VOAL

VOAL

SHBA: E duam Britaninë brenda BE-së

February 13, 2016
blank

Komentet

blank

Pse Rusia duhet të humbasë në Ukrainë Nga Janusz Bugajski

NATO i dërgon një paralajmërim për hakmarrje bërthamore Rusisë dhe Kinës

Parimi themelues i NATO-s ishte të parandalonte çdo fuqi që të pushtonte shtetet sovrane dhe të dominonte Evropën. Megjithëse NATO nuk ishte e mandatuar për të mbrojtur joanëtarët, lufta pushtuese e Rusisë në Ukrainë e ka ekspozuar Moskën si një fuqi ekspansioniste që duhet të mposhtet nëse një Evropë e lirë dëshiron të mbijetojë.

Katër muaj pas luftës, liderët perëndimorë janë ende të paaftë të artikulojnë një mesazh bindës se pse humbja e Rusisë është kritike për të gjitha vendet e NATO-s. Ndërsa lufta fillon në verë, mungesa e shpjegimeve bindëse do të inkurajojë disa politikanë të vënë në dyshim arsyetimin për të ndihmuar Ukrainën dhe kështu të lejojë dezinformimin e Rusisë të depërtojë në shoqëritë perëndimore. Por ka tre arsye thelbësore që Rusia duhet ta humbasë këtë luftë: liria, pavarësia dhe siguria globale. Çdo marrëveshje paqeje dhe kompromis në të cilin Ukraina dorëzon pjesë të sovranitetit ose territorit të saj do të jetë një humbje për Evropën dhe Amerikën.

Së pari, si një fuqi agresive që përhap sistemin e saj autokratik në vende të tjera, Rusia paraqet kërcënimin më të drejtpërdrejtë ndaj lirive individuale. Deklaratat konfuze nga zyrtarët amerikanë për mbrojtjen e “rendit liberal global” minojnë konsensusin politik shumë të nevojshëm, pasi në SHBA, “liberal” dhe “rend” interpretohen gjerësisht si pozicione partiake. Theksi duhet të jetë tek garantimi i NATO-s për liritë individuale dhe opsionet politike demokratike, të cilat Rusia i shkel sistematikisht. Me pak fjalë, një humbje e Ukrainës do të përbënte një humbje për parimet bazë të lirisë dhe do të dëmtonte seriozisht ndikimin global të Amerikës.

Së dyti, Rusia perandorake kërcënon pavarësinë kombëtare të të gjithë fqinjëve. Ajo nuk respekton kufijtë ndërkombëtarë, hedh poshtë traktatet dhe kërkon të kufizojë sovranitetin e shteteve të afërta. Amerika është themeluar jo vetëm mbi ndjekjen e lirisë individuale, por edhe mbi parimin e pavarësisë kombëtare që kremtohet çdo katër korrik. Mohimi i këtij parimi ndaj çdo aleati dhe partneri amerikan, përfshirë Ukrainën, do të gërryejë vlerat thelbësore të botës perëndimore.

Së treti, triumfi i Rusisë në Ukrainë do të rrezikojë sigurinë globale. Kremlini do të arrinte në përfundimin se agresioni është i dobishëm, se Perëndimi është i dobët dhe i ndarë dhe se Amerikës i mungon qëndrueshmëria. Nëse hiqen sanksionet ndërkombëtare, një Moskë fitimtare do të riarmatoset dhe më pas do të nisë sulme të reja ndaj vendeve që mbulon. Kjo do të ishte edhe më e kushtueshme financiarisht për Uashingtonin dhe mund ta afronte Rusinë drejt një konflikti të drejtpërdrejtë me NATO-n. Me pak fjalë, një fitore e Ukrainës mund të parandalojë një luftë të drejtpërdrejtë midis SHBA-së dhe Rusisë.

Fitorja e Rusisë mund të bindë gjithashtu Kinën se një sulm ndaj Tajvanit do të tolerohej, pasi Uashingtoni është i dëshpëruar për të shmangur një luftë më të madhe dhe se kërcënimet bërthamore mund t’i shtyjnë liderët perëndimorë të nënshtrohen. Koreja e Veriut dhe Irani do ta shohin blerjen e armëve bërthamore si thelbësore për të shantazhuar qeveritë perëndimore. Rritja e paqëndrueshmërisë ndërkombëtare do të ketë gjithashtu një ndikim shumë më të dëmshëm në ekonominë dhe standardet e jetesës së SHBA-së sesa po shohim aktualisht.

