më sot, Byroja Federale e Hetimeve nuk e ka përmbushur këtë kërkesë jo të detyrueshme.

Ish-zyrtari i lartë i kundërzbulimit të FBI-së, Charles McGonigal pranoi në gusht fajësinë në një gjykatë në Nju Jork lidhur me akuzën për shkelje të sanksioneve amerikane ndaj Rusisë, duke punuar pas daljes në pension për oligarkun rus Oleg Deripaska, të cilin më parë ai e kishte hetuar.

McGonigal pranoi se kishte marrë mbi 17,000 dollarë nga oligarku rus për të siguruar informacione negative për një tjetër oligark rus, rival të tij. Shtetet e Bashkuara kanë vënë sanksione ndaj oligarkut Deripaska, që nga viti 2018, për arsye që lidhen me pushtimin e Krimesë nga Rusia.

Në këmbim të pranimit të fajësisë, prokurorët hoqën dorë nga akuza të tjera në lidhje me bashkëpunimin e zotit McGonigal me Deripaskën.

Në një proces tjetër në një gjykatë federale në Uashington, McGonigal është akuzuar se ka marrë rreth 225, 000 dollarë nga një ish-punonjës i shërbimeve të zbulimit të Shqipërisë.

“Pavarësisht një pagese shumë më të madhe nga ish-zyrtari shqiptar, sipas njoftimeve, McGonigal po negocion me prokurorët federalë në Uashington një marrëveshje të ngjashme për pranimin e fajësisë”, thuhet në letrën e ligjvënësit Jordan për drejtorin e FBI-së.

Në letrën e Komisionit Juridik të Kongresit përsëritet kërkesa për dokumente dhe informacione për këtë çështje dhe bëhet thirrje që FBI ta plotësojë këtë kërkesë deri më 3 tetor 2023.

“Komisioni ka autoritet mbikëqyrës mbi Departamentin e Drejtësisë dhe FBI-në dhe mund të marrë në konsideratë masa të detyrueshme nëse FBI-ja nuk bashkëpunon vullnetarisht”, thuhet në letër.

Në shkurt të këtij viti, ligjvënësit amerikanë i kërkuan drejtorit të FBI-së sqarime lidhur me ish zyrtarin e lartë të FBI-së, Charles McGonigal.

Ligjvënësit republikanë thonë se Departamenti i Drejtësisë dhe FBI-jan janë përdorur si mjete politike nga demokratët kundër republikanëve.

Edhe kryetari demokrat i Komisionit Juridik të Senatit Dick Durbin, i kërkoi në atë kohë me anë të një letre Prokurorit të Përgjithshëm, Merrick Garland dhe drejtorit të FBI-së, zotit Wray informacione të mëtejshëm lidhur me aktivitetet e zotit McGonigal, duke u nisur nga dy aktpaditë, ajo e Nju Jorkut, dhe ajo e Uashingtonit.

blank

Chollet kërkon “angazhim urgjent” në dialogun Kosovë-Serbi

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka biseduar me presidenten e Kosovës për angazhimin në dialogun për normalizimin e raporteve mes Prishtinës dhe Beogradit dhe për “nevojën për të shtensionuar situatën” në veri të Kosovës.

Chollet, së bashku me të dërguarin e Uashingtonit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, u takuan me Osmanin në Nju Jork.

“Një bisedë e mirë me presidenten Vjosa Osmani për zotimin tonë të përbashkët për të ardhmen euroatlantike të Kosovës, për nevojën për të shtensionuar situatën dhe për angazhimin urgjent në dialogun për normalizimin e raporteve me Serbinë që lehtësohet nga BE-ja – që është kyç për stabilitetin rajonal dhe integrimin drejt BE-së”, shkroi Chollet në X, që më herët njihej si Twitter.

Ndërkaq, Osmani tha se gjatë takimit në SHBA – ku ajo po zhvillon takime në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara – theksoi rëndësinë e “një qasjeje parimore për zbatimin e plotë dhe të balancuar të marrëveshjeve” të arritura në kuadër të dialogut.

“Roli i SHBA-së është kyç për të përfunduar me sukses procesin, duke i hapur rrugën njohjes së ndërsjellë”, shkroi Osmani në X.

Ky takim mes Osmanit dhe zyrtarëve të lartë amerikanë vjen një javë pasi në Bruksel, rundi i fundit i dialogut Kosovë-Serbi përfundoi pa ndonjë rezultat.

Pas takimit më 14 shtator, nga BE-ja thanë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nuk ka qenë i gatshëm të ecë përpara, ndryshe nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili “e ka pranuar propozimin e tyre” për zbatimin e Marrëveshjes bazë për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, i cili bashkë me të dërguarin e BE-së për dialog, Mirosllav Lajçak, ndërmjetësuan takimin, tha se Kurti ka këmbëngulur që të formalizohet, fillimisht, njohja de facto e Kosovës nga Serbia.

Më 18 shtator, kryeministri Kurti akuzoi për “njëanshmëri” Lajçakun, i cili sipas tij, “u pozicionua” kundër Kosovës.