SHBA nuk duhet të lëkundet në ofrimin e ndihmës thelbësore ushtarake për Ukrainën, ndërkohë që forcon aftësitë e NATO-s. Një konsensus dypartiak në Kongres njeh rreziqet për sigurinë ndërkombëtare nëse Rusia fiton luftën. Projekt-ligjet e politikës së mbrojtjes të vitit 2023 përforcojnë angazhimet e Shtëpisë së Bardhë për të rritur praninë ushtarake të SHBA-së në Poloni dhe shtete të tjera të NATO-s. Megjithatë, pa një mesazh të qartë dhe të qëndrueshëm nga Shtëpia e Bardhë që shpjegon se çfarë do të thotë lufta aktuale për Amerikën dhe çdo qytetar amerikan, ekziston rreziku që mbështetja për Ukrainën të gërryhet. Kjo do të inkurajojë ofensivën antiperëndimore të Kremlinit./Source Twitter and www.washingtonexaminer.com/Voal.ch

blank

Medalje Nderi për katër ish-ushtarakë të Luftës së Vietnamit

Presidenti Biden gjatë ceremonisë së dhënies së Medaljeve të Nderit në Uashington

VOA/Carla Babb

Presidenti Joe Biden u dha Medaljen e Nderit, vlerësimin më të lartë të Shteteve të Bashkuara për trimëri, katër ish-ushtarakëve amerikanë për veprimet e tyre gjatë Luftës së Vietnamit. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, në Pentagon Carla Babb, rrëfen më shumë rreth heroizmit të tyre.

Presidenti Joe Biden u dha Medaljen e Nderit tre ish-ushtarakëve amerikanë: Dwight Birdwell, Major John Duffy, dhe Dennis Fujii.

Ndërsa John Kaneshiro pranoi medaljen në emër të babait të tij, Rreshterit Edward Kaneshiro, i cili humbi jetën në luftime.

“Është mahnitëse të dëgjosh se çfarë ka bërë secili prej tyre. Bënë shumë më tepër nga sa kërkonte detyra. Është një frazë e përdorur shpesh, por që merr kuptim kur shikon këta burra”, tha Presidenti Biden.

Rreshteri Kaneshiro zmbrapsi tre grupe sulmuesish nga Vietnami i Veriut gjatë një gracke në dhjetor të vitit 1966, duke i mundësuar njësisë së tij që të tërhiqej. Ai u vra gjatë luftimeve disa muaj më vonë.

Dwight Birdwell është i pari nga banorët indianë të Amerikës, që nderohet për veprimet gjatë luftës në Vietnam.

Kur armiqtë sulmuan bazën ushtarake pranë Saigonit, në janar 1968, ai shpëtoi komandantin e njësisë së tij të tankeve dhe megjithëse i plagosur në fytyrë dhe kraharor, qëndroi për të ndihmuar në evakuimin e ushtarëve të tjerë të plagosur.

“Kur e urdhëruan të hipte në helikopterin për evakuimin e të plagosurve, ai e zbatoi urdhrin, dhe në mënyrë të mahnitshme doli nga ana tjetër për të vazhduar luftën”, tha Presidenti Biden.

Majori Duffy ishte i vetmi ushtarak amerikan në zonën e dislokimit. Ai u plagos dy herë, ndërsa u bënte rezistencë forcave që i kishin rrethuar në prill 1972, dhe ndërsa iu afrohej pozicioneve të armikut në mënyrë që të përcaktonte vendndodhjen për një sulm ajror. Në vazhdim ai u plagos për herë të tretë, ndërsa mbulonte me zjarr tërheqjen e ushtarakëve aleatë të Vietnamit të Jugut dhe mbronte të plagosurit e tjerë.

“Kur më në fund helikopteri ishte gati të nisej, një nga aleatët vietnamezë u plagos në këmbë dhe u rrëzua në tokë. Majori Duffy e kapi dhe e ngjiti sërish në helikopter, duke shpëtuar kështu edhe një tjetër jetë”, tha Presidenti Biden.

Dhe kur helikopteri i evakuimit të Dennis Fujiit u rrëzua gjatë një operacioni shpëtimi në vitin 1971, për të mos rrezikuar ushtarakët e tjerë, ai refuzoi disa përpjekje shpëtimi. Për 17 orët në vazhdim, ai u shërbeu të plagosurve, ndërsa komunikonte me forcat mbështetëse ajrore.

“Do të nderojmë përgjithnjë përkushtimin tuaj ndaj njësisë, aleatëve dhe vendit”, tha Presidenti Biden, duke nderuar këto akte trimërie të bëra shumë kohë më parë, por që nuk janë harruar.

blank

“Bishat” e ajrit- SHBA do shpenzojë 27 milionë dollarë për balonat, të vetmet që mund të ndalin raketat hipersonike të Kinës dhe Rusisë

Arma më e re amerikane kundër raketave hipersonike të Kinës dhe Rusisë do të jetë… ajri i nxehtë, ose më sakte balonat që vihen në lëvizje me të. Siç raporton gazeta Politico, Departamenti Amerikan i Mbrojtjes po mendon të transferojë projektet e balonave nga shërbimet shkencore në ato ushtarake me objektiv kryesor vëzhgimin në lartësi të mëdha. Në muajt e fundit, si Pekini ashtu edhe Moska kanë testuar armë hipersonike me shqetësim në rritje nga administrata amerikane.

Për këtë arsye SHBA-të mendojnë të fusin në lojë balonat. Përparësitë e balonave janë se këto pajisje mund të fluturojnë midis 18 dhe 27 kilometra në lartësi dhe do t’i shtoheshin menjëherë rrjetit tashmë të gjerë të mbikëqyrjes së mbrojtjes amerikane dhe mund të përdoren për të zbuluar raketat hipersonike

Për vite me radhë, Shtetet e Bashkuara kanë kryer teste me balona për të mbledhur informacion, për të ofruar mbështetje për trupat tokësore dhe për të ndrequr problemet me satelitët.

“Jo vetëm kaq, pasi këto platforma në lartësi të larta ose shumë të larta, të cilat janë të vështira për t’u zbuluar, “kanë shumë përparësi për kapacitetin e tyre të stacionimit, manovrimin dhe gjithashtu fleksibilitetin për ngarkesa të shumta”, shpjegon Tom Karako, studiues për Programin Ndërkombëtar të Sigurisë dhe drejtor i projektit të mbrojtjes raketore në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

Instituti me bazë në Uashington merret me analiza politike, ekonomike dhe ato të sigurisë ndërkombëtare.

Sipas Politico, Pentagoni ka shpenzuar rreth 3.8 milionë dollarë për projekte të balonave me fluturime të larta gjatë dy viteve të fundit. Jo vetëm kaq, por ata planifikojnë të shpenzojnë 27.1 milionë dollarë shtesë për të vazhduar punën në eksperimente të reja, sipas dokumenteve buxhetore.

Ndërkohë, përdorimi i armëve hipersonike në kontekste lufte është më i rëndësishëm se kurrë. Gjatë pushtimit të Ukrainës, Moska përdori dy raketat e reja “Kinzhal” dhe “Zircon”. E para i përker aviacionit dhe e dyta Marinës ruse. Të pajisura me saktësi, shpejtësi dhe heshtje shumë të lartë, këto raketa të gjeneratës së fundit janë në gjendje të godasin një objektiv pa u kapur dhe neutralizuar nga mbrojtja kundërajrore dhe raketore e armikut. Por SHBA-të gjykojnë se balonat e reja mund ta bëjnë këtë. bw

blank

Kandidatja për në Kongres: SHBA nuk bëri mjaftueshëm për të parandaluar luftën në Ukrainë

VOA/Yurii Mamon

Ndër kandidatët për në Kongresin amerikan në zgjedhjet e nëntorit do të jetë edhe Karina Lipsman, e cila ka lindur në qytetin e Odesës në Ukrainë dhe ka ardhur në Shtetet e Bashkuara në moshë të mitur. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Yurii Mamon, kandidatja republikane kritikon administratën amerikane se nuk bëri mjaftueshëm për të parandaluar luftën në Ukrainë.

Kandidatja për në Kongres, Karina Lipsman, ka filluar fushatën e saj elektorale. Ajo çka e veçon atë është prejardhja e saj.

“Erdha në Shtetet e Bashkuara në moshën 8 vjeç nga Odesa, e Ukrainës. Erdha si refugjate, vetëm me nënën dhe gjyshërit”, thotë zonja Lipsman.

Ata erdhën në Shtetet e Bashkuara në vitin 1993.

Karina filloi shkollën dhe nëna e saj punoi rrobaqepëse për të mbajtur familjen. Karina i është mirënjohëse nënës së saj që dëshironte më të mirën për vajzën.

“Kur mbusha 18 vjeç, aplikova për t’u bërë shtetase amerikane. Kjo ishte një zgjedhje që unë bëra, pasi doja të isha pjesë e Amerikës”, thotë zonja Lipsman.

Ajo ndoqi studimet pasuniversitare në Universitetin Johns Hopkins dhe ndërtoi karrierën e saj në sektorin e mbrojtjes. Tashmë, ajo shpreson të hedhë hapin e ri, drejt Kongresit të Shteteve të Bashkuara.

Zonja Lipsman konkuron në zonën elektorale numër 8 në Virxhinia.

Asnjë kandidat republikan nuk është zgjedhur që prej 30 vitesh në këtë distrikt rural jashtë kryeqytetit Uashington. Por, ajo dhe drejtuesi i fushatës, Brian Johnson, kanë hartuar një plan, bazuar tek ndryshimet demografike në këtë distrikt. Gati gjysma e banorëve janë emigrantë.