Kurti tha se ai në Bruksel ka paraqitur një plan të tij për zbatimin e sekuencuar të Marrëveshjes Bazë dhe Aneksit të saj, për të cilat Kosova dhe Serbia u pajtuan më herët gjatë këtij viti. Por, ky plan, sipas tij, u refuzua nga Serbia dhe BE-ja.

Kjo marrëveshje nuk përfshin njohjen reciproke për të cilën insiston Kosova, por kërkon nga Kosova dhe Serbia që t’i pranojnë dokumentet dhe simbolet e njëra-tjetrës, përfshirë: pasaportat, diplomat dhe targat. Po ashtu palët zotohen se do të zbatojnë marrëveshjet e arritura më herët në procesin e dialogut.

Kurti tha se plani i propozuar nga ai për zbatimin e Marrëveshjes Bazë, ishte “propozim konkret, shumë konstruktiv, që bazohej në parimin e gjithëpërfshirjes”. Ai tha se gjithëpërfshirja është edhe në këtë marrëveshje dhe në aneks, ku thuhet se “çdo nen i Marrëveshjes Bazë duhet zbatuar dhe palët nuk duhet të shprehin pengesa për asnjë nen”.

Kosova dhe Serbia zhvillojnë dialog nën ndërmjetësimin e BE-së që nga viti 2011. Ky proces mbështetet nga SHBA-ja.

Rundi i fundit i dialogut njëherësh përbënte takimin e parë mes Kurtit dhe Vuçiqit, që kur tensionet në veri të Kosovës u rritën në fund të majit.

Serbët lokalë po kundërshtojnë kryetarët e rinj shqiptarë të komunave, që dolën nga zgjedhjet e prillit – votime të bojkotuara nga partitë dhe popullata serbe.

SHBA-ja dhe BE-ja kanë kërkuar nga Prishtina dhe Beogradi të ulin tensionet dhe që të mbahen zgjedhje të reja. Kosova ka thënë se ka ulur praninë policore në veri dhe ka ndërmarrë hapa ligjorë që do të mundësonin largimin e kryetarëve përmes peticionit. BE ka mirëpritur këto hapa, por ka thënë se duhet bërë më shumë.

blank

Senatori republikan Mitt Romney njofton se nuk do të kandidojë në vitin 2024

Marrë nga Associated Press

Senatori republikan nga Jutah, Mitt Romney, njoftoi të mërkurën se nuk do të kandidojë për t’u rizgjedhur, duke shënuar kështu fundin e një karriere intensive politike prej dy dekadash, përfshirë emërimin si kandidat për president i Partisë Republikane në vitin 2012, si dhe një mandat si guvernator i shtetit Masaçusets.

Zoti Romney, tashmë në moshën 76 vjeçare, tha se sfidat e shumta të vendit kërkojnë një brez të ri udhëheqësish. Ai tha se Shteteve të Bashkuara do t’i shërbehej më mirë nëse do të tërhiqeshin dy kandidatët kryesues për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 – Presidenti demokrat Joe Biden dhe ish-Presidenti republikan Donald Trump. Zoti Biden është 80 vjeç dhe zoti Trump është 77 vjeç.

“Kohërat në të cilat po jetojmë kërkojnë sërish që brezi i ardhshëm të ngrejë zërin dhe të shprehë pikëpamjen e tij, dhe të marrë vendimet që do t’i japin formë politikës amerikane në shekullin e ardhshëm”, tha zoti Romney gjatë konferencës për shtyp në Kapitol. Ai tha se personat e brezit të tij “nuk janë të duhurit për të marrë vendimet për të nesërmen”.

Ai tha se pasi të largohet nga Senati do të përqëndrohet tek mobilizimi i më shumë të rinjve për të votuar dhe për t’u përfshirë në procesin politik.

 

Si kandidati i Partisë Republikane për president në vitin 2012, zoti Romney bëri fushatë në të gjithë Amerikën bazuar tek eksperienca e tij si guvernator i Masaçusetsit dhe si drejtues i kompanive të investimeve. Por me rritjen populiste të rolit dominues të zotit Trump në këtë parti, lloji i republikanizmit që përfaqëson zoti Romney nuk ishte më në epiqendër. Ai ishte i vetmi anëtar republikan i Kongresit që votoi në favor të akuzave ndaj Presidentit Trump në të dyja proceset hetimore që synonin shkarkimin e tij.

Zoti Romney tha gjatë konferencës për shtyp se i përket “krahut të mençur të Partisë Republikane” dhe se nuk mendon se ai do të zbehet.

“Krahu im i partisë flet për politika dhe për çështje që do të bëjnë ndryshimin në jetën e popullit amerikan. Krahu Trump i partisë flet për pakënaqësira të llojeve të ndryshme dhe për shpagim dhe rishikim të rezultateve të zgjedhjeve të 2020-ës”.

Zoti Romney tha se bisedoi të mërkurën me Presidentin Biden, i cili i uroi mbarësi. Ai bëhet kështu senatori i gjashtë që njofton planet për të dalë në pension në përfundim të mandatit në vitin 2025.


Send this to a friend