“Mendoj se shumë njerëz në këtë zonë që përfshihen në politikë, vijnë nga familje të pasura, me trashëgimi, familje të përfshira në politikë. Popullsia e përbërë përgjithësisht nga emigrantë, jo meshkuj të bardhë, nuk janë rritur në këto rrethana. Pra, historia e Karinës është se asaj iu desh të luftonte për gjithçka ka tani, brenda një sektori mbrojtjeje të dominuar nga meshkuj të bardhë, duke arritur të gjendet tashmë në një pozicion të lartë, të cilin po e lë për t’u angazhuar në Kongres me kohë të plotë. Mendoj se këto histori të vërteta të jetuara do të frymëzojnë shumicën e banorëve të distriktit”, thotë menaxheri i fushatës, Brian Johnson.

Zonja Lipsman nuk heziton të kritikojë Presidentin Biden për nivelin e lartë të inflacionit, rritjen e çmimeve të karburantit dhe të nivelit të krimit. Për më tepër, ajo mendon se administrata e tij nuk ka bërë aq sa duhej për të parandaluar luftën në vendin e prejardhjes së saj, Ukrainë.

Ajo fitoi me lehtësi mbështetjen e Partisë Republikane për ta kandiduar për zgjedhjet paraprake dhe mendohet se ka shanse të mira për të fituar në zgjedhjet e përgjithshme të nëntorit.

“Mora 61.5% të votave që në raundin e parë; diçka që nuk ndodh ndonjëherë. Konkurenti më i afërt mori 19%. Mbajta një fjalim me subjektin se si një emigrante nga Ukraina gjendej tashmë në podium, e zgjedhur për të kandiduar për në Kongres dhe se sa i pazakontë ishte ky moment”, thotë ajo.

Zonjës Lipsman i duhet të bëjë një fushatë të vështirë elektorale dhe është angazhuar plotësisht për të siguruar fonde. Ajo synon të mbledhë 500 mijë dollarë brenda 30 ditëve të ardhshme.

blank

“Ne po shikojmë Rusinë të thahet para syve tanë,” thotë ish-shefi i Pentagonit

Nga Paula Hancocks e CNN në Seul, Koreja e Jugut

Ish-sekretari amerikan i mbrojtjes, James Mattis, kritikoi luftën e Rusisë në Ukrainë, duke e quajtur atë “të pamoralshme” dhe “budallaqe operative”, ndërsa foli të premten në Forumin e Seulit 2022.

“Ne kemi një thënie në Amerikë, ne themi se kombet me aleatë lulëzojnë, kombet pa aleatë thahen dhe ne po shikojmë Rusinë të thahet para syve tanë tani,” tha Mattis.

I pyetur se çfarë mësimesh ushtarake mund të merren nga lufta deri më tani, ish-marinsi amerikan tha: “Njëra është të mos keni gjeneralë të paaftë në krye të operacioneve tuaja”.

Ai gjithashtu e quajti performancën ushtarake të Rusisë “patetike” dhe kritikoi “përpjekjen imorale, taktikisht të paaftë, operative budallaqe dhe strategjikisht të pamend” të fushatës së saj në Ukrainë. .

blank

Ish-shefi i Pentagonit Jim Mattis: Putini bie në shtrat ‘i frikësuar’

VOA

Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes Jim Mattis kritikoi të premten Presidentin rus Vladimir Putin dhe e quajti sulmin e Rusisë në Ukrainë, “marrëzi e tregues paaftësie”.

Në një fjalim në Seul, zoti Mattis e krahasoi Presidentin Putin me një lloj personazhi paranojak, që përmendet në librat e shkrimtarit rus, Fyodor Dostojevsky.

Putini është një krijesë që ka dalë nga librat e Dostojevskit. Ai bie në shtrat çdo mbrëmje i zemëruar, i frikësuar, e sheh një Rusi të rrethuar nga makthet“, tha zoti Mattis.

Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes ka bërë relativisht pak komente publike, që pas dorëheqjen së tij nga detyra e shefit të Pentagonit, në vitin 2018, për shkak të një mosmarrëveshjeje mbi politikën e jashtme, me ish-Presidentin Donald Trump.

Zoti Mattis nuk foli drejtpërdrejtë rreth këtyre mosmarrëveshjeve, por tha se zoti Trump zbatoi një politikë të jashtme jotradicionale e cila sfidoi marrëdhëniet e Shteteve të Bashkuara me aleatët e saj.

Komentet e zotit Mattis u përqëndruan tek zoti Putin. Ai e portretizoi atë si një njeri të çekuilibruar e të paaftë për të marrë vendime të zgjuara, për shkak të mungesës së njerëzve që i japin këshilla të shëndosha.

I pyetur se cili është mësimi më i rëndësishëm që mund të nxirret nga lufta e Rusisë në Ukrainë, zoti Mattis u përgjigj: “Nuk duhen zgjedhur gjeneralë të paaftë në krye të operacioneve”.

Ai tha gjithashtu se sulmi i Rusisë ishte një sulm “taktikisht joprofesional dhe i pamenduar nga pikëpamja strategjike”.

Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes kritikoi gjithashtu forcimin e marrëdhënieve të Kinës me Rusinë, si dhe mungesën e gatishmërisë së Pekinit për të kundështuar luftën e Moskës në Ukrainë.

Një vend “nuk mund të jetë i madh, nëse mbështet sulmin kriminal të Rusisë në Ukrainë”, tha ai.

Duke iu referuar periudhës që shërbeu si shef i Pentagonit gjatë administratës së Presidentit Trump, zoti Mattis foli për një “kohë të trazuar” dhe e quajti ish-presidentin një “udhëheqës të pazakontë”, por pa e kritikuar drejtpërdrejt.

Demokracitë nganjëherë mund të jenë populiste dhe ndonjëherë thyejnë traditën“, tha ai. “Është në natyrën e demokracive ndonjëherë, që të vënë në provë idetë e gjithçka“.

Amerikanët, tha zoti Mattis, duhet të përgjigjen duke ruajtur besimin tek “institucionet” si dhe “tek ata me të cilët nuk pajtohen”.

Zoti Mattis e mbajti fjalimin në Korenë e Jugut, një vend aleat i SHBA-ve, i cili ndjeu në mënyrë dramatike ndikimet e politikës së jashtme jotradicionale të zotit Trump.

I pyetur se çfarë mendonte mbi takimet e zotit Trump me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un, zoti Mattis tha se megjithëse ai nuk ka qenë kurrë optimist mbi rezultatin e bisedimeve, përpjekja diplomatike sipas tij, ishte “gjëja e duhur për t’u bërë”.

Zoti Mattis vlerësoi gjithashtu qasjen, që po zbaton presidenti i ri i Koresë së Jugut Yoon Suk Yeol, i cili synon që vendi i tij të luajë një rol më të madh në arenën ndërkombëtare.

Zoti Yoon, me pikëpamje konservatore, ka përqafuar në mënyrë të qartë politikat e Shteteve të Bashkuara. Ai mori pjesë në takimin e NATO-s që u mbajt në Madrid, duke shënuar herën e parë, që një udhëheqës i Koresë së Jugut merr pjesë në një takim të tillë.

Zoti Mattis vlerësoi praninë e zotit Yoon në takim, duke thënë se kjo gjë është në interesin më të mirë të Perëndimit.

Por ai kritikoi ato zëra në Seul, të cilët kohët e fundit kanë bërë thirrje që Koreja e Jugut të ketë armët e veta bërthamore.

Nuk keni nevojë për armë bërthamore në gadishull për të siguruar parandalimin e tyre në shkallë të gjerë, dhe për sa kohë që ekziston besimi mes Koresë së Jugut dhe Shteteve të Bashkuara“, tha zoti Mattis.

Anketat e opinionit publik tregojnë vazhdimisht se shumica e koreano-jugorëve mbështesin idenë e pajisjes së vendit me armë bërthamore, në kushtet kur Koreja e Veriut vazhdon të rrisë arsenalin e vet bërthamor.

Gjatë periudhës së kandidimit të tij për president, zoti Yoon tha se do t’i kërkonte Shteteve të Bashkuara që të arrinin një marrëveshje për ndarjen e armëve bërthamore, ose ridislokimin e armëve taktike bërthamore, që Uashingtoni tërhoqi nga Koreja e Jugut në fillim të viteve 1990. Një gjë e tillë u refuzuar menjëherë nga Departamenti amerikan i Shtetit.

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut duhet të vazhdojnë të forcojnë besimin mes tyre duke treguar vendosmëri kundër qasjes së Phenianit për rritjen e kapaciteteve të tij bërthamore tha zoti Mattis.

Duhet të bëni çdo gjë që ju vetë të mos pajiseni me këto armë, pasi ato janë të tmerrshme”, tha ai.

blank

Zbulimi amerikan: Lufta Rusi-Ukrainë ka të ngjarë të vazhdojë për një kohë të gjatë

Ken Bredemeier

Agjencitë amerikane të zbulimit vlerësojnë se lufta e Rusisë ndaj Ukrainës ka të ngjarë të vazhdojë për një periudhë të gjatë, por se forcat ruse nuk ka të ngjarë që në një afat të shkurtër të jenë në gjendje të përparojnë përtej rajonit lindor të Ukrainës, tha të mërkurën zyrtarja më e lartë e shërbimeve amerikane të zbulimit.

Drejtoresha e Zbulimit Kombëtar, Avril Haines tha në një konferencë mbi kontrollet e eksporteve në Uashington se Rusia kontrollon rreth 20% të Ukrainës përgjatë një linje konflikti 1,100 kilometra të gjatë.

Por ajo tha se rezistenca e ukrainasve në rajonet e pushtuara nga Rusia po rritet, duke e bërë më të vështirë për Rusinë të përparojë përtej rajonit të Donbasit në lindje, ku ka pushtuar pothuajse të gjithë provincën e Luhanskut, por ka bërë përparim më të vogël në provincën fqinje të Donetskut. Një zgjidhje paqësore nuk ka të ngjarë të arrihet, tha ajo.

Zonja Haines tha se ka më shumë gjasa që konflikti, tani në muajin e tij të pestë, të “mbetet një luftë e rëndë në të cilën rusët do të bëjnë përparime të ngadalshme, por jo të mëdha”.

“Me pak fjalë, gjendja mbetet mjaft e zymtë,” tha zonja Haines.

Presidenti rus Vladimir Putin ende synon të marrë pjesën më të madhe të Ukrainës, tha ajo, megjithëse më herët gjatë luftës, trupat ruse nuk arritën të rrëzonin qeverinë e Presidentit Volodymyr Zelenskyy ose të pushtonin kryeqytetin ukrainas, Kievin.

Të mërkurën, Rusia nisi sulme të reja. Kryebashkiaku i Mykolaivit, një qytet afër Detit të Zi, tha se qyteti u godit nga tetë raketa ruse që shkatërruan një ndërtesë apartamentesh, duke vrarë katër persona dhe duke plagosur pesë të tjerë.

“Ka luftime kudo”, tha guvernatori i Luhanskut, Serhiy Haidai. Rusët po pushtojnë qytetin e Lisiçanskit ashtu siç bënë më parë me Sievierodonetskun, tha ai.

Në një fjalim virtual, presidenti Zelenskyy të martën e quajti Rusinë një “shtet terrorist” dhe i kërkoi OKB-së të dërgojë një komision për të hetuar një sulm vdekjeprurës me raketa të hënën në një qendër tregtare në qytetin e Kremençukut, në të cilin u vranë të paktën 18 civilë.

Zoti Zelenskyy tha se në çdo pjesë tjetër të botës, çdo grup që do vriste civilë siç po bën Rusia në Ukrainë do të konsiderohej organizatë terroriste.

“Prandaj, ajo që dënohet në nivelin e kriminelëve dhe organizatave kriminale nuk duhet të kalojë e pandëshkuar në nivelin e shtetit, i cili është bërë terrorist”, tha ai për Kremlinin.

Zëvendës ambasadori Dmitry Polyanskiy tha se fjalimi i Presidentit Zelenskyy kishte për qëllim të fitonte simpatinë dhe më shumë armë nga të pjesëmarrësit në samitin e NATO-s që po mbahet në Madrid.

Zoti Polyanskiy hodhi poshtë gjithashtu akuzat se qendra tregtare në Kremençuk ishte goditur, duke thënë se nuk ishte afër objektivit të Rusisë.

“Në realitet, nuk kishte asnjë sulm në qendrën tregtare”, deklaroi zoti Polyanskiy. “Forcat e armatosura ruse përdorën armë precize për të goditur hangarët me armë dhe municione perëndimore të marra nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane në zonën e fabrikës së makinerive rrugore në Kremençuk”, shtoi ai.

blank

Biden: Shtetet e Bashkuara do të rrisin praninë ushtarake në Evropë

VOA

Presidenti amerikan, Joe Biden, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të shtojnë forcat dhe pajisjet ushtarake në të gjithë Evropën, në përgjigje të kërcënimeve nga Rusia.

Duke folur gjatë një takimi me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, ai nënvizoi përkushtimin e aleancës për të mbrojtur “çdo pëllëmbë të territorit të saj”.

“Shtetet e Bashkuara do të forcojnë praninë në Evropë si përgjigje ndaj ndryshimit të mjedisit të sigurisë dhe për të forcuar sigurinë tonë kolektive. Më herët gjatë viti ne bëmë gati 20 mijë trupa shtesë për Evropën për të përforcuar aleancën si përgjigje ndaj veprimit agresiv të Rusisë, duke e çuar në 100 mijë numrin e forcave tona në Evropë. Do të vazhdojmë ta përshtasim praninë tonë përballë kërcënimeve në këshillim të ngushtë me aleatët tanë”.

Presidenti Biden tha se Shtetet e Bashkuara do të shtojnë praninë e luftanijeve në Spanjë, do të vendosin një bazë të përhershme, trupa shtesë në Rumani, në Baltik, dy skuadrilje shtesë të avionëve F-35 në Britaninë e Madhe dhe sisteme të mbrojtjes ajrore në Gjermani dhe në Itali.

“Do të miratojmë konceptin e ri strategjik të NATO-s dhe të ritheksojmë unitetin dhe përkushtimin e aleancës për të mbrojtur çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s”, tha presidenti Biden.

Ai theksoi se në dritën e agresionit rus në Ukrainë, u dëshmua se “NATO-ja është më nevojshme se sa kurrë dhe është më e rëndësishme se kurrë”.

Udhëheqësit e NATO-s janë mbledhur në Madrid, në takimin e nivelit të lartë që do të përfshijë diskutimin e mbështetjes për Ukrainën dhe mënyrën se si aleanca do të përshtatet për të përballuar sfidat aktuale dhe ato të së ardhmes.

blank

Dhjetëra viktima dhe të plagosur në një kamion të braktisur në Teksas

Pamje nga vendi ku është gjetur kamioni me viktima.

RFE/RL

Të paktën 46 persona, të cilët besohet se kanë qenë emigrantë, janë gjetur të vdekur në një kamion të braktisur në një paralagje të San Antonios në Teksas.

Një zjarrfikës ka thënë se 16 persona, përfshirë katër fëmijë, janë dërguar në spital.

Të mbijetuarit kanë qenë “të nxehtë në prekje” dhe kanë vuajtur nga nxehtësia e madhe.

San Antonio, qytet rreth 250 kilometra nga kufiri mes Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës, është rrugë kryesore transiti për kontrabanduesit e njerëzve.

Trafikuesit zakonisht përdorin kamionë për të transportuar migrantët pa dokumente, pasi të kenë kaluar në SHBA.

“Ata kanë pasur familjet me vete.. me siguri kanë qenë në kërkim të një jete më të mirë”, ka thënë kryetari i San Antonios, Ron Nirenberg.

“Është ngjarje e tmerrshme, tragjedi njerëzore”.

Autoritetet kanë arritur në vendin e ngjarjes pas raportimeve për një trup të vdekur, ka thënë shefi i zjarrfikësve në San Antonio, Charles Hood.

“Ne nuk është dashur të hapim një kamion dhe të shohim gjithë ata trupa aty. Asnjëri prej nesh nuk ka ardhur në punë duke imagjinuar diçka të tillë”, ka shtuar ai.

Sipas tij, makina që është braktisur nga shoferi, nuk ka pasur kondicioner dhe as ujë të pijshëm brenda.

Ministri i Jashtëm i Meksikës, Marcelo Ebrard, ka thënë se dy shtetas të Guatemalas kanë qenë në mesin e personave të dërguar në spital.

Shtetësia e viktimave tjera nuk dihet ende.

Tre njerëz janë në mbajtje dhe hetimet janë duke u kryer nga agjentët federalë.

Sekretari amerikan për Siguri Kombëtare, Alejandro Mayorkas, departamenti i të cilit ka nisur hetimet, ka thënë se “trafikuesit e njerëzve janë individë pa shpirt, që nuk kanë parasysh njerëzit e cenueshëm, të cilët i shfrytëzojnë për të rrezikuar rendin dhe për të përfituar”.

Guvernatori i Teksasit, Greg Abbot, ka fajësuar presidentin amerikan Joe Biden për vdekjet, duke e përshkruar situatën si “rezultat të politikave të tij vdekjeprurëse për kufij të hapur”.

Beto O’Rourke, kandidati demokrat që garon kundër Abbotit, ka thënë se raportimet janë të rënda dhe ka bërë thirrje për “shkatërrim të rrjeteve të kontrabandës dhe zëvendësim të tyre me rrugë të gjera për migrim ligjor”.

Imigrimi është çështje sfiduese në politikën e Shteteve të Bashkuara.

Në muaj maj, autoritetet amerikane kanë regjistruar rekord të personave pa dokumente, të cilët janë arrestuar pas kalimit të kufirit nga Meksika.

Shumë prej tyre kanë qenë duke udhëtuar në rrugë jashtëzakonisht të rrezikshme.

Për t’i ikur varfërisë dhe dhunës në Amerikën Qendrore, shumë migrantë pa dokumente përfundojnë duke paguar shuma të mëdha parash për kontrabanduesit, ashtu që t’i dërgojnë në kufirin amerikan.

Në vitet e fundit është raportuar për disa raste kur emigrantët kanë vdekur në rrugë e sipër, mirëpo asnjë nuk i ngjan këtij të fundit.

Klima në San Antonio është e ngrohtë në muajt e verës.

Në ditën e incidentit, ky qytet ka regjistruar temperaturë prej 39.4 gradësh Celsius.

Përgatiti: Krenare Cubolli
blank

Janusz Bugajski: Moska vret civilë në mes të Evropës- vrasjet masive nga Beogradi në BH&Kosovë sollën ndërhyrjen e NATO-s

Pas sulmit me raketa të Moskës në qendrën tregëtare në Kremenchuk të mbushur me plot civilë dhe një tweet-i nga Kyiv Independent që përcjell deklaratën e presidentit Zelensky ka reaguar me një tweet Janusz Bugajski

“Moska vret civilë në mes të Evropës. Në vitet 1990, vrasjet masive të civilëve nga Beogradi në BH dhe Kosovë çuan në ndërhyrjen e drejtpërdrejtë të NATO-s.”

 

 

“Kyiv Independent @KyivIndependent · 3 orë ⚡️ Zelensky: “Rusia godet qendrën tregtare në Kremenchuk, ndërsa mbi mijëra njerëz brenda.” “Mall është në zjarr, zjarrfikësit po përpiqen të shuajnë zjarrin, numri i viktimave është i pamundur të imagjinohet”, tha Presidenti Volodymyr Zelensky. Volodymyr Zelensky/Telegram”

blank

Biden nënshkruan ligjin për kontroll të armëve

RFE/RL

Presidenti amerikan Joe Biden, e ka shndërruar në ligj një dokument dypartiak për armët, çka përbën reformën më të madhe federale në tri dekadat e fundit, disa ditë pasi Gjykata Supreme ka zgjeruar të drejtat për armët.

“Kjo është ditë madhështore”, ka thënë Biden në Shtëpinë e Bardhë.

“Me dëshirën e Zotit, ky ligj do të ruajë shumë jetë”.

Gjykata Supreme ka deklaruar për herë të parë të enjten se Kushtetuta amerikane mbron të drejtën e një individi për të mbajtur armë në publik për vetëmbrojtje.

Vetëm në vitin 2020 kanë vdekur mbi 45,000 amerikanë nga armët, qofshin duke u vrarë apo vetëvrarë. Ky ka qenë viti me shifrën më të lartë të viktimave të tilla, i regjistruar në historinë amerikane.

Kontrolli i armëve është kthyer tash e një kohë në çështje që krijon ndasi në Shtetet e Bashkuara, pasi shumë tentime për të kontrolluar shitjen e tyre, kanë dështuar njëra pas tjetrës.

Legjislacioni i ri përfshin provizione për t’iu ndihmuar shteteve që të mbajnë armët larg duarve të atyre që konsiderohen të rrezikshëm si dhe të bllokojë shitjen e armëve për ata që janë dënuar për abuzime me partnerë të pamartuar.

Legjislacioni nuk ndalon shitjet e pushkëve apo karikatorëve me kapacitet të lartë.

Për herë të parë, me ligj parashihet që të bëhen kontrolle për të kaluarën e një të mituri para se të blihet një armë, si dhe ky dokument shënjestron blerësit që kanë qenë të dënuar në të kaluarën për dhunë familjare.

Biden ka përsëritur kritikat për vendimin e marrë nga Gjykata Supreme të premten, e cila ka eliminuar të drejtën kushtetuese për abort.

Ai ka thënë se administrata e tij do të fokusohet te vendet që do të zbatojnë këtë vendim dhe të sigurohet se ato nuk do t’i shkelin ligjet tjera.

Si ishte marrë vendimi për abortin?

Vendimi i vitit 1973 Roe v Wade ishte miratuar nga Gjykata Supreme me shtatë vota për dhe dy kundër.

Përmes këtij vendimi grave u është mbrojtur e drejta për t’iu dhënë fund shtatzënive.

Vendimi u ka dhënë grave amerikane të drejtë absolute për abort në tre muajt e parë të shtatzënisë, mirëpo e ka lejuar atë procedurë në disa raste edhe në tremujorin e dytë.

Përmbysja e këtij vendimi ka rezultuar me protesta masive në shumë shtete amerikane.

blank

SHBA thërret në takim ambasadorët e vet nga Ballkani Perëndimor

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier ka publikuar një fotografi në twitter. Përveç tij, aty shihen ambasadorët amerikanë që shërbejnë në vendet e Ballkanit Perëndimor, e ku janë takuar në Konferencën e shefave të misioneve të këtij viti në Washington.

Hovenier shkroi se në këtë takim kanë pasur diskutime mbi prioritetet e përbashkëta dhe mundësitë për bashkëpunim rajonal me udhëheqësinë e Zyrës së Departamentit të Shtetit për Evropë dhe Euroazi, njofton RTK.

Në këtë mënyrë, Ballkani Perëndimor, duket se është tashmë në vëmendjen më të lartë të Departamentit Amerikan të Shtetit.

Kështu, të gjithë ambasadorët amerikanë në Ballkanin Perëndimor, të Shqipërisë, Kosovës, Malit të Zi, Serbisë, Bosnje-Hercegovinës dhe Kroacisë, do të takohen me liderët e Departamentit të Shtetit këtë javë, për të diskutuar prioritetet e SHBA në Ballkanin Perëndimor.

Në fokus të bisedimeve do të jenë bashkëpunimi rajonal dhe integrimi, që është më i rëndësishëm se kurrë. Këtë e deklaroi ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, përmes një postimi në Twitter. Në fotografinë që ka shpërndarë, Kim shfaqet e buzëqeshur pranë homologëve të saj, ndërsa pranë tyre, në mes, është edhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Përveç ambasadores anerikane Kim që shërben në Shqipëri e ambasadorit Hovenier që shërben në Kosovë, të rreshtuar janë edhe ndihmës-sekretarja amerikane e Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried, ambasadori amerikan në Bosnje-Hercegovinë, Michael Murphy, dhe ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill.

blank


Send this to a friend